EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007DC0458

Komunikat Komisji do Rady, Parlamentu Europejskiego oraz Europejskiego Trybunału Obrachunkowego - Ostateczne sprawozdanie finansowe szóstego, siódmego, ósmego i dziewiątego Europejskiego funduszu rozwoju za rok budżetowy 2006

/* COM/2007/0458 końcowy */

52007DC0458




[pic] | KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH |

Bruksela, dnia 23.7.2007

KOM(2007) 458 wersja ostateczna

KOMUNIKAT KOMISJI DO RADY, PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO ORAZ EUROPEJSKIEGO TRYBUNAŁU OBRACHUNKOWEGO

OSTATECZNE SPRAWOZDANIE FINANSOWE SZÓSTEGO, SIÓDMEGO, ÓSMEGO I DZIEWIĄTEGO EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU ZA ROK BUDżETOWY 2006

SPIS TREŚCI

1. SPRAWOZDANIE FINANSOWE 3

1.1. ZASADY RACHUNKOWOŚCI ORAZ REGUŁY WYCENY 3

1.2. KONSOLIDACJA 4

1.3. WALUTA I ZASADY PRZELICZANIA 5

1.4. KONTA BILANSOWE 5

1.5. RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT 6

1.6. WYKAZYWANIE TRANSAKCJI 7

1.7. WYKORZYSTANIE SZACUNKÓW 7

1.8. ZAMKNIĘCIE 6. EFR 7

1.9. SPRAWOZDANIE FINANSOWE 8

1.10. INFORMACJA DODATKOWA DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO 24

1.11. PRZEKSZTAŁCENIE NIEKTÓRYCH DANYCH ZA 2005 R. 39

1.12. POZYCJE POZABILANSOWE 41

2. SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI FINANSOWEJ 42

2.1. ŚRODKI NA DZIEŃ 31.12.2006 r. 48

2.2. SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE 59

2.3. STAN WEDŁUG INSTRUMENTÓW I PAŃSTW 66

2.4. INNE INFORMACJE ZARZĄDCZE 70

3. INFORMACJE FINANSOWE PRZEKAZANE PRZEZ EIB 79

3.1. RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT INSTRUMENTU INWESTYCYJNEGO 80

3.2. BILANS INSTRUMENTU INWESTYCYJNEGO 81

3.3. SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH W RAMACH INSTRUMENTU INWESTYCYJNEGO 82

3.4. SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM INSTRUMENTU INWESTYCYJNEGO 83

3.5. INFORMACJA DODATKOWA DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO 84

4. ZAŁĄCZNIK – STAN WEDŁUG PAŃSTW I INSTRUMENTÓW 102

SPRAWOZDANIE FINANSOWE

ZASADY RACHUNKOWOŚCI ORAZ REGUŁY WYCENY

Rozporządzenia finansowe

Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z rozporządzeniem finansowym mającym zastosowanie do 9. Europejskiego Funduszu Rozwoju[1] (EFR).

Stosowne dokumenty muszą zostać przesłane do Trybunału Obrachunkowego zgodnie z art. 66, 67 i 68 rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do 6. EFR[2], art. 69, 70 i 71 rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do 7. EFR[3], art. 66, 67 i 68 rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do 8.[4] EFR oraz art. 102 i 103 rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do 9. EFR. Artykuł 102 (9. EFR) stanowi, że Komisja przesyła tymczasowe sprawozdanie do Trybunału Obrachunkowego najpóźniej do dnia 31 marca następnego roku budżetowego. Trybunał Obrachunkowy, najpóźniej do dnia 15 czerwca, przedstawia swoje uwagi w sprawie tymczasowych sprawozdań (art. 103). Na podstawie tych uwag Komisja zatwierdza ostateczne sprawozdanie i przesyła je do Parlamentu Europejskiego, Rady i Trybunału Obrachunkowego najpóźniej do dnia 31 lipca. Sprawozdanie publikowane jest w Dzienniku Urzędowym najpóźniej do dnia 31 października wraz z poświadczeniem wiarygodności przedłożonym przez Trybunał Obrachunkowy w odniesieniu do części środków EFR, w przypadku której Komisja jest odpowiedzialna za zarządzanie finansowe.

Sprawozdanie sporządzone zgodnie z zasadą memoriałową

Zgodnie z przepisami art. 99 rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do 9. EFR, sprawozdanie finansowe sporządza się zgodnie z zasadą memoriałową.

Informacje księgowe uzyskane z komputerowego systemu rachunkowości (OLAS) zostały w stosownych przypadkach skorygowane, tak aby ujęcie danych liczbowych było zgodne z zasadą rachunkowości memoriałowej. Informacje dodatkowe na temat przychodów i wydatków zostały przekazane przez intendenta.

Niniejsze sprawozdanie finansowe zostało sporządzone zgodnie z zasadami i metodami rachunkowości stosowanymi w odniesieniu do EFR, które oparte są na Międzynarodowych Standardach Rachunkowości (IPSAS/IAS) i są zgodne z ogólnie przyjętymi zasadami rachunkowości (GAAP). Format sprawozdania finansowego uległ zmianie po przejściu przez Komisję na system rachunkowości memoriałowej i został zatwierdzony przez Komitet ds. Standardów Rachunkowości w czerwcu 2006 r. Zasady wyceny i metody rachunkowości przyjęte przez księgowego Europejskiego Funduszu Rozwoju były stosowane w odniesieniu do części środków EFR, w przypadku których Komisja jest odpowiedzialna za zarządzanie finansowe.

Roczne sprawozdanie finansowe za 2006 r. obejmuje:

- sprawozdanie finansowe;

- sprawozdanie z realizacji finansowej;

- sprawozdanie finansowe i informacje przekazane przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI).

Zasady rachunkowości

Celem sprawozdania finansowego jest dostarczenie przydatnych dla szerokiego kręgu odbiorców informacji o sytuacji finansowej, wynikach i przepływach środków pieniężnych danego podmiotu. W przypadku podmiotu sektora publicznego celem jest przede wszystkim dostarczenie informacji przydatnych w procesie podejmowania decyzji oraz wykazanie, że podmiot rozliczył się z powierzonych mu środków.

Sprawozdanie finansowe, aby mogło rzetelnie i prawidłowo przedstawiać sytuację podmiotu, musi zawierać nie tylko informacje na temat charakteru i zakresu jego działalności, sposobu jego finansowania oraz pełne informacje na temat jego działalności, ale również przedstawiać te informacje w jasny i zrozumiały sposób, umożliwiający porównanie poszczególnych lat budżetowych. Niniejszy dokument został sporządzony w oparciu o wyżej wymienione cele.

System rachunkowości Europejskiego Funduszu Rozwoju obejmuje konta ogólne i konta finansowe. Konta te prowadzone są w euro w podziale według roku kalendarzowego. Konta ogólne umożliwiają sporządzenie sprawozdania finansowego, ponieważ wykazują wszystkie obciążenia i dochody za dany rok budżetowy i są wykorzystywane w celu określenia sytuacji finansowej w formie bilansu na dzień 31 grudnia. Konta finansowe dają szczegółowy obraz wykorzystania środków EFR. Prowadzone są w oparciu o metodę kasową.

Artykuł 98 rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do 9. EFR określa zasady rachunkowości, zgodnie z którymi należy sporządzać sprawozdania finansowe, a mianowicie zasady:

- kontynuacji działalności;

- ostrożnej wyceny;

- jednolitych metod rachunkowości;

- porównywalności informacji;

- istotności;

- niestosowania kompensat;

- nadrzędności treści ekonomicznej nad formą prawną; oraz

- w ujęciu memoriałowym.

KONSOLIDACJA

Każdy EFR podlega określonemu rozporządzeniu finansowemu, które wymaga sporządzenia sprawozdania finansowego dla każdego EFR. W związku z powyższym dla każdego EFR sporządza się odrębne sprawozdanie finansowe w odniesieniu do części, którą zarządza Komisja Europejska. Sprawozdanie to przedstawiono również w postaci skonsolidowanej, co pozwala na ogólną prezentację sytuacji finansowej w odniesieniu do środków, za które odpowiedzialna jest Komisja Europejska.

Ze względu na wyraźny podział obowiązków określony w art. 1 rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do 9. EFR, nie skonsolidowano sprawozdań finansowych Komisji i Europejskiego Banku Inwestycyjnego – instytucji odpowiedzialnych za zarządzanie środkami EFR.

WALUTA I ZASADY PRZELICZANIA

Waluta funkcjonalna i sprawozdawcza

Sprawozdanie finansowe przedstawione jest w mln euro, które jest walutą funkcjonalną i sprawozdawczą Wspólnot Europejskich.

Transakcje i salda

Transakcje w walutach obcych przelicza się na euro według kursu obowiązującego w dniu transakcji.

Stan na koniec roku aktywów i pasywów pieniężnych denominowanych w walutach obcych przeliczono na EUR według kursu obowiązującego na dzień 31 grudnia 2006 r.:

Kurs wymiany EUR na dzień 31 grudnia 2006 r. |

GBP 0,6743 |

KONTA BILANSOWE

Kwoty prefinansowania

Prefinansowanie jest formą płatności zaliczkowej na rzecz beneficjenta mającą na celu zapewnienie jego płynności finansowej. Może być ono rozbite na szereg płatności w okresie wskazanym w danej umowie o prefinansowanie. Płatność lub zaliczka podlega zwrotowi lub musi zostać wykorzystana na cele, na które była przeznaczona, w okresie wskazanym w umowie. Beneficjent, który nie poniósł wystarczających wydatków kwalifikowalnych, zobowiązany jest do zwrotu na rzecz Europejskiego Funduszu Rozwoju całości lub części zaliczki przyznanej tytułem prefinansowania. Kwotę prefinansowania zmniejsza się (całkowicie lub częściowo) o zatwierdzone koszty kwalifikowalne i zwrócone kwoty.

Nierozliczone na koniec roku kwoty prefinansowania wycenia się według pierwotnej kwoty wypłaconej beneficjentowi pomniejszonej o: wszelkie kwoty zwrócone, rozliczone kwoty kwalifikowalne oraz szacunkowe kwoty kwalifikowalne nierozliczone na koniec roku.

Gwarancje zabezpieczające kwoty prefinansowane traktuje się jako „aktywa warunkowe”, których nie ujmuje się w sprawozdaniu finansowym (IPSAS 19). Dla celów informacyjnych podano jednak szczegółowe dane w pkt 1.12 poniżej.

Należności

Należności wykazuje się w wysokości początkowej wnioskowanej kwoty pomniejszonej o rezerwę na wątpliwe należności. Rezerwę na wątpliwe należności tworzy się w przypadku, gdy istnieją obiektywne dowody na to, że Europejski Fundusz Rozwoju nie będzie w stanie pobrać pełnej kwoty należności od osób trzecich.

Zobowiązania

Zobowiązania ujmuje się w kwocie kwalifikowalnej, pod warunkiem że wniosek o płatność spełnia wcześniej określone kryteria.

EFR ma zobowiązania krótkoterminowe na kwoty już należne beneficjentom, na które na dzień sprawozdawczy nie otrzymano faktur. Zgodnie z kryteriami ujmowania, EFR ujmuje obciążenia w wysokości szacunkowej płatności należnej za dany okres odpowiadającej części poniesionych kosztów kwalifikowalnych należnej beneficjentom na dzień sprawozdawczy. Istotne kwoty ujmuje się jako rozliczenia międzyokresowe na podstawie szacunków (tj. przy uwzględnieniu zakresu realizacji kontraktów) przekazanych przez intendenta.

Należne płatności muszą zostać wstępnie wykazane z chwilą otrzymania roszczenia lub zestawienia wydatków, nie zaś z chwilą realizacji płatności. Wówczas należne płatności wykazuje się według pierwotnej wartości danego roszczenia lub zestawienia wydatków.

Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych

Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych wykazuje się w bilansie po koszcie. Środki te obejmują rachunki w instytucjach finansowych w państwach AKP i KTZ, jak również w państwach członkowskich.

RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT

Dochód

Zgodnie z zasadą memoriałową jedynym źródłem dochodów funduszu są należności z tytułu odsetek od środków pieniężnych w różnych bankach komercyjnych (patrz: informacja dodatkowa do sprawozdania finansowego).

Wydatki:

Wydatki powinny zostać wykazane w sprawozdaniu finansowym EFR jako wydatki za okres, w którym zdarzenia skutkujące płatnościami miały miejsce, pod warunkiem że:

- została podpisana umowa autoryzująca płatność;

- beneficjent spełnia przyjęte kryteria kwalifikowalności; oraz

- możliwe jest wiarygodne oszacowanie należnej kwoty, np. w oparciu o faktury przesłane przez beneficjenta, zakres realizacji kontraktów itp.

Ponieważ wydatki poniesione przez przedstawicielstwa Komisji są ostatecznie ujmowane w sprawozdaniu finansowym EFR po ich zatwierdzeniu przez intendenta oraz księgowego, wszelkie wydatki, które na koniec roku nie spełniają tego podwójnego kryterium, wykazuje się w pozycji „transakcje do finalizacji”.

Wydatki według metody kasowej uwzględniają wszystkie polecenia płatności zrealizowane przez banki do dnia 31 grudnia 2006 r.

Informacje o wydatkach według metody kasowej uzyskane z komputerowego systemu rachunkowości (OLAS) zostały skorygowane o informacje dodatkowe dotyczące prefinansowania i rozliczeń międzyokresowych przekazane przez intendenta.

WYKAZYWANIE TRANSAKCJI

Ustalono, że środki z 9. EFR będą przyznawane do dnia 31 grudnia 2007 r., zgodnie z klauzulą wygaśnięcia przyjętą decyzją Rady 2005/446/WE z dnia 30 maja 2005 r.[5].

Należności od państw członkowskich (głównie składki, które jeszcze nie są należne lub należne odsetki za zwłokę w płatności należnych środków) muszą zostać ujęte w sprawozdaniu finansowym. Pozycje te ujęto w bilansach poszczególnych EFR.

Zgodnie z zasadą memoriałową w sprawozdaniach finansowych wykazuje się obciążenia i dochody finansowe za rok budżetowy, bez względu na termin zapłaty lub otrzymania kwoty.

WYKORZYSTANIE SZACUNKÓW

Zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami rachunkowości (GAAP) kwoty wykazane w sprawozdaniu finansowym powinny zostać ujęte zgodnie z szacunkami i założeniami kadry kierowniczej. Istotne szacunki obejmują m.in. rezerwy na przyszłe koszty, ryzyko finansowe związane z należnościami, naliczone przychody i koszty. Rzeczywiste wyniki mogą nie pokrywać się z szacunkami. Zmiany w zakresie szacunków znajdują odzwierciedlenie w okresie, w którym stają się one wiadome.

ZAMKNIĘCIE 6. EFR

Z uwagi na stopień zaawansowania 6. EFR intendent podjął decyzję o zamknięciu tego funduszu w dniu 31 lipca 2006 r. Z uwagi na brak podstawy prawnej dla zamknięcia EFR, pozostające saldo zostało przeniesione do 9. EFR zgodnie z przepisami części 3 rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do 9. EFR.

Wiązało się to z przesunięciem do 9. EFR sald projektów będących, według stanu na ten dzień, w trakcie realizacji, w kwocie 52 105 915,98 EUR.

SPRAWOZDANIE FINANSOWE

SKONSOLIDOWANY BILANS 6., 7., 8. i 9. EFR ZA 2006 r. (w mln EUR) |

Nota | 31.12.2006 | 31.12.2005 |

AKTYWA OBROTOWE |

Składki do przekazania | 1 | 0,00 | 13,72 |

Należności | 2 | 216,74 | 138,77 |

Prefinansowanie netto | 3 | 2.808,96 | 2.304,20 |

Inne aktywa obrotowe | 4 | 0,95 | 3,31 |

Rachunki łącznikowe | 5 | 0,00 | 0,00 |

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 291,50 | 662,10 |

Rachunki zabezpieczające STABEX | 6 | 191,60 | 371,88 |

Specjalny fundusz Kongo | 7 | 3,42 | 19,67 |

Środki pieniężne w banku | 8 | 96,48 | 270,55 |

AKTYWA OGÓŁEM | 3.318,15 | 3.122,10 |

ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE |

Zobowiązania | 9 | 2.095,84 | 1.485,75 |

Rachunki łącznikowe | 5 | 0,00 | 0,00 |

ZOBOWIĄZANIA OGÓŁEM | 2.095,84 | 1.485,75 |

AKTYWA NETTO | 1.222,31 | 1.636,35 |

FUNDUSZE I REZERWY |

Należny kapitał | 10 | 29.900,00 | 27.390,00 |

Wynik przeniesiony z ubiegłych lat | 11 | -26.787,49 | -24.261,09 |

Wynik za rok | -2.924,04 | -2.526,40 |

Rezerwy | 12 | 1.033,84 | 1.033,84 |

FUNDUSZE I REZERWY | 1.222,31 | 1.636,35 |

SKONSOLIDOWANY RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT 6., 7., 8. i 9. EFR ZA 2006 r. (w mln EUR) |

Nota | Wydatki w 2006 r. wg metody kasowej | Wzrost prefinansowania | Wzrost rozliczeń międzyokresowych | Wydatki w 2006 r. wg metody memoriałowej | Wydatki w 2005 r. wg metody memoriałowej |

Odsetki z działalności operacyjnej | 2.1 | 0,06 | 0,06 | 0,35 |

PRZYCHODY Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ (1) | 0,06 | 0,06 | 0,35 |

Pomoc objęta programowaniem | 619,64 | -131,81 | -1,88 | 749,57 | 982,45 |

Wsparcie makroekonomiczne | 411,33 | 3,51 | 407,82 | 383,01 |

Polityka sektorowa | 817,83 | 260,40 | 353,81 | 911,24 | 492,16 |

Projekty w ramach AKP | 423,34 | 423,08 | 339,10 | 339,36 | 198,91 |

Dotacje na spłatę odsetek | 1,20 | 1,20 | 0,27 |

Pomoc w nagłych wypadkach | 116,33 | 17,05 | 30,84 | 130,12 | 134,92 |

Pomoc uchodźcom | 7,11 | -6,96 | -7,39 | 6,68 | 12,99 |

Fundusz na rzecz walki z AIDS | -0,01 | 0,01 | 0,00 |

Kapitał podwyższonego ryzyka | 63,11 | 63,11 | 60,80 |

STABEX | 189,52 | 189,52 | 66,40 |

Sysmin | 15,72 | -0,61 | 13,47 | 29,80 | 13,99 |

Przesunięcia z poprzednich EFR | 5,20 | 10,41 | 20,36 | 15,16 | 15,61 |

Dostosowanie strukturalne | 1,07 | 0,18 | 0,89 | 15,89 |

Umorzenie długów | 2,00 | 15,42 | 17,42 | 23,19 |

Wsparcie instytucjonalne | 30,86 | 14,55 | 16,03 | 32,34 | 28,67 |

Rekompensata - wpływy z eksportu | 35,36 | -23,11 | -5,65 | 52,48 | -3,32 |

Fundusz Kongo | 15,73 | 51,53 | 22,41 | -13,39 | 89,80 |

Koszty operacyjne | 2.755,35 | 618,20 | 796,53 | 2.933,67 | 2.515,74 |

Koszty administracyjne i finansowe | 13 | 6,58 | -36,74 | -19,53 | 23,79 | 28,60 |

Koszty ogółem (metoda kasowa) | 14 | 2.761,93 |

Korekty związane z zasadą memoriałową | 15 | 195,39 | 581,46 | 777,00 | -0,14 | -0,19 |

KOSZTY OGÓŁEM/metoda memoriałowa (2) | 16 | 2.957,31 | 2.957,31 | 2.544,15 |

KOSZT DZIAŁALNOŚCI OPERAC. NETTO (2-1) | 2.957,26 | 2.957,26 | 2.543,81 |

Przychody finansowe | 17 | 31,61 | 31,61 | 23,95 |

Obciążenia finansowe | 18 | -0,14 | -0,14 | -0,19 |

Rezerwy | 2.7 | 1,75 | 1,75 | -6,36 |

Nadwyżka (deficyt) z działalności finansowej (3) | 33,22 | 33,22 | 17,41 |

WYNIK EKONOMICZNY NETTO (1-2+3) | -2.924,04 | -2.924,04 | -2.526,40 |

SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWU ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH 6., 7., 8. i 9. EFR ZA 2006 r. (w mln EUR) |

Nota | 31.12.2006 | 31.12.2005 |

Wynik ekonomiczny netto | -2.924,04 | -2.526,40 |

Zwiększenie rezerwy | 2.7 | -1,75 | 6,36 |

Korekta przychodów finansowych | 17 | 0,07 | -1,40 |

Korekta przychodów z działalności operacyjnej | 2.1 | 0,04 | 0,30 |

Korekty związane z zasadą memoriałową | 15 | 195,39 | 59,42 |

Obciążenia finansowe | 18 | 0,14 | 0,19 |

Zwiększenie rezerwy na opłaty bankowe | 9.3 | -0,04 | -0,03 |

Zmniejszenie stanu transakcji oczekujących na finalizację | 4 | 2,73 | 5,85 |

Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej | -2.727,46 | -2.455,71 |

Składki państw członkowskich | 1 | 2.525,82 | 2.199,70 |

Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej | 2.525,82 | 2.199,70 |

Zwiększenie/zmniejszenie stanu środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych netto | -201,64 | -256,01 |

Stan środków finansowych na początek okresu | 8 | 270,55 | 261,89 |

Stan na rachunkach zabezpieczających STABEX na początek okresu | 6 | 371,88 | 430,17 |

Rachunek Kongo | 7 | 19,67 | 106,83 |

Rachunek SWIFT | 9.2 | -119,23 | 0,00 |

Stan środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych na początek okresu | 542,87 | 798,88 |

Stan środków finansowych na koniec okresu | 8 | 96,48 | 270,55 |

Stan na rachunkach zabezpieczających STABEX na koniec okresu | 6 | 191,60 | 371,88 |

Rachunek Kongo | 7 | 3,42 | 19,67 |

Rachunek SWIFT | 9.2 | 49,73 | -119,23 |

Stan środków pieniężnych i ekwiwalentów środków pieniężnych na koniec okresu | 341,23 | 542,87 |

SKONSOLIDOWANE ZESTAWIENIE ZMIAN W KAPITALE 6., 7., 8. i 9. EFR ZA 2006 r. (w mln EUR) |

Kapitał | Kapitał dotychczas nienależny | Należny kapitał | Skumulowane kapitały rezerwowe | Rezerwy | Kapitał własny ogółem |

(a) | (b) | (c)=(a)-(b) | (e) | (d) | (h)=(e)+(d)+© |

Nota | 10 | 10 | 10 | 11 | 12 |

Bilans zamknięcia – 2004 r. | 42.250,15 | 17.210,15 | 25.040,00 | -24.261,09 | 1.033,84 | 1.812,75 |

Składki | -2.350,00 | 2.350,00 | 2.350,00 |

Podwyższenie kapitału | 627,00 | 627,00 |

Przesunięcia z poprzednich EFR |

Wynik ekonomiczny netto | -2.526,40 | -2.526,40 |

Inne zmiany stanu |

Bilans zamknięcia – 2005 r. | 42.877,15 | 15.487,15 | 27.390,00 | -26.787,49 | 1.033,84 | 1.636,35 |

Składki | -2.510,00 | 2.510,00 | 2.510,00 |

Podwyższenie kapitału | 122,00 | 122,00 |

Przesunięcia z poprzednich EFR |

Wynik ekonomiczny netto | -2.924,04 | -2.924,04 |

Inne zmiany stanu |

Bilans zamknięcia – 2006 r. | 42.999,15 | 13.099,15 | 29.900,00 | -29.711,53 | 1.033,84 | 1.222,31 |

BILANS 6. EFR ZA 2006 R. (w mln EUR) |

Nota | 31.07.2006 | 31.12.2005 |

AKTYWA OBROTOWE |

Składki do przekazania | 1 | 0,00 | 0,00 |

Należności | 2 | 0,00 | 9,13 |

Prefinansowanie netto | 3 | 0,00 | 37,01 |

Inne aktywa obrotowe | 4 | 0,00 | 2,85 |

Rachunki łącznikowe | 5 | 2.279,31 | 2.355,51 |

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |

Rachunki zabezpieczające STABEX | 6 | 0,00 | 0,00 |

Specjalny fundusz Kongo | 7 | 0,00 | 0,00 |

Środki pieniężne w banku | 8 | 0,00 | 0,00 |

AKTYWA OGÓŁEM | 2.279,31 | 2.404,50 |

ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE |

Zobowiązania | 9 | 0,00 | 38,77 |

Rachunki łącznikowe | 5 | 2.279,31 | 2.279,31 |

ZOBOWIĄZANIA OGÓŁEM | 2.279,31 | 2.318,07 |

AKTYWA NETTO | 0,00 | 86,43 |

FUNDUSZE I REZERWY |

Należny kapitał | 10 | 7.560,00 | 7.560,00 |

Wynik przeniesiony z ubiegłych lat | 11 | -7.290,58 | -7.243,09 |

Wynik za rok | -10,36 | -47,49 |

Rezerwy | 12 | -259,06 | -182,99 |

FUNDUSZE I REZERWY | 0,00 | 86,43 |

RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT 6. EFR ZA 2006 r. (w mln EUR) |

Nota | Wydatki w 2006 r. wg metody kasowej | Wzrost prefinansowania | Wzrost rozliczeń międzyokresowych | Wydatki w 2006 r. wg metody memoriałowej | Wydatki w 2005 r. wg metody memoriałowej |

Odsetki z działalności operacyjnej | 2.1 |

PRZYCHODY Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ (1) |

Pomoc objęta programowaniem | 4,79 | -37,50 | -30,49 | 11,81 | 39,83 |

Wsparcie makroekonomiczne |

Polityka sektorowa |

Projekty w ramach AKP | -10,00 | -8,27 | 1,73 | 1,91 |

Dotacje na spłatę odsetek | -0,02 |

Pomoc w nagłych wypadkach |

Pomoc uchodźcom | -0,05 | 0,05 | 0,13 |

Fundusz na rzecz walki z AIDS | -0,01 | 0,01 | 0,00 |

Kapitał podwyższonego ryzyka | 1,22 |

STABEX |

Sysmin | 0,04 | 0,04 | 0,04 |

Przesunięcia z poprzednich EFR | 0,15 | -0,11 | -0,06 | 0,21 | 0,78 |

Dostosowanie strukturalne |

Umorzenie długów |

Wsparcie instytucjonalne |

Rekompensata - wpływy z eksportu |

Fundusz Kongo |

Koszty operacyjne | 4,95 | -47,67 | -38,77 | 13,85 | 43,89 |

Koszty administracyjne i finansowe | 13 | 0,00 | 0,00 | 0,11 |

Koszty ogółem (metoda kasowa) | 14 | 4,95 |

Korekty związane z zasadą memoriałową | 15 | 8,90 | -47,67 | -38,77 | 0,00 | -0,09 |

KOSZTY OGÓŁEM / metoda memoriałowa (2) | 16 | 13,85 | 13,85 | 43,92 |

KOSZT DZIAŁALNOŚCI OPERAC. NETTO (2-1) | 13,85 | 13,85 | 43,92 |

Przychody finansowe | 17 |

Obciążenia finansowe | 18 | 0,00 | 0,00 | -0,09 |

Rezerwy | 2.7 | 3,49 | 3,49 | -3,48 |

Nadwyżka (deficyt) z działalności finansowej (3) | 3,49 | 3,49 | -3,57 |

WYNIK EKONOMICZNY NETTO (1-2+3) | -10,36 | -10,36 | -47,49 |

ZESTAWIENIE ZMIAN W KAPITALE 6. EFR W 2006 r. (w mln EUR) |

Kapitał | Kapitał dotychczas nienależny | Należny kapitał | Skumulowane kapitały rezerwowe | Rezerwy | Kapitał własny ogółem |

(a) | (b) | (c)=(a)-(b) | (e) | (d) | (h)=(e)+(d)+© |

Nota | 10 | 10 | 10 | 11 | 12 |

Bilans zamknięcia – 2004 r. | 7.560,00 | 0,00 | 7.560,00 | -7.243,09 | -158,43 | 158,48 |

Składki |

Podwyższenie kapitału |

Przesunięcia do 9. EFR | -24,56 | -24,56 |

Wynik ekonomiczny netto | -47,49 | -47,49 |

Inne zmiany stanu |

Bilans zamknięcia – 2005 r. | 7.560,00 | 0,00 | 7.560,00 | -7.290,58 | -182,99 | 86,43 |

Składki |

Podwyższenie kapitału |

Przesunięcia do 9. EFR | -76,06 | -76,06 |

Wynik ekonomiczny netto | -10,36 | -10,36 |

Inne zmiany stanu |

Bilans zamknięcia – 2006 r. | 7.560,00 | 0,00 | 7.560,00 | -7.300,94 | -259,06 | 0,00 |

BILANS 7. EFR ZA 2006 R. (w mln EUR) |

Nota | 31.12.2006 | 31.12.2005 |

AKTYWA OBROTOWE |

Składki do przekazania | 1 | 0,00 | 0,00 |

Należności | 2 | 17,06 | 17,46 |

Prefinansowanie netto | 3 | 203,75 | 287,54 |

Inne aktywa obrotowe | 4 | 0,00 | 0,00 |

Rachunki łącznikowe | 5 | 2.279,31 | 2.279,31 |

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |

Rachunki zabezpieczające STABEX | 6 | 0,00 | 0,00 |

Specjalny fundusz Kongo | 7 | 0,00 | 0,00 |

Środki pieniężne w banku | 8 | 0,00 | 0,00 |

AKTYWA OGÓŁEM | 2.500,12 | 2.584,30 |

ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE |

Zobowiązania | 9 | 92,62 | 148,21 |

Rachunki łącznikowe | 5 | 1.868,50 | 1.582,59 |

ZOBOWIĄZANIA OGÓŁEM | 1.961,12 | 1.730,80 |

AKTYWA NETTO | 539,00 | 853,50 |

FUNDUSZE I REZERWY |

Należny kapitał | 10 | 10.940,00 | 10.940,00 |

Wynik przeniesiony z ubiegłych lat | 11 | -9.527,36 | -9.233,99 |

Wynik za rok | -187,83 | -293,37 |

Rezerwy | 12 | -685,81 | -559,14 |

FUNDUSZE I REZERWY | 539,00 | 853,50 |

RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT 7. EFR ZA 2006 r. (w mln EUR) |

Nota | Wydatki w 2006 r. wg metody kasowej | Wzrost prefinansowania | Wzrost rozliczeń międzyokresowych | Wydatki w 2006 r. wg metody memoriałowej | wydatki w 2005 r. wg metody memoriałowej |

Odsetki z działalności operacyjnej | 2.1 |

PRZYCHODY Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ (1) |

Pomoc objęta programowaniem | 88,71 | -27,43 | -10,60 | 105,55 | 194,78 |

Wsparcie makroekonomiczne |

Polityka sektorowa |

Projekty w ramach AKP | -50,00 | -41,33 | 8,67 | 9,55 |

Dotacje na spłatę odsetek | -0,01 | -0,01 | 0,02 |

Pomoc w nagłych wypadkach | -0,21 | -0,21 | 0,01 |

Pomoc uchodźcom | -0,18 | -0,18 | - 0,66 | -0,66 | 0,49 |

Fundusz na rzecz walki z AIDS |

Kapitał podwyższonego ryzyka | 5,46 | 5,46 | 12,23 |

STABEX | 51,71 | 51,71 | 50,40 |

Sysmin | 12,74 | 0,24 | 4,09 | 16,59 | 8,28 |

Przesunięcia z poprzednich EFR | 0,78 | -6,63 | -6,95 | 0,46 | 14,83 |

Dostosowanie strukturalne | 0,03 | 0,03 | 0,03 |

Umorzenie długów | 0,06 | 0,06 | 0,07 |

Wsparcie instytucjonalne |

Rekompensata - wpływy z eksportu |

Fundusz Kongo |

Koszty operacyjne | 159,24 | -84,01 | -55,59 | 187,66 | 290,69 |

Koszty administracyjne i finansowe | 13 |

Koszty ogółem (metoda kasowa) | 14 | 159,24 |

Korekty związane z zasadą memoriałową | 15 | 28,42 | -84,01 | -55,59 |

KOSZTY OGÓŁEM/metoda memoriałowa (2) | 16 | 187,66 | 187,66 | 290,69 |

KOSZT DZIAŁALNOŚCI OPERAC. NETTO (2-1) | 187,66 | 187,66 | 290,69 |

Przychody finansowe | 17 |

Obciążenia finansowe | 18 |

Rezerwy | 2.7 | -0,18 | -0,18 | -2,68 |

Nadwyżka (deficyt) z działalności finansowej (3) | -0,18 | -0,18 | -2,68 |

WYNIK EKONOMICZNY NETTO (1-2+3) | -187,83 | -187,83 | -293,37 |

ZESTAWIENIE ZMIAN W KAPITALE 7. EFR W 2006 r. (w mln EUR) |

Kapitał | Kapitał dotychczas nienależny | Należny kapitał | Skumulowane kapitały rezerwowe | Rezerwy | Kapitał własny ogółem |

(a) | (b) | (c)=(a)-(b) | (e) | (d) | (h)=(e)+(d)+© |

Nota | 10 | 10 | 10 | 11 | 12 |

Bilans zamknięcia – 2004 r. | 10.940,00 | 0,00 | 10.940,00 | -9.233,99 | -473,06 | 1.232,96 |

Składki |

Podwyższenie kapitału |

Przesunięcia do 9. EFR | -86,09 | -86,09 |

Wynik ekonomiczny netto | -293,37 | -293,37 |

Inne zmiany stanu |

Bilans zamknięcia – 2005 r. | 10.940,00 | 0,00 | 10.940,00 | -9.527,36 | -559,14 | 853,50 |

Składki |

Podwyższenie kapitału |

Przesunięcia do 9. EFR | -126,67 | -126,67 |

Wynik ekonomiczny netto | -187,83 | -187,83 |

Inne zmiany stanu |

Bilans zamknięcia – 2006 r. | 10.940,00 | 0,00 | 10.940,00 | -9.715,19 | -685,81 | 539,00 |

BILANS 8. EFR ZA 2006 R. (w mln EUR) |

Nota | 31.12.2006 | 31.12.2005 |

AKTYWA OBROTOWE |

Składki do przekazania | 1 | 0,00 | 13,72 |

Należności | 2 | 70,61 | 55,78 |

Prefinansowanie netto | 3 | 888,93 | 1.007,78 |

Inne aktywa obrotowe | 4 | 0,00 | 0,00 |

Rachunki łącznikowe | 5 | 2.450,58 | 928,96 |

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty |

Rachunki zabezpieczające STABEX | 6 | 0,00 | 0,00 |

Specjalny fundusz Kongo | 7 | 0,00 | 0,00 |

Środki pieniężne w banku | 8 | 0,00 | 0,00 |

AKTYWA OGÓŁEM | 3.410,12 | 2.006,24 |

ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE |

Zobowiązania | 9 | 651,73 | 611,17 |

Rachunki łącznikowe | 5 | 2.065,45 | 2.065,45 |

ZOBOWIĄZANIA OGÓŁEM | 2.717,19 | 2.676,62 |

AKTYWA NETTO | 692,93 | -670,38 |

FUNDUSZE I REZERWY |

Należny kapitał | 10 | 11.295,00 | 8.785,00 |

Wynik przeniesiony z ubiegłych lat | 11 | -7.851,95 | -6.963,08 |

Wynik za rok | -872,26 | -888,87 |

Rezerwy | 12 | -1.877,85 | -1.603,43 |

FUNDUSZE I REZERWY | 692,93 | -670,38 |

RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT 8. EFR ZA 2006 r. (w mln EUR) |

Nota | Wydatki w 2006 r. wg metody kasowej | Wzrost prefinansowania | Wzrost rozliczeń międzyokresowych | Wydatki w 2006 r. wg metody memoriałowej | wydatki w 2005 r. wg metody memoriałowej |

Odsetki z działalności operacyjnej | 2.1 |

PRZYCHODY Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ (1) |

Pomoc objęta programowaniem | 477,43 | -92,87 | 5,13 | 575,43 | 714,52 |

Wsparcie makroekonomiczne | 13,82 | 0,75 | 13,07 | 77,34 |

Polityka sektorowa | 16,49 | -3,05 | 3,67 | 23,21 | 8,41 |

Projekty w ramach AKP |

Dotacje na spłatę odsetek | 1,21 | 1,21 | 0,27 |

Pomoc w nagłych wypadkach | 0,22 | -0,96 | -0,20 | 0,98 | 1,04 |

Pomoc uchodźcom | 7,29 | -6,73 | -6,73 | 7,29 | 12,37 |

Fundusz na rzecz walki z AIDS |

Kapitał podwyższonego ryzyka | 57,65 | 57,65 | 47,35 |

STABEX | 137,80 | 137,80 | 16,00 |

Sysmin | 2,98 | -0,85 | 9,33 | 13,17 | 5,67 |

Przesunięcia z poprzednich EFR |

Dostosowanie strukturalne | 1,04 | 0,18 | 0,86 | 15,86 |

Umorzenie długu (głęboko zadłużone kraje ubogie – HIPC) i Bank Światowy | 15,36 | 15,36 | 15,52 |

Wsparcie instytucjonalne |

Rekompensata - wpływy z eksportu | 20,20 | -0,49 | 10,11 | 30,80 | -18,57 |

D.R. Fundusz Kongo |

Koszty operacyjne | 736,15 | -104,01 | 36,66 | 876,83 | 895,78 |

Koszty administracyjne i finansowe | 13 | 0,66 | -0,08 | 3,90 | 4,64 | 1,74 |

Koszty ogółem (metoda kasowa) | 14 | 736,81 |

Korekty związane z zasadą memoriałową | 15 | 144,65 | -104,09 | 40,56 |

KOSZTY OGÓŁEM/metoda memoriałowa (2) | 16 | 881,47 | 881,47 | 897,51 |

KOSZT DZIAŁALNOŚCI OPERAC. NETTO (2-1) | 881,47 | 881,47 | 897,51 |

Przychody finansowe | 17 | 9,13 | 9,13 | 8,84 |

Obciążenia finansowe | 18 |

Rezerwy | 2.7 | 0,08 | 0,08 | -0,19 |

Nadwyżka (deficyt) z działalności finansowej (3) | 9,20 | 9,20 | 8,65 |

WYNIK EKONOMICZNY NETTO (1-2+3) | -872,26 | -872,26 | -888,87 |

ZESTAWIENIE ZMIAN W KAPITALE 8. EFR W 2006 r. (w mln EUR) |

Kapitał | Kapitał dotychczas nienależny | Należny kapitał | Skumulowane kapitały rezerwowe | Rezerwy | Kapitał własny ogółem |

(a) | (b) | (c)=(a)-(b) | (e) | (d) | (h)=(e)+(d)+© |

Nota | 10 | 10 | 10 | 11 | 12 |

Bilans zamknięcia – 2004 r. | 12.840,00 | 6.405,00 | 6.435,00 | -6.963,08 | -1.319,54 | -1.847,63 |

Składki | -2.350,00 | 2.350,00 | 2.350,00 |

Podwyższenie kapitału |

Przesunięcia do 9. EFR | -283,89 | -283,89 |

Wynik ekonomiczny netto | -888,87 | -888,87 |

Inne zmiany stanu |

Bilans zamknięcia – 2005 r. | 12.840,00 | 4.055,00 | 8.785,00 | -7.851,95 | -1.603,43 | -670,38 |

Składki | -2.510,00 | 2.510,00 | 2.510,00 |

Podwyższenie kapitału |

Przesunięcia do 9. EFR | -274,42 | -274,42 |

Wynik ekonomiczny netto | -872,26 | -872,26 |

Inne zmiany stanu |

Bilans zamknięcia – 2006 r. | 12.840,00 | 1.545,00 | 11.295,00 | -8.724,21 | -1.877,85 | 692,93 |

BILANS 9. EFR ZA 2006 R. (w mln EUR) |

Nota | 31.12.2006 | 31.12.2005 |

AKTYWA OBROTOWE |

Składki do przekazania | 1 | 0,00 | 0,00 |

Należności | 2 | 129,07 | 56,41 |

Prefinansowanie netto | 3 | 1.716,28 | 971,88 |

Inne aktywa obrotowe | 4 | 0,95 | 0,46 |

Rachunki łącznikowe | 5 | 1.868,50 | 1.582,59 |

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 291,50 | 662,10 |

Rachunki zabezpieczające STABEX | 6 | 191,60 | 371,88 |

Specjalny fundusz Kongo | 7 | 3,42 | 19,67 |

Środki pieniężne w banku | 8 | 96,48 | 270,55 |

AKTYWA OGÓŁEM | 4.006,30 | 3.273,43 |

ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE |

Zobowiązania | 9 | 1.351,49 | 687,61 |

Rachunki łącznikowe | 5 | 2.664,43 | 1.219,01 |

ZOBOWIĄZANIA OGÓŁEM | 4.015,92 | 1.906,62 |

AKTYWA NETTO | -9,62 | 1.366,81 |

FUNDUSZE I REZERWY |

Należny kapitał | 10 | 105,00 | 105,00 |

Wynik przeniesiony z ubiegłych lat | 11 | -2.117,60 | -820,93 |

Wynik za rok | -1.853,59 | -1.296,67 |

Rezerwy | 12 | 3.856,56 | 3.379,41 |

FUNDUSZE I REZERWY | -9,62 | 1.366,81 |

RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT 9. EFR ZA 2006 r. (w mln EUR) |

Nota | Wydatki w 2006 r. wg metody kasowej | Wzrost prefinansowania | Wzrost rozliczeń międzyokresowych | Wydatki w 2006 r. wg metody memoriałowej | Wydatki w 2005 r. wg metody memoriałowej |

Odsetki z działalności operacyjnej | 2.1 | 0,06 | 0,06 | 0,35 |

PRZYCHODY Z DZIAŁALNOŚCI OPERACYJNEJ (1) | 0,06 | 0,06 | 0,35 |

Pomoc objęta programowaniem | 48,70 | 25,99 | 34,07 | 56,78 | 33,32 |

Wsparcie makroekonomiczne | 397,51 | 2,76 | 394,75 | 305,66 |

Polityka sektorowa | 801,34 | 263,45 | 350,14 | 888,03 | 483,75 |

Projekty w ramach AKP | 423,34 | 483,08 | 388,69 | 328,96 | 187,45 |

Dotacje na spłatę odsetek |

Pomoc w nagłych wypadkach | 116,11 | 18,01 | 31,25 | 129,35 | 133,87 |

Pomoc uchodźcom |

Fundusz na rzecz walki z AIDS |

Kapitał podwyższonego ryzyka |

STABEX |

Sysmin |

Przesunięcia z poprzednich EFR | 4,27 | 17,15 | 27,37 | 14,49 |

Dostosowanie strukturalne |

Umorzenie długu - HIPC (głęboko zadłużone kraje ubogie) i Bank Światowy | 2,00 | 2,00 | 7,60 |

Wsparcie instytucjonalne | 30,86 | 14,55 | 16,03 | 32,34 | 28,67 |

Rekompensata - wpływy z eksportu | 15,16 | -22,62 | -15,76 | 22,02 | 15,25 |

D.R. Fundusz Kongo | 15,73 | 51,53 | 22,41 | -13,39 | 89,80 |

Koszty operacyjne | 1.855,01 | 853,89 | 854,22 | 1.855,34 | 1.285,38 |

Koszty administracyjne i finansowe | 13 | 5,91 | -36,66 | -23,43 | 19,15 | 26,75 |

Koszty ogółem (metoda kasowa) | 14 | 1.860,93 |

Korekty związane z zasadą memoriałową | 15 | 13,42 | 817,23 | 830,79 | -0,14 | -0,10 |

KOSZTY OGÓŁEM/metoda memoriałowa (2) | 16 | 1.874,34 | 1.874,34 | 1.312,03 |

KOSZT DZIAŁALNOŚCI OPERAC. NETTO (2-1) | 1.874,29 | 1.874,29 | 1.311,69 |

Przychody finansowe | 17 | 22,49 | 22,49 | 15,12 |

Obciążenia finansowe | 18 | -0,14 | -0,14 | -0,10 |

Rezerwy | 2.7 | -1,65 | -1,65 |

Nadwyżka (deficyt) z działalności finansowej (3) | 20,70 | 20,70 | 15,02 |

WYNIK EKONOMICZNY NETTO (1-2+3) | -1.853,59 | -1.853,59 | -1.296,67 |

ZESTAWIENIE ZMIAN W KAPITALE 9. EFR W 2006 r. (w mln EUR) |

Kapitał | Kapitał dotychczas nienależny | Należny kapitał | Skumulowane kapitały rezerwowe | Rezerwy | Kapitał własny ogółem |

(a) | (b) | (c)=(a)-(b) | (e) | (d) | (h)=(e)+(d)+© |

Nota | 10 | 10 | 10 | 11 | 12 |

Bilans zamknięcia – 2004 r. | 10.910,15 | 10.805,15 | 105,00 | -820,93 | 2.984,87 | 2.268,94 |

Składki |

Podwyższenie kapitału | 627,00 | 627,00 |

Przesunięcia z innych EFR | 394,54 | 394,54 |

Wynik ekonomiczny netto | -1.296,67 | -1.296,67 |

Inne zmiany stanu |

Bilans zamknięcia – 2005 r. | 11.537,15 | 11.432,15 | 105,00 | -2.117,60 | 3.379,41 | 1.366,81 |

Składki |

Podwyższenie kapitału | 122,00 | 122,00 |

Przesunięcia z innych EFR | 477,15 | 477,15 |

Wynik ekonomiczny netto | -1.853,59 | -1.853,59 |

Inne zmiany stanu |

Bilans zamknięcia – 2006 r. | 11.659,15 | 11.554,15 | 105,00 | -3.971,18 | 3.856,56 | -9,62 |

INFORMACJA DODATKOWA DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

Informacja dodatkowa do bilansu

1. Składki do przekazania

Szczegóły dotyczące składek należnych i otrzymanych w roku 2006 przedstawiono w tabeli 1. Wkład EBI równa się sumie składki specjalnej na rzecz Kongo (patrz: nota 10) i przesunięcia w kwocie 20 mln EUR, o którym mowa w nocie 10.

Tabela 1 | mln EUR |

Składki | % | Należne w 2005 r. | Otrzymane w 2005 r. | Składki do przekazania na dzień 31.12.2005 | Należne w 2006 r. | Otrzymane w 2006 r. | Składki do przekazania na dzień 31.12.2006 | Należne ogółem |

Austria | 2,65 | 61,75 | 61,75 | 66,52 | 66,52 | 248,44 |

Belgia | 3,92 | 91,34 | 91,34 | 98,39 | 98,39 | 367,50 |

Dania | 2,14 | 49,86 | 49,86 | 53,71 | 53,71 | 200,63 |

Finlandia | 1,48 | 34,48 | 34,48 | 37,15 | 37,15 | 138,75 |

Francja | 24,30 | 566,19 | 594,85 | 13,72 | 609,93 | 623,65 | 2.278,13 |

Niemcy | 23,36 | 544,29 | 544,29 | 586,34 | 586,34 | 2.190,00 |

Grecja | 1,25 | 29,13 | 29,13 | 31,38 | 31,38 | 117,19 |

Irlandia | 0,62 | 14,45 | 14,45 | 15,56 | 15,56 | 58,13 |

Włochy | 12,54 | 292,18 | 292,18 | 314,75 | 314,75 | 1.175,63 |

Luksemburg | 0,29 | 6,76 | 6,76 | 7,28 | 7,28 | 27,19 |

Niderlandy | 5,22 | 121,63 | 121,63 | 131,02 | 131,02 | 489,38 |

Portugalia | 0,97 | 22,60 | 22,60 | 24,35 | 24,35 | 90,94 |

Hiszpania | 5,84 | 136,07 | 136,07 | 146,58 | 146,58 | 547,50 |

Szwecja | 2,73 | 63,61 | 63,61 | 68,52 | 68,52 | 255,94 |

Zjednoczone Królestwo | 12,69 | 295,68 | 295,68 | 318,52 | 318,52 | 1.189,69 |

EBI 8. EFR | 20,00 | 20,00 | 120,00 |

STABEX | 1.800,00 |

8. EFR OGÓŁEM | 2.350,00 | 2.378,66 | 13,72 | 2.510,00 | 2.523,72 | 0,00 | 11.295,00 |

EBI - 9. EFR | 105,00 |

EFR OGÓŁEM | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 105,00 |

OGÓŁEM | 100,00 | 2.350,00 | 2.378,66 | 13,72 | 2.510,00 | 2.523,72 | 0,00 | 11.400,00 |

2. Należności

Szczegółowe informacje dotyczące należności zostały przedstawione w tabeli 2:

Tabela 2 | mln EUR |

Należności | nota | 6. EFR | 7. EFR | 8. EFR | 9. EFR | Ogółem na dzień 31.12.2006 r. | Ogółem na dzień 31.12.2005 r. |

Odsetki od zaległych składek | 2.1 | 2,09 | 2,09 | 2,13 |

Odsetki od zaległych składek - STABEX | 2.2 | 0,79 | 0,79 | 0,79 |

Należne odsetki - banki europejskie | 2.3 | 0,88 | 0,88 | 0,84 |

Należne odsetki – zabezpieczenia STABEX | 2.4 | 0,61 | 0,61 | 0,72 |

Niewystawione zlecenia windykacji | 2.5 | 14,54 | 62,38 | 119,67 | 196,58 | 122,15 |

Otwarte zlecenia windykacji | 2.6 | 5,38 | 8,35 | 6,68 | 20,40 | 18,52 |

- wątpliwe wierzytelności | 2.7 | 2,87 | 0,11 | 1,65 | 4,63 | 6,37 |

OGÓŁEM | 0,00 | 17,06 | 70,61 | 129,07 | 216,74 | 138,77 |

Zgodnie z postanowieniami Umowy z Kotonu przychody z tytułu odsetek wykazywane są w bilansie 9. EFR. Jedyny wyjątek stanowią odsetki z rachunków zabezpieczających STABEX, które ujęto w ramach 8. EFR, jako że ten instrument pomocy nie figuruje w 9. EFR (patrz nota 6 i 17).

(2.1) Odsetki od zaległych składek

Zgodnie z art. 40 ust. 4 rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do 9. EFR, państwom członkowskim naliczane są odsetki od zaległych należnych składek. Środki te mogą być wykorzystywane na finansowanie projektów. Odsetki te powodują faktyczny wzrost ogólnej kwoty środków Funduszu i stanowią jedyne źródło przychodów z działalności operacyjnej (zob. rachunek zysków i strat).

W tabeli 2.1 przedstawiono szczegółowe informacje dotyczące naliczonych, a następnie zapłaconych przez państwa członkowskie odsetek.

Tabela 2.1 | mln EUR |

Odsetki z tytułu płatności przeterminowanych na dzień 31.12.2006 r. | Stan na dzień 31.12.2005 r. | Zobowiązania z tytułu odsetek – 2006 r. | Odsetki zapłacone – 2006 r. | Stan na dzień 31.12.2006 r. |

Austria |

Belgia | 0,01 | 0,01 |

Dania |

Finlandia |

Francja | 1,04 | 0,02 | 0,05 | 1,00 |

Niemcy |

Grecja | 0,01 | 0,01 |

Irlandia | 0,02 | 0,02 |

Włochy |

Luksemburg |

Niderlandy |

Portugalia |

Hiszpania | 0,06 | 0,06 |

Szwecja | 0,00 | 0,00 |

Zjednoczone Królestwo | 1,02 | 1,02 |

OGÓŁEM | 2,13 | 0,06 | 0,09 | 2,09 |

(2.2) Odsetki od zaległych składek na rzecz STABEX

Wszystkie składki na rzecz STABEX wpłynęły przed początkiem roku budżetowego 2006. Wykazana kwota należnych odsetek to saldo z przeniesienia z poprzedniego roku; kwota ta odpowiada odsetkom należnym od Francji.

(2.3) Odsetki należne – banki europejskie i główny rachunek Stabex

Kwotę tę stanowią odsetki uzyskane na rachunkach w bankach europejskich oraz na rachunku bieżącym STABEX w roku budżetowym 2006, lecz uznane na rachunkach dopiero w 2007 r.

(2.4) Należności z tytułu odsetek – rachunki zabezpieczające STABEX

W tej pozycji ujmowana jest kwota odsetek uzyskanych na rachunkach zabezpieczających STABEX w roku budżetowym 2006, lecz uznanych na rachunku dopiero w 2007 r. Odsetki te stanowią własność odpowiednich krajów beneficjentów.

(2.5) Niewystawione zlecenia windykacji

W celu zastosowania zasady memoriałowej intendent oszacował kwotę zaliczek do odzyskania, dla których zlecenia windykacji nie zostały jeszcze wystawione.

Szczegółowe informacje podane są w tabeli 2.2

Tabela 2.2 | mln EUR |

Niewystawione zlecenia windykacji | 6. EFR | 7. EFR | 8. EFR | 9. EFR | OGÓŁEM |

Ogółem na dzień 31.12.2006 r. | 14,54 | 62,38 | 119,67 | 196,58 |

Ogółem na dzień 31.12.2005 r. | 2,38 | 15,38 | 53,19 | 51,19 | 122,15 |

Zwiększenie | -2,38 | -0,85 | 9,19 | 68,48 | 74,44 |

(2.6) Windykacja środków

Bilans zamknięcia zleceń windykacji odzwierciedla wartość wystawionych, lecz nierozliczonych zleceń windykacji na koniec roku.

(2.7) Rezerwa na należności wątpliwe

Zgodnie z IPSAS 19 księgowy utworzył rezerwę na należności wątpliwe przy uwzględnieniu dwóch zmiennych:

- wieku wierzytelności - zastosowanie rezerwy w wysokości 20% wartości w EUR za każdy rok nierozliczenia wierzytelności;

- oceny ryzyka nieodzyskania wierzytelności (we współpracy z intendentem).

Obliczenia te nie uwzględniają potencjalnych strat kursowych (na zleceniach windykacji niewystawionych w EUR), ponieważ nie uznaje się ich za istotne.

Szczegółowe informacje dotyczące tej rezerwy zostały ujęte w tabeli 2.4:

Tabela 2.4 | mln EUR |

Rezerwa na należności wątpliwe | 6. EFR | 7. EFR | 8. EFR | 9. EFR | OGÓŁEM |

Stan na dzień 31.12.2006 r. | 2,87 | 0,11 | 1,65 | 4,63 |

Stan na dzień 31.12.2005 r. | 3,49 | 2,69 | 0,19 | 6,37 |

Zwiększenie | -3,49 | 0,18 | -0,08 | 1,65 | -1,75 |

3. Prefinansowanie netto

Zgodnie z zasadą memoriałową płatności zaliczkowe zalicza się obecnie do aktywów. Dane liczbowe dotyczące uruchomionego prefinansowania zostały przekazane przez intendenta (patrz tabela 3,1) i zostały obniżone o otwarte zlecenia windykacji oraz o wartość zleceń windykacji do wysłania zgodnie z tabelą 3.

Tabela 3 | mln EUR |

Prefinansowanie netto | nota | 6. EFR | 7. EFR | 8. EFR | 9. EFR | OGÓŁEM 31.12.2006 r. | OGÓŁEM 31.12.2005 r. |

Prefinansowanie | 3.1 | 223,67 | 959,66 | 1.841,04 | 3.024,37 | 2.442,90 |

Zaliczki na zarządzanie dotacjami na stypendia naukowe | 3.2 | 1,58 | 1,58 | 1,96 |

-otwarte zlecenia windykacji | 2.3 | 5,38 | 8,35 | 6,68 | 20,40 | 18,52 |

- niewystawione zlecenia windykacji | 2.5 | 14,54 | 62,38 | 119,67 | 196,58 | 122,15 |

OGÓŁEM | 0,00 | 203,75 | 888,93 | 1.716,28 | 2.808,96 | 2.304,20 |

(3.1) Prefinansowanie

Wiele umów przewiduje wypłatę zaliczek przed rozpoczęciem prac, realizacją dostaw lub usług. W niektórych przypadkach określone w umowach harmonogramy płatności przewidują płatności zaliczkowe na podstawie sprawozdań z postępów prac. Zaliczki, standardowo wypłacane w walucie kraju lub terytorium, w którym realizowany jest projekt, są ujmowane odrębnie w sprawozdaniu intendenta, tak aby umożliwić ich rozliczenie.

W poniższej tabeli przedstawione są nierozliczone zaliczki (z wyjątkiem programów dostosowań strukturalnych i programu bezpośredniego wsparcia budżetowego) ujęte w sprawozdaniu intendenta na koniec roku. Kwoty przeliczane są na EUR według oficjalnego kursu wymiany na dzień 31 grudnia 2006 r.

Tabela 3.1 | mln EUR |

Prefinansowanie | 6. EFR | 7. EFR | 8. EFR | 9. EFR | OGÓŁEM |

Ogółem na dzień 31.12.2006 r. | 223,67 | 959,66 | 1.841,04 | 3.024,37 |

Ogółem na dzień 31.12.2005 r. | 47,67 | 307,68 | 1.063,75 | 1.023,80 | 2.442,90 |

Zwiększenie | -47,67 | -84,01 | -104,09 | 817,23 | 581,46 |

(3.2) Zaliczki na zarządzanie dotacjami na stypendia naukowe

Kwota ta odpowiada zaliczkom wypłaconym podmiotom zewnętrznym za zarządzaniem rozdziałem stypendiów naukowych.

4. Inne aktywa obrotowe

W tej pozycji ujmowane są wszystkie płatności/wpływy oczekujące na ostateczne przydzielenie na konkretne projekty, zgodnie z tym, co zostało ujęte w tabeli 4.

Tabela 4 | mln EUR |

Inne aktywa obrotowe | 6. EFR | 9. EFR | Ogółem na dzień 31.12.2006 r. | Ogółem na dzień 31.12.2005 r. |

Wydatki przeznaczone do finalizacji | 2,65 | 2,65 | 2,85 |

Dewaluacja | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Przychód podlegający uregulowaniu | -2,12 | -2,12 | -0,06 |

Nierozliczone saldo kompensat | 0,42 | 0,42 | 0,51 |

OGÓŁEM | 0,00 | 0,95 | 0,95 | 3,31 |

5. Rachunki łącznikowe

W celu zapewnienia efektywności, dla wszystkich realizowanych Europejskich Funduszy Rozwoju ustanowiono jedną ogólną pulę środków. Operacje realizowane pomiędzy poszczególnymi Europejskimi Funduszami Rozwoju są rozliczane na rachunkach łącznikowych pomiędzy poszczególnymi bilansami.

Salda na rachunkach łącznikowych na dzień 31.12.2006 r. zostały wyszczególnione w tabeli 5 i 5.1.

Tabela 5 | mln EUR |

Rachunki łącznikowe | 6. EFR | 7. EFR | 8. EFR | 9. EFR | Ogółem na dzień 31.12.2006 r. | Ogółem na dzień 31.12.2005 r. |

do/z 6. EFR | 2.279,31 | -2.065,45 | -213,85 | -76,20 |

do/z 7. EFR | -2.279,31 | 1.868,50 | -410,80 | -696,71 |

do/z 8. EFR | 2.065,45 | -2.450,58 | -385,12 | 1.136,49 |

do/z 9. EFR | 213,85 | -1.868,50 | 2.450,58 | 795,93 | -363,58 |

0,00 | 410,80 | 385,12 | -795,93 | 0,00 | 0,00 |

Tabela 5.1 | (mln EUR) |

Rachunki łącznikowe | 6. EFR | 7. EFR | 8. EFR | 9. EFR | OGÓŁEM |

2006 |

Aktywa | 2.279,31 | 2.279,31 | 2.450,58 | 1.868,50 | 8.877,69 |

Zobowiązania | 2.279,31 | 1.868,50 | 2.065,45 | 2.664,43 | 8.877,69 |

Ogółem – 2006 r. | 0,00 | 410,80 | 385,12 | -795,93 | 0,00 |

2005 r. |

Aktywa | 2.355,51 | 2.279,31 | 928,96 | 1.582,59 | 7.146,37 |

Zobowiązania | 2.279,31 | 1.582,59 | 2.065,45 | 1.219,01 | 7.146,37 |

Ogółem 2005 r. | 76,20 | 696,71 | -1.136,49 | 363,58 | 0,00 |

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

6. Rachunki zabezpieczające STABEX

W pozycji tej wykazane jest saldo środków pieniężnych na rachunkach zabezpieczających STABEX otwartych w imieniu różnych państw będących beneficjentami. Dane liczbowe z podziałem na państwa przedstawiono w tabeli 6.

Tabela 6 | mln EUR |

EFR | Stan na dzień 31.12.2005 r. | Interest | Płatności | Stan na dzień 31.12.2006 r. |

BENIN | 8. EFR | 0,05 | 0,00 | 0,00 | 0,05 |

BURKINA FASO | 8. EFR | 0,76 | 0,02 | 0,00 | 0,78 |

BURUNDI | 7. EFR/8. EFR | 26,40 | 0,74 | 0,51 | 26,62 |

KAMERUN | 8. EFR | 5,37 | 0,15 | 0,00 | 5,52 |

KOMORY | 8. EFR | 0,05 | 0,00 | 0,00 | 0,06 |

DOMINIKA | 8. EFR | 5,28 | 0,15 | 5,17 | 0,26 |

ETIOPIA | 8. EFR | 0,90 | 0,03 | 0,00 | 0,93 |

GAMBIA | 8. EFR | 1,00 | 0,03 | 0,00 | 1,03 |

GRENADA | 8. EFR | 0,33 | 0,01 | 0,00 | 0,34 |

GWINEA BISSAU | 8. EFR | 0,33 | 0,01 | 0,00 | 0,34 |

WYBRZEŻE KOŚCI SŁONIOWEJ | 8. EFR | 42,83 | 1,05 | 28,03 | 15,85 |

JAMAJKA | 8. EFR | 0,58 | 0,02 | 0,00 | 0,60 |

MADAGASKAR | 8. EFR | 13,81 | 0,37 | 13,53 | 0,65 |

MALAWI | 8. EFR | 0,91 | 0,03 | 0,00 | 0,94 |

MAURETANIA | 8. EFR | 17,72 | 0,50 | 0,00 | 18,22 |

PAPUA-NOWA GWINEA | 8. EFR | 0,66 | 0,02 | 0,00 | 0,68 |

RWANDA | 8. EFR | 5,73 | 0,16 | 0,00 | 5,89 |

SENEGAL | 8. EFR | 10,05 | 0,28 | 0,00 | 10,33 |

SIERRA LEONE | 8. EFR | 3,05 | 0,09 | 0,00 | 3,13 |

SAINT LUCIA | 8. EFR | 13,67 | 0,38 | 0,00 | 14,05 |

WYSPY SALOMONA | 8. EFR | 14,03 | 0,10 | 14,06 | 0,08 |

SUDAN | 7. EFR/8. EFR | 150,56 | 3,96 | 100,00 | 54,52 |

ST VINCENT I GRENADYNY | 8. EFR | 3,94 | 0,11 | 0,00 | 4,05 |

TANZANIA | 8. EFR | 30,86 | 0,50 | 17,36 | 14,00 |

TONGA | 8. EFR | 0,09 | 0,00 | 0,00 | 0,09 |

UGANDA | 8. EFR | 20,12 | 0,47 | 10,87 | 9,72 |

ZIMBABWE | 8. EFR | 2,82 | 0,08 | 0,00 | 2,90 |

STABEX OGÓŁEM | 371,88 | 9,24 | 189,52 | 191,60 |

Saldo na rachunkach zabezpieczających STABEX stanowi sumę dostępnych środków STABEX, które zostaną w przyszłości przesunięte na rzecz odpowiedniego kraju AKP będącego beneficjentem. Wyżej wymieniona kwota ogółem odnosi się do 8. EFR, z wyłączeniem 8,23 mln EUR przyznanych na rzecz Burundi i 2,51 mln EUR na rzecz Sudanu w ramach 7. EFR.

Oprócz tych środków istnieją także inne środki STABEX znajdujące się w posiadaniu państw AKP będących beneficjentami. Po osiągnięciu przez Komisję oraz dane państwo (AKP) porozumienia w sprawie sposobu wykorzystania środków STABEX obydwie strony podpiszą konwencje o ich przekazaniu. Zgodnie z postanowieniami art. 211 czwartej Konwencji z Lomé[6] (ze zmianami), środki przekazywane są na oprocentowany rachunek z wymogiem podwójnego podpisu (urzędnika Komisji i państwa będącego beneficjentem) otwarty w imieniu tego państwa AKP. Urzędnik Komisji zachowuje prawo do zatwierdzania transakcji na rachunku swoim podpisem dla zapewnienia wydatkowania środków zgodnie z przeznaczeniem. Środki stanowią własność państwa AKP i jako takie nie są ujęte jako aktywa w rocznym sprawozdaniu finansowym EFR. Szczegółowe informacje na temat tych rachunków są natomiast zamieszczane w sprawozdaniu z zarządzania finansowego dotyczącym EFR.

7. Rachunek specjalny funduszu Kongo

Saldo to odpowiada kwotom udostępnionym Republice Kongo zgodnie z przepisami decyzji Rady 2003/583/WE[7].

8. Środki pieniężne w bankach

Zgodnie z art. 129 rozporządzenia mającego zastosowanie do 9. EFR środki pieniężne zostały ujęte w bilansie 9. EFR. W tabeli 7 przedstawiono rozbicie ogólnej kwoty środków pieniężnych w banku:

Tabela 7 | mln EUR |

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | Nota | Stan na dzień 31.12.2006 r. | Stan na dzień 31.12.2005 r. |

Rachunki operacyjne | 8.1 | 3,55 | 1,53 |

Agenci rozliczeniowi AKP | 8.2 | 59,37 | 47,86 |

Agenci rozliczeniowi UE | 8.3 | 21,29 | 207,99 |

Rachunek bieżący STABEX | 8.4 | 12,17 | 12,17 |

Środki pieniężne w drodze | 8.5 | 0,10 | 1,00 |

OGÓŁEM | 96,48 | 270,55 |

(8.1) Rachunki operacyjne

Są to rachunki w bankach centralnych państw członkowskich, na które wpłacane są składki na EFR. Księgowy dokonuje przesunięć z tych rachunków na rzecz agentów rozliczeniowych UE.

(8.2) Agenci rozliczeniowi AKP

Są to kwoty na rachunkach bankowych w paśstwach AKP wykorzystywane w celu realizacji płatności w walucie lokalnej w paśstwie będącym beneficjentem. Rachunki te prowadzone są zasadniczo w euro, przy czym mogą też być prowadzone w walucie państwa członkowskiego Wspólnoty.

(8.3) Agenci rozliczeniowi UE

Rachunki te prowadzone są w bankach komercyjnych w państwach członkowskich (UE-15) oraz w EBI. Rachunki prowadzone są w euro i służą do realizowania płatności na rzecz beneficjentów w Unii i poza jej granicami. Płatności realizowane są zasadniczo w EUR, przy czym mogą być realizowane także w innych walutach. Środki te są wykorzystywane w celu uzupełnienia środków na rachunkach agentów rozliczeniowych AKP oraz na rachunku łącznikowym z budżetem ogólnym.

(8.4) Rachunek bieżący STABEX

Kwota ta stanowi saldo środków pieniężnych pozostałe na głównym rachunku STABEX. Kwota 8,47 mln EUR zostanie udostępniona Togo w drodze przesunięcia na rachunek zabezpieczający po uzyskaniu stosownych wytycznych od intendenta. Pozostała kwota 3,69 mln EUR zostanie przesunięta do ogólnej rezerwy na rozwój długoterminowy w trakcie 2007 r.

Odsetki naliczane na tym rachunku podlegają okresowym przesunięciom na główny rachunek EFR i są wykorzystywane zgodnie z art. 1 ust. 3 i art. 9 umowy wewnętrznej.

(8.5) Środki pieniężne w drodze

Część środków uzupełniających przesłanych przed końcem roku została zaksięgowana przez bank beneficjenta dopiero w 2007 r.

Zobowiązania krótkoterminowe

9. Zobowiązania

Stan zobowiązań ogółem został ujęty w tabeli 8:

Tabela 8 | mln EUR |

Zobowiązania | Nota | 6. EFR | 7. EFR | 8. EFR | 9. EFR | Ogółem na dzień 31.12.2006 r. | Ogółem na dzień 31.12.2005 r. |

Składki otrzymane z wyprzedzeniem | 9.1 | 3,49 | 3,49 | 1,40 |

Rachunek łącznikowy z budżetem ogólnym | 9.2 | -49,73 | -49,73 | 119,23 |

Rezerwa na opłaty bankowe | 9.3 | -0,02 | -0,02 | 0,02 |

Rozliczenia międzyokresowe | 92,62 | 651,73 | 1.397,75 | 2.142,10 | 1.365,10 |

Niesfinalizowane płatności | 9.4 | 4,02 | 26,58 | 79,69 | 110,29 | 22,81 |

Kwalifikowalność wymagająca potwierdzenia | 9.5 | 9,31 | 42,99 | 54,89 | 107,19 | 116,32 |

Nieotrzymane faktury | 9.6 | 79,29 | 582,17 | 1.263,17 | 1.924,62 | 1.225,97 |

OGÓŁEM | 0,00 | 92,62 | 651,73 | 1.351,49 | 2.095,84 | 1.485,75 |

(9.1) Składki otrzymane z wyprzedzeniem

Państwa członkowskie wpłaciły niektóre składki z wyprzedzeniem, co zostało przedstawione w tabeli 8.1:

Tabela 8.1 | mln EUR |

Składki otrzymane z wyprzedzeniem | Stan na dzień 31.12.2006 r. | Stan na dzień 31.12.2005 r. |

Irlandia | 3,49 | 1,40 |

OGÓŁEM | 3,49 | 1,40 |

(9.2) Rachunek łącznikowy z budżetem ogólnym

Od początku roku budżetowego 2005 płatności w euro lub w innych walutach na rzecz beneficjentów w Unii są realizowane poprzez SWIFT z budżetu ogólnego Komisji Europejskiej. W tym celu został otwarty rachunek bieżący. Rachunek ten ujęty jest w sprawozdaniu z przepływu środków pieniężnych jako ekwiwalent środków pieniężnych.

(9.3) Rezerwa na opłaty bankowe

Na kwotę tę składają się transakcje związane z opłatami bankowymi za rok kończący się 31 grudnia 2006 r., które obciążyły odpowiednie rachunki po zakończeniu roku.

Rozliczenia międzyokresowe

Informacje księgowe uzyskane z komputerowego systemu rachunkowości (OLAS) zostały skorygowane, tak aby ujęcie danych liczbowych było zgodne z zasadą rachunkowości memoriałowej. Dodatkowe informacje zostały przekazane przez intendenta. Pozycja ta obejmuje płatności niesfinalizowane, których kwalifikowalność wymaga potwierdzenia, oraz kwotę zobowiązań z tytułu niedotrzymanych faktur szacowaną na podstawie stopnia zaawansowania projektów.

(9.4) Płatności niesfinalizowane

Są to płatności zatwierdzone przed 31 grudnia 2006 r., lecz zrealizowane przez bank w 2007 r. Kwoty ujęte w sprawozdaniu intendenta przedstawione są w tabeli 8.2.

Tabela 8.2 | mln EUR |

Niesfinalizowane płatności | 6. EFR | 7. EFR | 8. EFR | 9. EFR | OGÓŁEM |

Ogółem na dzień 31.12.2006 r. | 4,02 | 26,58 | 79,69 | 110,29 |

Ogółem na dzień 31.12.2005 r. | 1,17 | 2,67 | 13,42 | 5,54 | 22,81 |

Zwiększenie | -1,17 | 1,35 | 13,16 | 74,14 | 87,48 |

(9.5) Kwalifikowalność wymagająca potwierdzenia

Są to faktury otrzymane przed końcem roku budżetowego 2006, lecz nierozpatrzone na dzień 31.12.2006 r. Kwoty ujęte w sprawozdaniu intendenta przedstawione są w tabeli 8.3.

Tabela 8.3 | mln EUR |

Kwalifikowalność wymagająca potwierdzenia | 6. EFR | 7. EFR | 8. EFR | 9. EFR | OGÓŁEM |

Ogółem na dzień 31.12.2006 r. | 9,31 | 42,99 | 54,89 | 107,19 |

Ogółem na dzień 31.12.2005 r. | 1,14 | 11,62 | 50,14 | 53,43 | 116,32 |

Zwiększenie | -1,14 | -2,31 | -7,15 | 1,46 | -9,13 |

(9.6) Nieotrzymane faktury

Kwoty te odzwierciedlają poniesione, lecz jeszcze niezafakturowane wydatki (np. produkcja w toku w ramach przedsięwzięć kapitałowych). Kwoty oszacowane przez intendenta przedstawione są w tabeli 8.4.

Tabela 8.4 | mln EUR |

Nieotrzymane faktury | 6. EFR | 7. EFR | 8. EFR | 9. EFR | OGÓŁEM |

Ogółem na dzień 31.12.2006 r. | 79,29 | 582,17 | 1.263,17 | 1.924,62 |

Ogółem na dzień 31.12.2005 r. | 36,45 | 133,92 | 547,61 | 507,99 | 1.225,97 |

Zwiększenie | -36,45 | -54,64 | 34,56 | 755,18 | 698,65 |

Fundusze i kapitał rezerwowy

10. Należny kapitał

Szczegółowe informacje dotyczące kapitału zostały przedstawione w tabeli 9:

Tabela 9 | mln EUR |

Kapitał w 2006 r. | 6. EFR | 7. EFR | 8. EFR | 9. EFR | EDF ogółem |

Kapitał (a) | 7.560,00 | 10.940,00 | 12.840,00 | 11.659,15 | 42.999,15 |

Kapitał dotychczas nienależny (b) | 1.545,00 | 11.554,15 | 13.099,15 |

Należny kapitał (a)-(b) | 7.560,00 | 10.940,00 | 11.295,00 | 105,00 | 29.900,00 |

Kapitał w 2005 r. |

Kapitał (a) | 7.560,00 | 10.940,00 | 12.840,00 | 11.537,15 | 42.877,15 |

Kapitał dotychczas nienależny (b) | 4.055,00 | 11.432,15 | 15.487,15 |

Należny kapitał (a)-(b) | 7.560,00 | 10.940,00 | 8.785,00 | 105,00 | 27.390,00 |

Kapitał to całkowita kwota należności od państw członkowskich na rzecz danego EFR zgodnie z umową wewnętrzną pomiędzy państwami członkowskimi a państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP) oraz krajami i terytoriami zamorskimi (KTZ) będącymi beneficjentami.

Wstępna kwota środków dla (bieżącego) 9. EFR, która pierwotnie wynosiła 10 555,15 mln EUR, została w 2004 r. powiększona o kwotę 105 mln EUR, która została odblokowana przez EBI zgodnie z przepisami decyzji Rady 2003/583/WE. Te dodatkowe środki są przeznaczone na działania realizowane w Demokratycznej Republice Konga.

Artykuł 2 ust. 2 umowy wewnętrznej dotyczącej 9. EFR ustanawia rezerwę w wysokości 1.000 mln EUR. W 2004 r. w następstwie przyjęcia decyzji Rady 2004/289/WE odblokowano kwotę 250 mln EUR w celu stworzenia infrastruktury wodnej. W 2005 r. w następstwie decyzji nr 6/2005[8] i 7/2005[9] Rady Ministrów AKP-WE z dnia 22.11.2005 r. odblokowano dalsze 627 mln EUR. W 2006 r. oraz po przyjęciu sprostowań do decyzji Rady nr 6/2005[10] oraz nr 7/2005[11] Rady Ministrów AKP-WE odblokowano 122 mln EUR. Pozostała kwota zostanie odblokowana w 2007 r.

Kapitał dotychczas nienależny stanowi wstępną alokację niebędącą jeszcze należnością od państw członkowskich

Kapitał należny stanowi kwotę wstępną, wymaganą do przekazania przez państwa członkowskie na rachunki funduszu zgodnie z procedurą opisaną w art. 8 rozporządzenia finansowego, zgodnie z którą każdego roku Komisja sporządza i przekazuje Radzie oświadczenie o płatnościach, które mają zostać zrealizowane w następnym roku, oraz harmonogram wezwań do płacenia składek. Komisja uzasadnia żądaną kwotę na podstawie swojej możliwości skutecznego przekazania proponowanego poziomu środków.

Składki z 8. EFR stanowią nadal składki należne, z wyjątkiem 105 mln EUR na rzecz Demokratycznej Republiki Konga – kwoty należnej z 9. EFR. W 2005 r. państwa członkowskie podjęły decyzję o przesunięciu 20 mln EUR ze środków finansowych EBI na EFR do środków finansowych Komisji na EFR, po czym nastąpiło zmniejszenie ogólnej kwoty składek należnych od państw członkowskich. Szczegółowe informacje dotyczące składek należnych i otrzymanych w ciągu roku przedstawiono w tabeli 1 (patrz nota 1).

11. Skumulowane kapitały rezerwowe - wynik przeniesiony z ubiegłych lat

Skumulowane kapitału rezerwowe obejmują wyniki przeniesione z lat ubiegłych oraz wynik ekonomiczny netto za dany rok (zob. rachunek zysków i strat). Tabele 10 i 10.1 zawierają podsumowanie skumulowanych kapitałów rezerwowych do 31.12.2004 r. (zob. także noty objaśniające do rachunku zysków i strat).

Tabela 10 | mln EUR |

Skumulowane kapitały rezerwowe na dzień 31.12.2004 r. | 6. EFR | 7. EFR | 8. EFR | 9. EFR | Stan na dzień 31.12.2004 r. |

Skumulowane odsetki na dzień 31.12.2004 r. | 37,78 | 400,74 | 72,04 | 9,02 | 519,58 |

Skumulowane płatności na dzień 31.12.2004 r. | 7.312,25 | 9.849,57 | 7.531,11 | 1.225,49 | 25.918,42 |

- Rezerwy | 0,01 | 0,01 | 0,02 |

Korekty związane z zasadą memoriałową | 31,39 | 214,86 | 495,98 | 395,54 | 1.137,77 |

OGÓŁEM | -7.243,09 | -9.233,99 | -6.963,08 | -820,93 | -24.261,09 |

Tabela 10.1 | mln EUR |

Skumulowane odsetki do 31.12.2004 r. | 6. EFR | 7. EFR | 8. EFR | 9. EFR | Ogółem na dzień 31.12.2004 r. |

Odsetki skapitalizowane | 13,70 | 49,00 | 35,45 | 1,80 | 99,95 |

Odsetki STABEX | 24,08 | 319,89 | 343,97 |

Odsetki EBI | 3,41 | 0,12 | 3,53 |

Odsetki - banki europejskie | 22,47 | 4,45 | 26,92 |

Odsetki od zaległych składek | 5,96 | 1,86 | 0,73 | 8,56 |

Przychody z tytułu odsetek - rachunki zabezpieczające STABEX | 34,73 | 34,73 |

Przychody z odsetek – specjalna składka Kongo | 1,92 | 1,92 |

OGÓŁEM | 37,78 | 400,74 | 72,04 | 9,02 | 519,58 |

12. Rezerwy

Pozycja ta obejmuje uzupełnienie środków STABEX w ramach 6. EFR oraz środki przesunięte z innych EFR, zgodnie z danymi zawartymi w tabeli 11.

Tabela 11 | mln EUR |

Rezerwy | 6. EFR | 7. EFR | 8. EFR | 9. EFR | Stan na dzień 31.12.2004 r. |

Przesunięcie do/z innych EFR | -343,53 | -473,06 | -1.319,54 | 2.984,87 | 848,74 |

Uzupełnienie środków STABEX | 185,10 | 185,10 |

OGÓŁEM | -158,43 | -473,06 | -1.319,54 | 2.984,87 | 1.033,84 |

Uzupełnienie środków STABEX (185,10 mln EUR) obejmuje bezpośrednie składki krajów AKP (uzupełnienie środków) oraz kwoty, o które pomniejszono należności z tytułu przesunięć na wniosek krajów AKP. Obowiązek uzupełniania środków STABEX został zniesiony decyzją Rady AKP-EFR z dnia 19 listopada 1991 r.

Po wejściu w życie umowy z Kotonu wszystkie środki niewykorzystane w ramach wcześniejszych EFR po umorzeniu przesuwa się do 9. EFR. Środki przesunięte z innych EFR zwiększają środki funduszu docelowego, a zmniejszają środki funduszu pochodzenia. Ostateczne saldo przedstawione zostało poniżej w tabeli 11.1.

Tabela 11.1 | mln EUR |

Przesunięcia między EFR | 6. EFR | 7. EFR | 8. EFR | 9. EFR | Ujęcie skonsolidowane | Ogółem na dzień 31.12.2006 r. |

do/z 4. EFR | 144,32 | 144,32 |

do/z 5. EFR | 177,63 | 526,78 | 704,41 |

do/z 6. EFR | 181,76 | 94,00 | 490,36 | 766,12 | 766,12 |

do/z 7. EFR | -181,76 | 532,82 | 861,54 | 1.212,59 | 1.212,59 |

do/z 8. EFR | -94,00 | -532,82 | 2.504,67 | 1.877,85 | 1.877,85 |

do/z 9. EFR | -490,36 | -861,54 | -2.504,67 | -3.856,56 | -3.856,56 |

OGÓŁEM | -444,16 | -685,81 | -1.877,85 | 3.856,56 | 0,00 | 848,74 |

Informacja dodatkowa do rachunku zysków i strat

13. Koszty administracyjne

W pozycji tej ujęte są koszty administracyjne i finansowe finansowane z odsetek bankowych. W ramach 8. i 9. EFR obejmuje ona wydatki związane z procesem decentralizacji wynikającym z zastosowania postanowień art. 1 ust. 3, art. 4 i 9 umowy wewnętrznej. W tabeli 12 rozbito te koszty na poszczególne pozycje:

W następstwie decyzji Rady (2005/599/WE) z dnia 21 czerwca 2005 r., ze środków wewnątrz AKP przesunięto dodatkową kwotę 90 mln EUR na sfinansowanie decentralizacji. W 2006 r. wydatki na pokrycie kosztów personelu i infrastruktury w ramach kosztów administracyjnych zostały wyniosły 62,9 mln EUR.

Korekty związane z zasadą memoriałową – wzrost roczny w 2006 r. | Nota | 6. EFR | 7. EFR | 8. EFR | 9. EFR | Zwiększenie w 2006 r. |

- prefinansowanie | 3 | -47,67 | -84,01 | -104,09 | 817,23 | 581,46 |

- obciążenia finansowe | 18 | 0,00 | -0,14 | -0,14 |

Rozliczenia międzyokresowe | -38,77 | -55,59 | 40,56 | 830,79 | 777,00 |

Niesfinalizowane płatności | 9.4 | -1,17 | 1,35 | 13,16 | 74,14 | 87,48 |

Kwalifikowalność wymagająca potwierdzenia | 9.5 | -1,14 | -2,31 | -7,15 | 1,46 | -9,13 |

Nieotrzymane faktury | 9.6 | -36,45 | -54,64 | 34,56 | 755,18 | 698,65 |

Rozliczenia miedzyokresowe ogółem | 8,90 | 28,42 | 144,65 | 13,42 | 195,39 |

16. Wydatki ogółem w oparciu o zasadę memoriałową

Wydatki przeznaczone na projekty według funduszy na 2006 r. zostały przekształcone zgodnie ze stosownymi międzynarodowymi standardami rachunkowości. Wydatki na poszczególne instrumenty pomocy będą ujmowane zgodnie z zasadą memoriałową począwszy od roku budżetowego 2008 po przeniesieniu ksiąg do nowego komputerowego systemu rachunkowości (ABAC).

17. Przychody finansowe

Przychody z odsetek ujmowane są w bilansie 9. EFR. Jedynie odsetki z rachunków zabezpieczających STABEX wykazywane są w ramach 8. EFR ze względu na brak tego instrumentu pomocy w 9. EFR.

Przychody finansowe za przedmiotowy rok przedstawione są w tabeli 14 poniżej:

Tabela 14 | mln EUR |

Odsetki uzyskane w 2006 r. | Nota | 8. EFR | 9. EFR | Ogółem na dzień 31.12.2006 r. | Ogółem na dzień 31.12.2005 r. |

Odsetki EBI | 17.1 | 10,56 | 10,56 | 0,23 |

Odsetki - banki europejskie | 17.1 | 11,44 | 11,44 | 13,70 |

Odsetki od zleceń windykacji | 17.2 | 0,00 | 0,00 | 0,12 |

Przychody z tytułu odsetek - rachunki zabezpieczające STABEX | 17.3 | 9,13 | 9,13 | 8,84 |

Przychody z tytułu odsetek od specjalnej składki Kongo | 17.3 | 0,49 | 0,49 | 1,07 |

ODSETKI OGÓŁEM | 9,13 | 22,49 | 31,61 | 23,95 |

(17.1) Odsetki EBI oraz odsetki banków europejskich

Odsetki uzyskane od kwot na rachunkach u europejskich agentów rozliczeniowych (w tym na głównym rachunku STABEX) można przeznaczyć na finansowanie projektów zgodnie z art. 1 ust. 3 i art. 9 umowy wewnętrznej.

W pozycji tej ujmowana jest kwota odsetek od zdeponowanych środków, które mogą zostać przeznaczone na finansowanie takich projektów. Odsetki te powodują efektywny wzrost ogólnej kwoty środków funduszu.

(17.2) Odsetki od zaległych płatności z tytułu zleceń windykacji

Są to odsetki należne od zaległych płatności z tytułu zleceń windykacji. Środki te mogą być wykorzystywane na finansowanie projektów. Odsetki te powodują faktyczny wzrost ogólnej kwoty środków funduszu.

(17.3) Przychody z tytułu odsetek - rachunki zabezpieczające STABEX i rachunek specjalny funduszu Kongo

Pozycja ta obejmuje skumulowane przychody z rachunków zabezpieczających STABEX oraz z rachunku specjalnego funduszu Kongo. Chociaż wydaje się, że przychody te zwiększają ogólne środki funduszu, należy pamiętać o tym, że wszelkie przychody z tytułu tych rachunków są zarezerwowane na określony cel i dla określonego kraju - beneficjenta.

18. Obciążenia finansowe

Do roku budżetowego 2004 niniejsza kategoria wydatków była wykazywana w ramach kosztów administracyjnych. W celu zapewnienia przejrzystości koszty te są obecnie wykazywane w odrębnej pozycji. Szczegółowe informacje przedstawiono w tabeli 12.

PRZEKSZTAŁCENIE NIEKTÓRYCH DANYCH ZA 2005 R.

Niektóre dane liczbowe za rok 2005 zostały przekształcone w celu zapewnienia zgodności z ogólnie przyjętą w rachunkowości zasadą „porównywalności informacji” oraz w celu wdrożenia międzynarodowego standardu rachunkowości nr 3.

W 2003 r. nastąpiła zmiana stosowanych zasad księgowości w odniesieniu do wydatków STABEX. W latach poprzednich kwoty przesunięte na rachunki zabezpieczające Stabex były traktowane jak płatności i odpisywane w koszty w rachunku zysków i strat.

Jednak ze względu na fakt, że rachunki zabezpieczające STABEX są rachunkami bankowymi pozostającymi pod wyłączną kontrolą księgowego, stwierdzono, że w sprawozdaniach przesunięcia nie powinny być ujmowane jako wydatki i do wcześniejszych transakcji wprowadzono stosowne korekty.

Począwszy od 2003 r. oraz w okresie przekwalifikowywania niektórych transakcji, całkowita kwota odroczonych wydatków STABEX stanowiła sumę dostępnych środków STABEX przekazanych na rachunki zabezpieczające, które mają zostać w przyszłości przesunięte na rzecz odpowiedniego kraju AKP będącego beneficjentem. Takie zobowiązanie wobec państwa AKP będącego beneficjentem zostało ujęte w bilansie w zobowiązaniach.

Przekwalifikowywanie tych transakcji zakończono w 2004 r. Zatem odroczone wydatki i odpowiadające im pozycje zobowiązań nie powinny zostać ujęte w bilansie za rok budżetowy 2005.

Przekształcenie to nie ma wpływu na wartości aktywów netto przedstawione w tabeli poniżej.

Tabela 15 | mln EUR |

Nota | Bilans zamknięcia za 2005 r. po przekształceniu | Korekta | Saldo pierwotnie wykazane w sprawozdaniu za 2005 r. |

AKTYWA OBROTOWE |

Składki do przekazania | 1 | 13,72 | 0,00 | 13,72 |

Należności | 2 | 138,77 | 0,00 | 138,77 |

Prefinansowanie netto | 3 | 2.304,20 | 0,00 | 2.304,20 |

Inne aktywa obrotowe | 4 | 3,31 | 0,00 | 3,31 |

Koszty przyszłych okresów | 0,00 | -393,19 | 393,19 |

Rachunki łącznikowe | 5 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 662,10 | 0,00 | 662,10 |

Rachunki zabezpieczające STABEX | 6 | 371,88 | 0,00 | 371,88 |

Specjalny fundusz Kongo | 7 | 19,67 | 0,00 | 19,67 |

Środki pieniężne w banku | 8 | 270,55 | 0,00 | 270,55 |

AKTYWA OGÓŁEM | 3.122,10 | -393,19 | 3.515,29 |

ZOBOWIĄZANIA KRÓTKOTERMINOWE |

Zobowiązania | 9 | 1.485,75 | -393,19 | 1.878,94 |

Rachunki łącznikowe | 5 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

ZOBOWIĄZANIA OGÓŁEM | 1.485,75 | -393,19 | 1.878,94 |

AKTYWA NETTO | 1.636,35 | 0,00 | 1.636,35 |

FUNDUSZE I REZERWY |

Należny kapitał | 10 | 27.390,00 | 0,00 | 27.390,00 |

Wynik przeniesiony z ubiegłych lat | 11 | -24.261,09 | 0,00 | -24.261,09 |

Wynik za rok | -2.526,40 | 0,00 | -2.526,40 |

Rezerwy | 12 | 1.033,84 | 0,00 | 1.033,84 |

FUNDUSZE I REZERWY | 1.636,35 | 0,00 | 1.636,35 |

POZYCJE POZABILANSOWE

Tworzone są gwarancje, które mają na celu zabezpieczenie prefinansowania oraz które są rozwiązywane po zapłacie ostatniego roszczenia w ramach projektu. Zgodnie z zasadą ostrożności oraz z przepisami IPSAS 19, aktywów warunkowych nie ujmuje się w sprawozdaniu finansowym. W niniejszym sprawozdaniu zostały one ujęte w celu zapewnienia przejrzystości.

Pewne błędy zostały odkryte w danych zaksięgowanych w 2005 r. W tabeli 16 przedstawiono dane dotyczące gwarancji utrzymywanych na koniec roku budżetowego 2005. Całkowitą kwotę zapisaną przez intendenta na koniec 2006 r. przedstawiono w tabeli 17.

Tabela 16 |

Gwarancje | prefinansowanie | zatrzymanie gwarancji | wyniki | OGÓŁEM 31.12.2005 r. |

6. EFR | 4,63 | 0,05 | 1,34 | 6,01 |

7. EFR | 66,34 | 24,47 | 39,49 | 130,30 |

8. EFR | 211,14 | 49,36 | 100,36 | 360,86 |

9. EFR | 117,00 | 31,19 | 31,74 | 179,93 |

OGÓŁEM | 399,10 | 105,07 | 172,93 | 677,10 |

Tabela 17 |

Gwarancje | prefinansowanie | zatrzymanie gwarancji | wyniki | OGÓŁEM 31.12.2006 r. |

6. EFR |

7.EFR | 58,51 | 21,78 | 31,41 | 111,70 |

8. EFR | 195,82 | 39,79 | 73,09 | 308,71 |

9. EFR | 195,83 | 43,82 | 62,97 | 302,62 |

OGÓŁEM | 450,16 | 105,38 | 167,48 | 723,02 |

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI FINANSOWEJ

Wprowadzenie

Poprzednie EFR

Decyzja Rady AKP-WE nr 1/2000 z dnia 27 lipca 2000 r. dotycząca środków przejściowych przewiduje, że część nieprzydzielonych środków z poprzednich EFR zostanie użyta zgodnie z odnośnymi postanowieniami Umowy z Kotonu stosowanymi z wyprzedzeniem zgodnie ze środkami przejściowymi.

Decyzja Komisji nr PE 410/2001 z dnia 16 marca 2001 r., której przedmiotem jest ustalenie przydziałów dla programów orientacyjnych dla krajów AKP na mocy umowy o partnerstwie AKP-WE przewiduje, że nieprzyznane środki z poprzednich EFR zostaną wykorzystane na działania wykonawcze, zgodnie z zasadami i procedurami poszczególnych EFR w maksymalnej kwocie 1,200 mln EUR. Dotyczy to okresu przed wejściem w życie protokołu finansowego 9. EFR.

W decyzji Komisji nr 1033/2001 z dnia 15 czerwca 2001 r. ustalono wysokość środków przydzielonych na programy regionalnych i na współpracę wewnętrzną między krajami AKP w ramach protokołu finansowego do umowy o partnerstwie AKP-WE.

W decyzji Komisji nr 1252/2002 z dnia 11 lipca 2002 r. z jednej strony zwiększono kwotę środków przeznaczonych na współpracę wewnętrzną między krajami AKP o 60 mln, w oparciu o ogólne rezerwy 6. i 7. EFR, a z drugiej strony przewidziano użycie tych dodatkowych funduszy w okresie poprzedzającym wejście w życie protokołu finansowego 9. EFR, zgodnie z zasadami i procedurami stosowanymi do początkowego EFR.

Ponadto w decyzji Rady AKP-WE nr 3/2002 z dnia 23 grudnia 2002 r. kwota 25 mln EUR została przesunięta z nieprzydzielonych środków 8. EFR (rezerwa ogólna) do środków na współpracę regionalną, prowadzoną na mocy umowy o partnerstwie AKP-WE.

Podobnie jak w poprzednim roku w celu zapewnienia przejrzystości w sposobie prezentacji sprawozdania finansowego za rok 2006, w tabelach poniżej przedstawiona jest odrębnie dla każdego EFR (6., 7. i 8. EFR) część wykorzystana w oparciu o programowanie przewidziane w Konwencji z Lomé oraz część wykorzystana w oparciu o programowanie przewidziane w Umowie z Kotonu. W odniesieniu do tej ostatniej, ujęcia w sprawozdaniu finansowym oraz jego prezentacji dokonano w oparciu o art. 3.2 załącznika IV do umowy o partnerstwie AKP-WE dotyczącego poszczególnych krajów. Dla krajów AKP artykuł ten przewiduje pulę środków A przeznaczoną na pokrycie wsparcia makroekonomicznego oraz wsparcia na rzecz programów i projektów, a także pulę środków B przeznaczoną na pokrycie nieprzewidzianych potrzeb, takich jak pomoc nadzwyczajna, inicjatywy w zakresie redukcji zadłużenia oraz na wsparcie mające na celu złagodzenie niekorzystnych skutków braku stabilności przychodów z wywozu[12]. W odniesieniu do regionów, sprawozdanie przedstawiono w oparciu o programowanie regionalne, które wskazano w rozdziale 2 umowy o partnerstwie AKP-WE (regionalne programy orientacyjne i współpraca między krajami AKP).

6. EFR

Uwzględniając stopień zaawansowania realizacji 6. EFR Komisja zdecydowała o zamknięciu 6. EFR dnia 31 lipca 2006 r. (decyzja PE/2006/1669 z dnia 31 sierpnia 2006 r.).

Nierozliczone salda zobowiązań ogólnych (projektów) oraz pojedynczych (umów) przesunięto do 9. EFR, a dzięki zastosowaniu specjalnej nomenklatury możliwa jest identyfikacja przesuniętych kwot oraz ich wykorzystania.

Ostateczna kwota 6. EFR wyniosła 7 338 721 709,34 EUR, podczas gdy zaktualizowany przydział środków przed zamknięciem wyniósł 7 390 827 625,32 EUR. Na dzień 31 lipca 2006 r. środki te zostały wykorzystane na mocy decyzji o finansowaniu (projektów), pojedynczych zobowiązań (umów) oraz płatności wynoszących odpowiednio: 7 390 827 625,32 EUR (100 %), 7 364 906 152,14 EUR (99,64 %) oraz 7 338 721 709,34 EUR (99,29 %).

Na dzień zamknięcia saldo „niewykorzystanych” środków, które przesunięto do 9. EFR, wyniosło 52,105 mln EUR, na które złożyły się 26,184 mln EUR (nierozliczone płatności) oraz 25,921 mln (niezaciągnięte zobowiązania) dotyczy portfela 86 projektów i 193 pojedynczych zobowiązań, które zostały przesunięte do 9. EFR. W odniesieniu do przydzielonych środków kwota 52 105 915,98 EUR obejmuje:

- programy orientacyjne (dotacje i pożyczki specjalne) 48 099 835,28 EUR

- pomoc nieobjęta programowaniem (pomoc uchodźcom i na rzecz kapitału podwyższonego ryzyka) 3 662 617,80 EUR

- Salda środków niewykorzystanych z 4. EFR 343 462,90 EUR

Roczne dane liczbowe dotyczące 6. EFR ujęto w sprawozdaniu finansowym za rok 2006 w ramach 6. EFR za okres od 1 stycznia do 31 lipca 2006 r. i w ramach 9. EFR za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2006 r.

9. EFR

Umowa o partnerstwie AKP-WE, podpisana dnia 23 czerwca 2000 r. w Kotonu przez państwa członkowskie Wspólnoty Europejskiej i przez państwa Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP), weszła w życie z dniem 1 kwietnia 2003 r.

Decyzja w sprawie stowarzyszenia krajów i terytoriów zamorskich (KTZ) ze Wspólnotą Europejską (2001/822/WE), przyjęta dnia 27 listopada 2001 r. przez Radę Unii Europejskiej (UE), weszła w życie z dniem 2 grudnia 2001 r.

Umowę z Kotonu zawarto na 20 lat i ujęto w niej klauzulę przeglądu oraz przewidziano w niej odrębny protokół finansowy na poszczególne pięcioletnie okresy, która jednak w przypadku pierwszego protokołu finansowego (finansowanego ze środków 9. EFR), po uwzględnieniu salda środków niewykorzystanych w ramach poprzednich EFR[13] obejmuje okres do końca 2007 r.[14] i która w przypadku drugiego protokołu finansowego (który będzie finansowany ze środków 10. EFR) może podlegać zmianom (i obejmie w rzeczywistości okres 6 lat[15]).

Całkowitą kwotę środków w ramach 9. EFR ustalono na 13 800 mln EUR, z czego 13 500 mln przyznano krajom AKP zgodnie z pierwszym protokołem finansowym włączonym do Umowy z Kotonu, 175 mln przyznano KTZ (zgodnie z decyzją Rady UE w sprawie stowarzyszenia KTZ), a 125 mln EUR zarezerwowano dla Komisji Europejskiej na pokrycie kosztów związanych z wykorzystaniem środków 9. EFR (co przewidziano w umowie wewnętrznej dotyczącej 9. EFR).

Pula środków na rozwój długoterminowy dla krajów AKP składa się z dwóch elementów:

puli środków A przeznaczonej na wsparcie makroekonomiczne, politykę sektorową oraz programy i projekty uzupełniające pomoc wspólnotową, która odpowiada przydzieleniu środków na krajowe programy orientacyjne i dostosowanie strukturalne w ramach poprzednich EFR;

puli środków B przeznaczonej na pokrycie nieprzewidzianych potrzeb, takich jak pomoc nadzwyczajna, udział w inicjatywach w zakresie redukcji zadłużenia, a także na wsparcie mające na celu złagodzenie niekorzystnych skutków braku stabilności przychodów z wywozu, co odpowiada ogólnie przydziałom środków na Stabex, Sysmin i pomocy nadzwyczajnej w poprzednich EFR.

Z całkowitej kwoty środków 9. EFR zarezerwowanej dla krajów AKP kwota 1 mld EUR została odblokowana w latach 2004-2005, po analizie przeprowadzonej przez Radę UE w oparciu o wniosek Komisji Europejskiej:

- 250 mln EUR odblokowano na podstawie decyzji Rady (2004/289/WE z dnia 22 marca 2004 r.); kwotę tę przydzielono do środków wewnątrz AKP (zasoby naturalne) w celu sfinansowania działań związanych z Funduszem Wodnym.

- 18 mln EUR odblokowano na podstawie decyzji Rady (10752/05 z dnia 19 lipca 2005 r.); kwotę tę przydzielono do puli środków przeznaczonych na rozwój długoterminowy w celu sfinansowania krajowego programu orientacyjnego Timoru Wschodniego w latach 2006-2007.

- 482 mln EUR odblokowano na podstawie decyzji Rady Ministrów (nr 6/2005 z dnia 22 listopada 2006 r.); kwotę tę przydzielono do puli przeznaczonej na wsparcie rozwoju długoterminowego (352 mln EUR), na wsparcie na rzecz współpracy i integracji regionalnej (48 mln EUR) oraz na instrument inwestycyjny (82 mln EUR). Środki te przyznano na sfinansowanie Inicjatywy Energetycznej UE (220 mln EUR), wkład na rzecz międzynarodowego instrumentu finansowania zarządzania ryzykiem towarowym (25 mln EUR), dostosowanie do nowych zasad sanitarnych i fitosanitarnych UE dla żywności i pasz (30 mln EUR), wzmocnienie Unii Afrykańskiej (50 mln EUR), wkład na rzecz Inicjatywy przyspieszonego finansowania „Edukacja dla wszystkich” (63 mln EUR), walki z AIDS, malarią i gruźlicą (62 mln EUR) oraz kosztów funkcjonowania CRP i CTA (32 mln EUR).

- 250 mln EUR odblokowano na podstawie decyzji Rady Ministrów (nr 7/2005 z dnia 22 listopada 2005 r. i sprostowania z dnia 1 lutego 2006 r.); kwotę tę przydzielono do puli przeznaczonej na wsparcie rozwoju długoterminowego (185 mln EUR), na wsparcie na rzecz współpracy i integracji regionalnej (24 mln EUR) oraz na instrument inwestycyjny (41 mln EUR). Środki te przyznano również na finansowanie działań dotyczących Funduszu Wodnego.

Tak więc środki 9. EFR na rzecz krajów AKP, przy uwzględnieniu warunkowego odblokowania miliarda euro oraz przydziałów środków zarządzanych bezpośrednio przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), można podsumować w następujący sposób:

w EUR | Środki na 9. EFR | Obniżka / warunkowy miliard | Nieuruchomione środki (zarządzane przez EBI) | Uruchomione środki OLAS (zarządzane przez WE) |

Środki na rozwój długoterminowy | 10 000 000 000 | (1 000 000) (1) | (186 850 000) (dotacje na spłatę odsetek) | 9 812 150 000 |

Środki regionalne | 1 300 000 000 | 1 300 000 000 |

Instrument inwestycyjny | 2 200 000 000 | (2 037 000 000) | 163 000 000 |

Ogółem | 13 500 000 000 | (1 000 000) | (2 223 850 000) | 11 275 150 000 |

(1) Decyzja Rady 7/2005 z dnia 22 listopada 2005 r. zawiera błąd w zaokrąglaniu. Z racji oczekiwania na sprostowanie tej decyzji Rady AKP-WE nie udostępniono kwoty 1 mln EUR z warunkowego 1 mld EUR.

Na mocy decyzji Rady (2005/599/WE) z dnia 21 czerwca 2005 r. przyznano pulę 90 mln EUR w ramach puli współpracy między krajami AKP na finansowanie decentralizacji.

Uruchomienie środków dla KTZ w ramach 9. EFR na rzecz KTZ, przy uwzględnieniu środków zarządzanych bezpośrednio przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), zostało przeprowadzone w następujący sposób:

w EUR | Środki na 9. EFR | Nieuruchomione środki (zarządzane przez EBI) | Uruchomione środki (OLAS) |

Środki na rozwój długoterminowy | 127 100 000 | 127 100 000 |

Rezerwa C | 17 900 000 | (1 000 000) (dotacje na spłatę odsetek) | 16 900 000 |

Środki regionalne | 8 000 000 | 8 000 000 |

Środki na badania i pomoc techniczną | 2 000 000 | 2 000 000 |

Instrument inwestycyjny | 20 000 000 | (20 000 000) | 0 |

Ogółem | 175 000 000 | (21 000 000) | 154 000 000 |

Rezerwa C nieprzydzielona dla KTZ została utworzona na finansowanie pomocy humanitarnej, pomocy nadzwyczajnej, pomocy uchodźcom i wahań przychodów z wywozu. Odpowiada ona puli środków B dla krajów AKP.

Ponadto na mocy decyzji Komisji E/982/2003 z dnia 16 czerwca 2003 r. wszelkie salda środków niewykorzystanych z poprzednich EFR w dniu wejścia w życie Umowy z Kotonu, jak również wszystkie umorzone później kwoty z projektów realizowanych w ramach tych funduszy, zostały przesunięte do 9. EFR . Wszystkie środki przesunięte na tej zasadzie do 9. EFR, które poprzednio zostały przeznaczone na program orientacyjny danego kraju AKP lub regionu, zostały przydzielone na rzecz tego kraju AKP lub tego regionu. Natomiast środki nieprzydzielone zostały przesunięte do rezerw, które będą przedmiotem nowego programowania w ramach 9. EFR.

W załączonych tabelach dotyczących kwot, co do których zostały podjęte decyzje, w zakresie których zostały zaciągnięte zobowiązania i które zostały zapłacone, przedstawiono wartości netto . Jedynie w tabeli 2.7. osobno ujęto kwoty uruchomione i umorzone oraz kwoty wypłacone i odzyskane.

ŚRODKI NA DZIEŃ 31.12.2006 r.

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

STAN WEDŁUG INSTRUMENTÓW I PAŃSTW

6. EFR

Informacja dodatkowa do sprawozdania z zarządzania zamieszczonego w załączniku:

19. W tabelach 3.1.1 do 3.1.8 wartość „0.0” oznacza, że odpowiadająca jej kwota wynosi od –4.999 EUR do 4.999 EUR.Jeżeli nie podano żadnej wartości liczbowej, kwota wynosi zero.W tabeli nie ujęto krajów, w przypadku których we wszystkich kolumnach widnieje saldo zerowe.

20. We wszystkich tabelach nagłówek „Wszystkie kraje AKP” dotyczy projektów obejmujących kilka krajów; projekty te nie są jednak finansowane w ramach współpracy regionalnej.

21. We wszystkich tabelach nagłówek „Koszty finansowe i administracyjne” obejmuje projekty finansowane z odsetek EFR przesuniętych do danego instrumentu finansowego (dotacje, instrument dostosowań strukturalnych), z wyjątkiem jednej kwoty, wynoszącej 1 mln EUR, finansowanej ze środków na dotacje i wykorzystanej na rozliczenie opłat bankowych oraz różnic kursowych.

22. W pierwszej kolumnie w tabeli 3.1.1 i 3.1.2 środki przeznaczone na „Współpracę regionalną” (856,41 mln EUR) odpowiadają założonej przez Komisję kwocie docelowej na współpracę regionalną wyłącznie dla państw AKP (912,23 mln EUR) pomniejszonej o kwoty przesunięte w latach 2000, 2001 i 2002 do rezerwy ogólnej zgodnie ze środkami przejściowymi (tj. 1 mln EUR, 1, 36 mln EUR i 0,16 mln EUR) oraz o kwotę 28,9 mln EUR przesuniętą do 9. EFR po wejściu w życie Umowy z Kotonu w roku 2003, 6,9 mln EUR w roku 2004, 2,18 mln EUR w 2005 r. oraz 15,2 mln EUR w 2006 r.

23. Wszystkie kwoty środków odpowiadają kwotom przewidzianym w decyzjach, gdyż kwoty niezaangażowane zostały przesunięte do 9. EFR po wejściu w życie Umowy z Kotonu (decyzja Komisji z dnia 16 kwietnia 2003 r.).

7. EFR

Informacja dodatkowa do sprawozdania z zarządzania zamieszczonego w załączniku:

- W tabelach 3.2.1 do 3.2.8 wartość „0.0” oznacza, że odpowiadająca jej kwota wynosi od –4.999 EUR do 4.999 EUR.Jeżeli nie podano żadnej wartości liczbowej, kwota wynosi zero.W tabeli nie ujęto krajów, w przypadku których we wszystkich kolumnach widnieje saldo zerowe.

- We wszystkich tabelach nagłówek „Wszystkie kraje AKP” dotyczy projektów obejmujących kilka krajów; projekty te nie są finansowane w ramach współpracy regionalnej.

- We wszystkich tabelach nagłówek „Koszty finansowe i administracyjne” obejmuje projekty finansowane z odsetek EFR przesuniętych do danego instrumentu finansowego (dotacje, instrument dostosowań strukturalnych).

- W pierwszej kolumnie w tabeli 3.2.1 i 3.2.2 środki przeznaczone na „Współpracę regionalną” (1 128,16 mln EUR) obejmują:

Docelową kwotę na współpracę regionalną założoną przez

Komisję (tylko państwa AKP) 1 125,00 Przekroczenie kwoty docelowej 67,90 Przesunięcia ze środków nieprzydzielonych w celu: sfinansowania programu pomocy krajom AKP w integracji w ramach WTO 10,00 Kwotę przesuniętą w 2000 r. do rezerwy ogólnej zgodnie ze środkami przejściowymi (8,50) Kwotę przesuniętą w 2001 r. do rezerwy ogólnej zgodnie ze środkami przejściowymi (2,20) Kwotę przesuniętą w 2002 r. do rezerwy ogólnej zgodnie ze środkami przejściowymi (0,70) Kwotę przesuniętą w 2003 r. do 9. EFR po wejściu w życie umowy z Kotonu (49,10) Kwotę przesuniętą w 2004 r. do 9. EFR po wejściu w życie umowy z Kotonu (5.92)

Kwotę przesuniętą w 2005 r. do 9. EFR po wejściu w życie umowy z Kotonu (8.26)

Kwotę przesuniętą w 2006 r. do 9. EFR po wejściu w życie umowy z Kotonu (34.41)

Ogółem według stanu na dzień 31.12.2006 r. 1093,75

(a) Wszystkie kwoty środków odpowiadają kwotom przewidzianym w decyzjach, gdyż kwoty nieprzyznane zostały przesunięte do 9. EFR po wejściu w życie umowy z Kotonu (decyzja Komisji z dnia 16 kwietnia 2003 r.).

8. EFR

Informacja dodatkowa do sprawozdania z zarządzania zamieszczonego w załączniku:

24. W tabelach 3.3.1 do 3.3.8 wartość „0.0” oznacza, że odpowiadająca jej kwota wynosi od –4.999 EUR do 4.999 EUR.Jeżeli nie podano żadnej wartości liczbowej, kwota wynosi zero.W tabeli nie uwzględniono krajów, w przypadku których we wszystkich kolumnach widnieje saldo zerowe.

25. We wszystkich tabelach nagłówek „Wszystkie kraje AKP” dotyczy projektów obejmujących kilka krajów; projekty te nie są finansowane w ramach współpracy regionalnej.

26. We wszystkich tabelach nagłówek „Koszty finansowe i administracyjne” obejmuje projekty finansowane z odsetek EFR przesuniętych do danego instrumentu finansowego (dotacje, instrument dostosowań strukturalnych).

27. W trzeciej kolumnie w tabeli 1 i 2 środki przeznaczone na „Współpracę regionalną” (1 398,12 mln EUR) obejmują:

docelową kwotę na współpracę regionalną założoną przez

Komisję (tylko państwa AKP) 1,300.00

kwotę wynikającą z decyzji Rady 3/2000 mającej na

celu zapewnienie ciągłościszeregu działań, dla których

realizacji niezbędne jest wprowadzenie w życie 9. EFR 306.00

kwotę wynikającą z decyzji Rady 10/2001 z dnia

20.12.2001 w sprawie wykorzystania nieprzydzielonych środków z 8. EFR 180.70

kwotę przesuniętą w 2000 r. do rezerwy ogólnej zgodnie ze środkami przejściowymi (68.00)

kwotę wynikającą z decyzji Rady 3/2002 z dnia 23

grudnia 2002 w sprawie wykorzystania nieprzydzielonych środków z 8. EFR 54.20

kwotę przesuniętą w 2003 r. do 9. EFR po wejściu w życie umowy z Kotonu (317.33)

kwotę przesuniętą w 2004 r. do 9. EFR po wejściu w życie umowy z Kotonu (5.01)

kwotę przesuniętą w 2005 r. do 9. EFR po wejściu w życie umowy z Kotonu (31.62)

kwotę przesuniętą w 2006 r. do 9. EFR po wejściu w życie umowy z Kotonu (20.83)

Ogółem według stanu na dzień 31.12.2006 r. 1,398.12

(e) Wszystkie kwoty środków odpowiadają kwotom przewidzianym w decyzjach, gdyż kwoty nieprzyznane zostały przesunięte do 9. EFR po wejściu w życie umowy z Kotonu (decyzja Komisji z dnia 16 kwietnia 2003 r.).

9. EFR

Informacja dodatkowa do sprawozdania z zarządzania zamieszczonego w załączniku:

(a) W tabelach 3.4.1 do 3.4.8 wartość „0.0” oznacza, że odpowiadająca jej kwota wynosi od –4.999 EUR do 4.999 EUR.

Jeżeli nie podano żadnej wartości liczbowej, kwota wynosi zero.

W tabeli nie ujęto krajów, w przypadku których we wszystkich kolumnach widnieje saldo zerowe.

(b) We wszystkich tabelach uwzględniono wykorzystane środki finansowe (pula środków A, pula środków B i koszty realizacji) oraz charakter projektu (wsparcie makroekonomiczne, polityki sektorowe, pomoc w nagłych wypadkach itd.).

Wszystkie EFR

Odpowiednie tabele zostały zamieszczone w załączniku 2.

INNE INFORMACJE ZARZĄDCZE

[pic]

TABELA 4.1.2

KLASYFIKACJA OTWARTYCH PROJEKTÓW

28. Projekty Stabex (mln EUR)

Kraj | Projekt | Kwota RAL |

8. EFR | Mauretania | Stabex 98 - kalmary, ośmiornice i mątwy | 14.75 |

Rwanda | Zwolnienie - art. 195 a - kawa | 0.43 |

Senegal | Zwolnienie - art. 195 a - oliwa | 2.45 |

Sudan | Stabex 98 – bawełna | 4.83 |

Tanzania | Zwolnienie - art. 195 a – kawa zielona | 1.01 |

Togo | Zwolnienie - art. 195 a - kakao | 0.08 |

Togo | Zwolnienie - art. 195 a - kawa | 0.33 |

Togo | Zwolnienie - art. 195 a - bawełna | 0.66 |

Ogółem | 24.55 |

29. Projekty EBI (w mln EUR)

Kraj | Projekt | Kwota RAL |

7. EFR | Jamajka | Port Antonio – system wodno-kanalizacyjny | 15.00 |

Tuvalu | DBT II – pożyczka globalna | 0.20 |

8. EFR | Botswana | Francistown – zaopatrzenie w wodę | 2.10 |

Barbados | Barbados – rozbudowa portu lotniczego | 1.54 |

Kamerun | Czad – Kamerun: instalacja do eksportu ropy | 9.35 |

Czad | Czad – Kamerun: instalacja do eksportu ropy | 6.25 |

Czad | Kredyt globalny - sektor finansowy | 0.50 |

Republika Dominikańska | Sektor finansowy GL II A | 4.51 |

Republika Dominikańska | Sektor finansowy GL II B | 3.44 |

Etiopia | Development Bank of Ethiopia | 25.00 |

Gwinea | Autonomiczny port w Conakry | 12.00 |

Guyane | Projekt dotyczący energii | 20.00 |

Guyane | Iped II | 0.46 |

Malawi | Projekt górniczy Kangankunde | 0.30 |

Mauritius | Plaines Wilhems - projekt dotyczący kanalizacji | 7.46 |

Mozambik | Motraco II | 0.58 |

Saint-Lucia | Bank of St. Lucia GL | 3.00 |

Saint-Lucia | Bank of St. Lucia GL | 0.84 |

Swaziland | Motraco II | 1.75 |

Swaziland | SEB III maguga | 7.00 |

Trynidad i Tobago | Caribbean microfinance Ltd | 4.00 |

9. EFR (były 6. EFR) | Mozambik | Motraco II | 1.17 |

Ogółem | 126.80 |

[pic]

[pic]

Tabela 4.2.3

Współfinansowanie przez Włochy

W 1985 r. Komisja Europejska podpisała z rządem włoskim umowę w sprawie współfinansowania projektów dotyczących rozwoju, zarządzanych przez Komisję.

Do dnia 31 grudnia 2004 r. umowa była sukcesywnie przedłużana poprzez wymianę korespondencji między włoskim rządem a Komisarzem ds. rozwoju.

Następnie w drodze procedury pisemnej E/1588/2004 Komisja podjęła decyzję w sprawie wprowadzenia w życie umowy ramowej dotyczącej współfinansowania. Decyzja ta ma na celu określenie ram budżetowych i regulacyjnych dla zobowiązań realizowanych z tytułu tej umowy. Decyzja Komisji określa zatem, że współfinansowanie jest realizowane przez Komisję zgodnie z zasadami ustalonymi w rozporządzeniu finansowym EFR i że ci sami, co w przypadku EFR, delegowani i subdelegowani intendenci są na mocy tej decyzji upoważnieni do zarządzania przekazanymi przez Włochy składkami finansowymi z tytułu współfinansowania. Delegowany intendent jest również upoważniony do określania odpowiedniego ostatecznego terminu dla zgodnej z mającymi zastosowanie zasadami realizacji umowy.

W 2006 r. stan włoskich funduszy zarządzanych przez Komisję w ramach projektów realizowanych w krajach AKP przedstawiał się następująco (w EUR):

Nr projektu | Kraj | Projekt | Saldo | Składka | Płatności | Saldo |

31/12/2005 | 31/12/2006 |

Wł współf | 1 | BURUNDI | REG. - Ruzizi II | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Wł współf | 2 | REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLADKA | Port lotniczy | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Wł współf | 3 | AKP | AKP - Fiere | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Wł współf | 4 | AKP | AKP - Fiere | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Wł współf | 5 | TOGO | CIMAO | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Wł współf | 6 | GWINEA BISSAU | Droga M’Pack | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Wł współf | 7 | AKP | AKP - Fiere | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Wł współf | 8 | ZAIR | A.T. Ofida | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Wł współf | 9 | ZAMBIA | Sismin II | 438.254,02 | 0,00 | 0,00 | 438.254,02 |

Wł współf | 10 | TANZANIA | Droga - Musoma | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Wł współf | 11 | ZAIR | Park Virunga | 155.561,80 | 0,00 | 0,00 | 155.561,80 |

Wł współf | 12 | GWINEA BISSAU | Most w Farim | 3.034,20 | 0,00 | 0,00 | 3.034,20 |

Wł współf | 13 | SUDAN | Cukier | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Wł współf | 14 | SUDAN | Dostawy stali | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Wł współf | 15 | ZAIR | A.T. Kivu | 202.332,84 | 0,00 | 0,00 | 202.332,84 |

Wł współf | 16 | ZAIR | Woda pitna | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Wł współf | 17 | TANZANIA | Koleje | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Wł współf | 18 | DOMINIKA | Osuszanie | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Wł współf | 19 | AKP | AKP - Fiere | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Wł współf | 20 | BURKINA FASO | DIAPER II | 35.326,10 | 0,00 | 0,00 | 35.326,10 |

Wł współf | 21 | MAURITIUS | Obuwie | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Wł współf | 22 | BOTSWANA | Lotnisko K. | 160.586,01 | 0,00 | 0,00 | 160.586,01 |

Wł współf | 23 | SOMALIA | Somalia - p. bydła | 1.694.318,41 | 0,00 | 0,00 | 1.694.318,41 |

Wł współf | 24 | GWINEA BISSAU | Import oliwy | 194.860,96 | 0,00 | 0,00 | 194.860,96 |

Wł współf | 25 | MALI | Nioro | 169.812,57 | 0,00 | 0,00 | 169.812,57 |

Wł współf | 26 | ANGOLA | Szpital w Boavida | 161.422,54 | 0,00 | 0,00 | 161.422,54 |

Wł współf | 27 | TANZANIA | Szpital P. | 9.592,49 | 0,00 | 0,00 | 9.592,49 |

Wł współf | 28 | DŻIBUTI | IGADD - projekt dotyczący żywności | 3.031,61 | 0,00 | 0,00 | 3.031,61 |

Wł współf | 29 | SESZELE | Pomoc techniczna | 51.073,21 | 0,00 | 0,00 | 51.073,21 |

Wł współf | 30 | AKP | AKP - Fiere | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Wł współf | 31 | BURUNDI | Rutana Kankuzo | 154.846,04 | 0,00 | 0,00 | 154.846,04 |

Wł współf | 32 | REPUBLIKA KONGA | Droga w Kinkala B. | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Wł współf | 33 | GUI. KONAKRY | Fouta Djalon | 305.162,33 | 0,00 | 0,00 | 305.162,33 |

Wł współf | 34 | SENEGAL | Droga krajowa nr 2 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Wł współf | 35 | ZAIR | Film Kivu | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Wł współf | 36 | BURKINA FASO | Pomoc techniczna | 89.763,43 | 0,00 | 0,00 | 89.763,43 |

Wł współf | 37 | cel współfinansowania | 13.871.143 | 6.732.041,00 | 10.895.830,00 | 9.707.353 |

Wł współf | 38 | TANZANIA | Porty w Pemba | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Wł współf | 39 | ANGOLA | Droga w Lubango | 200.500,00 | 0,00 | 0,00 | 200.500,00 |

Wł współf | 40 | koszty administracyjne | 408.419,64 | 609.749,31 | 533.617,23 | 484.551,70 |

Wł współf | 41 | MOZAMBIK | Pomoc techniczna | 78.963,69 | 0,00 | 0,00 | 78.963,69 |

Wł współf | 42 | MOZAMBIK | Maputo | 14.387,00 | 0,00 | 0,00 | 14.387,00 |

Wł współf | 43 | MOZAMBIK | Uchodźcy | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Wł współf | 44 | MADAGASKAR | Most w Manambery | 65.250,91 | 0,00 | 0,00 | 65.250,91 |

Wł współf | 45 | MOZAMBIK | Pomoc dzieciom | 11.295,81 | 0,00 | 0,00 | 11.295,81 |

Wł współf | 46 | ANGOLA | Pomoc na rzecz Ministerstwa Spraw Socjalnych i Resocjalizacji | 497,94 | 0,00 | 0,00 | 497,94 |

Wł współf | 47 | AKP | Konf.AKP po IV konwencji z Lomé | 2.708,00 | 0,00 | 0,00 | 2.708,00 |

Wł współf | 48 | ANGOLA | MŚP | 27.750,00 | 0,00 | 0,00 | 27.750,00 |

Wł współf | 49 | SADC | MŚP - warsztaty | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |

Wł współf | 50 | SOMALIA | Rehabilitacja | 13.966.188,24 | 4.981.063,00 | 1.675.657,20 | 17.271.594,04 |

Wł współf | 51 | TANZANIA | Droga w Bogamoyo | 1.636.461,45 | 0,00 | 250.156,92 | 1.386.304,54 |

Wł współf | 52 | SOMALIA | PACE | 478.535,75 | 0,00 | 0,00 | 478.535,75 |

OGÓŁEM | 34.591.079,99 | 12.322.853,31 | 13.355.261,35 | 33.558.671,95 |

Ogółem od czasu podpisania wyżej wymienionej umowy Włochy współfinansowały 52 projekty realizowane w krajach AKP, z czego projekt „Tanzania” został zamknięty w ciągu roku, a projekt „Restrukturyzacja Somalii (Réhabilitation Somalie)” jest w trakcie realizacji.

W ramach programu „Restrukturyzacja Somalii (Réhabilitation Somalie)” nie podpisano żadnej nowej umowy ani aneksu do umowy. Tymczasem przygotowywanych jest obecnie wiele wniosków o dotacje w związku z zaproszeniem do składania wniosków ogłoszonym w 2006 r., które prawdopodobnie zostaną przedłożone w 2007 r.

INFORMACJE FINANSOWE PRZEKAZANE PRZEZ EIB

RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT INSTRUMENTU INWESTYCYJNEGO

(w tys. EUR)

Nota | Rok zakończony 31.12.2006 | Rok zakończony 31.12.2005 |

Odsetki i podobne przychody | 23 816 | 12 376 |

Z pożyczek | 21 556 | 12 117 |

Z dotacji na spłatę odsetek | 162 | - |

Z operacji skarbcowych | 2 098 | 259 |

Wydatki z tytułu odsetek i podobne opłaty | (2 493) | (1 103) |

Z tytułu instrumentów pochodnych | (2 483) | (1 103) |

Inne | (10) | - |

Przychody z tytułu odsetek netto | 21 323 | 11 273 |

Przychód z opłat i prowizji netto | 5 | 4 366 | 708 |

Operacje finansowe |

Wynik netto z operacji finansowych | 6 | (153) | 1 008 |

Odpis z tytułu utraty wartości pożyczek i inwestycji kapitałowych | 9 | (1 823) | (1 918) |

Specjalna składka państw członkowskich na poczet kosztów ogólnego zarządu | 7 | 33 913 | 32 455 |

Koszty ogólnego zarządu | 7 | (33 913) | (32 455) |

Zysk netto za rok | 23 713 | 11 071 |

Noty objaśniające stanowią odniesienie do informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego.

BILANS INSTRUMENTU INWESTYCYJNEGO

(w tys. EUR)

Nota | 31.12.2006 | 31.12.2005 |

AKTYWA |

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 8 | 190 780 | 194 916 |

Pochodne instrumenty finansowe | 12 | 8 473 | - |

Pożyczki i inwestycje kapitałowe | 9 |

Pożyczki | 338 997 | 196 731 |

w tym narosłe odsetki | 3 784 | 2 722 |

Inwestycje kapitałowe | 66 449 | 30 886 |

Należności od opłacających składki | 10 | 103 913 | 92 455 |

Inne aktywa | 11 | 1 365 | 351 |

Aktywa ogółem | 709 977 | 515 339 |

PASYWA |

Pochodne instrumenty finansowe | 12 | - | 5 584 |

Zobowiązania wobec osób trzecich | 13 | 134 425 | 115 655 |

Przychody przyszłych okresów | 14 | 7 908 | 186 |

Pozostałe zobowiązania. | 15 | 1 463 | - |

Zobowiązania ogółem | 143 796 | 121 425 |

KAPITAŁ WŁASNY PRZYPADAJĄCY NA PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE |

Należne składki państw członkowskich do instrumentu | 16 | 515 000 | 370 000 |

Zyski z lat ubiegłych | 41 184 | 17 471 |

Kapitał rezerwowy według wartości godziwej | 9 997 | 6 443 |

Kapitał własny ogółem | 566 181 | 393 914 |

Zobowiązania ogółem i środki państw członkowskich | 709 977 | 515 339 |

Noty objaśniające stanowią odniesienie do informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego.

SPRAWOZDANIE Z PRZEPŁYWÓW ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH W RAMACH INSTRUMENTU INWESTYCYJNEGO

(w tys. EUR)

Rok zakończony 31.12.2006 | Rok zakończony 31.12.2005 |

Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej |

Zysk za rok budżetowy | 23 713 | 11 071 |

Dostosowania |

Utrata wartości inwestycji kapitałowych | 130 | 1 918 |

Utrata wartości pożyczek | 1 693 | - |

Odsetki skapitalizowane | (4 303) | (1 978) |

Wzrost stanu rozliczeń międzyokresowych biernych i przychodów przyszłych okresów | 8 038 | 468 |

Zysk z działalności operacyjnej | 29 271 | 11 479 |

Wypłaty pożyczek netto | (157 004) | (107 817) |

Kwoty spłacone | 3 585 | 863 |

Zmiana wartości godziwej instrumentów pochodnych | (14 057) | 5 441 |

Wzrost stanu rozliczeń międzyokresowych czynnych i naliczonych dochodów z pożyczek | (1 062) | (2 404) |

Wzrost inwestycji kapitałowych | (31 965) | (5 854) |

Wpływy z inwestycji kapitałowych | 25 | - |

Wzrost wartości innych aktywów | (1 014) | (351) |

Wzrost wartości pozostałych zobowiązań | 1 463 | - |

Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | (170 758) | (98 643) |

Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej |

Wpłacone przez państwa członkowskie uczestniczące w instrumencie | 145 000 | 210 000 |

(Zwiększenie) / zmniejszenie kwoty należności od wnoszących składki | (11 458) | (32 455) |

Wzrost netto kwoty zobowiązań z dotacji na spłatę odsetek | 17 312 | 78 200 |

Wzrost kwoty zobowiązań wobec osób trzecich | 1 458 | 32 455 |

Środki pieniężne netto z działalności finansowej | 152 312 | 288 200 |

Skutki zmian kursu wymiany dla pożyczek, kapitału i inwestycji kapitałowych | 14 310 | (6 431) |

Sprawozdanie zbiorcze z przepływów środków pieniężnych |

Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych na początek roku budżetowego | 194 916 | 11 790 |

Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | (170 758) | (98 643) |

Środki pieniężne netto z działalności finansowej | 152 312 | 288 200 |

Skutki zmian kursu wymiany dla pożyczek, kapitału i inwestycji kapitałowych | 14 310 | (6 431) |

Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych na koniec roku budżetowego | 190 780 | 194 916 |

SPRAWOZDANIE ZE ZMIAN W KAPITALE WŁASNYM INSTRUMENTU INWESTYCYJNEGO

(w tys. EUR)

Za rok zakończony 31 grudnia 2006 r. | Składka państw członkowskich do instrumentu | Zyski z lat ubiegłych | Rezerwa według wartości godziwej na inwestycje dostępne do sprzedaży | Kapitał własny ogółem |

Na dzień 31 grudnia 2004 r. | 160 000 | 6 400 | (899) | 165 501 |

Składka państw członkowskich do instrumentu należna w ciągu roku | 230 000 | - | - | 230 000 |

Składka państw członkowskich do instrumentu anulowana w ciągu roku | (20 000) | - | - | (20 000) |

Zysk netto za rok | - | 11 071 | - | 11 071 |

Zmiana wartości godziwej w ciągu roku | - | - | 7 342 | 7 342 |

Na dzień 31 grudnia 2005 r. | 370 000 | 17 471 | 6 443 | 393 914 |

Składka państw członkowskich do instrumentu należna w ciągu roku | 145 000 | - | - | 145 000 |

Zysk netto za rok | - | 23 713 | - | 23 713 |

Zmiana wartości godziwej w ciągu roku | - | - | 3 554 | 3 554 |

Na dzień 31 grudnia 2006 r. | 515 000 | 41 184 | 9 997 | 566 181 |

INFORMACJA DODATKOWA DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

Informacje ogólne

Instrument inwestycyjny („instrument”) został ustanowiony w ramach Umowy z Kotonu („umowy”) o współpracy i pomocy na rzecz rozwoju pomiędzy grupą państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku („państwami AKP”) a Unią Europejską i jej państwami członkowskimi w dniu 23 czerwca 2000 r. i poddany weryfikacji w dniu 25 czerwca 2005 r.

Instrumentem zarządza Europejski Bank Inwestycyjny („EBI” lub „Bank”). Zgodnie z warunkami umowy na sfinansowanie instrumentu można przeznaczyć do 2 200 mln EUR w przypadku AKP i do 20 mln EUR w przypadku KTZ (zgodnie z decyzją Rady z dnia 27 listopada 2001 r. w sprawie stowarzyszenia krajów i terytoriów zamorskich ze Wspólnotą Europejską). W ramach Umowy EBI zarządza także pożyczkami, jakich udziela ze środków własnych. Pozostałymi środkami finansowymi oraz instrumentami w ramach umowy zarządza Komisja Europejska.

Istotne zasady rachunkowości

- Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego

Sprawozdanie finansowe dotyczące instrumentu inwestycyjnego zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) przyjętymi przez Unię Europejską.

Stosowane zasady rachunkowości są zgodne z MSSF oraz z ogólnymi zasadami zawartymi w dyrektywie 86/635/EWG Rady Wspólnot Europejskich z dnia 8 grudnia 1986 r. w sprawie rocznych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych banków i innych instytucji finansowych, zmienionej dyrektywą 2001/65/WE z dnia 27 września 2001 r. oraz dyrektywą 2003/51/WE z dnia 18 czerwca 2003 r. w sprawie rocznych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych niektórych rodzajów spółek, banków i innych instytucji finansowych oraz zakładów ubezpieczeń („Dyrektywy”).

- Istotne osądy i szacunki księgowe

Przygotowanie sprawozdania finansowego zgodnie z MSSF wymaga wykorzystania pewnych istotnych wartości szacunkowych. Wymaga to również od kierownictwa stosowania własnego osądu przy stosowaniu zasad księgowych w związku z instrumentem. Wykazane zostają obszary związane z wyższym stopniem osądu lub złożoności lub obszary, w których założenia i szacunki są istotne dla sprawozdania finansowego.

Stosowanie osądów i szacunków ma największe znaczenie w następujących kwestiach:

Wartość godziwa instrumentów finansowych

Jeżeli nie można określić wartości godziwej aktywów i pasywów finansowych zapisanych w bilansie na podstawie aktywnych rynków, określa się ją korzystając z różnych technik wyceny, w tym określonych modeli matematycznych. Dane wejściowe do tych modeli pochodzą z obserwacji rynków w tych przypadkach, gdzie jest to możliwe, a jeżeli nie ma takiej możliwości, do określenia wartości godziwej niezbędny jest osąd. Osąd obejmuje płynność oraz takie dane wejściowe do modeli, jak korelacja oraz wahania cen rynkowych instrumentów pochodnych o dłuższych terminach.

Odpisy z tytułu utraty wartości pożyczek i zaliczek

Przegląd problemowych pożyczek i zaliczek w ramach instrumentu dokonywany jest na każdy dzień sprawozdawczy w celu stwierdzenia, czy w sprawozdaniu finansowym należy zapisać rezerwę na pokrycie strat z tytułu utraty wartości. W szczególności osąd kierownictwa konieczny jest przy szacowaniu kwot i terminów przyszłych przepływów środków pieniężnych przy określaniu poziomu niezbędnej rezerwy. Takie szacunki oparte są na założeniach obejmujących kilka czynników, a wyniki rzeczywiste mogą się od nich różnić, w związku z czym w przyszłości mogą wystąpić zmiany w rezerwie. Oprócz szczególnych rezerw na pokrycie strat z tytułu utraty wartości pożyczek i zaliczek o znaczeniu indywidualnym, w ramach instrumentu tworzona jest rezerwa na pokrycie strat z tytułu ekspozycji kredytowej lub inwestycyjnej, która wprawdzie nie została uznana za wymagającą specjalnej rezerwy, ale istnieje w jej przypadku większe ryzyko niewywiązania się z płatności niż przewidziano początkowo. Rezerwa oparta jest na spadku pozycji w wewnętrznej ocenie ryzyka pożyczkowego lub inwestycyjnego, jaki wystąpił od czasu udzielenia pożyczki lub dokonania inwestycji. W wewnętrznej ocenie ryzyka uwzględnianie są takie czynniki, jak: wzrost ryzyka w przypadku danego państwa, branża, przestarzałe technologie, jak również określone słabości strukturalne bądź gorsze przepływy środków pieniężnych.

Wycena inwestycji w podmioty nienotowane na giełdach papierów wartościowych

Wycena inwestycji w podmioty nienotowane na giełdach papierów wartościowych opiera się zazwyczaj na jednym z następujących elementów:

- ostatnich transakcjach na rynku na warunkach rynkowych;

- bieżącej wartości godziwej innego instrumentu o zasadniczo takim samym charakterze;

- spodziewanych przepływach środków pieniężnych zdyskontowanych według bieżących stóp mających zastosowanie do instrumentów o podobnych warunkach i podobnej charakterystyce ryzyka; lub

- innych modelach wyceny.

Określenie przepływów środków pieniężnych oraz współczynników dyskonta inwestycji w spółki nienotowane na giełdzie wymaga znacznych szacunków. W ramach instrumentu okresowo porównuje się techniki wyceny i ocenia się je pod kątem wiarygodności, stosując ceny z obserwacji bieżących transakcji rynkowych na takich samych instrumentach lub inne dostępne zaobserwowane dane rynkowe.

Utrata wartości inwestycji kapitałowych

W ramach instrumentu ustalono, że utrata wartości inwestycji kapitałowych dostępnych do sprzedaży następuje wówczas, gdy występuje istotny lub trwający przez dłuższy okres spadek ich wartości godziwej poniżej kosztu lub gdy istnieją inne obiektywne dowody utraty wartości. Określenie, czy spadek jest znaczny lub ma charakter długotrwały, dokonywane jest w sposób uznaniowy.

- Zmiana zasad rachunkowości

Przyjęte zasady rachunkowości zgodne są z zasadami stosowanymi w latach poprzednich z następującymi wyjątkami:

W ramach instrumentu przyjęto zmianę do MSR 39 Instrumenty finansowe: Zgodnie z Zasadami ujmowania i wyceny umów gwarancji finansowej (wydanymi w sierpniu 2005 r.), umowy gwarancji finansowej, które nie są uważane za umowy ubezpieczeniowe, powinny być ujmowane po raz pierwszy w wartości godziwej a ich wartość jest aktualizowana do wyższej z dwóch wartości: wartości ustalonej zgodnie z MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe i wartości z początkowego ujęcia pomniejszonej, w stosownych przypadkach, o umorzenie ujęte zgodnie z MSR 18 Przychody .

Opublikowano pewne nowe standardy, zmiany i interpretacje istniejących standardów, które są obowiązkowe w odniesieniu do okresów obrachunkowych rozpoczynających się w dniu 1 marca 2006 r. lub po tym dniu, lub późniejszych okresów, których dla instrumentu jeszcze nie przyjęto, a mianowicie:

- MSSF 7 Instrumenty finansowe: Ujawnienie informacji (obowiązuje w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2007 r. lub po tym dniu): Zgodnie z tym standardem, istnieje obowiązek ujawniania w ramach instrumentu informacji, które umożliwią użytkownikom ocenę znaczenia instrumentów finansowych w ramach instrumentu oraz charakter i zakres ryzyka związanego z tymi instrumentami finansowymi.

- Zmiana MSR 1 Prezentacja sprawozdania finansowego (obowiązuje w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 stycznia 2007 r. lub po tym dniu): Zgodnie z tą zmianą, istnieje obowiązek ujawnienia w ramach instrumentu nowych informacji, które umożliwią użytkownikom sprawozdań finansowych ocenę celów funduszu, jego polityki oraz procesów zarządzania kapitałem.

- IFRIC 9 (obowiązuje w odniesieniu do okresów rocznych rozpoczynających się dnia 1 czerwca 2006 r. lub po tym dniu): Zgodnie z tą interpretacją, jednostka ocenia, czy wbudowany instrument pochodny istnieje w momencie, gdy jednostka ta staje się po raz pierwszy stroną umowy; ponowna ocena dopuszczalna jest tylko wówczas, gdy do warunków umowy wprowadzana jest zmiana w znaczący sposób modyfikująca przepływy środków pieniężnych. W ramach instrumentu nadal trwa ocena skutków tej interpretacji, zakłada się jednak że przyjęcie tej interpretacji nie będzie miało wpływu na sprawozdanie finansowe funduszu po wdrożeniu w 2007 r.

- Opis ważniejszych zasad rachunkowości;

Bilans przedstawia aktywa i pasywa w porządku zgodnym z malejącym stopniem płynności; w bilansie nie dokonano natomiast rozróżnienia na pozycje krótkoterminowe i inne.

1) Przewalutowanie

W sprawozdaniu finansowym dotyczącym instrumentu wykorzystano walutę Euro, która jest także walutą funkcjonalną i walutą prezentacji.

Transakcje w walutach obcych przelicza się, zgodnie z MSR 21, według kursu obowiązującego w dniu transakcji.

Aktywa i pasywa pieniężne denominowane w walutach innych niż euro przelicza się na euro według kursów obowiązujących na dzień bilansowy. Dodatnie lub ujemne różnice kursowe wynikające z przeliczenia walut wykazuje się w rachunku zysków i strat.

Niepieniężne pozycje wyceniane według kosztu historycznego w walucie obcej przelicza się przy zastosowaniu kursu wymiany z dnia pierwotnej transakcji. Niepieniężne pozycje wyceniane według wartości godziwej w walucie obcej przelicza się przy zastosowaniu kursu wymiany z dnia ustalenia wartości godziwej.

Różnice kursowe wynikające z rozliczenia transakcji według kursu innego niż kurs z dnia transakcji oraz niezrealizowane różnice kursowe wynikające z nierozliczonych aktywów i pasywów pieniężnych w walucie obcej ujmowane są w rachunku zysków i strat.

Pozycje rachunku zysków i strat przelicza się na euro po kursie obowiązującym na koniec każdego miesiąca.

2) Środki pieniężne i ich ekwiwalenty

Ekwiwalenty środków pieniężnych zostały zdefiniowane dla instrumentu jako rachunki bieżące oraz depozyty krótkoterminowe o pierwotnym terminie wymagalności wynoszącym do trzech miesięcy.

3) Aktywa finansowe inne niż instrumenty pochodne

Aktywa finansowe wykazywane są przy uwzględnieniu daty rozliczenia.

- Pożyczki

Pożyczki z instrumentu ujmowane są jako aktywa funduszu w dniu przekazania środków pieniężnych pożyczkobiorcom. Pożyczki te wykazywane są według kosztu (kwoty wypłacone netto), który jest wartością godziwą środków pieniężnych przekazanych na uruchomienie pożyczki, łącznie z wszelkimi kosztami transakcji, po czym są one wyceniane po koszcie zamortyzowanym z wykorzystaniem metody dochodu efektywnego pomniejszonym o rezerwy na pokrycie strat z tytułu utraty wartości lub braku możliwości wyegzekwowania należności.

- Inwestycje kapitałowe

Po pierwotnej wycenie te bezpośrednie i pośrednie inwestycje kapitałowe, kwalifikowane jako inwestycje finansowe dostępne do sprzedaży, są następnie wykazywane według wartości godziwej.

30. Fundusze kapitału podwyższonego ryzyka

Wartość godziwa każdego funduszu kapitału podwyższonego ryzyka będzie opierać się na wartości aktywów netto zgłoszonej przez fundusz, jeżeli została ona obliczona w oparciu o międzynarodowy standard wyceny uznany za zgodny z MSSF. W ramach instrumentu może jednak zostać podjęta decyzja o skorygowaniu wartości aktywów netto zgłoszonych przez fundusz, jeżeli zaistnieją kwestie mogące mieć wypływ na taką wycenę.

Jeżeli nie zostanie zastosowany żaden międzynarodowy standard wyceny, wycena dokonana zostanie na podstawie stosownej dokumentacji.

31. Bezpośrednie inwestycje kapitałowe

Godziwa wartość inwestycji będzie oparta na ostatnim dostępnym sprawozdaniu finansowym, przy czym w stosownych przypadkach wykorzystany zostanie ponownie model, który wykorzystano przy zakupie udziałów w kapitale.

Niezrealizowane zyski i straty z inwestycji kapitałowych wykazywane są w kapitale własnym do czasu sprzedaży, wykupu lub zbycia inwestycji lub do czasu wykazania utraty wartości inwestycji. W przypadku uznania, że nastąpiła utrata wartości inwestycji dostępnej do sprzedaży, skumulowane niezrealizowane zyski lub straty ujęte wcześniej w kapitale własnym wykazywane są w rachunku zysków i strat.

W przypadku inwestycji w przedsiębiorstwa nienotowane na giełdzie papierów wartościowych wartość godziwa określana jest przy zastosowaniu uznanej metody wyceny. Inwestycje tego rodzaju wykazywane są według kosztu, jeżeli nie można w sposób rzetelny dokonać pomiaru ich wartości godziwej.

- Gwarancje

Gwarancje finansowe są początkowo ujmowane w bilansie według wartości godziwej w pozycji „Pozostałe zobowiązania”. Po ujęciu początkowym, wartość zobowiązań w ramach instrumentu z tytułu każdej gwarancji jest aktualizowana do wyższej z dwóch wartości: zamortyzowanej premii i wartości kosztów, jakie według najlepszego oszacowania kosztów, trzeba ponieść w celu uregulowania zobowiązań finansowych wynikających z gwarancji.

Zwiększeniu stanu zobowiązań dotyczących gwarancji finansowych wykazywane jest w rachunku zysków i strat w pozycji „Wydatki na pokrycie strat z tytułu pożyczek”. Wpływy z premii ujmowane są w rachunku zysków i strat w pozycji „Przychód z opłat i prowizji netto” w oparciu o metodę liniową przez okres ważności gwarancji.

4) Utrata wartości aktywów finansowych

Na każdy dzień bilansowy dokonywana jest ocena, czy istnieją obiektywne dowody na utratę wartości danego składnika aktywów finansowych. Uznaje się, że utrata wartości danego składnika występuje wówczas, i tylko w przypadku gdy istnieją obiektywne dowody na to, że utrata wartości wynika ze zdarzenia lub zdarzeń, które wystąpiły po początkowym ujęciu danego składnika w księgach („zdarzenie powodujące utratę wartości”), i że zdarzenie powodujące utratę wartości ma wpływ na szacowane przyszłe przepływy środków pieniężnych w odniesieniu do składnika aktywów finansowych lub grupy składników finansowych, które można rzetelnie oszacować. Dowodem utraty wartości może być informacja, że pożyczkobiorca lub grupa pożyczkobiorców znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, nie wywiązuje się ze zobowiązań, nie spłaca odsetek lub kwoty głównej, znajduje prawdopodobieństwo, że zostanie wobec nich wszczęte postępowanie upadłościowe lub innego rodzaju postępowanie związane z reorganizacją finansową, a obserwacja danych wskazuje, że występuje wymierne zmniejszenie stanu szacowanych przyszłych przepływów pieniężnych, takich jak zmiany w zaległościach lub uwarunkowania gospodarcze powiązanie z niewywiązywaniem się ze zobowiązań.

Utrata wartości w przypadku pożyczek niespłaconych na koniec roku budżetowego i ujętych według kosztu zamortyzowanego odnotowywana jest w przypadku przedstawienia obiektywnych dowodów na istnienie ryzyka nieodzyskania wszystkich lub części kwot tych pożyczek zgodnie z pierwotnymi warunkami umowy lub wartości im równoważnej. Jeżeli istnieją obiektywne dowody na to, że nastąpiła utrata wartości, kwota tej utraty wyceniania jest jako różnica pomiędzy wartością bilansową danego składnika aktywów a wartością bieżącą szacunkowych przyszłych przepływów pieniężnych. Wartość bilansowa składnika aktywów zostaje zmniejszona poprzez dokonanie zapisu na koncie umorzenia, a kwota utraty wartości ujmowana jest w rachunku zysków i strat. Przychody z tytułu odsetek są nadal naliczane według zmniejszonej wartości bilansowej w oparciu o efektywną stopę procentową danego składnika aktywów. Pożyczki wraz ze związanymi z nimi rezerwami odpisuje się w koszty, gdy nie ma realnej możliwości uzyskania ich spłaty w przyszłości. Jeżeli w kolejnym roku kwota szacowanej straty z tytułu utraty wartości zwiększa się lub zmniejsza z powodu zdarzenia, jakie wystąpiło po wykazaniu utraty wartości, wykazana pierwotnie strata z tytułu utraty wartości podlega zwiększeniu lub zmniejszeniu poprzez dokonanie korekty na rachunku rezerw.

Zważywszy że fundusz dokonuje każdorazowo oceny ryzyka kredytowego związanego z pożyczką, nie istnieje konieczność tworzenia rezerwy na pokrycie strat z tytułu utraty wartości grupy aktywów.

W przypadku inwestycji kapitałowych dostępnych do sprzedaży, w ramach funduszu dokonuje się oceny na każdy dzień bilansowy, żeby stwierdzić, czy istnieją obiektywne dowody na utratę wartości inwestycji. Obiektywnym dowodem jest np. istotny lub trwający przez dłuższy okres spadek wartości godziwej inwestycji poniżej ich kosztu. Jeżeli istnieją dowody utraty wartości, wówczas skumulowane straty (wycenione jako różnica pomiędzy kosztem nabycia a bieżącą wartością godziwą pomniejszona o odpisy z tytułu utraty wartości danej inwestycji ujęte wcześniej w rachunku zysków i strat) zostają usunięte z pozycji kapitału własnego i wykazane w rachunku zysków i strat. Odpisy z tytułu utraty wartości inwestycji kapitałowych nie są odwracane w rachunku zysków i strat; wzrost ich wartości godziwej po utracie wartości ujmowany jest bezpośrednio w kapitale własnym.

Zespół ds. Zarządzania Ryzykiem Europejskiego Banku Inwestycyjnego przynajmniej raz do roku dokonuje przeglądu aktywów finansowych pod kątem utraty ich wartości. Wynikające z nich korekty obejmują tzw. „zwijanie” dyskonta w rachunku zysków i strat w cyklu życia składnika aktywów oraz wszelkie korekty niezbędne w związku z ponowną oceną początkowej utraty wartości.

5) Pochodne instrumenty finansowe

Instrumenty pochodne obejmują swapy walutowe i walutowo-procentowe.

W normalnych warunkach działalności w ramach instrumentu mogą być zawierane umowy swapowe w celu zabezpieczenia określonych operacji udzielania pożyczek, prowadzonych w walutach innych niż EUR, dla skompensowania ewentualnych zysków lub strat spowodowanych zmianami kursu wymiany walut.

Jednak na dzień 31 grudnia 2006 r. i 31 grudnia 2005 r. w ramach funduszu nie zawarto żadnych transakcji zabezpieczających w świetle MSSF. Dlatego też wszystkie instrumenty pochodne wycenianie są według wartości godziwej w całym rachunku zysków i strat. Wartości godziwe pochodzą przede wszystkim z modeli zdyskontowanych przepływów pieniężnych, modeli wyceny opcji oraz ofert osób trzecich.

Instrumenty pochodne wykazywane są w wartości godziwej i ujmowane jako aktywa, kiedy ich wartość godziwa jest dodatnia, a jako pasywa kiedy wartość ta jest ujemna. Zmiany wartości godziwej instrumentów pochodnych przeznaczonych do obrotu są uwzględniane w pozycji „Wynik netto z operacji finansowych”.

6) Składki

Składki państw członkowskich wykazywane są jako należności w bilansie w dniu decyzji Rady określającej składkę finansową, jaką mają wnieść państwa członkowskie do instrumentu.

7) Przychody z tytułu odsetek od pożyczek

Odsetki od pożyczek z funduszu ujmowane są w rachunku zysków i strat (odsetki i podobne przychody) oraz w bilansie (pożyczki i zaliczki) według metody memoriałowej przy zastosowaniu efektywnej stopy procentowej, która jest stopą dokładnie dyskontującą szacowane przyszłe przepływy środków pieniężnych (wypłaty i wpływy) w ciągu całego oczekiwanego okresu trwania pożyczki do wartości księgowej netto pożyczki. Po zmniejszeniu zaksięgowanej wartości pożyczki wskutek odpisu z tytułu utraty wartości, przychody z tytułu odsetek nadal są ujmowane przy zastosowaniu pierwotnej efektywnej stopy procentowej zastosowanej do nowej wartości bilansowej.

8) Dotacje na spłatę odsetek

Działalność w ramach instrumentu obejmuje także zarządzanie dotacjami na spłatę odsetek w imieniu państw członkowskich.

Część składek państw członkowskich przeznaczona na wypłatę dotacji na spłatę odsetek nie jest rozliczana w kapitale własnym instrumentu, lecz klasyfikowana jako należności wobec osób trzecich.

9) Przychody z tytułu odsetek od operacji skarbcowych

Zgodnie z warunkami instrumentu oraz zgodnie z rozporządzeniem finansowym mającym zastosowanie do 9. Europejskiego Funduszu Rozwoju środki otrzymane przez EBI w ramach instrumentu zapisywane są na rachunku w imieniu Komisji. Odsetki od tych depozytów, zakładanych w ramach instrumentu w EBI, nie są rozliczane w ramach instrumentu, lecz wypłacane bezpośrednio Komisji Europejskiej.

Spłaty stanowiące spłaty kapitału, odsetek lub prowizji mających swoje źródło w operacjach finansowych, a także odsetki naliczane od tych spłat rozliczane są w ramach instrumentu.

10) Opłaty, prowizje i dywidendy

Opłaty uzyskane z tytułu usług świadczonych w danym okresie wykazywane są jako przychody według czasu świadczenia usług. Opłaty wynikające ze zobowiązań są odraczane i wykazywane w przychodach z wykorzystaniem metody efektywnej stopy procentowej w okresie od wypłaty do spłaty danej pożyczki.

Dywidendy związane z inwestycjami kapitałowymi wykazywane są po otrzymaniu.

11) Opodatkowanie

Protokół w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot Europejskich, dołączony do Traktatu z dnia 8 kwietnia 1965 r. ustanawiającego jedną Radę i jedną Komisję Wspólnot Europejskich, określa, że aktywa, przychody i pozostały majątek Wspólnot zwolniony jest od wszystkich podatków bezpośrednich.

12) Przekształcenie danych z ubiegłego roku

Tam, gdzie było to konieczne dla celów porównawczych, pewne dane liczbowe z roku ubiegłego zostały przekształcone zgodnie ze zmianami w formacie prezentacji danych z roku bieżącego.

Zarządzanie ryzykiem

1) Ryzyko kredytowe

W niniejszym rozdziale prezentowane są informacje finansowe dotyczące inwestycji dokonywanych w ramach instrumentu.

W tabeli poniżej wyszczególniono dane dotyczące ekspozycji kredytowej wynikającej z pożyczek udzielonych z funduszu wg rodzajów pożyczkobiorców.

Ekspozycja (w tys. EUR) |

2006 | 2005 |

Pożyczkobiorcy prywatni | 378 428 | 225 174 |

Państwa-pożyczkobiorcy/pożyczkobiorcy publiczni | 23 234 | - |

Ogółem | 401 662 | 225 174 |

W poniższej tabeli wyszczególniono dane dotyczące ekspozycji kredytowej wynikającej z udzielonych pożyczek według rodzaju wykorzystanego instrumentu inwestycyjnego.

Ekspozycja (w tys. EUR) |

2006 | 2005 |

Pożyczki nadrzędne (wypłacone) | 226 392 | 111 671 |

z czego pożyczki globalne | 96 841 | 50 314 |

Pożyczki podporządkowane i instrumenty quasi-kapitałowe | 108 821 | 82 617 |

Kapitał własny | 66 449 | 30 886 |

Ogółem | 401 662 | 225 174 |

W tabeli poniżej wyszczególniono dane dotyczące ekspozycji kredytowej wynikającej z pożyczek udzielonych w ramach instrumentu z podziałem na sektory.

Ekspozycja (w tys. EUR) |

2006 | 2005 |

Infrastruktura | 1 693 | 3 683 |

Przemysł | 182 783 | 140 597 |

Energia | 38 291 | - |

Usługi | 33 618 | 11 548 |

rolnictwo | 9 349 | 6 500 |

Usługi (działalność finansowa) | 39 087 | 12 532 |

Pożyczki globalne | 96 841 | 50 314 |

Ogółem | 401 662 | 225 174 |

2) Ryzyko stopy procentowej

W tabeli poniżej przedstawiono dane obrazujące ekspozycję instrumentu na ryzyko stopy procentowej wynikające z inwestycji.

Ekspozycja (w tys. EUR) |

2006 | 2005 |

Oprocentowanie stałe | 170 790 | 92 150 |

Oprocentowanie zmienne | 164 423 | 102 138 |

Inwestycje nieoprocentowane | 66 449 | 30 886 |

Ogółem | 401 662 | 225 174 |

3) Ryzyko płynności

W tabeli poniżej wyszczególniono aktywa i pasywa w ramach instrumentu z podziałem na terminy wymagalności w oparciu o okres pozostający do terminu wymagalności przewidzianego w umowie.

Ryzyko płynności (w tys. EUR) | Do 3 miesięcy | 3 -12 miesięcy | 1 -5 lat | Ponad 5 lat | Ogółem |

AKTYWA |

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 190 780 | - | - | - | 190 780 |

Pochodne instrumenty finansowe | - | - | 1 558 | 6 915 | 8 473 |

Pożyczki i inwestycje kapitałowe |

Pożyczki | 1 945 | 1 518 | 15 714 | 319 820 | 338 997 |

Inwestycje kapitałowe | - | - | - | 66 449 | 66 449 |

Należności od wnoszących składki | 103 913 | - | - | - | 103 913 |

Inne aktywa | 1 365 | - | - | - | 1 365 |

Aktywa ogółem | 298 003 | 1 518 | 17 272 | 393 184 | 709 977 |

PASYWA |

Zobowiązania wobec państw członkowskich | (134 425) | - | - | - | (134 425) |

Przychody przyszłych okresów | - | - | - | (7 908) | (7 908) |

Pozostałe zobowiązania. | (1 463) | - | - | - | (1 463) |

Zobowiązania ogółem | (135 888) | - | - | (7 908) | (143 796) |

Stan płynności netto na dzień 31 grudnia 2006 r. | 162 115 | 1 518 | 17 272 | 385 276 | 566 181 |

Stan płynności netto na dzień 31 grudnia 2005 r. | 174 110 | 397 | 2 192 | 217 215 | 393 914 |

4) Ryzyko kursowe

W tabeli poniżej wyszczególniono aktywa i pasywa w ramach instrumentu z podziałem na waluty.

Ryzyko kursowe (w tys. EUR) | EUR | USD | CAD | Waluty państw AKP/KTZ | Ogółem |

AKTYWA |

Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 190 549 | 231 | - | - | 190 780 |

Pochodny instrument finansowy | 8 473 | - | - | - | 8 473 |

Pożyczki i inwestycje kapitałowe |

Pożyczki | 141 075 | 176 214 | - | 21 708 | 338 997 |

Inwestycje kapitałowe | 18 541 | 32 427 | 3 356 | 12 125 | 66 449 |

Należności od wnoszących składki | 103 913 | - | - | - | 103 913 |

Inne aktywa | - | 965 | - | 400 | 1 365 |

Aktywa ogółem | 462 551 | 209 837 | 3 356 | 34 233 | 709 977 |

PASYWA |

Zobowiązania wobec osób trzecich | (134 425) | - | - | - | (134 425) |

Przychody przyszłych okresów | (7 908) | - | - | - | (7 908) |

Pozostałe zobowiązania. | (1 463) | - | - | - | (1 463) |

Zobowiązania ogółem | (143 796) | - | - | - | (143 796) |

Pozycja walutowa na dzień 31 grudnia 2006 r. | 318 755 | 209 837 | 3 356 | 34 233 | 566 181 |

Pozycja walutowa na dzień 31 grudnia 2005 r. | 273 874 | 100 367 | - | 19 673 | 393 914 |

ZOBOWIĄZANIA |

Niewypłacone pożyczki i inwestycje kapitałowe | 717 974 | 149 820 | - | - | 867 794 |

Gwarancje wykorzystane | - | - | - | 7 925 | 7 925 |

Gwarancje niewykorzystane | 63 875 | - | - | - | 63 875 |

781 849 | 149 820 | - | 7 925 | 939 594 |

Zgodnie z umową z Kotonu w ramach instrumentu mogą być dokonywane operacje finansowe w walutach innych niż EUR, z czym wiąże się ponoszenie ryzyka kursowego. Jednakże gdy istnieje odpowiedni rynek transakcji zamiennych, w ramach instrumentu mogą być zawierane umowy w kwestii transakcji zamiennych w celu zabezpieczenia się przed zmianami kursu wymiany walut.

Informacje na temat segmentów działalności

Zgodnie z MSR 14 segmentem podstawowym działalności funduszu jest działalność operacyjna, a segmentem uzupełniającym jest segment geograficzny.

Na działalność w ramach funduszu składają się operacje bankowe i skarbcowe.

Operacje bankowe to inwestycje w przedsięwzięcia, które dokonywane są w celu wsparcia inwestycji prywatnych i funkcjonujących na zasadach rynkowych podmiotów sektora publicznego. Głównymi produktami inwestycyjnymi są kredyty, inwestycje kapitałowe i gwarancje.

Działalność skarbcowa obejmuje inwestowanie rezerw gotówkowych oraz zarządzanie ryzykiem kursowym w ramach funduszu.

Dla ułatwienia zarządzania wewnętrznego działalność funduszu podzielona jest na pięć regionów.

Podstawowy wzór sprawozdawczy – segment działalności operacyjnej (w tys EUR):

Na dzień 31 grudnia 2006 r. | Działalność skarbcowa | Bankowość | Ogółem |

Przychody z segmentów | 2 098 | 26 084 | 28 182 |

Koszty i opłaty z segmentów | (2 646) | (1 823) | (4 469) |

Zysk za rok | 23 713 |

Aktywa w ramach segmentu | 200 067 | 405 997 | 606 064 |

Aktywa nieprzydzielone | 103 913 |

Aktywa ogółem | 709 977 |

Pasywa w ramach segmentu | 1 128 | 8 243 | 9 371 |

Pasywa nieprzydzielone | 134 425 |

Zobowiązania ogółem | 143 796 |

Zobowiązania | 939 594 | 939 594 |

Uzupełniający wzór sprawozdawczy – segment geograficzny (w tys EUR):

Na dzień 31 grudnia 2006 r. | Przychody (*) | Aktywa ogółem | Zobowiązania ogółem | Zobowiązania |

Obszar Karaibów i Pacyfiku | 4 217 | 42 558 | - | 69 801 |

Afryka środkowa i wschodnia | 2 216 | 56 713 | 7 707 | 296 819 |

Regiony Afryki i państwa AKP | 2 536 | 54 944 | - | 192 882 |

Afryka południowa i obszar Oceanu Indyjskiego | 12 990 | 161 006 | 51 | 124 241 |

Afryka zachodnia i Sahel | 2 502 | 75 509 | 150 | 255 851 |

Pozostałe (**) | - | 319 247 | 135 888 | - |

Ogółem | 24 461 | 709 977 | 143 796 | 939 594 |

(*) Przychody stanowią zysk netto z działalności operacyjnej funduszu (tj. odsetki i podobne przychody z pożyczek i dotacji na spłatę odsetek, przychód z opłat i prowizji netto powiększone lub pomniejszone odpowiednio o zysk lub stratę z inwestycji kapitałowej).

(**) Segment geograficzny „Inne” obejmuje zobowiązania wobec państw członkowskich lub Europejskiego Banku Inwestycyjnego, należności od państw członkowskich lub Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz środki pieniężne funduszu oraz ich ekwiwalenty.

Przychód z opłat i prowizji netto (w tys. EUR)

Główne składniki przychodu z opłat i prowizji netto są następujące:

2006 | 2005 |

Opłaty i prowizje od pożyczek i inwestycji kapitałowych | 4 168 | 684 |

Opłata gwarancyjna | 198 | 24 |

4 366 | 708 |

Wynik operacji finansowych netto (w tys. EUR)

Główne składniki zysku netto z opłat za transakcje oraz wymianę walut są następujące:

2006 | 2005 |

Wynik netto z tytułu różnic kursowych | (14 210) | 6 449 |

Zmiana wartości godziwej instrumentów pochodnych | 14 057 | (5 441) |

(153) | 1 008 |

Koszty ogólnego zarządu (w tys. EUR)

Koszty ogólnego zarządu stanowią rzeczywiste koszty poniesione przez Europejski Bank Inwestycyjny („Bank”) w związku z zarządzaniem funduszem pomniejszone o przychody z tytułu standardowych opłat za oszacowanie wartości pobieranych bezpośrednio przez Bank od klientów korzystających z funduszu.

2006 | 2005 |

Koszt rzeczywisty poniesiony przez Europejski Bank Inwestycyjny | 35 413 | 33 364 |

Przychód z opłat za oszacowanie wartości pobieranych od klientów korzystających z funduszu | (1 500) | ( 909) |

Koszty ogólnego zarządu netto | 33 913 | 32 455 |

Na mocy decyzji Rady z dnia 8 kwietnia 2003 r. państwa członkowskie zobowiązały się do pokrycia w całości kosztów ponoszonych przez Bank z tytułu zarządzania funduszem w ciągu pierwszych pięciu lat działalności 9. Europejskiego Funduszu Rozwoju.

Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych (w tys. EUR)

Dla celów sprawozdania z przepływu środków pieniężnych środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują następujące salda z terminem wymagalności krótszym niż trzy miesiące od daty nabycia.

Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych można rozbić na środki otrzymane od państw członkowskich, które nie zostały jeszcze wypłacone, oraz środki pochodzące z działalności operacyjnej i finansowej w ramach funduszu.

2006 | 2005 |

Składki państw członkowskich otrzymane lecz niewypłacone | 69 720 | 155 523 |

Środki z działalności finansowej i operacyjnej funduszu | 121 060 | 39 393 |

190 780 | 194 916 |

Pożyczki i inwestycje kapitałowe (w tys. EUR)

Pożyczki | Inwestycje kapitałowe | Ogółem |

Na dzień 1. stycznia 2006 r. | 194 009 | 30 886 | 224 895 |

Zmiana aktualizacji wyceny wg wartości godziwej | - | 3 554 | 3 554 |

Utrata wartości | (1 693) | (130) | (1 823) |

Zmiana stanu kosztów zamortyzowanych | (316) | - | (316) |

Wypłaty | 157 004 | 31 965 | 188 969 |

Odsetki skapitalizowane | 4 303 | - | 4 303 |

Kwoty spłacone | (3 585) | (25) | (3 610) |

Zmiana kursu wymiany | (14 509) | 199 | (14 310) |

Stan na dzień 31. grudnia 2006 r. | 335 213 | 66 449 | 401 662 |

Na dzień 31 grudnia 2006 r. utrata wartości w odniesieniu do dwóch transakcji wynosiła łącznie 1,8 mln EUR.Jedna z nich dotyczyła pożyczki w Mauretanii, w przypadku której utrata wartości wyniosła 1,7 mln EUR.

Wśród wszystkich inwestycji kapitałowych wartość inwestycji w spółki notowane na giełdach papierów wartościowych wynosi 15,2 mln EUR.

Należności od wnoszących składki (w tys. EUR)

Główne składniki należności od wnoszących składki są następujące:

2006 | 2005 |

Składka należna lecz niewpłacona | 70 000 | 60 000 |

Specjalna składka państw członkowskich na poczet kosztów ogólnego zarządu | 33 913 | 32 455 |

103 913 | 92 455 |

Inne aktywa

Główne składniki innych aktywów są następujące:

2006 | 2005 |

Nieuzyskane odsetki od pożyczek | 551 | 351 |

Należności od EIB | 814 | - |

1 365 | 351 |

Pochodne instrumenty finansowe (w tys. EUR)

Stan na dzień 31 grudnia 2006 r. | Umowna kwota krajowa | Dodatnia wartość godziwa |

Swapy walutowe | 114 597 | 6 046 |

Swapy walutowo-procentowe | 86 963 | 2 427 |

8 473 |

Stan na dzień 31 grudnia 2005 r. | Umowna kwota krajowa | Ujemna wartość godziwa |

Swapy walutowe | 59 176 | 3 979 |

Swapy walutowo-procentowe | 21 089 | 1 605 |

5 584 |

Zobowiązania wobec osób trzecich ( tys. EUR)

Główne składniki zobowiązań wobec osób trzecich są następujące:

2006 | 2005 |

Koszty ogólnego zarządu netto należne EBI | 33 913 | 32 455 |

Niewypłacone dotacje na spłatę odsetek | 100 512 | 83 200 |

134 425 | 115 655 |

Przychody przyszłych okresów

Główne składniki przychodów przyszłych okresów są następujące:

2006 | 2005 |

Dotacje na spłatę odsetek przyszłych okresów | 7 687 | - |

Prowizje od pożyczek i inwestycji kapitałowych przyszłych okresów | 221 | 186 |

7 908 | 186 |

Pozostałe zobowiązania.

Główne składniki pozostałych zobowiązań są następujące:

2006 | 2005 |

Wynagrodzenie podlegające zwrotowi na rzecz Komisji w odniesieniu do rachunku składek | 696 | - |

Kwoty podlegające zwrotowi na rzecz EIB | 767 | - |

1 463 | - |

Składka państw członkowskich do funduszu (w tys. EUR)

Jeśli chodzi o składki państw członkowskich do funduszu, kwota należna wynosiła 625 mln EUR, z czego wpłacono 555 mln EUR. Z tego kwotę 515 mln EUR przeznacza się na finansowanie funduszu jako takiego, a 110 mln EUR na finansowanie dotacji na spłatę odsetek.

Sprawozdanie dotyczące składek państw członkowskich do funduszu według stanu na dzień 31 grudnia 2006 r. przedstawia się następująco:

Państwa członkowskie | Składki do funduszu | Składki do dotacji na spłatę odsetek | Wniesiono ogółem | Składki należny lecz niewpłacony (*) |

Austria | 13 648 | 2 914 | 16 562 | 1 855 |

Belgia | 20 188 | 4 312 | 24 500 | 2 744 |

Dania | 11 021 | 2 354 | 13 375 | 1 498 |

Finlandia | 7 622 | 1 628 | 9 250 | 1 036 |

Francja | 125 145 | 26 730 | 151 875 | 17 010 |

Niemcy: | 120 304 | 25 696 | 146 000 | 16 352 |

Grecja | 6 437 | 1 376 | 7 813 | 875 |

Irlandia | 3 193 | 682 | 3 875 | 434 |

Włochy | 64 581 | 13 794 | 78 375 | 8 778 |

Luksemburg | 1 494 | 319 | 1 813 | 203 |

Niderlandy | 26 883 | 5 742 | 32 625 | 3 654 |

Portugalia | 4 995 | 1 068 | 6 063 | 679 |

Hiszpania | 30 076 | 6 424 | 36 500 | 4 088 |

Szwecja | 14 060 | 3 002 | 17 062 | 1 911 |

Zjednoczone Królestwo | 65 353 | 13 959 | 79 312 | 8 883 |

OGÓŁEM | 515 000 | 110 000 | 625 000 | 70 000 |

(*) W dniu 18 grudnia 2006 r. Rada ustaliła wysokość składek finansowych, jaki mają wnieść państwa członkowskie do 19 stycznia 2007 r.

Zobowiązania (w tys. EUR)

Zobowiązania w ramach funduszu przedstawiają się następująco:

2006 | 2005 |

Pożyczki niewypłacone | 779 241 | 489 310 |

Niewypłacone zobowiązanie w odniesieniu do inwestycji kapitałowych | 88 552 | 81 572 |

Gwarancje wykorzystane | 7 925 | 5 347 |

Gwarancje niewykorzystane | 63 876 | 36 453 |

939 594 | 612 682 |

Późniejsze zdarzenia

Nie wystąpiły żadne znaczące zdarzenia pozabilansowe, które wymagałyby podania do wiadomości lub dokonania korekty w sprawozdaniu finansowym według stanu na dzień 31 grudnia 2006 r.

Na wniosek Komitetu Zarządzającego Rada Dyrektorów dokonała przeglądu tegoż sprawozdania finansowego w dniu 13 marca 2007 r. i przedłożyła je do zatwierdzenia Radzie Gubernatorów na posiedzeniu w dniu 5 czerwca 2007 r.

ZAŁĄCZNIK – STAN WEDŁUG PAŃSTW I INSTRUMENTÓW

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[pic]

[1] Dz.U. L 83 z 1.4.2003, str. 1-31

[2] Dz.U. L 325 z 20.11.1986, str. 42-55

[3] Dz.U. L 266 z 21.9.1991, str. 1.

[4] Dz.U. L 191 z 7.7.1998, str. 53-70.

[5] Dz.U. L 156 z 18.6.2005, str. 19-20.

[6] Dz.U. L 156 z 29.5.1998, str. 3-106.

[7] Dz.U. L 198 z 6.8.2003, str. 8.

[8] Dz.U. L 48 z 18.2.2006, str. 19-20.

[9] Dz.U. L 48 z 18.2.2006, str. 21.

[10] Dz.U. L 48 z 18.2.2006, str. 20

[11] Dz.U. L 48 z 18.2.2006, str. 21

[12] Nieprzydzielone środki w ramach poprzednich EFR obejmują pozostałe środki z funduszy SYSMIN, których wysokość została ustalona na 410.926 mln EUR na mocy decyzji Komitetu Ambasadorów AKP-WE nr 3/2000. Decyzja Komisji nr PE 410/2001 włącza te środki do programowania orientacyjnych pul środków krajowych (część B) na mocy protokołu finansowego do umowy o partnerstwie AKP-WE.

[13] Załącznik I, ust. 5 Umowy z Kotonu

[14] Decyzja Rady 2005/446/WE z dnia 30.5.2005 r. (Dz.U. L 156 z 18.6.2005, str. 19),

[15] Załącznik 1a ust. 1 oraz załącznik 1b (2. Protokół finansowy (obecnie nazywany wieloletnimi ramami finansowymi) do Umowy z Kotonu.

Top