EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32005D0050

Решение на Комисията от 17 януари 2005 година за хармонизиране на радиочестотния спектър в обхвата от 24 GHz за временно използване от късообхватни радарни устройства за МПС в Общността (нотифицирано под номер С(2005) 34) (текст от значение за ЕИП)

OB L 21, 25.1.2005, p. 15–20 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
OB L 322M, 2.12.2008, p. 62–67 (MT)

Този документ е публикуван в специално издание (BG, RO, HR)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 14/11/2017

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2005/50(1)/oj

13/ 48

BG

Официален вестник на Европейския съюз

199


32005D0050


L 021/15

ОФИЦИАЛЕН ВЕСТНИК НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ


РЕШЕНИЕ НА КОМИСИЯТА

от 17 януари 2005 година

за хармонизиране на радиочестотния спектър в обхвата от 24 GHz за временно използване от късообхватни радарни устройства за МПС в Общността

(нотифицирано под номер С(2005) 34)

(текст от значение за ЕИП)

(2005/50/ЕО)

КОМИСИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ,

като взе предвид Договора за създаване на Европейската общност,

като взе предвид Решение № 676/2002/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 7 март 2002 г. относно регулаторната рамка за политиката в Европейската общност в областта на радиочестотния спектър (Решението за радиочестотния спектър) (1), и по-специално член 4, параграф 3 от него,

като има предвид, че:

(1)

В Съобщението на Комисията до Съвета и до Европейския парламент от 2 юни 2003 г. относно „Програмата за действие за безопасност по пътищата в Европа – за двойно намаляване на жертвите от пътнотранспортни произшествия в Европейския съюз до 2010 г.: обща отговорност“ (2) се разяснява съгласуваният подход към безопасността по пътищата в Европейския съюз. Наред с това в своето Съобщение до Съвета и до Европейския парламент от 15 септември 2003 г., озаглавено „Информационни и комуникационни технологии за безопасни и интелигентни пътни превозни средства“ (3), Комисията обявява своето намерение за подобряване на безопасността по пътищата в Европа, така наречената „Инициатива eSafety“, с помощта на нови информационни и комуникационни технологии и интелигентни системи за безопасност по пътищата, каквито са, например, късообхватните радарни устройства за МПС. На 5 декември 2003 г. в своите заключения относно безопасността по пътищата (4) Съветът призова и за подобряване на безопасността на пътните превозни средства чрез внедряването на нови технологии, например, електронната безопасност.

(2)

Бързото и координирано развитие и въвеждане на късообхватни радарни устройства за МПС на територията на Общността изисква незабавното предоставяне за тази цел на хармонизирана честотна лента на територията на Общността на стабилна основа с цел обезпечаване на необходимото доверие от страна на промишлеността, която да направи необходимите инвестиции.

(3)

На 5 август 2003 г., с оглед на такава хармонизация, Комисията предостави мандат на Европейската конференция на пощенските и телекомуникационните администрации (СЕРТ), съгласно член 4, параграф 2 от Решение № 676/2002/ЕО, по силата на който Конференцията да хармонизира радиочестотния спектър и да улесни координираното въвеждане на късообхватни радарни устройства за МПС.

(4)

В резултат от връчването на този мандат 79-гигахерцовият лентов обхват бе определен от СЕРТ като най-подходящ обхват за дългосрочното развитие и въвеждане на късообхватни радарни устройства за МПС, като съответните мерки следва да бъдат въведени най-късно през януари 2005 г. За целта Комисията прие Решение 2004/545/ЕО от 8 юли 2004 г. за хармонизиране на радиочестотния спектър в обхвата от 79 GHz за използване от късообхватни радарни устройства за МПС в Общността (5).

(5)

При това обаче технологията за късообхватни радарни устройства в 79-гигахерцовия лентов обхват е все още в процес на разработване и все още не е достъпна, що се отнася до свързаните с нея производствени разходи, въпреки че е ясно, че промишлеността ще развива и внедрява разработването на такава технология с цел обезпечаване на достъпността ѝ във възможно най-кратки срокове.

(6)

В своя доклад от 9 юли 2004 г. до Европейската комисия съгласно мандата от 5 август 2003 г. СЕРТ определи 24-гигахерцовия обхват от радиочестотния спектър за временно решение, което ще даде възможност за по-ранно внедряване на късообхватни радарни устройства за МПС в Общността с оглед постигане на целите на „инициативата eSafety“ дотолкова, доколкото технологията се счита за достатъчно напреднала, за да може да работи в тази честотна лента. Във връзка с това държавите-членки следва да вземат подходящи мерки въз основа на специфичните условия по отношение на радиочестотния спектър във всяка една от тях, така че да предоставят достатъчен радиочестотен спектър на хармонизирана основа в 24-гигахерцовия обхват от радиочестотния спектър (от 21,65 до 26,65 GHz), като същевременно обезпечават защита на съществуващите и работещите в тази честотна лента служби срещу вредни смущения.

(7)

Съгласно бележката под линия 5 340 от радиорегламентите на ITU в честотната лента между 23,6 и 24,0 GHz са забранени всички емисии с цел обезпечаване на първична защита на тази честотна лента и запазването ѝ за целите на радиоастрономията, спътниците за изследване на Земята и пасивните служби за космически изследвания. Тази забрана се основава на факта, че не са допустими вредни смущения по отношение на тези служби от други емисии в този честотен обхват.

(8)

Бележка под линия 5 340 подлежи на изпълнение във всяка една от страните и може да се прилага съвместно с член 4.4 от радиорегламентите, съгласно който на дадена станция не може да се отдава честота в нарушение на радиорегламентите, освен ако не е изпълнено изричното условие, че такава станция, при използването на такава отдадена честота, няма да произвежда вредни смущения, засягащи станция, работеща в съответствие с разпоредбите от правилата на ITU. Във връзка с това в своя доклад до Комисията СЕРТ подчертава, че бележка под линия 5 340 не е в състояние строго да забрани на отделните държавни администрации да използват честотните ленти, обхванати от бележката под линия, при положение че те нито оказват влияние върху службите на други държавни администрации, нито се стараят да получат международно признание за такова използване от страна на ITU.

(9)

Честотната лента от 23,6 до 24,0 GHz е от първостепенен интерес за научната и метеорологичната общност, свързан с измерване на съдържанието на водни пари, което е от съществено значение за измерването на температурите и за спътниковите служби за изследвания на Земята. В частност, тази честота играе важна роля в инициативата „Глобален мониторинг за околна среда и безопасност“, насочена към целите на европейската оперативна предупредителна система. Честотният обхват от 22,21 до 24,0 GHz е необходим и за измерване на спектралните линии на амоняка и водата, както и за непрекъснатите наблюдения, провеждани от радиоастрономическите служби.

(10)

Честотните ленти от 21,2 до 23,6 GHz и от 24,5 до 26,5 GHz са предоставени с предимство на фиксираната служба съгласно радиорегламентите на ITU и се използват широко за фиксирани връзки с оглед спазване на инфраструктурното изискване за съществуващите мобилни мрежи от второ и трето поколение, както и за разработване и развитие на широколентовите фиксирани безжични мрежи.

(11)

Въз основа на изследванията върху съвместимостта между късообхватните радарни устройства за МПС и фиксираните служби, спътниковите служби за изследвания на Земята и радиоастрономическите служби, СЕРТ стига до заключението, че безконтролното разполагане на системи късообхватни радарни устройства за МПС в 24-гигахерцовия обхват на радиочестотния спектър ще доведе до появата на неприемливи вредни смущения, засягащи съществуващите радиоприложения, работещи в този обхват. Като се имат предвид радиорегламентите на ITU и значението на тези служби, всякакво внедряване на късообхватни радарни устройства за МПС в 24-гигахерцовия честотен обхват може да се осъществява само при условие че тези служби, разположени в гореспоменатия честотен обхват, са достатъчно добре защитени. В това отношение, тъй като сигналът, излъчван от късообхватни радарни устройства за МПС, е изключително нисък в по-голямата част от 24-гигахерцовия обхват, е важно да се вземе под внимание и събирателният ефект от използването на голям брой устройства, които взети поотделно не биха могли да доведат до появата на вредни влияния.

(12)

Според СЕРТ съществуващите приложения, работещи в 24-гигахерцовия честотен обхват или около него, ще страдат все повече от значителни нива вредни смущения, ако бъде надхвърлено дадено определено ниво на нахлуване на пътни превозни средства, използващи 24-гигахерцовия честотен обхват от радиочестотния спектър за късообхватни радарни устройства за МПС. В частност, СЕРТ стига до заключението, че споделянето на обхвата между спътниковите служби за наблюдение на Земята и късообхватните радарни устройства за МПС е осъществимо на практика само временно и то ако процентът пътни превозни средства, оборудвани с 24- гигахерцови самоходни късообхватни радарни устройства, се ограничи до 7 % на пазара на всяка една от страните. Докато този процент е изчислен на базата на пиксели на спътникови изследвания на Земята, пазарите в съответните страни се използват за база за сравнение, въз основа на която да се изчисли прагът, тъй като това представлява най-ефективното средство за осъществяване на такова наблюдение и контрол.

(13)

Наред с гореизложеното, в доклада на СЕРТ се стига до заключението, че за да се спазват и поддържат изискванията за защита на фиксираната служба, съвместното използване с късообхватни радарни устройства за МПС е практически възможно, само ако е временно и ако процентът пътни превозни средства, оборудвани със самоходни късообхватни радарни устройства в рамките на видимостта на даден приемник на фиксирана служба се ограничи до 10 %.

(14)

Въз основа на проведената от СЕРТ работа и във връзка с горното се стигна до извода, че вредни смущения не би трябвало да бъдат произвеждани и да влияят на останалите потребители в този честотен обхват, в случай че общият брой регистрирани пътни превозни средства, пуснати на пазара или въведени в експлоатация с вградени 24-гигахерцови самоходни късообхватни радарни устройства, не превишава ниво от 7 % от общия брой пътни превозни средства в движение във всяка една от държавите-членки.

(15)

Понастоящем не се очаква този праг да бъде достигнат преди референтната дата 30 юни 2013 г.

(16)

Известен брой държави-членки използват 24-гигахерцовия честотен обхват от радиочестотния спектър за радарен контрол на ограниченията на линейната скорост на пътните превозни средства, което допринася за безопасността на движението по пътищата. След проведените изследвания върху съвместимостта с късообхватни радарни устройства за МПС на голям брой такива устройства, работещи в Европа, СЕРТ стигна до заключението, че съвместимостта е възможна, но при известни условия, свързани основно с разделянето на централните честоти на двете системи с поне 25 MHz, както и че рискът от поява на вредни смущения е нисък и няма да доведе до неверни измервания на скоростта на пътните превозни средства. Производителите на пътни превозни средства, използващи самоходни късообхватни радарни устройства, също са поели ангажимент да продължават да предприемат подходящи мерки с оглед свеждане до минимум на риска от поява на смущения в работата на радарите, измерващи линейната скорост. Следователно надеждността на радарните устройства за измерване на скоростта няма да бъде подложена на някакви значителни смущения при работата на късообхватните радарни устройства за МПС.

(17)

В бъдеще някои държави-членки възнамеряват да използват честотната лента от 21,4 до 22,0 GHz за излъчване на спътникови служби по посока от космическото пространство към Земята. След провеждане на изследвания за съвместимост администрациите в съответните страни са достигнали до извода, че няма да възникнат проблеми със съвместимостта, при положение че емисиите на късообхватните радарни устройства за МПС бъдат ограничени до не повече от – 61,3 dBm/MHz за честотите под 22 GHz.

(18)

Горепосочените презумпции и предпазни мерки е необходимо да бъдат подложени на непрекъснат обективен и пропорционален контрол от страна на Комисията с помощта на държавите-членки, с цел на базата на конкретни доказателства да се прави оценка дали прагът от 7 % ще бъде нарушен на някои от пазарите в отделните държави-членки преди заложената дата, дали в рамките на кратък период от време вследствие на нарушаване на прага от 7 % на който и да е отделно взет пазар на държава-членка вредните влияния са станали факт или съществува вероятност да станат факт по отношение на останалите потребители на честотния обхват, и дали вредните смущения са налице по отношение на други потребители на честотната лента дори и под критичния праг.

(19)

Във връзка с това и в резултат от постъпващата от процеса на контрол информация може да се окаже, че в настоящото решение ще трябва да се внесат изменения, с които по-специално да се обезпечи липсата на вредни влияния по отношение на останалите потребители на честотния обхват.

(20)

В съответствие с горепосоченото не може да се очаква, че 24-гигахерцовият честотен обхват ще бъде на разположение за късообхватни радарни устройства за МПС чак до заложената дата, ако в даден момент се окаже, че някоя от горепосочените презумпции вече не е валидна.

(21)

С цел улесняване и повишаване на ефективността на наблюдението и контрола върху експлоатацията на 24-гигахерцовия честотен обхват и на процеса на контрол държавите-членки могат да решат да взаимодействат по-пряко с производителите и вносителите по отношение на информацията, изисквана във връзка с процеса на контрол.

(22)

Съгласно докладваното от СЕРТ съвместното използване на честотния обхват от 22,21 до 24,00 GHz от късообхватните радарни устройства за МПС и радиоастрономическите служби би могло да доведе до поява на вредни смущения по отношение на последните, в случай че на пътните превозни средства, оборудвани с късообхватни радарни устройства, бъде разрешено да се движат безпрепятствено в рамките на определено разстояние от всяка една станция за радиоастрономически наблюдения. Следователно, като се има предвид, че Директива 1999/5/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 1999 г. относно радионавигационното оборудване и далекосъобщителното крайно оборудване и взаимното признаване на тяхното съответствие (6) изисква радиооборудването задължително да се проектира така, че да се избягват вредните смущения, късообхватните радарни устройства за МПС, работещи в честотните ленти, използвани от радиоастрономията в обхвата между 22,21 и 24,00 GHz, следва да се изключват, когато се движат в такива зони. Съответните радиоастрономически станции и обкръжаващите ги зони на изключване на късообхватни радарни устройства за МПС следва да бъдат определени и юридически защитени от националните административни органи.

(23)

С цел постигане на ефективност и надеждност това изключване на късообхватните радарни устройства за МПС е най-добре да става автоматично. Въпреки това, с цел да бъде дадена възможност за по-ранно внедряване на късообхватни радарни устройства за МПС в 24-гигахерцовия обхват, може да се разреши използването на определен ограничен брой предаватели с ръчно изключване, тъй като при такъв ограничен брой предаватели вероятността от поява на вредни смущения по отношение на радиоастрономическите служби се очаква да си остане ниска.

(24)

Временното въвеждане на късообхватни радарни устройства за МПС в 24-гигахерцовия честотен обхват от радиочестотния спектър има временен характер и не бива в никакъв случай да се счита за прецедент пред възможното внедряване на други приложения в честотните ленти, по отношение на които се прилага бележка под линия 5 340 от радиорегламентите на ITU, било за временно, било за постоянно използване. Нещо повече, късообхватните радарни устройства за МПС не бива да се считат за устройства, служещи за охрана на човешкия живот по смисъла на радиорегламентите на ITU, като във връзка с това следва задължително да работят без смущения и без защити. Освен това късообхватните радарни устройства за МПС не бива да стават пречка пред бъдещото развитие в областта на използването на 24-гигахерцовия честотен обхват на приложения, които попадат под защитата на бележка под линия 5 340.

(25)

Пускането на пазара и работата на късообхватни радарни устройства за МПС, предназначени за 24-гигахерцовия честотен обхват, или оборудването с тях на пътни превозни средства, които преди това вече са постъпили на пазара, няма да е съвместимо с целта, състояща се в избягване на вредните смущения по отношение на съществуващите радиоприложения, работещи в този честотен обхват, тъй като тези устройства могат да доведат до неконтролирано разпространение на такова оборудване. И обратното – би трябвало да е по-лесно да се упражнява контрол върху използването на късообхватни радарни устройства за МПС в 24-гигахерцовия честотен обхват само като част от комплексната интеграция между електрооборудването, конструкцията на ходовата част и програмното обезпечаване на дадено пътно превозно средство, фабрично инсталирано на новопроизведеното пътно превозно средство, или в замяна на фабрично монтираните на пътните превозни средства самоходни късообхватни радарни устройства.

(26)

Настоящото решение се прилага, като се вземе предвид и без да се нарушава Директива 70/156/ЕИО на Съвета от 6 февруари 1970 г. за сближаване на законодателствата на държавите-членки по отношение на типовото одобрение на моторни превозни средства и техните ремаркета (7) и Директива 1999/5/ЕО.

(27)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на Комитета по радиочестотния спектър,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Целта на настоящото решение е да се хармонизират условията за достъп и целесъобразно натоварване на 24-гигахерцовия честотен обхват от радиочестотния спектър за късообхватни радарни устройства за МПС.

Член 2

За целите на настоящото решение се прилагат следните определения:

1.

„24-гигахерцов честотен обхват на радиочестотния спектър“ означава честотната лента 24,15 +/– 2,50 GHz;

2.

„Късообхватни радарни устройства за МПС“ означава оборудване, предоставящо на радарите, монтирани на пътни превозни средства, функции, свързани със смекчаване на удари, и приложения, свързани с безопасността на движението по пътищата;

3.

„Късообхватни радарни устройства за МПС, въведени в експлоатация на територията на Общността“ означава късообхватни радарни устройства за МПС, фабрично инсталирани или заменящи фабрично инсталирани такива на пътни превозни средства, които предстои да бъдат регистрирани или вече са регистрирани, пуснати на пазари или въведени в експлоатация на територията на Общността;

4.

„Без смущения и без защити“ означава забрана за поява на вредни смущения по отношение на останалите потребители в честотната лента и че не може да има претенции към защита, насочена срещу вредни смущения, приемани от други системи или служби, работещи в същия обхват;

5.

„Референтна дата“ означава 30 юни 2013 г.;

6.

„Преходна дата“ означава 30 юни 2007 г.;

7.

„Пътно превозно средство“ означава всяко пътно превозно средство съгласно определението, дадено в член 2 от Директива 70/156/ЕИО;

8.

„Деактивиране“ означава прекратяване на излъчването на късообхватни радарни устройства за МПС;

9.

„Зона на изключване“ означава зоната, намираща се около радиоастрономическа станция, ограничена от нейния радиус, равен на специфичното разстояние от станцията;

10.

„Цикъл на натоварване“ означава времевото съотношение по време на всеки произволно взет едночасов период, през който съоръжението излъчва активно.

Член 3

24-гигахерцовият честотен обхват на радиочестотния спектър се определя и предоставя във възможно най-кратък срок, но не по-късно от 1 юли 2005 г., без вредни смущения и без защити, на късообхватни радарни устройства за МПС, въведени в експлоатация на територията на Общността, които съответстват на условията, предвидени в членове 4 и 6.

24-гигахерцовият честотен обхват на радиочестотния спектър остава на разположение до референтната дата при спазване на разпоредбите на член 5.

След тази дата 24-гигахерцовият честотен обхват на радиочестотния спектър престава да бъде на разположение за късообхватните радарни устройства за МПС, монтирани на всякакви пътни превозни средства с изключение на случаите, в които такова съоръжение е било фабрично инсталирано или заменя фабрично инсталирано съоръжение в пътно превозно средство, което е регистрирано, пуснато на пазара или въведено в експлоатация на територията на Общността преди тази дата.

Член 4

24-гигахерцовият честотен обхват на радиочестотния спектър се предоставя за ултраширока лента – част от късообхватни радарни устройства за МПС с максимална средна гъстотата на мощността от – 41,3 dBm/MHz ефективна изотропно излъчена мощност (e.i.r.p.) и пикова гъстота на мощността 0 dBm/50 MHz (e.i.r.p.) с изключение на честотите под 22 GHz, при които максималната средна гъстотата на мощността се ограничава до – 61,3 dBm/MHz e.i.r.p.

Честотният обхват на радиочестотния спектър от 24,05 до 24,25 GHz е предназначен за теснолентов режим/компонент на излъчване, който може да се състои от немодулиран носител с максимална пикова мощност 20 dBm (e.i.r.p.) и цикъл на натоварване, ограничен до 10 % за пиково излъчване по-високо от – 10 dBm e.i.r.p.

Емисиите в честотния обхват от 23,6 до 24,0 GHz, които са с 30о или повече над хоризонталната равнина, се намаляват с поне 25 dB за късообхватните радарни устройства за МПС, пуснати на пазара преди 2010 г., а за тези, които ще бъдат пуснати след това – с поне 30 dB.

Член 5

1.   Постоянното използване на 24-гигахерцовия честотен обхват на радиочестотния спектър от късообхватните радарни устройства за МПС подлежи на активен строг контрол, който да гарантира, че главната предпоставка за отварянето на тази лента за такива системи продължава да е в сила, което означава забрана за излъчване на вредни смущения по отношение на останалите потребители на обхвата, в частност посредством навременни проверки на следното:

а)

общия брой на регистрираните пътни превозни средства, пуснати на пазара или въведени в експлоатация и фабрично оборудвани с 24-гигахерцови самоходни късообхватни радарни устройства във всяка една от държавите-членки, с цел да се проверява дали този брой не превишава прага от 7 % от общия брой пътни превозни средства в движение във всяка една от държавите-членки;

б)

дали държавите-членки или производителите и вносителите предоставят актуална информация относно броя на пътните превозни средства, оборудвани с 24-гигахерцови самоходни късообхватни радарни устройства за целите на ефективното наблюдение и контрола върху използването на 24-гигахерцовия честотен обхват от късообхватни радарни устройства за МПС;

в)

дали индивидуалното или сборното използване на 24-гигахерцови самоходни късообхватни радарни устройства в рамките на кратък период от време води до появата на или съществува вероятност да доведе до появата на вредни смущения по отношение на останалите потребители на 24-гигахерцовия честотен обхват или прилежащите честотни ленти в поне една държава-членка, независимо от това дали е бил достигнат прагът, посочен в буква а);

г)

дали референтната дата продължава да е подходяща.

2.   В допълнение към процеса на преглед, посочен в параграф 1, най-късно до 31 декември 2009 г. следва да се проведе основен преглед, целта на който е да се провери дали все още важат първоначалните предположения, засягащи работата на късообхватни радарни устройства за МПС в 24-гигахерцовия честотен обхват на радиочестотния спектър, както и да се провери дали разработването на технология за самоходни късообхватни радарни устройства в 79-гигахерцовия честотен обхват напредва така, че да може да обезпечи използването на самоходни късообхватни радарни устройства, работещи в тази честотна лента на радиочестотния спектър, към 1 юли 2013 г.

3.   Основният преглед може да започне с обосновано искане от страна на член на Комитета по радиочестотния спектър или по собствена инициатива на Комисията.

4.   Държавите-членки оказват помощ на Комисията при провеждането на прегледите, посочени в параграфи 1 и 2, като обезпечават навременното събиране и предоставяне на необходимата информация на Комисията и по-специално информацията, залегнала в приложението.

Член 6

1.   Късообхватните радарни устройства за МПС, монтирани на пътни превозни средства, следва да работят само при работещо пътно превозно средство.

2.   Късообхватните радарни устройства за МПС, въведени в експлоатация на територията на Общността, следва да осигуряват защита за радиоастрономическите станции, работещи в честотния обхват от 22,21 до 24,00 GHz от радиочестотния спектър, определен в член 7, посредством автоматично изключване в определената зона на изключване или посредством друг метод, гарантиращ равностойна защита за тези станции без намесата на водача на пътното превозно средство.

3.   Чрез дерогация от параграф 2 се допуска ръчното изключване на късообхватни радарни устройства за МПС, въведени в експлоатация на територията на Общността и работещи в 24-гигахерцовия честотен обхват преди преходната дата.

Член 7

Всяка една от държавите-членки определя съответните национални радиоастрономически станции, които подлежат на защита, съгласно член 6, параграф 2 на нейна територия, както и характеристиките на зоните на изключване, присъщи за всяка станция. Тази информация, подкрепена от съответното основание, се съобщава на Комисията в рамките на шест месеца от приемането на настоящото решение и се публикува в Официален вестник на Европейския съюз.

Член 8

Адресати на настоящото решение са държавите-членки.

Съставено в Брюксел на 17 януари 2005 година.

За Комисията

Viviane REDING

Член на Комисията


(1)  ОВ L 108, 24.4.2002 г., стр. 1.

(2)  СОМ(2003) 311.

(3)  СОМ(2003) 542.

(4)  Заключения на Съвета на Европейския съюз относно безопасността по пътищата, 15058/03 TRANS 307.

(5)  ОВ L 241, 13.7.2004 г., стр. 66.

(6)  ОВ L 91, 7.4.1999 г., стр. 10. Директива, последно изменена с Регламент (ЕО) № 1882/2003 (ОВ L 284, 31.10.2003 г., стр. 1).

(7)  ОВ L 42, 23.2.1979 г., стр. 1. Директива, последно изменена с Директива 2004/104/ЕО на Комисията (ОВ L 337, 13.11.2004 г., стр. 13).


ПРИЛОЖЕНИЕ

Информация, изисквана за мониторинг на използването на 24-гигахерцовия честотен обхват на радиочестотния спектър от късообхватни радарни устройства за МПС

Настоящото приложение определя данните, които се изискват за проверка на коефициента на проникване на пътни превозни средства, оборудвани със самоходни късообхватни радарни устройства, във всяка държава-членка на Европейския съюз в съответствие с член 5. Тези данни се използват за изчисляване на дела на пътните превозни средства, оборудвани със самоходни късообхватни радарни устройства, използващи 24-гигахерцовия честотен обхват на радиочестотния спектър, в сравнение с общия брой автомобили в движение във всяка една от държавите-членки.

Всяка година се събират следните данни:

1.

брой пътни превозни средства, оборудвани със самоходни късообхватни радарни устройства, използващи 24-гигахерцовия честотен обхват на радиочестотния спектър, произведени в Общността и/или пуснати на пазара, и/или регистрирани в течение на референтната година;

2.

брой пътни превозни средства, оборудвани със самоходни късообхватни радарни устройства, използващи 24-гигахерцовия честотен обхват на радиочестотния спектър, внесени от страни извън Общността в течение на референтната година;

3.

общ брой пътни превозни средства в движение в течение на референтната година.

Всички данни се придружават от оценка на статистическата вероятност за грешка във връзка с информацията.

В допълнение към горепосочените данни на Комисията се предоставя всякаква друга свързана с темата информация, която би помогнала на Комисията при съставянето и актуализирането на адекватен обзор на постоянното използване на късообхватни радарни устройства за МПС в 24-гигахерцовия честотен обхват на радиочестотния спектър, включително информация относно:

настоящи и бъдещи пазарни тенденции, включително на територията и извън територията на Общността,

продажби на вторичния пазар и монтиране на такива устройства на пътни превозни средства, които не са били фабрично оборудвани,

степента на напредък на алтернативните технологии и приложения и по-специално на самоходните късообхватни радарни устройства, работещи в 79-гигахерцовия честотен обхват на радиочестотния спектър в съответствие с Решение 2004/545/ЕО.


Top