EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009L0139

2009 m. lapkričio 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/139/EB dėl įstatymais nustatyto dviračių ir triračių motorinių transporto priemonių ženklinimo (Kodifikuota redakcija) (Tekstas svarbus EEE)

OJ L 322, 9.12.2009, p. 3–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
Special edition in Croatian: Chapter 07 Volume 020 P. 156 - 164

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2015; panaikino 32013R0168

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2009/139/oj

9.12.2009   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 322/3


EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS DIREKTYVA 2009/139/EB

2009 m. lapkričio 25 d.

dėl įstatymais nustatyto dviračių ir triračių motorinių transporto priemonių ženklinimo

(kodifikuota redakcija)

(Tekstas svarbus EEE)

EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdami į Europos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 95 straipsnį,

atsižvelgdami į Komisijos pasiūlymą,

atsižvelgdami į Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę (1),

laikydamiesi Sutarties 251 straipsnyje nustatytos tvarkos (2),

kadangi:

(1)

1993 m. birželio 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 93/34/EEB dėl įstatymais numatyto dviračių ir triračių motorinių transporto priemonių ženklinimo (3) buvo keletą kartų iš esmės keičiama (4). Siekiant aiškumo ir racionalumo minėta direktyva turėtų būti kodifikuota.

(2)

Direktyva 93/34/EEB – tai viena iš 1992 m. birželio 30 d. Tarybos direktyvoje 92/61/EEB dėl dviračių ir triračių motorinių transporto priemonių tipo patvirtinimo, pakeistoje 2002 m. kovo 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2002/24/EB dėl dviračių ir triračių motorinių transporto priemonių tipo patvirtinimo (5), numatytos EB tipo patvirtinimo sistemos atskirųjų direktyvų, nustatanti techninius dizaino ir konstrukcijos reikalavimus dviratėms ir triratėms motorinėms transporto priemonėms dėl įstatymais nustatyto ženklinimo. Šie techniniai reikalavimai susiję su valstybių narių įstatymų derinimu, siekiant kiekvienai transporto priemonių rūšiai taikyti EB tipo patvirtinimo tvarką, numatytą Direktyvoje 2002/24/EB. Todėl šiai direktyvai taikomos Direktyvoje 2002/24/EB išdėstytos nuostatos dėl transporto priemonių sistemų, sudėtinių dalių ir atskirų techninių mazgų.

(3)

Ši dviračių ir triračių motorinių transporto priemonių įstatymais nustatytą ženklinimą reglamentuojanti direktyva neturėtų drausti valstybėms narėms palikti galioti konkrečių nediskriminuojančių privalomų nuostatų, reikalingų kelių eismo taisyklėms taikyti, jei šie konkretūs reikalavimai susiję su šių transporto priemonių naudojimu ir nenumato kokių nors jų konstrukcijos pakeitimų, galinčių sukliudyti atlikti šios transporto priemonės tipo Bendrijos tipo patvirtinimą.

(4)

Ši direktyva neturėtų daryti įtakos valstybių narių įsipareigojimams, susijusiems su direktyvų perkėlimo į nacionalinę teisę ir taikymo pradžios terminais, numatytais II priedo B dalyje,

PRIĖMĖ ŠIĄ DIREKTYVĄ:

1 straipsnis

Ši direktyva taikoma visų tipų transporto priemonių, kaip nurodyta Direktyvos 2002/24/EB 1 straipsnyje, įstatymais nustatytam ženklinimui.

2 straipsnis

Dviračių ar triračių motorinių transporto priemonių įstatymais nustatyto ženklinimo EB sudedamosios dalies tipo patvirtinimo tvarka bei laisvo šių transporto priemonių judėjimo sąlygos nustatytos Direktyvos 2002/24/EB II ir III skyriuose.

3 straipsnis

Pakeitimai, būtini I priedo reikalavimus suderinti su technikos pažanga, priimami pagal Direktyvos 2002/24/EB 18 straipsnio 2 dalyje nustatytą procedūrą.

4 straipsnis

1.   Valstybės narės dėl priežasčių, susijusių su įstatymais nustatytu ženklinimu, dviratėms ar triratėms motorinėms transporto priemonėms, kurios atitinka šioje direktyvoje nustatytus reikalavimus, negali atsisakyti suteikti EB tipo patvirtinimo arba uždrausti tokias transporto priemones įregistruoti, parduoti ar naudoti.

2.   Valstybės narės dėl priežasčių, susijusių su įstatymais nustatytu ženklinimu, negali suteikti EB tipo patvirtinimo bet kurio naujo tipo dviratėms ar triratėms motorinėms transporto priemonėms, kurios neatitinka šioje direktyvoje nustatytų reikalavimų.

3.   Valstybės narės pateikia Komisijai šios direktyvos taikymo srityje priimtų pagrindinių nacionalinės teisės aktų nuostatų tekstus.

5 straipsnis

Direktyva 93/34/EEB su pakeitimais, padarytais direktyvomis, nurodytomis II priedo A dalyje, yra panaikinama nedarant įtakos valstybių narių įsipareigojimams, susijusiems su direktyvų perkėlimo į nacionalinę teisę ir taikymo pradžios terminais, numatytais II priedo B dalyje.

Nuorodos į panaikintą direktyvą laikomos nuorodomis į šią direktyvą ir skaitomos pagal III priede pateiktą atitikmenų lentelę.

6 straipsnis

Ši direktyva įsigalioja dvidešimtą dieną nuo jos paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Ji taikoma nuo 2010 m. birželio 1 d.

7 straipsnis

Ši direktyva skirta valstybėms narėms.

Priimta Strasbūre 2009 m. lapkričio 25 d.

Europos Parlamento vardu

Pirmininkas

J. BUZEK

Tarybos vardu

Pirmininkė

Å. TORSTENSSON


(1)  OL C 77, 2009 3 31, p. 41.

(2)  2008 m. lapkričio 18 d. Europos Parlamento nuomonė (dar nepaskelbta Oficialiajame leidinyje) ir 2009 m. lapkričio 10 d. Tarybos sprendimas.

(3)  OL L 188, 1993 7 29, p. 38.

(4)  Žr. II priedo A dalį.

(5)  OL L 124, 2002 5 9, p. 1.


I PRIEDAS

DVIRAČIŲ IR TRIRAČIŲ MOTORINIŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ ĮSTATYMAIS NUSTATYTO ŽENKLINIMO REIKALAVIMAI

1.   BENDROSIOS NUOSTATOS

1.1.

Visos transporto priemonės turi turėti toliau nurodytą lentelę ir ženklinimą. Šią lentelę ir ženklinimą turi tvirtinti gamintojas arba jo įgaliotas atstovas.

2.   GAMYKLINĖ LENTELĖ

2.1.

Gamyklinė lentelė, kurios pavyzdys pateiktas 1 priedėlyje, turi būti gerai pritvirtinta lengvai prieinamoje vietoje, ją tvirtinant prie dalies, kurios transporto priemonės eksploatacijos metu paprastai keisti nereikia; lentelė turi būti lengvai įskaitoma ir joje pateikiama informacija, kurios negalima ištrinti, šia eilės tvarka:

2.1.1.

gamintojo pavadinimas;

2.1.2.

tipo patvirtinimo ženklas, kaip nurodyta Direktyvos 2002/24/EB 8 straipsnyje;

2.1.3.

transporto priemonės identifikavimo numeris (VIN);

2.1.4.

stovinčios transporto priemonės garso lygis: … dB(A) … sūkių per minutę.

2.2.

Įstatymais nustatyto ženklinimo sudėtinės dalies tipo patvirtinimo sertifikate nenurodomas 2.1.2 punkte minėtas EB sudedamosios dalies tipo patvirtinimo ženklas bei 2.1.4 punkte minėtas stovinčios transporto priemonės garso lygis ir sūkių skaičius per minutę. Vis dėlto ši informacija turi būti nurodyta ant visų transporto priemonių, pagamintų laikantis patvirtinto tipo reikalavimų.

2.3.

Po aiškiai apibrėžtu stačiakampiu, kuriame surašyta tik 2.1.1–2.1.4 punktuose nurodyta informacija, arba šalia to stačiakampio (žr. 1 priedėlį) gamintojas gali nurodyti papildomą informaciją.

3.   TRANSPORTO PRIEMONĖS IDENTIFIKAVIMO NUMERIS

Transporto priemonės identifikavimo numeris sudarytas iš struktūrizuoto ženklų derinio, kurį transporto priemonei suteikia gamintojas. Šiuo deriniu siekiama 30 metų laikotarpiui užtikrinti galimybę vienareikšmiškai identifikuoti transporto priemonę, naudojant vien tik gamintojo informaciją (t. y. nesant reikalo ieškoti bet kurios kitos informacijos). Identifikavimo numeriui keliami šie reikalavimai:

3.1.

transporto priemonės identifikavimo numeris turi būti nurodytas gamyklinėje lentelėje. Numeris turi būti iškaltas arba įspaustas taip, kad jis nenusitrintų ir nepasikeistų, užrašant ant važiuoklės arba rėmo lengvai prieinamoje vietoje dešinėje transporto priemonės pusėje;

3.1.1.

transporto priemonės identifikavimo numeris turi būti sudarytas iš trijų toliau nurodytų dalių:

3.1.1.1.

pirmąją dalį sudaro transporto priemonės gamintojui suteiktas kodas, kuris leidžia tą gamintoją identifikuoti. Kodą sudaro trys ženklai (raidės arba skaičiai), kuriuos suteikia valstybės, kurioje gamintojas turi registruotą adresą, kompetentinga institucija pagal tarptautinės agentūros, veikiančios Tarptautinės standartizacijos organizacijos (ISO) leidimu, praktiką. Pirmasis ženklas nurodo geografinę zoną, antrasis – toje geografinėje zonoje esančią šalį, o trečiasis – konkretų gamintoją. Jei gamintojas pagamina mažiau kaip 500 transporto priemonių per metus, trečias ženklas visada turi būti 9. Konkrečiam gamintojui identifikuoti minėtoji institucija suteikia trečiąjį, ketvirtąjį ir penktąjį trečiosios kodo dalies ženklą;

3.1.1.2.

antrąją dalį sudaro šeši ženklai (raidės arba skaičiai), kuriais apibūdinamos bendros transporto priemonės charakteristikos (tipas, variantas ir, jei tai mopedas, versija); kiekvieną charakteristiką gali žymėti keli ženklai. Jei gamintojas nepanaudoja vieno arba daugiau tų ženklų, tuščiose vietose jis pasirinktinai įrašo raides arba skaičius;

3.1.1.3.

trečiąją dalį sudaro aštuoni ženklai, keturi paskutinieji būtinai turi būti skaičiai, ir naudojant juos kartu su kitomis dviem dalimis, turi leisti aiškiai identifikuoti transporto priemonę. Vietoje nepanaudotų ženklų įrašomas 0, kad bendras ženklų skaičius atitiktų reikalavimus;

3.1.2.

transporto priemonės identifikavimo numeris, jeigu įmanoma, turi būti pateikiamas vienoje eilutėje. Šios eilutės pradžia ir pabaiga turi būti pažymėtos ne arabišku skaičiumi ir ne didžiąja lotyniška raide, ir ne simboliu, kurį būtų galima supainioti su bet kuriuo tokiu ženklu.

Išimties tvarka ir dėl techninių priežasčių transporto priemonės identifikavimo numerį taip pat galima pateikti dviejose eilutėse. Tačiau šiuo atveju tarp kiekvienos iš trijų dalių neturi būti tarpų, o kiekvienos eilutės pradžia ir pabaiga turi būti pažymėtos ne arabišku skaičiumi ir ne didžiąja lotyniška raide, ir ne simboliu, kurį būtų galima supainioti su bet kuriuo tokiu ženklu.

Minėtą simbolį taip pat leidžiama pateikti eilutėje tarp trijų dalių (punktas 3.1.1).

Tarp ženklų neturi būti tarpų.

4.   ŽENKLAI

4.1.

Visiems 2 ir 3 punktuose nurodytiems ženklinimams naudojamos lotynų raidyno raidės ir arabiški skaitmenys. 2.1.1, 2.1.3 ir 3 punktuose nurodytai informacijai žymėti naudojamos lotyniško raidyno raidės turi būti didžiosios.

4.2.

Transporto priemonės identifikavimo numeryje:

4.2.1.

draudžiama naudoti raides I, O ir Q, brūkšnelius, žvaigždutes ar kitus specialius ženklus;

4.2.2.

minimalus raidžių ir skaičių aukštis turi būti toks:

4.2.2.1.

4 mm, jei ženklai rašomi tiesiai ant važiuoklės arba rėmo, ar kitose transporto priemonės lygiavertėse dalyse;

4.2.2.2.

3 mm, jei ženklai rašomi į gamyklinę lentelę.

1 priedėlis

Gamyklinės lentelės pavyzdys

Toliau pateiktas pavyzdys neturi jokios įtakos nei gamyklinėje lentelėje pateikiamai informacijai, nei pačios lentelės, skaičių ar raidžių dydžiui. Jis pateiktas tik kaip pavyzdys.

2.3 punkte nurodytą papildomą informaciją galima rašyti po stačiakampiu, kuriame pateikta privalomoji informacija, arba šalia jo.

STELLA FABBRICA MOTOCICLI

e3 5364

3 G S K L M 3 A C 8 B 1 2 0 0 0 0

80 dB(A) — 3 750 rev/min

Sutartiniai ženklai:

Pirmiau pateiktas lentelės pavyzdys nurodo, kad transporto priemonės gamintojas yra „Stella Fabbrica Motocicli“ ir kad tipo patvirtinimas suteiktas Italijoje (e3), Nr. 5364.

Identifikavimo numeris (3GSKLM3AC8B120000) nurodo šią informaciją:

pirmoji dalis (3GS):

—   3: geografinė zona (Europa);

—   G: geografinėje zonoje esanti valstybė (Vokietija);

—   S: gamintojas (Stella Fabbrica Motocicli);

antroji dalis (KLM3AC):

—   KL: transporto priemonės tipas;

—   M3: variantas (transporto priemonės kėbulas);

—   AC: versija (transporto priemonės variklis)

trečioji dalis (8B120000):

:

8B12

:

transporto priemonės identifikavimas ir kitų dviejų identifikavimo numerio dalių derinys;

:

0000

:

nepanaudotos vietos, kuriose įrašytas 0, kad bendras ženklų skaičius atitiktų nustatytus reikalavimus.

Stovinčios transporto priemonės garso lygis yra 80 dB(A), kai sūkių skaičius yra 3 750 kartų per minutę.

2 priedėlis

Informacinis dokumentas apie įstatymais nustatytą dviračių ar triračių motorinių transporto priemonių tipo ženklinimą

(šį dokumentą reikia pridėti prie paraiškos sudėtinės dalies EB tipui patvirtinti, jei ši paraiška teikiama atskirai nuo paraiškos transporto priemonės EB tipui patvirtinti)

Užsakymo Nr. (nurodo pareiškėjas): …

Paraiškoje dviračių ar triračių motorinių transporto priemonių tipo įstatymais nustatyto ženklinimo sudėtinės dalies EB sudedamosios dalies tipui patvirtinti reikia pateikti informaciją, nurodytą šiuose Direktyvos 2002/24/EB II priedo 1 dalies A skyriaus punktuose:

0.1

0.2

nuo 0.4 iki 0.6

nuo 9.3.1 iki 9.3.3.

3 priedėlis

Administracijos pavadinimas

Dviratės ar triratės motorinės transporto priemonės įstatymais nustatyto ženklinimo EB sudedamosios dalies tipo patvirtinimo sertifikatas

PAVYZDYS

Ataskaitos Nr. … Ataskaitą pateikusi techninė tarnyba: … Data: …

EB sudedamosios dalies tipo patvirtinimo Nr.: … Pratęsimo Nr.: …

1.

Transporto priemonės markė arba pavadinimas: …

2.

Transporto priemonės tipas: …

3.

Gamintojo pavadinimas ir adresas: …

4.

Gamintojo atstovo pavadinimas ir adresas (jei gamintojas turi atstovą): …

5.

Transporto priemonės pateikimo patikrinti data: …

6.

EB sudedamosios dalies tipo patvirtinimas suteiktas/nesuteiktas (1):

7.

Vieta: …

8.

Data: …

9.

Parašas: …


(1)  Išbraukti, kas nereikalinga.


II PRIEDAS

A   DALIS

Panaikinama direktyva ir jos vėlesni pakeitimai

(nurodyta 5 straipsnyje)

Tarybos direktyva 93/34/EEB

(OL L 188, 1993 7 29, p. 38).

 

Komisijos direktyva 1999/25/EB

(OL L 104, 1999 4 21, p. 19).

 

Komisijos direktyva 2006/27/EB

(OL L 66, 2006 3 8, p. 7).

Tik 2 straipsnis ir II priedas

B   DALIS

Perkėlimo į nacionalinę teisę ir taikymo pradžios terminų sąrašas

(nurodytas 5 straipsnyje)

Direktyva

Perkėlimo terminas

Taikymo pradžios data

93/34/EEB

1994 m. gruodžio 14 d.

1995 m. birželio 14 d.

1999/25/EB

1999 m. gruodžio 31 d.

2000 m. sausio 1 d. (1)

2006/27/EB

2006 m. gruodžio 31 d. (2)


(1)  Pagal Direktyvos 1999/25/EB 2 straipsnį:

„1.   Nuo 2000 m. sausio 1 d. valstybės narės dėl su privalomuoju ženklinimu susijusių priežasčių negali:

atsisakyti suteikti dviratei arba triratei motorinei transporto priemonei EB tipo patvirtinimą,

uždrausti registruoti, parduoti arba pradėti eksploatuoti dvirates arba trirates transporto priemones,

jeigu šių transporto priemonių privalomasis ženklinimas atitinka Tarybos direktyvos 93/34/EEB, iš dalies pakeistos šia direktyva, reikalavimus.

2.   Nuo 2000 m. liepos 1 d. valstybės narės kiekvienam naujam dviratės arba triratės motorinės transporto priemonės tipui dėl su privalomuoju ženklinimu susijusių priežasčių atsisako suteikti EB tipo patvirtinimą, jeigu nesilaikoma Direktyvos 93/34/EEB, iš dalies pakeistos šia direktyva, reikalavimų.“

(2)  Pagal Direktyvos 2006/27/EB 5 straipsnį:

„1.   Nuo 2007 m. sausio 1 d. valstybės narės dėl priežasčių, susijusių su atitinkamos direktyvos reglamentuojamais klausimais, dviratėms ir triratėms transporto priemonėms, kurios atitinka Direktyvose […], 93/34/EEB, […], atitinkamai iš dalies pakeistose šia direktyva, nustatytus reikalavimus, negali atsisakyti suteikti EB tipo patvirtinimo arba uždrausti tokias transporto priemones įregistruoti, parduoti ar naudoti.

2.   Nuo 2007 m. liepos 1 d. valstybės narės dėl priežasčių, susijusių su atitinkamos direktyvos dalyku, negali suteikti EB tipo patvirtinimo bet kurio naujo tipo dviratėms ir triratėms motorinėms transporto priemonėms, kurios neatitinka Direktyvose […], 93/34/EEB, […], atitinkamai iš dalies pakeistose šia direktyva, nustatytų reikalavimų,.“


III PRIEDAS

ATITIKMENŲ LENTELĖ

Direktyva 93/34/EEB

Direktyva 2006/27/EB

Ši direktyva

1, 2 ir 3 straipsniai

 

1, 2 ir 3 straipsniai

4 straipsnio 1 dalis

 

5 straipsnio 1 dalis

4 straipsnio 1 dalis

5 straipsnio 2 dalis

4 straipsnio 2 dalis

4 straipsnio 2 dalis

 

4 straipsnio 3 dalis

 

5 straipsnis

 

6 straipsnis

5 straipsnis

 

7 straipsnis

Priedas

 

I priedas

 

II priedas

 

III priedas


Top