Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Достъп до генетични ресурси и подялба на ползите, произтичащи от тяхното използване (Протокол от Нагоя)

 

РЕЗЮМЕ НА:

Протокол от Нагоя

Решение 2014/283/EС за сключване, от името на ЕС, на Протокола от Нагоя за достъпа до генетични ресурси и справедливата и равноправна подялба на ползите, произтичащи от тяхното използване, към Конвенцията за биологичното разнообразие

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ПРОТОКОЛА И РЕШЕНИЕТО?

  • Протоколът от Нагоя е протокол към Конвенцията за биологичното разнообразие (КБР), подписана за първи път от световни ръководители през 2010 г. ЕС е страна по КБР, заедно със 193 държави. Протоколът има за цел подялба на ползите от използването на генетични ресурси по справедлив и равноправен начин.
  • С решението официално се одобрява „Протокола от Нагоя за достъпа до генетични ресурси и справедливата и равноправна подялба на ползите, произтичащи от тяхното използване“ от името на Европейския съюз (ЕС). Чрез това одобрение ЕС се задължава юридически с Протокола, който представлява важно споразумение относно международното управление на биологичното разнообразие.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Чрез одобряването на протокола на 16 май 2014 г. ЕС допринесе за необходимите 50 ратификации в световен план, което позволи Протоколът от Нагоя да влезе в сила на 12 октомври 2014 г. В резултат на това първото заседание на страните по протокола (COP-MOP 1) се проведе на двугодишното заседание на високо равнище на Конвенцията за биологичното разнообразие (КБР), проведено от 13 до 17 октомври 2014 г. в Южна Корея, по същото време на 12-ото заседание на Конференцията на страните по КБР (COP 12).

Достъп до и подялба на ползи

  • Протоколът от Нагоя реализира третата цел на КБР, достъп до и подялба на ползи (ABS), която акцентира върху справедливата и равноправна подялба на ползите, произтичащи от използването на генетични ресурси, включително чрез подходящ достъп до такива ресурси, и подходящ трансфер на съответни технологии.
  • Генетичните ресурси представляват генетичен материал с действителна или потенциална стойност от природни или култивирани запаси (например банки за семена или ботанически градини). Тези ресурси обичайно се използват в широк набор от сектори в природно базираните изследователски и развойни дейности като основа за иновации, например за нови лекарства, химикали или козметика.
  • КБР признава суверенните права на държавите върху техните природни ресурси. Достъпът до и подялбата на ползи в контекста на Протокола от Нагоя се основават на този принцип. Страните по протокола имат правомощието да решат дали желаят да регулират достъпа до своите генетични ресурси и да определят условия за подялба на ползите (например чрез правила и процедури за предварително информирано съгласие и преговори по взаимно договорени условия с ползвателя на генетични ресурси).
  • Протоколът от Нагоя се прилага също за използването на традиционни знания, свързани с генетични ресурси, притежавани от коренно население и местни общности.
  • В него се определят задължителни правила за спазване за всички страни с цел мониторинг на използването на генетични ресурси, след като те напуснат държавата доставчик.
  • Той ще създаде по-голяма правна сигурност и прозрачност както за доставчиците, така и за ползвателите на генетични ресурси, като насърчава подялбата на ползи. Ползите, генерирани и поделени под ръководството на протокола, следва да допринесат за подпомагане на опазването на биологичното разнообразие и устойчивото използване на неговите компоненти (първа и втора цел на КБР).

Регламент (ЕС) № 511/2014, регламентът за достъпа до и подялбата на ползи (Регламент за ABS), с който се прилагат мерките за съответствие на Протокола от Нагоя на равнището на ЕС, влезе в сила на 9 юни 2014 г. и се прилага от влизането в сила на самия Протокол от Нагоя за ЕС на 12 октомври 2014 г.

Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/1866 съдържа мерки по отношение на специфични аспекти, предвидени в Регламента за ABS, по-специално регистрирани колекции, най-добри практики и мониторинг на спазването от страна на ползвателите. Той беше приет от Европейската комисия на 13 октомври 2015 г. и влезе в сила на 9 ноември 2015 г.

ДАТА НА ВЛИЗАНЕ В СИЛА

Протоколът влезе в сила на 12 октомври 2014 г., 90 дни след датата на депозиране на 50-ия документ за ратификация.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

За допълнителна информация вж.:

ОСНОВНИ ДОКУМЕНТИ

Протокол от Нагоя за достъпа до генетични ресурси и справедливата и равноправна подялба на ползите, произтичащи от тяхното използване, към Конвенцията за биологичното разнообразие (ОВ L 150, 20.5.2014 г., стр. 234—249)

Решение 2014/283/ЕС на Съвета от 14 април 2014 година за сключване, от името на Европейския съюз, на Протокола от Нагоя за достъпа до генетични ресурси и справедливата и равноправна подялба на ползите, произтичащи от тяхното използване, към Конвенцията за биологичното разнообразие (ОВ L 150, 20.5.2014 г., стр. 231—233)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) № 511/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 16 април 2014 година относно мерките за спазване от ползвателите, произтичащи от Протокола от Нагоя за достъпа до генетични ресурси и справедливата и равноправна подялба на ползите, произтичащи от тяхното използване в Съюза (ОВ L 150, 20.5.2014 г., стр. 59—71)

Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/1866 на Комисията от 13 октомври 2015 година за определяне на подробни правила за прилагането на Регламент (ЕС) № 511/2014 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на регистъра на колекциите, наблюдението за спазване на задълженията от страна на ползвателите и най-добрите практики (ОВ L 275, 20.10.2015 г., стр. 4—19)

последно актуализация 20.11.2020

Top