EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Споразумения за взаимно признаване

 

РЕЗЮМЕ НА:

Член 207 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС)

Член 218 от ДФЕС

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ЧЛЕН 207 И ЧЛЕН 218 ОТ ДФЕС И НА СПОРАЗУМЕНИЯТА ЗА ВЗАИМНО ПРИЗНАВАНЕ?

Член 207 от ДФЕС определя правната база за търговската политика на ЕС и определя процедурите, които трябва да се спазват при вземането на решения по различни аспекти на търговията.

Член 218 от ДФЕС определя правилата на ЕС за водене на преговори с трети страни. Той се прилага за преговори между ЕС и една или повече държави извън ЕС или международни организации.

Тези членове осигуряват правната база, въз основа на която Европейската комисия, след като получи указанията за водене на преговори от Съвета, договаря международни търговски споразумения.

Споразуменията за взаимно признаване* имат за цел да насърчават търговията със стоки между ЕС и държави извън ЕС, като премахват техническите пречки чрез предоставяне на по-лесен достъп до оценката на съответствието. Съгласно двустранното споразумение между правителствата държавата вносител приема резултатите от оценката на съответствието,* направена за специфични промишлени продукти от определените от държавата износител органи за оценка на съответствието (ООС), за да се покаже съответствие с изискванията на страната вносител.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Споразуменията за взаимно признаване (СВП):

  • осигуряват възможност продуктите на дружествата от ЕС да се тестват и сертифицират от определените за целта органи за оценка на съответствието в ЕС, за да се потвърди съответствието им с изискванията на страната вносител, и след това да изнасят в държави извън ЕС, без по-нататъшни тестове в страната вносител, и разкриват същите възможности за дружества извън ЕС и определени органи за оценка на съответствието извън ЕС относно износа им в държави от ЕС;
  • определят условията за взаимно приемане на резултатите от оценките на съответствието;
  • изброяват оторизирани лаборатории, контролни органи и различни органи за оценка на съответствието*;
  • учредяват съвместен комитет за разглеждане на всички проблеми, които може да възникнат във връзка със споразуменията.

ЕС има СВП със:

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

В своята резолюция от 21 декември 1989 г. правителствата на ЕС се споразумяха относно принципите на СВП. На 21 септември 1992 г. те упълномощиха Комисията да договори споразумения за взаимно признаване от името на ЕС с определени държави извън ЕС.

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Споразумение за взаимно признаване: международно споразумение, при което две или повече държави признават взаимно оценките на съответствието.
Оценка на съответствието: процедура, при която продукт, преди да може да бъде пуснат на пазара, се изпитва, инспектира и сертифицира, за да се гарантира, че отговаря на съответните законови разпоредби.
Органи за оценка на съответствието: оценяват дали продукт отговаря на съответните подзаконови или законови стандарти. Те могат да бъдат държавни агенции, национални институти по стандартизация, търговски асоциации, потребителски организации или частни или публични дружества.

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — част пета: Външна дейност на Съюза — Дял II: Обща търговска политика — член 207 (предишен член 133 от ДЕО) (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 140—141)

Консолидиран текст на Договора за функционирането на Европейския съюз — част пета: Външна дейност на Съюза — Дял V: Международни споразумения — член 218 (предишен член 300 от ДЕО) (ОВ C 202, 7.6.2016 г., стр. 144—146)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Резолюция на Съвета от 21 декември 1989 година относно глобален подход за оценка на съответствието (ОВ C 10, 16.1.1990 г., стр. 1—2)

последно актуализация 07.12.2018

Top