EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

По-широк достъп до материали за авторско право — осиротели произведения

По-широк достъп до материали за авторско право — осиротели произведения

 

РЕЗЮМЕ НА:

Директива 2012/28/EС — някои разрешени начини на използване на осиротели произведения

КАКВА Е ЦЕЛТА НА ТАЗИ ДИРЕКТИВА?

Тя е предназначена да насърчава цифровизацията и законния онлайн достъп в ЕС до осиротели произведения*, които се съдържат в колекциите на библиотеки, учебни заведения, музеи, архиви, институции за аудиовизуално наследство и организации за обществени организации за телевизионни и радиопредавания.

Тези организации имат мисия от обществен интерес за:

  • запазване,
  • възстановяване,
  • възпроизвеждане и
  • предоставяне на онлайн достъп до своите колекции по културни и образователни причини.

След приключване на усърдното търсене* тези организации ще получат разрешение да използват осиротелите произведения за свои цели.

ОСНОВНИ АСПЕКТИ

Обхват

Директивата се прилага за произведения, защитени с авторско право, които са били публикувани, или при липса на публикация, са били излъчени (показани по телевизията или онлайн, т.е. визуална медия, а не в печатна) в държава от ЕС.

Директивата се прилага за няколко категории произведения:

  • публикувани книги, вестници, списания и други писмени произведения;
  • произведения, включени в горепосочените категории;
  • кинематографични или аудиовизуални произведения и фонограми.

Статут на осиротялото произведение

  • Организациите, обхванати от директивата, трябва да гарантират, че усърдното търсене на носителите на правата се извършва добросъвестно, чрез консултиране с подходящите източници за проверка на статута на осиротялото произведение.
  • Директивата посочва, че държавите от ЕС трябва да определят подходящите източници и да включат списък с източници, с който да се консултират при извършването на усърдно търсене.
  • Материал, който се счита за осиротял в една държава от ЕС, има същия статут във всички други държави от ЕС.
  • В случай че носител на правата върху произведение, което се счита за осиротяло, се появи отново, директивата предвижда възможността за прекратяване на статута на осиротялото произведение и получаване на справедлива компенсация.

База данни

Ще бъде създадена единна, обществено достъпна в цяла Европа онлайн база данни, съдържаща информация за осиротели произведения, включително:

  • резултати от търсения на носителите на правата;
  • начини на използване на осиротелите произведения от организациите;
  • всички промени в статута на използваните осиротели произведения.

Това гарантира, че както организациите, които провеждат търсенията, така и носителите на правата могат да намерят информация за идентифицирането и използване на осиротели произведения.

Разрешени начини на употреба

Организациите, обхванати от директивата, могат да използват дадено осиротяло произведение за постигане на цели, свързани с мисии от обществен интерес:

  • позволяване на достъп до осиротялото произведение;
  • възпроизвеждане на осиротялото произведение за целите на цифровизацията, позволяването на достъп, индексирането, каталогизирането, запазването или възстановяването.

Организациите могат да генерират приходи в хода на такива начини на използване с изключителна цел да покриват разходите си за цифровизиране на осиротели произведения и позволяване на обществен достъп до тях.

ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА ДИРЕКТИВАТА?

Тя се прилага от 29 октомври 2014 г. и трябва да стане закон в държавите от ЕС на същия ден.

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

Осиротели произведения: произведения като книги, статии във вестници и списания и филми, които все още са защитени с авторски права, но техните автори или други носители на правата не са известни и не могат да бъдат намерени или да се установи контакт с тях, за да се получат разрешения за авторските права.
Усърдно търсене: задълбочено търсене с цел идентифициране и/или намиране на автора на материали с авторско право или други собственици на правата.

ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

Директива 2012/28/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 година относно някои разрешени начини на използване на осиротели произведения (ОВ L 299, 27.10.2012 г., стр. 5—12)

СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

Регламент (ЕС) 2017/1001 на Европейския парламент и на Съвета от 14 юни 2017 година относно марката на Европейския съюз (кодифициран текст) (ОВ L 154, 16.6.2017 г., стр. 1—99)

Регламент (ЕС) № 386/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 19 април 2012 година за възлагане на Службата за хармонизация във вътрешния пазар (марки, дизайни и модели) на задачи, свързани с гарантирането на спазването на правата на интелектуална собственост, включително обединяването на представители на публичния и частния сектор в Европейска обсерватория за нарушенията на правата на интелектуална собственост (OВ L 129, 16.5.2012 г., стр. 1—6)

Директива 2001/29/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 22 май 2001 година относно хармонизирането на някои аспекти на авторското право и сродните му права в информационното общество (ОВ L 167, 22.6.2001 г., стр. 10—19)

Вж. консолидираната версия.

последно актуализация 14.06.2018

Top