EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ES noteikumi par komercnoslēpumu aizsardzību

ES noteikumi par komercnoslēpumu aizsardzību

 

KOPSAVILKUMS:

Direktīva (ES) 2016/943 — zinātības un darījumdarbības neizpaužamas informācijas (komercnoslēpumu) aizsardzība pret nelikumīgu iegūšanu, izmantošanu un izpaušanu

KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?

  • Ar šo direktīvu pieņem Eiropas Savienības (ES) noteikumus, ar kuriem saskaņo valstu tiesību aktus par aizsardzību pret komercnoslēpumu nelikumīgu iegūšanu, izmantošanu un izpaušanu.
  • Tās mērķis ir radīt atturošu ietekmi, lai ierobežotu komercnoslēpumu nelikumīgu iegūšanu, izmantošanu un izpaušanu, neapdraudot pamattiesības un pamatbrīvības.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Likumīga iegūšana

Komercnoslēpuma iegūšanu uzskata par likumīgu, ja tas ir iegūts kādā no šādiem veidiem:

  • neatkarīgs atklājums vai izveide;
  • tāda produkta vai objekta aplūkošana, izpēte, sadale pa sastāvdaļām vai pārbaude, kas ir darīts pieejams sabiedrībai vai kas ir tāda informācijas ieguvēja likumīgā turējumā, kuram nav nekāda juridiski saistoša pienākuma ierobežot komercnoslēpuma iegūšanu;
  • darba ņēmēju vai to pārstāvju tiesību uz informāciju un apspriešanos izmantošana saskaņā ar ES tiesību aktiem un valstu tiesību aktiem un praksi;
  • jebkāda cita prakse, kas attiecīgajos apstākļos atbilst godīgai komercpraksei.

Komercnoslēpumu iegūšanu, izmantošanu un izpaušanu uzskata par likumīgu tiktāl, ciktāl to paredz vai atļauj ES vai valsts tiesību akti.

Nelikumīga iegūšana, izmantošana un izpaušana

Komercnoslēpuma iegūšana bez komercnoslēpuma turētāja atļaujas ir uzskatāma par nelikumīgu, ja tas ir noticis šādu iemeslu rezultātā:

  • neatļauta piekļuve tādiem dokumentiem, objektiem, materiāliem, vielām vai elektroniskajām datnēm, to piesavināšanās vai kopēšana, kuri ir komercnoslēpuma turētāja likumīgā kontrolē;
  • jebkāda cita rīcība, kas attiecīgajos apstākļos ir uzskatāma par pretrunā esošu godīgai komercpraksei.

Komercnoslēpuma izmantošanu vai izpaušanu uzskata par nelikumīgu, ja persona to ir veikusi bez komercnoslēpuma turētāja atļaujas, ja:

  • minētā persona ir nelikumīgi ieguvusi komercnoslēpumu;
  • minētā persona ir pārkāpusi konfidencialitātes līgumu vai jebkuru citu pienākumu neizpaust komercnoslēpumu;
  • minētā persona ir pārkāpusi līgumisku pienākumu vai jebkuru citu pienākumu ierobežot komercnoslēpuma izmantošanu.

Komercnoslēpuma iegūšanu, izmantošanu vai izpaušanu arī uzskata par nelikumīgu, ja attiecīgā persona zināja vai tai būtu vajadzējis zināt, ka komercnoslēpums ir ticis tieši vai netieši iegūts no citas personas, kas komercnoslēpumu izmantoja vai izpauda nelikumīgi.

Izņēmumi

Direktīvā noteikts, ka prasība saistībā ar pasākumiem, procedūrām un aizsardzības līdzekļiem tiek noraidīta, ja komercnoslēpuma iespējamā iegūšana, izmantošana vai izpaušana tika veikta jebkurā no šādiem gadījumiem:

  • lai izmantotu tiesības uz vārda un informācijas brīvību, kā izklāstīts Pamattiesību hartā, ietverot plašsaziņas līdzekļu brīvības un plurālisma ievērošanu;
  • lai atklātu pārkāpumu, ļaunprātīgu rīcību vai nelikumīgu darbību , ar noteikumu, ka tas darīts nolūkā aizsargāt vispārējās sabiedrības intereses;
  • komercnoslēpumu izpauduši darba ņēmēji saviem pārstāvjiem ar noteikumu, ka šāda izpaušana bija nepieciešama saistībā ar pārstāvju funkciju pildīšanu;
  • nolūkā aizsargāt likumīgas intereses, kas atzītas ES vai valsts tiesību aktos.

Pasākumi, procedūras un tiesiskās aizsardzības līdzekļi

ES valstis nodrošina pasākumus, procedūras un tiesiskās aizsardzības līdzekļus, kas nepieciešami, lai komercnoslēpumu nelikumīgas iegūšanas, izmantošanas un izpaušanas upuriem nodrošinātu civiltiesisko aizsardzību*.

Direktīvā noteikts, ka pasākumi, procedūras un tiesiskās aizsardzības līdzekļi:

  • ir taisnīgi un vienlīdzīgi;
  • nav nevajadzīgi sarežģīti vai dārgi vai neietver nesamērīgus termiņus vai nepamatotus kavējumus.

Prasību noilguma termiņš nepārsniedz sešus gadus.

Komercnoslēpuma turētāji var iesniegt pieteikumus civiltiesiskās aizsardzības līdzekļu* piemērošanai, ja notikusi attiecīgā komercnoslēpuma nelikumīga iegūšana, izmantošana vai izpaušana. Tie ir šādi:

  • kaitējuma atlīdzināšana;
  • rīkojumi, ar kuriem atbildētājam aizliedz izmantot vai izpaust komercnoslēpumu;
  • pārkāpuma preču galīga izņemšana no tirgus.

KOPŠ KURA LAIKA DIREKTĪVA IR PIEMĒROJAMA?

Tā ir piemērojama kopš 2016. gada 5. jūlija. ES valstu tiesību aktos tā ir jāiekļauj līdz 2018. gada 9. jūnijam.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

* GALVENIE TERMINI

Civiltiesiskā aizsardzība: pasākumi nodarījuma novēršanai, mazināšanai vai atlīdzināšanai. Šie pasākumi var ietvert kompensācijas par nodarījumu vai kompensācijas par gūtajām traumām, vai arī līdzekļu piedziņu vai atlīdzināšanu saistībā ar kaitējumu, traumām vai bojājumiem.
Tiesiskās aizsardzības līdzekļi: līdzekļi, ar kuriem tiesa nodrošina tiesību aizsardzību, piemēro sodu vai sagatavo citu tiesas rīkojumu tās sprieduma izpildei.

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva (ES) 2016/943 (2016. gada 8. jūnijs) par zinātības un darījumdarbības neizpaužamas informācijas (komercnoslēpumu) aizsardzību pret nelikumīgu iegūšanu, izmantošanu un izpaušanu (OV L 157, 15.6.2016., 1.–18. lpp.)

Pēdējo reizi atjaunots: 22.11.2016

Augša