EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0222

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, EVROPSKÉ RADĚ A RADĚ Druhá zpráva o relokaci a přesídlování

COM/2016/0222 final

Ve Štrasburku dne 12.4.2016

COM(2016) 222 final

ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, EVROPSKÉ RADĚ A RADĚ

Druhá zpráva o relokaci a přesídlování


1Úvod

Dne 16. března 2016 Komise přijala První zprávu o relokaci a znovuusídlování 1 , v níž shrnuje zjištěné výzvy a získané zkušenosti z prvních měsíců provádění příslušných programů a navrhuje doporučení a opatření, která mají v krátkodobém horizontu provádění těchto programů zlepšit.

Od 16. března 2016 přijelo do Řecka 9 928 osob 2 . Po uzavření hranice mezi Řeckem a Bývalou jugoslávskou republikou Makedonií uvízlo v Řecku 50 000 až 56 000 osob 3 a podle prvních odhadů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky 4 jich 65 % až 70 % patří k jedné z národností způsobilých k relokaci. Navíc se v Itálii známé sezónní výkyvy začínají opět projevovat rostoucím migračním tokem. Od poloviny března přijelo do Itálie více než 8 564 migrantů 5 .

Dne 18. března 2016 se Evropská unie a Turecko dohodly na krocích, které je zapotřebí podniknout k zastavení nelegální migrace z Turecka do EU, a odsouhlasily sérii akčních opatření. Podle prohlášení EU a Turecka 6 mohou všichni, kdo přijeli do Řecka po 20. březnu nelegálně, být vráceni do Turecka; prohlášení stanoví základ pro mechanismus 1:1, podle kterého za každého Syřana vráceného do Turecka z řeckých ostrovů bude z Turecka přesídlen jiný Syřan.

Obecně je pokrok od první zprávy týkající se relokace a přesídlování neuspokojivý. Pokud jde o relokaci, Komise si dala za cíl relokovat do doby vydání druhé zprávy alespoň 6 000 osob. Tento cíl nebyl splněn. Během období, na něž se vztahuje zpráva, bylo relokováno pouze dalších 208 osob a úsilí o relokaci vynaložilo pouze několik členských států a přidružených států. Plnění povinnosti relokace v zájmu zmírnění tlaků na Řecko a Itálii tudíž zůstává prioritou.

Pokud jde o přesídlování osob, doposud jich bylo z dohodnutého počtu 22 504 přesídleno 5 677. V krátkém období od začátku uplatňování dohody uvedené v prohlášení EU a Turecka, tj. od 4. dubna, 7 bylo z Turecka do EU podle mechanismu 1:1 přesídleno 79 osob. V důsledku tohoto mechanismu se urychlení a zvýšení snah o přesídlení stalo ještě vyšší prioritou.

Druhá zpráva o relokaci a přesídlování poskytuje aktualizované informace o současném stavu a hodnotí opatření přijatá od 16. března 2016 do 11. dubna (období, na něž se vztahuje zpráva), jejichž cílem bylo provést doporučení pro rychlejší provádění programů relokace a přesídlování. Komise bude v podávání měsíčních zpráv o provádění závazků týkajících se relokace a přesídlování dále pokračovat.

2Relokace

2.1Opatření členských států relokace 

Od 16. března do 11. dubna bylo relokováno pouze 208 dalších osob, a sice 46 z Řecka (do Estonska, Portugalska a Finska) a 162 z Itálie (do Portugalska, Francie, Finska a Rumunska), čímž se celkový počet relokovaných osob zvýšil na 1 145 (615 z Řecka a 530 z Itálie).

Do 16. dubna má být podle plánu relokováno 42 osob z Řecka do Finska, Lotyška, Rumunska a Bulharska 8 a 42 z Itálie do Rumunska a Finska 9 . V poslední době přijaly řecké žádosti o relokaci Irsko, Estonsko, Lucembursko a Česká republika a v brzké době budou zorganizovány letecké transfery 10 . Kromě toho velký počet řeckých žádostí o relokaci v současnosti zpracovávají Francie, Nizozemsko a Portugalsko a transfer se očekává do konce dubna 11 .

Opatření k řešení omezeného počtu příslibů: sedm členských států (Belgie, Francie, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Malta a Rumunsko) poskytlo 793 nových příslibů připravenosti rychle relokovat žadatele o mezinárodní ochranu (dále jen „formální přísliby“). Celkový počet formálních příslibů členských států relokace činí 4 516 (1 573 Itálii a 2 943 Řecku), 2,82 % z celkového počtu. Rakousko 12 , Chorvatsko, Maďarsko a Slovensko stále neučinily žádný příslib. Česká republika, Polsko a Slovinsko své přísliby ještě nesplnily. Dne 22. března byla uzavřena dvoustranná dohoda 13 mezi Norskem a Itálií, zatímco dvoustranná dohoda se Švýcarskem byla uzavřena dne 24. února. Itálie první žádosti o relokaci do Švýcarska již odeslala. Norsko a Švýcarsko se zavázaly, že z Itálie relokují po 900 žadatelích o azyl. Ujednání mezi Norskem a Řeckem a mezi Švýcarskem a Řeckem se dokončují.

Opatření k urychlení reakce na žádosti o relokaci: většině členských států trvá příliš dlouho, než na žádosti o relokaci odpoví: Lucembursko, Francie, Finsko a Portugalsko vynakládají velké úsilí o urychlení své reakce, včetně zrychlení bezpečnostního prověřování, aby splnily dvoutýdenní cíl vytyčený Komisí v první zprávě týkající se relokace a přesídlování. Všechny členské státy by měly zajistit, že dvoutýdenní cíl splní.

Opatření k řešení problémů s relokací zranitelných žadatelů a nezletilých osob bez doprovodu: od začátku provádění relokačního mechanismu bylo relokováno 250 nezletilých osob (234 z Řecka a 16 z Itálie), z nichž čtyři byly nezletilé osoby bez doprovodu, které byly relokovány do Finska 14 . Dalších deset nezletilých osob bez doprovodu bude relokováno do Finska 11. dubna. Belgie odpověděla na výzvu Komise, aby se navýšila místa pro nezletilé osoby bez doprovodu, a v rámci svého prvního příslibu relokace 100 žadatelů z Řecka nabídla deset míst pro tuto kategorii zranitelných žadatelů.

Opatření, jejichž cílem je zvýšit přijatelnost relokačního mechanismu pro migranty a jejich důvěru v tento mechanismus a zamezit stahování žádostí: informace před odjezdem zaslalo čtrnáct členských států (Belgie, Finsko, Francie, Irsko, Kypr, Litva, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Španělsko a Švédsko) a Švýcarsko.

Opatření k posílení kapacity úřadu EASO na podporu Itálie a Řecka: reakce na zvláštní výzvy k angažování odborníků v Itálii, které v lednu, únoru a březnu zveřejnil úřad EASO, byly z velké části pozitivní a byli nasazeni všichni nominovaní odborníci. V návaznosti na reakci na zvláštní výzvy v souvislosti s relokací z 10. prosince (nasazení minimálně 30 odborníků), 4. března (39 odborníků) a 9. března (57 odborníků) bylo v uvedených případech angažováno 40, 30 a 26 odborníků. V současnosti je v Řecku v procesu relokace nasazeno z úřadu EASO 34 osob. Úřad EASO vyhlásil další výzvu k vyjádření zájmu 6. dubna a požádal o 42 odborníků na období od poloviny dubna do poloviny června 15 .

2.2Opatření Řecka a Itálie, včetně hlavních bodů z plánů postupu

Řecko

Opatření k zajištění plné funkčnosti hotspotů: všechny hotspoty s výjimkou Kosu jsou v současnosti funkční. Povaha práce hotspotů se po přijetí prohlášení EU a Turecka výrazně změnila a v současnosti je zastaveno poskytování informací o relokačním mechanismu v hotspotu migrantům, kteří přišli po 20. březnu.

Opatření ke zlepšení registrační kapacity řecké azylové služby: dne 3. dubna Řecko přijalo právní předpis, kterým mimo jiné provedlo přepracovanou směrnici o azylových řízeních 16 . Zákon posiluje mandát azylové služby a odvolacího orgánu a zlepšuje právní základ pro jejich činnost. Mění Službu pro zajištění prvotního přijetí na Přijímací a prověřovací službu a zřizuje nové orgány pro správu příslušných fondů EU a provádění vnitrostátních programů. Rovněž obsahuje ustanovení, která mají usnadnit provádění řízení o nepřípustnosti v souvislosti s žadateli o azyl přicházejícími z Turecka, a umožňuje, aby při vnitrostátním azylovém řízení poskytovali pomoc odborníci úřadu EASO a tlumočníci.

Opatření ke zlepšení koordinace: protokol o relokaci, jehož cílem je vyjasnění povinností a časových rámců pro různé kroky v průběhu relokace, byl projednán se všemi příslušnými partnery a upraven tak, aby rovněž zohlednil vývoj situace v Řecku. Očekává se, že revidovaný protokol bude přijat v týdnu od 11. dubna.

Opatření ke zlepšení přijímacích kapacit v Řecku: přijímací kapacita v Řecku činí v současnosti 41 360 míst. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky nabídne na podporu úsilí o zvýšení počtu míst pro žadatele o relokaci a centralizaci těchto míst další přijímací místa v táborech, apartmánech a hotelech v rámci svého programu pro pronájem ubytovacích zařízení 17 . Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky již zahájil výstavbu zvláštního tábora pro žadatele o relokaci v rámci relokačního mechanismu v Lagadikii u Soluně. Tábor, který by měl být podle plánu hotov v týdnu od 11. dubna, bude mít kapacitu 1 400 míst a očekává se, že významnou měrou usnadní průběh relokace v oblasti Soluně. Probíhají jednání mezi Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a řeckými orgány ohledně poskytnutí více míst pro výstavbu zvláštních táborů pro žadatele o relokaci, zejména v oblasti Attiky.

Opatření k řešení problémů s relokací zranitelných žadatelů včetně nezletilých osob bez doprovodu: nevládní organizace podporují státní zastupitelství tím, že nabízejí právníky, kteří převezmou odpovědnost za zastupování nezletilých osob bez doprovodu na ostrovech. Probíhají jednání mezi příslušnými zúčastněnými stranami o poskytování podobných služeb v oblasti Atén a Soluně.

Itálie

Opatření k zajištění plné funkčnosti hotspotů: dne 31. března 2016 předložila Itálie Evropské komisi revidovaný plán. V současné době jsou funkční hotspoty v Pozzallu, Lampeduse, Trapani a Tarantu. V revidovaném plánu Itálie naznačila, že v nejbližší době otevře další hotspot, který je zásadní pro zajištění řádného zvládnutí hlavních období vyloďování, která pravděpodobně nastanou v průběhu léta. Navíc se dokončuje zabezpečení kapacit mobilního hotspotu. Italské orgány přijaly i standardní operační postupy pro hotspoty.

Opatření ke zlepšení koordinace: byly dokončeny nové prostory regionální jednotky EU (EURTF) v Katánii a byl tam přesunut provoz. Oficiální otevření nových prostor EURTF je plánováno na 29. dubna.

Opatření ke zlepšení přijímacích kapacit a kapacit pro zpracovávání žádostí v Itálii: italské orgány předložily v souvislosti s letními měsíci nový přijímací/pohotovostní plán. Celková italská přijímací kapacita je stanovena na 111 081 míst v celé zemi, přičemž je v plánu další zvýšení kapacity pro prvotní přijetí o dalších 3 498 míst do konce roku a dalších 10 000 míst pro přijímání druhé úrovně. Od 1. ledna do 26. února 2016 bylo podáno 14 754 žádostí o mezinárodní ochranu a bylo vydáno 14 139 souvisejících rozhodnutí, což znamená nárůst o 37,53 %, resp. 145,72 % v porovnání se stejným obdobím loňského roku.

Opatření k řešení problémů s relokací zranitelných žadatelů a nezletilých osob bez doprovodu: probíhají jednání s Ministerstvem spravedlnosti a Ministerstvem vnitra ohledně postupů, které mají umožnit relokaci nezletilých osob bez doprovodu, do dnešního dne však nebyl stanoven žádný konečný postup.

2.3Opatření Komise a agentur EU 

Evropská komise

Dne 17. března uspořádala Komise společně s členskými státy, úřadem EASO, Mezinárodní organizací pro migraci a Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky 5. fórum pro přesíldlování a relokaci, na kterém byly prezentovány a projednány problémy a doporučení určené v první zprávě týkající se relokace a přesídlování. Komise nadále pořádá v Itálii a Řecku alespoň jednou za měsíc pravidelná zasedání se styčnými úředníky, jejichž cílem je urychlit proces relokace.

EASO

Opatření k urychlení procesu relokace: jako součást svého úsilí o podporu řecké azylové služby zahájil úřad EASO nejprve dne 15. března 2016 v Aténách a poté 21. března 2016 v Soluni registrační pilotní projekt, jímž odborníci úřadu EASO podporují řeckou azylovou službu při registraci žádostí o relokaci. Dne 6. dubna 2016 byl tento pilotní projekt zahájen i ve třetím místě, v Alexandrupoli. Kromě toho EASO v současnosti jedná s řeckými orgány o provádění procesu předběžné registrace za účelem zlepšení přístupu k programu relokace pro žadatele o azyl způsobilé k relokaci. Probíhají též jednání Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky s řeckou azylovou službou týkající se poskytování podobných služeb.

V Itálii úřad EASO pomáhá též mobilními jednotkami a ve dnech 15. a 16. března 2016 uspořádal na Sicílii první pilotní setkání s občanskou společností, jehož cílem byla lepší koordinace s jejími organizacemi.

Opatření, jejichž cílem je zvýšit přijatelnost relokačního mechanismu pro migranty a jejich důvěru v tento mechanismus a zamezit stahování žádostí: úřad EASO rovněž provedl řadu doporučení z první zprávy o relokaci a přesídlování týkajících se činností v oblasti komunikace. Na Facebooku založil v angličtině a arabštině stránku věnovanou programu relokace EU, která bude využívána jako informační platforma pro osoby, jež mají zájem o relokaci, a která bude též propagovat úspěšné příběhy. Vedle stávající obecné brožury o relokaci vypracoval i dvě další brožury, jednu zaměřenou na osoby, které mají být relokovány z Řecka, a druhou zaměřenou na osoby, které mají být relokovány z Itálie. Pro žadatele o relokaci v Řecku a Itálii rovněž připravil sady s obecnými informacemi a základními potřebami. V současnosti chystá také soubor pro komunikaci o relokaci pro děti a mobilní aplikaci s obsahem informačních brožur pro Itálii a Řecko. Kromě toho úřad EASO dokončuje nástroj pro posuzování nejlepšího zájmu dětí pro účely relokace a pracuje s italskými a řeckými orgány na jeho přizpůsobení vnitrostátním podmínkám.

3Přesídlení

Na základě informací přijatých od zúčastněných států bylo do 11. dubna 2016 v rámci programu pro přesídlení ze dne 20. července 2015 18 přesídleno 5 677 osob do 15 států provádějících přesídlování (Belgie, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Irsko, Island, Itálie, Lichtenštejnsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Rakousko, Spojené království a Švýcarsko). Většina států účastnících se tohoto programu uvedla, že jejich snahy o přesídlení jsou v první řadě, nikoli však výhradně, zaměřeny na Syřany žijící v Jordánsku, Libanonu a Turecku.

Ačkoli podle závěrů ze dne 20. července 2015 se členské státy dohodly na poměrně širokém spektru prioritních regionů pro přesídlování, očekává se, že na základě prohlášení EU a Turecka ze dne 18. března 2016 19 většina z přibližně 16 800 zbývajících míst pro přesídlení v rámci tohoto programu by měla být obsazena z Turecka.

Jak bylo oznámeno v prohlášení EU a Turecka ze dne 18. března 2016, zavádí se mechanismus, na základě kterého má být nelegální a nebezpečné překračování hranic migranty z Turecka na řecké ostrovy nahrazeno legální cestou přesídlování z Turecka do EU. EU a Turecko se dohodly na přesídlení jednoho Syřana z Turecka za každého Syřana znovu přijatého Tureckem po nelegálním příjezdu na řecké ostrovy. Tento mechanismus 1:1 má nahradit nelegální příliv migrantů cestujících za nebezpečných podmínek přes Egejské moře řádným a legálním procesem přesídlování.

Od 4. dubna 2016, kdy se mechanismus 1:1 začal uplatňovat, bylo 37 Syřanů přesídleno do Německa, 11 do Finska a 31 do Nizozemska.

Komise pracuje společně s členskými státy a tureckými orgány na rychlých standardních operačních postupech pro provádění přesídlení v rámci mechanismu 1:1 s Tureckem. Do tohoto procesu je rovněž intenzivně zapojen úřad EASO a Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Očekává se, že EU a Turecko tyto standardní operační postupy schválí co nejdříve.

Nabídka 54 000 míst z relokačního mechanismu pro legální cesty do EU

Dne 21. března 2016 předložila Komise návrh 20 na zpřístupnění dalších míst k přesídlení nebo jiných forem zákonného přijetí z Turecka změnou rozhodnutí Rady (EU) 2015/1601 ze dne 22. září pro relokaci žadatelů o mezinárodní ochranu z Itálie a Řecka.

Touto změnou je navrhováno, aby bylo pro účely přijetí Syřanů z Turecka do EU prostřednictvím přesídlení, přijímání z humanitárních důvodů nebo jiných legálních cest, jako jsou víza z humanitárních důvodů, stipendia, programy na sloučení rodiny atd., dáno k dispozici 54 000 míst původně předpokládaných pro relokaci. Těchto 54 000 míst daných k dispozici pro zákonné přijetí představuje v současnosti nerozdělenou rezervu na relokaci podle stávajícího rozhodnutí Rady. Členské státy by si od počtu žadatelů o relokaci mohly odečíst počet Syřanů, které legálně přijmou na své území z Turecka v rámci vnitrostátních nebo mnohostranných programů přesídlování. Tento počet by byl přičten k závazkům učiněným podle závěrů o přesídlování ze dne 20. července 2015. Jednání o navrhované změně v Radě už začala a cílem je uzavřít je co nejrychleji.

Směrem ke strukturovanému systému EU pro přesídlování

Dne 6. dubna Komise uspořádala 6. fórum pro přesídlování a relokaci, aby s členskými státy, přidruženými státy v rámci dublinského systému, Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Mezinárodní organizací pro migraci projednala budoucí návrh strukturovaného systému EU pro přesídlování, který byl oznámen ve sdělení Komise přijatém téhož dne 21 .

Diskuse se zabývaly určením prvků, jež by mohly tvořit součást budoucího rámce EU pro přesídlování, společnými postupy a společnými ujednáními, které by přicházely v úvahu, způsoby zabezpečení spravedlivého rozdělení zodpovědnosti za přesídlování mezi členskými státy, celkovým zvýšením snah EU o přesídlování a úlohou aktérů, jako jsou Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, Mezinárodní organizace pro migraci a úřad EASO.

Konference Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky o celosvětovém sdílení odpovědnosti prostřednictvím postupů pro přijímání syrských uprchlíků

Komisař Avramopoulos se zúčastnil zasedání na vysoké úrovni o celosvětovém sdílení odpovědnosti prostřednictvím postupů pro přijímání syrských uprchlíků, které dne 30. března uspořádal Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Při této příležitosti Komise potvrdila závazek EU přispět k mezinárodnímu úsilí v reakci na celosvětovou migrační krizi a současně vybídla všechny členy mezinárodního společenství ke zvýšenému úsilí v této oblasti.

Jak uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, konference byla částečně úspěšná, jelikož navíc ke zhruba 178 000 příslibům učiněným před konferencí přinesla odhadem 185 000 přislíbených míst pro přesídlení a dalších forem zákonného přijetí syrských uprchlíků po celém světě. V tomto ohledu je na tuto událost pohlíženo jako na odrazový můstek pro summit řešící velké pohyby uprchlíků a migrantů, který se bude konat v září 2016 na Valném shromáždění OSN a v jehož rámci se očekávají další konkrétní a smysluplné příspěvky zemí provádějících přesídlování.

4Cesta vpřed

Na základě nejnovějších dostupných informací by bylo v Řecku způsobilých k relokaci 35 000 až 40 000 osob, přičemž migrační tok se zvyšuje i v Itálii. Členské státy relokace musí v plné rozsahu plnit své povinnosti podle rozhodnutí Rady o relokaci s cílem ulevit členským státům v přední linii. Komise proto členské státy relokace naléhavě žádá, aby výrazně zvýšily své úsilí, zareagovaly na naléhavou humanitární situaci v Řecku a předešly zhoršení situace v Itálii.

Závěry Evropské rady systematicky vyzývají k urychlení relokace. Výzvy hlav států nebo předsedů vlád musí být sladěny s odhodlanými kroky příslušných vnitrostátních útvarů na místě.

Ve své první zprávě týkající se relokace a přesídlování Komise předpokládala, že do 16. dubna by mělo být dokončeno alespoň 6 000 relokací a do 16. května 20 000. Komise i nadále věří, že takového cíle lze dosáhnout, pokud všechny zúčastněné strany, zejména členské státy relokace, projeví při provádění relokace ochotu a budou jednat společně a rychle.

Komise bude nadále sledovat, jak jsou doporučení a cíle obsažené v první zprávě o relokaci a přesídlování prováděna, a vyhrazuje si právo přijmout opatření, pokud členské státy nebudou plnit své povinnosti.

Zároveň je zapotřebí, aby členské státy plnily své závazky týkající se přesídlování. Především je nezbytně nutné, aby včas podpořily provádění dohody mezi EU a Tureckem. Komise dne 20. dubna předloží zprávu o provádění této dohody, včetně snah o přesídlení vyvíjených v jejím rámci.

(1)

COM (2016) 165 final.

(2)

Podle agentury Frontex, jak uvádí Řecko v rámci každodenních zpráv týkajících se západního Balkánu.

(3)

Zdroj: Frontex.

(4)

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky pracuje na přesnějším odhadu. Podle informací na jeho datovém portálu tvoří 65 % těch, kteří přijeli do Řecka od začátku roku 2016, Syřané a Iráčané. Údaj 65 % se tudíž až do doby, než budou předloženy oficiální údaje, používá jako hrubý odhad počtu osob způsobilých k relokaci mezi uvízlými migranty. http://data.unhcr.org/mediterranean/country.php?id=83 .

(5)

Počet příjezdů do Itálie (celkem a nikoli pouze do hotspotů) za uvedené období (datum zjištění: 16. 3. –9. 4. 2016) a podle JORA (aplikace pro podávání zpráv o společných operacích) v rámci společné operace Triton 2016 (případy přijaté s konečnou platností ze dne 11. 4. 2016).

(6)

  http://www.consilium.europa.eu/cs/press/press-releases/2016/03/18-eu-turkey-statement/ .

(7)

SN 38/16, 18.3.2016.

(8)

5 do Finska, 15 do Lotyšska, 20 do Rumunska a 2 do Bulharska.

(9)

29 do Rumunska a 13 do Finska. Kromě toho je na 18. dubna naplánována první relokace z Itálie do Lotyšska (8 osob).

(10)

Irsko přijalo 26 žádostí Řecka o relokaci, Estonsko 15, Lucembursko 37 a Česká republika 7.

(11)

Francie 110–120 (transfery 123 osob naplánovány na 19.–20. dubna), Nizozemsko 96 a Portugalsko 229.

(12)

Rakousko využívá dočasného zastavení relokace až 30 % žadatelů, kteří mu byli přiděleni podle rozhodnutí Rady (EU) č. 2015/1601. V důsledku toho má Rakousko pozastavenu relokaci 1 065 osob na dobu jednoho roku. Rakousko by však mělo relokovat (a předložit přísliby ohledně přemístění) zbývající přidělené žadatele.

(13)

Článek 11 rozhodnutí Rady: „Za pomoci Komise mohou být uzavřena dvoustranná ujednání mezi Itálií nebo Řeckem na jedné straně a Islandem, Lichtenštejnskem, Norskem a Švýcarskem na druhé straně ohledně relokace žadatelů z území Itálie a Řecka na území posledně uvedených států. V uvedených ujednáních musí být řádně zohledněny hlavní prvky tohoto rozhodnutí, zejména ty, které se týkají řízení o relokaci a práv a povinností žadatelů.“

(14)

O jiné kategorii zranitelných žadatelů nejsou k dispozici žádné informace.

(15)

Úřad EASO vyhlásil 5. října 2015 všeobecnou výzvu k vyjádření zájmu pro 374 odborníků a na obsazení těchto míst obdržel pouze 201 nabídek. V návaznosti na tuto všeobecnou výzvu byly vyhlášeny zvláštní výzvy, které vymezily specifické potřeby z hlediska profilu odborníků a požadovaných období. Poslední výzva k vyjádření zájmu pro odborníky (400 následně upraveno na 472) je zvláštní výzvou, která vychází ze závěrů Evropské rady ze dne 17. a 18. března a má za cíl pokrýt potřeby odborníků v souvislosti s úkoly týkajícími se přípustnosti, jež vyplývají z prohlášení EU a Turecka.

(16)

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2013/32/EU ze dne 26. června 2013 o společných řízeních pro přiznávání a odnímání statusu mezinárodní ochrany (Úř. věst. L 180, 29.6.2013, s. 60).

(17)

Program pro pronájem ubytovacích zařízení Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky má v současnosti kapacitu 3 600 míst.

(18)

 Dokument Rady 11130/15 „Závěry zástupců vlád členských států zasedajících v Radě o přesídlení 20 000 osob, které jednoznačně potřebují mezinárodní ochranu, prostřednictvím mnohostranných a vnitrostátních programů“.

(19)

  http://www.consilium.europa.eu/cs/press/press-releases/2016/03/18-eu-turkey-statement/.

(20)

COM(2016) 171 final.

(21)

COM(2016) 197 final.

Top

Ve Štrasburku dne 12.4.2016

COM(2016) 222 final

PŘÍLOHA

ZPRÁVY KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, EVROPSKÉ RADĚ A RADĚ

Druhá zpráva o relokaci a přesídlování


Příloha 1: Relokace z Řecka do 11. dubna 2016

Členský stát

Formálně přislíbeno 1

Skutečně relokováno

Závazek právně stanovený v rozhodnutích Rady

Rakousko 2

1 491

Belgie

100

2 415

Bulharsko

160

2

831

Chorvatsko

594

Kypr

65

6

181

Česká republika

20

1 655

Estonsko

38

7

204

Finsko

170

111

1 299

Francie

970

242

12 599

Německo

40

37

17 209

Maďarsko

988

Island

Irsko

40

10

240

Lotyšsko

56

6

295

Lichtenštejnsko

Litva

80

6

420

Lucembursko

70

30

309

Malta

24

6

78

Nizozemsko

150

48

3 797

Norsko

Polsko

65

4 321

Portugalsko

330

89

1 778

Rumunsko

385

15

2 572

Slovensko

652

Slovinsko

30

349

Španělsko

150

6 647

Švédsko 3

2 378

Švýcarsko

CELKEM

2 943

615

63 302

(1)

Předáno prostřednictvím sítě DubliNet podle čl. 5 odst. 2 rozhodnutí Rady.

(2)

     Prováděcí rozhodnutí Rady (EU) 2016/408 ze dne 10. března 2016 o dočasném pozastavení relokace v rozsahu 30 % žadatelů přidělených Rakousku podle rozhodnutí (EU) 2015/1601, kterým se stanoví dočasná opatření v oblasti mezinárodní ochrany ve prospěch Itálie a Řecka.

(3)

     Návrh Komise na plné pozastavení povinností Švédska podle relokačních rozhodnutí na dobu jednoho roku (COM(2015) 677 final), stále projednáván v Radě a Parlamentu.

Top

Ve Štrasburku dne 12.4.2016

COM(2016) 222 final

PŘÍLOHA

ZPRÁVY KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, EVROPSKÉ RADĚ A RADĚ

Druhá zpráva o relokaci a přesídlování


Příloha 2: Relokace z Itálie do 11. dubna 2016

Členský stát

Formálně přislíbeno 1

Skutečně relokováno

Závazek právně stanovený v rozhodnutích Rady

Rakousko 2

462

Belgie

30

24

1 397

Bulharsko

90

471

Chorvatsko

374

Kypr

15

139

Česká republika

10

1 036

Estonsko

8

125

Finsko

150

135

779

Francie

200

137

7 115

Německo

10

20

10 327

Maďarsko

306

Island

Irsko

20

360

Lotyšsko

20

186

Lichtenštejnsko

Litva

30

251

Lucembursko

30

248

Malta

17

15

53

Nizozemsko

50

50

2 150

Norsko

Polsko

35

1 861

Portugalsko

388

92

1 173

Rumunsko

330

1 608

Slovensko

250

Slovinsko

10

218

Španělsko

50

18

2 676

Švédsko 3

50

39

1 388

Švýcarsko

30

CELKEM

1 573

530

34 953

(1)

Předáno prostřednictvím sítě DubliNet podle čl. 5 odst. 2 rozhodnutí Rady.

(2)

     Prováděcí rozhodnutí Rady (EU) 2016/408 ze dne 10. března 2016 o dočasném pozastavení relokace v rozsahu 30 % žadatelů přidělených Rakousku podle rozhodnutí (EU) 2015/1601, kterým se stanoví dočasná opatření v oblasti mezinárodní ochrany ve prospěch Itálie a Řecka.

(3)

     Návrh Komise na plné pozastavení povinností Švédska podle relokačních rozhodnutí na dobu jednoho roku (COM(2015) 677 final), stále projednáván v Radě a Parlamentu.

Top

Ve Štrasburku dne 12.4.2016

COM(2016) 222 final

PŘÍLOHA

ZPRÁVY KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, EVROPSKÉ RADĚ A RADĚ

Druhá zpráva o relokaci a přesídlování


Příloha 3: Přesídlování – stav k 11. dubnu 2016, podle závěrů z 20. července 2015 a podle „mechanismu 1:1“ s Tureckem (uplatňovaného od 4. dubna 2016)

Členský stát / přidružený stát

Přísliby učiněné v rámci programu z 20. července 2015

Celkem přesídleno v rámci programu z 20. července 2015 a mechanismu 1:1 s Tureckem

Třetí země, z níž byly osoby přesídleny

Rakousko

1 900

1 395 1

Libanon: 779; Jordánsko: 442; Turecko: 173; Irák: 1

Belgie

1 100

212

Libanon: 204; Jordánsko: 4; Turecko: 4

Bulharsko

50

0

Chorvatsko

150

0

Kypr

69

0

Česká republika

400

52

Libanon: 32; Jordánsko: 20

Dánsko

1 000

481

Libanon, Uganda

Estonsko

20

0

Finsko

293 2

74 3

Libanon; Turecko: 11 podle mechanismu 1:1 (vnitrostátní program)

Francie

2 375 4

72 5

Jordánsko, Libanon

Německo

1 600

37

Turecko: 37 podle mechanismu 1:1

Řecko

354

0

Maďarsko

0

0

Island

50

48

Libanon

Irsko

520

258

Libanon

Itálie

1 989

96 6

Libanon

Lotyšsko

50

0

Lichtenštejnsko

20

20

Turecko

Litva

70

0

Lucembursko

30

0

Malta

14

0

Nizozemsko

1 000

332

Libanon: 216; Jordánsko: 2; Turecko: 36 (z toho 31 podle mechanismu 1:1); Maroko: 1; Etiopie: 8; Keňa 69

Norsko

3 500

323 7

Jordánsko, Libanon, Turecko

Polsko

900

0

Portugalsko

191

0 8

Rumunsko

80

0

Slovensko

100 9

0

Slovinsko

20

0

Španělsko

1 449

0

Členský stát / přidružený stát

Přísliby učiněné v rámci programu z 20. července 2015

Celkem přesídleno v rámci programu z 20. července 2015 do 8. dubna

Třetí země, z níž byly osoby přesídleny

Švédsko

491

0 10

Švýcarsko

519

413

Libanon: 349

Sýrie (iráčtí a palestinští státní příslušníci): 64

Spojené království

2 200

1 864 11

Jordánsko, Libanon, Turecko, Egypt, Irák a další země na základě humanitárních potřeb.

CELKEM

22 504

5 677

(Podle mechanismu 1:1 bylo z Turecka přesídleno celkem 79 osob; 68 z nich v rámci programu z 20. července 2015)

(1)

     Tento počet zahrnuje všechny případy sloučení rodiny a přesídlení v rámci rakouského programu zaměřeného na přijímání osob z humanitárních důvodů.

(2)

 Tento počet je součástí finské vnitrostátní kvóty pro rok 2016, podle níž má být přesídleno 750 osob. 

(3)

     Celkový počet 74 osob nezahrnuje 11 Syřanů přesídlených z Turecka podle mechanismu 1:1, kteří byli přesídleni v rámci finského vnitrostátního programu.

(4)

     Tento počet doplňuje vnitrostátní kvótu Francie a předchozí závazky.

(5)

     Francie již vybrala 477 osob k přesídlení z Jordánska a Libanonu, dosud jich bylo přemístěno 72.

(6)

     Dalších 181 Syřanů z Libanonu má přijet v dubnu.

(7)

     Norsko již přijalo 1 500 osob k přesídlení, některé z nich však dosud nebyly přemístěny.

(8)

     Portugalsko již přijalo 12 osob z Turecka k přesídlení, nebyly však ještě přemístěny.

(9)

     Tento počet nezahrnuje 149 Asyřanů z Iráku přesídlených v rámci vnitrostátního programu, nad rámec programu z 20. července.

(10)

     V rámci svého vnitrostátního programu, nad rámec programu z 20. července, Švédsko v roce 2015 přesídlilo 1 900 osob.

(11)

     V rámci stávajících vnitrostátních programů přesídlování ve Spojeném království v roce 2015.

Top