Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Конвенция за ядрената безопасност

 

РЕЗЮМЕ НА:

Конвенция за ядрената безопасност — Декларация от Европейската общност за атомна енергия съгласно разпоредбите на член 30, параграф 4, iii) от Конвенцията за ядрена безопасност

Решение 1999/819/Евратом — присъединяването на Европейската общност за атомна енергия (Евратом) към Конвенцията за ядрена безопасност

КАКВА Е ЦЕЛТА НА КОНВЕНЦИЯТА И РЕШЕНИЕТО?

  • Конвенцията за ядрена безопасност е международна конвенция, която има за цел да подобри ядрената безопасност по целия свят. Всички държави от ЕС са страни по конвенцията. Общността, създадена с Договора за Европейската общност за атомна енергия (Евратом), споделя юрисдикцията с държавите от ЕС в областите, управлявани от конвенцията.
  • Решението одобрява присъединяването на Европейската общност за атомна енергия (Евратом) към Конвенцията. То беше изменено през 2004 г., за да се вземе предвид присъединяването на нови държави членки към ЕС.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Отговорности на Евратом

  • Евратом не притежава ядрени инсталации, както е определено в конвенцията.
  • Безопасността на ядрените инсталации е основна отговорност на притежателя на съответния лиценз от държава от ЕС, на чиято територия е направена инсталацията.
  • Отговорностите на Евратом в рамките на конвенцията произхождат от договора за Евратом (дял II, глава 3) и се отнасят за защитата на здравето на работниците и на населението от опасностите, произтичащи от йонизиращото лъчение, както е потвърдено от Съда на Европейския съюз (Решение C-29/99).

Цели

  • Конвенцията има за цел:
    • да постигне и поддържа високо ниво на ядрена безопасност посредством засилването на националните мерки и техническото сътрудничество;
    • да създаде и поддържа ефективни средства за защита от потенциална радиационна опасност в ядрените инсталации, за да защити хората и околната среда, и т.н.;
    • да предотвратява ядрени инциденти и да ограничава техните последствия.
  • Конвенцията не определя подробни стандарти за безопасност, но предвижда задължение за прилагане на основополагащите принципи на безопасност на ядрените инсталации.

Обхват

Конвенцията прилага безопасността на фиксирани атомни електроцентрали, включително съоръжения за съхранение, управление и обработване на радиоактивни материали, които са на същото място и са директно свързани с дейността на ядрената електроцентрала.

Изпълнение

  • Страните по конвенцията се задължават да създадат законодателна, регулаторна и административна рамка, за да се гарантира безопасността на ядрените инсталации, която да предвижда:
    • създаването на достатъчно изисквания и разпоредби за националната безопасност;
    • система за разрешаване на ядрените инсталации и забраняване на оперирането без лиценз;
    • система за проверка и оценяване. Изчерпателни и систематични оценки се извършват преди изграждането и пускането в експлоатация на инсталацията и през целия ѝ живот;
    • мерки за укрепване на разпоредбите и условията на лицензиране (прекратяване или оттегляне на лицензите, и т.н.).
  • Страните трябва да създадат независим регулаторен орган, който да издава лицензи и да гарантира, че разпоредбите се прилагат правилно. Задълженията на този орган трябва да бъдат ефективно отделени от тези на другите организации, чиято задача е да насърчават или използват ядрена енергия.
  • Притежателите на лиценз трябва да създадат политики за приоритизиране на безопасността и трябва да изготвят програма за осигуряване на качеството, за да гарантират, че са спазени изискванията. Трябва да се приемат също спешни мерки, които дават в подробности процедурите за информиране на съответните органи, като напр. болниците.
  • Всяка страна по Конвенцията трябва да представи на другите страни доклад относно мерките, които са предприети, за да спази задълженията си съгласно Конвенцията. Докладите се преразглеждат по време на редовни заседания на договорните страни.

Безопасност на инсталациите

  • Регулаторният орган е отговорен за издаването на лицензи за опериране на ядрените инсталации. С Конвенцията се определят критерии за оценяване на всеки етап от живота на една инсталация: изграждане, планиране и построяване, както и опериране.
  • При избора на мястото трябва да се вземе предвид, наред с други неща, неговото въздействие върху безопасността на инсталацията и въздействието на инсталацията върху хората и околната среда. Трябва допитване и до другите договорни страни в съседство на мястото, ако е вероятно инсталацията да има последствия за тях.
  • Що се отнася до планирането и построяването, трябва да се вземат мерки за безопасност на място срещу освобождаването на радиоактивни материали, а използваните техника и оборудване трябва да бъдат доказани с изпробване и тестване.
  • Разрешението за експлоатация на ядрена инсталация се основава на анализ на безопасността и програма за въвеждане в експлоатация. Управлението на инсталацията трябва да е в съответствие с разпоредбите, установени от националните органи. Трябва да бъдат въведени също така програми за събиране и анализ на данни.
  • Всяка инсталация също трябва да има аварийни планове за площадката на ядрените инсталации и извън нея, за да се защитят работниците, потребителите, околната среда и др. в случай на радиационна аварийна обстановка.

Организационни договорености

Страните се срещат най-малко веднъж на всеки 3 години. Европейската комисия представлява Евратом на тези заседания, когато страните докладват относно мерките, които са предприели, за да изпълнят задълженията по договора. Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) осигурява секретариата за конвенцията.

ДАТА НА ВЛИЗАНЕ В СИЛА

Конвенцията влезе в сила на 24 октомври 1996 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Конвенция за ядрената безопасност — Декларация от Европейската общност за атомна енергия съгласно разпоредбите на член 30, параграф 4, iii) от Конвенцията за ядрена безопасност (ОВ L 318, 11.12.1999 г., стр. 21—30)

Решение 1999/819/Евратом на Комисията от 16 ноември 1999 година относно присъединяването на Европейската общност за атомна енергия (Евратом) към Конвенцията за ядрена безопасност от 1994 година (ОВ L 318, 11.12.1999 г., стр. 20)

Последващите изменения на Решение 1999/819/Евратом са инкорпорирани в основния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Директива 2009/71/Евратом на Съвета от 25 юни 2009 година за установяване на общностна рамка за ядрената безопасност на ядрените инсталации (ОВ L 172, 2.7.2009 г., стр. 18—22)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 12.05.2020

Top