|
Europeiska unionens |
SV C-serien |
|
C/2026/1461 |
6.3.2026 |
Förhandsanmälan av en koncentration
(Ärende M.12302 – EPH / TTE / EFG)
Ärendet kan komma att handläggas enligt ett förenklat förfarande
(Text av betydelse för EES)
(C/2026/1461)
1.
Europeiska kommissionen mottog den 25 februari 2026 en anmälan av en föreslagen koncentration i enlighet med artikel 4 i rådets förordning (EG) nr 139/2004 (1).Denna anmälan berör följande företag:
|
— |
Energetický a průmyslový holding, a.s. (EPH, Tjeckien), kontrollerat av Daniel Křetínský. |
|
— |
TotalEnergies SE (TTE, Frankrike). |
|
— |
EP Produzione S.p.A. (Italien), EP NL B.V. (Nederländerna) och EP UK Investments Ltd (Förenade kungariket) (tillsammans enheterna i det gemensamma företaget), kontrollerade av EFG Holding B.V. (EFG, Nederländerna). |
EPH och TTE kommer att förvärva gemensam kontroll, på det sätt som avses i artikel 3.1 b och 3.4 i koncentrationsförordningen, över EFG.
Koncentrationen genomförs genom förvärv av aktier i ett nyskapat företag som utgör ett gemensamt företag.
2.
De berörda företagen bedriver följande affärsverksamhet:|
— |
EPH: långsiktig strategisk investerare inom energisektorn. |
|
— |
TTE: globalt integrerat energiföretag som producerar och marknadsför energi: olja och biobränslen, naturgas, biogas och koldioxidsnål vätgas, förnybar energi och el. |
3.
EFG: företag för särskilt ändamål som bildats som ett holdingbolag för att äga och förvalta kontrollerande andelar i enheterna i det gemensamma företaget, som verkar inom energibranschen och som främst är inriktade på flexibel elproduktion i Italien, Nederländerna, Irland, Förenade kungariket och Frankrike.
4.
Kommissionen har vid en preliminär granskning kommit fram till att den anmälda transaktionen kan omfattas av koncentrationsförordningen, dock med det förbehållet att ett slutligt beslut i denna fråga fattas senare.Det bör noteras att detta ärende kan komma att handläggas enligt ett förenklat förfarande, i enlighet med kommissionens tillkännagivande om ett förenklat förfarande för handläggning av vissa koncentrationer enligt rådets förordning (EG) nr 139/2004 om kontroll av företagskoncentrationer (2).
5.
Kommissionen uppmanar berörda tredje parter att till den lämna eventuella synpunkter på den föreslagna koncentrationen.Synpunkterna ska ha kommit in till kommissionen senast tio dagar efter detta offentliggörande. Följande referens bör alltid anges:
M.12302 – EPH / TTE / EFG
Synpunkterna kan sändas till kommissionen per e-post eller per post. Använd följande kontaktuppgifter:
E-post: COMP-MERGER-REGISTRY@ec.europa.eu
Post:
|
European Commission |
|
Directorate-General for Competition |
|
Merger Registry |
|
1049 Bruxelles/Brussel |
|
BELGIQUE/BELGIË |
(1) EUT L 24, 29.1.2004, s. 1 (koncentrationsförordningen).
ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2026/1461/oj
ISSN 1977-1061 (electronic edition)