EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Evropské centrum pro boj proti kyberkriminalitě v Europolu

Evropské společnosti jsou rostoucí měrou závislé na elektronických sítích a informačních systémech. S vývojem informačních a komunikačních technologií jde ruku v ruce také rozvoj trestné činnosti, která ohrožuje občany, podniky, vlády a kritickou infrastrukturu. Na podporu boje proti této trestné činnosti Evropská unie (EU) v roce 2013 ustanovila Evropské centrum pro boj proti kyberkriminalitě (EC3) v rámci Europolu.

AKT

Sdělení komise Radě a Evropskému parlamentu: Řešení trestné činnosti v digitálním věku: zřízení Evropského centra pro boj proti kyberkriminalitě (COM(2012) 140 final ze dne 28. 3. 2012).

PŘEHLED

Kyberkriminalita označuje trestné činy páchané online pomocí počítačů a komunikačních sítí (jako je internet). Vzhledem k tomu, že kyberkriminalita nezná hranic, je nutná koordinace a spolupráce mezi donucovacími orgány: Evropské centrum pro boj proti kyberkriminalitě (EC3), které je součástí Europolu a má sídlo v Nizozemsku, hraje klíčovou úlohu v narušování působení zločineckých skupin, které kyberkriminalitu páchají.

Zaměření

EC3 se zaměřuje na kybernetické trestné činy:

páchané organizovanými zločineckými skupinami, zejména pak činy vytvářející vysoké nezákonné zisky, např. podvody na internetu;

působící závažnou újmu jejich obětem, např. pohlavní vykořisťování dětí na internetu, a dále

poškozující kritickou infrastrukturu a informační systémy v Unii (včetně útoků na dostupnost služby, které mají narušit využitelnost cílových webů).

Funkce:

1.

Evropská základna pro informace o kyberkriminalitě: shromažďování informací o kyberkriminalitě z celé řady zdrojů a identifikování trendů a hrozeb a zlepšení zpravodajství.

2.

Shromažďování odborných poznatků v zájmu podpory členských zemí EU při budování kapacit: zaměření zejména na policii a školení soudních orgánů.

3.

Operační podpora členských zemí: podněcování vzniku přeshraničních společných vyšetřovacích týmů pro řešení problémů spojených s kyberkriminalitou a výměny operačních informací při probíhajících vyšetřováních. Zajistí také skladování, odborné poznatky o šifrování (kódování zpráv nebo údajů pro zabránění neoprávněnému přístupu) a další online nástroje a zařízení.

4.

Vystupovat za evropský kolektiv odborníků, kteří se v donucovacích a soudních orgánech zabývají vyšetřováním kyberkriminality: v diskusích s odvětvím IKT a s podniky z jiných oblastí soukromého sektoru, s vědeckou obcí, se sdruženími uživatelů a organizacemi občanské společnosti.

SOUVISEJÍCÍ AKT

Centrum pro boj proti kyberkriminalitě: Zpráva za první rok, únor 2014.

Poslední aktualizace: 18.06.2014

Top