Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Единен пазар на ЕС за капитал за насърчаване на създаването на работни места и растеж

При предприятията в Европейския съюз (EС) се наблюдава значителна зависимост от банките, но не и от финансовите пазари*, а те също могат да предложат източници на финансиране и в по-широк план да насърчат растежа. За да им помогне да получат достъп до тези алтернативни източници на финансиране, Европейската комисия стартира проект за развитие на европейски „съюз на капиталовите пазари“.

АКТ

Зелена книга за създаване на съюз на капиталовите пазари (COM(2015) 63 final, 18.2.2015 г.)

ОБОБЩЕНИЕ

При предприятията в Европейския съюз (EС) се наблюдава значителна зависимост от банките, но не и от финансовите пазари*, а те също могат да предложат източници на финансиране и в по-широк план да насърчат растежа. За да им помогне да получат достъп до тези алтернативни източници на финансиране, Европейската комисия стартира проект за развитие на европейски „съюз на капиталовите пазари“.

КАКВО Е ДЕЙСТВИЕТО НА ЗЕЛЕНАТА КНИГА?

Тя определя основните цели за развитие на „съюза на капиталовите пазари“ до 2019 г. за държавите от ЕС-28 (1). Книгата разглежда начини за насърчаване на използването на европейските финансови пазари и за по-доброто им интегриране.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Цели

Целта на Съюза на капиталовите пазари е:

  • да увеличи алтернативни източници на финансиране, различни от банки, за предприятията - по-специално малки и средни предприятия (МСП) - и за инфраструктурни проекти в ЕС;
  • да даде тласък на инвестициите в държавите от ЕС.

Краткосрочни мерки

Зелената книга определя няколко области, където съществува необходимост от бърз напредък:

  • 1.

    Създаване на устойчив европейски пазар за висококачествена секюритизация. Секюритизацията е финансова операция, в която кредитите се обединяват и се продават на инвеститори на пазара. Основно предимство на тази операция е това, че банките могат да махнат тези кредити - например кредити за МСП - и техните рискове от своите балансови отчети и след това да увеличат възможността си за кредитиране. Целта е да се въведе европейска рамка, която разчита на опростени, прозрачни и стандартизирани операции по секюритизация.

  • 2.

    Улесняване на достъпа до капиталови пазари за дружества, по-специално МСП. Една от инициативите е да се преразгледат действащите правила, които задължават дружествата да изготвят проспект*, за да влязат на капиталовите пазари и да увеличат капитала си. Целта е да се гарантира, че тези изисквания не са твърде скъпи и не създават прекомерни административни тежести за дружествата, или че не са твърде сложни за инвеститорите.

  • 3.

    Други мерки. Те включват разработване на европейски пазари за частно пласиране*, подпомагане на създаването на европейските фондове за дългосрочни инвестиции* и предприемане на стъпки за подобряване на достъпа до кредитна информация за МСП.

Дългосрочни мерки

Зелената книга проучва как да се преодолеят различните бариери пред развитието и интегрирането на европейските капиталови пазари. Предизвикателството включва:

  • развитие и диверсифициране на осигуряването на финансиране чрез привличане на институционални, търговски и международни инвеститори в капиталови пазари;
  • повишаване на пазарната ефективност: пречките включват отклонения сред държавите от ЕС в различни области като данъчно, фирмено законодателство и законодателство за несъстоятелността.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Съюзът на капиталовите пазари е основен компонент на Европейския инвестиционен план, стартиран през ноември 2014 г.

За допълнителна информация, вж. съюз на капиталовите пазари на уебсайта на Европейската комисия.

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

* Финансови пазари: пазари, където купувачите и продавачите участват в търговията с активи като облигации, валути и деривати (продукти, чиито стойности произтичат от стойността на даден основен актив като стока или валута, например фючърси и опции).

* Проспект: подробен документ, съдържащ фирмена информация, както и условията и рисковете от дадена инвестиция.

* Частно пласиране: когато ценни книжа се предлагат за продажба на ограничен брой избрани инвеститори, известно още като „частно предлагане“. То е противоположно на публичното предлагане, където ценните книжа се предоставят за продажба на свободния пазар.

* Европейски фондове за дългосрочни инвестиции: фондове, които могат да инвестират в дългосрочни или нелиствани активи като например инфраструктура или нелиствани МСП. Правилата за регулирането им бяха публикувани в Официален вестник на Европейския съюз през април 2015 г.

СВЪРЗАНИ АКТОВЕ

Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейската централна банка, Европейския икономически и социален комитет, Комитета на регионите и Европейската инвестиционна банка: План за инвестиции за Европа (COM(2014) 903 final, 26.11.2014 г.)

последно актуализация 11.08.2015



(1) Обединеното кралство напуска Европейския съюз и става трета държава (държава извън ЕС) от 1 февруари 2020 г.

Top