Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D0612(01)

    Решение на Комисията от 11 юни 2019 година за създаване на Група за политиката в областта на радиочестотния спектър, както и за отмяна на Решение 2002/622/ЕО (Текст от значение за ЕИП.)

    C/2019/4147

    OB C 196, 12.6.2019, p. 16–21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    12.6.2019   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 196/16


    РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

    от 11 юни 2019 година

    за създаване на Група за политиката в областта на радиочестотния спектър, както и за отмяна на Решение 2002/622/ЕО

    (текст от значение за ЕИП)

    (2019/C 196/08)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като има предвид, че:

    (1)

    С Решение № 676/2002/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 март 2002 г. относно регулаторната рамка за политиката на Европейската общност в областта на радиочестотния спектър (1) се установява нормативната уредба, регламентираща политиката в областта на радиочестотния спектър в Съюза. Наличието на такава уредба позволява да се съгласуват подходите в рамките на тази политика, както и, когато е целесъобразно, да се хармонизират условията по отношение на наличието и ефективното използване на радиочестотния спектър, необходими за създаването и функционирането на вътрешния пазар в области на политиката на ЕС като електронните комуникации, транспорта и научноизследователската и развойната дейност.

    (2)

    В Решение № 676/2002/ЕО се предвижда, че Комисията може да организира консултации с цел да вземе предвид гледните точки на държавите членки, институциите на Съюза, представителите от сектора, както и на всички засегнати ползватели на радиочестотния спектър (както от търговски, така и от нетърговски характер), а също така и на други заинтересовани страни с интереси в областта на технологичното, пазарното и регулаторното развитие, което може да има връзка с използването на радиочестотния спектър.

    (3)

    С Решение 2002/622/ЕО на Комисията (2) бе създадена консултативна група, наречена „Група за политиката в областта на радиочестотния спектър“ („Групата“), чиято цел е да подпомага и да съветва Комисията по въпросите на политиката в областта на радиочестотния спектър. Те включват наличието, хармонизацията и разпределянето на радиочестотния спектър, предоставянето на информация относно неговото разпределение, наличие и използване, методите за предоставяне на права за използването му, а също и преразпределянето, преместването, оценяването и ефективното използване на радиочестотния спектър, както и защитата на човешкото здраве.

    (4)

    През декември 2018 г. Европейският парламент и Съветът приеха Директива (ЕС) 2018/1972 (3), с която бе преработена и преразгледана регулаторната уредба на Съюза в областта на електронните съобщения, като на Групата също така бяха възложени нови задачи.

    (5)

    Групата следва допълнително да съдейства за развитието на политиката в областта на радиочестотния спектър в Съюза, която отчита не само техническите параметри, но също икономическите, политическите, културните, стратегическите, здравните и социалните аспекти, както и различните потенциално противоречиви потребности на ползвателите на радиочестотния спектър, с оглед да се гарантира постигането на справедлив, недискриминационен и пропорционален баланс.

    (6)

    Групата следва да включва държавни експерти на високо равнище от държавите членки. В Групата биха могли да участват наблюдатели, а по целесъобразност тя може да кани и други лица да присъстват на заседанията ѝ, включително представители на регулаторни органи, органи за защита на конкуренцията, пазарни участници или сдружения на ползватели или потребители.

    (7)

    Предвид възловата роля на Групата при разглеждането на въпроси от областта на радиочестотния спектър в контекста на всички политики на Съюза, които имат връзка с тази област, са необходими тесни оперативни връзки между Групата и специалните групи или комитети, учредени във връзка с прилагането на секторните политики на Съюза, включително транспортната политика, политиката в областта на вътрешния пазар на радиосъоръжения, аудио-визуалната политика, космическата политика и комуникациите.

    (8)

    Въпреки че за различните части от радиочестотния спектър отговарят различни национални държавни органи, за да се гарантира ефективността на разискванията в рамките на Групата, всяка национална делегация, присъстваща на нейно заседание, следва да заеме консолидирана и координирана на национално равнище позиция по всички политики, засягащи използването на радиочестотния спектър в съответната държава членка, по отношение не само на вътрешния пазар, но също така и на обществения ред, обществената сигурност, гражданската защита и отбраната, тъй като използването на радиочестотния спектър за целите на тези политики може да окаже влияние върху цялостната организация на радиочестотния спектър.

    (9)

    Групата следва да провежда консултации със съответните ползватели на радиочестотния спектър както с търговска, така и нетърговска цел, както и с други заинтересовани страни относно технологичното, пазарното и регулаторното развитие, свързано с използването на радиочестотния спектър. Групата следва да гарантира, че тези консултации са ориентирани към бъдещото развитие и се провеждат на широка основа.

    (10)

    Тъй като използването на радиочестотния спектър се разпростира отвъд границите, Групата следва да бъде отворена за участие от страна на наблюдатели от присъединяващите се държави и държавите от Европейското икономическо пространство.

    (11)

    Европейската конференция по пощи и далекосъобщения (СЕРТ) следва да бъде поканена като наблюдател в рамките на Групата, тъй като със своята дейност Групата оказва съществено влияние върху радиочестотния спектър на общоевропейско равнище, а СЕРТ и свързаните с нея органи притежават богат технически експертен опит при управлението на радиочестотния спектър. Използването на опита на CEPT е целесъобразно също така от гледна точка на мандатите, предоставени ѝ с Решението за радиочестотния спектър, във връзка с разработването на технически мерки за изпълнение в областта на разпределянето на радиочестотния спектър и наличността на информацията. Поради значението, което стандартизацията има в Европа при разработването на съоръжения, използващи радиочестотен спектър, е важно Европейският институт за стандарти в далекосъобщения (ETSI) също да бъде поканен като наблюдател.

    (12)

    След като Директива (ЕС) 2018/1972 и Регламент (ЕС) 2018/1971 на Европейския парламент и на Съвета (4) влязат в сила, задачите на Групата следва да се адаптират към тази нова регулаторна уредба, а ролята ѝ да бъде съответно укрепена. Това следва да способства за изграждането на политиката на Съюза в областта на радиочестотния спектър по отношение на различни сектори на европейския пазар на електронни съобщения, по-специално на безжичния широколентов достъп, както и за по-нататъшно подобряване на стратегическата ориентация и прозрачността на политиката в областта на радиочестотния спектър и осигуряване на подкрепа за стратегическо планиране и координиране на подходите в рамките на тази политика на равнището на ЕС.

    (13)

    В съответствие с новите задачи, възложени ѝ съгласно Директива (ЕС) 2018/1972, Групата следва да предоставя съвети на Европейския парламент и на Съвета по тяхно искане и по въпроси, свързани с радиочестотния спектър. Освен това настоящото решение следва да послужи като основа за превръщането на Групата във форум за координиране на изпълнението на задълженията на държавите членки в областта на радиочестотния спектър съгласно посочената директива, включително чрез партньорски проверки, и за това да играе основна роля в областите, които са важни за вътрешния пазар, например трансграничната координация и стандартизация в областта на радиочестотния спектър.

    (14)

    Като се има предвид броят на измененията, които следва да бъдат въведени по силата на Директива (ЕС) 2018/1972, от съображения за яснота Решение № 2002/622/ЕО следва да бъде отменено и съответно заменено.

    (15)

    Правилата относно оповестяването на информация от членовете на Групата също следва да бъдат определени в съответствие с Регламент (ЕО) № 1049/2001 на Европейския парламент и на Съвета (5), а обработката на личните данни следва да се извършва съгласно Регламент (ЕС) 2018/1725 на Европейския парламент и на Съвета (6).

    (16)

    Настоящото решение следва да бъде в съответствие с хоризонталните правила, установени от Комисията относно създаването и функционирането на експертните групи на Комисията (7), по-специално по отношение на състава на Групата, наблюдателите, поканените за участие експерти и разходите за заседанията,

    РЕШИ:

    Член 1

    Предмет

    Създава се консултативна група по въпросите на политиката в областта на радиочестотния спектър, наречена Група за политиката в областта на радиочестотния спектър („Групата“).

    Член 2

    Задачи

    1)   Групата оказва съдействие и предоставя съвети на Комисията:

    а)

    по стратегически въпроси на политиката в областта на радиочестотния спектър в Съюза;

    б)

    относно координирането на подходите в рамките на политиката в областта на радиочестотния спектър в Съюза;

    в)

    като изготвя становища относно законодателни предложения за многогодишни програми в рамките на политиката в областта на радиочестотния спектър, както и относно освобождаването на хармонизиран радиочестотен спектър за споделено ползване или за ползване, което не подлежи на индивидуални права;

    г)

    като изготвя становища във връзка с препоръки на Комисията относно хармонизираното прилагане на разпоредбите на регулаторната уредба за електронните съобщения в областта на радиочестотния спектър, без да се засяга ролята на Органа на европейските регулатори в областта на електронните съобщения (BEREC);

    д)

    относно координацията и сътрудничеството между Комисията, държавите членки и съответните компетентни органи във връзка с прилагането на действащото законодателство, програмите и политиките на Съюза в областта на радиочестотния спектър;

    е)

    при необходимост – относно хармонизирането на условията във връзка с наличието и ефективното използване на радиочестотния спектър, необходими за създаването и функционирането на вътрешния пазар.

    2)   Групата оказва съдействие на държавите членки при сътрудничеството помежду им и с Комисията и, по тяхно искане – при сътрудничеството с Европейския парламент и Съвета, във връзка със стратегическото планиране и координиране на подходите на политиката в областта на радиочестотния спектър в Съюза, като:

    а)

    разработва добри практики по въпроси в областта на радиочестотния спектър с оглед на прилагането на законодателството на Съюза;

    б)

    улеснява координирането между държавите членки във връзка с прилагането на законодателството на Съюза и с подпомагане на развитието на вътрешния пазар;

    в)

    координира подходите на държавите членки във връзка с предоставянето на радиочестотен спектър и разрешаването на неговото ползване и публикува доклади и становища по въпроси, свързани с радиочестотния спектър.

    3)   Групата оказва съдействие на държавите членки при трансграничната координация на използването на радиочестотния спектър, за да се гарантира, че на тяхната територия то е организирано по такъв начин, че останалите държави членки не са възпрепятствани да разрешават използването на радиочестотния спектър на своята територия, по-специално на хармонизиран радиочестотен спектър, в съответствие със законодателството на Съюза, по-конкретно поради трансграничните вредни смущения между държавите членки.

    За тази цел по искане на засегнатата държава членка Групата използва влиянието си, за да разреши проблем или спор между държавите членки, както и с трети държави, във връзка с трансграничната координация или трансграничните вредни смущения, които възпрепятстват държавите членки да използват радиочестотен спектър на своята територия.

    Що се отнася до хармонизирания радиочестотен спектър, Групата може да изготви становище, в което да предложи координирано решение на съответния проблем или спор между държавите членки.

    4)   Групата оказва съдействие на Комисията при подготвителната работа по предложенията ѝ към Съвета за приемането на решения в съответствие с член 218, параграф 9 от Договора за функционирането на Европейския съюз във връзка с установяването на позициите, които трябва да се заемат от името на Съюза в рамките на международни организации, компетентни по въпросите на радиочестотния спектър.

    5)   Групата може да организира срещи, на които националните регулаторни органи или другите компетентни органи да получат възможността, по тяхно искане, за обсъждане и обмяна на мнения и опит във връзка с разрешаването и условията за използване на радиочестотния спектър.

    6)   Без да се засягат разпоредбите на параграф 5, считано от 21 декември 2020 г. Групата свиква за целите на член 35 от Директива (ЕС) 2018/1972 срещи под формата на форум за партньорски проверки във връзка с радиочестотния спектър, за който са установени хармонизирани условия в съответствие с Решение № 676/2002/ЕО посредством технически мерки за изпълнение, за да може радиочестотният спектър да се ползва за безжични широколентови мрежи и услуги, по искане на националния регулаторен орган или друг компетентен орган на съответната държава членка, или, в особените случаи по член 35, параграф 2 от Кодекса – по инициатива на Групата.

    Член 3

    Състав

    Членовете на Групата са органи на държавите членки.

    Всяка държава членка назначава представител на високо равнище, който отговаря за стратегическата политика в областта на радиочестотния спектър като цяло.

    Комисията участва във всички заседания на Групата на съответното равнище и осигурява нейния секретариат.

    Член 4

    Дейност

    1)   По искане на Комисията или по собствена инициатива Групата приема становища и доклади, чийто адресат е Комисията. Становищата и докладите се приемат чрез консенсус или, ако това не е възможно, с обикновено мнозинство, при което всеки член има право на един глас. Членовете, които са гласували против, имат право към становищата или докладите да бъде приложен документ, в който са обобщени мотивите за позицията им.

    2)   В отговор на искане от Европейския парламент или Съвета, отправено до Групата за изготвяне на становище или доклад по въпроси, засягащи политиката в областта на радиочестотния спектър във връзка с електронните комуникации, Групата приема становището или доклада в съответствие с правилата, определени в параграф 1. Групата представя становището и доклада си на институцията, която го е поискала, а също и на Комисията. Когато е целесъобразно, становището или докладът могат да бъдат под формата на устно изложение, което председателят на Групата или определен от Групата неин член представя пред Европейския парламент или Съвета.

    3)   Групата избира председател измежду своите членове. Комисията може да сформира подгрупи със задачата да разгледат конкретни въпроси въз основа на определен от Комисията мандат. В рамките на дейността си подгрупите спазват хоризонталните правила, установени от Комисията относно създаването и функционирането на експертните групи на Комисията (8), и докладват на Групата. Подгрупите се разпускат веднага след приключване на мандата им.

    4)   Комисията може да свика заседания на Групата по въпроси от нейната компетентност чрез секретариата и със съгласието на председателя. Комисията прави това, когато е необходимо за целите на прилагането на член 2, параграф 2 от настоящото решение.

    5)   Групата приема своя процедурен правилник по предложение на Комисията, като прави това чрез консенсус, или в противен случай – с обикновено мнозинство, при което всяка държава членка има право на един глас. Процедурният правилник подлежи на одобрение от страна на Комисията.

    6)   Групата може да кани наблюдатели, включително измежду държавите от Европейското икономическо пространство и държавите кандидатки за присъединяване към Съюза, а също и от СЕРТ и ETSI, които да присъстват на нейните заседания; тя може също да изслушва експерти и заинтересовани страни. Наблюдателите определят свои представители. Председателят може да разреши на наблюдателите и на техните представители да участват в разискванията и да споделят своите експертни знания. Те обаче нямат право на глас и не участват при изготвянето на препоръките или становищата на Групата. Когато Групата счита, че е целесъобразно при изготвянето на дадено становище или доклад да бъде събран доказателствен материал, тя може да прикани съответни представители от сектора да представят своите позиции по време на заседанията ѝ.

    7)   Ако Групата сметне за необходимо, тя може да покани експерти от националните регулаторни органи или други компетентни органи, както и експерти от BEREC за участие в заседанията ѝ.

    За целите на член 35 от Директива 2018/1972 Групата дава възможност за участие на експерти от националните регулаторни органи или други компетентни органи, посочени в Директива (ЕС) 2018/1972, както и експерти от BEREC.

    При спазване на подробните правила, които ще бъдат договорени с BEREC и с Комисията, Групата дава възможност на BEREC да участва в дейността ѝ по въпроси, свързани с регулирането на пазара и конкуренцията в областта на радиочестотния спектър, които попадат в сферата на компетентността на BEREC.

    Член 5

    Отношения с Европейския парламент

    Без да се засягат разпоредбите на членове 2 и 4, по отношение на информацията, която следва да се изпраща на Европейския парламент, и участието на експерти на Европейския парламент в заседанията на Групата се прилагат точка 15, приложение I и приложение II от Рамковото споразумение за отношенията между Европейския парламент и Европейската комисия (9).

    Член 6

    Консултации

    Групата своевременно провежда консултации с участниците на пазара, потребителите и крайните ползватели на широка основа и по открит и прозрачен начин.

    Член 7

    Поверителност

    Когато Комисията посочи, че поисканото становище или поставеният въпрос са от поверителен характер, членовете на Групата, както и наблюдателите, и всяко друго лице, присъстващо на заседанието на Групата, са задължени да не разкриват информация, която е сведена до знанието им в процеса на работата на Групата, нейните подгрупи или експертните ѝ работни групи. В такива случаи Комисията може да реши, че само членовете на Групата могат да участват в заседанията.

    Член 8

    Професионална тайна и работа с класифицирана информация

    Членовете на Групата и техните представители, а също и поканените експерти и наблюдатели са обвързани със задължението за опазване на професионалната тайна, което по силата на Договорите и правилата за тяхното прилагане се прилага за всички членове на институциите и техните служители, както и със задължението да спазват правилата на Комисията относно сигурността по отношение на защитата на класифицираната информация на Съюза, предвидени в решения (ЕС, Евратом) 2015/443 (10) и (ЕС, Евратом) 2015/444 (11) на Комисията. При неспазване на тези задължения Комисията може да предприеме съответни мерки.

    Член 9

    Прозрачност

    1)   Групата и нейните подгрупи се регистрират в Регистъра на експертните групи.

    2)   Що се отнася до състава на Групата, в Регистъра на експертните групи се публикуват следните данни:

    а)

    имената на наблюдателите;

    б)

    наименованията на органите на държавите членки;

    в)

    наименованията на органите на трети държави.

    3)   До всички съответни документи, включително дневния ред, протоколите и представените от участниците материали се предоставя достъп чрез публикуването им в Регистъра на експертните групи или чрез връзка от Регистъра към специален уебсайт, на който тази информация може да бъде намерена. Достъпът до специалните уебсайтове не трябва да е обвързан с изискване за регистриране на ползвателите или с друг вид ограничение. По-специално, дневният ред и други свързани с работата документи се публикуват своевременно преди заседанието, а протоколите се публикуват своевременно след заседанието. Изключения от публикуването се предвиждат само в случаите, при които се смята, че оповестяването на даден документ би засегнало защитата на обществен или частен интерес съгласно член 4 от Регламент (ЕО) № 1049/2001.

    4)   Със съгласието на Комисията Групата може с обикновено мнозинство на своите членове да реши обсъжданията ѝ да бъдат открити.

    Член 10

    Разходи за заседанията

    1)   Лицата, участващи в дейността на Групата и на подгрупите, не получават възнаграждение за извършваните от тях услуги.

    2)   Що се отнася до заседанията на Групата, Комисията може да възстанови пътните разходи само за едно лице от делегацията на дадена държава членка. Комисията не възстановява пътни разходи на наблюдатели, експерти или други заинтересовани страни по член 4, параграф 6, нито разходи във връзка със срещи на председателя или негови представители със заинтересовани страни.

    3)   Разходите по организирането на заседания на Групата се поемат от Комисията, ако заседанията се провеждат в Брюксел. За заседания извън Брюксел в рамките на Европейския съюз Комисията поема само пътни разходи.

    4)   Комисията може да възлага на външни изпълнители изготвянето на проучвания в помощ на работата на Групата. В такива случаи Комисията има право да реши дали такова проучване е необходимо, като съответно поеме разходите за него, както и функциите по управлението му.

    5)   Разходите по създаването и поддържането на уебсайта на Групата се поемат от Комисията.

    Член 11

    Отмяна

    Решение 2002/622/ЕО се отменя.

    Съставено в Брюксел на 11 юни 2019 година.

    За Комисията

    Мария ГАБРИЕЛ

    Член на Комисията


    (1)  Решение № 676/2002/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 март 2002 г. относно регулаторната рамка за политиката на Европейската общност в областта на радиочестотния спектър (ОВ L 108, 24.4.2002 г., стр. 1).

    (2)  Решение 2002/622/EО на Комисията от 26 юли 2002 г. за създаване на Група за политиката в областта на радиочестотния спектър (ОВ L 198, 27.7.2002 г., стр. 49).

    (3)  Директива (ЕС) 2018/1972 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 г. за установяване на Европейски кодекс за електронни съобщения (ОВ L 321, 17.12.2018 г., стр. 36).

    (4)  Регламент (ЕС) 2018/1971 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 г. за създаване на Орган на европейските регулатори в областта на електронните съобщения (ОЕРЕС) и на Агенция за подкрепа на ОЕРЕС (Службата на ОЕРЕС), за изменение на Регламент (ЕС) 2015/2120 и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1211/2009 (ОВ L 321, 17.12.2018 г., стр. 1).

    (5)  Регламент (ЕО) № 1049/2001 на Европейския парламент и на Съвета от 30 май 2001 г. относно публичния достъп до документи на Европейския парламент, на Съвета и на Комисията (ОВ L 145, 31.5.2001 г., стр. 43).

    (6)  Регламент (ЕС) 2018/1725 на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2018 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни от институциите, органите, службите и агенциите на Съюза и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Регламент (ЕО) № 45/2001 и Решение № 1247/2002/ЕО (ОВ L 295, 21.11.2018 г., стр. 39).

    (7)  Решение на Комисията от 30 май 2016 г. за установяване на хоризонтални правила относно създаването и функционирането на експертните групи към Комисията, C(2016) 3301 final.

    (8)  Решение на Комисията от 30 май 2016 г. за установяване на хоризонтални правила относно създаването и функционирането на експертните групи към Комисията, C(2016) 3301 final.

    (9)  ОВ L 304, 20.11.2010 г., стр. 47.

    (10)  Решение (ЕС, Евратом) 2015/443 на Комисията от 13 март 2015 г. относно сигурността в Комисията (ОВ L 72, 17.3.2015 г., стр. 41).

    (11)  Решение (ЕС, Евратом) 2015/444 на Комисията от 13 март 2015 г. относно правилата за сигурност за защита на класифицираната информация на ЕС (ОВ L 72, 17.3.2015 г., стр. 53).


    Top