ISSN 1977-1061 |
||
Europeiska unionens officiella tidning |
C 408 |
|
Svensk utgåva |
Meddelanden och upplysningar |
59 årgången |
Informationsnummer |
Innehållsförteckning |
Sida |
|
IV Upplysningar |
|
|
UPPLYSNINGAR FRÅN EUROPEISKA UNIONENS INSTITUTIONER, BYRÅER OCH ORGAN |
|
|
EUROPAPARLAMENTET |
|
2016/C 408/01 |
||
2016/C 408/02 |
||
2016/C 408/03 |
||
2016/C 408/04 |
Teckenförklaring
(Det angivna förfarandet baseras på den rättsliga grund som angetts i förslaget till akt.) Förkortningar för utskottens namn
Förkortningar för de politiska grupperna
|
SV |
|
IV Upplysningar
UPPLYSNINGAR FRÅN EUROPEISKA UNIONENS INSTITUTIONER, BYRÅER OCH ORGAN
EUROPAPARLAMENTET SESSIONEN 2015–2016 Sammanträdena den 5–8 oktober 2015 STRASBOURG
4.11.2016 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
C 408/1 |
5 oktober 2015
PROTOKOLL FRÅN SAMMANTRÄDET DEN 5 OKTOBER 2015
(2016/C 408/01)
Innehållsförteckning
1. |
Återupptagande av sessionen | 3 |
2. |
Justering av protokoll från föregående sammanträden | 3 |
3. |
Parlamentets sammanträdeskalender för 2017 | 3 |
4. |
Begäran om upphävande av parlamentarisk immunitet | 4 |
5. |
Utskottens och delegationernas sammansättning | 4 |
6. |
Undertecknande av rättsakter som antagits i enlighet med det ordinarie lagstiftningsförfarandet (artikel 78 i arbetsordningen) | 4 |
7. |
Frågor för muntligt besvarande (inkomna dokument) | 5 |
8. |
Inkomna dokument | 5 |
9. |
Arbetsplan | 14 |
10. |
Gemensamma bestämmelser för europeiska struktur- och investeringsfonder: särskilda åtgärder till förmån för Grekland ***I (debatt) | 15 |
11. |
De lokala myndigheternas roll i utvecklingsländer när det gäller utvecklingssamarbete (debatt) | 16 |
12. |
Hypotekslagstiftning och riskfyllda finansiella instrument i EU: fallet Spanien (debatt) | 16 |
13. |
Exportkontroller av produkter med dubbla användningsområden efter avslöjandena om Hacking Team (debatt) | 17 |
14. |
Anföranden på en minut om frågor av politisk vikt | 17 |
15. |
En möjlig utvidgning av EU:s skydd av geografiska ursprungsbeteckningar till andra produkter än jordbruksprodukter (kortfattad redogörelse) | 18 |
16. |
Föredragningslista för nästa sammanträde | 18 |
17. |
Avslutande av sammanträdet | 18 |
NÄRVAROLISTA | 19 |
Protokoll från sammanträdet den 5 oktober 2015
ORDFÖRANDESKAP: Mairead McGUINNESS
Vice talman
1. Återupptagande av sessionen
Sammanträdet öppnades kl. 17.00.
2. Justering av protokoll från föregående sammanträden
Protokollen från sammanträdena den 16 september 2015 och 17 september 2015 justerades.
Talare: Goffredo Maria Bettini om den italienska politikern, journalisten och motståndsmannen Pietro Ingraos bortgång, och Olaf Stuger om avhållandet av en folkomröstning i Nederländerna om samarbetsavtalet med Ukraina.
3. Parlamentets sammanträdeskalender för 2017
Talmanskonferensen hade vid sitt sammanträde den 10 september 2015 antagit följande förslag till kalender för parlamentets sammanträdesperioder 2017:
— |
den 16–19 januari |
— |
den 1–2 februari |
— |
den 13–16 februari |
— |
den 1–2 mars |
— |
den 13–16 mars |
— |
den 3–6 april |
— |
den 26–27 april |
— |
den 15–18 maj |
— |
den 31 maj–1 juni |
— |
den 12–15 juni |
— |
den 3–6 juli |
— |
den 11–14 september |
— |
den 2–5 oktober |
— |
den 23–26 oktober |
— |
den 13–16 november |
— |
den 29–30 november |
— |
den 11–14 december |
Tidsfrist för ingivande av ändringsförslag: tisdagen den 6 oktober 2015 kl. 12.00.
Omröstning: onsdagen den 7 oktober 2015 kl. 12.30 (punkt 10.1 i protokollet av den 7.10.2015).
4. Begäran om upphävande av parlamentarisk immunitet
De behöriga polska myndigheterna hade översänt en begäran om upphävande av den parlamentariska immuniteten för Czesław Adam Siekierski inom ramen för ett förfarande som inletts av den allmänna vägtrafikinspektionen i Polen.
I enlighet med artikel 9.1 i arbetsordningen hänvisades denna begäran till behörigt utskott (JURI).
5. Utskottens och delegationernas sammansättning
Grupperna GUE/NGL, ALDE och ENF hade begärt att följande utnämningar skulle godkännas:
— |
delegationen för förbindelserna med Folkrepubliken Kina: Lola Sánchez Caldentey i stället för Estefanía Torres Martínez |
— |
delegationen till den gemensamma parlamentarikerkommittén EU-Mexiko: Estefanía Torres Martínez i stället för Lola Sánchez Caldentey |
— |
delegationen till den parlamentariska församlingen EU-Latinamerika: Estefanía Torres Martínez i stället för Lola Sánchez Caldentey |
— |
AGRI-utskottet: Jasenko Selimovic |
— |
delegationen för förbindelserna med Schweiz och Norge, till den gemensamma parlamentarikerkommittén EU-Island och till EES gemensamma parlamentarikerkommitté: Jasenko Selimovic |
— |
DEVE-utskottet: Auke Zijlstra är inte längre ledamot av utskottet. |
— |
delegationen för förbindelserna med Afghanistan: Auke Zijlstra är inte längre ledamot av utskottet. |
Dessa utnämningar skulle betraktas som godkända om det inte framställdes några invändningar mot dem före justeringen av detta protokoll.
6. Undertecknande av rättsakter som antagits i enlighet med det ordinarie lagstiftningsförfarandet (artikel 78 i arbetsordningen)
Talmannen meddelade att parlamentets talman tillsammans med rådets ordförande den 6 oktober 2015 skulle underteckna följande rättsakter, som antagits i enlighet med det ordinarie lagstiftningsförfarandet:
— |
Europaparlamentets och rådets beslut om upprättande och användning av en reserv för marknadsstabilitet för unionens utsläppshandelssystem och om ändring av direktiv 2003/87/EG (00032/2015/LEX – C8-0291/2015 – 2014/0011(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om ändring av Europaparlamentets och rådets direktiv 2008/94/EG, 2009/38/EG och 2002/14/EG samt rådets direktiv 98/59/EG och 2001/23/EG, vad gäller sjöfolk (00033/2015/LEX – C8-0293/2015 – 2013/0390(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets förordning om fastställande av unionsförfaranden på den gemensamma handelspolitikens område i syfte att säkerställa unionens rättigheter enligt internationella handelsregler, särskilt regler som fastställts av Världshandelsorganisationen (WTO) (kodifiering) (00015/2015/LEX – C8-0290/2015 – 2014/0174(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets förordning om ändring av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1007/2009 om handel med sälprodukter och om upphävande av kommissionens förordning (EU) nr 737/2010 (00044/2015/LEX – C8-0280/2015 – 2015/0028(COD)). |
7. Frågor för muntligt besvarande (inkomna dokument)
Följande frågor för muntligt besvarande hade ingetts av ledamöterna (artikel 128 i arbetsordningen):
— |
(O-000083/15) från Evelyne Gebhardt för S&D-gruppen, och Andreas Schwab för PPE-gruppen, till kommissionen: Genomförande av artikel 20.2 i tjänstedirektivet och artikel 8.3 i direktivet om konsumenträttigheter (2015/2881(RSP)) (B8-0754/2015), |
— |
(O-000088/15) från Cecilia Wikström, för utskottet PETI, till kommissionen: Hypotekslagstiftning och riskfyllda finansiella instrument i EU: fallet Spanien (2015/2740(RSP)) (B8-0755/2015), |
— |
(O-000094/15) från Marietje Schaake för ALDE-gruppen, till kommissionen: Exportkontroller av produkter med dubbla användningsområden efter avslöjandena om Hacking Team (2015/2882(RSP)) (B8-0756/2015), |
— |
(O-000096/15) från Giovanni La Via, György Hölvényi, Tibor Szanyi, Nikolay Barekov, Gerben-Jan Gerbrandy, Merja Kyllönen, Benedek Jávor och Piernicola Pedicini, för utskottet ENVI, till rådet: Lärdomar som dragits av rödslamskatastrofen, fem år efter olyckan i Ungern (2015/2801(RSP)) (B8-0757/2015), |
— |
(O-000097/15) från Giovanni La Via, György Hölvényi, Tibor Szanyi, Nikolay Barekov, Gerben-Jan Gerbrandy, Merja Kyllönen, Benedek Jávor och Piernicola Pedicini, för utskottet ENVI, till kommissionen: Lärdomar som dragits av rödslamskatastrofen, fem år efter olyckan i Ungern (2015/2801(RSP)) (B8-0758/2015), |
— |
(O-000099/15) från David Martin och Alessia Maria Mosca för S&D-gruppen, till kommissionen: Exportkontroller av produkter med dubbla användningsområden efter avslöjandena om Hacking Team (2015/2882(RSP)) (B8-0759/2015), |
— |
(O-000102/15) från Rolandas Paksas för EFDD-gruppen, till kommissionen: Exportkontroller av produkter med dubbla användningsområden efter avslöjandena om Hacking Team (2015/2882(RSP)) (B8-0760/2015), |
— |
(O-000103/15) från Elena Valenciano, för utskottet AFET, till rådet: Dödsstraffet (2015/2879(RSP)) (B8-0761/2015), |
— |
(O-000109/15) från Linda McAvan, för utskottet DEVE, till rådet: Förnyelse av EU:s handlingsplan för jämställdhet och kvinnors egenmakt i utvecklingssamarbetet (2015/2754(RSP)) (B8-0762/2015), |
— |
(O-000110/15) från Linda McAvan, för utskottet DEVE, till kommissionen: Förnyelse av EU:s handlingsplan för jämställdhet och kvinnors egenmakt i utvecklingssamarbetet (2015/2754(RSP)) (B8-0763/2015), |
— |
(O-000113/15) från Giovanni La Via, för utskottet ENVI, Vicky Ford, för utskottet IMCO, Jerzy Buzek, för utskottet ITRE, och Michael Cramer, för utskottet TRAN, till kommissionen: Utsläppsmätningar i bilindustrin (2015/2865(RSP)) (B8-0764/2015). |
8. Inkomna dokument
Talmannen hade mottagit följande dokument:
1) |
från rådet och kommissionen
|
2) |
från parlamentets utskott
|
9. Arbetsplan
Det slutgiltiga förslaget till föredragningslista för sammanträdesperioden oktober I 2015 (PE 568.368/PDOJ) hade delats ut. Följande ändringar hade föreslagits i enlighet med artikel 152 i arbetsordningen:
|
Måndag Inga ändringar hade föreslagits. Tisdag Begäran från PPE-gruppen om att på föredragningslistan för eftermiddagens sammanträde föra in ett uttalande från vice ordförande för kommissionen/unionens höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik om situationen i Georgien, tillämpningen av selektiv rättvisa och särskilt fallet Gorgi ”Gigi” Ugulava, med deltagande av Federica Mogherini. Debatten skulle avslutas med framläggande av resolutionsförslag. |
Talare: Cristian Dan Preda för PPE-gruppen motiverade begäran; Bruno Gollnisch uttryckte sitt stöd för begäran och Enrique Guerrero Salom motsatte sig den.
Parlamentet förkastade denna begäran via EO (116 röster för, 197 röster emot, 17 nedlagda röster).
Onsdag
Begäran från GUE/NGL-gruppen om att på föredragningslistan för eftermiddagens sammanträde ett uttalande från vice ordförande för kommissionen/unionens höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik om dödliga flygattacker av USA-ledda styrkor mot Läkare utan gränsers sjukhus i Kunduz, Afghanistan. Sammanträdet skulle då inledas kl. 8.30 i stället för kl. 9.00.
Talare: Gabriele Zimmer för GUE/NGL-gruppen motiverade begäran, och Rebecca Harms yttrade sig för begäran.
Parlamentet godkände denna begäran via EO (206 röster för, 119 röster emot, 17 nedlagda röster).
Talare: Sophia in 't Veld yttrade sig om Frans Timmermans (kommissionens förste vice ordförande) frånvaro under debatten på tisdagseftermiddagen om utsläppsmätningar i bilindustrin (punkt 83 i PDOJ); talmannen svarade att kommissionen har rätt att utse de kommissionsledamöter som ska närvara under debatterna och att dessa i vilket fall som helst uttalar sig för hela kommissionskollegiet).
Torsdag
Inga ändringar hade föreslagits.
Arbetsplanen var därmed fastställd.
Talare: Morten Messerschmidt kommenterade att ECR-gruppens ändringsförslag till förslaget till parlamentets sammanträdeskalender för 2017 förklarats otillåtligt (talmannen svarade att ett liknande ändringsförslag redan hade lagts fram och förklarats otillåtligt 2014); Cristian Dan Preda yttrade sig om att det i det slutgiltiga förslaget till föredragningslista hade förs in en debatt om fall av kränkningar av de mänskliga rättigheterna samt av demokratiska och rättsstatliga principer med fyra ämnen i stället för de tre som föreskrivs enligt artikel 135 i arbetsordningen (talmannen undertrök att det rådde enighet om denna punkt i talmanskonferensen).
10. Gemensamma bestämmelser för europeiska struktur- och investeringsfonder: särskilda åtgärder till förmån för Grekland ***I (debatt)
Betänkande om förslaget till Europaparlamentets och rådets förordning om ändring av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1303/2013 om fastställande av gemensamma bestämmelser för Europeiska regionala utvecklingsfonden, Europeiska socialfonden, Sammanhållningsfonden, Europeiska jordbruksfonden för landsbygdsutveckling och Europeiska havs- och fiskerifonden, om fastställande av allmänna bestämmelser för Europeiska regionala utvecklingsfonden, Europeiska socialfonden, Sammanhållningsfonden och Europeiska havs- och fiskerifonden vad gäller särskilda åtgärder till förmån för Grekland [COM(2015)0365 – C8-0192/2015 – 2015/0160(COD)] – Utskottet för regional utveckling. Föredragande: Iskra Mihaylova (A8-0260/2015)
Iskra Mihaylova redogjorde för sitt betänkande.
Talare: Valdis Dombrovskis (vice ordförande för kommissionen).
Talare: Nils Torvalds (föredragande av yttrande från utskottet BUDG), Thomas Händel (föredragande av yttrande från utskottet EMPL), Georgios Epitideios, ställde en fråga (”blått kort”) till Thomas Händel, som denne inte bevarade eftersom frågan i själva verket var ställd till föregående talare; Lambert van Nistelrooij för PPE-gruppen, Constanze Krehl för S&D-gruppen som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Beatrix von Storch; Ruža Tomašić för ECR-gruppen, Ivan Jakovčić för ALDE-gruppen som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Jonathan Arnott; Younous Omarjee för GUE/NGL-gruppen, Terry Reintke för Verts/ALE-gruppen, Rosa D'Amato för EFDD-gruppen, Olaf Stuger för ENF-gruppen, Konstantinos Papadakis, grupplös, Maria Spyraki, Isabelle Thomas, Notis Marias, Dimitrios Papadimoulis, Bill Etheridge, Barbara Kappel, Georgios Epitideios, Lefteris Christoforou, José Blanco López, Bernd Kölmel, Martina Michels, Kristina Winberg, Gerolf Annemans, Krisztina Morvai, José Manuel Fernandes, Mercedes Bresso, Edward Czesak, Nikolaos Chountis och Andrey Novakov.
ORDFÖRANDESKAP: Anneli JÄÄTTEENMÄKI
Vice talman
Talare: Michela Giuffrida, Bernd Lucke, Stelios Kouloglou, Ingeborg Gräßle, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Dimitrios Papadimoulis; Giorgos Grammatikakis, Zbigniew Kuźmiuk, Jan Olbrycht, Louis-Joseph Manscour, Beatrix von Storch, Georgios Kyrtsos, Miltiadis Kyrkos, Franc Bogovič, Liliana Rodrigues, Derek Vaughan och Miguel Viegas.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Manolis Kefalogiannis, Andrea Cozzolino, Igor Šoltes, Stanislav Polčák, Doru-Claudian Frunzulică och Nicola Caputo.
Talare: Valdis Dombrovskis och Iskra Mihaylova.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 7.8 i protokollet av den 6.10.2015.
11. De lokala myndigheternas roll i utvecklingsländer när det gäller utvecklingssamarbete (debatt)
Betänkande om de lokala myndigheternas roll i utvecklingsländer när det gäller utvecklingssamarbete [2015/2004(INI)] – Utskottet för utveckling. Föredragande: Eleni Theocharous (A8-0232/2015)
Eleni Theocharous redogjorde för sitt betänkande.
Talare: Neven Mimica (ledamot av kommissionen).
Talare: Davor Ivo Stier för PPE-gruppen, Louis-Joseph Manscour för S&D-gruppen, Ruža Tomašić för ECR-gruppen, Ivan Jakovčić för ALDE-gruppen, Lola Sánchez Caldentey för GUE/NGL-gruppen, Maria Heubuch för Verts/ALE-gruppen, Ignazio Corrao för EFDD-gruppen, Louis Aliot för ENF-gruppen, Bogdan Brunon Wenta, Michela Giuffrida, Izaskun Bilbao Barandica, Jordi Sebastià, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från David Coburn, Nathan Gill, Jean-Luc Schaffhauser, Cristian Dan Preda, David Coburn ställde en fråga (”blått kort”) till Cristian Dan Preda; Seán Kelly yttrade sig om de gällande reglerna för frågor (”blått kort”); Cristian Dan Preda besvarade en fråga (”blått kort”) från David Coburn; Doru-Claudian Frunzulică och Jarosław Wałęsa.
ORDFÖRANDESKAP: Sylvie GUILLAUME
Vice talman
Talare: Monika Flašíková Beňová, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Nathan Gill; Ramona Nicole Mănescu, Patrizia Toia, Alojz Peterle, Julie Ward, Gabriel Mato, Viorica Dăncilă, Mariya Gabriel och Bernd Lucke.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Stanislav Polčák, Notis Marias, Kateřina Konečná, Igor Šoltes, James Carver och Seán Kelly.
Talare: Neven Mimica och Eleni Theocharous.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 7.12 i protokollet av den 6.10.2015.
12. Hypotekslagstiftning och riskfyllda finansiella instrument i EU: fallet Spanien (debatt)
Fråga för muntligt besvarande (O-000088/2015) från Cecilia Wikström, för utskottet PETI, till kommissionen: Hypotekslagstiftning och riskfyllda finansiella instrument i EU: fallet Spanien (2015/2740(RSP)) (B8-0755/2015)
Cecilia Wikström utvecklade frågan.
Věra Jourová (ledamot av kommissionen) besvarade frågan.
Talare: Rosa Estaràs Ferragut för PPE-gruppen, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Tania González Peñas; Soledad Cabezón Ruiz för S&D-gruppen, Notis Marias för ECR-gruppen, Beatriz Becerra Basterrechea för ALDE-gruppen, Ángela Vallina för GUE/NGL-gruppen, Josep-Maria Terricabras för Verts/ALE-gruppen, Eleonora Evi för EFDD-gruppen, Gabriel Mato, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Estefanía Torres Martínez; Jude Kirton-Darling, Izaskun Bilbao Barandica, Kostadinka Kuneva, Ernest Urtasun, Neena Gill, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Marina Albiol Guzmán, Ernest Maragall, Costas Mavrides, Jordi Sebastià, Doru-Claudian Frunzulică och Jonás Fernández.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Stanislav Polčák, Ramón Jáuregui Atondo, Ivan Jakovčić och Lidia Senra Rodríguez.
Talare: Věra Jourová.
Resolutionsförslaget (artikel 128.5 i arbetsordningen) kommer att tillkännages vid en senare tidpunkt.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 9.6 i protokollet av den 8.10.2015.
13. Exportkontroller av produkter med dubbla användningsområden efter avslöjandena om Hacking Team (debatt)
Fråga för muntligt besvarande (O-000094/2015) från Marietje Schaake för ALDE-gruppen, till kommissionen: Exportkontroller av produkter med dubbla användningsområden efter avslöjandena om Hacking Team (2015/2882(RSP)) (B8-0756/2015)
Fråga för muntligt besvarande (O-000099/2015) från David Martin och Alessia Maria Mosca för S&D-gruppen, till kommissionen: Exportkontroller av produkter med dubbla användningsområden efter avslöjandena om Hacking Team (2015/2882(RSP)) (B8-0759/2015)
Fråga för muntligt besvarande (O-000102/2015) från Tiziana Beghin och Rolandas Paksas för EFDD-gruppen, till kommissionen: Exportkontroller av produkter med dubbla användningsområden efter avslöjandena om Hacking Team (2015/2882(RSP)) (B8-0760/2015)
Marietje Schaake, Alessia Maria Mosca och Tiziana Beghin utvecklade frågorna.
ORDFÖRANDESKAP: Ioan Mircea PAȘCU
Vice talman
Věra Jourová (ledamot av kommissionen) besvarade frågorna.
Talare: Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández för S&D-gruppen, Bodil Valero för Verts/ALE-gruppen, Monika Flašíková Beňová och Doru-Claudian Frunzulică.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Seán Kelly, Notis Marias, Ivan Jakovčić, Jonathan Arnott, Stanislav Polčák och Tomáš Zdechovský.
Talare: Věra Jourová.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
14. Anföranden på en minut om frågor av politisk vikt
Följande ledamöter höll, i enlighet med artikel 163 i arbetsordningen, ett anförande på en minut för att uppmärksamma parlamentet på frågor av politisk vikt:
Ivan Štefanec, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Angel Dzhambazki, Nedzhmi Ali, Sofia Sakorafa, Josep-Maria Terricabras, Eleonora Evi, Barbara Kappel, Diane Dodds, Seán Kelly, Viorica Dăncilă, Notis Marias, Marian Harkin, Lidia Senra Rodríguez, Ernest Maragall, Tiziana Beghin, Gerolf Annemans, Andrea Bocskor, Claudia Tapardel, Anna Elżbieta Fotyga, Jozo Radoš, Dariusz Rosati, Sergio Gutiérrez Prieto, Tomáš Zdechovský, Momchil Nekov, Miroslav Mikolášik, Paul Brannen, Romana Tomc och Tibor Szanyi.
15. En möjlig utvidgning av EU:s skydd av geografiska ursprungsbeteckningar till andra produkter än jordbruksprodukter (kortfattad redogörelse)
Betänkande om en möjlig utvidgning av Europeiska unionens skydd av geografiska beteckningar till andra produkter än jordbruksprodukter [2015/2053(INI)] – Utskottet för rättsliga frågor. Föredragande: Virginie Rozière (A8-0259/2015)
Virginie Rozière redogjorde för betänkandet.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Seán Kelly, Nicola Danti, Notis Marias, Jonathan Arnott, Dubravka Šuica, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Olga Sehnalová, Momchil Nekov och Soledad Cabezón Ruiz.
Talare: Věra Jourová (ledamot av kommissionen).
Talmannen förklarade punkten avslutad.
Omröstning: punkt 7.7 i protokollet av den 6.10.2015.
16. Föredragningslista för nästa sammanträde
Föredragningslistan för nästa sammanträde fastställdes (”Föredragningslista” PE 568.368/OJMA).
17. Avslutande av sammanträdet
Sammanträdet avslutades kl. 22.50.
Klaus Welle
Generalsekreterare
Sylvie Guillaume
Vice talman
5 oktober 2015
NÄRVAROLISTA
Närvarande:
Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Aker, Albiol Guzmán, Ali, Aliot, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Androulakis, Annemans, Arena, Arnautu, Arnott, Ashworth, Assis, Atkinson, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Barekov, Batten, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Berès, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boștinaru, Bours, Boutonnet, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Bușoi, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Caputo, Carthy, Carver, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Cesa, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Collins, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Costa, Cozzolino, Cramer, Cristea, Csáky, Czesak, van Dalen, Dalli, D'Amato, Dance, Dăncilă, Danti, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, De Backer, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, Delvaux, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Deva, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds Anneliese, Dodds Diane, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Drăghici, Durand, Dzhambazki, Eck, Eickhout, Engel, Engström, Epitideios, Eriksson, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Fajon, Farage, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira Elisa, Finch, Fisas Ayxelà, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Forenza, Fotyga, Fountoulis, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gál, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Nathan, Gill Neena, Girauta Vidal, Giuffrida, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, de Graaff, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grigule, Gróbarczyk, Groote, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Händel, Harkin, Häusling, Hautala, Hedh, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Howitt, Hübner, Hudghton, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Iotova, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Kadenbach, Kalinowski, Kallas, Kalniete, Kammerevert, Kappel, Karas, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirton-Darling, Koch, Kölmel, Konečná, Kósa, Köster, Köstinger, Kouloglou, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Kudrycka, Kuhn, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lamassoure, Lambert, Landsbergis, Lange, de Lange, Langen, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Legutko, Le Hyaric, Leinen, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, López, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, McAllister, McAvan, McGuinness, Mach, Macovei, Maeijer, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Maštálka, Matera, Matias, Mato, Maullu, Maurel, Mavrides, Mayer, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melior, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Metsola, Michels, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Moi, Molnár, Monot, Monteiro de Aguiar, Montel, Moody, Moraes, Morgano, Morin-Chartier, Morvai, Mosca, Müller, Mureșan, Muselier, Mussolini, Nagy, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Nilsson, Ní Riada, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Nuttall, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Pașcu, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Piotrowski, Pirinski, Pitera, Pittella, Plenković, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Ponga, Poręba, Pospíšil, Preda, Pretzell, Preuß, Proust, Radev, Radoš, Ransdorf, Rebega, Reda, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Reul, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Saïfi, Sakorafa, Salini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, Sârbu, Sargentini, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulz, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sebastià, Sehnalová, Selimovic, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sommer, Sonneborn, Spinelli, Spyraki, Staes, Stanishev, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stier, Stihler, Stolojan, von Storch, Stuger, Šuica, Šulin, Svoboda, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Takkula, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tapardel, Tarabella, Tarand, Telička, Terricabras, Theocharous, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Torres Martínez, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Troszczynski, Trüpel, Țurcanu, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urtasun, Urutchev, Uspaskich, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valero, Valli, Vallina, Vana, Van Bossuyt, Vandenkendelaere, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Voigt, Voss, Vozemberg-Vrionidi, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Westphal, Wieland, Wikström, Willmott, Winberg, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wojciechowski, Záborská, Zagorakis, Zala, Zalba Bidegain, Zanni, Zanonato, Zarianopoulos, Ždanoka, Zdechovský, Zemke, Zijlstra, Zīle, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zoffoli, Zorrinho, Zullo, Zver
Befriade från närvaro:
Crowley, Kukan, Le Pen Jean-Marie, Liberadzki, Picierno, Quisthoudt-Rowohl, Ruohonen-Lerner, Taylor, Winkler Hermann, Żółtek
4.11.2016 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
C 408/20 |
6 oktober 2015
PROTOKOLL FRÅN SAMMANTRÄDET DEN 6 OKTOBER 2015
(2016/C 408/02)
Innehållsförteckning
1. |
Öppnande av sammanträdet | 23 |
2. |
Debatt om fall av kränkningar av de mänskliga rättigheterna samt av demokratiska och rättsstatliga principer (tillkännagivande av framlagda resolutionsförslag) | 23 |
3. |
Slutsatser från Europeiska rådets informella möte den 23 september 2015 (debatt) | 26 |
4. |
Den humanitära situationen för flyktingar inom EU och i grannländerna (debatt) | 27 |
5. |
Välkomsthälsning | 27 |
6. |
Den humanitära situationen för flyktingar inom EU och i grannländerna (fortsättning på debatten) | 28 |
7. |
Omröstning | 28 |
7.1 |
Internationella arbetsorganisationens konvention om tvångsarbete: straffrättsligt samarbete *** (artikel 150 i arbetsordningen) (omröstning) | 28 |
7.2 |
Genomförandebeslut om att underställa 4-metylamfetamin kontrollåtgärder * (artikel 150 i arbetsordningen) (omröstning) | 29 |
7.3 |
Genomförandebeslut om att underställa 5-(2-aminopropyl)indol kontrollåtgärder * (artikel 150 i arbetsordningen) (omröstning) | 29 |
7.4 |
Genomförandebeslut om att underställa 25I-NBOMe, AH-7921, MDPV metoxetamin kontrollåtgärder * (artikel 150 i arbetsordningen) (omröstning) | 29 |
7.5 |
Genomförandebeslut om att underställa 4,4'-DMAR och MT-45 kontrollåtgärder * (artikel 150 i arbetsordningen) (omröstning) | 29 |
7.6 |
Utnyttjande av EU:s solidaritetsfond: katastrofer i Bulgarien och Grekland 2015 (artikel 150 i arbetsordningen) (omröstning) | 30 |
7.7 |
En möjlig utvidgning av EU:s skydd av geografiska ursprungsbeteckningar till andra produkter än jordbruksprodukter (artikel 150 i arbetsordningen) (omröstning) | 30 |
7.8 |
Gemensamma bestämmelser för europeiska struktur- och investeringsfonder: särskilda åtgärder till förmån för Grekland ***I (omröstning) | 30 |
7.9 |
Utnyttjande av Europeiska fonden för justering för globaliseringseffekter: ansökan EGF/2015/002 DE/Adam Opel (omröstning) | 31 |
7.10 |
Utnyttjande av Europeiska fonden för justering för globaliseringseffekter: ansökan EGF/2015/003 BE/Ford Genk (omröstning) | 31 |
7.11 |
Utnyttjande av Europeiska fonden för justering för globaliseringseffekter: EGF/2015/004 IT/Alitalia (omröstning) | 31 |
7.12 |
De lokala myndigheternas roll i utvecklingsländer när det gäller utvecklingssamarbete (omröstning) | 32 |
8. |
Röstförklaringar | 32 |
9. |
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster | 32 |
10. |
Justering av protokollet från föregående sammanträde | 33 |
11. |
Utsläppsmätningar i bilindustrin (debatt) | 33 |
12. |
Situationen i Libyen (debatt) | 34 |
13. |
Dödsstraffet (debatt) | 34 |
14. |
Europeiskt småmålsförfarande och europeiskt betalningsföreläggande ***I (debatt) | 35 |
15. |
Begränsning av utsläpp till luften av vissa föroreningar ***I (debatt) | 36 |
16. |
Kaseiner och kaseinater avsedda som livsmedel ***I (debatt) | 36 |
17. |
Föredragningslista för nästa sammanträde | 37 |
18. |
Avslutande av sammanträdet | 37 |
NÄRVAROLISTA | 38 |
BILAGA I
OMRÖSTNINGSRESULTAT | 40 |
1. |
Internationella arbetsorganisationens konvention om tvångsarbete: straffrättsligt samarbete *** | 40 |
2. |
Genomförandebeslut om att underställa 4-metylamfetamin kontrollåtgärder * | 40 |
3. |
Genomförandebeslut om att underställa 5-(2-aminopropyl)indol kontrollåtgärder * | 41 |
4. |
Genomförandebeslut om att underställa 25I-NBOMe, AH-7921, MDPV metoxetamin kontrollåtgärder * | 41 |
5. |
Genomförandebeslut om att underställa 4,4'-DMAR och MT-45 kontrollåtgärder * | 41 |
6. |
Utnyttjande av Europeiska unionens solidaritetsfond: katastrofer i Bulgarien och Grekland 2015 | 41 |
7. |
En möjlig utvidgning av Europeiska unionens skydd av geografiska ursprungsbeteckningar till andra produkter än jordbruksprodukter | 41 |
8. |
Gemensamma bestämmelser för europeiska struktur- och investeringsfonder: särskilda åtgärder till förmån för Grekland ***I | 41 |
9. |
Utnyttjande av Europeiska fonden för justering för globaliseringseffekter: ansökan EGF/2015/002 DE/Adam Opel | 42 |
10. |
Utnyttjande av Europeiska fonden för justering för globaliseringseffekter: ansökan EGF/2015/003BE/Ford Genk | 42 |
11. |
Utnyttjande av Europeiska fonden för justering för globaliseringseffekter: EGF/2015/004 IT/Alitalia | 42 |
12. |
De lokala myndigheternas roll i utvecklingsländer när det gäller utvecklingssamarbete | 43 |
BILAGA II
RESULTAT AV OMRÖSTNINGARNA MED NAMNUPPROP | 44 |
1. |
A8-0226/2015 – Helga Stevens – godkännande | 44 |
2. |
A8-0265/2015 – Michał Boni – endast en omröstning | 45 |
3. |
A8-0263/2015 – Teresa Jiménez-Becerril Barrio – endast en omröstning | 47 |
4. |
A8-0264/2015 – Teresa Jiménez-Becerril Barrio – endast en omröstning | 48 |
5. |
A8-0262/2015 – Michał Boni – endast en omröstning | 50 |
6. |
A8-0253/2015 – Andrey Novakov – endast en omröstning | 51 |
7. |
A8-0259/2015 – Virginie Rozière – endast en omröstning | 52 |
8. |
A8-0260/2015 – Iskra Mihaylova – ändringsförslag 1 | 54 |
9. |
A8-0260/2015 – Iskra Mihaylova – ändringsförslag 2 | 56 |
10. |
A8-0260/2015 – Iskra Mihaylova – lagstiftningsresolution | 57 |
11. |
A8-0273/2015 – Jens Geier – resolution | 59 |
12. |
A8-0272/2015 – Paul Rübig – resolution | 61 |
13. |
A8-0274/2015 – Monika Vana – resolution | 62 |
14. |
A8-0232/2015 -Eleni Theocharous – resolution | 64 |
Protokoll från sammanträdet den 6 oktober 2015
ORDFÖRANDESKAP: Martin SCHULZ
Talman
1. Öppnande av sammanträdet
Sammanträdet öppnades kl. 09.00.
2. Debatt om fall av kränkningar av de mänskliga rättigheterna samt av demokratiska och rättsstatliga principer (tillkännagivande av framlagda resolutionsförslag)
Nedanstående ledamöter eller politiska grupper hade, i enlighet med artikel 135 i arbetsordningen, begärt en debatt om följande resolutionsförslag:
I. |
Centralafrikanska republiken (2015/2874(RSP))
|
II. |
Situationen i Thailand (2015/2875(RSP))
|
III. |
Massfördrivningen av barn i Nigeria till följd av Boko Harams attacker (2015/2876(RSP))
|
IV. |
Fallet Ali Mohammed al-Nimr (2015/2883(RSP))
|
Talartiden fördelas i enlighet med artikel 162 i arbetsordningen.
3. Slutsatser från Europeiska rådets informella möte den 23 september 2015 (debatt)
Uttalanden av rådet och kommissionen: Slutsatser från Europeiska rådets informella möte den 23 september 2015 (2015/2859(RSP))
Jean-Claude Juncker (kommissionens ordförande) och Donald Tusk (Europeiska rådets ordförande) gjorde uttalanden.
Talare: Manfred Weber för PPE-gruppen, Gianni Pittella för S&D-gruppen, Ryszard Antoni Legutko för ECR-gruppen, Guy Verhofstadt för ALDE-gruppen, Philippe Lamberts för Verts/ALE-gruppen, Fabio Massimo Castaldo för EFDD-gruppen, Louis Aliot för ENF-gruppen, Konstantinos Papadakis, grupplös, Esteban González Pons, Tanja Fajon och Roberts Zīle.
ORDFÖRANDESKAP: David-Maria SASSOLI
Vice talman
Talare: Ska Keller, Rolandas Paksas, Harald Vilimsky, Bruno Gollnisch, Jan Olbrycht, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Bill Etheridge; Enrique Guerrero Salom, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från David Coburn; Ulrike Trebesius, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Liisa Jaakonsaari; Jean Lambert, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Maria Grapini; Petr Mach, Janice Atkinson, Alain Lamassoure, Sylvie Guillaume, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Kristina Winberg; Richard Sulík, Eva Joly, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från James Carver; Vicky Maeijer, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Miguel Urbán Crespo; Manolis Kefalogiannis, Patrizia Toia, István Ujhelyi, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Krisztina Morvai; Ana Gomes, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Ivo Vajgl; Costas Mavrides, Tonino Picula och Pablo Iglesias, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Gilles Lebreton.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Franc Bogovič, Michela Giuffrida, Notis Marias, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Kostas Chrysogonos, Ulrike Lunacek, Kristina Winberg och Zoltán Balczó.
Talare: Jean-Claude Juncker och Donald Tusk.
ORDFÖRANDESKAP: Antonio TAJANI
Vice talman
Talmannen förklarade debatten avslutad.
4. Den humanitära situationen för flyktingar inom EU och i grannländerna (debatt)
Uttalanden av rådet och kommissionen: Den humanitära situationen för flyktingar inom EU och i grannländerna (2015/2877(RSP))
Nicolas Schmit (rådets tjänstgörande ordförande) och Frans Timmermans (kommissionens förste vice ordförande) gjorde uttalanden.
Talare: Elissavet Vozemberg för PPE-gruppen, Knut Fleckenstein för S&D-gruppen, Helga Stevens för ECR-gruppen, Cecilia Wikström för ALDE-gruppen, Judith Sargentini för Verts/ALE-gruppen, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Zoltán Balczó; Laura Ferrara för EFDD-gruppen, Lorenzo Fontana för ENF-gruppen, Eleftherios Synadinos, grupplös, Monika Hohlmeier, Josu Juaristi Abaunz för GUE/NGL-gruppen, Josef Weidenholzer, Jussi Halla-aho, Nathalie Griesbeck, Marisa Matias, Tamás Meszerics, Paul Nuttall, James Carver, Afzal Khan ställde en fråga (”blått kort”) till Paul Nuttall, som besvarade frågan; Barbara Kudrycka, Linda McAvan, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från David Coburn (talmannen påminde om reglerna för användningen av ”blått kort”); Zdzisław Krasnodębski, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Bill Etheridge.
(Andra delen av debatten: punkt 6 i protokollet av den 6.10.2015)
5. Välkomsthälsning
Talmannen välkomnade på parlamentets vägnar en delegation från Marockos deputeradekammare, som hade tagit plats på åhörarläktaren. Delegation leddes av deputeradekammarens talman Rachid Talbi Alami.
6. Den humanitära situationen för flyktingar inom EU och i grannländerna (fortsättning på debatten)
Uttalanden av rådet och kommissionen: Den humanitära situationen för flyktingar inom EU och i grannländerna (2015/2877(RSP))
(Första delen av debatten: punkt 4 i protokollet av den 6.10.2015)
Talare: Angelika Mlinar, Patrick Le Hyaric, Kinga Gál, Birgit Sippel, Angel Dzhambazki, Jozo Radoš, Nikolaos Chountis, Elmar Brok, Claude Moraes, Eleonora Forenza, Anna Maria Corazza Bildt, David-Maria Sassoli, Mariya Gabriel, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Carlos Coelho och Milan Zver.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Michaela Šojdrová, Caterina Chinnici, Notis Marias, Ivan Jakovčić, Kostas Chrysogonos, James Carver, Franz Obermayr och Krisztina Morvai.
Talare: Frans Timmermans (kommissionens förste vice ordförande) och Nicolas Schmit (rådets tjänstgörande ordförande).
Talmannen förklarade debatten avslutad.
ORDFÖRANDESKAP: Mairead McGUINNESS
Vice talman
Talare: Renaud Muselier, Peter Eriksson och José Manuel Fernandes.
7. Omröstning
Omröstningsresultaten (ändringsförslag, särskilda omröstningar, delade omröstningar etc.) återfinns i bilagan ”Omröstningsresultat” som bifogas protokollet.
Bilagan med resultaten av omröstningarna med namnupprop finns endast i elektronisk form på parlamentets webbplats.
7.1 Internationella arbetsorganisationens konvention om tvångsarbete: straffrättsligt samarbete *** (artikel 150 i arbetsordningen) (omröstning)
Rekommendation om utkastet till rådets beslut om bemyndigande för medlemsstaterna att i Europeiska unionens intresse ratificera 2014 års protokoll till Internationella arbetsorganisationens konvention om tvångsarbete från 1930, vad gäller artiklarna 1–4 i protokollet avseende frågor som rör straffrättsligt samarbete [06731/2015 – C8-0078/2015 – 2014/0258(NLE)] – Utskottet för medborgerliga fri- och rättigheter samt rättsliga och inrikes frågor. Föredragande: Helga Stevens (A8-0226/2015)
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 1)
FÖRSLAG TILL LAGSTIFTNINGSRESOLUTION
Antogs genom en enda omröstning (P8_TA(2015)0325)
Parlamentet godkände utkastet till rådets beslut.
7.2 Genomförandebeslut om att underställa 4-metylamfetamin kontrollåtgärder * (artikel 150 i arbetsordningen) (omröstning)
Betänkande om utkastet till rådets genomförandebeslut om att underställa 4-metylamfetamin kontrollåtgärder [10010/2015 – C8-0182/2015 – 2013/0021(NLE)] – Utskottet för medborgerliga fri- och rättigheter samt rättsliga och inrikes frågor. Föredragande: Michał Boni (A8-0265/2015)
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 2)
FÖRSLAG TILL LAGSTIFTNINGSRESOLUTION
Antogs genom en enda omröstning (P8_TA(2015)0326)
7.3 Genomförandebeslut om att underställa 5-(2-aminopropyl)indol kontrollåtgärder * (artikel 150 i arbetsordningen) (omröstning)
Betänkande om utkastet till rådets genomförandebeslut om att underställa 5-(2-aminopropyl)indol kontrollåtgärder [10012/2015 – C8-0186/2015 – 2013/0207(NLE)] – Utskottet för medborgerliga fri- och rättigheter samt rättsliga och inrikes frågor. Föredragande: Teresa Jiménez-Becerril Barrio (A8-0263/2015)
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 3)
FÖRSLAG TILL LAGSTIFTNINGSRESOLUTION
Antogs genom en enda omröstning (P8_TA(2015)0327)
7.4 Genomförandebeslut om att underställa 25I-NBOMe, AH-7921, MDPV metoxetamin kontrollåtgärder * (artikel 150 i arbetsordningen) (omröstning)
Betänkande om utkastet till rådets genomförandebeslut om att underställa 4-jod-2,5-dimetoxi-N-(2-metoxibensyl)fenetylamin (25I-NBOMe), 3,4-diklor-N-[[1-(dimetylamin)cyklohexyl]metyl]bensamid (AH-7921), 3,4-metylendioxipyrovaleron (MDPV) och 2-(3-metoxifenyl)-2-(etylamino)cyklohexanon (metoxetamin) kontrollåtgärder [2014/0183(NLE)] – Utskottet för medborgerliga fri- och rättigheter samt rättsliga och inrikes frågor. Föredragande: Teresa Jiménez-Becerril Barrio (A8-0264/2015)
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 4)
FÖRSLAG TILL LAGSTIFTNINGSRESOLUTION
Antogs genom en enda omröstning (P8_TA(2015)0328)
7.5 Genomförandebeslut om att underställa 4,4'-DMAR och MT-45 kontrollåtgärder * (artikel 150 i arbetsordningen) (omröstning)
Betänkande om utkastet till rådets genomförandebeslut om att underställa 4-metyl-5-(4-metylfenyl)-4,5-dihydrooxazol-2-amin (4,4'-DMAR) och 1-cyklohexyl-4-(1,2-difenyletyl)piperazin (MT-45) kontrollåtgärder [10009/2015 – C8-0183/2015 – 2014/0340(NLE)] – Utskottet för medborgerliga fri- och rättigheter samt rättsliga och inrikes frågor. Föredragande: Michał Boni (A8-0262/2015)
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 5)
FÖRSLAG TILL LAGSTIFTNINGSRESOLUTION
Antogs genom en enda omröstning (P8_TA(2015)0329)
7.6 Utnyttjande av EU:s solidaritetsfond: katastrofer i Bulgarien och Grekland 2015 (artikel 150 i arbetsordningen) (omröstning)
Betänkande om förslaget till Europaparlamentets och rådets beslut om utnyttjande av Europeiska unionens solidaritetsfond, i enlighet med punkt 11 i det interinstitutionella avtalet av den 2 december 2013 mellan Europaparlamentet, rådet och kommissionen om budgetdisciplin, samarbete i budgetfrågor och sund ekonomisk förvaltning (katastrofer i Bulgarien och Grekland 2015) [COM(2015)0370 – C8-0198/2015 – 2015/2151(BUD)] – Budgetutskottet. Föredragande: Andrey Novakov (A8-0253/2015)
(Kvalificerad majoritet och tre femtedelar av de avgivna rösterna erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 6)
RESOLUTIONSFÖRSLAG
Antogs genom en enda omröstning (P8_TA(2015)0330)
7.7 En möjlig utvidgning av EU:s skydd av geografiska ursprungsbeteckningar till andra produkter än jordbruksprodukter (artikel 150 i arbetsordningen) (omröstning)
Betänkande om en möjlig utvidgning av Europeiska unionens skydd av geografiska beteckningar till andra produkter än jordbruksprodukter [2015/2053(INI)] – Utskottet för rättsliga frågor. Föredragande: Virginie Rozière (A8-0259/2015)
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 7)
RESOLUTIONSFÖRSLAG
Antogs genom en enda omröstning (P8_TA(2015)0331)
Inlägg:
Virginie Rozière (föredragande) yttrade sig efter omröstningen.
7.8 Gemensamma bestämmelser för europeiska struktur- och investeringsfonder: särskilda åtgärder till förmån för Grekland ***I (omröstning)
Betänkande om förslaget till Europaparlamentets och rådets förordning om ändring av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1303/2013 om fastställande av gemensamma bestämmelser för Europeiska regionala utvecklingsfonden, Europeiska socialfonden, Sammanhållningsfonden, Europeiska jordbruksfonden för landsbygdsutveckling och Europeiska havs- och fiskerifonden, om fastställande av allmänna bestämmelser för Europeiska regionala utvecklingsfonden, Europeiska socialfonden, Sammanhållningsfonden och Europeiska havs- och fiskerifonden vad gäller särskilda åtgärder till förmån för Grekland [COM(2015)0365 – C8-0192/2015 – 2015/0160(COD)] – Utskottet för regional utveckling. Föredragande: Iskra Mihaylova (A8-0260/2015)
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 8)
KOMMISSIONENS FÖRSLAG
Godkändes (P8_TA(2015)0332)
FÖRSLAG TILL LAGSTIFTNINGSRESOLUTION
Antogs (P8_TA(2015)0332)
7.9 Utnyttjande av Europeiska fonden för justering för globaliseringseffekter: ansökan EGF/2015/002 DE/Adam Opel (omröstning)
Betänkande om förslaget till Europaparlamentets och rådets beslut om utnyttjande av Europeiska fonden för justering för globaliseringseffekter i enlighet med punkt 13 i det interinstitutionella avtalet av den 2 december 2013 mellan Europaparlamentet, rådet och kommissionen om budgetdisciplin, samarbete i budgetfrågor och sund ekonomisk förvaltning (ansökan EGF/2015/002 DE/Adam Opel, från Tyskland) [COM(2015)0342 – C8-0249/2015 – 2015/2208(BUD)] – Budgetutskottet. Föredragande: Jens Geier (A8-0273/2015)
(Kvalificerad majoritet och tre femtedelar av de avgivna rösterna erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 9)
RESOLUTIONSFÖRSLAG
Antogs (P8_TA(2015)0333)
7.10 Utnyttjande av Europeiska fonden för justering för globaliseringseffekter: ansökan EGF/2015/003 BE/Ford Genk (omröstning)
Betänkande om förslaget till Europaparlamentets och rådets beslut om utnyttjande av Europeiska fonden för justering för globaliseringseffekter i enlighet med punkt 13 i det interinstitutionella avtalet av den 2 december 2013 mellan Europaparlamentet, rådet och kommissionen om budgetdisciplin, samarbete i budgetfrågor och sund ekonomisk förvaltning (ansökan EGF/2015/003 BE/Ford Genk, från Belgien) [COM(2015)0336 – C8-0250/2015 – 2015/2209(BUD)] – Budgetutskottet. Föredragande: Paul Rübig (A8-0272/2015)
(Kvalificerad majoritet och tre femtedelar av de avgivna rösterna erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 10)
RESOLUTIONSFÖRSLAG
Antogs (P8_TA(2015)0334)
7.11 Utnyttjande av Europeiska fonden för justering för globaliseringseffekter: EGF/2015/004 IT/Alitalia (omröstning)
Betänkande om förslaget till Europaparlamentets och rådets beslut om utnyttjande av Europeiska fonden för justering för globaliseringseffekter i enlighet med punkt 13 i det interinstitutionella avtalet av den 2 december 2013 mellan Europaparlamentet, rådet och kommissionen om budgetdisciplin, samarbete i budgetfrågor och sund ekonomisk förvaltning (ansökan EGF/2015/004 IT/Alitalia, från Italien) [COM(2015)0397 – C8-0252/2015 – 2015/2212(BUD)] – Budgetutskottet. Föredragande: Monika Vana (A8-0274/2015)
(Kvalificerad majoritet och tre femtedelar av de avgivna rösterna erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 11)
RESOLUTIONSFÖRSLAG
Antogs (P8_TA(2015)0335)
7.12 De lokala myndigheternas roll i utvecklingsländer när det gäller utvecklingssamarbete (omröstning)
Betänkande om de lokala myndigheternas roll i utvecklingsländer när det gäller utvecklingssamarbete [2015/2004(INI)] – Utskottet för utveckling. Föredragande: Eleni Theocharous (A8-0232/2015)
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 12)
RESOLUTIONSFÖRSLAG
Antogs (P8_TA(2015)0336)
8. Röstförklaringar
Skriftliga röstförklaringar:
De skriftliga röstförklaringar som ingetts i enlighet med artikel 183 i arbetsordningen återfinns i det fullständiga förhandlingsreferatet från sammanträdet.
Muntliga röstförklaringar:
Betänkande Virginie Rozière – A8-0259/2015
Sergio Gutiérrez Prieto, Michaela Šojdrová, Catherine Stihler, Neena Gill, Krisztina Morvai, Igor Šoltes, Jiří Pospíšil, Ivana Maletić, Seán Kelly, Tiziana Beghin, Andrejs Mamikins, Stanislav Polčák och Stefano Maullu
Betänkande Iskra Mihaylova – A8-0260/2015
Krisztina Morvai, Ivana Maletić, Seán Kelly, Jiří Pospíšil, Andrejs Mamikins, Stanislav Polčák och Notis Marias
Betänkande Eleni Theocharous – A8-0232/2015
Jiří Pospíšil, Seán Kelly, Andrejs Mamikins, Stanislav Polčák och Krisztina Morvai.
9. Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Rättelserna och avsiktsförklaringarna till avgivna röster återfinns på parlamentets webbplats, ”Plenum”, ”Omröstningar”, ”Omröstningsresultat” (Resultat av omröstningar med namnupprop) samt i den tryckta versionen av bilagan ”Resultat av omröstningar med namnupprop”.
Den elektroniska versionen på parlamentets webbplats uppdateras regelbundet under högst två veckor efter den aktuella omröstningsdagen.
Därefter slutförs förteckningen över rättelserna till de avgivna rösterna för att översättas och offentliggöras i Europeiska unionens officiella tidning.
(Sammanträdet avbröts kl. 13.35 och återupptogs kl. 15.00.)
ORDFÖRANDESKAP: Sylvie GUILLAUME
Vice talman
10. Justering av protokollet från föregående sammanträde
Protokollet från föregående sammanträde justerades.
Talare: Michaela Šojdrová.
11. Utsläppsmätningar i bilindustrin (debatt)
Fråga för muntligt besvarande (O-000113/2015) från Giovanni La Via, för utskottet ENVI, Vicky Ford, för utskottet IMCO, Jerzy Buzek, för utskottet ITRE, Michael Cramer, för utskottet TRAN, till kommissionen: Utsläppsmätningar i bilindustrin (2015/2865(RSP)) (B8-0764/2015)
Giovanni La Via, Vicky Ford, Jerzy Buzek och Michael Cramer utvecklade frågan.
Elżbieta Bieńkowska (ledamot av kommissionen) besvarade frågan.
Talare: Françoise Grossetête för PPE-gruppen, Kathleen Van Brempt för S&D-gruppen, Hans-Olaf Henkel för ECR-gruppen, Gerben-Jan Gerbrandy för ALDE-gruppen, Merja Kyllönen för GUE/NGL-gruppen, Rebecca Harms för Verts/ALE-gruppen, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Bill Etheridge; Dario Tamburrano för EFDD-gruppen, Georg Mayer för ENF-gruppen, Sotirios Zarianopoulos, grupplös, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Matthias Groote, Tomasz Piotr Poręba, Dita Charanzová, Miloslav Ransdorf, Roger Helmer, Bas Eickhout, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Tibor Szanyi; Gianluca Buonanno (talmannen avbröt talaren och kallade honom till ordningen); Lampros Fountoulis, Peter Liese, Evelyne Gebhardt, Julie Girling, Gesine Meissner, Cornelia Ernst, Karima Delli, Marco Zullo, Barbara Kappel, Krišjānis Kariņš, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández; Dan Nica och Evžen Tošenovský.
ORDFÖRANDESKAP: Dimitrios PAPADIMOULIS
Vice talman
Talare: Nils Torvalds, Curzio Maltese, Claude Turmes, Daniela Aiuto, Jean-François Jalkh, Wim van de Camp, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från István Ujhelyi; Ismail Ertug, Daniel Dalton, Pavel Telička, Sofia Sakorafa, Yannick Jadot, Eleonora Evi, Salvatore Domenico Pogliese, Miriam Dalli, Peter van Dalen, Dominique Riquet, Miguel Urbán Crespo, Benedek Jávor, Ivo Belet, Nicola Danti, Jørn Dohrmann, Frédérique Ries, Marina Albiol Guzmán, Julia Reda, Luděk Niedermayer, Patrizia Toia, Kosma Złotowski, Anneli Jäätteenmäki, Pascal Durand, Annie Schreijer-Pierik, Seb Dance, Bernd Lucke, Karl-Heinz Florenz, Christine Revault D'Allonnes Bonnefoy, Zdzisław Krasnodębski, Pablo Zalba Bidegain, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Miguel Urbán Crespo; Jytte Guteland, Angelika Niebler, Martina Werner, Markus Pieper, Sergio Gutiérrez Prieto, Henna Virkkunen, Simona Bonafè, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Piernicola Pedicini; Olga Sehnalová, Bernd Lange, Nikos Androulakis och José Inácio Faria, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Doru-Claudian Frunzulică.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: David McAllister, Ricardo Serrão Santos, Notis Marias, Ivan Jakovčić, Neoklis Sylikiotis, Davor Škrlec och Piernicola Pedicini.
Talare: Elżbieta Bieńkowska.
ORDFÖRANDESKAP: David-Maria SASSOLI
Vice talman
Resolutionsförslagen (artikel 128.5 i arbetsordningen) kommer att tillkännages vid en senare tidpunkt.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: sammanträdesperioden oktober III.
Talare: Gerben-Jan Gerbrandy bad kommissionen att svara skriftligen på de frågor som inte hade behandlats under debatten; Elżbieta Bieńkowska åtog sig att se till att så skulle ske.
12. Situationen i Libyen (debatt)
Uttalande av vice ordföranden för kommissionen/unionens höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik: Situationen i Libyen (2015/2872(RSP))
Christos Stylianides (ledamot av kommissionen) gjorde ett uttalande för vice ordföranden för kommissionen/unionens höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik.
Talare: Mariya Gabriel för PPE-gruppen, Victor Boștinaru för S&D-gruppen, Mark Demesmaeker för ECR-gruppen, Fernando Maura Barandiarán för ALDE-gruppen, Javier Couso Permuy för GUE/NGL-gruppen, Barbara Lochbihler för Verts/ALE-gruppen, Fabio Massimo Castaldo för EFDD-gruppen, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Ivan Jakovčić; Mario Borghezio för ENF-gruppen, Georgios Epitideios, grupplös, Cristian Dan Preda, som avböjde att besvara en fråga (”blått kort”) från Aymeric Chauprade; Pier Antonio Panzeri, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från James Carver; Karol Karski, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Bill Etheridge; Javier Nart, Bodil Valero, Mike Hookem, Aymeric Chauprade, Bruno Gollnisch, Michael Gahler, Ana Gomes, Bas Belder, Hilde Vautmans, Michał Marusik, Zoltán Balczó, Lorenzo Cesa, Gilles Pargneaux, Mirosław Piotrowski, Edouard Ferrand, Francisco José Millán Mon, Afzal Khan, Jean-Luc Schaffhauser, Inés Ayala Sender, Josef Weidenholzer, Miriam Dalli, Andi Cristea, Eugen Freund, Brando Benifei och Richard Howitt.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Csaba Sógor, Doru-Claudian Frunzulică, Notis Marias, Ilhan Kyuchyuk, Kateřina Konečná och Diane Dodds.
Talare: Christos Stylianides.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
ORDFÖRANDESKAP: Ryszard CZARNECKI
Vice talman
13. Dödsstraffet (debatt)
Fråga för muntligt besvarande (O-000103/2015) från Elena Valenciano, för utskottet AFET, till rådet: Dödsstraffet (2015/2879(RSP)) (B8-0761/2015)
Elena Valenciano utvecklade frågan och avböjde att besvara en fråga (”blått kort”) från Janusz Korwin-Mikke.
Nicolas Schmit (rådets tjänstgörande ordförande) besvarade frågan O-000103/2015.
Talmannen klargjorde att det inte var tillåtet att ställa frågor (”blått kort”) till rådet.
Talare: Lars Adaktusson för PPE-gruppen, Pier Antonio Panzeri för S&D-gruppen, Mark Demesmaeker för ECR-gruppen, Beatriz Becerra Basterrechea för ALDE-gruppen, Marie-Christine Vergiat för GUE/NGL-gruppen, Barbara Lochbihler för Verts/ALE-gruppen, som avböjde att besvara en fråga (”blått kort”) från Janusz Korwin-Mikke; Jonathan Arnott för EFDD-gruppen, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Bill Etheridge; Therese Comodini Cachia, som avböjde att besvara en fråga (”blått kort”) från Janusz Korwin-Mikke; Andi Cristea, Cecilia Wikström, Pablo Iglesias, Jean Lambert, Ignazio Corrao, som avböjde att besvara en fråga (”blått kort”) från Janusz Korwin-Mikke; Stanislav Polčák, Ana Gomes, Takis Hadjigeorgiou, Anneliese Dodds, Edouard Martin och Csaba Molnár.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Jaromír Štětina, Doru-Claudian Frunzulică, Notis Marias, Kostas Chrysogonos, Igor Šoltes, Gerard Batten, Andrzej Grzyb, Caterina Chinnici, Karol Karski, Lynn Boylan, Fabio Massimo Castaldo och Ruža Tomašić.
Talare: Nicolas Schmit.
Resolutionsförslagen (artikel 128.5 i arbetsordningen) kommer att tillkännages vid en senare tidpunkt.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 9.7 i protokollet av den 8.10.2015.
14. Europeiskt småmålsförfarande och europeiskt betalningsföreläggande ***I (debatt)
Betänkande om förslaget till Europaparlamentets och rådets förordning om ändring av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 861/2007 av den 11 juli 2007 om inrättande av ett europeiskt småmålsförfarande och Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1896/2006 av den 12 december 2006 om införande av ett europeiskt betalningsföreläggande [COM(2013)0794 – C7-0414/2013 – 2013/0403(COD)] – Utskottet för rättsliga frågor. Föredragande: Lidia Joanna Geringer de Oedenberg (A8-0140/2015)
Lidia Joanna Geringer de Oedenberg redogjorde för sitt betänkande.
Talare: Věra Jourová (ledamot av kommissionen).
Talare: Daniel Buda för PPE-gruppen, Angel Dzhambazki för ECR-gruppen, António Marinho e Pinto för ALDE-gruppen, Jiří Maštálka för GUE/NGL-gruppen, och Laura Ferrara för EFDD-gruppen.
ORDFÖRANDESKAP: Ulrike LUNACEK
Vice talman
Talare: Gilles Lebreton för ENF-gruppen, Adam Szejnfeld, Sergio Gaetano Cofferati, Bernd Kölmel, Pavel Svoboda, Biljana Borzan, Angelika Niebler, Victor Negrescu, Therese Comodini Cachia och Emil Radev.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Notis Marias och Igor Šoltes.
Talare: Věra Jourová och Lidia Joanna Geringer de Oedenberg.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 10.3 i protokollet av den 7.10.2015.
15. Begränsning av utsläpp till luften av vissa föroreningar ***I (debatt)
Betänkande om förslaget till Europaparlamentets och rådets direktiv om begränsning av utsläpp till luften av vissa föroreningar från medelstora förbränningsanläggningar [COM(2013)0919 – C7-0003/2014 – 2013/0442(COD)] – Utskottet för miljö, folkhälsa och livsmedelssäkerhet. Föredragande: Andrzej Grzyb (A8-0160/2015)
Andrzej Grzyb redogjorde för sitt betänkande.
Talare: Phil Hogan (ledamot av kommissionen).
Talare: Giovanni La Via för PPE-gruppen, Massimo Paolucci för S&D-gruppen, Jadwiga Wiśniewska för ECR-gruppen, Jan Huitema för ALDE-gruppen, Estefanía Torres Martínez för GUE/NGL-gruppen, Bas Eickhout för Verts/ALE-gruppen, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Bill Etheridge, Piernicola Pedicini för EFDD-gruppen, Zoltán Balczó, grupplös, Annie Schreijer-Pierik, Gilles Pargneaux, Julie Girling, Nils Torvalds, Kateřina Konečná, Julia Reid, Marijana Petir, Carlos Zorrinho, Evžen Tošenovský, Younous Omarjee, Bill Etheridge, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Karin Kadenbach, Dawid Bohdan Jackiewicz, Lynn Boylan, Csaba Sógor, Miapetra Kumpula-Natri och Damiano Zoffoli.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Ricardo Serrão Santos, Notis Marias och Bronis Ropė.
Talare: Phil Hogan och Andrzej Grzyb.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 10.4 i protokollet av den 7.10.2015.
16. Kaseiner och kaseinater avsedda som livsmedel ***I (debatt)
Betänkande om förslaget till Europaparlamentets och rådets direktiv om tillnärmning av medlemsstaternas lagstiftning om kaseiner och kaseinater avsedda som livsmedel och om upphävande av rådets direktiv 83/417/EEG [COM(2014)0174 – C7-0105/2014 – 2014/0096(COD)] – Utskottet för miljö, folkhälsa och livsmedelssäkerhet. Föredragande: Giovanni La Via (A8-0042/2015)
Giovanni La Via redogjorde för sitt betänkande.
Talare: Phil Hogan (ledamot av kommissionen).
Talare: Marijana Petir för PPE-gruppen, Susanne Melior för S&D-gruppen, Bolesław G. Piecha för ECR-gruppen, Bronis Ropė för Verts/ALE-gruppen, Piernicola Pedicini för EFDD-gruppen, Herbert Dorfmann, Nicola Caputo, Julia Reid, Jiří Pospíšil, Elena Gentile och Ricardo Serrão Santos.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Notis Marias.
Talare: Phil Hogan och Giovanni La Via.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 10.5 i protokollet av den 7.10.2015.
17. Föredragningslista för nästa sammanträde
Föredragningslistan för nästa sammanträde fastställdes (”Föredragningslista” PE 568.368/OJME).
18. Avslutande av sammanträdet
Sammanträdet avslutades kl. 22.55.
Klaus Welle
Generalsekreterare
Alexander Graf Lambsdorff
Vice talman
6 oktober 2015
NÄRVAROLISTA
Närvarande:
Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Aker, Albiol Guzmán, Albrecht, Ali, Aliot, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Assis, Atkinson, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Barekov, Batten, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Berès, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boștinaru, Bours, Boutonnet, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Buonanno, Bușoi, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Campbell Bannerman, Caputo, Carthy, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Cesa, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Collins, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Cristea, Csáky, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalli, Dalton, D'Amato, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, Dati, De Backer, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, Delvaux, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Deutsch, Deva, Dlabajová, Dodds Anneliese, Dodds Diane, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Drăghici, Duncan, Durand, Dzhambazki, Eck, Ehler, Eickhout, Engel, Engström, Epitideios, Erdős, Eriksson, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Fajon, Farage, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira Elisa, Finch, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Forenza, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gál, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Nathan, Gill Neena, Girauta Vidal, Girling, Giuffrida, Goddyn, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, de Graaff, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grigule, Gróbarczyk, Groote, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Händel, Harkin, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Hedh, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Howitt, Hübner, Hudghton, Huitema, Hyusmenova, Iglesias, in 't Veld, Iotova, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jackiewicz, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Juvin, Kadenbach, Kalinowski, Kalniete, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirkhope, Kirton-Darling, Koch, Kofod, Kölmel, Konečná, Korwin-Mikke, Kósa, Köster, Köstinger, Kouloglou, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Kudrycka, Kuhn, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lamassoure, Lambert, Landsbergis, Lange, de Lange, Langen, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Legutko, Le Hyaric, Leinen, Lenaers, Le Pen Marine, Lewandowski, Lewer, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, McClarkin, McGuinness, Mach, McIntyre, Macovei, Maeijer, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Maštálka, Matera, Matias, Mato, Maullu, Maura Barandiarán, Maurel, Mavrides, Mayer, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melior, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Metsola, Michel, Michels, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Molnár, Monot, Montel, Moody, Moraes, Morgano, Morin-Chartier, Morvai, Mosca, Müller, Mureșan, Muselier, Mussolini, Nagy, Nart, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Nilsson, Ní Riada, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Nuttall, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Pargneaux, Pașcu, Patriciello, Paunova, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Piotrowski, Pirinski, Pitera, Pittella, Plenković, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Ponga, Poręba, Pospíšil, Preda, Pretzell, Preuß, Proust, Radev, Radoš, Rangel, Ransdorf, Rebega, Reda, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, Sârbu, Sargentini, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulz, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sebastià, Sehnalová, Selimovic, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sommer, Sonneborn, Soru, Spinelli, Spyraki, Staes, Stanishev, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stier, Stihler, Stolojan, von Storch, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Takkula, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Tapardel, Tarabella, Tarand, Telička, Terricabras, Theocharous, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Torres Martínez, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Țurcanu, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Urutchev, Uspaskich, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valero, Valli, Vallina, Vana, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Voigt, Voss, Vozemberg-Vrionidi, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Westphal, Wieland, Wikström, Willmott, Winberg, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wojciechowski, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zalba Bidegain, Zanni, Zanonato, Zarianopoulos, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zijlstra, Zīle, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zoffoli, Zorrinho, Zullo, Zver, Zwiefka
Befriade från närvaro:
Crowley, Kukan, Le Pen Jean-Marie, Liberadzki, Picierno, Quisthoudt-Rowohl, Ruohonen-Lerner, Taylor, Winkler Hermann, Żółtek
6 oktober 2015
BILAGA I
OMRÖSTNINGSRESULTAT
Förkortningar och symboler
+ |
antogs |
— |
förkastades |
↓ |
bortföll |
T |
drogs tillbaka |
ONU (…, …, …) |
omröstning med namnupprop (ja-röster, nej-röster, nedlagda röster) |
EO (…, …, …) |
elektronisk omröstning (ja-röster, nej-röster, nedlagda röster) |
delad |
delad omröstning |
särsk. |
särskild omröstning |
äf |
ändringsförslag |
komp. |
kompromissändringsförslag |
m.d. |
motsvarande del |
S |
ändringsförslag om strykning |
= |
identiska ändringsförslag |
res. |
resolutionsförslag |
gem. res. |
gemensamt förslag till resolution |
sluten |
sluten omröstning |
1. Internationella arbetsorganisationens konvention om tvångsarbete: straffrättsligt samarbete ***
Rekommendation: Helga Stevens (A8-0226/2015)
Avser |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
omröstning: godkännande |
ONU |
+ |
651, 5, 37 |
2. Genomförandebeslut om att underställa 4-metylamfetamin kontrollåtgärder *
Betänkande: Michał Boni (A8-0265/2015)
Avser |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
endast en omröstning |
ONU |
+ |
649, 6, 34 |
3. Genomförandebeslut om att underställa 5-(2-aminopropyl)indol kontrollåtgärder *
Betänkande: Teresa Jiménez-Becerril Barrio (A8-0263/2015)
Avser |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
endast en omröstning |
ONU |
+ |
656, 5, 33 |
4. Genomförandebeslut om att underställa 25I-NBOMe, AH-7921, MDPV metoxetamin kontrollåtgärder *
Betänkande: Teresa Jiménez-Becerril Barrio (A8-0264/2015)
Avser |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
endast en omröstning |
ONU |
+ |
651, 6, 33 |
5. Genomförandebeslut om att underställa 4,4'-DMAR och MT-45 kontrollåtgärder *
Betänkande: Michał Boni (A8-0262/2015)
Avser |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
endast en omröstning |
ONU |
+ |
650, 5, 33 |
6. Utnyttjande av Europeiska unionens solidaritetsfond: katastrofer i Bulgarien och Grekland 2015
Betänkande: Andrey Novakov (A8-0253/2015) (kvalificerad majoritet krävdes och 3/5 av de avgivna rösterna)
Avser |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
endast en omröstning |
ONU |
+ |
660, 34, 0 |
7. En möjlig utvidgning av Europeiska unionens skydd av geografiska ursprungsbeteckningar till andra produkter än jordbruksprodukter
Betänkande: Virginie Rozière (A8-0259/2015)
Avser |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
endast en omröstning |
ONU |
+ |
608, 43, 43 |
8. Gemensamma bestämmelser för europeiska struktur- och investeringsfonder: särskilda åtgärder till förmån för Grekland ***I
Betänkande: Iskra Mihaylova (A8-0260/2015)
Avser |
Äf nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
artikel 134, punkt 1a, |
8 |
ENF |
|
— |
|
artikel 152, efter punkt 5 |
9 |
ENF |
|
— |
|
10 |
ENF |
|
— |
|
|
artikel 152, punkt 6, stycke 1a |
11 |
ENF |
|
— |
|
skäl 1 |
3 |
ENF |
|
— |
|
1 |
EFDD |
ONU |
— |
90, 582, 24 |
|
efter skäl 1 |
4 |
ENF |
|
— |
|
efter skäl 3 |
5 |
ENF |
|
— |
|
efter skäl 5 |
6 |
ENF |
|
— |
|
skäl 6 |
2 |
EFDD |
ONU |
— |
114, 569, 12 |
7 |
ENF |
|
— |
|
|
omröstning: kommissionens förslag |
|
+ |
|
||
omröstning: lagstiftningsresolution |
ONU |
+ |
586, 87, 21 |
Begäranden om omröstning med namnupprop
EFDD: ändringsförslag 1, 2
9. Utnyttjande av Europeiska fonden för justering för globaliseringseffekter: ansökan EGF/2015/002 DE/Adam Opel
Betänkande: Jens Geier (A8-0273/2015) (kvalificerad majoritet krävdes och 3/5 av de avgivna rösterna)
Avser |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
omröstning: resolution (texten i sin helhet) |
ONU |
+ |
551, 78, 63 |
10. Utnyttjande av Europeiska fonden för justering för globaliseringseffekter: ansökan EGF/2015/003BE/Ford Genk
Betänkande: Paul Rübig (A8-0272/2015) (kvalificerad majoritet krävdes och 3/5 av de avgivna rösterna)
Avser |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
omröstning: resolution (texten i sin helhet) |
ONU |
+ |
608, 77, 9 |
11. Utnyttjande av Europeiska fonden för justering för globaliseringseffekter: EGF/2015/004 IT/Alitalia
Betänkande: Monika Vana (A8-0274/2015) (kvalificerad majoritet krävdes och 3/5 av de avgivna rösterna)
Avser |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
omröstning: resolution (texten i sin helhet) |
ONU |
+ |
605, 77, 12 |
12. De lokala myndigheternas roll i utvecklingsländer när det gäller utvecklingssamarbete
Betänkande: Eleni Theocharous (A8-0232/2015)
Avser |
Äf nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
punkt 28 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/EO |
+ |
381, 305, 6 |
|||
omröstning: resolution (texten i sin helhet) |
ONU |
+ |
556, 56, 65 |
Begäranden om delad omröstning
S&D
punkt 28
Första delen |
: |
”Europaparlamentet betonar vikten av”…”hållbar ekonomisk tillväxt för alla,” |
Andra delen |
: |
”särskilt via en kombination av offentliga och privata strategier.” |
6 oktober 2015
BILAGA II
RESULTAT AV OMRÖSTNINGARNA MED NAMNUPPROP
1. A8-0226/2015 – Helga Stevens – godkännande
Ja-röster 651
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goulard, Griesbeck, Grigule, Harkin, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Riquet, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Dohrmann, Dzhambazki, Fitto, Fotyga, Gericke, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Karlsson, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lucke, Marias, Messerschmidt, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Konečná, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer
NI : : Balczó, Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Sonneborn, Synadinos, Voigt, Zarianopoulos
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Bușoi, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mănescu, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, Maullu, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Sommer, Spyraki, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Weber Manfred, Wenta, Wieland, Winkler Iuliu, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz , López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sârbu, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Giegold, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Hudghton, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Smith, Šoltes, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 5
EFDD : : Iwaszkiewicz
ENF : : de Graaff, Maeijer, Stuger, Zijlstra
Nedlagda röster 37
ECR : : Ashworth, Dalton, Deva, Fox, Girling, Lewer, McIntyre, Nicholson, Swinburne
EFDD : : Agnew, Aker, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, (The Earl of) Dartmouth, Etheridge, Farage, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Atkinson, Marusik
S&D : : Dalli, Mizzi, Sant
2. A8-0265/2015 – Michał Boni – endast en omröstning
Ja-röster 649
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goulard, Griesbeck, Grigule, Harkin, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Dohrmann, Dzhambazki, Fitto, Fotyga, Gericke, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Karlsson, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lucke, Marias, Messerschmidt, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Iwaszkiewicz, Lundgren, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Winberg, Zanni, Zullo
ENF : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Konečná, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer
NI : : Balczó, Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Synadinos, Voigt, Zarianopoulos
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Bușoi, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean , Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Engel, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mănescu, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, Maullu, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Nagy, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Sommer, Spyraki, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Weber Manfred, Wenta, Wieland, Winkler Iuliu, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sârbu, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Giegold, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Hudghton, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Smith, Šoltes, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 6
EFDD : : Mach
ENF : : de Graaff, Maeijer, Stuger, Zijlstra
NI : : Sonneborn
Nedlagda röster 34
ECR : : Ashworth, Dalton, Deva, Fox, Girling, Lewer, McIntyre, Nicholson, Pretzell, von Storch, Sulík, Swinburne
EFDD : : Agnew, Aker, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, (The Earl of) Dartmouth, Etheridge, Farage, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour
ENF : : Atkinson
GUE/NGL : : Flanagan
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Stelios Kouloglou
3. A8-0263/2015 – Teresa Jiménez-Becerril Barrio – endast en omröstning
Ja-röster 656
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goulard, Griesbeck, Grigule, Harkin, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Dohrmann, Dzhambazki, Fitto, Fotyga, Gericke, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Karlsson, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lucke, Marias, Messerschmidt, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, Sulík, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Iwaszkiewicz, Lundgren, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Winberg, Zanni, Zullo
ENF : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Konečná, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer
NI : : Balczó, Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Sonneborn, Synadinos, Voigt, Zarianopoulos
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Bușoi, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mănescu, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Sommer, Spyraki, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Weber Manfred, Wenta, Wieland, Winkler Iuliu, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sârbu, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Giegold, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Hudghton, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Smith, Šoltes, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 5
EFDD : : Mach
ENF : : de Graaff, Maeijer, Stuger, Zijlstra
Nedlagda röster 33
ECR : : Ashworth, Dalton, Deva, Fox, Girling, Lewer, McIntyre, Nicholson, Pretzell, von Storch, Swinburne
EFDD : : Agnew, Aker, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, (The Earl of) Dartmouth, Etheridge, Farage, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour
ENF : : Atkinson
GUE/NGL : : Flanagan
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Stelios Kouloglou, Marco Valli
4. A8-0264/2015 – Teresa Jiménez-Becerril Barrio – endast en omröstning
Ja-röster 651
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goulard, Griesbeck, Grigule, Harkin, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Dohrmann, Dzhambazki, Fitto, Fotyga, Gericke, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Karlsson, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lucke, Marias, Messerschmidt, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, Sulík, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Iwaszkiewicz, Lundgren, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Winberg, Zanni, Zullo
ENF : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Boylan, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Konečná, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer
NI : : Balczó, Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Synadinos, Voigt, Zarianopoulos
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Balz, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Bușoi, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mănescu, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Sommer, Spyraki, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Weber Manfred, Wenta, Wieland, Winkler Iuliu, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sârbu, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Giegold, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Hudghton, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Smith, Šoltes, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Valero, Ždanoka
Nej-röster 6
EFDD : : Mach
ENF : : de Graaff, Maeijer, Stuger, Zijlstra
NI : : Sonneborn
Nedlagda röster 33
ECR : : Ashworth, Dalton, Deva, Fox, Girling, Lewer, McIntyre, Nicholson, Pretzell, von Storch, Swinburne
EFDD : : Agnew, Aker, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, (The Earl of) Dartmouth, Etheridge, Farage, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour
ENF : : Atkinson
GUE/NGL : : Flanagan
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Stelios Kouloglou
5. A8-0262/2015 – Michał Boni – endast en omröstning
Ja-röster 650
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goulard, Griesbeck, Grigule, Harkin, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Dohrmann, Dzhambazki, Fitto, Fotyga, Gericke, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Karlsson, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lucke, Marias, Messerschmidt, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, Sulík, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Wiśniewska, Zahradil, Zīle, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Iwaszkiewicz, Lundgren, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Winberg, Zanni, Zullo
ENF : : Aliot, Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Konečná, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer
NI : : Balczó, Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Sonneborn, Synadinos, Zarianopoulos
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Bușoi, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mănescu, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Nagy, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Sommer, Spyraki, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Weber Manfred, Wenta, Wieland, Winkler Iuliu, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski , Pittella, Poc, Poche, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sârbu, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Giegold, Harms, Häusling, Heubuch, Hudghton, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Smith, Šoltes, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 5
EFDD : : Mach
ENF : : de Graaff, Maeijer, Stuger, Zijlstra
Nedlagda röster 33
ECR : : Ashworth, Dalton, Deva, Fox, Girling, Lewer, McIntyre, Nicholson, Pretzell, von Storch, Swinburne
EFDD : : Agnew, Aker, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, (The Earl of) Dartmouth, Etheridge, Farage, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour
ENF : : Atkinson
GUE/NGL : : Flanagan
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Stelios Kouloglou
6. A8-0253/2015 – Andrey Novakov – endast en omröstning
Ja-röster 660
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goulard, Griesbeck, Grigule, Harkin, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalton, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Fitto, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Karlsson, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McIntyre, Marias, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Konečná, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Synadinos, Voigt, Zarianopoulos
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Bușoi, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mănescu, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Sommer, Spyraki, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Weber Manfred, Wenta, Wieland, Winkler Iuliu, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sârbu, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Giegold, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Hudghton, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Smith, Šoltes, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 34
ECR : : Pretzell
EFDD : : Agnew, Aker, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, (The Earl of) Dartmouth, Etheridge, Farage, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Atkinson, de Graaff, Maeijer, Marusik, Stuger, Zijlstra
NI : : Dodds Diane, Sonneborn
PPE : : Fjellner
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Christofer Fjellner, Stelios Kouloglou
7. A8-0259/2015 – Virginie Rozière – endast en omröstning
Ja-röster 608
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goulard, Griesbeck, Grigule, Harkin, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kyuchyuk , Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Dohrmann, Dzhambazki, Fitto, Fotyga, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Karlsson, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Marias, Messerschmidt, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Stevens, Swinburne, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Ujazdowski, Van Bossuyt, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Iwaszkiewicz, Lundgren, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Winberg, Zanni, Zullo
ENF : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Konečná, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer
NI : : Balczó, Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Kovács, Morvai, Sonneborn, Synadinos, Voigt
PPE : : Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bocskor, Böge, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Bușoi, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mănescu, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Sommer, Spyraki, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Weber Manfred, Wenta, Wieland, Winkler Iuliu, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sârbu, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Bové, Buchner, Delli, Durand, Evans, Häusling, Hudghton, Jávor, Joly, Reimon, Reintke, Rivasi, Sebastià, Smith
Nej-röster 43
ECR : : Ashworth, Dalton, Deva, Fox, Kölmel, Lucke, Nicholson, Starbatty, von Storch, Sulík, Trebesius
EFDD : : Agnew, Aker, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, (The Earl of) Dartmouth, Etheridge, Farage, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour
ENF : : Atkinson, de Graaff, Maeijer, Stuger, Zijlstra
NI : : Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
PPE : : Adaktusson, Bendtsen, Fjellner, Hökmark
Nedlagda röster 43
ALDE : : van Baalen, Huitema
ECR : : Lewer, McIntyre
GUE/NGL : : Kari
S&D : : Guteland, Hedh, Ludvigsson, Nilsson, Ulvskog
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Cramer, Eickhout, Engström, Eriksson, Giegold, Harms, Hautala, Heubuch, Jadot, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Urtasun, Valero, Vana, Ždanoka
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Yannick Jadot
Nedlagda röster : Malin Björk, Cora van Nieuwenhuizen
8. A8-0260/2015 – Iskra Mihaylova – ändringsförslag 1
Ja-röster 90
ALDE : : Faria, Marinho e Pinto
ECR : : Marias
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Batten, Beghin, Borrelli, Bours, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, (The Earl of) Dartmouth, Etheridge, Evi, Farage, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Zanni, Zullo
ENF : : Aliot, Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
GUE/NGL : : Hazekamp
NI : : Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Synadinos, Voigt
PPE : : Jazłowiecka, Novakov
Nej-röster 582
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goulard, Griesbeck, Grigule, Harkin, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kyuchyuk, Lambsdorff, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalton, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Fitto, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Karlsson, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Sernagiotto, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Žitňanská, Złotowski
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, Eck, Ernst, Flanagan, Forenza, Händel, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Konečná, Kouloglou, Kyllönen, Le Hyaric, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Ransdorf, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Vallina, Zimmer
NI : : Dodds Diane, Sonneborn
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Bușoi, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mănescu, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Sommer, Spyraki, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Weber Manfred, Wenta, Wieland, Winkler Iuliu, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sârbu, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Giegold, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Hudghton, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Smith, Šoltes, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Valero, Vana, Ždanoka
Nedlagda röster 24
ECR : : Pretzell, Škripek
EFDD : : Bergeron, Paksas
GUE/NGL : : Chountis, González Peñas, Hadjigeorgiou, Iglesias, Kuneva, Papadimoulis, Sánchez Caldentey, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas
NI : : Balczó, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
S&D : : Manscour, Martin Edouard, Maurel
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Nedlagda röster : Marina Albiol Guzmán, Kostas Chrysogonos, Stelios Kouloglou, Lidia Senra Rodríguez, Ángela Vallina
9. A8-0260/2015 – Iskra Mihaylova – ändringsförslag 2
Ja-röster 114
ALDE : : Marinho e Pinto
ECR : : Belder, van Dalen, Demesmaeker, Kölmel, Lucke, Piotrowski, Pretzell, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Bours, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, (The Earl of) Dartmouth, Etheridge, Evi, Farage, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Zanni, Zullo
ENF : : Aliot, Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
GUE/NGL : : Hazekamp
NI : : Balczó, Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Kovács, Morvai, Sonneborn, Synadinos, Voigt
PPE : : Cicu, Łukacijewska, McAllister, Macovei
S&D : : Cristea
Nej-röster 569
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goulard, Griesbeck, Grigule, Harkin, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kyuchyuk, Lambsdorff, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Selimovic, Telička, Theurer, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Czarnecki, Czesak, Dalton, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Fitto, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Henkel, Jackiewicz, Karlsson, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, McIntyre, Marias, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Poręba, Sernagiotto, Swinburne, Tomaševski, Ujazdowski, Zīle, Žitňanská, Złotowski
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, Eck, Ernst, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Konečná, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vallina, Vergiat, Zimmer
NI : : Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Bușoi, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, McGuinness, Maletić, Malinov, Mănescu, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas , Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Sommer, Spyraki, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Weber Manfred, Wenta, Wieland, Winkler Iuliu, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sârbu, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Evans, Giegold, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Hudghton, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Smith, Šoltes, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Vana, Ždanoka
Nedlagda röster 12
ALDE : : Takkula, Väyrynen
ECR : : Halla-aho, Škripek, Tomašić
EFDD : : Paksas
GUE/NGL : : Chountis, Viegas
Verts/ALE : : Andersson, Engström, Eriksson, Valero
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Nej-röster : Cláudia Monteiro de Aguiar
10. A8-0260/2015 – Iskra Mihaylova – lagstiftningsresolution
Ja-röster 586
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goulard, Griesbeck, Grigule, Harkin, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kyuchyuk, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, Dalton, Deva, Dzhambazki, Fitto, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Henkel, Jackiewicz, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, McIntyre, Marias, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Sernagiotto, Škripek, Swinburne, Tomaševski, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Zīle, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Konečná, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Morvai, Synadinos, Voigt
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Bușoi, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gál, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Łukacijewska, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mănescu, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Preda, Proust, Radev, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Sommer, Spyraki, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Weber Manfred, Wenta, Wieland, Winkler Iuliu, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sârbu, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Giegold, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Hudghton, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Škrlec, Smith, Šoltes, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 87
ECR : : van Dalen, Dohrmann, Karlsson, Kölmel, Lucke, Messerschmidt, Pretzell, Starbatty, von Storch, Sulík, Tošenovský, Trebesius, Zahradil
EFDD : : Agnew, Aker, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, (The Earl of) Dartmouth, Etheridge, Farage, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
NI : : Dodds Diane, Papadakis Konstantinos, Sonneborn, Zarianopoulos
PPE : : Collin-Langen, Ferber, Florenz, Gräßle, Langen, Nagy, Niebler, Pieper, Verheyen, Wałęsa, Zeller
Nedlagda röster 21
ALDE : : Lambsdorff, Meissner, Theurer
ECR : : Demesmaeker, Halla-aho, Stevens, Tomašić, Van Bossuyt
EFDD : : Bergeron, Paksas
ENF : : Aliot, Kappel, Rebega
NI : : Gollnisch
PPE : : Balz, Caspary, Hohlmeier, McAllister, Pospíšil, Schmidt, Schwab
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Nej-röster : Albert Deß
11. A8-0273/2015 – Jens Geier – resolution
Ja-röster 551
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goulard, Griesbeck, Grigule, Harkin, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kyuchyuk, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Takkula, Telička, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate
ECR : : Belder, Czesak, Fotyga, Gericke, Jackiewicz, Kuźmiuk, Legutko, Marias, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Sernagiotto, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Konečná, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Michels, Mineur, Ní Riada, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vallina, Viegas, Zimmer
NI : : Papadakis Konstantinos, Sonneborn, Voigt, Zarianopoulos
PPE : : Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Bușoi, Buzek, Cadec, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gál, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mănescu, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Sommer, Spyraki, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Weber Manfred, Wenta, Wieland, Winkler Iuliu, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sârbu, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Staes
Nej-röster 78
ALDE : : Federley, Selimovic, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Czarnecki, van Dalen, Dalton, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Fox, Girling, Halla-aho, Henkel, Karlsson, Karski, Kölmel, Lewer, Lucke, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Škripek, Starbatty, von Storch, Sulík, Swinburne, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Zahradil, Zīle, Žitňanská
EFDD : : Agnew, Aker, Arnott, Batten, Bergeron, Bours, Carver, Coburn, Collins, (The Earl of) Dartmouth, Etheridge, Farage, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Atkinson, de Graaff, Maeijer, Marusik, Stuger, Zijlstra
GUE/NGL : : Vergiat
NI : : Balczó, Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Morvai, Synadinos
PPE : : Adaktusson, Florenz
Verts/ALE : : Buchner
Nedlagda röster 63
ALDE : : Lambsdorff, Meissner, Theurer, Vajgl
ECR : : Demesmaeker, Fitto, Gosiewska, Gróbarczyk, Krasnodębski, Stevens, Van Bossuyt
GUE/NGL : : Mélenchon, Omarjee
NI : : Gollnisch
PPE : : Koch, Pieper, Zeller
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Giegold, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Hudghton, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Smith, Šoltes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Valero, Vana, Ždanoka
12. A8-0272/2015 – Paul Rübig – resolution
Ja-röster 608
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goulard, Griesbeck, Grigule, Harkin, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Kyuchyuk, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Takkula, Telička, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate
ECR : : Belder, Czarnecki, Czesak, Demesmaeker, Fitto, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Kuźmiuk, Legutko, Marias, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Sernagiotto, Stevens, Ujazdowski, Van Bossuyt, Wiśniewska, Wojciechowski, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Konečná, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Michels, Mineur, Ní Riada, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vallina, Viegas, Zimmer
NI : : Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
PPE : : Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Bușoi, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mănescu, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Sommer, Spyraki, Štefanec, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Weber Manfred, Wenta, Wieland, Winkler Iuliu, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdrojewski, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sârbu, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Giegold, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Hudghton, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Smith, Šoltes, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 77
ALDE : : Federley, Selimovic, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, van Dalen, Dalton, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Henkel, Karlsson, Karski, Kölmel, Lewer, Lucke, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Škripek, Starbatty, von Storch, Sulík, Swinburne, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Zahradil, Zīle, Žitňanská
EFDD : : Agnew, Aker, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, (The Earl of) Dartmouth, Etheridge, Farage, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Atkinson, de Graaff, Maeijer, Marusik, Stuger, Zijlstra
GUE/NGL : : Mélenchon, Vergiat
NI : : Balczó, Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Morvai, Sonneborn, Synadinos
PPE : : Adaktusson
Nedlagda röster 9
ALDE : : Lambsdorff, Meissner, Theurer
ECR : : Krasnodębski
GUE/NGL : : Omarjee
NI : : Gollnisch, Voigt
PPE : : Koch, Zeller
13. A8-0274/2015 – Monika Vana – resolution
Ja-röster 605
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goulard, Griesbeck, Grigule, Harkin, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kyuchyuk, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Takkula, Telička, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt
ECR : : Belder, Czesak, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Marias, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Sernagiotto, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Konečná, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vallina, Viegas, Zimmer
NI : : Papadakis Konstantinos, Sonneborn, Zarianopoulos
PPE : : Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Bușoi, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin , Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mănescu, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Sommer, Spyraki, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Weber Manfred, Wenta, Wieland, Winkler Iuliu, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sârbu, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Giegold, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Hudghton, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Smith, Šoltes, Staes, Tarand, Terricabras, Trüpel, Urtasun, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 77
ALDE : : Federley, Selimovic, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Czarnecki, van Dalen, Dalton, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Henkel, Karlsson, Karski, Kölmel, Lewer, Lucke, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Škripek, Starbatty, von Storch, Sulík, Swinburne, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Zahradil, Zīle, Žitňanská
EFDD : : Agnew, Aker, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, (The Earl of) Dartmouth, Etheridge, Farage, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Atkinson, de Graaff, Maeijer, Marusik, Stuger, Zijlstra
GUE/NGL : : Vergiat
NI : : Balczó, Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Morvai, Synadinos
PPE : : Adaktusson, Zeller
Nedlagda röster 12
ALDE : : Lambsdorff, Meissner, Theurer
ECR : : Demesmaeker, Fitto, Stevens, Van Bossuyt
GUE/NGL : : Mélenchon
NI : : Gollnisch, Voigt
PPE : : Koch
Verts/ALE : : Turmes
14. A8-0232/2015 -Eleni Theocharous – resolution
Ja-röster 556
ALDE : : Ali, Arthuis, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goulard, Griesbeck, Grigule, Harkin, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalton, Demesmaeker, Deva, Dzhambazki, Fitto, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McIntyre, Marias, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, Swinburne, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Ujazdowski, Van Bossuyt, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Hadjigeorgiou, Sylikiotis
NI : : Balczó, Dodds Diane, Kovács, Morvai, Sonneborn
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Bușoi, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Liese, Lins, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mănescu, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Sommer, Spyraki, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Weber Manfred, Wenta, Wieland, Winkler Iuliu, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sârbu, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Giegold, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Hudghton, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Smith, Šoltes, Staes, Tarand, Terricabras, Turmes, Urtasun, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 56
EFDD : : Agnew, Aker, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, (The Earl of) Dartmouth, Etheridge, Farage, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Aliot, Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Mélin, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Stuger, Troszczynski, Zijlstra
NI : : Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Papadakis Konstantinos, Synadinos
S&D : : Martin Edouard
Nedlagda röster 65
ECR : : Dohrmann, Karlsson, Messerschmidt, von Storch, Sulík
EFDD : : Bergeron, Iwaszkiewicz
ENF : : Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Kappel, Marusik, Mayer, Obermayr, Salvini, Schaffhauser, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Flanagan, Forenza, González Peñas, Händel, Hazekamp, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Konečná, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer
NI : : Voigt
S&D : : Rozière
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Edouard Martin
4.11.2016 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
C 408/66 |
7 oktober 2015
PROTOKOLL FRÅN SAMMANTRÄDET DEN 7 OKTOBER 2015
(2016/C 408/03)
Innehållsförteckning
1. |
Öppnande av sammanträdet | 69 |
2. |
Genomförandeåtgärder (artikel 106 i arbetsordningen) | 69 |
3. |
Delegerade akter (artikel 105.6 i arbetsordningen) | 70 |
4. |
Inkomna dokument | 72 |
5. |
Anslagsöverföringar | 72 |
6. |
Dödliga flygattacker av USA-ledda styrkor mot Läkare utan gränsers sjukhus i Kunduz, Afghanistan (debatt) | 73 |
7. |
Situationen i Syrien (debatt) | 73 |
8. |
Situationen i Turkiet (debatt) | 74 |
9. |
Högtidligt möte – Spanien | 74 |
10. |
Omröstning | 75 |
10.1 |
Parlamentets sammanträdeskalender för 2017 (omröstning) | 75 |
10.2 |
Protokoll till Europa–Medelhavsavtalet avseende allmänna principer för Tunisiens deltagande i unionens program *** (artikel 150 i arbetsordningen) (omröstning) | 76 |
10.3 |
Europeiskt småmålsförfarande och europeiskt betalningsföreläggande ***I (omröstning) | 76 |
10.4 |
Begränsning av utsläpp till luften av vissa föroreningar ***I (omröstning) | 77 |
10.5 |
Kaseiner och kaseinater avsedda som livsmedel ***I (omröstning) | 77 |
10.6 |
Finansiella regler för unionens allmänna budget ***I (omröstning) | 77 |
11. |
Röstförklaringar | 78 |
12. |
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster | 78 |
13. |
Den nuvarande situationen i Europeiska unionen Uttalanden av Frankrikes president François Hollande och Tysklands förbundskansler Angela Merkel | 78 |
14. |
Justering av protokollet från föregående sammanträde | 79 |
15. |
Beslut om paketet med kapitalmarknadsunionen (debatt) | 79 |
16. |
Betaltjänster på den inre marknaden (debatt) | 80 |
17. |
Lärdomar som dragits av rödslamskatastrofen, fem år efter olyckan i Ungern (debatt) | 80 |
18. |
Fördubbling av gasledningen Nord Streams kapacitetet och konsekvenserna för energiunionen och försörjningstryggheten (debatt) | 81 |
19. |
Förnyelse av EU:s handlingsplan för jämställdhet och kvinnors egenmakt i utvecklingssamarbetet (debatt) | 82 |
20. |
Föredragningslista för nästa sammanträde | 82 |
21. |
Avslutande av sammanträdet | 82 |
NÄRVAROLISTA | 83 |
BILAGA I
OMRÖSTNINGSRESULTAT | 85 |
1. |
Parlamentets sammanträdeskalender för 2017 | 85 |
2. |
Protokoll till Europa–Medelhavsavtalet avseende allmänna principer för Tunisiens deltagande i unionens program *** | 85 |
3. |
Europeiskt småmålsförfarande och europeiskt betalningsföreläggande ***I | 86 |
4. |
Begränsning av utsläpp till luften av vissa föroreningar | 86 |
5. |
Kaseiner och kaseinater avsedda som livsmedel ***I | 86 |
6. |
Finansiella regler för unionens allmänna budget ***I | 87 |
BILAGA II
RESULTAT AV OMRÖSTNINGARNA MED NAMNUPPROP | 88 |
1. |
A8-0254/2015 – Pier Antonio Panzeri – godkännande | 88 |
2. |
A8-0140/2015 – Lidia Joanna Geringer de Oedenberg – lagstiftningsresolution | 89 |
3. |
A8-0160/2015 – Andrzej Grzyb – ändringsförslag 87/2 | 91 |
4. |
A8-0160/2015 – Andrzej Grzyb – ändringsförslag 87/3 | 92 |
5. |
A8-0160/2015 – Andrzej Grzyb – ändringsförslag 87/4 | 94 |
6. |
A8-0160/2015 – Andrzej Grzyb – lagstiftningsresolution | 95 |
7. |
A8-0042/2015 – Giovanni La Via – lagstiftningsresolution | 97 |
8. |
A8-0049/2015 – Ingeborg Gräßle – lagstiftningsresolution | 98 |
Protokoll från sammanträdet den 7 oktober 2015
ORDFÖRANDESKAP: Rainer WIELAND
Vice talman
1. Öppnande av sammanträdet
Sammanträdet öppnades kl. 08.30.
Talare: Marina Albiol Guzmán.
2. Genomförandeåtgärder (artikel 106 i arbetsordningen)
Följande förslag till genomförandeåtgärder, som omfattas av det föreskrivande förfarandet med kontroll, hade översänts till parlamentet:
— |
Kommissionens förordning om ändring av bilagorna III och IV till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 999/2001 om fastställande av bestämmelser för förebyggande, kontroll och utrotning av vissa typer av transmissibel spongiform encefalopati (D038287/06 – 2015/2885(RPS) – tidsfrist: 2 januari 2016) hänvisat till ansvarigt utskott:: ENVI |
— |
Kommissionens förordning om ändring av bilagorna II och III till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärdena för bifenazat, boskalid, cyazofamid, cyromazin, dazomet, ditiokarbamater, fluazifop-P, mepanipyrim, metrafenon, pikloram, propamokarb, pyridaben, pyriofenon, sulfoxaflor, tebukonazol, tebufenpyrad och tiram i eller på vissa produkter (D039939/02 – 2015/2843(RPS) – tidsfrist: 5 november 2015) hänvisat till ansvarigt utskott: ENVI |
— |
Kommissionens förordning om ändring av bilagorna II och III till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärdena för abamektin, desmedifam, diklorprop-P, haloxifop-P, oryzalin och fenmedifam i eller på vissa produkter (D039941/02 – 2015/2844(RPS) – tidsfrist: 5 november 2015) hänvisat till ansvarigt utskott: ENVI |
— |
Kommissionens förordning om ändring av förordning (EG) nr 692/2008 vad gäller utsläpp från lätta personbilar och lätta nyttofordon (Euro 5/6) (D040155/01 – 2015/2858(RPS) – tidsfrist: 23 december 2015) hänvisat till ansvarigt utskott: ENVI rådgivande utskott: IMCO |
— |
Kommissionens förordning om ändring av bilaga XVII till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1907/2006 om registrering, utvärdering, godkännande och begränsning av kemikalier (Reach) vad gäller kadmium (D040404/02 – 2015/2864(RPS) – tidsfrist: 29 december 2015) hänvisat till ansvarigt utskott: ENVI rådgivande utskott: ITRE, IMCO |
— |
Kommissionens förordning om anpassning till den tekniska utvecklingen av rådets förordning (EEG) nr 3821/85 om färdskrivare vid vägtransporter (D040423/02 – 2015/2847(RPS) – tidsfrist: 4 december 2015) hänvisat till ansvarigt utskott: TRAN |
— |
Kommissionens förordning om ändring av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 2099/2002 om inrättande av en kommitté för sjösäkerhet och förhindrande av förorening från fartyg (COSS) (D040829/01 – 2015/2860(RPS) – tidsfrist: 28 december 2015) hänvisat till ansvarigt utskott: TRAN |
— |
Kommissionens förordning om ändring av kommissionens förordning (EG) nr 1126/2008 om tillämpning av internationella redovisningsstandarder i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 med avseende på internationell redovisningsstandard (IAS) 27 (Text av betydelse för EES) (D041060/02 – 2015/2845(RPS) – tidsfrist: 4 december 2015) hänvisat till ansvarigt utskott: ECON rådgivande utskott: JURI |
— |
Kommissionens förordning om ändring av förordning (EG) nr 1126/2008 om antagande av vissa internationella redovisningsstandarder i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 med avseende på internationell redovisningsstandard 1 (Text av betydelse för EES) (D041116/01 – 2015/2846(RPS) – tidsfrist: 4 december 2015) hänvisat till ansvarigt utskott: ECON rådgivande utskott: JURI |
— |
Kommissionens förordning om tillämpning av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1177/2003 om gemenskapsstatistik över inkomst- och levnadsvillkor (EU–Silc) vad gäller 2017 års förteckning över sekundära målvariabler för hälsa och barns hälsa (D041161/02 – 2015/2886(RPS) – tidsfrist: 2 januari 2016) hänvisat till ansvarigt utskott:: EMPL |
— |
Kommissionens förordning om ändring av bilaga I till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1334/2008 vad gäller borttagande av aromämnet p-menta-1,8-dien-7-al från unionsförteckningen (D041268/02 – 2015/2884(RPS) – tidsfrist: 2 november 2015) hänvisat till ansvarigt utskott: ENVI |
3. Delegerade akter (artikel 105.6 i arbetsordningen)
Följande förslag till delegerade akter hade översänts till parlamentet:
— |
Kommissionens delegerade beslut om komplettering av Europaparlamentets och rådets beslut nr 1104/2011/EU vad gäller de gemensamma minimistandarder som ska de behöriga PRS-myndigheterna ska följa (C(2015)06123 – 2015/2888(DEA)) Tidsfrist för invändningar: 2 månader, från och med mottagandedagen den 15 september 2015 hänvisat till ansvarigt utskott: ITRE |
— |
Kommissionens delegerade förordning om tillfälliga undantagsåtgärder för sektorn för mjölk och mjölkprodukter i form av förlängning av den offentliga interventionsperioden för smör och skummjölkspulver under 2015 och av tidigareläggning av den offentliga interventionsperioden för smör och skummjölkspulver under 2016 (C(2015)06257 – 2015/2851(DEA)) Tidsfrist för invändningar: 2 månader, från och med mottagandedagen den 17 september 2015 hänvisat till ansvarigt utskott: AGRI |
— |
Kommissionens delegerade förordning om ändring av delegerad förordning (EU) nr 2015/288 vad gäller tidsperioden för avvisande ansökningar om stöd från Europeiska havs- och fiskerifonden (C(2015)06466 – 2015/2873(DEA)) Tidsfrist för invändningar: 2 månader, från och med mottagandedagen den 30 september 2015 hänvisat till ansvarigt utskott: PECH |
— |
Kommissionens delegerade förordning om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 609/2013 vad gäller särskilda sammansättnings- och informationskrav för modersmjölksersättning och tillskottsnäring och vad gäller informationskrav för uppfödning av spädbarn och småbarn (C(2015)06478 – 2015/2861(DEA)) Tidsfrist för invändningar: 2 månader, från och med mottagandedagen den 25 september 2015 hänvisat till ansvarigt utskott: ENVI |
— |
Kommissionens delegerade förordning om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 609/2013 vad gäller särskilda sammansättnings- och informationskrav för livsmedel för speciella medicinska ändamål (C(2015)06482 – 2015/2862(DEA)) Tidsfrist för invändningar: 2 månader, från och med mottagandedagen den 25 september 2015 hänvisat till ansvarigt utskott: ENVI |
— |
Kommissionens delegerade förordning (EU) om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 609/2013 vad gäller särskilda sammansättnings- och informationskrav för beredda spannmålsbaserade livsmedel och barnmat (C(2015)06507 – 2015/2863(DEA)) Tidsfrist för invändningar: 2 månader, från och med mottagandedagen den 25 september 2015 hänvisat till ansvarigt utskott: ENVI |
— |
Kommissionens delegerade förordning om ändring av bilaga I till Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 649/2012 om export och import av farliga kemikalier (C(2015)06565 – 2015/2867(DEA)) Tidsfrist för invändningar: 2 månader, från och med mottagandedagen den 29 september 2015 hänvisat till ansvarigt utskott: ENVI |
— |
Kommissionens delegerade förordning om ändring av bilaga II till Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1233/2011 om tillämpningen av vissa riktlinjer för statsstödda exportkrediter (C(2015)06568 – 2015/2866(DEA)) Tidsfrist för invändningar: 2 månader, från och med mottagandedagen den 29 september 2015 hänvisat till ansvarigt utskott: INTA |
— |
Kommissionens delegerade förordning om komplettering av Europaparlamentets och rådets direktiv 2001/83/EG genom fastställande av närmare bestämmelser om de säkerhetsdetaljer som anges på förpackningar för humanläkemedel (C(2015)06601 – 2015/2890(DEA)) Tidsfrist för invändningar: 2 månader, från och med mottagandedagen den 2 oktober 2015 hänvisat till ansvarigt utskott: hänvisat tillansvarigt utskott: ENVI |
— |
Kommissionens delegerade förordning om innehåll och funktionssätt för registret över europeiska politiska partier och stiftelser (C(2015)06685 – 2015/2889(DEA)) Tidsfrist för invändningar: 2 månader, från och med mottagandedagen den 2 oktober 2015 hänvisat till ansvarigt utskott: hänvisat tillansvarigt utskott: AFCO |
Förslag till delegerad akt för vilken tidsfristen för invändningar har förlängts:
— |
Kommissionens delegerade förordning om komplettering av Europaparlamentets och rådets direktiv 2002/87/EG med avseende på tekniska tillsynsstandarder som specificerar definitioner och samordnar den extra tillsynen av riskkoncentration och transaktioner inom det finansiella konglomeratet C(2015)05067 – 2015/2824(DEA) Tidsfrist för invändningar: 1 månad, från och med mottagandedagen den 21 augusti 2015 Förlängning av tidsfristen för invändningar: 1 månad, på begäran av rådet. hänvisat till ansvarigt utskott: ECON |
4. Inkomna dokument
Talmannen hade mottagit följande dokument från rådet och kommissionen
— |
Förslag till anslagsöverföring INF 6/2015 – Regionkommittén (N8-0063/2015 – C8-0279/2015 – 2015/2245(GBD)) hänvisat till ansvarigt utskott: BUDG |
— |
Förslag till anslagsöverföring 2/2015 – Domstolen (N8-0064/2015 – C8-0282/2015 – 2015/2246(GBD)) hänvisat till ansvarigt utskott: BUDG |
— |
Förslag till anslagsöverföring 3/2015 – Domstolen (N8-0065/2015 – C8-0283/2015 – 2015/2247(GBD)) hänvisat till ansvarigt utskott: BUDG |
— |
Förslag till anslagsöverföring 4/2015 – Domstolen (N8-0066/2015 – C8-0284/2015 – 2015/2248(GBD)) hänvisat till ansvarigt utskott: BUDG |
— |
Förslag till anslagsöverföring 5/2015 – Domstolen (N8-0067/2015 – C8-0285/2015 – 2015/2249(GBD)) hänvisat till ansvarigt utskott: BUDG |
— |
Förslag till anslagsöverföring DEC 29/2015 – Avsnitt III – Kommissionen (N8-0068/2015 – C8-0286/2015 – 2015/2250(GBD)) hänvisat till ansvarigt utskott: BUDG |
— |
Förslag till anslagsöverföring DEC 32/2015 – Avsnitt III – Kommissionen (N8-0069/2015 – C8-0287/2015 – 2015/2251(GBD)) hänvisat till ansvarigt utskott: BUDG |
— |
Förslag till anslagsöverföring V/AB-09/T/15 – Europeiska revisionsrätten (N8-0070/2015 – C8-0295/2015 – 2015/2260(GBD)) hänvisat till ansvarigt utskott: BUDG |
5. Anslagsöverföringar
I enlighet med artikel 25 i budgetförordningen hade budgetutskottet beslutat att godkänna anslagsöverföringarna från Regionkommittén (INF 3/2015), revisionsrätten (V/AB-08/T/15) och Europeiska utrikestjänsten (1/2015).
I enlighet med artikel 25.1 a i budgetförordningen hade budgetutskottet beslutat att inte invända mot anslagsöverföring 3/2015 från Europeiska ombudsmannen.
I enlighet med artikel 27.4 i budgetförordningen hade Europeiska unionens råd underrättat budgetmyndigheten om godkännandet av anslagsöverföringarna DEC 26/2015 – avsnitt III – kommissionen, DEC 27/2015 – avsnitt III – kommissionen och DEC 28/2015 – avsnitt III – kommissionen.
I enlighet med artikel 27.3 i budgetförordningen hade budgetutskottet beslutat att godkänna Europeiska kommissionens anslagsöverföringar DEC 21/2015, DEC 22/2015, DEC 25/2015, DEC 26/2015, DEC 27/2015 och DEC 28/2015.
6. Dödliga flygattacker av USA-ledda styrkor mot Läkare utan gränsers sjukhus i Kunduz, Afghanistan (debatt)
Uttalande av vice ordföranden för kommissionen/unionens höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik: Dödliga flygattacker av USA-ledda styrkor mot Läkare utan gränsers sjukhus i Kunduz, Afghanistan (2015/2891(RSP))
Christos Stylianides (ledamot av kommissionen) gjorde ett uttalande för vice ordföranden för kommissionen/unionens höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik.
Talare: Arnaud Danjean för PPE-gruppen, Afzal Khan för S&D-gruppen, Mark Demesmaeker för ECR-gruppen, Petras Auštrevičius för ALDE-gruppen, Kateřina Konečná för GUE/NGL-gruppen, Jean Lambert för Verts/ALE-gruppen, Ignazio Corrao för EFDD-gruppen, och Mario Borghezio för ENF-gruppen.
Talare: Christos Stylianides.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
7. Situationen i Syrien (debatt)
Uttalande av vice ordföranden för kommissionen/unionens höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik: Situationen i Syrien (2015/2870(RSP))
Talare: Charles Tannock för ECR-gruppen, och Marietje Schaake för ALDE-gruppen.
Nicolas Schmit (rådets tjänstgörande ordförande) gjorde ett uttalande för vice ordföranden för kommissionen/unionens höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik.
Talare: Elmar Brok för PPE-gruppen, Sabine Lösing för GUE/NGL-gruppen, Alyn Smith för Verts/ALE-gruppen, Fabio Massimo Castaldo för EFDD-gruppen, Matteo Salvini för ENF-gruppen, som även besvarade två frågor (”blått kort”) från Alyn Smith och Zoltán Balczó; Diane Dodds, grupplös, Cristian Dan Preda, Richard Howitt, Anna Elżbieta Fotyga, Marielle de Sarnez, Javier Couso Permuy, James Carver, Marcel de Graaff, Udo Voigt, Arnaud Danjean, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Bill Etheridge; Liisa Jaakonsaari, Bas Belder, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Maria Grapini; Urmas Paet, Marisa Matias, Jean-Luc Schaffhauser, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Jean-Paul Denanot; Mariya Gabriel, Ana Gomes, Mark Demesmaeker, Marie-Christine Arnautu, som även besvarade två frågor (”blått kort”) från Doru-Claudian Frunzulică och Afzal Khan; Francisco José Millán Mon, Ioan Mircea Pașcu, Sandra Kalniete, Afzal Khan, Tunne Kelam, som även besvarade två frågor (”blått kort”) från Kateřina Konečná och Liisa Jaakonsaari; Arne Lietz, Andrzej Grzyb, Andrea Cozzolino, Michael Gahler, Andrej Plenković, László Tőkés och Eleni Theocharous.
ORDFÖRANDESKAP: Ildikó GÁLL-PELCZ
Vice talman
Talare: Alojz Peterle och Artis Pabriks, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Kazimierz Michał Ujazdowski.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Franc Bogovič, Victor Boștinaru, Notis Marias, Ivan Jakovčić, Kateřina Konečná, Georgios Epitideios, Csaba Sógor och Nicola Caputo.
Talare: Nicolas Schmit.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
8. Situationen i Turkiet (debatt)
Uttalande av vice ordföranden för kommissionen/unionens höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik: Situationen i Turkiet (2015/2871(RSP))
Nicolas Schmit (rådets tjänstgörande ordförande) gjorde ett uttalande för vice ordföranden för kommissionen/unionens höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik.
Talare: Cristian Dan Preda för PPE-gruppen, Victor Boștinaru för S&D-gruppen, Charles Tannock för ECR-gruppen, Alexander Graf Lambsdorff för ALDE-gruppen, som även besvarade två frågor (”blått kort”) från Maria Grapini och Charles Tannock; Takis Hadjigeorgiou för GUE/NGL-gruppen, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Eleni Theocharous; Bodil Valero för Verts/ALE-gruppen, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Tibor Szanyi; Fabio Massimo Castaldo för EFDD-gruppen, Edouard Ferrand för ENF-gruppen, Eleftherios Synadinos, grupplös, Doru-Claudian Frunzulică ställde en fråga (”blått kort”) till Edouard Ferrand, Franz Obermayr, vilken yttrade sig om genomförandet av debatten; Edouard Ferrand, som besvarade frågan (”blått kort”) från Doru-Claudian Frunzulică; Elmar Brok, Tanja Fajon, Anna Elżbieta Fotyga, Nedzhmi Ali, Martina Michels, Ska Keller, William (The Earl of) Dartmouth, Mariya Gabriel, Juan Fernando López Aguilar, Jan Zahradil, Ivo Vajgl, Kostas Chrysogonos, Ernest Maragall, Mike Hookem, Anna Maria Corazza Bildt, Josef Weidenholzer, Angel Dzhambazki, Kristina Winberg, Renate Sommer, Miltiadis Kyrkos, Notis Marias, Eugen Freund, Demetris Papadakis, Andi Cristea och Francisco Assis.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Lefteris Christoforou, Costas Mavrides, Ilhan Kyuchyuk, James Carver och Franz Obermayr.
Talare: Nicolas Schmit
Talmannen förklarade debatten avslutad.
(Sammanträdet avbröts en kort stund)
ORDFÖRANDESKAP: Martin SCHULZ
Talman
9. Högtidligt möte – Spanien
(Kl. 12.00–12.35 samlades parlamentet till ett högtidligt möte med anledning av besöket av kung Felipe VI av Spanien.)
(Sammanträdet avbröts en kort stund)
ORDFÖRANDESKAP: Antonio TAJANI
Vice talman
Talare:
— |
István Ujhelyi hedrade minnet av den tidigare ungerske presidenten Árpád Göncz, som hade gått bort föregående dag (talmannen anslöt sig till dessa ord), |
— |
Gerben-Jan Gerbrandy begärde att alla referat och arbetsdokument från det sammanträde som den tekniska kommittén för motorfordon hållit i Bryssel föregående dag skulle offentliggöras, |
— |
Iratxe García Pérez yttrade sig om våld mot kvinnor, |
— |
Morten Messerschmidt bad om en förklaring till varför det ändringsförslag som ECR-gruppen lagt fram till förslaget till parlamentets sammanträdeskalender för 2017 hade förklarats otillåtligt (punkt 9 i protokollet av den 5.10.2015) (talmannen klargjorde att parlamentets rättstjänst hade bekräftat att ändringsförslaget var otillåtligt och meddelade att ECR-gruppen kommer att erhålla en skriftlig motivering till detta beslut). |
10. Omröstning
Omröstningsresultaten (ändringsförslag, särskilda omröstningar, delade omröstningar etc.) återfinns i bilagan ”Omröstningsresultat” som bifogas protokollet.
Bilagan med resultaten av omröstningarna med namnupprop finns endast i elektronisk form på parlamentets webbplats.
10.1 Parlamentets sammanträdeskalender för 2017 (omröstning)
Europaparlamentets sammanträdeskalender för 2017 (2015/2850(RSO)): se talmanskonferensens förslag (punkt 3 i protokollet av den 5.10.2015)
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 1)
Förklarades godkänd.
Europaparlamentets sammanträdeskalender för 2017 fastställdes därmed enligt följande:
— |
den 16–19 januari |
— |
den 1–2 februari |
— |
den 13–16 februari |
— |
den 1–2 mars |
— |
den 13–16 mars |
— |
den 3–6 april |
— |
den 26–27 april |
— |
den 15–18 maj |
— |
den 31 maj–1 juni |
— |
den 12–15 juni |
— |
den 3–6 juli |
— |
den 11–14 september |
— |
den 2–5 oktober |
— |
den 23–26 oktober |
— |
den 13–16 november |
— |
den 29–30 november |
— |
den 11–14 december. |
10.2 Protokoll till Europa–Medelhavsavtalet avseende allmänna principer för Tunisiens deltagande i unionens program *** (artikel 150 i arbetsordningen) (omröstning)
Rekommendation om utkastet till rådets beslut om ingående av ett protokoll till Europa–Medelhavsavtalet om upprättande av en associering mellan Europeiska gemenskaperna och deras medlemsstater, å ena sidan, och Republiken Tunisien, å andra sidan, om ett ramavtal mellan Europeiska unionen och Republiken Tunisien om de allmänna principerna för Republiken Tunisiens deltagande i unionens program [16160/2014 – C8-0080/2015 – 2014/0118(NLE)] – Utskottet för utrikesfrågor. Föredragande: Pier Antonio Panzeri (A8-0254/2015)
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 2)
FÖRSLAG TILL LAGSTIFTNINGSRESOLUTION
Antogs genom en enda omröstning (P8_TA(2015)0337)
Parlamentet godkände att protokollet ingås.
10.3 Europeiskt småmålsförfarande och europeiskt betalningsföreläggande ***I (omröstning)
Betänkande om förslaget till Europaparlamentets och rådets förordning om ändring av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 861/2007 av den 11 juli 2007 om inrättande av ett europeiskt småmålsförfarande och Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1896/2006 av den 12 december 2006 om införande av ett europeiskt betalningsföreläggande [COM(2013)0794 – C7-0414/2013 – 2013/0403(COD)] – Utskottet för rättsliga frågor. Föredragande: Lidia Joanna Geringer de Oedenberg (A8-0140/2015)
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 3)
KOMMISSIONENS FÖRSLAG SAMT ÄNDRINGSFÖRSLAG
Godkändes såsom ändrat av parlamentet (P8_TA(2015)0338)
FÖRSLAG TILL LAGSTIFTNINGSRESOLUTION
Antogs (P8_TA(2015)0338)
10.4 Begränsning av utsläpp till luften av vissa föroreningar ***I (omröstning)
Betänkande om förslaget till Europaparlamentets och rådets direktiv om begränsning av utsläpp till luften av vissa föroreningar från medelstora förbränningsanläggningar [COM(2013)0919 – C7-0003/2014 – 2013/0442(COD)] – Utskottet för miljö, folkhälsa och livsmedelssäkerhet. Föredragande: Andrzej Grzyb (A8-0160/2015)
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 4)
KOMMISSIONENS FÖRSLAG SAMT ÄNDRINGSFÖRSLAG
Godkändes såsom ändrat av parlamentet (P8_TA(2015)0339)
FÖRSLAG TILL LAGSTIFTNINGSRESOLUTION
Antogs (P8_TA(2015)0339)
10.5 Kaseiner och kaseinater avsedda som livsmedel ***I (omröstning)
Betänkande om förslaget till Europaparlamentets och rådets direktiv om tillnärmning av medlemsstaternas lagstiftning om kaseiner och kaseinater avsedda som livsmedel och om upphävande av rådets direktiv 83/417/EEG [COM(2014)0174 – C7-0105/2014 – 2014/0096(COD)] – Utskottet för miljö, folkhälsa och livsmedelssäkerhet. Föredragande: Giovanni La Via (A8-0042/2015)
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 5)
KOMMISSIONENS FÖRSLAG SAMT ÄNDRINGSFÖRSLAG
Godkändes såsom ändrat av parlamentet (P8_TA(2015)0340)
FÖRSLAG TILL LAGSTIFTNINGSRESOLUTION
Antogs (P8_TA(2015)0340)
10.6 Finansiella regler för unionens allmänna budget ***I (omröstning)
Betänkande om förslaget till Europaparlamentets och rådets förordning om ändring av förordning (EU, Euratom) nr 966/2012 om finansiella regler för unionens allmänna budget [COM(2014)0358 – C8-0029/2014 – 2014/0180(COD)] – Budgetutskottet. Föredragande: Ingeborg Gräßle (A8-0049/2015)
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 6)
KOMMISSIONENS FÖRSLAG SAMT ÄNDRINGSFÖRSLAG
Godkändes såsom ändrat av parlamentet (P8_TA(2015)0341)
FÖRSLAG TILL LAGSTIFTNINGSRESOLUTION
Antogs (P8_TA(2015)0341)
ORDFÖRANDESKAP: Ryszard CZARNECKI
Vice talman
11. Röstförklaringar
Skriftliga röstförklaringar:
De skriftliga röstförklaringar som ingetts i enlighet med artikel 183 i arbetsordningen återfinns i det fullständiga förhandlingsreferatet från sammanträdet.
Muntliga röstförklaringar:
Parlamentets sammanträdeskalender för 2017
Peter Jahr och Jonathan Arnott
Talare: Peter van Dalen.
Betänkande Lidia Joanna Geringer de Oedenberg – A8-0140/2015
Michaela Šojdrová, Jiří Pospíšil, Monica Macovei, Peter Jahr, Andrejs Mamikins och Stanislav Polčák
Betänkande Andrzej Grzyb – A8-0160/2015
Monica Macovei, Peter Jahr, Andrejs Mamikins, Neena Gill, Tim Aker och Stanislav Polčák
Betänkande Giovanni La Via – A8-0042/2015
Andrejs Mamikins och Jiří Pospíšil.
12. Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Rättelserna och avsiktsförklaringarna till avgivna röster återfinns på parlamentets webbplats, ”Plenum”, ”Omröstningar”, ”Omröstningsresultat” (Resultat av omröstningar med namnupprop) samt i den tryckta versionen av bilagan ”Resultat av omröstningar med namnupprop”.
Den elektroniska versionen på parlamentets webbplats uppdateras regelbundet under högst två veckor efter den aktuella omröstningsdagen.
Därefter slutförs förteckningen över rättelserna till de avgivna rösterna för att översättas och offentliggöras i Europeiska unionens officiella tidning.
(Sammanträdet avbröts kl. 13.15 och återupptogs kl. 15.00.)
ORDFÖRANDESKAP: Martin SCHULZ
Talman
13. Den nuvarande situationen i Europeiska unionen Uttalanden av Frankrikes president François Hollande och Tysklands förbundskansler Angela Merkel
Talmannen framförde på parlamentets vägnar sina kondoleanser till Frankrikes president, François Hollande, för offren för de kraftiga oväder som drabbade södra Frankrike föregående vecka, och han framhöll vikten av det gemensamma besöket av Frankrikes president och Tysklands förbundskansler i parlamentet.
Talare: Frankrikes president François Hollande, och Tysklands förbundskansler Angela Merkel.
Talare: Manfred Weber för PPE-gruppen, Gianni Pittella för S&D-gruppen, Ryszard Antoni Legutko för ECR-gruppen, Guy Verhofstadt för ALDE-gruppen, Gabriele Zimmer för GUE/NGL-gruppen, Rebecca Harms för Verts/ALE-gruppen, Nigel Farage för EFDD-gruppen, Marine Le Pen för ENF-gruppen, och Bruno Gollnisch, grupplös.
Talare: François Hollande och Angela Merkel.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
ORDFÖRANDESKAP: Alexander Graf LAMBSDORFF
Vice talman
Talare: Krisztina Morvai.
14. Justering av protokollet från föregående sammanträde
Protokollet från föregående sammanträde justerades.
15. Beslut om paketet med kapitalmarknadsunionen (debatt)
Uttalande av kommissionen: Beslut om paketet med kapitalmarknadsunionen (2015/2767(RSP))
Jyrki Katainen (vice ordförande för kommissionen) gjorde ett uttalande.
Talare: Gunnar Hökmark för PPE-gruppen, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Paul Rübig; Roberto Gualtieri för S&D-gruppen, Kay Swinburne för ECR-gruppen, Sylvie Goulard för ALDE-gruppen, Fabio De Masi för GUE/NGL-gruppen, Sven Giegold för Verts/ALE-gruppen, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Jonathan Arnott; Patrick O'Flynn för EFDD-gruppen, Bernard Monot för ENF-gruppen, Sotirios Zarianopoulos, grupplös, Werner Langen, Paul Tang, Stanisław Ożóg, Cora van Nieuwenhuizen, Miguel Urbán Crespo, Molly Scott Cato, Marco Zanni, Barbara Kappel, Krisztina Morvai, Pablo Zalba Bidegain, Anneliese Dodds, Beatrix von Storch, Philippe De Backer, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Tibor Szanyi; Rina Ronja Kari, Othmar Karas, Jonás Fernández, Peter van Dalen, Michael Theurer, Brian Hayes, Jeppe Kofod, Richard Sulík, Theodor Dumitru Stolojan, Alfred Sant, Joachim Starbatty, Georgios Kyrtsos, Arne Gericke, Danuta Maria Hübner, Eva Paunova och Markus Pieper.
ORDFÖRANDESKAP: Anneli JÄÄTTEENMÄKI
Vice talman
Talare: Sirpa Pietikäinen och Markus Ferber, som även besvarade två frågor (”blått kort”) från Andreas Schwab.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Stanislav Polčák, Renato Soru, Notis Marias, Ivan Jakovčić, Kostas Chrysogonos, Seán Kelly och Doru-Claudian Frunzulică.
Talare: Jyrki Katainen.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Talare: Jonathan Arnott yttrade sig vid två tillfällen om de skyltar som placerats ut vid vissa ledamöters platser i kammaren och som hade avlägsnats (talmannen hänvisade till bestämmelserna i bilaga XV till arbetsordningen).
16. Betaltjänster på den inre marknaden (debatt)
Betänkande om förslaget till Europaparlamentets och rådets direktiv om betaltjänster på den inre marknaden och om ändring av direktiven 2002/65/EG, 2013/36/EG och 2009/110/EG samt upphävande av direktiv 2007/64/EG [COM(2013)0547 – C7-0230/2013 – 2013/0264(COD)] – Utskottet för ekonomi och valutafrågor. Föredragande: Antonio Tajani (A8-0266/2015)
Antonio Tajani redogjorde för sitt betänkande.
Talare: Jyrki Katainen (vice ordförande för kommissionen).
Talare: Pablo Zalba Bidegain för PPE-gruppen, Olle Ludvigsson för S&D-gruppen, Stanisław Ożóg för ECR-gruppen, Cora van Nieuwenhuizen för ALDE-gruppen, Matt Carthy för GUE/NGL-gruppen, Eva Joly för Verts/ALE-gruppen, Marco Valli för EFDD-gruppen, Markus Ferber, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Paul Rübig; Renato Soru, Jana Žitňanská, Miguel Viegas, Theodor Dumitru Stolojan, Emmanuel Maurel, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Tibor Szanyi; Andreas Schwab, Evelyn Regner, Massimiliano Salini, Marlene Mizzi och Seán Kelly.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Stanislav Polčák, Notis Marias och Ivan Jakovčić.
Talare: Jyrki Katainen och Antonio Tajani.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 9.5 i protokollet av den 8.10.2015.
17. Lärdomar som dragits av rödslamskatastrofen, fem år efter olyckan i Ungern (debatt)
Fråga för muntligt besvarande (O-000096/2015) från Giovanni La Via, György Hölvényi, Tibor Szanyi, Nikolay Barekov, Gerben-Jan Gerbrandy, Merja Kyllönen, Benedek Jávor och Piernicola Pedicini, för ENVI-utskottet, till rådet: Lärdomar som dragits av rödslamskatastrofen, fem år efter olyckan i Ungern (2015/2801(RSP)) (B8-0757/2015)
Fråga för muntligt besvarande (O-000097/2015) från Giovanni La Via, György Hölvényi, Tibor Szanyi, Nikolay Barekov, Gerben-Jan Gerbrandy, Merja Kyllönen, Benedek Jávor och Piernicola Pedicini, för ENVI-utskottet, till kommissionen: Lärdomar som dragits av rödslamskatastrofen, fem år efter olyckan i Ungern (2015/2801(RSP)) (B8-0758/2015)
Giovanni La Via utvecklade frågorna.
Nicolas Schmit (rådets tjänstgörande ordförande) och Miguel Arias Cañete (ledamot av kommissionen) besvarade frågorna.
Talare: György Hölvényi för PPE-gruppen, Tibor Szanyi för S&D-gruppen, Gerben-Jan Gerbrandy för ALDE-gruppen, Merja Kyllönen för GUE/NGL-gruppen, Benedek Jávor för Verts/ALE-gruppen, Piernicola Pedicini för EFDD-gruppen, József Nagy, István Ujhelyi, Marisa Matias, Davor Škrlec, Eleonora Evi, Csaba Molnár, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från György Hölvényi, Ulrike Lunacek och Nathan Gill.
ORDFÖRANDESKAP: Antonio TAJANI
Vice talman
Talare: Doru-Claudian Frunzulică.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Stanislav Polčák, Ricardo Serrão Santos, Notis Marias, Zoltán Balczó och Krisztina Morvai.
Talare: Miguel Arias Cañete.
Resolutionsförslag som lagts fram som avslutning på debatten (artikel 128.5 i arbetsordningen):
— |
György Hölvényi, Tibor Szanyi, Nikolay Barekov, Gerben-Jan Gerbrandy, Merja Kyllönen, Benedek Jávor, Piernicola Pedicini och József Nagy, för ENVI-utskottet, om lärdomar som dragits av rödslamskatastrofen, fem år efter olyckan i Ungern (2015/2801(RSP)) (B8-0989/2015). |
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 9.8 i protokollet av den 8.10.2015.
18. Fördubbling av gasledningen Nord Streams kapacitetet och konsekvenserna för energiunionen och försörjningstryggheten (debatt)
Uttalanden av rådet och kommissionen: Fördubbling av gasledningen Nord Streams kapacitetet och konsekvenserna för energiunionen och försörjningstryggheten (2015/2880(RSP))
Nicolas Schmit (rådets tjänstgörande ordförande) och Miguel Arias Cañete (ledamot av kommissionen) gjorde uttalanden.
Talare: Jerzy Buzek för PPE-gruppen, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Zoltán Balczó; Flavio Zanonato för S&D-gruppen, Marek Józef Gróbarczyk för ECR-gruppen, Morten Helveg Petersen för ALDE-gruppen, Neoklis Sylikiotis för GUE/NGL-gruppen, Claude Turmes för Verts/ALE-gruppen, Dario Tamburrano för EFDD-gruppen, Nicolas Bay för ENF-gruppen, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Petras Auštrevičius; Janusz Korwin-Mikke, grupplös, Krišjānis Kariņš, Zigmantas Balčytis, Anna Elżbieta Fotyga, Petras Auštrevičius, João Ferreira, Indrek Tarand, Adam Szejnfeld och Adam Gierek.
ORDFÖRANDESKAP: Ryszard CZARNECKI
Vice talman
Talare: Anneleen Van Bossuyt, Jasenko Selimovic, Lefteris Christoforou, Jeppe Kofod, Dawid Bohdan Jackiewicz, Csaba Molnár, Zbigniew Kuźmiuk och Theresa Griffin.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Krzysztof Hetman, Doru-Claudian Frunzulică, Notis Marias och Bronis Ropė.
Talare: Miguel Arias Cañete och Nicolas Schmit.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
19. Förnyelse av EU:s handlingsplan för jämställdhet och kvinnors egenmakt i utvecklingssamarbetet (debatt)
Fråga för muntligt besvarande (O-000109/2015) från Linda McAvan, för utskottet DEVE, till rådet: Förnyelse av EU:s handlingsplan för jämställdhet och kvinnors egenmakt i utvecklingssamarbetet (2015/2754(RSP)) (B8-0762/2015)
Fråga för muntligt besvarande (O-000110/2015) från Linda McAvan, för utskottet DEVE, till kommissionen: Förnyelse av EU:s handlingsplan för jämställdhet och kvinnors egenmakt i utvecklingssamarbetet (2015/2754(RSP)) (B8-0763/2015)
Linda McAvan utvecklade frågorna.
Nicolas Schmit (rådets tjänstgörande ordförande) och Christos Stylianides (ledamot av kommissionen) besvarade frågorna.
Talare: Davor Ivo Stier för PPE-gruppen, Doru-Claudian Frunzulică för S&D-gruppen, Branislav Škripek för ECR-gruppen, Beatriz Becerra Basterrechea för ALDE-gruppen, Lola Sánchez Caldentey för GUE/NGL-gruppen, Jordi Sebastià för Verts/ALE-gruppen, Mylène Troszczynski för ENF-gruppen, Julie Girling, Catherine Bearder och Eleonora Forenza.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Ricardo Serrão Santos och Notis Marias.
Talare: Christos Stylianides.
Resolutionsförslag som lagts fram som avslutning på debatten (artikel 128.5 i arbetsordningen):
— |
Linda McAvan, för utskottet DEVE, om förnyelsen av EU:s handlingsplan för jämställdhet och kvinnors egenmakt i utvecklingssamarbetet (2015/2754(RSP)) (B8-0988/2015). |
Omröstning: punkt 9.9 i protokollet av den 8.10.2015.
20. Föredragningslista för nästa sammanträde
Föredragningslistan för nästa sammanträde fastställdes (”Föredragningslista” PE 568.368/OJJE).
21. Avslutande av sammanträdet
Sammanträdet avslutades kl. 22.45.
Klaus Welle
Generalsekreterare
Ulrike Lunacek
vice talman
7 oktober 2015
NÄRVAROLISTA
Närvarande:
Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Aker, Albiol Guzmán, Albrecht, Ali, Aliot, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Assis, Atkinson, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Barekov, Batten, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Berès, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boștinaru, Bours, Boutonnet, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Buonanno, Bușoi, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Caputo, Carthy, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Cesa, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Collins, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cristea, Csáky, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalli, Dalton, D'Amato, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, Dati, De Backer, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, Delvaux, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Deutsch, Deva, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds Anneliese, Dodds Diane, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Drăghici, Duncan, Durand, Dzhambazki, Eck, Ehler, Eickhout, Engström, Epitideios, Erdős, Eriksson, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Fajon, Farage, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira Elisa, Ferreira João, Finch, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Forenza, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Nathan, Gill Neena, Girauta Vidal, Girling, Giuffrida, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, de Graaff, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grigule, Gróbarczyk, Groote, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Händel, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Hedh, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Howitt, Hübner, Hudghton, Huitema, Hyusmenova, Iglesias, in 't Veld, Iotova, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jackiewicz, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kalniete, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Karim, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirkhope, Kirton-Darling, Koch, Kofod, Kölmel, Konečná, Korwin-Mikke, Kósa, Köster, Köstinger, Kouloglou, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Kudrycka, Kuhn, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lamassoure, Lambert, Lambsdorff, Landsbergis, Lange, de Lange, Langen, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Legutko, Le Hyaric, Leinen, Lenaers, Lewandowski, Lewer, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, McClarkin, McGuinness, Mach, McIntyre, Macovei, Maeijer, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Maštálka, Matera, Matias, Mato, Maullu, Maura Barandiarán, Maurel, Mavrides, Mayer, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melior, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Metsola, Michel, Michels, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Molnár, Monot, Monteiro de Aguiar, Montel, Moody, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Morvai, Mosca, Müller, Mureșan, Muselier, Mussolini, Nagy, Nart, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Nilsson, Ní Riada, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Nuttall, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Pargneaux, Pașcu, Patriciello, Paunova, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Piotrowski, Pirinski, Pitera, Pittella, Plenković, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Ponga, Poręba, Pospíšil, Post, Preda, Pretzell, Preuß, Proust, Radev, Radoš, Rangel, Ransdorf, Rebega, Reda, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rolin, Ropė, Rosati, Ruas, Rübig, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, Sârbu, Sargentini, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulz, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sebastià, Sehnalová, Selimovic, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sommer, Sonneborn, Soru, Spinelli, Staes, Stanishev, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stier, Stihler, Stolojan, von Storch, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Takkula, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Tapardel, Tarabella, Tarand, Telička, Terricabras, Theocharous, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Tørnæs, Torres Martínez, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Țurcanu, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Urutchev, Uspaskich, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valero, Valli, Vallina, Vana, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Van Orden, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voigt, Voss, Vozemberg-Vrionidi, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta , Werner, Westphal, Wieland, Wikström, Willmott, Winberg, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wojciechowski, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zalba Bidegain, Zanni, Zanonato, Zarianopoulos, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zijlstra, Zīle, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zoffoli, Zorrinho, Zuber, Zullo, Zver, Zwiefka
Befriade från närvaro:
Crowley, Kukan, Le Pen Jean-Marie, Liberadzki, Picierno, Quisthoudt-Rowohl, Ruohonen-Lerner, Taylor, Winkler Hermann, Woolfe, Żółtek
7 oktober 2015
BILAGA I
OMRÖSTNINGSRESULTAT
Förkortningar och symboler
+ |
antogs |
— |
förkastades |
↓ |
bortföll |
T |
drogs tillbaka |
ONU (…, …, …) |
omröstning med namnupprop (ja-röster, nej-röster, nedlagda röster) |
EO (…, …, …) |
elektronisk omröstning (ja-röster, nej-röster, nedlagda röster) |
delad |
delad omröstning |
särsk. |
särskild omröstning |
äf |
ändringsförslag |
komp. |
kompromissändringsförslag |
m.d. |
motsvarande del |
S |
ändringsförslag om strykning |
= |
identiska ändringsförslag |
res. |
resolutionsförslag |
gem. res. |
gemensamt förslag till resolution |
sluten |
sluten omröstning |
1. Parlamentets sammanträdeskalender för 2017
Avser |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
Förslag från talmanskonferensen |
|
Förklarades godkänt |
|
2. Protokoll till Europa–Medelhavsavtalet avseende allmänna principer för Tunisiens deltagande i unionens program ***
Rekommendation: Pier Antonio Panzeri (A8-0254/2015)
Avser |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
omröstning: godkännande |
ONU |
+ |
605, 59, 34 |
3. Europeiskt småmålsförfarande och europeiskt betalningsföreläggande ***I
Betänkande: Lidia Joanna Geringer de Oedenberg (A8-0140/2015)
Avser |
Äf nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
texten i sin helhet block nr 1 |
27 |
utskottet |
|
+ |
|
block nr 2 |
1–26 |
utskottet |
|
↓ |
|
omröstning: kommissionens förslag |
|
+ |
|
||
omröstning: lagstiftningsresolution |
ONU |
+ |
650, 26, 28 |
4. Begränsning av utsläpp till luften av vissa föroreningar
Betänkande: Andrzej Grzyb (A8-0160/2015)
Avser |
Äf nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
texten i sin helhet block nr 1 |
87 |
utskottet |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/ONU |
+ |
618, 77, 9 |
|||
3/ONU |
+ |
599, 96, 8 |
|||
4/ONU |
+ |
600, 93, 11 |
|||
block nr 2 |
1–86 |
utskottet |
|
↓ |
|
omröstning: kommissionens förslag |
|
+ |
|
||
omröstning: lagstiftningsresolution |
ONU |
+ |
623, 70, 12 |
Begäranden om omröstning med namnupprop
GUE/NGL: ändringsförslag 87 (tredje och fjärde delen)
EFDD: ändringsförslag 87 (andra delen)
Begäranden om delad omröstning
GUE/NGL, EFDD:
äf 87
Första delen |
: |
hela texten utom artikel 2, punkt 3, led h, artikel 6, punkt 1, led 2, och skäl 17 |
Andra delen |
: |
artikel 2, punkt 3, led h |
Tredje delen |
: |
artikel 6, punkt 1, led 2 |
Fjärde delen |
: |
Skäl 17 |
5. Kaseiner och kaseinater avsedda som livsmedel ***I
Betänkande: Giovanni La Via (A8-0042/2015)
Avser |
Äf nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
texten i sin helhet block nr 1 |
7 |
utskottet |
|
+ |
|
block nr 2 |
1–6 |
utskottet |
|
↓ |
|
omröstning: kommissionens förslag |
|
+ |
|
||
omröstning: lagstiftningsresolution |
ONU |
+ |
642, 54, 9 |
6. Finansiella regler för unionens allmänna budget ***I
Betänkande: Ingeborg Gräßle (A8-0049/2015)
Avser |
Äf nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
texten i sin helhet block nr 1 |
62 |
utskottet |
|
+ |
|
block nr 2 |
1–61 |
utskottet |
|
↓ |
|
omröstning: kommissionens förslag |
|
+ |
|
||
omröstning: lagstiftningsresolution |
ONU |
+ |
645, 16, 27 |
7 oktober 2015
BILAGA II
RESULTAT AV OMRÖSTNINGARNA MED NAMNUPPROP
1. A8-0254/2015 – Pier Antonio Panzeri – godkännande
Ja-röster 605
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Riquet, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalton, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Fitto, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Marias, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Björk, Chountis, Chrysogonos, Ernst, Flanagan, Forenza, González Peñas, Händel, Iglesias, Konečná, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Michels, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sánchez Caldentey, Scholz, Spinelli, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Zimmer
NI : : Balczó, Dodds Diane, Gollnisch, Kovács, Morvai, Voigt
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Bușoi, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mănescu, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Sógor, Šojdrová, Sommer, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Weber Manfred, Wenta, Wieland, Winkler Iuliu, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zver, Zwiefka
S&D : : Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Denanot, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sârbu, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Giegold, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Hudghton, Jadot, Joly, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Smith, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 59
ECR : : Ujazdowski
EFDD : : Agnew, Aker, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, (The Earl of) Dartmouth, Etheridge, Farage, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Aliot, Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Mélin, Monot, Montel, Philippot, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Zijlstra
NI : : Epitideios, Fountoulis, Papadakis Konstantinos, Sonneborn, Synadinos, Zarianopoulos
Nedlagda röster 34
EFDD : : Iwaszkiewicz
ENF : : Bizzotto, Borghezio, Kappel, Marusik, Mayer, Obermayr, Rebega, Salvini, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Boylan, Carthy, Couso Permuy, Eck, Ferreira João, Hadjigeorgiou, Hazekamp, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Mélenchon, Mineur, Ní Riada, Senra Rodríguez, Sylikiotis, Vallina, Viegas, Zuber
NI : : Korwin-Mikke
PPE : : Pogliese, Zeller
S&D : : Aguilera García
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Cláudia Monteiro de Aguiar
2. A8-0140/2015 – Lidia Joanna Geringer de Oedenberg – lagstiftningsresolution
Ja-röster 650
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Riquet, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalton, Demesmaeker, Deva, Duncan, Dzhambazki, Fitto, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Karim, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Marias, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Bergeron, Iwaszkiewicz, Lundgren, Paksas, Winberg
ENF : : Aliot, Annemans, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Konečná, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Korwin-Mikke, Kovács, Morvai, Sonneborn, Synadinos, Voigt
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Bușoi, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mănescu, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Sógor, Šojdrová, Sommer, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Weber Manfred, Wenta, Wieland, Winkler Iuliu, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sârbu, Sassoli, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Giegold, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Hudghton, Jadot, Joly, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Smith, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 26
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Helmer, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Arnautu, de Graaff, Maeijer, Mélin, Stuger, Zijlstra
NI : : Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
Nedlagda röster 28
ECR : : Dohrmann, Karlsson, Messerschmidt, Vistisen
EFDD : : Agnew, Aker, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, (The Earl of) Dartmouth, Etheridge, Farage, Finch, Gill Nathan, Hookem, James, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour
ENF : : Atkinson
S&D : : Christensen, Kofod, Schaldemose
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Cláudia Monteiro de Aguiar
3. A8-0160/2015 – Andrzej Grzyb – ändringsförslag 87/2
Ja-röster 618
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Riquet, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalton, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Fitto, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Agnew, Aker, Arnott, Batten, Bergeron, Bours, Carver, Coburn, Collins, (The Earl of) Dartmouth, Etheridge, Farage, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Nuttall, O'Flynn, Paksas, Reid, Seymour
ENF : : Aliot, Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mélin, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski
GUE/NGL : : Ferreira João, Viegas, Zuber
NI : : Balczó, Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Kovács, Morvai, Synadinos
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Bușoi, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mănescu, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Sógor, Šojdrová, Sommer, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Weber Manfred, Wenta, Wieland, Winkler Iuliu, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Assis, Ayala Sender, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sârbu, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Giegold, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Hudghton, Jadot, Joly, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Smith, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 77
ECR : : Marias, von Storch
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Iwaszkiewicz, Mach, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : de Graaff, Maeijer, Marusik, Stuger, Zijlstra
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, Eck, Ernst, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Konečná, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vallina, Vergiat, Zimmer
NI : : Korwin-Mikke, Papadakis Konstantinos, Sonneborn, Voigt, Zarianopoulos
Nedlagda röster 9
EFDD : : Lundgren, Winberg
ENF : : Kappel, Mayer, Obermayr, Vilimsky
PPE : : Arimont
S&D : : Balas, Serrão Santos
4. A8-0160/2015 – Andrzej Grzyb – ändringsförslag 87/3
Ja-röster 599
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Riquet, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalton, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Fitto, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Agnew, Aker, Arnott, Batten, Bergeron, Bours, Carver, Coburn, Collins, (The Earl of) Dartmouth, Etheridge, Farage, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Mach, Nuttall, O'Flynn, Paksas, Reid, Seymour
ENF : : Aliot, Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mélin, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski
GUE/NGL : : Ferreira João, Viegas, Zuber
NI : : Balczó, Dodds Diane, Gollnisch, Kovács, Morvai, Sonneborn
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Bușoi, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mănescu, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Sógor, Šojdrová, Sommer, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Weber Manfred, Wenta, Wieland, Winkler Iuliu, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Androulakis, Arena, Assis, Ayala Sender, Balčytis, Bayet, Benifei, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pașcu, Pavel, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sârbu, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Giegold, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Hudghton, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Smith, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 96
ECR : : Marias, von Storch
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Iwaszkiewicz, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : de Graaff, Maeijer, Marusik, Stuger, Zijlstra
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, Eck, Ernst, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Konečná, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vallina, Vergiat, Zimmer
NI : : Epitideios, Fountoulis, Korwin-Mikke, Papadakis Konstantinos, Synadinos, Voigt, Zarianopoulos
S&D : : Andrieu, Balas, Berès, Denanot, Guillaume, Manscour, Martin Edouard, Maurel, Pargneaux, Peillon, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana
Verts/ALE : : Bové, Delli, Durand, Jadot, Joly, Rivasi
Nedlagda röster 8
EFDD : : Lundgren, Winberg
ENF : : Kappel, Mayer, Obermayr
PPE : : Arimont, Ponga
Verts/ALE : : Buchner
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Nej-röster : Isabelle Thomas
5. A8-0160/2015 – Andrzej Grzyb – ändringsförslag 87/4
Ja-röster 600
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Riquet, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalton, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Fitto, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Agnew, Aker, Arnott, Batten, Bergeron, Bours, Carver, Coburn, Collins, (The Earl of) Dartmouth, Etheridge, Farage, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Mach, Nuttall, O'Flynn, Paksas, Reid, Seymour
ENF : : Aliot, Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mélin, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski
GUE/NGL : : Ferreira João, Viegas, Zuber
NI : : Balczó, Dodds Diane, Gollnisch, Kovács, Morvai, Voigt
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Bușoi, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mănescu, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Sógor, Šojdrová, Sommer, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Weber Manfred, Wenta, Wieland, Winkler Iuliu, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Androulakis, Arena, Assis, Ayala Sender, Balčytis, Bayet, Benifei, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova , Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pașcu, Pavel, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sârbu, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Giegold, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Hudghton, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Smith, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 93
ECR : : Marias
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Iwaszkiewicz, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : de Graaff, Maeijer, Marusik, Stuger, Zijlstra
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, Eck, Ernst, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Konečná, Kouloglou, Kuneva, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vallina, Vergiat, Zimmer
NI : : Epitideios, Fountoulis, Korwin-Mikke, Papadakis Konstantinos, Sonneborn, Synadinos, Zarianopoulos
S&D : : Andrieu, Balas, Denanot, Guillaume, Leinen, Manscour, Martin Edouard, Maurel, Pargneaux, Peillon, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana
Verts/ALE : : Bové, Delli, Durand, Jadot, Joly, Rivasi
Nedlagda röster 11
EFDD : : Lundgren, Winberg
ENF : : Kappel, Mayer, Obermayr, Vilimsky
GUE/NGL : : Kyllönen, Matias
PPE : : Arimont, Ponga
Verts/ALE : : Buchner
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Nej-röster : Isabelle Thomas
6. A8-0160/2015 – Andrzej Grzyb – lagstiftningsresolution
Ja-röster 623
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Riquet, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalton, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Fitto, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jurek, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Marias, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, Swinburne, Tannock, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Bergeron, Paksas
ENF : : Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Rebega, Salvini
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Konečná, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Morvai, Sonneborn, Synadinos
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Bușoi, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mănescu, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Sógor, Šojdrová, Sommer, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Weber Manfred, Wenta, Wieland, Winkler Iuliu, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sârbu, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Giegold, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Hudghton, Jadot, Joly, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Smith, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 70
ECR : : von Storch
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Batten, Beghin, Borrelli, Bours, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, (The Earl of) Dartmouth, Etheridge, Evi, Farage, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Aliot, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mélin, Monot, Montel, Philippot, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Zijlstra
NI : : Gollnisch, Korwin-Mikke, Voigt
Nedlagda röster 12
ECR : : Jackiewicz, Sulík
EFDD : : Lundgren, Winberg
ENF : : Annemans, Kappel, Mayer, Obermayr, Vilimsky
NI : : Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
PPE : : Arimont
7. A8-0042/2015 – Giovanni La Via – lagstiftningsresolution
Ja-röster 642
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Riquet, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalton, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Fitto, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Kappel, Mayer, Obermayr, Rebega, Salvini, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Konečná, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Synadinos, Voigt
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Bușoi, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mănescu, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir , Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Sógor, Šojdrová, Sommer, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Weber Manfred, Wenta, Wieland, Winkler Iuliu, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sârbu, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Giegold, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Hudghton, Jadot, Joly, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Smith, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 54
ECR : : Pretzell, von Storch
EFDD : : Agnew, Aker, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, (The Earl of) Dartmouth, Etheridge, Farage, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour
ENF : : Aliot, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Mélin, Monot, Montel, Philippot, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Zijlstra
NI : : Balczó, Gollnisch, Kovács, Morvai, Sonneborn
Nedlagda röster 9
ECR : : Marias
EFDD : : Iwaszkiewicz, Lundgren, Winberg
ENF : : Annemans, Marusik
NI : : Korwin-Mikke, Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
8. A8-0049/2015 – Ingeborg Gräßle – lagstiftningsresolution
Ja-röster 645
ALDE : : Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Riquet, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalton, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Fitto, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Marias, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Aliot, Annemans, Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Boylan, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Konečná, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sánchez Caldentey, Scholz, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer
NI : : Dodds Diane, Gollnisch, Sonneborn, Voigt
PPE : : Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Bușoi, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mănescu, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Muselier, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Radev, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Sógor, Šojdrová, Sommer, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Weber Manfred, Wenta, Wieland, Winkler Iuliu, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sârbu, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Westphal, Willmott, Zala, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Giegold, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Hudghton, Jadot, Joly, Keller Ska, Lambert, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Smith, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 16
EFDD : : (The Earl of) Dartmouth, Iwaszkiewicz
ENF : : de Graaff, Maeijer, Marusik, Stuger, Zijlstra
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Korwin-Mikke, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Synadinos, Zarianopoulos
Nedlagda röster 27
EFDD : : Agnew, Aker, Arnott, Batten, Bergeron, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Atkinson
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Couso Permuy, Senra Rodríguez, Vallina
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Inês Cristina Zuber
Nedlagda röster : William (The Earl of) Dartmouth, Jean-Luc Mélenchon
4.11.2016 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
C 408/101 |
8 oktober 2015
PROTOKOLL FRÅN SAMMANTRÄDET DEN 8 OKTOBER 2015
(2016/C 408/04)
Innehållsförteckning
1. |
Öppnande av sammanträdet | 107 |
2. |
Lika möjligheter och likabehandling av kvinnor och män i arbetslivet (debatt) | 107 |
3. |
Genomförande av artikel 20.2 i tjänstedirektivet och artikel 8.3 i direktivet om konsumenträttigheter (debatt) | 107 |
4. |
Debatt om fall av kränkningar av de mänskliga rättigheterna samt av demokratiska och rättsstatliga principer (debatt) | 108 |
4.1 |
Centralafrikanska republiken | 108 |
4.2 |
Situationen i Thailand | 108 |
4.3 |
Massfördrivningen av barn i Nigeria till följd av Boko Harams attacker | 109 |
4.4 |
Fallet Ali Mohammed al-Nimr | 109 |
5. |
Hypotekslagstiftning och riskfyllda finansiella instrument i EU: fallet Spanien (ingivet resolutionsförslag) | 110 |
6. |
Dödsstraffet (ingivna resolutionsförslag) | 110 |
7. |
Justering av protokollet från föregående sammanträde | 111 |
8. |
Rådets ståndpunkter vid första behandlingen | 111 |
9. |
Omröstning | 112 |
9.1 |
Centralafrikanska republiken (omröstning) | 112 |
9.2 |
Situationen i Thailand (omröstning) | 113 |
9.3 |
Massfördrivningen av barn i Nigeria till följd av Boko Harams attacker (omröstning) | 114 |
9.4 |
Fallet Ali Mohammed al-Nimr (omröstning) | 114 |
9.5 |
Betaltjänster på den inre marknaden ***I (omröstning) | 115 |
9.6 |
Hypotekslagstiftning och riskfyllda finansiella instrument i EU: fallet Spanien (omröstning) | 116 |
9.7 |
Dödsstraffet (omröstning) | 116 |
9.8 |
Lärdomar som dragits av rödslamskatastrofen, fem år efter olyckan i Ungern (omröstning) | 117 |
9.9 |
Förnyelse av EU:s handlingsplan för jämställdhet och kvinnors egenmakt i utvecklingssamarbetet (omröstning) | 117 |
9.10 |
Lika möjligheter och likabehandling av kvinnor och män i arbetslivet (omröstning) | 117 |
10. |
Röstförklaringar | 118 |
11. |
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster | 118 |
12. |
Inkomna dokument | 118 |
13. |
Framställningar | 125 |
14. |
Beslut om vissa dokument | 125 |
15. |
Översändande av texter som antagits under sammanträdesperioden | 126 |
16. |
Datum för nästa sammanträdesperiod | 126 |
17. |
Avbrytande av sessionen | 126 |
NÄRVAROLISTA | 127 |
BILAGA I
OMRÖSTNINGSRESULTAT | 129 |
1. |
Centralafrikanska republiken | 129 |
2. |
Situationen i Thailand | 130 |
3. |
Massfördrivningen av barn i Nigeria till följd av Boko Harams attacker | 131 |
4. |
Fallet Ali Mohammed al-Nimr | 132 |
5. |
Betaltjänster på den inre marknaden ***I | 133 |
6. |
Hypotekslagstiftning och riskfyllda finansiella instrument i EU: fallet Spanien | 133 |
7. |
Dödsstraffet | 135 |
8. |
Lärdomar som dragits av rödslamskatastrofen, fem år efter olyckan i Ungern | 137 |
9. |
Förnyelse av EU:s handlingsplan för jämställdhet och kvinnors egenmakt i utvecklingssamarbetet | 138 |
10. |
Lika möjligheter och likabehandling av kvinnor och män i arbetslivet | 140 |
BILAGA II
RESULTAT AV OMRÖSTNINGARNA MED NAMNUPPROP | 146 |
1. |
RC-B8-1002/2015 – resolution | 146 |
2. |
RC-B8-1003/2015 – resolution | 147 |
3. |
RC-B8-0997/2015 – punkt 1/1 | 149 |
4. |
RC-B8-0997/2015 – punkt 1/2 | 150 |
5. |
A8-0266/2015 – Antonio Tajani – lagstiftningsresolution | 151 |
6. |
B8-0987/2015 – ändringsförslag 8/1 | 153 |
7. |
B8-0987/2015 – ändringsförslag 8/2 | 155 |
8. |
B8-0987/2015 – ändringsförslag 9 | 156 |
9. |
B8-0987/2015 – ändringsförslag 12 | 158 |
10. |
B8-0987/2015 – punkt 7 | 160 |
11. |
B8-0987/2015 – punkt 9 | 161 |
12. |
B8-0987/2015 – ändringsförslag 13 | 163 |
13. |
B8-0987/2015 – punkt 19/1 | 164 |
14. |
B8-0987/2015 – punkt 19/2 | 166 |
15. |
B8-0987/2015 – punkt 19/3 | 168 |
16. |
B8-0987/2015 – ändringsförslag 4 | 169 |
17. |
B8-0987/2015 – ändringsförslag 5 | 171 |
18. |
B8-0987/2015 – Skäl B/1 | 172 |
19. |
B8-0987/2015 – Skäl B/2 | 174 |
20. |
B8-0987/2015 – ändringsförslag 6/1 | 175 |
21. |
B8-0987/2015 – ändringsförslag 1 | 177 |
22. |
B8-0987/2015 – ändringsförslag 2 | 178 |
23. |
B8-0987/2015 – ändringsförslag 3 | 180 |
24. |
B8-0987/2015 – ändringsförslag 7 | 182 |
25. |
B8-0987/2015 – Skäl M | 183 |
26. |
B8-0987/2015 – Skäl N | 185 |
27. |
B8-0987/2015 – resolution | 186 |
28. |
RC-B8-0998/2015 – punkt 1/2 | 188 |
29. |
RC-B8-0998/2015 – punkt 4/2 | 190 |
30. |
RC-B8-0998/2015 – punkt 7 | 191 |
31. |
RC-B8-0998/2015 – punkt 8 | 192 |
32. |
RC-B8-0998/2015 – punkt 9 | 194 |
33. |
RC-B8-0998/2015 – punkt 13 | 195 |
34. |
RC-B8-0998/2015 – resolution | 197 |
35. |
B8-0989/2015 – ändringsförslag 3 | 198 |
36. |
B8-0989/2015 – ändringsförslag 4 | 200 |
37. |
B8-0989/2015 – punkt 21/2 | 202 |
38. |
B8-0989/2015 – punkt 23 | 203 |
39. |
B8-0989/2015 – resolution | 205 |
40. |
B8-0988/2015 – ändringsförslag 1 | 206 |
41. |
B8-0988/2015 – ändringsförslag 2/1 | 208 |
42. |
B8-0988/2015 – resolution | 209 |
43. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 8/3 | 211 |
44. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 12 | 213 |
45. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 13/1 | 214 |
46. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 13/2 | 216 |
47. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 13/3 | 217 |
48. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 16/1 | 219 |
49. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 16/2 | 220 |
50. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 16/3 | 222 |
51. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 16/4 | 223 |
52. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 16/5 | 225 |
53. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 17/1 | 227 |
54. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 17/2 | 228 |
55. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 17/3 | 230 |
56. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – ändringsförslag 1 | 231 |
57. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 22 | 233 |
58. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 28/3 | 234 |
59. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 34/2 | 236 |
60. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 36/1 | 237 |
61. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 36/2 | 239 |
62. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 37/1 | 240 |
63. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 37/2 | 242 |
64. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 37/3 | 243 |
65. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 41 | 245 |
66. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 42/2 | 246 |
67. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 45/2 | 248 |
68. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 50 | 250 |
69. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 53/1 | 251 |
70. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 53/2 | 252 |
71. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 56/2 | 254 |
72. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – Skäl C | 255 |
73. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – Skäl G | 257 |
74. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – Skäl Q | 258 |
75. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – Skäl T | 260 |
76. |
A8-0213/2015 – Anna Záborská – resolution | 261 |
Protokoll från sammanträdet den 8 oktober 2015
ORDFÖRANDESKAP: Ioan Mircea PAȘCU
Vice talman
1. Öppnande av sammanträdet
Sammanträdet öppnades kl. 08.30.
2. Lika möjligheter och likabehandling av kvinnor och män i arbetslivet (debatt)
Betänkande om tillämpningen av Europaparlamentets och rådets direktiv 2006/54/EG av den 5 juli 2006 om genomförandet av principen om lika möjligheter och likabehandling av kvinnor och män i arbetslivet [2014/2160(INI)] – Utskottet för kvinnors rättigheter och jämställdhet mellan kvinnor och män. Föredragande: Anna Záborská (A8-0213/2015)
Anna Záborská redogjorde för sitt betänkande.
Talare: Christos Stylianides (ledamot av kommissionen).
Talare: Vilija Blinkevičiūtė (föredragande av yttrande från utskottet EMPL), Constance Le Grip för PPE-gruppen, Inés Ayala Sender för S&D-gruppen, Jadwiga Wiśniewska för ECR-gruppen, Catherine Bearder för ALDE-gruppen, Inês Cristina Zuber för GUE/NGL-gruppen, Karima Delli för Verts/ALE-gruppen, Daniela Aiuto för EFDD-gruppen, Marie-Christine Arnautu för ENF-gruppen, Krisztina Morvai, grupplös, Anna Maria Corazza Bildt, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Tibor Szanyi; Anna Hedh, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från John Stuart Agnew; Beatrix von Storch, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Bill Etheridge; Lidia Senra Rodríguez, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Paul Nuttall; Louise Bours, Lampros Fountoulis, Angelika Niebler, Marc Tarabella, Jana Žitňanská, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Lampros Fountoulis, Tania González Peñas, Sotirios Zarianopoulos, Dubravka Šuica, Andrea Cozzolino och Rosa Estaràs Ferragut, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från José Blanco López.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Alessandra Mussolini, José Blanco López, Ruža Tomašić, Filiz Hyusmenova, Maria Grapini, Notis Marias, Ivan Jakovčić och Nicola Caputo.
Talare: Christos Stylianides och Anna Záborská.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 9.10 i protokollet av den 8.10.2015.
3. Genomförande av artikel 20.2 i tjänstedirektivet och artikel 8.3 i direktivet om konsumenträttigheter (debatt)
Fråga för muntligt besvarande (O-000083/2015) från Evelyne Gebhardt för S&D-gruppen, och Andreas Schwab för PPE-gruppen till kommissionen: Genomförande av artikel 20.2 i tjänstedirektivet och artikel 8.3 i direktivet om konsumenträttigheter (2015/2881(RSP)) (B8-0754/2015)
Evelyne Gebhardt och Andreas Schwab utvecklade frågan.
Christos Stylianides (ledamot av kommissionen) besvarade frågan.
Talare: Olga Sehnalová för S&D-gruppen, Dita Charanzová för ALDE-gruppen, och Patrick O'Flynn för EFDD-gruppen.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Maria Grapini, Notis Marias, Ivan Jakovčić och Nicola Caputo.
Talare: Christos Stylianides.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
4. Debatt om fall av kränkningar av de mänskliga rättigheterna samt av demokratiska och rättsstatliga principer (debatt)
(För rubriker och författare till resolutionsförslagen, se punkt 2 i protokollet av den 6.10.2015.)
4.1 Centralafrikanska republiken
Resolutionsförslag B8-1000/2015, B8-1009/2015, B8-1010/2015, B8-1011/2015, B8-1014/2015, B8-1016/2015 och B8-1019/2015 (2015/2874(RSP))
Anna Elżbieta Fotyga, Louis Michel, Ignazio Corrao, Pier Antonio Panzeri, Tunne Kelam, Judith Sargentini och Marie-Christine Vergiat redogjorde för resolutionsförslagen.
Talare: Bogdan Brunon Wenta för PPE-gruppen, Gilles Pargneaux för S&D-gruppen, och Lidia Senra Rodríguez för GUE/NGL-gruppen.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Doru-Claudian Frunzulică, Notis Marias, Ivan Jakovčić och Fabio Massimo Castaldo.
Talare: Christos Stylianides (ledamot av kommissionen).
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 9.1 i protokollet av den 8.10.2015.
4.2 Situationen i Thailand
Resolutionsförslag B8-1002/2015, B8-1012/2015, B8-1013/2015, B8-1015/2015, B8-1017/2015, B8-1018/2015 och B8-1021/2015 (2015/2875(RSP))
Ryszard Czarnecki, Cecilia Wikström, Ignazio Corrao och Pier Antonio Panzeri redogjorde för resolutionsförslagen.
ORDFÖRANDESKAP: Ildikó GÁLL-PELCZ
Vice talman
Barbara Lochbihler, Jeroen Lenaers och Tania González Peñas redogjorde för resolutionsförslagen.
Talare: Cristian Dan Preda för PPE-gruppen, Anneliese Dodds för S&D-gruppen, Heidi Hautala för Verts/ALE-gruppen, Csaba Sógor, Josef Weidenholzer och Stanislav Polčák.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Marc Tarabella, Notis Marias, Franz Obermayr och Doru-Claudian Frunzulică.
Talare: Christos Stylianides (ledamot av kommissionen).
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 9.2 i protokollet av den 8.10.2015.
(Sammanträdet avbröts en kort stund)
4.3 Massfördrivningen av barn i Nigeria till följd av Boko Harams attacker
Resolutionsförslag B8-1003/2015, B8-1020/2015, B8-1023/2015, B8-1024/2015, B8-1027/2015, B8-1029/2015 och B8-1031/2015 (2015/2876(RSP))
Mark Demesmaeker, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Ignazio Corrao, Pier Antonio Panzeri, Maria Heubuch, Santiago Fisas Ayxelà och Lola Sánchez Caldentey redogjorde för resolutionsförslagen.
Talare: Seán Kelly för PPE-gruppen, som även besvarade en fråga (”blått kort”) från Paul Rübig, Elena Valenciano för S&D-gruppen, Bas Belder för ECR-gruppen, Hilde Vautmans för ALDE-gruppen, Franz Obermayr för ENF-gruppen, Krzysztof Hetman, Kazimierz Michał Ujazdowski och Anna Maria Corazza Bildt.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Jiří Pospíšil, Marek Jurek, Doru-Claudian Frunzulică, Ilhan Kyuchyuk, Fabio Massimo Castaldo, Marijana Petir, Notis Marias och Davor Ivo Stier.
Talare: Christos Stylianides (ledamot av kommissionen).
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 9.3 i protokollet av den 8.10.2015.
4.4 Fallet Ali Mohammed al-Nimr
Resolutionsförslag B8-0997/2015, B8-1004/2015, B8-1022/2015, B8-1025/2015, B8-1026/2015, B8-1028/2015, B8-1030/2015 och B8-1032/2015 (2015/2883(RSP))
Aymeric Chauprade, Charles Tannock, Frédérique Ries, Ignazio Corrao, Richard Howitt, Tomáš Zdechovský, Marie-Christine Vergiat och Pascal Durand redogjorde för resolutionsförslagen.
Talare: Jiří Pospíšil för PPE-gruppen, Ana Gomes för S&D-gruppen, Mark Demesmaeker för ECR-gruppen, Pavel Telička för ALDE-gruppen, Patrick Le Hyaric för GUE/NGL-gruppen, och Elena Valenciano.
Talare: Christos Stylianides (ledamot av kommissionen).
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 9.4 i protokollet av den 8.10.2015.
5. Hypotekslagstiftning och riskfyllda finansiella instrument i EU: fallet Spanien (ingivet resolutionsförslag)
Fråga för muntligt besvarande (O-000088/2015) från Cecilia Wikström, PETI-utskottet, till kommissionen: Hypotekslagstiftning och riskfyllda finansiella instrument i EU: fallet Spanien (2015/2740(RSP)) (B8-0755/2015)
Debatten hölls den 5 oktober 2015 (punkt 12 i protokollet av den 5.10.2015).
Resolutionsförslag som lagts fram som avslutning på debatten (artikel 128.5 i arbetsordningen):
— |
Cecilia Wikström, för utskottet PETI, om hypotekslagstiftning och riskfyllda finansiella instrument i Spanien (2015/2740(RSP)) (B8-0987/2015). |
Omröstning: punkt 9.6 i protokollet av den 8.10.2015.
6. Dödsstraffet (ingivna resolutionsförslag)
Fråga för muntligt besvarande (O-000103/2015) från Elena Valenciano, för utskottet AFET, till rådet: Dödsstraffet (2015/2879(RSP)) (B8-0761/2015)
Debatten hölls den 6 oktober 2015 (punkt 13 i protokollet av den 6.10.2015).
Resolutionsförslag som lagts fram som avslutning på debatten (artikel 128.5 i arbetsordningen):
— |
Barbara Lochbihler, Igor Šoltes, Heidi Hautala, Molly Scott Cato, Davor Škrlec, Ulrike Lunacek, Jean Lambert, Ernest Urtasun, Michèle Rivasi och Bodil Valero för Verts/ALE-gruppen, om dödsstraffet 2015/2879(RSP) (B8-0998/2015), |
— |
Charles Tannock, Bernd Lucke, Ulrike Trebesius, Bernd Kölmel, Hans-Olaf Henkel, Joachim Starbatty, Jana Žitňanská, Ruža Tomašić och Beatrix von Storch för ECR-gruppen, om dödsstraffet (2015/2879(RSP)) (B8-0999/2015), |
— |
Cristian Dan Preda, Therese Comodini Cachia, Andrej Plenković, László Tőkés, Davor Ivo Stier, Miroslav Mikolášik, David McAllister, Dubravka Šuica, Michael Gahler, Patricija Šulin, Luděk Niedermayer, Adam Szejnfeld, Tomáš Zdechovský, Pavel Svoboda, Ivana Maletić, Jaromír Štětina, Roberta Metsola, Michaela Šojdrová, Anna Maria Corazza Bildt, Milan Zver, Francisco José Millán Mon, Jiří Pospíšil, Ramón Luis Valcárcel Siso och Lara Comi för PPE-gruppen, om dödsstraffet (2015/2879(RSP)) (B8-1001/2015), |
— |
Ignazio Corrao, Marco Zullo och Fabio Massimo Castaldo för EFDD-gruppen, om dödsstraffet (2015/2879(RSP)) (B8-1005/2015), |
— |
Beatriz Becerra Basterrechea, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Izaskun Bilbao Barandica, Dita Charanzová, Philippe De Backer, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, Fredrick Federley, Juan Carlos Girauta Vidal, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Anneli Jäätteenmäki, Kaja Kallas, Ilhan Kyuchyuk, Alexander Graf Lambsdorff, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Marietje Schaake, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans och Cecilia Wikström för ALDE-gruppen, om dödsstraffet (2015/2879(RSP)) (B8-1006/2015), |
— |
Marie-Christine Vergiat, Patrick Le Hyaric, Younous Omarjee, Malin Björk, Barbara Spinelli, Martina Anderson, Lynn Boylan, Matt Carthy, Liadh Ní Riada, Rina Ronja Kari, Merja Kyllönen, Marisa Matias, Sabine Lösing, Eleonora Forenza, Fabio De Masi, Lola Sánchez Caldentey, Josu Juaristi Abaunz, Kostadinka Kuneva, Kostas Chrysogonos, Stelios Kouloglou, Dimitrios Papadimoulis, Takis Hadjigeorgiou och Sofia Sakorafa för GUE/NGL-gruppen, om dödsstraffet (2015/2879(RSP)) (B8-1007/2015), |
— |
Elena Valenciano, Pier Antonio Panzeri, Josef Weidenholzer, Richard Howitt, Liisa Jaakonsaari, Ana Gomes, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, Goffredo Maria Bettini, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Paul Brannen, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Nicola Danti, Isabella De Monte, Jonás Fernández, Monika Flašíková Beňová, Eugen Freund, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Maria Grapini, Theresa Griffin, Roberto Gualtieri, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Jude Kirton-Darling, Jeppe Kofod, Olle Ludvigsson, Andrejs Mamikins, Louis-Joseph Manscour, David Martin, Edouard Martin, Marlene Mizzi, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Norbert Neuser, Konstantinos Papadakis, Vincent Peillon, Tonino Picula, Miroslav Poche, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Siôn Simon, Tibor Szanyi, Marc Tarabella, Daniele Viotti och Boris Zala för S&D-gruppen, om dödsstraffet (2015/2879(RSP)) (B8-1008/2015). |
Omröstning: punkt 9.7 i protokollet av den 8.10.2015.
ORDFÖRANDESKAP: Ulrike LUNACEK
Vice talman
Talare: Inês Cristina Zuber kritiserade det nya förfarande som gäller för frågor för skriftligt besvarande (artikel 130 i arbetsordningen) (talmannen svarade att det fattats beslut om detta förfarande i plenum).
7. Justering av protokollet från föregående sammanträde
Protokollet från föregående sammanträde justerades.
8. Rådets ståndpunkter vid första behandlingen
Talmannen tillkännagav, i enlighet med artikel 64.1 i arbetsordningen, mottagandet av rådets ståndpunkter, skälen till antagandet av dessa samt kommissionens ståndpunkt om följande dokument:
— |
Rådets ståndpunkt vid första behandlingen inför antagandet av Europaparlamentets och rådets direktiv om paketresor och sammanlänkade researrangemang, om ändring av förordning (EG) nr 2006/2004 och Europaparlamentets och rådets direktiv 2011/83/EU samt om upphävande av rådets direktiv 90/314/EEG 09173/3/2015 – C8-0281/2015 – 2013/0246(COD) – 11257/1/2015 – COM(2015)0493) hänvisat till ansvarigt utskott: IMCO |
— |
Rådets ståndpunkt vid första behandlingen inför antagandet av Europaparlamentets och Rådets förordning om åtgärder rörande en öppen internetanslutning och om ändring av direktiv 2002/22/EC om samhällsomfattande tjänster och användares rättigheter avseende elektroniska kommunikationsnät och kommunikationstjänster och förordning (EU) nr 531/2012 om roaming i allmänna mobilnät i unionen (10788/2/2015 – C8-0294/2015 – 2013/0309(COD) – 12279/2015 – COM(2015)0489) hänvisat till ansvarigt utskott: ITRE |
Den tidsfrist på tre månader som parlamentet har för att yttra sig började således löpa påföljande dag, den 9 oktober 2015.
9. Omröstning
Omröstningsresultaten (ändringsförslag, särskilda omröstningar, delade omröstningar etc.) återfinns i bilagan ”Omröstningsresultat” som bifogas protokollet.
Bilagan med resultaten av omröstningarna med namnupprop finns endast i elektronisk form på parlamentets webbplats.
9.1 Centralafrikanska republiken (omröstning)
Resolutionsförslag B8-1000/2015, B8-1009/2015, B8-1010/2015, B8-1011/2015, B8-1014/2015, B8-1016/2015 och B8-1019/2015 (2015/2874(RSP))
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 1)
GEMENSAMT FÖRSLAG TILL RESOLUTION RC-B8-1000/2015 (ersätter B8-1000/2015, B8-1009/2015, B8-1010/2015, B8-1011/2015, B8-1014/2015 och B8-1016/2015):
inlämnat av följande ledamöter:
— |
Cristian Dan Preda, Tunne Kelam, Elmar Brok, David McAllister, Patricija Šulin, Eduard Kukan, Bogdan Brunon Wenta, Francesc Gambús, Maurice Ponga, Lorenzo Cesa, Jiří Pospíšil, Davor Ivo Stier, Stanislav Polčák, Barbara Kudrycka, Tomáš Zdechovský, Therese Comodini Cachia, Giovanni La Via, Monica Macovei, Andrej Plenković, Marijana Petir, József Nagy, Claude Rolin, Ivan Štefanec, Pavel Svoboda, Jeroen Lenaers, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Anna Záborská, Jaromír Štětina, Adam Szejnfeld, Ramona Nicole Mănescu, Lara Comi, Mariya Gabriel, László Tőkés, Inese Vaidere, Elisabetta Gardini, Thomas Mann, Barbara Matera, Dubravka Šuica och Ivana Maletić, för PPE-gruppen, |
— |
Norbert Neuser, Victor Boștinaru, Josef Weidenholzer, Richard Howitt, Pier Antonio Panzeri, Elena Valenciano, Ana Gomes, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Maria Arena, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Goffredo Maria Bettini, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Paul Brannen, Nicola Caputo, Andi Cristea, Viorica Dăncilă, Isabella De Monte, Jonás Fernández, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Maria Grapini, Theresa Griffin, Enrique Guerrero Salom, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Jude Kirton-Darling, Jeppe Kofod, Miapetra Kumpula-Natri, Javi López, Juan Fernando López Aguilar, Krystyna Łybacka, Andrejs Mamikins, David Martin, Edouard Martin, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Péter Niedermüller, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Tonino Picula, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Siôn Simon, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Julie Ward, Flavio Zanonato och Damiano Zoffoli, för S&D, |
— |
Mark Demesmaeker, Beatrix von Storch och Raffaele Fitto, för ECR, |
— |
Marielle de Sarnez, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Dita Charanzová, Juan Carlos Girauta Vidal, Ilhan Kyuchyuk, Urmas Paet, Frédérique Ries, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Marietje Schaake, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Filiz Hyusmenova, Nathalie Griesbeck, Nedzhmi Ali, Philippe De Backer, Gérard Deprez, Fredrick Federley, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Alexander Graf Lambsdorff, Louis Michel, Javier Nart, Jozo Radoš, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Cecilia Wikström, Marian Harkin och Valentinas Mazuronis, för ALDE-gruppen, |
— |
Judith Sargentini, Maria Heubuch, Heidi Hautala, Jordi Sebastià, Bart Staes, Michèle Rivasi, Barbara Lochbihler, Ernest Urtasun, Bodil Valero, Tamás Meszerics, Davor Škrlec och Igor Šoltes, för Verts/ALE-gruppen, |
— |
Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Piernicola Pedicini, Isabella Adinolfi, Laura Agea, Laura Ferrara och Rolandas Paksas, för EFDD. |
Antogs (P8_TA(2015)0342)
(Resolutionsförslag B8-1019/2015 bortföll.)
9.2 Situationen i Thailand (omröstning)
Resolutionsförslag B8-1002/2015, B8-1012/2015, B8-1013/2015, B8-1015/2015, B8-1017/2015, B8-1018/2015 och B8-1021/2015 (2015/2875(RSP))
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 2)
GEMENSAMT FÖRSLAG TILL RESOLUTION RC-B8-1002/2015 (ersätter B8-1002/2015, B8-1012/2015, B8-1013/2015, B8-1015/2015, B8-1017/2015, B8-1018/2015 och B8-1021/2015):
inlämnat av följande ledamöter:
— |
Cristian Dan Preda, Jeroen Lenaers, Elmar Brok, Tunne Kelam, David McAllister, Patricija Šulin, Jarosław Wałęsa, Eduard Kukan, Bogdan Brunon Wenta, Csaba Sógor, Lorenzo Cesa, Jiří Pospíšil, Davor Ivo Stier, Stanislav Polčák, Barbara Kudrycka, Tomáš Zdechovský, Therese Comodini Cachia, Giovanni La Via, Monica Macovei, Andrej Plenković, Marijana Petir, József Nagy, Claude Rolin, Ivan Štefanec, Pavel Svoboda, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Jaromír Štětina, Adam Szejnfeld, Ramona Nicole Mănescu, Lara Comi, László Tőkés, Elisabetta Gardini, Thomas Mann, Roberta Metsola, Barbara Matera, Francisco José Millán Mon, Dubravka Šuica och Ivana Maletić, för PPE-gruppen, |
— |
Josef Weidenholzer, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Maria Arena, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Victor Boștinaru, Paul Brannen, Nicola Caputo, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Isabella De Monte, Anneliese Dodds, Jonás Fernández, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Ana Gomes, Maria Grapini, Theresa Griffin, Enrique Guerrero Salom, Richard Howitt, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Jude Kirton-Darling, Jeppe Kofod, Miapetra Kumpula-Natri, Javi López, Juan Fernando López Aguilar, Krystyna Łybacka, Andrejs Mamikins, David Martin, Marlene Mizzi, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Norbert Neuser, Péter Niedermüller, Pier Antonio Panzeri, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Tonino Picula, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez Piñero Fernández, Siôn Simon, Tibor Szanyi, Marc Tarabella, Elena Valenciano, Julie Ward, Glenis Willmott, Flavio Zanonato och Damiano Zoffoli, för S&D, |
— |
Mark Demesmaeker, Charles Tannock, Ryszard Czarnecki, Raffaele Fitto och Angel Dzhambazki, för ECR, |
— |
Cecilia Wikström, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Juan Carlos Girauta Vidal, Ilhan Kyuchyuk, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Pavel Telička, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Nathalie Griesbeck, Nedzhmi Ali, Philippe De Backer, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Fredrick Federley, Ivan Jakovčić, Alexander Graf Lambsdorff, Louis Michel, Javier Nart, Jozo Radoš, Hilde Vautmans, Marian Harkin och Valentinas Mazuronis, för ALDE-gruppen, |
— |
Marie-Christine Vergiat, Patrick Le Hyaric, Younous Omarjee, Barbara Spinelli, Stelios Kouloglou, Kostas Chrysogonos, Dimitrios Papadimoulis och Lola Sánchez, för GUE/NGL-gruppen, |
— |
Heidi Hautala, Barbara Lochbihler, Davor Škrlec och Bronis Ropė, för Verts/ALE-gruppen, |
— |
Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo och Marco Zanni, för EFDD. |
Antogs (P8_TA(2015)0343)
9.3 Massfördrivningen av barn i Nigeria till följd av Boko Harams attacker (omröstning)
Resolutionsförslag B8-1003/2015, B8-1020/2015, B8-1023/2015, B8-1024/2015, B8-1027/2015, B8-1029/2015 och B8-1031/2015 (2015/2876(RSP))
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 3)
GEMENSAMT FÖRSLAG TILL RESOLUTION RC-B8-1003/2015 (ersätter B8-1003/2015, B8-1020/2015, B8-1023/2015, B8-1024/2015, B8-1027/2015, B8-1029/2015 och B8-1031/2015):
inlämnat av följande ledamöter:
— |
Cristian Dan Preda, Santiago Fisas Ayxelà, Elmar Brok, Jeroen Lenaers, Tunne Kelam, David McAllister, Patricija Šulin, Jarosław Wałęsa, Eduard Kukan, Bogdan Brunon Wenta, Csaba Sógor, Francesc Gambús, Maurice Ponga, Lorenzo Cesa, Jiří Pospíšil, Davor Ivo Stier, Stanislav Polčák, Barbara Kudrycka, Tomáš Zdechovský, Therese Comodini Cachia, Giovanni La Via, Monica Macovei, Andrej Plenković, Marijana Petir, Claude Rolin, Ivan Štefanec, Pavel Svoboda, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Anna Záborská, Michaela Šojdrová, Jaromír Štětina, Adam Szejnfeld, Ramona Nicole Mănescu, Lara Comi, Mariya Gabriel, László Tőkés, Krzysztof Hetman, Kinga Gál, Inese Vaidere, Anna Maria Corazza Bildt, Elisabetta Gardini, Thomas Mann, Barbara Matera, Dubravka Šuica och Ivana Maletić, för PPE-gruppen, |
— |
Josef Weidenholzer, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Maria Arena, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, Goffredo Maria Bettini, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Victor Boștinaru, Paul Brannen, Nicola Caputo, Andi Cristea, Viorica Dăncilă, Nicola Danti, Paolo De Castro, Isabella De Monte, Jonás Fernández, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Ana Gomes, Maria Grapini, Theresa Griffin, Enrique Guerrero Salom, Richard Howitt, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Jude Kirton-Darling, Jeppe Kofod, Miapetra Kumpula-Natri, Javi López, Juan Fernando López Aguilar, Krystyna Łybacka, Andrejs Mamikins, David Martin, Luigi Morgano, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Norbert Neuser, Péter Niedermüller, Pier Antonio Panzeri, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Tonino Picula, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Siôn Simon, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Patrizia Toia, Elena Valenciano och Julie Ward, för S&D, |
— |
Charles Tannock och Mark Demesmaeker, för ECR, |
— |
Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Beatriz Becerra Basterrechea, Petras Auštrevičius, Izaskun Bilbao Barandica, Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Juan Carlos Girauta Vidal, Ilhan Kyuchyuk, Urmas Paet, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Filiz Hyusmenova, Nathalie Griesbeck, Nedzhmi Ali, Philippe De Backer, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Fredrick Federley, Ivan Jakovčić, Kaja Kallas, Alexander Graf Lambsdorff, Louis Michel, Javier Nart, Jozo Radoš, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Cecilia Wikström, Marian Harkin, Valentinas Mazuronis och Petr Ježek, för ALDE-gruppen, |
— |
Lola Sánchez Caldentey, Patrick Le Hyaric och Younous Omarjee för GUE/NGL-gruppen, |
— |
Maria Heubuch, Heidi Hautala, Judith Sargentini, Igor Šoltes, Bronis Ropė och Bodil Valero, för Verts/ALE-gruppen, |
— |
Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Laura Agea, Piernicola Pedicini, Laura Ferrara och Rolandas Paksas, för EFDD. |
Antogs (P8_TA(2015)0344)
9.4 Fallet Ali Mohammed al-Nimr (omröstning)
Resolutionsförslag B8-0997/2015, B8-1004/2015, B8-1022/2015, B8-1025/2015, B8-1026/2015, B8-1028/2015, B8-1030/2015 och B8-1032/2015 (2015/2883(RSP))
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 4)
GEMENSAMT FÖRSLAG TILL RESOLUTION RC-B8-0997/2015 (ersätter B8-0997/2015, B8-1004/2015, B8-1022/2015, B8-1025/2015, B8-1028/2015, B8-1030/2015 och B8-1032/2015):
inlämnat av följande ledamöter:
— |
Cristian Dan Preda, Tomáš Zdechovský, Elmar Brok, Santiago Fisas Ayxelà, Jeroen Lenaers, Tunne Kelam, David McAllister, Patricija Šulin, Eduard Kukan, Bogdan Brunon Wenta, Csaba Sógor, Francesc Gambús, Lorenzo Cesa, Jiří Pospíšil, Davor Ivo Stier, Stanislav Polčák, Barbara Kudrycka, Therese Comodini Cachia, Giovanni La Via, Monica Macovei, Andrej Plenković, Marijana Petir, József Nagy, Claude Rolin, Ivan Štefanec, Pavel Svoboda, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Anna Záborská, Michaela Šojdrová, Jaromír Štětina, Adam Szejnfeld, Ramona Nicole Mănescu, Lara Comi, László Tőkés, Krzysztof Hetman, Thomas Mann, Roberta Metsola, Barbara Matera, Dubravka Šuica och Ivana Maletić, för PPE-gruppen, |
— |
Josef Weidenholzer, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Maria Arena, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Victor Boștinaru, Paul Brannen, Nicola Caputo, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Nicola Danti, Isabella De Monte, Anneliese Dodds, Jonás Fernández, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Ana Gomes, Maria Grapini, Theresa Griffin, Enrique Guerrero Salom, Jytte Guteland, Richard Howitt, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Jude Kirton-Darling, Jeppe Kofod, Miapetra Kumpula-Natri, Javi López, Juan Fernando López Aguilar, Krystyna Łybacka, Andrejs Mamikins, David Martin, Marlene Mizzi, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Péter Niedermüller, Pier Antonio Panzeri, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Tonino Picula, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Siôn Simon, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Patrizia Toia, Elena Valenciano, Julie Ward, Flavio Zanonato och Damiano Zoffoli, för S&D, |
— |
Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Joachim Starbatty, Ulrike Trebesius, Hans-Olaf Henkel, Bernd Kölmel, Bernd Lucke, Angel Dzhambazki, Raffaele Fitto, Ruža Tomašić, Jana Žitňanská, Marcus Pretzell, Beatrix von Storch, Zdzisław Krasnodębski och Branislav Škripek, för ECR, |
— |
Frédérique Ries, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Juan Carlos Girauta Vidal, Ilhan Kyuchyuk, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Marietje Schaake, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Pavel Telička, Filiz Hyusmenova, Nathalie Griesbeck, Nedzhmi Ali, Philippe De Backer, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Fredrick Federley, Ivan Jakovčić, Alexander Graf Lambsdorff, Louis Michel, Javier Nart, Jozo Radoš, Robert Rochefort, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Cecilia Wikström, Marian Harkin, Valentinas Mazuronis och Petr Ježek, för ALDE-gruppen, |
— |
Marie-Christine Vergiat, Patrick Le Hyaric, Younous Omarjee, Eleonora Forenza, Barbara Spinelli, Sofia Sakorafa, Kateřina Konečná, Kostas Chrysogonos, Kostadinka Kuneva, Stelios Kouloglou och Lola Sánchez Caldentey, för GUE/NGL-gruppen, |
— |
Bronis Ropė, för Verts/ALE-gruppen, |
— |
Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo och Rolandas Paksas, för EFDD, |
— |
Aymeric Chauprade, för ENF. |
Antogs (P8_TA(2015)0345)
9.5 Betaltjänster på den inre marknaden ***I (omröstning)
Betänkande om förslaget till Europaparlamentets och rådets direktiv om betaltjänster på den inre marknaden och om ändring av direktiven 2002/65/EG, 2013/36/EG och 2009/110/EG samt upphävande av direktiv 2007/64/EG [COM(2013)0547 – C7-0230/2013 – 2013/0264(COD)] – Utskottet för ekonomi och valutafrågor. Föredragande: Antonio Tajani (A8-0266/2015)
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 5)
KOMMISSIONENS FÖRSLAG och ÄNDRINGSFÖRSLAG
Godkändes såsom ändrat av parlamentet (P8_TA(2015)0346)
FÖRSLAG TILL LAGSTIFTNINGSRESOLUTION
Antogs (P8_TA(2015)0346)
9.6 Hypotekslagstiftning och riskfyllda finansiella instrument i EU: fallet Spanien (omröstning)
Resolutionsförslag B8- 0987/2015 (2015/2740(RSP))
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 6)
RESOLUTIONSFÖRSLAG
Antogs (P8_TA(2015)0347)
9.7 Dödsstraffet (omröstning)
Resolutionsförslag B8-0998/2015, B8-0999/2015, B8-1001/2015, B8-1005/2015, B8-1006/2015, B8-1007/2015 och B8-1008/2015 (2015/2879(RSP))
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 7)
GEMENSAMT FÖRSLAG TILL RESOLUTION RC-B8-0998/2015 (ersätter B8-0998/2015, B8-0999/2015, B8-1001/2015, B8-1006/2015, B8-1007/2015 och B8-1008/2015):
inlämnat av följande ledamöter:
— |
Cristian Dan Preda, Andrzej Grzyb, Therese Comodini Cachia, Andrej Plenković, László Tőkés, Davor Ivo Stier, Miroslav Mikolášik, David McAllister, Dubravka Šuica, Michael Gahler, Patricija Šulin, Luděk Niedermayer, Adam Szejnfeld, Tomáš Zdechovský, Pavel Svoboda, Ivana Maletić, Jaromír Štětina, Roberta Metsola, Michaela Šojdrová, Claude Rolin, Jiří Pospíšil, Milan Zver, Francisco José Millán Mon, Anna Maria Corazza Bildt, Lara Comi, Bogdan Andrzej Zdrojewski, Elmar Brok och Ramón Luis Valcárcel Siso, för PPE-gruppen, |
— |
Elena Valenciano, Pier Antonio Panzeri, Josef Weidenholzer, Richard Howitt, Liisa Jaakonsaari, Ana Gomes, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Maria Arena, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Paul Brannen, Nicola Caputo, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Nicola Danti, Isabella De Monte, Anneliese Dodds, Jonás Fernández, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Elena Gentile, Neena Gill, Maria Grapini, Enrique Guerrero Salom, Jytte Guteland, Cătălin Sorin Ivan, Jude Kirton-Darling, Jeppe Kofod, Javi López, Juan Fernando López Aguilar, Andrejs Mamikins, Marlene Mizzi, Luigi Morgano, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Péter Niedermüller, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Tonino Picula, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Siôn Simon, Tibor Szanyi, Marc Tarabella, Patrizia Toia och Julie Ward, för S&D, |
— |
Mark Demesmaeker, Joachim Starbatty, Bernd Lucke, Hans-Olaf Henkel, Bernd Kölmel, Ulrike Trebesius, Raffaele Fitto, Ruža Tomašić, Jana Žitňanská, Marcus Pretzell, Beatrix von Storch, Charles Tannock och Branislav Škripek, för ECR, |
— |
Beatriz Becerra Basterrechea, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Izaskun Bilbao Barandica, Dita Charanzová, Philippe De Backer, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, Fredrick Federley, Juan Carlos Girauta Vidal, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Anneli Jäätteenmäki, Kaja Kallas, Ilhan Kyuchyuk, Alexander Graf Lambsdorff, Valentinas Mazuronis, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Marietje Schaake, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans och Cecilia Wikström, för ALDE-gruppen, |
— |
Marie-Christine Vergiat, Patrick Le Hyaric, Younous Omarjee, Eleonora Forenza, Curzio Maltese, Sofia Sakorafa, Lola Sánchez Caldentey, Barbara Spinelli, Stelios Kouloglou, Kostas Chrysogonos, Kostadinka Kuneva, Dimitrios Papadimoulis och Takis Hadjigeorgiou, för GUE/NGL-gruppen, |
— |
Barbara Lochbihler, Alyn Smith, Davor Škrlec, Igor Šoltes, Bodil Valero, Ernest Maragall, Klaus Buchner, Ernest Urtasun och Jean Lambert för Verts/ALE-gruppen, |
— |
Ignazio Corrao, Marco Zullo, Fabio Massimo Castaldo, Eleonora Evi och Daniela Aiuto. |
Antogs (P8_TA(2015)0348)
(Resolutionsförslag B8-1005/2015 bortföll.)
9.8 Lärdomar som dragits av rödslamskatastrofen, fem år efter olyckan i Ungern (omröstning)
Resolutionsförslag B8-0989/2015 (2015/2879(RSP))
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 8)
RESOLUTIONSFÖRSLAG
Antogs (P8_TA(2015)0349)
9.9 Förnyelse av EU:s handlingsplan för jämställdhet och kvinnors egenmakt i utvecklingssamarbetet (omröstning)
Resolutionsförslag B8-0988/2015 (2015/2754(RSP))
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 9)
RESOLUTIONSFÖRSLAG
Antogs (P8_TA(2015)0350)
Inlägg:
Linda McAvan lade fram ett muntligt ändringsförslag till punkt 2, vilket beaktades.
9.10 Lika möjligheter och likabehandling av kvinnor och män i arbetslivet (omröstning)
Betänkande om tillämpningen av Europaparlamentets och rådets direktiv 2006/54/EG av den 5 juli 2006 om genomförandet av principen om lika möjligheter och likabehandling av kvinnor och män i arbetslivet [2014/2160(INI)] – Utskottet för kvinnors rättigheter och jämställdhet mellan kvinnor och män. Föredragande: Anna Záborská (A8-0213/2015)
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan ”Omröstningsresultat”, punkt 10)
RESOLUTIONSFÖRSLAG
Antogs (P8_TA(2015)0351)
(Sammanträdet avbröts en kort stund)
10. Röstförklaringar
Skriftliga röstförklaringar:
De skriftliga röstförklaringar som ingetts i enlighet med artikel 183 i arbetsordningen återfinns i det fullständiga förhandlingsreferatet från sammanträdet.
Muntliga röstförklaringar:
Betänkande Antonio Tajani – A8-0266/2015
Krisztina Morvai, Andrejs Mamikins, Stanislav Polčák, Seán Kelly och Jiří Pospíšil
Hypotekslagstiftning och riskfyllda finansiella instrument i EU: fallet Spanien (B8-0987/2015)
Krisztina Morvai, Andrejs Mamikins och Stanislav Polčák
Dödsstraffet (RC-B8-0998/2015)
Krisztina Morvai, Jiří Pospíšil, Andrejs Mamikins, Seán Kelly, Monica Macovei och Michaela Šojdrová
Lärdomar som dragits av rödslamskatastrofen, fem år efter olyckan i Ungern (B8-0989/2015)
Krisztina Morvai, Andrejs Mamikins och Zoltán Balczó
Förnyelse av EU:s handlingsplan för jämställdhet och kvinnors egenmakt i utvecklingssamarbetet (B8-0988/2015)
Krisztina Morvai, Andrejs Mamikins och Seán Kelly
Betänkande Anna Záborská – A8-0213/2015
Michaela Šojdrová, Krisztina Morvai, Andrejs Mamikins, Jill Seymour och Seán Kelly
11. Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Rättelserna och avsiktsförklaringarna till avgivna röster återfinns på parlamentets webbplats, ”Plenum”, ”Omröstningar”, ”Omröstningsresultat” (Resultat av omröstningar med namnupprop) samt i den tryckta versionen av bilagan ”Resultat av omröstningar med namnupprop”.
Den elektroniska versionen på parlamentets webbplats uppdateras regelbundet under högst två veckor efter den aktuella omröstningsdagen.
Därefter slutförs förteckningen över rättelserna till de avgivna rösterna för att översättas och offentliggöras i Europeiska unionens officiella tidning.
12. Inkomna dokument
Talmannen hade mottagit följande dokument:
1) |
från rådet och kommissionen
|
2) |
från ledamöterna: resolutionsförslag (artikel 133 i arbetsordningen)
|
13. Framställningar
Följande framställningar som tagits upp i registret under nedanstående datum hade, i enlighet med artikel 215.6 i arbetsordningen, hänvisats till ansvarigt utskott:
Den 6 oktober 2015
(*) Namnet konfidentiellt (*) (nr 0881/2015); (*) (nr 0882/2015); (*) (nr 0883/2015); (*) (nr 0884/2015); Ciro De Sio (nr 0885/2015); (*) (nr 0886/2015); (*) (nr 0887/2015); Ulla Tiainen (nr 0888/2015); (*) (nr 0889/2015); Manfred Becker (nr 0890/2015); (*) (nr 0891/2015); Jarl Christer de Lange (nr 0892/2015); (*) (nr 0893/2015); Jens Genzer (nr 0894/2015); (*) (nr 0895/2015); Flora Hansen (nr 0896/2015); (*) (nr 0897/2015); (*) (nr 0898/2015); (*) (nr 0899/2015); (*) (nr 0900/2015); Francesco Barnaba (nr 0901/2015); (*) (nr 0902/2015); (*) (nr 0903/2015); (*) (nr 0904/2015); (*) (nr 0905/2015); (*) (nr 0906/2015); (*) (nr 0907/2015); Fabian Knipper (nr 0908/2015); Jan-Erik Hansen (nr 0909/2015); (*) (nr 0910/2015); Justin Shard (nr 0911/2015); (*) (nr 0912/2015); (*) (nr 0913/2015); Philipp Schmagold (nr 0914/2015); José Ortega Ortega (nr 0915/2015); (*) (nr 0916/2015); (*) (nr 0917/2015); (*) (nr 0918/2015); (*) (nr 0919/2015); (*) (nr 0920/2015); (*) (nr 0921/2015); (*) (nr 0922/2015); (*) (nr 0923/2015); (*) (nr 0924/2015); (*) (nr 0925/2015); (*) (nr 0926/2015); Ilhan Kyuchyuk (nr 0927/2015); (*) (nr 0928/2015); (*) (nr 0929/2015); Joseph-Christos Kondylakis (nr 0930/2015); (*) (nr 0931/2015); (*) (nr 0932/2015); María Isabel Montegriffo (nr 0933/2015); (*) (nr 0934/2015); (*) (nr 0935/2015); (*) (nr 0936/2015); (*) (nr 0937/2015); (*) (nr 0938/2015); Jennifer Marklew (nr 0939/2015); (*) (nr 0940/2015); Evangelos Tsiompanidis (nr 0941/2015); (*) (nr 0942/2015); (*) (nr 0943/2015); (*) (nr 0944/2015); (*) (nr 0945/2015); (*) (nr 0946/2015); Jens Genzer (nr 0947/2015); (*) (nr 0948/2015); (*) (nr 0949/2015); (*) (nr 0950/2015); (*) (nr 0951/2015); (*) (nr 0952/2015); (*) (nr 0953/2015); Meenakshi Fernandes (nr 0954/2015); (*) (nr 0955/2015); (*) (nr 0956/2015); (*) (nr 0957/2015); (*) (nr 0958/2015); (*) (nr 0959/2015); (*) (nr 0960/2015).
14. Beslut om vissa dokument
Ändrade hänvisningar till utskott
— |
INTA-utskottet |
— |
Öppenhet, ansvarstagande och integritet i EU:s institutioner (2015/2041(INI)) hänvisat till ansvarigt utskott:: AFCO rådgivande utskott: ENVI, JURI, CONT, LIBE, INTA LIBE-utskottet |
— |
Konsumentlagstiftningens tillräcklighet på det digitala området (2015/2148(INI)) hänvisat till ansvarigt utskott:: IMCO rådgivande utskott: CULT, ITRE, LIBE, JURI TRAN-utskottet |
— |
Rekommendationer till Europeiska kommissionen om förhandlingarna om avtalet om handel med tjänster (tjänstehandelsavtalet) (2015/2233(INI)) hänvisat till ansvarigt utskott:: INTA rådgivande utskott: FEMM, DEVE, EMPL, ECON, LIBE, IMCO, TRAN, REGI IMCO-utskottet |
— |
Civilrättsliga bestämmelser om robotteknik (2015/2103(INL)) hänvisat till ansvarigt utskott:: JURI rådgivande utskott: EMPL, ITRE, IMCO |
15. Översändande av texter som antagits under sammanträdesperioden
Enligt artikel 192.2 i arbetsordningen ska protokollet från detta sammanträde och protokollet från föregående dags sammanträde föreläggas kammaren för justering vid inledningen av nästföljande sammanträde.
Efter parlamentets godkännande ska de antagna texterna omedelbart översändas till behöriga instanser.
16. Datum för nästa sammanträdesperiod
Nästa sammanträde skulle äga rum den 14 oktober 2015.
17. Avbrytande av sessionen
Europaparlamentets session avbröts.
Sammanträdet avslutades kl. 13.30.
Klaus Welle
Generalsekreterare
Martin Schulz
Talman
8 oktober 2015
NÄRVAROLISTA
Närvarande:
Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Albiol Guzmán, Albrecht, Ali, Aliot, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Assis, Atkinson, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Barekov, Batten, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Berès, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boștinaru, Bours, Boutonnet, Bové, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Buonanno, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Caputo, Carthy, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Cesa, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Collins, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Cristea, Csáky, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalli, D'Amato, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, Dati, De Backer, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, Delvaux, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Deutsch, Deva, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds Anneliese, Dodds Diane, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Duncan, Durand, Dzhambazki, Eck, Ehler, Eickhout, Engström, Epitideios, Erdős, Eriksson, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Fajon, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira Elisa, Ferreira João, Finch, Fisas Ayxelà, Fjellner, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Forenza, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gieseke, Gill Nathan, Girauta Vidal, Giuffrida, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, de Graaff, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grigule, Gróbarczyk, Groote, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Händel, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Hedh, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Howitt, Hübner, Hudghton, Huitema, Hyusmenova, Iglesias, in 't Veld, Iotova, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jackiewicz, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kalniete, Kamall, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Karim, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirkhope, Kirton-Darling, Koch, Kofod, Kölmel, Kósa, Köster, Köstinger, Kouloglou, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Kuhn, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lamassoure, Landsbergis, Lange, de Lange, Langen, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Legutko, Le Hyaric, Leinen, Lenaers, Lewandowski, Lewer, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, McClarkin, McGuinness, Mach, McIntyre, Macovei, Maeijer, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Maštálka, Matias, Mato, Maullu, Maura Barandiarán, Maurel, Mavrides, Mayer, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melior, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Metsola, Michel, Michels, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Molnár, Monot, Montel, Moody, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Morvai, Müller, Mureșan, Mussolini, Nagy, Nart, Negrescu, Nekov, Neuser, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Nilsson, Ní Riada, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Nuttall, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Pargneaux, Pașcu, Paunova, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picula, Pieper, Pietikäinen, Piotrowski, Pirinski, Pitera, Pittella, Plenković, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Ponga, Poręba, Pospíšil, Post, Preda, Pretzell, Preuß, Proust, Radoš, Rangel, Ransdorf, Rebega, Reda, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rolin, Ropė, Ruas, Rübig, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, Sargentini, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulz, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sebastià, Sehnalová, Selimovic, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Soru, Spinelli, Staes, Stanishev, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stier, Stihler, Stolojan, von Storch, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Takkula, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Tapardel, Tarabella, Tarand, Telička, Theocharous, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tomašić, Tomc, Toom, Tørnæs, Torres Martínez, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Țurcanu, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urutchev, Uspaskich, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valero, Valli, Vana, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Van Orden, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voigt, Voss, Vozemberg-Vrionidi, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Wieland, Wikström, Willmott, Winberg, Wiśniewska, Wojciechowski, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zalba Bidegain, Zanni, Zanonato, Zarianopoulos, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zijlstra, Zīle, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zoffoli, Zorrinho, Zuber, Zullo, Zver, Zwiefka
Befriade från närvaro:
Crowley, Konečná, Kukan, Le Pen Jean-Marie, Liberadzki, Mosca, Patriciello, Picierno, Quisthoudt-Rowohl, Ruohonen-Lerner, Taylor, Winkler Iuliu, Woolfe, Żółtek
8 oktober 2015
BILAGA I
OMRÖSTNINGSRESULTAT
Förkortningar och symboler
+ |
antogs |
— |
förkastades |
↓ |
bortföll |
T |
drogs tillbaka |
ONU (…, …, …) |
omröstning med namnupprop (ja-röster, nej-röster, nedlagda röster) |
EO (…, …, …) |
elektronisk omröstning (ja-röster, nej-röster, nedlagda röster) |
delad |
delad omröstning |
särsk. |
särskild omröstning |
äf |
ändringsförslag |
komp. |
kompromissändringsförslag |
m.d. |
motsvarande del |
S |
ändringsförslag om strykning |
= |
identiska ändringsförslag |
res. |
resolutionsförslag |
gem. res. |
gemensamt förslag till resolution |
sluten |
sluten omröstning |
1. Centralafrikanska republiken
Resolutionsförslag: B8-1000/2015, B8-1009/2015, B8-1010/2015, B8-1011/2015, B8-1014/2015, B8-1016/2015, B8-1019/2015
Avser |
Äf nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
Gemensamt förslag till resolution RC-B8-1000/2015 (PPE, S&D, ECR, ALDE, Verts/ALE, EFDD) |
|||||
punkt 11 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/EO |
+ |
406, 173, 57 |
|||
punkt 12 |
punkt |
originaltexten |
särsk. |
+ |
|
punkt 13 |
punkt |
originaltexten |
särsk. |
+ |
|
punkt 14 |
punkt |
originaltexten |
särsk. |
+ |
|
punkt 15 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
omröstning: resolution (texten i sin helhet) |
|
+ |
|
||
Resolutionsförslag från politiska grupper |
|||||
B8-1000/2015 |
|
ECR |
|
↓ |
|
B8-1009/2015 |
|
ALDE |
|
↓ |
|
B8-1010/2015 |
|
EFDD |
|
↓ |
|
B8-1011/2015 |
|
S&D |
|
↓ |
|
B8-1014/2015 |
|
PPE |
|
↓ |
|
B8-1016/2015 |
|
Verts/ALE |
|
↓ |
|
B8-1019/2015 |
|
GUE/NGL |
|
↓ |
|
Begäranden om särskild omröstning
GUE/NGL: punkterna 12, 13, 14
Begäranden om delad omröstning
ECR:
punkt 15
Första delen |
: |
”Europaparlamentet fördömer … mot barn” |
Andra delen |
: |
”Parlamentet förespråkar med eftertryck att flickor… hälsotjänster” |
PPE:
punkt 11
Första delen |
: |
”Europaparlamentet upprepar sitt stöd … Centralafrikanska republikens suveränitet” |
Andra delen |
: |
”Parlamentet påminner om betydelsen … utan inblandning utifrån” |
2. Situationen i Thailand
Resolutionsförslag: B8-1002/2015, B8-1012/2015, B8-1013/2015, B8-1015/2015, B8-1017/2015, B8-1018/2015, B8-1021/2015
Avser |
Äf nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
Gemensamt förslag till resolution RC-B8-1002/2015 (PPE, S&D, ECR, ALDE, GUE/NGL, Verts/ALE, EFDD) |
|||||
skäl M |
1 |
Verts/ALE |
|
— |
|
omröstning: resolution (texten i sin helhet) |
ONU |
+ |
581, 35, 35 |
||
Resolutionsförslag från politiska grupper |
|||||
B8-1002/2015 |
|
ECR |
|
↓ |
|
B8-1012/2015 |
|
ALDE |
|
↓ |
|
B8-1013/2015 |
|
EFDD |
|
↓ |
|
B8-1015/2015 |
|
S&D |
|
↓ |
|
B8-1017/2015 |
|
Verts/ALE |
|
↓ |
|
B8-1018/2015 |
|
PPE |
|
↓ |
|
B8-1021/2015 |
|
GUE/NGL |
|
↓ |
|
Begäranden om omröstning med namnupprop
ECR: slutomröstning
Övrigt
Även Tania González Peñas (GUE/NGL-gruppen) hade undertecknat det gemensamma förslaget till resolution RC-B8-1002/2015.
Elisabetta Gardini och Marijana Petir (PPE-gruppen) hade dragit tillbaka sina namn från det gemensamma förslaget till resolution RC-B8-1002/2015.
3. Massfördrivningen av barn i Nigeria till följd av Boko Harams attacker
Resolutionsförslag: B8-1003/2015, B8-1020/2015, B8-1023/2015, B8-1024/2015, B8-1027/2015, B8-1029/2015, B8-1031/2015
Avser |
Äf nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
Gemensamt förslag till resolution RC-B8-1003/2015 (PPE, S&D, ECR, ALDE, GUE/NGL, Verts/ALE, EFDD) |
|||||
punkt 11 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
skäl N |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
omröstning: resolution (texten i sin helhet) |
ONU |
+ |
613, 12, 31 |
||
Resolutionsförslag från politiska grupper |
|||||
B8-1003/2015 |
|
ECR |
|
↓ |
|
B8-1020/2015 |
|
ALDE |
|
↓ |
|
B8-1023/2015 |
|
EFDD |
|
↓ |
|
B8-1024/2015 |
|
S&D |
|
↓ |
|
B8-1027/2015 |
|
Verts/ALE |
|
↓ |
|
B8-1029/2015 |
|
PPE |
|
↓ |
|
B8-1031/2015 |
|
GUE/NGL |
|
↓ |
|
Begäranden om omröstning med namnupprop
PPE: slutomröstning
Begäranden om delad omröstning
ECR:
punkt 11
Första delen |
: |
hela texten utom orden ”sexuell och reproduktiv” |
Andra delen |
: |
dessa ord |
skäl N
Första delen |
: |
hela texten utom orden ”reproduktiv och” och ”sexuell och reproduktiv” |
Andra delen |
: |
dessa ord |
4. Fallet Ali Mohammed al-Nimr
Resolutionsförslag: B8-0997/2015, B8-1004/2015, B8-1022/2015, B8-1025/2015, B8-1026/2015, B8-1028/2015, B8-1030/2015, B8-1032/2015
Avser |
Äf nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
Gemensamt förslag till resolution RC-B8-0997/2015 (PPE, S&D, ECR, ALDE, GUE/NGL, Verts/ALE, EFDD, ENF) |
|||||
punkt 1 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1/ONU |
+ |
651, 5, 0 |
|||
2/ONU |
+ |
590, 22, 41 |
|||
punkt 7 |
punkt |
originaltexten |
särsk. |
+ |
|
punkt 8 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
före strecksats 11 |
1 |
Verts/ALE GUE/NGL |
EO |
+ |
461, 190, 7 |
omröstning: resolution (texten i sin helhet) |
|
+ |
|
||
Resolutionsförslag från politiska grupper |
|||||
B8-0997/2015 |
|
ENF |
|
↓ |
|
B8-1004/2015 |
|
ECR |
|
↓ |
|
B8-1022/2015 |
|
ALDE |
|
↓ |
|
B8-1025/2015 |
|
EFDD |
|
↓ |
|
B8-1026/2015 |
|
S&D |
|
↓ |
|
B8-1028/2015 |
|
PPE |
|
↓ |
|
B8-1030/2015 |
|
GUE/NGL |
|
↓ |
|
B8-1032/2015 |
|
Verts/ALE |
|
↓ |
|
Begäranden om omröstning med namnupprop
S&D: punkt 1
Begäranden om särskild omröstning
ENF: punkt 7
Begäranden om delad omröstning
ENF:
punkt 8
Första delen |
: |
”Europaparlamentet uppmanar Saudiarabien … som trädde i kraft 1976” |
Andra delen |
: |
”där det står att … rätt till livet” |
ENF, ECR:
punkt 1
Första delen |
: |
”Europaparlamentet fördömer skarpt … dödsdomen mot Ali Mohammed al-Nimr” |
Andra delen |
: |
”Parlamentet fördömer än en gång … mot dess avskaffande” |
5. Betaltjänster på den inre marknaden ***I
Kompletterande betänkande: Antonio Tajani (A8-0266/2015)
Avser |
Äf nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
texten i sin helhet – sammanslagen omröstning |
1 |
utskottet |
|
+ |
|
omröstning: kommissionens förslag |
|
+ |
|
||
omröstning: lagstiftningsresolution |
ONU |
+ |
578, 29, 52 |
6. Hypotekslagstiftning och riskfyllda finansiella instrument i EU: fallet Spanien
Resolutionsförslag: B8-0987/2015
Avser |
Äf nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
Förslag till resolution B8-0987/2015 utskottet PETI |
|||||
efter punkt 1 |
8 |
GUE/NGL |
delad |
|
|
1/ONU |
— |
124, 488, 54 |
|||
2/ONU |
— |
183, 414, 63 |
|||
punkt 2 |
10 |
GUE/NGL |
|
— |
|
punkt 3 |
11 |
GUE/NGL |
|
— |
|
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
|
1/EO |
+ |
342, 280, 41 |
|||
2 |
— |
|
|||
efter punkt 3 |
9 |
GUE/NGL |
ONU |
— |
139, 494, 30 |
punkt 4 |
punkt |
originaltexten |
särsk. |
— |
|
punkt 5 |
12 |
GUE/NGL, Verts/ALE |
ONU |
— |
162, 455, 50 |
punkt 7 |
punkt |
originaltexten |
ONU |
— |
291, 345, 31 |
punkt 9 |
punkt |
originaltexten |
ONU |
— |
170, 273, 220 |
punkt 12 |
punkt |
originaltexten |
särsk. |
+ |
|
punkt 13 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/EO |
+ |
303, 297, 63 |
|||
efter punkt 12 |
13 |
GUE/NGL |
ONU |
— |
146, 428, 91 |
punkt 19 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1/ONU |
+ |
357, 295, 12 |
|||
2/ONU |
— |
293, 334, 36 |
|||
3/ONU |
— |
142, 487, 33 |
|||
punkt 20 |
punkt |
originaltexten |
särsk. |
— |
|
skäl A |
4 |
GUE/NGL, Verts/ALE |
ONU |
— |
172, 453, 41 |
skäl B |
5 |
GUE/NGL |
ONU |
— |
150, 455, 59 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
|
1/ONU |
+ |
377, 205, 84 |
|||
2/ONU |
+ |
305, 251, 101 |
|||
efter skäl D |
6 |
GUE/NGL |
delad |
|
|
1/ONU |
— |
168, 429, 65 |
|||
2/ONU |
↓ |
|
|||
skäl F |
1 |
GUE/NGL, Verts/ALE |
ONU |
— |
172, 267, 226 |
punkt |
originaltexten |
särsk. |
+ |
|
|
skäl G |
2 |
GUE/NGL, Verts/ALE |
ONU |
— |
139, 416, 112 |
punkt |
originaltexten |
särsk. |
+ |
|
|
efter skäl H |
3 |
Verts/ALE |
ONU |
— |
147, 430, 91 |
efter skäl I |
7 |
GUE/NGL, Verts/ALE |
ONU |
— |
145, 469, 52 |
skäl M |
punkt |
originaltexten |
ONU |
— |
187, 447, 32 |
skäl N |
punkt |
originaltexten |
ONU |
— |
172, 476, 13 |
omröstning: resolution (texten i sin helhet) |
ONU |
+ |
383, 266, 16 |
Begäranden om omröstning med namnupprop
ECR: skäl M, N, punkt 7, slutomröstning
GUE/NGL: äf 4–9, 12, 13, punkt 9
S&D: slutomröstning
Verts/ALE: skäl B, punkterna 7, 19, äf 1–3, slutomröstning
Begäranden om särskild omröstning
GUE/NGL: skäl F, G, punkt 12
ALDE: skäl M, N, punkterna 3, 4, 7, 9, 20
Begäranden om delad omröstning
GUE/NGL:
punkt 13
Första delen |
: |
”Europaparlamentet uppmanar kommissionen … i finansiella svårigheter” |
Andra delen |
: |
”Parlamentet anser att grundläggande … följderna av överskuldsättning” |
S&D:
punkt 3
Första delen |
: |
”Europaparlamentet uppmanar finansaktörer … skuldsanering” |
Andra delen |
: |
”och subventionerad uthyrning” |
ALDE:
skäl B
Första delen |
: |
”I Spanien … skydd för låntagare” |
Andra delen |
: |
”Enligt … har förlorat sina hem” |
Verts/ALE:
äf 6
Första delen |
: |
hela texten utom orden ”de åtstramningsåtgärder … krisen behöver mötas” |
Andra delen |
: |
dessa ord |
äf 8
Första delen |
: |
”Europaparlamentet fördömer att … rätten till bostad” |
Andra delen |
: |
”Parlamentet framhäver sin oro … betala på sina skulder” |
ALDE, Verts/ALE:
punkt 19
Första delen |
: |
”Europaparlamentet uppmanar kommissionen att lägga fram ett lagstiftningsförslag om familjeinsolvens” |
Andra delen |
: |
”en andra chans” |
Tredje delen |
: |
”för enskilda och hushåll;” |
7. Dödsstraffet
Resolutionsförslag: B8-0998/2015, B8-0999/2015, B8-1001/2015, B8-1005/2015, B8-1006/2015, B8-1007/2015, B8-1008/2015
Avser |
Äf nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
Gemensamt förslag till resolution RC-B8-0998/2015 (PPE, S&D, ECR, ALDE, GUE/NGL, Verts/ALE) |
|||||
punkt 1 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/ONU |
+ |
563, 50, 42 |
|||
punkt 4 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/ONU |
+ |
561, 36, 62 |
|||
punkt 7 |
punkt |
originaltexten |
ONU |
+ |
581, 52, 25 |
punkt 8 |
punkt |
originaltexten |
ONU |
+ |
568, 48, 44 |
punkt 9 |
punkt |
originaltexten |
ONU |
+ |
649, 3, 10 |
punkt 11 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
punkt 12 |
punkt |
originaltexten |
särsk. |
+ |
|
punkt 13 |
punkt |
originaltexten |
ONU |
+ |
541, 77, 42 |
punkt 14 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
skäl N |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
omröstning: resolution (texten i sin helhet) |
ONU |
+ |
569, 38, 54 |
||
Resolutionsförslag från politiska grupper |
|||||
B8-0998/2015 |
|
Verts/ALE |
|
↓ |
|
B8-0999/2015 |
|
ECR |
|
↓ |
|
B8-1001/2015 |
|
PPE |
|
↓ |
|
B8-1005/2015 |
|
EFDD |
|
↓ |
|
B8-1006/2015 |
|
ALDE |
|
↓ |
|
B8-1007/2015 |
|
GUE/NGL |
|
↓ |
|
B8-1008/2015 |
|
S&D |
|
↓ |
|
Begäranden om omröstning med namnupprop
ALDE: slutomröstning
S&D: punkt 9, slutomröstning
EFDD: punkterna 1 (andra delen), 4 (andra delen), 7, 8, 13
Begäranden om särskild omröstning
EFDD: punkterna 11, 12
Begäranden om delad omröstning
PPE:
punkt 11
Första delen |
: |
hela texten utom orden ”för ekonomiskt bistånd, tekniskt bistånd, kapacitetsuppbyggnad och annat stöd” |
Andra delen |
: |
dessa ord |
punkt 14
Första delen |
: |
”Europaparlamentet är djupt oroat … dödsstraffet för narkotikabrott” |
Andra delen |
: |
”Parlamentet begär att kommissionen … inte stödet ska möjliggöra dödsstraff” |
skäl N
Första delen |
: |
”Kommissionen … dödsstraffet för narkotikabrott” |
Andra delen |
: |
”I aktuella rapporter från icke-statliga organisationer … dessa rapporter måste bedömas” |
EFDD:
punkt 1
Första delen |
: |
”Europaparlamentet fördömer än en gång … steg på väg mot dess avskaffande” |
Andra delen |
: |
”Parlamentet betonar än en gång … generellt ska avskaffas” |
punkt 4
Första delen |
: |
hela texten utom orden ”Europeiska utrikestjänsten … ett avskaffande i hela världen; samt att kraftfullt uppmana” |
Andra delen |
: |
dessa ord |
Övrigt
Även Branislav Škripek (ECR-gruppen) hade undertecknat förslaget till resolution B8-0999/2015.
Även Ignazio Corrao, Marco Zullo, Fabio Massimo Castaldo, Eleonora Evi och Daniela Aiuto (EFDD-gruppen), Ian Hudghton (Verts/ALE-gruppen) och Sabine Lösing (GUE/NGL-gruppen) hade undertecknat det gemensamma förslaget till resolution RC-B8-0998/2015.
8. Lärdomar som dragits av rödslamskatastrofen, fem år efter olyckan i Ungern
Resolutionsförslag: B8-0989/2015
Avser |
Äf nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
Förslag till resolution B8-0989/2015 (ENVI) |
|||||
punkt 2 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
punkt 5 |
punkt |
originaltexten |
särsk. |
+ |
|
punkt 17 |
2 |
Verts/ALE |
|
— |
|
5 |
GUE/NGL |
|
— |
|
|
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/EO |
+ |
342, 315, 8 |
|||
punkt 19 |
punkt |
originaltexten |
särsk. |
+ |
|
efter punkt 20 |
3 |
Verts/ALE GUE/NGL |
ONU |
+ |
559, 46, 61 |
punkt 21 |
4 |
Verts/ALE GUE/NGL |
ONU |
— |
282, 361, 19 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/ONU |
+ |
526, 123, 16 |
|||
punkt 23 |
punkt |
originaltexten |
ONU |
+ |
367, 300, 0 |
beaktandeled 2 |
punkt |
originaltexten |
särsk. |
+ |
|
beaktandeled 6 |
punkt |
originaltexten |
särsk. |
+ |
|
efter skäl E |
1 |
Verts/ALE GUE/NGL |
EO |
— |
305, 330, 27 |
omröstning: resolution (texten i sin helhet) |
ONU |
+ |
571, 34, 59 |
Begäranden om omröstning med namnupprop
ECR: punkterna 21 (andra delen), 23
Verts/ALE: äf 3, 4, slutomröstning
Begäranden om särskild omröstning
ECR: strecksats 2, punkterna 5, 19
PPE: strecksats 6
Begäranden om delad omröstning
S&D:
punkt 2
Första delen |
: |
hela texten utom orden ”de nationella myndigheternas snabba och effektiva ingripande vid krisen samt” |
Andra delen |
: |
dessa ord |
ECR:
punkt 21
Första delen |
: |
”Europaparlamentet uppmanar eftertryckligen kommissionen … instrumenten för ekonomisk säkerhet är tillräckliga” |
Andra delen |
: |
”Parlamentet uppmanar eftertryckligen kommissionen … ekonomisk säkerhet” |
GUE/NGL:
punkt 17
Första delen |
: |
”Europaparlamentet uppmanar återigen … om miljöinspektioner” |
Andra delen |
: |
”som inte lägger ytterligare en finansiell börda på industrin” |
Övrigt
Även Piernicola Pedicini (EFDD-gruppen) hade undertecknat ändringsförslag 1–4.
9. Förnyelse av EU:s handlingsplan för jämställdhet och kvinnors egenmakt i utvecklingssamarbetet
Resolutionsförslag: B8-0988/2015
Avser |
Äf nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
Förslag till resolution B8-0988/2015 (utskott DEVE) |
|||||
punkt 2 |
punkt |
originaltexten |
|
+ |
ändrad muntligen |
punkt 10 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
efter punkt 17 |
1 |
GUE/NGL |
ONU |
— |
233, 359, 67 |
punkt 19 |
2 |
GUE/NGL |
delad |
|
|
1/ONU |
— |
229, 394, 34 |
|||
2/ONU |
↓ |
|
|||
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
skäl E |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
omröstning: resolution (texten i sin helhet) |
ONU |
+ |
524, 55, 83 |
Begäranden om omröstning med namnupprop
GUE/NGL: äf 1, 2, slutomröstning
Begäranden om delad omröstning
ECR:
punkt 10
Första delen |
: |
”Europaparlamentet efterlyser … i nationell statistik” |
Andra delen |
: |
”och uppmanar medlemsstaterna att inrätta … jämställdhetsperspektivet” |
punkt 19
Första delen |
: |
hela texten utom orden ”inbegripet sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter” och ”sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter” |
Andra delen |
: |
dessa ord |
skäl E
Första delen |
: |
hela texten utom orden ”och sexuella och reproduktiva hälsa” |
Andra delen |
: |
dessa ord |
ALDE:
äf 2
Första delen |
: |
hela texten utom orden ”och kostnadsfria” |
Andra delen |
: |
detta ord |
Övrigt
Linda McAvan lade fram följande muntliga ärndringsförslag till punkt 2:
10. Lika möjligheter och likabehandling av kvinnor och män i arbetslivet
Betänkande: Anna Záborská (A8-0213/2015)
Avser |
Äf nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
punkt 1 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/EO |
— |
314, 315, 20 |
|||
punkt 8 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
3/ONU |
+ |
360, 282, 16 |
|||
punkt 9 |
punkt |
originaltexten |
särsk. |
+ |
|
punkt 10 |
punkt |
originaltexten |
särsk. |
+ |
|
punkt 11 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
3/EO |
+ |
333, 313, 7 |
|||
4/EO |
+ |
350, 298, 7 |
|||
punkt 12 |
punkt |
originaltexten |
ONU |
+ |
549, 63, 43 |
punkt 13 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1/ONU |
+ |
602, 34, 19 |
|||
2/ONU |
+ |
358, 267, 25 |
|||
3/ONU |
+ |
474, 158, 15 |
|||
punkt 14 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/EO |
+ |
356, 284, 11 |
|||
punkt 15 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
punkt 16 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1/ONU |
+ |
532, 82, 40 |
|||
2/ONU |
+ |
573, 68, 2 |
|||
3/ONU |
+ |
348, 297, 5 |
|||
4/ONU |
+ |
566, 70, 7 |
|||
5/ONU |
+ |
469, 157, 22 |
|||
punkt 17 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1/ONU |
+ |
546, 93, 13 |
|||
2/ONU |
+ |
388, 226, 36 |
|||
3/ONU |
+ |
335, 271, 41 |
|||
punkt 18 |
1 |
Verts/ALE |
ONU |
+ |
348, 255, 54 |
punkt |
originaltexten |
särsk. |
+ |
|
|
punkt 20 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
punkt 22 |
punkt |
originaltexten |
ONU |
+ |
559, 39, 41 |
punkt 23 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
punkt 24 |
punkt |
originaltexten |
särsk. |
+ |
|
punkt 25 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
punkt 26 |
punkt |
originaltexten |
särsk. |
+ |
|
punkt 27 |
3 |
GUE/NGL |
|
— |
|
punkt |
originaltexten |
särsk. |
+ |
|
|
punkt 28 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/EO |
— |
312, 318, 6 |
|||
3/ONU |
+ |
520, 61, 55 |
|||
punkt 29 |
4 |
GUE/NGL |
|
— |
|
punkt 30 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
punkt 31 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/EO |
— |
284, 347, 3 |
|||
punkt 34 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/ONU |
+ |
461, 149, 24 |
|||
punkt 36 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1/ONU |
— |
303, 312, 13 |
|||
2/ONU |
+ |
346, 238, 44 |
|||
punkt 37 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1/ONU |
+ |
473, 144, 7 |
|||
2/ONU |
+ |
326, 286, 15 |
|||
3/ONU |
+ |
309, 286, 29 |
|||
punkt 41 |
punkt |
originaltexten |
ONU |
+ |
309, 258, 59 |
punkt 42 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/ONU |
+ |
344, 273, 12 |
|||
punkt 43 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
punkt 44 |
punkt |
originaltexten |
särsk. |
+ |
|
punkt 45 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/ONU |
+ |
310, 261, 48 |
|||
punkt 46 |
punkt |
originaltexten |
särsk. |
+ |
|
punkt 50 |
punkt |
originaltexten |
ONU |
+ |
565, 53, 4 |
punkt 52 |
2 |
Verts/ALE |
EO |
— |
303, 304, 9 |
punkt |
originaltexten |
särsk./EO |
+ |
328, 287, 8 |
|
punkt 53 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1/ONU |
+ |
491, 104, 20 |
|||
2/ONU |
+ |
363, 182, 68 |
|||
punkt 55 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
punkt 56 |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/ONU |
+ |
348, 235, 26 |
|||
beaktandeled 13 |
punkt |
originaltexten |
särsk. |
+ |
|
skäl C |
punkt |
originaltexten |
ONU |
+ |
563, 40, 13 |
skäl D |
punkt |
originaltexten |
särsk. |
+ |
|
skäl G |
punkt |
originaltexten |
ONU |
+ |
516, 46, 47 |
skäl H |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2/EO |
+ |
454, 141, 16 |
|||
3/EO |
— |
284, 312, 10 |
|||
skäl L |
punkt |
originaltexten |
delad |
|
|
1 |
+ |
|
|||
2 |
+ |
|
|||
3 |
+ |
|
|||
skäl Q |
punkt |
originaltexten |
ONU |
+ |
374, 175, 58 |
skäl T |
punkt |
originaltexten |
ONU |
+ |
484, 72, 49 |
skäl W |
punkt |
originaltexten |
särsk. |
+ |
|
omröstning: resolution (texten i sin helhet) |
ONU |
+ |
344, 156, 68 |
Begäranden om omröstning med namnupprop
EFDD: punkterna 13, 16, 34 (andra delen), 36, 37, 41, 45 (andra delen), 50
GUE/NGL: punkt 53
ECR: punkterna 8 (tredje delen), 36, 37, 42 (andra delen), 45 (andra delen), 56 (andra delen), äf 1
ALDE: punkterna 12, 13, 16, 17, 22, skäl C, G, Q, T
ENF: punkt 28 (tredje delen)
Begäranden om särskild omröstning
ECR: skäl D, Q, punkterna 26, 41, 46, 52
ALDE: punkt 10
PPE: strecksats 13, skäl D, Q, W, punkterna 9, 14, 18, 24, 26, 27, 34, 36, 41, 44, 46, 52
Begäranden om delad omröstning
EFDD:
punkt 36
Första delen |
: |
”Europaparlamentet uppmanar medlemsstaterna … med familjeansvar” |
Andra delen |
: |
”och säkra … i företagsledningarna” |
ALDE:
punkt 1
Första delen |
: |
”Europaparlamentet noterar att … och kvinnor kvarstår” |
Andra delen |
: |
”och till och med ökar till följd av krisen” |
punkt 14
Första delen |
: |
Hela texten utom orden ”situationen när det gäller atypiska avtal och deltidsavtal” |
Andra delen |
: |
dessa ord |
punkt 43
Första delen |
: |
”Europaparlamentet understryker att… inom andra områden” |
Andra delen |
: |
”, t.ex… trafikolyckor i EU” |
skäl L
Första delen |
: |
Hela texten utom orden ”leder till särskilda ekonomiska… i fall av skilsmässa” och ”högkvalitativ” |
Andra delen |
: |
”leder till särskilda ekonomiska… i fall av skilsmässa” |
Tredje delen |
: |
”högkvalitativ” |
PPE:
punkt 20
Första delen |
: |
hela texten utom delen "köns” i ordet ”könsdiskriminering" |
Andra delen |
: |
dessa ord |
punkt 23
Första delen |
: |
hela texten utom orden ”på jämställdhetsområdet” |
Andra delen |
: |
dessa ord |
punkt 30
Första delen |
: |
hela texten utom delen "köns” i ordet ”könslönegapet" |
Andra delen |
: |
dessa ord |
punkt 55
Första delen |
: |
hela texten utom orden ”Parlamentet beklagar dessutom, … skyldigheter i fråga om social trygghet” |
Andra delen |
: |
dessa ord |
ECR, PPE:
punkt 8
Första delen |
: |
”Europaparlamentet upprepar behovet … lämpliga lösningar” utom orden ”harmoniserade” och ”för jämförelse på EU-nivå” |
Andra delen |
: |
”harmoniserade” och ”för jämförelse på EU-nivå” |
Tredje delen |
: |
”däribland införande … till sanktioner vid bristande efterlevnad” |
punkt 11
Första delen |
: |
hela texten utom orden ”och harmoniserat”, ”beklagar dessa rekommendationers icke-bindande karaktär” och ”via lagstiftning, eftersom det har visat sig vara effektivt” |
Andra delen |
: |
”och harmoniserat” |
Tredje delen |
: |
”beklagar dessa rekommendationers icke-bindande karaktär” |
Fjärde delen |
: |
”via lagstiftning, eftersom det har visat sig vara effektivt” |
punkt 15
Första delen |
: |
hela texten utom orden ”bland annat diskriminering… och könsidentitet” |
Andra delen |
: |
dessa ord |
punkt 17
Första delen |
: |
hela texten utom orden ”Parlamentet finner det beklagligt … och könskorrigering” och ”Dessutom uppmanar parlamentet kommissionen att stödja… domstolens rättspraxis” |
Andra delen |
: |
”Parlamentet finner det beklagligt… och könskorrigering” |
Tredje delen |
: |
”Dessutom uppmanar parlamentet kommissionen … domstolens rättspraxis” |
punkt 25
Första delen |
: |
”Europaparlamentet uppmanar medlemsstaterna … om lika lön” |
Andra delen |
: |
”Parlamentet upprepar att … könslönegapet” |
punkt 37
Första delen |
: |
”Europaparlamentet uppmanar kommissionen att” |
Andra delen |
: |
”i det nya direktivet införa … könslönegapet, och” |
Tredje delen |
: |
”att införa sanktioner på … genom offentliga subventioner” |
punkt 42
Första delen |
: |
”Europaparlamentet betonar behovet … välrepresenterade” |
Andra delen |
: |
”och genom att integrera … yrkesinriktad utbildning” |
punkt 56
Första delen |
: |
”Europaparlamentet understryker att kommissionen … i beslutsprocesser” |
Andra delen |
: |
”och e) avskaffa diskriminerande strukturer och praxis med anknytning till kön” |
EFDD, ECR, ALDE, PPE:
punkt 13
Första delen |
: |
”Europaparlamentet uppmanar medlemsstaterna … efter mammaledighet;” |
Andra delen |
: |
”Parlamentet uppmanar rådet … (direktivet om mammaledighet)” |
Tredje delen |
: |
”Parlamentet uppmanar rådet … och därmed sammanhängande åtgärder” |
EFDD, PPE:
punkt 16
Första delen |
: |
”Europaparlamentet uppmanar kommissionen … former av ledighet” |
Andra delen |
: |
”I dessa fall … insatser” utom orden ”krävs även ett påföljdssystem, men” |
Tredje delen |
: |
”krävs även ett påföljdssystem, men” |
Fjärde delen |
: |
”för att tillgängliggöra tjänster… direktiv 2006/54/EG” utom orden ”så att de inte … sker alltför ofta” |
Femte delen |
: |
”så att de inte … sker alltför ofta” |
ECR, PPE, ENF:
punkt 28
Första delen |
: |
”Europaparlamentet uppmanar kommissionen … inbegripet i samband med tillträde till arbetsmarknaden” |
Andra delen |
: |
”och för att se till … för all personal” |
Tredje delen |
: |
”och att företagen … otvetydiga kriterier” |
ALDE, PPE:
punkt 31
Första delen |
: |
”Europaparlamentet lägger märke till … för anställda” |
Andra delen |
: |
”Parlamentet uppmanar medlemsstaterna … och pensionssystem” |
punkt 53
Första delen |
: |
”Europaparlamentet påpekar att … pensionsklyftan” |
Andra delen |
: |
”diskrimineringen och… principer om likabehandling” |
skäl H
Första delen |
: |
hela texten utom orden ”är en av faktorerna … kollektivavtal” |
Andra delen |
: |
”är en av faktorerna” |
Tredje delen |
: |
”arbetsmarknadspolitik som syftar till … kollektivavtal” |
EFDD, ECR:
punkt 34
Första delen |
: |
”Europaparlamentet understryker att … som ersätter det omarbetade direktivet” |
Andra delen |
: |
”Parlamentet påpekar att endast … som en av EU:s grundläggande friheter” |
EFDD, ECR, PPE:
punkt 45
Första delen |
: |
”Europaparlamentet betonar betydelsen av … och ekonomiska beslutsfattandet” |
Andra delen |
: |
”Parlamentet betonar att … uppnå detta mål” |
8 oktober 2015
BILAGA II
RESULTAT AV OMRÖSTNINGARNA MED NAMNUPPROP
1. RC-B8-1002/2015 – resolution
Ja-röster 581
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dzhambazki, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Marias, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Starbatty, Stevens, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Van Orden, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Lundgren, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Winberg, Zanni, Zullo
ENF : : Kappel, Mayer, Obermayr, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Ernst, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Zimmer
NI : : Balczó, Dodds Diane, Kovács, Morvai
PPE : : Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 35
EFDD : : Iwaszkiewicz
ENF : : Arnautu, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mélin, Monot, Montel, Rebega, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Zijlstra
GUE/NGL : : Eck, Ferreira João, Viegas, Zuber
NI : : Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Synadinos, Voigt
Nedlagda röster 35
ECR : : Dohrmann, Karlsson, Škripek, von Storch, Sulík, Vistisen
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour
ENF : : Annemans, Atkinson, Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Salvini
GUE/NGL : : Mélenchon
NI : : Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
PPE : : Petir
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Sylvie Goulard, Pablo Iglesias, Jacek Saryusz-Wolski
2. RC-B8-1003/2015 – resolution
Ja-röster 613
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Czarnecki, Czesak, Demesmaeker, Deva, Dzhambazki, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Marias, Ożóg, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Starbatty, Stevens, Swinburne, Tannock, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Van Orden, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Lundgren, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Winberg, Zanni, Zullo
ENF : : Annemans, Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Dodds Diane, Gollnisch, Kovács, Morvai, Voigt
PPE : : Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 12
ECR : : Belder, van Dalen, Kuźmiuk, Piotrowski
ENF : : Montel, Stuger
NI : : Epitideios, Fountoulis, Synadinos
PPE : : Casa, Comodini Cachia, Metsola
Nedlagda röster 31
ECR : : Dohrmann, Karlsson, Messerschmidt, Nicholson, Škripek, von Storch, Sulík, Tomašić, Vistisen
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour
ENF : : Atkinson
NI : : Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Sylvie Goulard, Jacek Saryusz-Wolski
3. RC-B8-0997/2015 – punkt 1/1
Ja-röster 651
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Marias, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Arnott, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Bours, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Paksas, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Zanni, Zullo
ENF : : Annemans, Arnautu, Atkinson, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Dodds Diane, Gollnisch, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Voigt, Zarianopoulos
PPE : : Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann , Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 5
EFDD : : Iwaszkiewicz
ENF : : Marusik
NI : : Epitideios, Fountoulis, Synadinos
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Cláudia Monteiro de Aguiar, Jacek Saryusz-Wolski
4. RC-B8-0997/2015 – punkt 1/2
Ja-röster 590
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Ford, Fotyga, Gericke, Girling, Gosiewska, Henkel, Jurek, Karim, Karlsson, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Lewer, Lucke, McIntyre, Marias, Messerschmidt, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Carver, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Lundgren, Mach, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Winberg, Zanni, Zullo
ENF : : de Graaff, Kappel, Maeijer, Mayer, Obermayr, Stuger, Vilimsky, Zijlstra
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Dodds Diane, Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lewandowski, Liese , Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 22
ECR : : Halla-aho, Jackiewicz, Legutko, Złotowski
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Coburn, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Nuttall
ENF : : Arnautu, Atkinson, Marusik
NI : : Epitideios, Fountoulis, Synadinos
Nedlagda röster 41
ECR : : Dzhambazki, Fox, Gróbarczyk, McClarkin, Nicholson, Tannock, Van Orden
EFDD : : Collins, James, O'Flynn, Reid, Seymour
ENF : : Annemans, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Loiseau, Martin Dominique, Mélin, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski
NI : : Balczó, Gollnisch, Kovács, Morvai, Voigt
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Jacek Saryusz-Wolski
5. A8-0266/2015 – Antonio Tajani – lagstiftningsresolution
Ja-röster 578
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki , Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Marias, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Bergeron, Lundgren, Nuttall, Paksas, Winberg
ENF : : Kappel, Mayer
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Torres Martínez, Urbán Crespo, Zimmer
NI : : Balczó, Dodds Diane, Kovács, Morvai, Voigt
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 29
ECR : : Pretzell
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Mach, O'Flynn, Reid, Seymour
ENF : : Atkinson, de Graaff, Maeijer, Stuger, Zijlstra
NI : : Epitideios, Fountoulis, Papadakis Konstantinos, Synadinos, Zarianopoulos
Nedlagda röster 52
ECR : : von Storch
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Annemans, Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky
GUE/NGL : : Ferreira João, Sylikiotis, Viegas, Zuber
NI : : Gollnisch
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Jacek Saryusz-Wolski
6. B8-0987/2015 – ändringsförslag 8/1
Ja-röster 124
ALDE : : De Backer
ECR : : Karim, Marias
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Voigt, Zarianopoulos
PPE : : Melo, Theocharous
S&D : : Balas, Childers, Cristea, Kumpula-Natri, Mavrides, Papadakis Demetris, Schlein
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 488
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fox, Girling, Halla-aho, Henkel, Kamall, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Sernagiotto, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Winberg
ENF : : Arnautu, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
NI : : Dodds Diane, Gollnisch
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Nedlagda röster 54
ALDE : : Bilbao Barandica, Tremosa i Balcells
ECR : : Czarnecki, Czesak, Fotyga, Gericke, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Škripek, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Złotowski
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bergeron, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Nuttall, O'Flynn, Paksas, Reid, Seymour
ENF : : Annemans, Atkinson, Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Salvini
NI : : Epitideios, Fountoulis, Synadinos
PPE : : Hetman
S&D : : Szanyi
Verts/ALE : : Tarand
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Nej-röster : Philippe De Backer, Jacek Saryusz-Wolski
7. B8-0987/2015 – ändringsförslag 8/2
Ja-röster 183
ALDE : : Bilbao Barandica, Girauta Vidal, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Tremosa i Balcells
ECR : : Czarnecki, Czesak, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Marias, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Sernagiotto, Škripek, Ujazdowski, Wiśniewska, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Synadinos, Voigt, Zarianopoulos
PPE : : Theocharous
S&D : : Androulakis, Blanco López, Childers, Gardiazabal Rubial, Gutiérrez Prieto, Jáuregui Atondo, López, López Aguilar, Martin Edouard, Rodríguez-Piñero Fernández, Sant, Valenciano
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 414
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
EFDD : : Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Winberg
ENF : : de Graaff, Maeijer, Marusik, Stuger, Zijlstra
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodust, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Nedlagda röster 63
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Henkel, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Starbatty, Stevens, von Storch, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bergeron, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour
ENF : : Annemans, Atkinson
NI : : Dodds Diane
S&D : : Köster, Schlein, Szanyi
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Clara Eugenia Aguilera García, Inés Ayala Sender, Jonás Fernández, Iratxe García Pérez, Enrique Guerrero Salom, Javier Nart, Jana Žitňanská
Nej-röster : Jacek Saryusz-Wolski
8. B8-0987/2015 – ändringsförslag 9
Ja-röster 139
ALDE : : Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, de Sarnez, Faria, Girauta Vidal, Jakovčić, Maura Barandiarán, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz
ECR : : Marias
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Morvai, Synadinos, Voigt
PPE : : Štětina, Theocharous
S&D : : Blanco López, Childers, Cozzolino, Cristea, Fernández, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gutiérrez Prieto, Jáuregui Atondo, López, López Aguilar, Martin David, Martin Edouard, Rodríguez-Piñero Fernández, Schlein, Valenciano
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 494
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Calvet Chambon, Cavada, De Backer, Deprez, Dlabajová, Federley, Gerbrandy, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, van Nieuwenhuizen, Paet, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Henkel, Kamall, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Sernagiotto, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bergeron, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
NI : : Dodds Diane
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Nedlagda röster 30
ALDE : : Tremosa i Balcells
ECR : : Czarnecki, Czesak, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karim, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Škripek, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Złotowski
GUE/NGL : : Björk, Hazekamp, de Jong, Mineur
NI : : Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
PPE : : Gambús
S&D : : Androulakis, Szanyi
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Clara Eugenia Aguilera García, Inés Ayala Sender, Sylvie Goulard, Enrique Guerrero Salom, Javier Nart, Sirpa Pietikäinen
Nej-röster : Dita Charanzová, Jacek Saryusz-Wolski
9. B8-0987/2015 – ändringsförslag 12
Ja-röster 162
ALDE : : Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Deprez, Girauta Vidal, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Ries, Tremosa i Balcells
ECR : : Marias, Škripek
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mélin, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Gollnisch, Kovács, Morvai, Voigt
PPE : : Gambús, Theocharous
S&D : : Ayala Sender, Blanco López, Fernández, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Grapini, Gutiérrez Prieto, Jáuregui Atondo, López, López Aguilar, Martin Edouard, Maurel, Rodríguez-Piñero Fernández, Valenciano
Verts/ALE : : Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 455
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Cavada, Charanzová, De Backer, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Kamall, Karlsson, Kirkhope, Lewer, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Sernagiotto, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tošenovský, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Wiśniewska, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Bergeron, Iwaszkiewicz, Lundgren, Winberg
ENF : : de Graaff, Kappel, Maeijer, Marusik, Mayer, Obermayr, Stuger, Vilimsky, Zijlstra
NI : : Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Papadakis Konstantinos, Synadinos, Zarianopoulos
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gáll-Pelcz, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Nedlagda röster 50
ECR : : Czarnecki, Czesak, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Karim, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lucke, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Tomašić, Trebesius, Ujazdowski, Wojciechowski, Złotowski
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour
ENF : : Annemans, Atkinson
GUE/NGL : : de Jong, Mineur
PPE : : Gál, Pietikäinen
S&D : : Köster, Schlein
Verts/ALE : : Albrecht
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Clara Eugenia Aguilera García, Enrique Guerrero Salom, Javier Nart, Jana Žitňanská
Nej-röster : Jacek Saryusz-Wolski
10. B8-0987/2015 – punkt 7
Ja-röster 291
ALDE : : Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Deprez, Faria, Girauta Vidal, Jakovčić, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Pagazaurtundúa Ruiz, Ries
ECR : : Barekov, Henkel, Kölmel, Kuźmiuk, Lucke, Marias, Trebesius
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kouloglou, Kuneva, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Kovács, Morvai, Voigt
PPE : : van Nistelrooij, Pietikäinen, Rolin, Theocharous
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 345
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, de Sarnez, Dlabajová, Federley, Gerbrandy, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Petersen, Radoš, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Belder, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Kamall, Karlsson, Kirkhope, Lewer, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Sernagiotto, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tošenovský, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
GUE/NGL : : Björk, Hazekamp, de Jong, Kari, Kyllönen, Mineur
NI : : Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Papadakis Konstantinos, Synadinos, Zarianopoulos
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
Nedlagda röster 31
ECR : : Czarnecki, Czesak, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karim, Karski, Krasnodębski, Legutko, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Škripek, Tomašić, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Złotowski
ENF : : Annemans
GUE/NGL : : Anderson Martina, Carthy, Eck, Ní Riada
S&D : : Guteland, Hedh, Ludvigsson, Nilsson, Post, Ulvskog
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Javier Nart
Nedlagda röster : Jana Žitňanská
11. B8-0987/2015 – punkt 9
Ja-röster 170
ALDE : : Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, de Sarnez, Girauta Vidal, Maura Barandiarán, Pagazaurtundúa Ruiz
ECR : : Czarnecki, Czesak, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karim, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Marias, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mélin, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Gollnisch, Kovács, Morvai, Voigt
PPE : : Rolin, Theocharous
S&D : : Mavrides, Papadakis Demetris
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 273
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, van Nieuwenhuizen, Paet, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Fox
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour
ENF : : Atkinson, de Graaff, Maeijer, Marusik, Stuger, Zijlstra
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Flašíková Beňová, Frunzulică
Nedlagda röster 220
ALDE : : Nicolai
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Gericke, Girling, Halla-aho, Henkel, Kamall, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Lundgren, Winberg
ENF : : Annemans, Kappel, Mayer, Obermayr, Vilimsky
NI : : Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Papadakis Konstantinos, Synadinos, Zarianopoulos
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Fleckenstein, Freund, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula , Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Javier Nart
Nej-röster : Marielle de Sarnez
Nedlagda röster : Ashley Fox
12. B8-0987/2015 – ändringsförslag 13
Ja-röster 146
ALDE : : Bilbao Barandica, de Sarnez, Marinho e Pinto, Pagazaurtundúa Ruiz
ECR : : Marias, Škripek
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Bizzotto, Buonanno, Fontana, de Graaff, Maeijer, Salvini, Stuger, Zijlstra
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Morvai, Synadinos, Voigt
PPE : : Theocharous
S&D : : Ayala Sender, Blanco López, Blinkevičiūtė, Childers, Fernández, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gutiérrez Prieto, Jáuregui Atondo, López, López Aguilar, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Papadakis Demetris, Rodríguez-Piñero Fernández, Valenciano
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 428
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, van Nieuwenhuizen, Paet, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Czarnecki, Czesak, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Sulík, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Złotowski
EFDD : : Iwaszkiewicz, Mach
ENF : : Borghezio, Kappel, Marusik, Mayer
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Auken
Nedlagda röster 91
ALDE : : Girauta Vidal, Jäätteenmäki, Maura Barandiarán, Nicolai
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Henkel, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Sernagiotto, Starbatty, Stevens, von Storch, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Lundgren, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky
NI : : Dodds Diane, Gollnisch, Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Clara Eugenia Aguilera García, Sylvie Goulard, Enrique Guerrero Salom
Nej-röster : Jacek Saryusz-Wolski
Nedlagda röster : Javier Nart
13. B8-0987/2015 – punkt 19/1
Ja-röster 357
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Schaake, Selimovic, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Czarnecki, Czesak, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Marias, Ożóg, Piotrowski, Škripek, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kouloglou, Kuneva, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Synadinos, Voigt, Zarianopoulos
PPE : : Gambús, Reul, Rolin, Szájer, Theocharous
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 295
ALDE : : van Baalen, Huitema, van Nieuwenhuizen, Takkula
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Henkel, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Sernagiotto, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bergeron, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Zijlstra
GUE/NGL : : Björk, Hazekamp, de Jong, Kari, Kyllönen, Mineur
NI : : Dodds Diane, Gollnisch
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Ribeiro, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
Nedlagda röster 12
ECR : : Poręba
ENF : : Obermayr, Vilimsky
GUE/NGL : : Anderson Martina, Carthy, Eck, Ní Riada
S&D : : Guteland, Hedh, Nilsson, Post, Ulvskog
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Nedlagda röster : Olle Ludvigsson, Jana Žitňanská
14. B8-0987/2015 – punkt 19/2
Ja-röster 293
ALDE : : Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Deprez, Faria, Girauta Vidal, Jäätteenmäki, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Ries
ECR : : Marias, Škripek
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kouloglou, Kuneva, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Synadinos, Voigt, Zarianopoulos
PPE : : Rolin, Theocharous
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 334
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, de Sarnez, Dlabajová, Federley, Gerbrandy, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, van Nieuwenhuizen, Paet, Petersen, Radoš, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Henkel, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Sernagiotto, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bergeron, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
NI : : Dodds Diane, Gollnisch
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
Nedlagda röster 36
ECR : : Czarnecki, Czesak, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Złotowski
ENF : : Annemans, Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Obermayr, Salvini
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Carthy, Eck, Hazekamp, de Jong, Kari, Kyllönen, Mineur, Ní Riada
S&D : : Ludvigsson
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Javier Nart
Nej-röster : Karl-Heinz Florenz
Nedlagda röster : Jana Žitňanská
15. B8-0987/2015 – punkt 19/3
Ja-röster 142
ALDE : : Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Deprez, Faria, Girauta Vidal, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Ries
ECR : : Marias, Škripek
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Buonanno, Salvini
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kouloglou, Kuneva, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Synadinos, Voigt, Zarianopoulos
PPE : : Rolin, Theocharous
S&D : : Androulakis, Arena, Ayala Sender, Blanco López, Blinkevičiūtė, Childers, Fernández, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gutiérrez Prieto, Jáuregui Atondo, López, López Aguilar, Martin Edouard, Maurel, Molnár, Moraes, Rodríguez-Piñero Fernández, Schlein, Valenciano
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 487
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, de Sarnez, Dlabajová, Federley, Gerbrandy, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, van Nieuwenhuizen, Paet, Petersen, Radoš, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Henkel, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Sernagiotto, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bergeron, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
NI : : Dodds Diane, Gollnisch
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro , Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Mavrides, Melior, Mizzi, Moody, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Nedlagda röster 33
ECR : : Czarnecki, Czesak, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Tomašić, Ujazdowski, Wiśniewska, Złotowski
ENF : : Annemans, Bizzotto, Borghezio, Fontana, Obermayr
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Carthy, Eck, Hazekamp, de Jong, Kari, Kyllönen, Mineur, Ní Riada
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Clara Eugenia Aguilera García, Enrique Guerrero Salom, Javier Nart
Nedlagda röster : Jana Žitňanská
16. B8-0987/2015 – ändringsförslag 4
Ja-röster 172
ALDE : : Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Faria, Girauta Vidal, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Tremosa i Balcells
ECR : : Marias, Škripek
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Gollnisch, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Voigt, Zarianopoulos
PPE : : Gambús, Pietikäinen
S&D : : Ayala Sender, Blanco López, Childers, Fernández, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gutiérrez Prieto, Jáuregui Atondo, López, López Aguilar, Martin Edouard, Maurel, Rodríguez-Piñero Fernández, Schlein, Valenciano
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 453
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Federley, Gerbrandy, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, van Nieuwenhuizen, Paet, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Henkel, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Sernagiotto, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Iwaszkiewicz, Lundgren, Winberg
ENF : : de Graaff, Maeijer, Stuger, Zijlstra
NI : : Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Synadinos
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Chinnici, Christensen, Cofferati, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Nedlagda röster 41
ECR : : Czarnecki, Czesak, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Złotowski
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour
ENF : : Annemans, Atkinson, Marusik
GUE/NGL : : de Jong, Mineur
S&D : : Costa
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Clara Eugenia Aguilera García, Enrique Guerrero Salom, Javier Nart, Jana Žitňanská
17. B8-0987/2015 – ändringsförslag 5
Ja-röster 150
ALDE : : Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Faria, Girauta Vidal, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Nart, Pagazaurtundúa Ruiz, Tremosa i Balcells
ECR : : Marias, Škripek
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Synadinos, Voigt, Zarianopoulos
PPE : : Gambús, Rolin
S&D : : Ayala Sender, Bettini, Blanco López, Childers, Cozzolino, Fernández, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gomes, Gutiérrez Prieto, Jáuregui Atondo, López, López Aguilar, Ludvigsson, Martin Edouard, Maurel, Rodríguez-Piñero Fernández, Schlein, Simon Siôn, Valenciano, Vaughan
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 455
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Federley, Gerbrandy, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Müller, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Henkel, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Sernagiotto, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Bergeron, Iwaszkiewicz, Lundgren, Winberg
ENF : : Annemans, Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, de Graaff, Kappel, Maeijer, Marusik, Mayer, Obermayr, Salvini, Stuger, Vilimsky, Zijlstra
NI : : Dodds Diane
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête , Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Van Brempt, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Nedlagda röster 59
ALDE : : Uspaskich
ECR : : Czarnecki, Czesak, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Tomašić, Ujazdowski, Wiśniewska, Złotowski
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour
ENF : : Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Troszczynski
NI : : Gollnisch
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Clara Eugenia Aguilera García, Enrique Guerrero Salom
Nej-röster : Olle Ludvigsson
18. B8-0987/2015 – Skäl B/1
Ja-röster 377
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nicolai, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Wikström
ECR : : Czarnecki, Czesak, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Marias, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Škripek, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Salvini
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Synadinos, Voigt, Zarianopoulos
PPE : : Gambús, Niedermayer, Pietikäinen, Rolin, Theocharous
S&D : : Aguilera García, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dăncilă, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 205
ALDE : : van Baalen, Huitema, Mazuronis, Nart, van Nieuwenhuizen, Weber Renate
ECR : : Dohrmann
EFDD : : Iwaszkiewicz
ENF : : de Graaff, Kappel, Maeijer, Marusik, Mayer, Obermayr, Stuger, Vilimsky, Zijlstra
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Anderson Lucy, Dance, Danti
Nedlagda röster 84
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dzhambazki, Ford, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Henkel, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Sernagiotto, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Troszczynski
NI : : Dodds Diane, Gollnisch
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Seb Dance, Javier Nart
19. B8-0987/2015 – Skäl B/2
Ja-röster 305
ALDE : : Faria, Marinho e Pinto
ECR : : Marias, Škripek
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Kappel, Mayer, Obermayr, Salvini, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Synadinos, Voigt, Zarianopoulos
PPE : : Niedermayer, Theocharous
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 251
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
EFDD : : Iwaszkiewicz
ENF : : Annemans, de Graaff, Maeijer, Marusik, Stuger, Zijlstra
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Ribeiro, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
Nedlagda röster 101
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Troszczynski
NI : : Dodds Diane, Gollnisch
20. B8-0987/2015 – ändringsförslag 6/1
Ja-röster 168
ALDE : : Bilbao Barandica, Faria, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán
ECR : : Marias
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Zijlstra
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Synadinos, Voigt, Zarianopoulos
S&D : : Ayala Sender, Blanco López, Childers, Fernández, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gomes, Gutiérrez Prieto, Jáuregui Atondo, López, López Aguilar, Martin Edouard, Maurel, Rodríguez-Piñero Fernández, Valenciano, Vaughan
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 429
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Czarnecki, Czesak, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Ujazdowski, Wiśniewska, Złotowski
EFDD : : Bergeron, Iwaszkiewicz
ENF : : Kappel, Marusik, Mayer, Obermayr, Vilimsky
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Van Brempt, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Nedlagda röster 65
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, Atkinson
NI : : Dodds Diane
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Clara Eugenia Aguilera García, Nikos Androulakis, Juan Carlos Girauta Vidal, Enrique Guerrero Salom, Javier Nart
Nej-röster : Brice Hortefeux
21. B8-0987/2015 – ändringsförslag 1
Ja-röster 172
ALDE : : Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Maura Barandiarán, Pagazaurtundúa Ruiz, Tremosa i Balcells
ECR : : Czarnecki, Czesak, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Marias, Ożóg, Poręba, Ujazdowski, Wiśniewska, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Kappel, Mayer, Obermayr, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Morvai, Synadinos, Voigt
PPE : : Gambús
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Ayala Sender, Benifei, Blanco López, Childers, Cozzolino, Cristea, Fernández, Flašíková Beňová, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gierek, Gutiérrez Prieto, López, López Aguilar, Ludvigsson, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Papadakis Demetris, Post, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Sassoli, Stanishev, Ulvskog, Valenciano, Weidenholzer, Zala
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 267
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Karim, Piotrowski
EFDD : : Bergeron, Iwaszkiewicz
ENF : : Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, de Graaff, Maeijer, Marusik, Salvini, Stuger, Zijlstra
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Bettini, Iotova, Jáuregui Atondo, Neuser
Nedlagda röster 226
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, van Dalen, Demesmaeker, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Henkel, Kamall, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Troszczynski
NI : : Dodds Diane, Gollnisch, Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
S&D : : Andrieu, Androulakis, Arena, Balas, Balčytis, Bayet, Berès, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Ferreira Elisa, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Ivan, Jaakonsaari, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodust, Sant, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Nikos Androulakis, Juan Carlos Girauta Vidal, Enrique Guerrero Salom, Javier Nart
22. B8-0987/2015 – ändringsförslag 2
Ja-röster 139
ALDE : : Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Girauta Vidal, Maura Barandiarán, Tremosa i Balcells
ECR : : Marias
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Synadinos, Voigt, Zarianopoulos
PPE : : Florenz, Gambús
S&D : : Ayala Sender, Blanco López, Fernández, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gutiérrez Prieto, Jáuregui Atondo, López, López Aguilar, Martin Edouard, Maurel, Rodríguez-Piñero Fernández, Valenciano
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 416
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
EFDD : : Bergeron, Iwaszkiewicz
ENF : : Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, de Graaff, Maeijer, Marusik, Salvini, Stuger, Zijlstra
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Arena, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Nedlagda röster 112
ALDE : : Jakovčić
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mayer, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky
NI : : Dodds Diane, Gollnisch
PPE : : Pietikäinen
S&D : : Androulakis, Briano
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Clara Eugenia Aguilera García, Enrique Guerrero Salom, Javier Nart
23. B8-0987/2015 – ändringsförslag 3
Ja-röster 147
ALDE : : Bilbao Barandica, Faria, Girauta Vidal, Maura Barandiarán, Tremosa i Balcells
ECR : : Demesmaeker, Stevens, Van Bossuyt
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Annemans, Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Salvini
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Morvai, Synadinos, Voigt
PPE : : Gambús
S&D : : Ayala Sender, Blanco López, Childers, Fernández, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gentile, Gutiérrez Prieto, Jáuregui Atondo, López, López Aguilar, Manscour, Martin Edouard, Maurel, Moraes, Rodríguez-Piñero Fernández, Valenciano
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 430
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Federley, Gerbrandy, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Czarnecki, Czesak, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Marias, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Ujazdowski, Wiśniewska, Złotowski
EFDD : : Bergeron, Iwaszkiewicz
ENF : : de Graaff, Maeijer, Marusik, Stuger, Zijlstra
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Nedlagda röster 91
ALDE : : Jakovčić
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, van Dalen, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Henkel, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Van Orden, Vistisen, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mayer, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky
NI : : Dodds Diane, Gollnisch, Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
S&D : : Schlein
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Clara Eugenia Aguilera García, Enrique Guerrero Salom, Javier Nart
24. B8-0987/2015 – ändringsförslag 7
Ja-röster 145
ALDE : : Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Nicolai, Pagazaurtundúa Ruiz, Tremosa i Balcells
ECR : : Marias
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Salvini
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Synadinos, Voigt, Zarianopoulos
PPE : : Gambús, Theocharous
S&D : : Ayala Sender, Blanco López, Childers, Fernández, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gomes, Gutiérrez Prieto, Jáuregui Atondo, López, López Aguilar, Manscour, Martin Edouard, Maurel, Rodríguez-Piñero Fernández, Valenciano
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 469
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, van Nieuwenhuizen, Paet, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Iwaszkiewicz
ENF : : de Graaff, Maeijer, Marusik, Stuger, Zijlstra
NI : : Dodds Diane
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák , Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Nedlagda röster 52
ALDE : : Girauta Vidal, Maura Barandiarán
ECR : : Škripek
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bergeron, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mayer, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky
NI : : Gollnisch
S&D : : Schlein
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Clara Eugenia Aguilera García, Enrique Guerrero Salom
Nedlagda röster : Javier Nart, Jana Žitňanská
25. B8-0987/2015 – Skäl M
Ja-röster 187
ALDE : : Faria
ECR : : Czarnecki, Czesak, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Marias, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Wiśniewska, Wojciechowski, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Monot, Montel, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Zijlstra
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Synadinos, Voigt, Zarianopoulos
PPE : : Rolin, Theocharous
S&D : : Androulakis, Ayala Sender, Blanco López, Childers, Fernández, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gutiérrez Prieto, Jáuregui Atondo, Kaili, López, López Aguilar, Manscour, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Papadakis Demetris, Rodríguez-Piñero Fernández, Sant, Schlein, Valenciano
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 447
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Henkel, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Sernagiotto, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Bergeron, Iwaszkiewicz
ENF : : Marusik
NI : : Dodds Diane
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Arena, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodust, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Nedlagda röster 32
ALDE : : Bilbao Barandica
ECR : : Škripek, Tomašić
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, Atkinson, Kappel, Mayer, Obermayr, Rebega, Vilimsky
PPE : : Zagorakis
S&D : : Costa
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Clara Eugenia Aguilera García, Enrique Guerrero Salom
26. B8-0987/2015 – Skäl N
Ja-röster 172
ALDE : : Bilbao Barandica, Jakovčić
ECR : : Czarnecki, Czesak, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Marias, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Monot, Montel, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Synadinos, Voigt, Zarianopoulos
PPE : : Rolin, Theocharous
S&D : : Androulakis, Childers, Honeyball, Kaili, Martin Edouard, Mavrides, Papadakis Demetris, Sant, Schlein
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 476
ALDE : : Ali, Arthuis, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Henkel, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Sernagiotto, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Agnew, Batten, Bergeron, Bours, Carver, Coburn, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Nuttall, O'Flynn, Reid
ENF : : Atkinson, de Graaff, Kappel, Maeijer, Marusik, Mayer, Obermayr, Stuger, Vilimsky, Zijlstra
NI : : Dodds Diane
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Wałęsa, Wieland, Záborská, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Hedh, Hoffmann, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Martin David, Maurel, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Nedlagda röster 13
ECR : : Škripek, Tomašić
EFDD : : Arnott, Collins, Lundgren, Mach, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, Rebega
GUE/NGL : : de Jong, Mineur
PPE : : Zagorakis
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Nedlagda röster : Jana Žitňanská
27. B8-0987/2015 – resolution
Ja-röster 383
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Czarnecki, Czesak, Fotyga, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Marias, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Škripek, Ujazdowski, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Gollnisch, Kovács, Morvai, Voigt
PPE : : Rolin
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gutiérrez Prieto, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Ujhelyi, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 266
ALDE : : van Baalen, Huitema, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Ford, Fox, Gericke, Halla-aho, Henkel, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Sernagiotto, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bergeron, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Atkinson, de Graaff, Kappel, Maeijer, Marusik, Mayer, Obermayr, Stuger, Vilimsky, Zijlstra
NI : : Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Synadinos
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux , Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
Nedlagda röster 16
ALDE : : De Backer, Takkula
ECR : : Dzhambazki
ENF : : Annemans
GUE/NGL : : de Jong, Mineur
NI : : Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
PPE : : Gambús, Theocharous
S&D : : Guteland, Hedh, Ludvigsson, Nilsson, Post, Ulvskog
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Jana Žitňanská
28. RC-B8-0998/2015 – punkt 1/2
Ja-röster 563
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate
ECR : : Ashworth, Barekov, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Ford, Girling, Henkel, Karim, Kölmel, Lewer, Lucke, McIntyre, Marias, Pretzell, Sernagiotto, Stevens, von Storch, Swinburne, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Mach, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Kappel, Mayer, Obermayr, Rebega, Salvini, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Dodds Diane, Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, La Via, Lavrilleux, Le Grip , Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 50
ALDE : : Wikström
ECR : : Belder, Czarnecki, Halla-aho, Jackiewicz, Jurek, Kirkhope, Legutko, Złotowski
EFDD : : Arnott, Bours, Coburn, Collins, Etheridge, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Nuttall
ENF : : Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Monot, Montel, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Zijlstra
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Kovács, Synadinos, Voigt
Nedlagda röster 42
ECR : : Dohrmann, Dzhambazki, Fotyga, Fox, Gericke, Gosiewska, Gróbarczyk, Kamall, Karlsson, Krasnodębski, Kuźmiuk, McClarkin, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Poręba, Škripek, Tannock, Tomašić, Ujazdowski, Van Orden, Vistisen
EFDD : : Agnew, Batten, Bergeron, Carver, Finch, Gill Nathan, James, Lundgren, Moi, O'Flynn, Paksas, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, Bizzotto, Borghezio, Fontana, Philippot
NI : : Morvai
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Karl-Heinz Florenz
29. RC-B8-0998/2015 – punkt 4/2
Ja-röster 561
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Ford, Girling, Henkel, Kölmel, Lewer, Lucke, McIntyre, Marias, Pretzell, Sernagiotto, Starbatty, Stevens, von Storch, Swinburne, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Kappel, Mayer, Obermayr, Salvini, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Flanagan, Forenza, González Peñas, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Zimmer
NI : : Dodds Diane, Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 36
ECR : : Belder, Halla-aho, Jackiewicz, Jurek, Legutko, Poręba, Złotowski
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Collins, Etheridge, Finch, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Nuttall
ENF : : Annemans, Atkinson, de Graaff, Maeijer, Marusik, Philippot, Stuger, Zijlstra
GUE/NGL : : Hadjigeorgiou, Sylikiotis
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Synadinos, Voigt
Nedlagda röster 62
ECR : : Dohrmann, Dzhambazki, Fotyga, Fox, Gericke, Gosiewska, Gróbarczyk, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Krasnodębski, McClarkin, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Škripek, Sulík, Tannock, Tomašić, Ujazdowski, Van Orden, Vistisen
EFDD : : Bergeron, Coburn, Lundgren, Mach, Moi, O'Flynn, Paksas, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Monot, Montel, Rebega, Schaffhauser, Troszczynski
GUE/NGL : : Ferreira João, Viegas, Zuber
NI : : Gollnisch, Morvai
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Takis Hadjigeorgiou, Neoklis Sylikiotis
30. RC-B8-0998/2015 – punkt 7
Ja-röster 581
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Ford, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Henkel, Kamall, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Sernagiotto, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Carver, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Mach, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : de Graaff, Kappel, Maeijer, Mayer, Obermayr, Stuger, Vilimsky, Zijlstra
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Dodds Diane, Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 52
ECR : : Belder, Czesak, Dzhambazki, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Ujazdowski, Wiśniewska, Złotowski
EFDD : : Arnott, Batten, Bours, Coburn, Collins, Etheridge, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Nuttall
ENF : : Annemans, Arnautu, Atkinson, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, Loiseau, Martin Dominique, Marusik, Monot, Montel, Schaffhauser, Troszczynski
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Kovács, Synadinos, Voigt
Nedlagda röster 25
ECR : : Czarnecki, Karim, Škripek
EFDD : : Agnew, Bergeron, Finch, James, Lundgren, Moi, O'Flynn, Paksas, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Bay, Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Rebega, Salvini
NI : : Morvai
31. RC-B8-0998/2015 – punkt 8
Ja-röster 568
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki , Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Czarnecki, Czesak, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Ford, Gericke, Henkel, Kamall, Karim, Karlsson, Kölmel, Lewer, Lucke, McIntyre, Marias, Messerschmidt, Pretzell, Sernagiotto, Starbatty, Stevens, von Storch, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Kappel, Mayer, Obermayr, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Dodds Diane, Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Trüpel, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 48
ECR : : Belder, Dzhambazki, Jackiewicz, Jurek, Kirkhope, Kuźmiuk, Legutko, Poręba, Van Orden, Złotowski
EFDD : : Coburn, Collins, Etheridge, Helmer, Iwaszkiewicz, Nuttall
ENF : : Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Monot, Montel, Philippot, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Zijlstra
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Kovács, Synadinos, Voigt
Nedlagda röster 44
ECR : : van Dalen, Fotyga, Fox, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Krasnodębski, McClarkin, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Škripek, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Ujazdowski
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bergeron, Bours, Carver, Finch, Gill Nathan, Hookem, James, Lundgren, Mach, Moi, O'Flynn, Paksas, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Rebega, Salvini
NI : : Morvai
32. RC-B8-0998/2015 – punkt 9
Ja-röster 649
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Marias, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Arnott, Beghin, Bergeron, Borrelli, Bours, Carver, Castaldo, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Mach, Nuttall, O'Flynn, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Annemans, Atkinson, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Mayer, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Kovács, Morvai, Papadakis Konstantinos, Synadinos, Zarianopoulos
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 3
ECR : : Dzhambazki
ENF : : Schaffhauser
NI : : Voigt
Nedlagda röster 10
ECR : : Karim
EFDD : : Iwaszkiewicz, Lundgren, Moi, Paksas, Winberg
ENF : : Arnautu, Buonanno, Fontana, Marusik
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Angel Dzhambazki, Jean-Luc Schaffhauser
33. RC-B8-0998/2015 – punkt 13
Ja-röster 541
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki , Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Demesmaeker, Henkel, Marias, Van Bossuyt, Žitňanská
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Kappel, Mayer, Obermayr, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dati, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 77
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Starbatty, Stevens, von Storch, Swinburne, Tannock, Tomašić, Trebesius, Ujazdowski, Van Orden, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Złotowski
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Mach, Nuttall, Seymour
ENF : : Atkinson, de Graaff, Jalkh, Maeijer, Marusik, Stuger, Zijlstra
NI : : Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Synadinos
Nedlagda röster 42
ECR : : Karim, Škripek, Sulík, Tošenovský, Zahradil
EFDD : : Bergeron, James, Lundgren, Moi, O'Flynn, Paksas, Reid, Winberg
ENF : : Annemans, Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski
NI : : Balczó, Gollnisch, Kovács, Morvai, Voigt
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Patrizia Toia
34. RC-B8-0998/2015 – resolution
Ja-röster 569
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Ford, Gericke, Girling, Henkel, Kölmel, Lewer, Lucke, McIntyre, Marias, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Swinburne, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Kappel, Mayer, Obermayr, Salvini, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Dodds Diane, Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik , Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 38
ECR : : Belder, Halla-aho, Kirkhope, Vistisen
EFDD : : Arnott, Bours, Coburn, Etheridge, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Nuttall
ENF : : Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Marusik, Monot, Montel, Schaffhauser, Troszczynski
NI : : Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Synadinos, Voigt
Nedlagda röster 54
ECR : : Czarnecki, Czesak, Dohrmann, Dzhambazki, Fotyga, Fox, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, McClarkin, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Sulík, Tannock, Tomašić, Ujazdowski, Van Orden, Wiśniewska, Złotowski
EFDD : : Agnew, Batten, Carver, Collins, Finch, James, Lundgren, Mach, O'Flynn, Paksas, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, de Graaff, Maeijer, Philippot, Rebega, Stuger, Zijlstra
GUE/NGL : : Maštálka, Ransdorf
NI : : Balczó, Kovács, Morvai
35. B8-0989/2015 – ändringsförslag 3
Ja-röster 559
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Demesmaeker, Dohrmann, Karlsson, Marias, Messerschmidt, Pretzell, Stevens, Van Bossuyt, Vistisen
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Iwaszkiewicz, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Annemans, Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Kappel, Marusik, Mayer, Obermayr, Salvini, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Zimmer
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Morvai, Synadinos, Voigt
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 46
ECR : : Czarnecki, Czesak, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Złotowski
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Atkinson, de Graaff, Maeijer, Stuger, Zijlstra
NI : : Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
PPE : : Martusciello
Nedlagda röster 61
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, van Dalen, Deva, Dzhambazki, Ford, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Henkel, Kamall, Karim, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Nicholson, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Van Orden, Zahradil, Žitňanská
ENF : : Arnautu, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mélin, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Troszczynski
GUE/NGL : : Ferreira João, Viegas, Zuber
NI : : Dodds Diane, Gollnisch
S&D : : Pașcu
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Nej-röster : Michel Dantin
36. B8-0989/2015 – ändringsförslag 4
Ja-röster 282
ALDE : : Nart
ECR : : Marias
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Kappel, Mayer, Obermayr, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Iglesias, Kouloglou, Kuneva, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Zimmer
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Morvai, Synadinos, Voigt
PPE : : Jahr, Pietikäinen
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 361
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Orden, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bergeron, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Zijlstra
NI : : Dodds Diane, Gollnisch
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
Nedlagda röster 19
ECR : : Demesmaeker, Stevens, Van Bossuyt
ENF : : Briois
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Carthy, Ferreira João, Hazekamp, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kyllönen, Mineur, Ní Riada, Viegas, Zuber
NI : : Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Nej-röster : Javier Nart
37. B8-0989/2015 – punkt 21/2
Ja-röster 526
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Barekov, Marias
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Kappel, Mayer, Obermayr, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Omarjee, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Zimmer
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Morvai, Synadinos, Voigt
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 123
ALDE : : van Baalen, Faria, Huitema, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Orden, Vistisen, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mélin, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Zijlstra
GUE/NGL : : de Jong, Mineur
NI : : Dodds Diane, Gollnisch
PPE : : Corazza Bildt, Fjellner, Florenz, Hökmark
S&D : : Christensen, Kofod, Schaldemose
Nedlagda röster 16
ECR : : Demesmaeker, Stevens, Van Bossuyt
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Carthy, Ferreira João, Juaristi Abaunz, Kari, Ní Riada, Senra Rodríguez, Viegas, Zuber
NI : : Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
PPE : : Bendtsen
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : José Inácio Faria
38. B8-0989/2015 – punkt 23
Ja-röster 367
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Barekov, Belder, van Dalen, Demesmaeker, Marias, Stevens, Van Bossuyt
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Kappel, Mayer, Obermayr, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Morvai, Synadinos, Voigt
PPE : : Casa, Comodini Cachia, Gambús, Macovei, Maullu, Metsola, Pietikäinen, Rolin, Verheyen
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 300
ALDE : : van Baalen, Huitema, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Czarnecki, Czesak, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Orden, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mélin, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Zijlstra
NI : : Dodds Diane, Gollnisch, Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Melo, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Christensen, Kofod, Schaldemose
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Nej-röster : Cláudia Monteiro de Aguiar
39. B8-0989/2015 – resolution
Ja-röster 571
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Barekov, Belder, van Dalen, Demesmaeker, Dohrmann, Dzhambazki, Gericke, Halla-aho, Henkel, Karlsson, Kölmel, Lucke, Marias, Messerschmidt, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Tomašić, Trebesius, Van Bossuyt, Vistisen, Žitňanská
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni
ENF : : Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Kappel, Mayer, Obermayr, Salvini, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Morvai, Synadinos, Voigt
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Berès, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana
Nej-röster 34
ECR : : Jackiewicz, Sulík
EFDD : : Mach, Nuttall
ENF : : Arnautu, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Mélin, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Zijlstra
NI : : Gollnisch, Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
S&D : : Molnár, Niedermüller
Nedlagda röster 59
ECR : : Ashworth, Czarnecki, Czesak, Deva, Ford, Fotyga, Fox, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Jurek, Kamall, Karim, Karski, Kirkhope, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, McClarkin, McIntyre, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Swinburne, Tannock, Tošenovský, Ujazdowski, Van Orden, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Złotowski
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, Atkinson, Marusik
GUE/NGL : : de Jong, Mineur
NI : : Dodds Diane
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Brando Benifei
40. B8-0988/2015 – ändringsförslag 1
Ja-röster 233
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Telička, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Barekov, Demesmaeker, Kölmel, Marias, Starbatty, Stevens, Trebesius, Van Bossuyt
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Lundgren, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Winberg, Zanni, Zullo
ENF : : Bizzotto, Borghezio, Chauprade, Salvini
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Kovács, Papadakis Konstantinos, Zarianopoulos
PPE : : Arimont, Ayuso, Belet, Bendtsen, Bogovič, Cadec, van de Camp, Corazza Bildt, Delahaye, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Estaràs Ferragut, Fisas Ayxelà, Fjellner, Gambús, González Pons, de Grandes Pascual, Herranz García, Hohlmeier, Hökmark, Hortefeux, Iturgaiz, Joulaud, de Lange, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Macovei, Millán Mon, Morin-Chartier, van Nistelrooij, Pietikäinen, Pospíšil, Proust, Saïfi, Sander, Valcárcel Siso, Vandenkendelaere, Virkkunen
S&D : : Aguilera García, Androulakis, Berès, Childers, De Monte, Fernández, Flašíková Beňová, Jáuregui Atondo, Kaili, López Aguilar, Rodríguez-Piñero Fernández
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 359
ALDE : : Theurer
ECR : : Ashworth, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Ujazdowski, Van Orden, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Aiuto, Arnott, Bergeron, Iwaszkiewicz
ENF : : Annemans, Buonanno, Fontana, de Graaff, Maeijer, Marusik, Stuger, Zijlstra
NI : : Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Synadinos
PPE : : Alliot-Marie, Bach, Becker, Bocskor, Böge, Brok, Buda, Buzek, Casa, Caspary, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Deli, Deß, Deutsch, Dorfmann, Erdős, Ferber, Florenz, Gabriel, Gahler, Gáll-Pelcz, Gardini, Gieseke, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Hetman, Hölvényi, Jahr, Jazłowiecka, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, Langen, La Via, Lewandowski, Liese, Lins, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Monteiro de Aguiar, Morano, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Preda, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Salini, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Vaidere, Vălean, Verheyen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Anderson Lucy, Andrieu, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Cabezón Ruiz, Caputo, Chinnici, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Ferreira Elisa, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodust, Sant, Sassoli, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Buchner
Nedlagda röster 67
ALDE : : Girauta Vidal, Nart, Takkula
EFDD : : Agnew, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Valli
ENF : : Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Martin Dominique, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Troszczynski, Vilimsky
NI : : Gollnisch, Morvai, Voigt
PPE : : Hübner, Juvin, Łukacijewska, McAllister, Mato, Schöpflin, Štětina, Theocharous, Urutchev, Zalba Bidegain
S&D : : Arena, Benifei, Bettini, Christensen, Kofod, Panzeri, Schaldemose, Schlein, Tarabella
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Inés Ayala Sender, José Blanco López, Soledad Cabezón Ruiz, Rachida Dati, Iratxe García Pérez, Eider Gardiazabal Rubial, Juan Carlos Girauta Vidal, Sergio Gutiérrez Prieto, Javi López, Javier Nart, Elena Valenciano
Nedlagda röster : Hugues Bayet
41. B8-0988/2015 – ändringsförslag 2/1
Ja-röster 229
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Telička, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Barekov, Demesmaeker, Dohrmann, Karlsson, Kölmel, Marias, Messerschmidt, Pretzell, Starbatty, Stevens, Trebesius, Van Bossuyt, Vistisen
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Beghin, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Pedicini, Tamburrano, Zullo
ENF : : de Graaff, Kappel, Maeijer, Mayer, Obermayr, Salvini, Stuger, Vilimsky, Zijlstra
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Papadakis Konstantinos, Voigt, Zarianopoulos
PPE : : Arimont, Belet, Bendtsen, Bogovič, Cadec, van de Camp, Corazza Bildt, Delahaye, Deß, Ehler, Fjellner, Hohlmeier, Juvin, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Macovei, Morin-Chartier, van Nistelrooij, Pietikäinen, Pospíšil, Proust, Rolin, Saïfi, Sander, Vandenkendelaere, Virkkunen
S&D : : Aguilera García, Androulakis, Childers, Fernández, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Jáuregui Atondo, Kaili, López, López Aguilar, Ludvigsson, Nilsson, Post, Rodríguez-Piñero Fernández, Schlein, Ulvskog
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 394
ALDE : : Takkula, Theurer
ECR : : Ashworth, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Deva, Dzhambazki, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karski, Kirkhope, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Sernagiotto, Škripek, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Ujazdowski, Van Orden, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Aiuto, Arnott, Bergeron, Carver, Coburn, Gill Nathan, Iwaszkiewicz, Lundgren, Nuttall, Paksas, Winberg
ENF : : Annemans, Arnautu, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Marusik, Mélin, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Troszczynski
NI : : Balczó, Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Kovács, Morvai, Synadinos
PPE : : Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Becker, Bocskor, Böge, Brok, Buda, Buzek, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Deli, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hölvényi, Hortefeux, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Kalinowski, Karas, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, Langen, La Via, Lewandowski, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Preda, Rangel, Reul, Ribeiro, Ruas, Rübig, Salini, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Verheyen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Anderson Lucy, Andrieu, Arena, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Cabezón Ruiz, Caputo, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guillaume, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, McAvan, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poche, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Thomas, Toia, Ujhelyi, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Buchner
Nedlagda röster 34
ALDE : : Nart
ECR : : Girling, Karim
EFDD : : Agnew, Batten, Borrelli, Bours, Collins, Etheridge, Finch, Helmer, Hookem, James, Mach, Moi, O'Flynn, Reid, Seymour, Valli, Zanni
ENF : : Atkinson, Bizzotto, Borghezio, Fontana
GUE/NGL : : de Jong, Mineur
PPE : : Hübner, Kariņš, Schöpflin
S&D : : Delvaux, Łybacka, Mamikins, Poc, Tarabella
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : José Blanco López, Soledad Cabezón Ruiz, Rachida Dati, Iratxe García Pérez, Brice Hortefeux, Javier Nart, Elena Valenciano
Nej-röster : Pascal Arimont
42. B8-0988/2015 – resolution
Ja-röster 524
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate
ECR : : Demesmaeker, Girling, Marias, Pretzell, Stevens, Van Bossuyt
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Metsola, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pietikäinen, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 55
ECR : : Belder, Czarnecki, van Dalen, Fotyga, Gericke, Henkel, Jurek, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Lucke, Ożóg, Piotrowski, Škripek, Starbatty, von Storch, Sulík, Trebesius, Wiśniewska
EFDD : : Bergeron, Iwaszkiewicz
ENF : : Annemans, Atkinson, Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, de Graaff, Kappel, Maeijer, Marusik, Mayer, Obermayr, Stuger, Vilimsky, Zijlstra
NI : : Balczó, Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Papadakis Konstantinos, Synadinos, Voigt, Zarianopoulos
PPE : : Melo, Mikolášik, Pieper, Pitera, Šojdrová, Szejnfeld, Ungureanu, Záborská
Verts/ALE : : Buchner
Nedlagda röster 83
ECR : : Ashworth, Barekov, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fox, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Jackiewicz, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Legutko, Lewer, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Poręba, Sernagiotto, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Ujazdowski, Van Orden, Vistisen, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Paksas, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Arnautu, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mélin, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski
NI : : Gollnisch, Morvai
PPE : : Caspary, Csáky, Ferber
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Nej-röster : David Casa, Therese Comodini Cachia, Roberta Metsola, Kazimierz Michał Ujazdowski
43. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 8/3
Ja-röster 360
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Deprez, de Sarnez, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Kallas, Kyuchyuk, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Radoš, Ries, Schaake, Selimovic, Takkula, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Marias
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Arnautu, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mélin, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Troszczynski
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Matias, Mélenchon, Michels, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Morvai, Synadinos
PPE : : Cadec, Grossetête, Hübner, Joulaud, Lamassoure, Lavrilleux, Le Grip, Morin-Chartier, Ponga, Preda, Saïfi, Sander, Virkkunen
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 282
ALDE : : van Baalen, Cavada, De Backer, Dlabajová, Huitema, Ježek, Lambsdorff, Meissner, van Nieuwenhuizen, Petersen, Rochefort, Telička, Theurer, Tørnæs
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bergeron, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Paksas, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, Atkinson, de Graaff, Kappel, Maeijer, Marusik, Mayer, Obermayr, Stuger, Vilimsky, Zijlstra
GUE/NGL : : de Jong, Mineur
NI : : Dodds Diane, Zarianopoulos
PPE : : Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Becker, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grzyb, Gyürk, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hölvényi, Hortefeux, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Juvin, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Pospíšil, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Salini, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Verheyen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Jaakonsaari
Nedlagda röster 16
ALDE : : Charanzová, Nicolai
ENF : : Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Salvini
GUE/NGL : : Maštálka, Ransdorf
NI : : Kovács, Voigt
PPE : : Arimont, Belet, Pietikäinen, Proust, Vandenkendelaere
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Rachida Dati, Angélique Delahaye, Brice Hortefeux
Nej-röster : Sylvie Goulard, Nathalie Griesbeck
44. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 12
Ja-röster 549
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Marias, Škripek, Žitňanská
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Annemans, Arnautu, Bilde, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Synadinos, Voigt
PPE : : Alliot-Marie, Ayuso, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 63
ALDE : : van Baalen, Huitema, Lambsdorff, van Nieuwenhuizen, Theurer, Tørnæs
ECR : : Ashworth, Demesmaeker, Deva, Ford, Fox, Gericke, Girling, Kamall, Kirkhope, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Nicholson, Pretzell, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Van Bossuyt, Van Orden, Zahradil
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Bay, Bizzotto, Borghezio, de Graaff, Kappel, Maeijer, Mayer, Obermayr, Stuger, Vilimsky, Zijlstra
GUE/NGL : : de Jong, Mineur
PPE : : Šojdrová, Țurcanu
Nedlagda röster 43
ECR : : Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dohrmann, Dzhambazki, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Karim, Karlsson, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Messerschmidt, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Sernagiotto, Starbatty, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Złotowski
EFDD : : Bours, Iwaszkiewicz
ENF : : Atkinson, Marusik
NI : : Balczó, Dodds Diane, Kovács, Morvai
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Franck Proust
Nej-röster : Louise Bours
45. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 13/1
Ja-röster 602
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Dohrmann, Dzhambazki, Fotyga, Gericke, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jurek, Karim, Karlsson, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lucke, Marias, Messerschmidt, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Lundgren, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Winberg, Zanni, Zullo
ENF : : Annemans, Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Martin Dominique, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Kovács, Morvai, Synadinos, Voigt
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hölvényi, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 34
ALDE : : Huitema, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Deva, Ford, Fox, Girling, Kamall, Kirkhope, Lewer, McClarkin, McIntyre, Nicholson, Pretzell, Swinburne, Tannock, Van Orden, Zahradil
EFDD : : Iwaszkiewicz, Mach
ENF : : de Graaff, Maeijer, Marusik, Stuger, Zijlstra
NI : : Dodds Diane
PPE : : van de Camp, Danjean, Dantin, Dati, de Lange, Lenaers, van Nistelrooij, Schreijer-Pierik
Nedlagda röster 19
ECR : : Barekov
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour
ENF : : Atkinson
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Arnaud Danjean, Michel Dantin, Rachida Dati, Brice Hortefeux, Jan Zahradil
46. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 13/2
Ja-röster 358
ALDE : : Bilbao Barandica, Cavada, de Sarnez, Faria, Goulard, Griesbeck, Jäätteenmäki, Marinho e Pinto, Michel, Nicolai, Ries, Rochefort, Tremosa i Balcells, Vajgl
ECR : : Czarnecki, Czesak, Fotyga, Gosiewska, Gróbarczyk, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Marias, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Ujazdowski, Wiśniewska, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Kovács, Morvai, Synadinos, Voigt
PPE : : Arimont, Ayuso, Cadec, Casa, del Castillo Vera, Comodini Cachia, Estaràs Ferragut, Fisas Ayxelà, Gambús, González Pons, de Grandes Pascual, Herranz García, Kariņš, Lavrilleux, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Maullu, Metsola, Millán Mon, Morin-Chartier, Novakov, Pietikäinen, Rolin, Saïfi
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 267
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Calvet Chambon, Charanzová, De Backer, Deprez, Dlabajová, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Belder, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Fox, Gericke, Girling, Halla-aho, Henkel, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Bours, Iwaszkiewicz, Mach
ENF : : Atkinson, de Graaff, Kappel, Maeijer, Marusik, Mayer, Obermayr, Stuger, Vilimsky, Zijlstra
GUE/NGL : : de Jong, Mineur
NI : : Dodds Diane
PPE : : Alliot-Marie, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, van de Camp, Caspary, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Ferber, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gardini, Gieseke, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hetman, Hohlmeier, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Juvin, Kalinowski, Karas, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Melo, Mikolášik, Monteiro de Aguiar, Morano, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Preda, Rangel, Reul, Ribeiro, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
Verts/ALE : : Auken, Lamberts
Nedlagda röster 25
ALDE : : Uspaskich
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Lundgren, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans
PPE : : Joulaud, Pospíšil, Proust
S&D : : Grapini
Verts/ALE : : Keller Ska
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Rachida Dati
Nej-röster : Franck Proust
Nedlagda röster : Louise Bours
47. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 13/3
Ja-röster 474
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, De Backer, Deprez, de Sarnez, Faria, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Kallas, Kyuchyuk, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Takkula, Toom, Tremosa i Balcells, Vajgl, Vautmans, Verhofstadt, Weber Renate
ECR : : Marias
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Rebega
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Epitideios, Fountoulis, Morvai, Synadinos, Voigt
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bocskor, Böge, Bogovič, Buda, Buzek, Cadec, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Fisas Ayxelà, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Herranz García, Hetman, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Langen, Lavrilleux, Le Grip, Lewandowski, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Marinescu, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niedermayer, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Preda, Rangel, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Siekierski, Sógor, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Heubuch, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 158
ALDE : : van Baalen, Charanzová, Dlabajová, Federley, Huitema, Ježek, Lambsdorff, van Nieuwenhuizen, Petersen, Telička, Theurer, Tørnæs, Torvalds, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
GUE/NGL : : de Jong, Mineur
NI : : Balczó, Dodds Diane, Gollnisch, Kovács
PPE : : Bendtsen, Brok, van de Camp, Corazza Bildt, Deß, Ferber, Hohlmeier, Kariņš, Landsbergis, de Lange, La Via, Lenaers, Liese, Lins, Mann, Martusciello, Niebler, van Nistelrooij, Plenković, Proust, Reul, Schreijer-Pierik, Schwab, Šojdrová, Štefanec, Svoboda, Záborská
Nedlagda röster 15
ALDE : : Uspaskich, Väyrynen
ENF : : Annemans, Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Salvini
GUE/NGL : : Björk
PPE : : Csáky, Mikolášik, Pospíšil, Vaidere, Verheyen
S&D : : Poc
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Franck Proust
48. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 16/1
Ja-röster 532
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Demesmaeker, Marias, Stevens, Van Bossuyt
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Salvini
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kuneva, Kyllönen, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Epitideios, Fountoulis, Kovács, Morvai, Synadinos, Voigt
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Fisas Ayxelà, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Herranz García, Hetman, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Marinescu, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini , Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 82
ECR : : Ashworth, Deva, Dohrmann, Ford, Fox, Girling, Kamall, Karim, Kirkhope, Lewer, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Pretzell, von Storch, Swinburne, Tannock, Van Orden, Vistisen
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
NI : : Gollnisch
PPE : : Deß, Ferber, Florenz, Hohlmeier, Lins, Mann, Martusciello, Niebler, Reul, Verheyen
Nedlagda röster 40
ECR : : Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dzhambazki, Fotyga, Gericke, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lucke, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Sulík, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
ENF : : Annemans
NI : : Balczó, Dodds Diane
49. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 16/2
Ja-röster 573
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hyusmenova, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Weber Renate, Wikström
ECR : : Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Dzhambazki, Fotyga, Gericke, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jurek, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lucke, Marias, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, Sulík, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Arnautu, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Morvai, Synadinos, Voigt
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Fisas Ayxelà, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Herranz García, Hetman, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Marinescu, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 68
ALDE : : van Baalen, Huitema, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Deva, Dohrmann, Ford, Fox, Girling, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Lewer, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Pretzell, von Storch, Swinburne, Tannock, Tomašić, Van Orden, Vistisen
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Atkinson, Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, de Graaff, Maeijer, Marusik, Salvini, Stuger, Zijlstra
NI : : Gollnisch
PPE : : Deß, Hohlmeier, Liese, Lins, Mann, Martusciello, Niebler, Reul, Schwab, Verheyen
Nedlagda röster 2
ENF : : Annemans
S&D : : Poc
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Bruno Gollnisch, Cláudia Monteiro de Aguiar
50. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 16/3
Ja-röster 348
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hyusmenova, in 't Veld, Jakovčić, Ježek, Kyuchyuk, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate
ECR : : Marias
EFDD : : Bergeron
ENF : : Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Salvini
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Morvai, Synadinos, Voigt
PPE : : Arimont, Belet, Cadec, Danjean, Dantin, Dati, Gambús, Gieseke, Grossetête, Hübner, Joulaud, Juvin, Lamassoure, Lavrilleux, Le Grip, Lewandowski, McGuinness, Morano, Morin-Chartier, Pietikäinen, Ponga, Preda, Rolin, Saïfi, Sander, Vandenkendelaere
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 297
ALDE : : van Baalen, Huitema, Lambsdorff, van Nieuwenhuizen, Petersen, Theurer, Tørnæs
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fotyga, Fox, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Arnott, Batten, Beghin, Borrelli, Bours, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Paksas, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Zanni, Zullo
ENF : : Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
GUE/NGL : : de Jong
NI : : Dodds Diane, Gollnisch
PPE : : Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Becker, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gardini, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grzyb, Gyürk, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hölvényi, Hortefeux, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lenaers, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Ruas, Rübig, Salini, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
Nedlagda röster 5
ALDE : : Kallas
ECR : : Gericke, Ożóg
PPE : : Coelho, Pospíšil
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Angélique Delahaye, Brice Hortefeux, Franck Proust
51. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 16/4
Ja-röster 566
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas , Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate
ECR : : Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, Demesmaeker, Dzhambazki, Fotyga, Gericke, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Marias, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Stevens, Sulík, Tošenovský, Ujazdowski, Van Bossuyt, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Arnautu, Bay, Bilde, Borghezio, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mélin, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Troszczynski
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer
NI : : Balczó, Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Kovács, Morvai, Synadinos, Voigt
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Fisas Ayxelà, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Herranz García, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Marinescu, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niedermayer, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Rangel, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 70
ALDE : : van Baalen, Huitema, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Deva, Dohrmann, Fox, Girling, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Lewer, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, von Storch, Swinburne, Tannock, Tomašić, Van Orden, Vistisen
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Atkinson, Bizzotto, Buonanno, Fontana, Kappel, Maeijer, Marusik, Mayer, Obermayr, Salvini, Stuger, Vilimsky, Zijlstra
PPE : : Böge, Deß, Ferber, Hetman, Hohlmeier, Liese, Lins, Mann, Martusciello, Mikolášik, Niebler, Reul, Schwab, Verheyen
Nedlagda röster 7
ECR : : van Dalen, Henkel, Kölmel, Lucke, Starbatty, Trebesius
ENF : : Annemans
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Franck Proust
52. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 16/5
Ja-röster 469
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, Deprez, de Sarnez, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Belder, Czarnecki, Czesak, Demesmaeker, Dzhambazki, Fotyga, Gericke, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Marias, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Starbatty, Stevens, Sulík, Tošenovský, Ujazdowski, Van Bossuyt, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Annemans, Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Kovács, Morvai, Synadinos, Voigt
PPE : : Arimont, Ayuso, Belet, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Coelho, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Danjean, Dantin, Dati, Estaràs Ferragut, Fisas Ayxelà, Florenz, Gambús, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Herranz García, Hübner, Iturgaiz, Joulaud, Juvin, Kozłowska-Rajewicz , Kuhn, Lamassoure, de Lange, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, Mato, Maullu, Metsola, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Niedermayer, van Nistelrooij, Pietikäinen, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Saïfi, Sander, Schreijer-Pierik, Szejnfeld, Thun und Hohenstein, Valcárcel Siso, Vandenkendelaere, Virkkunen, Wenta, Zalba Bidegain
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 157
ALDE : : van Baalen, Huitema, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, van Dalen, Deva, Dohrmann, Fox, Girling, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Lewer, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Škripek, von Storch, Swinburne, Tannock, Tomašić, Van Orden, Vistisen
EFDD : : Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Winberg
ENF : : de Graaff, Maeijer, Marusik, Stuger, Zijlstra
PPE : : Alliot-Marie, Bach, Becker, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Collin-Langen, Comi, Csáky, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Ferber, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gardini, Gieseke, Grzyb, Gyürk, Hetman, Hohlmeier, Hölvényi, Hortefeux, Jahr, Jazłowiecka, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kyrtsos, Landsbergis, Langen, La Via, Lewandowski, Liese, Lins, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Melo, Mikolášik, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Novakov, Olbrycht, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Salini, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Tajani, Theocharous, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Vălean, Verheyen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
Nedlagda röster 22
ECR : : Barekov, Henkel, Kölmel, Lucke, Trebesius
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Nuttall, O'Flynn, Reid
ENF : : Atkinson
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Pilar del Castillo Vera, Angélique Delahaye, Brice Hortefeux
53. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 17/1
Ja-röster 546
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Griesbeck, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Demesmaeker, Gericke, Marias, Stevens, Tošenovský, Van Bossuyt, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Gollnisch, Kovács, Morvai, Voigt
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Fisas Ayxelà, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Herranz García, Hetman, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Marinescu, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 93
ALDE : : Huitema, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, Deva, Ford, Fotyga, Fox, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Starbatty, von Storch, Swinburne, Tannock, Trebesius, Ujazdowski, Van Orden, Wiśniewska, Wojciechowski, Złotowski
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Paksas, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Atkinson, de Graaff, Maeijer, Marusik, Stuger, Zijlstra
GUE/NGL : : de Jong, Mineur
NI : : Epitideios, Fountoulis, Synadinos
PPE : : Böge, Collin-Langen, Deß, Ferber, Gieseke, Hohlmeier, Liese, Lins, McAllister, Mann, Martusciello, Niebler, Reul, Schwab, Verheyen
Nedlagda röster 13
ECR : : van Dalen, Dohrmann, Dzhambazki, Karlsson, Messerschmidt, Nicholson, Škripek, Sulík, Tomašić, Vistisen
ENF : : Annemans
NI : : Dodds Diane
PPE : : del Castillo Vera
54. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 17/2
Ja-röster 388
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Demesmaeker, Deva, Ford, Fox, Girling, Kamall, Karim, Kirkhope, Lewer, McClarkin, McIntyre, Marias, Sernagiotto, Stevens, Swinburne, Tannock, Tošenovský, Van Bossuyt, Van Orden, Zahradil
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
PPE : : Arimont, Belet, Bendtsen, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Clune, Coelho, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Estaràs Ferragut, Fisas Ayxelà, González Pons, de Grandes Pascual, Herranz García, Hübner, Kelly, Kozłowska-Rajewicz, de Lange, Lenaers, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McGuinness, Maullu, Metsola, Millán Mon, Mussolini, van Nistelrooij, Pietikäinen, Rolin, Schreijer-Pierik, Szejnfeld, Thun und Hohenstein, Vandenkendelaere, Virkkunen
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Iotova, Ivan, Jaakonsaari , Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 226
ECR : : Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dohrmann, Dzhambazki, Fotyga, Gericke, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Karlsson, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lucke, Messerschmidt, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Škripek, Starbatty, von Storch, Trebesius, Ujazdowski, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Bergeron, Iwaszkiewicz, Mach, Paksas
ENF : : Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
NI : : Balczó, Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Kovács, Morvai, Synadinos, Voigt
PPE : : Alliot-Marie, Bach, Becker, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Caspary, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Comi, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Ferber, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hetman, Hohlmeier, Hölvényi, Hortefeux, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lewandowski, Liese, McAllister, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Melo, Mikolášik, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Nagy, Niebler, Niedermayer, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Tajani, Theocharous, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Vălean, Verheyen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
Nedlagda röster 36
ALDE : : Deprez
ECR : : Nicholson, Sulík, Tomašić
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Lundgren, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, Atkinson
GUE/NGL : : Maštálka, Ransdorf
PPE : : Ayuso, Iturgaiz, Macovei, Mato, Pospíšil, Valcárcel Siso, Zalba Bidegain
S&D : : Balčytis, Costa
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Rachida Dati
55. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 17/3
Ja-röster 335
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Griesbeck, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Demesmaeker, Marias, Stevens, Tošenovský, Van Bossuyt, Zahradil
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
PPE : : Arimont, Belet, Bendtsen, Cadec, Casa, Clune, Coelho, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Gräßle, Joulaud, Kelly, McGuinness, Maullu, Metsola, Pietikäinen, Rolin, Thun und Hohenstein, Vandenkendelaere
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 271
ECR : : Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dohrmann, Dzhambazki, Fotyga, Gericke, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Karlsson, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lucke, Messerschmidt, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Škripek, Starbatty, von Storch, Tomašić, Trebesius, Ujazdowski, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Arnott, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Bours, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Paksas, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Zanni, Zullo
ENF : : Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, Kovács, Morvai, Synadinos, Voigt
PPE : : Alliot-Marie, Bach, Becker, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, van de Camp, Caspary, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Collin-Langen, Comi, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Ferber, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hetman, Hohlmeier, Hortefeux, Jahr, Jazłowiecka, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski , Liese, Lins, McAllister, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Melo, Mikolášik, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Preda, Rangel, Reul, Ribeiro, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Vălean, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
Nedlagda röster 41
ALDE : : Deprez
ECR : : Ashworth, Deva, Ford, Fox, Girling, Kamall, Karim, Kirkhope, Lewer, McClarkin, McIntyre, Nicholson, Sernagiotto, Sulík, Swinburne, Tannock, Van Orden
ENF : : Annemans
GUE/NGL : : Maštálka, Ransdorf
NI : : Dodds Diane
PPE : : Ayuso, Estaràs Ferragut, Fisas Ayxelà, González Pons, de Grandes Pascual, Herranz García, Hölvényi, Hübner, Iturgaiz, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, Mato, Millán Mon, Pospíšil, Valcárcel Siso, Zalba Bidegain
S&D : : Balčytis, Toia
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Rachida Dati, Marco Zullo
Nej-röster : Franck Proust
56. A8-0213/2015 – Anna Záborská – ändringsförslag 1
Ja-röster 348
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Charanzová, De Backer, Deprez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Goerens, Goulard, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Demesmaeker, Marias, Stevens, Tošenovský, Van Bossuyt, Zahradil
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Mélin
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Fountoulis, Synadinos
PPE : : del Castillo Vera, Corazza Bildt, Kozłowska-Rajewicz, Millán Mon, van Nistelrooij, Pietikäinen, Szejnfeld, Thun und Hohenstein, Valcárcel Siso, Virkkunen, Wieland
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra , Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 255
ALDE : : de Sarnez, Griesbeck, Rochefort
ECR : : Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dzhambazki, Fotyga, Gericke, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lucke, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Škripek, Starbatty, von Storch, Trebesius, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Bergeron, Iwaszkiewicz, Mach, Paksas
ENF : : Annemans, Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
NI : : Balczó, Dodds Diane, Epitideios, Gollnisch, Kovács, Morvai, Voigt
PPE : : Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Becker, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hölvényi, Hortefeux, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Tajani, Theocharous, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Vălean, Verheyen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Morgano, Zoffoli
Nedlagda röster 54
ALDE : : Cavada, Girauta Vidal, Maura Barandiarán
ECR : : Ashworth, Deva, Dohrmann, Ford, Fox, Girling, Kamall, Karim, Karlsson, Kirkhope, Lewer, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Sernagiotto, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Van Orden, Vistisen
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Lundgren, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Atkinson
GUE/NGL : : Maštálka, Ransdorf
PPE : : Arimont, Belet, Bendtsen, Hübner, Pospíšil, Vandenkendelaere
S&D : : Balčytis
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Nedlagda röster : Javier Nart
57. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 22
Ja-röster 559
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Barekov, Belder, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Dohrmann, Dzhambazki, Fotyga, Gericke, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Karlsson, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lucke, Messerschmidt, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Starbatty, Stevens, Sulík, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Vistisen, Wiśniewska, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Salvini
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Ransdorf, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Dodds Diane, Epitideios, Kovács, Morvai, Synadinos
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hetman, Hohlmeier, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Theocharous, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan , Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 39
ALDE : : van Baalen, Huitema, van Nieuwenhuizen
ECR : : Pretzell, von Storch
EFDD : : Bergeron, Iwaszkiewicz, Mach
ENF : : Annemans, Arnautu, Bay, Bilde, Boutonnet, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
NI : : Gollnisch
Nedlagda röster 41
ALDE : : Mazuronis
ECR : : Ashworth, Deva, Ford, Fox, Kamall, Karim, Kirkhope, Lewer, McClarkin, McIntyre, Sernagiotto, Škripek, Swinburne, Tannock, Tomašić, Van Orden, Wojciechowski
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Lundgren, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Atkinson, Briois
NI : : Voigt
S&D : : Poc
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Jean-Luc Mélenchon
58. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 28/3
Ja-röster 520
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Demesmaeker, Ford, Fox, Girling, Kamall, Kirkhope, Lewer, McIntyre, Stevens, Swinburne, Tannock, Van Bossuyt, Van Orden, Žitňanská
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bergeron, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Hookem, James, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour
ENF : : Annemans, Atkinson
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Carthy, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Ransdorf, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Epitideios, Fountoulis, Kovács, Morvai, Synadinos, Voigt
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Fisas Ayxelà, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hetman, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Marinescu, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 61
ECR : : Pretzell
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Iwaszkiewicz, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Arnautu, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
NI : : Gollnisch
PPE : : Böge, Deß, Ferber, Florenz, Hohlmeier, Lins, Mann, Martusciello, Niebler, Polčák, Reul, Verheyen
Nedlagda röster 55
ECR : : Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Fotyga, Gericke, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Karim, Karlsson, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lucke, McClarkin, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, von Storch, Sulík, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Złotowski
EFDD : : Helmer, Lundgren, Mach, Winberg
ENF : : Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Rebega, Salvini
NI : : Dodds Diane
59. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 34/2
Ja-röster 461
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Škripek, von Storch
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Rebega
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Couso Permuy, Ernst, Maltese, Michels, Scholz
NI : : Balczó, Fountoulis, Kovács, Morvai, Synadinos, Voigt
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Bach, Becker, Belet, Bocskor, Böge, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Fisas Ayxelà, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hetman, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Marinescu, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Bové, Buchner, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 149
ALDE : : van Baalen, Huitema, van Nieuwenhuizen, Petersen
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Złotowski
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
GUE/NGL : : Anderson Martina, Björk, Carthy, De Masi, Eck, Ferreira João, Hadjigeorgiou, Hazekamp, Juaristi Abaunz, Kari, Kyllönen, Lösing, Maštálka, Matias, Ní Riada, Ransdorf, Viegas, Zuber
NI : : Dodds Diane, Gollnisch
PPE : : Ayuso, Bendtsen, Deß, Ferber, Florenz, Gieseke, Hohlmeier, Liese, Mann, Martusciello, Niebler, Reul, Verheyen
Nedlagda röster 24
ALDE : : Väyrynen
ECR : : Žitňanská
EFDD : : Iwaszkiewicz, Moi
ENF : : Marusik
GUE/NGL : : Flanagan, Forenza, González Peñas, Händel, Iglesias, de Jong, Kuneva, Le Hyaric, Mélenchon, Mineur, Omarjee, Sánchez Caldentey, Senra Rodríguez, Spinelli, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Zimmer
PPE : : González Pons
60. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 36/1
Ja-röster 303
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, De Backer, Deprez, de Sarnez, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Kallas, Kyuchyuk, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Händel, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Matias, Mélenchon, Ní Riada, Omarjee, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Fountoulis, Kovács, Morvai, Synadinos
PPE : : Christoforou, Cicu, Gambús, Gräßle, Hübner, Lavrilleux, Mussolini, Pitera, Rolin, Virkkunen
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Arena, Ayala Sender, Balas, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli , Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Bové, Buchner, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 312
ALDE : : van Baalen, Charanzová, Dlabajová, Huitema, Ježek, Lambsdorff, van Nieuwenhuizen, Telička, Theurer, Tørnæs
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Arnott, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Bours, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Paksas, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Zanni, Zullo
ENF : : Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
NI : : Dodds Diane, Gollnisch
PPE : : Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Becker, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hetman, Hohlmeier, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Rangel, Reul, Ribeiro, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Verheyen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
Nedlagda röster 13
ALDE : : Mazuronis
GUE/NGL : : de Jong, Maštálka, Mineur, Ransdorf
NI : : Voigt
PPE : : Arimont, Belet, Juvin, Łukacijewska, McAllister, Vandenkendelaere
S&D : : Balčytis
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Angélique Delahaye
Nej-röster : Brice Hortefeux, Jérôme Lavrilleux, Franck Proust
61. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 36/2
Ja-röster 346
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, De Backer, de Sarnez, Faria, Gerbrandy, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Kallas, Kyuchyuk, Marinho e Pinto, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nicolai, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Takkula, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Couso Permuy, De Masi, Ernst, Forenza, González Peñas, Händel, Iglesias, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Matias, Mélenchon, Michels, Ní Riada, Omarjee, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Torres Martínez, Urbán Crespo, Zimmer
NI : : Fountoulis, Morvai, Synadinos, Voigt
PPE : : Arimont, Bach, Becker, Belet, Bogovič, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Christoforou, Cicu, Clune, Collin-Langen, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Ehler, Gabriel, Gambús, Gräßle, Grossetête, Hortefeux, Hübner, Juvin, Karas, Kefalogiannis, Kelly, Koch, Köstinger, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, de Lange, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, McGuinness, Macovei, Maletić, Morano, Morin-Chartier, Mussolini, Nagy, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Paunova, Peterle, Petir, Pietikäinen, Ponga, Proust, Rangel, Rolin, Saïfi, Sander, Saryusz-Wolski, Schmidt, Schreijer-Pierik, Šuica, Tajani, Thun und Hohenstein, Tomc, Vandenkendelaere, Virkkunen, Vozemberg, Wenta, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, McAvan, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Bové, Buchner, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 238
ALDE : : van Baalen, Charanzová, Deprez, Dlabajová, Federley, Huitema, Ježek, Lambsdorff, van Nieuwenhuizen, Telička, Theurer, Tørnæs, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Arnott, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Bours, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Paksas, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Zanni, Zullo
ENF : : Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
GUE/NGL : : de Jong, Mineur
NI : : Balczó, Dodds Diane, Gollnisch, Kovács
PPE : : Alliot-Marie, Bendtsen, Bocskor, Brok, Buda, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Cirio, Comi, Csáky, Deli, Deß, Deutsch, Dorfmann, Erdős, Ferber, Fisas Ayxelà, Florenz, Gahler, Gál, Gardini, Gieseke, Grzyb, Gyürk, Hetman, Hohlmeier, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Kalinowski, Kariņš, Kelam, Kósa, Kovatchev, Landsbergis, Langen, La Via, Lewandowski, Liese, Lins, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Monteiro de Aguiar, Mureșan, Niebler, Pabriks, Pieper, Pitera, Plenković, Pogliese, Pospíšil, Reul, Ribeiro, Ruas, Rübig, Salini, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šulin, Svoboda, Szejnfeld, Tőkés, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Vălean, Verheyen, Wałęsa, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zdrojewski, Zeller
Nedlagda röster 44
ALDE : : Girauta Vidal, Maura Barandiarán, Mazuronis
ENF : : Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Salvini
GUE/NGL : : Eck, Ferreira João, Flanagan, Hazekamp, Juaristi Abaunz, Kari, Maštálka, Ransdorf, Spinelli, Vergiat, Viegas, Zuber
PPE : : Ayuso, Coelho, Estaràs Ferragut, Gáll-Pelcz, González Pons, de Grandes Pascual, Hölvényi, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, Mikolášik, Millán Mon, Plura, Polčák, Preda, Saudargas, Valcárcel Siso, Zalba Bidegain, Zver
S&D : : Christensen, Kofod, Maňka, Poc
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Nedlagda röster : Jean-Luc Mélenchon
62. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 37/1
Ja-röster 473
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Kallas, Kyuchyuk, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Weber Renate, Wikström
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Händel, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Matias, Mélenchon, Michels, Ní Riada, Omarjee, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Fountoulis, Morvai, Synadinos
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Fisas Ayxelà, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hetman, Hölvényi, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Marinescu, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Arena, Ayala Sender, Balas, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Bové, Buchner, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 144
ALDE : : van Baalen, Dlabajová, Huitema, Ježek, van Nieuwenhuizen, Telička, Theurer, Tørnæs
ECR : : Ashworth, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bergeron, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
GUE/NGL : : de Jong, Mineur
NI : : Dodds Diane, Gollnisch, Voigt
PPE : : Deß, Ferber, Florenz, Gieseke, Hohlmeier, Kariņš, Liese, Lins, Mann, Martusciello, Niebler, Reul, Verheyen
Nedlagda röster 7
ALDE : : Lambsdorff
EFDD : : Paksas
GUE/NGL : : Maštálka, Ransdorf
NI : : Balczó, Kovács
S&D : : Balčytis
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Brice Hortefeux
63. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 37/2
Ja-röster 326
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Charanzová, Deprez, de Sarnez, Faria, Federley, Girauta Vidal, Goerens, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Kallas, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Radoš, Selimovic, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Salvini
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Carthy, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Händel, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Matias, Mélenchon, Michels, Ní Riada, Omarjee, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Fountoulis, Kovács, Morvai, Synadinos
PPE : : Brok, Cadec, Christoforou, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Gräßle, Grossetête, Hortefeux, Hübner, Kozłowska-Rajewicz, Lamassoure, Lavrilleux, Le Grip, Morano, Morin-Chartier, Pietikäinen, Ponga, Proust, Saïfi, Sander, Saryusz-Wolski, Thun und Hohenstein, Tőkés, Wieland
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Arena, Ayala Sender, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Bové, Buchner, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Trüpel, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 286
ALDE : : van Baalen, De Backer, Dlabajová, Goulard, Griesbeck, Huitema, Ježek, Lambsdorff, van Nieuwenhuizen, Petersen, Ries, Rochefort, Telička, Theurer, Tørnæs
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bergeron, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
GUE/NGL : : Björk, de Jong, Mineur
NI : : Balczó, Dodds Diane, Gollnisch, Voigt
PPE : : Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Becker, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Buda, Buzek, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Cirio, Clune, Coelho, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Grzyb, Gyürk, Hetman, Hohlmeier, Hölvényi, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kuhn, Kyrtsos, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Pospíšil, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Salini, Saudargas, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Balčytis
Nedlagda röster 15
ALDE : : Gerbrandy, Kyuchyuk, Mazuronis, Meissner, van Miltenburg, Schaake, Takkula
EFDD : : Paksas
GUE/NGL : : Maštálka, Ransdorf
PPE : : Arimont, Belet, Juvin, Preda, Vandenkendelaere
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Nedlagda röster : Franck Proust
64. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 37/3
Ja-röster 309
ALDE : : Ali, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Deprez, de Sarnez, Faria, Federley, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Kyuchyuk, Marinho e Pinto, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Radoš, Ries, Rochefort, Selimovic, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ford
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Händel, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Matias, Mélenchon, Michels, Ní Riada, Omarjee, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Fountoulis, Kovács, Morvai, Synadinos
PPE : : Arimont, Belet, Buzek, Comodini Cachia, Gabriel, Grzyb, Hübner, Jazłowiecka, Kalinowski, Kefalogiannis, Kozłowska-Rajewicz, Kyrtsos, La Via, Le Grip, Mikolášik, Novakov, Olbrycht, Paunova, Peterle, Pietikäinen, Rolin, Saryusz-Wolski, Siekierski, Šojdrová, Štefanec, Šuica, Svoboda, Thun und Hohenstein, Vandenkendelaere, Wenta, Záborská, Zagorakis
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Arena, Ayala Sender, Balas, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Bové, Buchner, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Škrlec, Šoltes, Staes, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 286
ALDE : : Arthuis, van Baalen, De Backer, Dlabajová, Huitema, Ježek, Lambsdorff, Meissner, van Nieuwenhuizen, Petersen, Telička, Theurer, Tørnæs
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Arnott, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Bours, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Paksas, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Zanni, Zullo
ENF : : Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
GUE/NGL : : de Jong, Mineur
NI : : Balczó, Dodds Diane, Gollnisch, Voigt
PPE : : Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Becker, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Brok, Buda, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Comi, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Florenz, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Gyürk, Hohlmeier, Hölvényi, Hortefeux, Iturgaiz, Jahr, Joulaud, Juvin, Karas, Kariņš, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kuhn, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, Lavrilleux, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, López-Istúriz White, Łukacijewska, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Pabriks, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Ponga, Pospíšil, Proust, Rangel, Reul, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saudargas, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schwab, Sógor, Štětina, Stier, Stolojan, Šulin, Szejnfeld, Tajani, Tőkés, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Zalba Bidegain, Zeller, Zwiefka
Nedlagda röster 29
ALDE : : Charanzová, Gerbrandy, Girauta Vidal, Kallas, Maura Barandiarán, Mazuronis, van Miltenburg, Schaake, Takkula, Väyrynen
ECR : : Žitňanská
ENF : : Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Salvini
GUE/NGL : : Maštálka, Ransdorf
PPE : : Collin-Langen, Gambús, Hetman, Polčák, Preda, Ribeiro, Țurcanu, Wieland, Zdrojewski, Zver
S&D : : Balčytis
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Marco Zullo
Nej-röster : Constance Le Grip
Nedlagda röster : Javier Nart
65. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 41
Ja-röster 309
ALDE : : Ali, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Charanzová, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Girauta Vidal, Goerens, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kyuchyuk, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Selimovic, Telička, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Ransdorf, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Fountoulis, Kovács, Morvai, Synadinos
PPE : : Cadec, Danjean, Dantin, Dati, Gräßle, Grossetête, Hübner, Kozłowska-Rajewicz, Lamassoure, Lavrilleux, Le Grip, Łukacijewska, Morin-Chartier, Ponga, Preda, Rolin, Saïfi, Sander, Thun und Hohenstein
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Bové, Buchner, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 258
ALDE : : Arthuis, van Baalen, De Backer, Goulard, Griesbeck, Huitema, Lambsdorff, van Nieuwenhuizen, Rochefort, Theurer, Tørnæs
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bergeron, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, Atkinson, de Graaff, Kappel, Maeijer, Marusik, Mayer, Monot, Obermayr, Stuger, Vilimsky, Zijlstra
NI : : Dodds Diane, Gollnisch, Voigt
PPE : : Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Buda, Buzek, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Grzyb, Gyürk, Hetman, Hohlmeier, Hölvényi, Hortefeux, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kuhn, Kyrtsos, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, López-Istúriz White, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Rangel, Reul, Ribeiro, Ruas, Rübig, Salini, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Tőkés, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
Nedlagda röster 59
ALDE : : Gerbrandy, Kallas, van Miltenburg, Schaake
ECR : : Ford
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mélin, Montel, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Troszczynski
NI : : Balczó
PPE : : Arimont, Coelho, Juvin, Niedermayer, Pietikäinen, Pospíšil, Proust, Vandenkendelaere
S&D : : Christensen, Kofod
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Angélique Delahaye, Brice Hortefeux
Nej-röster : Fredrick Federley, Jan Zahradil
Nedlagda röster : Bruno Gollnisch, Christel Schaldemose
66. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 42/2
Ja-röster 344
ALDE : : Ali, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ford
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Ransdorf, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Fountoulis, Kovács, Morvai, Synadinos
PPE : : Arimont, Belet, Buzek, Cadec, Casa, Coelho, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Estaràs Ferragut, Fisas Ayxelà, González Pons, Hübner, Kozłowska-Rajewicz, López-Istúriz White, Łukacijewska, Maullu, Metsola, Pietikäinen, Rolin, Szejnfeld, Thun und Hohenstein, Vandenkendelaere, Virkkunen
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Bové, Buchner, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 273
ALDE : : Arthuis, Lambsdorff, Takkula
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Orden, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bergeron, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Paksas, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
NI : : Balczó, Dodds Diane, Gollnisch, Voigt
PPE : : Alliot-Marie, Bach, Becker, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Brok, Buda, van de Camp, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Collin-Langen, Comi, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Ferber, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hetman, Hohlmeier, Hölvényi, Hortefeux, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kuhn, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Melo, Mikolášik, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer , van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Tajani, Tőkés, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Vălean, Verheyen, Voss, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Morgano, Zoffoli
Nedlagda röster 12
ALDE : : Mazuronis
ECR : : Demesmaeker, Stevens, Van Bossuyt
PPE : : Ayuso, de Grandes Pascual, Iturgaiz, Kyrtsos, Mato, Millán Mon, Valcárcel Siso, Vozemberg
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Rachida Dati
67. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 45/2
Ja-röster 310
ALDE : : Ali, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Deprez, de Sarnez, Gerbrandy, Goulard, Griesbeck, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Kallas, Kyuchyuk, Marinho e Pinto, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Toom, Tremosa i Balcells, Vajgl, Vautmans, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Couso Permuy, De Masi, Ernst, Händel, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Matias, Michels, Ní Riada, Omarjee, Scholz, Senra Rodríguez, Zimmer
NI : : Fountoulis, Morvai, Synadinos, Voigt
PPE : : Buda, Buzek, Cadec, Casa, del Castillo Vera, Cicu, Cirio, Clune, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Ehler, Gabriel, Gardini, Grossetête, Grzyb, Hortefeux, Hübner, Joulaud, Kalinowski, Kelly, Kozłowska-Rajewicz, Lamassoure, La Via, Lavrilleux, Le Grip, McGuinness, Macovei, Morano, Morin-Chartier, Novakov, Olbrycht, Paunova, Pietikäinen, Pogliese, Polčák, Ponga, Preda, Proust, Rangel, Ribeiro, Rolin, Saïfi, Sander, Siekierski, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Virkkunen, Wenta, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, McAvan, Mamikins, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Melior, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schlein, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Willmott, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Bové, Buchner, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 261
ALDE : : Arthuis, van Baalen, Charanzová, De Backer, Dlabajová, Faria, Federley, Girauta Vidal, Huitema, Ježek, Lambsdorff, Maura Barandiarán, van Nieuwenhuizen, Petersen, Telička, Theurer, Tørnæs, Torvalds
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Arnott, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Bours, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Paksas, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Zanni, Zullo
ENF : : Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
GUE/NGL : : Eck, Ferreira João, Hazekamp, de Jong, Juaristi Abaunz, Maštálka, Mineur, Ransdorf, Spinelli, Viegas, Zuber
NI : : Balczó, Dodds Diane, Gollnisch
PPE : : Alliot-Marie, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Brok, van de Camp, Caspary, Cesa, Coelho, Corazza Bildt, Csáky, Deß, Dorfmann, Erdős, Ferber, Florenz, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gieseke, Gräßle, Gyürk, Hetman, Hohlmeier, Hölvényi, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Karas, Kariņš, Kelam, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kuhn, Kyrtsos, Landsbergis, de Lange, Langen, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, McAllister, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Monteiro de Aguiar, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Pabriks, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pospíšil, Reul, Rübig, Salini, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schwab, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Stolojan, Šuica, Svoboda, Tőkés, Țurcanu, Ungureanu, Vaidere, Vălean, Verheyen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wieland, Záborská, Zalba Bidegain
S&D : : Mizzi
Nedlagda röster 48
ALDE : : Goerens, Takkula, Uspaskich, Väyrynen
GUE/NGL : : Flanagan, Forenza, González Peñas, Iglesias, Kari, Maltese, Mélenchon, Sánchez Caldentey, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat
NI : : Kovács
PPE : : Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Estaràs Ferragut, Fisas Ayxelà, González Pons, de Grandes Pascual, Juvin, López-Istúriz White, Łukacijewska, Millán Mon, Peterle, Petir, Ruas, Štětina, Šulin, Urutchev, Valcárcel Siso, Vandenkendelaere, Zdrojewski, Zeller, Zver
S&D : : Christensen, Kofod, Lauristin, Maňka, Poc, Schaldemose, Szanyi, Zala
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Nej-röster : Javier Nart
Nedlagda röster : Pilar del Castillo Vera, Brice Hortefeux, Luděk Niedermayer, Franck Proust
68. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 50
Ja-röster 565
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Charanzová, De Backer, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Dzhambazki, Ford, Fotyga, Gericke, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lucke, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Arnautu, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Ransdorf, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Dodds Diane, Fountoulis, Gollnisch, Kovács, Morvai, Synadinos, Voigt
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bocskor, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hetman, Hohlmeier, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Tőkés, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zalba Bidegain, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Picula, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sant, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Bové, Buchner, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 53
ALDE : : van Baalen, Huitema, van Nieuwenhuizen
ECR : : Ashworth, Deva, Dohrmann, Fox, Girling, Kamall, Karim, Karlsson, Lewer, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Pretzell, Swinburne, Tannock, Van Orden, Vistisen
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Atkinson, Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, de Graaff, Maeijer, Salvini, Stuger, Zijlstra
PPE : : Bendtsen, Deutsch
Nedlagda röster 4
ALDE : : Deprez
ENF : : Annemans, Marusik
S&D : : Szanyi
69. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 53/1
Ja-röster 491
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Charanzová, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Dzhambazki, Fotyga, Gericke, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lucke, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Sernagiotto, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Kappel, Mayer, Obermayr
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Björk, Couso Permuy, Ernst, Forenza, Händel, Juaristi Abaunz, Kari, Kuneva, Kyllönen, Maltese, Maštálka, Michels, Omarjee, Ransdorf, Scholz, Senra Rodríguez, Zimmer
NI : : Dodds Diane, Fountoulis, Morvai, Synadinos
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Buda, Buzek, Cadec, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Fisas Ayxelà, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Gyürk, Hetman, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Jahr, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lewandowski, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Marinescu, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niedermayer, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Tajani, Thun und Hohenstein, Tőkés, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zalba Bidegain, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile , Geringer de Oedenberg, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Bové, Buchner, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 104
ALDE : : van Baalen, Huitema, Lambsdorff, Meissner, van Nieuwenhuizen, Theurer, Tørnæs
ECR : : Ashworth, Deva, Dohrmann, Fox, Kamall, Karlsson, Lewer, McIntyre, Messerschmidt, Pretzell, Tannock, Van Orden, Vistisen
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mélin, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Zijlstra
GUE/NGL : : Eck, Ferreira João, Hazekamp, de Jong, Le Hyaric, Matias, Mélenchon, Mineur, Vergiat, Viegas, Zuber
NI : : Balczó, Gollnisch, Kovács, Voigt
PPE : : van de Camp, Deß, Ferber, Florenz, Gieseke, Hohlmeier, de Lange, Lenaers, Lins, Mann, Martusciello, Niebler, van Nistelrooij, Reul, Schreijer-Pierik, Verheyen
Nedlagda röster 20
ALDE : : De Backer
ECR : : Girling, Karim, McClarkin, Škripek, Swinburne, Tomašić
ENF : : Vilimsky
GUE/NGL : : Anderson Martina, Carthy, De Masi, Flanagan, González Peñas, Iglesias, Lösing, Ní Riada, Sánchez Caldentey, Spinelli, Torres Martínez, Urbán Crespo
70. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 53/2
Ja-röster 363
ALDE : : Ali, Auštrevičius, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Charanzová, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goulard, Griesbeck, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Dzhambazki, Fotyga, Gericke, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lucke, Ożóg, Piotrowski, Poręba, Sernagiotto, Starbatty, Stevens, Sulík, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Annemans, Briois, Kappel, Mayer, Obermayr
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Björk, Couso Permuy, Ernst, Flanagan, Forenza, González Peñas, Händel, Iglesias, Kari, Kuneva, Kyllönen, Maltese, Maštálka, Michels, Omarjee, Ransdorf, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Torres Martínez, Urbán Crespo, Zimmer
NI : : Fountoulis, Morvai, Synadinos
PPE : : Ayuso, Brok, Buzek, Casa, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Dantin, Estaràs Ferragut, Fisas Ayxelà, Florenz, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Hübner, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, Macovei, Mato, Maullu, Metsola, Millán Mon, Nagy, Pietikäinen, Rolin, Thun und Hohenstein, Valcárcel Siso, Virkkunen
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Bové, Buchner, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 182
ALDE : : Arthuis, van Baalen, Huitema, Lambsdorff, van Nieuwenhuizen, Theurer, Tørnæs
ECR : : Dohrmann, Karlsson, Messerschmidt, Pretzell, von Storch, Vistisen
EFDD : : Iwaszkiewicz
ENF : : Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, de Graaff, Maeijer, Marusik, Salvini, Stuger, Zijlstra
GUE/NGL : : Eck, Ferreira João, Hazekamp, de Jong, Juaristi Abaunz, Matias, Mélenchon, Mineur, Spinelli, Viegas, Zuber
NI : : Balczó, Kovács
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Buda, Cadec, van de Camp, Caspary, Cesa, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Csáky, Danjean, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Ferber, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, Grossetête, Gyürk, Hetman, Hohlmeier, Hölvényi, Hortefeux, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, McGuinness, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Melo, Mikolášik, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Tőkés, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
Nedlagda röster 68
ALDE : : De Backer, Uspaskich
ECR : : Ashworth, Deva, Ford, Fox, Girling, Kamall, Karim, Lewer, McClarkin, McIntyre, Škripek, Swinburne, Tannock, Tomašić, Van Orden
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, James, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Boutonnet, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Mélin, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Troszczynski, Vilimsky
GUE/NGL : : Anderson Martina, Carthy, De Masi, Le Hyaric, Lösing, Ní Riada, Vergiat
NI : : Gollnisch, Voigt
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Nej-röster : Gesine Meissner
71. A8-0213/2015 – Anna Záborská – punkt 56/2
Ja-röster 348
ALDE : : Ali, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ożóg
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
ENF : : Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Salvini
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Händel, Hazekamp, Iglesias, Juaristi Abaunz, Kari, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Ní Riada, Omarjee, Ransdorf, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Fountoulis, Kovács, Morvai, Synadinos, Voigt
PPE : : Arimont, Belet, Cadec, Casa, Coelho, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Estaràs Ferragut, Fisas Ayxelà, González Pons, de Grandes Pascual, Hübner, Kozłowska-Rajewicz, Lavrilleux, López-Istúriz White, Łukacijewska, Mato, Metsola, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Pietikäinen, Rolin, Thun und Hohenstein, Valcárcel Siso, Vandenkendelaere, Virkkunen, Zalba Bidegain, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Bové, Buchner, Delli, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 235
ALDE : : Arthuis, Lambsdorff, Tørnæs
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Piotrowski, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Orden, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Helmer, Iwaszkiewicz, Mach
ENF : : Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
NI : : Dodds Diane, Gollnisch
PPE : : Alliot-Marie, Ayuso, Bach, Becker, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Buda, Buzek, van de Camp, Caspary, Cesa, Cicu, Cirio, Clune, Collin-Langen, Comi, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Ferber, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, Gräßle, Grossetête, Gyürk, Hetman, Hohlmeier, Hölvényi, Hortefeux, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Maullu, Melo, Mikolášik, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Tőkés, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Vălean, Verheyen, Voss, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zdrojewski, Zeller, Zver
Nedlagda röster 26
ALDE : : Uspaskich
ECR : : Demesmaeker, Ford, Stevens, Van Bossuyt
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Hookem, James, Lundgren, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
GUE/NGL : : de Jong, Mineur
PPE : : Pospíšil
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Rachida Dati
Nej-röster : Stanisław Ożóg, Michael Theurer
72. A8-0213/2015 – Anna Záborská – Skäl C
Ja-röster 563
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Fotyga, Gericke, Gosiewska, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Karlsson, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lucke, Messerschmidt, Ożóg, Piotrowski, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, von Storch, Sulík, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Arnott, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Bours, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, Etheridge, Evi, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Moi, Nuttall, O'Flynn, Paksas, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Zanni, Zullo
ENF : : Annemans, Atkinson, Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Kappel, Marusik, Mayer, Obermayr, Rebega, Salvini, Vilimsky
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Ransdorf, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Balczó, Dodds Diane, Fountoulis, Kovács, Morvai, Synadinos, Voigt
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Fisas Ayxelà, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Gyürk, Hetman, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kuhn, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Marinescu, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Tőkés, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Virkkunen, Voss, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zalba Bidegain, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Bové, Buchner, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 40
ECR : : Ford, Pretzell
ENF : : Arnautu, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Mélin, Monot, Montel, Philippot, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Zijlstra
NI : : Gollnisch
PPE : : Collin-Langen, Deß, Ferber, Florenz, Gieseke, Hohlmeier, Lins, Mann, Martusciello, Niebler, Pabriks, Reul, Verheyen
Nedlagda röster 13
ALDE : : Mazuronis
ECR : : Ashworth, Fox, Girling, Kamall, Karim, Lewer, McClarkin, McIntyre, Swinburne, Tannock, Van Orden
EFDD : : Mach
73. A8-0213/2015 – Anna Záborská – Skäl G
Ja-röster 516
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Ashworth, Barekov, Belder, van Dalen, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Ford, Fox, Gericke, Halla-aho, Henkel, Kamall, Karim, Karlsson, Kölmel, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Zahradil, Žitňanská
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Bergeron, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Ransdorf, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Dodds Diane, Fountoulis, Synadinos, Voigt
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Fisas Ayxelà, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Gyürk, Hetman, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kyrtsos, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Marinescu, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schreijer-Pierik, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Tőkés, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Virkkunen, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zalba Bidegain, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Bové, Buchner, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 46
ECR : : Czarnecki, Czesak, Fotyga, Girling, Gosiewska, Jackiewicz, Jurek, Karski, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Ożóg, Piotrowski, Pretzell, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Złotowski
EFDD : : Lundgren, Winberg
ENF : : Arnautu, Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, de Graaff, Kappel, Maeijer, Mayer, Obermayr, Salvini, Stuger, Vilimsky, Zijlstra
PPE : : Collin-Langen, Deß, Ferber, Florenz, Gieseke, Hohlmeier, Lins, Mann, Martusciello, Niebler, Reul, Verheyen
Nedlagda röster 47
ECR : : von Storch
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour
ENF : : Annemans, Atkinson, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Marusik, Mélin, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Troszczynski
NI : : Balczó, Gollnisch, Kovács, Morvai
74. A8-0213/2015 – Anna Záborská – Skäl Q
Ja-röster 374
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Demesmaeker, Ford, Fox, Girling, Kamall, Karim, Lewer, McClarkin, McIntyre, Sernagiotto, Stevens, Swinburne, Tannock, Tomašić, Van Bossuyt, Van Orden, Zahradil
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Ransdorf, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Dodds Diane, Fountoulis, Synadinos
PPE : : Arimont, Ayuso, Belet, Brok, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Coelho, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Estaràs Ferragut, Fisas Ayxelà, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Hübner, Joulaud, Kozłowska-Rajewicz, de Lange, Lavrilleux, Lenaers, López-Istúriz White, Łukacijewska, Mato, Maullu, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, van Nistelrooij, Pabriks, Pietikäinen, Rolin, Saïfi, Schreijer-Pierik, Schwab, Szejnfeld, Thun und Hohenstein, Valcárcel Siso, Vandenkendelaere, Virkkunen, Zalba Bidegain, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Arena, Ayala Sender, Balas, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland , Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Pirinski, Pittella, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Bové, Buchner, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 175
ECR : : Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Deva, Dzhambazki, Fotyga, Gericke, Gosiewska, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lucke, Ożóg, Piotrowski, Pretzell, Škripek, Starbatty, von Storch, Trebesius, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Žitňanská, Złotowski
EFDD : : Bergeron, Mach
ENF : : Borghezio, Buonanno, Fontana, de Graaff, Kappel, Maeijer, Mayer, Obermayr, Salvini, Stuger, Vilimsky, Zijlstra
NI : : Kovács
PPE : : Alliot-Marie, Bach, Becker, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Buda, Caspary, Cesa, Cicu, Cirio, Clune, Collin-Langen, Comi, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Ferber, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, Grossetête, Gyürk, Hetman, Hohlmeier, Hölvényi, Hortefeux, Jahr, Jazłowiecka, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Lamassoure, Landsbergis, Langen, La Via, Le Grip, Lewandowski, Liese, Lins, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Melo, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, Novakov, Olbrycht, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Ruas, Rübig, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Tajani, Tőkés, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Vălean, Verheyen, Voss, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zdrojewski, Zeller
Nedlagda röster 58
ALDE : : Mazuronis
ECR : : Dohrmann, Karlsson, Messerschmidt, Sulík, Vistisen
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Nuttall, O'Flynn, Paksas, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Bizzotto, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, Jalkh, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Martin Dominique, Marusik, Mélin, Monot, Montel, Philippot, Rebega, Schaffhauser, Troszczynski
NI : : Balczó, Gollnisch, Morvai, Voigt
S&D : : Balčytis, Poc
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Ja-röster : Rachida Dati
75. A8-0213/2015 – Anna Záborská – Skäl T
Ja-röster 484
ALDE : : Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Dlabajová, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Griesbeck, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tremosa i Balcells, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
ECR : : Demesmaeker, Stevens, Van Bossuyt
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, Corrao, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ernst, Ferreira João, Flanagan, Forenza, González Peñas, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kuneva, Kyllönen, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Ransdorf, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
NI : : Fountoulis, Synadinos
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Bach, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Bogovič, Buda, Buzek, Cadec, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Clune, Coelho, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fisas Ayxelà, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Gyürk, Hetman, Hohlmeier, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Jahr, Jazłowiecka, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Karas, Kariņš, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Maullu, Melo, Metsola, Mikolášik, Millán Mon, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Paunova, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Rangel, Reul, Ribeiro, Rolin, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schreijer-Pierik, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Tőkés, Țurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Wałęsa, Wenta, Wieland, Záborská, Zalba Bidegain, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Arena, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boștinaru, Brannen, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Stanishev, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Bové, Buchner, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Harms, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Turmes, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 72
ECR : : Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Deva, Dzhambazki, Fotyga, Gericke, Gosiewska, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Karim, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lucke, Ożóg, Piotrowski, Pretzell, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, von Storch, Sulík, Trebesius, Ujazdowski, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Złotowski
EFDD : : Bergeron, Mach
ENF : : Annemans, Arnautu, Bay, Bilde, Boutonnet, Briois, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
NI : : Balczó, Dodds Diane, Gollnisch
PPE : : Cicu, Cirio, Collin-Langen, Peterle
Nedlagda röster 49
ALDE : : Lambsdorff, Mazuronis
ECR : : Dohrmann, Ford, Fox, Girling, Kamall, Karlsson, Lewer, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Swinburne, Tannock, Tomašić, Van Orden, Vistisen, Žitňanská
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Coburn, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Atkinson, Bizzotto, Borghezio, Buonanno, Fontana, Marusik, Rebega, Salvini
NI : : Kovács, Morvai, Voigt
76. A8-0213/2015 – Anna Záborská – resolution
Ja-röster 344
ALDE : : Auštrevičius, Bearder, Bilbao Barandica, De Backer, Deprez, de Sarnez, Faria, Federley, Gerbrandy, Girauta Vidal, Goerens, Griesbeck, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Kallas, Kyuchyuk, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, Paet, Petersen, Radoš, Ries, Rochefort, Schaake, Selimovic, Takkula, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström
EFDD : : Corrao
GUE/NGL : : Albiol Guzmán, Anderson Martina, Björk, Carthy, Couso Permuy, Eck, Ernst, Ferreira João, Forenza, González Peñas, Händel, Hazekamp, Iglesias, Kari, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, Maltese, Matias, Mélenchon, Michels, Omarjee, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Torres Martínez, Urbán Crespo, Vergiat, Viegas, Zimmer, Zuber
PPE : : Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Becker, Belet, Bogovič, Buda, Buzek, Cadec, Casa, del Castillo Vera, Cirio, Clune, Coelho, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Ehler, Estaràs Ferragut, Fisas Ayxelà, Gabriel, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Hetman, Hortefeux, Jazłowiecka, Joulaud, Kalinowski, Karas, Kelly, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Lamassoure, Lavrilleux, Le Grip, Liese, López-Istúriz White, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Martusciello, Maullu, Metsola, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureșan, Niedermayer, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Pietikäinen, Plura, Ponga, Preda, Proust, Rangel, Rolin, Ruas, Saïfi, Sander, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Siekierski, Sógor, Stolojan, Šulin, Thun und Hohenstein, Urutchev, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Virkkunen, Wałęsa, Wenta, Wieland, Zdrojewski, Zver, Zwiefka
S&D : : Aguilera García, Andrieu, Arena, Ayala Sender, Balčytis, Bayet, Benifei, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Boștinaru, Brannen, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cristea, Dalli, Dance, Danti, Delvaux, De Monte, Dodds Anneliese, Drăghici, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Gentile, Geringer de Oedenberg, Giuffrida, Gomes, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Kadenbach, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Kumpula-Natri, Lange, Lauristin, Leinen, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Pargneaux, Pașcu, Pavel, Peillon, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Schaldemose, Schlein, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Soru, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zorrinho
Verts/ALE : : Albrecht, Andersson, Bové, Buchner, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Hautala, Heubuch, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lamberts, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Šoltes, Staes, Tarand, Valero, Vana, Ždanoka
Nej-röster 156
ALDE : : van Baalen, Huitema, Lambsdorff, van Nieuwenhuizen, Theurer, Tørnæs
ECR : : Barekov, Belder, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Deva, Dohrmann, Dzhambazki, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Halla-aho, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kölmel, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, McClarkin, McIntyre, Messerschmidt, Ożóg, Piotrowski, Pretzell, Starbatty, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomašić, Trebesius, Ujazdowski, Van Orden, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Złotowski
EFDD : : Agnew, Arnott, Batten, Bours, Carver, Collins, Etheridge, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Nuttall, O'Flynn, Reid, Seymour, Winberg
ENF : : Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra
NI : : Fountoulis, Gollnisch, Synadinos
PPE : : Bendtsen, Bocskor, van de Camp, Caspary, Cesa, Collin-Langen, Comi, Deli, Deß, Erdős, Ferber, Florenz, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, Gyürk, Hohlmeier, Hölvényi, Kelam, Kósa, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lins, Mann, Marinescu, Mikolášik, Mussolini, Niebler, van Nistelrooij, Pieper, Pogliese, Reul, Rübig, Salini, Schreijer-Pierik, Schwab, Tőkés, Verheyen, Voss
S&D : : Morgano, Zoffoli
Nedlagda röster 68
ALDE : : Arthuis, Calvet Chambon, Charanzová, Dlabajová, Ježek, Mazuronis, Telička
ECR : : Demesmaeker, Škripek, Stevens, Van Bossuyt, Žitňanská
EFDD : : Adinolfi, Affronte, Agea, Aiuto, Beghin, Borrelli, Castaldo, D'Amato, Evi, Ferrara, Moi, Paksas, Pedicini, Tamburrano, Valli, Zanni, Zullo
GUE/NGL : : de Jong, Maštálka, Mineur, Ransdorf
NI : : Balczó, Kovács, Morvai, Voigt
PPE : : Csáky, Dorfmann, Jahr, Juvin, Kariņš, Koch, Lewandowski, Łukacijewska, McAllister, Mato, Melo, Peterle, Petir, Pitera, Plenković, Polčák, Pospíšil, Ribeiro, Šojdrová, Štefanec, Štětina, Stier, Šuica, Svoboda, Szejnfeld, Țurcanu, Ungureanu, Vaidere, Záborská, Zalba Bidegain, Zeller
Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Nedlagda röster : Ivana Maletić, Gesine Meissner