Vyberte pokusně zaváděné prvky, které byste chtěli vyzkoušet

Tento dokument je výňatkem z internetových stránek EUR-Lex

Проверки на истинността на еврото

 

РЕЗЮМЕ НА:

Регламент (ЕС) № 1210/2010 — установяване на истинността на евро монетите и обработка на негодни за употреба евро монети

КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

  • С него се определят процедурите и методите за установяване на истинността на евро монетите и обработката на евро монети, които са негодни за употреба.
  • Той допълва Регламент (ЕО) № 1338/2001 — система за защита на еврото срещу фалшифициране, с който се изисква от банките и другите доставчици на разплащателни услуги да проверяват истинността на евро банкнотите и монетите, които получават и възнамеряват да върнат в обращение, за да открият евентуално фалшифициране.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Изпитване

Регламентът изисква от кредитните институции да проверяват истинността на монетите чрез подходящо оборудване за обработка на монети или ръчно от персонал, специално обучен за целта. Всяко използвано оборудване за обработка на монети трябва да е преминало успешно изпитване за откриване на фалшификати, проведено от страна на определения национален орган или от страна на Националния център за анализ на монети във всяка държава от еврозоната.

Контрол на място

Държавите в еврозоната трябва да осъществяват ежегоден контрол на място в институциите с цел да бъде проверено, посредством изпитване за откриване на фалшификати, правилното функциониране на представителен брой машини за обработка на монети. Броят на машините за обработка на монети, които ежегодно се проверяват във всяка държава, се определя така, че обемът на евро монети, обработени с тези машини през въпросната година, представлява поне 25 % от общия сборен нетен обем на евро монети, емитирани от въпросната държава. Това трябва да включва периода от въвеждането на евро монетите до края на предходната година.

Изтегляне и възстановяване на стойността на негодни за обращение евро монети

Държавите от ЕС трябва да изтеглят от обращение не само фалшифицираните монети, но и истински евро монети, които са станали негодни поради продължителна употреба или инцидент, или поради други причини. Държавите от ЕС имат право да откажат да възстановят на лица стойността на негодните за обращение монети, които са били умишлено изменени или изменени по начин, за който разумно може да се очаква, че ще ги измени.

Всеки национален орган, който обработва негодни за обращение евро монети, може да събира такса за обработка от юридически или физически лица с цел покриване на разходите, свързани с този процес. Таксите за обработка не следва да се прилагат при предаване на малки количества негодни за обращение евро монети.

Регламентът определя правила за опаковка на негодни за обращение евро монети, които трябва да бъдат сортирани по номинална стойност* в стандартни сакове или кутии.

Отчитане и оценка

Държавите от ЕС трябва да предават ежегодно на Европейската комисия доклади за дейността си по установяване на истинността на евро монетите.

За да следят за изпълнението на настоящия регламент от институциите, държавите от ЕС може да поискат от тях да предоставят следната информация:

  • видовете и броя на използваните машини за обработка на монети;
  • местонахождението на всяка машина за обработка на монети;
  • обемът на обработваните монети за всяка машина за обработка на монети за съответната година и съответната номинална стойност, най-малко за трите евро монети с най-високи номинални стойности.

Както е посочено в регламента, през 2017 г. Комисията представи пред Европейския парламент и Съвета най-новия доклад за функционирането и резултатите от регламента.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

Прилага се от 1 януари 2012 г., с изключение на Глава III от него (обработка на негодни за обращение евро монети), която се прилага от 11 януари 2011 г.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Номинална стойност: Евро монетите се секат в номинални стойности от 1, 2, 5, 10, 20 и 50 цента, както и по 1 и 2 евро

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Регламент (ЕС) № 1210/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 15 декември 2010 година относно установяване на истинността на евро монетите и обработката на негодни за употреба евро монети (ОВ L 339, 22.12.2010 г., стр. 1—5)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Доклад на Комисията до Икономическия и финансов комитет съгласно член 12, параграф 4 от Регламент (ЕС) № 1210/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 15 декември 2010 година относно установяване на истинността на евро монетите и обработката на негодни за употреба евро монети (C(2017) 6734 final, 12.10.2017 г.)

Регламент (ЕС) № 651/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2012 година относно емитирането на евро монети (ОВ L 201, 27.7.2012 г., стр. 135—137)

Регламент (EО) № 1338/2001 на Съвета от 28 юни 2001 година за установяване на мерки, необходими за защита на еврото срещу фалшифициране (ОВ L 181, 4.7.2001 г., стр. 6—10)

Последващите изменения на Регламент (ЕО) № 1338/2001 са инкорпорирани в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка

последно актуализация 06.12.2017

Nahoru