European flag

Europeiska unionens
officiella tidning

SV

C-serien


C/2024/5207

2.9.2024

Begäran om förhandsavgörande framställd av Juzgado de lo Mercantil no 1 de Alicante (Spanien) den 2 maj 2024 – Deity Shoes, S.L. mot Mundorama Confort, S.L. och Stay Design, S.L.

(Mål C-323/24)

(C/2024/5207)

Rättegångsspråk: spanska

Hänskjutande domstol

Juzgado de lo Mercantil no 1 de Alicante

Parter i det nationella målet

Kärande: Deity Shoes, S.L.

Svarande: Mundorama Confort, S.L. och Stay Design, S.L.

Tolkningsfrågor

1)

Krävs det, för att en formgivning ska omfattas av skyddsreglerna i rådets förordning (EG) nr 6/2002 av den 12 december 2001, (1) att det föreligger en genuin formgivningsverksamhet, på så sätt att formgivningen är resultatet av formgivarens intellektuella ansträngning? Kan, härvidlag, kombinationen av beståndsdelar på grundval av formgivningar vars utseendedetaljer till största delen bestäms på förhand av tradingbolagen, vilket innebär att ändringar av vissa beståndsdelar ska betraktas som enstaka och underordnade, anses utgöra genuin formgivningsverksamhet?

2)

Är det, mot bakgrund av det ovan anförda, möjligt att anse att samtliga eller en del av de detaljer i en produkts utseende som är ett resultat av anpassning av formgivningar som tillhandahålls av kinesiska tradingbolag utifrån kataloger från dessa företag har särprägel, i den mening som avses i artikel 6 i rådets förordning (EG) nr 6/2002 av den 12 december 2001, när den verksamhet som innehavaren av formgivningen bedriver är begränsad till att inom EES saluföra dessa formgivningar utan ändringar eller med enstaka ändringar av beståndsdelar (såsom sulor, nitar, snören, spännen) och tradingbolagen till största delen bestämmer utseendedetaljerna på förhand? Är det härvidlag relevant att beståndsdelarna inte heller har utformats av den europeiska säljaren, utan att det rör sig om beståndsdelar som tradingbolaget självt tillhandahåller i sin katalog?

3)

Ska artikel 14 i rådets förordning (EG) nr 6/2002 av den 12 december 2001 tolkas så, att den som på grundval av en formgivning som tillhandahålls av tradingbolag utifrån en katalog har begränsat sig till att anpassa denna tidigare formgivning genom ändring av beståndsdelar som också tillhandahålls av tradingbolaget, som inte har varit föremål för formgivning av den europeiska säljaren, anses vara formgivare? Är det i detta avseende nödvändigt att bevisa en viss grad av anpassning i syfte att visa att den slutliga formgivningen avviker väsentligt från den ursprungliga formgivningen för att kunna anses vara formgivare?

4)

Ska det, i ett fall som det förevarande, utan att det påverkar det föregående, givet de särskilda egenskaperna hos en sko som formgivits utifrån varuprover från trading-aktörer och, i den mån ”formgivning” begränsas till att välja tidigare formgivningar från varuprover och, i förekommande fall, till att variera vissa av dess beståndsdelar, i den katalog som tillverkaren själv (tradingbolaget) tillhandahåller, som i sin helhet följer modetrenderna, anses att dessa modetrender a) begränsar formgivarens frihet på ett sådant sätt att små skillnader mellan den registrerade (eller oregistrerade) formgivningen och en annan formgivning kan vara tillräckliga för att ge ett annat helhetsintryck eller att de tvärtom b) påverkar den registrerade (eller oregistrerade) formgivningens särprägel såtillvida att dessa aspekter eller beståndsdelar har mindre betydelse för det helhetsintryck som de gör på en kunnig användare, i den mån de följer av kända modetrender vid jämförelsen med en annan formgivning?


(1)  Rådets förordning (EG) nr 6/2002 av den 12 december 2001 om gemenskapsformgivning (EUT L 3, 2002, s. 1.


ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/5207/oj

ISSN 1977-1061 (electronic edition)