ISSN 1977-0820

Europeiska unionens

officiella tidning

L 171

European flag  

Svensk utgåva

Lagstiftning

62 årgången
26 juni 2019


Innehållsförteckning

 

II   Icke-lagstiftningsakter

Sida

 

 

FÖRORDNINGAR

 

*

Kommissionens delegerade förordning (EU) 2019/1081 av den 8 mars 2019 om fastställande av bestämmelser om särskilda krav på utbildning för den personal som utför vissa fysiska kontroller vid gränskontrollstationer ( 1 )

1

 

*

Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2019/1082 av den 20 juni 2019 om klassificering av vissa varor i Kombinerade nomenklaturen

5

 

*

Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2019/1083 av den 21 juni 2019 om ändring av rådets förordning (EU) 2017/1509 om restriktiva åtgärder mot Demokratiska folkrepubliken Korea

8

 

*

Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2019/1084 av den 25 juni 2019 om ändring av förordning (EU) nr 142/2011 vad gäller harmonisering av förteckningen över godkända eller registrerade anläggningar och driftansvariga och spårbarhet av vissa animaliska biprodukter och därav framställda produkter ( 1 )

100

 

*

Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2019/1085 av den 25 juni 2019 om förnyelse av godkännandet av det verksamma ämnet 1-metylcyklopropen i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1107/2009 om utsläppande av växtskyddsmedel på marknaden, och om ändring av bilagan till kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 540/2011, och om ändring av bilagan till kommissionens genomförandeförordning (EU) 2015/408 ( 1 )

110

 

 

BESLUT

 

*

Rådets beslut (EU) 2019/1086 av den 18 juni 2019 om den ståndpunkt som ska intas på Europeiska unionens vägnar vid plenarmötet för Gruppen av stater mot korruption (Greco) eller i Europarådets ministerkommitté vad gäller beslutet om att bevilja unionen observatörsstatus i Greco

115

 

*

Kommissionens genomförandebeslut (EU) 2019/1087 av den 19 juni 2019 om befrielse från den utvidgade antidumpningstullen på vissa cykeldelar med ursprung i Folkrepubliken Kina enligt förordning (EG) nr 88/97 [delgivet med nr C(2019) 4455]

117

 


 

(1)   Text av betydelse för EES.

SV

De rättsakter vilkas titlar är tryckta med fin stil är sådana rättsakter som har avseende på den löpande handläggningen av jordbrukspolitiska frågor. De har normalt en begränsad giltighetstid.

Beträffande alla övriga rättsakter gäller att titlarna är tryckta med fetstil och föregås av en asterisk.


II Icke-lagstiftningsakter

FÖRORDNINGAR

26.6.2019   

SV

Europeiska unionens officiella tidning

L 171/1


KOMMISSIONENS DELEGERADE FÖRORDNING (EU) 2019/1081

av den 8 mars 2019

om fastställande av bestämmelser om särskilda krav på utbildning för den personal som utför vissa fysiska kontroller vid gränskontrollstationer

(Text av betydelse för EES)

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2017/625 av den 15 mars 2017 om offentlig kontroll och annan offentlig verksamhet för att säkerställa tillämpningen av livsmedels- och foderlagstiftningen och av bestämmelser om djurs hälsa och djurskydd, växtskydd och växtskyddsmedel samt om ändring av Europaparlamentets och rådets förordningar (EG) nr 999/2001, (EG) nr 396/2005, (EG) nr 1069/2009, (EG) nr 1107/2009, (EU) nr 1151/2012, (EU) nr 652/2014, (EU) 2016/429 och (EU) 2016/2031, rådets förordningar (EG) nr 1/2005 och (EG) nr 1099/2009 och rådets direktiv 98/58/EG, 1999/74/EG, 2007/43/EG, 2008/119/EG och 2008/120/EG och om upphävande av Europaparlamentets och rådets förordningar (EG) nr 854/2004 och (EG) nr 882/2004, rådets direktiv 89/608/EEG, 89/662/EEG, 90/425/EEG, 91/496/EEG, 96/23/EG, 96/93/EG och 97/78/EG samt rådets beslut 92/438/EEG (förordningen om offentlig kontroll) (1), särskilt artikel 49.5, och

av följande skäl:

(1)

I förordning (EU) 2017/625 fastställs bestämmelser om den offentliga kontroll som medlemsstaternas behöriga myndigheter ska utföra av djur och varor som förs in till unionen i syfte att verifiera efterlevnaden av unionslagstiftningen om den jordbruksbaserade livsmedelskedjan.

(2)

Enligt artikel 5.4 i förordning (EU) 2017/625 ska all personal som utför offentlig kontroll och annan offentlig verksamhet få ändamålsenlig utbildning för sitt kompetensområde. I kapitel I i bilaga II till förordning (EU) 2017/625 anges vad som ska ingå i utbildningen för personal som utför offentlig kontroll och annan offentlig verksamhet.

(3)

Enligt artikel 21.2 c i förordning (EU) 2017/625 ska de behöriga myndigheterna utföra offentlig kontroll av djur som uppvisas vid gränskontrollstationerna i syfte att verifiera efterlevnaden av djurskyddskraven, särskilt de bestämmelser som gäller transport av djuren till unionen. Denna offentliga kontroll ska omfatta kontroll av skicket på de djur som transporteras och av transportmedlet.

(4)

Enligt artikel 21.3 i förordning (EU) 2017/625 ska de behöriga myndigheterna under utförandet av den offentliga kontrollen vidta nödvändiga åtgärder för att förhindra eller minimera förseningar mellan lastningen av djuren och deras avfärd. Om djuren under transport måste hållas kvar i mer än två timmar, ska de behöriga myndigheterna säkerställa att lämpliga åtgärder vidtas så att djuren får skötsel och vid behov utfodras, vattnas, lastas ur och förvaras. Den personal som bistår den officiella veterinären vid de fysiska kontrollerna av djuren vid gränskontrollstationerna bör därför ha särskild utbildning för detta ändamål.

(5)

I artikel 47.1 i förordning (EU) 2017/625 föreskrivs att vissa kategorier djur och varor som kommer från tredjeländer ska genomgå offentlig kontroll vid gränskontrollstationen för första ankomst till unionen. I enlighet med artikel 49.1 i den förordningen ska denna offentliga kontroll omfatta dokumentkontroll, identitetskontroll och fysisk kontroll.

(6)

I artikel 49.2 i förordning (EU) 2017/625 föreskrivs att de fysiska kontrollerna ska utföras av en officiell veterinär om kontrollerna avser djur, med undantag för vattenlevande djur, eller kött och ätbara slaktbiprodukter. Den officiella veterinären får bistås av personal som utbildats i enlighet med de krav som fastställts enligt den förordningen när det gäller veterinära frågor och som är utsedd av behörig myndighet för detta ändamål. Där föreskrivs också att de fysiska kontrollerna ska utföras av en officiell veterinär eller av personal som utbildats i enlighet med de krav som fastställts enligt den förordningen och som är utsedd av de behöriga myndigheterna för detta ändamål, om dessa kontroller avser vattenlevande djur, andra produkter av animaliskt ursprung än kött och ätbara slaktbiprodukter, avelsmaterial eller animaliska biprodukter.

(7)

Den personal som utför den fysiska kontrollen som en del av den offentliga kontrollen av djur och vissa kategorier varor vid gränskontrollstationer måste därför vara särskilt utbildad för detta ändamål. Utbildningen bör säkerställa att denna fysiska kontroll utförs med samma kompetensnivå vid alla gränskontrollstationer.

(8)

I Europaparlamentets och rådets direktiv 2005/36/EG (2) fastställs en detaljerad utbildningsplan för veterinärer. Denna utbildningsplan omfattar sådana ämnen som anatomi, patologi, parasitologi, klinisk medicin, medicin och hälsoskydd inom det allmänna veterinärväsendet, veterinärlagstiftning, animalisk produktion och livsmedelshygien (inspektion och kontroll av livsmedel av animaliskt ursprung, livsmedelshygien och livsmedelsteknologi samt praktiskt arbete, inklusive praktiskt arbete på slakterier och andra ställen för hantering av livsmedel). Kunskap i dessa ämnen är nödvändig för ett kompetent utförande av de fysiska kontrollerna av djur, produkter av animaliskt ursprung, avelsmaterial och animaliska biprodukter. Det är därför lämpligt att fastställa särskilda krav på utbildning för annan personal än de officiella veterinärerna i syfte att uppnå den kompetensstandard som krävs. Något behov av att införa särskilda utbildningskrav för officiella växtskyddsinspektörer utöver de befintliga kraven har inte fastställts. Officiella veterinärer och officiella växtskyddsinspektörer behöver därför inte omfattas av denna förordning.

(9)

Medlemsstaterna bör få utse personal som, trots att de inte har genomgått utbildningsprogrammet i enlighet med denna förordning, har genomgått sådana utbildningsinsatser eller program för utbyten av personal som avses i artikel 130 i förordning (EU) 2017/625, under förutsättning att utbildningen eller programmen omfattar samma ämnen som krävs enligt den här förordningen.

(10)

I kommissionens beslut 93/352/EEC (3) fastställs bestämmelser om utseende av en särskilt utbildad officiell företrädare med ansvar för att utföra kontroller av fisk vid de gränskontrollstationer som är belägna i hamnar där fisk landas. Eftersom tillämpningsområdet för detta beslut omfattas av förordning (EU) 2017/625 och utbildningskraven fastställs i den här förordningen bör beslutet upphävas.

(11)

Förordning (EU) 2017/625 ska tillämpas från och med den 14 december 2019. Bestämmelserna i denna förordning bör därför också tillämpas från samma datum.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Syfte och tillämpningsområde

1.   I denna förordning fastställs bestämmelser om särskilda utbildningskrav för följande personalkategorier som avses i artikel 49.2 a och b i förordning (EU) 2017/625 och som utför fysiska kontroller vid gränskontrollstationer:

a)

Personal som bistår en officiell veterinär vid de fysiska kontrollerna av djur, med undantag för vattenlevande djur, eller kött och ätbara slaktbiprodukter.

b)

Personal som utför de fysiska kontrollerna av vattenlevande djur, andra produkter av animaliskt ursprung än de som avses i led a, avelsmaterial eller animaliska biprodukter.

2.   Denna förordning ska inte tillämpas på officiella veterinärer och officiella växtskyddsinspektörer.

Artikel 2

De behöriga myndigheternas allmänna skyldigheter avseende utbildning

1.   Den personal som avses i artikel 1.1 a och b får bistå den officiella veterinären vid de fysiska kontrollerna eller utföra fysiska kontroller i enlighet med artikel 49.2 i förordning (EU) 2017/625 först efter att den med godkänt resultat har genomgått ett utbildningsprogram som uppfyller kraven i artikel 3 i denna förordning (nedan kallat utbildningsprogrammet).

2.   De behöriga myndigheterna ska utforma och anordna utbildningsprogram för att säkerställa att de fysiska kontroller som avses i artikel 1 utförs med den nivå av teknisk kompetens och expertis som krävs. Utbildningsprogrammet ska vara både teoretiskt och praktiskt.

3.   De behöriga myndigheterna ska för varje enskild person spara dokumentation om utbildningsprogrammet i pappersform eller elektronisk form, inklusive uppgifter om datum och varaktighet, utbildningsbeskrivning och, i tillämpliga fall, intyg som styrker att personalen genomgått utbildningsprogrammet med godkänt resultat. De behöriga myndigheterna i en medlemsstat ska säkerställa att varje gränskontrollstation inom den medlemsstaten har tillgång till den dokumentation om utbildningen som sparas i pappersform eller elektronisk form.

Artikel 3

Krav avseende ämnen i utbildningsprogrammet

1.   Utbildningsprogrammets innehåll ska fastställas med hänsyn till de djur och varor för vilka gränskontrollstationerna har utsetts och till de uppgifter och ansvarsområden för vilka personalen har avdelats.

2.   Utbildningsprogrammet ska omfatta följande ämnen:

a)

Tillämplig unionslagstiftning om införsel av djur och varor till unionen, inklusive de förfaranden som ska följas och den verksamhet som ska utföras vid och efter de fysiska kontrollerna.

b)

Allmänna principer för undersökning av djur.

c)

Undersökning av djurens skick för transport.

d)

Praktiska aspekter på hanteringen av djur i enlighet med unionslagstiftningen, inklusive arrangemang för att förhindra eller minska dröjsmålen vid gränskontrollstationer och, vid behov, för att utfodra, vattna, lasta ur och förvara djuren.

e)

Sensorisk undersökning av varor.

f)

Undersökning av transportmedel och transportförhållanden, inklusive hantering av temperaturkänsliga varor (kylkedja) och transport av djur.

g)

Identifiering av djurarter samt i tillämpliga fall, identifiering av invasiva främmande arter enligt definitionen i artikel 3.2 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1143/2014 (4) som introduceras via djur och varor.

h)

Kontrollförfaranden som rör

i)

användningen av utrustning,

ii)

genomförandet av övervakningsplaner,

iii)

provtagningsförfaranden och laboratorieanalys avseende djur och aspekter som rör djurs och människors hälsa,

i)

Metoder för tolkning av resultaten av laboratorietester och tillhörande beslut i enlighet med kraven i tillämplig unionslagstiftning.

j)

Riskbedömning, inklusive insamling av uppgifter som rör djurs och människors hälsa i syfte att utföra korrekt riktade fysiska kontroller.

k)

Förebyggande av korskontaminering och efterlevnad av relevanta standarder för biosäkerhet.

l)

Märkningskrav för sådana varor som avses i artikel 47.1 b i förordning (EU) 2017/625.

m)

Undersökningar och metoder för kontroll i syfte att påvisa bedräglig eller vilseledande handelspraxis.

Artikel 4

Utbildningsinsatser och program för utbyten av personal som anordnas i enlighet med artikel 130 i förordning (EU) 2017/625

Genom undantag från artikel 2.1 får den personal som avses i artikel 1.1 a och b bistå den officiella veterinären vid de fysiska kontrollerna eller utföra fysiska kontroller i enlighet med artikel 49.2 i förordning (EU) 2017/625 om den fått utbildning inom ramen för sådana utbildningsinsatser eller program för utbyten av personal som anordnas i enlighet med artikel 130 i förordning (EU) 2017/625, under förutsättning att dessa utbildningsinsatser eller program omfattar innehållet och ämnena i det utbildningsprogram som avses i artikel 3.2 i den här förordningen.

Artikel 5

Upphävande

Beslut 93/352/EEG ska upphöra att gälla.

Artikel 6

Ikraftträdande och tillämpningsdatum

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Den ska tillämpas från och med den 14 december 2019.

Denna förordning är till alla delar bindande och direkt tillämplig i alla medlemsstater.

Utfärdad i Bryssel den 8 mars 2019.

På kommissionens vägnar

Jean-Claude JUNCKER

Ordförande


(1)   EUT L 95, 7.4.2017, s. 1.

(2)  Europaparlamentets och rådets direktiv 2005/36/EG av den 7 september 2005 om erkännande av yrkeskvalifikationer (EUT L 255, 30.9.2005, s. 22).

(3)  Kommissionens beslut 93/352/EEG av den 1 juni 1993 om undantag från villkoren för godkännande av gränskontrollstationer som är belägna i hamnar där fisk landas (EGT L 144, 16.6.1993, s. 25).

(4)  Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1143/2014 av den 22 oktober 2014 om förebyggande och hantering av introduktion och spridning av invasiva främmande arter (EUT L 317, 4.11.2014, s. 35).


26.6.2019   

SV

Europeiska unionens officiella tidning

L 171/5


KOMMISSIONENS GENOMFÖRANDEFÖRORDNING (EU) 2019/1082

av den 20 juni 2019

om klassificering av vissa varor i Kombinerade nomenklaturen

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 952/2013 av den 9 oktober 2013 om fastställande av en tullkodex för unionen (1), särskilt artiklarna 57.4 och 58.2, och

av följande skäl:

(1)

För att säkerställa en enhetlig tillämpning av Kombinerade nomenklaturen, som är en bilaga till rådets förordning (EEG) nr 2658/87 (2), är det nödvändigt att anta bestämmelser för klassificering av de varor som avses i bilagan till den här förordningen.

(2)

I förordning (EEG) nr 2658/87 fastställs allmänna bestämmelser för tolkningen av Kombinerade nomenklaturen. Dessa bestämmelser gäller också för varje annan nomenklatur som helt eller delvis grundar sig på denna eller som inför underuppdelningar i den och som har upprättats genom särskilda unionsbestämmelser för tillämpningen av tulltaxebestämmelser eller andra åtgärder för varuhandeln.

(3)

Enligt dessa allmänna bestämmelser bör de varor som beskrivs i kolumn 1 i tabellen i bilagan klassificeras enligt motsvarande KN-nummer i kolumn 2 i enlighet med den motivering som anges i kolumn 3.

(4)

Bindande klassificeringsbesked som har utfärdats för de varor som omfattas av denna förordning, men som inte stämmer överens med reglerna i denna förordning, bör under en viss period kunna åberopas av innehavaren i enlighet med artikel 34.9 i förordning (EU) nr 952/2013. Denna period bör vara tre månader.

(5)

De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från tullkodexkommittén.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

De varor som beskrivs i kolumn 1 i tabellen i bilagan ska i Kombinerade nomenklaturen klassificeras enligt motsvarande KN-nummer i kolumn 2 i tabellen.

Artikel 2

Bindande klassificeringsbesked som inte stämmer överens med reglerna i denna förordning får under en period på tre månader från den dag då denna förordning träder i kraft fortfarande åberopas i enlighet med artikel 34.9 i förordning (EU) nr 952/2013.

Artikel 3

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Denna förordning är till alla delar bindande och direkt tillämplig i alla medlemsstater.

Utfärdad i Bryssel den 20 juni 2019.

På kommissionens vägnar

För ordföranden

Stephen QUEST

Generaldirektör

Generaldirektoratet för skatter och tullar


(1)   EUT L 269, 10.10.2013, s. 1.

(2)  Rådets förordning (EEG) nr 2658/87 av den 23 juli 1987 om tulltaxe- och statistiknomenklaturen och om Gemensamma tulltaxan (EGT L 256, 7.9.1987, s. 1).


BILAGA

Varubeskrivning

Klassificering (KN-nummer)

Motivering

(1)

(2)

(3)

En självlåsande bult gjord av stål. Den har ett gängat skaft och ett runt, platt och jämnt huvud med underliggande lettring. Den kan ha olika dimensioner.

Artikeln är utformad för att monteras på tunna metallplåtar med hjälp av en hydraulisk eller pneumatisk press. Huvudet stannar kvar exakt på plåtens nivå medan den gängade delen förblir vinkelrät mot plåten.

Följaktligen skapar den en utvändig gänga, som gör att plåten med hjälp av en extra mutter kan sättas ihop med en annan del som kan skruvas av igen.

 (*1)Se bild.

7318 15 95

Klassificering på grundval av de allmänna bestämmelserna 1 och 6 för tolkning av Kombinerade nomenklaturen samt texten till KN-nummer 7318 , 7318 15 och 7318 15 95 .

Artikeln är gängad och används för att sammanfoga eller fästa saker så att de lätt kan tas isär utan att skadas. Den har de objektiva egenskaperna hos en skruv enligt nr 7318 . Klassificering enligt KN-nummer 7318 19 00 som andra gängade artiklar är därför utesluten (se Förklarande anmärkningar till Harmoniserade systemet, nr 7318 A).

Den ska därför klassificeras enligt KN-nummer 7318 15 95 som andra skruvar av stål.

Image 1

(*1)  Bilden återges uteslutande i informationssyfte.


26.6.2019   

SV

Europeiska unionens officiella tidning

L 171/8


KOMMISSIONENS GENOMFÖRANDEFÖRORDNING (EU) 2019/1083

av den 21 juni 2019

om ändring av rådets förordning (EU) 2017/1509 om restriktiva åtgärder mot Demokratiska folkrepubliken Korea

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av rådets förordning (EU) 2017/1509 av den 30 augusti 2017 om restriktiva åtgärder mot Demokratiska folkrepubliken Korea (1), i synnerhet artikel 46 b, och

av följande skäl:

(1)

Rådets förordning (EU) 2017/1509 ger verkan åt de åtgärder som föreskrivs i rådets beslut (Gusp) 2016/849 (2).

(2)

Den 5 augusti respektive den 11 september 2017 antog Förenta nationernas säkerhetsråd resolutionerna (UNSCR) 2371 (2017) och 2375 (2017) om nya åtgärder mot Nordkorea. I enlighet med punkterna 4 och 5 i resolution UNSCR 2371 (2017) och punkterna 4 och 5 i resolution UNSCR 2375 (2017) offentliggjorde den sanktionskommitté som inrättades genom resolution UNSCR 1718 (2006) den 22 augusti, 5 september, 29 september och 2 oktober 2017 fyra förteckningar över ytterligare produkter, material, utrustning, varor och teknik med anknytning till konventionella vapen och massförstörelsevapen som omfattas av förbud mot leverans, upphandling, överföring, och av de förbud som har anknytning till tekniskt och finansiellt stöd.

(3)

Efter antagandet av resolutionerna UNSCR 2371 (2017) och 2375 (2017) antog rådet, den 14 september respektive den 10 oktober 2017, beslut (Gusp) 2017/1562 (3) och beslut (Gusp) 2017/1838 (4). Genom rådets förordning (EU) 2017/1548 (5) och rådets förordning (EU) 2017/1836 (6) ändrades rådets förordning (EU) 2017/1509 i enlighet med detta, genom att delarna VI, VII, VIII och IX samt hänvisningar till de relevanta FN-förteckningarna lades till i bilaga II.

(4)

De varor och den teknik som ska inkluderas i delarna VI, VII, VIII och IX i bilaga II till förordning (EU) 2017/1509, och motsvarande kategorier i rådets förordning nr 428/2009 (7), bör identifieras. Delarna I, II, III, IV och V i bilaga II bör ändras för att avspegla den struktur som används i delarna VI, VII, VIII och IX.

(5)

Bilaga II till rådets förordning (EU) 2017/1509 bör därför ändras i enlighet med detta.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Bilaga II till förordning (EU) 2017/1509 ska ändras i enlighet med bilagan till den här förordningen.

Artikel 2

Denna förordning träder i kraft den femte dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Denna förordning är till alla delar bindande och direkt tillämplig i alla medlemsstater.

Utfärdad i Bryssel den 21 juni 2019.

På kommissionens vägnar

För ordföranden

Chefen för tjänsten för utrikespolitiska instrument


(1)   EUT L 224, 31.8.2017, s. 1.

(2)  Rådets beslut (Gusp) 2016/849 av den 27 maj 2016 om restriktiva åtgärder mot Demokratiska folkrepubliken Korea och om upphävande av beslut 2013/183/Gusp (EUT L 141, 28.5.2016, s. 79).

(3)  Rådets beslut (Gusp) 2017/1562 av den 14 september 2017 om ändring av beslut (Gusp) 2016/849 om restriktiva åtgärder mot Demokratiska folkrepubliken Korea (EUT L 237, 15.9.2017, s. 86).

(4)  Rådets beslut (Gusp) 2017/1838 av den 10 oktober 2017 om ändring av beslut (Gusp) 2016/849 om restriktiva åtgärder mot Demokratiska folkrepubliken Korea (EUT L 261, 11.10.2017, s. 17).

(5)  Rådets förordning (EU) 2017/1548 av den 14 september 2017 om ändring av förordning (EU) 2017/1509 om restriktiva åtgärder mot Demokratiska folkrepubliken Korea (EUT L 237, 15.9.2017, s. 39).

(6)  Rådets förordning (EU) 2017/1836 av den 10 oktober 2017 om ändring av förordning (EU) 2017/1509 om restriktiva åtgärder mot Demokratiska folkrepubliken Korea (EUT L 261, 11.10.2017, s. 1).

(7)  Rådets förordning (EG) nr 428/2009 av den 5 maj 2009 om upprättande av en gemenskapsordning för kontroll av export, överföring, förmedling och transitering av produkter med dubbla användningsområden (EUT L 134, 29.5.2009, s. 1).


BILAGA

Bilaga II till rådets förordning (EU) 2017/1509 ska ersättas med följande:

”BILAGA II

Varor och teknik som avses i artiklarna 3.1 a och c samt i artikel 7

Anmärkningarna, akronymerna, förkortningar och definitionerna i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009 är tillämpliga i denna bilaga.

DEL I

Alla varor och all teknik som förtecknas i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009.

DEL II

Andra produkter, annat material, annan utrustning, andra varor och annan teknik som skulle kunna bidra till Nordkoreas program med anknytning till kärnvapen, andra massförstörelsevapen eller ballistiska robotar.

Om inget annat anges, hänvisar de nummer som anges i kolumnen ”Beskrivning” till de beskrivningar av produkter och teknik med dubbla användningsområden som ges i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009.

Ett referensnummer i kolumnen ”Motsvarande avsnitt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009” betyder att produktens egenskaper enligt kolumnen ”Beskrivning” inte motsvarar de parametrar som anges i beskrivningen för den produkt med dubbla användningsområden som det hänvisas till.

Begreppsdefinitioner inom ’enkla citattecken’ återges i en teknisk anmärkning till den relevanta produkten.

Begreppsdefinitioner inom ”dubbla citattecken” återges i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009, förutom med avseende på följande.

ALLMÄNNA ANMÄRKNINGAR

Syftet med förbuden i denna bilaga ska inte omintetgöras genom export av varor som inte omfattas av förbud (inklusive anläggning), men som innehåller en eller flera beståndsdelar vilka omfattas av förbud, när den eller de beståndsdelar som omfattas av förbud utgör huvudbeståndsdelen av varan och lätt kan avlägsnas eller användas för andra ändamål.

Märk: Vid bedömningen av huruvida en eller flera beståndsdelar ska betraktas som huvudbeståndsdel ska hänsyn tas till kvantitet, värde, tekniskt kunnande samt andra omständigheter som är av betydelse för att bedöma huruvida en eller flera av de förbjudna beståndsdelarna är en huvudbeståndsdel av de varor som anskaffas.

Varor som specificeras i denna bilaga, inbegriper både nya och begagnade varor.

ALLMÄN ANMÄRKNING RÖRANDE TEKNIK

(denna anmärkning ska läsas jämförd med Del C)

Försäljning, leverans, överföring eller export av ”teknik” som ”erfordras” för ”utveckling”, ”produktion” eller ”användning” av varor som det enligt del A (Varor) är förbjudet att sälja, leverera, överföra eller exportera, är förbjuden i den ordning som föreskrivs i del B.

”Teknik” som ”erfordras” för ”utveckling”, ”produktion” eller ”användning” av varor som omfattas av förbud, omfattas av förbud även om den kan tillämpas på varor som inte omfattas av förbud.

Förbuden gäller inte sådan ”teknik” som utgör ett nödvändigt minimum för installation, drift, underhåll (kontroll) och reparation av varor som inte omfattas av förbud.

Förbud mot överföring av ”teknik” gäller inte ”allmänt tillgänglig” information, ”grundforskning” eller det minimum av information som behövs för patentansökningar.

A.   VAROR

II.A0.   KÄRNMATERIAL, ANLÄGGNINGAR OCH UTRUSTNING

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

II.A0.001

Hålkatodlampor enligt följande:

a.

Jodhålkatodlampor med fönster av ren kisel eller kvarts.

b.

Uranhålkatodlampor.

Ej tillämpl.

II.A0.002

Faraday-isolatorer i våglängdsområdet 500 nm–650 nm.

Ej tillämpl.

II.A0.003

Optiskt gitter i våglängdsområdet 500 nm–650 nm.

Ej tillämpl.

II.A0.004

Optiska fibrer i våglängdsområdet 500 nm–650 nm, belagda med antireflekterande skikt i detta våglängdsområde

500 nm–650 nm, med en kärndiameter på över 0,4 mm men högst 2 mm.

Ej tillämpl.

II.A0.005

Komponenter till reaktorkärl och utrustning för provning, andra än de som beskrivs i 0A001, enligt följande:

a.

Tätningar.

b.

Interna komponenter.

c.

Utrustning för tätning, provning och mätning.

0A001

II.A0.006

Nukleära detektionssystem, andra än de som beskrivs i 0A001.j. eller 1A004.c., för detektion, identifiering eller mätning av radioaktivt material eller strålning av nukleärt ursprung samt speciellt konstruerade komponenter till dessa.

MÄRK: I fråga om personlig utrustning se II.A1.004 nedan.

0A001.j.

1A004.c.

II.A0.007

Bälgtätade ventiler, andra än de som beskrivs i 0B001.c.6., 2A226 eller 2B350, av aluminiumlegering eller rostfritt stål av typ 304, 304L eller 316L.

0B001.c.6.

2A226

2B350

II.A0.008

Laserspeglar, andra än de som omfattas av avsnitt 6A005.e., bestående av substrat med en värmeutvidgningskoefficient på minst 10-6 K-1 vid 20 °C (t.ex. kvarts- eller safirglas).

Anm.: Detta avsnitt omfattar inte optiska system speciellt utformade för astronomiska tillämpningar, med undantag för system där speglarna innerhåller smält kiseldioxid.

0B001.g.5.

6A005.e.

II.A0.009

Laserlinser, andra än de som omfattas av avsnitt 6A005.e.2, bestående av substrat med en värmeutvidgningskoefficient på minst 10-6 K-1 vid 20 °C (t.ex. kvartsglas).

0B001.g.

6A005.e.2.

II.A0.010

Rör, rörledningar, flänsar och kopplingsanordningar gjorda av eller invändigt belagda med nickel eller nickellegering som innehåller mer än 40 viktprocent nickel, andra än de som omfattas av 2B350.h.1.

2B350

II.A0.011

Vakuumpumpar, andra än de som omfattas av 0B002.f.2 eller 2B231, enligt följande:

a.

Turbomolekylära pumpar med en flödeshastighet på minst 400 l/s.

b.

Vakuumpumpar av Rootstyp med en volymetrisk sugkapacitet på över 200 m3/h.

c.

Bälgtätade torrgående skruvkompressorer och bälgtätade torrgående vakuumpumpar.

0B002.f.2.

2B231

II.A0.012

Avskärmade utrymmen för bearbetning, lagring och hantering av radioaktiva ämnen (högaktiva celler, s.k. hot cells).

0B006

II.A0.013

’Naturligt uran’ eller ’utarmat uran’ eller torium i form av metall, legering, kemisk förening eller koncentrat och annat material som innehåller en eller flera av ovanstående material, andra än de som omfattas av 0C001.

0C001

II.A0.014

Detonationstankar med kapacitet att innesluta en explosion motsvarande mer än 2,5 kg TNT-ekvivalenter.

Ej tillämpl.

II.A1.   SÄRSKILDA MATERIAL OCH DÄRTILL HÖRANDE UTRUSTNING

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

II.A1.001

Lösningsmedlet di(2-etylhexyl)fosforsyra (HDEHP eller D2HPA) CAS: [CAS 298-07-7] oavsett mängd, med en renhet på över 90 %.

Ej tillämpl.

II.A1.002

Fluorgas CAS: [7782-41-4] med en renhet på över 95 %.

Ej tillämpl.

II.A1.003

Ringformade tätningar och packningar, med en inre diameter av högst 400 mm, av något av följande material:

a.

Sampolymerer av vinylidenfluorid som har 75 % eller mer av betakristallinsk struktur utan att det är utdraget.

b.

Fluorinerade polyimider som innehåller 10 viktprocent eller mer av bundet fluor.

c.

Fluorinerade fosfazenelastomerer som innehåller 30 viktprocent eller mer av bundet fluor.

d.

Polyklortrifluoretylen (PCTFE, t.ex. Kel-F ®).

e.

Fluorelastomerer (t.ex. Viton ®, Tecnoflon ®).

f.

Polytetrafluoreten (PTFE).

1A001

II.A1.004

Personlig utrustning för att detektera strålning av nukleärt ursprung, annan än den som omfattas av 1A004.c., inbegripet personliga dosimetrar.

1A004.c.

II.A1.005

Elektrolytiska celler för produktion av fluor, andra än de som omfattas av 1B225, med en produktionskapacitet större än 100 g fluor per timme.

1B225

II.A1.006

Katalysatorer, andra än de som omfattas av 1A225 eller 1B231, som innehåller platina, palladium eller rodium, som kan användas för att befrämja väteisotoputbyte mellan väte och vatten för att utvinna tritium ur tungt vatten eller för produktion av tungt vatten.

1A225

1B231

II.A1.007

Annat aluminium och andra aluminiumlegeringar än de som omfattas av 1C002b.4 eller 1C202.a.; i form av råmaterial eller halvfabrikat, med någon av följande egenskaper:

a.

’I stånd till’ en brottgräns på 460 MPa eller mer, mätt vid 293 K (20 °C),

b.

Med en dragbrottgräns på 415 MPa eller mer vid 298 K (25 °C).

Teknisk anmärkning:

Uttrycket legeringar ’i stånd till’ omfattar legeringar före eller efter värmebehandling.

1C002.b.4.

1C202.a.

II.A1.008

Magnetiska metaller av alla typer och former, andra än de som omfattas av 1C003.a., vars ’initiala relativa permeabilitet’ är 120 000 eller mer och med en tjocklek på mellan 0,05 mm och 0,1 mm.

Teknisk anmärkning:

Mätning av den relativa begynnelsepermeabiliteten ska genomföras på helt utglödgat material.

1C003.a.

II.A1.009

’Fibröst eller fiberliknande material’ eller förimpregnerade sådana material, andra än de som omfattas av 1C010.a., 1C010.b., 1C210.a. eller 1C210.b., enligt följande:

a.

’Fibröst eller fiberliknande material’ av aramid med någon av följande egenskaper:

1.

En ”specifik modul” som överstiger 10×106 m,

2.

En ”specifik modul” som överstiger 17×104 m,

b.

’Fibröst eller fiberliknande material’ av glas med någon av följande egenskaper:

1.

En ”specifik modul” som överstiger 3,18×106 m,

2.

En ”specifik modul” som överstiger 76,2×103 m,

c.

Härdade hartsimpregnerade kontinuerliga ’garner’, ’vävar’, ’drev’ eller ’band’ med en bredd som inte överstiger 15 mm (förimpregnerade) tillverkade av ’fibröst eller fiberliknande material’ av kol eller glas, andra än de som tas upp i avsnitt I.A1.010.a. nedan.

d.

’Fibröst eller fiberliknande material’ av kol.

e.

Härdade hartsimpregnerade kontinuerliga ’garner’, ’vävar’, ’drev’ eller ’band’ tillverkade av ’fibröst eller fiberliknande material’ av kol.

f.

Kontinuerliga ’garner’, ’väv’, ’drev’ eller ’band’ av polyakrylnitril (PAN).

g.

’Fibröst eller fiberliknande material’ av aramid (paratyp) (Kevlar ® och andra Kevlar ®-liknande fibrer).

1C010.a.

1C010.b.

1C210.a.

1C210.b.

II.A1.010

Harts- eller beckimpregnerade fibrer (förimpregnerade), metall eller kolbelagda fibrer (förformade) eller ’förformade kolfibrer’, enligt följande:

a.

Tillverkade av ’fibröst eller fiberliknande material’ enligt avsnitt II.A1.009 ovan.

b.

Epoxiharts-’matris’-impregnerade ’fibröst eller fiberliknande material’ av kol (förimpregnerade) som omfattas av 1C010.a, 1C010.b eller 1C010.c., som används för reparation av strukturella delar till luftfartyg eller laminat, där storleken på de enskilda skivorna inte överskrider 50 cm×90 cm.

c.

Förimpregnerade material enligt 1C010.a., 1C010.b. eller 1C010.c. som är impregnerade med fenol eller epoxiharts som har en glasningstemperatur (Tg) som är lägre än 433 K (160 °C) och en härdningstemperatur som är lägre än glasningstemperaturen.

1C010

1C210

II.A1.011

Förstärkta kiselkarbidkeramer som kan användas för nosspetsar, farkoster för återinträde i jordatmosfären, dysklaffar, eller som kan användas till ’missiler’, andra än de som omfattas av 1C107.

1C107

II.A1.012

Används inte.

 

II.A1.013

Tantal, tantalkarbid, volfram, volframkarbid och legeringar, andra än de som omfattas av 1C226, med båda av följande två egenskaper:

a)

Form med ihålig cylindrisk eller sfärisk symmetri (inklusive cylindersegment) med en inre diameter mellan 50 mm och 300 mm

b.

En massa som överstiger 5 kg.

1C226

II.A1.014

’Pulver av grundämnen’, särskilt av kobolt, neodym eller samarium, eller legeringar och blandningar därav, som innehåller minst 20 viktprocent kobolt, neodym eller samarium, med en partikelstorlek som inte överstiger 200 μm.

Teknisk anmärkning: Med ’pulver av grundämnen’ menas ett pulver av hög renhet från ett grundämne.

Ej tillämpl.

II.A1.015

Ren tributylfosfat (TBP) [CAS-nr 126-73-8] och alla blandningar som innehåller mer än 5 viktprocent TBP.

Ej tillämpl.

II.A1.016

Maråldrat stål som inte omfattas av 1C116 eller 1C216.

Tekniska anmärkningar:

1.

Uttrycket maråldrat stål ’i stånd till’ omfattar maråldrat stål både före och efter värmebehandling.

2.

Maråldrade stål är järnlegeringar som vanligen kännetecknas av hög nickelhalt och mycket låg kolhalt samt att ersättande ämnen eller fällningar används för att uppnå ökad hållfasthet och åldringshärdning.

1C116

1C216

II.A1.017

Metaller, metallpulver och metallmaterial enligt följande:

a.

Volfram och legeringar av volfram, andra än de som omfattas av 1C117, i form av enhetliga sfäriska eller finfördelade partiklar med en diameter på högst 500 μm och som innehåller minst 97 viktprocent volfram.

b.

Molybden och legeringar av molybden, andra än de som omfattas av 1C117, i form av enhetliga sfäriska eller finfördelade partiklar med en diameter på högst 500 μm och som innehåller minst 97 viktprocent molybden.

c.

Volframmaterial i fast form, andra än de som omfattas av 1C226, med någon av följande materialsammansättningar:

1.

Volfram och legeringar med ett volframinnehåll på 97 viktprocent eller mer,

2.

Kopparhaltig volfram som innehåller minst 80 viktprocent volfram.

3.

Silverhaltig volfram som innehåller minst 80 viktprocent volfram.

1C117

1C226

II.A1.018

Mjuka magnetiska legeringar, andra än de som omfattas av 1C003, med följande kemiska sammansättning:

a.

En järnhalt på mellan 30 % och 60 %.

b.

En kobolthalt på mellan 40 % och 60 %.

1C003

II.A1.019

Används inte.

 

II.A1.020

Grafit, annan än den som omfattas av 0C004 eller 1C107.a, utformad eller specificerad för användning i elektriska gnistbearbetningsmaskiner.

0C004

1C107.a.

II.A1.021

Stållegeringar i skiv- eller plåtform, som har någon av följande egenskaper:

a)

Stållegeringar ’i stånd till’ en dragbrottgräns på 200 MPa eller mer vid 293 K (20 °C).

b)

Nitrogenstabiliserat duplex rostfritt stål.

Anm.: Uttrycket legeringar ’i stånd till’ omfattar legeringar före eller efter värmebehandling.

Teknisk anmärkning: ’Nitrogenstabiliserat duplex rostfritt stål’ har en tvåfasig mikrostruktur bestående av korn av ferritiskt och austenitiskt stål med tillsats av nitrogen för att stabilisera mikrostrukturen.

1C116

1C216

II.A1.022

Kol-kol-kompositmaterial.

1A002.b.1

II.A1.023

Nickellegeringar i form av råmaterial eller halvfabrikat, som innehåller minst 60 viktprocent nickel.

1C002.c.1.a

II.A1.024

Titanlegeringar i skiv- eller plåtform ’i stånd till’ en dragbrottgräns på 900 MPa eller mer vid 293 K (20 °C).

Anm.: Uttrycket legeringar ’i stånd till’ omfattar legeringar före eller efter värmebehandling.

1C002.b.3

II.A1.025

Titanlegeringar, andra än de som omfattas av 1C002 och 1C202.

1C002

1C202

II.A1.026

Zirkonium och zirkoniumlegeringar, andra än de som omfattas av 1C011, 1C111 och 1C234.

1C011

1C111

1C234

II.A1.027

Sprängämnen, andra än de som avses i 1C239, eller ämnen eller blandningar av ämnen som innehåller mer än 2 viktprocent sådana sprängämnen, med en kristalldensitet större än 1,5 g/cm3 och med en detonationshastighet högre än 5 000 m/s.

1C239

II.A2.   MATERIALBEARBETNING

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

II.A2.001

Vibrationsprovningssystem med tillhörande utrustning och komponenter, andra än de som omfattas av 2B116, enligt följande:

a.

Vibrationsprovsystem med återkoppling och digital styrteknik, i stånd att vibrera ett system vid en acceleration som är lika med eller högre än 0,1 g rms mellan 0,1 Hz och 2 kHz och överföra krafter som är lika med eller större än 50 kN, mätta vid ’obelastat bord’.

b.

Digital styrutrustning, tillsammans med speciellt utformad ’programvara’ för vibrationsprovning, med en ’styrande realtidsbandbredd’ som överstiger 5 kHz och utformad för vibrationsprovsystem som anges i a.

Teknisk anmärkning: Med ’styrande realtidsbandbredd’ avses den maximala hastighet med vilken en styrutrustning kan utföra fullständiga cykler av insamling, databehandling och utsändning av kontrollsignaler.

c.

Vibrationstrustorer (skakutrustningar), med eller utan tillhörande förstärkningsutrustningar, som kan åstadkomma en kraft som är lika med eller överstiger 50 kN, mätt vid ’obelastat bord’, och användbara i vibrationsprovsystem som anges i a.

d.

Stödkonstruktioner och elektroniska enheter utformade för att kombinera flera skakenheter till ett komplett skakbordsystem som kan ge en sammanlagd effektiv kraft som är lika med eller överstiger 50 kN, mätt vid ’obelastat bord’, och användbara i vibrationssystem som anges i a.

Teknisk anmärkning: Med ’obelastat bord’ avses ett platt bord eller en slät yta utan fixturer eller kopplingsanordningar.

2B116

II.A2.002

Verktygsmaskiner, andra än de som omfattas av 2B001 eller 2B201, och alla kombinationer av dessa, för bearbetning av metaller, keramer eller ’kompositer’, som, i enlighet med tillverkarens tekniska specifikation, kan utrustas med elektronisk utrustning för ’numerisk styrning’, där positioneringsnoggrannheten är lika med eller mindre (bättre) än 30 μm enligt ISO 230/2 (1988) [1], eller nationella motsvarigheter längs någon linjär axel.

Teknisk anmärkning: De tillverkare som beräknar positioneringsnoggrannheten enligt ISO 230/2 (1997) bör rådfråga de behöriga myndigheterna i den medlemsstat där de är etablerade.

2B001

2B201

II.A2.002a

Komponenter och utrustning för numerisk styrning, speciellt konstruerade för de verktygsmaskiner som omfattas av 2B001, 2B201 eller I.A2.002 ovan.

Ej tillämpl.

II.A2.003

Balanseringsmaskiner och tillhörande utrustning enligt följande:

a.

Balanseringsmaskiner som är konstruerade eller modifierade för tandläkarutrustning eller annan medicinsk utrustning och som har alla följande egenskaper:

1.

Kan inte balansera rotorer/enheter som har en massa som överstiger 3 kg.

2.

Kan balansera rotorer/enheter vid hastigheter som överstiger 12 500 varv/min.

3.

Kan korrigera obalans i minst två plan. och

4.

Kan balansera till en specifik återstående obalans av 0,2 g×mm per kg rotormassa.

b.

’Avläsningsenheter’ som är konstruerade eller modifierade för att användas i maskiner som omfattas av a ovan.

Teknisk anmärkning: ’Avläsningsenheter’ betecknas ibland som balanseringsinstrument.

2B119

II.A2.004

Sådana fjärrstyrda manipulatorer som överför fjärrstyrd mekanisk rörelse vid radiokemisk separation eller i s.k. hot cells vilka inte omfattas av 2B225, med någon av följande egenskaper:

a.

Kan arbeta genom en vägg i en hot cell med en tjocklek av 0,3 m eller mer (arbete genom väggen).

b.

kan överbrygga en skiljevägg i en hot cell med en tjocklek av 0,3 m eller mer.

Teknisk anmärkning: Fjärrstyrda manipulatorer överför en mänsklig operatörs handlande till en fjärrstyrd arbetande arm med ett avslutande verktyg. Överföringen kan vara av master-slave-typ eller styrd av styrpinne (joystick) eller knappsats.

2B225

II.A2.005

Värmebehandlingsugnar med kontrollerad atmosfär eller oxidationsugnar som kan arbeta vid temperaturer över 400 °C.

Anm.: Detta avsnitt omfattar inte tunnelugnar med rullbana eller vagntransportör, tunnelugnar med transportband, genomskjutningsugnar eller vagnugnar som är speciellt konstruerade för tillverkning av glas, hushållskeramik eller konstruktionskeramik.

2B226

2B227

II.A2.006

Används inte.

 

II.A2.007

’Tryckgivare’, andra än de som omfattas av 2B230, som kan mäta absolut tryck i området 0 till 200 kPa och som har följande två egenskaper:

a.

Tryckkännande element tillverkat av eller skyddat av ’material som är resistenta mot korrosion orsakad av (UF6)’, och

b.

någon av följande egenskaper:

1.

Fullt skalutslag är mindre än 200 kPa och ’noggrannheten’ är bättre än ±1 % av fullt skalutslag,

2.

Fullt skalutslag är 200 kPa eller mer och ’noggrannheten’ är bättre än 2 kPa.

Teknisk anmärkning: Med ’noggrannhet’ avses i avsnitt 2B230 ett värde som innefattar icke-linjäritet, hysteres och repeterbarhet vid omgivningstemperaturen.

2B230

II.A2.008

Utrustning för vätske-vätske-extraktion, (sedimentationsblandare [mixersettler], pulskolonner, plattkolonner, centrifugalextraktorer) och vätskefördelare, ångfördelare eller vätskeuppsamlare avsedda för sådan utrustning, där alla ytor som kommer i direkt kontakt med den eller de kemikalier som bearbetas är tillverkade i något av följande material:

a.

Legeringar med mer än 25 viktprocent nickel och 20 viktprocent krom.

b.

Fluorpolymerer.

c.

Glas (inklusive keramiskt bunden eller emaljerad beläggning eller glasinfodring).

d.

Grafit eller ’kolgrafit’.

e.

Nickel eller legeringar med mer än 40 viktprocent nickel.

f.

Tantal eller tantallegeringar.

g.

Titan eller titanlegeringar.

h.

Zirkonium eller zirkoniumlegeringar.

i.

Rostfritt stål.

Teknisk anmärkning: ’Kolgrafit’ är en sammansättning som består av amorft kol och grafit, där grafitinnehållet är 8 viktprocent eller mer.

2B350.e.

II.A2.009

Annan industriell utrustning och andra komponenter än de som omfattas av 2B350.d. enligt följande:

Värmeväxlare eller kondensorer med en värmeöverföringsyta större än 0,05 m2, och mindre än 30 m2, samt rör, plattor, slingor eller block (kylpaket) avsedda för sådana värmeväxlare eller kondensorer, där alla ytor som kommer i direkt kontakt med vätskan/vätskorna är gjorda av något av följande material:

a.

Legeringar med mer än 25 viktprocent nickel och 20 viktprocent krom.

b.

Fluorpolymerer.

c.

Glas (inklusive keramiskt bunden eller emaljerad beläggning eller glasinfodring).

d.

Grafit eller ’kolgrafit’.

e.

Nickel eller legeringar med mer än 40 viktprocent nickel.

f.

Tantal eller tantallegeringar.

g.

Titan eller titanlegeringar.

h.

Zirkonium eller zirkoniumlegeringar.

i.

Kiselkarbid.

j.

Titankarbid.

k.

Rostfritt stål.

Anm.: Detta avsnitt omfattar inte kylare till fordon.

Teknisk anmärkning: Det material som används för packningar och tätningar och annan försegling är inte avgörande för värmeväxlarens kontrollstatus.

2B350.d.

II.A2.010

Multipeltätade och tätningsfria pumpar, andra än de som omfattas av 2B350.i, som är lämpade för korrosiva vätskor, eller vakuumpumpar. Hus (pumphus), förformade infodringar, impellrar, rotorer eller strålpumpsmunstycken avsedda för sådana pumpar, i vilka alla ytor som kommer i direkt kontakt med den kemikalie som bearbetas eller innesluts är gjorda av något av följande material:

a.

Legeringar med mer än 25 viktprocent nickel och 20 viktprocent krom.

b.

Keramik.

c.

Ferrokisel.

d.

Fluorpolymerer.

e.

Glas (inklusive keramiskt bunden eller emaljerad beläggning eller glasinfodring).

f.

Grafit eller ’kolgrafit’.

g.

Nickel eller legeringar med mer än 40 viktprocent nickel.

h.

Tantal eller tantallegeringar.

i.

Titan eller titanlegeringar.

j.

Zirkonium eller zirkoniumlegeringar.

k.

Niob (columbium) eller nioblegeringar.

l.

Rostfritt stål.

m.

Aluminiumlegeringar.

n.

Gummi.

Tekniska anmärkningar: Det material som används för packningar och tätningar och annan försegling är inte avgörande för pumpens kontrollstatus.

Termen ’gummi’ omfattar alla slag av natur- och syntetgummi.

2B350.i.

II.A2.011

’Centrifugalseparatorer’, andra än de som omfattas av 2B352.c., som kan användas för kontinuerlig avskiljning utan spridning av aerosoler och som är tillverkade av:

a.

Legeringar med mer än 25 viktprocent nickel och 20 viktprocent krom.

b.

Fluorpolymerer.

c.

Glas (inklusive keramiskt bunden eller emaljerad beläggning eller glasinfodring).

d.

Nickel eller legeringar med mer än 40 viktprocent nickel.

e.

Tantal eller tantallegeringar.

f.

Titan eller titanlegeringar.

g.

zirkonium eller zirkoniumlegeringar.

Teknisk anmärkning:

’Centrifugalseparatorer’ omfattar också dekanteringsutrustning.

2B352.c.

II.A2.012

Sintrade metallfilter, andra än de som omfattas av 2B352.d., tillverkade av nickel eller legeringar med mer än 40 viktprocent nickel.

2B352.d.

II.A2.013

Spinnformande och flödesformande maskiner, andra än de som omfattas av 2B009, 2B109 eller 2B209 och speciellt konstruerade komponenter till dessa.

Teknisk anmärkning: I detta avsnitt ska maskiner som kombinerar trycksvarvning och tryckvalsning betraktas som maskiner för tryckvalsning.

2B009

2B109

2B209

II.A2.014

Utrustning och reagenser, andra än de som anges i 2B350 eller 2B352, enligt följande:

a.

Fermentorer som kan användas för att odla patogena ’mikroorganismer’ eller virus eller för att producera toxiner, utan spridning av aerosoler, med en total kapacitet av minst 10 liter.

b.

Omrörare för fermentorer som nämns i led a ovan.

Teknisk anmärkning: Fermentorer omfattar bioreaktorer, kemostater och system med kontinuerligt flöde.

c.

Laboratorieutrustning enligt följande:

1.

Utrustning för polymeraskedjereaktion (PCR).

2.

Utrustning för genetisk sekvensering.

3.

Genetiska syntetiserare.

4.

Utrustning för elektroporering.

5.

Särskilda reagenser som hör samman med utrustning enligt I.A2.014.c. nummer 1–4 ovan.

d.

Filter, mikrofilter, nanofilter eller ultrafilter för användning inom industriell biologi eller laboratoriebiologi för kontinuerlig filtrering, med undantag av filter som är speciellt utformade eller modifierade för medicinska ändamål eller för vattenrening och som är avsedda att användas inom projekt som officiellt stöds av EU eller FN.

e.

Ultracentrifuger, rotorer och adaptrar till ultracentrifuger.

f.

Frystorkningsutrustning.

2B350

2B352

II.A2.015

Utrustning, annan än sådan som omfattas av avsnitt 2B005, 2B105 eller 3B001.d., för deposition av metalliska ytbeläggningar enligt följande, liksom speciellt utformade komponenter och tillbehör därtill:

a.

Produktionsutrustning för kemisk förångningsdeposition (CVD).

b.

Produktionsutrustning för fysisk förångningsdeposition (PVD).

c.

Produktionsutrustning för deposition med hjälp av induktiv värmning eller motståndsvärmning.

2B005

2B105

3B001.d.

II.A2.016

Öppna tankar eller reservoarer, med eller utan omrörare, med en total inre (geometrisk) volym större än 0,5 m3 (500 liter), i vilka alla ytor som kommer i direkt kontakt med den kemikalie som bearbetas eller innesluts är gjorda av något av följande material:

a.

Legeringar med mer än 25 viktprocent nickel och 20 viktprocent krom.

b.

Fluorpolymerer.

c.

Glas (inklusive keramiskt bunden eller emaljerad beläggning eller glasinfodring).

d.

Nickel eller legeringar med mer än 40 viktprocent nickel.

e.

Tantal eller tantallegeringar.

f.

Titan eller titanlegeringar.

g.

Zirkonium eller zirkoniumlegeringar.

h.

Niob (columbium) eller nioblegeringar.

i.

Rostfritt stål.

j.

Trä.

k.

Gummi.

Teknisk anmärkning: Termen ’gummi’ omfattar alla slag av natur- och syntetgummi.

2B350

II.A3.   ELEKTRONIK

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

II.A3.001

Högspännings-likströmsaggregat, andra än de som omfattas av avsnitt 0B001.j.5 eller 3A227, och som uppfyller följande båda villkor:

a.

Kan kontinuerligt generera, över en tidsperiod om 8 timmar, 10 kV eller mer med en uteffekt på 5 kW eller mer, med eller utan svepning, och

b.

Har en ström- eller spänningsstabilitet som är bättre än 0,1 % över en tidsperiod om 4 timmar.

0B001.j.5.

3A227

II.A3.002

Masspektrometrar, andra än de som omfattas av 0B002.g eller 3A233, som kan mäta joner med en atommassa på 200 amu eller mer och som har en upplösning bättre än 2 amu vid 200 amu samt jonkällor till sådana, enligt följande:

a.

Masspektrometrar med induktivt kopplad plasmajonkälla (ICP/MS).

b.

Masspektrometrar med glimurladdningsjonkälla (GDMS).

c.

Masspektrometrar med jonkälla som bygger på termisk jonisation (TIMS).

d.

Masspektrometrar med jonkälla som använder indirekt upphettning (electron bombardment) och med en jonisationskammare gjord av, invändigt eller utvändigt belagd med ’material som är resistenta mot korrosion orsakad av UF6 (uranhexafluorid)’.

e.

Masspektrometer av molekylstråletyp, i något av följande utföranden:

1.

Med en jonisationskammare gjord av eller invändigt eller utvändigt belagd med rostfritt stål eller molybden och som är försedd med en kylfälla som kan kyla ned till 193 K (-80 °C) eller lägre.

2.

Med en jonisationskammare gjord av, invändigt eller utvändigt belagd med material som är resistenta mot UF6.

f.

Masspektrometrar utrustade med jonkälla med mikrofluorering konstruerad för att användas med aktinider eller aktinidfluorider.

0B002.g.

3A233

II.A3.003

Frekvensomvandlare eller generatorer, andra än de som omfattas av 0B001.b.13 eller 3A225, med samtliga följande egenskaper samt programvara därför:

a.

Flerfasig utgång och som kan producera en effekt av 40 W eller mer.

b.

Kan arbeta inom frekvensområdet 600 till 2 000 Hz.

c.

Frekvensstyrning bättre (lägre) än 0,1 %.

Tekniska anmärkningar:

1.

Frekvensomvandlare benämns också med beteckningarna omvandlare, inverterare, generatorer, elektronisk testutrustning, växelströmsuttag, drivsystem med variabel hastighet eller drivsystem med variabel frekvens.

2.

Den funktionalitet som anges i detta avsnitt kan uppfyllas av viss utrustning som marknadsförs som: elektronisk testutrustning, växelströmsuttag, drivsystem med variabel hastighet eller drivsystem med variabel frekvens.

0B001.b.13.

3A225

II.A3.004

Spektrometrar och diffraktometrar, som är konstruerade för vägledande tester och kvantitativa analyser av grundämnessammansättningen av metaller eller legeringar utan kemisk nedbrytning av materialet.

Ej tillämpl.

II.A6.   SENSORER OCH LASRAR

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

II.A6.001

Stavar av yttrium/aluminium-granat (YAG).

Ej tillämpl.

II.A6.002

Optisk utrustning och optiska komponenter, andra än de som omfattas av 6A002 eller 6A004.b., enligt följande:

Infraröd optik i våglängdsområdet 9 μm–17 μm med tillhörande komponenter, däribland komponenter av kadmiumtellurid (CdTe).

6A002

6A004.b.

II.A6.003

System för vågfrontskorrektion för användning med en laserstråle, utom de speglar som anges i 6A004.a., 6A005.e. eller 6A005.f., med en diameter som överstiger 4 mm och speciellt konstruerade komponenter till dessa, däribland kontrollsystem, fasfrontdetektion och ’deformerbara speglar’, inklusive bimorfa speglar.

6A004.a.

6A005.e.

6A005.f.

II.A6.004

Argon-jon-’lasrar’, andra än de som omfattas av 0B001.g.5, 6A005.a.6 och/eller 6A205.a., med en genomsnittlig uteffekt på 5 W eller mer.

0B001.g.5.

6A005.a.6.

6A205.a.

II.A6.005

Halvledar-’lasrar’, andra än de som omfattas av 0B001.g.5, 0B001.h.6 eller 6A005.b., och tillhörande komponenter enligt följande:

a.

Enskilda halvledar-’lasrar’ med en uteffekt på högst 200 mW vardera i mängder över 100.

b.

System (matriser) av halvledar-’lasrar’ med en uteffekt på högst 20 W.

Anmärkningar:

1.

Halvledar-’lasrar’ kallas ofta ’laser’-dioder.

2.

Detta avsnitt omfattar inte ’lasrer’-dioder i våglängdsområdet 1,2 μm–2,0 μm.

0B001.g.5.

0B001.h.6.

6A005.b.

II.A6.006

Avstämbara halvledar-’lasrar’ och system (matriser) av avstämbara halvledar-’lasrar’, andra än de som omfattas av 0B001.h.6 eller 6A005.b., med ett våglängdsområde på 9 μm–17 μm samt staplar av system (matriser) av halvledar-’lasrar’ som innehåller åtminstone ett system (matris) avstämbara halvledar-’lasrar’ med en sådan våglängd.

Anm.: Halvledar-’lasrar’ kallas ofta ’laser’-dioder.

0B001.h.6.

6A005.b.

II.A6.007

’Avstämbara’ solid state-’lasrar’, andra än de som omfattas av 0B001.h.6 eller 6A005.b., och speciellt utformade komponenter därför, enligt följande:

a.

Titansafirlasrar.

b.

Alexandritlasrar.

0B001.g.5.

0B001.h.6.

6A005.c.1.

II.A6.008

Neodym-dopade (annat än glas-) ’lasrar’, andra än de som omfattas av 6A005.c.2.b., med en utgångsvåglängd som överstiger 1,0 μm men inte 1,1 μm och en utgångsenergi som överstiger 10 J/puls.

6A005.c.2.b.

II.A6.009

Akusto-optiska komponenter enligt följande:

a.

Bildrör till bildkameror (framing tubes) och solid state imaging-anordningar med en repetitionsfrekvens på 1 kHz eller mer.

b.

Repetitionsfrekvensutrustning.

c.

Pockelsceller.

6A203.b.4.

II.A6.010

Strålningshärdade kameror eller tillhörande linser, andra än de som omfattas av 6A203.c., speciellt utformade eller klassade att motstå en total stråldos på mer än 50×103 Gy (kisel) (5×106 rad (kisel)) utan att försämras operativt.

Teknisk anmärkning: Termen Gy (kisel) avser den energi uttryckt i joule per kg som ett oavskärmat kiselprov absorberar när det utsätts för joniserande strålning.

6A203.c.

II.A6.011

Avstämbara pulsade färgämneslaserförstärkare, andra än de som anges i 0B001.g.5., 6A005 och eller 6A205.c., och oscillatorer med samtliga följande egenskaper:

a.

Verksam vid våglängder mellan 300 nm och 800 nm.

b.

En genomsnittlig uteffekt som överstiger 10 W men inte 30 W.

c.

En pulsrepetitionsfrekvens som överstiger 1 kHz.

d.

En pulsbredd mindre än 100 ns.

Anm.: Detta avsnitt omfattar inte single-mode-oscillatorer.

0B001.g.5.

6A005

6A205.c.

II.A6.012

Pulsade koldioxid-’lasrar’, andra än de som anges i 0B001.h.6, 6A005.d. eller 6A205.d., med samtliga följande egenskaper:

a.

Verksam vid våglängder mellan 9 μm och 11 μm.

b.

En pulsrepetitionsfrekvens som överstiger 250 Hz.

c.

En genomsnittlig uteffekt som överstiger 100 W men inte 500 W.

d.

En pulsbredd mindre än 200 ns.

0B001.h.6.

6A005.d.

6A205.d.

II.A6.013

Lasrar, andra än de som omfattas av 6A005 eller 6A205.

6A005

6A205

II.A7.   NAVIGATION OCH AVIONIK

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

II.A7.001

Tröghetssystem för navigering och speciellt konstruerade komponenter enligt följande:

a.

Tröghetssystem för navigering som certifierats för användning i ’civila luftfartyg’ av civila myndigheter i en stat som deltar i Wassenaar-arrangemanget, och speciellt konstruerade komponenter enligt följande:

1.

Tröghetsnavigeringssystem (INS) (kardanupphängda eller skrovfasta) och tröghetssystem konstruerade för ’flygplan’, landfordon, fartyg (ytfartyg eller undervattensfarkoster) eller ’rymdfarkoster’ för orienteringsbestämning, styrning och navigering och som har någon av följande egenskaper samt speciellt konstruerade komponenter till dessa:

a.

Navigationsfel (fri tröghet) på 0,8 nautiska mil/h troligt cirkulärt fel (’Circular Error Probable’, CEP) eller mindre (bättre) efter normal justering.

b.

Specificerade för att fungera vid linjära accelerationsnivåer över 10 g.

2.

Hybrida tröghetsnavigeringssystem med globalt/-a navigationssatellitsystem (GNSS) eller med ’databaserat/-ade referensnavigerings’-system (’DBRN’) för orienteringsbestämning, styrning eller navigering, och efter normal justering med en INS-navigeringslägesexakthet efter förlust av GNSS eller ’DBRN’ under upp till fyra minuter på mindre (bättre) än 10 m (troligt cirkulärt fel – CEP – ’Circular Error Probable’).

3.

Tröghetsutrustning för angivande av azimut, kurs eller utpekande av riktningen norrut, med någon av följande egenskaper samt speciellt konstruerade komponenter till dessa:

a.

Konstruerad för angivande av azimut, kurs eller utpekande av riktningen norrut och med en noggrannhet som är lika med, eller mindre (bättre) än 6 bågminuter rms vid 45 graders latitud.

b.

Konstruerad för att, när den inte är i drift, ha en stöttolerans på 900 g eller mer under 1 millisekund eller mer.

c.

Teodolitsystem som innehåller tröghetsutrustning speciellt konstruerad för civil övervakning och som konstruerats för att kunna ange azimut, kurs eller utpekande av riktningen norrut med en noggrannhet som är lika med eller mindre (bättre) än 6 bågminuter rms vid 45 graders latitud, och speciellt konstruerade komponenter till dessa.

d.

Tröghetsutrustning eller annan utrustning som använder acceleratorer som omfattas av 7A001 eller 7A101, när accelerometrarna är speciellt konstruerade och utvecklade för att fungera som MWD-sensorer i borrhål, där MWD står för mätning samtidigt med borrning.

Anm.: De i a.1 och a.2 givna parametrarna är tillämpbara under alla följande miljöförhållanden:

1.

Slumpmässiga vibrationer med en magnitud av 7,7 g rms under de första 30 minuterna och en total testtid på 90 minuter per axel i var och en av de tre mot varandra vinkelräta axlarna när de slumpvisa vibrationerna har följande egenskaper:

a.

En konstant effekttäthet (PSD = power spectral density) med värdet 0,04 g2/Hz över frekvensområdet 15 till 1 000 Hz. och

b.

Effekttätheten dämpas med frekvensen från 0,04 g2/Hz till 0,01 g2/Hz inom frekvensområdet 1 000 till 2 000 Hz.

2.

En roll- och girhastighet som är lika med eller högre än +2,62 radianer/s (150 °/s).

3.

I enlighet med nationella standarder som motsvarar 1 och 2 ovan.

Tekniska anmärkningar:

1.

a.2. avser system där ett INS eller annat navigeringshjälpmedel integreras till en enda enhet för förbättrad prestanda.

2.

’Circular Error Probable’ (CEP) – troligt cirkulärt fel: Vid cirkulär, normal distribution, den radie av en cirkel som innehåller 50 % av de enskilda mätningar som görs eller den radie av en cirkel inom vilken sannolikheten att de finns är 50 %.

7A001

7A003

7A101

7A103

II.A9.   RYMD OCH FRAMDRIVNING

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

II.A9.001

Explosiva bultar.

Ej tillämpl.

II.A9.002

Interna förbränningsmotorer (av typen axialkolvmotor eller rotationskolvmotor), utformade eller modifierade för framdrivning av ’luftfartyg’ eller ’lättare än luft-farkoster’, samt speciellt utformade komponenter till dessa.

Ej tillämpl.

II.A9.003

Lastbilar, andra än de som anges i 9A115, med fler än en motoriserad axel och en nyttolast på över 5 ton.

Anm.: Denna artikel omfattar släpvagnar med öppet flak (flatbed trailers), påhängsvagnar och andra släpvagnar.

9A115

B.   PROGRAMVARA

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

II.B.001

Programvara som erfordras för utveckling, produktion eller användning av de produkter som avses i del A (Varor).

Ej tillämpl.

C.   TEKNIK

Nr

Beskrivning av produkter, material, utrustning, varor och teknik

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

II.C.001

Teknik som erfordras för utveckling, produktion eller användning av de produkter som avses i del A (Materiel).

Ej tillämpl.

DEL III

Andra produkter, material, utrustning, varor och teknik som skulle kunna bidra till Nordkoreas sektor med ballistiska robotar

A.   VAROR

III.A1.   SÄRSKILDA MATERIAL OCH DÄRTILL HÖRANDE UTRUSTNING

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

III.A1.001

Aluminium i obearbetad form

1C002

III.A1.002

Avfall och skrot av aluminium

1C002

III.A1.003

Pulver och fjäll av aluminium

1C111

III.A1.004

Stång och profiler av aluminium

1C002

III.A1.005

Tråd av aluminium

1C002

III.A1.006

Plåt och band av aluminium, med en tjocklek av mer än 0,2 mm

1C002

III.A1.007

Rör av aluminium

1C002

III.A1.008

Rördelar (t.ex. kopplingar, knärör och muffar) av aluminium

1C002

III.A1.009

Tvinnad tråd, linor, flätade band o.d., av aluminium, utan elektrisk isolering

1C002

DEL IV

Produkter, material, utrustning, varor och teknik med anknytning till massförstörelsevapen som definierats och angetts i enlighet med punkt 25 i FN:s säkerhetsråds resolution 2270 (2016).

A.   VAROR

IV.A0.   KÄRNMATERIAL, ANLÄGGNINGAR OCH UTRUSTNING

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

IV.A0.001

Ringmagneter

Permanentmagneter som har båda av följande två egenskaper:

i.

Ringformade magneter med ett förhållande mellan ytter- och innerdiameter som är lika med eller mindre än 1,6:1,

ii.

Tillverkade av något av följande magnetiska material: aluminium-nickel-kobolt, ferriter, samarium-kobolt eller neodym-järn-bor.

3A201.b.

IV.A0.002

Frekvensomvandlare (benämns också med de engelska beteckningarna converters eller inverters).

Frekvensomvandlare, andra än de som omfattas av posterna 0B001.b.13 eller 3A225 i bilaga 1, med samtliga följande egenskaper samt speciellt konstruerad programvara för dessa:

i.

Flerfasig utgång.

ii.

Kan producera en effekt av 40 W eller mer,

iii.

Fungerar överallt (på en eller flera punkter) inom frekvensintervallet 600–2 000 Hz.

Tekniska anmärkningar:

1)

Frekvensomvandlarna benämns också med de engelska beteckningarna converters eller inverters.

2)

Den funktionalitet som anges ovan kan uppfyllas av viss utrustning som marknadsförs som elektronisk testutrustning, växelströmsuttag, drivsystem med variabel hastighet eller drivsystem med variabel frekvens.

0B001.b.13.

3A225

IV.A1.   SÄRSKILDA MATERIAL OCH DÄRTILL HÖRANDE UTRUSTNING

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

IV.A1.001

Maråldringsstål som har båda av följande två egenskaper:

i.

”I stånd till” en brottgräns på 1 MPa eller mer, mätt vid 293 K (20 °C).

ii.

Har formen av stänger eller rör med en ytterdiameter på minst 75 mm.

1C216

IV.A1.002

Magnetiska legeringar i form av plåtar eller tunna band som har båda av följande två egenskaper:

a)

En tjocklek av minst 0,05 mm, eller en höjd av högst 25 mm.

b)

Tillverkade av någon av följande magnetiska legeringar: järn-krom-kobolt, järn-kobolt-vanadin, järn-krom-kobolt-vanadin eller järn-krom.

1C005

IV.A1.003

Av höghållfast aluminiumlegering

Aluminiumlegeringar som har båda av följande två egenskaper:

i.

”I stånd till” en brottgräns på 415 MPa eller mer, mätt vid 293 K (20 °C).

ii.

Har formen av stänger eller rör med en ytterdiameter på minst 75 mm.

Teknisk anmärkning:

Uttrycket legeringar ”i stånd till” omfattar legeringar före eller efter värmebehandling.

1C202

IV.A1.004

”Fibröst eller fiberliknande material” eller förimpregnerade sådana material, enligt följande:

i.

”Fibröst eller fiberliknande material” av kol, aramider eller glas som har båda av följande två egenskaper:

1)

En ”specifik modul” som överstiger 3,18×106 m,

2)

En ”specifik dragbrottgräns” som överstiger 76,2 × 103 m.

ii.

Förimpregnerade material: Härdade hartsimpregnerade kontinuerliga ”garner”, ”väv”, ”drev” eller ”tejp” med en bredd som inte överstiger 30 mm tillverkad av ”fibröst eller fiberliknande material” av kol, aramider eller glas och som kontrolleras i a ovan.

1C210

IV.A1.005

Lindningsmaskiner för fibrer och tillhörande utrustning enligt följande:

i.

Lindningsmaskiner för fibrer med samtliga följande egenskaper:

1)

Samordnade och programmerade för positionering, omslagning och lindning av fibrer i två eller flera axlar.

2)

Speciellt utformade för tillverkning av kompositmaterial och laminat utgående från ”fibrer och fiberliknande material”.

3)

I stånd att linda cylindriska rör med en inre diameter av minst 75 mm.

ii.

Styrutrustning för samordning och programmering för de lindningsmaskiner för fibrer som specificeras i a ovan.

iii.

Dornar för de lindningsmaskiner för fibrer som anges i a ovan.

1B201

IV.A1.006

Metallhybrider såsom zirkoniumhydrid

1B231

IV.A1.007

Natriummetall (7440-23-5)

1C350

IV.A1.008

Svaveltrioxid (7446-11-9)

1C350

IV.A1.009

Aluminiumklorid (7446-70-0)

Ej tillämpl.

IV.A1.010

Kaliumbromid (7758-02-3)

1C350

IV.A1.011

Natriumbromid (7647-15-6)

1C350

IV.A1.012

Diklormetan (75-09-2)

1C350

IV.A1.013

Isopropylbromid (75-26-3)

1C350

IV.A1.014

Isopropyleter (108-20-3)

1C350

IV.A1.015

Monoisopropylamin (75-31-0)

1C350

IV.A1.016

Trimetylamin (75-50-3)

1C350

IV.A1.017

Tributylamin (102-82-9)

1C350

IV.A1.018

Trietylamin (121-44-8)

1C350

IV.A1.019

N,N-dimetylanilin (121-69-7)

1C350

IV.A1.020

Pyridin (110-86-1)

1C350

IV.A2.   MATERIALBEARBETNING

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

IV.A2.001

Flödesformande maskiner

Enligt beskrivningen i INFCIRC/254/Rev.9/Part2 och S/2014/253.

2B209

IV.A2.002

Utrustning för lasersvetsning

Ej tillämpl.

IV.A2.003

CNC-maskiner med 4 och 5 axlar

2B201

IV.A2.004

Plasmaskärningsmaskiner

Ej tillämpl.

IV.A2.005

Reaktorkärl, reaktorer, omrörare, värmeväxlare, kondensorer, pumpar, ventiler, lagertankar, reservoarer, behållare och destillations- eller absorptionskolonner som uppfyller driftsparametrarna i S/2006/853 och S/2006/853/corr.1.

Tätade pumpar som har en av tillverkaren specificerad flödeshastighet som överstiger 0,6 m3/timme samt hus (pumphus), förformade infodringar, impellrar, rotorer eller strålpumpsmunstycken konstruerade för sådana pumpar, i vilka alla ytor som kommer i direkt kontakt med den kemikalie eller de kemikalier som bearbetas eller innesluts är gjorda av något av följande material:

a)

Nickel eller legeringar med mer än 40 viktprocent nickel.

b)

Legeringar med mer än 25 viktprocent nickel och 20 viktprocent krom.

c)

Fluorpolymerer (polymer- eller elastomermaterial som innehåller mer än 35 viktprocent fluor).

d)

Glas eller glasinfodring (inklusive keramiskt bundna eller emaljerade beläggningar).

e)

Grafit eller kolgrafit.

f)

Tantal eller tantallegeringar.

g)

Titan eller titanlegeringar.

h)

Zirkonium eller zirkoniumlegeringar.

i)

Keramik.

j)

Ferrokisel (järnlegeringar med hög kiselhalt).

k)

Niob (columbium) eller nioblegeringar.

2B350

IV.A2.006

Konventionella renrum eller renrum med turbulent luftflöde samt inbyggda fläkt-/filterenheter (Hepa-filter) för användning i anläggningar som kan användas i säkerhetslaboratorium i skyddsnivå P3 eller P4 (BSL 3, BSL 4, L3, L4).

2B352

DEL V

Produkter, material, utrustning, varor och teknik med anknytning till massförstörelsevapen som definierats och angetts i enlighet med punkt 4 i FN:s säkerhetsråds resolution 2321 (2016).

A.   VAROR

V.A1.   SÄRSKILDA MATERIAL OCH DÄRTILL HÖRANDE UTRUSTNING

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

V.A1.001

Isocyanater (TDI (toluendiisocyanat), MDI (metylenbisfenylisocyanat)), IPDI (isoforondiisocyanat), HNMDI eller HDI (hexametylendiisocyanat), DDI (dimeryldiisocyanat) samt produktionsutrustning.

Ej tillämpl.

V.A1.002

Ammoniumnitrat, kemiskt rent eller fasstabiliserat (PSAN).

1C111

V.A1.003

Polymera material (hydroxidterminerad polyeter (HTPE), hydroxidterminerad caprolactoneter (HTCE), polypropenglykol (PPG), polydietylenglykoladipat (PGA) och polyetylenglykol (PEG).

1C111

V.A1.004

Hårdlod av mangan.

1C111

V.A2.   MATERIALBEARBETNING

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

V.A2.001

Hydroformningmaskiner.

2B109

V.A2.002

Ugnar för värmebehandling – temperatur >850 °C och en dimension >1 m.

II.A2.005

2B226

2B227

V.A2.003

Elektriska gnistbearbetningsmaskiner (EDM).

2B001.d

V.A2.004

Svetsmaskiner för friktionomrörningssvetsning.

Ej tillämpl.

V.A2.005

Golvmonterade dragskåp (med ståhöjd) med en minsta nominell bredd på 2,5 meter.

2B352

V.A2.006

Satscentrifuger med en rotorkapacitet på minst 4 liter, som kan användas för biologiskt material.

II.A2.014.e.

2B350

2B352

V.A2.007

Fermentorer med en inre volym av 10–20 l (0,01–0,02 m3), som kan användas med biologiskt material.

2B352

II.A2.014.a.

V.A6.   SENSORER OCH LASRAR

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

V.A6.001

Höghastighetsbildkameror, utom sådana som används i system för medicinsk bildteknik.

6A003.a.2

V.A9.   RYMD OCH FRAMDRIVNING

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

V.A9.001

Provrum för oförstörande provning med en kritisk inre dimension på 1 m eller mer.

9B106

V.A9.002

Turbopumpar för raketmotorer som drivs med flytande bränsle eller hybridraketmotorer.

9A006

V.A9.003

Motmedelssystem och penetrationshjälpmedel (t.ex. störsändare, metallremsor, skenmål) som utformats för att överbelasta, vilseleda eller avleda robotförsvar.

Ej tillämpl.

V.A9.004

Lastvagnschassier med 6 eller fler axlar.

9A115

II.A9.003

B.   PROGRAMVARA

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

V.B.001

Modellerings- och formgivningsprogramvara för modellering av aerodynamisk och termodynamisk analys av raketsystem eller system för obemannade luftfarkoster.

Ej tillämpl.

DEL VI

Produkter, material, utrustning, varor och teknik med anknytning till massförstörelsevapen som definierats och angetts i enlighet med punkt 4 i säkerhetsrådets resolution 2371 (2017).

A.   VAROR

VI.A1.   SÄRSKILDA MATERIAL OCH DÄRTILL HÖRANDE UTRUSTNING

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

VI.A1.001

Explosiva bultar, muttrar och byglar, flexibla linjär laddningar, kullås, kompressionsfjädrar, cirkelsågar och accelerationsraketer som kan användas i hopkopplingsmekanismer.

Ej tillämpl.

VI.A1.002

Alla miljökammare för tester som kan simulera flygförhållanden (temperatur, tryck, stötar och vibrationer) utom sådana som används uteslutande för civil flygsäkerhet

9B106

VI.A1.003

Snabb prototyputveckling, inklusive utrustning för additiv tillverkning

Ej tillämpl.

VI.A1.004

Polyakrylnitrilfiber möjlig att användas som förelöpare i kolfiberproduktion och därmed sammanhängande produktionsutrustning.

1C010

1C210

9C110

VI.A1.005

I punkt 12 i listan i kommitténs rapport som utarbetats i överensstämmelse med punkt 25 i resolution 2270 (2016) (S/2016/308, bilaga) är lydelsen ”Metallhydrider såsom zirkoniumhydrid, berylliumhydrid, aluminiumhydrid, litiumaluminiumhydrid och titaniumhydrid”

1C111

VI.A1.006

Mjukgörare som kan användas i flytande kompositmaterial såsom

—

dioctyladipat (DOA) (CAS 123-79-5)

—

dioctylsebakat (DOA) (CAS 122-62-3)

—

dioctylaselat (DOA) (CAS 103-24-2)

1C111

VI.A1.007

Maråldrat stål i stånd till en brottgräns på 1 950 MPa eller mer vid 293 K (20 °C) och i någon av följande former:

a)

Skivor, plåtar eller rör med en material- eller plåttjocklek som är lika med eller mindre än 5,0 mm.

b)

Rörformer med en materialtjocklek som är lika med 50 mm eller mindre och med en inre diameter på 270 mm eller mer.

1C216

VI.A1.008

Lindningsmaskiner för fibrer och tillhörande utrustning:

Maskiner för trådlindning eller fiberlindning, vilka är konstruerade för att tillverka kompositstrukturer, eller laminat från fibröst eller fiberliknande material, koordinera och programmera kontroll- och precisionsdorn för sådan utrustning och där rörelserna för att placera, vira och linda fibrer kan samordnas och programmeras i två eller flera axlar, samt samordnings- och programstyrning härför.

1B001

1B101

1B201

VI.A1.009

Friskluftsandningsskydd med luftrening och helmask, utom sådana som används i andningsapparatur för brandbekämpningspersonal

1A004.a.

2B352

VI.A1.010

Ytterligare kemikalier som lämpar sig för dekontaminering av kemiska stridsmedel:

Dietylentriamin (CAS-nr 111-40-0).

Ej tillämpl.

VI.A1.011

Kemoprofylax mot nervgift:

—

Butyrylkolinesteras (BCHE).

—

Pyridostigminbromid (CAS-nr 101-26-8).

—

Obidoximklorid (CAS-nr 114-90-9).

Ej tillämpl.

DEL VII

Produkter, material, utrustning, varor och teknik som har anknytning till konventionella vapen och som angetts i enlighet med punkt 5 i FN:s säkerhetsråds resolution 2371 (2017).

A.   VAROR

VII.A1.   SÄRSKILDA MATERIAL OCH DÄRTILL HÖRANDE UTRUSTNING

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

VII.A1.001

”Komposit”-strukturer eller -laminat bestående av en organisk ”matris” och material enligt följande:

Anm.:

Omfattar inte ”komposit”-strukturer eller laminat tillverkade av epoxihartsimpregnerade ”fibrer eller fiberliknande material” av kol, som är avsedda att användas för reparation av strukturer eller laminat i ”civila luftfartyg”, för vilka följande gäller:

—

Ytan överstiger inte 1 m2.

—

Längden överstiger inte 2,5 m.

—

Bredden överstiger 15 mm.

Omfattar inte halvfabrikat som är särskilt konstruerade för följande helt civila tillämpningar: idrottsutrustning, bilindustrin, verktygsmaskinindustrin och medicinska tillämpningar. Omfattar inte färdiga detaljer som är speciellt konstruerade för en specifik tillämpning.

a)

Oorganiskt ”fibröst eller fiberliknande material” med en ”specifik modul” som överstiger 2,54×106 m och med en smält-, mjuknings-, sönderdelnings- eller förångningstemperatur som överstiger 1 649 °C i en inert miljö.

Anm.: Omfattar inte följande:

—

Icke kontinuerliga flerfasiga polykristallinska aluminiumfibrer i form av avhuggna fibrer eller oregelbundna mattor som innehåller 3 viktprocent eller mer av kvarts och har en ”specifik modul” som är mindre än 10×106 m.

—

Fibrer av molybden eller molybdenlegeringar

—

Borfibrer

—

Icke kontinuerliga keramiska fibrer med en smält-, mjuknings-, sönderdelnings- eller förångningstemperatur som är lägre än 1 770 °C i en inert miljö.

b)

”Fibröst eller fiberliknande material” med någon av följande egenskaper:

1.

Material sammansatta av aromatiska polyimider med en ”glasningstemperatur (Tg)” som överstiger 290 °C.

2.

Polyarylketoner,

3.

Polyarylensulfider, där arylengruppen är bifenylen, trifenylen eller kombinationer av dessa.

4.

Polybifenylenetersulfon med en Tg som överstiger 290 °C.

5.

Något av ovanstående material ”blandat” med något av följande:

a.

Organiskt ”fibröst eller fiberliknande material” med en ”specifik modul” som överstiger 12,7×106 m och en specifik brottgräns som överstiger 23,5×104 m.

b.

”Fibröst eller fiberliknande material” av kol med en ”specifik modul” som överstiger 14,65×106 m, och specifik brottgräns som överstiger 26,82×104 m.

c.

”Fibröst eller fiberliknande material” av kol med en ”specifik modul” som överstiger 2,54×106 m, och en smält-, mjuknings-, sönderdelnings- eller förångningstemperatur som överstiger 1 649 °C i en inert miljö.

Anmärkningar:

1.

Omfattar inte polyetylen:

2.

Omfattar inte:

—

”Fibröst eller fiberliknande material” som är avsett att användas för reparation av strukturer eller laminat i ”civila luftfartyg”, där ytan inte överstiger 1 m2, längden inte överstiger 2,5 m, och bredden överstiger 15 mm.

—

Mekaniskt hackat, malet eller skuret kolfiber- eller kolfiberliknande material med en längd av 25,0 mm eller kortare.

3.

Omfattar inte icke kontinuerliga, flerfasiga polykristallinska aluminiumfibrer i form av avhuggna fibrer eller oregelbundna mattor som innehåller 3 viktprocent eller mer av kvarts och som har en ”specifik modul” som är mindre än 10×106 m, fibrer av molybden eller molybdenlegeringar, borfibrer, icke kontinuerliga keramiska fibrer med en smält-, mjuknings-, sönderdelnings- eller förångningstemperatur som är lägre än 1 770 °C i en inert miljö.

c)

Organiskt ”fibröst eller fiberliknande material” med en ”specifik modul” som överstiger 12,7×106 m och en specifik brottgräns som överstiger 23,5×104 m.

d)

”Fibröst eller fiberliknande material” av kol med en ”specifik modul” som överstiger 14,65×106 m och en specifik brottgräns som överstiger 26,82×104 m.

e)

Helt eller delvis harts- eller beckimpregnerade ”fibröst eller fiberliknande material” (förimpregnerade), metall- eller kolbelagda ”fibröst eller fiberliknande material” (förformade) eller ’förformade kolfibrer’ samt hartser:

1.

Oorganiskt ”fibröst eller fiberliknande material” med en ”specifik modul” som överstiger 2,54×106 m och med en smält-, mjuknings-, sönderdelnings- eller förångningstemperatur som överstiger 1 649 °C i en inert miljö.

2.

”Fibröst eller fiberliknande material” som är organiskt eller av kol med samtliga följande egenskaper:

a.

En ”specifik modul” som överstiger 10,15×106 m. och

b.

En ”specifik modul” som överstiger 17,7×104 m.

3.

Harts eller beck från bearbetade fluorföreningar såsom:

a.

Fluorinerade polyimider som innehåller 10 viktprocent eller mer av bundet fluor.

b.

Fluorerade fosfazenelastomerer som innehåller 30 viktprocent eller mer av bundet fluor.

4.

’Dynamic Mechanical Analysis glass transition temperature (DMA Tg)’ lika med eller över180 °C med en fenolharts,

5.

Annan harts eller beck med Dynamic Mechanical Analysis glass transition temperature (DMA Tg) lika med eller över 232 °C.

Anm.:

Omfattar inte:

—

Epoxiharts-”matris”-impregnerade ”fibröst eller fiberliknande material” av kol (förimpregnerade) som ska är avsedda att användas för reparation av ”civila luftfartyg” eller dess laminat, för vilka följande gäller:

—

Ytan överstiger inte 1 m2.

—

Längden överstiger inte 2,5 m. och

—

Bredden överstiger 15 mm.

1A002

1A202

VII.A1.002

”Fibröst eller fiberliknande material” som innehåller något av följande:

a)

Material sammansatta av aromatiska polyimider med en ”glasningstemperatur (Tg)” som överstiger 290 °C.

b)

Polyarylketoner.

c)

Polyarylensulfider, där arylengruppen är bifenylen, trifenylen eller kombinationer av dessa.

d)

Polybifenylenetersulfon med en Tg som överstiger 290 °C.

e)

Något av materialen ovan blandade med något av följande.

1.

Organiskt ”fibröst eller fiberliknande material” med en ”specifik modul” som överstiger 12,7×106 m och en specifik brottgräns som överstiger 23,5×104 m.

2.

”Fibröst eller fiberliknande material” av kol med en ”specifik modul” som överstiger 14,65×106 m och en specifik brottgräns som överstiger 26,82×104 m.

3.

Oorganiskt ”fibröst eller fiberliknande material” med en ”specifik modul” som överstiger 2,54×106 m och med en smält-, mjuknings-, sönderdelnings- eller förångningstemperatur som överstiger 1 649 °C i en inert miljö.

Anmärkningar:

1.

Omfattar inte polyetylen:

2.

Omfattar inte:

—

”Fibröst eller fiberliknande material” som är avsett att användas för reparation av strukturer eller laminat i ”civila luftfartyg”, där ytan inte överstiger 1 m2, längden inte överstiger 2,5 m, och bredden överstiger 15 mm.

—

Mekaniskt hackat, malet eller skuret kolfiber- eller kolfiberliknande material med en längd av 25,0 mm eller kortare.

3.

Omfattar inte icke kontinuerliga, flerfasiga polykristallinska aluminiumfibrer i form av avhuggna fibrer eller oregelbundna mattor som innehåller 3 viktprocent eller mer av kvarts och som har en ”specifik modul” som är mindre än 10×106 m, fibrer av molybden eller molybdenlegeringar, borfibrer, icke kontinuerliga keramiska fibrer med en smält-, mjuknings-, sönderdelnings- eller förångningstemperatur som är lägre än 1 770 °C i en inert miljö.

1C008

1C010

1C210

9C110

VII.A1.003

Utrustning för ”produktion” eller inspektion av ”komposit”-strukturer

speciellt konstruerade komponenter och tillbehör som ska omfatta följande:

a)

Lindningsmaskiner, i vilka rörelserna för positionering, omslag och lindning av fibrerna är samordnade och programmerade i minst tre ’primära servopositioneringsaxlar’, speciellt konstruerade för tillverkning av ”komposit”-strukturer eller laminat av ”fibröst eller fiberliknande” material.

b)

”Maskiner för påläggning av band”, i vilka påläggning av band kan samordnas och programmeras i minst fem ”primära servopositioneringsaxlar”, speciellt konstruerade för tillverkning av strukturer för luftfarkoster eller ’missiler’ i ”komposit”-material.

c)

Vävstolar, som kan väva i flera riktningar och med flera dimensioner, inbegripet adaptrar och modifieringsutrustning, som är speciellt konstruerade eller modifierade för sammanvävning, sammanflätning eller sammantvinning av fibrer till ”komposit”-strukturer.

d)

Utrustning speciellt konstruerad eller anpassad för produktion av armeringsfibrer enligt följande:

1.

Utrustning för omvandling av polymeriska fibrer (t.ex. polyakrylonnitril, rayon, beck eller polykarbosilan) till kol- eller kiselkarbidfibrer, innefattande specialutrustning för att töja fibrerna under upphettning.

2.

Utrustning för kemisk förångningsdeposition av grundämnen eller föreningar på upphettade trådformade substrat för att tillverka kiselkarbidfibrer.

3.

Utrustning för våtspinning av eldfasta keramer (t.ex. aluminiumoxid).

4.

Utrustning för omvandling av aluminium som innehåller fiberämnen till aluminiumfibrer genom värmebehandling.

5.

Utrustning för att producera förimpregnerade mattor som specificeras i avsnitt VII.A1.003.d, under ”Material”, genom varmsmältning.

6.

Utrustning för oförstörande provning som är särskilt konstruerad för ”komposit”-material enligt följande:

a.

Röntgentomografisystem för upptäckt av fel tredimensionellt.

b.

Numeriskt styrda ultraljudstestmaskiner i vilka rörelserna för positionering av sändare eller mottagare samtidigt är samordnade och programmerade i minst fyra axlar för att följa de tredimensionella konturerna av den komponent som inspekteras.

Anmärkningar:

1.

”Maskiner för påläggning av band” kan lägga ett eller flera ”band av fibermaterial”, begränsade till en bredd över 25 mm och upp till 305 mm, och skära av och starta om enskilda banor med ”band av fibermaterial” under påläggningsprocessen.

2.

Sammanflätningstekniken inbegriper stickning.

1B001.a.

1B001.b.

1B001.c.

1B001.d.

1B001.e.

1B001

1B101

1B201

VII.A1.004

Metallegeringar, pulver av metallegeringar samt legerat material också enligt följande:

a)

Aluminider, bland annat:

1.

Nickelaluminid som innehåller 15 viktprocent eller mer aluminium, högst 38 viktprocent aluminium och åtminstone en tillsatslegering.

2.

Titanaluminid som innehåller 10 viktprocent eller mer aluminium och åtminstone en tillsatslegering.

b)

Metallegeringar enligt följande, tillverkade av pulver eller partikelmaterial:

1.

Nickellegeringar med en spänningsbrottslivslängd på 10 000 timmar eller längre vid 650 °C vid ett tryck på 676 MPa eller en lågcyklisk utmattningslivslängd på 10 000 cykler eller mer vid 550 °C vid ett maximalt tryck på 1 095 MPa.

2.

Niobiumlegeringar med en spänningsbrottslivslängd på 10 000 timmar eller längre vid 800 °C vid 400 MPa eller en lågcyklisk utmattningslivslängd på 10 cykler eller mer vid 700 °C vid ett maximalt tryck av 700 MPa.

3.

Titaniumlegeringar med en spänningsbrottslivslängd på 10 000 timmar eller längre vid 450 °C vid 200 MPa eller en lågcyklisk utmattningslivslängd på 10 cykler eller mer vid 450 °C vid ett maximalt tryck av 400 MPa.

4.

Aluminiumlegeringar med en draghållfasthet på 240 MPa eller mer vid 200 °C eller en draghållfasthet på 415 MPa eller mer vid 25 °C.

5.

Magnesiumlegeringar med en draghållfasthet på 345 MPa eller mer och en korrosionshastighet som är mindre än 1 mm/år i 3 procent natriumkloridlösning, mätt enligt ASTM-standard G-31 eller motsvarande nationell standard.

6.

Metallegeringar i pulverform eller särskilda material med samtliga följande egenskaper och är tillverkade av någon av följande sammansättningar:

a.

Nickellegeringar (Ni-Al-X, Ni-X-Al) godkända för tillverkning av delar till turbinmotorer, dvs. med mindre än tre icke metalliska partiklar (som tillförts under tillverkningsprocessen) med en storlek större än 100 μm per 109 legeringspartiklar.

b.

Nioblegeringar (Nb-Al-X eller Nb-X-Al, Nb-Si-X eller Nb-X-Si, Nb-Ti-X eller Nb-X-Ti).

c.

Titanlegeringar (Ti-Al-X eller Ti-X-Al).

d.

Aluminiumlegeringar (Al-Mg-X eller Al-X-Mg, Al-Zn-X eller Al-X-Zn, Al-Fe-X eller Al-X-Fe).

e.

Magnesiumlegeringar (Mg-Al-X eller Mg-X-Al).

7.

De är tillverkade i en kontrollerad miljö genom någon av följande processer:

a.

”Vakuumfinfördelning”.

b.

”Gasfinfördelning”.

c.

”Rotationsfinfördelning”.

d.

”Plaskavkylning”.

e.

”Smältspinning och finfördelning”.

Anm.:

Om inte annat uttryckligen anges, avses med orden ”metaller” och ”legeringar” råmaterial och halvfabrikat.

Råmaterial: Anoder, kulor, stavar (inkl. stavar med nockar och trådartade stavar), billetter, block, valsämnen, briketter, kakor, katoder, kristaller, kuber, tärningar, korn, granulat, tackor, klumpar, pellets, tackjärn, pulver, rondeller, hagel, plattor, stångbitar, svamp, stänger. Halvfabrikat: Förarbetade eller bearbetade material som tillverkats genom valsning, dragning, strängpressning, smidning, stötsträngpressning, pressning, ådring, finfördelning eller slipning, t.ex. vinklar, kanaler, cirklar, skivor, stoft, flingor, folier och blad, smiden, plattor, pulver, pressningar och stansningar, ribbor, ringar, stavar (inklusive släta svetstrådar, valstrådar och vridna trådar) sektioner, modeller, ark, strimlor, tuber och rör (inkl. runda och fyrkantiga rör och rör med håligheter), dragen eller strängsprutad tråd. Gjutet material som tillverkats genom gjutning i sand, dynor, metall, gips eller andra gjutformar, inklusive högtrycksgjutning, sintrade formar och formar tillverkade genom pulvermetallografi.

1C002

1C202

VII.A1.005

Magnetiska metaller av alla typer och former som har någon av följande egenskaper:

a)

Den relativa begynnelsepermeabiliteten är 120 000 eller mer och tjockleken 0,5 mm eller mindre.

b)

Magnetostriktiva legeringar med något av följande:

1.

En mättad magnetostriktion som är mer än 5×10-4.

2.

En magnetomekanisk kopplingsfaktor (k) som överstiger 0,8.

c)

Amorfa eller ”nanokristallina” legeringar i remsor med samtliga följande egenskaper:

1.

legeringar som innehåller minst 75 viktprocent järn, nickel eller kobolt,

2.

legeringar som har en mättad magnetisk induktion (Bs) som är minst 1,6 T, och som har något av följande:

a.

Remsor vars tjocklek är högst 0,02 mm.

b.

En elektrisk resistivitet på minst 2×10-4 ohm cm.

1C003

VII.A1.006

Urantitanlegeringar eller volframlegeringar med en ”matris” av järn, koppar eller nickel som bas, och med samtliga följande egenskaper:

a)

Densiteten överstiger 17,5 g/cm3.

b)

Elasticitetsgränsen överstiger 880 MPa.

c)

Brottgränsen överstiger 1 270 MPa.

d)

Töjningen överstiger 8 %.

1C004

VII.A1.007

”Supraledande” ledare i komposit material i längder på mer än 100 m eller med en vikt som överstiger 100 g enligt följande:

a)

”Supraledande””komposit”-ledare som innehåller minst en ’fibertråd’ av niob-titan och med samtliga följande egenskaper:

1.

Inlagd i en ”matris” av annat material än koppar eller kopparbaserad ”matris”

2.

Med en tvärsnittsarea som är mindre än 0,28×10-4 mm2 (6 μm i diameter för cirkulär ’fibertråd’).

b)

”Supraledande””komposit”-ledare som består av en eller flera ”supraledande”’fibertrådar’ av annat material än niob-titan och med samtliga följande egenskaper:

1.

En ”kritisk temperatur” utan magnetfält som överstiger -263,31 °C, och

2.

kvarstår i sitt ”supraledande” tillstånd vid temperaturen 268,96 °C, när den utsätts för ett magnetfält som är riktat vinkelrätt mot ledarens längdaxel och motsvarar en magnetisk induktion på 12 T med en kritisk strömtäthet som överstiger 750 A/mm2 på ledarens hela tvärsnittsarea.

c)

”Supraledande””komposit”-ledare som består av en eller flera ”supraledande””fibertrådar” som förblir ”supraledande” vid en temperatur som överstiger -158,16 °C.

1C005

VII.A1.008

Vätskor och smörjmedel enligt följande:

a)

Smörjmedel vars huvudkomponent är något av följande:

1.

Fenylen- eller alkylfenylenetrar eller tioetrar eller blandningar därav, som innehåller mer än två etrar eller tioeterfunktioner eller blandningar härav.

2.

Fluorinerad kiselvätska med kinematisk viskositet som är mindre än 5 000 mm2/s (5 000 centistokes) mätt vid 25 °C.

b)

Dämpnings- eller flotationsvätskor med samtliga följande egenskaper:

1.

Renhet bättre än 99,8 %.

2.

Innehåller färre än 25 partiklar som är 200 μm eller större per 100 ml.

3.

100 ml’

4.

Tillverkad till minst 85 % av något av följande:

a.

Dibromtetrafluoretan (CAS 25497-30-7, 124-73-2, 27336-23-8).

b.

Polyklortrifluoretylen (endast oljiga och vaxiga varianter).

c.

Polybromtrifluoretylen.

c)

Kylvätskor för elektronik tillverkat av fluorkarboner med samtliga följande egenskaper:

1.

Till minst 85 viktprocent bestående av något av följande ämnen eller blandningar därav:

a.

Monomera former av perfluorpolyalkyletertriasiner eller perfluoralifatiketrar.

b.

Perfluoralkylaminer.

c.

Perfluorcycloalkaner.

d.

Perfluoralkaner.

e.

Densiteten vid 298 K (25 °C) är 1,5 g/ml eller mer.

f.

Är i flytande form vid 273 K (0 °C).

g.

Innehåller 60 viktprocent eller mer av fluor.

Anm.: Omfattar inte material som är specificerat och förpackat som läkemedel.

1C006

VII.A1.009

Keramiska pulver, keramiska material som inte är ”kompositer”, keramiska ”matris”-”komposit”-material och utgångsmaterial, enligt följande:

a)

Keramiska pulver av enkla eller komplexa titanborider där den metalliska föroreningen (exklusive avsiktliga tillsatser) är mindre än 5 000 ppm, och den genomsnittliga partikelstorleken är lika med eller mindre än 5 μm och högst 10 % av partiklarna är större 10 μm.

b)

Keramiska material som inte är ”kompositer”, i form av råmaterial eller halvfabrikat, och som är sammansatta av titanborider med en densitet som är 98 % eller mer av den teoretiska densiteten.

c)

Keram-keram-”komposit”-material, med en glas- eller oxid-”matris” som är förstärkt med fibrer med samtliga följande egenskaper:

1.

De är tillverkade av något av följande material:

a.

Si-N,

b.

Si-C,

c.

Si-A1-O-N,

d.

Si-O-N, och

2.

har en ”specifik brottgräns” som överstiger 12,7×103 m.

d)

Keram-keram-”komposit”-material, med eller utan en kontinuerlig metallstruktur, som innehåller partiklar eller strukturer av något fibröst eller kristalltrådsliknande material när ”matrisen” bildas av karbider eller nitrider av kisel, zirkonium eller bor.

e)

Utgångsmaterial (dvs. speciellt polymeriskt eller metallorganiskt material) för att producera material som specificeras ovan enligt följande:

1.

Polydiorganosilaner (för att producera kiselkarbid).

2.

Polysilazaner (för att producera kiselnitrid).

3.

Polykarbosilazaner (för att tillverka keramer som innehåller kisel-, kol- och kvävekomponenter).

f)

Keram-keram-”komposit”-material med en ”matris” av glas eller oxid förstärkt med kontinuerliga fibrer av någon av följande sammansättningar:

1.

Al2O3 (CAS 1344-28-1).

2.

Si-C-N.

Anmärkningar:

1.

Omfattar inte slipmedel:

2.

Omfattar inte ”kompositer” som innehåller fibrer med sammansättningar vars brottgräns är mindre än 700 MPa vid 1 273 K (1 000 °C) eller vars dragkryphållfasthet är större än 1 % krypning vid en belastning av 100 MPa vid 1 273 K (000 °C) i 100 timmar.

1C007

VII.A1.010

Icke fluorhaltiga polymerer enligt följande:

a)

Imider enligt följande:

1.

Bismaleimider.

2.

Aromatiska polyamidimider (PAI) med en ”glasningstemperatur (Tg)” som överstiger 290 °C.

3.

Aromatiska polyimider med en ”glasningstemperatur (Tg)” som överstiger 232 °C.

4.

Aromatiska polyeterimider med en ”glasningstemperatur (Tg)” som överstiger 290°C.

b)

Polyarylketoner.

c)

Polyarylensulfider, där arylengruppen är bifenylen, trifenylen eller kombinationer av dessa.

d)

Polybifenylenetersulfon med en ”glasningstemperatur (Tg)” som överstiger 290 °C.

Anm.: Omfattar ämnen i flytande eller fast ”smältbar” form, inklusive harts, pulver, korn, film, blad och band.

1C008

VII.A1.011

Icke bearbetade fluorföreningar enligt följande:

a)

Fluorinerade polyimider som innehåller 10 % viktprocent eller mer av bundet fluor.

b)

Fluorerade fosfazenelastomerer som innehåller 30 viktprocent eller mer av bundet fluor.

1C009

VII.A1.012

”Fibröst eller fiberliknande material” enligt följande:

a)

Organiskt ”fibröst eller fiberliknande material” med samtliga följande egenskaper:

1.

En ”specifik modul” som överstiger 12,7×106 m, och

2.

En ”specifik modul” som överstiger 23,5×104 m,

b)

”Fibröst eller fiberliknande material” av kol med samtliga följande egenskaper:

1.

En ”specifik modul” som överstiger 14,65×106 m, och

2.

En ”specifik modul” som överstiger 26,82×104 m,

c)

Oorganiskt ”fibröst eller fiberliknande material” med samtliga följande egenskaper:

1.

En ”specifik modul” som överstiger 2,54×106 m. och

2.

en smält-, mjuknings-, sönderdelnings- eller förångningstemperatur som överstiger 1 649 °C i en inert miljö.

d)

”Fibröst eller fiberliknande material” med någon av följande egenskaper:

1.

Sammansatta av något av följande ämnen:

a.

Polyeterimider som specificeras i avsnitt VII.A1.010.

b.

Andra material som specificeras i avsnitt VII.A1.010.

2.

Sammansatta av material som anges ovan och blandade med andra fibrer som anges i avsnitt VII.A1.012.

e)

Helt eller delvis harts- eller beckimpregnerade ”fibröst eller fiberliknande material” (förimpregnerade), metall- eller kolbelagt ”fibröst eller fiberliknande material” (förformade) eller ”förformade kolfibrer”, med samtliga följande egenskaper.

1.

Som har något av följande:

a.

Oorganiskt ”fibröst eller fiberliknande material” som specificeras i avsnitt 1C010.c.

b.

”Fibröst eller fiberliknande material” som är organiskt eller av kol med samtliga följande egenskaper:

1.

En ”specifik modul” som överstiger 10,15×106 m.

2.

En ”specifik modul” som överstiger 17,7×104 m.

2.

Samt något av följande:

a.

Harts eller beck som specificeras i tidigare avsnitt,

b.

”Dynamic Mechanical Analysis glass transition temperature (DMA Tg)” lika med eller över 180 °C med en fenolharts, eller

c.

’Dynamic Mechanical Analysis glass transition temperature (DMA Tg)’ lika med eller över 232 °C med harts eller beck som inte specificerats tidigare och inte är en fenolharts.

Anmärkningar:

1.

Omfattar inte polyetylen:

2.

”Fibröst eller fiberliknande material” för användning vid reparation av ”civila luftfartyg” eller laminat med samtliga följande egenskaper:

a)

Ytan överstiger inte 1 m2.

b)

Längden överstiger inte 2,5 m. och

c)

Eller mekaniskt hackat, malet eller skuret kolfiber- eller kolfiberliknande material med en längd av 25,0 mm eller kortare.

3.

Omfattar inte följande:

a)

Icke kontinuerliga flerfasiga polykristallinska aluminiumfibrer i form av avhuggna fibrer eller oregelbundna mattor som innehåller 3 viktprocent eller mer av kvarts och som har en ”specifik modul” som är mindre än 10×106 m.

b)

Fibrer av molybden eller molybdenlegeringar.

c)

Borfibrer.

d)

Icke kontinuerliga keramiska fibrer med en smält-, mjuknings-, sönderdelnings- eller förångningstemperatur som är lägre än 2 043 K (1 770 °C) i en inert miljö.

4.

Omfattar inte:

a)

Epoxiharts-”matris”-impregnerat ”fibröst eller fiberliknande material” av kol (förimpregnerade) för användning vid reparation av ”civila luftfartyg” eller laminat med samtliga följande egenskaper:

1.

Ytan överstiger inte 1 m2.

2.

Längden överstiger inte 2,5 m.

3.

Bredden överstiger 15 mm.

b)

Mekaniskt hackat, malt eller skuret ”fibröst eller fiberliknande material” av kol som är helt eller delvis ”impregnerat” med epoxiharts och är kortare än 25,0 mm, förutsatt att ett annat harts eller beck används.

1C010.a.

1C010.b.

1C010.c.

VII.A1.013

Metaller och föreningar enligt följande:

a)

Metaller som har en partikelstorlek som är mindre än 60 μm, oberoende av om de är sfäriska, finfördelade, sfäroida, i form av flagor eller pulver, och som är tillverkade av material som består av 99 % eller mer av zirkonium, magnesium eller legeringar av dessa.

b)

Bor eller borlegeringar som har en partikelstorlek som är 60 μm eller mindre enligt följande.

1.

Bor med en renhet av 85 viktprocent eller mer.

2.

Borlegeringar med ett borinnehåll av 85 viktprocent eller mer.

c)

Guanidinnitrat (CAS 506-93-4).

d)

Nitroguanidin (NQ) (CAS 556-88-7).

Anm.: De metaller eller legeringar som avses här är inkapslade i aluminium, magnesium, zirkonium eller beryllium.

1C011

VII.A1.014

Skyddsvästar och därtill hörande delar enligt följande:

a)

Mjuka skyddsvästar, andra än sådana som tillverkats enligt militära standarder och specifikationer eller enligt ekvivalenter till dessa vad avser prestationsförmåga, och därtill speciellt konstruerade delar.

b)

Hårda skyddsplattor som ger ett ballistiskt skydd i skyddsklass IIIA (NIJ 0101.06, juli 2008) eller motsvarande nationell standard.

Anm.: Detta stycke är inte tillämpligt på skyddsvästar när de används eller medförs för användarens eget bruk, skyddsvästar som är konstruerade endast för frontalskydd från splitter och tryckvågor från icke militära explosiva produkter eller skyddsvästar som är konstruerade endast för skydd mot knivar, spikar, nålar eller mot trubbigt våld.

1A005

VII.A4.   DATORER

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

VII.A4.001

Elektroniska datorer och därmed sammanhörande system, utrustning och komponenter eller ”elektroniska sammansättningar” som har något av följande:

a)

Speciellt konstruerade för att vara något av följande:

1.

Strålningståliga så att de överträffar någon av följande specifikationer:

a.

Total strålningsdos 5 × 10 Gy (Si),

b.

Absorberad dosrat 5 × 6 Gy (Si)/s,

c.

Enstaka fel på grund av strålning ej överstigande 1 × 10-8 fel/bit/dag.

4A001

VII.A5.   TELEKOMMUNIKATION OCH ”INFORMATIONSSÄKERHET”

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

VII.A5.001

Telekommunikationssystem och telekommunikationsutrustning, och särskilt konstruerade komponenter och tillbehör för dessa, som har någon av följande egenskaper eller funktioner eller något av följande kännetecken:

a)

Speciellt konstruerade för att vara något av följande:

1.

För användaren programmerbara spridningskoder.

2.

En total bandbredd som är minst 100 gånger större än bandbredden hos någon informationskanal och som överstiger 50 kHz.

Anm.: Omfattar inte radioutrustning som är särskilt konstruerad för att användas tillsammans med något av följande:

a)

Civila cellulära radiokommunikationssystem,

b)

Fasta eller mobila jordstationer för kommersiella civila telekommunikationer via satellit.

b)

Digitalt kontrollerade radiomottagare med samtliga följande egenskaper:

1.

Över 1 000 kanaler.

2.

’Tid för att byta kanal’ på mindre än 1 ms.

3.

Automatisk sökning över en del av det elektromagnetiska bandet.

4.

Identifiering av mottagen signal eller sändartyp.

Anm.: Omfattar inte radioutrustning som är särskilt konstruerad för att användas inom civila cellulära radiokommunikationssystem.

Teknisk anmärkning:

”Tid för att byta kanal”: Den tid (dvs. fördröjning) det tar att byta från en mottagningsfrekvens till en annan för att komma fram till den slutliga angivna mottagningsfrekvensen, eller inom intervallet ± 0,05 % från den. Produkter med ett angivet frekvensområde som omfattar mindre än ± 0,05 % kring deras mittfrekvens definieras som oförmögna till byte av kanalfrekvens.

5A001.b.

VII.A5.002

Test-, inspektions- och produktionsutrustning för telekommunikation och därtill hörande särskilt konstruerade komponenter eller tillbehör, som är särskilt konstruerade för ”utveckling” eller ”produktion” av utrustning, funktioner eller egenskaper.

Anm.: Omfattar inte utrustning för att fastställa egenskaperna hos optiska fibrer.

5B002

VII.A6   SENSORER OCH LASRAR

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

VII.A6.001

Hydrofoner med någon av följande egenskaper:

a)

Innehåller kontinuerliga flexibla avkänningselement.

b)

Innehåller flexibla sammansättningar av diskreta avkänningselement med en längd eller diameter på mindre än 20 mm och med ett avstånd mellan elementen som understiger 20 mm

c)

Innehåller något av följande avkänningselement:

1.

Optiska fibrer.

2.

Annan ’piezoelektrisk polymerfilm’ än polyvinylidenfluorid (PVDF) och dess sampolymerer P(VDF-TrFE) och P(VDF-TFE).

3.

”Flexibla piezoelektriska kompositer”.

4.

Piezoelektriska enkla kristaller av bly-magnesium-niobat/bly-titanat (dvs. Pb(Mg1/3Nb 2/3)O3-PbTiO3 eller PMN-PT) som odlas från fasta lösningar,

5.

Piezoelektriska enkla kristaller av bly-indium-niobat/bly-magnesium niobat/bly-titanat (dvs. Pb(In1/2 Nb1/2)O3–Pb(Mg1/3 Nb2/3)O3–PbTiO3 eller PIN-PMN-PT) som odlas från fasta lösningar.

d)

Med utrustning som konstruerats för drift på större djup än 35 m med accelerationskompensation,

e)

Med utrustning som konstruerats för arbete på större djup än 1 000 m.

Anm.: Hydrofoner som särskilt konstruerats för en viss utrustning ska behandlas som den utrustningen.

6A001.a.

VII.A6.002

Akustiska släphydrofonsystem med något av följande:

a)

Hydrofoner placerade i grupper med ett avstånd som understiger 12,5 m eller som ’kan ändras till’ att medge hydrofoner placerade i grupper med ett avstånd som understiger 12,5 m.

b)

Som är konstruerade för eller ’kan ändras till’ att medge användning vid större djup än 35 m.

c)

Huvudsensorer som specificeras i avsnitt VII.A6.003.

d)

Longitudinellt förstärkta uppsättningar av slangar.

e)

En sammansatt apparat vars diameter understiger 40 mm.

f)

Hydrofonegenskaper som anges i punkt a) ovan eller en hydrofon med en hydrofonkänslighet som är bättre än 180 dB på alla djup, utan acceleration.

g)

Accelerometerbaserade hydroakustiska sensorer med följande:

1.

Består av tre accelerometrar som är arrangerade längst tre olika axlar.

2.

Har en total ”accelerationskänslighet” som är bättre än 48 dB (referens 1 000 mV rms per 1 g).

3.

Konstruerad för att fungera på större djup än 35 meter,

4.

Har en arbetsfrekvens under 20 kHz.

6A001.a.

VII.A6.003

Huvudsensorer med samtliga följande egenskaper:

a)

En ”noggrannhet” som är bättre än 0,5 °.

b)

En konstruktion för arbete på större djup än 35 m eller med en justerbar eller borttagbar djupsensor för att kunna arbeta på större djup än 35 m,

6A001.a.

VII.A6.004

Kabelhydrofonsystem för bottnar eller havsvikar med någon av följande egenskaper:

a)

Försedd med hydrofonegenskaper som anges i avsnitt VII.A6.002 ovan eller en hydrofon med en hydrofonkänslighet som är bättre än 180 dB på alla djup, utan acceleration.

b)

Försedd med multiplexade hydrofongruppssignalmoduler med samtliga följande egenskaper:

1.

Konstruktion för arbete på större djup än 35 m eller med en justerbar eller borttagbar djupsensor för att kunna arbeta på större djup än 35 m.

2.

Användbar för samma ändamål som bogserade akustiska hydrofonsystemmoduler.

c)

Eller med accelerometerbaserade hydroakustiska sensorer.

Teknisk anmärkning:

Accelerometerbaserade hydroakustiska sensorer med samtliga följande egenskaper:

1.

Består av tre accelerometrar som är arrangerade längst tre olika axlar.

2.

Har en total ”accelerationskänslighet” som är bättre än 48 dB (referens 1 000 mV rms per 1 g).

3.

Konstruerad för att fungera på större djup än 35 meter,

4.

Har en arbetsfrekvens under 20 kHz.

Anmärkningar:

1.

Omfattar inte partikelhastighetssensorer eller geofoner.

2.

Omfattar även mottagande utrustning, oavsett om den i normala tillämpningar är kopplad till separat, aktiv utrustning, samt komponenter som konstruerats speciellt för denna.

6A001.a.

VII.A6.005

”Monospektrala bildsensorer” och ”multispektrala bildsensorer” som konstruerats för fjärranalystillämpningar och med någon av följande egenskaper:

a)

Ett lokalt (IFOV = Instantaneous-Field-Of-View) bildfält på mindre än 200 μrad (mikroradianer),

b)

Specifikt konstruerade för arbete inom ett våglängdsområde som överstiger 400 nm men inte 30 000 nm och som har alla följande egenskaper:

1.

De lämnar bildinformationen i digital form,

2.

Någon av följande egenskaper:

a.

Är ”rymdkvalificerad”.

b.

Konstruerade för att fungera i luftburna applikationer med något annat än kisel som detektormaterial och de har ett IFOV (IFOV = Instantaneous-Field-Of-View) på mindre än 2,5 mrad (milliradianer).

Anm.: Omfattar inte ”monospektrala bildsensorer” med en största känslighet i ett våglängdsområde som överstiger 300 nm men inte 900 nm och som endast innehåller någon av följande icke-”rymdkvalificerade” detektorer eller icke-”rymdkvalificerade””fokalplansmatriser”:

a)

Laddningskopplade enheter som inte är konstruerade eller modifierade för att åstadkomma ”laddningsförstärkning”.

b)

Komplementära metalloxidhalvledarenheter (CMOS) som inte är konstruerade eller modifierade för att åstadkomma ’laddningsförstärkning’.

6A002

VII.A6.006

”Rymdkvalificerade” komponenter för optiska system, enligt följande:

a)

Komponenter som lättats till mindre än 20 % av den ”ekvivalenta tätheten”, jämfört med ett massivt ämne med samma öppning och tjocklek.

b)

Råsubstrater, bearbetade substrater som har en ytbeläggning (enkel- eller multipelskikt, metalliska eller dielektriska, ledande, halvledande eller isolerande) eller skyddsfilm.

c)

Segment eller system av speglar som konstruerats för att sammansättas till ett system i rymden med en insamlande bländaröppning som är lika med eller större än en enda spegel med 1 meters diameter.

d)

Komponenter tillverkade av ”komposit”-material med en koefficient för linjär termisk expansion som är lika med eller mindre än 5×10-6 i någon koordinatriktning.

6A004.a.

VII.A6.007

Optisk styrutrustning enligt följande:

a)

Utrustning som speciellt konstruerats för att bibehålla ytans form eller orienteringen hos de ”rymdkvalificerade” komponenterna som specificeras ovan.

b)

Utrustning för styrning, följning, stabilisering och resonatorupplinjering enligt följande:

1.

Hållare för strålstyrningsspeglar utformade att bära speglar med en diameter eller huvudaxel som är längre än 50 mm och med samtliga följande egenskaper, och särskilt konstruerad elektronisk styrutrustning för dessa:

a.

En maximal vinkelrörelse på ±26 mrad eller mer.

b.

En mekanisk resonansfrekvens på 500 Hz eller mer,

c.

En vinkel-”noggrannhet” på 10 μrad (mikroradianer) eller mindre (bättre).

2.

Utrustning för resonatorupplinjering med en bandbredd som är minst 100 Hz och en ”noggrannhet” som är 10 μrad (mikroradianer) eller mindre (bättre).

c)

Kardansk upphängning med samtliga följande egenskaper:

1.

En maximal utvridning som överstiger 5°.

2.

En bandbredd som är lika med 100 Hz eller mer.

3.

Ett vinkelvisarfel som är högst 200 μrad (mikroradianer),

4.

Som har något av följande:

a.

En diameter eller huvudaxel som överstiger 0,15 m men inte 1 m, och vars vinkelacceleration kan överstiga 2 rad (radianer)/s2.

b.

En diameter eller huvudaxel som överstiger 1 m, och vars vinkelacceleration kan överstiga 0,5 rad (radianer)/s2.

6A004.d.

VII.A6.008

”Magnetometrar” som använder ”supraledande” (SQUID) ”teknik” och har någon av följande egenskaper:

a)

SQUID-system som är konstruerade för stationärt arbete, utan speciellt konstruerade delsystem för att minska bruset vid rörelse och som har en ’känslighet’ lika med eller lägre (bättre) än 50 fT rms/√Hz vid frekvenser lika med 1 Hz.

b)

SQUID-system som har en magnetometer för rörligt arbete med en ’känslighet’ som är lägre (bättre) än 2 pT rms/√Hz vid en frekvens av 1 Hz och som är speciellt konstruerade för att minska bruset vid arbete i rörelse.

6A006

Utom:

—

6A006.a.3 ”Magnetometrar” som använder fluxgate-”teknik”

—

6A006.a.4 Induktionsspole-”magnetometrar”

—

6A006.b. Sensorer för elektriska undervattensfält

VII.A6.009

”Magnetometrar” som använder optiskt pumpad ”teknik” eller kärnrotationsteknik (proton/Overhauser) som har en ”känslighet” som är lägre (bättre) än 2 pT rms/√Hz vid en frekvens av 1 Hz.

6A006

VII.A6.010

”Magnetiska gradiometrar” som använder flera ”magnetometrar” som specificeras i avsnitt VII.A6.

6A006

VII.A6.011

”Kompensationssystem” för följande:

a)

”Magnetometrar” som använder optiskt pumpad ”teknik” eller kärnrotationsteknik (proton/Overhauser) som har en ”känslighet” som är lägre (bättre) än 20 pT rms/√Hz vid en frekvens av 1 Hz och som använder optiskt pumpad ”teknik” eller kärnrotationsteknik (proton/Overhauser) som har en ”känslighet” som är lägre (bättre) än 2 pT rms/√Hz.

b)

Sensorer för elektriska undervattensfält som har en ”känslighet” som är lägre (bättre) än 8 nV/√Hz, mätt vid 1 Hz.

c)

”Magnetiska gradiometrar” som anges i avsnitt VII.A6.010 medger att dessa sensorer uppvisar en ”känslighet” som är lägre (bättre) än 3 pT/m rms/√Hz

Anm.:

Fiberoptiska ”induktionsmagnetometrar” som har en ”känslighet” av det magnetiska gradientfältet som är lägre (bättre) än 0,3 nT/m rms/√Hz.

”Induktionsmagnetometrar” som använder annan ”teknik” än fiberoptisk ”teknik” och som har en ’känslighet’ av det magnetiska gradientfältet som är lägre (bättre) än 0 015 nT/m rms /√Hz.

6A006

VII.A6.012

Elektromagnetiska undervattensmottagare som innehåller en ”magnetometer” som specificeras i VII.A6.008 eller VII.A6.009.

6A006

VII.A7.   NAVIGATION OCH AVIONIK

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

VII.A7.001

Accelerometrar enligt följande, samt tillhörande speciellt konstruerade komponenter:

a)

Linjära accelerometrar som har något av följande:

1.

Specificerade för att kunna arbeta vid linjära accelerationsnivåer på högst 15 g och som har någon av följande egenskaper:

a.

En ”grundstabilitet” som är mindre (bättre) än 130 μg med hänsyn till ett fast kalibreringsvärde över en tidsperiod på 1 år.

b.

En ”skalfaktor”-”stabilitet” som är mindre (bättre) än 130 ppm i förhållande till ett fast kalibreringsvärde under en tidsperiod på 1 år.

2.

Specificerade för att kunna arbeta vid linjära accelerationsnivåer som överstiger 15 g men är högst 100 g och som har båda av följande två egenskaper:

a.

En ”grundstabilitets”-”repeterbarhet” på mindre (bättre) än 1 250 μg över en tidsperiod på 1 år. och

b.

En ”skalfaktors”-”repeterbarhet” på mindre (bättre) än 1 250 ppm över en tidsperiod på 1 år.

3.

Konstruerade för användning i tröghetsnavigeringssystem eller tröghetsledningssystem och specificerade för att kunna arbeta vid linjära accelerationsnivåer som överstiger 100 g.

Anm.: Ovanstående stycken omfattar inte accelerometrar som är begränsade till mätning av vibration eller stötar.

b)

Vinkel- eller rotationsaccelerometrar som är specificerade för att kunna arbeta vid linjära accelerationsnivåer som överstiger 100 g.

7A001

VII.A7.002

Gyron eller vinkelhastighetssensorer som har någon av följande egenskaper, samt tillhörande speciellt konstruerade komponenter:

a)

Specificerade för att fungera vid linjära accelerationsnivåer på högst 100 g och som har något av följande:

1.

Ett mätområde som är mindre än 500 o/s och som har något av följande:

a.

En ”grundstabilitet” som är mindre (bättre) än 0,5o per timme när den mäts i en 1 g-miljö under en tidsperiod på 1 månad i förhållande till ett fast kalibreringsvärde.

b.

En ”slumpmässig vinkeldrift” som är mindre (bättre) än eller lika med 0,0035 o per kvadrotstimme.

Anm.: Denna punkt omfattar inte ”gyron med roterande massa”.

2.

Ett hastighetsområde som är minst 500°/s och som har någon av följande egenskaper:

a.

En ”grundstabilitet” som är mindre (bättre) än 4o per timme när den mäts i en 1 g-miljö under en tidsperiod på tre minuter i förhållande till ett fast kalibreringsvärde.

b.

En ”slumpmässig vinkeldrift” som är mindre (bättre) än eller lika med 0,1o per kvadrotstimme.

Anm.: Denna punkt omfattar inte ”gyron med roterande massa”.

b)

Specificerade för att fungera vid linjära accelerationsnivåer över 100 g.

7A002

VII.A7.003

”System eller utrustning för tröghetsmätning”, med något av följande:

Anmärkningar:

1.

”System eller utrustning för tröghetsmätning” innefattar accelerometrar eller gyroskop för att mäta förändringar av hastighet eller riktning för att fastställa eller bibehålla riktning eller position utan att det krävs en extern referens när systemet väl är injusterat. ”System eller utrustning för tröghetsmätning” omfattar:

—

Attitude and Heading Reference Systems (AHRS)

—

Gyrokompasser

—

Mätenheter för tröghetsnavigering (IMU)

—

Tröghetsnavigeringssystem (INS)

—

Referenssystem för tröghetsnavigering (IRS)

—

Referensenheter för tröghetsnavigering (IRU)

2.

Detta stycke omfattar inte ”system eller utrustning för tröghetsmätning” som certifierats för användning på ”civila luftfartyg” av civila luftfartsmyndigheter i en eller flera EU-medlemsstater.

a)

Konstruerad för användning i ”luftfartyg”, landfordon eller fartyg och ger positionsangivelse utan att använda ”positioneringshjälpreferenser” samt har en ”noggrannhet” efter normal injustering som uppfyller något av följande:

1.

Navigationsfel på 0,8 nautiska mil/tim (nm/hr) ”Circular Error Probable” (”CEP”) eller mindre (bättre).

2.

0,5 % av det tillryggalagda avståndet ”CEP” eller mindre (bättre).

3.

Total avdrift på 1 nautisk mil ”CEP” eller mindre (bättre) under en 24-timmarsperiod.

b)

Konstruerad för ”luftfartyg”, fordon eller fartyg, med en inbyggd ”positioneringshjälpreferens” och ger positionsangivelser efter förlust av alla ”positioneringshjälpreferenser” under upp till fyra minuter, med en ”noggrannhet” på mindre (bättre) än 10 meter ”CEP”.

c)

Konstruerad för ”luftfartyg”, fordon eller fartyg för bestämning av riktning eller geografisk nordpol, och med något av följande:

1.

En maximal vinkelhastighetsförmåga vid drift på mindre (lägre) än 500 o/s och en riktnings-”noggrannhet” utan hjälp av ’positioneringshjälpreferenser’ som är lika med eller mindre (bättre) än 0,07 grader dividerat med cosinus för latituden (vilket är lika med 6 bågminuter rms vid 45 graders latitud).

2.

En maximal vinkelhastighetsförmåga vid drift som är lika med eller större (högre) än 500 o/s och en riktnings-”noggrannhet” utan hjälp av ”positioneringshjälpreferenser” som är lika med eller mindre (bättre) än 0,2 grader dividerat med cosinus för latituden (vilket är lika med 17 bågminuter rms vid 45 graders latitud).

d)

Ger mätvärden för acceleration eller vinkelhastighet i mer än en dimension och har någon av följande egenskaper:

1.

Prestanda enligt vad som specificeras för accelerometrar och gyron ovan längs någon axel, utan hjälp av hjälpreferenser.

2.

”Rymdkvalificerad” och ger mätvärden för vinkelhastighet med en ”slumpmässig vinkeldrift” längs någon axel på mindre (bättre) än eller lika med 0,1 o per kvadrotstimme.

7A003

VII.A8.   MARINE

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

VII.A8.001

Luftoberoende kraftsystem, speciellt konstruerade för undervattensbruk, enligt följande:

a)

Brayton eller Rankine luftoberoende motorsystem enligt följande:

1.

Kemiska gastvättare eller absorptionssystem som speciellt konstruerats för att avlägsna koldioxid, koloxid och partiklar ur återcirkulerande avgaser.

2.

System som är speciellt konstruerade för att använda en enatomig gas.

3.

Enheter eller höljen, som speciellt konstruerats för att ge ljudreduktion under vattnet för frekvenser under 10 kHz eller speciella upphängningsanordningar som kan mildra stötar.

4.

System med samtliga följande egenskaper:

a.

Speciellt konstruerade för att trycksätta reaktionsprodukter eller förändra bränsle.

b.

Speciellt konstruerade för att lagra reaktionsprodukter.

c.

Särskilt konstruerade för att släppa ut reaktionsprodukter mot ett tryck på 100 kPa eller mer.

8A002.j.

VII.A8.002

Luftoberoende dieselmotorer med samtliga följande egenskaper:

a)

Kemiska gastvättare eller absorptionssystem som speciellt konstruerats för att avlägsna koldioxid, koloxid och partiklar ur återcirkulerande avgaser.

b)

System som är speciellt konstruerade för att använda en enatomig gas.

c)

Enheter eller höljen, som konstruerats speciellt för att ge ljudreduktion under vattnet för frekvenser under 10 kHz eller speciella upphängningsanordningar som kan mildra stötar.

d)

Speciellt konstruerade avgassystem som inte släpper ut avgaserna kontinuerligt.

8A002.j.

VII.A8.003

Luftoberoende kraftsystem med bränsleceller med en utgångseffekt som överstiger 2 kW och som har någon av följande egenskaper:

a)

Enheter eller höljen, som speciellt konstruerats för att ge ljudreduktion under vattnet för frekvenser under 10 kHz eller speciella upphängningsanordningar som kan mildra stötar.

b)

System med samtliga följande egenskaper:

1.

Speciellt konstruerade för att trycksätta reaktionsprodukter eller förändra bränsle.

2.

Speciellt konstruerade för att lagra reaktionsprodukter.

3.

Särskilt konstruerade för att släppa ut reaktionsprodukter mot ett tryck på 100 kPa eller mer.

8A002.j.

VII.A8.004

Stirling luftoberoende motorsystem med samtliga följande egenskaper:

a)

Enheter eller höljen, som speciellt konstruerats för att ge ljudreduktion under vattnet för frekvenser under 10 kHz eller speciella upphängningsanordningar som kan mildra stötar. och

b)

Speciellt konstruerade avgassystem som släpper ut förbränningsprodukterna mot ett mottryck på 100 kPa eller mer.

8A002.p.

VII.A8.005

Bemannade, trådstyrda undervattensfarkoster som är konstruerade för drift på större djup än 1 000 m.

8A001.a.

VII.A9.   RYMD OCH FRAMDRIVNING

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

VII.A9.001

Utrustning, verktyg eller fixturer enligt följande, speciellt konstruerade för tillverkning av gasturbinblad, ledskenor eller ”skoveltak” enligt följande:

a)

Utrustning för riktningsstelnad gjutning eller enkristallgjutning.

b)

Verktyg för gjutning, tillverkade av svårsmälta metaller eller keramik, enligt följande:

1.

Kärnor

2.

Skal (gjutformar)

3.

Kombinerade enheter med kärna och skal (gjutform).

c)

Utrustning för friformsframställning av enkristall- eller riktningsstelnade föremål.

9B001

VII.A9.002

Flygburna gasturbinmotorer omfattar inte gasturbinmotorer som är allt av följande:

a)

Certifierade av de civila luftfartsmyndigheterna i en eller flera EU-medlemsstater.

b)

Avsedda att driva ett icke-militärt bemannat luftfartyg för vilket något av följande har utfärdats av civila luftfartsmyndigheter i en eller flera EU-medlemsstater för ett luftfartyg med denna specifika motortyp:

1.

Ett civilt typcertifikat.

2.

Ett likvärdigt dokument som erkänns av Internationella civila luftfartsorganisationen (Icao).

9A001

B.   PROGRAMVARA

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

VII.B.001

”Programvara” för ”utveckling” av material som specificeras i avsnitt VII.A1.

1D002

VII.B.002

”Programvara” speciellt utformad för ”utveckling” eller ”produktion” av utrustning enligt följande.

a)

Verktygsmaskiner för svarvning med två eller flera axlar som kan styras samtidigt för att uppnå ”konturstyrning” med något av följande:

1.

”Repetitionsnoggrannheten avseende en maskinrörelse i en riktning till en position” är lika med eller mindre (bättre) än 0,9 μm längs med en eller flera linjära axlar med en längd som är kortare än 1,0 m.

2.

”Repetitionsnoggrannheten avseende en maskinrörelse i en riktning till en position” är lika med eller mindre (bättre) än 1,1 μm längs med en eller flera linjära axlar med en längd av 1 meter eller mer.

b)

Verktygsmaskiner för fräsning som uppfyller något av följande:

1.

Tre linjära axlar plus en roterande axel, som kan styras samtidigt för att uppnå konturstyrning med någon av följande egenskaper:

a.

”Repetitionsnoggrannheten avseende en maskinrörelse i en riktning till en position” är lika med eller mindre (bättre) än 0,9 μm längs med en eller flera linjära axlar med en längd som är kortare än 1,0 m.

b.

”Repetitionsnoggrannheten avseende en maskinrörelse i en riktning till en position” är lika med eller mindre (bättre) än 1,1 μm längs med en eller flera linjära axlar med en längd av 1 meter eller mer.

2.

Fem eller flera axlar kan styras samtidigt för att uppnå ”konturstyrning” med något av följande:

a.

”Repetitionsnoggrannheten avseende en maskinrörelse i en riktning till en position” är lika med eller mindre (bättre) än 0,9 μm längs med en eller flera linjära axlar med en längd som är kortare än 1,0 m.

b.

”Repetitionsnoggrannheten avseende en maskinrörelse i en riktning till en position” är lika med eller mindre (bättre) än 1,4 μm längs med en eller flera linjära axlar med en längd av minst 1 meter men kortare än 4 m.

c.

”Repetitionsnoggrannheten avseende en maskinrörelse i en riktning till en position” är lika med eller mindre (bättre) än 6,0 μm längs med en eller flera linjära axlar med en längd av 4 meter eller mer.

3.

”Repetitionsnoggrannheten avseende en maskinrörelse i en riktning till en position” för jiggborrmaskiner är lika med eller mindre (bättre) än 1,1 μm längs med en eller flera linjära axlar.

4.

Trådlös elektrisk gnistbearbetningsmaskin som har två eller flera roterande axlar som kan styras samtidigt för att uppnå ”konturstyrning”.

5.

Långhålsborrmaskiner och svarvar som är modifierade för långhålsborrning, som har en borrkapacitet som är större än 5 m.

6.

Manuellt eller ”numeriskt styrda” verktygsmaskiner, och speciellt konstruerade komponenter, styrutrustningar och tillbehör för dem, speciellt konstruerade för skärning, finslipning, polering eller hening av härdade (Rockwell = 40 eller mer) spår, spiralskurna och dubbelspiralskurna kugghjul med en delningsdiameter som är större än 250 mm och med en kuggbredd som är minst 15 % av delningsdiametern, och som har bearbetats till en kvalitet av AGMA 14 eller bättre (motsvarande ISO 328 klass 3).

2D001

2D002

VII.B.003

”Programvara” för system, utrustning, komponenter, tester och inspektion på det marina området samt ”produktions”-utrustning och annan relaterad teknologi

8D001

8D002

C.   TEKNIK

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

VII.C.001

”Teknik” för ”utveckling” eller ”produktion” av utrustning eller material som specificeras i avsnitt VII.A.

1E001

1E002

1E102

1E103

1E104

1E201

VII.C.002

”Teknologi” för reparation av ”komposit”-struktureer, laminat eller material som anges bland ”system, utrustning och komponenter” som specificeras i avsnitt VII.A1.

Anm.: Omfattar inte ”teknik” för reparation av ”civila luftfartyg” med hjälp av material som innehåller ”fibröst eller fiberliknande material” av kol samt epoxiharts, och som beskrivs i flygplantillverkarens manualer.

1E001

1E002

1E201

1E103

VII.C.003

”Teknologi” för system, utrustning, komponenter, tester och inspektion på det marina området samt ”produktions”-utrustning och annan relaterad teknologi

8E001

8E002

DEL VIII

Produkter, material, utrustning, varor och teknik som har anknytning till massförstörelsevapen och som angetts i enlighet med punkt 4 i FN:s säkerhetsråds resolution 2375 (2017).

A.   VAROR

VIII.A0.   KÄRNMATERIAL, ANLÄGGNINGAR OCH UTRUSTNING

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

VIII.A0.001

Ringmagneter (utom sådana som är avsedda för konsumentelektronik eller bilapplikationer)

0B001

VIII.A0.002

Högaktiva celler

0B006

VIII.A0.003

handskbox avsedd för användning med avseende på radioaktivt material

0B005

VIII.A0.004

Elektrolytiska celler för produktion av fluor

0B001

VIII.A0.005

Partikelacceleratorer

Ej tillämpl.

VIII.A0.006

Kylsystem med freon och kylt vatten med en fortlöpande kylkapacitet på 100 000 Btu/hr (29,3 kW) eller mer.

0B001

0B002

1B231

VIII.A0.007

Bälgtätade ventiler

0B001

2A226

VIII.A0.008

Monelutrustning, inklusive ventiler, rör, tankar och kärl (rör och ventiler som är större än 8 tum i diameter och klassade för 500 psi och tankar större än 500 l)

0B001

2A226

2B350

VIII.A0.009

Grad 304, 316 och plattor i austenitiskt rostfritt stål, ventiler, rörledningar, tankar och kärl (rör och ventiler som är större än 8 tum i diameter och klassade för 500 psi och tankar större än 500 l)

0B001

1C116

1C216

VIII.A0.010

Vakuumventiler, rörledningar, flänsar, packningar och relaterad utrustning speciellt utformad för högvakuumbruk (0,1 Pa eller lägre tryck)

0B001

0B002

2A226

2B350

VIII.A1.   SÄRSKILDA MATERIAL OCH DÄRTILL HÖRANDE UTRUSTNING

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

VIII.A1.001

Utrustning för detektion, övervakning och mätning av strålning.

1A004

6A002

6A102

VIII.A1.002

Radiografisk detektionsutrustning såsom röntgenomvandlare och barriärhölje innefattande en fosforplatta (utom röntgenutrustning speciellt utformad för medicinskt bruk)

1B001

9B007

VIII.A1.003

Tributylfosfat (CAS 126-73-8).

Ej tillämpl.

VIII.A1.004

Salpetersyra i koncentrationer om 20 viktprocent eller mer

1C111

VIII.A1.005

Fluor (utom för rent civilt bruk, som köldmedier, inklusive freon, och fluor för tandkrämsproduktion)

1C350

VIII.A1.006

Alfa-strålande radionuklider

1C236

VIII.A1.007

Strålningshärdade tv-kameror

6A003

VIII.A2.   MATERIALBEARBETNING

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

VIII.A2.001

Precisionskulager i härdat stål och hårdmetall

(diameter av 3 mm eller mer)

2A001

2A101

VIII.A2.002

Isostatiska pressar

2B004

2B104

2B204

VIII.A2.003

Elektroplateringsutrustning för beläggning av delar med nickel eller aluminium

2B005

VIII.A2.004

Bälgtillverkningsutrustning, t.ex. hydraulisk formeringsutrustning och bälgformeringsmatriser

2B009

2B109

2B209

VIII.A2.005

Metallsvetsmaskin för inert gasmiljö

(överstigande 180 A likström)

Ej tillämpl.

VIII.A2.006

Maskiner för centrifugalbalansering i flera plan

2B119

2B219

VIII.A2.007

Seismologisk detektionsutrustning eller seismologiska system för intrångsdetektion som utifrån en detekterad signal detekterar, klassificerar och avgör källans bäring.

2B116

9B006

VIII.A3.   ELEKTRONIK

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

VIII.A3.001

Frekvensomvandlare som kan arbeta inom frekvensområdet 300-600 Hz.

3A225

VIII.A3.002

Masspektrometrar

3A233

VIII.A3.003

Alla röntgenblixtaggregat och ”delar” eller ”komponenter” i pulsade kraftsystem utformade på snarlikt sätt, t.ex. Marxgeneratorer, pulsskapande nät med hög effekt samt högspänningskondensatorer och -tändare

3A102

VIII.A3.004

Ellektronisk utrustning med syntetiserade frekvenser inom spannet 31,8 GHz eller mer och en krafteffekt om 100 mW eller mer för generering av tidsfördröjning eller mätning av tidsintervall enligt följande:

a)

Digitala tidsfördröjningsgeneratorer med en upplösning på 50 nanosekunder eller mindre under ett tidsintervall om 1 mikrosekund eller mer.

b)

Tidsintervallmätare och kronometriutrustning med flera kanaler (dvs. med tre eller flera kanaler) eller modulära med en upplösning på 50 nanosekunder eller mindre undertidsintervall på 1 mikrosekund eller mer.

3B002

VIII.A3.005

Analytiska kronomatografi- och spektrometriinstrument

3A233

B.   PROGRAMVARA

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

VIII.B.001

Programvara för neutronisk beräkning/modellering

0D001

VIII.B.002

Programvara för beräkning/modellering av strålningsöverföring

0D001

VIII.B.003

Programvara för hydrodynamisk beräkning/modellering (utom sådan som används enbart i civila sammanhang, såsom men inte inskränkt till kommunals värmeanläggningar)

0D001

DEL IX

Produkter, material, utrustning, varor och teknik som har anknytning till konventionella vapen och som angetts i enlighet med punkt 5 i FN:s säkerhetsråds resolution 2375 (2017).

A.   VAROR

IX.A1   SÄRSKILDA MATERIAL OCH TILLHÖRANDE UTRUSTNING

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

IX.A1.001

Packningar, tätningar, tätningsmaterial eller bränsletankar, speciellt konstruerade för ”luftfartyg” eller rymdfarkoster, tillverkade till mer än 50 viktprocent av fluorerade polyimider eller fluorerade fosfazenelastomerer.

1A001

IX.A1.002

Föremål av icke- ”smältbara” aromatiska polyimider i form av film, blad eller band med någon av följande egenskaper:

a)

En tjocklek på över 0 254 mm.

b)

Är belagd eller laminerad med kol, grafit, metall eller magnetiskt material.

Anmärkning: Ovanstående kategori omfattar inte produktion av kopparbelagda eller kopparlaminerade filmer konstruerade för produktion av elektroniska mönsterkort.

1A003

IX.A1.003

Utrustning och komponenter för skydd och detektion som inte är särskilt konstruerade för militära ändamål, enligt följande:

a)

Heltäckande ansiktsmasker, filterbehållare, skyddsdräkter, handskar och skor, detektionssystem eller utrustning för dekontaminering, speciellt konstruerade eller modifierade för att skydda mot något av följande:

1.

”Biologiska agens”.

2.

”Radioaktiva material”.

3.

Kemiska stridsmedel (CW).

1A004.a

Utom 1A004.a: Agens för kravallbekämpning

IX.A1.004

Utrustning och anordningar, speciellt konstruerade för att på elektrisk väg initiera tändning av sprängladdningar och anordningar som innehåller ”energetiska material” enligt följande:

a)

Tändaggregat avsedda att initiera tändning av sprängkapslar som specificeras i punkt b.

b)

Elektriskt initierade sprängkapslar enligt följande:

1.

Exploderande brygga (EB).

2.

Exploderande tråd (EBW).

3.

Slapper.

4.

Exploderande folie (EFI).

1A007

IX.A1.005

Sprängladdningar, anordningar och komponenter enligt följande:

a)

”Formade sprängladdningar”.

1.

Nettosprängämnesmängden (NEQ) överstiger 90 g.

2.

Höljets yttre diameter är minst 75 mm.

b)

Linjära formade skärsprängladdningar (cutting charges).

1.

En sprängladdning som överstiger 40 g/m.

2.

En bredd på minst 10 mm.

c)

Snabbstubin med en sprängladdning i den inre delen som överstiger 64 g/m.

d)

Andra skärsprängladdningar och avskiljningsverktyg med en nettosprängämnesmängd (NEQ) som överstiger 3,5 kg, och andra avskiljningsverktyg.

1A008

IX.A1.006

Utrustning för produktion eller inspektion av ”kompositer eller laminat” eller ”fibrer eller fiberliknande material” enligt följande, samt speciellt konstruerade komponenter och tillbehör till sådan utrustning.

a)

”Maskiner för påläggning av väv”, i vilka påläggning av väv kan samordnas och programmeras i minst två ”primära servopositioneringsaxlar”, speciellt konstruerade för tillverkning av kroppar för luftfarkoster eller missiler i ”komposit”material.

1B001.g

IX.A1.007

Utrustning för att producera metallegeringar, metallegeringar i pulverform eller legeringar speciellt konstruerade för att undvika föroreningar och speciellt konstruerade för att användas inom en av följande processer:

a)

Vakuumfinfördelning.

b)

Gasfinfördelning.

c)

Rotationsfinfördelning.

d)

Plaskavkylning.

e)

Smältspinning och finfördelning.

f)

Smältutdragning och finfördelning.

g)

Mekanisk legering.

h)

Plasmaatomisering.

1B002

IX.A1.008

Verktyg, formar, kokiller eller fixturer för ”superplastisk bearbetning” eller ”diffusionsbondning” av titan, aluminium eller legeringar av dessa:

a)

Kroppar för flygplan eller rymdfarkoster,

b)

Motorer för ”luftfartyg” eller rymdfarkoster,

c)

Speciellt konstruerade komponenter för kroppar som specificeras i punkt a eller för motorer som specificeras i punkt b.

1B003

IX.A1.009

Material speciellt konstruerat för att kunna absorbera elektromagnetiska vågor samt elektriskt ledande polymerer enligt följande:

a)

Intrinsiskt ledande polymera material med en ”elektrisk ledningsförmåga” som överstiger 10 000 S/m (Siemens per meter) eller en ”ytresistivitet” på mindre än 100 ohm/kvadrat, som är baserade på någon av följande polymerer:

1.

Polyanilin.

2.

Polypyrol.

3.

Polytiofen.

4.

Polyfenylenvinylen.

5.

Polytienylenvinylen.

Teknisk anmärkning: ”Elektrisk ledningsförmåga” och ”ytresistivitet” ska mätas enligt ASTM D-257 eller nationella motsvarigheter.

1C001.c

IX.A1.010

”Supraledande””komposit”-ledare som består av en eller flera ”supraledande””fibertrådar” som förblir ”supraledande” vid en temperatur som överstiger 115 K (–158,16 °C).

Teknisk anmärkning: För ovanstående punkt gäller att ”fibertrådar” kan vara i tråd-, cylinder-, film- eller bandform.

1C005.a

IX.A1.011

”Fibrer eller fiberliknande material” enligt följande:

a)

Organiska ”fibrer eller fiberliknande material” med alla följande egenskaper:

1.

En ”specifik modul” som överstiger 12,7 × 106 m.

2.

En ”specifik brottgräns” som överstiger 23,5 × 104 m.

Anmärkning: Denna punkt omfattar inte polyetylen.

b)

”Fibrer eller fiberliknande material” av kol med alla följande egenskaper:

1.

En ”specifik modul” som överstiger 14,65 × 106 m.

2.

En ”specifik brottgräns” som överstiger 26,82 × 104 m.

c)

Oorganiska ”fibrer eller fiberliknande material” med alla följande egenskaper:

1.

En ”specifik modul” som överstiger 2,54 × 106 m.

2.

En smält-, mjuknings-, sönderdelnings- eller förångningstemperatur som överstiger 1 922 K (1 649 °C) i en inert miljö.

1C010.a

1C010.b

1C010.c

IX.A2   MATERIALBEARBETNING

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

IX.A2.001

Lager och lagersystem med låg friktion, enligt följande, samt komponenter härtill:

Anmärkning: Denna kategori omfattar inte kulor med toleranser som har specificerats av tillverkaren i enlighet med ISO 3290 som grad 5 eller sämre.

a)

Kullager och massiva rullager, alla med toleranser som har specificerats av tillverkaren i enlighet med ISO 492 toleransklass 4 (eller nationella motsvarigheter) eller bättre, och där både ”ringar” och ”rullkroppar”, är tillverkade av monel eller beryllium.

Tekniska anmärkningar:

1.

Med ”ring” avses den ringformade delen av radialrullager med en eller flera rullbanor (ISO 5593:1997).

2.

Med ”rullkropp” avses kulor eller rullar som rullar mellan rullbanor (ISO 5593:1997).

b)

Aktiva magnetiska lagersystem som använder något av följande:

1.

Material med en flödestäthet på 2,0 T eller mer och en sträckgräns som överstiger 414 MPa.

2.

Helt elektromagnetisk tredimensionell likpolig manövrering av förspänningen.

3.

Högtemperatursensorer för positionering (450 K (177 °C) eller högre).

2A001.a

2A001.c

IX.A2.002

Verktygsmaskiner och alla kombinationer av dessa, för bearbetning av metaller, keramer eller ”kompositer”, som, i enlighet med tillverkarens tekniska specifikation, kan utrustas med elektronisk utrustning för ”numerisk styrning”:

a)

Verktygsmaskiner för slipning som uppfyller något av följande:

1.

Tre eller flera axlar kan styras samtidigt för att uppnå ”konturstyrning” och en ”repetitionsnoggrannhet avseende en maskinrörelse i en riktning till en position” som är lika med eller mindre (bättre) än 1,1 μm längs med en eller flera linjära axlar.

2.

Fem eller flera axlar kan styras samtidigt för att uppnå ”konturstyrning”.

b)

Verktygsmaskiner för borttagning av metaller, keramer eller ”kompositer” som har allt av följande:

1.

Borttagning av material med hjälp av något av följande:

a.

Vatten eller andra sprutade vätskor, inklusive sådana som innehåller slipmedelstillsatser.

b.

Elektronstrålar.

c.

Laserstrålar.

2.

Minst två roterande axlar kan styras samtidigt för att uppnå ”konturstyrning”.

2B001.c

IX.A2.003

”Numeriskt styrda” verktygsmaskiner för optisk slutbearbetning, utrustade för selektivt borttagande av material för att producera icke-sfäriska optiska ytor med allt av följande:

a)

Slutbearbetar formen till mindre (bättre) än 1,0 μm.

b)

Slutbearbetar till en ojämnhet som är mindre (bättre) än 100 nm rms.

c)

Minst fyra axlar som kan styras samtidigt för ”konturstyrning”.

d)

Använder någon av följande processer:

1.

”Magnetreologisk slutbearbetning (MRF)”.

2.

”Elektroreologisk slutbearbetning (ERF)”.

3.

”Slutbearbetning med energirik partikelstråle”.

4.

”Slutbearbetning med tänjbart membran”.

5.

”Slutbearbetning med vätskestråle”.

Tekniska anmärkningar: Vid tillämpningen av ovanstående punkter gäller följande:

1.

MRF: borttagande av material med hjälp av en magnetisk slipvätska vars viskositet styrs av ett magnetfält.

2.

ERF: borttagande med hjälp av en slipvätska vars viskositet styrs av ett elektriskt fält.

3.

slutbearbetning med energirik partikelstråle: användning av RAP (Reactive Atom Plasmas) eller jonstrålar för selektivt borttagande av material.

4.

slutbearbetning med tänjbart membran: en process som använder ett membran som utsätts för tryck och ändrar form för att komma i kontakt med arbetsstycket över en liten area.

5.

slutbearbetning med vätskestråle: användning av en vätskeström för borttagning av material.

2B002.a

2B002.b

2B002.c

2B002.d

IX.A2.004

Varma ”isostatiska pressar” som har alla följande egenskaper samt till dessa speciellt konstruerade komponenter och tillbehör:

a)

En kontrollerad termisk omgivning i slutet utrymme och ett kammarutrymme med en innerdiameter på minst 406 mm.

b)

Något av följande:

1.

Ett maximalt arbetstryck som överstiger 207 MPa.

2.

En kontrollerad termisk omgivning som överstiger 1 773 K (1 500 °C).

3.

En anordning för kolväteimpregnering och för bortforsling av uppkomna restgaser.

2B004

2B104

2B204

IX.A2.005

Utrustning som är speciellt konstruerad för utfällning, behandling och styrning under behandlingen av oorganiska beläggningar, ytbeläggningar och ytförändringsbeläggningar, enligt följande:

a)

Utrustning för produktion med kemisk förångningsdeponering (CVD) som har alla följande egenskaper:

1.

En process som är modifierad till en av följande typer:

a.

Pulserande CVD.

b.

Styrd nukleär termisk deponering (CNTD, Controlled nucleation thermal deposition).

c.

Plasmaförstärkt eller plasmaassisterad CVD.

2.

Något av följande:

a.

Fast monterade roterande högvakuumtätningar (tryck lika med eller mindre än 0,01 Pa).

b.

Innehåller fast monterad utrustning för mätning eller styrning av tjockleken av pålagt skikt.

b)

Produktionsutrustning för jonimplantation som kan leverera 5 mA eller mera i jonstrålen.

c)

Produktionsutrustning för fysisk elektronstråleförångning (EB-PVD) med en systemeffekt specificerad till att överstiga 80 kW och som innefattar något av följande:

1.

Vätskenivåkontroll med hjälp av ett ”laser”-assisterat mätsystem som med precision kan styra inmatningen av götet.

2.

En datorkontrollerad matningshastighet som övervakas med bildskärmar som arbetar med principen att genom luminiscens från de joniserade atomerna i förångningsstrålen mäta beläggningshastigheten för beläggningar som innehåller två eller flera beståndsdelar.

d)

Produktionsutrustning för plasmasprutning med något av följande:

1.

Arbetar med styrd och reducerad atmosfär (lika med eller mindre än 10 kPa mätt ovanför och inom ett avstånd av 300 mm från strålkanonens munstycke) i en vakuumkammare, där trycket före plasmasprutningen kan sänkas ner till 0,01 Pa.

2.

Innehåller fast monterad utrustning för mätning eller styrning av tjockleken av pålagt skikt.

e)

Produktionsutrustning för sputtering som kan avge strömtätheter på minst 0,1 mA/mm2 vid en förångningshastighet på minst 15 μm/tim.

f)

Produktionsutrustning för katodstrålebeläggning med hjälp av en utrustning som innehåller ett galler bestående av elektromagneter för att styra strålningspunkten på katoden.

g)

Produktionsutrustning för jonplätering kapabel till in situ-mätning av något av följande:

1.

Tjocklek på substratet och matningshastighet.

2.

Optiska egenskaper.

2B005

IX.A2.006

Mät- eller inspektionssystem, utrustning och ”elektroniska sammansättningar” enligt följande:

a)

Datorstyrda eller ”numeriskt styrda” koordinatmätmaskiner (CMM) som har en tredimensionell (volymetrisk) maximal tillåten längdmåttsavvikelse (E0,MPE) vid varje punkt inom maskinens arbetsområde (dvs. inom axellängden) som är lika med eller mindre (bättre) än 1,7 + L/1 000 μm (L är den uppmätta längden i mm), enligt ISO 10360–2 (2009).

b)

Mätinstrument för mätning av linjär- och vinkelförskjutning enligt följande:

1.

Instrument för mätning av ”linjärförskjutning”, som har någon av följande egenskaper:

a.

System som mäter kontaktlöst med en ”upplösning” som är lika med eller mindre (bättre) än 0,2 μm inom ett mätområde upp till 0,2 mm.

b.

System med linjära differentialtransformatorer (LVDT):

1.

Något av följande:

a)

”Linjäriteten” är lika med eller mindre (bättre) än 0,1 % mätt från 0 till ”full funktionsradie” för LVDT-system med en ”full funktionsradie” på upp till och med ± 5 mm.

b)

”Linjäriteten” är lika med eller mindre (bättre) än 0,1 % mätt från 0 till 5 mm för LVDT-system med en ”full funktionsradie” på mer än ± 5 mm.

2.

Avdrift lika med eller mindre (bättre) än 0,1 % per dag i normal testrumstemperatur ±1 K.

Teknisk anmärkning:

I punkt b avses med ”full funktionsradie” halva LVDT-systemets totala möjliga linjärförskjutning. Exempelvis kan ett LVDT-system med en ”full funktionsradie” på upp till och med ± 5 mm mäta en total möjlig linjärförskjutning på 10 mm.

c.

Mätsystem som har allt av följande:

1.

Innehåller ”laser”.

2.

En ”upplösning” över hela skalområdet som är lika med eller mindre (bättre) än 0,200 nm.

3.

Förmåga att uppnå en ”mätosäkerhet” som är lika med eller mindre (bättre) än (1,6 + L/2 000 ) nm (L är den uppmätta längden i mm) vid varje punkt inom ett mätområde, när det kompenseras för refraktionsindexet för luft och mätningen löper över 30 sekunder vid en temperatur på 20±0,01°C;

d.

”Elektroniska sammansättningar” som är särskilt konstruerade för att ge återkopplingskapacitet i system som specificeras ovan.

2.

Mätinstrument för mätning av vinkelförskjutning.

Anmärkning: Ovanstående kategori omfattar inte optiska instrument såsom autokollimatorer som använder parallellt ljus (t.ex. laserljus) för att upptäcka vinkelförskjutning hos en spegel.

c)

Utrustning för mätning av ytjämnhet (inklusive ytdefekter), genom att mäta den optiska spridningen med en känslighet som är 0,5 nm eller mindre (bättre).

2B006.b

2B206.b

IX.A2.007

”Robotar” som har någon av följande egenskaper samt därtill hörande särskilt konstruerade styrsystem och ”manipulatorer”:

a)

I realtid kan utföra en fullständig 3-dimensionell bildbehandling eller ”analys av en bild” för att generera eller modifiera ”program” eller data för ett numeriskt program.

Teknisk anmärkning:

Begränsningen avseende ”analys av en bild” innefattar inte approximation av den tredje dimensionen genom att man betraktar föremålen med en given vinkel eller genom att man med begränsad gråskaletolkning får en djup- eller mönsterförnimmelse av det analyserade föremålet (2,5-D).

b)

Speciellt konstruerade för att tillåtas arbeta i en potentiellt explosiv omgivning enligt nationella säkerhetsbestämmelser.

c)

Speciellt konstruerade för eller specificerade som strålningståliga för att motstå mer än 5 × 103 Gy (Si) utan försämrad prestanda.

d)

Specialkonstruerade för drift på höjder över 30 000 m.

2B007

2B207

IX.A2.008

Sammansättningar eller enheter som är särskilt konstruerade för verktygsmaskiner eller mät- och inspektionsutrustning och -system enligt följande:

a)

Linjära återkopplade positioneringsenheter som har en ”noggrannhet” som är mindre (bättre) än (800 + [600 × L/1 000 ]) nm (L är den effektiva längden i mm).

b)

Roterande återkopplade positionsenheter som har en ”noggrannhet” som är mindre (bättre) än 0,00025 °.

c)

”Tipp- och vridbara arbetsbord” och ”tippbara spindlar” för användning med verktygsmaskiner till eller över de prestandanivåer som specificeras i denna kategori.

2B008

IX.A2.009

Maskiner för trycksvarvning och maskiner för tryckvalsning vilka enligt tillverkarens tekniska specifikation kan utrustas med ”numeriska styrenheter” eller en datorkontroll och som har alla följande egenskaper:

a)

Minst tre axlar som kan styras samtidigt för att uppnå ”konturstyrning”.

b)

Kraften från pressrullen är större än 60 kN.

Teknisk anmärkning: Maskiner som kombinerar trycksvarvning och tryckvalsning ska betraktas som maskiner för tryckvalsning.

2B009

2B109

2B209

IX.A3   ELEKTRONIK

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

IX.A3.001

Elektroniska produkter, enligt följande:

a)

Integrerade kretsar för allmänna ändamål enligt följande:

Anmärkningar:

1.

Statusen för wafers (färdigbearbetade eller obearbetade), vars funktion har fastställts, ska bedömas efter parametrarna i avsnitt 3A001.a.

2.

Integrerade kretsar omfattar följande typer:

—

”Monolitiska integrerade kretsar”.

—

”Integrerade hybridkretsar”.

—

”Integrerade multikretsar”.

—

”Integrerade kretsar av filmtyp” inklusive integrerade kretsar av typ kisel på safir.

—

”Optiska integrerade kretsar”.

—

”Tredimensionella integrerade kretsar”.

—

”Monolitiska integrerade mikrovågskretsar” (”MMIC”).

3A001.a

IX.A3.002

Integrerade kretsar som har konstruerats eller specificerats för att vara motståndskraftiga mot en total strålning enligt något av följande:

a)

En total dos om minst 5 x 103 Gy (Si).

b)

En dosratsändring genom störning om minst 5 x 106 Gy (Si)/s.

c)

En fluens (integrerat flöde) av neutroner (1 MeV ekvivalent) på 5 x 103 n/cm2 eller högre på kisel, eller dess ekvivalent för andra material.

Anmärkning: Kategorin ovan omfattar inte halvledare av metallisolatortyp (MIS – Metal Insulator Semiconductors).

3A001.a

IX.A3.003

”Mikroprocessor-mikrokretsar”,

”mikrodator-mikrokretsar”, mikrocontroller-mikrokretsar, integrerade minneskretsar tillverkade av blandade halvledare, analog-till-digital-omvandlare, integrerade kretsar som innehåller analog-till-digital-omvandlare och som lagrar eller bearbetar digitaliserade data, digital-till-analog-omvandlare, elektro-optiska eller ”optiska integrerade kretsar” konstruerade för ”signalbehandling”, fältprogrammerbara logiska komponenter, kundanpassade integrerade kretsar för vilka antingen funktionen är okänd eller statusen hos den utrustning i vilken kretsarna ska användas är okänd, processorer för Snabb Fourier-transform (FFT), elektriskt raderbara PROM (EEPROM), flash-minnen, statiska RAM (SRAM) eller magnetiska RAM (MRAM) som är något av följande:

a)

Specificerade för drift i omgivningstemperaturer över 398 K (+125 °C).

b)

Specificerade för drift i omgivningstemperaturer under 218 K (–55 °C).

c)

Specificerade för drift i omgivningstemperaturer i området från 218 K (–55 °C) till och med 398 K (+125 °C).

Anmärkning: Denna kategori gäller inte integrerade kretsar som konstruerats för civila bil- eller tågapplikationer.

3A001.a.2

IX.A3.004

Elektro-optiska eller ”optiska integrerade kretsar” konstruerade för ”signalbehandling” som har alla följande egenskaper:

a)

En eller flera interna ”laser”-dioder.

b)

Ett eller flera interna ljusdetekterande element.

c)

Optiska vågledare.

3A001.a

IX.A3.005

4.

Fältprogrammerbara logiska komponenter som har något av följande:

a)

Det maximala antalet enpoliga digitala inmatningar/utmatningar är mer än 700.

b)

En ”högsta totala datahastighet för överföring via enkelriktade serietranceivers” på 500 Gb/s eller mer.

Anmärkning: Denna kategori omfattar:

—

Enkla programmerbara logiska komponenter (SPLD).

—

Komplexa programmerbara logiska komponenter (CPLD).

—

Fältprogrammerbara grindmatriser (FPGA).

—

Fältprogrammerbara logiska matriser (FPLA).

—

Fältprogrammerbara kopplingar (FPIC).

3A001.a

IX.A3.006

Integrerade kretsar för neurala nätverk.

3A001.a

IX.A3.007

Kundanpassade integrerade kretsar för vilka antingen funktionen är okänd eller kretstillverkaren saknar uppgift om statusen hos den utrustning där kretsarna ska ingå som har något av följande:

a)

Fler än 1 500 anslutningar.

b)

Den ”typiska grindfördröjningstiden” är kortare än 0,02 ns.

c)

Arbetsfrekvensen överstiger 3 GHz.

3A001.a

IX.A3.008

Integrerade kretsar för Direct Digital Synthesizer (DDS) som har något av följande:

a)

Digital-till analog-omvandlaren (DAC) som har en klockfrekvens på minst 3,5 GHz och en upplösning på minst 10 bitar men mindre än 12 bitar.

b)

En DAC-klockfrekvens på minst 1,25 GHz och en DAC-upplösning på 12 bitar eller mer.

Teknisk anmärkning: DAC-klockfrekvensen kan specificeras som masterklockfrekvens eller ingångsklockfrekvens.

3A001.a

IX.A3.009

Mikrovåg- eller millimetervågprodukter enligt följande:

a)

”Elektroniska vakuumenheter” för vandringsvåg och pulsad eller kontinuerlig drift enligt följande:

1.

Enheter som kan arbeta vid frekvenser som överstiger 31,8 GHz.

2.

Enheter som har en katodupphettning som möjliggör full högfrekvensdrift på kortare tid än 3 s efter tillslag.

3.

Enheter som har kopplade kaviteter eller är utvecklingar av sådana enheter med en ”relativ bandbredd” som är större än 7 procent eller en toppeffekt som överskrider 2,5 kW.

4.

Enheter som bygger på helixbanor eller banor med vågledare i form av veck eller serpentiner (folded waveguide respektive serpentine waveguide), eller utvecklingar av dessa, och som har något av följande:

a.

De har en ”effektbandbredd” som är mer än en oktav och produkten av den specificerade genomsnittliga uteffekten (uttryckt i kW) och den högsta arbetsfrekvensen (uttryckt i GHz) överstiger mätetalet 0,5.

b.

De har en ”effektbandbredd” som är en oktav eller mindre, och produkten av den specificerade uteffekten (uttryckt i kW) och den maximala specificerade arbetsfrekvensen (uttryckt i GHz) överstiger mätetalet 1.

c.

De är ”rymdkvalificerade”.

d.

De har en elektronkanon med galler.

5.

Enheter med en ”relativ bandbredd” som är större än eller lika med 10 procent och som har något av följande:

a.

En ringformad elektronstråle.

b.

En icke-axelsymmetrisk elektronstråle.

c.

Multipla elektronstrålar.

b)

”Elektroniska vakuumenheter” för korsfältsförstärkare med en förstärkning på mer än 17 dB.

c)

Glödkatoder utformade för ”elektroniska vakuumenheter” som producerar en kontinuerlig emissionsströmtäthet på mer än 5 A/cm2 vid nominella driftsförhållanden eller en pulsad (icke-kontinuerlig) strömtäthet på mer än 10 A/cm2 vid nominella driftsförhållanden.

d)

”Elektroniska vakuumenheter” som kan användas med ”dubbelläge”.

Teknisk anmärkning: ”Dubbelläge” innebär att strömmen till strålen i den ”elektroniska vakuumenheten” avsiktligt kan växlas mellan kontinuerlig våg och pulsat driftsläge med hjälp av ett galler så att den producerar en topputeffekt för pulsen som är större än uteffekten för den kontinuerliga vågen.

3A001.b

IX.A3.010

Förstärkare med ”monolitisk integrerad mikrovågskrets” (”MMIC”-förstärkare) som är något av följande:

a)

Specificerade för frekvenser över 2,7 GHz till och med 6,8 GHz med en ”relativ bandbredd” som är större än 15 procent och som har något av följande:

1.

En maximal toppeffekt på mer än 75 W (48,75 dBm) vid frekvenser över 2,7 GHz till och med 2,9 GHz.

2.

En maximal toppeffekt på mer än 55 W (47,4 dBm) vid frekvenser över 2,9 GHz till och med 3,2 GHz.

3.

En maximal toppeffekt på mer än 40 W (46 dBm) vid frekvenser över 3,2 GHz till och med 3,7 GHz.

4.

En maximal toppeffekt på mer än 20 W (43 dBm) vid frekvenser över 3,7 GHz till och med 6,8 GHz.

b)

Specificerade för frekvenser över 6,8 GHz till och med 16 GHz med en ”relativ bandbredd” som är större än 10 procent och som har något av följande:

1.

En maximal toppeffekt på mer än 10 W (40 dBm) vid frekvenser över 6,8 GHz till och med 8,5 GHz.

2.

En maximal toppeffekt på mer än 5 W (37 dBm) vid frekvenser över 8,5 GHz till och med 16 GHz.

c)

Specificerade för drift med en maximal toppeffekt på mer än 3 W (34,77 dBm) vid frekvenser över 16 GHz till och med 31,8 GHz, och med en ”relativ bandbredd” på över 10 procent.

d)

Specificerade för drift med en maximal toppeffekt på mer än 0,1 nW (–70 dBm) vid frekvenser över 31,8 GHz till och med 37 GHz.

e)

Specificerade för drift med en maximal toppeffekt på mer än 1 W (30 dBm) vid frekvenser över 37 GHz till och med 43,5 GHz, och med en ”relativ bandbredd” på över 10 procent.

f)

Specificerade för drift med en maximal toppeffekt på mer än 31,62 mW (15 dBm) vid frekvenser över 43,5 GHz till och med 75 GHz, och med en ”relativ bandbredd” på över 10 procent.

g)

Specificerade för drift med en maximal toppeffekt på mer än 10 mW (10 dBm) vid frekvenser över 75 GHz till och med 90 GHz, och med en ”relativ bandbredd” på över 5 procent.

h.

Specificerade för drift med en maximal toppeffekt på mer än 0,1 nW (–70 dBm) vid frekvenser över 90 GHz.

Anmärkningar:

1.

Statusen för MMIC vars specificerade arbetsfrekvens omfattar frekvenser i mer än ett frekvensområde bestäms genom angivna parametrar för lägsta tröskelvärde för maximal toppeffekt.

2.

Denna kategori omfattar inte MMIC som speciellt är konstruerade för andra tillämpningar, t.ex. telekommunikation, radar och bilar.

3A001.b

IX.A3.011

Diskreta mikrovågstransistorer som är något av följande:

a.

Specificerade för frekvenser över 2,7 GHz till och med 6,8 GHz och som har något av följande:

1.

En maximal toppeffekt på mer än 400 W (56 dBm) vid frekvenser över 2,7 GHz till och med 2,9 GHz.

2.

En maximal toppeffekt på mer än 205 W (53,12 dBm) vid frekvenser över 2,9 GHz till och med 3,2 GHz.

3.

En maximal toppeffekt på mer än 115 W (50,61 dBm) vid frekvenser över 3,2 GHz till och med 3,7 GHz.

4.

En maximal toppeffekt på mer än 60 W (47,78 dBm) vid frekvenser över 3,7 GHz till och med 6,8 GHz.

b.

Specificerade för frekvenser över 6,8 GHz till och med 31,8 GHz och som har något av följande:

1.

En maximal toppeffekt på mer än 50 W (47 dBm) vid frekvenser över 6,8 GHz till och med 8,5 GHz.

2.

En maximal toppeffekt på mer än 15 W (41,76 dBm) vid frekvenser över 8,5 GHz till och med 12 GHz.

3.

En maximal toppeffekt på mer än 40 W (46 dBm) vid frekvenser över 12 GHz till och med 16 GHz.

4.

En maximal toppeffekt på mer än 7 W (38,45 dBm) vid frekvenser över 16 GHz till och med 31,8 GHz.

c.

Specificerade för drift med en maximal toppeffekt på mer än 0,5 W (27 dBm) vid frekvenser över 31,8 GHz till och med 37 GHz.

d.

Specificerade för drift med en maximal toppeffekt på mer än 1 W (30 dBm) vid frekvenser över 37 GHz till och med 43,5 GHz.

e.

Specificerade för drift med en maximal toppeffekt på mer än 0,1 nW (–70 dBm) vid frekvenser över 43,5 GHz.

Anmärkningar:

1.

Statusen för en transistor vars specificerade arbetsfrekvens omfattar frekvenser i mer än ett frekvensområde bestäms genom angivna parametrar för lägsta tröskelvärde för maximal toppeffekt.

2.

Denna kategori omfattar rena chip, chip monterat på bärare eller chip monterat i kapslingar. Vissa diskreta transistorer kan även refereras till som effektförstärkare.

3A001.b

IX.A3.012

Halvledarbestyckade mikrovågsförstärkare och mikrovågsutrustningar/moduler som innehåller halvledarbestyckade mikrovågsförstärkare och som är något av följande:

a)

Specificerade för frekvenser över 2,7 GHz till och med 6,8 GHz med en ”relativ bandbredd” som är större än 15 procent och som har något av följande:

1.

En maximal toppeffekt på mer än 500 W (57 dBm) vid frekvenser över 2,7 GHz till och med 2,9 GHz.

2.

En maximal toppeffekt på mer än 270 W (54,3 dBm) vid frekvenser över 2,9 GHz till och med 3,2 GHz.

3.

En maximal toppeffekt på mer än 200 W (53 dBm) vid frekvenser över 3,2 GHz till och med 3,7 GHz.

4.

En maximal toppeffekt på mer än 90 W (49,54 dBm) vid frekvenser över 3,7 GHz till och med 6,8 GHz.

b)

Specificerade för frekvenser över 6,8 GHz till och med 31,8 GHz med en ”relativ bandbredd” som är större än 10 procent och som har något av följande:

1.

En maximal toppeffekt på mer än 70 W (48,54 dBm) vid frekvenser över 6,8 GHz till och med 8,5 GHz.

2.

En maximal toppeffekt på mer än 50 W (47 dBm) vid frekvenser över 8,5 GHz till och med 12 GHz.

3.

En maximal toppeffekt på mer än 30 W (44,77 dBm) vid frekvenser över 12 GHz till och med 16 GHz.

4.

En maximal toppeffekt på mer än 20 W (43 dBm) vid frekvenser över 16 GHz till och med 31,8 GHz.

c)

Specificerade för drift med en maximal toppeffekt på mer än 0,5 W (27 dBm) vid frekvenser över 31,8 GHz till och med 37 GHz.

d)

Specificerade för drift med en maximal toppeffekt på mer än 2 W (33 dBm) vid frekvenser över 37 GHz till och med 43,5 GHz, och med en ”relativ bandbredd” på över 10 procent.

e)

Specificerade för frekvenser över 43,5 GHz och har något av följande:

1.

Maximal toppeffekt på mer än 0,2 W (23 dBm) vid frekvenser över 43,5 GHz till och med 75 GHz, och med en ”relativ bandbredd” på över 10 procent.

2.

Maximal toppeffekt på mer än 20 mW (13 dBm) vid frekvenser över 75 GHz till och med 90 GHz, och med en ”relativ bandbredd” på över 5 procent.

3.

Maximal toppeffekt på mer än 0,1 nW (–70 dBm) vid frekvenser över 90 GHz.

Anmärkning: Statusen för en produkt vars specificerade arbetsfrekvens omfattar frekvenser i mer än ett frekvensområde bestäms genom angivna parametrar för lägsta tröskelvärde för maximal toppeffekt.

3A001.b

IX.A3.013

Elektroniskt eller magnetiskt avstämbara bandpass- eller bandstoppfilter med fler än 5 avstämbara resonatorer som kan avstämmas inom ett frekvensband (fmax/fmin) = 1,5:1 på mindre än 10 μs, och som har något av följande:

a)

En bandbredd på mer än 0,5 procent av mittfrekvensen för bandpassfiltret.

b)

En bandbredd på mindre än 0,5 procent av mittfrekvensen för bandstoppfiltret.

3A001.b

IX.A3.014

Omvandlare och harmoniska blandare som är något av följande:

a)

Konstruerade för att utöka frekvensområdet för ”signalanalysatorer” till utanför 90 GHz.

b)

Konstruerade för att utöka arbetsområdet för signalgeneratorer enligt följande:

1.

Utanför 90 GHz.

2.

Till en utgångseffekt över 100 mW (20 dBm) varsomhelst inom frekvensområdet över 43,5 GHz till och med 90 GHz.

c)

Konstruerade för att utöka arbetsområdet för nätverksanalysatorer enligt följande:

1.

Utanför 110 GHz.

2.

Till en utgångseffekt över 31,62 mW (15 dBm) varsomhelst inom frekvensområdet över 43,5 GHz till och med 90 GHz.

3.

Till en utgångseffekt över 1 mW (0 dBm) varsomhelst inom frekvensområdet över 90 GHz till och med 110 GHz.

d)

Konstruerade för att utöka frekvensområdet för testmottagare för mikrovåg till utanför 110 GHz.

3A001.b

IX.A3.015

Effektförstärkare för mikrovåg som innehåller ”elektroniska vakuumenheter” som specificeras ovan och som har allt av följande:

a)

Arbetsfrekvensen är över 3 GHz.

b)

Ett genomsnittligt förhållande mellan effekt och massa som överstiger 80 W/kg.

c)

En volym som är mindre än 400 cm3.

Anmärkning: Denna kategori omfattar inte utrustning som är konstruerad eller specificerad för att arbeta i frekvensband som är ”tilldelade av Internationella teleunionen (ITU)” för radiokommunikationstjänster men inte för radiobestämning.

3A001.b

IX.A3.016

Effektmoduler för mikrovåg (MPM) som består av åtminstone en ”elektronisk vakuumenhet” för vandringsvåg, en ”monolitisk integrerad mikrovågskrets” (”MMIC”) och en integrerad elektronisk effektkonditionerare och som har allt av följande:

a)

En ”tillslagstid” från avstängd till full drift som är mindre än 10 sekunder.

b)

En volym som understiger den maximala specificerade effekten i W multiplicerad med 10 cm3/W.

c)

En ”effektbandbredd” som är större än en (1) oktav (fmax > 2fmin) och som har något av följande:

1.

För frekvenser som är högst 18 GHz, en uteffekt i radiofrekvensområdet som överstiger 100 W.

2.

En frekvens som överstiger 18 GHz.

Tekniska anmärkningar:

1.

För beräkning av volymen i punkt b ovan ges följande exempel: För en maximal specificerad effekt på 20 W blir volymen 20 W x 10 cm3/W = 200 cm3.

2.

”Tillslagstiden” i punkt a ovan avser tiden från helt avstängd till full drift, dvs. inklusive uppvärmningstiden för MPM.

3A001.b

IX.A3.017

Oscillatorer eller sammansättningar av oscillatorer som specificerats för drift med ett fasbrus i enkelt sidbandsläge (SSB), uttryckt i dBc/Hz, som är mindre (bättre) än –(126 + 20log10F – 20log10f) någonstans i bandet 10 Hz ≤ F ≤ 10 kHz.

Teknisk anmärkning:

I ovanstående kategori är F frekvensförskjutningen från arbetsfrekvensen i Hz och f är arbetsfrekvensen i MHz.

3A001.b

IX.A3.018

”Frekvenssyntesutrustning” med ”elektroniska sammansättningar” med en ”tid för att byta frekvens” enligt något av följande:

a)

Mindre än 143 ps.

b)

Mindre än 100 μs för varje frekvensbyte som överstiger 2,2 GHz inom det syntetiskt erhållna frekvensområde som överstiger 4,8 GHz men inte 31,8 GHz.

c)

Mindre än 500 μs för varje frekvensbyte som överstiger 550 MHz inom det syntetiskt erhållna frekvensområde som överstiger 31,8 GHz men inte 37 GHz.

d)

Mindre än 100 μs för varje frekvensbyte som överstiger 2,2 GHz inom det syntetiskt erhållna frekvensområde som överstiger 37 GHz men inte 90 GHz.

e)

Mindre än 1 ms inom det syntetiskt erhållna frekvensområde som överstiger 90 GHz.

3A001.b

IX.A3.019

”Sändar/mottagarmoduler”, ”MMIC för sändning/mottagning”, ”sändarmoduler” och ”MMIC för sändning”, specificerade för frekvenser över 2,7 GHz och som har allt av följande:

a)

Maximal toppeffekt (i watt), Psat, på mer än 505,62 dividerat med en maximal arbetsfrekvens (i GHz) i kvadrat [Psat>505,62 W*GHz2/fGHz 2] oavsett kanal.

b)

En ”relativ bandbredd” på 5 procent eller mer, oavsett kanal.

c)

Eventuella plana sidor med en längd d (i cm) som är högst 15 dividerat med den lägsta arbetsfrekvensen i GHz [d ≤ 15 cm*GHz*N/fGHz] där N är antalet kanaler för sändning eller sändning/mottagning.

d)

En elektroniskt varierbar fasskiftare per kanal.

Tekniska anmärkningar:

1.

En ”sändar/mottagarmodul” är en ”elektronisk sammansättning” med flera funktioner som tillhandahåller amplitud- och fasreglering i båda riktningar för sändning och mottagning av signaler.

2.

En ”sändarmodul” är en ”elektronisk sammansättning” som tillhandahåller amplitud- och fasreglering för sändning av signaler.

3.

En ”MMIC för sändning/mottagning” är en ”MMIC” med flera funktioner som tillhandahåller amplitud- och fasreglering i båda riktningar för sändning och mottagning av signaler.

4.

En ”MMIC för sändning” är en ”MMIC” som tillhandahåller amplitud- och fasreglering för sändning av signaler.

5.

2,7 GHz bör användas som den lägsta arbetsfrekvensen (fGHz) i formeln i punkt c för sändar/mottagarmoduler eller sändarmoduler som har ett specificerad arbetsområde som sträcker sig ner till 2,7 GHz och lägre [d ≤ 15 cm*GHz*N/2,7 GHz].

6.

Punkt 11 gäller för ”sändar/mottagarmoduler” eller ”sändarmoduler” med eller utan kylutrustning. Värdet för d i punkt 11.c inbegriper inte någon del av ”sändar/mottagarmodulen” eller ”sändarmodulen” som fungerar som kylutrustning.

7.

”Sändar/mottagarmoduler”, ”sändarmoduler”, ”MMIC för sändning/mottagning” eller ”MMIC för sändning” kan ha, men måste inte ha, N integrerade strålande antennelement, där N är antalet kanaler för sändning eller sändning/mottagning.

3A001.b

IX.A3.020

Anordningar för akustiska ytvågor samt för akustiska vågor nära ytan (shallow bulk) som har något av följande:

a)

Bärfrekvensen överstiger 6 GHz.

b)

Bärfrekvensen överstiger 1 GHz men inte 6 GHz och har något av följande:

1.

”Frekvensundertryckningen av sidloben” överstiger 65 dB.

2.

Produkten av maximala fördröjningstiden och bandbredden (tid i μs och bandbredd i MHz) överstiger 100.

3.

Bandbredden överstiger 250 MHz.

4.

Dispersionsfördröjningen är mer än 10 μs.

c)

Bärfrekvensen är 1 GHz eller lägre och har något av följande:

1.

Produkten av maximala fördröjningstiden och bandbredden (tid i μs och bandbredd i MHz) överstiger 100.

2.

Dispersionsfördröjningen är mer än 10 μs.

3.

”Frekvensundertryckningen av sidloben” överstiger 65 dB och bandbredden är större än 100 MHz.

3A001.c

IX.A3.021

Anordningar för s.k. bulk-vågor som direkt kan behandla signaler med frekvenser som överstiger 6 GHz.

3A001.c

IX.A3.022

Akustisk-optiska anordningar för ”signalbehandling” som medger ömsesidig påverkan mellan akustiska vågor (s.k. bulk-vågor eller ytvågor) och ljusvågor och som tillåter direkt signal- eller bildbehandling, inklusive spektralanalys, korrelation och konvolution.

3A001.c

IX.A3.023

Elektroniska enheter och kretsar som innehåller komponenter tillverkade av ”supraledande” material, speciellt konstruerade för drift vid temperaturer under den ”kritiska temperaturen” för åtminstone en av dess ”supraledande” beståndsdelar och som har något av följande:

a)

Strömomkoppling i digitala kretsar med användning av ”supraledande” grindar och där produkten av grindfördröjningstiden per grind (i sekunder) och effektförlusten per grind (i watt) är mindre än 10–14 J.

b)

Frekvensval för alla frekvenser med användning av resonanskretsar med Q-värden som överstiger 10 000 .

3A001.d

IX.A3.024

Högenergiceller enligt följande:

a)

”Primärceller” som har en ”energitäthet” som överstiger 550 Wh/kg vid 20 °C.

b)

”Sekundärceller” som har en ”energitäthet” som överstiger 350 Wh/kg vid 20 °C.

Tekniska anmärkningar:

1.

För högenergienheter beräknas ”energitäthet” (Wh/kg) utifrån den nominella spänningen multiplicerad med den nominella kapaciteten i amperetimmar (Ah) dividerad med massan i kg. Om den nominella kapaciteten inte är specificerad beräknas energitätheten utifrån den nominella spänningen i kvadrat multiplicerad med urladdningstiden i timmar dividerat med urladdningsbelastningen i ohm och massan i kg.

2.

För högenergienheter definieras ”cell” som en elektrokemisk enhet som har positiva och negativa elektroder samt en elektrolyt och är en källa till elektrisk energi. Den är grundkomponenten i ett batteri.

3.

För högenergienheter definieras ”primärcell” som en ”cell” som inte är avsedd att laddas genom någon annan källa.

4.

För högenergienheter definieras ”sekundärcell” som en ”cell” som är avsedd att laddas genom en extern elektrisk källa.

Anmärkning: Högenergienheter omfattar inte batterier, inbegripet batterier som består av en enda cell.

3A001.e

IX.A3.025

Högenergikondensatorer enligt följande:

a)

Kondensatorer med en repetitionsfrekvens som understiger 10 Hz (enkelpulskondensatorer) och som har allt av följande:

1.

En specificerad spänning på minst 5 kV.

2.

En energitäthet på minst 250 J/kg.

3.

En total energi på minst 25 kJ.

b)

Kondensatorer med en repetitionsfrekvens som är lika med eller överstiger 10 Hz (repetitionsspecificerade kondensatorer) och som har allt av följande:

1.

En specificerad spänning på minst 5 kV.

2.

En energitäthet på minst 50 J/kg.

3.

En total energi på minst 100 J.

4.

En laddnings/urladdnings-livslängd på minst 10 000 cykler.

3A001.e

IX.A3.026

”Supraledande” elektromagneter eller solenoider, speciellt konstruerade för att kunna helt laddas eller urladdas på mindre än 1 sekund och som har samtliga följande egenskaper:

Anmärkning: Ovanstående punkt omfattar inte ”supraledande” elektromagneter och solenoider som är speciellt konstruerade för att användas i medicinsk utrustning till magnetisk resonans bildbehandling (MRI).

a)

Energin som levereras vid urladdning överstiger 10 kJ under den första sekunden.

b)

Innerdiametern på den strömförande lindningen är större än 250 mm.

c)

Specificerad för en magnetisk induktion som är större än 8 T eller en ”total strömtäthet” i lindningen som är större än 300 A/mm2.

3A001.e

IX.A3.027

Solceller, CIC-hopsättningar (cell-interconnect-coverglass), solpaneler och solmoduler som är ”rymdkvalificerade” och har en minsta genomsnittlig verkningsgrad som överstiger 20 procent vid en driftstemperatur på 301 K (28 °C) under simulerad ”AM0”-belysning med en irradians på 1 367 watt per kvadratmeter (W/m2).

Teknisk anmärkning: ”AM0” eller ”luftmassenollpunkt” avser solljusets spektrala irradians i jordens yttre atmosfär när avståndet mellan jorden och solen är en astronomisk enhet (AE).

3A001.e

IX.A3.028

Roterande kodare som anger positionens absolutvärde med en ”noggrannhet” som är mindre (bättre) än 1,0 bågsekunder och speciellt utformade ringar, skivor eller skalor för dessa.

3A001.f

IX.A3.029

Pulsade effektomriktande halvledartyristorenheter och ”tyristormoduler” som använder elektriskt eller optiskt styrda eller elektronstrålestyrda omriktningsmetoder som har något av följande:

1.

En maximal strömökningstakt vid påslagning (di/dt) som överstiger 30 000 A/μs och en spänning i avstängt tillstånd som överstiger 1 100 V.

2.

En maximal strömökningstakt vid påslagning (di/dt) som överstiger 2 000 A/μs och som har allt av följande:

a.

En toppspänning i avstängt tillstånd på minst 3 000 V.

b.

En toppström (strömstöt) på minst 3 000 A.

Anmärkningar:

1.

Punkt g ovan omfattar följande:

—

Kiselstyrda likriktare (SRC).

—

T-tyristorer (Electrical Triggering Thyristors).

—

LT-tyristorer (Light Triggering Thyristors).

—

IGC-tyristorer (Integrated Gate Commutated Thyristors).

—

GTO-tyristorer (Gate Turn-off Thyristors).

—

MOS-styrda tyristorer (MCT).

—

Solidtroner.

2.

Punkt g ovan omfattar inte tyristorenheter och ”tyristormoduler” som ingår i utrustning som är konstruerad för civila järnvägstillämpningar eller ”civila luftfartygs”-tillämpningar.

Teknisk anmärkning: En ”tyristormodul” i punkt g ovan innehåller en eller flera tyristorenheter.

3A001.g

IX.A3.030

Effektomriktande halvledare, dioder eller ”moduler” som har allt av följande:

1.

Specificerade för en maximal gränsskiktstemperatur vid drift som överstiger 488 K (215 °C).

2.

En repetitiv toppspänning i frånläge (blockeringsspänning) som överstiger 300 V.

3.

En kontinuerlig strömstyrka som överstiger 1 A.

Anmärkning: I ovanstående punkt inbegriper repetitiv toppspänning i frånläge drain till source-spänning, collector till emitter-spänning, repetitiv toppbackspänning och repetitiv toppblockeringsspänning i frånläge.

3A001.h

IX.A3.031

Inspelningsutrustning och oscilloskop enligt följande:

1.

Digital dataupptagningsutrustning som har allt av följande:

a.

En ”kontinuerlig kapacitet” på 6,4 Gbit/s eller mer, till disk eller fast drivenhet.

b.

En processor som analyserar radiofrekvenssignaldata medan upptagningen av den pågår.

Tekniska anmärkningar:

1.

För sådan upptagningsutrustning, som är uppbyggd med en parallell bussarkitektur, är den ”kontinuerliga kapaciteten” lika med högsta ordhastigheten multiplicerat med antalet bitar i ordet.

2.

”Kontinuerlig kapacitet” är den högsta datahastigheten som instrumentet kontinuerligt kan registrera till disk eller fast drivenhet utan att någon information går förlorad med bibehållen indatahastighet och analog-till-digital konverteringshastighet.

2.

Realtidsoscilloskop med ett vertikalt effektivvärde (rms) för brusspänning på mindre än 2 procent av fullt skalutslag på den vertikalskaleinställning som ger det lägsta brusspänningsvärdet för en ingående 3 dB-bandbredd på 60 GHz eller mer per kanal.

3A002.a

IX.A3.032

”Signalanalysatorer” enligt följande:

1.

”Signalanalysatorer” som har en upplösningsbandbredd (RBW) på 3 dB som överstiger 10 MHz varsomhelst i frekvensområdet över 31,8 GHz till och med 37 GHz.

2.

”Signalanalysatorer” som har en visad genomsnittlig brusnivå (DANL) som är lägre (bättre) än –150 dBm/Hz varsomhelst i frekvensområdet över 43,5 GHz till och med 90 GHz.

3.

”Signalanalysatorer” med en frekvens som överstiger 90 GHz.

4.

”Signalanalysatorer” som har allt av följande:

a.

”Realtidsbandbredd” som överstiger 170 MHz, och

b.

Något av följande:

1.

100 procent sannolikhet för upptäckt med mindre än 3 dB dämpning från full amplitud på grund av luckor eller fönstereffekter hos signaler med en varaktighet på 15 μs eller mindre.

2.

En ”frekvensmasktrigg”-funktion med 100 procent sannolikhet för triggning (uppfångande) då signalens varaktighet är 15 μs eller mindre.

Tekniska anmärkningar:

1.

Sannolikhet för upptäckt (probability of discovery) i punkt 1 ovan betecknas på engelska även ”probability of intercept” eller ”probability of capture”.

2.

Varaktigheten för den 100-procentiga sannolikhet för upptäckt som avses i punkt 1 ovan ska vara lika med den minsta nödvändiga varaktighet på signalen för den specificerade mätosäkerheten.

Anmärkning: Ovanstående kategori omfattar inte de ”signalanalysatorer” som endast använder filter som har en konstant procentuell bandbredd (kallas även oktavfilter eller filter för del av en oktav).

3A002.c

IX.A3.033

Signalanalysatorer som har något av följande:

1.

Specificerad för att alstra pulsmodulerade signaler som har allt av följande, varsomhelst inom frekvensområdet över 31,8 GHz till och med 37 GHz:

a.

En ”pulslängd” på mindre än 25 ns, och

b.

en till/från-kvot på minst 65 dB.

2.

En uteffekt som överstiger 100 mW (20 dBm) varsomhelst inom frekvensområdet över 43,5 GHz till och med 90 GHz.

3.

En ”tid för att byta frekvens” enligt något av följande:

a.

Mindre än 100 μs för varje frekvensbyte som överstiger 2,2 GHz inom frekvensområdet över 4,8 GHz till och med 31,8 GHz.

b.

Mindre än 500 μs för varje frekvensbyte som överstiger 550 MHz inom frekvensområdet över 31,8 GHz till och med 37 GHz.

c.

Mindre än 100 μs för varje frekvensbyte som överstiger 2,2 GHz inom frekvensområdet över 37 GHz till och med 90 GHz.

3A002.d

IX.A3.034

Nätverksanalysatorer som har något av följande:

1.

En uteffekt som överstiger 31,62 mW (15 dBm) varsomhelst inom arbetsfrekvensområdet över 43,5 GHz till och med 90 GHz.

2.

En uteffekt som överstiger 1 mW (0 dBm) varsomhelst inom arbetsfrekvensområdet över 90 GHz till och med 110 GHz.

3.

”Funktion för mätning på icke-linjära vektorer” vid frekvenser över 50 GHz till och med 110 GHz.

4.

En maximal arbetsfrekvens som överstiger 110 GHz.

Teknisk anmärkning: Med ”funktion för mätning på icke-linjära vektorer” avses ett instruments förmåga att analysera testresultat från komponenter drivna till storsignal-domän eller ickelinjära störningsomfång.

3A002.e

IX.A3.035

Testmottagare för mikrovåg som har allt av följande:

1.

En maximal arbetsfrekvens som överstiger 110 GHz.

2.

Kan mäta amplitud och fas simultant.

3A002.f

IX.A3.036

Atomfrekvensstandarder som är något av följande:

1.

”Rymdkvalificerade”.

2.

Icke-rubidium och med en långtidsstabilitet som är mindre (bättre) än 1 × 10–11/månad.

3.

Icke-”rymdkvalificerade” och har allt av följande:

a.

En rubidiumstandard.

b.

En långtidsstabilitet som är mindre (bättre) än 1 × 10–11/månad.

c.

En total effektförbrukning som understiger 1 W.

3A002.f

IX.A3.037

Utrustning konstruerad för tillverkning av halvledarenheter eller material, enligt följande, och för dessa utrustningar speciellt konstruerade komponenter och tillbehör:

a)

Utrustning konstruerad för jonimplantation som har något av följande:

1.

Konstruerade och optimerade för att arbeta vid en strålenergi på 20 keV eller mer och en strålström på 10 mA eller mer för väte-, deuterium- eller heliumimplantering.

2.

Direkt skrivmöjlighet.

3.

En strålenergi som är 65 keV eller mer och en strålenergi som är 45 mA eller mer för att med hög energi införa syre i det upphettade halvledar-”substratet”.

4.

Konstruerad och optimerad för att arbeta vid en strålenergi på 20 keV eller mer och en strålström på 10 mA eller mer för kiselimplantering i ett halvledar-”substrat” upphettat till 600 °C eller mer.

b)

Litografisk utrustning enligt följande och litografisk präglingsutrustning som kan framställa detaljer på 45 nm eller mindre.

1.

Utrustning för uppriktning samt exponering med repetermöjlighet (step and repeat, direkt step on wafer) eller scanner (step and scan) som använder röntgen eller foto-optiska metoder och som har något av följande:

a.

Ljuskällans våglängd är kortare än 193 nm.

b.

Kan producera ett mönster med en ”minsta upplösning för systemdimensionen” (MRF) på 45 nm eller mindre.

Teknisk anmärkning: Den ”minsta upplösningen för systemdimensionen” (MRF) beräknas med följande formel:

Formula

där K-faktorn = 0,35

c)

Utrustning som är särskilt konstruerad för masker med hjälp av fokuserade elektron-, jon- eller ”laser” strålar,

3B001.b

3B001.f

3B001.f

IX.A3.038

Utrustning som är konstruerad för bearbetning med hjälp av direkta skrivmetoder.

Masker eller mastermasker som är konstruerade för integrerade kretsar.

3B001.g

IX.A3.038

Provutrustning som är speciellt konstruerad för provning av färdiga halvledarenheter eller halvfabrikat samt mikrovågsanordningar enligt följande, samt tillhörande komponenter och tillbehör:

a)

För provning av transistorers S-parametrar vid frekvenser som överstiger 31,8 GHz.

b)

För provning av integrerade mikrovågskretsar som specificeras ovan.

3B002

IX.A3.039

Hetero-epitaxiella material som består av ett ”substrat” med ovanpå varandra liggande epitaxiellt tillvuxna multipellager med något av följande:

a)

Kisel (Si).

b)

Germanium (Ge).

c)

Kiselkarbid (SiC).

d)

”III/V-föreningar” av gallium eller indium.

Anmärkning: Denna punkt omfattar inte ”substrat” som har ett eller fler epitaxiella lager av P-typ av GaN, InGaN, AlGaN, InAlN, InAlGaN, GaP, GaAs, AlGaAs, InP, InGaP, AlInP eller InGaAlP, oberoende av elementens sekvens, utom i det fall det epitaxiella lagret av P-typ ligger mellan lager av N-typ.

3C001

IX.A3.040

Resistmaterial enligt följande, och ”substrat” belagda med följande resistmaterial:

a)

Resistmaterial som är konstruerade för halvledarlitografi enligt följande:

1.

Positiva resistmaterial som är justerade (optimerade) för användning vid våglängder under 245 nm men lika med eller över 15 nm.

2.

Resistmaterial som är justerade (optimerade) för användning vid våglängder under 15 nm men över 1 nm.

b)

Alla resistmaterial som är konstruerade för att användas tillsammans med elektron- eller jonstrålar och vars känslighet är 0,01 μC/mm2 eller bättre.

c)

Alla resistmaterial som optimerats för ytbildstekniker.

d)

Alla resistmaterial som är utformade eller optimerade för att användas tillsammans med litografisk präglingsutrustning som kan framställa detaljer på 45 nm eller mindre och som använder antingen en värmeprocess eller en photo-curable-process.

3C002

IX.A3.041

Organiska-oorganiska föreningar:

a)

Metallorganiska föreningar av aluminium, gallium eller indium, med en renhetsgrad (på metallbasen) som är bättre än 99,999 procent.

b)

Organiska föreningar med arsenik, antimon eller fosfor som har en renhet (baserat på det oorganiska elementet) som är bättre än 99,999 procent.

3C003

IX.A3.042

Hydrider av fosfor, arsenik eller antimon som har en renhet som är bättre än 99,999 procent, även utspädda i ädelgaser eller väte.

Anmärkning: Ovanstående punkt omfattar inte hydrider som innehåller 20 molprocent eller mer av ädelgaser eller väte.

3C004

IX.A3.043

”Substrat” av kiselkarbid (SiC), galliumnitrid (GaN), aluminumnitrid (AlN) eller aluminiumgalliumnitrid (AlGaN), eller halvledar-”substrat”, eller tackor, halvrunda stycken eller andra förformer av dessa material, med en resistivitet som överstiger 10 000 ohm-cm vid 20 °C.

3C005

IX.A3.044

”Substrat” som specificeras i punkt 5 ovan med minst ett epitaxiellt lager av kiselkarbid, galliumnitrid, aluminiumnitrid eller alluminiumgalliumnitrid.

3C006

IX.A6.   SENSORER OCH LASRAR

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

IX.A6.001

Optiska sensorer eller utrustning och komponenter till dessa enligt följande:

a)

Särskilda komponenter som används för att understödja optiska givare enligt följande:

1.

”Rymdkvalificerade” lågtemperaturkylare (cryocoolers).

6A002.d.

IX.A6.002

Icke ”rymdkvalificerade” lågtemperaturkylare (cryocoolers) med en kylkälla som är kallare än 218 K (-55 °C) och som har

a)

ett slutet system med en MTBF eller MTTF (medeltid mellan fel eller medeltid till fel) som överstiger 2 500 timmar,

b)

självreglerande minikylare, typ Joule-Thomson, med en cylinder(ytter)diameter under 8 mm.

6A002.d.

IX.A6.003

Optiska fibrer som kan användas som givare, speciellt tillverkade antingen genom sin sammansättning eller struktur eller modifierade genom ytbeläggning för att bli akustiskt, termiskt, elektromagnetiskt, tröghets- eller strålningsmässigt känsliga.

6A002.d.

IX.A6.004

Kameror, system eller utrustning, samt komponenter därtill, enligt följande:

a)

Instrumentkameror och speciellt konstruerade komponenter i dem enligt följande:

Anmärkning: Instrumentkameror som specificeras ovan och som har modulstruktur ska bedömas efter sin maximala kapacitet med hjälp av de anslutningar som är tillgängliga enligt kameratillverkarens specifikationer.

6A003

IX.A6.005

Höghastighetsfilmkameror med filmformat från och med 8 mm till och med 16 mm, i vilka filmen kontinuerligt matas fram under inspelningstiden och som kan fotografera med en hastighet av mer än 13 150 bilder/s.

Anmärkning: Denna punkt gäller inte filmkameror avsedda för civilt bruk.

2.

Mekaniska höghastighetskameror i vilka filmen inte rör sig, och som kan registrera mer än 1 000 000 bilder/s i 35 mm format, eller proportionellt färre bilder för större format, respektive fler bilder för mindre format.

3.

Mekaniska eller elektroniska spaltkameror enligt följande:

a)

Mekaniska spaltkameror med en skrivhastighet som överstiger 10 mm/μs.

b)

Elektroniska svepkameror (spaltkameror) med en tidsupplösning som är bättre än 50 ns.

4.

Elektroniska seriebildkameror (framing cameras) med en hastighet på mer än 1 000 000 bilder/s.

5.

Elektroniska kameror med alla följande egenskaper:

a)

En elektronisk slutarhastighet som är kortare än 1 μs för en hel bild

b)

En avläsningshastighet som tillåter mer än 125 hela bilder/s.

6.

Anslutningar med alla följande egenskaper:

a)

Särskilt konstruerade för instrumentkameror med modulstruktur och som specificeras i avsnitt 6A003.a.

b)

Som gör att dessa kameror uppfyller egenskaperna som specificeras i avsnitt 6A003.a.3, 6A003.a.4 eller 6A003.a.5 enligt tillverkarens specifikationer.

6A003

IX.A6.006

Bildkameror enligt följande:

Anmärkning: Denna punkt gäller inte televisions- eller videokameror som särskilt konstruerats för tv-sändning.

1.

Videokameror med halvledarsensorer, som har sin maximala känslighet inom ett våglängdsområde som överstiger 10 nm men inte 30 000 nm och som har alla följande egenskaper:

a)

Någon av följande egenskaper:

1.

Mer än 4 × 106”aktiva bildelement” för varje halvledarmatris i monokroma (svart-vita) kameror.

2.

Mer än 4 × 106”aktiva bildelement” för varje halvledarmatris i färgkameror med tre halvledarsystem.

3.

Mer än 12 × 6”aktiva bildelement” för varje halvledarmatris i färgkameror med ett halvledarsystem.

b.

har något av följande:

1.

Optiska speglar som specificeras nedan.

2.

Optisk styrutrustning som specificeras nedan.

3.

Kan frambringa internt framtagen ”kameraspårningsinformation”.

Tekniska anmärkningar:

1.

I detta avsnitt ska digitala videokameror bedömas utifrån maximiantalet ”aktiva bildelement” som används för att ta upp rörliga bilder.

2.

I detta avsnitt avses med ”kameraspårningsinformation” de uppgifter som behövs för att kunna fastställa kamerans siktriktning i förhållande till jorden. Hit hör bland annat a) den horisontella siktriktningen i förhållande till riktningen på jordens magnetfält, och b) den vertikala vinkeln mellan kamerans siktriktning och jordens horisont.

6A003

IX.A6.007

Avsökande kameror och kamerasystem som har alla följande egenskaper:

a.

Maximal känslighet i ett våglängdsområde som överstiger 10 nm men inte 30 000 nm.

b.

Linjära detektorsystem med mer än 8 192 element/system.

c.

Mekanisk avsökning i en riktning.

Anmärkning: Denna punkt gäller inte avsökande kameror och kamerasystem som särskilt konstruerats för något av följande:

a)

Industriella eller civila fotokopiatorer.

b)

Bildläsare som är särskilt konstruerade för civila, stationära tillämpningar för avläsning på kort avstånd (t.ex. reproduktion av bilder eller tryck i handlingar, konstverk eller fotografier).

c)

Medicinsk utrustning.

6A003

IX.A6.008

Bildkameror som innehåller bildförstärkarrör med någon av följande egenskaper:

a.

Med samtliga följande egenskaper:

1.

En maximal känslighet inom ett våglängdsområde som överstiger 400 nm men inte 1 050 nm.

2.

Elektronbildförstärkning med användning av något av följande:

a.

En mikrokanalplatta med en håldelning (avstånd från ett håls mittpunkt till närmaste håls mittpunkt) på högst 12 μm.

b.

En elektronavkännare med ett non-binned pixelavstånd på högst 500 μm, speciellt konstruerad eller modifierad för att uppnå ”laddningsförstärkning” på annat sätt än genom en mikrokanalplatta.

3.

Någon av följande fotoceller:

a.

Multialkaliska fotoceller (t.ex. S-20 och S-25) med en ljuskänslighet som överstiger 350 μΑ/lm.

b.

GaAs- eller GaInAs-fotoceller.

c.

Andra fotoceller av halvledartyp bestående av ”III/-V-föreningar” med en maximal ”strålningskänslighet” som överstiger 10 mA/W.

b.

Med samtliga följande egenskaper:

1.

En maximal känslighet inom ett våglängdsområde som överstiger 1 050 nm men inte 1 800 nm.

2.

Elektronbildförstärkning med användning av något av följande:

a.

En mikrokanalplatta med en håldelning (avstånd från ett håls mittpunkt till närmaste håls mittpunkt) på högst 12 μm.

b.

En elektronavkännare med ett non-binned pixelavstånd på högst 500 μm, speciellt konstruerad eller modifierad för att uppnå ”laddningsförstärkning” på annat sätt än genom en mikrokanalplatta.

3.

Fotoceller av halvledartyp bestående av ”III/-V-föreningar” (t.ex. GaAs eller GaInAs) och överförda elektronfotoceller med en maximal ”strålningskänslighet” som överstiger 15 mA/W.

6A003

IX.A6.009

Bildkameror som innehåller ”fokalplansmatriser” med någon av följande egenskaper:

a.

Innehåller icke ”rymdkvalificerade””fokalplansmatriser” (FPA = Focal Plane Arrays) med någon följande egenskaper:

1.

Uppfyller allt av följande:

a.

Individuella element med maximal känslighet inom ett våglängdsområde som överstiger 900 nm men inte 1 050 nm.

b.

Något av följande:

1.

En ”tidskonstant” för svarstiden på mindre än 0,5 ns.

2.

Speciellt konstruerade eller modifierade för att åstadkomma ”laddningsförstärkning” och med en maximal ”strålningskänslighet” som överstiger 10 mA/W.

2.

Uppfyller allt av följande:

a.

Individuella element som har sin maximala känslighet inom ett våglängdsområde som överstiger 1 050 nm men inte 1 200 nm.

b.

Något av följande:

1.

En ”svarstidskonstant” på högst 95 ns.

2.

Speciellt konstruerade eller modifierade för att åstadkomma ”laddningsförstärkning” och med en maximal ”strålningskänslighet” som överstiger 10 mA/W.

3.

Vara icke ”rymdkvalificerade” icke-linjära (tvådimensionella) ”fokalplansmatriser” med individuella element som har sin maximala känslighet inom ett våglängdsområde som överstiger 1 200 nm men inte 30 000 nm.

4.

Vara icke ”rymdkvalificerade” linjära (endimensionella) ”fokalplansmatriser” med alla följande egenskaper:

a.

Individuella element som har sin maximala känslighet inom ett våglängdsområde som överstiger 1 200 nm men inte 3 000 nm.

b.

Något av följande:

1.

Ett förhållande mellan detektorelementets dimension i ”avsökningsriktningen” och dess dimension i ”tväravsökningsriktningen” som är mindre än 3,8.

2.

Signalbehandling i detektorelementen.

5.

Vara icke ”rymdkvalificerade” linjära (endimensionella) ”fokalplansmatriser” som har sin maximala känslighet inom ett våglängdsområde som överstiger 3 000 nm men inte 30 000 nm.

b.

Innehåller icke ”rymdkvalificerade” icke-linjära (tvådimensionella) infraröda ”fokalplansmatriser” som baseras på ”mikrobolometer”-material med individuella element som har en ofiltrerad känslighet inom ett våglängdsområde som är lika med eller överstiger 8 000 nm men som inte överstiger 14 000 nm.

c.

Innehåller icke ”rymdkvalificerade””fokalplansmatriser” med samtliga följande egenskaper:

1.

Individuella detektorelement som har sin maximala känslighet inom ett våglängdsområde som överstiger 400 nm men inte 900 nm.

2.

Speciellt konstruerade eller modifierade för att åstadkomma ”laddningsförstärkning” och med en maximal ”strålningskänslighet” som överstiger 10 mA/W för våglängder som överstiger 760 nm.

3.

Mer än 32 element.

Anmärkningar:

1.

”Bildkameror” som anges i punkt 4 ovan inbegriper ”fokalplansmatriser” kombinerade med tillräcklig ”signalbehandlings” elektronik, utöver integrerad krets för avläsning, för att minst göra det möjligt att sända ut en analog eller digital signal så snart energi tillförs.

2.

Punkt 4.a gäller inte bildkameror som är utrustade med linjära ”fokalplansmatriser” med 12 eller färre element som inte använder sig av integrerad tidsfördröjning i själva elementen och som är konstruerade för något av följande:

a)

Industriella eller civila inbrottslarm, rörelsedetektorer för trafik- eller industriändamål eller räknesystem.

b)

Industriell utrustning för kontroll eller övervakning av värmeflöden i byggnader, utrustning eller tillverkningsprocesser.

c)

Industriell utrustning för kontroll, sortering eller analys av materialets egenskaper.

d)

Utrustning som särskilt konstruerats för laboratoriebruk.

e)

Medicinsk utrustning.

3.

Punkt 4.b gäller inte bildkameror med någon av följande egenskaper:

a)

Bildhastigheter som är lika med eller lägre än 9 Hz.

b)

Med samtliga följande egenskaper:

1.

Har ett minsta horisontellt eller vertikalt ”IFOV (Instantaneous-Field-of-View)” på åtminstone 10 mrad (milliradianer).

2.

Innehåller en lins med fast brännvidd som inte är avsedd att avlägsnas.

3.

Innehåller inte en display som ”direkt ger en synlig bild”.

Teknisk anmärkning:

”direkt ger en synlig bild” avser en bildkamera som fungerar inom det infraröda spektrum som ger en synlig bild till en mänsklig observatör som använder en nära ögat-mikrodisplay som innehåller någon ljussäkerhetsmekanism.

4.

Som har något av följande:

a.

Saknar möjlighet att ge en synlig bild av det detekterade synfältet.

b.

Kameran är konstruerad för en enda tillämpning och är inte konstruerad för att ändras av användaren.

Teknisk anmärkning:

”Instantaneous-Field-of-View (IFOV)” som anges i anmärkning 3.a är det lägsta värdet av ”horisontell IFOV” och ”vertikal IFOV”.

”Horisontell IFOV” = horisontell Field-of-View (FOV)/antalet horisontella detektorelement.

”Vertikal IFOV” = vertikal Field-of-View (FOV)/antalet vertikala detektorelement.

c)

Kameran är särskilt konstruerad för att installeras i ett civilt landfordon för persontransporter med alla följande egenskaper:

1.

Kameran i fordonet är placerad och konfigurerad på ett sätt som enbart syftar till att hjälpa föraren att manövrera fordonet på ett säkert sätt.

6A003

IX.A6.010

Optiska speglar (reflektorer) enligt följande:

1.

”Deformerbara speglar” som har en aktiv optisk öppning större än 10 mm och någon av följande egenskaper, och särskilt konstruerade komponenter till dem:

a.

Alla följande egenskaper:

1.

En mekanisk resonansfrekvens på 750 Hz eller mer.

2.

Mer än 200 ställdon.

b.

Någon av följande gränser för skador åstadkomna av laser:

1.

Över 1 kW/cm2 med en ”CW laser”.

2.

Över 2 J/cm2 vid ”laser”-pulser på 20 ns med en repetitionsfrekvens på 20 Hz.

2.

Monolitiska lättviktsspeglar med en genomsnittlig ”ekvivalent täthet” på mindre än 30 kg/m2 och en totalvikt över 10 kg.

3.

”Komposit”- eller skumspegelkonstruktioner med en genomsnittlig ”ekvivalent täthet” som är mindre än 30 kg/m2, och en totalvikt över 2 kg.

Anmärkning: Punkterna 2 och 3 ovan gäller inte speglar speciellt utformade för att rikta solstrålning i markbaserade solenergiinstallationer.

6A004.a.

IX.A6.011

Speglar som är särskilt konstruerade för hållare för strålstyrningsspeglar med en planhet på λ/10 eller bättre (λ = 633 nm) och som har någon av följande egenskaper:

a.

Diameter eller huvudaxel på minst 100 mm.

b.

Med samtliga följande egenskaper:

1.

Diameter eller huvudaxel större än 50 mm men mindre än 100 mm.

2.

Någon av följande gränser för skador åstadkomna av laser:

a.

Över 10 kW/cm2 med en ”CW laser”.

b.

Över 20 J/cm2 vid ”laser”-pulser på 20 ns med en repetitionsfrekvens på 20 Hz.

6A004.b.

IX.A6.012

Optiska komponenter tillverkade av zinkselenid (ZnSe) eller zinksulfid (ZnS) med en genomsläpplighet i våglängdsområdet som överstiger 3 000 nm men inte 25 000 nm och som har någon av följande egenskaper:

1.

Mer än 100 cm 3 volymprocent.

2.

Överstiger 80 mm i diameter eller längd hos huvudaxeln samt har ett djup (en tjocklek) på mer än 20 mm.

c.

”Rymdkvalificerade” komponenter för optiska system, enligt följande:

1.

Komponenter som lättats till mindre än 20 % av den ”ekvivalenta tätheten” jämfört med ett massivt ämne med samma öppning och tjocklek.

2.

Råsubstrater, bearbetade substrater som har en ytbeläggning (enkel- eller multipelskikt, metalliska eller dielektriska, ledande, halvledande eller isolerande) eller skyddsfilm.

3.

Segment eller system av speglar som konstruerats för att sammansättas till ett system i rymden med en insamlande bländaröppning som är lika med eller större än en enda spegel med 1 meters diameter.

4.

Komponenter tillverkade av ”komposit”-material med en koefficient för linjär termisk expansion som är lika med eller mindre än 5 × 10-6 i någon koordinatriktning.

6A004.c.

IX.A6.013

Icke-”avstämbara””CW(continuous wave)-lasrar” som har något av följande:

1.

En utgångsvåglängd som understiger 150 nm och en uteffekt som överstiger 1 W.

2.

En utgångsvåglängd på minst 150 nm men som inte överstiger 510 nm och en uteffekt som överstiger 30 W.

Anmärkning: Punkt 2 ovan gäller inte argon-”lasrar” som har en uteffekt på högst 50 W.

3.

En utgångsvåglängd som överstiger 510 nm men inte 540 nm och som har något av följande:

a.

En enkel transversell mod och en uteffekt som överstiger 50 W.

b.

En multipel transversell mod och en uteffekt som överstiger 150 W.

4.

En utgångsvåglängd som överstiger 540 nm men inte 800 nm och en uteffekt som överstiger 30 W.

5.

En utgångsvåglängd som överstiger 800 nm men inte 975 nm och som har något av följande:

a.

En enkel transversell mod och en uteffekt som överstiger 50 W.

b.

En multipel transversell mod och en uteffekt som överstiger 80 W.

6.

En utgångsvåglängd som överstiger 975 nm men inte 1 150 nm och som har något av följande:

a.

En enkel transversell mod och en uteffekt som överstiger 500 W.

b.

En multipel transversell mod och något av följande:

1.

En ”stickproppseffektivitet” som överstiger 18 % och en uteffekt som överstiger 500 W.

2.

En uteffekt som överstiger 2 kW.

Anmärkningar:

1.

Punkt b ovan gäller inte industriella ”lasrar” med multipel transversell mod med en uteffekt som överstiger 2 kW men inte 6 kW och en total massa som överstiger 1 200 kg. Med total massa avses i denna anmärkning alla komponenter som krävs för att ”lasern” ska fungera, t.ex. ”laser”, energitillförsel och värmeväxlare, men inte extern optik för strålkonditionering och/eller tillförsel.

2.

2. Punkt b ovan gäller inte industriella ”lasrar” med multipel transversell mod som har något av följande:

a)

En uteffekt som överstiger 500 W men inte 1 kW och som har alla följande egenskaper:

1.

En strålparameterprodukt (Beam Parameter Product, BPP) som överstiger 0,7 mm · mrad.

2.

En ”luminans” på högst 1 024 W/(mm · mrad)2.

b)

En uteffekt som överstiger 1 kW men inte 1,6 kW och en strålparameterprodukt som överstiger 1,25 mm · mrad.

c)

En uteffekt som överstiger 1,6 kW men inte 2,5 kW och en strålparameterprodukt som överstiger 1,7 mm · mrad.

d)

En uteffekt som överstiger 2,5 kW men inte 3,3 kW och en strålparameterprodukt som överstiger 2,5 mm · mrad.

e)

En uteffekt som överstiger 3,3 kW men inte 4 kW och en strålparameterprodukt som överstiger 3,5 mm · mrad.

f)

En uteffekt som överstiger 4 kW men inte 5 kW och en strålparameterprodukt som överstiger 5 mm · mrad.

g)

En uteffekt som överstiger 5 kW men inte 6 kW och en strålparameterprodukt som överstiger 7,2 mm · mrad.

h)

En uteffekt som överstiger 6 kW men inte 8 kW och en strålparameterprodukt som överstiger 12 mm · mrad.

i)

En uteffekt som överstiger 8 kW men inte 10 kW och en strålparameterprodukt som överstiger 24 mm · mrad.

Teknisk anmärkning:

I anmärkning 2.a avses med ”luminans””laserns” uteffekt dividerad med strålparameterprodukten (BPP) i kvadrat, dvs. uteffekt/BPP2.

6A005.a.1.

6A005.a.2.

6A005.a.3

6A005.a.4.

6A005.a.5.

6A005.a.6.

IX.A6.014

”Avstämbara””lasrar” som har något av följande:

1.

En utgångsvåglängd som understiger 600 nm och något av följande:

a.

En utenergi som överstiger 50 mJ/puls och en ”toppeffekt” som överstiger 1 W.

b.

En genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) uteffekt som överstiger 1 W.

Anmärkning: Punkt 1 ovan gäller inte färgämnes-”lasrar” och andra vätske-”lasrar” med en multimodal utsignal och en våglängd av minst 150 nm och högst 600 nm och med samtliga följande egenskaper:

1.

En utenergi som understiger 1,5 J/puls eller en ”toppeffekt” som understiger 20 W.

2.

En genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) uteffekt som understiger 20 W.

2.

En utgångsvåglängd på minst 600 nm men högst 1 400 nm och något av följande:

a.

En utenergi som överstiger 1 J/puls och en ”toppeffekt” som överstiger 20 W.

b.

En genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) uteffekt som överstiger 20 W.

3.

En utgångsvåglängd som överstiger 1 400 nm och något av följande:

a.

En utenergi som överstiger 50 mJ/puls och en ”toppeffekt” som överstiger 1 W.

b.

En genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) uteffekt som överstiger 1 W.

6A005.c.

IX.A6.015

Andra halvledar-”lasrar” enligt följande:

Anmärkningar:

1.

Omfattar halvledar-”lasrar” som har ett utgående optiskt anslutningsdon (t.ex. optisk kopplingsfläta).

2.

Halvledar-”lasrar” som speciellt har konstruerats för annan utrustning klassificeras som denna andra utrustning.

a.

Individuella halvledar-”lasrar” med enkel transversell mod som har någon av följande egenskaper:

1.

En våglängd på högst 1 510 nm och en genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) uteffekt som överstiger 1,5 W.

2.

En våglängd som överstiger 1 510 nm och en genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) uteffekt som överstiger 500 mW.

b.

Individuella halvledar-”lasrar” med multipel transversell mod som har någon av följande egenskaper:

1.

En våglängd som understiger 1 400 nm och en genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) uteffekt som överstiger 15 W.

2.

En våglängd på minst 1 400 nm men under 1 900 nm och en genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) uteffekt på över 2,5 W.

3.

En våglängd på minst 1 900 nm och en genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) uteffekt på över 1 W.

c.

Individuella ”stavar” av halvledar-”lasrar” med någon av följande egenskaper:

1.

En våglängd som understiger 1 400 nm och en genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) uteffekt som överstiger 100 W.

2.

En våglängd på minst 1 400 nm men under 1 900 nm och en genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) uteffekt på över 25 W.

3.

En våglängd på minst 1 900 nm och en genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) uteffekt på över 10 W.

d.

”Stackade system” (matrisstackar) av halvledar-”lasrar” (tvådimensionella system) med någon av följande egenskaper:

1.

En våglängd på mindre än 1 400 nm och med någon av följande egenskaper:

a.

En genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) total uteffekt under 3 kW och en genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) utgångs-”effekttäthet” som överstiger 500 W/cm2.

b.

En genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) total uteffekt på minst 3 kW men högst 5 kW och med en genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) utgångs”effekttäthet” som överstiger 350 W/cm2.

c.

En genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) total uteffekt som överstiger 5 kW.

d.

Maximal pulsad ”effekttäthet” som överstiger 2 500 W/cm2.

Anmärkning: Punkt d omfattar inte epitaxiellt tillverkade monolitiska enheter.

e.

En rumsligt koherent genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) total uteffekt som överstiger 150 W.

2.

En våglängd på minst 1 400 nm men under 1 900 nm och med någon av följande egenskaper:

a.

En genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) total uteffekt under 250 kW och en genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) utgångs-”effekttäthet” som överstiger 150 W/cm2.

b.

En genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) total uteffekt på minst 250 W men högst 500 W och med en genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) utgångs”effekttäthet” som överstiger 50 W/cm2.

c.

En genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) total uteffekt som överstiger 500 W.

d.

Maximal pulsad ”effekttäthet” som överstiger 500 W/cm2.

Anmärkning: Punkt d omfattar inte epitaxiellt tillverkade monolitiska enheter.

e.

En rumsligt koherent genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) total uteffekt som överstiger 15 W.

3.

En våglängd större eller lika med 1 900 nm med någon av följande egenskaper:

a.

En genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) utgångs”effekttäthet” som överstiger 50 W/cm2.

b.

En genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) uteffekt över 10 W.

c.

En rumsligt koherent genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) total uteffekt som överstiger 1,5 W.

4.

Åtminstone en ”laser”-”stav” som specificeras ovan.

Teknisk anmärkning:

I denna kategori avses med ”effekttäthet” den totala ”laser”-uteffekten delad med ytan på det ”stackade systemets” emitter.

6A005.d.1

IX.A6.016

”Kemiska lasrar” enligt följande:

a.

Vätefluorid(HF)-”lasrar”.

b.

Deuteriumfluorid(DF)-”lasrar”.

c.

”Transferlasrar” enligt följande:

1.

Syre-jod(O2-I)-”lasrar”.

2.

Deuteriumfluorid-koldioxid(DF-CO2)-”lasrar”.

3.

”Icke-repetitiva pulsade” neodymglas-”lasrar” som har något av följande:

a.

En ”pulslängd” som inte överstiger 1 μs och en utenergi som överstiger 50 J/puls.

b.

En ”pulslängd” som överstiger 1 μs och en utenergi som överstiger 100 J/puls.

6A005.d.5

IX.A6.017

Komponenter enligt följande:

1.

Speglar som kyls antingen med ”aktiv kylning” eller genom s.k. heat pipes.

Teknisk anmärkning:

Med ”aktiv kylning” avses en kylningsteknik för optiska komponenter där man använder en vätska under den optiska ytan (nominellt mindre än 1 mm under den optiska ytan) för att transportera bort värme.

2.

Optiska speglar eller genomskinliga eller delvis genomskinliga optiska eller elektrooptiska komponenter, andra än fiberoptiska kopplare och multilager dielektriska gitter, som är särskilt konstruerade för att användas tillsammans med specificerade ”lasrar”; Anmärkning:

3.

Fiberlaserkomponenter:

a.

Multimod till multimod fiberoptiska kopplare med alla följande egenskaper:

1.

En inkopplingsförlust som är bättre (mindre) än eller lika med 0,3 dB bibehållen vid en specificerad total genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) uteffekt (utom uteffekten från en eventuell singelmodskärna) på över 1 000 W.

2.

Antal ingångsfibrer är minst 3.

b.

Singelmod till multimod fiberoptiska kopplare med alla följande egenskaper:

1.

En inkopplingsförlust som är bättre (mindre) än 0,5 dB bibehållen vid en specificerad total genomsnittlig eller kontinuerlig (CW) uteffekt på över 4 600 W.

2.

Antal ingångsfibrer är minst 3.

3.

Som har något av följande:

a.

En strålparameterprodukt (BPP) mätt vid strålutgången på högst 1,5 mm mrad för ett antal ingångsfibrer som är högst 5.

b.

En strålparameterprodukt mätt vid strålutgången på högst 2,5 mm mrad för ett antal ingångsfibrer över 5.

c.

Multilager dielektriska gitter med alla följande egenskaper:

1.

Utformade för spektral eller koherent strålkombination av minst 5 fiber-”lasrar”.

2.

En gräns för skador åstadkomna av CW-laser på minst 10 kW/cm2.

6A005.e.

IX.A6.018

Gravitationsmetrar (gravimetrar) och gravitationsgradiometrar enligt följande:

a)

Gravitationsmetrar som är konstruerade eller modifierade för markbruk och har en statisk ”noggrannhet” som är mindre (bättre) än 10 μGal.

Anmärkning: Punkt a gäller inte markbundna gravitationsmetrar som är gjorda av kvartselement (Worden-typ).

b)

Gravitationsmetrar som är konstruerade för mobila plattformar, och som har alla följande egenskaper:

1.

En statisk ”noggrannhet” som är mindre (bättre) än 0,7 mGal.

2.

En driftsnoggrannhet som är mindre (bättre) än 0,7 mGal och som har en ”inställningstid till dess den visar stadigvarande värde” på mindre än 2 minuter under vilken som helst kombination av medföljande korrektionskompensationer och rörelsepåverkan.

Teknisk anmärkning: I punkt b avses med ”inställningstid till dess den visar stadigvarande värde” (även kallat gravimeterns svarstid) den tid under vilken de störande effekterna av plattformsinducerad acceleration (högfrekvent brus) minskar.

c)

Gravitationsgradiometrar.

6A007

IX.A6.019

1.

Radarsystem, utrustning och enheter med en eller flera av följande egenskaper, samt speciellt konstruerade tillhörande komponenter:

Anmärkning: Detta avsnitt ska inte tillämpas på

—

Sekundär övervakningsradar (SSR).

—

Civil fordonsradar.

—

Bildskärmar eller monitorer som används för flygkontrolltjänst (ATC).

—

Meteorologisk (väder-)radar.

—

Precisionsinflygningsradarutrustning (PAR) som överensstämmer med Icao-standard och utnyttjar linjära (endimensionella) system med elektronisk styrning eller mekaniskt positionerade passiva antenner.

a)

Arbetar vid frekvenser från 40 GHz till 230 GHz och har någon av följande egenskaper:

1.

En genomsnittlig uteffekt som överstiger 100 mW.

2.

En lokaliseringsnoggrannhet på 1 m eller mindre (bättre) i räckvidd och 0,2 grader eller mindre (bättre) i azimut.

b)

Har en avstämbar bandbredd som överstiger ± 6,25 % av ”mittarbetsfrekvensen”.

Teknisk anmärkning:

”Mittarbetsfrekvensen” definieras som hälften av summan av den högsta och den lägsta angivna arbetsfrekvensen.

c)

Samtidigt kan arbeta på mer än två bärfrekvenser.

d)

Kan arbeta i radarmod med syntetisk apertur (SAR), radarmod med inverterad syntetisk apertur (ISAR), eller sidospanande flygburen radarmod (SLAR).

e)

Innehåller antennsystem med elektronisk styrning.

f)

Kan bestämma höjden hos ett icke samarbetande mål.

g)

Är speciellt konstruerad utrustning för luftburen (monterad på ballong eller flygplanskropp) funktion och som har doppler ”signalbehandling” för att upptäcka ett måls rörelse.

h)

Använder radarsignalbehandling och något av följande:

1.

”Radarbandspridnings”-teknik.

2.

”Radarhoppfrekvens”-teknik.

i)

Utför landbaserad operation med en maximal ”instrumenterad räckvidd” som överstiger 185 km.

Anmärkning: Punkt i ovan ska inte tillämpas på

a)

radarutrustning för övervakning av fiskevatten,

b)

markradarutrustning speciellt konstruerad för långdistansflygsäkerhetskontroll (”en-route air traffic control”) och med samtliga följande egenskaper:

1.

En maximal ”instrumenterad räckvidd” om 500 km eller mindre.

2.

Konfigurerad så att radarns måldata endast kan sändas en väg från radarns uppställningsplats till en eller flera civila luftkontrollcentraler.

3.

Innehåller inga utrustningar för fjärrkontroll av radarns avsökningshastighet från luftkontrollcentralen på rutten.

4.

Permanent installerad.

c)

Radar för att spåra väderballonger.

j)

Är ”laser”-radar eller utrustning för att söka och upptäcka ljus (LIDAR = ”Light Detection and Ranging”) och har någon av följande egenskaper:

1.

”Rymdkvalificerade”.

2.

Använder koherent heterodyn eller homodyn detekteringsteknik och med en vinkelupplösning som är mindre (bättre) än 20 μrad.

3.

Är konstruerad för att utföra batymetriska kustkartläggningar från luften enligt Internationella hydrografiska organisationens (IHO) Order 1a Standard (5:e upplagan, februari 2008) för hydrografiska kartläggningar, eller bättre, med användning av en eller flera ”lasrar” med en våglängd som överstiger 400 nm men inte 600 nm.

Anmärkningar:

1.

LIDAR-utrustning som är speciellt konstruerad för kartläggning specificeras endast i 3.

2.

Punkten ovan gäller inte LIDAR-utrustning som är speciellt konstruerad för meteorologisk observation.

3.

Parametrarna i IHO:s Order 1a Standard, 5:e upplagan, februari 2008, kan sammanfattas enligt följande:

 

Horisontell noggrannhet (95 % konfidensnivå) = 5 m + 5 % av djupet.

 

Djupnoggrannhet för reducerade djup (95 % konfidensnivå) = ±√(a2+(b*d)2), där

 

a = 0,5 m = konstant djupfel, dvs. summan av alla konstanta djupfel.

 

b = 0,013 = faktorn för djupberoende fel.

 

b × d = djupberoende fel, dvs. summan av alla djupberoende fel.

 

d = djup.

 

Detektion av strukturer = Rymdstrukturer > 2 m i djup upp till 40 m, 10 % av djup som är större än 40 m.

k)

Har ”signalbehandlings”-undersystem som använder ”pulskompression”, med något av följande:

1.

Ett ”pulskompressions”-förhållande som överstiger 150.

2.

En komprimerad pulsbredd som är kortare än 200 ns.

Anmärkning: Punkt 2 ovan gäller inte tvådimensionell ”marin radar” eller radar för ”fartygstrafikservice” med alla följande egenskaper:

a)

Ett ”pulskompressions”-förhållande som inte överstiger 150.

b)

En komprimerad pulsbredd som är större än 30 ns.

c)

Enkel och roterande mekaniskt skannad antenn.

d)

En utgångstoppeffekt som inte överstiger 250 W.

e)

Inte kapabel till ”hoppfrekvensteknik”.

l)

Har databehandlande undersystem och något av följande:

1.

”Automatisk målsökning” som för varje antennläge anger målets beräknade position bortom tidpunkten för nästa antennlobspassage.

Anmärkning: Punkten ovan gäller inte konfliktberedskapskapacitet i ATC-system, eller ”marin radar”.

2.

Konfigurerad för att tillhandahålla överlagring och samband, eller sammanslagning, av måldata inom sex sekunder från två eller flera ”geografiskt åtskilda” radarsensorer, så att den aggregerade prestandan blir bättre än för varje sådan enskild sensor som specificeras i punkterna f eller i.

Anmärkning: Punkten ovan gäller inte system, utrustningar eller enheter för övervakning som används för ”fartygstrafikservice”.

Tekniska anmärkningar:

1.

I detta avsnitt avses med ”marin radar” en radar som används för att navigera säkert till havs, på inre vattenvägar och i kustfarvatten.

2.

I detta avsnitt avses med ”fartygstrafikservice” en tjänst för övervakning och kontroll av fartygstrafik motsvarande flygkontrolltjänst (ATC) för ”luftfartyg”.

6A008

IX.A6.020

Optisk utrustning enligt följande:

a)

Utrustning för mätning av absoluta reflektionsfaktorn med en ”noggrannhet” som är lika med eller bättre än ±0,1 % av reflektionsvärdet.

b)

Utrustning annan än utrustning som optiskt mäter ytan med hjälp av spridning (scattering) och som har en icke nedbländad (unobscured) öppning på mer än 10 cm, speciellt konstruerad för optisk mätning utan kontakt av icke plan yta (profil) med en ”noggrannhet” av 2 nm eller mindre (bättre) än optisk begärd profil.

Anmärkning: Denna punkt gäller inte mikroskop.

6B004

IX.A6.021

Utrustning för att producera, rikta upp och kalibrera landbaserade gravitationsmetrar med en statisk ”noggrannhet” som är bättre än 0,1 mGal.

6B007

IX.A6.022

Tvärsektionsmätsystem för pulsradar med en pulslängd på högst 100 ns samt till dessa speciellt konstruerade komponenter.

6B008

IX.A6.023

Optiska sensormaterial enligt följande:

a)

Ren tellurmetall (Te) med en renhetsnivå som är bättre än 99,9995 %.

b)

En kristall (inklusive epitaxiella skivor [”wafers”]) av något av följande:

1.

Kadmiumzinktellurid (CdZnTe) med en zinkhalt som understiger 6 % i ”molfraktion”.

2.

Kadmiumtellurid (CdTe) oberoende av renhetsgrad.

3.

Kvicksilverkadmiumtellurid (HgCdTe) oberoende av renhetsgrad.

Teknisk anmärkning:

”Molfraktion” definieras som andelen mol av ZnTe i förhållande till summan av mol av CdTe och ZnTe i kristallen.

6C002

IX.A6.024

Optiska material enligt följande:

a)

”Skivor” (”substrate blanks”) av zinkselenid (ZnSe) och zinksulfid (ZnS) som framställts genom kemisk förångningsdeposition och som har någon av följande egenskaper:

1.

En volym som är större än 100 cm3.

2.

En diameter som är större än 80 mm och en tjocklek på minst 20 mm.

b)

Elektrooptiska material och icke linjära optiska material enligt följande:

1.

Kaliumtitanarsenat (KTA) (CAS 59400-80-5).

2.

Silvergalliumselenid (AgGaSe2, även känt som AGSE) (CAS 12002-67-4).

3.

Talliumarsenikselenid (Tl3AsSe3, även känt som TAS) (CAS 16142-89-5).

4.

Zinkgermaniumfosfid (ZnGeP2, även känt som ZGP, zinkgermaniumbifosfid eller zinkgermaniumdifosfid).

5.

Galliumselenid (GaSe) (CAS 12024-11-2).

6C004.a.

6C004.b.

IX.A6.025

”Skivor” (”substrat blank”) av kiselkarbid eller beryllium-beryllium (Be-Be) där det deponerade materialet överstiger 300 mm i diameter eller huvudaxellängd.

6C004.d.

IX.A6.026

Glas, inklusive smält kvarts, fosfatglas, fluorfosfatglas, zirkoniumfluorid (ZrF4) (CAS 7783-64-4) och hafniumfluorid (HfF4) (CAS 13709-52-9) som har samtliga följande egenskaper:

1.

En hydroxyljon (OH-)koncentration som är mindre än 5 ppm.

2.

En renhetsnivå från ingående metaller mindre än 1 ppm.

3.

Hög homogenitet (brytningsindexvariation) mindre än 5 × 10-6.

e)

Syntetiskt producerade diamantmaterial med en absorption som är mindre än 10-5 cm-1 för våglängder som överstiger 200 nm men inte 14 000 nm.

6C004.e.

IX.A6.027

”Laser”-material enligt följande:

a)

Syntetiska kristallina värdmaterial för ”lasrar” i obearbetad form enligt följande:

1.

Titan-dopad safir.

b)

Dubbelmantlade fibrer av jordmetall, dopade.

1.

Nominell ”laser”-våglängd på 975 nm–1 150 nm och med alla följande egenskaper:

a.

Kärnans diameter är i genomsnitt minst 25 μm.

b.

Kärnans ’numeriska apertur’ (’NA’) är mindre än 0,065.

Anmärkning: Punken ovan gäller inte dubbelmantlade fibrer vars inre glasmantel har en diameter som överstiger 150 μm men inte 300 μm.

2.

En nominell ”laser”-våglängd som överstiger 1 530 nm och med alla följande egenskaper:

a.

Kärnans diameter är i genomsnitt minst 20 μm.

b.

Kärnans ”numeriska apertur” (”NA”) är mindre än 0,1.

Tekniska anmärkningar:

1.

I punkten ovan ska kärnans ’numeriska apertur’ (’NA’) mätas vid fiberns emissionsvåglängder.

2.

Punkt b omfattar fibrer monterade med ändstycken.

6C005

IX.A7.   NAVIGATION OCH AVIONIK

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

IX.A7.001

”Stjärnföljare” och komponenter till dessa enligt följande:

a)

”Stjärnföljare” med en specificerad azimut ”noggrannhet” som är lika med eller mindre (bättre) än 20 bågsekunder under hela utrustningens angivna livstid.

b)

Komponenter som är särskilt konstruerade för den utrustning som specificeras i punkt a enligt följande:

1.

Optiska huvud eller bafflar.

2.

Databehandlande enheter.

Teknisk anmärkning:

”Stjärnföljare” kallas även stjärnsökare eller astrogyrokompasser.

7A004

IX.A7.002

Mottagarutrustning för det globala systemet för satellitnavigering (GNSS) med någon av följande egenskaper samt till dem speciellt konstruerade komponenter:

a)

Använder en dekrypteringsalgoritm som särskilt utformats eller modifierats för statlig användning för åtkomst till avståndsbestämningskoden för position och tid.

b)

Använder ”adaptiva gruppantenner”.

Anmärkning: Punkt b gäller inte GNSS-mottagarutrustning som enbart utnyttjar komponenter som utformats för att filtrera, koppla om eller kombinera signaler från flera rundstrålande antenner i vilka inga adaptiva gruppantenner används.

Teknisk anmärkning:

De ”adaptiva gruppantenner” som avses i punkt b genererar på ett dynamiskt sätt en eller flera rumsliga nollor i ett antennsystemmönster genom signalbehandling i tids- eller frekvensdomänen.

7A005

IX.A7.003

Luftburna höjdmätare som arbetar utanför frekvensområdet 4,2–4,4 GHz och som har något av följande:

a)

”Uteffektsanpassning”.

b)

Fasskiftsmodulation.

7A006

IX.A7.004

Test-, kalibrerings- eller injusteringsutrustning speciellt konstruerad för utrustning som omfattas av avsnitt 7A117 ovan.

7B001

IX.A7.005

Utrustning speciellt konstruerad för att mäta egenskaperna hos speglar till ”laser” gyron enligt följande:

a)

Instrument för mätning av ljusspridningen med en mät ”noggrannhet” på 10 ppm eller mindre (bättre).

b)

Instrument för mätning av ytfinhet med en mät ”noggrannhet” på 0,5 nm (5 ångström) eller mindre (bättre).

7B002

IX.A7.006

Utrustning enligt följande, speciellt konstruerad för ”produktion” av utrustning som anges i IX.A7.

Anmärkning: Bland annat omfattas följande:

—

Avstämningsutrustning för gyron.

—

Dynamiska balansutrustningar för gyron.

—

Inkörnings- och motortestutrustningar för gyron.

—

Utrustningar för att evakuera och fylla gyron med gas.

—

Centrifugfixturer för gyrolager.

—

Utrustning för justering av accelerometeraxlar.

—

Fiberoptiska gyrospollindningsmaskiner.

7B003

IX.A8.   MARINT

Nr

Beskrivning

Motsvarande punkt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

IX.A8.001

System, utrustning och komponenter som särskilt konstruerats eller modifierats för undervattensfarkoster och som är konstruerade för att arbeta på större djup än 1 000 m enligt följande:

1.

De har trycksatt hölje eller skrov med en maximal innerdiameter på kammaren som överstiger 1,5 m.

2.

Likströmsmotor för framdrivning eller drivkraftsalstring.

3.

Manöverkablar (navelsträngar) av optiska fibrer förstärkta med syntetmaterial, samt anslutningsdon.

4.

Komponenter tillverkade av material enligt följande: ”Syntaktiskt skum” konstruerat för undervattensbruk som har allt av följande:

a.

Konstruerat för användning på marina djup som överstiger 1 000 m.

b.

Täthet som är mindre än 561 kg/m3.

8A002.a.

IX.A8.002

System som särskilt konstruerats eller modifierats för automatisk rörelsekontroll av undervattensfarkoster som specificeras ovan, som använder navigationsdata, som har återkopplade slutna reglersystem och som har något av följande:

1.

Som gör det möjligt för en farkost att röra sig inom 10 m från en förutbestämd punkt i vattnet.

2.

Bibehåller farkostens position inom 10 m från den förutbestämda punkten i vattnet.

3.

Bibehåller farkostens position inom 10 m när den följer en kabel på eller under sjöbottnen.

8A002.b.

IX.A8.003

Fiberoptiska tryckskrovgenomföringar.

8A002.c.

IX.A8.004

”Robotar” som särskilt konstruerats för undervattensbruk, som styrs av en speciell dator och som har något av följande:

a)

System som styr ”roboten” med hjälp av information från sensorer som mäter krafter och vridmoment applicerade på ett externt objekt, avståndet till ett externt objekt, eller taktil avkänning mellan ”roboten” och ett externt objekt.

b)

Förmåga att applicera en kraft på 250 N eller mer eller ett moment på 250 Nm eller mer och som är uppbyggd av titanbaserade legeringar eller ”komposit”-”fibrer eller fiberliknande material”.

8A002.h.

IX.A8.005

Stirling luftoberoende motorsystem som har allt av följande:

a)

Enheter eller höljen, som särskilt konstruerats för att ge ljudreduktion under vattnet för frekvenser under 10 kHz eller speciella upphängningsanordningar som kan mildra stötar.

b)

Speciellt konstruerade avgassystem som släpper ut förbränningsprodukterna mot ett mottryck på 100 kPa eller mer.

8A002.j.

IX.A8.006

Ljudreduktionssystem konstruerade för användning på fartyg med ett deplacement på 1 000 ton eller mer enligt följande:

a)

Ljudreduktionssystem som dämpar undervattensbuller vid frekvenser under 500 Hz och består av ljudabsorberande dämpare för akustisk isolering av dieselmotorer, dieselgeneratoraggregat, gasturbiner, gasturbingeneratoraggregat, framdrivningsmotorer eller växlar för framdrivningsmotorer, speciellt konstruerade för att dämpa ljud och vibrationer och som har en mellanliggande massa som överstiger 30 % av utrustningen som ska monteras.

b)

”Aktiva system för reduktion eller utsläckning av ljud” eller magnetiska lager som särskilt konstruerats för mekaniska överföringssystem.

Teknisk anmärkning:

”Aktiva system för reduktion eller utsläckning av ljud” innehåller elektroniska styrsystem som aktivt kan reducera utrustningens vibrationer genom att tillföra ljudkällan motljud eller motvibrationer.

8A002.j.

IX.A9.   RYMD OCH FRAMDRIVNING

Nr

Beskrivning

Motsvarande avsnitt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

IX.A9.001

Gasturbinmotorer för flygändamål:

a)

Innehåller någon av de ”tekniker” som specificeras i punkt 2 i avsnittet ”Teknik” nedan, eller

Anmärkning 1: Denna punkt gäller inte gasturbinmotorer som uppfyller allt av följande:

a)

Certifierad av civila luftfartsmyndigheter.

b)

Avsedda att driva ett icke-militärt bemannat ”luftfartyg” för vilket något av följande har utfärdats av civila luftfartsmyndigheter för ”luftfartyget” med denna specifika motortyp:

1.

Ett civilt typcertifikat, eller

2.

ett likvärdigt dokument som erkänns av Icao.

Anmärkning 2: Denna punkt gäller inte gasturbinmotorer för flygändamål vilka är konstruerade för hjälpkraftsaggregat (APU) som godkänts av den civila luftfartsmyndigheten i medlemsstaten.

b)

är konstruerade för att driva ett ”luftfartyg” konstruerat för en marschhastighet på Mach 1 eller över under mer än 30 minuter.

9A001

IX.A9.002

”Marina gasturbinmotorer” med en kontinuerlig uteffekt, mätt enligt ISO-standard, på 24 245 kW eller mer och som har en specifik bränsleförbrukning som inte överstiger 0,219 kg/kWh i kraftområdet 35–100 % samt för dessa motorer speciellt konstruerade enheter och komponenter.

Anmärkning: Termen ”marina gasturbinmotorer” omfattar även sådana industriella, eller luftfartsvarianter av, gasturbinmotorer som är anpassade för fartygsframdrivning eller för elgenerering ombord på fartyg.

9A002

IX.A9.003

Speciellt konstruerade system eller komponenter som innehåller någon av de ”tekniker” som specificeras i punkt 2 i avsnittet ”Teknik” nedan, för någon av följande gasturbinmotorer för flygändamål:

a)

Specificerad i punkt 1 ovan.

b)

Vars konstruktion eller produktion har ett ursprung som är okänt för tillverkaren.

9A003

IX.A9.004

Rymduppskjutningsfarkoster, ”rymdfarkoster”, ”rymdplattformar”, ”rymdfarkosternas nyttolast”, ombordsystem eller utrustning för ”rymdfarkoster” samt markutrustning enligt följande:

a)

Rymduppskjutningsfarkoster.

b)

”Rymdfarkoster”.

c)

”Rymdplattformar”.

d)

”Rymdfarkosternas nyttolast” som omfattar föremålen specificerade i denna förteckning.

e)

Ombordsystem eller utrustning speciellt utformad för ”rymdfarkoster” och som har något av följande:

1.

”Hantering av orderdata och telemetridata”.

f)

Markutrustning enligt följande, speciellt konstruerad för ”rymdfarkost”:

1.

Telemetri- och fjärrstyrningsutrustning.

2.

Simulatorer.

9A004

IX.A9.005

Raketframdrivningssystem som drivs med flytande bränsle.

9A005

IX.A9.006

System och komponenter enligt följande, speciellt konstruerade för raketframdrivningssystem som drivs med flytande bränsle.

a)

Lågtemperaturkylskåp, termosbehållare med låg vikt, lågtemperaturvärmeledare eller lågtemperatursystem speciellt konstruerade för användning i rymdfarkoster och med möjlighet att begränsa förlusterna hos lågtempererade vätskor till mindre än 30 % per år.

b)

Lågtemperaturbehållare eller slutna kylsystem som kan arbeta med temperaturer på 100 K (–173 °C) eller mindre, avsedda för ”luftfartyg” som klarar långvariga flygningar vid hastigheter över Mach 3, ”rymdfarkoster” samt uppskjutningsfarkoster för dessa.

c)

Förvarings- och transportsystem för väte som är omgivet av issörja (slush hydrogen).

d)

Högtrycksturbopumpar (mer än 17,5 MPa), pumpkomponenter eller därtill hörande gasgeneratorer eller drivsystem för turbiners expansionscykel.

e)

Högtrycksbrännkammare (mer än 10,6 MPa) och tillhörande munstycken.

f)

Bränsletanksystem som arbetar enligt kapillärupptagningsprincipen eller med positiv utdrivning (dvs. med en flexibel blåsa).

g)

Insprutare för flytande bränsle med individuella munstycken vars diameter är 0,381 mm eller mindre (arean är 1,14 × 10-3 cm2 eller mindre för icke cirkulära munstycken) och som är speciellt konstruerade för raketmotorer som drivs med flytande bränsle.

h)

Kol-kol förbränningskammare som gjorts i ett stycke eller utloppskoner gjorda i ett stycke av kol-kol med täthet som överstiger 1,4 g/cm3 och brottgräns som överstiger 48 MPa.

9A006

IX.A9.007

Raketframdrivningssystem för fasta bränslen

9A007

IX.A9.008

System och komponenter enligt följande, speciellt konstruerade för raketframdrivningssystem för fasta bränslen.

a)

Sammanfogningssystem mellan bränsle och isolering som använder foder för att uppnå ett ”starkt mekaniskt förband” eller en barriär till kemisk migration mellan bränslet och husisoleringen.

b)

Trådlindade ”komposit”-motorhus med en diameter större än 0,61 m eller som har ett ”strukturellt effektivitetsförhållande (PV/W)” som är större än 25 km.

Teknisk anmärkning:

Med ”strukturellt effektivitetsförhållande (PV/W)” avses brännartrycket (P) gånger kärlets volym (V) dividerat med tryckkärlets totala tyngd (W).

c)

Munstycken med drivkraft som överskrider 45 kN eller där erosionshastigheten i munstyckshalsen är mindre än 0 075 mm/s.

d)

Styrsystem med rörliga munstycken eller sekundär bränsleinsprutning som kan ge någon av följande:

1.

En rörelse runt valfri axel som är större än ± 5°.

2.

En vektor för rotationsrörelsen som är 20°/s eller mer.

3.

En vektor för rotationsacceleration som är 40°/s2 eller mer.

9A008

IX.A9.009

Hybridframdrivningssystem för raketer.

9A009

IX.A9.010

Speciellt konstruerade komponenter, system eller kroppar enligt följande, för uppskjutningsfarkoster eller deras drivsystem eller ”rymdfarkoster”:

a)

Komponenter och kroppar speciellt konstruerade för de uppskjutningsfarkosters drivsystem som tillverkats av något av följande:

1.

”Fibrer eller fiberliknande material”.

2.

”Komposit”-material med metall-”matris”.

3.

”Komposit”-material med keramik-”matris”.

9A010

IX.A9.011

”Obemannade luftfarkoster” (”UAV”), obemannade ”luftskepp” samt därtill hörande utrustning och komponenter enligt följande:

a)

”UAV” eller obemannade ”luftskepp”, konstruerade för kontrollerad flygning utanför ”operatörens” direkta ”naturliga synfält” och har något av följande:

1.

Uppfyller allt av följande:

a.

Maximal ”flygtid” på minst 30 minuter, men under 1 timme.

b.

Konstruerad för att starta och flyga stabilt och kontrollerat vid vindbyar på 46,3 km/h eller mer (25 knop).

2.

Maximal ”flygtid” på 1 timme eller mer.

Tekniska anmärkningar:

1.

I avsnittet ovan avses med ”operatör” en person som initierar eller styr över ”UAV:n” eller det obemannade ”luftskeppet” under flygningen.

2.

I avsnittet ovan ska ”flygtid” beräknas för ISA-omständigheter (internationell standardatmosfär, ISO 2533:1975) vid havsnivå och vindstilla omständigheter.

3.

I avsnittet ovan avses med ”naturligt synfält” den mänskliga synförmågan utan hjälpmedel, med eller utan korrigerande linser.

b)

Därtill hörande utrustning och komponenter enligt följande:

1.

Utrustning eller komponenter som är särskilt konstruerade för att konvertera ett bemannat ”luftfartyg” eller bemannat ”luftskepp” till ett ”UAV” eller obemannat ”luftskepp”, som specificeras i punkt a ovan.

2.

Kolv- eller turbinmotorer av förbränningstyp som använder luft, särskilt konstruerade eller modifierade för framdrivning av ”UAV” eller obemannade ”luftskepp” på höjder över 15 240 meter (50 000 fot).

9A012

IX.A9.012

Styrsystem som arbetar i realtid, instrumentering (inklusive givare) eller utrustning för automatisk datainsamling och databehandling, speciellt konstruerade för ”utveckling” av gasturbinmotorer, gasturbinenheter eller gasturbinkomponenter och som innehåller någon av de ”tekniker” som specificeras i punkt 2 b eller 2 c i avsnittet ”Teknik” nedan.

9B002

IX.A9.013

Utrustning speciellt konstruerad för ”produktion” eller test av gasturbinborsttätningar som är konstruerade för drift vid topphastigheter över 335 m/s och temperaturer som överskrider 773 K (500 °C) samt härtill speciellt konstruerade komponenter och tillbehör.

9B003

IX.A9.014

Verktyg, formar eller fixturer för hopfogning i fast tillstånd av ”superlegeringar”, titan eller intermetalliska bäryta-till-skiva-kombinationer som beskrivs i punkt 2 i avsnittet ”Teknik” nedan för gasturbiner.

9B004

IX.A9.015

Styrsystem som arbetar i realtid, instrumentering (inklusive givare) eller utrustning för automatisk datainsamling och databehandling, speciellt konstruerad för användning i vindtunnlar för hastigheter på Mach 1,2 eller mer.

9B005

IX.A9.016

Akustisk vibrationsmätutrustning som kan producera ljudtrycksnivåer på 160 dB eller mer (referens 20 Ρa) med en specificerad uteffekt på 4 kW eller mer vid en testcelltemperatur som överstiger 1 273 K (1 000 °C), och därtill speciellt konstruerade kvartsvärmare.

9B006

IX.A9.017

Utrustning speciellt konstruerad för inspektion av raketmotorer och som använder icke-förstörande provmetoder (NDT), andra än konventionell enplansröntgen eller grundläggande fysisk eller kemisk analys.

9B007

IX.A9.018

Omvandlare för direktmätning av ytfriktion som är speciellt konstruerade för drift vid ett testflöde med en sammanlagd (stagnations)temperatur som överstiger 833 K (560 °C).

9B008

IX.A9.019

Verktyg som är speciellt konstruerade för att tillverka pulver-metalliska rotorkomponenter för turbinmotorer som har allt av följande:

a)

Konstruerade för drift vid spänningsnivåer upp till 60 % av den slutliga brottgränsen (UTS) eller mer, mätt vid en temperatur på 873 K (600 °C).

b)

Konstruerade för drift vid 873 K (600 °C) eller mer.

Anmärkning: Avsnittet ovan omfattar inte verktyg för att producera pulver.

9B008

IX.A9.020

Utrustning som är speciellt konstruerad för produktion av föremål som specificeras som ”Obemannade luftfarkoster” (”UAV”), obemannade ”luftskepp” och därtill hörande komponenter.

9B010

B.   PROGRAMVARA

Nr

Beskrivning

Motsvarande avsnitt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

IX.B.001

”Programvara” speciellt utformad eller modifierad för ”utveckling”, ”produktion” eller ”användning” av utrustning som specificeras i avsnitt IX.A1.

1D001

1D002

1D003

IX.B.002

”Programvara” för ”utveckling” av material som specificeras i avsnitt IX.A1.

1D001

1D002

1D003

IX.B.003

”Programvara” som är speciellt utformad eller modifierad för att icke-förtecknad utrustning ska kunna utföra de funktioner som utförs av någon utrustning som specificeras i avsnitt IX.A1.

1D001

1D002

1D003

IX.B.004

”Programvara” speciellt utformad eller modifierad för ”utveckling”, ”produktion” eller ”användning” av utrustning som specificeras i avsnitt IX.A2.

2D001

IX.B.005

”Programvara” speciellt utformad eller modifierad för att icke-förtecknad utrustning ska kunna fungera som utrustning som specificeras i avsnitt IX.A2.

2D003

2D101

2D202

IX.B.006

”Programvara” speciellt utformad för ”utveckling”, ”produktion” eller ”användning” av utrustning som specificeras i avsnitt IX.A3.

3D001

3D002

3D003

IX.B.007

”Programvara” speciellt utformad eller modifierad för att icke-förtecknad utrustning ska kunna fungera som utrustning som specificeras i avsnitt IX.A3.

3D001

3D002

3D003

IX.B.008

”Programvara” speciellt utformad för ”utveckling”, ”produktion” eller ”användning” av utrustning som specificeras i avsnitt IX.A6.

6D001

6D003

6D002

6D102

6D203

6D203

IX.B.009

”Programvara” speciellt utformad eller modifierad för att icke-förtecknad utrustning ska kunna fungera som utrustning som specificeras i avsnitt IX.A6.

6D001

6D003

6D002

6D102

6D203

6D203

IX.B.010

”Programvara” speciellt utformad eller modifierad för ”utveckling”, ”produktion” eller ”användning” av utrustning som specificeras i avsnitt IX.A7.

7D001

7D002

7D003

7D004

7D005

7D102

7D103

7D104

IX.B.011

”Programvara” speciellt utformad eller modifierad för att icke-förtecknad utrustning ska kunna fungera som utrustning som specificeras i avsnitt IX.A7.

7D001

7D002

7D003

7D004

7D005

7D102

7D103

7D104

IX.B.012

”Källkod” för drift eller underhåll av utrustning som specificeras i avsnitt IX.A7.

7D001

7D002

7D003

7D004

7D005

7D102

7D103

7D104

IX.B.013

”Programvara” för datorstödd konstruktion (CAD) speciellt utformad för ”utveckling” av ”aktiva flygstyrsystem”, fleraxliga fly by wire- eller fly by light-styrsystem för helikopter eller ”cirkulationsstyrda antivridmomentstyrda eller cirkulationsstyrda riktningskontrollsystem” för helikoptrar.

7D001

7D002

7D003

7D004

7D005

7D102

7D103

7D104

IX.B.014

”Programvara” speciellt utformad eller modifierad för ”utveckling”, ”produktion” eller ”användning” av utrustning som specificeras i avsnitt IX.A9.

9D001

9D002

9D003

9D004

9D005

9D101

9D103

9D104

9D105

IX.B.015

”Programvara” speciellt utformad eller modifierad för att icke-förtecknad utrustning ska kunna fungera som utrustning som specificeras i avsnitt IX.A9.

9D001

9D002

9D003

9D004

9D005

9D101

9D103

9D104

9D105

C.   TEKNIK

Nr

Beskrivning

Motsvarande avsnitt i bilaga I till förordning (EG) nr 428/2009

IX.C.001

”Teknik” för ”utveckling”, ”produktion” eller ”användning” av utrustning eller ”programvara” som specificeras i avsnitt IX.A1.

2E001

IX.C.002

”Teknik” för ”utveckling”, ”produktion” eller ”användning” av utrustning eller material som specificeras i avsnitt IX.A3.

3E001

3E003

3E101

3E102

3E201

IX.C.003

”Teknik” för ”utveckling”, ”produktion” och ”användning” av utrustning eller ”programvara” som specificeras i avsnitt IX.A7.

7E001

7E002

7E003

7E004

7D005

7E101

7E102

7E104

IX.C.004

”Teknik” för ”utveckling”, ”produktion” eller ”användning” av utrustning eller programvara som specificeras i avsnitt IX.A9.

9E001

9E002

IX.C.005

Annan ”teknik” enligt följande:

a)

”Teknik” som ”erfordras” för ”utveckling” eller ”produktion” av någon av följande komponenter eller system avsedda för gasturbinmotorer:

1.

Riktningsstelnade gasturbinblad, ledskenor eller ”skoveltak” tillverkade via styrd stelning (directionally solidified, DS) eller enkelkristallegeringar (singel crystal, SC) med (i 001 Miller Index Direction) en spänningsbrottslivstid över 400 timmar vid 1 273 K (1 000 °C) vid ett tryck på 200 MPa, baserat på genomsnittliga värden.

2.

Brännkammare som har något av följande:

a.

”Termiskt avledande foder” konstruerade för att fungera vid en ”utloppstemperatur från brännkammaren” på över 1 883 K (1 610 °C).

b.

Icke metalliska foder.

c.

Icke metalliska skal.

d.

Foder som är konstruerade för att fungera vid en ”utloppstemperatur från brännkammaren” på över 1 883 K (1 610 °C) och som har hål som uppfyller de parametrar som specificeras i avsnitt 9E003.c.

3.

Komponenter som är något av följande:

a.

Tillverkade av organiska ”komposit”-material konstruerade för att arbeta vid temperaturer som överskrider 588 K (315 °C).

b.

Tillverkade av något av följande:

1.

”Kompositer” med metall-”matris” eller

2.

”kompositer” med keramik-”matris”.

c.

Statorer, ledskenor, blad, skoveltak, roterande bladförsedda ringar (rotating bling), roterande bladförsedda skivor (rotating blisk) eller ”y-rör” som uppfyller allt av följande:

1.

Ej specificerade ovan.

2.

Konstruerade för kompressorer eller fläktar.

3.

Tillverkade av ”fibrer eller fiberliknande material” med hartser.

4.

Okylda turbinblad, ledskenor eller ”skoveltak”, konstruerade för att arbeta i en ”gasströmstemperatur” på 1 373 K (1 100 °C) eller mer.

5.

Kylda turbinblad, ledskenor, ”skoveltak”, konstruerade för att arbeta i en ”gasströmstemperatur” på 1 693 K (1 420 °C) eller mer.

6.

Metalliskt förenade kombinationer av skivor och turbinblad

7.

Gasturbinmotorkomponenter där man använt ”diffusionsbondnings”-”teknik”.

8.

Rotorkomponenter i gasturbinmotorer som är ”motståndskraftiga mot skador” genom att de tillverkas av pulvermetallurgiska material.

9.

Fläktblad med håligheter.

9E003.a.

IX.C.006

”Teknik” för ”FADEC-system” för gasturbinmotorer (Full Authority Digital Engine Control), enligt följande:

1.

”Utvecklings”-”teknik” för erhållande av de funktionella kraven för de komponenter som behövs för att ”FADEC-systemet” ska reglera motorns drivkraft eller axeleffekt (t.ex. Feedback Sensor-tidskonstanter och -noggrannhet, bränsleventilens rotationshastighet).

2.

”Utvecklings-” eller ”produktions”-”teknik” för kontroll- och diagnoskomponenter som är unika för ”FADEC-systemet” och används för att reglera motorns drivkraft eller axeleffekt.

3.

”Utvecklings”-”teknik” för regleringsalgoritmerna (”control law”), inklusive ”källkod”, som är unik för ”FADEC-systemet” och används för att reglera motorns drivkraft eller axeleffekt.

Anmärkning: Punkt b ovan gäller inte sådana tekniska data för integration av motor och ”luftfartyg” som civila luftfartscertifieringsmyndigheter i en eller flera medlemsstater kräver att flygbolagen ska offentliggöra för allmänt bruk (t.ex. installationshandledningar, driftsinstruktioner, instruktioner för bibehållen flygduglighet) eller gränssnittsfunktioner (t.ex. input/output-bearbetning, flygplansskrovets drivkrafts- eller axeleffektsbehov).

9E003.h.

IX.C.007

”Teknik” enligt följande för system för justerbar geometri för flödesvägar som är konstruerade för att bevara motorstabiliteten för kompressorturbiner, fläkt- eller kraftturbiner eller utloppsmunstycken:

1.

”Utvecklings”-”teknik” för erhållande av de funktionella kraven för de komponenter som bevarar motorstabiliteten.

2.

”Utvecklings-” eller ”produktions”-”teknik” för komponenter som är unika för systemet för justerbar geometri för flödesvägar och som bevarar motorstabiliteten.

3.

”Utvecklings”-”teknik” för regleringsalgoritmerna, inklusive ”källkod”, vilka är unika för systemet för justerbar geometri för flödesvägar och bevarar motorstabiliteten.

9E003.i

”

26.6.2019   

SV

Europeiska unionens officiella tidning

L 171/100


KOMMISSIONENS GENOMFÖRANDEFÖRORDNING (EU) 2019/1084

av den 25 juni 2019

om ändring av förordning (EU) nr 142/2011 vad gäller harmonisering av förteckningen över godkända eller registrerade anläggningar och driftansvariga och spårbarhet av vissa animaliska biprodukter och därav framställda produkter

(Text av betydelse för EES)

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1069/2009 av den 21 oktober 2009 om hälsobestämmelser för animaliska biprodukter och därav framställda produkter som inte är avsedda att användas som livsmedel och om upphävande av förordning (EG) nr 1774/2002 (1), särskilt artiklarna 21.5 a, 23.3, 41.4, 47.2 och 48.2, och

av följande skäl:

(1)

I kommissionens förordning (EU) nr 142/2011 (2) fastställs genomförandebestämmelser för förordning (EG) nr 1069/2009, inbegripet krav på handelsdokument och spårbarhet för animaliska biprodukter och därav framställda produkter.

(2)

Enligt artikel 21 i förordning (EG) nr 1069/2009 ska varje sändning av animaliska biprodukter och därav framställda produkter under transporten åtföljas av ett handelsdokument som utformats i enlighet med förlagan i bilaga VIII till förordning (EU) nr 142/2011 och som fyllts i av den driftsansvarige.

(3)

Den behöriga myndigheten i ursprungsmedlemsstaten ska meddela avsändandet av animaliska biprodukter och därav framställda produkter som omfattas av artikel 48.3 i förordning (EG) nr 1069/2009 till den behöriga myndigheten i den mottagande medlemsstaten genom det integrerade veterinärdatasystem (Traces) som infördes genom kommissionens beslut 2004/292/EG (3).

(4)

För en effektiv offentlig kontroll på bestämmelseorten bör driftsansvariga som är inblandade i avsändande av sändningar som omfattas av artikel 48.3 i förordning (EG) nr 1069/2009 endast tillåtas att välja bestämmelseort från förteckningar över godkända eller registrerade anläggningar som är integrerade i Traces, och inte från förteckningar över registrerade driftsansvariga som också är integrerade i Traces.

(5)

Förordning (EU) nr 142/2011 bör därför ändras så att den omfattar krav på harmoniserade förteckningar över godkända eller registrerade anläggningar och föreskriver att harmoniserade och uppdaterade förteckningar införs i eller är tillgängliga via Traces. En ny artikel bör därför läggas till i kapitel VI i förordning (EU) nr 142/2011.

(6)

Harmonisering av förteckningar och tillgång via Traces kan innebära en administrativ börda för de behöriga myndigheterna i medlemsstaterna. De behöriga myndigheterna bör därför ha en lämplig övergångsperiod för genomförandet av de nya bestämmelserna.

(7)

Artikel 30 i förordning (EU) nr 142/2011 bör inte tillämpas vid särskilda förflyttningar av animaliska biprodukter och därav framställda produkter mellan områden i Ryssland som avses i artikel 29 i den förordningen och vid särskild transitering genom Kroatien av animaliska biprodukter och därav framställda produkter som kommer från Bosnien och Hercegovina och är destinerade till de tredjeländer som avses i artikel 29a i den förordningen. De särskilda kraven för förflyttningar och transitering som fastställs i ovannämnda artiklar föreskriver en lämplig nivå på skyddet av människors och djurs hälsa och möjliggör därmed ett undantag från förteckningen av ursprungsanläggningar i Traces.

(8)

Artikel 30 i förordning (EU) nr 142/2011 bör därför ändras i enlighet med detta.

(9)

Enligt artikel 21.2 i förordning (EG) nr 1069/2009 ska de driftansvariga se till att animaliska biprodukter och därav framställda produkter under transporten åtföljs av ett handelsdokument. För att förhindra att vissa animaliska biprodukter och därav framställda produkter används i produktionskedjan för foder för produktionsdjur, bör den verksamhet som bedrivs av registrerade handlare som ansvarar för att organisera transporter förtydligas och göras mer öppen för offentliga kontroller. Den förlaga till det handelsdokument som åtföljer de ovannämnda animaliska biprodukterna och därav framställda produkterna bör anpassas för att ge nödvändig information.

(10)

Vissa animaliska biprodukter och därav framställda produkter som avses i artikel 48.3 i förordning (EG) nr 1069/2009 omfattas av distributionsförfaranden. Driftsansvariga och behöriga myndigheter bör, när lagring krävs, se till att sådana animaliska biprodukter eller därav framställda produkter alltid anländer till en lagringsanläggning som registrerats i enlighet med artikel 23.1 a i förordning (EG) nr 1069/2009, en anläggning som godkänts i enlighet med artikel 24.1 i den förordningen eller en sådan destination som anges i artikel 24.1 j i–iv i samma förordning. Det är därför nödvändigt att anpassa förlagan till handelsdokumentet till kraven i artikel 48.3 i förordning (EG) nr 1069/2009.

(11)

Transporttiden mellan ursprungsorten och bestämmelseorten bör begränsas till 15 arbetsdagar för att säkerställa att sändningarna är spårbara. Om en sändning inte anländer till bestämmelseorten inom denna period måste alla berörda behöriga myndigheter omedelbart identifiera platsen för denna sändning.

(12)

Flera nya varor är föremål för handel mellan medlemsstaterna. Handelsdokumentet bör ändras så att dessa nya varor förtecknas i enlighet med detta.

(13)

Bilaga VIII till förordning (EU) nr 142/2011 bör därför ändras i enlighet med detta.

(14)

Avsändandet till andra medlemsstater av de animaliska biprodukter och därav framställda produkter som avses i artikel 48.1 i förordning (EG) nr 1069/2009 måste godkännas av den behöriga myndigheten i den mottagande medlemsstaten i förväg efter ansökan från den driftansvarige. I bilaga XVI till förordning (EU) nr 142/2011 fastställs ett standardformat för ansökningar om godkännande för att få avsända animaliska biprodukter och därav framställda produkter till en annan medlemsstat. Detta format bör ändras så att det inkluderar information om den godkända destinationsorten för framställda produkter och godkända användare av animaliska biprodukter eller därav framställda produkter. Godkännandet av dessa animaliska biprodukter och därav framställda produkter i en medlemsstat hindrar emellertid inte att behöriga myndigheter i andra medlemsstater vägrar ett sådant avsändande. Standardformatet för godkännandet bör införas i Traces och elektroniskt kopplas samman till det handelsdokument som används för godkända sändningar av animaliska biprodukter eller därav framställda produkter för att förhindra att handelsdokumentet genereras utan att ett ifyllt ansökningsformulär har godkänts av den behöriga myndigheten på bestämmelseorten.

(15)

Bilaga XVI till förordning (EU) nr 142/2011 bör ändras i enlighet med detta.

(16)

De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för växter, djur, livsmedel och foder.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Förordning (EU) nr 142/2011 ska ändras på följande sätt:

1.

Följande artikel ska införas som artikel 20a:

”Artikel 20a

Förteckningar över anläggningar och driftsansvariga i medlemsstater

Den behöriga myndigheten i en medlemsstat ska se till att de uppdaterade förteckningar över anläggningar och driftansvariga som avses i artikel 47.1 första stycket i förordning (EG) nr 1069/2009

a)

har utformats i enlighet med de tekniska specifikationer som offentliggjorts på kommissionens webbplats (*1),

b)

antingen har införts i Traces eller är tillgängliga genom Traces senast den 31 oktober 2021.

(*1)  https://ec.europa.eu/food/sites/food/files/safety/docs/fs-animal-products-app-est-technical_spec_04032012_en.pdf” "

2.

I artikel 30 ska följande punkt läggas till:

”Denna artikel är inte tillämplig på särskilda förflyttningar av sändningar av animaliska biprodukter som kommer från och är destinerade till Ryssland enligt artikel 29 och inte heller på förflyttningar av sändningar av animaliska biprodukter och därav framställda produkter från Bosnien och Hercegovina som är destinerade till tredjeländer enligt artikel 29a.”

3.

Artikel 32.7 ska ersättas med följande:

”7.   Driftansvariga ska lämna in ansökningar om tillståndet i punkt 6 i överensstämmelse med standardformatet i kapitel III avsnitt 10 i bilaga XVI till den här förordningen genom Traces.”

4.

Bilagorna VIII och XVI ska ändras i enlighet med bilagan till den här förordningen.

Artikel 2

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Denna förordning är till alla delar bindande och direkt tillämplig i alla medlemsstater.

Utfärdad i Bryssel den 25 juni 2019.

På kommissionens vägnar

Jean-Claude JUNCKER

Ordförande


(1)   EGT L 300, 14.11.2009, s. 1.

(2)  Kommissionens förordning (EU) nr 142/2011 av den 25 februari 2011 om genomförande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1069/2009 om hälsobestämmelser för animaliska biprodukter och därav framställda produkter som inte är avsedda att användas som livsmedel och om genomförande av rådets direktiv 97/78/EG vad gäller vissa prover och produkter som enligt det direktivet är undantagna från veterinärkontroller vid gränsen (EUT L 54, 26.2.2011, s. 1).

(3)  Kommissionens beslut 2004/292/EG av den 30 mars 2004 om idrifttagande av systemet Traces och om ändring av beslut 92/486/EEG (EUT L 94, 31.3.2004, s. 63).


BILAGA

Förordning (EU) nr 142/2011 ska ändras på följande sätt:

1.

Kapitel III punkt 6 i bilaga VIII ska ändras på följande sätt:

a)

I led f ska leden iv–vii ersättas med följande:

”iv)

Namn och adress för materialets ursprungsanläggning och det godkännande- eller registreringsnummer som har utfärdats i enlighet med förordning (EG) nr 1069/2009 eller, i tillämpliga fall, i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordningar(EG) nr 852/2004 (1), (EG) nr 853/2004 (2) eller (EG) nr 183/2005 (3), samt typ av behandling och behandlingsmetod, beroende på vad som är tillämpligt.

v)

Materialtransportörens namn, adress och registreringsnummer.

vi)

Namn och adress för den mottagande anläggningen och det registrerings- eller godkännandenummer som har utfärdats i enlighet med förordning (EG) nr 1069/2009 eller, i tillämpliga fall, i enlighet med förordningarna (EG) nr 852/2004 eller (EG) nr 183/2005.

vii)

Vid transport i containrar, det fullständiga containernumret (BIC-nummer) som utfärdats i enlighet med de krav som fastställts av Bureau International des Containers et du Transport Intermodal (4).

viii)

Vid export av bearbetat animaliskt protein och produkter som innehåller bearbetat animaliskt protein enligt bilaga IV till förordning (EG) nr 999/2001, medlemsstat för utförsel och gränskontrollstation enligt kommissionens beslut 2009/821/EG (5) för utförsel.”

b)

Följande led ska läggas till som led i:

”i)

Den behöriga myndighet som ansvarar för den bestämmelseort som avses i artikel 48.3 andra stycket i förordning (EG) nr 1069/2009 ska inom 15 arbetsdagar från mottagandet av den information som avses i artikel 48.3 första stycket i den förordningen underrätta den behöriga myndigheten i ursprungsmedlemsstaten om sändningens ankomst med hjälp av Traces.”

c)

Förlagan till handelsdokument ska ersättas med följande:

” Handelsdokument

För transport inom Europeiska unionen av animaliska biprodukter och därav framställda produkter som inte är avsedda att användas som livsmedel enligt förordning (EG) nr 1069/2009

Image 2
Text av bilden
Image 3
Text av bilden
Image 4
Text av bilden
Image 5
Text av bilden ”

2.

I kapitel III i bilaga XVI ska avsnitt 10 ersättas med följande:

” Avsnitt 10

Standardformat för ansökningar om vissa godkännanden vid handel inom unionen

Driftansvariga ska underrätta den behöriga myndigheten i ursprungsmedlemsstaten och ansöka hos den behöriga myndigheten i den mottagande medlemsstaten om godkännande av avsändande av sådana animaliska biprodukter och därav framställda produkter som avses i artikel 48.1 i förordning (EG) nr 1069/2009, och fiskolja eller fiskmjöl av kategori 3-material för avgiftning, i enlighet med följande format i Traces:

Image 6
Text av bilden
Image 7
Text av bilden ”

(1)  Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 852/2004 av den 29 april 2004 om livsmedelshygien (EUT L 139, 30.4.2004, s. 1).

(2)  Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 853/2004 av den 29 april 2004 om fastställande av särskilda hygienregler för livsmedel av animaliskt ursprung (EUT L 139, 30.4.2004, s. 55).

(3)  Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 183/2005 av den 12 januari 2005 om fastställande av krav för foderhygien (EUT L 35, 8.2.2005, s. 1).

(4)  https://www.bic-code.org/identification-number/

(5)  Kommissionens beslut 2009/821/EG av den 28 september 2009 om upprättande av en förteckning över godkända gränskontrollstationer, om fastställande av vissa regler för inspektioner som utförs av kommissionens veterinärexperter och om fastställande av veterinärenheter i Traces (EUT L 296, 12.11.2009, s. 1).


26.6.2019   

SV

Europeiska unionens officiella tidning

L 171/110


KOMMISSIONENS GENOMFÖRANDEFÖRORDNING (EU) 2019/1085

av den 25 juni 2019

om förnyelse av godkännandet av det verksamma ämnet 1-metylcyklopropen i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1107/2009 om utsläppande av växtskyddsmedel på marknaden, och om ändring av bilagan till kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 540/2011, och om ändring av bilagan till kommissionens genomförandeförordning (EU) 2015/408

(Text av betydelse för EES)

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1107/2009 av den 21 oktober 2009 om utsläppande av växtskyddsmedel på marknaden och om upphävande av rådets direktiv 79/117/EEG och 91/414/EEG (1), särskilt artikel 20.1 jämförd med artikel 78.2, och

av följande skäl:

(1)

Genom kommissionens direktiv 2006/19/EG (2) togs 1-metylcyklopropen upp som verksamt ämne i bilaga I till rådets direktiv 91/414/EEG (3).

(2)

Verksamma ämnen som har tagits upp i bilaga I till direktiv 91/414/EEG ska anses vara godkända enligt förordning (EG) nr 1107/2009 och de förtecknas i del A i bilagan till kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 540/2011 (4).

(3)

Godkännandet av det verksamma ämnet 1-metylcyklopropen enligt del A i bilagan till genomförandeförordning (EU) nr 540/2011 löper ut den 31 oktober 2019.

(4)

En ansökan om förnyelse av godkännandet av 1-metylcyklopropen lämnades in i enlighet med artikel 1 i kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 844/2012 (5) inom den tidsfrist som föreskrivs i den artikeln.

(5)

Sökanden lämnade in den kompletterande dokumentation som krävs i enlighet med artikel 6 i genomförandeförordning (EU) nr 844/2012. Den rapporterande medlemsstaten konstaterade att ansökan var fullständig.

(6)

Den rapporterande medlemsstaten sammanställde en förnyad bedömningsrapport i samråd med den medrapporterande medlemsstaten och överlämnade den till Europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet (nedan kallad myndigheten) och kommissionen den 28 april 2017.

(7)

Myndigheten skickade den förnyade bedömningsrapporten till sökanden och medlemsstaterna för synpunkter, och vidarebefordrade därefter de mottagna synpunkterna till kommissionen. Myndigheten gjorde även den kompletterande sammanfattningen tillgänglig för allmänheten.

(8)

Den 28 maj 2018 meddelade myndigheten kommissionen sin slutsats (6) om huruvida 1-metylcyklopropen kan förväntas uppfylla kriterierna för godkännande i artikel 4 i förordning (EG) nr 1107/2009. Kommissionen lade fram utkastet till rapport om förnyelse av 1-metylcyklopropen till ständiga kommittén för växter, djur, livsmedel och foder den 12 och 13 december 2018.

(9)

När det gäller de nya kriterierna för fastställande av hormonstörande egenskaper som infördes genom kommissionens förordning (EU) 2018/605 (7) drar myndigheten slutsatsen att det är högst osannolikt att 1-metylcyklopropen är ett hormonstörande ämne med östrogena, androgena, tyroidogena och steroidogena effekter. På grundval av tillgängliga uppgifter och aktuell kunskap (8) drar myndigheten slutsatsen att 1-metylcyklopropen sannolikt inte har hormonstörande egenskaper. Kommissionen anser därför att 1-metylcyklopropen inte kan anses ha hormonstörande egenskaper.

(10)

Det har konstaterats att kriterierna för godkännande i artikel 4 i förordning (EG) nr 1107/2009 är uppfyllda med avseende på ett eller flera representativa användningsområden för minst ett växtskyddsmedel som innehåller 1-metylcyklopropen.

(11)

I enlighet med artikel 14.1 i förordning (EG) nr 1107/2009 jämförd med artikel 6 i samma förordning och mot bakgrund av aktuella vetenskapliga och tekniska rön är det dock nödvändigt att införa vissa villkor och restriktioner. Det är särskilt lämpligt att behålla begränsningen när det gäller användning som tillväxtreglerande ämne endast för lagring på förslutningsbart lager efter skörd.

(12)

I kommissionens genomförandeförordning (EU) 2015/408 (9) förtecknades 1-metylcyklopropen som ett kandidatämne för substitution eftersom det acceptabla dagliga intaget är betydligt lägre än för de flesta godkända verksamma ämnen inom respektive grupp av ämnen eller användningskategorier.

(13)

På grundval av de nya toxikologiska uppgifterna i dokumentationen för förnyelseförfarandet konstaterade myndigheten en betydande ökning av det acceptabla dagliga intaget. Kommissionen anser därför att 1-metylcyklopropen inte uppfyller kriterierna i punkt 4 i bilaga II till förordning (EG) nr 1107/2009, och därför uppfyller 1-metylcyklopropen inte längre kriterierna för att anses vara ett kandidatämne för substitution enligt artikel 24 i förordning (EG) nr 1107/2009. Därför bör 1-metylcyklopropen strykas i bilagan till genomförandeförordning (EU) 2015/408.

(14)

Godkännandet av 1-metylcyklopropen bör därför förnyas.

(15)

I enlighet med artikel 20.3 i förordning (EG) nr 1107/2009, jämförd med artikel 13.4 i samma förordning, bör bilagan till genomförandeförordning (EU) nr 540/2011 ändras i enlighet med detta.

(16)

Genom kommissionens genomförandeförordning (EU) 2018/1262 (10) förlängdes godkännandeperioden för 1-metylcyklopropen till den 31 oktober 2019 så att förnyelseförfarandet hinner slutföras innan godkännandet för ämnet löper ut. Eftersom ett beslut om förnyelse har fattats innan den förlängda godkännandeperioden löper ut bör den här förordningen tillämpas från och med den 1 augusti 2019.

(17)

De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för växter, djur, livsmedel och foder.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Förnyelse av godkännandet av verksamt ämne

Godkännandet av det verksamma ämnet 1-metylcyklopropen enligt specifikationen i bilaga I förnyas under förutsättning att de villkor som anges i den bilagan uppfylls.

Artikel 2

Ändringar av genomförandeförordning (EU) nr 540/2011

Bilagan till genomförandeförordning (EU) nr 540/2011 ska ändras i enlighet med bilaga II till den här förordningen.

Artikel 3

Ändring av genomförandeförordning (EU) 2015/408

Posten för 1-metylcyklopropen ska strykas i bilagan till genomförandeförordning (EU) 2015/408.

Artikel 4

Ikraftträdande och tillämpningsdatum

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Den ska tillämpas från och med den 1 augusti 2019.

Denna förordning är till alla delar bindande och direkt tillämplig i alla medlemsstater.

Utfärdad i Bryssel den 25 juni 2019.

På kommissionens vägnar

Jean-Claude JUNCKER

Ordförande


(1)   EUT L 309, 24.11.2009, s. 1.

(2)  Kommissionens direktiv 2006/19/EG av den 14 februari 2006 om ändring av rådets direktiv 91/414/EEG för införande av 1-metylcyklopropen som verksamt ämne (EUT L 44, 15.2.2006, s. 15).

(3)  Rådets direktiv 91/414/EEG av den 15 juli 1991 om utsläppande av växtskyddsmedel på marknaden (EGT L 230, 19.8.1991, s. 1).

(4)  Kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 540/2011 av den 25 maj 2011 om tillämpning av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1107/2009 vad gäller förteckningen över godkända verksamma ämnen (EUT L 153, 11.6.2011, s. 1).

(5)  Kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 844/2012 av den 18 september 2012 om fastställande av de bestämmelser som behövs för att genomföra förnyelseförfarandet för verksamma ämnen enligt Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1107/2009 om utsläppande av växtskyddsmedel på marknaden (EUT L 252, 19.9.2012, s. 26).

(6)  EFSA Journal, vol. 16(2018):7, artikelnr 5308. Tillgänglig på www.efsa.europa.eu Efsa (Europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet), 2018. Conclusion on the peer review of the pesticide risk assessment of the active substance 1-methylcyclopropene.

(7)  Kommissionens förordning (EU) 2018/605 av den 19 april 2018 om ändring av bilaga II till förordning (EG) nr 1107/2009 genom angivande av vetenskapliga kriterier för att fastställa hormonstörande egenskaper (EUT L 101, 20.4.2018, s. 33).

(8)   OECD Conceptual Framework, as analysed in the EFSA Scientific Opinion on the hazard assessment of endocrine disruptors, EFSA Scientific Committee, 2013.

(9)  Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2015/408 av den 11 mars 2015 om genomförande av artikel 80.7 i Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1107/2009 om utsläppande av växtskyddsmedel på marknaden och om upprättande av en förteckning över kandidatämnen för substitution (EUT L 67, 12.3.2015, s. 18).

(10)  Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2018/1262 av den 20 september 2018 om ändring av genomförandeförordning (EU) nr 540/2011 vad gäller förlängning av godkännandeperioderna för de verksamma ämnena 1-metylcyklopropen, betacyflutrin, klorotalonil, klorotoluron, klomazon, cypermetrin, daminozid, deltametrin, dimetenamid-P, diuron, fludioxonil, flufenacet, flurtamon, fostiazat, indoxakarb, MCPA, MCPB, prosulfokarb, tiofanatmetyl och tribenuron (EUT L 238, 21.9.2018, s. 62).


BILAGA I

Trivialnamn, identifikationsnummer

Namn enligt IUPAC

Renhetsgrad (1)

Datum för godkännande

Godkännande till och med

Särskilda bestämmelser

1-metylcyklopropen

CAS-nr 3100-04-7

CIPAC-nr 767

1-metylcyklopropen

≥ 980 g/kg (tekniskt koncentrat)

Följande föroreningar har toxikologisk betydelse och får inte överstiga följande nivåer i den tekniska produkten (tekniskt koncentrat):

—

1-klor-2-metylpropen: högst 0,2 g/kg,

—

3-klor-2-metylpropen: högst 0,2 g/kg.

När det gäller 1-metylcyklopropen som genereras in situ är heptan och metylcyklohexan toxikologiskt relevanta föroreningar. Dessa föroreningar bör ligga under 10 %.

den 1 augusti 2019

den 31 juli 2034

Får endast godkännas för att användas som tillväxthämmande ämne för lagring på förslutningsbart lager efter skörd.

Vid tillämpningen av de enhetliga principer som avses i artikel 29.6 i förordning (EG) nr 1107/2009 ska hänsyn tas till slutsatserna i rapporten om förnyelse av 1-metylcyklopropen, särskilt tilläggen I och II.


(1)  Ytterligare uppgifter om det verksamma ämnets identitet och specifikation finns i förnyelserapporten.


BILAGA II

Bilagan till genomförandeförordning (EU) nr 540/2011 ska ändras på följande sätt:

1.

I del A ska post 117 om 1-metylcyklopropen utgå.

2.

I del B ska följande post läggas till:

Nr

Trivialnamn, identifikationsnummer

Namn enligt IUPAC

Renhetsgrad (1)

Datum för godkännande

Godkännande till och med

Särskilda bestämmelser

”136

1-metylcyklopropen

CAS-nr 3100-04-7

CIPAC-nr 767

1-metylcyklopropen

≥ 980 g/kg (tekniskt koncentrat)

Följande föroreningar har toxikologisk betydelse och får inte överstiga följande nivåer i den tekniska produkten (tekniskt koncentrat):

—

1-klor-2-metylpropen: högst 0,2 g/kg,

—

3-klor-2-metylpropen: högst 0,2 g/kg.

När det gäller 1-metylcyklopropen som genereras in situ är heptan och metylcyklohexan toxikologiskt relevanta föroreningar. Dessa föroreningar bör ligga under 10 %.

den 1 augusti 2019

den 31 juli 2034

Får endast godkännas för att användas som tillväxthämmande ämne för lagring på förslutningsbart lager efter skörd.

Vid tillämpningen av de enhetliga principer som avses i artikel 29.6 i förordning (EG) nr 1107/2009 ska hänsyn tas till slutsatserna i rapporten om förnyelse av 1-metylcyklopropen, särskilt tilläggen I och II.”


(1)  Ytterligare uppgifter om det verksamma ämnets identitet och specifikation finns i förnyelserapporten.


BESLUT

26.6.2019   

SV

Europeiska unionens officiella tidning

L 171/115


RÅDETS BESLUT (EU) 2019/1086

av den 18 juni 2019

om den ståndpunkt som ska intas på Europeiska unionens vägnar vid plenarmötet för Gruppen av stater mot korruption (Greco) eller i Europarådets ministerkommitté vad gäller beslutet om att bevilja unionen observatörsstatus i Greco

EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR ANTAGIT DETTA BESLUT

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt, särskilt artikel 83 jämförd med artikel 218.9,

med beaktande av Europeiska kommissionens förslag, och

av följande skäl:

(1)

I Europarådets stadgeresolution (93)28 om delavtal och utökade delavtal föreskrivs möjligheten för stater som inte är medlemmar i Europarådet och internationella organisationer att bli observatörer i delavtal och utökade delavtal såsom avtalet om inrättandet av Gruppen av stater mot korruption (Greco).

(2)

Den 6 juni 2019 uttryckte rådet sitt stöd för unionens observatörsstatus i Greco och uppmanade kommissionen att lägga fram ett förslag om den ståndpunkt som ska intas på unionens vägnar inom Europarådet.

(3)

Den 6 juni 2019 överlämnade kommissionen en begäran om unionens deltagande som observatör i Greco till Europarådets generalsekreterare.

(4)

Erhållandet av observatörsstatus har rättslig verkan, som är begränsad till följande: observatörer har rätt att delta i Grecos möten och har tillgång till alla dokument som diskuteras; observatörer har inte rösträtt, är inte föremål för utvärdering och intar inte en formell ståndpunkt under utvärderingsförfaranden eller deltar inte i utvärderingsuppdrag. Det erfordras inget ekonomiskt bidrag från observatörer.

(5)

Unionens deltagande i Greco som observatör utesluter inte att unionen eventuellt i framtiden deltar i Greco som fullvärdig medlem.

(6)

Alla unionens medlemsstater är medlemmar i Greco.

(7)

Greco förväntas fatta beslut om unionens observatörsstatus vid Grecos 83:e plenarmöte som kommer att äga rum i Strasbourg den 17–21 juni 2019, eller vid Grecos följande plenarmöte.

(8)

Om något beslut inte antas vid Grecos 83:e plenarmöte, eller vid dess följande plenarmöte, förväntas frågan hänskjutas till Europarådets ministerkommitté, där ministerkommittén kommer att uppmanas att besluta att bevilja unionen observatörsstatus i Greco.

(9)

Det är lämpligt att fastställa den ståndpunkt som ska intas på unionens vägnar vid Grecos plenarmöte, eller i förekommande fall, inom Europarådets ministerkommitté, vad gäller antagandet av beslutet att bevilja unionen observatörsstatus i Greco.

(10)

Detta beslut är i överensstämmelse med principen om lojalt samarbete.

(11)

Detta beslut är i överensstämmelse med principen om tilldelade befogenheter och inverkar inte på fördelningen av befogenheter mellan unionen och dess medlemsstater.

(12)

I enlighet med artiklarna 1 och 2 i protokoll nr 21 om Förenade kungarikets och Irlands ställning med avseende på området med frihet, säkerhet och rättvisa, fogat till fördraget om Europeiska unionen och fördraget om Europeiska unionens funktionssätt, och utan att det påverkar tillämpningen av artikel 4 i det protokollet, deltar dessa medlemsstater inte i antagandet av detta beslut, som inte är bindande för eller tillämpligt på dem.

(13)

I enlighet med artiklarna 1 och 2 i protokoll nr 22 om Danmarks ställning, fogat till fördraget om Europeiska unionen och fördraget om Europeiska unionens funktionssätt, deltar Danmark inte i antagandet av detta beslut, som inte är bindande för eller tillämpligt på Danmark.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Den ståndpunkt som ska intas på unionens vägnar vad gäller beslutet att bevilja unionen observatörsstatus i Gruppen av stater mot korruption (Greco) ska vara följande:

a)

Unionens medlemsstater ska stödja antagandet av ett beslut att bevilja unionen observatörsstatus i Greco vid Grecos 83:e plenarmöte eller vid dess följande plenarmöte.

b)

Om beslutet att bevilja unionen observatörsstatus i Greco inte antas vid Grecos 83:e plenarmöte, eller vid dess följande plenarmöte, ska unionens medlemsstater stödja att frågan hänskjuts till Europarådets ministerkommitté och ska stödja att den kommittén antar beslutet att bevilja unionen observatörsstatus i Greco.

Artikel 2

Detta beslut träder i kraft samma dag som det antas.

Utfärdat i Luxemburg den 18 juni 2019.

På rådets vägnar

P. DAEA

Ordförande


26.6.2019   

SV

Europeiska unionens officiella tidning

L 171/117


KOMMISSIONENS GENOMFÖRANDEBESLUT (EU) 2019/1087

av den 19 juni 2019

om befrielse från den utvidgade antidumpningstullen på vissa cykeldelar med ursprung i Folkrepubliken Kina enligt förordning (EG) nr 88/97

[delgivet med nr C(2019) 4455]

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT FÖLJANDE BESLUT

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2016/1036 av den 8 juni 2016 om skydd mot dumpad import från länder som inte är medlemmar i Europeiska unionen (1), särskilt artikel 13.4,

med beaktande av rådets förordning (EG) nr 71/97 av den 10 januari 1997 om utvidgning av den slutgiltiga antidumpningstull som införs genom rådets förordning (EEG) nr 2474/93 på cyklar som har sitt ursprung i Folkrepubliken Kina till att även omfatta import av vissa cykeldelar från Folkrepubliken Kina, samt om uttag av den utvidgade tullen på sådan import som registrerats enligt förordning (EG) nr 703/96 (2), särskilt artikel 3,

med beaktande av rådets förordning (EU) nr 502/2013 av den 29 maj 2013 om ändring av genomförandeförordning (EU) nr 990/2011 om införande av en slutgiltig antidumpningstull på import av cyklar med ursprung i Folkrepubliken Kina efter en interimsöversyn i enlighet med artikel 11.3 i rådets förordning (EG) nr 1225/2009 (3),

med beaktande av kommissionens förordning (EG) nr 88/97 av den 20 januari 1997 om bemyndigande av att import av vissa cykeldelar med ursprung i Folkrepubliken Kina befrias från utvidgning genom rådets förordning (EG) nr 71/97 av den antidumpningstull som införs genom rådets förordning (EEG) nr 2474/93 (4), särskilt artiklarna 4 och 7,

efter att ha informerat medlemsstaterna, och

av följande skäl:

(1)

En antidumpningstull tillämpas på import till unionen av essentiella cykeldelar med ursprung i Folkrepubliken Kina (nedan kallad Kina) (nedan kallad den utvidgade tullen) till följd av utvidgningen av antidumpningstullen på import av cyklar med ursprung i Kina genom förordning (EG) nr 71/97.

(2)

I enlighet med artikel 3 i förordning (EG) nr 71/97 har kommissionen befogenhet att anta de bestämmelser som är nödvändiga för att bemyndiga tullbefrielse för import av essentiella cykeldelar som inte kringgår antidumpningstullen.

(3)

Dessa genomförandeåtgärder fastställs i förordning (EG) nr 88/97, som inrättar det särskilda systemet för befrielse.

(4)

På grundval av ovanstående har kommissionen befriat ett antal cykelmonteringsföretag från den utvidgade tullen (nedan kallade de befriade parterna).

(5)

Kommissionen har i enlighet med artikel 16.2 i förordning (EG) nr 88/97 offentliggjort följande förteckningar över befriade parter (5) i Europeiska unionens officiella tidning.

(6)

Kommissionens senaste genomförandebeslut (EU) 2018/477 (6) rörande befrielse i enlighet med förordning (EG) nr 88/97 antogs den 15 mars 2018.

(7)

I detta beslut ska definitionerna i artikel 1 i förordning (EG) nr 88/97 gälla.

1.   ANSÖKNINGAR OM BEFRIELSE FRÅN TULL

(8)

Mellan den 27 april 2015 och den 7 januari 2019 mottog kommissionen från de parter som anges i tabellerna 1 och 3 ansökningar om befrielse, vilka innehåller de upplysningar som krävs för att fastställa om ansökningarna kan godkännas i enlighet med artikel 4.1 i förordning (EG) nr 88/97.

(9)

De parter som ansökte om befrielse gavs möjlighet att kommentera kommissionens slutsatser avseende möjligheten att godkänna deras ansökningar.

(10)

I enlighet med artikel 5.1 i förordning (EG) nr 88/97 uppsköts betalningen av den utvidgade tullen för all import av essentiella cykeldelar som deklarerats för fri omsättning av de parter som anges i tabellerna 1 och 3 och som ansökt om befrielse från och med den dag då kommissionen mottog deras ansökningar, i avvaktan på ett beslut om deras respektive ansökningar.

2.   BEMYNDIGANDE AV BEFRIELSE

(11)

Granskningen av ansökningarna från de parter som förtecknas i tabell 1 har slutförts.

Tabell 1

Taric-tilläggsnummer

Namn

Adress

C049

CyclesSport North Ltd

363 Leach Place, Walton Summit Center

Preston PR5 8AS, Förenade kungariket

C209

Gor Kolesa, proizvodnja koles, d.o.o.

Primorska cesta 6b

SI-3325 Šoštanj, Slovenien

(12)

Kommissionen konstaterade vid sin undersökning att värdet av delarna med ursprung i Kina utgjorde mindre än 60 % av det sammanlagda värdet av delarna av alla cyklar som monteras av CycleSport North Ltd och att det mervärde som tillförts de delar som förts in under monteringsverksamheten utförd av Gor Kolesa, proizvodnja koles, d.o.o., översteg 25 % av tillverkningskostnaden.

(13)

Följaktligen drog kommissionen slutsatsen att respektive monteringsverksamhet utförd av CycleSport North Ltd och Gor Kolesa, proizvodnja koles, d.o.o inte omfattas av artikel 13.2 i förordning (EU) 2016/1036.

(14)

Av denna anledning och i enlighet med artikel 7.1 i förordning (EG) nr 88/97 uppfyller de parter som förtecknas i tabell 1 ovan kraven för att befrias från den utvidgade tullen.

(15)

I enlighet med artikel 7.2 i förordning (EG) nr 88/97 bör denna befrielse få verkan från och med dagen för mottagande av ansökningarna. Tullskulder som härrör från utvidgad tull från de parter som ansöker om befrielse bör därför anses upphävda från och med samma dag.

(16)

Parterna har underrättats om kommissionens slutsatser om deras ansökningar och getts möjligheter att kommentera dessa.

(17)

Eftersom befrielserna endast gäller för de parter som specifikt anges i tabell 1 ovan bör de befriade parterna utan dröjsmål underrätta kommissionen (7) om alla eventuella ändringar av dessa uppgifter (till exempel om namnet, den juridiska formen eller adressen ändras eller om nya monteringsenheter inrättas).

(18)

Om hänvisningsuppgifterna ändras bör parterna tillhandahålla alla relevanta uppgifter, särskilt om eventuella ändringar i verksamheten som sammanhänger med monteringsverksamhet. Kommissionen kommer i tillämpliga fall att uppdatera hänvisningarna till sådan part.

3.   UPPDATERING AV HÄNVISNINGAR TILL BEFRIADE PARTER ELLER PARTER SOM BEVILJATS UPPSKJUTANDE

(19)

De befriade parter eller parter som beviljats uppskjutande som förtecknas i tabell 2 nedan underrättade mellan den 17 maj 2018 och 6 mars 2019 kommissionen om ändringar av sina referenser (namn, juridisk form och adress). Efter att ha undersökt de uppgifter som lämnats in konstaterade kommissionen att dessa ändringar inte påverkar monteringsverksamheten vad gäller de villkor för befrielse eller uppskjutande som anges i förordning (EG) nr 88/97.

(20)

Även om den befrielse från eller det uppskjutande av den utvidgade tullen som bemyndigats för dessa parter i enlighet med artikel 7.1 i förordning (EG) nr 88/97 inte påverkas bör referenserna till dessa parter uppdateras.

Tabell 2

Taric-tilläggsnummer

Tidigare hänvisning

Ändring

8605

Cicli Elios di Ragona Roberto & C. S.n.c.

Via G. Ferraris 1050

45021 Badia Polesine (RO), Italien

Företagets namn, juridiska form och adress har ändrats till:

Cicli Elios Srl

Via G. Ferraris 996/1030

45021 Badia Polesine (RO), Italien

8749

Bikkel Bikes BV

Magnesiumstraat 37

6031RV Nederweert, Nederländerna

Företagets namn och adress har ändrats till:

Bikkel Bikes Group BV

Magnesiumstraat 45

6031RV Nederweert, Nederländerna

A168

CHERRI di Cherri Franco & C. s.a.s,

Via Cagliari 39

09016 Iglesias (CA), Italien

Företagets namn, juridiska form och adress har ändrats till:

EGC srl

Via Fontana 18

45021 Milano, Italien

A726

Avantisbike – Fábrico de bicicletas Lda

Zona Industrial de Oiã – Lote C-21

3770-068 Oiã, Portugal

Företagets namn, juridiska form och adress har ändrats till:

Unibike OEM Factory S.A.

Zona Industrial de Oiã – Lote C-21

3770-059 Oiã, Portugal

A966

Skilledbike Sp. z o.o.

Olszanka 109

33-386 Podegrodzie, Polen

Företagets adress har ändrats till:

Brzezna 420

33-386 Podegrodzie, Polen

A984

Blue Factory Team S.L.

Calle Torres y Villaroel 6, Elche Parque Empresial

03320 Elche, Alicante, Spanien

Företagets adress har ändrats till:

C/Juan de la Cierva 62, Elche Parque Empresarial

03203 Elche, Alicante, Spanien

C021

Kuisle & Kuisle GmbH

Füssener Strasse 22a

87675 Stötten, Tyskland

Företagets adress har ändrats till:

Gewerbestrasse 14

87675 Stötten, Tyskland

C207

Kenstone Metal Company GmbH

Deichstrasse 1-7

24976 Handewitt-Weding, Tyskland

Företagets adress har ändrats till:

Am Maikamp 8-12

32107 Bad Salzuflen, Tyskland

C209

Gor Kolesa, proizvodnja koles, d.o.o.

Partizanska cesta 12

SI-3320 Velenje, Slovenien

Företagets adress har ändrats till:

Primorska cesta 6b

SI-3325 Šoštanj, Slovenien

4.   UPPSKJUTANDE AV BETALNING AV TULLARNA FÖR PARTER SOM ÄR FÖREMÅL FÖR UNDERSÖKNING

(21)

Undersökningen av ansökningarna från de parter som förtecknas i tabell 3 nedan pågår för närvarande. I avvaktan på ett beslut om ansökningarna har betalningen av den utvidgade tullen uppskjutits för dessa parter.

(22)

Eftersom uppskjutandet endast gäller de parter som specifikt anges med namn och adress i tabell 3 nedan bör dessa parter utan dröjsmål underrätta kommissionen (8) om alla eventuella ändringar av dessa uppgifter (till exempel om namnet, den juridiska formen eller adressen ändras eller om nya monteringsenheter inrättas).

(23)

Om hänvisningsuppgifterna ändras bör parterna tillhandahålla alla relevanta uppgifter, särskilt om eventuella ändringar i verksamheten som sammanhänger med monteringsverksamhet. Kommissionen kommer i tillämpliga fall att uppdatera hänvisningarna till sådan part.

Tabell 3

Taric-tilläggsnummer

Namn

Adress

C202

Vanmoof B.V.

Mauritskade 55

1092 AD Amsterdam, Nederländerna

C207

Kenstone Metal Company GmbH

Am Maikamp 8-12

32107 Bad Salzuflen, Tyskland

C307

Merida Polska Sp. Z o.o.

ul. Marii Skłodowskiej-Curie 35

41-800 Zabrze, Polen

C311

Juan Luna Cabrera

C/Alhama 64

14900 Lucena (Cordoba), Spanien

C481

FJ Bikes Europe Unipessoal, Lda

Praça do Município 8, Sala 1D

3750-111 Águeda, Portugal

C489

P.P.H. ARTPOL Artur Kopeć

ul. Aniołowska 14

42-202 Częstochowa, Polen

C492

MOTOKIT Veiculos e Accesórios S.A.

Rua Padre Vicente Maria da Rocha 448, 1o Esq.

3840-453 Vagos, Portugal

C499

Frog Bikes Manufacturing Ltd

Unit A, Mamhilad Park Estate

Pontypool NP4 0HZ, Förenade kungariket

5.   UPPSKJUTANDE AV BETALNING AV TULLARNA UPPHÄVDA FÖR PARTER SOM ÄR FÖREMÅL FÖR UNDERSÖKNING

(24)

Uppskjutandet av betalning av tullarna för parter som är föremål för undersökning bör upphävas för de parter som förtecknas i tabell 4 nedan.

Tabell 4

Taric-tilläggsnummer

Namn

Adress

C170

Hermann Hartje KG

Deichstrasse 120–122

27318 Hoya, Tyskland

C220

Matex International Aquitaine

Avenue Gay Lussac 6

33370 Artigues-près-Bordeaux, Frankrike

(25)

Mellan den 31 maj 2018 och den 18 januari 2019 begärde bägge aktuella parter hos kommissionen att få återta sina ansökningar om befrielse medan de undersöks och betalningen av den utvidgade tullen uppsköts.

(26)

Kommissionen godtog återtagandet och uppskjutandet av betalningen av den utvidgade tullen bör följaktligen upphävas. Den utvidgade tullen bör tas ut från och med den dag då parternas ansökan om befrielse mottogs, dvs. den dag då uppskjutandet fick verkan (den 29 september 2016 för Hermann Hartje KG, Tyskland och den 9 juni 2017 förr Matex International Aquitaine, Frankrike).

(27)

Parterna underrättades om kommissionens slutsatser och gavs tillfälle att yttra sig. Inga synpunkter inkom inom tidsfristen.

6.   BEMYNDIGANDE AV BEFRIELSE ÅTERKALLAD

(28)

Den befriade part som anges i tabell 5 meddelade den 22 februari 2018 kommissionen att företaget hade avslutat sin verksamhet efter en konkurs i enlighet med den relevanta myndighetens formella underrättelse den 17 oktober 2017.

(29)

I enlighet med principen om god förvaltningssed bör bemyndigandet av befrielse från betalning av den utvidgade tullen återkallas.

Tabell 5

Taric-tilläggsnummer

Namn

Adress

A246

COBRAN Srl

Via Della Zingarina 6

47924 Rimini, Italien

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

De parter som anges i tabellen i denna artikel befrias härmed från den utvidgning, som infördes genom förordning (EG) nr 71/97, av den slutgiltiga antidumpningstull som infördes på cyklar med ursprung i Kina genom rådets förordning (EEG) nr 2474/93 (9) till att även omfatta import av vissa cykeldelar från Kina.

I enlighet med artikel 7.2 i förordning (EG) nr 88/97 får befrielsen verkan från och med dagen för mottagande av parternas ansökningar. Dessa datum anges i tabellkolumnen med rubriken ”Får verkan”.

Befrielsen ska endast gälla de parter som specifikt anges i tabellen i denna artikel.

De befriade parterna ska utan dröjsmål underrätta kommissionen om alla eventuella ändringar av namn eller adresser, och tillhandahålla alla relevanta uppgifter, särskilt om alla eventuella ändringar i partens verksamhet som sammanhänger med monteringsverksamheten och som rör de villkor för befrielse som anges i förordningen om befrielse.

Befriade parter

Taric-tilläggsnummer

Namn

Adress

Får verkan

C049

CyclesSport North Ltd

363 Leach Place, Walton Summit Center

Preston PR5 8AS, Förenade kungariket

27.4.2015

C209

Gor Kolesa, proizvodnja koles, d.o.o.

Primorska cesta 6b

SI-3325 Šoštanj, Slovenien

26.4.2017

Artikel 2

Uppdaterade hänvisningar till de befriade parter eller parter som beviljats uppskjutande som förtecknas i tabellen i denna artikel anges i kolumnen med rubriken ”Ny hänvisning”. Dessa uppdateringar får verkan från och med den dag som anges i tabellkolumnen med rubriken ”Får verkan”.

Motsvarande Taric-tilläggsnummer som tidigare tilldelats dessa befriade parter eller parter som beviljats uppskjutande och som anges i tabellkolumnen med rubriken ”Taric-tilläggsnummer” ska inte ändras.

Befriade parter/parter som beviljats uppskjutande för vilka hänvisningen ska uppdateras

Taric-tilläggsnummer

Tidigare hänvisning

Ny hänvisning

Får verkan

8605

Cicli Elios di Ragona Roberto & C. S.n.c.

Via G. Ferraris 1050

45021 Badia Polesine (RO), Italien

Cicli Elios S.r.l.

Via G. Ferraris 996/1030

45021 Badia Polesine (RO), Italien

19.12.2018

8749

Bikkel Bikes BV

Magnesiumstraat 37

6031RV Nederweert, Nederländerna

Bikkel Bikes Group BV

Magnesiumstraat 45

6031RV Nederweert, Nederländerna

27.11.2018

A168

CHERRI di Cherri Franco & C. s.a.s,

Via Cagliari 39

09016 Iglesias (CA), Italien

EGC srl

Via Fontana 18

45021 Milano, Italien

30.1.2019

A726

Avantisbike – Fábrico de bicicletas Lda

Zona Industrial de Oiã – Lote C-21

3770-068 Oiã, Portugal

Unibike OEM Factory S.A.

Zona Industrial de Oiã – Lote C-21

3770-059 Oiã, Portugal

3.7.2018

A966

Skilledbike Sp. z o.o.

Olszanka 109

33-386 Podegrodzie, Polen

Skilledbike Sp. z o.o.

Brzezna 420

33-386 Podegrodzie, Polen

3.1.2019

A984

Blue Factory Team S.L.

Calle Torres y Villaroel 6, Elche Parque Empresial

03320 Elche, Alicante, Spanien

Blue Factory Team S.L.

C/Juan de la Cierva 62, Elche Parque Empresarial

03203 Elche, Alicante, Spanien

15.5.2017

C021

Kuisle & Kuisle GmbH

Füssener Strasse 22a

87675 Stötten, Tyskland

Kuisle & Kuisle GmbH

Gewerbestrasse 14

87675 Stötten, Tyskland

14.2.2018

C207

Kenstone Metal Company GmbH

Deichstrasse 1–7

24976 Handewitt-Weding, Tyskland

Kenstone Metal Company GmbH

Am Maikamp 8–12

32107 Bad Salzuflen, Tyskland

1.3.2018

C209

Gor Kolesa, proizvodnja koles, d.o.o.

Partizanska cesta 12

SI-3320 Velenje, Slovenien

Gor Kolesa, proizvodnja koles, d.o.o.

Primorska cesta 6b

SI-3325 Šoštanj, Slovenien

26.9.2018

Artikel 3

De parter som anges i tabellen i denna artikel är föremål för undersökning i enlighet med artikel 6 i förordning (EG) nr 88/97.

Uppskjutandet av betalningen av den utvidgade antidumpningstullen i enlighet med artikel 5 i förordning (EG) nr 88/97 får verkan från och med dagen för mottagande av de ansökningar om uppskjutande som lämnats av dessa parter. Dessa datum anges i tabellkolumnen med rubriken ”Får verkan”.

Dessa uppskjutanden av betalningar ska endast gälla de parter som är föremål för undersökning och som specifikt anges i tabellen i denna artikel.

De parter som är föremål för undersökning ska utan dröjsmål underrätta kommissionen om alla ändringar i monteringsverksamheten som har samband med villkoren för uppskjutandet och förse kommissionen med alla relevanta uppgifter som bevis. Dessa ändringar omfattar bland annat, men är inte begränsade till, ändringar av parternas namn, verksamheter, juridiska former, adresser.

Parter som är föremål för undersökning

Taric-tilläggsnummer

Namn

Adress

Får verkan

C202

Vanmoof B.V.

Mauritskade 55

1092 AD Amsterdam, Nederländerna

19.12.2016

C207

Kenstone Metal Company GmbH

Am Maikamp 8–12

32107 Bad Salzuflen, Tyskland

20.3.2017

C307

Merida Polska Sp. Z o.o.

ul. Marii Skłodowskiej-Curie 35

41-800 Zabrze, Polen

14.6.2017

C311

Juan Luna Cabrera

C/Alhama 64

14900 Lucena (Cordoba), Spanien

4.10.2017

C481

FJ Bikes Europe Unipessoal, Lda

Praça do Município 8, Sala 1D

3750-111 Águeda, Portugal

8.5.2018

C489

P.P.H. ARTPOL Artur Kopeć

ul. Aniołowska 14

42-202 Częstochowa, Polen

25.10.2018

C492

MOTOKIT Veiculos e Accesórios S.A.

Rua Padre Vicente Maria da Rocha 448, 1o Esq.

3840-453 Vagos, Portugal

29.11.2018

C499

Frog Bikes Manufacturing Ltd

Unit A, Mamhilad Park Estate

Pontypool NP4 0HZ, Förenade kungariket

7.1.2019

Artikel 4

Uppskjutandet av betalningen av den utvidgade antidumpningstullen enligt artikel 5 i förordning (EG) nr 88/97 upphävs härmed för de parter som förtecknas i tabellen i denna artikel.

Den utvidgade tullen bör tas ut från och med den dag då uppskjutandet trädde i kraft. Detta datum anges i tabellkolumnen med rubriken ”Får verkan”.

Parter för vilka uppskjutandet hävs

Taric-tilläggsnummer

Namn

Adress

Får verkan

C170

Hermann Hartje KG

Deichstrasse 120–122

27318 Hoya, Tyskland

29.9.2016

C220

Matex International Aquitaine

Avenue Gay Lussac 6

33370 Artigues-près-Bordeaux, Frankrike

9.6.2017

Artikel 5

Bemyndigandet av befrielsen från betalning av den utvidgade antidumpningstullen återkallas härmed från den part som anges i tabellen i denna artikel.

Den utvidgade tullen bör tas ut från och med den dag då återkallandet av bemyndigandet fick verkan. Detta datum anges i tabellkolumnen med rubriken ”Får verkan”.

Part för vilken befrielsen återkallas

Taric-tilläggsnummer

Namn

Adress

Får verkan

A246

COBRAN Srl

Via Della Zingarina 6

47924 Rimini, Italien

17.10.2017

Artikel 6

Detta beslut riktar sig till medlemsstaterna och till de parter som förtecknas i artiklarna 1–5 och offentliggörs i Europeiska unionens officiella tidning.

Utfärdat i Bryssel den 19 juni 2019.

På kommissionens vägnar

Cecilia MALMSTRÖM

Ledamot av kommissionen


(1)   EUT L 176, 30.6.2016, s. 21.

(2)   EGT L 16, 18.1.1997, s. 55.

(3)   EUT L 153, 5.6.2013, s. 17.

(4)   EGT L 17, 21.1.1997, s. 17.

(5)   EGT C 45, 13.2.1997, s. 3, EGT C 112, 10.4.1997, s. 9, EGT C 220, 19.7.1997, s. 6, EGT L 193, 22.7.1997, s. 32, EGT L 334, 5.12.1997, s. 37, EGT C 378, 13.12.1997, s. 2, EGT C 217, 11.7.1998, s. 9, EGT C 37, 11.2.1999, s. 3, EGT C 186, 2.7.1999, s. 6, EGT C 216, 28.7.2000, s. 8, EGT C 170, 14.6.2001, s. 5, EGT C 103, 30.4.2002, s. 2, EUT C 35, 14.2.2003, s. 3, EUT C 43, 22.2.2003, s. 5, EUT C 54, 2.3.2004, s. 2, EUT L 343, 19.11.2004, s. 23, EUT C 299, 4.12.2004, s. 4, EUT L 17, 21.1.2006, s. 16, EUT L 313, 14.11.2006, s. 5, EUT L 81, 20.3.2008, s. 73, EUT C 310, 5.12.2008, s. 19, EUT L 19, 23.1.2009, s. 62, EUT L 314, 1.12.2009, s. 106, EUT L 136, 24.5.2011, s. 99, EUT L 343, 23.12.2011, s. 86, EUT L 119, 23.4.2014, s. 67, EUT L 132, 29.5.2015, s. 32, EUT L 331, 17.12.2015, s. 30, EUT L 47, 24.2.2017, s. 13, EUT L 79, 22.3.2018, s. 31.

(6)  Kommissionens genomförandebeslut (EU) 2018/477 av den 15 mars 2018 om befrielse från den utvidgade antidumpningstullen på vissa cykeldelar med ursprung i Folkrepubliken Kina enligt förordning (EG) nr 88/97 (EUT L 79, 22.3.2018, s. 31).

(7)  Parterna ombeds använda följande e-postadress: TRADE-BICYCLE-PARTS@ec.europa.eu.

(8)  Parterna ombeds använda följande e-postadress: TRADE-BICYCLE-PARTS@ec.europa.eu.

(9)  Rådets förordning (EEG) nr 2474/93 av den 8 september 1993 om införande av en slutgiltig antidumpningstull på import till gemenskapen av cyklar som har sitt ursprung i Kina och slutgiltigt uttag av preliminär antidumpningstull (EGT L 228, 9.9.1993, s. 1).