Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Съвет на Европейския съюз

Съветът на Европейския съюз („Съветът“) е една от основните институции на ЕС, участващи в процеса на вземане на решения. На неговите заседания присъстват министри от 27-те държави — членки на ЕС. Той има функции, свързани с вземането на решения, и координиращи функции.

Седалището на Съвета е в Брюксел, но в съответствие с Протокол № 6 към Договорите и неговия процедурен правилник неговите заседания се провеждат в Люксембург през април, юни и октомври. Сесиите на Съвета (с изключение на Съвета по външни работи) се свикват и председателстват от шестмесечното председателство.

Съветът заседава в 10 състава, като събира на едно място съответните министри от държавите членки:

  • общи въпроси;
  • външни работи;
  • икономически и финансови въпроси;
  • правосъдие и вътрешни работи;
  • заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси;
  • конкурентоспособност (вътрешен пазар, промишленост, научни изследвания и космическо пространство);
  • транспорт, далекосъобщения и енергетика;
  • селско стопанство и рибарство;
  • околна среда;
  • образование, младежи, култура и спорт.

Съветът по „общи въпроси“ подготвя заседанията на Европейския съвет съвместно с председателя на Европейския съвет и Комисията и следи за изпълнението на взетите решения (член 16, параграф 6, първа алинея от Договора за Европейския съюз). Той отговаря за общата координация на политиките, институционалните и административните въпроси и теми, които засягат повече от една политика на ЕС, като многогодишната финансова рамка и разширяването на ЕС. Той осигурява съгласуваност и непрекъснатост в работата на различните състави на Съвета.

Работата на Съвета се подготвя от Комитета на постоянните представители на правителствата на държавите членки (Корепер). Корепер може да сформира работни групи или комитети, за да подпомогне работата на Съвета.

Корепер е разделен на 2 части:

  • Корепер II, който е съставен от постоянните представители на правителствата на държавите членки, разглежда въпроси, свързани със съставите на Съвета в областта на общите въпроси, външните работи, икономическите и финансовите въпроси, както и правосъдието и вътрешни работи;
  • Корепер I, който е съставен от заместник постоянните представители, подготвя всички останали състави на Съвета.

Съветът заедно с Европейския парламент изпълнява законодателни и бюджетни функции. Той е също така водещата институция при вземането на решения относно общата външна политика и политика на сигурност (ОВППС). Държавите членки координират своите икономически политики в рамките на Съвета.

В повечето случаи решенията на Съвета, изготвени по предложения от Комисията, се вземат съвместно с Европейския парламент в съответствие с обикновената законодателна процедура. В зависимост от темата Съветът взема решения с обикновено мнозинство, квалифицирано мнозинство или единодушие. Квалифицираното мнозинство е правилото за гласуване по подразбиране.

Според Договорите някои решения се приемат не от Съвета, а с общо съгласие на правителствата на държавите членки, например относно назначаването на съдии и генерални адвокати на Съда на Европейския съюз или относно определянето на седалището на институциите и агенциите. Тези решения по принцип се приемат в допълнение към основната работа по време на заседания на Съвета или Корепер. Те не са актове на ЕС и поради това не могат да бъдат оспорвани пред Съда на Европейския съюз.

ВЖ. СЪЩО:

Top