Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004R0318

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 318/2004 z dnia 23 lutego 2004 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2771/1999 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania przepisów rozporządzenia (WE) nr 1255/1999 w odniesieniu do interwencji na rynku masła i śmietany

Dz.U. L 55 z 24.2.2004, p. 44–49 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 21/02/2008; Uchylona w sposób domniemany przez 32008R0105

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2004/318/oj

32004R0318



Dziennik Urzędowy L 055 , 24/02/2004 P. 0044 - 0049


Rozporządzenie Komisji (WE) nr 318/2004

z dnia 23 lutego 2004 r.

zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2771/1999 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania przepisów rozporządzenia (WE) nr 1255/1999 w odniesieniu do interwencji na rynku masła i śmietany

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1255/1999 z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych [1], w szczególności jego art. 10,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 4 ust. 1 i art. 6 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1255/1999 zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 1787/2003 przewidują redukcje cen interwencyjnych oraz mechanizmy interwencyjne w odniesieniu do masła. Dlatego też konieczne jest ustanowienie w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 2771/1999 [2] szczegółowych zasad w odniesieniu do mechanizmu interwencyjnego dla skupu masła po ustalonych cenach.

(2) Ponadto, zgodnie z art. 6 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1255/1999, Komisja może podjąć decyzję o zawieszeniu skupu interwencyjnego, gdy ilości oferowane w ramach interwencji osiągną pewien poziom. Aby Komisja była w stanie podjąć taką decyzję, należy przyjąć przepisy umożliwiające jej śledzenie ilości masła oferowanych w ramach interwencji publicznej.

(3) Gdy poziom ten zostanie osiągnięty, Komisja może również podjąć decyzję o przeprowadzeniu skupu w drodze stałej procedury przetargowej. Należy określić odpowiednie szczegółowe zasady.

(4) Właściwe zarządzanie zapasami interwencyjnymi wymaga odsprzedaży masła, gdy tylko pojawią się możliwości zbytu. W świetle doświadczenia zdobytego w zakresie sprzedaży masła z zapasów interwencyjnych, szczególnie w odniesieniu do wymogów ilościowych i cennika, należy wprowadzić procedurę przetargową w odniesieniu do sprzedaży masła z interwencji publicznej.

(5) Agencja interwencyjna sprzedaje masło z zapasów interwencyjnych zgodnie z datą jego przyjęcia do składowania; w celu spełnienia wymogów podaży, oferenci powinni mieć możliwość rozróżnienia w ofertach między masłem ze śmietany słodkiej a masłem ze śmietany kwaśniej, przy czym ustalona cena sprzedaży może być różna w zależności od lokalizacji masła oferowanego do sprzedaży.

(6) Dlatego rozporządzenie (WE) nr 2771/1999 powinno zostać odpowiednio zmienione.

(7) Szczegółowe zasady przewidziane w niniejszym rozporządzeniu powinny mieć zastosowanie od dnia 1 marca 2004 r., tj. od dnia stosowania art. 6 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1255/1999 zmienionego rozporządzeniem (WE) nr 1787/2003.

(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Mleka i Przetworów Mlecznych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W rozporządzeniu (WE) nr 2771/1999 wprowadza się następujące zmiany:

1) artykuł 2 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 2

1. Gdy Komisja stwierdzi, zgodnie z art. 8 ust. 4, że w jednym lub wielu Państwach Członkowskich w ciągu dwóch kolejnych tygodni cena rynkowa jest niższa niż 92 % ceny interwencyjnej, rozpoczyna dokonywanie skupu masła oferowanego w ramach interwencji w zainteresowanych Państwach Członkowskich w okresie od 1 marca do 31 sierpnia po cenie równej 90 % ceny interwencyjnej, zgodnie z art. 6 ust. 1 pierwszy akapit rozporządzenia (WE) nr 1255/1999.

2. Gdy Komisja stwierdzi, zgodnie z art. 8 ust. 4, że cena rynkowa w zainteresowanych Państwach Członkowskich jest równa lub przekracza 92 % ceny interwencyjnej w ciągu dwóch kolejnych tygodni, zawiesza skup interwencyjny.";

2) artykuł 4 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Masło zostanie wyprodukowane w ciągu 23 dni poprzedzających datę otrzymania przez agencję interwencyjną oferty sprzedaży.";

3) artykuł 6 ust. 1 pierwszy akapit otrzymuje brzmienie:

"W przypadku gdy masło jest oferowane do sprzedaży w Państwie Członkowskim innym niż to, w którym zostało wyprodukowane, skup odbędzie się pod warunkiem przedstawienia certyfikatu dostarczonego nie później niż w terminie 45 dni od daty otrzymania oferty przez właściwą agencję tego Państwa Członkowskiego, w którym miała miejsce produkcja.";

4) w art. 8 ust. 2 dodaje się akapit w brzmieniu:

"Jeżeli stwierdzone ceny pozostają niezmienne w okresie pięciu lub więcej kolejnych tygodni, Państwa Członkowskie przekazują Komisji swoją ocenę powodów, które sprawiły, że ceny pozostały niezmienne w danym okresie.";

5) w rozdziale II część 3 otrzymuje brzmienie:

"CZĘŚĆ 3

Procedura skupu masła po cenie równej 90 % ceny interwencyjnej

Artykuł 9

Gdy Komisja podejmie decyzję o rozpoczęciu skupu masła zgodnie z art. 2 ust. 1, zainteresowana agencja interwencyjna postępuje zgodnie z przepisami niniejszej części.

Artykuł 10

1. Sprzedający przedkładają ofertę na piśmie, składając ją za potwierdzeniem odbioru lub przesyłając za pomocą jakiegokolwiek środka telekomunikacyjnego pozwalającego na potwierdzenie odbioru.

2. Oferty zawierają następujące informacje:

a) imię i nazwisko/nazwę i adres sprzedającego;

b) oferowaną ilość;

c) miejsce składowania masła.

3. Oferty są ważne wyłącznie, jeżeli:

a) dotyczą ilości masła spełniającej wymogi art. 4 ust. 4;

b) towarzyszy im pisemne zobowiązanie sprzedającego o spełnieniu wymogów art. 4 ust. 3 i art. 14 ust. 2;

c) zostanie dostarczony dowód złożenia przez sprzedającego zabezpieczenia w wysokości 5 EUR za 100 kg w Państwie Członkowskim, w którym oferta została złożona, najpóźniej do dnia otrzymania oferty.

4. Zobowiązanie określone w ust. 3 lit. b), złożone pierwotnie w agencji interwencyjnej, uznaje się automatycznie za ważne w odniesieniu do następnych ofert do czasu wyraźnej rezygnacji ze strony sprzedającego lub ze strony agencji interwencyjnej, pod warunkiem że:

a) pierwotna oferta zawiera stwierdzenie, że sprzedający zamierza skorzystać z przepisów niniejszego ustępu;

b) następne oferty zawierają odwołanie się do przepisów niniejszego ustępu i do daty pierwotnej oferty.

5. Agencja interwencyjna rejestruje datę otrzymania wniosków, ilości, odpowiadające im daty produkcji i miejsce, w którym masło jest składowane.

6. Oferty nie mogą zostać wycofane po ich otrzymaniu przez agencję interwencyjną.

Artykuł 11

Podtrzymanie oferty i dostarczenie masła do magazynu wyznaczonego przez agencję interwencyjną w terminie określonym w art. 12 ust. 2 stanowi wymóg podstawowy w rozumieniu art. 20 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2220/85 [3].

Artykuł 12

1. Po sprawdzeniu oferty i w terminie pięciu dni roboczych od daty jej otrzymania agencja interwencyjna wydaje datowane i oznaczone numerem polecenie dostawy określające:

a) ilość do dostarczenia;

b) ostateczną datę dostawy masła;

c) magazyn chłodniczy, do którego masło musi być dostarczone.

2. Sprzedający realizuje dostawę masła do punktu rozładunkowego magazynu chłodniczego w ciągu 21 dni od daty otrzymania oferty sprzedaży. Dostawa może być podzielona na partie.

Wszelkie koszty wyładunku masła w punkcie rozładunkowym magazynu chłodniczego ponosi sprzedający.

3. Zabezpieczenie, o którym mowa w art. 10 ust. 3 lit. c), zostaje zwolnione natychmiast po realizacji przez sprzedającego dostawy wszystkich ilości określonych w poleceniu dostawy w terminie określonym w poleceniu dostawy.

Jeżeli w wyniku kontroli, o której mowa w art. 4 ust. 1, stwierdza się, że masło nie spełnia wymogów określonych w tym artykule, zabezpieczenie ulega przepadkowi w odniesieniu do dostarczonych ilości. W odniesieniu do pozostałych ilości skup ulega unieważnieniu, a zabezpieczenie zostaje zwrócone.

4. Z wyjątkiem przypadków siły wyższej, jeżeli sprzedający nie zrealizuje dostawy w terminie określonym w poleceniu dostawy, zabezpieczenie, o którym mowa w art. 10 ust. 3 lit. c), ulega przepadkowi proporcjonalnie do niedostarczonych ilości, a skup ulega unieważnieniu w odniesieniu do tych ilości.

5. Dla celów niniejszego artykułu masło uznawane jest za dostarczone agencji interwencyjnej w dniu, w którym cała ilość masła podana w ofercie zostanie przyjęta do magazynu wyznaczonego przez agencję interwencyjną, ale nie wcześniej niż w dniu następującym po dniu wydania polecenia dostawy.

6. Prawa i obowiązki wynikające ze sprzedaży są nieprzenoszalne.

Artykuł 13

1. Agencja interwencyjna dokonuje płatności na rzecz sprzedającego za każdą przejętą ilość masła w terminie od 45 do 65 dni od daty przejęcia, pod warunkiem potwierdzenia zgodności z wymogami art. 3 i 4.

2. Dla celów niniejszego artykułu data przejęcia oznacza datę przyjęcia masła do magazynu chłodniczego wyznaczonego przez agencję interwencyjną, ale nie wcześniej niż w dniu następującym po dniu wydania polecenia dostawy, o którym mowa w art. 12 ust. 1.

Artykuł 14

1. Masło podlega próbnemu okresowi składowania. Okres ten ustala się na 30 dni począwszy od daty przejęcia.

2. Poprzez złożenie oferty sprzedający zobowiązują się – w przypadku gdy kontrola przy przyjęciu do magazynu wyznaczonego przez agencję interwencyjną wykaże, że masło nie spełnia wymogów określonych w art. 3 i 4, lub gdy na zakończenie próbnego okresu składowania minimalna jakość organoleptyczna masła okaże się niższa niż minimalna jakość organoleptyczna określona w załączniku I – do:

a) wycofania masła, o które chodzi; oraz

b) zapłaty kosztów składowania masła, o które chodzi, od dnia przejęcia do dnia wycofania z magazynu.

Koszty składowania do zapłacenia ustala się na podstawie standardowego kosztu przyjęcia, wycofania i składowania określonego zgodnie z art. 6 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1883/78 [4].

Artykuł 15

1. Najpóźniej w każdy wtorek przed godziną 12:00 (czasu brukselskiego) Państwa Członkowskie informują Komisję o ilościach masła, które w ciągu poprzedniego tygodnia były przedmiotem oferty sprzedaży zgodnie z art. 10.

2. Z chwilą stwierdzenia, że oferty osiągają 75 % ilości określonych w art. 6 ust. 1 drugi akapit rozporządzenia (WE) nr 1255/1999 na dany rok, informacja, o której mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, przekazywana jest każdego dnia przed godziną 12:00 (czasu brukselskiego) dla ilości objętych wnioskami złożonymi w dniu poprzednim.

Z chwilą stwierdzenia, że oferty osiągają ilości określone w art. 6 ust. 1 drugi akapit rozporządzenia (WE) nr 1255/1999 na dany rok, skup może ulec zawieszeniu zgodnie z procedurą określoną w art. 42 ust. 2 powołanego rozporządzenia.

Artykuł 15a

W przypadku zawieszenia skupu zgodnie z art. 2 ust. 2 lub z art. 15 ust. 2 akapit drugi, nie przyjmuje się żadnych nowych ofert począwszy od dnia następującego po dniu wejścia w życie decyzji zawieszającej skup."

6) po art. 15a dodaje się część 3a brzmieniu:

"CZĘŚĆ 3a

Procedura skupu masła w trybie przetargu

Artykuł 16

1. W przypadku gdy Komisja postanawia rozpoczęcie skupu masła w trybie stałego zaproszenia do składania ofert zgodnie z art. 6 ust. 1 akapit drugi rozporządzenia (WE) nr 1255/1999 i zgodnie z procedurą określoną w art. 42 ust. 2 tego rozporządzenia, zastosowanie mają art. 3, 4, 5, 6, 12, 13 i 14 niniejszego rozporządzenia, o ile niniejsza część nie stanowi inaczej.

2. Ogłoszenie o przetargu jest publikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

3. Termin składania ofert dla poszczególnych zaproszeń do składania ofert przypada na każdy drugi i czwarty wtorek miesiąca o godzinie 12:00 (czasu brukselskiego) z wyjątkiem drugiego wtorku w sierpniu. Jeżeli wtorek przypada w dzień urzędowo wolny od pracy, termin ten przypada ostatniego poprzedniego dnia roboczego o godzinie 12:00 (czasu brukselskiego).

Artykuł 17

1. Zainteresowane strony uczestniczą w procedurze przetargowej ogłoszonej przez agencję interwencyjną Państwa Członkowskiego poprzez złożenie oferty na piśmie za potwierdzeniem odbioru lub przesłanie za pomocą jakiegokolwiek pisemnego środka telekomunikacyjnego pozwalającego na potwierdzenie odbioru.

2. Oferty zawierają następujące informacje:

a) imię i nazwisko/nazwę i adres oferenta;

b) oferowaną ilość;

c) proponowaną cenę, nieuwzględniającą krajowych podatków i opłat, za 100 kilogramów masła dostarczonych do punktu rozładunkowego magazynu chłodniczego;

d) miejsce składowania masła.

3. Oferty są ważne wyłącznie, jeżeli:

a) dotyczą ilości masła spełniającej wymogi art. 4 ust. 4;

b) towarzyszy im pisemne zobowiązanie sprzedającego o spełnieniu wymogów art. 4 ust. 3 i art. 14 ust. 2;

c) zostanie dostarczony dowód złożenia przez oferenta zabezpieczenia w wysokości 5 EUR za 100 kg przed upływem terminu składania ofert w ramach danego przetargu w Państwie Członkowskim, w którym oferta została złożona.

4. Zobowiązanie określone w ust. 3 lit. b), złożone pierwotnie w agencji interwencyjnej, uznaje się automatycznie za ważne w odniesieniu do następnych ofert do czasu wyraźnej rezygnacji ze strony sprzedającego lub ze strony agencji interwencyjnej, pod warunkiem że:

a) pierwotna oferta zawiera stwierdzenie, że sprzedający zamierza skorzystać z przepisów niniejszego ustępu;

b) następne oferty zawierają odwołanie się do przepisów niniejszego ustępu i do daty pierwotnej oferty.

5. Agencja interwencyjna rejestruje datę otrzymania oferty, ilości, odpowiadające im daty produkcji i miejsce, w którym masło jest składowane.

6. Oferty nie mogą zostać wycofane po upływie określonego w art. 16 ust. 3 terminu składania ofert w ramach danego przetargu.

Artykuł 17a

Podtrzymanie oferty po terminie składania ofert i dostarczenie masła do magazynu wyznaczonego przez agencję interwencyjną w terminie określonym w art. 17d ust. 3 stanowi wymóg podstawowy w rozumieniu art. 20 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2220/85.

Artykuł 17b

1. Państwa Członkowskie informują Komisję o ilościach i cenach oferowanych przez oferentów najpóźniej do godz. 9:00 (czasu brukselskiego) w dniu następującym po terminie, o którym mowa w art. 16 ust. 3.

2. W świetle otrzymanych ofert w ramach danego przetargu Komisja ustala maksymalną cenę skupu w stosunku do obowiązującej ceny interwencyjnej zgodnie z procedurą określoną w art. 42 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1255/1999.

3. Możliwe jest podjęcie decyzji o nienadawaniu dalszego biegu przetargowi.

Artykuł 17c

Oferty zostają odrzucone, jeżeli proponowana cena jest wyższa niż cena maksymalna, o której mowa w art. 17b ust. 2, stosująca się do danego postępowania przetargowego.

Artykuł 17d

1. Agencja interwencyjna bezzwłocznie informuje oferentów o wynikach ich uczestnictwa w procedurze przetargowej.

W przypadku ofert, które nie wygrały, zabezpieczenia przewidziane w art. 17 ust. 3 lit. c) są bezzwłocznie zwalniane.

Prawa i obowiązki wynikające z procedury przetargowej są nieprzenoszalne.

2. Agencja interwencyjna bezzwłocznie wydaje wybranemu oferentowi datowane i oznaczone numerem polecenie dostawy określające:

a) ilość do dostarczenia;

b) ostateczną datę dostawy masła;

c) magazyn chłodniczy, do którego masło musi być dostarczone.

3. W ciągu 21 dni od terminu składania ofert wybrany oferent realizuje dostawę masła do punktu rozładunkowego magazynu chłodniczego. Dostawa może być podzielona na partie.

Wszelkie koszty wyładunku masła w punkcie rozładunkowym magazynu chłodniczego ponosi wybrany oferent.

4. Zabezpieczenie, o którym mowa w art. 17 ust. 3 lit. c), zostaje zwolnione natychmiast po realizacji przez wybranego oferenta dostawy wszystkich ilości określonych na poleceniu dostawy w terminie określonym na poleceniu dostawy.

Jeżeli w wyniku kontroli, o której mowa w art. 4 ust. 1, stwierdza się, że masło nie spełnia wymogów określonych w tym artykule, zabezpieczenie ulega przepadkowi w odniesieniu do dostarczonych ilości. W odniesieniu do pozostałych ilości skup ulega unieważnieniu, a zabezpieczenie zostaje zwrócone.

5. Z wyjątkiem przypadków siły wyższej, jeżeli wybrany oferent nie zrealizuje dostawy w terminie określonym w poleceniu dostawy, zabezpieczenie, o którym mowa w art. 17 ust. 3 lit. c) ulega przepadkowi proporcjonalnie do niedostarczonych ilości, a skup ulega unieważnieniu w odniesieniu do tych ilości.

6. Dla celów niniejszego artykułu masło uznawane jest za dostarczone agencji interwencyjnej w dniu, w którym cała ilość masła podana w poleceniu dostawy zostanie przyjęta do magazynu wyznaczonego przez agencję interwencyjną, ale nie wcześniej niż w dniu następującym po dniu wydania polecenia dostawy."

;

7) w rozdziale II część 5 otrzymuje brzmienie:

"CZĘŚĆ 5

Procedura sprzedaży masła w trybie przetargu

Artykuł 21

1. Sprzedaż masła odbywa się w trybie stałego zaproszenia do składania ofert organizowanego przez każdą agencję interwencyjną.

2. Sprzedaż dotyczy masła przyjętego do składowania przed dniem 1 września 1999 r.

3. Ogłoszenie o stałym zaproszeniu do składania ofert jest publikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej najpóźniej 8 dni przed upływem pierwszego terminu składania ofert.

4. Agencje interwencyjne sporządzają ogłoszenie o stałym zaproszeniu do składania ofert ze wskazaniem w szczególności terminu i adresu składania ofert.

W odniesieniu do składowanego masła określają również:

a) lokalizację magazynu chłodniczego, w którym masło jest składowane;

b) ilość do sprzedaży znajdującą się w każdym magazynie chłodniczym.

5. Agencje interwencyjne prowadzą aktualny wykaz informacji określonych w ust. 4, który udostępniają na żądanie zainteresowanych stron. Agencje interwencyjne publikują regularne uaktualnienia wykazu we właściwej formie, którą określają w ogłoszeniu o stałym zaproszeniu do składania ofert.

6. Agencje interwencyjne podejmują konieczne środki w celu umożliwienia zainteresowanym stronom:

a) zbadanie próbek masła wystawionego na sprzedaż na ich własny koszt przed złożeniem oferty;

b) sprawdzenie wyników analiz, o których mowa w art. 8 rozporządzenia Komisji (WE) nr 213/200 [5].

Artykuł 22

1. Agencje interwencyjne organizują poszczególne przetargi podczas okresu ważności stałego zaproszenia do składania ofert przetargowych.

2. Termin składania ofert dla poszczególnych przetargów przypada na drugi i czwarty wtorek miesiąca o godzinie 12:00 (czasu brukselskiego), z wyjątkiem drugiego wtorku sierpnia i czwartego wtorku grudnia. Jeżeli wtorek przypada w dzień urzędowo wolny od pracy, termin ten przypada ostatniego poprzedniego dnia roboczego o godzinie 12:00 (czasu brukselskiego).

Artykuł 23

1. Oferenci w ramach poszczególnych przetargów przedkładają ofertę na piśmie, składając ją za potwierdzeniem odbioru lub przesyłając za pomocą jakiegokolwiek środka telekomunikacyjnego pozwalającego na potwierdzenie odbioru.

Oferty przedkłada się agencji interwencyjnej posiadającej masło, którego dotyczy oferta.

2. Oferty zawierają następujące informacje:

a) imię i nazwisko/nazwę i adres oferenta;

b) ilość będącą przedmiotem oferty;

c) cenę w EUR nieuwzględniającą krajowych podatków i opłat, oferowaną za 100 kilogramów masła dostarczonych do punktu rozładunkowego magazynu chłodniczego;

d) w razie potrzeby lokalizację magazynu chłodniczego, w którym masło jest składowane, i ewentualnie lokalizację magazynu zastępczego;

e) w razie potrzeby określenie, zgodnie z art. 4 ust. 6 lit. e), rodzaju masła będącego przedmiotem oferty.

3. Oferty są ważne wyłącznie, jeżeli:

a) dotyczą ilości co najmniej 5 ton lub jeżeli ilość dostępna w magazynie chłodniczym jest mniejsza niż 5 ton, rzeczywistej dostępnej ilości;

b) zostanie dostarczony dowód złożenia przez oferenta zabezpieczenia w wysokości 70 EUR na tonę przed upływem terminu składania ofert w ramach danego przetargu w Państwie Członkowskim, w którym oferta została złożona.

4. Oferty nie mogą zostać wycofane po upływie terminu, o którym mowa w art. 22 ust. 2.

Artykuł 24

Dla celów zabezpieczenia przetargowego, o którym mowa w art. 23 ust. 3, podstawowe wymogi w rozumieniu art. 20 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2220/85 są spełnione w odniesieniu do przejęcia masła w terminie określonym w art. 24f ust. 2 niniejszego rozporządzenia.

Artykuł 24a

1. Państwa Członkowskie informują Komisję o ilościach i cenach oferowanych przez oferentów i o ilości masła oferowanego do sprzedaży najpóźniej do godz. 9:00 (czasu brukselskiego) w dniu następującym po terminie, o którym mowa w art. 22 ust. 2.

2. Na podstawie otrzymanych ofert w ramach każdego przetargu ustalana jest minimalna cena sprzedaży zgodnie z procedurą określoną w art. 42 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1255/1999. Cena ta może się zmieniać w zależności od lokalizacji masła oferowanego do sprzedaży.

Możliwe jest podjęcie decyzji o nienadawaniu dalszego biegu przetargowi.

Artykuł 24b

Oferty są odrzucane, jeżeli oferowana cena jest niższa niż ustalona cena minimalna.

Artykuł 24c

1. Agencja interwencyjna dokonuje wyboru oferenta zgodnie z ust. 2–5.

2. Masło jest przydzielane w zależności od daty jego przyjęcia do składowania, począwszy od najstarszego produktu w ramach całkowitej ilości lub odpowiednio od najstarszej partii masła ze słodkiej lub kwaśnej śmietany dostępnej w magazynie chłodniczym wyznaczonym przez oferenta.

3. Bez uszczerbku dla art. 24b, wybiera się oferenta, który oferuje najwyższą cenę. Jeżeli cała dostępna ilość nie została wyczerpana, pozostała ilość przyznawana jest innym oferentom według oferowanych cen, począwszy od ceny najwyższej.

4. Jeżeli wybór oferty prowadziłby do zwarcia umowy na ilość przekraczającą ilość dostępną w danym magazynie chłodniczym, zainteresowanemu oferentowi przydziela się jedynie dostępną ilość.

Jednakże agencja interwencyjna może wyznaczyć za zgodą oferenta inne magazyny chłodnicze w celu osiągnięcia ilości określonej w ofercie.

5. Jeżeli wybór dwóch lub większej liczby ofert oferujących tę samą cenę za masło znajdujące się danym magazynie chłodniczym prowadziłby do zwarcia umów na ilość przekraczającą ilość dostępną, dostępna ilość podlega podziałowi proporcjonalnie do oferowanych ilości.

Jednakże jeżeli podział taki prowadziłby do przyznania ilości mniejszych niż pięć ton, przydział odbywa się w drodze losowania.

Artykuł 24d

Prawa i obowiązki wynikające z procedury przetargowej są nieprzenoszalne.

Artykuł 24e

1. Agencja interwencyjna bezzwłocznie informuje oferentów o wynikach ich uczestnictwa w procedurze przetargowej.

W przypadku ofert, które nie wygrały, zabezpieczenia przewidziane w art. 23 ust. 3 lit. b) są bezzwłocznie zwalniane.

2. Przed odbiorem masła i w terminie określonym w art. 24f ust. 2 wybrani oferenci wpłacają na rzecz agencji interwencyjnej kwotę odpowiadającą ich ofertom w odniesieniu do każdej ilości, jaką zamierzają odebrać.

Artykuł 24f

1. Z chwilą zapłaty kwoty, o której mowa w art. 24e ust. 2, agencja interwencyjna wydaje polecenie odbioru określające:

a) ilość, za którą zapłacono odpowiednią kwotę;

b) lokalizację magazynu chłodniczego, w którym masło jest składowane;

c) ostateczną datę odbioru masła.

2. Wybrani oferenci odbierają przyznane im masło w ciągu 30 dni od terminu składania ofert. Odbiór może dokonywać się partiami, obejmującymi co najmniej 5 ton każda. Jednakże jeżeli ilość dostępna w magazynie chłodniczym jest mniejsza niż 5 ton, możliwe jest wydanie tej mniejszej ilości.

Z wyjątkiem przypadków siły wyższej, jeżeli masło nie zostanie odebrane w terminie określonym w akapicie pierwszym, koszty składowania pokrywa wybrany oferent począwszy od dnia następującego po dniu upływu terminu. Ponadto składowanie odbywa się na jego ryzyko.

3. Zabezpieczenie złożone zgodnie z art. 23 ust. 3 lit. b) zostaje bezzwłocznie zwolnione w odniesieniu do ilości odebranych w terminie określonym w akapicie pierwszym ust. 2 niniejszego artykułu.

Ulega ono przepadkowi w przypadku określonym w ust. 2 akapit drugi.

W przypadku siły wyższej, o którym mowa w ust. 2 akapit drugi, agencja interwencyjna podejmie działania, jakie uzna za stosowne, biorąc pod uwagę przywoływane okoliczności.

Artykuł 24g

Państwa Członkowskie informują Komisję najpóźniej do każdego wtorku przed godziną 12:00 (czasu brukselskiego) o ilościach masła, które w okresie poprzedniego tygodnia:

a) były przedmiotem umowy sprzedaży;

b) zostały przejęte."

Artykuł 2

Zakupy masła zawieszone w niektórych Państwach Członkowskich w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia pozostają zawieszone do czasu podjęcia przez Komisję ponownej decyzji w tej sprawie i jej publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł 3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się od dnia 1 marca 2004 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 23 lutego 2004 r.

W imieniu Komisji

Franz Fischler

Członek Komisji

[1] Dz.U. L 160 z 26.6.1999, str. 48. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1787/2003 (Dz.U. L 270 z 21.10.2003, str. 121).

[2] Dz.U. L 333 z 24.12.1999, str. 11. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 359/2003 (Dz.U. L 53 z 28.2.2003, str. 17).

[3] Dz.U. L 205 z 3.8.1985, str. 5.

[4] Dz.U. L 216 z 5.8.1978, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1259/96 (Dz.U. L 163 z 2.7.1996, str. 10).

[5] Dz.U. L 37 z 7.2.2001, str. 1.

--------------------------------------------------

Top