Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Отговорност на въздушните превозвачи по отношение на пътниците и техния багаж

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕО) № 2027/97 относно отговорността на въздушните превозвачи

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

С регламента се прилага Конвенцията от Монреал от 1999 г., тъй като се отнася до въпроси, свързани с отговорността на въздушните превозвачи, и с обезщетението за пътниците, пътуващи с въздушен транспорт, и за техния багаж (вж. резюмето).

Бележка: Първоначалният регламент (преди да бъде изменен с Регламент (ЕО) № 889/2002) се отнасяше до отговорността на въздушните превозвачи от Европейския съюз (ЕС) в случай на смърт или нараняване на пътници в резултат на произшествия. Посредством регламента за изменение от 2002 г. първоначалният регламент беше приведен в съответствие с новите международни правила на Конвенцията от Монреал, за да се включат също така въпроси, свързани с отговорността по отношение на багажа и закъсненията.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Отговорност на въздушните превозвачи по отношение на пътниците и техния багаж

С регламента се обобщават правилата относно отговорността, прилагани от въздушните превозвачи от ЕС съгласно законодателството на ЕС и Конвенцията от Монреал, и националното законодателство на държавите — членки на ЕС. Обезщетението се изразява като приблизителна стойност (в местна валута) на специалните права на тираж (СПТ)*.

Застраховка и уведомяване на пътниците

Въздушните превозвачи от ЕС трябва:

  • да имат подходяща застраховка, която е достатъчна за покриване на исковете на всички лица, които имат право на обезщетение, за да могат да получат пълната сума, на която имат право съгласно регламента;
  • да гарантират, че във всички пунктове за продажба, включително при продажбата по телефона или по интернет, на разположение на пътниците има резюме на основните разпоредби, уреждащи отговорността по отношение на пътниците и техния багаж;
  • да използват информационна бележка съгласно приложението към регламента.

Въздушните превозвачи от ЕС трябва също така да предоставят на всеки пътник писмено указание за границите на отговорността на превозвача за полета в случай на:

  • смърт или сериозно нараняване;
  • унищожаване, загуба или увреждане на багаж; и
  • щети, причинени от закъснение.

Гореспоменатите граници са установените с регламента, освен ако въздушният превозвач не прилага доброволно по-високи граници. За превоз от въздушни превозвачи, установени извън ЕС, тези изисквания се прилагат само за полети до, от или в рамките на ЕС.

Обезщетение в случай на смърт или на нараняване

Не са установени никакви финансови граници на отговорността в случай на нараняване или на смърт на пътник. За щети до 100 000 СПТ въздушният превозвач не може да оспорва искания за обезщетение. Над тази сума въздушният превозвач може да се защитава срещу иск, като представи доказателство, че не е проявил небрежност или виновно поведение.

Авансови плащания

В случай на смърт или на нараняване на пътник въздушният превозвач трябва да извърши авансово плащане за покриване на непосредствените нужди в срок от 15 дни, считано от установяването на самоличността на лицето, като се прилагат следните условия.

  • В случай на смърт това авансово плащане не трябва да бъде по-малко от 16 000 СПТ.
  • Авансовото плащане не съставлява признание на отговорността и може да бъде приспаднато от всякакви последващи плащания, извършени във връзка с отговорността на въздушния превозвач.
  • То не подлежи на връщане, освен ако превозвачът не докаже, че вредите са причинени или са резултат от небрежност или пропуск от страна на лицето, претендиращо обезщетение, или когато лицето, което е получило авансовото плащане, не е имало право на това.

Закъснение на пътниците

В случай на закъснение на пътниците въздушният превозвач носи отговорност за щети, освен ако не е взел всички възможни разумни мерки за предотвратяване на щетите. Отговорността е ограничена до 4 150 СПТ.

Закъснение на багажа

В случай на закъснение на багажа въздушният превозвач носи отговорност за щети, освен ако не е взел всички възможни разумни мерки за предотвратяване на щетите. Отговорността е ограничена до 1 000 СПТ.

Унищожаване, загуба или увреждане на багаж

Въздушният превозвач е отговорен за унищожаването, загубата или увреждането на багажа, като отговорността е до 1 000 СПТ. В случай на регистриран багаж той е отговорен дори и ако няма вина от негова страна, освен ако багажът не е бил предварително повреден. В случай на нерегистриран багаж превозвачът е отговорен само ако има вина от негова страна.

По-високи граници на отговорността за багажа

Пътниците могат да се ползват от по-високи граници на отговорността, като направят специална декларация най-късно в момента на регистрирането и като платят допълнителна такса. Таксата трябва да отразява допълнителните разходи над тези за багажа, оценен в рамките на границата на отговорността. Тарифата трябва да се съобщи на пътниците при поискване.

Жалби за багаж

В случай на повреда, закъснение, загуба или унищожаване на багаж пътникът трябва да подаде жалба в писмена форма пред въздушния превозвач възможно най-бързо, в срок от 7 дни в случай на щети и 21 дни в случай на забавяне след получаване.

Съдебните искове трябва да бъдат подадени в рамките на 2 години, считано от датата на пристигането на самолета или считано от датата, на която самолетът е следвало да пристигне.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 17 октомври 1998 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Специални права на тираж (СПТ). Потенциален иск за свободно използваемите валути на членове на Международния валутен фонд. СПТ могат да бъдат обменяни за тези валути (както е определено от Международния валутен фонд).

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕО) № 2027/97 на Съвета от 9 октомври 1997 година относно отговорността на въздушните превозвачи в случай на произшествия (ОВ L 285, 17.10.1997 г., стр. 1—3)

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 2027/97 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕО) № 261/2004 относно създаване на общи правила за обезщетяване и помощ на пътниците при отказан достъп на борда и отмяна или голямо закъснение на полети и на Регламент (ЕО) № 2027/97 относно отговорността на въздушните превозвачи при въздушния превоз на пътници и техния багаж (COM(2013) 130 final, 13.3.2013 г.)

Конвенция за уеднаквяване на някои правила за международния въздушен превоз (Конвенция от Монреал) (ОВ L 194, 18.7.2001 г., стр. 39—49)

Решение 2001/539/EО на Съвета от 5 април 2001 година относно сключването от Европейската общност на Конвенцията за уеднаквяване на някои правила за международния въздушен превоз (Конвенцията от Монреал) (ОВ L 194, 18.7.2001 г., стр. 38)

последно актуализация 17.01.2022

Top