Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Контрол на износа на изделия и технологии с двойна употреба (до 8 септември 2021 г.)

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕО) № 428/2009 — режим на Общността за контрол на износа, трансфера, брокерската дейност и транзита на изделия и технологии с двойна употреба

Бележка: С Регламент (ЕС) 2021/821 се преработва и отменя Регламент (ЕО) № 428/2009. Въпреки това, както е предвидено в член 31 от Регламент (ЕС) 2021/821, за заявленията за разрешение, подадени преди 9 септември 2021 г., продължават да се прилагат съответните правила на Регламент (ЕО) № 428/2009.

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • С него се установява единна система на Европейския съюз (ЕС) за контрол на износа, трансфера, транзита и брокерската дейност* на изделия с двойна употреба*. Тази система има за цел да се гарантира, че ЕС изпълнява своите международни ангажименти и отговорности, особено по отношение на неразпространението (т.е. предотвратяването на разпространението на ядрени оръжия).
  • В регламента се определя общ списък на ЕС за контрол, както и правила за прилагането му. За износа на изделие с двойна употреба от ЕС в държава извън ЕС се изисква разрешение за износ.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

  • Изделията с двойна употреба са стоки и технологии, които служат както за граждански приложения, така и за военна употреба, включително изделия, които могат да бъдат използвани като помощни в производството на ядрени оръжия или други ядрени взривни устройства.
  • Търговията с изделия с двойна употреба представлява значителна част от външната търговия на ЕС; според най-актуална информация обемът на контролирания износ на изделия с двойна употреба от ЕС беше около 85 милиарда евро.

Списък на ЕС с изделия с двойна употреба

  • Приложение I към регламента съдържа списък с изделията с двойна употреба, за които се изисква разрешение. Чрез делегирани актове, приети от Европейската комисия, приложение I се актуализира всяка година, за да се приведе в съответствие с международните правила и ангажименти, поети от:
  • Износът на някои изделия с двойна употреба, които не са включени в приложение I може да е предмет на разрешение, когато има основание да се смята, че изделията са предназначени за употреба във връзка с програма за биологични, химически, ядрени оръжия или балистични ракети оръжейно ембарго или за военни цели в държави, обект на оръжейно ембарго.
  • В изключителни случаи държавите членки на ЕС могат да наложат допълнителен контрол на изделия, които не са включени в списъка, поради причини, отнасящи се до обществената сигурност или правата на човека.
  • Държавите членки на ЕС също налагат ограничения на брокерските услуги за изделията с двойна употреба, както и на транзита им през ЕС.
  • С изключение на някои чувствителни изделия, посочени в приложение IV на регламента (като експлозивни детонатори с електрическо задвижване), изделията с двойна употреба могат да се търгуват свободно в рамките на ЕС.

Разрешения за износ

Разрешенията за износ се разделят на четири вида, както е указано по-долу:

  • Генералните разрешения за износ на ЕС позволяват износа на определени изделия с двойна употреба за определени държави и при определени условия (вж. приложение II към регламента). Те обхващат например:
    • износ на определени изделия с двойна употреба за страни като Австралия, Канада, Япония, Нова Зеландия, Норвегия, Швейцария и Съединените щати;
    • износ на определени изделия с двойна употреба след ремонт/подмяна;
    • временен износ на определени изделия с двойна употреба за изложения/панаири;
    • износ на определени телекомуникации и химикали до някои местоназначения.
  • Националните генерални разрешения за износ може да се издават от държавите членки на ЕС, ако са в съответствие със съществуващите генерални разрешения за износ на ЕС не се отнасят до изделия, изброени в приложение II от регламента (например уран; човешки и животински патогени, като някои вируси, включително Ебола).
  • Глобалните лицензи се издават от националните органи на един износител и може да се отнасят до няколко изделия за няколко държави или крайни потребители.
  • Индивидуалните лицензи се издават от националните органи на един износител и се отнасят до износа на едно или повече изделия с двойна употреба за един краен потребител или консигнатор в държава извън ЕС.

Мрежа на органите за контрол върху износа

С регламента се създава мрежа от компетентни органи за контрол на износа, координирана от координационната група по въпросите на изделията с двойна употреба, по която се обменя информация във връзка с контрола на износа и се разработват инструменти за прилагането й.

Преглед на политиката за контрол на износа

  • По силата на регламента от Комисията се изисква да извърши преглед на ЕС за контрол на износа. През октомври 2013 г. Комисията представи на Европейския парламент и на Европейския съвет доклад за изпълнението и оценката на въздействието. В него е направено заключението, че настоящият режим за контрол на износа, макар и да осигурява солидна правна и институционална основа, следва да бъде усъвършенстван, за да се създадат съвременни възможности за контрол, от които ЕС ще се нуждае в бъдеще.
  • През април 2014 г. е прието съобщение, в което е очертана дългосрочна визия за стратегическия контрол на износа на ЕС и се посочват конкретни варианти на политиката за модернизиране на системата за контрол на износа. През 2015 г. Комисията извърши оценка на въздействието и през септември 2016 г. представи законодателно предложение за модернизиране на контрола на износа на ЕС.

Отмяна на Регламент (ЕО) № 428/2009

С Регламент (ЕС) 2021/821 се преработва и отменя Регламент (EС) № 428/2009 считано от 9 септември 2021 г.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Той се прилага от 27 август 2009 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Изделия с двойна употреба. Изделия, които могат да се използват както за граждански, така и за военни цели, като например уран, който може да се използва както при производството на електроенергия, така и в ядрените оръжия.
Брокерска дейност. Дейността на посредниците, които купуват и продават от името на други лица.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (EО) № 428/2009 на Съвета от 5 май 2009 година за въвеждане режим на Общността за контрол на износа, трансфера, брокерската дейност и транзита на изделия и технологии с двойна употреба (OВ L 134, 29.5.2009 г., стр. 1—269).

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 428/2009 са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) 2021/821 на Европейския парламент и на Съвета от 20 май 2021 година за въвеждане на режим на Съюза за контрол на износа, брокерската дейност, техническата помощ, транзита и трансфера на изделия с двойна употреба (преработен текст) (ОВ L 206, 11.6.2021 г., стр. 1—461).

Съобщение на Комисията до Съвета и Европейския парламент — Преглед на политиката за експортен контрол: Гарантиране на сигурността и конкурентоспособността в един променящ се свят (COM(2014) 244 final, 24.4.2014 г.).

последно актуализация 22.10.2021

Top