EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Морска безопасност: Европейска агенция за морска безопасност

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕО) № 1406/2002 за създаване на Европейска агенция за морска безопасност

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • С настоящия регламент се създава Европейската агенция за морска безопасност (ЕАМБ) със седалище в Лисабон, която има за цел осигуряване на високо, единно и ефективно ниво на морска безопасност и морска сигурност в Европейския съюз (ЕС).
  • ЕАМБ работи също така и за предотвратяване на замърсяването и справяне със замърсяването, причинено от кораби или от нефтени и газови инсталации, и предоставя техническа помощ и подкрепа на Европейската комисия и държавите — членки на ЕС при разработването, прилагането и оценката на законодателството на ЕС в областта на морската безопасност, сигурността и замърсяването.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

ЕАМБ има основни и помощни задачи.

Основни задачи

  • Подпомагане при подготвителната работа за осъвременяване и разработване на съответното законодателство на ЕС.
  • Посещения и инспекции в държавите членки с цел гарантиране на ефективното прилагане на съответните обвързващи правни актове на ЕС.
  • Дейности за обучение и техническа помощ за националните администрации.
  • Поддържащи операции за реагиране при замърсяване в случай на замърсяване, причинено от кораби и нефтени и газови инсталации (ЕАМБ осигурява оперативна помощ само по искане на засегнатата държава).

ЕАМБ също управлява Центъра за данни на Европейския съюз за идентификация и проследяване на кораби на далечни разстояния и Системата на ЕС за обмен на морска информация (SafeSeaNet). Агенцията може също да предоставя оперативна подкрепа за разследвания, когато е имало смъртни случаи или тежки наранявания.

Помощни задачи

ЕАМБ се ангажира с тези задачи само ако те генерират значителна добавена стойност, с това се избягва дублирането на усилията и няма да се нарушат правата и задълженията на държавите членки. Тези задачи са свързани с въпросите на околната среда, програмата за глобален мониторинг на околната среда и сигурността (сега „Коперник“) и вътрешните водни пътища.

Посещения и инспекции на ЕАМБ

ЕАМБ посещава държавите членки, за да подпомага Комисията и националните администрации при:

  • проверката дали правилата на ЕС се прилагат ефективно;
  • осигуряването на високо и еднакво ниво на безопасност. Агенцията извършва инспекции на дружества за класификация, както и в трети страни, по отношение на обучението и сертифицирането на моряците.

Структура

  • ЕАМБ е орган на ЕС и притежава юридическа правосубектност. Персоналът на Агенцията се състои от служители, назначени от Агенцията, от служители на ЕС и от държавни служители на държавите членки, временно назначени или командировани в Агенцията. Тя се ръководи от изпълнителен директор, който е напълно независим в изпълнението на своите задължения.
  • Нейният управителен съвет включва представители от Комисията и всяка държава членка, като всички имат право на глас. В него също влизат представители от Норвегия и Исландия, както и експерти от четири морски сектора, без право на глас. Продължителността на мандата му е 5 години и може да бъде продължаван веднъж.

Взаимоотношения между ЕАМБ и европейската гранична и брегова охрана

  • С Регламент (ЕС) 2016/1624, по-късно заменен и отменен с Регламент (ЕС) 2019/1896 (вж. резюме), е създадена европейска гранична и брегова охрана, която да гарантира ефективното прилагане на интегрираното управление на границите по външните граници на ЕС, както и по тези на асоциираните към Шенген държави (Исландия, Норвегия и Швейцария).
  • С Регламент (ЕС) 2016/1625 се изменя Регламент (ЕО) № 1406/2002 с цел укрепване на сътрудничеството между ЕАМБ, Европейската агенция за гранична и брегова охрана, Европейската агенция за контрол на рибарството (създадена с Регламент (ЕС) 2019/473) и националните органи, изпълняващи функции по брегова охрана, с цел повишаване на морската ситуационна осведоменост и подпомагане на съгласувани и икономически ефективни действия. Това включва:
    • споделяне на информацията, налична в системите за корабно докладване и други информационни системи;
    • предоставяне на услуги за наблюдение и комуникация;
    • изграждане на възможности и установяване на най-добри практики, както и обучение и обмен на персонал;
    • обмен на информация и сътрудничество в областта на функциите на бреговата охрана, включително чрез анализ на оперативните предизвикателства и възникващите рискове в морската област;
    • споделяне на възможности чрез планиране и изпълнение на многоцелеви операции и чрез споделяне на активи и други способности.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 25 август 2002 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕО) № 1406/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 27 юни 2002 година за създаване на Европейска агенция за морска безопасност (ОB L 208, 5.8.2002 г., стр. 1—9).

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 1406/2002 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) 2019/1896 на Европейския парламент и на Съвета от 13 ноември 2019 година за европейската гранична и брегова охрана и за отмяна на регламенти (ЕС) № 1052/2013 и (ЕС) 2016/1624 (OВ L 295, 14.11.2019 г., стр. 1—-131).

Регламент (ЕС) 2019/473 на Европейския парламент и на Съвета от 19 март 2019 година относно Европейската агенция за контрол на рибарството (ОВ L 83, 25.3.2019 г., стр. 18—37).

Директива 2009/16/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 година относно държавния пристанищен контрол (ОВ L 131, 28.5.2009 г., стр. 57—100).

Вж. консолидираната версия.

Директива 2005/35/EО на Европейския парламент и на Съвета от 7 септември 2005 година относно замърсяване от кораби и налагане на санкции при нарушения (ОВ L 255, 30.9.2005 г., стр. 11—21).

Вж. консолидираната версия.

Директива 2002/59/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 27 юни 2002 година за създаване на система на Общността за контрол на движението на корабите и за информация и отменяща Директива 93/75/ЕИО на Съвета (ОВ L 208, 5.8.2002 г., стр. 10—27).

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 03.11.2021

Top