|
ISSN 1977-1061 |
||
|
Europeiska unionens officiella tidning |
C 57 |
|
|
||
|
Svensk utgåva |
Meddelanden och upplysningar |
62 årgången |
|
Innehållsförteckning |
Sida |
|
|
|
II Meddelanden |
|
|
|
MEDDELANDEN FRÅN EUROPEISKA UNIONENS INSTITUTIONER, BYRÅER OCH ORGAN |
|
|
|
Europeiska kommissionen |
|
|
2019/C 57/01 |
Beslut om att inte göra invändningar mot en anmäld koncentration (Ärende M.9231 – Viohalco Group/ACEK Group/Etem JVs) ( 1 ) |
|
|
2019/C 57/02 |
Beslut om att inte göra invändningar mot en anmäld koncentration (Ärende M.9170 – EPIC SNCF Mobilités/Ceetrus/JV) ( 1 ) |
|
|
2019/C 57/03 |
Beslut om att inte göra invändningar mot en anmäld koncentration (Ärende M.9268 – Macquarie/JERA Power International/Ørsted InvestCo/Swancor/Formosa 1 Wind Power) ( 1 ) |
|
|
2019/C 57/04 |
Beslut om att inte göra invändningar mot en anmäld koncentration (Ärende M.9241 – Cattolica/IMA France/IMA Italia Group) ( 1 ) |
|
|
2019/C 57/05 |
Beslut om att inte göra invändningar mot en anmäld koncentration (Ärende M.9249 – Triton/Sunweb) ( 1 ) |
|
|
2019/C 57/06 |
Beslut om att inte göra invändningar mot en anmäld koncentration (Ärende M.9257 – NEC/KMD) ( 1 ) |
|
|
IV Upplysningar |
|
|
|
UPPLYSNINGAR FRÅN EUROPEISKA UNIONENS INSTITUTIONER, BYRÅER OCH ORGAN |
|
|
|
Europeiska kommissionen |
|
|
2019/C 57/07 |
||
|
2019/C 57/08 |
||
|
2019/C 57/09 |
||
|
2019/C 57/10 |
||
|
2019/C 57/11 |
Ny nationell sida på euromynt som är avsedda att sättas i omlopp |
|
|
2019/C 57/12 |
Ny nationell sida på euromynt som är avsedda att sättas i omlopp |
|
|
V Yttranden |
|
|
|
ADMINISTRATIVA FÖRFARANDEN |
|
|
|
Europeiska investeringsbanken |
|
|
2019/C 57/13 |
||
|
|
FÖRFARANDEN FÖR GENOMFÖRANDE AV KONKURRENSPOLITIKEN |
|
|
|
Europeiska kommissionen |
|
|
2019/C 57/14 |
Förhandsanmälan av en koncentration (Ärende M.9211 – Transdigm Group/Esterline Technologies) ( 1 ) |
|
|
2019/C 57/15 |
Förhandsanmälan av en koncentration (Ärende M.9247 – MC/Franz Haniel/ELG) – Ärendet kan komma att handläggas enligt ett förenklat förfarande ( 1 ) |
|
|
2019/C 57/16 |
Förhandsanmälan av en koncentration (Ärende M.9145 – Kongsberg Gruppen/Rolls-Royce Commercial Marine) – Ärendet kan komma att handläggas enligt ett förenklat förfarande ( 1 ) |
|
|
|
|
|
(1) Text av betydelse för EES. |
|
SV |
|
II Meddelanden
MEDDELANDEN FRÅN EUROPEISKA UNIONENS INSTITUTIONER, BYRÅER OCH ORGAN
Europeiska kommissionen
|
13.2.2019 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
C 57/1 |
Beslut om att inte göra invändningar mot en anmäld koncentration
(Ärende M.9231 – Viohalco Group/ACEK Group/Etem JVs)
(Text av betydelse för EES)
(2019/C 57/01)
Kommissionen beslutade den 23 januari 2019 att inte göra invändningar mot den anmälda koncentrationen ovan och att förklara den förenlig med den inre marknaden. Beslutet grundar sig på artikel 6.1 b i rådets förordning (EG) nr 139/2004 (1). Beslutet i sin helhet finns bara på engelska och kommer att offentliggöras efter det att eventuella affärshemligheter har tagits bort. Det kommer att finnas
|
— |
under rubriken koncentrationer på kommissionens webbplats för konkurrens (http://ec.europa.eu/competition/mergers/cases/). Denna webbplats gör det möjligt att hitta enskilda beslut i koncentrationsärenden, uppgifter om företag, ärendenummer, datum och sektorer, |
|
— |
i elektronisk form på webbplatsen EUR-Lex (http://eur-lex.europa.eu/homepage.html?locale=sv) under Celexnummer 32019M9231. EUR-Lex ger tillgång till unionslagstiftningen via internet. |
|
13.2.2019 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
C 57/1 |
Beslut om att inte göra invändningar mot en anmäld koncentration
(Ärende M.9170 – EPIC SNCF Mobilités/Ceetrus/JV)
(Text av betydelse för EES)
(2019/C 57/02)
Kommissionen beslutade den 28 januari 2019 att inte göra invändningar mot den anmälda koncentrationen ovan och att förklara den förenlig med den inre marknaden. Beslutet grundar sig på artikel 6.1 b i rådets förordning (EG) nr 139/2004 (1). Beslutet i sin helhet finns bara på franska och kommer att offentliggöras efter det att eventuella affärshemligheter har tagits bort. Det kommer att finnas
|
— |
under rubriken koncentrationer på kommissionens webbplats för konkurrens (http://ec.europa.eu/competition/mergers/cases/). Denna webbplats gör det möjligt att hitta enskilda beslut i koncentrationsärenden, uppgifter om företag, ärendenummer, datum och sektorer, |
|
— |
i elektronisk form på webbplatsen EUR-Lex (http://eur-lex.europa.eu/homepage.html?locale=sv) under Celexnummer 32019M9170. EUR-Lex ger tillgång till unionslagstiftningen via internet. |
|
13.2.2019 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
C 57/2 |
Beslut om att inte göra invändningar mot en anmäld koncentration
(Ärende M.9268 – Macquarie/JERA Power International/Ørsted InvestCo/Swancor/Formosa 1 Wind Power)
(Text av betydelse för EES)
(2019/C 57/03)
Kommissionen beslutade den 1 februari 2019 att inte göra invändningar mot den anmälda koncentrationen ovan och att förklara den förenlig med den inre marknaden. Beslutet grundar sig på artikel 6.1 b i rådets förordning (EG) nr 139/2004 (1). Beslutet i sin helhet finns bara på engelska och kommer att offentliggöras efter det att eventuella affärshemligheter har tagits bort. Det kommer att finnas
|
— |
under rubriken koncentrationer på kommissionens webbplats för konkurrens (http://ec.europa.eu/competition/mergers/cases/). Denna webbplats gör det möjligt att hitta enskilda beslut i koncentrationsärenden, uppgifter om företag, ärendenummer, datum och sektorer, |
|
— |
i elektronisk form på webbplatsen EUR-Lex (http://eur-lex.europa.eu/homepage.html?locale=sv) under Celexnummer 32019M9268. EUR-Lex ger tillgång till unionslagstiftningen via internet. |
|
13.2.2019 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
C 57/2 |
Beslut om att inte göra invändningar mot en anmäld koncentration
(Ärende M.9241 – Cattolica/IMA France/IMA Italia Group)
(Text av betydelse för EES)
(2019/C 57/04)
Kommissionen beslutade den 5 februari 2019 att inte göra invändningar mot den anmälda koncentrationen ovan och att förklara den förenlig med den inre marknaden. Beslutet grundar sig på artikel 6.1 b i rådets förordning (EG) nr 139/2004 (1). Beslutet i sin helhet finns bara på engelska och kommer att offentliggöras efter det att eventuella affärshemligheter har tagits bort. Det kommer att finnas
|
— |
under rubriken koncentrationer på kommissionens webbplats för konkurrens (http://ec.europa.eu/competition/mergers/cases/). Denna webbplats gör det möjligt att hitta enskilda beslut i koncentrationsärenden, uppgifter om företag, ärendenummer, datum och sektorer, |
|
— |
i elektronisk form på webbplatsen EUR-Lex (http://eur-lex.europa.eu/homepage.html?locale=sv) under Celexnummer 32019M9241. EUR-Lex ger tillgång till unionslagstiftningen via internet. |
|
13.2.2019 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
C 57/3 |
Beslut om att inte göra invändningar mot en anmäld koncentration
(Ärende M.9249 – Triton/Sunweb)
(Text av betydelse för EES)
(2019/C 57/05)
Kommissionen beslutade den 6 februari 2019 att inte göra invändningar mot den anmälda koncentrationen ovan och att förklara den förenlig med den inre marknaden. Beslutet grundar sig på artikel 6.1 b i rådets förordning (EG) nr 139/2004 (1). Beslutet i sin helhet finns bara på engelska och kommer att offentliggöras efter det att eventuella affärshemligheter har tagits bort. Det kommer att finnas
|
— |
under rubriken koncentrationer på kommissionens webbplats för konkurrens (http://ec.europa.eu/competition/mergers/cases/). Denna webbplats gör det möjligt att hitta enskilda beslut i koncentrationsärenden, uppgifter om företag, ärendenummer, datum och sektorer, |
|
— |
i elektronisk form på webbplatsen EUR-Lex (http://eur-lex.europa.eu/homepage.html?locale=sv) under Celexnummer 32019M9249. EUR-Lex ger tillgång till unionslagstiftningen via internet. |
|
13.2.2019 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
C 57/3 |
Beslut om att inte göra invändningar mot en anmäld koncentration
(Ärende M.9257 – NEC/KMD)
(Text av betydelse för EES)
(2019/C 57/06)
Kommissionen beslutade den 6 februari 2019 att inte göra invändningar mot den anmälda koncentrationen ovan och att förklara den förenlig med den inre marknaden. Beslutet grundar sig på artikel 6.1 b i rådets förordning (EG) nr 139/2004 (1). Beslutet i sin helhet finns bara på engelska och kommer att offentliggöras efter det att eventuella affärshemligheter har tagits bort. Det kommer att finnas
|
— |
under rubriken koncentrationer på kommissionens webbplats för konkurrens (http://ec.europa.eu/competition/mergers/cases/). Denna webbplats gör det möjligt att hitta enskilda beslut i koncentrationsärenden, uppgifter om företag, ärendenummer, datum och sektorer, |
|
— |
i elektronisk form på webbplatsen EUR-Lex (http://eur-lex.europa.eu/homepage.html?locale=sv) under Celexnummer 32019M9257. EUR-Lex ger tillgång till unionslagstiftningen via internet. |
IV Upplysningar
UPPLYSNINGAR FRÅN EUROPEISKA UNIONENS INSTITUTIONER, BYRÅER OCH ORGAN
Europeiska kommissionen
|
13.2.2019 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
C 57/4 |
Eurons växelkurs (1)
12 februari 2019
(2019/C 57/07)
1 euro =
|
|
Valuta |
Kurs |
|
USD |
US-dollar |
1,1296 |
|
JPY |
japansk yen |
124,70 |
|
DKK |
dansk krona |
7,4623 |
|
GBP |
pund sterling |
0,87705 |
|
SEK |
svensk krona |
10,4725 |
|
CHF |
schweizisk franc |
1,1381 |
|
ISK |
isländsk krona |
136,60 |
|
NOK |
norsk krona |
9,7950 |
|
BGN |
bulgarisk lev |
1,9558 |
|
CZK |
tjeckisk koruna |
25,871 |
|
HUF |
ungersk forint |
317,79 |
|
PLN |
polsk zloty |
4,3259 |
|
RON |
rumänsk leu |
4,7414 |
|
TRY |
turkisk lira |
5,9365 |
|
AUD |
australisk dollar |
1,5926 |
|
CAD |
kanadensisk dollar |
1,4969 |
|
HKD |
Hongkongdollar |
8,8656 |
|
NZD |
nyzeeländsk dollar |
1,6767 |
|
SGD |
singaporiansk dollar |
1,5334 |
|
KRW |
sydkoreansk won |
1 269,23 |
|
ZAR |
sydafrikansk rand |
15,5521 |
|
CNY |
kinesisk yuan renminbi |
7,6477 |
|
HRK |
kroatisk kuna |
7,4080 |
|
IDR |
indonesisk rupiah |
15 891,78 |
|
MYR |
malaysisk ringgit |
4,6058 |
|
PHP |
filippinsk peso |
58,858 |
|
RUB |
rysk rubel |
74,0368 |
|
THB |
thailändsk baht |
35,356 |
|
BRL |
brasiliansk real |
4,2013 |
|
MXN |
mexikansk peso |
21,7394 |
|
INR |
indisk rupie |
79,8010 |
(1) Källa: Referensväxelkurs offentliggjord av Europeiska centralbanken.
|
13.2.2019 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
C 57/5 |
KOMMISSIONENS GENOMFÖRANDEBESLUT
av den 6 februari 2019
om offentliggörande i Europeiska unionens officiella tidning av det sammanfattande dokument som avses i artikel 94.1 d i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1308/2013 och av hänvisningen till offentliggörandet av produktspecifikationen för ett namn inom vinsektorn
(”La Jaraba” [SUB])
(2019/C 57/08)
EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR BESLUTAT FÖLJANDE
med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,
med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1308/2013 av den 17 december 2013 om upprättande av en samlad marknadsordning för jordbruksprodukter och om upphävande av rådets förordningar (EEG) nr 922/72, (EEG) nr 234/79, (EG) nr 1037/2001 och (EG) nr 1234/2007 (1), särskilt artikel 97.3, och
av följande skäl:
|
(1) |
Spanien har lämnat in en ansökan om skydd av namnet ”La Jaraba” i enlighet med del II avdelning II kapitel I avsnitt 2 i förordning (EU) nr 1308/2013. |
|
(2) |
Kommissionen har kontrollerat ansökan i enlighet med artikel 97.2 i förordning (EU) nr 1308/2013 och har konstaterat att villkoren i artiklarna 93–96, 97.1, 100, 101 och 102 i den förordningen är uppfyllda. |
|
(3) |
För att göra det möjligt att lämna in förklaringar om invändningar i enlighet med artikel 98 i förordning (EU) nr 1308/2013 bör det sammanfattande dokument som avses i artikel 94.1 d i den förordningen och hänvisningen till det offentliggörande av produktspecifikationen som gjorts under det förberedande nationella förfarandet för att kontrollera ansökan om skydd av namnet ”La Jaraba” offentliggöras i Europeiska unionens officiella tidning. |
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Enda artikel
Det sammanfattande dokument som utarbetats i enlighet med artikel 94.1 d i förordning (EU) nr 1308/2013 och hänvisningen till offentliggörandet av produktspecifikationen för namnet ”La Jaraba” (SUB) finns i bilagan till detta beslut.
I enlighet med artikel 98 i förordning (EU) nr 1308/2013 ges rätt att göra invändningar mot skyddet av det namn som anges i första stycket i denna artikel inom två månader från det att detta beslut har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.
Utfärdat i Bryssel den 6 februari 2019.
På kommissionens vägnar
Phil HOGAN
Ledamot av kommissionen
BILAGA
SAMMANFATTANDE DOKUMENT
”LA JARABA”
PDO-ES-01895
Datum för inlämnande av ansökan: 4 november 2014
1. Namn som ska registreras
”La Jaraba”
2. Typ av geografisk beteckning
SUB – Skyddad ursprungsbeteckning
3. Kategorier av vinprodukter
|
1. |
Vin |
4. Beskrivning av vinet eller vinerna
Rödvin
Vinet har en djup körsbärsröd färg av medelstark till stark intensitet, med toner av röda och svarta bär som ger en generös och kraftig känsla i munnen. Det innehåller högre halter av strontium än andra viner till följd av de höga nivåerna av detta ämne i jordmånen, vilket bidrar till att frambringa intensiva, aromatiska och fylliga viner med starka mineraliska och balsamiska toner.
Värdet för högsta totala alkoholhalt ska vara inom de lagliga gränsvärdena i enlighet med tillämplig EU-lagstiftning.
Allmänna analytiska egenskaper
|
Högsta totala alkoholhalt (i volymprocent) |
|
|
Lägsta verkliga alkoholhalt (i volymprocent) |
12,5 |
|
Lägsta totala syrahalt |
4 gram per liter uttryckt som vinsyra |
|
Högsta halt av flyktiga syror (mekv/l) |
16,7 |
|
Högsta totala halt av svaveldioxid (mg/l) |
130 |
5. Vinframställningsmetoder
a) Grundläggande oenologiska metoder
Särskilda oenologiska metoder
Alkoholjäsning sker vid en temperatur på mellan 15 och 30 °C i tankar av rostfritt stål eller franska ekfat. Överföring till tank och macerering sker under loppet av minst tio dagar. Jäsningsprocessen sätts igång av druvornas egen mikrobiella flora. Maximal avkastning från pressning av druvorna är 70 liter per 100 kg druvor. Vinet lagras först på ekfat med en kapacitet på 225 liter och sedan på flaska under olika lång tid enligt följande:
|
— |
Rött blandvin med olika proportioner av druvsorterna tempranillo, cabernet sauvignon, merlot och graciano: Lagring på ekfat med en kapacitet på 225 liter i minst 9 månader och lagring på flaska i minst 9 månader. |
|
— |
Rött blandvin med olika proportioner av druvsorterna tempranillo, cabernet sauvignon, merlot: Lagring på ekfat med en kapacitet på 225 liter i minst 6 månader och lagring på flaska i minst 6 månader. |
|
— |
Rött endruvsvin på merlot: Lagring på ekfat med en kapacitet på 225 liter i minst 6 månader och lagring på flaska i minst 6 månader. |
Odlingsmetoder
Druvorna skördas när de har uppnått fenolisk mognad; de klasar som har bäst struktur och högst koncentration av fenolföreningar väljs ut. Det enda organiska materialet som används på vinodlingarna är fårgödsel från gårdens egen boskapsuppfödning.
b) Maximal avkastning
Tempranillo
73,5 hektoliter per hektar
10 500 kg druvor per hektar
Cabernet sauvignon
77 hektoliter per hektar
11 000 kg druvor per hektar
Merlot och graciano
70 hektoliter per hektar
10 000 kg druvor per hektar
6. Avgränsat geografiskt område
Det avgränsade området ligger inom kommunen El Provencio (Cuenca). Skiftenas indelning är enligt vinodlingsregistret följande: Zon 9, skiftena 14b, 14d, 14f, 14h, 26d, 26e, 26h, 26i, 26j, 26k, 26m, 26n och 26v.
Druvorna som skördas i de avgränsade vinodlingarna görs till vin och vinerna tappas på flaska på vingården som ligger i produktionsområdet.
7. Huvudsakliga druvsorter
|
|
Tempranillo – Cencibel |
|
|
Merlot |
8. Beskrivning av sambandet
Miljö (naturliga och mänskliga faktorer)
La Jaraba är en plats där det avgränsade området är beläget, vilket framgår av aktuella kartor över Spaniens jordbruksfastigheter. Det är allmänt accepterat att ”Jaraba” är ett ord med arabiskt ursprung som betyder ”vatten” eller ”riklig dryck”.
Det forna vattendraget känt som Cañada de Valdelobos, som nu är periodiskt, skär genom platsen och förenas med floden Záncara som utgör gränsen mellan provinserna Cuenca och Albacete. La Jaraba har nästan inga kullar och kan anses vara helt flackt. Dess höjd är 700 meter över havet.
Platsen för vingårdarna, som till stor del skyddas av 92 hektar skog bestående av stenek och barrträd, erbjuder ett mikroklimat som är särskilt fördelaktigt för vinstockarnas utveckling. Detta skonar dem från den vattenstress som kan förväntas av den varma och torra östliga vinden, och ger druvorna en längre mognadsprocess. Följaktligen är frukten rikare på färgämnen, högkvalitativ tannin och aromer än de druvor som växer på vinstockar utanför det avgränsade området.
Landskapet hör till kvartärperioden och utgör en morfostratigrafisk enhet av Guadianas flodsystem. Områdets komposition är varierad, med inslag av kvartsit, kvarts och mesozoisk samt miocensk kalksten. Denna komposition gör det möjligt för landskapet att behålla fukt under längre tid och särskiljer det från omkringliggande områden som har mycket högre innehåll av kalksten.
Jordmånen är av typen alfisol, med röd medelhavsjord på kalksten. Den har en utvecklad profil, ett pH-värde på mellan 7 och 8,5, svag jonbyteskapacitet, god intern dränering, god permeabilitet vad beträffar de horisontella kalkstenslagren belägna vid omkring 60 till 90 centimeter, och texturer som varierar från lös sand till lera. De alluviala inslagen är många, vilket gör jorden rik på näringsämnen. Morfologin hos den bördiga jorden, som är rik på grov alluvial avlagring, tillsammans med tillförseln av gödsel varje år resulterar dessutom i en lätt, frisk profil. Den typen av jordmån är högst lämplig för vinodling och således en orsak till fruktens höga kvalitet.
Klimatet kan beskrivas som tempererat medelhavsklimat med kontinental karaktär. Vad gäller sifferuppgifter för klimatet är de viktigaste årliga medelvärdena en temperatur på mellan 14 och 16 °C och en nederbörd på 450 mm.
En strontiumhalt som är högre än genomsnittet har identifierats i jordmånen: över 100 mg/kg i åtskilda skiften. Specifikt är mängderna mellan 111,67 och 158,41 mg/kg. Dessa mängder är långt större än i omkringliggande jord i det aktuella området, inklusive på platsen som kallas Los Canforrales där mängden är 76,59 mg/kg, och platsen Manteleros där den är 20,19 mg/kg. I det senare fallet är siffran nästan åtta gånger lägre än i La Jaraba.
Detta får direkta konsekvenser för de viner som har funnits ha strontiumhalter på över 2,2 mg/l, och så mycket som 3,3 mg/l i några viner. Dessa värden är avsevärt högre än i viner från närliggande områden, vilka har konstaterats ha halter på omkring 0,95 och 1,6 mg/l. Strontiumhalten i vinerna kan därför anses vara en tillförlitlig indikator med avseende på vinproduktionen i La Jaraba.
Vad beträffar produktionsmetoderna är fårgödsel från gårdens egen boskapsuppfödning det enda organiska materialet som används på vinodlingarna.
När det gäller bearbetningsmetoderna sätts alkoholjäsningen igång av druvornas egen mikrobiella flora och inte mer än 70 liter vin utvinns från 100 kg druvor vid pressningen.
Beskrivning av vinet
Vinerna från La Jaraba betingas av områdets jordmån och klimat. Dessa förhållanden ger det fenoliska innehållet intensitet, stabilitet och elegans. Vinerna uppvisar en imponerande struktur, mineralhalt och kropp. Det faktum att alla dessa viner lagras på fat och flaskor påverkar de organoleptiska egenskaperna, och resulterar i viner som har en djup körsbärsröd färg av medelstark till stark intensitet, med toner av röda och svarta bär som ger en generös och kraftig känsla i munnen. De innehåller högre halter av strontium än andra viner som produceras utanför det avgränsade området till följd av de höga nivåerna av ämnet i jordmånen i La Jaraba, vilket bidrar till att frambringa dessa fylliga viner med starka mineraliska och balsamiska toner.
Samband
Det avgränsade området är beläget i en sedimentfylld floddal med varierande mängder av kvartsit, kvarts samt kalksten och en strontiumhalt i jordmånen som är högre än genomsnittet, vilket sammantaget bidrar till att frambringa intensiva, aromatiska och fylliga viner med starka mineraliska och balsamiska smaker. Nivån av strontium ger dessa viner deras utmärkande egenskaper.
Även om området befinner sig inom La Mancha SUB skiljer det sig från La Mancha på grund av nedanstående faktorer.
Naturliga faktorer
Avgränsningen av området är baserad på att strontiumhalten i jordmånen är avsevärt högre än den i omkringliggande jord i närheten. Den höga halten ger de viner som produceras i området en tydligare mineralisk karaktär.
I en kartläggning av miljön som har tillhandahållits av sökanden går det att utläsa att strontiumhalterna utanför området är mellan 20 och 80 mg/kg, medan halterna inom det avgränsade området är mellan 110 och 160 mg/kg. Detta resulterar i att viner från området har ett strontiuminnehåll på mellan 2,5 och 3,3 mg/l, medan viner från omkringliggande vingårdar endast uppnår ett strontiuminnehåll på omkring 1 mg/l.
Utöver strontiuminnehåll som en faktor vid fastställande av områdets särprägel kan nämnas det faktum att området omges av en vidsträckt yta av stenek och barrträd, vilket skyddar det från de varma och torra östliga vindarna. Detta innebär att luftfuktigheten är större än i närliggande områden, vilket förlänger druvornas mognadsprocess. Det i sin tur resulterar i mer färg, tanniner och aromer hos frukten och således även hos vinet.
Mänskliga faktorer
De mest uppenbara skillnaderna mellan produktionsmetoderna för ”La Jaraba”-viner och viner i närliggande La Mancha SUB (i detta sammanhang beaktas lagrade röda viner från La Mancha, eftersom det är den enda typ av vin som produceras av ”La Jaraba”) är enligt följande:
|
SUB La Mancha |
”La Jaraba” |
Avvikelser |
|
> 11,5 volymprocent |
> 12,5 volymprocent |
Högre alkoholinnehåll |
|
< 10 mekv/l |
< 16,7 mekv/l |
Högre halt av flyktiga syror |
|
< 13 000 kg/ha |
< 11 000 kg/ha |
Lägre produktion per hektar |
|
≤ 1,6 mg/l |
≥ 2,2 mg/l |
Högre strontiuminnehåll |
Efter att området avgränsats utifrån halten av strontium i jordmånen, visar det sig att det för närvarande endast finns en vingård som producerar vin i området och den tillhör sökanden.
Det bör påpekas att denna är ägare av ett område som är större än det som inkluderas i det avgränsade området. Avgränsningen baserades således inte på sökandens innehav, utan på de miljöförhållanden som beskrivs ovan.
Dessutom kan andra producenter använda det registrerade namnet om de etablerar verksamhet inom det avgränsade geografiska området i framtiden, förutsatt att de uppfyller de villkor som anges i specifikationen. I själva verket täcker detta område omkring 75 hektar, vilket innebär att det är fullt möjligt för fler vingårdar att etablera sig där.
9. Väsentliga ytterligare villkor
Rättslig ram:
Nationell lagstiftning
Typ av ytterligare villkor:
Förpackning i det avgränsade geografiska området
Beskrivning av villkoret:
Vinerna kommer att tappas på flaska i produktionsområdet eftersom processen i samtliga fall avslutas med ett andra steg i vilket vinerna lagras på flaska i minst sex eller nio månader. Under denna period sker en reduktionsprocess som höjer vinernas kvalitet och gör att smaken avrundas. Vinerna är färdiga för konsumtion när de uppnår de organoleptiska egenskaper som anges i specifikationerna för varje typ av vin.
Länk till produktspecifikationen
http://pagina.jccm.es/agricul/paginas/comercial-industrial/consejos_new/pliegos/20161028_Pliego_Condiciones_PAGO_LA_JARABA_SCC.pdf
|
13.2.2019 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
C 57/10 |
KOMMISSIONENS GENOMFÖRANDEBESLUT
av den 6 februari 2019
om offentliggörande i Europeiska unionens officiella tidning av det sammanfattande dokument som avses i artikel 94.1 d i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1308/2013 och av hänvisningen till offentliggörandet av produktspecifikationen för ett namn inom vinsektorn
(”Vallegarcía” [SUB])
(2019/C 57/09)
EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR BESLUTAT FÖLJANDE
med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,
med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1308/2013 av den 17 december 2013 om upprättande av en samlad marknadsordning för jordbruksprodukter och om upphävande av rådets förordningar (EEG) nr 922/72, (EEG) nr 234/79, (EG) nr 1037/2001 och (EG) nr 1234/2007 (1), särskilt artikel 97.3, och
av följande skäl:
|
(1) |
Spanien har lämnat in en ansökan om skydd av namnet ”Vallegarcía” i enlighet med del II avdelning II kapitel I avsnitt 2 i förordning (EU) nr 1308/2013. |
|
(2) |
Kommissionen har kontrollerat ansökan i enlighet med artikel 97.2 i förordning (EU) nr 1308/2013 och har konstaterat att villkoren i artiklarna 93–96, 97.1, 100, 101 och 102 i den förordningen är uppfyllda. |
|
(3) |
För att göra det möjligt att lämna in förklaringar om invändningar i enlighet med artikel 98 i förordning (EU) nr 1308/2013 bör det sammanfattande dokument som avses i artikel 94.1 d i den förordningen och hänvisningen till det offentliggörande av produktspecifikationen som gjorts under det förberedande nationella förfarandet för att kontrollera ansökan om skydd av namnet ”Vallegarcía” offentliggöras i Europeiska unionens officiella tidning. |
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Enda artikel
Det sammanfattande dokument som utarbetats i enlighet med artikel 94.1 d i förordning (EU) nr 1308/2013 och hänvisningen till offentliggörandet av produktspecifikationen för namnet ”Vallegarcía” (SUB) finns i bilagan till detta beslut.
I enlighet med artikel 98 i förordning (EU) nr 1308/2013 ges rätt att göra invändningar mot skyddet av det namn som anges i första stycket i denna artikel inom två månader från det att detta beslut har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.
Utfärdat i Bryssel den 6 februari 2019.
På kommissionens vägnar
Phil HOGAN
Ledamot av kommissionen
BILAGA
SAMMANFATTANDE DOKUMENT
”VALLEGARCÍA”
PDO-ES-02085
Datum för inlämnande av ansökan: 13 april 2015
1. Namn som ska registreras
”Vallegarcía”
2. Typ av geografisk beteckning
SUB – Skyddad ursprungsbeteckning
3. Kategorier av vinprodukter
|
1. |
Vin |
4. Beskrivning av vinet eller vinerna
Vitt vin
Vitt vin med en intensiv gul färg samt aromer av stenfrukt, tropisk frukt och vita blommor av medelhög intensitet. I bakgrunden finns aromer av örtkryddor (lavendel och rosmarin), och vinet har en rostad eftersmak. Smaken är mjuk till en början, oljig, inga kanter, frisk och rund. Sedan går smaken över till behagliga aromer av stenfrukt, som följs av en rostad och något bitter eftersmak.
Värdet för den högsta totala alkoholhalten ska vara inom de gränser som fastställts i den relevanta EU-lagstiftningen.
Allmänna analytiska egenskaper
|
Högsta totala alkoholhalt (i volymprocent) |
|
|
Lägsta totala alkoholhalt (i volymprocent) |
12,5 |
|
Lägsta totala syrahalt |
4,1 gram per liter, uttryckt som vinsyra |
|
Högsta halt av flyktiga syror (i milliekvivalenter per liter) |
12,5 |
|
Högsta totala halt av svaveldioxid (i milligram per liter) |
160 |
Rött vin
Det röda vinet har en intensiv röd färg, med kanter i granatrött eller rubinrött med granattoner – en bra nyans. Medelhög intensitet, röda bär, aromer från Medelhavsområdets buskmarker och mineraler eller med balsamiska inslag av lavendel och aromer av rostat ekfat. Rundat, med en mild försmak, balanserat, något beskt.
Värdet för den högsta totala alkoholhalten ska vara inom de gränser som fastställts i den relevanta EU-lagstiftningen.
Allmänna analytiska egenskaper
|
Högsta totala alkoholhalt (i volymprocent) |
|
|
Lägsta totala alkoholhalt (i volymprocent) |
12 |
|
Lägsta totala syrahalt |
4,2 gram per liter, uttryckt som vinsyra |
|
Högsta halt av flyktiga syror (i milliekvivalenter per liter) |
20 |
|
Högsta totala halt av svaveldioxid (i milligram per liter) |
150 |
5. Vinframställningsmetoder
a) Grundläggande oenologiska metoder
Odlingsmetoder
Druvorna skördas helt för hand och placeras i backar. Druvorna sorteras först på vingården, där klasarna rensas, och sedan igen på sorteringsbordet när de anländer till vineriet.
Begränsningar beträffande vinframställningsprocessen
Druvorna tas emot på en nivå ovanför den nivå där tankens övre intag finns, så att det är nolltryck i röret, vilket gör att druvorna utsätts för en mindre aggressiv behandling.
Vid överföringen till tanken passerar fruktköttet en rörvärmeväxlare där temperaturen sänks. Detta gör att tanken vid behov hålls kyld under en viss tid, som kan variera beroende på vad oenologerna finner lämpligt. Denna maceration före jäsning gör att alla aromer i druvorna kan extraheras till en vattenlösning och ger även en stabilare färg.
Efter den kalla macerationen pressas de vita druvorna, och den must som blir kvar utfälls tills en lämplig turbiditet på 400–800 NTU uppnås. När jäsningen har påbörjats överförs en varierande proportion av musten till oanvända franska ekfat, där den jäser och lagras med bottensats i mellan fyra och sex månader. Både naturlig jäst och utvald jäst används vid alkoholjäsningen av de vita och röda vinerna. De vita vinerna jäser vid lägre temperaturer: minst 15 °C och högst 26 °C. Även den proportion av musten som jäser på fat hålls i minnet. De röda vinerna jäser vid en lägsta temperatur på 15 °C och högst 30 °C. Tiden för överföringen till tanken och för macerationen varierar beroende på oenologernas tekniska bedömning, men sträcker sig mellan 7 och 28 dagar.
De röda vinerna avtappas för hand. Druvresterna förs in i en pneumatisk press genom gravitationen, utan användning av pumpar, och överförs till använda fat där de får ligga tills det är dags för provsmakning. När alla vintyper har framställts, både självavrunna och pressade, och den malolaktiska jäsningen är klar provsmakas alla viner av en kommitté med oenologer, och de olika blandningarna bereds. De lagras sedan på franska ekfat.
Vinerna lagras på flaska under olika långa tidsperioder innan de släpps ut på marknaden.
b) Maximal avkastning
Viognier
11 500 kg druvor per hektar
75 hektoliter per hektar
Syrah
9 250 kg druvor per hektar
60 hektoliter per hektar
Merlot
8 500 kg druvor per hektar
55 hektoliter per hektar
Cabernet Sauvignon
8 500 kg druvor per hektar
55 hektoliter per hektar
Cabernet Franc
11 500 kg druvor per hektar
75 hektoliter per hektar
Petit Verdot
14 600 kg druvor per hektar
95 hektoliter per hektar
6. Avgränsat område
Det avgränsade området är fastighetsområde 448 i zon 9 i kommunen Retuerta del Bullaque, som är belägen i provinsen Ciudad Real. Det omfattar 1 521 hektar.
7. Huvudsakliga druvsorter
|
|
Cabernet Sauvignon |
|
|
Syrah |
|
|
Viognier |
8. Beskrivning av sambandet
Miljö (naturliga och mänskliga faktorer)
|
a) |
Vallegarcía är namnet på en dal med ett specifikt geologiskt substrat, Raña del Fresno, som kännetecknas av en särskild jordmånsbildning. De druvor som odlas i området har därför ett antal unika egenskaper (hög intensitet, aromatisk kvalitet och långvarig smakupplevelse). Den höga surhetsgraden och det låga pH-värdet i Vallegarcías jordmån är dessutom ovanliga jämfört med områden med liknande klimat. ”Vallegarcía” odlas i jordmån som har en unik markklassificering jämfört med de andra vingårdarna i Castilla-La Mancha. I ett forskningsprojekt utfört vid universitetet i Castilla-La Mancha (UCLM), Suelos vitícolas de Castilla-La Mancha: influencia en la composición de la uva (”Vinodlingsjorden i Castilla-La Mancha: inverkan på druvans sammansättning”), klassificerades de profiler som studerats i Vallegarcía som Typic Palexerult enligt Soil Taxonomy (Soil Survey Staff, 2006), och jordmånen Ultisol är typisk för raña-jord (Vidal m.fl., 2004). Av den vinodlingsjord som undersökts i forskningsprojektet tillhör endast tre av profilerna i Vallegarcía denna jordmån. Enligt klassificeringssystemet från FN:s livsmedels- och jordbruksorganisation (2007) klassificerades P1, P2 och P3 (de profiler som analyserats i UCLM:s rapport) som Cutanic Alisol (Ferric, Chromic), Cutanic Alisol (Ferric, Skeletic) och Cutanic Alisol (Ferric, Skeletic). Dessutom avspeglas jordmånens höga surhetsgrad i vinernas pH-värde och deras balanserade smak. Den låga kalciumhalten och de höga halterna av kisel, järn och aluminium är absolut inte typisk för vinodlingsjorden i Castilla-La Mancha. Det är intressant att jämföra dessa nivåer med nivåerna för områdets kalkjord, som normalt används för vinodling. Enligt uppgifter från Amorós m.fl. (2012b) skiljer sig kalciumhalten i Vallegarcías jord märkbart från de nivåer som finns i kalkjordens matjordslager (10,4∙kg-1 kontra 230 g∙kg-1). Omvänt är nivåerna av kisel (345,9 g∙kg-1) och järn (26,5 g∙kg-1) betydligt högre i jordmånen i det avgränsade området jämfört med Castilla-La Manchas kalkjord för vinodling (127,5 respektive 16,65 g∙kg-1). Aluminiumnivån i kalkjordens matjordslager ligger på cirka 33,4 g∙kg-1, medan nivån i Vallegarcías jordmån är 57,8 g∙kg-1. ”Vallegarcía”-vinerna kännetecknas av den låga kalciumhalten i jordmånen, vilket ger dem en annan karaktär jämfört med andra viner från Castilla-La Mancha. Värt att notera är den höga genomsnittsmängden av sällsynta jordartsmetaller (cerium, lantan och neodym) i Vallegarcías jordmån (83,5, 44,5 respektive 36,5 mg∙kg-1) jämfört med de genomsnittliga nivåerna regionalt (57,7, 23,5 och 21,6 mg∙kg-1) och globalt (55, 35,5 och 30,5 mg∙kg-1). Nivåerna av dessa jordartsmetaller är generellt sett högre i sur jord än i kalkjord (Amorós m.fl., 2012a). |
|
b) |
Floden Bullaque och dess forsar, som omger det avgränsade området, samt dalarnas friskhet och bergens skydd mot nordanvinden, skapar ett mikroklimat för vingården som mildrar de extrema förhållandena både under sommar och vinter. Detta gör att druvorna mognar helt. |
|
c) |
De stora temperaturskillnaderna mellan dag och natt, som beror på Vallegarcías höjd över havet, kombinerat med den höga nederbörden i området jämfört med andra delar av regionen, bidrar till att ge druvorna en utmärkt besk struktur, vilket gör dem mer lämpliga för lagring på fat och flaska. |
Beskrivning av vinet
”Vallegarcía”-vinerna kännetecknas av sin rundhet och avsaknad av kanter. De har även en utmärkt besk struktur som ger dem en fantastisk förmåga att utvecklas och stå sig över tid. De kan uppnå polyfenolvärden på mer än 50 mEq/l och en färgintensitet på över 12 AU (arbiträra enheter).
Vinernas intensitet och aromatiska kvalitet definieras av Medelhavsområdets intensiva buskmarker (cistusros och ljung) och balsamiska (timjan, rosmarin och lavendel) aromer samt en hög nivå av mineraler (svart skiffer och kvartsit). De lämnar en bitter eftersmak längst bak i halsen, vilket förlänger smaken av vinet.
Samband
Även den höga surhetsgraden och det låga pH-värdet i jordmånen i det avgränsade området är ovanliga. Den här kombinationen ger vinerna en bitter eftersmak längst bak i halsen, vilket förlänger smaken.
Dalarnas friskhet och bergens skydd mot nordanvinden har en mildrande effekt och bidrar till att ge vinerna deras rundhet och avsaknad av kanter. De stora temperaturskillnaderna mellan dag och natt, som beror på det avgränsade områdets höjd över havet, kombinerat med den höga nederbörden, bidrar till att ge druvorna en utmärkt besk struktur, vilket gör att vinerna kan uppnå polyfenolvärden på mer än 50 mEq/l och en färgintensitet på över 12 AU.
Även om det avgränsade området är omgivet av området för den skyddade ursprungsbeteckningen Castilla, skiljer sig dess egenskaper betydligt när det gäller följande:
Naturliga faktorer
Det geologiska substratet i Raña kännetecknas av dess höga surhetsgrad och låga pH-värde, liksom dalarnas friskhet, den höga nederbörden och bergens skydd mot nordanvinden, vilket skapar ett mikroklimat som skiljer sig stort från det närliggande området.
Den stora variationen i pH-värde vad gäller matjorden och det undre lagret av jordmånen, med en maximal variation på 4,1 i profil 2 (pH-värdet = 8,9 i Ap, pH-värdet = 4,8 i Btg1), samt den låga kalciumhalten, de höga halterna av kisel, järn och aluminium och den stora mängden sällsynta jordartsmetaller gör att Vallegarcía skiljer sig från resten av Castilla-La Mancha.
Mänskliga faktorer:
De mest uppenbara skillnaderna mellan produktionsmetoderna för Vallegarcía-vinerna och viner i angränsande områden, som omfattas av området för den skyddade ursprungsbeteckningen Castilla, är följande:
|
|
Castilla SGB |
Vallegarcía |
Skillnader |
|
Vita viner |
≥ 9 volymprocent |
≥ 12 volymprocent |
Högre alkohlhalt |
|
Röda viner |
≥ 10 volymprocent |
≥ 12 volymprocent |
Högre alkoholhalt |
|
Röda viner |
≤ 18 mEq/l |
≤ 20 mEq/l |
Högre halt av flyktiga syror |
|
Vita viner |
≤ 16 000 kg/ha |
≤ 11 500 kg/ha |
Lägre produktion per hektar |
|
Röda viner |
≤ 16 000 kg/ha |
≤ 14 600 kg/ha |
Lägre produktion per hektar |
|
|
|
> 50 mEq/l |
Mer polyfenoler |
|
|
|
> 12 AU |
Mer färg |
Området har avgränsats på grundval av dess miljö (det geologiska substratet i Raña, med dess höga surhetsgrad och låga pH-värde, samt skyddet från bergen). Det finns endast ett vineri i området, och detta ägs av den sökande.
Det är värt att notera att det avgränsade området täcker 1 521 hektar, att inga andra druvor odlas där och att inga andra vinerier än de som tillhör sökanden är belägna i området.
Dessutom kan andra producenter använda det registrerade namnet om de etablerar i det avgränsade geografiska området i framtiden, förutsatt att de uppfyller villkoren i specifikationen. Detta scenario är högst troligt eftersom det avgränsade området täcker 1 521 hektar och därmed har plats för fler vinerier.
9. Väsentliga ytterligare villkor
Rättslig ram
Nationell lagstiftning
Typ av ytterligare villkor
Förpackning i det avgränsade geografiska området
Beskrivning av villkoret
Vinerna måste tappas i produktionsområdet eftersom framställningen i samtliga fall avslutas med en andra period av lagring på flaska. Under denna period pågår en reduktionsprocess som förbättrar vinernas kvalitet och rundar ut smaken. De är redo att konsumeras när de får de organoleptiska egenskaper som angetts för varje typ av vin i specifikationen.
Länk till produktspecifikationen
http://pagina.jccm.es/agricul/paginas/comercial-industrial/consejos_new/pliegos/Pliego_Condiciones_Vallegarcia_20180719.pdf
|
13.2.2019 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
C 57/16 |
KOMMISSIONENS GENOMFÖRANDEBESLUT
av den 6 februari 2019
om offentliggörande i Europeiska unionens officiella tidning av det sammanfattande dokument som avses i artikel 94.1 d i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1308/2013 och av hänvisningen till offentliggörandet av produktspecifikationen för ett namn inom vinsektorn
(”Los Cerrillos” [SUB])
(2019/C 57/10)
EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR BESLUTAT FÖLJANDE
med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,
med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1308/2013 av den 17 december 2013 om upprättande av en samlad marknadsordning för jordbruksprodukter och om upphävande av rådets förordningar (EEG) nr 922/72, (EEG) nr 234/79, (EG) nr 1037/2001 och (EG) nr 1234/2007 (1), särskilt artikel 97.3, och
av följande skäl:
|
(1) |
Spanien har lämnat in en ansökan om skydd av namnet ”Los Cerrillos” i enlighet med del II avdelning II kapitel I avsnitt 2 i förordning (EU) nr 1308/2013. |
|
(2) |
Kommissionen har kontrollerat ansökan i enlighet med artikel 97.2 i förordning (EU) nr 1308/2013 och har konstaterat att villkoren i artiklarna 93–96, 97.1, 100, 101 och 102 i den förordningen är uppfyllda. |
|
(3) |
För att göra det möjligt att lämna in förklaringar om invändningar i enlighet med artikel 98 i förordning (EU) nr 1308/2013 bör det sammanfattande dokument som avses i artikel 94.1 d i den förordningen och hänvisningen till det offentliggörande av produktspecifikationen som gjorts under det förberedande nationella förfarandet för att kontrollera ansökan om skydd av namnet ”Los Cerrillos” offentliggöras i Europeiska unionens officiella tidning. |
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Enda artikel
Det sammanfattande dokument som utarbetats i enlighet med artikel 94.1 d i förordning (EU) nr 1308/2013 och hänvisningen till offentliggörandet av produktspecifikationen för namnet ”Los Cerrillos” (SUB) finns i bilagan till detta beslut.
I enlighet med artikel 98 i förordning (EU) nr 1308/2013 ges rätt att göra invändningar mot skyddet av det namn som anges i första stycket i denna artikel inom två månader från det att detta beslut har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.
Utfärdat i Bryssel den 6 februari 2019.
På kommissionens vägnar
Phil HOGAN
Ledamot av kommissionen
BILAGA
SAMMANFATTANDE DOKUMENT
”LOS CERRILLOS”
PDO-ES-02228
Datum för inlämnande av ansökan: 11 augusti 2016
1. Namn som ska registreras
”Los Cerrillos”
2. Typ av geografisk beteckning
SUB – Skyddad ursprungsbeteckning
3. Kategorier av vinprodukter
|
1. |
Vin |
4. Beskrivning av vinet eller vinerna
Rött vin av tempranillo, rött vin av tempranillo och cabernet sauvignon och rött vin av syrah.
Rött vin med purpuraktig eller körsbärsröd färg och violetta inslag. Aromen kännetecknas av frukt med blommiga dofter. Smaken är behaglig, frisk och välstrukturerad.
Högsta totala alkoholhalt ska ligga inom de lagliga gränserna i enlighet med relevant EU-lagstiftning.
Allmänna analytiska egenskaper
|
Högsta totala alkoholhalt (i volymprocent) |
|
|
Lägsta verkliga alkoholhalt (i volymprocent) |
12,5 |
|
Lägsta totala syrahalt |
4,8 gram per liter uttryckt som vinsyra |
|
Högsta halt av flyktiga syror (i milliekvivalenter per liter) |
15 |
|
Högsta totala halt av svaveldioxid (i milligram per liter) |
115 |
Rött vin av tempranillo och cabernet sauvignon (Colección Privada) och rött vin av cabernet sauvignon (Cabernet de Familia).
Körsbärsfärgat med inslag av granatrött/terrakotta. Arom av mogna frukter som kännetecknas av lakritstoner och balsamiska inslag. Smaken är fyllig, kraftig och strukturerad med rika och krämiga inslag efter lagring.
Högsta totala alkoholhalt ska ligga inom de lagliga gränserna i enlighet med relevant EU-lagstiftning.
Allmänna analytiska egenskaper
|
Högsta totala alkoholhalt (i volymprocent) |
|
|
Lägsta verkliga alkoholhalt (i volymprocent) |
13 |
|
Lägsta totala syrahalt |
4,8 gram per liter uttryckt som vinsyra |
|
Högsta halt av flyktiga syror (i milliekvivalenter per liter) |
16 |
|
Högsta totala halt av svaveldioxid (i milligram per liter) |
115 |
5. Vinframställningsmetoder
a) Grundläggande oenologiska metoder
Specifika oenologiska metoder
Endruvsvinerna framställs i behållare av rostfritt stål. De genomgår en lång förjäsning med kallmacerering i två till fem dagar vid en temperatur på 10–15 °C, följt av macerering under jäsning i en till två veckor vid temperaturer på 20–28 °C, tills alkoholjäsningen har slutförts.
De viner som ska lagras på fat framställs i behållare av rostfritt stål och genomgår macerering under jäsning i 15–25 dagar vid temperaturer på 25–30 °C. Under denna process utförs délestage för att bättre laka ur färgen och fenolföreningarna i den s.k. hatten som bildas längst upp vid jäsning tillsammans med skalen.
Begränsning avseende vinframställning
De druvor som används till vinframställning pressas inte, utan genomgår statisk dränering för att få viner av saft som trycks ut av druvornas egen tyngd. Resten av druvpressmassan genomgår varsam dynamisk dränering som resulterar i mycket låga avkastningar.
När den malolaktiska jäsningen har slutförts klaras vinerna på naturlig väg genom dekantering, snarare än genom kemisk behandling, och de överförs för lagring på 225 liters ekfat som används i högst sex år.
Vinerna tappas sedan för att reduktionsprocessen ska kunna ske och för att vinet ska uppnå optimalt skick för att drickas.
|
— |
Tempranillo: 100 % tempranillo som förvaras på ekfat i minst 30 dagar. |
|
— |
Syrah: 100 % syrah som lagras på ekfat i minst sex månader. |
|
— |
Tempranillo och cabernet sauvignon: blandning av tempranillo och cabernet sauvignon som lagras på ekfat i minst sex månader. |
|
— |
Colección Privada: blandning av tempranillo och cabernet sauvignon som lagras på ekfat i minst 13 månader. |
|
— |
Cabernet Sauvignon de Familia: 100 % cabernet sauvignon. Lagras i minst 24 månader på fat. Lagringsprocessen slutförs genom att vinet får vila på flaska i 18 månader. |
Odlingsmetoder
Under växtperioden utförs sommarbeskärning för att begränsa den naturliga tillväxten och förbättra avkastningen och därmed druvornas kvalitet.
Druvorna skördas på morgonen mellan kl. 5 och kl. 11 för att undvika att de skördas när temperaturen är hög, vilket säkerställer korrekt kallmacerering.
b) Maximal avkastning
Tempranillo
12 000 kg druvor per hektar
81,60 hektoliter per hektar
Cabernet sauvignon
10 000 kg druvor per hektar
68,00 hektoliter per hektar
Syrah
13 000 kg druvor per hektar
88,40 hektoliter per hektar
6. Avgränsat område
Det avgränsade området omfattar följande skiften i kommunen Argamasilla de Alba (Ciudad Real):
OMRÅDE/SKIFTE
|
109. |
62.63 |
|
111. |
15, 30 och 9001 |
|
131. |
71 |
|
151. |
115 till 121, 190, 277, 278, 9001, 9002, 9004 till 9006, 9008, 9023 |
|
160. |
8 till 13, 15, 16, 17, 21 till 23, 30, 31, 9003, 9005, 9006 |
|
161. |
14, 16 till 27, 31 till 33, 35, 9001 till 9004 |
|
162. |
1, 3 till 5, 7 till 8, 11 till 13, 17 till 18, 9001, 9002 |
|
163. |
1, 3, 4, 6 till 21, 9001, 9004 |
|
171. |
1, 3 till 7, 9004 till 9009, 011 till 012 |
|
173. |
2, 3, 9001, 9006, |
|
174. |
1, 3 till 12, 14, 15, 19, 20, 22, 23, 9001, 9003 till 9011, 9013 till 9020 |
|
175. |
1, 9001, 9002 |
|
176. |
3 till 18, 9001, 9003 |
|
177. |
18 till 23, 25 till 32, 66 till 72, 74, 89 till 111, 113, 114, 115, 118, 121, 124, 126, 127, 133, 9001 till 9005, 9008 till 9014, 9019, 9022, 9024 till 9029 |
|
178. |
6, 7, 9, 12 till 24, 30 till 31, 34 till 38, 40 till 60, 9001 till 9004, 9006 till 9061 |
|
180. |
1, 2, 5, 9, 9005 till 9007 |
|
181. |
60, 9001, 9002 |
|
194. |
45, 71, 73, 74, 76, 79, 82, 9002, 9009, 9011, 9028, 8 |
|
195. |
10 till 20, 22 till 28, 30, 32, 33, 35, 37 till 57, 86, 88, 93, 94, 95, 96, 99 till 108, 112, 114, 118, 119, 9001 till 9006, 9008 till 9014, 9016 till 9018 |
7. Huvudsaklig(a) druvsort(er)
|
|
TEMPRANILLO – CENCIBEL |
|
|
CABERNET SAUVIGNON |
|
|
SYRAH |
8. Beskrivning av sambandet
Omgivning (naturliga och mänskliga faktorer)
Det särskilda området för ”Los Cerrillos” omfattar hela Vega Alta-delen av floden Guadiana. Det 60 km2 stora området börjar vid källan till floden Guadiana, 3 km uppströms Peñarroya-dammen, och sträcker sig över 7 km nedströms dammen mot Argamasilla de Alba, vilket även visas på den militära karta över Spanien som ritades 1975.
Guadiana-floden rinner genom det avgränsade området, som är beläget vid Peñarroya-reservoaren på 695 meters höjd över havet och omges av kullar som fungerar som en topografisk broms för växtperioden; kullarna mildrar de höga nattemperaturer som stimulerar druvornas polyfenoliska mognad och förbättrar ventilationen.
Jordmånen består främst av kalksten. Bergarten är huvudsakligen märgel, en blandning av okonsoliderad kalksten och lera. Den har en lerartad textur och ett pH-värde på runt 8.
Området har ett kontinentalt medelhavsklimat som kännetecknas av heta somrar och kalla vintrar. Temperatursvängningarna kan ibland nå 45 °C och dag- och nattemperaturerna skiljer sig stort under hela året. Himlen är klar 80 % av året med vanligtvis över 2 500 årliga soltimmar.
På grund av ”Los Cerrillos” närhet till Guadiana-floden skiljer sig detta område avsevärt från de angränsande områdena. Det har mycket högre nederbörd än resten av Kastilien-La Mancha och temperaturerna är inte lika extrema som i de omgivande områdena söder- och västerut. Skörden sker runt 15–20 dagar senare än i resten av området.
Processen délestage används under hela alkoholjäsningen: man använder vinframställningsmetoder där de druvor som framställs till vin inte pressas, utan i stället genomgår statisk dränering för att få viner av saft som trycks ut av druvornas egen tyngd, vilket leder till hektoliter per hektar-avkastningar på 62–68 %; vinerna klaras på naturlig väg genom dekantering.
Beskrivning av vinet
Rött vin med purpuraktig eller körsbärsröd färg och violetta eller vinröd-rödbruna inslag. Aromen kännetecknas av frukt med blommiga dofter eller mogen frukt med lakritstoner och balsamiska inslag. Smaken är frisk, behaglig och välstrukturerad med rika och krämiga inslag efter lagring.
Till följd av allt ovanstående kan vinernas alkoholhalt överstiga 14 %. I kombination med en lämplig syrahalt passar denna alkoholhalt perfekt, vilket gör det mycket viktigt att fastslå bästa möjliga skördetid genom att noggrant kontrollera druvornas mognad.
Vinerna har en polyfenolhalt på upp till 80 milliekvivalenter per liter och är extraktrika, aromatiska och fint färgade, med upp till 18 absorbansenheter (summan av absorbansen vid 420, 520 och 620 nanometer) i färgpoäng och en antocyaninhalt på upp till 800 milligram per liter.
Samband
Platsen för det avgränsade området med plio-kvartära lösa material, hård kalksten, märgel och ockra ger fint färgade viner med den karakteristiska mineraliseringen, som kan uppnå så många som 18 färgpoäng.
”Los Cerrillos”-vinodlingarna är belägna bredvid Peñarroya-reservoaren på 695 meters höjd över havet, omgivna av kullar. Det innebär att temperaturen i området är sval, vilket – tillsammans med den sena skörden – främjar fotosyntes och bildande av bär och socker. Det sänker pH-värdet, ökar syrahalten och leder till en fenolföreningshalt på upp till 80 milliekvivalenter per liter och en högre antocyaninhalt (upp till 800 milligram per liter).
Användningen av processen délestage under hela alkoholjäsningen, metoden att inte pressa druvorna samt den naturliga klarningsprocessen genom dekantering ger upphov till viner med mer blommiga än fruktiga aromer och lagrade viner med kryddiga, rostade toner av lakrits och balsamiska inslag.
Även om det avgränsade geografiska området är omgivet av SUB La Mancha skiljer sig dess egenskaper avsevärt från det angränsade avgränsade området vad gäller följande faktorer:
|
AOP La Mancha |
”Los Cerrillos” |
Skillnader |
|
≥ 11,5 volymprocent |
≥ 12,5 volymprocent |
Högre alkoholhalt |
|
≤ 10 mekv/l |
≤ 15 mekv/l |
Högre halt av flyktiga syror |
|
74 % |
68 % |
Färre hl/ha |
|
— |
> 40 mekv/l |
Fler polyfenoler |
Mot bakgrund av den kalkiga jordmånen, märgelberget, höjden över havet och flodens inverkan finns det bara en vinproducerande vingård i det avgränsade området och den ägs av sökanden.
Det är viktigt att notera att det avgränsade området omfattar 1 570 hektar som tillhör olika ägare, men att inga andra vinstockar har planerats och inga andra vinproducenter finns där. Avgränsningen utfördes därför på grundval av miljöförhållandena, enligt beskrivningen ovan.
Om andra producenter skulle börja bedriva verksamhet i det avgränsade geografiska området i framtiden får även dessa använda det registrerade namnet, förutsatt att de uppfyller villkoren i specifikationen. Med tanke på att det avgränsade området omfattar 1 570 hektar är det fullt möjligt att andra vinproducenter kommer att börja bedriva verksamhet där.
9. Väsentliga ytterligare villkor
Rättslig ram
Nationell lagstiftning
Typ av ytterligare villkor
Förpackning i det avgränsade geografiska området
Beskrivning av villkoret
Vinerna kommer att tappas i produktionsområdet, eftersom processen under alla omständigheter slutförs med en andra lagringsfas på flaska. Denna period omfattar en reduktionsprocess som främjar vinernas kvalitet genom att avrunda deras smak. De är färdiga att konsumeras när de har de organoleptiska egenskaper som fastställs i specifikationerna för varje vintyp.
Länk till produktspecifikationen
http://pagina.jccm.es/agricul/paginas/comercial-industrial/consejos_new/pliegos/Los_Cerrillos_pliego_condiciones_20180719.pdf
|
13.2.2019 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
C 57/22 |
Ny nationell sida på euromynt som är avsedda att sättas i omlopp
(2019/C 57/11)
Nationell sida på det nya minnesmynt med valören 2 euro som är avsett att sättas i omlopp och som utges av Frankrike
Euromynt avsedda att sättas i omlopp är lagliga betalningsmedel i hela euroområdet. För att informera alla som hanterar mynt, liksom den breda allmänheten, offentliggör kommissionen utformningen av alla nya euromynt (1). I enlighet med rådets slutsatser av den 10 februari 2009 (2) får medlemsstaterna i euroområdet och de länder som har ingått ett monetärt avtal med Europeiska unionen om utgivning av euromynt ge ut minnesmynt med valören 2 euro avsedda att sättas i omlopp, om vissa villkor är uppfyllda. Dessa mynt har samma tekniska egenskaper som andra euromynt med valören 2 euro, men deras nationella sida har ett minnes- eller jubileumsmotiv med högt nationellt eller europeiskt symbolvärde.
Utgivande land : Frankrike
Tema : 30-årsminnet av Berlinmurens fall
Beskrivning : Berlinmuren föll för trettio år sedan. Det var en händelse som inte bara inverkade på det tyska samhället, utan som också fick globala konsekvenser. Den 9 november 1989 markerade slutet på kalla kriget och aviserade en ny tid av avspänning efter flera årtionden av internationella spänningar. Det var det första steget mot en återförening av ett av Europeiska unionens ledande länder. Förändringen stadfästes sedermera i Två plus fyra-fördraget, med Frankrike som en av signatärerna. Därefter kunde Europeiska unionen hälsa 16 miljoner nya medborgare välkomna på bara ett år. Strukturellt och ekonomiskt var det nästan som att välkomna ett helt nytt land!
Åtsidan upptas av ett avsnitt av Berlinmuren, med öppning efter ett fallet block i mitten, som släpper fram fredsduvor och jublande människor. I bakgrunden syns Brandenburger Tor, den främsta symbolen för Berlin. Till vänster inskriften: ”30 ANS DE LA CHUT DU MUR DE BERLIN/30 JAHRE MAUERFALL”. Nedtill anges utgivningsåret ”2019” och till höger beteckningen för det utgivande landet ”RF” (République française).
I myntets yttre fält återfinns EU-flaggans tolv stjärnor.
Myntupplaga : 10 miljoner
Utgivning :
31 januari 2019(1) Se EGT C 373, 28.12.2001, s. 1, för upplysningar om nationella sidor på alla mynt som gavs ut 2002.
(2) Se slutsatserna från rådets möte (ekonomiska och finansiella frågor) den 10 februari 2009 och kommissionens rekommendation av den 19 december 2008 om gemensamma riktlinjer för utformningen av euromyntens nationella sidor och utgivningen av euromynt avsedda att sättas i omlopp (EUT L 9, 14.1.2009, s. 52).
|
13.2.2019 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
C 57/23 |
Ny nationell sida på euromynt som är avsedda att sättas i omlopp
(2019/C 57/12)
Nationell sida på det nya minnesmynt med valören 2 euro som är avsett att sättas i omlopp och som utges av Irland
Euromynt avsedda att sättas i omlopp är lagliga betalningsmedel i hela euroområdet. För att informera alla som hanterar mynt, liksom den breda allmänheten, offentliggör kommissionen utformningen av alla nya euromynt (1). I enlighet med rådets slutsatser av den 10 februari 2009 (2) får medlemsstaterna i euroområdet och de länder som har ingått ett monetärt avtal med Europeiska unionen om utgivning av euromynt ge ut minnesmynt avsedda att sättas i omlopp, om vissa villkor är uppfyllda. Ett av dessa villkor är att endast valören 2 euro får användas. Dessa mynt har samma tekniska egenskaper som andra euromynt med valören 2 euro, men deras nationella sida har ett minnes- eller jubileumsmotiv med högt nationellt eller europeiskt symbolvärde.
Utgivande land : Irland
Tema : 100-årsminnet av inrättandet av Dáil Éireann (Irlands parlament)
Beskrivning : På åtsidan visas det första sammanträdet i Dáil Éireann i ”Round Room”. Styret av den irländska nationen började den 21 januari och sammanträdet hölls helt och hållet på iriska för att markera mötets symboliska karaktär. Den stora runda salen i Mansion House välver sig över den månghövdade församlingen i nationens första valda Dáil. I mitten av motivet återfinns inskriften ”An Chéad Dáil” tillsammans med året ”1919” upptill i traditionell uncialskrift. Nedtill landets namn samt präglingsåret ”ÉIRE 2019”.
I myntets yttre fält återfinns EU-flaggans tolv stjärnor.
Myntupplaga : 1 000 000 mynt
Utgivning : Januari 2019
(1) Se EGT C 373, 28.12.2001, s. 1, för upplysningar om nationella sidor på alla mynt som gavs ut 2002.
(2) Se slutsatserna från rådets möte (ekonomiska och finansiella frågor) den 10 februari 2009 och kommissionens rekommendation av den 19 december 2008 om gemensamma riktlinjer för utformningen av euromyntens nationella sidor och utgivningen av euromynt avsedda att sättas i omlopp (EUT L 9, 14.1.2009, s. 52).
V Yttranden
ADMINISTRATIVA FÖRFARANDEN
Europeiska investeringsbanken
|
13.2.2019 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
C 57/24 |
Inbjudan att lämna projektförslag
EIB-institutet erbjuder ett nytt EIBURS-sponsorprogram inom sitt kunskapsprogram
(2019/C 57/13)
Inom ramen för EIB-institutets kunskapsprogram ges forskningsbidrag via olika projekt, varav ett är
EIBURS (EIB University Research Sponsorship Programme).
EIBURS ger bidrag till universitetsinstitutioner eller forskningscentrum som är knutna till universitet i EU och i kandidatländer eller potentiella kandidatländer som arbetar med forskningsteman som är av stort intresse för banken. EIBURS-sponsorprogrammet, som uppgår till 100 000 euro per år under en treårsperiod, kommer att tilldelas på konkurrensbasis till intresserade universitetsinstitutioner eller forskningscentrum som har erkända specialistkunskaper inom det utvalda området. De vinnande förslagen ska innefatta leverans av en mängd olika arbeten som blir föremål för ett avtal med Europeiska investeringsbanken (EIB).
För det akademiska året 2019/2020 efterlyser EIBURS nu projektförslag avseende ett nytt forskningstema:
”Att införliva kriterier för miljö, samhällsansvar och bolagsstyrning (ESG-kriterier) i kreditanalyser och kreditvärderingar”
1. Fokus för projektet
Syftet med projektet är att ta fram en formell metod, med stöd i noggrann akademisk forskning, för att införliva kriterier för miljö, samhällsansvar och bolagsstyrning (ESG-kriterier) i kreditanalyser och kreditutvärderingar.
Inom tillgångsallokeringsbranschen finns en tydlig trend med att hållbarhetskriterier införlivas i investeringsportföljerna. Sju av de tio största tillgångsinnehavarna tillämpar hållbarhetskriteriet för samtliga tillgångar, och samtidigt ökade de hållbara investeringstillgångarna i Europa, USA och Kanada från 13 biljoner amerikanska dollar 2012 till 23 biljoner amerikanska dollar 2016. Vid en ESG-konferens som nyligen anordnades av Moody's angav merparten emittenter och investerare att de ansåg att införandet av ESG-faktorer var en permanent förändring inom investeringsvärlden. Nästan en tredjedel trodde att detta skulle bli allt vanligare inom tre till fem års tid, och ingen ansåg att ESG var irrelevant. I samma undersökning ansåg 80 procent att beräknings- och utformningsaspekten är den som vållar störst problem vid införlivandet av ESG-kriterier i kreditanalyser.
I maj 2016 offentliggjorde det internationella nätverket av investerare, Principles for Responsible Investment (PRI), ett utlåtande om tillämpningen av ESG-kriterier i kreditbetyg. Utlåtandet fick stöd av mer än 135 investerare med förvaltade tillgångar på över 27 biljoner amerikanska dollar och 17 kreditvärderingsinstitut. I utlåtandet medgav nätverket att ESG-faktorer kan påverka låntagarnas kassaflöden och sannolikheten att de inte kommer att kunna uppfylla sina skuldförbindelser och att de därmed är viktiga delar som kreditvärderingsinstituten måste beakta när de bedömer låntagarnas kreditvärdighet. Som svar på detta har de två största kreditvärderingsinstituten (Moody's och S&P) nyligen offentliggjort rapporter om hur de införlivar ESG-faktorer i sina kreditvärderingsmetoder.
På lagstiftningssidan bekräftade Europeiska kommissionen (”kommissionen”) den 24 maj 2018 de första fyra lagstiftningsförslagen i dess handlingsplan för hållbar finansiering, vilka innefattade riktmärken, gröna definitioner, skyldigheter för investerare och detaljhandelsinvesteringar. När det gäller ESG-kriterierna planerar kommissionen att införa krav om rapportering av hur institutionella investerare och kapitalförvaltare införlivar ESG-faktorer i sina riskbedömningsförfaranden.
Vidare anger kommissionen uttryckligen att den kommer att samarbeta med alla berörda parter för att införa hållbarhetsfaktorer i kreditvärderingsinstitutens bedömningar och kring frågor som rör ”den eventuella uppkomsten av nya kreditvärderingsinstitut som beaktar dessa mål”. Kommissionen medger att inriktningen på dem som forskar på mycket stora emittenter inverkar negativt på mindre emittenters attraktionskraft och välkomnar lösningar för att ge mindre aktörer fortsatt marknadstillträde.
Resultatet av metoden/slutprodukten bör offentliggöras på marknaden.
2. Den föreslagna handlingsplanen
Projektet är en förutsättningslös forskningsinsats på ett område inom vilket ett begränsat akademiskt arbete har bedrivits. Det är för tidigt att ge utförlig information om vilken metod som ska följas. En av de saker som forskningsinsatsen först och främst ska leda fram till är en fastställd, relevant forskningsmetod. På detta tidiga stadium är dock tanken att man bör bedriva forskningen med vissa uppgifter som utgångspunkt för att nå fram till en fungerande metod:
|
1. |
Analys av tillhörande litteratur: Noggrann och uttömmande sökning i tillhörande akademisk och praktisk litteratur. Det finns en utbredd uppfattning att ESG-faktorer inte enbart påverkar företagsvärdet utan även kreditbetygen, trots att ett relativt begränsat akademiskt arbete har gjorts på området, liksom tidigare nämnts. |
|
2. |
Insamling av basdata: Insamling av de data som ska användas för att genomföra analyser av olika modeller och strategier. Detta bör innefatta utförliga uppgifter om kreditrisk samt ESG- och klimatriskkriterier inom olika sektorer och på olika geografiska platser. En viktig del i projektet är att uppgifterna är tillförlitliga och av god kvalitet, och framför allt att arbetet kan baseras på ett tillräckligt stort urval av historiska data. |
|
3. |
Dataanalys: Huvudsyftet med forskningen bör vara att få kännedom om hur ESG-faktorerna påverkar kreditbetygen, men det bör även göras en analys av hur faktorerna påverkar avkastningen på kreditobligationer. Som en del i arbetet ska en bedömning göras av den relativa betydelsen av de tre faktorerna, där E står för miljö, S för samhällsansvar och G står för bolagsstyrningen, och bedömningen ska göras på både individuell stock- och sektorsnivå. |
|
4. |
Testning och kalibrering av strukturella kreditriskmodeller: Utveckling av en metod för ett formellt införlivande av ESG-faktorer i kreditbetyg; att analysera förhållandet mellan ESG-faktorer och kreditrisk som värderats av finansmarknaderna och undersöka effekterna i form av kreditbetyg och analysmetod. Man bör lägga särskild vikt vid att finjustera och kalibrera modellerna för att säkerställa att de är lämpade för att analysera vanliga ekonomiska riskfaktorer på makro- och mikronivå, men även icke-ekonomiska riskfaktorer. |
|
5. |
Scenarieanalys: Föregående analys bör ge ett efterhandsperspektiv på ESG-faktorernas påverkan på kreditrisken, men den kan inte ge beslutsfattarna någon information om de förväntade effekterna av extrema händelser eller scenarier (t.ex. klimatscenarier) på lång sikt. Scenarieanalysen förväntas vara viktig för att göra en komplett mätning av ESG-faktorernas påverkan på kreditbetygen i ett efterhandsperspektiv. |
|
6. |
Tillförlitlighetskontroller: En rad tillförlitlighetskontroller bör göras, inklusive av kreditbetyg för att försöka visa huruvida värdepapper med låga ESG-poäng generellt sett oftare uppvisar en större efterföljande avkastningsvolatilitet än värdepapper med samma betyg och högre ESG-poäng. Vidare bör man göra en noggrann analys där man bedömer huruvida införandet av ytterligare kvantitativa indikatorer från steg 4 och 5 bör vara en förklaring till de tvärsnittliga skillnaderna när det gäller avkastningsvolatilitet som inte enbart kan förklaras med olika kreditbetyg. |
|
7. |
Framtagande av en formell metod för införlivande av ESG-faktorer i kreditbetyg: Det förväntas att en heltäckande metod föreslås för införlivande av ESG-faktorer i kreditbetyg utifrån det forskningsarbete som har bedrivits. |
Enligt vad EIB vet har det ännu inte tagits fram någon integrerad betygsättningsmetod där ESG-kriterierna ingår. Forskningsprojektet bör därför leda till att metoden utvecklas och särskilt inriktas på mindre emittenter, så att den anpassas till kommissionens krav att ge mindre aktörer marknadstillträde.
Förslagen ska inges på engelska senast den 15 april 2019, kl. 24:00 (CET). Förslag som inges efter detta datum kommer inte att beaktas. Förslagen ska skickas med e-post till följande adress:
Events.EIBInstitute@eib.org
För mer uttömmande information om urvalsprocessen inom EIBURS och om EIB-institutet, se http://institute.eib.org/
FÖRFARANDEN FÖR GENOMFÖRANDE AV KONKURRENSPOLITIKEN
Europeiska kommissionen
|
13.2.2019 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
C 57/27 |
Förhandsanmälan av en koncentration
(Ärende M.9211 – Transdigm Group/Esterline Technologies)
(Text av betydelse för EES)
(2019/C 57/14)
1.
Europeiska kommissionen mottog den 4 februari 2019 en anmälan av en föreslagen koncentration i enlighet med artikel 4 i rådets förordning (EG) nr 139/2004 (1).Denna anmälan berör följande företag:
|
— |
Transdigm Group Incorporated (Transdigm, Förenta staterna). |
|
— |
Esterline Technologies Corporation (Esterline, Förenta staterna). |
Transdigm förvärvar, på det sätt som avses i artikel 3.1 b i koncentrationsförordningen, ensam kontroll över hela Esterline.
Koncentrationen genomförs genom ett offentligt bud tillkännagivet den 10 oktober 2018.
2.
De berörda företagen bedriver följande affärsverksamhet:— Transdigm: utformning, tillverkning och tillhandahållande av tekniska komponenter, system och delsystem för luftfart. Produkterna används både för civila och militära luftfartyg.
— Esterline: utformning, tillverkning och saluföring av avancerade tekniska produkter, i huvudsak till kunder inom luftfarts- och försvarssektorn. Produkterna används även inom sektorerna för järnväg, sjukvård och spel.
3.
Kommissionen har vid en preliminär granskning kommit fram till att den anmälda transaktionen kan omfattas av koncentrationsförordningen, dock med det förbehållet att ett slutligt beslut i denna fråga fattas senare.
4.
Kommissionen uppmanar berörda tredje parter att till den lämna eventuella synpunkter på den föreslagna koncentrationen.Synpunkterna ska ha kommit in till kommissionen senast tio dagar efter detta offentliggörande. Följande referens bör alltid anges:
M.9211 – Transdigm Group/Esterline Technologies
Synpunkterna kan sändas till kommissionen per e-post, per fax eller per brev. Använd följande kontaktuppgifter:
|
E-post: COMP-MERGER-REGISTRY@ec.europa.eu |
|
Fax +32 22964301 |
|
Adress: |
|
Europeiska kommissionen |
|
Generaldirektoratet för konkurrens |
|
Registreringsenheten för företagskoncentrationer |
|
1049 Bryssel |
|
BELGIEN |
(1) EUT L 24, 29.1.2004, s. 1 (koncentrationsförordningen).
|
13.2.2019 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
C 57/28 |
Förhandsanmälan av en koncentration
(Ärende M.9247 – MC/Franz Haniel/ELG)
Ärendet kan komma att handläggas enligt ett förenklat förfarande
(Text av betydelse för EES)
(2019/C 57/15)
1.
Europeiska kommissionen mottog den 6 februari 2019 en anmälan av en föreslagen koncentration i enlighet med artikel 4 i rådets förordning (EG) nr 139/2004 (1).Denna anmälan berör följande företag:
|
— |
Mitsubishi Corporation (Japan). |
|
— |
ELG GmbH (ELG, Tyskland), under ensam kontroll av Franz Haniel & Cie. GmbH (Franz Haniel, Tyskland). |
|
— |
ELG Carbon Fibre Limited (ECF, Förenade kungariket), ett helägt dotterbolag till ELG. |
Mitsubishi Corporation och Franz Haniel förvärvar, på det sätt som avses i artikel 3.1 b i koncentrationsförordningen, fullständig kontroll över ECF. ECF kontrolleras för närvarande helt av Franz Haniel.
Koncentrationen genomförs genom förvärv av aktier.
2.
De berörda företagen bedriver följande affärsverksamhet:— Mitsubishi Corporation: utvecklings- och företagsverksamhet inom en rad olika branscher, inklusive miljö och infrastruktur, tillverkning, finans, energi, metaller, maskiner, kemikalier och livsmedel.
— ELG: handel, bearbetning och återvinning av råvaror till industrin för rostfritt stål samt material med hög prestanda som t.ex. kolfibrer.
— ECF: återvinning av kolfiber från tillverkningsavfall och uttjänta kompositkomponenter; tillverkning av återvunna kolfiberbaserade produkter.
3.
Kommissionen har vid en preliminär granskning kommit fram till att den anmälda transaktionen kan omfattas av koncentrationsförordningen, dock med det förbehållet att ett slutligt beslut i denna fråga fattas senare.Det bör noteras att detta ärende kan komma att handläggas enligt ett förenklat förfarande, i enlighet med kommissionens tillkännagivande om ett förenklat förfarande för handläggning av vissa koncentrationer enligt rådets förordning (EG) nr 139/2004 (2).
4.
Kommissionen uppmanar berörda tredje parter att till den lämna eventuella synpunkter på den föreslagna koncentrationen.Synpunkterna ska ha kommit in till kommissionen senast tio dagar efter detta offentliggörande. Följande referens bör alltid anges:
M.9247 – MC/Franz Haniel/ELG
Synpunkterna kan sändas till kommissionen per e-post, per fax eller per brev. Använd följande kontaktuppgifter:
|
E-post: COMP-MERGER-REGISTRY@ec.europa.eu |
|
Fax +32 22964301 |
|
Adress: |
|
Europeiska kommissionen |
|
Generaldirektoratet för konkurrens |
|
Registreringsenheten för företagskoncentrationer |
|
1049 Bryssel |
|
BELGIEN |
(1) EUT L 24, 29.1.2004, s. 1 (koncentrationsförordningen).
|
13.2.2019 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
C 57/29 |
Förhandsanmälan av en koncentration
(Ärende M.9145 – Kongsberg Gruppen/Rolls-Royce Commercial Marine)
Ärendet kan komma att handläggas enligt ett förenklat förfarande
(Text av betydelse för EES)
(2019/C 57/16)
1.
Europeiska kommissionen mottog den 6 februari 2019 en anmälan av en föreslagen koncentration i enlighet med artikel 4 och till följd av ett hänskjutande i enlighet med artikel 4.5 i rådets förordning (EG) nr 139/2004 (1).Denna anmälan berör följande företag:
|
— |
Kongsberg Gruppen ASA (Kongsberg, Norge), |
|
— |
Rolls-Royce plc:s verksamhet riktad mot kommersiell sjöfart omfattande produkter, system och eftermarknadstjänster (Rolls-Royce Commercial Marine, Förenade kungariket). |
Kongsberg förvärvar, på det sätt som avses i artikel 3.1 b i koncentrationsförordningen, ensam kontroll över hela Rolls-Royce Commercial Marine.
Koncentrationen genomförs genom förvärv av tillgångar.
2.
De berörda företagen bedriver följande affärsverksamhet:— Kongsberg: holdingbolag inom Kongsbergkoncernen som tillhandahåller tekniska system och lösningar för användning inom sektorerna för sjöfart, försvar, luftfart, olja och gas.
— Rolls-Royce Commercial Marine: den kommersiella sjöfartsverksamheten inom Rolls-Roycekoncernen som tillhandahåller komponenter, system och digitala element främst avsedda för civila fartyg. Rolls-Royces verksamhet för elkraftsystem ingår inte.
3.
Kommissionen har vid en preliminär granskning kommit fram till att den anmälda transaktionen kan omfattas av koncentrationsförordningen, dock med det förbehållet att ett slutligt beslut i denna fråga fattas senare.Det bör noteras att detta ärende kan komma att handläggas enligt ett förenklat förfarande, i enlighet med kommissionens tillkännagivande om ett förenklat förfarande för handläggning av vissa koncentrationer enligt rådets förordning (EG) nr 139/2004 (2).
4.
Kommissionen uppmanar berörda tredje parter att till den lämna eventuella synpunkter på den föreslagna koncentrationen.Synpunkterna ska ha kommit in till kommissionen senast tio dagar efter detta offentliggörande. Följande referens bör alltid anges:
M.9145 – Kongsberg Gruppen/Rolls-Royce Commercial Marine
Synpunkterna kan sändas till kommissionen per e-post, per fax eller per brev. Använd följande kontaktuppgifter:
|
E-post: COMP-MERGER-REGISTRY@ec.europa.eu |
|
Fax +32 22964301 |
|
Adress: |
|
Europeiska kommissionen |
|
Generaldirektoratet för konkurrens |
|
Registreringsenheten för företagskoncentrationer |
|
1049 Bryssel |
|
BELGIEN |
(1) EUT L 24, 29.1.2004, s. 1 (koncentrationsförordningen).