Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019R1896

    Европейска гранична и брегова охрана

    Европейска гранична и брегова охрана

     

    РЕЗЮМЕ НА:

    Регламент (ЕС) 2019/1896 за европейската гранична и брегова охрана

    КАКВА Е ЦЕЛТА НА РЕГЛАМЕНТА?

    • С него се създава Европейска агенция за гранична и брегова охрана, която:
      • осигурява европейско интегрирано управление на границите на ЕС;
      • осигурява ефективно управление на преминаването на границите; и
      • повишава ефективността на политиката на ЕС за връщането* като основен компонент на устойчивото управление на миграцията.
    • Той има за цел преодоляване на миграционните предизвикателства и потенциалните бъдещи заплахи по границите, борба със сериозната международна престъпност и гарантиране на вътрешната сигурност на ЕС при пълно зачитане на основните права и защита на свободното движение.

    ОСНОВНИ АСПЕКТИ

    Постоянен корпус от 10 000 гранични служители:

    • ще гарантира, че Агенцията може да подкрепя държавите — членки на ЕС, когато и където е необходимо;
    • ще събира заедно служители на Агенцията, както и гранични служители и експерти по връщането, командировани или разположени от държави членки, които ще подпомагат над 100 000-те национални гранични служители в изпълнението на техните задачи.

    Освен това Агенцията ще разполага с бюджет за осигуряване на свое собствено оборудване, напр. плавателни съдове, самолети и превозни средства.

    Изпълнителни правомощия

    Постоянният корпус ще има правомощия за осъществяването на граничен контрол и задачи, свързани с връщането, като проверки на самоличност, разрешаване на влизане при външните граници и извършване на наблюдение на границите — само със съгласието на приемащата държава членка.

    Повече подкрепа по отношение на връщането

    • В допълнение към организирането и финансирането на съвместни операции за връщане Агенцията вече ще може да подпомага държавите членки на всички етапи от процеса на връщане, като държавите членки остават отговорни за вземането на решенията за връщане.
    • Тази подкрепа вече може да включва например предоставяне на помощ на подлежащи на връщане лица преди, по време на и след пристигането им, както и идентифициране на граждани на държави извън ЕС без право на престой или на получаване на документи за пътуване.

    По-активно сътрудничество с държави извън ЕС

    Агенцията ще бъде в състояние — след предварително съгласие на съответната държава — да започва съвместни операции и да разполага персонал извън ЕС, извън държавите, съседни на ЕС, за да оказва подкрепа за управлението на границите.

    Местни офиси

    Агенцията ще може да създава местни офиси в държавите членки и в държава извън ЕС (съгласно споразумение за статута), за да подпомага логистично техните оперативни дейности и да гарантира безпроблемното протичане на операциите.

    Европейска система за наблюдение на границите (EUROSUR)

    • За да подобри работата на EUROSUR, по силата на регламента тази система става част от функционирането на Европейската гранична и брегова охрана.
    • Регламентът разширява обхвата на EUROSUR, за да се обхванат повечето компоненти на европейското интегрирано управление на границите. Това означава по-добра възможност за откриване, прогнозиране и реагиране на кризисни ситуации при външните граници на ЕС и в държавите извън ЕС.
    • Европейската комисия определи с акт за изпълнение — Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/581 — правилата относно обмена на информация и сътрудничеството за целите на EUROSUR, включително осведоменост за състоянието, анализ на риска и подпомагане на планирането и провеждането на операции за граничен контрол. С този регламент се определят:
      • правилата за докладване в EUROSUR, видът на информацията, която трябва да се предоставя, и сроковете за докладване;
      • подробностите за информационните категории* на картините на състоянието*;
      • процедурите за създаване на специални картини на състоянието;
      • отговорностите, свързани с докладването, управлението на картините на състоянието и експлоатацията и поддръжката на различните технически системи и мрежи, които поддържат EUROSUR;
      • правилата на EUROSUR за сигурност на данните и защита на данните;
      • механизмите за контрол на качеството.

    Отмяна

    С Регламента за европейската гранична и брегова охрана се отменят регламенти (EС) № 1052/2013 за EUROSUR от 4 декември 2019 г. и (EС) 2016/1624 от 31 декември 2020 г.

    ОТКОГА СЕ ПРИЛАГА РЕГЛАМЕНТЪТ?

    • Той се прилага от 4 декември 2019 г.

    ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

    За допълнителна информация вж.:

    ОСНОВНИ ПОНЯТИЯ

    Връщане: процесът, при който гражданин на държава извън ЕС се връща доброволно или принудително в своята страна на произход, договорена транзитна държава или друга държава — членка на ЕС, в която съответното лице решава да се върне доброволно и където ще бъде прието.
    Информационни категории: картините на състоянието (вж. следващото понятие) включват 3 информационни категории:
    • категория на събитията (доклади относно събития, които могат да окажат влияние върху външната граница);
    • оперативна категория (доклади относно собствените активи на държавите членки, доклади относно оперативните планове, както и доклади относно информация за околната среда, включително по-специално метеорологична и океанографска информация); и
    • категория за анализ на риска въз основа на докладите за анализа на риска. Целта на докладите за анализа е да се подобри разбирането на събитията по външната граница, което може да улесни прогнозирането на тенденции, планирането и провеждането на операции за граничен контрол, както и стратегически анализ на риска.
    Картини на състоянието: те съдържат информация за състоянието по европейските граници и предграничната зона.

    ОСНОВЕН ДОКУМЕНТ

    Регламент (ЕС) 2019/1896 на Европейския парламент и на Съвета от 13 ноември 2019 година за европейската гранична и брегова охрана и за отмяна на регламенти (ЕС) № 1052/2013 и (ЕС) 2016/1624 (OВ L 295, 14.11.2019 г., стр. 1—131)

    СВЪРЗАНИ ДОКУМЕНТИ

    Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/581 на Комисията от 9 април 2021 година относно картините на състоянието на Европейската система за наблюдение на границите (EUROSUR) (ОВ L 124, 12.4.2021 г., стр. 3—39)

    Регламент (EС) 2016/399 на Европейския парламент и на Съвета от 9 март 2016 година относно Кодекс на Съюза за режима на движение на лица през границите (Кодекс на шенгенските граници) (OВ L 77, 23.3.2016 г., стр. 1—52)

    Последващите изменения на Регламент (ЕС) 2016/399 са включени в първоначалния текст. Тази консолидирана версия е само за документална справка.

    последно актуализация 29.05.2021

    Нагоре