EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0222

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И ДО СЪВЕТА Втори доклад относно преместването и презаселването

COM/2016/0222 final

Страсбург, 12.4.2016

COM(2016) 222 final

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И ДО СЪВЕТА

Втори доклад относно преместването и презаселването


1Въведение

На 16 март 2016 г. Комисията прие първия доклад относно преместването и презаселването 1 , в който се обобщават набелязаните предизвикателства и извлечените поуки от първите месеци на прилагането на тези схеми и се предлагат препоръки и действия в краткосрочен план за подобряване на тяхното прилагане.

От 16 март 2016 г. досега в Гърция са пристигнали 9928 лица 2 . Вследствие на затварянето на границата на Гърция с бившата югославска република Македония между 50 000 и 56 000 лица са блокирани в Гърция 3 , а според първоначалните прогнози на ВКБООН 4 между 65 и 70 % от тях са от националности, отговарящи на условията за преместване. Освен това в Италия се наблюдават вече познатите сезонни колебания, като миграционните потоци отново започнаха да нарастват. От средата на март в Италия са пристигнали над 8564 мигранти 5 .

На 18 март 2016 г. Европейският съюз и Турция се договориха относно стъпките, които трябва да бъдат предприети, за да се сложи край на незаконната миграция от Турция към ЕС, и постигнаха съгласие по редица действия. В изявлението на ЕС и Турция 6 се предвижда, че всички лица, пристигнали незаконно в Гърция след 20 март, могат да бъдат приети обратно в Турция, и се полагат основите на механизма 1:1, съгласно който за всеки сириец, върнат в Турция от гръцките острови, друг сириец ще бъдат презаселен от Турция.

Като цяло напредъкът, постигнат след първия доклад относно преместването и презаселването, е незадоволителен. По отношение на преместването Комисията 'постави като цел преместването на най-малко 6000 лица преди публикуването на втория доклад. Тази цел не бе постигната. През отчетния период са били преместени само още 208 души и само няколко държави членки и асоциирани страни са положили усилия в това отношение. Следователно изпълнението на ангажиментите по преместването продължава да бъде приоритет с цел да се облекчи тежестта за Гърция и Италия.

По отношение на презаселването от общо 22 504 души, за които е имало договореност, досега са били презаселени само 5677. За краткото време от началото на прилагането на 4 април 7 на споразумението ЕС—Турция 79 души са били презаселени от Турция към ЕС по линия на механизма 1:1. В резултат на този механизъм ускоряването и увеличаването на усилията за презаселване се превърнаха в още по-голям приоритет.

Във втория доклад относно преместването и презаселването се представя актуалното състояние и се прави оценка на действията, предприети от 16 март до 11 април 2016 г. (отчетния период), като се вземат предвид препоръките, направени с цел ускоряване на прилагането на схемите за преместване и презаселване. Комисията ще продължи да докладва за изпълнението на ангажиментите за преместване и презаселване всеки месец.

2Преместване

2.1Действия от страна на държавите членки във връзка с преместването

От 16 март до 11 април само още 208 души са били преместени — 46 от Гърция (към Естония, Португалия и Финландия) и 162 от Италия (към Португалия, Франция, Финландия и Румъния) — с което общият брой на преместените лица става 1145 (615 от Гърция и 530 от Италия).

Предвижда се до 16 април 42 души да бъдат преместени от Гърция към Финландия, Латвия, Румъния и България 8 и 42 — от Италия към Румъния и Финландия 9 . Ирландия, Естония, Люксембург и Чешката република наскоро приеха искания за преместване от Гърция; трансферните полети ще бъде организирани своевременно 10 . Освен това Франция, Нидерландия и Португалия обработват в момента голям брой заявления за преместване от Гърция, като се очаква трансферът да бъде извършен до края на април 11 .

Действия по отношение на ограничения брой ангажименти: седем държави членки (Белгия, Франция, Естония, Латвия, Литва, Малта и Румъния) са заявили готовността си да осъществят своевременното преместване на 793 нови кандидати за международна закрила („официални ангажименти“). Общо официалните ангажименти за преместване, поети от държавите членки, възлизат на 4516 (1573 от Италия и 2943 от Гърция), тоест 2,82 % от общия брой. Австрия 12 , Хърватия, Унгария и Словакия все още не са поели никакви ангажименти. Чешката република, Полша и Словения все още не са изпълнили ангажиментите си. На 22 март бе сключено двустранното споразумение 13 между Норвегия и Италия, а на 24 февруари — двустранното споразумение с Швейцария. Италия вече е представила първите искания за преместване към Швейцария. Норвегия и Швейцария са поели ангажимент да приемат по 900 кандидати за убежище от Италия. Договореностите между Норвегия и Гърция и между Швейцария и Гърция са в процес на финализиране.

Действия за съкращаване на срока за отговор на исканията за преместване: повечето държави членки се бавят твърде дълго, преди да дадат отговор на искания за преместване. Люксембург, Франция, Финландия и Португалия полагат значителни усилия за съкращаване на периода на реагиране, включително за проучването за надеждност, за да спазят срока от две седмици, поставен като цел от Комисията в първия доклад относно преместването и презаселването. Всички държави членки следва да постигнат спазването на този двуседмичен срок.

Действия за посрещане на предизвикателствата, свързани с преместването на уязвими кандидати, в т.ч. непридружените ненавършили пълнолетие лица: От началото на прилагането на схемата за преместване са били преместени 250 ненавършили пълнолетие лица (234 от Гърция и 16 от Италия), 4 от които са били непридружени и са били преместени във Финландия 14 . Други 10 непридружени ненавършили пълнолетие лица ще бъдат преместени във Финландия на 11 април. Белгия се отзова на призива на Комисията за увеличаване на броя на местата за непридружени ненавършили пълнолетие лица и, като част от първия си ангажимент към Гърция за преместване на 100 кандидати, предложи 10 места за тази категория уязвими кандидати.

Действия за по-голямото приемане на схемата от страна на мигрантите и за повишаване на тяхното доверие в нея, както и за избягване на оттегляния: 14 държави членки (Белгия, Кипър, Франция, Финландия, Германия, Ирландия, Литва, Малта, Нидерландия, Полша, Португалия, Румъния, Испания и Швеция) и Швейцария са изпратили информация преди заминаване.

Действия за засилване на капацитета на EASO за подпомагане на Италия и Гърция: отговорът на конкретните покани, изпратени от EASO през януари, февруари и март за разполагане на експерти в Италия, беше в голяма степен положителен и всички назначени експерти вече са на място. Конкретните покани за преместване, изпратени на 10 декември, 4 март и 9 март за разполагане на минимум 30, 39 и 57 експерти в Гърция, имаха за резултат разпределянето съответно на 40, 30 и 26 експерти. Понастоящем EASO е изпратила 34 души в Гърция за целите на процеса на преместване. На 6 април EASO обяви покана за иазразяване на интерес за набирането на още 42 експерти за периода от средата на април до средата на юни 15 .

2.2Действия, предприети от Гърция и Италия, в т.ч. по ключовите точки от пътните карти

Гърция

Действия за постигането на пълна оперативност на горещите точки: Понастоящем всички горещи точки са напълно оперативни с изключение на тази на остров Кос. Естеството на работата в горещите точки значително се промени след приемането на изявлението на ЕС и Турция, а предоставянето на информация относно схемата за преместване в горещите точки е спряно по отношение на мигрантите, пристигащи след 20 март.

Действия за повишаване на капацитета за регистрация на гръцката служба за убежище: На 3 април Гърция прие законодателство, чрез което, наред с другото, се транспонира преработената Директива за процедурите за убежище 16 . Законът разширява мандата на службата за убежище и на апелативния орган и подобрява правното основание за тяхното функциониране. Съгласно него Службата за първоначално приемане се превръща в Служба за приемане и скрийнинг и се определят нови органи за управлението на съответните фондове от ЕС и изпълнението на националните програми. Законът съдържа и разпоредби, които имат за цел да улеснят прилагането на процедурата за недопустимост по отношение на кандидатите за убежище, идващи от Турция, и дава възможност на експертите и преводачите от EASO да оказват подкрепа в рамките на националната процедура за предоставяне на убежище.

Действия за подобряване на координацията: Протоколът относно преместването, който има за цел да изясни отговорностите и сроковете за различните етапи на процедурата по преместване, бе обсъден с всички заинтересовани партньори и изменен, така че да се вземе предвид развитието на ситуацията в Гърция. Очаква се преразгледаният протокол да бъде приет през седмицата, започваща на 11 април.

Действия за повишаване на капацитета за прием в Гърция: Понастоящем общият капацитет за прием в Гърция възлиза на 41 360 места. ВКБООН ще предостави по схемата си за наемане 17 допълнителни места в лагери, апартаменти и хотели като част от усилията за по-централизирано осигуряване на повече места за кандидатите за преместване. ВКБООН вече е започнал изграждането в Лагадикия, недалеч от Солун, на специален лагер за кандидати по процедурата за преместване. Очаква се лагерът с капацитет от 1400 места да бъде готов през седмицата, започваща на 11 април, и значително да улесни процеса на преместване в региона на Солун. ВКБООН и гръцките власти обсъждат предоставянето на повече обекти, по-специално в областта Атика, за изграждането на специални лагери за кандидатите за преместване.

Действия за посрещане на предизвикателствата, свързани с преместването на уязвими кандидати, в т.ч. непридружени ненавършили пълнолетие лица: НПО подпомагат работата на прокурора чрез предоставяне на адвокати, които поемат отговорността да представляват непридружените ненавършили пълнолетие лица на островите. Провеждат се дискусии между съответните заинтересовани страни за предоставянето на подобни услуги в районите на Атина и Солун.

Италия

Действия за постигането на пълна оперативност на горещите точки: На 31 март 2016 г. Италия представи на Европейската комисия преразгледана пътна карта. Понастоящем са оперативни горещите точки на Поцало, Лампедуза, Трапани и Таранто. В преработената пътна карта Италия отбеляза предстоящото откриване на допълнителна гореща точка, което е от съществено значение за гарантирането на правилното управление на пиковете на пристигане на мигранти, които се очакват през лятото. Освен това създаването на капацитет за мобилна гореща точка е в процес на финализиране. Италианските органи приеха също стандартните оперативни процедури за горещите точки.

Действия за подобряване на координацията: Новите помещения на Регионалната работна група на ЕС (EURTF) в Катания са завършени и работата е преместена в тях. Официалното откриване на новите помещения на EURTF е планирано за 29 април.

Действия за подобряване на капацитета за прием и обработка в Италия: Италианските власти представиха нови планове за прием/действие в извънредни ситуации в очакване на летните месеци. Общият капацитет за прием в Италия възлиза на 111 081 места в цялата страна, като се планира увеличаване на капацитета до края на годината с 3498 допълнителни места за прием на първо ниво и 10 000 допълнителни места за прием на второ ниво. За периода от 1 януари до 26 февруари 2016 г. броят на заявленията за международна закрила възлиза на 14 754, а на свързаните с тях решения — на 14 139, което представлява увеличение със съответно 37,53 % и 145,72 % в сравнение със същия период на миналата година.

Действия за посрещане на предизвикателствата, свързани с преместването на уязвими кандидати и непридружени ненавършили пълнолетие лица: Проведени са срещи с Министерството на правосъдието и Министерството на вътрешните работи относно процедури, които да позволяват преместването на непридружени ненавършили пълнолетие лица, но до този момент не е определена окончателна процедура.

2.3Действия на Комисията и агенциите на ЕС 

Европейска комисия

На 17 март Комисията, заедно с държавите членки, EASO, МОМ и ВКБООН, организира 5-ия форум, посветен на презаселването и преместването, на който бяха представени и обсъдени предизвикателствата и препоръките, набелязани в първия доклад относно преместването и презаселването. Комисията продължава да провежда редовни заседания поне веднъж месечно със съответните служители за връзка от Италия и Гърция, като целта е да се ускори процесът на преместване.

Европейска служба за подкрепа в областта на убежището (EASO)

Действия за ускоряване на процеса на преместване: Като част от усилията си за подкрепа на гръцката служба за убежище EASO започна пилотен проект за регистрация — най-напред в Атина на 15 март 2016 г., а след това в Солун на 21 март 2016 г. — в рамките на който експерти от EASO оказват подкрепа на гръцката служба за убежище при регистрацията на кандидати за преместване. На 6 април 2016 г. пилотният проект стартира и в трети град, Александропули. Освен това понастоящем EASO обсъжда с гръцките органи въвеждането на процес на предварителна регистрация с цел подобряване на достъпа до програмата за преместване за кандидати за убежище, които отговарят на условията за преместване. ВКБООН преговаря също така с гръцката служба за убежище за предоставянето на сходни услуги.

В Италия EASO оказва подкрепа и с мобилни екипи, а на 15 и 16 март 2016 г. в Сицилия организира първата си пилотна среща с гражданското общество с цел установяването на по-добра координация с организациите на гражданското общество.

Действия за по-голямото приемане на схемата от страна на мигрантите и за повишаване на тяхното доверие в нея, както и за избягване на оттегляния: EASO изпълни също така много от препоръките по отношение на комуникационните дейности, включени в първия доклад относно преместването и презаселването. EASO е създала във Facebook страница на английски и арабски език относно програмата на ЕС за преместване, която ще служи за информационна платформа за лицата, интересуващи се от преместване, и ще насърчава успешни инициативи. В допълнение към съществуващата обща брошура относно преместването EASO е изготвила още две брошури, едната от които е насочена към лицата, които ще бъдат преместени от Гърция, а другата — към тези, които ще бъдат преместени от Италия. EASO разработи също общ информационен пакет от първа необходимост за кандидати, които следва да бъдат преместени от Гърция и Италия. И накрая, EASO е в процес на изготвяне на информационен пакет относно преместването, предназначен за деца, както и мобилно приложение, което ще отразява съдържанието на информационните брошури за Италия и Гърция. EASO финализира също инструмент за оценка на действията, които са във висшия интерес на детето, за целите на преместването и работи съвместно с италианските и гръцките власти за адаптирането му към националните условия.

3Презаселване

Въз основа на информацията, получена от участващите държави, до 11 април 2016 г., в рамките на схемата за презаселване от 20 юли 2015 г. 18 , са били презаселени 5672 лица към 15 държави на презаселване (Австрия, Белгия, Чешката република, Дания, Финландия, Франция, Германия, Исландия, Ирландия, Италия, Лихтенщайн, Нидерландия, Норвегия, Швейцария и Обединеното кралство). По-голямата част от участващите в схемата държави са посочили, че техните усилия за презаселване на първо място, но не изключително, са насочени към сирийците, намиращи се в Йордания, Ливан и Турция.

Макар че съгласно заключенията от 20 юли 2015 г. държавите членки се споразумяха за доста широк спектър от приоритетни региони за презаселване, в резултат на изявлението на ЕС и Турция от 18 март 2016 г. 19 се очаква оставащите около 16 800 места за презаселване в рамките на тази схема да бъдат предоставени за лица, намиращи се в Турция.

Както бе обявено в изявлението на ЕС и Турция от 18 март 2016 г., установен е механизъм, чрез който незаконните и опасни преминавания на мигранти от Турция към гръцките острови ще бъдат заменени със законен канал за презаселване от Турция към ЕС. ЕС и Турция постигнаха съгласие относно презаселването на един сириец от Турция за всеки сириец, пристигнал незаконно на гръцките острови и след това приет обратно в Турция. Този механизъм 1:1 има за цел притокът на незаконно пристигащи мигранти, пътуващи в опасни условия в Егейско море, да се замени с организиран и законосъобразен процес на презаселване.

От 4 април 2016 г., когато започна да се прилага механизмът 1:1, 37 сирийци са били презаселени в Германия, 11 — във Финландия и 31 — в Нидерландия.

Комисията работи съвместно с държавите членки и с турските органи за ускорени стандартни оперативни процедури за осъществяването на частта, свързана с презаселването в рамките на схемата 1:1 с Турция. Работата протича с широкото участие на EASO и ВКБООН. Очаква се окончателното одобряване на стандартните оперативни процедури от ЕС и Турция да стане бързо.

Предлагане на 54 000 места от схемата за преместване за законни начини за миграция към ЕС

На 21 март 2016 г. Комисията представи предложение 20 за предоставянето на допълнителни места за презаселване и други форми на законен прием от Турция чрез изменение на Решение (ЕС) 2015/1601 на Съвета от 22 септември за преместването от Италия и Гърция на лица, кандидатстващи за международна закрила.

С това изменение се предлага да се предоставят 54 000 места, първоначално предвидени за преместване, за приемането на сирийци от Турция в ЕС посредством презаселване, прием по хуманитарни причини или други законни начини за миграция, като например хуманитарни визи, схеми за стипендии, събиране на семейството и т.н. Предоставените за законен прием 54 000 места понастоящем представляват неразпределен резерв за преместване в рамките на съществуващото решение на Съвета. Държавите членки биха могли да приспадат от броя на кандидатите, които трябва да бъдат преместени, броя на сирийците, законно приети на тяхна територия от Турция съгласно национални или международни схеми за презаселване. Тези бройки ще бъдат в допълнение към ангажиментите, поети в заключенията относно презаселването от 20 юли 2015 г. Преговорите относно предложените изменения вече започнаха в Съвета и целта е те да приключат възможно най-скоро.

Към структурирана система на ЕС за презаселване

На 6 април Комисията организира 6-ия форум по въпросите на презаселването и преместването с цел да се консултира с държавите членки, асоциираните държави по Регламента от Дъблин, ВКБООН и МОМ относно бъдещо предложение за структурирана система на ЕС за презаселване, което беше обявено в съобщението на Комисията, прието същия ден 21 .

Обсъжданията се съсредоточиха върху набелязването на елементи, които биха могли да станат част от бъдещата рамка на ЕС за презаселване, на общи процедури и колективни споразумения, които биха могли да бъдат обмислени, и на начини за справедливо поделяне на отговорността за презаселване между държавите членки, какво и върху увеличаването на усилията на ЕС за презаселване като цяло и ролята на участници като ВКБООН, МОМ и EASO.

Конференция на ВКБООН относно поделянето на общата отговорност чрез схеми за сирийските бежанци

Членът на Комисията г-н Аврамопулос взе участие в срещата на високо равнище относно поделянето на общата отговорност чрез схеми за сирийските бежанци, която беше организирана от ВКБООН на 30 март. По този повод Комисията потвърди отново ангажимента на ЕС да допринесе за международните усилия в отговор на кризите, свързани с разселване в световен мащаб, като насърчава всички членове на международната общност да активизират усилията си в тази област.

По данни на ВКБООН конференцията е имала умерен успех; участниците са се ангажирали да предоставят около 185 000 места за презаселване и други форми на законен прием на сирийски бежанци в световен мащаб, като преди конференцията обещаните места са били около 178 000. В това отношение събитието се разглежда като подготовка за срещата на високо равнище във връзка със значителния наплив от бежанци и мигранти, която ще се проведе по време на Общото събрание на ООН през септември 2016 г. и където се очаква още конкретен и съществен принос по отношение на презаселването.

4Предстоящи стъпки

Въз основа на последната налична информация между 35 000 и 40 000 лица в Гърция отговарят на условията за преместване. Миграционните потоци нарастват и в Италия. Необходимо е държавите членки на преместване да изпълняват изцяло задълженията си, свързани с преместването, по силата на решенията на Съвета с цел да се облекчи натискът върху най-засегнатите държави членки. В тази връзка Комисията настоятелно призовава държавите членки на преместване да увеличат значително усилията си за отговор на спешната хуманитарна ситуация в Гърция и за предотвратяване на влошаването на положението в Италия.

В заключенията на Европейския съвет систематично се призовава за ускоряване на процеса на преместване. Призивите на държавните и правителствените ръководители трябва да бъдат съчетани с решителни действия на място от страна на компетентните национални служби.

В първия си доклад относно преместването и презаселването Комисията обяви, че до 16 април следва да се извършат най-малко 6000 премествания, а до 16 май — 20 000 премествания. Комисията продължава да вярва, че тази цел може да бъде постигната, ако всички заинтересовани страни, по-специално държавите членки на преместване, покажат желание да съдействат при преместването и да действат съвместно и бързо.

Комисията ще продължи да наблюдава изпълнението на препоръките и целите, включени в първия доклад относно преместването и презаселването, и си запазва правото да се намеси, в случай че държавите членки не изпълняват своите задължения.

Успоредно с това е нужно държавите членки да изпълнят своите ангажименти по отношение на презаселването. По-специално, наложително е да се предостави подкрепа за своевременното прилагане на споразумението между ЕС и Турция. На 20 април Комисията ще представи доклад относно прилагането на това споразумение, включително относно усилията за презаселване, извършвани като част от него.

 

(1)

COM (2016) 165 final.

(2)

Източник: Frontex въз основа на данни, подадени от Гърция в рамките на дневния доклад от Западните Балкани.

(3)

Източник: Frontex.

(4)

Понастоящем ВКБООН изготвя по-точна оценка. Според данните, публикувани на информационния му портал, около 65 % от лицата, пристигнали в Гърция от началото на 2016 г., са сирийци и иракчани. По тази причина и до получаването на официалните данни се счита, че блокираните на границата лица, които отговарят на условията за преместване, са приблизително 65 %. http://data.unhcr.org/mediterranean/country.php?id=83 .

(5)

Брой на пристигналите в Италия (общо, а не само в горещите точки) за посочения период (период на констатиране: 16.3—09.04.2016 г.), както е въведен в приложението за докладване на съвместни операции (JORA) в рамките на съвместната операция „Тритон“ за 2016 г. (инциденти, потвърдени от 11.4.2016 г. нататък). .

(6)

  http://www.consilium.europa.eu/bg/press/press-releases/2016/03/18-eu-turkey-statement/ .

(7)

SN 38/16, 18.3.2016 г.

(8)

5 души към Финландия, 15 към Латвия, 20 към Румъния и 2 към България.

(9)

29 към Румъния и 13 към Финландия. В допълнение първото преместване от Италия към Латвия (8 души) е планирано за 18 април.

(10)

Ирландия прие 26 искания за преместване от Гърция, Естония — 15, Люксембург —37, а Чешката република — 7.

(11)

Между 110 и 120 трансфера към Франция (на 19—20 април е планиран трансфер на 123 души), 96 към Нидерландия и 229 към Португалия.

(12)

Австрия се ползва от временно спиране на преместването на до 30 % кандидати, разпределени на Австрия съгласно Решение (ЕС) 2015/1601 на Съвета. В резултат на това Австрия спира за период от една година преместването на 1065 лица. Страната обаче следва да осъществи преместването (съгласно поетия от нея ангажимент) на останалите лица.

(13)

Член 11 от Решението на Съвета гласи: „С помощта на Комисията могат да бъдат сключени двустранни договорености между Италия и съответно Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария, и между Гърция и съответно Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария относно преместването на кандидати от територията на Италия и на Гърция на територията на въпросните държави. Основните елементи на настоящото решение, по-специално онези от тях, които се отнасят до процедурата по преместване и правата и задълженията на кандидатите, се вземат надлежно под внимание в посочените договорености“.

(14)

Няма налична информация за друга категория уязвими кандидати.

(15)

На 5 октомври 2015 г. EASO отправи обща покана за 374 експерти и получи едва 201 кандидатури за заемането на тези постове. Вследствие на тази обща покана бяха отправени и конкретни покани, в които бяха определени нужните специфични профили на експертите и времевите периоди. Последната покана за експерти (за 400 експерти, променено впоследствие на 472 експерти) беше отправена след заключенията на Европейския съвет от 17 и 18 март за обезпечаване на нуждите от експерти, свързани с задачите относно допустимостта, произтичащи от изявлението на ЕС и Турция.

(16)

Директива 2013/32/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 г. относно общите процедури за предоставяне и отнемане на международна закрила (ОВ L 180, 29.6.2013 г., стр. 60).

(17)

В момента ВКБООН разполага с капацитет от 3600 места по схемата за наемане.

(18)

 Документ 11130/15 на Съвета „Заключения на представителите на правителствата на държавите членки, заседаващи в рамките на Съвета, относно презаселването посредством многостранни и национални схеми на 20 000 лица, очевидно нуждаещи се от международна закрила“.

(19)

  http://www.consilium.europa.eu/bg/press/press-releases/2016/03/18-eu-turkey-statement/ .

(20)

COM(2016) 171 final.

(21)

COM(2016) 197 final.

Top

Страсбург, 12.4.2016

COM(2016) 222 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Втори доклад относно преместването и презаселването


Приложение 1: Премествания от Гърция до 11 април 2016 г.

Държава членка

Официално поет ангажимент за премествания 1

Реално преместени лица

Правен ангажимент, предвиден в решенията на Съвета

Австрия 2

1491

Белгия

100

2415

България

160

2

831

Хърватия

594

Кипър

65

6

181

Чешка република

20

1655

Естония

38

7

204

Финландия

170

111

1299

Франция

970

242

12599

Германия

40

37

17209

Унгария

988

Исландия

Ирландия

40

10

240

Латвия

56

6

295

Лихтенщайн

Литва

80

6

420

Люксембург

70

30

309

Малта

24

6

78

Нидерландия

150

48

3797

Норвегия

Полша

65

4321

Португалия

330

89

1778

Румъния

385

15

2572

Словакия

652

Словения

30

349

Испания

150

6647

Швеция 3

2378

Швейцария

ОБЩО

2 943

615

63 302

(1)

Данни, предадени чрез DubliNet съгласно член 5, параграф 2 от Решението на Съвета.

(2)

     Решение за изпълнение (ЕС) 2016/408 на Съвета от 10 март 2016 г. относно временното спиране на преместването на 30 % от кандидатите, разпределени на Австрия съгласно Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция

(3)

     Предложение на Комисията за пълно спиране за една година на задълженията на Швеция съгласно решенията за преместване (COM(2015) 677 final) — още в процес на обсъждане от Съвета и Парламента.

Top

Страсбург, 12.4.2016

COM(2016) 222 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Втори доклад относно преместването и презаселването


Приложение 2: Премествания от Италия до 11 април 2016 г.

Държава членка

Официално поет ангажимент за премествания 1

Реално преместени лица

Правен ангажимент, предвиден в решенията на Съвета

Австрия 2

462

Белгия

30

24

1397

България

90

471

Хърватия

374

Кипър

15

139

Чешка република

10

1036

Естония

8

125

Финландия

150

135

779

Франция

200

137

7115

Германия

10

20

10327

Унгария

306

Исландия

Ирландия

20

360

Латвия

20

186

Лихтенщайн

Литва

30

251

Люксембург

30

248

Малта

17

15

53

Нидерландия

50

50

2150

Норвегия

Полша

35

1861

Португалия

388

92

1173

Румъния

330

1608

Словакия

250

Словения

10

218

Испания

50

18

2676

Швеция 3

50

39

1388

Швейцария

30

ОБЩО

1573

530

34 953

(1)

Данни, предадени чрез DubliNet съгласно член 5, параграф 2 от Решението на Съвета.

(2)

     Решение за изпълнение (ЕС) 2016/408 на Съвета от 10 март 2016 г. относно временното спиране на преместването на 30 % от кандидатите, разпределени на Австрия съгласно Решение (ЕС) 2015/1601 за установяване на временни мерки в областта на международната закрила в полза на Италия и Гърция.

(3)

     Предложение на Комисията за пълно спиране за една година на задълженията на Швеция съгласно решенията за преместване (COM(2015) 677 final) — още в процес на обсъждане от Съвета и Парламента.

Top

Страсбург, 12.4.2016

COM(2016) 222 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

Втори доклад относно преместването и презаселването


Приложение 3: Презаселване — състояние към 11 април 2016 г. съгласно заключенията от 20 юли 2015 г. и механизма 1:1 с Турция (в сила от 4 април 2016 г.)

Държава членка/асоциирана държава

Ангажименти, поети по схемата от 20 юли 2015 г.

Общи презаселвания по схемата от 20 юли 2015 г. и по механизма 1:1 с Турция

Трети държави, от които пристигат презаселените лица

Австрия

1900

1395 1

Ливан: 779; Йордания: 442; Турция: 173; Ирак: 1

Белгия

1100

212

Ливан: 204; Йордания: 4; Турция: 4

България

50

0

Хърватия

150

0

Кипър

69

0

Чешка република

400

52

Ливан: 32; Йордания: 20

Дания

1000

481

Ливан, Уганда

Естония

20

0

Финландия

293 2

74 3

Ливан: Турция: 11 в рамките на механизма 1:1 (национална схема)

Франция

2375 4

72 5

Йордания, Ливан

Германия

1600

37

Турция: 37 в рамките на механизма 1:1 

Гърция

354

0

Унгария

0

0

Исландия

50

48

Ливан

Ирландия

520

258

Ливан

Италия

1989

96 6

Ливан

Латвия

50

0

Лихтенщайн

20

20

Турция

Литва

70

0

Люксембург

30

0

Малта

14

0

Нидерландия

1000

332

Ливан: 216; Йордания: 2; Турция: 36 (31 от които в рамките на механизма 1:1); Мароко: 1; Етиопия: 8; Кения 69

Норвегия

3500

323 7

Йордания, Ливан, Турция

Полша

900

0

Португалия

191

0 8

Румъния

80

0

Словакия

100 9

0

Словения

20

0

Испания

1449

0

Държава членка/асоциирана държава

Ангажименти, поети по схемата от 20 юли 2015 г.

Общо презаселени лица до 8 април по схемата от 20 юли 2015 г.

Трети държави, от които пристигат презаселените лица

Швеция

491

0 10

Швейцария

519

413

Ливан: 349

Сирия (иракски и палестински граждани): 64

Обединено кралство

2200

1864 11

Йордания, Ливан, Турция, Египет, Ирак и други страни въз основа на хуманитарните нужди

ОБЩО

22 504

5677

(общо 79 души са били презаселени от Турция в рамките на механизма 1:1; 68 от тях чрез схемата от 20 юли 2015 г.)

(1)

     Този брой включва всички случаи на събиране на семейства и презаселване по австрийската хуманитарна програма за приемане.

(2)

  Този брой е част от финландската национална квота за 2016 г., а именно 750 лица за презаселване. 

(3)

     Общият брой от 74 души не включва 11 сирийци, презаселени от Турция в рамките на механизма 1:1 чрез финландската национална схема.

(4)

     Този брой е в допълнение към националната квота на Франция и предишните ѝ ангажименти.

(5)

     Франция вече е избрала 477 души за презаселване от Йордания и Ливан, 72 от тях вече са прехвърлени.

(6)

     Предвижда се през април да пристигнат още 181 сирийци от Ливан.

(7)

     Норвегия вече е приела 1500 души за презаселване, но те още не са прехвърлени.

(8)

     Португалия вече е приела 12 души от Турция за презаселване, но те още не са прехвърлени.

(9)

     Този брой е в допълнение към 149 aсирийци, презаселени от Ирак по национална програма, извън схемата от 20 юли.

(10)

     Швеция е презаселила 1900 души през 2015 г. по своята национална програма, извън схемата от 20 юли.

(11)

     По съществуващите национални схеми за презаселване през 2015 г.

Top