EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009AE1462

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за определяне на задълженията на операторите, които пускат на пазара дървен материал и изделия от дървен материал COM(2008) 644 окончателен — 2008/0198 (COD)

OB C 318, 23.12.2009, p. 88–91 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

23.12.2009   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 318/88


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за определяне на задълженията на операторите, които пускат на пазара дървен материал и изделия от дървен материал“

COM(2008) 644 окончателен — 2008/0198 (COD)

2009/C 318/17

Докладчик: г-н Valerio SALVATORE

Съдокладчик: г-н Brendan BURNS

На 14 ноември 2008 г. Съветът реши, в съответствие с член 175, параграф 1 от Договора за създаване на Европейската общност, да се консултира с Европейския икономически и социален комитет относно:

Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за определяне на задълженията на операторите, които пускат на пазара дървен материал и изделия от дървен материал

Специализирана секция „Земеделие, развитие на селските райони, околна среда“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 2 септември 2009 г. (докладчик: г-н Valerio SALVATORE, съдокладчик: г-н Brendan BURNS).

На 456-ата си пленарна сесия, проведена на 30 септември и 1 октомври 2009 г. (заседание от 1 октомври), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище с 87 гласа „за“, 7 гласа „против“ и 8 гласа „въздържал се“.

1.   Заключения и препоръки

1.1

Целта на предложението за регламент на Комисията да минимизира риска от пускането на европейския пазар на незаконно добит дървен материал и изделия от него се споделя напълно от Европейския икономически и социален комитет. В действителност обезлесяването, освен че е причината за 20 % от световните емисии на парникови газове и за намаляване на биологичното разнообразие, води и до съществени икономически и, преди всичко, социални проблеми. При все това за постигане на поставената цел са необходими повече смелост и по-решителни действия, като се използват законово обвързващи мерки и намалени срокове за изпълнение.

1.2

Предложението за регламент представлява съществен елемент, заедно със споразуменията за доброволно партньорство FLEGT (1), разработването на програми за сътрудничество, свързани със сертифицирането и устойчивото използване на горските ресурси, споразуменията с основните страни вносителки на дървен материал, за борба не само с незаконната сеч на дървен материал, но и неговото предлагане на пазара.

1.3

Концепцията за устойчивост не се съсредоточава единствено върху капацитета за добив на дървен материал, но и върху следните критерии: социални (достойни условия на труд, спазване на правата на работниците), въз основа на определенията на МОТ (2); икономически (избягване на нарушаване на пазарните условия чрез нелоялна конкуренция) и екологични (последици от незаконното обезлесяване върху околната среда и намаляване на биологичното разнообразие).

1.4

В разглеждания регламент Комисията определи системата за надлежна проверка като инструмента за минимизиране на риска от пускането на европейския пазар на незаконно добит дървен материал и изделия от него. Тази опция, така като е формулирана, се нуждае от няколко корекции.

1.5

Преди всичко тя се отнася само за оператори, които пускат за пръв път на пазара дървен материал и изделия от дървен материал. Според Комитета разглежданата система следва да обхване, с различни разпоредби и правила, всички оператори от дърводобивния и дървообработващия отрасъл. Проследяемостта трябва да се отнася за всеки оператор, който трябва да разполага с информация относно произхода и характеристиките на продукта: държава, гора, вид, възраст и доставчик. Малките и средните предприятия, както и малките производители, би трябвало да се възползват от гъвкавост и поетапен подход при приспособяването към новата система без да бъдат подлагани на прекомерни тежести.

1.6

Необходимо е обаче да се избягват дублирания с вече съществуващите системи за „проследяемост“, като се признават националните законодателства и съответните инструменти за контрол, системите за сертифициране на горите и организационните модели там, където те съответстват на критериите за устойчиво развитие на горското стопанство. По-специално в случаите, в които вече се прилагат принципите на надлежната проверка, е излишно да се налагат допълнителни бюрократични задължения. ЕС трябва да установи стандартни правила и общи подходи при процедурата на управление на риска, с по-строги критерии за зони, изложени на висок риск от незаконни действия при управлението на дървения материал (3), като в този случай се използват външни, независими сертифициращи органи с доказан опит.

1.7

Договорите с трети страни следва да предвиждат сътрудничество с цел организация/управление и системи за социално стимулиране, при които да се отчита наблюдаваната обратна взаимовръзка между мащабите на незаконната сеч и дохода на глава от населението на жителите на дадена страна.

1.8

Разширяването на обхвата на системата за надлежна проверка за всички оператори би насърчило пускането на пазара единствено на законно добит дървен материал, който се оценява по-добре не толкова поради икономическото му въздействие в тесния смисъл на думата, колкото заради голямото му социално въздействие. На практика далновидното управление на горското стопанство и използването на законни продукти представляват възможност за „устойчиво“ развитие за местното население, което работи в дърводобивния и дървообработващия отрасъл и е гаранция за бъдещето на този сектор на индустрията в Европа.

1.9

Обхватът на регламента се разширява и за дървения материал и изделията от дървен материал, предназначени за производството на енергия от възобновяеми източници.

1.10

Санкциите за онези, които нарушават задълженията за търговия с дървен материал и изделия от дървен материал, трябва да бъдат еднакви в различните страни и степенувани в зависимост от отговорността и в случаи на сериозни нарушения следва да предвиждат дори преустановяване на търговската дейност.

1.11

За да се гарантира правилното функциониране на системата, Комитетът подкрепя твърдо идеята за създаване на консултативна група към Комисията, която да се занимава с търговията с дървен материал и, в която да влизат различните заинтересовани страни.

1.12

Две години след влизането в сила на регламента Комисията би трябвало да извърши оценка на въздействието относно правилното функциониране на вътрешния пазар на изделия от дървен материал. В случай на отрицателни резултати, тя трябва да предприеме мерки за преразглеждане на слабите страни на регламента.

2.   Въведение

2.1

Настоящото предложение за регламент е насочено към борба с незаконната сеч на дървесина, като отдава предпочитание на доставките от страни, които прилагат законни практики на управление на горите. Това е един от отговорите на ЕС срещу незаконната сеч на дървесина, която е една от причините за обезлесяването. На обезлесяването се дължат около 20 % от емисиите на парникови газове в световен мащаб и то е основна причина за намаляване на биологичното разнообразие в света. Освен това незаконното обезлесяване води до явления като икономически, социален и екологичен дъмпинг, и по този начин застрашава конкурентоспособността на предприятията в горската промишленост, които упражняват своята дейност, спазвайки правилата.

2.2

По отношение на социалния дъмпинг ЕС многократно се е опитвал, от 1996 г. насам, да включи в споразуменията на СТО (Световната търговска организация) разпоредбите за защита на основните права на труд. Тези предложения срещнаха силен отпор от страна на развиващите се държави, които обвиняват индустриализираните страни, че използват тези предложения, с цел да създават нови форми на протекционизъм за собствения си износ. Освен това понастоящем тази тема широко се дискутира в самия ЕС.

2.3

Затова Комисията изготви редица възможности за гарантиране, в рамките на ЕС, на пускането на пазара само на законно добит дървен материал и изделия от него. Тези варианти бяха подложени на анализ на въздействието и бяха включени в системата за „надлежна проверка“. Повече проверки по границите със сигурност биха били желателни и биха довели до по-голяма ефективност, но за съжаление те биха се оказали несъвместими с правилата за свободното движение на стоките, поради което са неприложими.

2.4

Законността на източника се определя въз основа на законодателството на държавата, където се отглеждат дърветата. Законността може да бъде проверена в страните, подписали споразуменията FLEGT, на базата на разрешителни FLEGT на ЕС, издадени съгласно двустранни Споразумения за доброволно партньорство (СДП) между Европейския съюз и всяка страна износителка, или на разрешителни по CITES (4). В другите страни законността може да бъде проверена чрез други средства. За операторите тя може да бъде проверена чрез системи, които отговарят изцяло на критериите, предвидени в системата за надлежната проверка.

2.5

Системата за надлежна проверка се основава на отговорността на операторите да минимизират риска от това на пазара да бъде допуснат незаконно добит дървен материал чрез система за проследяемост, основаваща се на достъпа до информация относно произхода и характеристиките на дървения материал, която да отговаря на законовите изисквания, установени от националните законодателства. Освен това системата има за цел да информира потребителя, при покупката, да не допринася за незаконната сеч на дървесина.

2.6

За да се улеснява прилагането на разглежданият тук регламент, операторите могат да се възползват от системите, изготвени от контролните органи, там където такива съществуват. При всички случаи компетентните органи, определени от държавите-членки, трябва да определят органите за мониторинг, като си запазват правото да извършват редовни проверки, за да се уверят, че организациите за мониторинг спазват съответните изисквания.

2.7

Организациите за мониторинг, които преди това са установили правила за осъществяване на надлежната проверка, предоставят разрешения на операторите чрез подходящи системи. Компетентните органи извършват необходимите проверки и предприемат подходящи дисциплинарни мерки срещу всеки сертифициран оператор, който не спазва системата за надлежна проверка.

2.8

Държавите-членки определят режима на санкции, приложими при нарушаване на настоящия регламент, и предприемат всички необходими мерки, за да гарантират неговото прилагане. Установените в него правила, въз основа на споразуменията на СТО, ще се прилагат по същия начин както за внесените продукти, така и за онези, произведени в ЕС.

3.   Общи бележки

3.1   Целта да се гарантира, че дървеният материал на пазара на ЕС произхожда от законно и устойчиво управлявани гори, се подкрепя напълно и се изразява надежда, че регламентът ще бъде приет бързо и че това ще бъде категоричен сигнал за ангажимента на ЕС да се бори с незаконната сеч.

3.2   Разбира се, укрепването на двустранния подход чрез Споразуменията за доброволно партньорство FLEGT, както и на споразуменията с основните страни вносителки на дървен материал (САЩ, Русия, Китай, Япония) за установяването на международни правила за борба с незаконния добив на дървен материал и търговия с него е желателно. Желателно е и разработването на програми за сътрудничество със страните производителки, целящи устойчивото използване на горските ресурси, като се спазват законите в страните производителки и се разширява системата за сертифициране и в по-общ план чрез разширяване на подходящи системи за контрол върху прилагането по места на принципите на доброто управление.

3.3   В системата за надлежна проверка има някои слабости. Преди всичко тя се отнася единствено за търговците, които първоначално пускат на пазара дървен материал и изделия от дървен материал: собствениците на гори, операторите, които имат правото на добив и износителите на дървен материал, в резултат на което очакваният ефект от контролирането на риска от пускането на незаконни продукти на пазара постепенно намалява с приближаването на операторите по веригата на доставки до крайния потребител. Комитетът смята, че системата би трябвало да се разшири и чрез различни условия и правила да обхване всички оператори от дърводобивната и дървообработващата промишленост в ЕС.

3.3.1

Всеки оператор от сектора трябва да се увери в законността на дървения материал, който притежава, и да разполага с точна информация за произхода на продукта (държава, гора, доставчик, вид, възраст, обем). Това може да се гарантира чрез възприемането на система за проследяемост, която предвижда различни равнища на отговорност. На малките собственици на гори, които работят на национално равнище с вече организирани законови системи за ефикасен контрол, и които спазват системата за надлежна проверка, всъщност е излишно да се налагат допълнителни административни тежести. И обратно, големите оператори, които закупуват и продават дървен материал в ЕС или го внасят от трети страни, трябва да прилагат системата, както е предвидено в регламента.

3.4   Във всички случаи, системата за надлежна проверка, дори и с предложените промени, в краткосрочен план изглежда не е достатъчна за постигането на определените цели, включително и от гледна точка на сериозността и сложността на проблема за незаконния добив на дървен материал. По-специално мерките и контролът трябва да се концентрират в зоните на произход на дървения материал и във фазите на производството, при които се счита, че съществува висок риск от незаконна дейност – реалната същина на проблема. В тези случаи управлението на горите би изисквало и мониторинг от страна на независими сертифициращи органи с доказан опит.

3.5   Целесъобразно е на равнище ЕС да се очертае обща рамка, която да определя стандартите, които следва да се спазват при процедурата на управление на риска, като най-добре се използват вече съществуващите в ЕС системи за контрол и проследяемост на дървения материал, като се избягват излишни дублирания, които са в тежест най-вече на малките и средните горскостопански предприятия, и се поставя акцент върху хармонизирането на новата система с вече възприетите в различните държави-членки най-ефикасни системи. Следователно е необходимо да се насърчава прилагането на всички онези системи, които вече отговарят на изискванията, свързани с надлежната проверка, въз основа на националните законодателства и подходящите системи за контрол като сертифицирането на горите.

3.6   Разглежданият регламент би трябвало да бъде разширен за дървообработвателния сектор и за изделията от дървен материал, които се използват за производството на енергия от възобновяеми източници. Всички продукти и вторични продукти от дърво, включително онези, които могат да имат характеристики, водещи до устойчивост, като биомаса за производство на енергия, трябва да имат законен произход. Законността, всъщност, би трябвало да бъде безусловна предпоставка за устойчивост на всяко едно действие.

3.7   И накрая, системата за налагане на санкции, която трябва да се възприеме по отношение на всички, които нарушават задължението да търгуват със законно придобити дървен материал и изделия от дървен материал, трябва да бъде ясно определена и единна в различните държави-членки. За тази цел санкциите трябва да бъдат ефективни, пропорционални и възпиращи, а при сериозни нарушения, следва дори да прилага и преустановяване на търговската дейност.

4.   Специфични бележки

4.1

С цел да бъдат постигнати посочените цели, от решаващо значение е да се определят подходящите инструменти, които дават възможност да се удостовери законността на дървения материал и изделията от него, пускани на пазара на ЕС. Освен националното законодателство и инструментите, предвидени от предложението за регламент, трябва да се вземат предвид различните системи, които вече отговарят на критериите на надлежната проверка, включително сертифицирането на горите. Освен това е необходимо да се определят подходящи системи за насърчаване на операторите, които коректно търгуват с дървен материал и изделия от него, и система за санкциониране на онези, които нарушават установените правила. Тези правила, които не могат да бъдат установени на европейско равнище, ще трябва да бъдат определени от държавите-членки, следвайки единни критерии.

4.2

На практика незаконната сеч представлява заплаха за всеки устойчив проект за управление на горите. Следователно с оглед на доказаната обратна взаимовръзка между дела на незаконната сеч и дохода на глава от населението в дадена страна, споразуменията с трети страни следва да осигуряват организационно и управленско сътрудничество и системи за социални стимули. Гъсто населените тропически страни, в които бедността е разпространена най-широко, са най-силно засегнати от обезлесяването (5). Аналогично африканските страни износителки на дървен материал са сред петдесетте най-бедни страни в света, с най-нисък индекс на човешко развитие и техният доход на глава от населението е сред най-ниските (6).

4.3

Включването в обхвата на системата за надлежната проверка на всички оператори, а не само на търговците, които първоначално пускат на пазара дървен материал и изделия от дървен материал, води до допълнителни административни тежести, но очакваните предимства ще бъдат очевидни с последващото пускане на европейския пазар само на законно добита дървесина, чийто произход може да бъде проследен по цялата верига. Става въпрос за многобройни предимства, които не са от чисто икономически характер (7), а са най-вече социални. Във връзка с това, околната среда се разглежда като неделима част от икономическите и социалните сили, като участниците се ръководят не само от икономически съображения, но също и от друг вид интереси (екологични, социални и културни).

4.4

Произведените по този начин продукти, освен че съответстват в по-голяма степен на търсенето на пазар, който става все по-чувствителен към въпросите на опазването на околната среда, ще придобиват все по-голямо значение. Това би могло да доведе до също немаловажната полза, че трети страни могат да последват примера. Далновидното управление на горското стопанство и използването на продукти със законен произход са шанс за развитие за местните работници и гаранция за бъдещето на този сектор на индустрията в Европа.

4.5

Все пак е целесъобразно задълженията да се прилагат в зависимост от размера на предприятията, като по този начин на малките и средните предприятия и на малките производители се предоставят по-голяма гъвкавост и поетапен подход за адаптиране към системата за надлежна проверка. По-специално операторите, които закупуват първи дървения материал, трябва да ограничат до минимум риска от пускане на пазара на незаконни продукти чрез проследяване на документи, които доказват произхода и характеристиките на продукта (страна, гора, доставчик, вид, възраст, обем), а останалите оператори надолу по веригата трябва да документират от кого са закупили дървения материал.

4.6

В определението, което се съдържа в регламента, изглежда подходящо да се потвърди отново цялостното признаване на националните правила и организационните модели, които съответстват в по-голяма степен на критериите за устойчиво управление на горите, без да бъдат налагани новост след новост. Във връзка с това би било полезно да се разшири концепцията за устойчивостта, която да не се съсредоточава единствено върху капацитета за добив на дървен материал, а да включва и социални (достойни условия на труд, спазване на правата на работниците), икономически (избягване на всяко нарушаване на пазарните условия чрез нелоялна конкуренция) и екологични (въздействие на незаконното обезлесяване върху околната среда и намаляването на биологичното разнообразие) критерии.

4.7

Трябва да се създаде положителна среда за съвестни оператори, които предоставят информация на купувачите за законността на дървения материал и изделията от него. И накрая, желателно е също така да се проведе кампания за повишаване на информираността на потребителите относно значението на това да бъде известна и да може да се установява, чрез проследяемостта, законността на дървения материал и на изделия от него в момента на закупуването им.

4.8

Насърчаването на използването на законно добит дървен материал в строителството, в мебелната промишленост или в други готови изделия може да се осъществи чрез съвместни действия и разпространението на рекламни и информационни материали, с цел дървеният материал от гори, управлявани по устойчив начин, да бъде популяризиран като единствената устойчива суровина, която може да се възпроизвежда по естествен път и да съхранява СО2, включително по време на целия жизнен цикъл на продукта, особеност, която отличава дървесината от всеки друг материал.

4.9

Комитетът твърдо подкрепя идеята към Комисията да бъде създадена консултативна група по търговията с дървен материал, в която да участват различните заинтересовани страни, с цел гарантиране на правилното функциониране на системата.

Брюксел, 1 октомври 2009 година

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Mario SEPI


(1)  Actionplan for Forest Law Enforcement Governance and Trade (План за действие на ЕС за прилагане на законодателството в областта на горите, управлението и търговията).

(2)  Международна организация на труда.

(3)  Ruhong Li, J. Buongiorno, J.A. Turner, S. Zhu, J. Prestemon. „Long-term effects of eliminating illegal logging on the world forest industries, trade and inventory. Forest policy and economics“ („Дългосрочно въздействие от прекратяването на незаконната сеч върху горската индустрия, търговията и инвентаризацията. Политика в областта на горите и икономика.“) 10 (2008) стр. 480-490.

(4)  Convention on International Trade in Endangerous Species (Конвенция по международната търговия със застрашени видове от дивата флора и фауна).

(5)  „Causes of forest encroachment: An analysis of Bangladesh“ („Причини за посегателствата върху горите: анализ на Бангладеш“), Iftekhar M.S., Hoque A.F.K. Geo Journal 62 (2005 г.) стр. 95-106.

(6)  Greenpeace. „L'industria del legno in Africa. Impatti ambientali, sociali e economici“ („Индустрията за добив на дървен материал в Африка: екологично, социално и икономическо въздействие“). (2001 г.).

(7)  „Economics of sustainable forest management“(„Икономика на устойчивото управление на горите“). Editorial. Shashi S. Kant. Forest Policy and Economics. 6 (2004 г.) стр. 197-203.


Top