EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014L0097

Izvedbena direktiva Komisije 2014/97/EU z dne 15. oktobra 2014 o izvajanju Direktive Sveta 2008/90/ES v zvezi z registracijo dobaviteljev in sort ter skupnim seznamom sort

OJ L 298, 16.10.2014, p. 16–21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir_impl/2014/97/oj

16.10.2014   

SL

Uradni list Evropske unije

L 298/16


IZVEDBENA DIREKTIVA KOMISIJE 2014/97/EU

z dne 15. oktobra 2014

o izvajanju Direktive Sveta 2008/90/ES v zvezi z registracijo dobaviteljev in sort ter skupnim seznamom sort

EVROPSKA KOMISIJA JE –

ob upoštevanju Pogodbe o delovanju Evropske unije,

ob upoštevanju Direktive Sveta 2008/90/ES z dne 29. septembra 2008 o trženju razmnoževalnega materiala sadnih rastlin in sadnih rastlin, namenjenih za pridelavo sadja (1), ter zlasti člena 5(3) ter člena 7(5) in (6) Direktive,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Določiti je treba predpise o registru dobaviteljev, kot določa Direktiva 2008/90/ES, ter obveznostih sporočanja za dobavitelje.

(2)

Države članice bi morale zaradi preglednosti omogočiti dostop do navedenega registra, kadar je ustrezno. Odločitev o tem, ali je treba navedeni register ali dele navedenega registra objaviti, sprejmejo države članice.

(3)

Pripraviti bi bilo treba tudi register sort. Navedeni register bi moral poleg sort, ki so registrirane v skladu z Direktivo 2008/90/ES, vključevati tudi sorte, ki so registrirane v skladu z Direktivo Sveta 92/34/EGS (2). V navedenem registru bi bilo treba navesti, ali je za sorte na voljo uradni opis ali uradno priznani opis.

(4)

Gensko spremenjene sorte bi bilo treba registrirati samo, če je gensko spremenjeni organizem, ki ga vsebuje sorta, odobren za gojenje v skladu z Direktivo 2001/18/ES Evropskega parlamenta in Sveta (3) ali Uredbo (ES) št. 1829/2003 Evropskega parlamenta in Sveta (4).

(5)

Določiti bi bilo treba pogoje za registracijo sort kot sort z uradnim opisom ter postopek njihove registracije. Države članice lahko v skladu z Direktivo 2008/90/ES določijo pogoje za registracijo sorte z uradno priznanim opisom.

(6)

Pristojni uradni organ bi moral za namen registracije sorte kot sorte z uradnim opisom določiti takšen uradni opis.

(7)

Določiti bi bilo treba obdobje veljavnosti registracije, podaljšanje registracije in izbris sorte iz registra sort.

(8)

Države članice bi morale druga drugi in Komisiji sporočati nekatere podatke o registriranih sortah in zahtevkih za registracijo sort. Komisija bi morala na podlagi teh podatkov objaviti skupen seznam sort, da bi oblikovala pregledno podatkovno zbirko, ki je enostavna za uporabo, in s tem povečala zaupanje na trgu.

(9)

Primerno je razveljaviti Direktivo Komisije 93/79/EGS (5).

(10)

Ukrepi iz te direktive so v skladu z mnenjem Stalnega odbora za razmnoževalni material in rastline sadnih rodov in vrst –

SPREJELA NASLEDNJO DIREKTIVO:

Člen 1

Register dobaviteljev

1.   Države članice vodijo in dopolnjujejo register dobaviteljev iz člena 5(1) Direktive 2008/90/ES.Navedeni register je v nadaljnjem besedilu imenovan „register dobaviteljev“.

Navedeni register poleg dobaviteljev, ki so registrirani v skladu s to direktivo, vključuje dobavitelje, pooblaščene na podlagi nacionalnih določb, s katerimi se prenaša člen 6(1) Direktive 92/34/EGS.

Kadar je ustrezno, države članice omogočijo dostop do registra dobaviteljev.

2.   Register dobaviteljev vključuje naslednje podatke:

(a)

ime, naslov in kontaktne podatke dobavitelja;

(b)

dejavnosti v skladu s členom 2(9) Direktive 2008/90/ES, ki jih dobavitelj izvaja v zadevni državi članici, naslov prostorov in zadevne glavne rodove ali vrste, ter

(c)

registracijsko številko ali oznako.

3.   Države članice zagotovijo, da pristojni uradni organ izbriše fizično ali pravno osebo iz registra dobaviteljev, če se ugotovi, da navedena oseba ne izvaja več nobene dejavnosti v skladu s členom 2(9) Direktive 2008/90/ES.

Člen 2

Obveznosti dobaviteljev glede sporočanja

1.   Države članice zagotovijo, da dobavitelji sporočijo podatke iz člena 1(2)(a) in (b).

To pa se ne zahteva od dobaviteljev, ki so pooblaščeni v skladu s členom 6(1) Direktive 92/34/EGS.

2.   Države članice zagotovijo, da dobavitelji sporočijo vsako spremembo svojega položaja, ki zadeva podatke iz člena 1(2)(a) in (b).

3.   Države članice zagotovijo, da so dobavitelji obveščeni o svoji registraciji in vseh spremembah registracije v roku, ki se določi v nacionalni zakonodaji.

Člen 3

Register sort

1.   Države članice vodijo, dopolnjujejo in objavijo register sort.

Register sort poleg sort, registriranih v skladu s to direktivo, vključuje sorte, ki so bile registrirane pred 30. septembrom 2012 v skladu s členom 9(3) Direktive 92/34/ES, in sorte, ki so bile registrirane v skladu z drugim stavkom prvega pododstavka člena 7(4) Direktive 2008/90/ES.

2.   Register sort vključuje naslednje podatke:

(a)

poimenovanje sorte in sopomenke;

(b)

vrsto, ki ji sorta pripada;

(c)

navedbo „uradni opis“ ali „uradno priznani opis“, kakor je ustrezno;

(d)

datum registracije ali, kadar je ustrezno, podaljšanja registracije;

(e)

konec veljavnosti registracije.

3.   Države članice hranijo dokumentacijo za vsako sorto, ki jo registrirajo. Navedena dokumentacija vsebuje opis sorte in povzetek vseh dejstev v zvezi z registracijo sorte.

Člen 4

Pogoji za registracijo sort

1.   Države članice zagotovijo, da se sorta registrira kot sorta z uradnim opisom, če izpolnjuje naslednje zahteve:

(a)

zagotovi se razločljivost, izenačenost in nespremenljivost sorte v skladu z odstavkom 2;

(b)

na voljo je vzorec sorte in

(c)

v primeru gensko spremenjenih sort je gensko spremenjeni organizem, ki ga vsebuje sorta, odobren za gojenje v skladu z Direktivo 2001/18/ES ali Uredbo (ES) št. 1829/2003.

2.   Sorta velja za:

(a)

„razločljivo“, kadar jo je glede na izražene lastnosti, ki izhajajo iz določenega genotipa ali kombinacije genotipov, mogoče jasno razločiti od katere koli druge sorte, ki je splošno znana na datum vložitve zahtevka iz člena 5;

(b)

„izenačeno“, kadar so glede na različice, ki jih je mogoče pričakovati pri določenih lastnostih njenega razmnoževanja, navedene izražene lastnosti, ki so vključene v pregled razločljivosti, ter vse druge lastnosti, ki se uporabljajo pri opisu vrste, dovolj izenačene;

(c)

„nespremenljivo“, kadar izražene lastnosti, ki so vključene v pregled razločljivosti, ter vse druge lastnosti, ki se uporabljajo pri opisu sorte, po večkratnem razmnoževanju ali pri mikrorazmnoževanju ob koncu vsakega cikla ostanejo nespremenjene.

Člen 5

Zahtevek za registracijo sorte

1.   Države članice zahtevajo, da se za registracijo sorte kot sorte z uradnim opisom vloži pisni zahtevek pri pristojnem uradnem organu zadevne države članice.

2.   Zahtevku se priložijo:

(a)

podatki, ki se zahtevajo v tehničnih vprašalnikih, ki so v času vložitve zahtevka določeni v:

(i)

Prilogi II k „Protokolom za preizkušanje razločljivosti, izenačenosti in nespremenljivosti“ upravnega sveta Urada Skupnosti za rastlinske sorte (CPVO) za ustrezno vrsto, za katero je objavljen takšen protokol; ali, kadar takšni protokoli niso objavljeni,

(ii)

oddelku X „Smernic za izvajanje preizkušanja razločljivosti, nespremenljivosti in izenačenosti“ Mednarodne zveze za varstvo novih sort rastlin (UPOV) ter Prilogi k zadevni smernici za ustrezno vrsto, za katero so objavljene takšne smernice, ali kadar takšne smernice niso objavljene,

(iii)

nacionalnih določbah;

(b)

podatki o tem, ali je sorta uradno registrirana v drugi državi članici oziroma je bil vložen zahtevek za njeno registracijo v drugi državi članici;

(c)

predlagano poimenovanje;

(d)

v primeru gensko spremenjenih sort dokazilo o tem, da je gensko spremenjeni organizem, ki ga vsebuje sorta, odobren za gojenje v skladu z Direktivo 2001/18/ES ali Uredbo (ES) št. 1829/2003.

3.   Vložnik lahko z zahtevkom predloži tudi kar koli od naslednjega:

(a)

uradni opis, ki ga v skladu s členom 6(5) določi pristojni uradni organ v drugi državi članici;

(b)

vse druge ustrezne podatke.

Člen 6

Pregled zahtevkov

1.   Države članice zagotovijo, da se, kadar pristojni uradni organ prejme zahtevek za registracijo sorte kot sorte z uradnim opisom, navedena sorta pregleda v skladu z odstavki 2, 3 in 4.

2.   Za določitev uradnega opisa sorte se opravijo poskusi rasti.

Poskusi rasti pa se ne opravijo, kadar vložnik zahtevka predloži podatke v skladu s členom 5(3)(a) in pristojni uradni organ na podlagi teh podatkov meni, da so izpolnjeni pogoji za registracijo iz člena 4.

Kadar je treba opraviti poskuse rasti, pristojni uradni organ zahteva vzorec materiala sorte.

3.   Poskuse rasti iz odstavka 2 opravi:

(a)

pristojni uradni organ, ki prejme zahtevek, ali

(b)

pristojni uradni organ druge države članice, ki se strinja z izvajanjem navedenih poskusov, ali

(c)

katera koli pravna oseba v skladu s členom 13(2) Direktive 2008/90/ES.

Kadar se uporablja točka (c) in se poskusi opravljajo v prostorih zasebnih podjetij, pristojni uradni organ zagotovi, da se ne izvajajo nobeni ukrepi, ki bi lahko ovirali uradni pregled.

4.   Poskusi rasti se opravijo najmanj v skladu z naslednjimi določbami v zvezi z zasnovo poskusa, pogoji za rast in lastnostmi sorte, in sicer:

(a)

„Protokoli za preizkušanje razločljivosti, izenačenosti in nespremenljivosti“ upravnega sveta Urada Skupnosti za rastlinske sorte (CPVO), ki se uporabljajo na začetku tehničnega pregleda; ali, kadar protokoli za ustrezno vrsto niso objavljeni;

(b)

„Smernicami za izvajanje preizkušanja razločljivosti, nespremenljivosti in izenačenosti“ Mednarodne zveze za varstvo novih sort rastlin (UPOV), ki se uporabljajo na začetku tehničnega pregleda, ali kadar smernice za ustrezno vrsto niso objavljene;

(c)

nacionalnimi določbami.

5.   Če pristojni uradni organ po pregledu iz odstavka 1 ugotovi, da zadevna sorta izpolnjuje pogoje iz člena 5, določi uradni opis in vpiše navedeno sorto v register sort.

Člen 7

Obdobje veljavnosti registracije sorte

Najdaljše obdobje veljavnosti registracije sorte je 30 let.

V primeru gensko spremenjenih sort se veljavnost registracije omeji na obdobje, v katerem je gensko spremenjeni organizem, ki ga vsebuje sorta, odobren za gojenje v skladu z Direktivo 2001/18/ES ali Uredbo (ES) št. 1829/2003.

Člen 8

Podaljšanje registracije sorte

1.   Države članice zagotovijo, da se registracija sorte lahko podaljša za nadaljnja obdobja 30 let pod pogojem, da je material navedene sorte še vedno na voljo.

V primeru gensko spremenjen sorte pa za podaljšanje velja tudi pogoj, da je tudi gensko spremenjen organizem še naprej odobren za gojenje v skladu z Direktivo 2001/18/ES ali Uredbo (ES) št. 1829/2003. Obdobje podaljšanja se omeji na obdobje odobritve zadevnega gensko spremenjenega organizma.

2.   Države članice zahtevajo, da se za podaljšanje registracije vloži pisni zahtevek pri pristojnem uradnem organu zadevne države članice. Zahtevku se priloži dokazilo o izpolnjenih pogojih iz odstavka 1.

Država članica pa lahko podaljša registracijo sorte, za katero ni vložen noben pisni zahtevek, kadar meni, da bo to prispevalo k ohranitvi genske raznovrstnosti in trajnostne pridelave ali da je to v kakem drugem splošnem interesu.

Člen 9

Izbris sorte iz registra sort

Države članice zagotovijo, da se sorta izbriše iz registra sort, če:

(a)

pogoji za registracijo iz člena 4 niso več izpolnjeni;

(b)

so bile v času vložitve zahtevka za registracijo ali med pregledom navedene neresnične ali goljufive podrobnosti o dejstvih, na podlagi katerih je bila sorta registrirana.

Člen 10

Obvestila

1.   Vsaka država članica obvesti pristojni uradni organ druge države članice in Komisijo o podatkih, potrebnih za dostop do registra sort zadevne države članice.

Vsaka država članica čim prej obvesti Komisijo o vpisu sorte v svoj register sort in vseh drugih spremembah registra sort.

2.   Vsaka država članica na zahtevo omogoči drugi državi članici ali Komisiji dostop do:

(a)

uradnega ali uradno priznanega opisa sort, registriranih v registru sort zadevne države članice;

(b)

rezultatov pregledov zahtevkov za registracijo sort, ki jih opravi zadevna država članica v skladu s členom 6;

(c)

vseh drugih razpoložljivih podatkov o sortah, vpisanih v register sort zadevne države članice ali izbrisanih iz navedenega registra;

(d)

seznama sort, za katere se zahtevki za registracijo v zadevni državi članici še obravnavajo.

Člen 11

Skupni seznam

Komisija na podlagi podatkov, ki jih prejme v skladu s pododstavkom 2 člena 10(1), vzpostavi, redno dopolnjuje in objavlja elektronski skupni seznam sort, ki so vključene v register sort držav članic.

Člen 12

Prenos

1.   Države članice najpozneje do 31. decembra 2016 sprejmejo in objavijo zakone in druge predpise, ki so potrebni za izpolnjevanje zahtev iz te direktive. Komisiji nemudoma sporočijo besedilo navedenih predpisov in korelacijsko tabelo med navedenimi predpisi in to direktivo.

Navedene predpise uporabljajo od 1. januarja 2017.

Države članice se v sprejetih predpisih sklicujejo na to direktivo ali pa sklic nanjo navedejo ob njihovi uradni objavi. Način sklicevanja določijo države članice.

2.   Države članice Komisiji sporočijo besedilo temeljnih predpisov nacionalne zakonodaje, sprejetih na področju, ki ga ureja ta direktiva.

Člen 13

Razveljavitev

Direktiva 93/79/EGS se razveljavi z učinkom od 1. januarja 2017.

Člen 14

Začetek veljavnosti

Ta direktiva začne veljati dvajseti dan po objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Člen 15

Naslovniki

Ta direktiva je naslovljena na države članice.

V Bruslju, 15. oktobra 2014

Za Komisijo

Predsednik

José Manuel BARROSO


(1)  UL L 267, 8.10.2008, str. 8.

(2)  Direktiva Sveta 92/34/EGS z dne 28. aprila 1992 o trženju razmnoževalnega materiala sadnih rastlin in sadnih rastlin, namenjenih za pridelavo sadja (UL L 157, 10.6.1992, str. 10).

(3)  Direktiva 2001/18/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 12. marca 2001 o namernem sproščanju gensko spremenjenih organizmov v okolje in razveljavitvi Direktive Sveta 90/220/EGS (UL L 106, 17.4.2001, str. 1).

(4)  Uredba (ES) št. 1829/2003 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 22. septembra 2003 o gensko spremenjenih živilih in krmi (UL L 268, 18.10.2003, str. 1).

(5)  Direktiva Komisije 93/79/EGS z dne 21. septembra 1993 o dodatnih izvedbenih določbah za sezname sort razmnoževalnega materiala sadnih rastlin in sadik sadnih rastlin, ki jih hranijo dobavitelji v skladu z Direktivo Sveta 92/34/EGS (UL L 256, 14.10.1993, str. 25).


Top