EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Споразумение за взаимно признаване (СВП) между ЕС и Съединените американски щати

 

РЕЗЮМЕ НА:

Споразумение за взаимно признаване между Европейската общност и Съединените американски щати

Решение 1999/78/ЕО относно сключването на Споразумение за взаимно признаване между Европейската общност и Съединените американски щати

КАКВА Е ЦЕЛТА НА СПОРАЗУМЕНИЕТО И РЕШЕНИЕТО?

Споразумението за взаимно признаване (СВП)* има за цел да насърчи търговията със стоки между ЕС и САЩ чрез премахване на техническите пречки.

По силата на двустранното споразумение, одобрено от правителствата на държавите в ЕС на 22 юни 1998 г., ЕС и САЩ приемат резултатите от оценката на съответствието*, извършена за конкретни промишлени продукти.

С решението от името на ЕС се приема споразумението за взаимно признаване със САЩ.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

В споразумението са обхванати следните сектори:

  • телекомуникационното оборудване;
  • електромагнитната съвместимост*;
  • електрическата безопасност;
  • плавателните съдове за отдих;
  • добрите производствени практики (ДПП) в областта на фармацевтичните продукти;
  • медицинските изделия.

Споразумението, което е актуализирано няколко пъти:

  • дава възможност продукти на компании от ЕС — които трябва да отговарят на изискванията на САЩ — да бъдат изпитани и сертифицирани в ЕС, след което могат да бъдат изнасяни на щатския пазар и обратно;
  • посочва законовите, подзаконовите и административните правила, включени в обхвата на споразумението за всеки сектор;
  • изисква страните по споразумението да обменят информация относно прилагането на тези правила;
  • определя условията за взаимно приемане на резултатите от оценките на съответствието;
  • посочва различните национални органи за оценка на съответствието* за всеки сектор;
  • изисква от органите в ЕС и САЩ да извършват одити, инспекции и да наблюдават номинираните от тях органи за оценка на съответствието, за да е сигурно, че вършат работата си правилно;
  • предвижда преустановяването на номинацията на орган за оценка на съответствието;
  • учредява съвместен комитет, съставен от представители на ЕС и САЩ за разглеждане на всички проблеми, които може да възникнат във връзка със споразумението.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА СПОРАЗУМЕНИЕТО?

То се прилага от 1 декември 1998 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

В своята резолюция от 21 декември 1989 г. правителствата на ЕС се споразумяха за принципите на СВП. На 21 септември 1992 г. те упълномощиха Европейската комисия да договори споразумения за взаимно признаване от името на ЕС с определени трети държави.

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Споразумение за взаимно признаване: международно споразумение, при което две или повече държави признават взаимно резултатите си от оценяване на съответствието.
Оценка на съответствието: процедура, при която продукт, преди да може да бъде пуснат на пазара, се изпитва, инспектира и сертифицира, за да се гарантира, че отговаря на съответните законови разпоредби.
Електромагнитна съвместимост: взаимодействието на електрическо и електронно оборудване с електромагнитната среда и с друго оборудване. Всички електронни устройства имат потенциал за излъчване на електромагнитни полета.
Органи за оценка на съответствието: оценяват дали продукт отговаря на съответните подзаконови или законови изисквания.

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Споразумение между Европейската общност и Съединените американски щати за взаимно признаване (ОВ L 31, 4.2.1999 г., стр. 3—80)

Последващите изменения на споразумението са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

Решение 1999/78/ЕО на Съвета от 22 юни 1998 година относно сключването на Споразумение за взаимно признаване между Европейската общност и Съединените американски щати (OВ L 31, 4.2.1999 г., стр. 1—2)

Вж. консолидираната версия.

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

2002/294/EО: Решение № 14/2002 от 19 март 2002 година на Съвместния комитет, създаден съгласно Споразумението за взаимно признаване между Европейската общност и Съединените американски щати, за приемане на неговия процедурен правилник (OВ L 101, 17.4.2002 г., стр. 30—35)

Резолюция на Съвета от 21 декември 1989 година относно глобален подход за оценка на съответствието (ОВ C 10, 16.1.1990 г., стр. 1—2)

последно актуализация 24.07.2018

Top