KOMMISSIONENS GENOMFÖRANDEBESLUT

av den 7.1.2025

om inrättande av Eric-konsortiet Cherenkov Telescope Array Observatory
(CTAO-Eric)

(Text av betydelse för EES)

(Endast de engelska, franska, italienska, polska, slovenska, spanska, tjeckiska och tyska texterna är giltiga)

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DETTA BESLUT

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av rådets förordning (EG) nr 723/2009 av den 25 juni 2009 om gemenskapens rättsliga ram för ett konsortium för europeisk forskningsinfrastruktur (Eric-konsortium) 1 , särskilt artikel 6.1 a, och

av följande skäl:

(1)Frankrike, Italien, Polen, Slovenien, Spanien, Tjeckien, Tyskland, Österrike och Europeiska sydobservatoriet har lämnat in en ansökan till kommissionen i enlighet med artikel 5.1 i förordning (EG) nr 723/2009 i syfte att inrätta Cherenkov Telescope Array Observatory (CTAO) (ansökan). Schweiz har meddelat sitt beslut att inledningsvis delta i CTAO-Eric som observatör.

(2)De sökande har enats om att Italien ska vara värdmedlemsstat för CTAO-Eric.

(3)Förordning (EG) nr 723/2009 har införlivats i avtalet om Europeiska ekonomiska samarbetsområdet (EES) genom gemensamma EES-kommitténs beslut nr 72/2015 2 .

(4)Kommissionen har utvärderat ansökan i enlighet med artikel 5.2 i förordning (EG) nr 723/2009 och konstaterat att den uppfyller kraven i den förordningen. Under utvärderingen inhämtade kommissionen synpunkter från oberoende experter när det gäller effekterna av gammaastronomi, astrofysik, partikelfysik, plasmafysik och grundläggande fysik.

(5)De åtgärder som föreskrivs i detta beslut är förenliga med yttrandet från den kommitté som inrättats enligt artikel 20 i förordning (EG) nr 723/2009.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

1.Härmed inrättas Eric-konsortiet Cherenkov Telescope Array Observatory (CTAO-Eric).

2.De viktigaste delarna av stadgarna för CTAO-Eric, enligt vad som avses i artikel 6.3 i förordning (EG) nr 723/2009, anges i bilagan.

Artikel 2

Detta beslut riktar sig till Republiken Frankrike, Republiken Italien, Republiken Polen, Schweiziska edsförbundet, Republiken Slovenien, Konungariket Spanien, Republiken Tjeckien, Förbundsrepubliken Tyskland, Republiken Österrike och Europeiska sydobservatoriet.

Utfärdat i Bryssel den 7.1.2025

   På kommissionens vägnar

   Ekaterina ZAHARIEVA
   Ledamot av kommissionen

(1)    EUT L 206, 8.8.2009, s. 1.
(2)    Gemensamma EES-kommitténs beslut nr 72/2015 av den 20 mars 2015 om ändring av protokoll 31 till EES-avtalet, om samarbete inom särskilda områden vid sidan om de fyra friheterna [2016/755] (EUT L 129, 19.5.2016, s. 85).

BILAGA

DE VIKTIGASTE DELARNA AV STADGARNA FÖR CTAO-ERIC

1.Namn och säte

(artikel 1 i stadgarna för CTAO-Eric)

1.Det ska inrättas en europeisk forskningsinfrastruktur med namnet Cherenkov Telescope Array Observatory (CTAO).

2.CTAO ska ha den juridiska formen av ett konsortium för europeisk forskningsinfrastruktur (Eric) och bildas enligt förordning (EG) nr 723/2009 samt ges benämningen Eric-konsortiet Cherenkov Telescope Array Observatory (CTAO-Eric).

3.CTAO-Eric ska ha sitt stadgeenliga säte och sitt huvudkontor i Bologna, Italien.

2.Uppgifter och verksamhet

(artikel 2 i stadgarna för CTAO-Eric)

1.CTAO-Erics uppgift ska vara att bygga ett observatorium för markbaserad gammaastronomi enligt beskrivningen i den vetenskapliga och tekniska beskrivningen av CTA-observatoriet (Scientific and Technical Description of the CTA Observatory) (alfakonfigurationen), och vidare att driva, uppgradera och avveckla denna anläggning. Byggkostnaderna fastställs i kostnadsprognosen för CTAO.

2.CTAO-Eric ska bland annat

(a)bidra till spetsforskning, teknisk utveckling, innovation och samhällsutmaningar och därigenom utgöra ett mervärde för utvecklingen av det europeiska forskningsområdet och därutöver,

(b)säkerställa full vetenskaplig användning av CTAO och dess instrumentuppsättning,

(c)ge effektiv åtkomst för användare i enlighet med den åtkomstpolicy som anges i artikel 3,

(d)bidra till spridningen av vetenskapliga resultat,

(e)använda resurser och know-how på bästa sätt och

(f)vidta alla andra åtgärder som krävs i samband med punkterna a–e.

3.CTAO-Eric ska utföra sin huvuduppgift utan vinstsyfte. Det får emellertid bedriva begränsad ekonomisk verksamhet, under förutsättning att den är nära kopplad till huvuduppgiften och inte äventyrar fullgörandet av denna. CTAO-Eric ska registrera kostnaderna och intäkterna av sin ekonomiska verksamhet separat och ta ut marknadsmässiga priser för dem eller, om dessa inte kan fastställas, de fulla kostnaderna plus en rimlig marginal.

3.Åtkomstpolicy för användare av Cherenkov Telescope Array Observatory

 (artikel 3 i stadgarna för CTAO-Eric)

1.CTAO-Eric kommer att ge effektiv åtkomst för europeiska och internationella forskare (användare) på grundval av vetenskapliga meriter, teknisk genomförbarhet och/eller andra relevanta kriterier som är av betydelse för CTAO-Erics syften. En begränsad mängd observationstid ska göras tillgänglig för vetenskapligt meriterade förslag från forskare som inte tillhör en medlem, strategisk partner, tredje part eller observatör, nedan kallade andra användare, enligt särskilda åtkomstvillkor som fastställts av rådet.

2.Åtkomst till CTAO kan vara i form av åtkomst till CTAO-observationstid eller i form av åtkomst till arkiverade CTAO-dataprodukter (artikel 33). Närmare uppgifter om åtkomst ska fastställas i en åtkomstpolicy som antas av rådet (artikel 25.13 j) och som ska definiera de olika typerna av förslag och erbjuda lämpliga möjligheter för stora ärvda program (vetenskapliga nyckelprojekt).

3.Generaldirektören ansvarar för fördelningen av tider genom att organisera och leda en sakkunnigbedömning där den vetenskapliga kompetensen och förslagens genomförbarhet utvärderas. Förfaranden och utvärderingskriterier ska göras allmänt tillgängliga på CTAO-Erics webbplats. Generaldirektören ska varje år rapportera till rådet om tidsfördelningen.

4.Användartid är den observationstid som finns tillgänglig efter det att garanterad tid för observationer till följd av CTAO-Erics avtalsenliga skyldigheter beaktats. Användartiden kommer att delas upp i öppen tid för standardförslag (Open Time for Standard Proposals) och tid för vetenskapliga nyckelprojekt (Key Science Project Time) för stora ärvda program, observationstid för det internationella samfundet (International Community Observing Time) för andra användare och tid som generaldirektören beslutar om (Director General’s Discretionary Time). Definitionerna återfinns i den vetenskapliga och tekniska beskrivningen av CTA-observatoriet.

5.Andra användare ska bidra till de driftskostnader som är kopplade till deras användning av CTAO, enligt definitionen i åtkomstpolicyn och respektive partnerskapsavtal.

6.Bestämmelsen i artikel 3.5 i stadgarna ska inte tillämpas på de tidstilldelningar som CTAO-Eric beviljar genom särskilda avtal (t.ex. värdavtal).

4.Vetenskaplig utvärdering

(artikel 4 i stadgarna för CTAO-Eric)

CTAO-Erics vetenskapliga och tekniska verksamhet ska utvärderas årligen av den vetenskapliga och tekniska rådgivande kommittén (artikel 28). Detaljerna ska fastställas i en policy för vetenskaplig utvärdering som antas av rådet (artikel 25.13 k).

5.Spridning av forskningsresultat

(artikel 5 i stadgarna för CTAO-Eric)

1.CTAO-Eric ska främja forskning och generellt sett uppmuntra öppen åtkomst till forskningsdata. Oberoende av denna princip ska CTAO-Eric främja högkvalitativ forskning och stödja en kultur med bästa praxis genom utbildningsverksamhet.

2.CTAO-Eric ska begära att användarna offentliggör sina forskningsresultat och att de gör resultat tillgängliga genom CTAO-Eric.

3.CTAO-Eric ska anta sin egen spridningspolicy (artikel 25.13 l). Spridningspolicyn ska innehålla en beskrivning av de olika målgrupperna, och CTAO-Eric ska använda flera olika kanaler för att nå dessa, t.ex. webbplatser, nyhetsbrev, workshops, deltagande i konferenser samt artiklar i tidskrifter och dagstidningar.

6.Immateriella rättigheter

(artikel 6 i stadgarna för CTAO-Eric)

1.Begreppet ”immateriell äganderätt” ska tolkas i enlighet med artikel 2 i konventionen om upprättande av Världsorganisationen för den intellektuella äganderätten, undertecknad den 14 juli 1967.

2.CTAO-Eric ska anta sin egen policy för immateriella rättigheter (artikel 25.13 m).

3.CTAO-Eric ska äga alla immateriella rättigheter som härrör från dess verksamhet enligt dessa stadgar, inbegripet, men inte begränsat till, immateriella rättigheter som skapats av CTAO-Erics anställda, såvida de inte omfattas av särskilda avtal eller om något annat föreskrivs i bindande lagstiftning eller i dessa stadgar.

4.Medlemmarnas eller deras företrädande enheters befintliga immateriella rättigheter ska förbli deras egendom. De ska vid behov licensieras till CTAO-Eric genom särskilda avtal.

7.Anställning

 (artikel 7 i stadgarna för CTAO-Eric)

1.CTAO-Eric ska tillämpa lika möjligheter vid anställning. Anställningsavtal ska regleras av lagstiftningen i det land eller territorium där personalen är anställd.

2.Om inte något annat krävs enligt nationell lagstiftning ska varje medlem inom ramen för sin behörighet försöka underlätta rörlighet och boende för medborgare i medlemmar, observatörer och strategiska partner som deltar i CTAO-Erics uppgifter samt för dessa medborgares familjer.

3.Urvalsförfarandet för tjänster inom CTAO-Eric ska vara öppet och icke-diskriminerande samt baseras på lika möjligheter. Ingen diskriminering får ske vid rekrytering och anställning.

4.CTAO-Eric ska uppmuntra bildandet av en institutionaliserad arbetstagarrepresentation.

8.Upphandling

 (artikel 8 i stadgarna för CTAO-Eric)

1.CTAO-Eric ska behandla upphandlingskandidater och anbudsgivare på ett likvärdigt och icke-diskriminerande sätt, vare sig de är baserade i Europeiska unionen eller inte. Närmare bestämmelser om förfaranden och kriterier i samband med upphandling ska fastställas i den upphandlingspolicy som antas av rådet (artikel 25.12 i i stadgarna). Upphandlingspolicyn ska följa principerna om öppenhet, konkurrens, proportionalitet, ömsesidigt erkännande, likabehandling, icke-diskriminering och hållbarhet.

2.När medlemmar, observatörer, strategiska partner och tredje parter genomför upphandlingar i samband med CTAO-Erics verksamhet ska vederbörlig hänsyn tas till CTAO-Erics behov, tekniska krav och specifikationer som utfärdats av de berörda organen.

3.I upphandlingspolicyn ska det anges att dess bestämmelser inte ska tillämpas på upphandlingar som görs av CTAO-Eric med hjälp av medel som kanaliseras genom CTAO-Eric i enlighet med artikel 21.4 i stadgarna. I dessa fall ska de grundläggande principerna för naturabidrag till CTAO-Eric och ramen för naturabidrag (bilaga B) tillämpas i stället för upphandlingspolicyn.

9.Varaktighet

 (artikel 9 i stadgarna för CTAO-Eric)

CTAO-Eric ska inrättas på obestämd tid.

10.Avveckling

 (artikel 10 i stadgarna för CTAO-Eric)

1.Avveckling av CTAO-Eric ska beslutas av rådet i enlighet med artikel 25.13 h i stadgarna.

2.CTAO-Eric ska utan otillbörligt dröjsmål, och under alla omständigheter inom tio dagar från antagandet av beslutet om avveckling av CTAO-Eric, informera kommissionen om beslutet.

3.CTAO-Eric ska, utan otillbörligt dröjsmål och under alla omständigheter inom tio dagar från avslutandet av förfarandet för avveckling, informera kommissionen om detta.

4.CTAO-Eric ska upphöra att existera den dag då kommissionen offentliggör ett meddelande om detta i Europeiska unionens officiella tidning.

11.Upplösning av CTAO-Eric eller upphörande av dess skatteförmåner

 (artikel 11 i stadgarna för CTAO-Eric)

1.När CTAO-Eric upplöses eller när dess skatteförmåner och skattelättnader upphör ska medlemmarna inte få mer än sina inbetalda kontantbidrag och det faktiska värdet av sina naturabidrag.

2.När CTAO-Eric upplöses eller när dess skatteförmåner och skattelättnader upphör ska de tillgångar i CTAO-Eric som överstiger de betalda kontantbidragen och det faktiska värdet av naturabidragen överföras till en annan offentlig juridisk person eller ett annat bolag med skatteförmåner eller till en annan juridisk person med liknande mål som CTAO-Eric när det gäller att främja vetenskap och forskning.

12.Ansvarsfrågor och försäkringar

 (artikel 12 i stadgarna för CTAO-Eric)

1.CTAO-Eric ska ansvara för sina skulder.

2.Medlemmarna är inte gemensamt ansvariga för CTAO-Erics skulder. Medlemmarnas ekonomiska ansvar för CTAO-Erics skulder ska begränsas till deras respektive årliga bidrag.

3.CTAO-Eric ska teckna lämpliga försäkringar för att täcka de risker som är kopplade till byggandet och driften av CTAO.