Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Специфична програма за изпълнение на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“

 

РЕЗЮМЕ НА:

Решение (ЕС) 2021/764 за създаване на специфична програма за изпълнение на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕШЕНИЕТО?

С това решение:

  • се изпълнява Регламент (ЕС) 2021/695 относно Рамковата програма за научни изследвания и иновации (НИИ) „Хоризонт Европа“ (вж. резюмето), тъй като с него се определят подробните правила за изпълнението на специфичната програма, определя се нейната продължителност и се предвиждат средствата, които се считат за необходими.

С решението се отменя Решение 2013/743/ЕС.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Вж. резюмето на Регламент (ЕС) 2021/695 за повече подробности относно целите, структурата и бюджета на програма „Хоризонт Европа“.

Специфичната програма допринася за общите и специфичните цели, определени в Регламента относно програма „Хоризонт Европа“ (Регламент (EС) 2021/695).

Оперативните цели на специфичната програма са следните:

  • укрепване на отлични фундаментални и авангардни научни изследвания;
  • укрепване и разпространяване на върхови постижения, включително чрез насърчаване на по-широко участие на територията на целия Европейски съюз (ЕС);
  • укрепване на връзките между научните изследвания, иновациите и, когато е целесъобразно, образованието и други политики, включително взаимно допълване с националните и регионалните политики и дейности за НИИ и политиките и дейностите за НИИ на ЕС;
  • подкрепа на изпълнението на приоритетите на политиката на ЕС, включително по-специално целите на ООН за устойчиво развитие (ЦУР) и Парижкото споразумение;
  • насърчаване на отговорни НИИ, като се взема под внимание принципът на предпазливост;
  • укрепване на измерението, свързано с пола, навсякъде в специфичната програма;
  • увеличаване на връзките с цел съвместна работа в европейските НИИ, както и между отделните сектори и дисциплини, в т.ч. социалните и хуманитарните науки;
  • засилване на международното сътрудничество;
  • свързване и разработване на научноизследователски инфраструктури в рамките на европейското научноизследователско пространство (ЕНП) и предоставяне на транснационален достъп до тях;
  • привличане на таланти, обучение и задържане на работа на изследователи и новатори в ЕНП, включително чрез мобилност;
  • насърчаване на отворената наука и осигуряване на видимост за обществеността и открит достъп до научни публикации и научноизследователски данни, включително подходящи изключения;
  • насърчаване на използването на резултатите от НИИ и активно разпространение и използване на резултати, по-специално за привличането на частни инвестиции и разработването на политики;
  • допринасяне, чрез мисии за НИИ, за постигането на амбициозни цели в рамките на определен срок;
  • подобряване на връзката и взаимодействието между науката и обществото, включително на видимостта на науката в обществото, и научната комуникация, както и насърчаване на ангажираността на гражданите и крайните потребители в процесите на съвместно проектиране и съвместно създаване;
  • ускоряване на трансформацията на промишлеността, включително чрез подобряване на уменията за иновации;
  • насърчаване на дейностите за НИИ в малките и средните предприятия (МСП) и създаването, и разрастването на иновационни дружества, по-специално стартиращи предприятия, МСП и, в изключителни случаи, малки дружества със средна пазарна капитализация;
  • подобряване на достъпа до рисково финансиране, включително чрез взаимодействия с програмата InvestEU, създадена с Регламент (ЕС) 2021/523 (вж. резюмето), по-специално когато пазарът не осигурява надеждно финансиране.

За постигането на тези цели могат да се вземат предвид нови и непредвидени потребности, възникващи в хода на изпълнение на специфичната програма. Когато е надлежно обосновано, това може да включва реагиране на нововъзникващи възможности, кризи и заплахи, както и на потребности във връзка с разработването на нови политики на ЕС.

Структурата на специфичната програма (която отразява структурата съгласно Регламента относно програма „Хоризонт Европа“, но без да се включва Европейският институт за иновации и технологии) е следната:

  • Стълб I — Високи постижения в научната област;
  • Стълб II — Глобални предизвикателства и конкурентоспособност на европейската промишленост;
  • Стълб III — Иновативна Европа;
  • Част — Разширяване на участието и укрепване на ЕНП.

Стратегически план и работни програми

Изпълнението на специфичната програма се улеснява чрез многогодишен стратегически план за дейности за НИИ, който насърчава също съгласуваността между работните програми, приоритетите на ЕС и националните приоритети.

Резултатът от стратегическото планиране се определя в многогодишен стратегически план за изготвянето на съдържанието на работните програми, чрез които се изпълнява специфичната програма и които ще съдържат, когато е целесъобразно, наред с другото, и следното:

  • очакваното въздействие;
  • размер на сумата, разпределена за всяко действие и мисия, и индикативен график за изпълнение;
  • следните аспекти във връзка с безвъзмездните средства:
    • приоритетите,
    • критериите за подбор и възлагане и относителната тежест на различните критерии за възлагане,
    • максималния дял на финансирането от общия размер на допустимите разходи.

Стратегическият план обхваща период от максимум 4 години, като същевременно запазва достатъчна гъвкавост, така че ЕС да може да реагира бързо на новите и възникващите предизвикателства, неочаквани възможности и кризи. В стратегическия план се обръща особено внимание на стълб „Глобални предизвикателства и конкурентоспособност на европейската промишленост“, като планът обхваща и съответни дейности по другите стълбове и по частта „Разширяване на участието и укрепване на НИИ“.

Бюджет

За специфичната програма са отделени бюджет от 83,397 милиарда евро по текущи цени, а така също и допълнителен бюджет от 2,790 милиарда евро по постоянни цени от 2018 г. съгласно член 5 от Регламент (ЕС, Евратом) 2020/2093 (многогодишната финансова рамка за периода 2021—2027 г., вж. резюмето) и допълнителен бюджет от 5,000 милиарда евро по постоянни цени от 2018 г. от Инструмента на ЕС за възстановяване в подкрепа на възстановяването след кризата с COVID-19 (Регламент (ЕС) 2020/2094, вж. резюмето).

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕШЕНИЕТО?

То се прилага от 1 януари 2021 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Вж. също:

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Решение (ЕС) 2021/764 на Съвета от 10 май 2021 година за създаване на специфична програма за изпълнение на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“ и за отмяна на Решение 2013/743/EC (ОВ L 167 I, 12.5.2021 г., стр. 1—80)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) 2021/695 на Европейския парламент и на Съвета от 28 април 2021 година за създаване на Рамковата програма за научни изследвания и иновации „Хоризонт Европа“, за определяне на нейните правила за участие и разпространение на резултатите и за отмяна на регламенти (EС) № 1290/2013 и (EС) № 1291/2013 (ОВ L 170, 12.5.2021 г., стр. 1—68)

Регламент (ЕС) 2020/2094 на Съвета от 14 декември 2020 година за създаване на Инструмент на Европейския съюз за възстановяване с цел подкрепа на възстановяването след кризата с COVID-19 (OВ L 433 I, 22.12.2020 г., стр. 23—27)

последно актуализация 02.07.2021

Top