EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017R1369

Spotřeba energie: rámec pro pravidla označování energetickými štítky

Spotřeba energie: rámec pro pravidla označování energetickými štítky

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Nařízení (EU) č. 2017/1369 o označování energetickými štítky

CO JE CÍLEM TOHOTO NAŘÍZENÍ?

Stanoví základ pro označování výrobků spojených se spotřebou energie štítky, což poskytne standardní informace o energetické účinnosti i o spotřebě energie a jiných zdrojů, které pomohou spotřebitelům v rozhodnutí o koupi. Netýká se použitých výrobků, ledaže jsou dovezeny ze zemí mimo EU, ani dopravních prostředků.

Ruší směrnici 2010/30/EU.

KLÍČOVÉ BODY

Všechny výrobky spojené se spotřebou energie budou mít vystaven štítek podle nové, aktualizované a jasnější stupnice od A (nejúčinnější) do G (nejméně účinné). Tento sytém nahradí předchozí systém štítků od A+++ do G, jelikož tento je méně efektivní, protože již byly vyvinuty výrobky účinnější ve vztahu ke spotřebě energie. Také je vyžadován informační list výrobku.

U štítků, které se používaly již před 1. srpnem 2017, změní Evropská komise stupnice, tzn. překalibruje je, aby se shodovaly s novým nařízením.

Komise přijme samostatný akt v přenesené pravomoci pro každou konkrétní skupinu výrobků, který doplní toto nařízení. Tím se stanoví podrobné požadavky pro označování konkrétních skupin výrobků štítky, kde:

  • skupina výrobků má významný potenciál z hlediska úspor energie;
  • modely s rovnocennou funkcí v rámci skupiny výrobků se výrazně liší v příslušných úrovních výkonnosti;
  • se skupinou výrobků není spojen žádný významný negativní dopad, pokud jde o cenovou dostupnost a celkové náklady skupiny výrobků.

Akty v přenesené pravomoci týkající se konkrétních skupin výrobků stanoví zejména:

  • konkrétní skupinu výrobků, na kterou se mají vztahovat podrobné požadavky týkající se označování energetickými štítky;
  • provedení a obsah energetického štítku včetně stupnice A až G znázorňující spotřebu energie, který by měl mít jednotné provedení u všech skupin výrobků;
  • další informace zdůrazňující energetickou účinnost výrobku;
  • případné uvedení odkazu na energetickém štítku umožňujícího zákazníkům identifikovat výrobky, jež jsou energeticky inteligentní, tj. schopné automaticky měnit a optimalizovat svou spotřebu;
  • metody měření a výpočtů, které mají být použity za účelem stanovení údajů na energetickém štítku a v informačním listu výrobku, včetně definice indexu energetické účinnosti (EEI);
  • datum hodnocení a případné následné revize aktu v přenesené pravomoci;
  • rozdíly v energetické účinnosti v různých klimatických regionech.

Povinností dodavatelů a obchodníků je:

  • vystavovat štítky s třídou energetické účinnosti výrobku a rozpětí těchto tříd;
  • spolupracovat s orgány dozoru nad trhem a přijímat okamžitá nápravná opatření v případě nesouladu s požadavky;
  • u výrobků, na něž se vztahují akty v přenesené pravomoci, nevystavovat jiné informace, které by mohly uvést zákazníky v omyl, pokud jde o spotřebu energie;
  • u výrobků, na něž se akty v přenesené pravomoci nevztahují, nebo u výrobků, které nejsou spojeny se spotřebou energie, nevystavovat štítky, které napodobují štítky stanovené tímto nařízením.

Obchodníci, včetně internetových obchodníků, musí vystavit štítek poskytnutý dodavatelem a v místě prodeje zpřístupnit pro zákazníky informační list výrobku.

Komise zřídí registrační databázi výrobků, aby:

  • podpořila orgány dozoru nad trhem při plnění jejich úkolů, včetně jejich vymáhání;
  • poskytovala veřejnosti informace o výrobcích uváděných na trh a o jejich energetických štítcích a informační listy výrobků;
  • poskytovala Komisi aktuální informace o energetické účinnosti výrobků pro přezkum energetických štítků.

Databáze umožní veřejnosti nahlédnout na štítky výrobků a do jejich informačních listů, což usnadní porovnání energetické účinnosti domácích spotřebičů.

Nařízení také vyžaduje, aby výrobci informovali spotřebitele, pokud aktualizace softwaru nebo firmwaru (software, který je uložený v části hardwaru a slouží jako rozhraní mezi hardwarem a operačním systémem, např. na chytrém telefonu nebo počítači) může snížit energetickou účinnost výrobku. Zakazuje používání „odpojovacích zařízení“, která pozměňují výkon výrobku v testovacích podmínkách.

Do 2. srpna 2025 Komise posoudí provádění tohoto nařízení a předloží o tom Evropskému parlamentu a Radě zprávu.

ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

Platí ode dne 1. srpna 2017 s výjimkou povinností dodavatelů ve vztahu k databázi výrobků, které platí od 1. ledna 2019.

KONTEXT

HLAVNÍ DOKUMENT

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/1369 ze dne 4. července 2017, kterým se stanoví rámec pro označování energetickými štítky a zrušuje směrnice 2010/30/EU (Úř. věst. L 198, 28.7.2017, s. 1–23)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/125/ES ze dne 21. října 2009 o stanovení rámce pro určení požadavků na ekodesign výrobků spojených se spotřebou energie (Úř. věst. L 285, 31.10.2009, s. 10–35)

Postupné změny Směrnice 2009/125/ES byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

Sdělení Komise Evropskému parlamentu a Radě: Evropská strategie energetické bezpečnosti (COM(2014) 330 final, 28.5.2014).

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru, Výboru regionů a Evropské investiční bance – Rámcová strategie k vytvoření odolné energetické unie s pomocí progresivní politiky v oblasti změny klimatu (COM(2015) 80 final, 25. února 2015)

Poslední aktualizace 27.06.2018

Nahoru