ISSN 1725-2504 |
||
Europeiska unionens officiella tidning |
C 140E |
|
Svensk utgåva |
Meddelanden och upplysningar |
48 årgången |
SV |
|
I (Meddelanden)
EUROPAPARLAMENTET
SESSIONEN 2004-2005
Måndag 13 september 2004
9.6.2005 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
CE 140/1 |
PROTOKOLL
(2005/C 140 E/01)
SAMMANTRÄDETS GÅNG
ORDFÖRANDESKAP: Josep BORRELL FONTELLES
Talman
1. Återupptagande av sessionen
Sammanträdet öppnades kl. 17.05.
2. Meddelande från talmannen
Talmannen meddelade att han kl. 12.00 på tisdagen skulle uppmana parlamentet att hålla en tyst minut till minne av offren för gisslandramat i Beslan och terrorismens alla andra offer samt att han skulle tala mer om terrorismens plågor i sitt tal på tisdagen kl. 9.00. Han angav att han hade uppmanat medlemsstaternas statsoch regeringschefer att se till att alla skolor anslöt sig till denna tysta minut. Han lade även till att han efter varje terrordåd på parlamentets vägnar betygat sitt deltagande med offrens familjer. Dessutom vädjade han till de gisslantagare som tagit två italienska frivilligarbetare och två franska journalister som gisslan i Irak och åminde om den olycka som patriarken Petros VII fallit offer för.
3. Justering av protokollet från föregående sammanträde
Protokollet från föregående sammanträde justerades.
4. Inkomna dokument
Talmannen hade mottagit följande dokument:
1) |
från rådet och kommissionen
|
2) |
från parlamentets utskott
|
3) |
från ledamöterna
|
5. Framställningar
Följande framställningar som tagits upp i registret under nedanstående datum hade, i enlighet med artikel 191.5 i arbetsordningen, hänvisats till behörigt utskott:
23 juli 2004
Mihalis Stegioulas (nr 560/2004),
Serafeim Stavrou (Friends of the Mountain and Sea Association) (nr 561/2004),
Raúl Arturo Sánchez Martínez (nr 562/2004),
José Ramón Martínez Robles (nr 563/2004),
José Renato Núñez da Silva (nr 564/2004),
Manel Ramon i Fuentes (Ajuntament d'Altafulla) (nr 565/2004),
Emeterio Peñil González (nr 566/2004),
Katia Pérez Sánchez (nr 567/2004),
Sebastián Arévalo Crespo (Plataforma para la Defensa de la Sierra de Alconera - La Lapa y su Entorno) (nr 568/2004),
Raúl Palacio Portillo (Asociación Karrantza Naturala) (nr 569/2004),
Piero Soave (nr 570/2004),
Olivier Naulot (nr 571/2004),
Brigitte Verhauwaert (nr 572/2004),
Patric Renaudot (nr 573/2004),
Francis Augias (nr 574/2004),
Claude Le Duigou (nr 575/2004),
Colette Carichiopulo (Ligue pour la Protection des Oiseaux) (nr 576/2004),
Femmes Solidaires-Clara Magazine (nr 577/2004),
Roselyne Boivin (Pierrefitte Palestine Association pour la Paix) (nr 578/2004),
Yasmin Hohenstaufen (Gran Magistero Costituzioni Federiciane) (nr 579/2004),
Yasmin Hohenstaufen (Comitato Internazionale Diritti Umani) (nr 580/2004),
Michelangelo Reinato (nr 581/2004),
Mario Valeriano (nr 582/2004),
Maria Amerano (nr 583/2004),
Anna Carella (nr 584/2004),
Mohamad Abdulrahman (nr 585/2004),
Goffredo Laterza (nr 586/2004),
Alessandro Lucarelli (nr 587/2004),
Spiros Kavvouras Kollias (nr 588/2004),
Gerardo Seisdedos Alonso (nr 589/2004),
Sabrina Cappellotto Borel (nr 590/2004),
Jean Nisol (nr 591/2004),
Anne Germain (nr 592/2004),
Francesca Cardile (nr 593/2004),
Giancarlo Ravera (nr 594/2004),
Cristian Cresci (nr 595/2004),
Paulo Barral (nr 596/2004),
29 juli 2004
Manfred Hackauf (nr 597/2004),
Klaus Sojka (nr 598/2004),
Fammels (B&G Fammels e.K.) (nr 599/2004),
Vera Kminkova (nr 600/2004),
Diliyan Palauzov (Gemeinschaft der bulgarischen Studenten in Deutschland) (med ytterligare 1 740 underskrifter) (nr 601/2004),
Lorenz Leitritz (med ytterligare 2 underskrifter) (nr 602/2004),
Karl-Heinz Hennig (nr 603/2004),
Christoph Sorowski (med ytterligare 3 underskrifter) (nr 604/2004),
Manfred Kling (nr 605/2004),
Thomas Meyer-Falk (nr 606/2004),
Pirmin Knurr (nr 607/2004),
Peter Führer (nr 608/2004),
Hasan Hüseyin Öztas (nr 609/2004),
Patrick Hartigan (nr 610/2004),
Arthur White (nr 611/2004),
Adam Bedkowski (nr 612/2004),
John Bridle (Asbesto Watchdog Ltd.) (nr 613/2004),
Joanna Mendoza Adams (med ytterligare 2 underskrifter) (nr 614/2004),
Panayotis Xanthopoulos (Panhellenic Society of Pontion Scientists) (nr 615/2004),
Danny Doherty (nr 616/2004),
Michael Thompson (Link-Age - Linking the generations on pensions) (nr 617/2004),
Stephanie Gaillard (nr 618/2004),
Karel Mauer (Civic Association ”Self Defense”) (nr 619/2004),
Pirjo Niemenmaa (nr 620/2004),
András Lukács (Clean Air Action Group) (nr 621/2004),
Richard Harrisson (nr 622/2004),
Nick Lockett (nr 623/2004),
Wendy Florence Winter de Garcia (Expatriate Information Exchange) (nr 624/2004),
Håkan Krantz (nr 625/2004),
Harald Schwarz (nr 626/2004),
Mark Ringhand (nr 627/2004),
Peter Koits (Stadt Wels) (nr 628/2004),
Berthold Klingebiel (nr 629/2004),
Ciaran Crummey (nr 630/2004),
Ingeborg Vurgun-Kern (Selbsthilfegruppe Silikongeschädigter Frauen e.V.) (nr 631/2004),
5 augusti 2004
Günther Kutzler (nr 632/2004),
Philip Staud (nr 633/2004),
Peter Scholz (nr 634/2004),
Heinrich Junge (nr 635/2004),
Tayad-Komitee (med ytterligare 1 020 underskrifter) (nr 636/2004),
Besime Kekez (nr 637/2004),
Susanne Schmitz (nr 638/2004),
Jirina Fuchs (nr 639/2004),
Ronald Cowell (Daily Express Pensioner's Association) (nr 640/2004),
João Cardoso (nr 641/2004),
Philip Bekaert (Cercle Républicain) (nr 642/2004),
Ramunas Jankaukas (nr 643/2004),
Vytautas Faralevicius (nr 644/2004),
Pauline Angliss (nr 645/2004),
Robert Gurgul (nr 646/2004),
Seppo Putkonen (nr 647/2004),
Karl Wüpping (Elterninitiative-CF Cystische Fibrose-Mukoviszidose e.V.) (nr 648/2004),
Piotr Pasinski (nr 649/2004),
Franciszek Grubich (nr 650/2004),
Mikulas Horvath och Ján Laczko (nr 651/2004),
Atklátais Sociálás Rehabilitácijas Fonds (nr 652/2004),
József Pintér (nr 653/2004),
Györgyné Váncsa (nr 654/2004),
56-os Szervezetek Konföderációja (nr 655/2004),
Anastazie Chovancova (nr 656/2004),
Milan Chovanec (nr 657/2004),
Fran Hupka (nr 658/2004),
Marie Mandikova (nr 659/2004),
Zuzana Cermanova (nr 660/2004),
Marta Chovancova (nr 661/2004),
Helmut Sandvoß (Aktionsgemeinschaft gegen Verherrlichung von Völkermord) (nr 662/2004),
Carsten Thurau (nr 663/2004),
Thomas Hoppe (nr 664/2004),
Kerstin Kaufmann (nr 665/2004),
Anthony Fisher Camilleri (Kunsill Studenti Universitariji) (nr 666/2004),
Dermot Sheehan (nr 667/2004),
Paul Elster (med ytterligare 1 420 underskrifter) (nr 668/2004),
Anthony Clarke (nr 669/2004),
Jurim Lejam (nr 670/2004),
6 september 2004
Ioannis Mantzoufas (nr 671/2004),
Georgoulea Efrossini (nr 672/2004),
Juan José Corrales Montequín (Ayuntamiento de Siero) (nr 673/2004),
David Ortuño Alvarez (Izquierda Unida de Albos de Lloredo) (nr 674/2004),
Rafael Vázquez Alvarez (Ayuntamiento de Padrón) (nr 675/2004),
Román Jesús Gonzalez Gutierrez (nr 676/2004),
Rafael Vengut Aranda (nr 677/2004),
Andres Magana Garcia (nr 678/2004),
José Hidalgo López (Ajuntament de Petrer) (nr 679/2004),
Grupo Traespa Marítimo, S.L. (nr 680/2004),
Angel Sánchez García (nr 681/2004),
Luis de la Rasilla Sánchez-Arjona (Proyecto INTER/SUR para la Democracia Ciudadana y la Ecociudadanía) (nr 682/2004),
Mercedes Hernandez Pujol (nr 683/2004),
Karrantza Naturalia (nr 684/2004),
Eusebio Ortega Villalvilla (nr 685/2004),
Noelle Canadelle (Mouvement de la Paix 66) (nr 686/2004),
Filipe Mario Lopes (Oficios do Património e da Reabilitação Urbana) (nr 687/2004),
Gisèle Delpech (nr 688/2004),
Henri-Michel Henry (Association de Défense et de Valorisation des Iles et du Littoral de la Mer d'Iroise) (nr 689/2004),
Serge Bayard (nr 690/2004),
Colette Simon (nr 691/2004),
Fabio Micheloni (Comune di Vattaro) (nr 692/2004),
Riccardo Lops (nr 693/2004),
Flavio Scanferla (nr 694/2004),
Marco Della Torre (Tower INV Srl) (nr 695/2004),
Andrea Baiguera (nr 696/2004),
Adolfo Lapi (nr 697/2004),
Elio Bernabó (Associazione Nazionale Vittime Civili di Guerra) (nr 698/2004),
Gabriella Cucchiara (nr 699/2004),
Arsenale di Messina (nr 700/2004),
Comitato Popolare Anti-Antenna ”ELETTRA” (nr 701/2004),
Patrick Carroll (General Secretariat for Justice and Peace - Order of Friar Servants of Mary) (med ytterligare 3 500 underskrifter) (nr 702/2004),
Frank Stumpf (Stadt Naila) (med ytterligare 808 underskrifter) (nr 703/2004),
Roland Kwiedor (nr 704/2004),
Peter Budde (nr 705/2004),
Wilfried Partzsch (nr 706/2004),
Franz Funke (nr 707/2004),
Harald Schwarz (nr 708/2004),
Sebastian Zschering (nr 709/2004),
Karsten Leurs (nr 710/2004),
Katharina Brizic (nr 711/2004),
Wolfgang Weis (nr 712/2004),
Heidrun Sedlacik (nr 713/2004),
Gabriel Foco (nr 714/2004),
Silke Jelkic (med ytterligare 22 underskrifter) (nr 715/2004),
Andreas Klein (nr 716/2004),
Dieter Enger (nr 717/2004),
Frank Bicker (nr 718/2004),
Josef Demmel (nr 719/2004),
Bruno Köhler (MANNdat e.V.) (nr 720/2004),
Inge-Maria Noack (med ytterligare 20 underskrifter) (nr 721/2004),
Sabine Scharf (nr 722/2004),
SRP Stefan (nr 723/2004),
Carsten Thurau (nr 724/2004),
Otwin Schneider (nr 725/2004),
Ralph Jones (nr 726/2004),
Mary Elizabeth Saïd (nr 727/2004),
James Rooney (nr 728/2004),
Stuart McCabe (nr 729/2004),
Michael Meighan (The Qualifications Company Ltd.) (nr 730/2004),
Jana Miltova (nr 731/2004),
Kuisma Lappalainen (nr 732/2004),
Loizos Afxentiou (Famagusta Refugee Movement) (nr 733/2004),
David Hazlerigg (nr 734/2004),
Constant Verbraeken (nr 735/2004),
Frits de Jong (nr 736/2004),
Jan Sinágl (nr 737/2004),
Vladimír Dudycha (nr 738/2004),
Jirina Bambasova (nr 739/2004),
Rafael Miklos (nr 740/2004),
Ludwik Marian Dobrzyniak (nr 741/2004),
Kryzysztof Wierzba (nr 742/2004),
Michelle Slattery (nr 743/2004).
6. Anslagsöverföringar
Budgetutskottet hade behandlat revisionsrättens förslag till anslagsöverföring nr V/10/AB/2004.
Utskottet hade, efter att ha mottagit rådets yttrande, beslutat att i enlighet med artikel 24.3 i budgetförordningen av den 25 juni 2002 godkänna överföringen.
***
Budgetutskottet hade behandlat Regionkommitténs förslag till anslagsöverföring nr 2/2004.
Utskottet hade, efter att ha mottagit rådets yttrande, beslutat att i enlighet med artiklarna 24.3 och 43.1 i budgetförordningen av den 25 juni 2002 godkänna överföringen.
***
Budgetutskottet hade behandlat kommissionens förslag till anslagsöverföring nr DEC37/2004 (C6-0081/2004 - SEK(2004) 0948).
Utskottet hade, efter att ha mottagit rådets yttrande, beslutat att i enlighet med artikel 24.3 i budgetförordningen av den 25 juni 2002 godkänna överföringen.
***
Budgetutskottet hade behandlat kommissionens förslag till anslagsöverföring nr DEC38/2004 (C6-0082/2004 - SEK(2004) 0949).
Utskottet hade, efter att ha mottagit rådets yttrande, beslutat att i enlighet med artikel 24.3 i budgetförordningen av den 25 juni 2002 godkänna överföringen.
***
Budgetutskottet hade behandlat kommissionens förslag till anslagsöverföring nr DEC39/2004 (C6-0083/2004 — SEK(2004) 0950).
MEDLEN ÖVERFÖRS FRÅN |
|
KAPITEL — 25 01 ADMINISTRATIVA UTGIFTER INOM POLITIKOMRÅDET KOMMISSIONENS POLITISKA SAMORDNING OCH JURIDISKA RÅDGIVNING |
|
ARTIKEL — 25 01 02 Extern personal och andra administrativa utgifter till stöd för politikområdet kommissionens politiska samordning och juridiska rådgivning |
|
PUNKT — 25 01 02 11 Andra administrativa utgifter inom politikområdet kommissionens politiska samordning och juridiska rådgivning |
IDA - 922 000 EUR |
MEDLEN ÖVERFÖRS TILL |
|
KAPITEL — 27 01 ADMINISTRATIVA UTGIFTER INOM POLITIKOMRÅDET BUDGET |
|
ARTIKEL — 27 01 02 Extern personal och andra administrativa utgifter till stöd för politikområdet budget |
|
PUNKT — 27 01 02 11 Andra administrativa utgifter inom GD Budget |
IDA 922 000 EUR |
MEDLEN ÖVERFÖRS FRÅN |
|
KAPITEL — 25 01 ADMINISTRATIVA UTGIFTER INOM POLITIKOMRÅDET KOMMISSIONENS POLITISKA SAMORDNING OCH JURIDISKA RÅDGIVNING |
|
ARTIKEL — 25 01 02 Extern personal och andra administrativa utgifter till stöd för politikområdet kommissionens politiska samordning och juridiska rådgivning |
|
PUNKT — 25 01 02 11 Andra administrativa utgifter inom politikområdet kommissionens politiska samordning och juridiska rådgivning |
IDA - 470 000 EUR |
MEDLEN ÖVERFÖRS TILL |
|
KAPITEL — 01 01 ADMINISTRATIVA UTGIFTER INOM POLITIKOMRÅDET EKONOMI OCH FINANS |
|
ARTIKEL — 01 01 02 Extern personal och andra administrativa utgifter till stöd för politikområdet ekonomi och finans |
|
PUNKT — 01 01 02 11 Andra administrativa utgifter |
IDA 100 000 EUR |
KAPITEL — 03 01 ADMINISTRATIVA UTGIFTER INOM POLITIKOMRÅDET KONKURRENS |
|
ARTIKEL — 03 01 02 Extern personal och andra administrativa utgifter till stöd för politikområdet konkurrens |
|
PUNKT — 03 01 02 11 Andra administrativa utgifter |
IDA 55 000 EUR |
KAPITEL — 04 01 ADMINISTRATIVA UTGIFTER FÖR POLITIKOMRÅDET SYSSELSÄTTNING OCH SOCIALPOLITIK |
|
ARTIKEL — 04 01 02 Extern personal och andra administrativa utgifter till stöd för politikområdet sysselsättning och socialpolitik |
|
PUNKT — 04 01 02 11 Andra administrativa utgifter |
IDA 100 000 EUR |
KAPITEL — 05 01 ADMINISTRATIVA UTGIFTER FÖR POLITIKOMRÅDET JORDBRUK |
|
ARTIKEL — 05 01 02 Extern personal och andra administrativa utgifter till stöd för politikområdet jordbruk |
|
PUNKT — 05 01 02 11 Andra administrativa utgifter |
IDA 50 000 EUR |
KAPITEL — 17 01 ADMINISTRATIVA UTGIFTER FÖR POLITIKOMRÅDET HÄLSA OCH KONSUMENTSKYDD |
|
ARTIKEL — 17 01 02 Extern personal och andra administrativa utgifter till stöd för politikområdet hälsa och konsumentskydd |
|
PUNKT — 17 01 02 11 Andra administrativa utgifter |
IDA 140 000 EUR |
KAPITEL — 29 01 ADMINISTRATIVA UTGIFTER FÖR POLITIKOMRÅDET STATISTIK |
|
ARTIKEL — 29 01 02 Extern personal och andra administrativa utgifter till stöd för politikområdet statistik |
|
PUNKT — 29 01 02 11 Andra administrativa utgifter |
IDA 25 000 EUR |
***
Budgetutskottet hade behandlat kommissionens förslag till anslagsöverföring nr DEC41/2004 (C6-0079/2004 - SEK(2004) 0951).
Utskottet hade, efter att ha mottagit rådets yttrande, beslutat att i enlighet med artikel 24.3 i budgetförordningen av den 25 juni 2002 godkänna överföringen.
***
Budgetutskottet hade behandlat kommissionens förslag till anslagsöverföring nr DEC42/2004 (C6-0084/2004 - SEK(2004) 0952).
Utskottet hade, i enlighet med artikel 24 i budgetförordningen av den den 25 juni 2002, beslutat att godkänna överföringen.
***
Budgetutskottet hade behandlat kommissionens förslag till anslagsöverföring nr DEC43/2004 (C6-0085/2004 - SEK(2004) 0953).
Utskottet hade, efter att ha mottagit rådets yttrande, beslutat att i enlighet med artikel 24.3 i budgetförordningen av den 25 juni 2002 godkänna överföringen.
7. Parlamentets sammansättning
Behöriga belgiska myndigheter hade meddelat att Philippe Busquin, från och med den 13 september 2004, och Marc Tarabella, från och med den 9 augusti 2004, hade valts som ledamöter av Europaparlamentet.
Talmannen påminde om bestämmelserna i artikel 3.5 i arbetsordningen.
8. Kommissionens åtgärder till följd av parlamentets ståndpunkter och resolutioner
Kommissionens meddelande om de åtgärder som kommissionen vidtagit till följd av ståndpunkter och resolutioner som antagits av parlamentet under sammanträdesperioden april 2004 hade delats ut.
9. Utskottens sammansättning
Talmannen hade erhållit följande önskemål om utnämningar från de politiska grupperna:
PPE-DE:
— |
utskottet AGRI: María Esther Herranz García i stället för María del Pilar Ayuso González |
— |
utskottet INTA: María del Pilar Ayuso González i stället för María Esther Herranz García |
— |
utskottet BUDG: Nina Škottová; Jana Hybášková avstod från sin plats i utskottet |
— |
utskottet CONT: Salvador Garriga Polledo avstod från sin plats i utskottet |
— |
underutskottet DROI: Giorgos Dimitrakopoulos; Mihael Brejc i stället för Alojz Peterle |
— |
underutskottet SEDE: Alojz Peterle; Mihael Brejc hade inte längre någon plats i utskottet |
— |
utskottet PETI: Manolis Mavrommatis; András Gyürk avstod från sin plats i utskottet |
PSE:
— |
utskottet CONT: Dan Jørgensen och Borut Pahor |
— |
underutskottet SEDE: Massimo D'Alema |
— |
underutskottet DROI: Raimon Obiols i Germà |
— |
utskottet PECH: Henrik Dam Kristensen och Luis Manuel Capoulas Santos |
ALDE:
— |
utskottet ENVI: Vittorio Prodi i stället för Bernard Lehideux |
— |
utskottet EMPL: Bernard Lehideux i stället för Vittorio Prodi |
— |
underutskottet DROI: Johan Van Hecke i stället för Emma Bonino |
Utnämningarna skulle godkännas om inga invändningar lades fram före justeringen av detta protokoll.
10. Rådets godkännande av parlamentets ståndpunkter antagna vid första behandlingen (artikel 66 i arbetsordningen)
Rådet hade meddelat att det, i enlighet med artikel 251.2 i EG-fördraget, godkänner den ståndpunkt som parlamentet antagit vid första behandlingen den 21 april 2004 i samband med antagandet av Europaparlamentets och rådets förordning om ändring av förordning (EG) nr 1655/2000 om det finansiella instrumentet för miljön (Life) (2003/0260(COD)).
Rättsakten var därmed antagen. Den skulle undertecknas av parlamentets talman och rådets ordförande, i enlighet med artikel 68 i parlamentets arbetsordning.
11. Begäran om upphävande av parlamentarisk immunitet
Behöriga tjeckiska myndigheter hade översänt en begäran om upphävande av Vladimir Železnýs immunitet.
I enlighet med artikel 6.2 i arbetsordningen hänvisades denna begäran till utskottet för rättsliga frågor.
Behöriga tyska myndigheter hade översänt en begäran om upphävande av Rainer Wielands immunitet.
I enlighet med artikel 6.2 i arbetsordningen hänvisades denna begäran till behörigt utskott, det vill säga utskottet för rättsliga frågor.
12. Begäran om fastställelse av parlamentarisk immunitet
Umberto Bossis advokat hade översänt en skrivelse till ordförandeskapet med en begäran om att parlamentet skulle vända sig till de behöriga italienska myndigheterna för att skydda hans parlamentariska immunitet i en rättsprocess vid domstolen i Padua.
I enlighet med artikel 6.3 i arbetsordningen hänvisades denna begäran till utskottet för rättsliga frågor och den inre marknaden.
13. Avtalstexter översända av rådet
Rådet hade översänt vidimerade kopior av följande dokument:
— |
Avtal mellan Europeiska gemenskapen och demokratiska socialistiska republiken Sri Lanka om återtagande av personer utan uppehållstillstånd, |
— |
Protokoll om ändring av det fjärde protokollet om villkor för det fiske som föreskrivs i avtalet om fiske mellan Europeiska ekonomiska gemenskapen, å ena sidan, och Danmarks regering och Grönlands lokala regering, å andra sidan, |
— |
Avtal om främjande, tillhandahållande och användning av de satellitbaserade navigationssystemen Galileo och GPS och relaterade tillämpningar, |
— |
Protokoll till avtalet om partnerskap och samarbete om upprättande av ett partnerskap mellan Europeiska gemenskaperna och deras medlemsstater, å ena sidan, och Republiken Azerbajdzjan, å andra sidan, för att beakta Republiken Tjeckiens, Republiken Estlands, Republiken Cyperns, Republiken Ungerns, Republiken Lettlands, Republiken Litauens, Republiken Maltas, Republiken Polens, Republiken Sloveniens och Republiken Slovakiens anslutning till Europeiska unionen, |
— |
Samarbetsavtal om ett civilt globalt system för satellitnavigering (GNSS) mellan Europeiska gemenskapen och dess medlemsstater, å ena sidan, och Staten Israel, å andra sidan. |
14. Arbetsplan
Nästa punkt på föredragningslistan var fastställandet av arbetsplanen.
Föredragningslista för sammanträdesperioden (PE 344.811/PDOJ) hade delats ut. Inga ändringar hade föreslagits.
Begäran från rådet om tillämpning av brådskande förfarande (artikel 134 i arbetsordningen) på följande förslag:
— |
Förslag till förordning om införande av vissa restriktiva åtgärder till stöd för ett effektivt genomförande av Internationella krigsförbrytartribunalens för f.d. Jugoslaviens uppgift (KOM(2004) 0348 - C6-0041/2004 - 2004/0114(CNS)) |
Motivering:
För att förhindra belåning av medel och ekonomiska resurser som skall frysas var det mycket viktigt att denna förordning skulle antas snarast möjligt.
Begäran från rådet om tillämpning av brådskande förfarande (artikel 134 i arbetsordningen) på följande förslag:
— |
Förslag till förordning om införande av en stödordning för att stimulera den ekonomiska utvecklingen inom den turkcypriotiska befolkningsgruppen (KOM(2004) 0465 — C6-0098/2004 — 2004/0145(CNS)) |
Motivering:
Målet med detta förslag var att slutsatserna från rådets möte på Cypern den26 april 2004 snarast skulle omsättas i praktiken, i syfte att underlätta återföreningen av Cypern.
Parlamentet skulle ombes att yttra sig om begäran om brådskande förfarande i början av tisdagens sammanträde.
***
Arbetsplanen var därmed fastställd.
15. Anföranden på en minut om frågor av politisk vikt
Följande ledamöter höll, i enlighet med artikel 144 i arbetsordningen, ett anförande på en minut för att uppmärksamma parlamentet på frågor av politisk vikt:
Ryszard Czarnecki, Avril Doyle, Evangelia Tzampazi, Diana Wallis, Margrietus van den Berg, Sarah Ludford, Proinsias De Rossa, Marilisa Xenogiannakopoulou, Roger Helmer, Roberta Angelilli, Ilda Figueiredo, Thijs Berman, Georgios Toussas, Struan Stevenson, Mario Borghezio, József Szájer, Manolis Mavrommatis, Charles Tannock, James Hugh Allister, Carlo Fatuzzo och Bogusław Rogalski.
Talare Robert Evans om frågestunden med rådet. (Talmannen svarade att även om vissa frågor inte kunnat översättas till alla språk, så fanns de upptagna i förteckningen över frågor.)
16. Nyligen inträffade miljökatastrofer (bränder i Sydeuropa) (uttalande följt av debatt)
Uttalande av kommissionen: Nyligen inträffade miljökatastrofer (bränder i Spanien och Portugal)
Margot Wallström (ledamot av kommissionen) gjorde ett uttalande.
Talare María Esther Herranz García för PPE-DE-gruppen, och María Isabel Salinas García för PSE-gruppen.
ORDFÖRANDESKAP: Alejo VIDAL-QUADRAS ROCA
Vice talman
Talare David Hammerstein Mintz för Verts/ALE-gruppen, Ilda Figueiredo för GUE/NGL-gruppen, Carlos Coelho, Jamila Madeira, Cristina Gutiérrez-Cortines, Rosa Miguélez Ramos, Kader Arif och Margot Wallström
Talmannen förklarade debatten avslutad.
17. Internationella civila luftfartsorganisationen (ICAO) (muntlig fråga med debatt)
Muntlig fråga ställd av Paolo Costa, för utskottet för transport och turism, om ICAO:s möte (B6-0013/ 2004).
Paolo Costa utvecklade den muntliga frågan.
Margot Wallström (ledamot av kommissionen) besvarade den muntliga frågan.
Talare Ingo Schmitt för PPE-DE-gruppen, Willi Piecyk för PSE-gruppen, Dirk Sterckx för ALDE-gruppen, Michael Cramer för Verts/ALE-gruppen, Johannes Blokland för IND/DEM-gruppen, Dorette Corbey och Margot Wallström.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 6.2 i protokollet av den 16 september 2004
18. Konsekvenser av att ett fartyg innehållande giftig aska förliste nära Turkiet (uttalande följt av debatt)
Uttalande av kommissionen: Konsekvenser av att ett fartyg innehållande giftig aska förliste nära Turkiet
Margot Wallström (ledamot av kommissionen) gjorde ett uttalande.
Talare Inés Ayala Sender för PSE-gruppen, David Hammerstein Mintz för Verts/ALE-gruppen, Dimitrios Papadimoulis för GUE/NGL-gruppen, Johannes Blokland för IND/DEM-gruppen, Frank Vanhecke, grupplös, Willi Piecyk, Diamanto Manolakou och Margot Wallström.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
19. Föredragningslista för nästa sammanträde
Föredragningslistan för nästa sammanträde fastställdes (”Föredragningslista” PE 344.811/OJMA).
20. Avslutande av sammanträdet
Sammanträdet avslutades kl. 19.10.
Julian Priestley
generalsekreterare
Dagmar Roth-Behrendt
vice talman
NÄRVAROLISTA
Följande skrev under:
Adamou, Adwent, Agnoletto, Allister, Alvaro, Andersson, Andrejevs, Andria, Andrikienė, Angelilli, Antoniozzi, Arif, Arnaoutakis, Ashworth, Atkins, Attwooll, Aubert, Auken, Ayuso González, Baco, Badía i Cutchet, Barsi-Pataky, Batten, Battilocchio, Batzeli, Bauer, Beaupuy, Beazley, Becsey, Beer, Beglitis, Belder, Belet, Belohorská, Bennahmias, Beňová, Berend, Berès, van den Berg, Berger, Berlato, Berlinguer, Berman, Bersani, Bertinotti, Bielan, Birutis, Blokland, Bobošíková, Böge, Bösch, Bonde, Bono, Bonsignore, Booth, Borghezio, Borrell Fontelles, Bourlanges, Bowis, Bozkurt, Bradbourn, Mihael Brejc, Brepoels, Bresso, Breyer, Březina, Brie, Brok, Budreikaitė, van Buitenen, Bullmann, van den Burg, Bushill-Matthews, Busquin, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Calabuig Rull, Callanan, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casa, Cashman, Castex, del Castillo Vera, Catania, Cavada, Cercas, Cesa, Chatzimarkakis, Chichester, Chmielewski, Christensen, Chruszcz, Clark, Coelho, Corbett, Corbey, Correia, Paolo Costa, António Costa, Cottigny, Coveney, Cramer, Crowley, Marek Aleksander Czarnecki, Ryszard Czarnecki, D'Alema, Daul, Davies, de Brún, Degutis, De Keyser, Del Turco, Demetriou, Demszky, Deprez, De Rossa, De Sarnez, Descamps, Désir, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dičkutė, Didžiokas, Dillen, Dimitrakopoulos, Dionisi, Dobolyi, Dombrovskis, Douay, Dover, Doyle, Drčar Murko, Duchoň, Dührkop Dührkop, Duff, Duin, Duka-Zólyomi, Duquesne, Ehler, Ek, El Khadraoui, Elles, Esteves, Estrela, Ettl, Eurlings, Jillian Evans, Jonathan Evans, Robert Evans, Fajmon, Falbr, Farage, Fatuzzo, Fava, Fazakas, Ferber, Fernandes, Fernández Martín, Anne Ferreira, Elisa Ferreira, Figueiredo, Fjellner, Flasarová, Flautre, Foglietta, Fontaine, Fotyga, Fourtou, Fraga Estévez, Friedrich, Fruteau, Gahler, Gál, Gaľa, García-Margallo y Marfil, García Pérez, Garriga Polledo, Gauzès, Gebhardt, Gentvilas, Geremek, Geringer de Oedenberg, Gibault, Gierek, Giertych, Gill, Gklavakis, Glante, Glattfelder, Goebbels, Goepel, Golik, Gollnisch, Gomes, Gomolka, Goudin, Genowefa Grabowska, Grabowski, Graefe zu Baringdorf, Gräßle, de Grandes Pascual, Grech, Gröner, de Groen-Kouwenhoven, Grosch, Grossetête, Gruber, Guellec, Guidoni, Gutiérrez-Cortines, Guy-Quint, Gyürk, Hänsch, Hamon, Handzlik, Harbour, Harkin, Harms, Hassi, Hatzidakis, Haug, Hazan, Heaton-Harris, Hedh, Hedkvist Petersen, Hegyi, Helmer, Henin, Hennicot-Schoepges, Hennis-Plasschaert, Herczog, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Honeyball, Hoppenstedt, Horáček, Hortefeux, Howitt, Hudacký, Hudghton, Hutchinson, Hybášková, Ibrisagic, Ilves, in 't Veld, Isler Béguin, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jäätteenmäki, Jałowiecki, Janowski, Járóka, Jeggle, Jensen, Jöns, Jørgensen, Jordan Cizelj, Juknevičienė, Jelko Kacin, Kaczmarek, Kallenbach, Kamiński, Karas, Karatzaferis, Kasoulides, Kaufmann, Kauppi, Tunne Kelam, Kilroy-Silk, Kindermann, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klinz, Knapman, Koch, Koch-Mehrin, Kohlíček, Korhola, Kósáné Kovács, Koterec, Krahmer, Kratsa-Tsagaropoulou, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kristensen, Kristovskis, Krupa, Kuc, Kudrycka, Kuhne, Kułakowski, Kušķis, Kusstatscher, Kuźmiuk, Lagendijk, Laignel, Lamassoure, Lambert, Lambrinidis, Lambsdorff, Landsbergis, Lang, Langen, Langendries, Laperrouze, Laschet, Lax, Lehideux, Lehne, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Jean-Marie Le Pen, Marine Le Pen, Janusz Lewandowski, Liberadzki, Libicki, Lichtenberger, Liotard, Lipietz, López-Istúriz White, Louis, Ludford, Lulling, Lundgren, Lynne, Maat, Maaten, McAvan, McDonald, McGuinness, McMillan-Scott, Madeira, Malmström, Manders, Maňka, Erika Mann, Thomas Mann, Manolakou, Mantovani, Markov, Martens, Hans-Peter Martin, Martinez, Martínez Martínez, Masiel, Masip Hidalgo, Maštálka, Mathieu, Mato Adrover, Matsakis, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Medina Ortega, Méndez de Vigo, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mikko, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Mölzer, Cristobal Montoro Romero, Moraes, Moreno Sánchez, Morgan, Morillon, Moscovici, Mote, Mulder, Musacchio, Muscat, Myller, Napoletano, Nattrass, Navarro, Newton Dunn, Nicholson, van Nistelrooij, Novak, Obiols i Germà, Öger, Olajos, Olbrycht, Ó Neachtain, Onesta, Onyszkiewicz, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Oviir, Paasilinna, Pack, Pafilis, Borut Pahor, Panayotopoulos-Cassiotou, Panzeri, Papadimoulis, Papastamkos, Parish, Patrie, Pavilionis, Peillon, Pęk, Piecyk, Pieper, Pīks, João de Deus Pinheiro, Pinior, Piotrowski, Pirilli, Pistelli, Pittella, Pleguezuelos Aguilar, Pleštinská, Podkański, Poettering, Poignant, Polfer, Portas, Posselt, Prets, Vittorio Prodi, Purvis, Rack, Radwan, Ransdorf, Rapkay, Remek, Resetarits, Reul, Reynaud, Ribeiro, Ribeiro e Castro, Riera Madurell, Ries, Riis-Jørgensen, Rizzo, Roithová, Romagnoli, Romeva i Rueda, Roth-Behrendt, Rothe, Rouček, Roure, Rudi Ubeda, Rühle, Rutowicz, Ryan, Sacconi, Saïfi, Sakalas, Salafranca Sánchez-Neyra, Salinas García, Samuelsen, Sánchez Presedo, Santoro, dos Santos, Saryusz-Wolski, Sbarbati, Schapira, Scheele, Schenardi, Schierhuber, Schlyter, Pál Schmitt, Ingo Schmitt, Schnellhardt, Schöpflin, Schröder, Schroedter, Schuth, Schwab, Seeber, Seeberg, Segelström, Seppänen, Siekierski, Sifunakis, Silva Peneda, Simonot, Sinnott, Siwiec, Sjöstedt, Skinner, Škottová, Alyn Smith, Sonik, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Spautz, Speroni, Staes, Staniszewska, Starkevičiūtė, Šťastný, Stenzel, Sterckx, Stevenson, Stihler, Strejček, Stroz, Stubb, Sturdy, Sudre, Sumberg, Surján, Svensson, Swoboda, Szájer, Szejna, Szent-Iványi, Szymański, Tabajdi, Tajani, Takkula, Tannock, Tarand, Tatarella, Thomsen, Thyssen, Titford, Titley, Toussas, Trakatellis, Trautmann, Triantaphyllides, Trüpel, Tzampazi, Uca, Ulmer, Väyrynen, Vakalis, Vanhecke, Van Hecke, Van Lancker, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vaugrenard, Ventre, Vergnaud, Vernola, Vidal-Quadras Roca, de Villiers, Vincenzi, Virrankoski, Vlasák, Vlasto, Voggenhuber, Wagenknecht, Wallis, Walter, Watson, Weiler, Weisgerber, Westlund, Whitehead, Whittaker, Wiersma, Wierzejski, Wise, von Wogau, Wohlin, Wojciechowski, Wortmann-Kool, Wuermeling, Wurtz, Wynn, Xenogiannakopoulou, Yañez-Barnuevo García, Zahradil, Zaleski, Zani, Zappalà, Zatloukal, Ždanoka, Železný, Zieleniec, Zīle, Zimmer, Zingaretti, Zvěřina, Zwiefka
Tisdag 14 september 2004
9.6.2005 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
CE 140/15 |
PROTOKOLL
(2005/C 140 E/02)
SAMMANTRÄDETS GÅNG
ORDFÖRANDESKAP: Josep BORRELL FONTELLES
Talman
1. Öppnande av sammanträdet
Sammanträdet öppnades kl. 09.05.
2. Beslut om brådskande förfarande
Begäran om brådskande förfarande:
— |
om förslaget till rådets förordning om införande av vissa restriktiva åtgärder till stöd för ett effektivt genomförande av Internationella krigsförbrytartribunalens för f.d. Jugoslavien (ICTY) uppgift [KOM (2004) 0348 — SN 2057/2004 — C6-0041/2004 — 2004/0114(CNS)] Betänkande Bourlanges (A6-0006/2004). |
Talare Jean-Louis Bourlanges, föredragande.
Det beslutades att brådskande förfarande skulle tillämpas.
Tidsfristen för ingivande av ändringsförslag fastställdes till onsdag den 14 september 2004 kl. 12.00.
Omröstning: punkt 6.1 i protokollet av den 16 september 2004
Begäran om brådskande förfarande:
— |
om förslag till rådets förordning om införande av en stödordning för att stimulera den ekonomiska utvecklingen inom den turkcypriotiska befolkningsgruppen (KOM(2004) 0465 — C6-0098/2004 — 2004/0145(CNS)) — Utskottet för utrikesfrågor |
Talare: Elmar Brok, ordförande för utskottet AFET, som föreslog att frågan skulle behandlas i ett betänkande under sammanträdesperioden oktober II, och Hannes Swoboda för PSE-gruppen.
Det beslutades att brådskande förfarande inte skulle tillämpas.
3. Tal av Europaparlamentets talman
Talmannen höll ett tal i vilket han drog upp de stora linjerna för sitt mandat.
Talare Hans-Gert Poettering för PPE-DE-gruppen, Martin Schulz för PSE-gruppen, Graham Watson för ALDE-gruppen, Monica Frassoni för Verts/ALE-gruppen, Francis Wurtz för GUE/NGL-gruppen, Jens-Peter Bonde för IND/DEM-gruppen, Brian Crowley för UEN-gruppen, och Irena Belohorská, grupplös.
4. Läget i Vitryssland (uttalande följt av debatt)
Uttalande av kommissionen: Läget i Vitryssland
Loyola de Palacio (kommissionens vice ordförande) gjorde ett uttalande.
Talare Bogdan Klich för PPE-DE-gruppen.
ORDFÖRANDESKAP: Antonios TRAKATELLIS
Vice talman
Talare Jan Marinus Wiersma för PSE-gruppen, Cecilia Malmström, för ALDE-gruppen, Elisabeth Schroedter för Verts/ALE-gruppen, Jiří Maštálka för GUE/NGL-gruppen, Wojciech Wierzejski för IND/DEM-gruppen, Konrad Szymański för UEN-gruppen, Ryszard Czarnecki, grupplös, Charles Tannock, Joseph Muscat, Annemie Neyts-Uyttebroeck, Bastiaan Belder, Rolandas Pavilionis, Laima Liucija Andrikienė och Marek Maciej Siwiec.
ORDFÖRANDESKAP: Edward McMILLAN-SCOTT
Vice talman
Talare Janusz Onyszkiewicz, Ģirts Valdis Kristovskis, Inger Segelström och Loyola de Palacio.
Resolutionsförslag som lagts fram som avslutning på debatten (artikel 103.2 i arbetsordningen):
— |
Annemie Neyts-Uyttebroeck, Cecilia Malmström och Janusz Onyszkiewicz för ALDE-gruppen, om läget i Vitryssland (B6-0038/2004), |
— |
Elisabeth Schroedter, Joost Lagendijk och Marie Anne Isler Béguin för Verts/ALE-gruppen, om läget i Vitryssland (B6-0040/2004), |
— |
Jan Marinus Wiersma för PSE-gruppen, om läget i Vitryssland(B6-0041/2004), |
— |
Luisa Morgantini för GUE/NGL-gruppen, om läget i Vitryssland (B6-0051/2004), |
— |
Bogdan Klich och Charles Tannock för PPE-DE-gruppen, om läget i Vitryssland (B6-0052/2004), |
— |
Konrad Szymański, Rolandas Pavilionis och Anna Elzbieta Fotyga för UEN-gruppen om Vitryssland (B6-0053/2004). |
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 6.3 i protokollet av den 16 september 2004.
5. ICAO:s möte (inkomna resolutionsförslag)
Resolutionsförslag som lagts fram som avslutning på debatten (artikel 108.5 i arbetsordningen):
— |
Willi Piecyk och Ulrich Stockmann för PSE-gruppen, om den kommande 35:e konferensen för den Internationella civila luftfartsorganisationens församling (ICAO) den 28 september till 8 oktober 2004 (B6-0037/2004), |
— |
Paolo Costa och Dirk Sterckx, för ALDE-gruppen, om den kommande 35:e konferensen för den Internationella civila luftfartsorganisationens församling (ICAO) den 28 september till 8 oktober 2004 (B6-0042/2004), |
— |
Erik Meijer för GUE/NGL-gruppen, om den kommande 35:e konferensen för den Internationella civila luftfartsorganisationens församling (ICAO) den 28 september till 8 oktober 2004 (B6-0050/2004). |
Omröstning: punkt 6.2 i protokollet av den 16 september 2004.
6. Lägesrapport om uppföljningen av kommissionens årliga politiska strategi för 2005 (debatt)
Loyola de Palacio (kommissionens vice ordförande) gjorde ett uttalande.
(Sammanträdet avbröts kl. 11.55 och återupptogs kl. 12.00.)
ORDFÖRANDESKAP: Josep BORRELL FONTELLES
Talman
7. Tyst minut
Parlamentet höll en tyst minut till minnet av terrorismens offer.
8. Omröstning
Omröstningsresultaten (ändringsförslag, särskilda omröstningar, delade omröstningar etc.) återfinns i bilaga 1 till protokollet.
8.1. Bekräftelse av kalendern för Europaparlamentets sammanträdesperioder — 2005 (omröstning)
Kalendern för sammanträdesperioderna
(Enkel majoritet erfordrades)
(Omröstningsresultat: bilaga 1, punkt 1)
Antogs
Inlägg om omröstningen:
Marco Pannella uttryckte, före omröstningen, åsikten att det beslut som fattats av det föregående parlamentet beträffande kalendern stred mot arbetsordningen. (Talmannen ansåg att det inte var lämpligt att inleda en diskussion om frågan och att det sedvanliga förfarandet hade tillämpats vid tillfället.)
8.2. Begäran om samråd med Europeiska ekonomiska och sociala kommittén om förslaget till fördrag om en konstitution för Europa (artikel 117 i arbetsordningen)
(Enkel majoritet erfordrades)
(Omröstningsresultat: bilaga 1, punkt 2)
Godkändes.
8.3. Begäran om samråd med Regionkommittén om förslaget till fördrag om en konstitution för Europa (artikel 118 i arbetsordningen)
(Enkel majoritet erfordrades)
(Omröstningsresultat: bilaga 1, punkt 3)
Godkändes.
8.4. Förslag till ändringsbudget nr 7/2004 (omröstning)
Betänkande om förslaget till Europeiska unionens ändringsbudget nr 7/2004 för budgetåret 2004 [11041/ 2004 — C6-0108/2004 — 2004/2039(BUD)] — Budgetutskottet.
Föredragande: Jan Mulder (A6-0004/2004)
(Kvalificerad majoritet erfordrades)
(Omröstningsresultat: bilaga 1, punkt 4)
RESOLUTIONSFÖRSLAG
Antogs (P6_TA(2004)0002)
8.5. Förslag till ändringsbudget nr 8/2004 (omröstning)
Betänkande om förslaget till Europeiska unionens ändringsbudget nr 8/2004 för budgetåret 2004 [11042/ 2004 — C6-0109/2004 — 2004/2066(BUD)] — Budgetutskottet.
Föredragande: Jan Mulder (A6-0005/2004)
(Kvalificerad majoritet erfordrades)
(Omröstningsresultat: bilaga 1, punkt 5)
RESOLUTIONSFÖRSLAG
Antogs (P6_TA(2004)0003)
8.6. Antalet ledamöter i de interparlamentariska delegationerna, delegationerna till de gemensamma parlamentariska kommittéerna och delegationerna till de parlamentariska samarbetskommittéerna (omröstning)
Antalet ledamöter i de interparlamentariska delegationerna, delegationerna till de gemensamma parlamentariska kommittéerna och delegationerna till de parlamentariska samarbetskommittéerna (B6-0035/2004)
(Enkel majoritet erfordrades)
(Omröstningsresultat: bilaga 1, punkt 6)
FÖRSLAG TILL BESLUT
Antogs (P6_TA(2004)0004)
9. Röstförklaringar
Skriftliga röstförklaringar:
Skriftliga röstförklaringar som ingivits i enlighet med artikel 163.3 i arbetsordningen återfinns i det fullständiga förhandlingsreferatet från sammanträdet.
Talare Den Dover, som önskade inge en muntlig röstförklaring. (Talmannen påminde honom om bestämmelserna i artikel 163.3 i arbetsordningen.)
ORDFÖRANDESKAP: Edward McMILLAN-SCOTT
Vice talman
10. Lägesrapport om uppföljningen av kommissionens årliga politiska strategi för 2005 (fortsättning på debatten)
Talare Joseph Daul för PPE-DE-gruppen, Hannes Swoboda för PSE-gruppen, Sarah Ludford för ALDE-gruppen, Koenraad Dillen, grupplös, Françoise Grossetête för PPE-DE-gruppen, Timothy Kirkhope för PPE-DE-gruppen, Ville Itälä, Marianne Thyssen och Loyola de Palacio.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
(Sammanträdet avbröts kl. 13.00 och återupptogs kl. 15.05.)
ORDFÖRANDESKAP: Dagmar ROTH-BEHRENDT
Vice talman
11. Justering av protokollet från föregående sammanträde
Rainer Wieland hade låtit meddela att han hade varit närvarande men att hans namn inte förekom på närvarolistan.
Protokollet från föregående sammanträde justerades.
12. Räkenskapsåret 2005 (rådets presentation)
Rådets presentation av förslaget till allmän budget
Atzo Nicolai (rådets tjänstgörande ordförande) gjorde presentationen.
Talare Michaele Schreyer (ledamot av kommissionen).
Talare Janusz Lewandowski, Salvador Garriga Polledo (föredragande av yttrande från utskottet BUDG), Anne Elisabet Jensen (föredragande av yttrande från utskottet BUDG), Markus Ferber för PPE-DE-gruppen, Catherine Guy-Quint för PSE-gruppen, och Jan Mulder för ALDE-gruppen.
ORDFÖRANDESKAP: Miroslav OUZKÝ
Vice talman
Talare Helga Trüpel för Verts/ALE-gruppen, Esko Seppänen för GUE/NGL-gruppen, Lars Wohlin för IND/ DEM-gruppen, Wojciech Roszkowski för UEN-gruppen, Sergej Kozlík, grupplös, László Surján, Kyösti Tapio Virrankoski, Gérard Onesta, Georgios Toussas, Seán Ó Neachtain, Jean-Claude Martinez, Ashley Mote, Atzo Nicolaï och Michaele Schreyer.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
13. Mönsterskydd (meddelande från kommissionen)
Meddelande från kommissionen: Mönsterskydd
Frits Bolkestein (ledamot av kommissionen) redogjorde för meddelandet.
Talare Malcolm Harbour, Paul Rübig och Garrelt Duin ställde frågor till kommissionen vilka Frits Bolkestein besvarade.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
ORDFÖRANDESKAP: Sylvia-Yvonne KAUFMANN
Vice talman
14. Frågestund (frågor till kommissionen)
Parlamentet behandlade en rad frågor till kommissionen (B6-0007/2004).
Första delen
Fråga 24 (Linda McAvan): Statistik över oförklarliga dödsfall bland ungdomar.
Joaquín Almunia (ledamot av kommissionen) besvarade frågan samt en följdfråga från Linda McAvan.
Fråga 25 (Athanasios Pafilis): Enorm oro med anledning av dopingfallen under de olympiska spelen.
Viviane Reding (ledamot av kommissionen) besvarade frågan samt följdfrågor från Athanasios Pafilis, Piia- Noora Kauppi och Dimitrios Papadimoulis.
Fråga 26 (Ryszard Czarnecki): Import av genetiskt modifierad majs.
Loyola de Palacio (kommissionens vice ordförande) besvarade frågan samt följdfrågor från Ryszard Czarnecki, John Purvis och Dimitrios Papadimoulis.
Andra delen
Fråga 27 (Saïd El Khadraoui): Avregleringen av hamntjänster.
Fråga 28 (Bart Staes): Avregleringen av hamntjänster - situationen idag.
Loyola de Palacio svarade på frågorna samt följdfrågor från Saïd El Khadraoui, Bart Staes, Georgios Toussas.
Frågorna 29-30 skulle erhålla skriftliga svar.
Talare Bernd Posselt och Rosa Miguélez Ramos protesterade mot behandlingen av deras frågor.
Fråga 31 (Georgios Papastamkos): Textil- och beklädnadsprodukter efter 2005.
Pascal Lamy (ledamot av kommissionen) besvarade frågan samt följdfrågor från Georgios Papastamkos och Paul Rübig.
Fråga 32 (Brian Crowley): Att ställa familjen i centrum för den europeiska sociala agendan.
Stavros Dimas (ledamot av kommissionen) besvarade frågan samt en följdfråga från Seán Ó Neachtain (ersättare för frågeställaren).
Fråga 33 (Dimitrios Papadimoulis): Problem med införlivning av direktiv 1999/70/EG.
Stavros Dimas besvarade frågan samt en följdfråga från Dimitrios Papadimoulis.
Fråga 34 (Claude Moraes): Införlivande i nationell lagstiftning av direktiven mot diskriminering med avseende på ras och om likabehandling på arbetsmarknaden.
Stavros Dimas besvarade frågan samt en följdfråga från Claude Moraes.
De frågor som på grund av tidsbrist inte hade besvarats skulle erhålla skriftliga svar.
Talmannen förklarade frågestunden med frågor till kommissionen avslutad.
ORDFÖRANDESKAP: Josep BORRELL FONTELLES
Talman
15. Humanitära situationen i Sudan (uttalanden följda av debatt)
Uttalanden av rådet och kommissionen: Humanitära situationen i Sudan
Bernard Bot (rådets tjänstgörande ordförande) och Poul Nielson (ledamot av kommissionen) gjorde uttalanden.
Talare Jana Hybášková för PPE-DE-gruppen, Glenys Kinnock för PSE-gruppen, Fiona Hall för ALDE-gruppen, Marie-Hélène Aubert för Verts/ALE-gruppen, Luisa Morgantini för GUE/NGL-gruppen, Hélène Goudin för IND/DEM-gruppen, Eoin Ryan för UEN-gruppen, Irena Belohorská, grupplös, Nirj Deva, Ana Maria Gomes, Emma Bonino, Raül Romeva i Rueda, Philip Claeys, Ursula Stenzel, Margrietus van den Berg, Charles Tannock, Giovanni Claudio Fava, Mauro Zani, Bernard Bot och Poul Nielson.
Resolutionsförslag som lagts fram som avslutning på debatten (artikel 103.2 i arbetsordningen):
— |
Luisa Morgantini om Darfur-regionen i Sudan (B6-0065/2004). |
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 6.4 i protokollet av den 16 september 2004.
16. Utskottens sammansättning
På begäran av IND/DEM-gruppen godkände parlamentet följande utnämningar:
— |
utskottet ENVI: Urszula Krupa |
— |
utskottet IMCO: Hélène Goudin i stället för Derek Roland Clark |
— |
utskottet LIBE: Johannes Blokland |
— |
utskottet PETI: Mario Borghezio |
— |
underutskottet DROI: Francesco Enrico Speroni |
17. Sammansättning av den gemensamma parlamentariska församlingen AVS- EU, den parlamentariska församlingen för EU-Medelhavsområdet och delegationerna
Förslaget från talmanskonferensen om nomineringar till den gemensamma parlamentariska församlingen AVS-EG och den parlamentariska församlingen för EU-Medelhavsområdet samt till de interparlamentariska delegationerna, delegationerna till de gemensamma parlamentarikerkommittéerna och delegationerna till de parlamentariska samarbetskommittéerna
Förslaget från talmanskonferensen skulle översändas till parlamentsledamöterna via e-post och offentliggöras på webbsidan Séance en Direct. Den skulle även offentliggöras i bilaga 2 till detta protokoll talman
18. Avslutande av sammanträdet
Sammanträdet avslutades kl. 20.00.
Julian Priestley
Generalsekreterare
Josep Borrell Fontelles
Talman
NÄRVAROLISTA
Följande skrev under:
Adamou, Adwent, Agnoletto, Albertini, Allister, Alvaro, Andersson, Andrejevs, Andria, Andrikienė, Angelilli, Antoniozzi, Arif, Arnaoutakis, Ashworth, Atkins, Attwooll, Aubert, Auken, Ayala Sender, Aylward, Ayuso González, Bachelot-Narquin, Baco, Badía i Cutchet, Barsi-Pataky, Batten, Battilocchio, Batzeli, Bauer, Beaupuy, Beazley, Becsey, Beer, Beglitis, Belder, Belet, Belohorská, Bennahmias, Beňová, Berend, Berès, van den Berg, Berger, Berlato, Berlinguer, Berman, Bersani, Bertinotti, Bielan, Birutis, Blokland, Bloom, Bobošíková, Böge, Bösch, Bonino, Bono, Bonsignore, Booth, Borghezio, Borrell Fontelles, Bourlanges, Bowis, Bozkurt, Bradbourn, Mihael Brejc, Brepoels, Bresso, Breyer, Březina, Brie, Brok, Brunetta, Budreikaitė, van Buitenen, Buitenweg, Bullmann, van den Burg, Bushill-Matthews, Busk, Busquin, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Calabuig Rull, Callanan, Camre, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Carollo, Casa, Casaca, Cashman, Caspary, Castex, del Castillo Vera, Catania, Cavada, Cederschiöld, Cercas, Cesa, Chatzimarkakis, Chichester, Chiesa, Chmielewski, Christensen, Chruszcz, Cirino Pomicino, Claeys, Clark, Cocilovo, Coelho, Cohn-Bendit, Corbett, Corbey, Cornillet, Correia, Paolo Costa, António Costa, Cottigny, Coûteaux, Coveney, Cramer, Crowley, Marek Aleksander Czarnecki, Ryszard Czarnecki, D'Alema, Daul, Davies, De Poli, de Brún, Degutis, Dehaene, De Keyser, Del Turco, Demetriou, Demszky, Deprez, De Rossa, De Sarnez, Descamps, Désir, Deß, Deva, De Veyrac, De Vits, Díaz de Mera García Consuegra, Dičkutė, Didžiokas, Díez González, Dillen, Dimitrakopoulos, Dionisi, Dobolyi, Dombrovskis, Doorn, Douay, Dover, Doyle, Drčar Murko, Duchoň, Dührkop Dührkop, Duff, Duin, Duka-Zólyomi, Duquesne, Ebner, Ehler, Ek, El Khadraoui, Elles, Esteves, Estrela, Ettl, Eurlings, Jillian Evans, Jonathan Evans, Robert Evans, Fajmon, Falbr, Farage, Fatuzzo, Fava, Fazakas, Ferber, Fernandes, Fernández Martín, Anne Ferreira, Elisa Ferreira, Figueiredo, Fjellner, Flasarová, Flautre, Florenz, Foglietta, Fotyga, Fourtou, Fraga Estévez, Frassoni, Freitas, Friedrich, Fruteau, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García Pérez, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gawronski, Gebhardt, Gentvilas, Geremek, Geringer de Oedenberg, Gibault, Gierek, Giertych, Gill, Gklavakis, Glante, Glattfelder, Goebbels, Goepel, Golik, Gollnisch, Gomes, Gomolka, Goudin, Genowefa Grabowska, Grabowski, Graefe zu Baringdorf, Gräßle, de Grandes Pascual, Graça Moura, Grech, Griesbeck, Gröner, Grosch, Grossetête, Gruber, Guardans Cambó, Guellec, Guidoni, Gurmai, Gutiérrez-Cortines, Guy-Quint, Gyürk, Hänsch, Hall, Hammerstein Mintz, Hamon, Handzlik, Hannan, Harbour, Harkin, Harms, Hassi, Hatzidakis, Haug, Heaton-Harris, Hedh, Hedkvist Petersen, Hegyi, Helmer, Henin, Hennicot-Schoepges, Hennis-Plasschaert, Herczog, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Honeyball, Hoppenstedt, Horáček, Hortefeux, Howitt, Hudacký, Hudghton, Hughes, Huhne, Hutchinson, Hybášková, Ibrisagic, Ilves, in 't Veld, Isler Béguin, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jäätteenmäki, Jałowiecki, Janowski, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jensen, Joan i Marí, Jöns, Jørgensen, Jonckheer, Jordan Cizelj, Juknevičienė, Jelko Kacin, Kaczmarek, Kallenbach, Kamiński, Karas, Karatzaferis, Karim, Kasoulides, Kaufmann, Kauppi, Tunne Kelam, Kilroy-Silk, Kindermann, Glenys Kinnock, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Klinz, Knapman, Koch, Koch-Mehrin, Kohlíček, Konrad, Korhola, Kósáné Kovács, Koterec, Kozlík, Krahmer, Krarup, Krasts, Kratsa-Tsagaropoulou, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kristensen, Kristovskis, Krupa, Kuc, Kudrycka, Kuhne, Kułakowski, Kušķis, Kusstatscher, Kuźmiuk, Lagendijk, Laignel, Lamassoure, Lambert, Lambrinidis, Lambsdorff, Landsbergis, Lang, Langen, Langendries, Laperrouze, La Russa, Laschet, Lax, Lechner, Lehideux, Lehne, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Jean-Marie Le Pen, Marine Le Pen, Enrico Letta, Lévai, Janusz Lewandowski, Liberadzki, Libicki, Lichtenberger, Lienemann, Liese, Liotard, Lipietz, Locatelli, Lombardo, López-Istúriz White, Louis, Lucas, Ludford, Lulling, Lundgren, Lynne, Maat, Maaten, McAvan, McCarthy, McDonald, McGuinness, McMillan-Scott, Madeira, Malmström, Manders, Maňka, Thomas Mann, Manolakou, Mantovani, Markov, Marques, Martens, David Martin, Hans-Peter Martin, Martinez, Martínez Martínez, Masiel, Masip Hidalgo, Maštálka, Mastenbroek, Mathieu, Mato Adrover, Matsakis, Matsis, Matsouka, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Medina Ortega, Meijer, Méndez de Vigo, Menéndez del Valle, Meyer Pleite, Miguélez Ramos, Mikko, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Mölzer, Cristobal Montoro Romero, Moraes, Moreno Sánchez, Morgan, Morgantini, Morillon, Moscovici, Mote, Mulder, Musacchio, Muscardini, Muscat, Musotto, Mussolini, Musumeci, Myller, Napoletano, Nattrass, Navarro, Newton Dunn, Annemie Neyts-Uyttebroeck, Nicholson, van Nistelrooij, Novak, Obiols i Germà, Öger, Özdemir, Olajos, Olbrycht, Ó Neachtain, Onesta, Onyszkiewicz, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Oviir, Paasilinna, Pack, Pafilis, Borut Pahor, Paleckis, Pálfi, Panayotopoulos-Cassiotou, Pannella, Panzeri, Papadimoulis, Papastamkos, Parish, Patrie, Pavilionis, Peillon, Pęk, Alojz Peterle, Pflüger, Piecyk, Pieper, Pīks, João de Deus Pinheiro, Pinior, Piotrowski, Pirilli, Piskorski, Pistelli, Pittella, Pleguezuelos Aguilar, Pleštinská, Podestà, Podkański, Poettering, Poignant, Polfer, Poli Bortone, Pomés Ruiz, Portas, Posselt, Prets, Vittorio Prodi, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ransdorf, Rapkay, Rasmussen, Remek, Resetarits, Reul, Reynaud, Ribeiro, Ribeiro e Castro, Riera Madurell, Ries, Riis-Jørgensen, Rizzo, Rocard, Rogalski, Roithová, Romagnoli, Romeva i Rueda, Rosati, Roszkowski, Roth-Behrendt, Rothe, Rouček, Roure, Rudi Ubeda, Rübig, Rühle, Rutowicz, Ryan, Sacconi, Saïfi, Sakalas, Salafranca Sánchez-Neyra, Salinas García, Salvini, Samaras, Samuelsen, Sánchez Presedo, Santoro, dos Santos, Sartori, Saryusz-Wolski, Savary, Savi, Sbarbati, Schapira, Scheele, Schenardi, Schierhuber, Schlyter, Frithjof Schmidt, Pál Schmitt, Ingo Schmitt, Schnellhardt, Schöpflin, Schröder, Schroedter, Schulz, Schuth, Schwab, Seeber, Seeberg, Segelström, Seppänen, Siekierski, Silva Peneda, Simonot, Sinnott, Siwiec, Sjöstedt, Skinner, Škottová, Alyn Smith, Sommer, Sonik, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Spautz, Speroni, Staes, Staniszewska, Starkevičiūtė, Šťastný, Stenzel, Sterckx, Stevenson, Stihler, Stockmann, Strejček, Stroz, Stubb, Sturdy, Sudre, Sumberg, Surján, Svensson, Swoboda, Szájer, Szejna, Szent-Iványi, Szymański, Tabajdi, Tajani, Takkula, Tannock, Tarabella, Tarand, Tatarella, Thomsen, Thyssen, Titford, Titley, Toia, Tomczak, Toubon, Toussas, Trakatellis, Trautmann, Triantaphyllides, Trüpel, Turmes, Tzampazi, Uca, Ulmer, Väyrynen, Vaidere, Vakalis, Valenciano Martínez-Orozco, Vanhecke, Van Hecke, Van Lancker, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vaugrenard, Ventre, Vergnaud, Vernola, Vidal-Quadras Roca, de Villiers, Villiers, Vincenzi, Virrankoski, Vlasák, Vlasto, Voggenhuber, Wagenknecht, Wallis, Walter, Watson, Henri Weber, Manfred Weber, Weiler, Weisgerber, Westlund, Whitehead, Whittaker, Wieland, Wiersma, Wierzejski, Wijkman, Wise, von Wogau, Wohlin, Wojciechowski, Wuermeling, Wurtz, Wynn, Xenogiannakopoulou, Yañez-Barnuevo García, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zani, Zappalà, Zatloukal, Ždanoka, Železný, Zieleniec, Zīle, Zimmer, Zingaretti, Zvěřina, Zwiefka
BILAGA I
OMRÖSTNINGSRESULTAT
Förteckning över förkortningar och symboler
+ |
antogs |
- |
förkastades |
↓ |
bortföll |
T |
drogs tillbaka |
ONU (..., ..., ...) |
omröstning med namnupprop (ja-röster, nej-röster, nedlagda röster) |
EO (..., ..., ...) |
elektronisk omröstning (ja-röster, nej-röster, nedlagda röster) |
delad |
delad omröstning |
särsk. |
särskild omröstning |
ÄF |
ändringsförslag |
AC |
kompromissändringsförslag |
pc |
motsvarande del |
S |
ändringsförslag om strykning |
= |
identiska ändringsförslag |
skäl |
skäl |
PR |
resolutionsförslag |
PRC |
gemensamt resolutionsförslag |
SEK |
sluten omröstning |
1. Bekräftelse av kalendern för Europaparlamentets sammanträdesperioder — 2005
Avser |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO — anmärkningar |
omröstning: kalender (i sin helhet) |
|
+ |
|
2. Begäran om samråd med Ekonomiska och sociala kommittén — Förslag till fördrag om en konstitution för Europa
Avser |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO — anmärkningar |
omröstning: begäran om samråd |
|
+ |
|
3. Begäran om samråd med Regionkommittén — Förslag till fördrag om en konstitution för Europa
Avser |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO — anmärkningar |
omröstning: begäran om samråd |
|
+ |
|
4. Förslag till ändringsbudget nr 7/2004
Betänkande: Jan MULDER (A6-0004/2004)
Avser |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO — anmärkningar |
en enda omröstning |
|
+ |
|
5. Förslag till ändringsbudget nr 8/2004
Betänkande: Jan MULDER (A6-0005/2004)
Avser |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO — anmärkningar |
en enda omröstning |
|
+ |
|
6. Antalet ledamöter i de interparlamentariska delegationerna, delegationerna till de blandade parlamentariska utskotten och delegationerna till de parlamentariska samarbetskommittéerna
Förslag till beslut B6-0035/2004
Avser |
ONU, osv. |
Omröstning |
ONU/EO — anmärkningar |
omröstning: förslag till beslut (i sin helhet) |
|
+ |
|
BILAGA II
FÖRSLAG FRÅN TALMANSKONFERENSEN OM NOMINERINGAR TILL DEN GEMENSAMMA PARLAMENTARISKA FÖRSAMLINGEN AVS-EG OCH DEN PARLAMENTARISKA FÖRSAMLINGEN FÖR EU-MEDELHAVSOMRÅDET SAMT TILL DE INTERPARLAMENTARISKA DELEGATIONERNA, DELEGATIONERNA TILL DE GEMENSAMMA PARLAMENTARIKER-KOMMITTÉERNA OCH DELEGATIONERNA TILL DE PARLAMENTARISKA SAMARBETS-KOMMITTÉERNA
ACP - Delegationen till den gemensamma parlamentariska AVS-EU-församlingen - 77 ledamöter
PPE-DE |
BEREND Rolf BOWIS John CALLANAN Martin DAUL Joseph DEVA Nirj DOMBROVSKIS Valdis GAHLER Michael HERRANZ GARCÍA María Esther KACZMAREK Filip Andrzej KORHOLA Eija-Riitta Anneli LANGENDRIES Raymond LÓPEZ-ISTÚRIZ WHITE Antonio LULLING Astrid MANTOVANI Mario MARTENS Maria MAYER Hans-Peter MITCHELL Gay NOVAK Ljudmila PINHEIRO João de Deus RIBEIRO E CASTRO José ROITHOVÁ Zuzana SARTORI Amalia SCHNELLHARDT Horst SCHWAB Andreas STURDY Robert William WIELAND Rainer WIJKMAN Anders ZÁBORSKÁ Anna |
PSE |
ARIF Kader BULLMANN Udo CARLOTTI Marie-Arlette DOBOLYI Alexandra FERNANDES Emanuel Vasconcelos Jardim FERREIRA Elisa GOMES Ana Maria R.M. GRABOWSKA Genowefa GRÖNER Lissy HAUG Jutta D. JÖNS Karin KINNOCK Glenys McAVAN Linda MARTÍNEZ MARTÍNEZ Miguel Angel PLEGUEZUELOS AGUILAR Francisca ROSATI Dariusz Kajetan SCHEELE Karin SORNOSA MARTÍNEZ María VALENCIANO MARTÍNEZ-OROZCO María Elena VAN LANCKER Anne WHITEHEAD Phillip ZANI Mauro |
ALDE |
BUSK Niels CORNILLET Thierry EK Lena HALL Fiona Jane KUŁAKOWSKI Jan Jerzy LEHIDEUX Bernard MORILLON Philippe POLFER Lydie VAN HECKE Johan |
Verts/ALE |
AUBERT Marie-Hélène JOAN i MARÍ Bernat SCHLYTER Carl ... |
GUE/NGL |
AGNOLETTO Vittorio Emanuele SJÖSTEDT Jonas VERGES Paul WURTZ Francis |
IND/DEM |
GOUDIN Hélène LOUIS Patrick SPERONI Francesco Enrico de VILLIERS Philippe |
UEN |
AYLWARD Liam KAMIŃSKI Michał Tomasz ZĪLE Roberts |
NI |
ALLISTER James Hugh DILLEN Koenraad KOZLÍK Sergej |
Euromed - Delegationen till den parlamentariska församlingen för EU-Medelhavsområdet - 45 ledamöter
PPE-DE |
BUSUTTIL Simon CASPARY Daniel CESA Lorenzo DIONISI Armando ELLES James E.M. GROSSETÊTE Françoise KASOULIDES Ioannis KRATSA-TSAGAROPOULOU Rodi McMILLAN-SCOTT Edward H.C. MAYOR OREJA Jaime MIKOLÁŠIK Miroslav MILLÁN MON Francisco José SAÏFI Tokia TRAKATELLIS Antonios VLASTO Dominique WEISGERBER Anja |
PSE |
ARIF Kader BEGLITIS Panagiotis CARNERO GONZÁLEZ Carlos GARCÍA PÉREZ Iratxe GRECH Louis HAZAN Adeline MADEIRA Jamila MORGAN Eluned NAPOLETANO Pasqualina OBIOLS i GERMÀ Raimon PATRIE Béatrice ROTHE Mechtild |
ALDE |
BONINO Emma BUDREIKAITĖ Danutė COSTA Paolo MORILLON Philippe NICHOLSON OF WINTERBOURNE |
Verts/ALE |
COHN-BENDIT Daniel Marc FLAUTRE Hélène HAMMERSTEIN MINTZ David |
GUE/NGL |
MANOLAKOU Diamanto MORGANTINI Luisa TRIANTAPHYLLIDES Kyriacos |
IND/DEM |
COÛTEAUX Paul Marie KARATZAFERIS Georgios |
UEN |
MUSUMECI Sebastiano (Nello) POLI BORTONE Adriana |
NI |
MARTINEZ Jean-Claude MUSSOLINI Alessandra |
DM01 - Delegationen till den gemensamma parlamentarikerkommittén EU-Rumänien - 25 ledamöter
PPE-DE |
BAUER Edit BEAZLEY Christopher J.P. GÁL Kinga GAUZÈS Jean-Paul KOCH Dieter-Lebrecht KONRAD Christoph Werner McGUINNESS Mairead PODESTÀ Guido VAKALIS Nikolaos |
PSE |
ARNAOUTAKIS Stavros CASHMAN Michael CHRISTENSEN Ole HARANGOZÓ Gábor LIENEMANN Marie-Noëlle VAUGRENARD Yannick WIERSMA Jan Marinus |
ALDE |
CAVADA Jean-Marie HENNIS-PLASSCHAERT Jeanine SBARBATI Luciana |
Verts/ALE |
RÜHLE Heide |
GUE/NGL |
STROZ Daniel |
IND/DEM |
BORGHEZIO Mario |
UEN |
TATARELLA Salvatore |
NI |
BATTILOCCHIO Alessandro MASIEL Jan Tadeusz |
DM02 - Delegationen till den gemensamma parlamentarikerkommittén EU-Bulgarien - 25 ledamöter
PPE-DE |
CASA David IBRISAGIC Anna KUŻMIUK Zbigniew Krzysztof LECHNER Kurt MÉNDEZ DE VIGO Íñigo STUBB Alexander VARVITSIOTIS Ioannis WEBER Manfred WUERMELING Joachim |
PSE |
DE VITS Mia ETTL Harald GUY-QUINT Catherine MORGAN Eluned TZAMPAZI Evangelia ... ... |
ALDE |
CHATZIMARKAKIS Jorgo GIBAULT Claire VÄYRYNEN Paavo |
Verts/ALE |
de GROEN-KOUWENHOVEN Elly (Els) |
GUE/NGL |
TOUSSAS Georgios |
IND/DEM |
BELDER Bastiaan KARATZAFERIS Georgios |
UEN |
PIRILLI Umberto |
NI |
KUC Wiesław Stefan |
DM03 - Delegationen till den gemensamma parlamentarikerkommittén EU-Kroatien - 15 ledamöter
PPE-DE |
EBNER Michl POSSELT Bernd SCHMITT Pál SIEKIERSKI Czesław Adam STREJČEK Ivo |
PSE |
FAZAKAS Szabolcs KINDERMANN Heinz PAHOR Borut TITLEY Gary |
ALDE |
MALMSTRÖM Cecilia PRODI Vittorio |
Verts/ALE |
HORÁČEK Milan |
GUE/NGL |
MEIJER Erik |
IND/DEM |
TOMCZAK Witold |
NI |
BACO Peter |
DM04 - Delegationen till den gemensamma parlamentarikerkommittén EU-f.d. jugoslaviska republiken Makedonien - 13 ledamöter
PPE-DE |
DUKA-ZÓLYOMI Árpád GYÜRK András KOCH Dieter-Lebrecht ŐRY Csaba PAPASTAMKOS Georgios |
PSE |
HONEYBALL Mary MATSOUKA Maria PIECYK Willi ... |
ALDE |
DRČAR MURKO Mojca |
Verts/ALE |
KUSSTATSCHER Sepp |
GUE/NGL |
BERTINOTTI Fausto |
IND/DEM |
KARATZAFERIS Georgios |
DM05 - Delegationen till den gemensamma parlamentarikerkommittén EU-Turkiet - 25 ledamöter
PPE-DE |
HATZIDAKIS Konstantinos HÖKMARK Gunnar JAŁOWIECKI Stanisław LANGEN Werner MATSIS Yiannakis SCHÖPFLIN György SOMMER Renate TOUBON Jacques VAN ORDEN Geoffrey VIDAL-QUADRAS ROCA Alejo |
PSE |
ARIF Kader BEGLITIS Panagiotis BOZKURT Emine COSTA António HOWITT Richard ÖGER Vural |
ALDE |
DEPREZ Gérard DUFF Andrew Nicholas MATSAKIS Marios |
Verts/ALE |
LAGENDIJK Joost ÖZDEMIR Cem |
GUE/NGL |
UCA Feleknas |
IND/DEM |
LUNDGREN Nils |
UEN |
CAMRE Mogens N.J. |
NI |
MÖLZER Andreas |
DM06 - Delegationen till den gemensamma parlamentarikerkommittén EU-Mexiko - 14 ledamöter
PPE-DE |
ASHWORTH Richard James GKLAVAKIS Ioannis GROSCH Mathieu GUELLEC Ambroise MATO ADROVER Ana SCHRÖDER Jürgen |
PSE |
BERLINGUER Giovanni BONO Guy DÍEZ GONZÁLEZ Rosa M. MANN Erika |
ALDE |
KLINZ Wolf |
Verts/ALE |
LICHTENBERGER Evelin |
GUE/NGL |
RIBEIRO Sérgio |
IND/DEM |
SPERONI Francesco Enrico |
DM07 - Delegationen till den gemensamma parlamentarikerkommittén EU-Chile - 15 ledamöter
PPE-DE |
CAROLLO Giorgio de GRANDES PASCUAL Luis KLASS Christa STEVENSON Struan SURJÁN László |
PSE |
ASSIS Francisco BÖSCH Herbert GLANTE Norbert MIGUÉLEZ RAMOS Rosa |
ALDE |
FOURTOU Janelly TOIA Patrizia |
Verts/ALE |
GRAEFE zu BARINGDORF Friedrich-Wilhelm |
GUE/NGL |
BRIE André |
IND/DEM |
SALVINI Matteo |
UEN |
FOGLIETTA Alessandro |
D01 - Delegationen för förbindelserna med Schweiz, Island och Norge samt till det Europeiska ekonomiska områdets (EEA) gemensamma parlamentarikerkommitté - 17 ledamöter
PPE-DE |
BARSI-PATAKY Etelka GOEPEL Lutz PANAYOTOPOULOS-CASSIOTOU Marie RÜBIG Paul ŠKOTTOVÁ Nina |
PSE |
HEDKVIST PETERSEN Ewa LÉVAI Katalin ROTH-BEHRENDT Dagmar STIHLER Catherine |
ALDE |
DIČKUTĖ Jolanta SCHUTH Willem WALLIS Diana |
Verts/ALE |
SMITH Alyn |
GUE/NGL |
McDONALD Mary Lou |
IND/DEM |
BONDE Jens-Peter |
UEN |
JANOWSKI Mieczysław Edmund |
NI |
VANHECKE Frank |
D02 - Delegationen för förbindelserna med Albanien, Bosnien-Hercegovina samt Serbien och Montenegro (medräknat Kosovo) - 15 ledamöter
PPE-DE |
BECSEY Zsolt László BŘEZINA Jan PACK Doris PROTASIEWICZ Jacek TRAKATELLIS Antonios |
PSE |
KRISTENSEN Henrik Dam ROTHE Mechtild SWOBODA Johannes (Hannes) XENOGIANNAKOPOULOU Marilisa |
ALDE |
GUARDANS CAMBÓ Ignasi LUDFORD Baroness Sarah |
Verts/ALE |
KALLENBACH Gisela |
GUE/NGL |
MUSACCHIO Roberto |
UEN |
POLI BORTONE Adriana |
NI |
CZARNECKI Marek Aleksander |
D03 - Delegationen till den parlamentariska samarbetskommittén EU-Ryssland - 31 ledamöter
PPE-DE |
CABRNOCH Milan ESTEVES Maria da Assunção EURLINGS Camiel GARRIGA POLLEDO Salvador GLATTFELDER Béla KELAM Tunne LEHNE Klaus-Heiner SAMARAS Antonis SARYUSZ-WOLSKI Jacek Emil SEEBER Richard SUDRE Margie |
PSE |
BUSQUIN Philippe KREHL Constanze Angela LIBERADZKI Bogusław Marian PAASILINNA Reino PALECKIS Justas Vincas SANTORO Michele TABAJDI Csaba Sándor WEBER Henri |
ALDE |
CHIESA Giulietto GEREMEK Bronisław JENSEN Anne Elisabet LAX Henrik |
Verts/ALE |
STAES Bart ŽDANOKA Tatjana |
GUE/NGL |
REMEK Vladimír SEPPÄNEN Esko Olavi |
IND/DEM |
ROGALSKI Bogusław ŽELEZNÝ Vladimír |
UEN |
FOTYGA Anna Elzbieta |
NI |
LE PEN Jean-Marie |
D04 - Delegationen till den parlamentariska samarbetskommittén EU-Ukraina - 16 ledamöter
PPE-DE |
BUZEK Jerzy PÁLFI István PLEŠTINSKÁ Zita TANNOCK Charles THYSSEN Marianne |
PSE |
BERMAN Thijs HERCZOG Edit RAPKAY Bernhard SIWIEC Marek Maciej |
ALDE |
BIRUTIS Šarūnas STANISZEWSKA Grażyna |
Verts/ALE |
HARMS Rebecca |
GUE/NGL |
MARKOV Helmuth |
IND/DEM |
ADWENT Filip |
UEN |
KRASTS Guntars |
NI |
BOBOŠÍKOVÁ Jana |
D05 - Delegationen till den parlamentariska samarbetskommittén EU-Moldavien - 14 ledamöter
PPE-DE |
ANDRIKIENĖ Laima Liucija GOMOLKA Alfred PODKAŃSKI Zdzisław Zbigniew ... ... |
PSE |
MIKKO Marianne PITTELLA Giovanni WIERSMA Jan Marinus ... |
ALDE |
CARLSHAMRE Maria KACIN Jelko |
Verts/ALE |
... |
GUE/NGL |
MAŠTÁLKA Jiří |
IND/DEM |
BOSSI Umberto |
D06 - Delegationen för förbindelserna med Vitryssland - 15 ledamöter
PPE-DE |
FJELLNER Christofer GOMOLKA Alfred KLICH Bogdan Adam KUDRYCKA Barbara KUŠĶIS Aldis |
PSE |
MUSCAT Joseph SAKALAS Aloyzas SZEJNA Andrzej Jan |
ALDE |
GENTVILAS Eugenijus ONYSZKIEWICZ Janusz |
Verts/ALE |
SCHROEDTER Elisabeth |
GUE/NGL |
FLASAROVÁ Věra |
IND/DEM |
WIERZEJSKI Wojciech |
UEN |
SZYMAŃSKI Konrad Krzysztof |
NI |
LANG Carl |
D07 - Delegationen till de parlamentariska samarbetskommittéerna EU-Kazakstan, EU-Kirgizistan och EU-Uzbekistan samt förbindelserna med Tadzjikistan, Turkmenistan och Mongoliet - 19 ledamöter
PPE-DE |
CIRINO POMICINO Paolo JEGGLE Elisabeth MAAT Albert Jan OLAJOS Péter VILLIERS Theresa WOJCIECHOWSKI Janusz Czesław ZATLOUKAL Tomáš |
PSE |
BERSANI Pier Luigi BOURZAI Bernadette CORREIA Fausto GIEREK Adam JÖNS Karin |
ALDE |
DEMSZKY Gábor JUKNEVIČIENĖ Ona |
Verts/ALE |
HASSI Satu |
GUE/NGL |
RANSDORF Miloslav |
IND/DEM |
BLOKLAND Johannes (Hans) |
UEN |
MUSCARDINI Cristiana |
NI |
... |
D08 - Delegationen till de parlamentariska samarbetskommittéerna EU-Armenien, EU-Azerbajdzjan och EU-Georgien - 18 ledamöter
PPE-DE |
BREPOELS Frederika M.J. DEMETRIOU Panayiotis DÍAZ DE MERA GARCÍA CONSUEGRA Agustín LANDSBERGIS Vytautas LASCHET Armin SPAUTZ Jean ZWIEFKA Tadeusz |
PSE |
HEGYI Gyula SIFUNAKIS Nikolaos SWOBODA Johannes (Hannes) ... ... |
ALDE |
ANDREJEVS Georgs OVIIR Siiri |
Verts/ALE |
ISLER BÉGUIN Marie Anne |
GUE/NGL |
MANOLAKOU Diamanto |
IND/DEM |
BLOKLAND Johannes (Hans) |
NI |
BATTILOCCHIO Alessandro |
D09 - Delegationen för förbindelserna med Israel - 20 ledamöter
PPE-DE |
FERBER Markus GAUBERT Patrick GUTIÉRREZ-CORTINES Cristina HYBÁŠKOVÁ Jana ŠŤASTNÝ Peter TAJANI Antonio ZALESKI Zbigniew Franciszek |
PSE |
BEŇOVÁ Monika CERCAS Alejandro MASTENBROEK Edith SCHAPIRA Pierre STOCKMANN Ulrich |
ALDE |
PANNELLA Marco RIES Frédérique |
Verts/ALE |
HAMMERSTEIN MINTZ David VOGGENHUBER Johannes |
GUE/NGL |
SVENSSON Eva-Britt |
IND/DEM |
BELDER Bastiaan |
NI |
CZARNECKI Ryszard LE PEN Marine |
D10 - Delegationen för förbindelserna med det palestinska lagstiftande rådet - 20 ledamöter
PPE-DE |
BACHELOT-NARQUIN Roselyne DE VEYRAC Christine KASOULIDES Ioannis WEISGERBER Anja ZAPPALA' Stefano ... ... |
PSE |
BRESSO Mercedes CASTEX Françoise DE ROSSA Proinsias HEDH Anna LE FOLL Stéphane MASIP HIDALGO Antonio |
ALDE |
ALVARO Alexander Nuno DAVIES Chris |
Verts/ALE |
AUKEN Margrete EVANS Jillian LUCAS Caroline |
GUE/NGL |
ADAMOU Adamos MORGANTINI Luisa |
D11 - Delegationen för förbindelserna med Maghrebländerna och Arabiska Maghrebunionen (medräknat Libyen) - 20 ledamöter
PPE-DE |
BUSUTTIL Simon FRAGA ESTÉVEZ Carmen HORTEFEUX Brice LOMBARDO Raffaele PIEPER Markus RUDI UBEDA Luisa Fernanda SILVA PENEDA José Albino SONIK Bogusław Andrzej |
PSE |
GARCÍA PÉREZ Iratxe HUTCHINSON Alain LAIGNEL André NAPOLETANO Pasqualina YAÑEZ-BARNUEVO GARCÍA Luis |
ALDE |
KOCH-MEHRIN Silvana LETTA Enrico |
Verts/ALE |
FLAUTRE Hélène |
GUE/NGL |
LIOTARD Kartika Tamara |
IND/DEM |
COÛTEAUX Paul Marie |
UEN |
KRISTOVSKIS Ģirts Valdis |
NI |
SCHENARDI Lydia |
D12 - Delegationen för förbindelserna med Mashrekländerna - 20 ledamöter
PPE-DE |
DIMITRAKOPOULOS Giorgos DIONISI Armando MUSOTTO Francesco PURVIS John RADWAN Alexander VENTRE Riccardo ZAHRADIL Jan |
PSE |
CARNERO GONZÁLEZ Carlos DE KEYSER Véronique HAZAN Adeline KÓSÁNÉ KOVÁCS Magda PATRIE Béatrice VINCENZI Marta ... |
ALDE |
BONINO Emma in 't VELD Sophia Helena |
GUE/NGL |
PORTAS Miguel |
IND/DEM |
LOUIS Patrick |
UEN |
MUSUMECI Sebastiano (Nello) |
NI |
MUSSOLINI Alessandra |
D13 - Delegationen för förbindelserna med Gulfstaterna (inklusive Jemen) - 18 ledamöter
PPE-DE |
AYUSO GONZÁLEZ María del Pilar DOYLE Avril FONTAINE Nicole GAĽA Milan GROSSETÊTE Françoise NIEBLER Angelika SAÏFI Tokia |
PSE |
ATTARD-MONTALTO John CAPOULAS SANTOS Luis Manuel GRUBER Lilli MYLLER Riitta REYNAUD Marie-Line |
ALDE |
BOURLANGES Jean-Louis KARIM Sajjad Haider |
Verts/ALE |
... |
GUE/NGL |
PFLÜGER Tobias |
IND/DEM |
LOUIS Patrick |
UEN |
ANGELILLI Roberta |
D14 - Delegationen för förbindelserna med Iran - 19 ledamöter
PPE-DE |
CASTIGLIONE Giuseppe FRIEDRICH Ingo SEEBERG Gitte ... ... ... ... |
PSE |
CASACA Paulo LOCATELLI Pia Elda PRETS Christa SAVARY Gilles ... ... |
ALDE |
NICHOLSON OF WINTERBOURNE Baroness SAMUELSEN Anders |
Verts/ALE |
BEER Angelika |
GUE/NGL |
CATANIA Giusto |
UEN |
LA RUSSA Romano Maria |
NI |
... |
D15 - Delegationen för förbindelserna med Förenta staterna - 34 ledamöter
PPE-DE |
BONSIGNORE Vito BRADBOURN Philip Charles BROK Elmar COVENEY Simon DESCAMPS Marie-Hélène DUCHOŇ Petr EVANS Jonathan FATUZZO Carlo GALEOTE QUECEDO Gerardo GRAÇA MOURA Vasco JACKSON Caroline F. JORDAN CIZELJ Romana LAUK Kurt Joachim |
PSE |
BARÓN CRESPO Enrique HAMON Benoît ILVES Toomas Hendrik KUHNE Helmut LAMBRINIDIS Stavros McCARTHY Arlene MOSCOVICI Pierre PANZERI Pier Antonio PINIOR Józef SKINNER Peter William |
ALDE |
ANDRIA Alfonso JÄÄTTEENMÄKI Anneli LAMBSDORFF GRAF Alexander NEYTS-UYTTEBROECK Annemie |
Verts/ALE |
BUITENWEG Kathalijne Maria |
GUE/NGL |
de BRÚN Bairbre GUIDONI Umberto |
IND/DEM |
GIERTYCH Maciej Marian SINNOTT Kathy |
UEN |
CROWLEY Brian |
NI |
RESETARITS Karin |
D16 - Delegationen för förbindelserna med Kanada - 16 ledamöter
PPE-DE |
DOVER Den FREITAS Duarte HIERONYMI Ruth HIGGINS Jim MAURO Mario SCHIERHUBER Agnes |
PSE |
DÜHRKOP DÜHRKOP Bárbara GURMAI Zita LEHTINEN Lasse Antero TRAUTMANN Catherine |
ALDE |
ATTWOOLL Elspeth HARKIN Marian SAVI Toomas |
Verts/ALE |
HUDGHTON Ian Stewart |
IND/DEM |
CHRUSZCZ Sylwester |
UEN |
Ó NEACHTAIN Seán |
D17 - Delegationen för förbindelserna med länderna i Centralamerika - 22 ledamöter
PPE-DE |
ANTONIOZZI Alfredo GARCÍA-MARGALLO Y MARFIL José Manuel GARGANI Giuseppe HEATON-HARRIS Christopher HERRERO-TEJEDOR Luis Francisco LIESE Peter QUEIRÓ Luís ROITHOVÁ Zuzana |
PSE |
AYALA SENDER Inés COTTIGNY Jean Louis ESTRELA Edite FALBR Richard HUGHES Stephen OBIOLS i GERMÀ Raimon |
ALDE |
KRAHMER Holger ORTUONDO LARREA Josu PISTELLI Lapo |
Verts/ALE |
ROMEVA RUEDA Raül |
GUE/NGL |
MEYER PLEITE Willy RIZZO Marco |
UEN |
PAVILIONIS Rolandas |
NI |
BELOHORSKÁ Irena |
D18 - Delegationen för förbindelserna med länderna i Andinska gemenskapen - 17 ledamöter
PPE-DE |
FERNÁNDEZ MARTÍN Fernando FLORENZ Karl-Heinz GRÄSSLE Ingeborg MONTORO ROMERO Cristóbal Ricardo van NISTELROOIJ Lambert VERNOLA Marcello VLASÁK Oldřich |
PSE |
van den BERG Margrietus J. FAVA Giovanni Claudio LEICHTFRIED Jörg MEDINA ORTEGA Manuel MENÉNDEZ del VALLE Emilio |
ALDE |
BUDREIKAITĖ Danutė DEGUTIS Arūnas |
Verts/ALE |
LIPIETZ Alain |
GUE/NGL |
WAGENKNECHT Sahra |
IND/DEM |
ROGALSKI Bogusław |
D19 - Delegationen för förbindelserna med Mercosur - 25 ledamöter
PPE-DE |
CEDERSCHIÖLD Charlotte COELHO Carlos DESS Albert GLATTFELDER Béla HANDZLIK Małgorzata HANNAN Daniel J. HENNICOT-SCHOEPGES Erna HUDACKÝ Ján MILLÁN MON Francisco José SALAFRANCA SÁNCHEZ-NEYRA José Ignacio |
PSE |
D'ALEMA Massimo KREISSL-DÖRFLER Wolfgang MORENO SÁNCHEZ Javier NAVARRO Robert RASMUSSEN Poul Nyrup SALINAS GARCÍA María Isabel SOUSA PINTO Sérgio |
ALDE |
COCILOVO Luigi DUQUESNE Antoine GRIESBECK Nathalie |
Verts/ALE |
FRASSONI Monica |
GUE/NGL |
FIGUEIREDO Ilda |
IND/DEM |
KARATZAFERIS Georgios |
UEN |
LIBICKI Marcin |
NI |
ROMAGNOLI Luca |
D20 - Delegationen för förbindelserna med Japan - 24 ledamöter
PPE-DE |
HARBOUR Malcolm ITÄLÄ Ville ITURGAIZ ANGULO Carlos José JARZEMBOWSKI Georg KARAS Othmar LEWANDOWSKI Janusz SZÁJER József WORTMANN-KOOL Corien M. ZVĚŘINA Jaroslav |
PSE |
ANDERSSON Jan CORBETT Richard DOUAY Brigitte DUIN Garrelt SÁNCHEZ PRESEDO Antolín TARAND Andres WALTER Ralf |
ALDE |
NEWTON DUNN Bill STARKEVIČIŪTĖ Margarita VIRRANKOSKI Kyösti Tapio |
Verts/ALE |
BREYER Hiltrud |
GUE/NGL |
KAUFMANN Sylvia-Yvonne |
IND/DEM |
SALVINI Matteo |
UEN |
ROSZKOWSKI Wojciech |
NI |
GOLLNISCH Bruno |
D21 - Delegationen för förbindelserna med Kina - 32 ledamöter
PPE-DE |
ATKINS Sir Robert BRUNETTA Renato del CASTILLO VERA Pilar DEHAENE Jean-Luc FAJMON Hynek HOPPENSTEDT Karsten Friedrich KAUPPI Piia-Noora KIRKHOPE Timothy MAVROMMATIS Manolis OLBRYCHT Jan Marian OOMEN-RUIJTEN Ria G.H.C. PĪKS Rihards REUL Herbert Otto |
PSE |
BATZELI Katerina CALABUIG RULL Joan CORBEY Dorette GEBHARDT Evelyne JØRGENSEN Dan ROUČEK Libor ROURE Martine SACCONI Guido |
ALDE |
LAPERROUZE Anne MANDERS Toine RIIS-JØRGENSEN Karin STERCKX Dirk |
Verts/ALE |
TRÜPEL Helga TURMES Claude |
GUE/NGL |
PAPADIMOULIS Dimitrios ZIMMER Gabriele |
IND/DEM |
PĘK Bogdan Marek |
UEN |
BIELAN Adam Jerzy |
NI |
DE MICHELIS Gianni |
D22 - Delegationen för förbindelserna med länderna i Sydasien och Sydasiatiska organisationen för regionalt samarbete (SAARC) - 22 ledamöter
PPE-DE |
BELET Ivo BUSHILL-MATTHEWS Philip EHLER Jan Christian JÁRÓKA Lívia LAMASSOURE Alain McMILLAN-SCOTT Edward H.C. MANN Thomas ... |
PSE |
BERGER Maria EVANS Robert J.E. GERINGER de OEDENBERG Lidia Joanna GILL Neena GOEBBELS Robert LEINEN Jo |
ALDE |
COSTA Paolo LYNNE Elizabeth MULDER Jan |
Verts/ALE |
LAMBERT Jean Denise |
GUE/NGL |
KOHLÍČEK Jaromír |
IND/DEM |
PIOTROWSKI Mirosław Mariusz |
UEN |
RYAN Eoin |
NI |
GOLIK Bogdan |
D23 - Delegationen för förbindelserna med länderna i Sydostasien och ASEAN - 19 ledamöter
PPE-DE |
DOORN Bert GAWRONSKI Jas MATHIEU Véronique NASSAUER Hartmut ŐRY Csaba PETERLE Alojz POMÉS RUIZ José Javier |
PSE |
DEL TURCO Ottaviano POIGNANT Bernard RIERA MADURELL Teresa TARABELLA Marc WEILER Barbara |
ALDE |
HUHNE Christopher MAATEN Jules |
Verts/ALE |
SCHMIDT Frithjof |
GUE/NGL |
PAFILIS Athanasios |
IND/DEM |
GRABOWSKI Dariusz Maciej WOHLIN Lars |
UEN |
DIDŽIOKAS Gintaras |
D24 - Delegationen för förbindelserna med Koreahalvön - 15 ledamöter
PPE-DE |
HELMER Roger QUISTHOUDT-ROWOHL Godelieve STENZEL Ursula ULMER Thomas ... |
PSE |
FORD Glyn GRECH Louis ÖGER Vural ZINGARETTI Nicola |
ALDE |
SZENT-IVÁNYI István WATSON Graham R. |
Verts/ALE |
... |
GUE/NGL |
... |
IND/DEM |
SPERONI Francesco Enrico |
NI |
SIMONOT Chantal |
D25 - Delegationen för förbindelserna med Australien och Nya Zeeland - 20 ledamöter
PPE-DE |
BÖGE Reimer CHICHESTER Giles Bryan ELLES James E.M. KLAMT Ewa PARISH Neil RACK Reinhard VARELA SUANZES-CARPEGNA Daniel |
PSE |
van den BURG Ieke HÄNSCH Klaus KOTEREC Miloš MARTIN David W. WYNN Terence |
ALDE |
BEAUPUY Jean Marie TAKKULA Hannu |
Verts/ALE |
CRAMER Michael |
GUE/NGL |
TRIANTAPHYLLIDES Kyriacos |
IND/DEM |
PIOTROWSKI Mirosław Mariusz |
UEN |
BERLATO Sergio |
NI |
CLAEYS Philip RUTOWICZ Leopold Józef |
D26 - Delegationen för förbindelserna med Sydafrika - 14 ledamöter
PPE-DE |
BARSI-PATAKY Etelka BREJC Mihael MARQUES Sérgio NICHOLSON James SCHMITT Ingo |
PSE |
FERREIRA Anne MORAES Claude THOMSEN Britta |
ALDE |
DE SARNEZ Marielle DI PIETRO Antonio |
Verts/ALE |
BENNAHMIAS Jean-Luc |
GUE/NGL |
KRARUP Ole |
IND/DEM |
KRUPA Urszula |
UEN |
VAIDERE Inese |
D27 - Delegationen för förbindelserna med Natos parlamentariska församling - 10 ledamöter
PPE-DE |
ALBERTINI Gabriele PISKORSKI Paweł Bartłomiej VAN ORDEN Geoffrey von WOGAU Karl |
PSE |
CASACA Paulo KOTEREC Miloš ZINGARETTI Nicola |
ALDE |
KRAHMER Holger |
Verts/ALE |
BEER Angelika |
GUE/NGL |
PFLÜGER Tobias |
ANTAGNA TEXTER
P6_TA(2004)0002
Förslag till ändringsbudget nr 7/2004
Europaparlamentets resolution om förslaget till Europeiska unionens ändringsbudget nr 7/2004 för budgetåret 2004, avsnitt III — kommissionen (11041/2004 — C6-0108/2004 — 2004/2039(BUD))
Europaparlamentet utfärdar denna resolution
— |
med beaktande av Fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen, särskilt artikel 272.4, |
— |
med beaktande av Fördraget om upprättande av Europeiska atomenergigemenskapen, särskilt artikel 177, |
— |
med beaktande av rådets förordning (EG, Euratom) nr 1605/2002 av den 25 juni 2002 med budgetförordning för Europeiska gemenskapernas allmänna budget (1) och särskilt artiklarna 37 och 38 i denna, |
— |
med beaktande av Europeiska unionens allmänna budget för budgetåret 2004 som slutgiltigt antogs den 18 december 2003 (2) och som anpassats till följd av Europeiska unionens utvidgning (3), |
— |
med beaktande av det interinstitutionella avtalet av den 6 maj 1999 mellan Europaparlamentet, rådet och kommissionen om budgetdisciplin och förbättring av budgetförfarandet (4), |
— |
med beaktande av det preliminära förslaget till Europeiska unionens ändringsbudget nr 7/2004 för budgetåret 2004 som kommissionen lade fram den 12 maj 2004 (SEK(2004) 0593), |
— |
med beaktande av det preliminära förslaget till Europeiska unionens ändringsbudget nr 7/2004 som rådet fastställde den 16 juli 2004 (11041/2004 — C6-0108/2004), |
— |
med beaktande av artikel 69 och bilaga IV i parlamentets arbetsordning, |
— |
med beaktande av budgetutskottets betänkande (A6-0004/2004), och av följande skäl: |
A. |
Syftet med förslaget till ändringsbudget nr 7/2004 är att i budgeten för 2004 införa överskottet från budgetåret 2003, vilket uppgår till 5 470 miljoner euro. |
B. |
Detta överskott består av olika delar. Den största är underutnyttjande av anslag på 4 729 miljoner euro. |
C. |
Den största skillnaden mellan utfall och ursprunglig budget under 2003 uppstod åter i strukturfonderna där saldot uppgick till 3 134 miljoner euro. |
D. |
Det har skett förbättringar av utnyttjandet av anslag för jordbruket, Sammanhållningsfonden, transeuropeiska nät, externa åtgärder och administration. |
E. |
Utnyttjandegraden har generellt sett också förbättrats för inre politik, men trots detta blev ändå 159 miljoner euro över. |
1. |
Europaparlamentet uttrycker sitt missnöje med det ytterligare överskottet på 5 470 miljoner euro för budgetåret 2003. |
2. |
Utöver detta belopp har 2003 års budget tidigare minskats med 5 000 miljoner euro genom ändringsbudget nr 6/2003 till följd av en kraftig överskattning av betalningarna i strukturfonderna. Medlemsstaternas bidrag till EU-budgeten har därför redan minskats med detta belopp. Europaparlamentet konstaterar att det faktiska överskottet i 2003 års budget på grund av underutnyttjande därför uppgår till nästan 10 500 miljoner euro. |
3. |
Europaparlamentet beklagar djupt att de senare årens positiva utveckling brutits. Överskottet föll nämligen från 15 000 miljoner euro 2001 till 7 000 miljoner euro 2002. |
4. |
Europaparlamentet har beslutat att acceptera rådets förslag till ändringsbudget utan ändringar. |
5. |
Europaparlamentet uppdrar åt talmannen att översända denna resolution till rådet och kommissionen. |
(1) EGT L 248, 16.9.2002, s. 1.
(3) EUT C 105, 30.4.2004, s. 9.
(4) EGT C 172, 18.6.1999, s. 1. Avtalet ändrat genom beslut 2003/429/EG (EUT L 147, 14.6.2003, s. 25).
P6_TA(2004)0003
Förslag till ändringsbudget nr 8/2004
Europaparlamentets resolution om förslaget till Europeiska unionens ändringsbudget nr 8/2004 för budgetåret 2004, avsnitt III — kommissionen (11042/2004 — C6-0109/2004 — 2004/2066(BUD))
Europaparlamentet utfärdar denna resolution
— |
med beaktande av Fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen, särskilt artikel 272.4, |
— |
med beaktande av Fördraget om upprättande av Europeiska atomenergigemenskapen, särskilt artikel 177, |
— |
med beaktande av rådets förordning (EG, Euratom) nr 1605/2002 av den 25 juni 2002 med budgetförordning för Europeiska gemenskapernas allmänna budget (1), särskilt artiklarna 37 och 38 i denna, |
— |
med beaktande av Europeiska unionens allmänna budget för budgetåret 2004 som slutgiltigt antogs den 18 december 2003 (2) och som anpassades till följd av utvidgningen (3), |
— |
med beaktande av det interinstitutionella avtalet av den 6 maj 1999 mellan Europaparlamentet, rådet och kommissionen om budgetdisciplin och förbättring av budgetförfarandet (4), |
— |
med beaktande av rådets beslut 2000/597/EG, Euratom av den 29 september 2000 om systemet för Europeiska gemenskapernas egna medel (5), |
— |
med beaktande av det preliminära förslag till Europeiska unionens ändringsbudget nr 8/2004 för budgetåret 2004 som kommissionen lade fram den 28 maj 2004 (SEK(2004) 0675), |
— |
med beaktande av det förslag till Europeiska unionens ändringsbudget nr 8/2004 för budgetåret 2004 som rådet fastställde den 16 juli 2004 (11042/2004 — C6-0109/2004), |
— |
med beaktande artikel 69 och bilaga IV i arbetsordningen, |
— |
med beaktande av betänkandet från budgetutskottet (A6-0005/2004), och av följande skäl: |
A. |
Förslaget till ändringsbudget nr 8/2004 hänför sig till inkomstsidan i budgeten och innehåller ett antal delar som berör nivån på medlemsstaternas bidrag till gemenskapens egna medel. |
B. |
Dessa delar hänför sig till återbetalningen av överskottet från garantifonden för åtgärder avseende tredje land från 2003 liksom till den årliga justeringen av beräkningarna av tullar, mervärdesskatte- och BNI-underlag samt en teknisk omräkning av de bidrag som är nödvändiga för att finansiera rabatten för Förenade kungariket. |
C. |
Kommissionen har lovat att lägga fram sin rapport om systemet för egna medel, i enlighet med rådets beslut 2000/597/EG, Euratom, senast sommaren 2004 och att även lägga fram lämpliga förslag om en generell korrigeringsmekanism. |
1. |
Europaparlamentet godkänner rådets förslag till ändringsbudget nr 8/2004 utan ändringar. |
2. |
Europaparlamentet uppdrar åt talmannen att översända denna resolution till rådet och kommissionen. |
(1) EGT L 248, 16.9.2002, s. 1.
(3) EUT C 105, 30.4.2004, s. 9.
(4) EGT C 172, 18.6.1999, s. 1. Avtalet ändrat genom beslut 2003/429/EG (EUT L 147, 14.6.2003, s. 25).
P6_TA(2004)0004
Antalet ledamöter i de interparlamentariska delegationerna, delegationerna till de blandande parlamentariska utskotten och delegationerna till de parlamentariska samarbetskommittéerna
Europaparlamentets beslut om antalet ledamöter i de interparlamentariska delegationerna, delegationerna till de blandade parlamentariska utskotten och de gemensamma parlamentarikerkommittéerna
Europaparlamentet fattar detta beslut
— |
med beaktande av artikel 188 i arbetsordningen, |
— |
med beaktande av beslut av den 10 mars 2004 om antalet interparlamentariska delegationer, delegationer till de gemensamma parlamentarikerkommittéerna och delegationer till de parlamentariska samarbetskommittéerna (1). |
1. |
Europaparlamentet fastställer såsom nedan anges antalet ledamöter i de interparlamentariska delegationerna:
|
(1) P5_TA(2004)0166.
Onsdag 15 september 2004
9.6.2005 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
CE 140/50 |
PROTOKOLL
(2005/C 140 E/03)
SAMMANTRÄDETS GÅNG
ORDFÖRANDESKAP: Josep BORRELL FONTELLES
Talman
1. Öppnande av sammanträdet
Sammanträdet öppnades kl. 09.00.
2. Inkomna dokument
Talmannen hade mottagit följande dokument
1) |
från rådet och kommissionen
|
2) |
från parlamentets utskott, ett betänkande:
|
3. Debatt om kränkningar av de mänskliga rättigheterna samt av demokratiska och rättsstatliga principer (tillkännagivande av framlagda resolutionsförslag)
Nedanstående ledamöter eller politiska grupper hade, i enlighet med artikel 115 i arbetsordningen, begärt en debatt om följande resolutionsförslag:
I. |
ASEM (ASIA-EUROPE MEETING)
|
II. |
VOJVODINA: TRAKASSERIER AV MINORITETER
|
III. |
MALDIVERNA
|
Talartiden fördelas i enlighet med artikel 142 i arbetsordningen.
4. Gisslantagande och massakern i Beslan samt terroristbekämpning (uttalanden följda av debatt)
Uttalanden av rådet och kommissionen: Gisslantagande och massakern i Beslan samt terroristbekämpning.
Bernard Bot (rådets tjänstgörande ordförande) och Christopher Patten (ledamot av kommissionen) gjorde uttalanden.
Talare João de Deus Pinheiro för PPE-DE-gruppen, Martin Schulz för PSE-gruppen, Silvana Koch-Mehrin, för ALDE-gruppen, Daniel Marc Cohn-Bendit för Verts/ALE-gruppen, Francis Wurtz för GUE/NGL-gruppen, Cristiana Muscardini för UEN-gruppen, Philip Claeys, grupplös, Jaime Mayor Oreja, Jan Marinus Wiersma, Hélène Flautre, Inese Vaidere, James Hugh Allister, Camiel Eurlings, Reino Paasilinna, Bart Staes, Ryszard Czarnecki, Vytautas Landsbergis, Hannes Swoboda, Tatjana Ždanoka, Geoffrey Van Orden, Martine Roure, Armin Laschet, Richard Howitt, Agustín Díaz de Mera García Consuegra och Bernard Bot.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
5. Läget i Irak (uttalanden följda av debatt)
Uttalanden av rådet och kommissionen: Läget i Irak
Bernard Bot (rådets tjänstgörande ordförande) och Christopher Patten (ledamot av kommissionen) gjorde uttalanden.
Talare José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra för PPE-DE-gruppen.
ORDFÖRANDESKAP: Antonios TRAKATELLIS
Vice talman
Talare Massimo D'Alema för PSE-gruppen, Graham Watson, för ALDE-gruppen, Angelika Beer för Verts/ALE-gruppen, Vittorio Emanuele Agnoletto för GUE/NGL-gruppen, Bastiaan Belder för IND/DEM-gruppen, Roberta Angelilli för UEN-gruppen, Ryszard Czarnecki, grupplös, Elmar Brok, Pierre Moscovici, Annemie Neyts-Uyttebroeck, Umberto Guidoni, Paul Marie Coûteaux, Luca Romagnoli, Charles Tannock, Véronique De Keyser, Nicholson of Winterbourne, Tobias Pflüger, Maciej Marian Giertych, Anna Ibrisagic, Marek Maciej Siwiec, Cecilia Malmström och Francesco Enrico Speroni.
Då det blivit dags för omröstning avbröts debatten i detta skede.
ORDFÖRANDESKAP: Ingo FRIEDRICH
Vice talman
6. Omröstning
Omröstningsresultaten (ändringsförslag, särskilda omröstningar, delade omröstningar etc.) återfinns i bilaga 1 till protokollet.
6.1. Tillsättning av ett tillfälligt utskott för politiska utmaningar och budgetmedel i ett utvidgat EU 2007-2013 (omröstning)
Tillsättning av ett tillfälligt utskott för politiska utmaningar och budgetmedel i ett utvidgat EU 2007-2013 (B6-0030/2004).
(Enkel majoritet erfordrades)
(Omröstningsresultat: bilaga 1, punkt 1)
FÖRSLAG TILL BESLUT
Antogs (P6_TA(2004)0005)
6.2. Utnämning av ledamöter i Europaparlamentet till den gemensamma parlamentariska AVS-EU-församlingen, till parlamentariska församlingen för EU-Medelhavsområdet samt interparlamentariska delegationer, delegationer till de gemensamma parlamentariska kommittéerna och delegationer till de parlamentariska samarbetskommittéerna
Utnämning av ledamöter i Europaparlamentet till den gemensamma parlamentariska AVS-EU-församlingen, till parlamentariska församlingen för EU-Medelhavsområdet samt interparlamentariska delegationer, delegationer till de gemensamma parlamentariska kommittéerna och delegationer till de parlamentariska samarbetskommittéerna
FÖRSLAG FRÅN TALMANSKONFERENSEN
Ändringar i förteckningen:
D 05: Elisabeth Schroedter (Verts/ALE) blev ordinarie ledamot
DM 07: Friedrich-Wilhelm Graefe zu Baringdorf (Verts/ALE) blev ordinaire ledamot
D 08: Saïd El Khadraoui (PSE) blev ordinarie ledamot
D 12: Jamila Madeira(PSE) blev ordinarie ledamot
D 13: Joost Lagendijk (Verts/ALE) blev ordinarie ledamot
D 24: Gérard Onesta (Verts/ALE) blev ordinarie ledamot
ACP: Pierre Jonckheer (Verts/ALE) blev ordinarie ledamot
Den slutgilitiga antagna förteckningen återfinns i bilaga III till protokollet.
Antogs med dessa ändringar
6.3. Fiskeavtal EU/Mauritius * (omröstning)
Betänkande om förslaget till rådets förordning om ingående av ett protokoll om fastställande för perioden 3 december 2003-2 december 2007 av de fiskemöjligheter och den ekonomiska ersättning som föreskrivs i avtalet mellan Europeiska ekonomiska gemenskapen och Mauritius regering om fiske i Mauritius vatten [KOM(2004) 0197 - C5-0179/2004 - 2004/0071(CNS)] - Fiskeriutskottet. Föredragande: Philippe Morillon (A6-0001/2004).
(Enkel majoritet erfordrades)
(Omröstningsresultat: bilaga 1, punkt 2)
KOMMISSIONENS FÖRSLAG
Godkändes såsom ändrat av parlamentet (P6_TA(2004)0005)
FÖRSLAG TILL LAGSTIFTNINGSRESOLUTION
Antogs (P6_TA(2004)0006)
6.4. Fiskeavtal EU/Madagaskar * (omröstning)
Betänkande om förslaget till rådets förordning om ingående av protokollet om fastställande för perioden 1 januari 2004-31 december 2006 av de möjligheter till fiske efter tonfisk och den ekonomiska ersättning som föreskrivs i avtalet mellan Europeiska ekonomiska gemenskapen och Demokratiska republiken Madagaskar om fiske i farvattnen runt Madagaskar [KOM(2004) 0218 - C5-0186/2004 - 2004/0070(CNS)] - Fiskeriutskottet. Föredragande: Philippe Morillon (A6-0002/2004).
(Enkel majoritet erfordrades)
(Omröstningsresultat: bilaga 1, punkt 3)
KOMMISSIONENS FÖRSLAG
Godkändes såsom ändrat av parlamentet (P6_TA(2004)0007)
FÖRSLAG TILL LAGSTIFTNINGSRESOLUTION
Antogs (P6_TA(2004)0007)
6.5. Fiskeavtal EU/Kap Verde * (omröstning)
Betänkande om förslaget till rådets förordning om ingående av ett avtal genom skriftväxling om förlängning av protokollet om fastställande för perioden 1 juli 2004-30 juni 2005 av de fiskemöjligheter och den ekonomiska ersättning som föreskrivs i avtalet mellan Europeiska ekonomiska gemenskapen och Republiken Kap Verde om fiske utanför Kap Verdes kust [KOM(2004) 0183 - C5-0189/2004 - 2004/0058(CNS)] - Fiskeriutskottet. Föredragande: Philippe Morillon (A6-0003/2004).
(Enkel majoritet erfordrades)
(Omröstningsresultat: bilaga 1, punkt 4)
KOMMISSIONENS FÖRSLAG
Godkändes såsom ändrat av parlamentet (P6_TA(2004)0008)
FÖRSLAG TILL LAGSTIFTNINGSRESOLUTION
Antogs (P6_TA(2004)0008)
7. Röstförklaringar
Skriftliga röstförklaringar:
Skriftliga röstförklaringar som ingivits i enlighet med artikel 163.3 i arbetsordningen återfinns i det fullständiga förhandlingsreferatet från sammanträdet.
8. Rättelser till avgivna röster
Följande ledamöter hade haft för avsikt att rösta enligt följande:
Betänkande Philippe Morillon (A6-0001/2004)
— |
ändrat förslag ja: Jan Březina, Frederika Brepoels, Paolo Costa, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Adam Gierek, Jean-Paul Gauzès, Patrick Gaubert, Edith Mastenbroek, Marios Matsakis, Dagmar Roth-Behrendt, Riccardo Ventre, nej: Marie-Hélène Aubert, Jean-Luc Bennahmias, Marie Anne Isler Béguin, Caroline Lucas, |
— |
lagstiftningsresolution ja: Jan Březina, Frederika Brepoels, Paolo Costa, Rosa Díez González, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Adam Gierek, Jean-Paul Gauzès, Patrick Gaubert, Marios Matsakis, Dagmar Roth-Behrendt, Riccardo Ventre nej: Marie-Hélène Aubert, Jean-Luc Bennahmias, Marie Anne Isler Béguin, Caroline Lucas, |
Betänkande Philippe Morillon (A6-0002/2004)
— |
ändrat förslag ja: Jan Březina, Frederika Brepoels, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Riccardo Ventre |
— |
lagstiftningsresolution ja: Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Riccardo Ventre |
Betänkande Philippe Morillon (A6-0003/2004)
— |
ändrat förslag ja: Riccardo Ventre |
— |
lagstiftningsresolution ja: Riccardo Ventre |
(Sammanträdet avbröts kl. 12.40 och återupptogs kl. 15.00.)
9. Läget i Irak (uttalanden följda av debatt) (fortsättning på debatten)
Talare Bogdan Klich, Lilli Gruber, Giulietto Chiesa, Ari Vatanen, Panagiotis Beglitis, Mario Mauro, Lissy Gröner, Luís Queiró, Albert Jan Maat och Bernard Bot (rådets tjänstgörande ordförande)
Resolutionsförslag som lagts fram som avslutning på debatten (artikel 103.2 i arbetsordningen):
— |
Annemie Neyts-Uyttebroeck, Cecilia Malmström, James Nicholson och Emma Bonino, för ALDE-gruppen, om situationen i Irak (B6-0028/2004), |
— |
Pasqualina Napoletano och Véronique De Keyser för PSE-gruppen, om situationen i Irak (B6-0031/2004), |
— |
Francis Wurtz, André Brie, Vittorio Emanuele Agnoletto, Dimitrios Papadimoulis, Tobias Pflüger och Athanasios Pafilis för GUE/NGL-gruppen, om situationen i Irak (B6-0032/2004), |
— |
Hans-Gert Poettering, João de Deus Pinheiro, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Armin Laschet, Charles Tannock, Antonio Tajani, Camiel Eurlings, Bogdan Klich och Vytautas Landsbergis för PPE-DE-gruppen, om situationen i Irak (B6-0033/2004), |
— |
Cristiana Muscardini för UEN-gruppen, om situationen i Irak (B6-0034/2004), |
— |
Monica Frassoni, Daniel Marc Cohn-Bendit, Angelika Beer och Joost Lagendijk för Verts/ALE-gruppen, om Irak (B6-0043/2004). |
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 6.5 i protokollet av den 16 september 2004.
ORDFÖRANDESKAP: Josep BORRELL FONTELLES
Talman
10. Justering av protokollet från föregående sammanträde
Protokollet från föregående sammanträde justerades.
Corien Wortmann-Kool hade låtit meddela att hon hade varit närvarande under sammanträdet den 14 september 2004, men att hennes namn inte förekom på närvarolistan.
Talare Charles Tannock begärde, på Marco Pannellas vägnar, att den exakta ordalydelsen som talmannen använt vid antagandet av sammanträdeskalendern skulle återges i det fullständiga förhandlingsreferatet, det vill säga att ”inget ändringsförslag inkommit”, även om det, enligt honom, var så att inget ändringsförslag in facto hade tillåtits. (Talmannen meddelade att förhandlingsreferatet skulle justeras på detta sätt.)
11. Stabilitets- och tillväxtpakt (uttalanden följda av debatt)
Uttalanden av rådet och kommissionen: Stabilitets- och tillväxtpakt
Gerrit Zalm (rådets tjänstgörande ordförande) och Joaquín Almunia (ledamot av kommissionen) gjorde uttalanden.
Talare Hans-Gert Poettering för PPE-DE-gruppen, Martin Schulz, för PSE-gruppen, Wolf Klinz för ALDE-gruppen, Alain Lipietz för Verts/ALE-gruppen, Sahra Wagenknecht för GUE/NGL-gruppen, och John Whittaker för IND/DEM-gruppen.
ORDFÖRANDESKAP: Mario MAURO
Vice talman
Talare Liam Aylward för UEN-gruppen, Jana Bobošíková, grupplös, Marianne Thyssen, Harlem Désir, Margarita Starkevičiūtė, Joost Lagendijk, Georgios Toussas, Nils Lundgren, Othmar Karas, Ieke van den Burg, Enrico Letta, Dimitrios Papadimoulis, Johannes Blokland, Alexander Radwan, Pervenche Berès, Karin Riis-Jørgensen, Ilda Figueiredo, Jonathan Evans, Robert Goebbels, Jules Maaten, Jacques Toubon, Enrique Barón Crespo, Karsten Friedrich Hoppenstedt, Udo Bullmann, Renato Brunetta, Pier Luigi Bersani, Gerrit Zalm, José Manuel García-Margallo y Marfil, Zsolt László Becsey, Antonis Samaras, Gunnar Hökmark, Zuzana Roithová, Astrid Lulling och Guntars Krasts.
ORDFÖRANDESKAP: Josep BORRELL FONTELLES
Talman
Talare Joaquín Almunia.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
12. Ratificering av konstitutionsfördraget (muntliga frågor med debatt)
Muntlig fråga ställd av Jo Leinen, för utskottet AFCO, till rådet, om ratificeringsförfaranden för utkastet till konstitutionellt fördrag (B6-0008/2004)
Muntlig fråga ställd av Jo Leinen, för utskottet AFCO, till kommissionen, om kommunikationsstrategi för utkastet till konstitutionellt fördrag (B6-0009/2004)
Atzo Nicolaï (rådets tjänstgörande ordförande) och Jacques Barrot (kommissionens vice ordförande) besvarade frågorna.
Talare Íñigo Méndez de Vigo för PPE-DE-gruppen, Richard Corbett för PSE-gruppen, Andrew Duff, för ALDE-gruppen, Johannes Voggenhuber för Verts/ALE-gruppen, Sylvia-Yvonne Kaufmann för GUE/NGLgruppen, Wojciech Wierzejski för IND/DEM-gruppen, Brian Crowley för UEN-gruppen, Andreas Mölzer, grupplös, Alain Lamassoure, Carlos Carnero González och Thierry Cornillet.
ORDFÖRANDESKAP: António COSTA
Vice talman
Talare Bernat Joan i Marí, Kathy Sinnott, Íñigo Méndez de Vigo, om en teknisk fråga, Roberta Angelilli, Alexander Stubb, James Hugh Allister, Stavros Lambrinidis, Carl Schlyter, Ryszard Czarnecki, Maria da Assunção Esteves, Sérgio Sousa Pinto, Chantal Simonot, Atzo Nicolaï och Jacques Barrot.
Följande tidsfrister hade fastställts:
— |
Resolutionsförslag: torsdag kl.10.00. |
— |
Ändringsförslag: torsdag den 7 oktober 2004 kl. 12.00. |
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: sammanträdesperioden i oktober.
13. Frågestund (frågor till rådet)
Parlamentet behandlade en rad frågor till rådet (B6-0007/2004).
Fråga 1 (Sarah Ludford): Rättvis rättegång för europeiska medborgare och personer bosatta i Europa.
Atzo Nicolaï (rådets tjänstgörande ordförande) besvarade frågan samt en följdfråga från Sarah Ludford.
Fråga 2 (Catherine Stihler): Inburade småbarn i Tjeckien.
Atzo Nicolaï besvarade frågan samt en följdfråga från Catherine Stihler.
Fråga 3 (Rodi Kratsa-Tsagaropoulou): Återuppbyggnadsarbetet på Balkan och hur det framskrider.
Atzo Nicolaï besvarade frågan samt en följdfråga från Rodi Kratsa-Tsagaropoulou.
Fråga 4 (Marie Anne Isler Béguin): Ratificering av Kyotoprotokollet som villkor vid EU:s avtal med tredjeländer.
Atzo Nicolaï besvarade frågan samt följdfrågor från Marie Anne Isler Béguin och Josu Ortuondo Larrea.
Fråga 5 (Brian Crowley): Initiativ för att förbättra bilden av EU.
Atzo Nicolaï besvarade frågan samt följdfrågor från Brian Crowley och Rodi Kratsa-Tsagaropoulou.
Fråga 6 (Seán Ó Neachtain): EU:s förbindelser med Förenta staterna.
Atzo Nicolaï besvarade frågan samt en följdfråga från Paul Rübig.
De frågor som på grund av tidsbrist inte hade besvarats skulle erhålla skriftliga svar.
Talmannen förklarade frågestunden med frågor till rådet avslutad.
14. Föredragningslista för nästa sammanträde
Föredragningslistan för nästa sammanträde fastställdes (”Föredragningslista” PE 344.811/OJJE).
15. Avslutande av sammanträdet
Sammanträdet avslutades kl. 19.10.
Julian Priestley
Generalsekreterare
Alejo Vidal-Quadras Roca
Vice talman
NÄRVAROLISTA
Följande skrev under:
Adamou, Adwent, Agnoletto, Albertini, Allister, Alvaro, Andersson, Andrejevs, Andria, Andrikienė, Angelilli, Antoniozzi, Arif, Arnaoutakis, Ashworth, Atkins, Attwooll, Aubert, Auken, Aylward, Ayuso González, Bachelot-Narquin, Baco, Badía i Cutchet, Barón Crespo, Barsi-Pataky, Batten, Battilocchio, Batzeli, Bauer, Beaupuy, Beazley, Becsey, Beer, Beglitis, Belder, Belet, Belohorská, Bennahmias, Beňová, Berend, Berès, van den Berg, Berger, Berlato, Berlinguer, Berman, Bersani, Bertinotti, Bielan, Birutis, Blokland, Bloom, Bobošíková, Böge, Bösch, Bonde, Bonino, Bono, Bonsignore, Booth, Borghezio, Borrell Fontelles, Bourlanges, Bowis, Bozkurt, Bradbourn, Mihael Brejc, Brepoels, Bresso, Breyer, Březina, Brie, Brunetta, Budreikaitė, van Buitenen, Buitenweg, Bullmann, van den Burg, Bushill-Matthews, Busk, Busquin, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Calabuig Rull, Callanan, Camre, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Carollo, Casa, Casaca, Cashman, Caspary, Castex, del Castillo Vera, Catania, Cavada, Cederschiöld, Cercas, Cesa, Chatzimarkakis, Chichester, Chiesa, Chmielewski, Christensen, Chruszcz, Cirino Pomicino, Claeys, Clark, Cocilovo, Coelho, Cohn-Bendit, Corbett, Corbey, Cornillet, Correia, Paolo Costa, António Costa, Cottigny, Coûteaux, Coveney, Crowley, Marek Aleksander Czarnecki, Ryszard Czarnecki, D'Alema, Daul, Davies, De Poli, de Brún, Degutis, Dehaene, De Keyser, Del Turco, Demetriou, Demszky, Deprez, De Rossa, De Sarnez, Descamps, Désir, Deß, Deva, De Veyrac, De Vits, Díaz de Mera García Consuegra, Dičkutė, Didžiokas, Díez González, Dillen, Dimitrakopoulos, Dionisi, Di Pietro, Dobolyi, Dombrovskis, Doorn, Douay, Dover, Doyle, Drčar Murko, Duchoň, Dührkop Dührkop, Duff, Duin, Duka-Zólyomi, Duquesne, Ebner, Ehler, Ek, El Khadraoui, Elles, Esteves, Estrela, Ettl, Eurlings, Jillian Evans, Jonathan Evans, Robert Evans, Fajmon, Falbr, Farage, Fatuzzo, Fava, Fazakas, Ferber, Fernandes, Fernández Martín, Anne Ferreira, Elisa Ferreira, Figueiredo, Fjellner, Flasarová, Flautre, Florenz, Foglietta, Fontaine, Fotyga, Fourtou, Fraga Estévez, Frassoni, Freitas, Friedrich, Fruteau, Gál, Gaľa, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García Pérez, Gargani, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gawronski, Gebhardt, Gentvilas, Geremek, Geringer de Oedenberg, Gibault, Gierek, Giertych, Gill, Gklavakis, Glante, Glattfelder, Goebbels, Goepel, Golik, Gollnisch, Gomes, Gomolka, Goudin, Genowefa Grabowska, Grabowski, Graefe zu Baringdorf, Gräßle, de Grandes Pascual, Graça Moura, Grech, Griesbeck, Gröner, de Groen-Kouwenhoven, Grosch, Grossetête, Gruber, Guardans Cambó, Guellec, Guidoni, Gurmai, Guy-Quint, Gyürk, Hänsch, Hall, Hammerstein Mintz, Hamon, Handzlik, Hannan, Harbour, Harkin, Harms, Hassi, Hatzidakis, Haug, Hazan, Heaton-Harris, Hedh, Hedkvist Petersen, Hegyi, Helmer, Henin, Hennicot-Schoepges, Hennis-Plasschaert, Herczog, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Honeyball, Hoppenstedt, Horáček, Hortefeux, Howitt, Hudacký, Hudghton, Hughes, Huhne, Hutchinson, Hybášková, Ibrisagic, Ilves, in 't Veld, Isler Béguin, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jäätteenmäki, Jałowiecki, Janowski, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jensen, Joan i Marí, Jöns, Jørgensen, Jonckheer, Jordan Cizelj, Juknevičienė, Jelko Kacin, Kaczmarek, Kallenbach, Kamiński, Karas, Karatzaferis, Karim, Kasoulides, Kaufmann, Kauppi, Tunne Kelam, Kilroy-Silk, Kindermann, Glenys Kinnock, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Klinz, Knapman, Koch, Koch-Mehrin, Kohlíček, Konrad, Korhola, Kósáné Kovács, Koterec, Kozlík, Krahmer, Krarup, Krasts, Kratsa-Tsagaropoulou, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kristensen, Kristovskis, Krupa, Kuc, Kudrycka, Kuhne, Kułakowski, Kušķis, Kusstatscher, Kuźmiuk, Lagendijk, Laignel, Lamassoure, Lambert, Lambrinidis, Lambsdorff, Landsbergis, Lang, Langen, Langendries, Laperrouze, La Russa, Laschet, Lauk, Lax, Lechner, Le Foll, Lehideux, Lehne, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Jean-Marie Le Pen, Marine Le Pen, Enrico Letta, Lévai, Janusz Lewandowski, Liberadzki, Libicki, Lichtenberger, Lienemann, Liese, Liotard, Lipietz, Locatelli, Lombardo, López-Istúriz White, Louis, Lucas, Ludford, Lulling, Lundgren, Lynne, Maat, Maaten, McAvan, McCarthy, McDonald, McGuinness, McMillan-Scott, Madeira, Malmström, Manders, Maňka, Erika Mann, Thomas Mann, Mantovani, Markov, Martens, David Martin, Hans-Peter Martin, Martinez, Martínez Martínez, Masiel, Masip Hidalgo, Maštálka, Mastenbroek, Mathieu, Mato Adrover, Matsakis, Matsis, Matsouka, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Medina Ortega, Meijer, Méndez de Vigo, Menéndez del Valle, Meyer Pleite, Miguélez Ramos, Mikko, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Mölzer, Cristobal Montoro Romero, Moraes, Moreno Sánchez, Morgan, Morgantini, Morillon, Moscovici, Mote, Mulder, Musacchio, Muscardini, Muscat, Musotto, Mussolini, Musumeci, Myller, Napoletano, Nattrass, Navarro, Newton Dunn, Annemie Neyts-Uyttebroeck, Nicholson, Nicholson of Winterbourne, van Nistelrooij, Novak, Obiols i Germà, Öger, Özdemir, Olajos, Olbrycht, Ó Neachtain, Onesta, Onyszkiewicz, Oomen-Ruijten, Ortuondo Larrea, Őry, Ouzký, Oviir, Paasilinna, Pack, Pafilis, Borut Pahor, Paleckis, Pálfi, Panayotopoulos-Cassiotou, Pannella, Panzeri, Papadimoulis, Papastamkos, Parish, Patrie, Pavilionis, Peillon, Pęk, Alojz Peterle, Pflüger, Piecyk, Pieper, Pīks, João de Deus Pinheiro, Pinior, Piotrowski, Pirilli, Piskorski, Pistelli, Pittella, Pleguezuelos Aguilar, Pleštinská, Podestà, Podkański, Poettering, Poignant, Polfer, Poli Bortone, Pomés Ruiz, Portas, Posselt, Prets, Vittorio Prodi, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ransdorf, Rapkay, Rasmussen, Remek, Resetarits, Reul, Reynaud, Ribeiro, Ribeiro e Castro, Riera Madurell, Ries, Riis-Jørgensen, Rocard, Rogalski, Roithová, Romagnoli, Romeva i Rueda, Rosati, Roszkowski, Roth-Behrendt, Rothe, Rouček, Roure, Rudi Ubeda, Rübig, Rühle, Rutowicz, Ryan, Sacconi, Saïfi, Sakalas, Salafranca Sánchez-Neyra, Salinas García, Salvini, Samaras, Samuelsen, Sánchez Presedo, Santoro, dos Santos, Sartori, Saryusz-Wolski, Savary, Savi, Sbarbati, Schapira, Scheele, Schenardi, Schierhuber, Schlyter, Frithjof Schmidt, Pál Schmitt, Ingo Schmitt, Schnellhardt, Schöpflin, Schröder, Schroedter, Schulz, Schuth, Schwab, Seeber, Seeberg, Segelström, Seppänen, Siekierski, Sifunakis, Silva Peneda, Simonot, Sinnott, Siwiec, Sjöstedt, Skinner, Škottová, Alyn Smith, Sommer, Sonik, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Spautz, Speroni, Staes, Staniszewska, Starkevičiūtė, Šťastný, Stenzel, Sterckx, Stevenson, Stihler, Stockmann, Strejček, Stroz, Stubb, Sturdy, Sudre, Sumberg, Surján, Svensson, Swoboda, Szájer, Szejna, Szent-Iványi, Szymański, Tabajdi, Tajani, Takkula, Tannock, Tarabella, Tarand, Tatarella, Thomsen, Thyssen, Titford, Titley, Toia, Tomczak, Toubon, Toussas, Trakatellis, Trautmann, Triantaphyllides, Trüpel, Turmes, Tzampazi, Uca, Ulmer, Väyrynen, Vaidere, Vakalis, Valenciano Martínez-Orozco, Van Hecke, Van Lancker, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vaugrenard, Ventre, Vergnaud, Vernola, Vidal-Quadras Roca, de Villiers, Villiers, Vincenzi, Virrankoski, Vlasto, Voggenhuber, Wagenknecht, Wallis, Walter, Watson, Henri Weber, Manfred Weber, Weiler, Weisgerber, Westlund, Whitehead, Whittaker, Wieland, Wiersma, Wierzejski, Wise, von Wogau, Wohlin, Wojciechowski, Wortmann-Kool, Wuermeling, Wurtz, Wynn, Xenogiannakopoulou, Yañez-Barnuevo García, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zani, Zappalà, Zatloukal, Ždanoka, Železný, Zieleniec, Zīle, Zimmer, Zingaretti, Zvěřina, Zwiefka
BILAGA I
OMRÖSTNINGSRESULTAT
Förteckning över förkortningar och symboler
+ |
antogs |
- |
förkastades |
↓ |
bortföll |
T |
drogs tillbaka |
ONU (..., ..., ...) |
omröstning med namnupprop (ja-röster, nej-röster, nedlagda röster) |
EO (..., ..., ...) |
elektronisk omröstning (ja-röster, nej-röster, nedlagda röster) |
delad |
delad omröstning |
särsk. |
särskild omröstning |
ÄF |
ändringsförslag |
AC |
kompromissändringsförslag |
pc |
motsvarande del |
S |
ändringsförslag om strykning |
= |
identiska ändringsförslag |
skäl |
skäl |
PR |
resolutionsförslag |
PRC |
gemensamt resolutionsförslag |
SEK |
sluten omröstning |
1. Tillsättning av ett tillfälligt utskott för politiska utmaningar och budgetmedel i ett utvidgat EU 2007-2013
Förslag till beslut B6-0030/2004
Avser |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO-anmärkningar |
Omröstning: förslag till beslut (i sin helhet) |
|
+ |
|
2. Fiskeavtal EU/Mauritius
Betänkande: Philippe MORILLON (A6-0001/2004) *
Avser |
ÄF nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO-anmärkningar |
Ändringsförslag från ansvarigt utskott - sammanslagen omröstning |
1-6 |
utskottet |
|
+ |
|
efter artikel 2 |
7 |
ALDE |
|
T |
|
Omröstning: ändrat förslag |
ONU |
+ |
405, 63, 73 |
||
Omröstning: lagstiftningsresolution |
ONU |
+ |
415, 56, 67 |
Begäran om omröstning med namnupprop
IND/DEM: ändrat förslag, slutomröstning
3. Fiskeavtal EU/Madagaskar
Betänkande: Philippe MORILLON (A6-0002/2004) *
Avser |
ÄF nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO-anmärkningar |
Ändringsförslag från ansvarigt utskott - sammanslagen omröstning |
1-6 |
utskottet |
|
+ |
|
efter artikel 2 |
7 |
ALDE |
|
T |
|
Omröstning: ändrat förslag |
ONU |
+ |
504, 79, 84 |
||
Omröstning: lagstiftningsresolution |
ONU |
+ |
507, 68, 86 |
Begäran om omröstning med namnupprop
PPE-DE: slutomröstning
IND/DEM: ändrat förslag, slutomröstning
4. Fiskeavtal EU/Kap Verde
Betänkande: Philippe MORILLON (A6-0003/2004) *
Avser |
ÄF nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO-anmärkningar |
Ändringsförslag från ansvarigt utskott - sammanslagen omröstning |
1-3 |
utskottet |
|
+ |
|
efter artikel 2 |
4 |
ALDE |
|
T |
|
Omröstning: ändrat förslag |
ONU |
+ |
495, 74, 104 |
||
Omröstning: lagstiftningsresolution |
ONU |
+ |
490, 71, 109 |
Begäran om omröstning med namnupprop
IND/DEM: ändrat förslag, slutomröstning
BILAGA II
RESULTAT AV OMRÖSTNINGARNA MED NAMNUPPROP
1. Betänkande Morillon A6-0001/2004
Ja-röster: 405
ALDE: Chiesa, Cornillet, Degutis, Deprez, Dičkutė, Ek, Geremek, Guardans Cambó, Morillon, Neyts-Uyttebroeck, Pannella, Ries, Staniszewska, Starkevičiūtė, Szent-Iványi, Takkula
GUE/NGL: Adamou, Brie, Catania, Figueiredo, Flasarová, Henin, Kaufmann, Liotard, Markov, Maštálka, Meyer Pleite, Musacchio, Papadimoulis, Ribeiro, Svensson, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Coûteaux, Louis, de Villiers
NI: Battilocchio, Claeys, Czarnecki Marek Aleksander, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Martinez, Mölzer, Romagnoli, Schenardi
PPE-DE: Atkins, Ayuso González, Bachelot-Narquin, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Buzek, Callanan, Casa, Caspary, Cederschiöld, Cirino Pomicino, Coelho, Coveney, Daul, De Poli, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz De Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dionisi, Dombrovskis, Doorn, Dover, Doyle, Duchoň, Ebner, Elles, Eurlings, Evans Jonathan, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, Gargani, Garriga Polledo, Gawronski, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Graça Moura, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Hannan, Harbour, Hatzidakis, Heaton-Harris, Helmer, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Hoppenstedt, Itälä, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Korhola, Kušķis, Kuźmiuk, Lamassoure, Langen, Langendries, Laschet, Lechner, Liese, López-Istúriz White, Lulling, Lombardo, Maat, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Mauro, Mayer, Méndez de Vigo, Mikolášik, Mitchell, Montoro Romero, Musotto, Nicholson, Olajos, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Pálfi, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Peterle, Pinheiro, Piskorski, Podestà, Podkański, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Samaras, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schmitt Pál, Schmitt Ingo, Schnellhardt, Schröder, Seeber, Siekierski, Sommer, Spautz, Šťastný, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Trakatellis, Ulmer, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Villiers, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, von Wogau, Wuermeling, Zahradil, Zappalà, Zwiefka
PSE: Andersson, Ayala Sender, Barón Crespo, Beglitis, Beňová, van den Berg, Berger, Bersani, van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Correia, Cottigny, D'Alema, De Keyser, Del Turco, De Rossa, Désir, Díez González, Douay, Dührkop Dührkop, Duin, El Khadraoui, Ettl, Evans Robert J.E., Falbr, Fava, Fazakas, Ferreira Anne, Fruteau, García Pérez, Gebhardt, Gierek, Gill, Glante, Goebbels, Gomes, Grech, Gröner, Gruber, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hedh, Hedkvist Petersen, Hegyi, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Ilves, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kristensen, Kuhne, Leinen, Lévai, Liberadzki, Lienemann, Locatelli, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mikko, Moraes, Moreno Sánchez, Morgan, Moscovici, Muscat, Myller, Napoletano, Navarro, Obiols i Germà, Öger, Paasilinna, Pahor, Piecyk, Pittella, Pleguezuelos Aguilar, Poignant, Prets, Rapkay, Rasmussen, Reynaud, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sacconi, Sakalas, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schapira, Scheele, Schulz, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Tabajdi, Tarabella, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vincenzi, Walter, Weber Henri, Weiler, Westlund, Whitehead, Wiersma, Wynn, Xenogiannakopoulou, Yañez-Barnuevo García, Zani, Zingaretti
UEN: Angelilli, Berlato, Bielan, Camre, Crowley, Foglietta, Fotyga, Kamiński, Krasts, La Russa, Libicki, Muscardini, Ó Neachtain, Pavilionis, Pirilli, Tatarella, Vaidere, Zile
Verts/ALE: Lipietz, Smith
Nej-röster: 63
ALDE: Cavada, Onyszkiewicz
GUE/NGL: de Brún, Krarup, McDonald, Meijer, Pafilis, Remek, Seppänen, Sjöstedt, Toussas
IND/DEM: Bloom, Bonde, Booth, Borghezio, Clark, Farage, Goudin, Karatzaferis, Kilroy-Silk, Knapman, Lundgren, Speroni, Titford, Whittaker, Wise
NI: Baco, Bobošíková, Kuc, Martin Hans-Peter, Resetarits
PPE-DE: Rudi Ubeda
PSE: Arif, Bono, Gurmai, Laignel, Mastenbroek, Santoro
UEN: Didžiokas
Verts/ALE: Auken, Breyer, van Buitenen, Buitenweg, Cohn-Bendit, Evans Jillian, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, Hassi, Hudghton, Jonckheer, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lucas, Onesta, Romeva Rueda, Schlyter, Schroedter, Staes, Turmes, Voggenhuber
Nedlagda röster: 73
ALDE: Alvaro, Attwooll, Beaupuy, Busk, Cocilovo, Costa Paolo, Davies, De Sarnez, Drčar Murko, Duff, Duquesne, Fourtou, Gibault, Hall, Harkin, Hennis-Plasschaert, Huhne, In 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Karim, Klinz, Lambsdorff Graf, Laperrouze, Lax, Lehideux, Letta, Lynne, Maaten, Malmström, Manders, Mulder, Newton Dunn, Pistelli, Prodi, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Sterckx, Toia, Väyrynen, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Pflüger, Wagenknecht
IND/DEM: Belder, Blokland, Chruszcz, Giertych, Grabowski, Krupa, Rogalski, Salvini, Sinnott, Tomczak
NI: Czarnecki Ryszard, Masiel, Mote, Rutowicz
PPE-DE: Chichester, Landsbergis, Lehne, Pieper, Pleštinská, Silva Peneda
PSE: Bösch, Bullmann, Grabowska
Verts/ALE: Joan i Marí
2. Betänkande Morillon A6-0001/2004
Ja-röster: 415
ALDE: Andrejevs, Chiesa, Cornillet, Degutis, Deprez, De Sarnez, Dičkutė, Geremek, Harkin, Matsakis, Morillon, Onyszkiewicz, Staniszewska, Starkevičiūtė, Szent-Iványi
GUE/NGL: Adamou, Brie, Catania, Figueiredo, Flasarová, Guidoni, Henin, Kaufmann, Kohlíček, Markov, Maštálka, Meyer Pleite, Papadimoulis, Remek, Ribeiro, Svensson, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde, Louis, de Villiers
NI: Allister, Battilocchio, Belohorská, Claeys, Czarnecki Marek Aleksander, Dillen, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Martinez, Mölzer, Romagnoli, Schenardi, Simonot
PPE-DE: Albertini, Atkins, Ayuso González, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Brejc, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Buzek, Callanan, Carollo, Casa, Caspary, Cederschiöld, Cesa, Chichester, Chmielewski, Cirino Pomicino, Coelho, Coveney, Daul, De Poli, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Díaz De Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dionisi, Dombrovskis, Doorn, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Elles, Eurlings, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, Gargani, Garriga Polledo, Gawronski, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Graça Moura, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Hannan, Harbour, Hatzidakis, Heaton-Harris, Helmer, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Hoppenstedt, Itälä, Jackson, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Korhola, Kudrycka, Kušķis, Lamassoure, Langen, Langendries, Laschet, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, Lombardo, Maat, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mayer, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Montoro Romero, Musotto, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ouzký, Pack, Pálfi, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Peterle, Pinheiro, Piskorski, Podestà, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Reul, Ribeiro e Castro, Rudi Ubeda, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schmitt Pál, Schmitt Ingo, Schnellhardt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Spautz, Šťastný, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Villiers, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, von Wogau, Wortmann-Kool, Wuermeling, Zahradil, Zappalà, Zatloukal, Zwiefka
PSE: Andersson, Arnaoutakis, Ayala Sender, Barón Crespo, Beglitis, Beňová, van den Berg, Berger, Bono, van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Correia, Cottigny, D'Alema, De Keyser, Del Turco, De Rossa, Désir, De Vits, Douay, Dührkop Dührkop, Duin, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert J.E., Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Fruteau, Gebhardt, Gill, Glante, Goebbels, Gröner, Gruber, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Haug, Hedh, Hedkvist Petersen, Hegyi, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Ilves, Jöns, Kindermann, Kinnock, Kreissl-Dörfler, Kristensen, Kuhne, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Lienemann, Locatelli, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mastenbroek, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Moraes, Moreno Sánchez, Morgan, Moscovici, Muscat, Myller, Napoletano, Navarro, Obiols i Germà, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Piecyk, Pittella, Pleguezuelos Aguilar, Prets, Rapkay, Rasmussen, Reynaud, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Rothe, Rouček, Roure, Sacconi, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schapira, Scheele, Schulz, Segelström, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Tabajdi, Tarabella, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vincenzi, Walter, Weber Henri, Weiler, Westlund, Whitehead, Wiersma, Wynn, Xenogiannakopoulou, Yañez-Barnuevo García, Zani, Zingaretti
UEN: Angelilli, Berlato, Camre, Crowley, Foglietta, Fotyga, Kamiński, Krasts, La Russa, Muscardini, Ó Neachtain, Roszkowski, Szymański, Tatarella, Vaidere
Verts/ALE: Cohn-Bendit
Nej-röster: 56
ALDE: Cavada, Chatzimarkakis
GUE/NGL: Bertinotti, de Brún, Krarup, Musacchio, Pafilis, Seppänen, Sjöstedt, Toussas
IND/DEM: Bloom, Booth, Clark, Farage, Goudin, Karatzaferis, Kilroy-Silk, Knapman, Speroni, Titford, Whittaker, Wise, Železný
NI: Bobošíková, Martin Hans-Peter, Resetarits
PPE-DE: Antoniozzi, Bachelot-Narquin, Pieper
PSE: Costa António, Díez González, Geringer de Oedenberg
UEN: Zile
Verts/ALE: van Buitenen, Evans Jillian, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, Hassi, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva Rueda, Schlyter, Schroedter, Smith, Staes, Turmes, Voggenhuber
Nedlagda röster: 67
ALDE: Alvaro, Attwooll, Beaupuy, Busk, Cocilovo, Davies, Demszky, Drčar Murko, Duff, Duquesne, Ek, Fourtou, Guardans Cambó, Hall, Hennis-Plasschaert, Huhne, In 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Karim, Klinz, Lambsdorff Graf, Laperrouze, Lax, Lehideux, Letta, Lynne, Manders, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Oviir, Pannella, Pistelli, Prodi, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Sterckx, Takkula, Toia, Väyrynen, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Pflüger, Wagenknecht
IND/DEM: Belder, Blokland, Borghezio, Giertych, Grabowski, Piotrowski, Sinnott
NI: Mote
PPE-DE: Pīks, Seeberg, Varvitsiotis
PSE: Bösch, Bullmann, Paleckis, Sifunakis
Verts/ALE: Hammerstein Mintz, Özdemir
3. Betänkande Morillon A6-0002/2004
Ja-röster: 504
ALDE: Cavada, Geremek, Guardans Cambó, Harkin, Morillon, Neyts-Uyttebroeck, Schuth, Staniszewska, Starkevičiūtė, Szent-Iványi
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Bertinotti, Brie, Catania, Figueiredo, Flasarová, Guidoni, Henin, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, Markov, Maštálka, Meyer Pleite, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Remek, Ribeiro, Stroz, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Coûteaux, Louis, de Villiers
NI: Battilocchio, Claeys, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Dillen, Golik, Gollnisch, Kuc, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Martinez, Mölzer, Mussolini, Romagnoli, Rutowicz, Schenardi, Simonot
PPE-DE: Albertini, Andrikienė, Antoniozzi, Atkins, Ayuso González, Bachelot-Narquin, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Caspary, Cederschiöld, Cesa, Chichester, Chmielewski, Cirino Pomicino, Coelho, Coveney, Daul, De Poli, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Dimitrakopoulos, Dionisi, Dombrovskis, Doorn, Dover, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Elles, Eurlings, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, Gargani, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzčs, Gawronski, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Graça Moura, Grosch, Grossetęte, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Hatzidakis, Heaton-Harris, Helmer, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Kuźmiuk, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Langendries, Laschet, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lulling, Lombardo, Maat, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Musotto, Nicholson, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Pálfi, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Peterle, Pieper, Pīks, Pinheiro, Piskorski, Pleštinská, Podestŕ, Podkański, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saďfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Samaras, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schmitt Pál, Schmitt Ingo, Schnellhardt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stenzel, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vernola, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, von Wogau, Wojciechowski, Wortmann-Kool, Wuermeling, Zahradil, Zaleski, Zappalŕ, Zatloukal, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Ayala Sender, Badia Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beglitis, Beňová, Berès, van den Berg, Berger, Berman, Bersani, Bono, Bozkurt, Bresso, Bullmann, van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Correia, Costa António, Cottigny, D'Alema, De Keyser, Del Turco, De Rossa, Désir, De Vits, Díez González, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Duin, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert J.E., Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, Fruteau, Gebhardt, Gierek, Gill, Glante, Goebbels, Gomes, Grabowska, Grech, Gröner, Gruber, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Haug, Hazan, Hedh, Hedkvist Petersen, Hegyi, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Ilves, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kristensen, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Liberadzki, Lienemann, Locatelli, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mastenbroek, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mikko, Moraes, Moreno Sánchez, Morgan, Moscovici, Muscat, Myller, Napoletano, Navarro, Obiols i Germà, Öger, Paasilinna, Pahor, Panzeri, Piecyk, Pittella, Pleguezuelos Aguilar, Poignant, Prets, Rapkay, Rasmussen, Reynaud, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Roth-Behrendt, Rothe, Rouček, Roure, Sacconi, Sakalas, Salinas García, Sánchez Presedo, Santoro, dos Santos, Savary, Schapira, Scheele, Schulz, Segelström, Sifunakis, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarabella, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vincenzi, Walter, Weber Henri, Weiler, Westlund, Whitehead, Wiersma, Wynn, Xenogiannakopoulou, Yañez-Barnuevo García, Zani, Zingaretti
UEN: Angelilli, Berlato, Bielan, Camre, Crowley, Didžiokas, Foglietta, Fotyga, Kamiński, Krasts, Kristovskis, La Russa, Libicki, Muscardini, Musumeci, Ó Neachtain, Pavilionis, Pirilli, Poli Bortone, Roszkowski, Szymański, Tatarella, Vaidere, Zile
Nej-röster: 79
ALDE: Maaten, Malmström, Matsakis, Pannella
GUE/NGL: de Brún, Krarup, McDonald, Meijer, Pafilis, Seppänen, Sjöstedt, Toussas
IND/DEM: Batten, Bloom, Bonde, Booth, Borghezio, Clark, Farage, Goudin, Karatzaferis, Kilroy-Silk, Knapman, Lundgren, Salvini, Speroni, Titford, Whittaker, Wise, Wohlin, Železný
NI: Allister, Bobošíková, Martin Hans-Peter, Resetarits
PPE-DE: del Castillo Vera, Díaz De Mera García Consuegra, Hennicot-Schoepges, López-Istúriz White
PSE: García Pérez, Geringer de Oedenberg, Paleckis
UEN: Janowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, van Buitenen, Buitenweg, Cohn-Bendit, Evans Jillian, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein Mintz, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Özdemir, Onesta, Romeva Rueda, Rühle, Schlyter, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Nedlagda röster: 84
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Beaupuy, Bourlanges, Budreikaitė, Busk, Chatzimarkakis, Chiesa, Cocilovo, Cornillet, Costa Paolo, Davies, Degutis, Demszky, Deprez, De Sarnez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Duquesne, Ek, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Hall, Hennis-Plasschaert, Huhne, In 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Karim, Klinz, Kułakowski, Lambsdorff Graf, Laperrouze, Lax, Lehideux, Letta, Ludford, Lynne, Manders, Mulder, Newton Dunn, Onyszkiewicz, Oviir, Pistelli, Prodi, Ries, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Sterckx, Takkula, Toia, Väyrynen, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Wagenknecht
IND/DEM: Adwent, Belder, Blokland, Chruszcz, Giertych, Grabowski, Krupa, Pęk, Piotrowski, Rogalski, Sinnott, Tomczak, Wierzejski
NI: Baco, Masiel, Mote
PSE: Berlinguer, Bösch, Lévai
Verts/ALE: Joan i Marí
4. Betänkande Morillon A6-0002/2004
Ja-röster: 507
ALDE: Bourlanges, Budreikaitė, Cavada, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Geremek, Guardans Cambó, Morillon, Schuth, Staniszewska, Starkevičiūtė, Szent-Iványi
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Bertinotti, Brie, Catania, Figueiredo, Flasarová, Guidoni, Henin, Kaufmann, Kohlíček, Markov, Maštálka, Meyer Pleite, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Remek, Ribeiro, Stroz, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Coûteaux, Louis, de Villiers
NI: Battilocchio, Belohorská, Claeys, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Dillen, Golik, Gollnisch, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Martinez, Mölzer, Mussolini, Romagnoli, Rutowicz, Schenardi, Simonot
PPE-DE: Albertini, Andrikienė, Antoniozzi, Atkins, Ayuso González, Bachelot-Narquin, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Bowis, Bradbourn, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Bushill-Matthews, Buzek, Cabrnoch, Callanan, Carollo, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cederschiöld, Cesa, Chichester, Chmielewski, Cirino Pomicino, Coelho, Coveney, Daul, De Poli, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz De Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dionisi, Dombrovskis, Doorn, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Ebner, Elles, Eurlings, Evans Jonathan, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, García-Margallo y Marfil, Gargani, Gaubert, Gauzès, Gawronski, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Graça Moura, Grosch, Grossetęte, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Harbour, Hatzidakis, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Kuźmiuk, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Langendries, Laschet, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, Maat, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Musotto, Nicholson, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Pálfi, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Peterle, Pieper, Pīks, Pinheiro, Piskorski, Pleštinská, Podestŕ, Podkański, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saďfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Samaras, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schmitt Pál, Schmitt Ingo, Schnellhardt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stenzel, Stevenson, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, von Wogau, Wojciechowski, Wortmann-Kool, Wuermeling, Zahradil, Zaleski, Zappalŕ, Zatloukal, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Ayala Sender, Badia Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beglitis, Beňová, Berès, van den Berg, Berger, Berlinguer, Berman, Bersani, Bono, Bozkurt, Bresso, Bullmann, van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Correia, Costa António, Cottigny, D'Alema, De Keyser, De Rossa, Désir, De Vits, Díez González, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Duin, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert J.E., Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, Fruteau, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill, Glante, Goebbels, Gomes, Grabowska, Gröner, Gruber, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Haug, Hazan, Hedh, Hedkvist Petersen, Hegyi, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Ilves, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kristensen, Kuhne, Laignel, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Lienemann, Locatelli, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mastenbroek, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mikko, Moraes, Moreno Sánchez, Morgan, Moscovici, Muscat, Myller, Napoletano, Navarro, Obiols i Germà, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Piecyk, Pittella, Pleguezuelos Aguilar, Poignant, Prets, Rapkay, Rasmussen, Reynaud, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Roth-Behrendt, Rothe, Rouček, Roure, Sacconi, Sakalas, Salinas García, Sánchez Presedo, Santoro, dos Santos, Savary, Schapira, Scheele, Schulz, Segelström, Sifunakis, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarabella, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vincenzi, Walter, Weber Henri, Weiler, Westlund, Whitehead, Wiersma, Wynn, Xenogiannakopoulou, Yañez-Barnuevo García, Zani, Zingaretti
UEN: Angelilli, Berlato, Bielan, Camre, Crowley, Didžiokas, Foglietta, Fotyga, Janowski, Kamiński, Krasts, Kristovskis, La Russa, Libicki, Muscardini, Musumeci, Ó Neachtain, Pavilionis, Pirilli, Poli Bortone, Roszkowski, Szymański, Tatarella, Vaidere, Zile
Nej-röster: 68
ALDE: Maaten, Malmström
GUE/NGL: de Brún, Krarup, Liotard, McDonald, Meijer, Pafilis, Seppänen, Sjöstedt, Toussas
IND/DEM: Batten, Bloom, Bonde, Booth, Borghezio, Clark, Farage, Goudin, Karatzaferis, Kilroy-Silk, Knapman, Lundgren, Salvini, Speroni, Titford, Whittaker, Wise, Wohlin, Železný
NI: Allister, Bobošíková, Martin Hans-Peter, Resetarits
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Evans Jillian, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, Hammerstein Mintz, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Özdemir, Onesta, Romeva Rueda, Rühle, Schlyter, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Nedlagda röster: 86
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Beaupuy, Busk, Chatzimarkakis, Chiesa, Cocilovo, Costa Paolo, Davies, Degutis, Demszky, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Duquesne, Ek, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hennis-Plasschaert, Huhne, In 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Karim, Klinz, Kułakowski, Lambsdorff Graf, Laperrouze, Lax, Lehideux, Letta, Ludford, Lynne, Manders, Matsakis, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Onyszkiewicz, Oviir, Pannella, Pistelli, Polfer, Prodi, Ries, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Sterckx, Takkula, Toia, Väyrynen, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Wagenknecht
IND/DEM: Adwent, Belder, Chruszcz, Giertych, Grabowski, Krupa, Pęk, Piotrowski, Rogalski, Sinnott, Tomczak, Wierzejski
NI: Baco, Masiel, Mote
PPE-DE: Hannan, Heaton-Harris, Helmer
PSE: Bösch
Verts/ALE: van Buitenen, Joan i Marí
5. Betänkande Morillon A6-0003/2004
Ja-röster: 495
ALDE: Andria, Bourlanges, Budreikaitė, Cavada, Deprez, De Sarnez, Dičkutė, Di Pietro, Fourtou, Geremek, Morillon, Schuth, Staniszewska, Starkevičiūtė, Szent-Iványi
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Bertinotti, Brie, Catania, Figueiredo, Flasarová, Guidoni, Henin, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, Markov, Maštálka, Meyer Pleite, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Remek, Ribeiro, Stroz, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Coûteaux, Louis, de Villiers
NI: Battilocchio, Belohorská, Claeys, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Dillen, Golik, Gollnisch, Kuc, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Martinez, Mölzer, Mussolini, Romagnoli, Schenardi, Simonot
PPE-DE: Albertini, Andrikienė, Antoniozzi, Ayuso González, Bachelot-Narquin, Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Buzek, Cabrnoch, Carollo, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cederschiöld, Cesa, Chmielewski, Cirino Pomicino, Coelho, Coveney, Daul, De Poli, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz De Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dionisi, Dombrovskis, Doorn, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Elles, Esteves, Eurlings, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, Gargani, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gawronski, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Graça Moura, Grosch, Grossetęte, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hatzidakis, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Kuźmiuk, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Langendries, Laschet, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, Lombardo, Maat, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Musotto, Nicholson, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Őry, Ouzký, Pack, Pálfi, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Peterle, Pieper, Pīks, Pinheiro, Piskorski, Pleštinskė, Podestŕ, Podkański, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saďfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Samaras, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schmitt Pál, Schmitt Ingo, Schnellhardt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stenzel, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szájer, Tajani, Thyssen, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Vakalis, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vernola, Vidal-Quadras Roca, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, von Wogau, Wojciechowski, Wortmann-Kool, Wuermeling, Zahradil, Zaleski, Zappalŕ, Zatloukal, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Ayala Sender, Badia Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beglitis, Beňová, Berès, van den Berg, Berger, Berlinguer, Berman, Bersani, Bono, Bozkurt, Bresso, van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Correia, Costa António, Cottigny, D'Alema, De Keyser, Del Turco, De Rossa, Désir, De Vits, Díez González, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Duin, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert J.E., Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, Fruteau, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill, Glante, Goebbels, Gomes, Grabowska, Grech, Gröner, Gruber, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Haug, Hazan, Hedh, Hedkvist Petersen, Hegyi, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Ilves, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kristensen, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Le Foll, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Lienemann, Locatelli, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mastenbroek, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mikko, Moraes, Moreno Sánchez, Morgan, Moscovici, Muscat, Myller, Navarro, Obiols i Germà, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Piecyk, Pittella, Pleguezuelos Aguilar, Poignant, Prets, Rapkay, Rasmussen, Reynaud, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Roth-Behrendt, Rothe, Rouček, Roure, Sacconi, Sakalas, Salinas García, Sánchez Presedo, Santoro, dos Santos, Savary, Schapira, Schulz, Segelström, Sifunakis, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarabella, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vincenzi, Walter, Weber Henri, Weiler, Westlund, Whitehead, Wiersma, Wynn, Xenogiannakopoulou, Yañez-Barnuevo García, Zani
UEN: Angelilli, Berlato, Bielan, Camre, Crowley, Didžiokas, Foglietta, Fotyga, Kamiński, Krasts, Kristovskis, La Russa, Libicki, Muscardini, Musumeci, Ó Neachtain, Pavilionis, Pirilli, Poli Bortone, Roszkowski, Szymański, Tatarella, Vaidere, Zile
Verts/ALE: Joan i Marí
Nej-röster: 74
ALDE: Alvaro, Maaten, Malmström
GUE/NGL: de Brún, Krarup, McDonald, Meijer, Pafilis, Seppänen, Sjöstedt, Toussas
IND/DEM: Batten, Bloom, Bonde, Booth, Borghezio, Clark, Farage, Goudin, Karatzaferis, Kilroy-Silk, Knapman, Lundgren, Nattrass, Salvini, Speroni, Titford, Whittaker, Wierzejski, Wise, Wohlin, Železný
NI: Allister, Martin Hans-Peter, Resetarits
PPE-DE: Oomen-Ruijten
PSE: Scheele
UEN: Janowski
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, van Buitenen, Buitenweg, Cohn-Bendit, Evans Jillian, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, Hammerstein Mintz, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Özdemir, Onesta, Romeva Rueda, Rühle, Schlyter, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Nedlagda röster: 104
ALDE: Andrejevs, Attwooll, Beaupuy, Bonino, Busk, Chatzimarkakis, Chiesa, Cocilovo, Cornillet, Costa Paolo, Davies, Degutis, Demszky, Drčar Murko, Duff, Duquesne, Ek, Gentvilas, Gibault, Griesbeck, Hall, Harkin, Hennis-Plasschaert, Huhne, In 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Karim, Klinz, Kułakowski, Lambsdorff Graf, Laperrouze, Lax, Lehideux, Letta, Ludford, Lynne, Manders, Matsakis, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Onyszkiewicz, Oviir, Pannella, Pistelli, Polfer, Prodi, Ries, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Sterckx, Takkula, Toia, Väyrynen, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
IND/DEM: Adwent, Belder, Blokland, Chruszcz, Giertych, Grabowski, Krupa, Pęk, Piotrowski, Rogalski, Sinnott, Tomczak
NI: Baco, Bobošíková, Masiel, Mote, Rutowicz
PPE-DE: Atkins, Beazley, Bowis, Bradbourn, Bushill-Matthews, Callanan, Chichester, Deva, Dover, Evans Jonathan, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Jackson, Kirkhope, McMillan-Scott, Parish, Purvis, Stevenson, Sturdy, Tannock, Van Orden, Villiers
PSE: Bösch
6. Betänkande Morillon A6-0003/2004
Ja-röster: 490
ALDE: Andrejevs, Andria, Bonino, Bourlanges, Budreikaitė, Cavada, Deprez, De Sarnez, Fourtou, Morillon, Schuth, Staniszewska
GUE/NGL: Adamou, Agnoletto, Bertinotti, Brie, Catania, Figueiredo, Flasarová, Guidoni, Henin, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, Markov, Maštálka, Meyer Pleite, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Remek, Ribeiro, Stroz, Svensson, Triantaphyllides, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Coûteaux, Louis, de Villiers
NI: Battilocchio, Belohorská, Claeys, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Dillen, Golik, Gollnisch, Kuc, Lang, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Martinez, Mölzer, Mussolini, Romagnoli, Rutowicz, Schenardi, Simonot
PPE-DE: Albertini, Andrikienė, Antoniozzi, Ayuso González, Bachelot-Narquin, Barsi-Pataky, Bauer, Becsey, Belet, Berend, Böge, Bonsignore, Brejc, Brepoels, Březina, Brok, Brunetta, Buzek, Cabrnoch, Carollo, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cederschiöld, Cesa, Chmielewski, Cirino Pomicino, Coelho, Coveney, Daul, De Poli, Dehaene, Demetriou, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz De Mera García Consuegra, Dimitrakopoulos, Dionisi, Dombrovskis, Doyle, Duka-Zólyomi, Ebner, Esteves, Eurlings, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Florenz, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, Gargani, Garriga Polledo, Gauzès, Gawronski, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Graça Moura, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hatzidakis, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hoppenstedt, Hudacký, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jałowiecki, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kasoulides, Kauppi, Kelam, Klamt, Klaß, Klich, Koch, Konrad, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Kuźmiuk, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Langendries, Laschet, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lulling, Lombardo, Maat, McGuinness, Mann Thomas, Mantovani, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Musotto, Nicholson, van Nistelrooij, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Pálfi, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Peterle, Pieper, Pīks, Pinheiro, Piskorski, Pleštinskė, Podestà, Podkański, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Samaras, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schmitt Pál, Schmitt Ingo, Schnellhardt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Škottová, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stenzel, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szájer, Tajani, Thyssen, Toubon, Trakatellis, Ulmer, Vakalis, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vernola, Vidal-Quadras Roca, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, von Wogau, Wojciechowski, Wortmann-Kool, Wuermeling, Zahradil, Zaleski, Zappalà, Zatloukal, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Ayala Sender, Badia Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beglitis, Beňová, Berès, Berger, Berlinguer, Berman, Bersani, Bozkurt, Bresso, van den Burg, Busquin, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Correia, Costa António, Cottigny, D'Alema, De Keyser, Del Turco, De Rossa, Désir, De Vits, Díez González, Dobolyi, Douay, Dührkop Dührkop, Duin, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Evans Robert J.E., Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, Fruteau, García Pérez, Gebhardt, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill, Glante, Goebbels, Gomes, Grabowska, Grech, Gröner, Gruber, Gurmai, Hänsch, Hamon, Haug, Hazan, Hedh, Hedkvist Petersen, Hegyi, Honeyball, Howitt, Hughes, Hutchinson, Ilves, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kristensen, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Le Foll, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Liberadzki, Lienemann, Locatelli, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mastenbroek, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Mikko, Moraes, Moreno Sánchez, Morgan, Moscovici, Muscat, Myller, Napoletano, Navarro, Obiols i Germà, Öger, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Patrie, Piecyk, Pittella, Pleguezuelos Aguilar, Poignant, Prets, Rapkay, Rasmussen, Reynaud, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Roth-Behrendt, Rothe, Rouček, Roure, Sacconi, Sakalas, Salinas García, Sánchez Presedo, Santoro, dos Santos, Savary, Schapira, Schulz, Segelström, Sifunakis, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Tarabella, Tarand, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vincenzi, Walter, Weber Henri, Weiler, Westlund, Whitehead, Wiersma, Wynn, Xenogiannakopoulou, Yañez-Barnuevo García, Zani, Zingaretti
UEN: Angelilli, Berlato, Bielan, Camre, Crowley, Didžiokas, Foglietta, Fotyga, Janowski, Kamiński, Krasts, Kristovskis, La Russa, Libicki, Muscardini, Musumeci, Ó Neachtain, Pavilionis, Pirilli, Poli Bortone, Roszkowski, Szymański, Tatarella, Vaidere, Zile
Verts/ALE: Joan i Marí
Nej-röster: 71
ALDE: Maaten, Malmström
GUE/NGL: de Brún, Krarup, McDonald, Meijer, Pafilis, Seppänen, Sjöstedt, Toussas
IND/DEM: Batten, Bloom, Bonde, Booth, Borghezio, Clark, Farage, Goudin, Karatzaferis, Kilroy-Silk, Knapman, Lundgren, Nattrass, Salvini, Speroni, Titford, Tomczak, Whittaker, Wierzejski, Wise, Wohlin, Železný
NI: Allister, Martin Hans-Peter, Resetarits
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, van Buitenen, Buitenweg, Cohn-Bendit, Evans Jillian, Flautre, Frassoni, Graefe zu Baringdorf, Hammerstein Mintz, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Jonckheer, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lichtenberger, Lipietz, Lucas, Özdemir, Onesta, Romeva Rueda, Rühle, Schlyter, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Turmes, Voggenhuber
Nedlagda röster: 109
ALDE: Alvaro, Attwooll, Beaupuy, Busk, Chatzimarkakis, Chiesa, Cocilovo, Cornillet, Costa Paolo, Davies, Degutis, Demszky, Dičkutė, Di Pietro, Drčar Murko, Duff, Duquesne, Ek, Gentvilas, Geremek, Gibault, Griesbeck, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hennis-Plasschaert, Huhne, In 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Karim, Klinz, Kułakowski, Lambsdorff Graf, Laperrouze, Lax, Lehideux, Letta, Ludford, Lynne, Manders, Matsakis, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Onyszkiewicz, Oviir, Pannella, Pistelli, Prodi, Ries, Riis-Jørgensen, Savi, Sbarbati, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Väyrynen, Van Hecke, Virrankoski, Wallis, Watson
GUE/NGL: Wagenknecht
IND/DEM: Adwent, Belder, Blokland, Chruszcz, Giertych, Grabowski, Krupa, Pęk, Piotrowski, Rogalski, Sinnott
NI: Baco, Bobošíková, Masiel, Mote
PPE-DE: Atkins, Beazley, Bowis, Bradbourn, Bushill-Matthews, Chichester, Deva, Dover, Duchoň, Elles, Evans Jonathan, Hannan, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Jackson, Kirkhope, McMillan-Scott, Parish, Purvis, Stevenson, Sturdy, Tannock, Van Orden, Villiers
PSE: Bösch, Scheele
BILAGA II
UTNÄMNING AV LEDAMÖTER TILL DEN GEMENSAMMA PARLAMENTARISKA AVS-EU-FÖRSAMLINGEN, TILL PARLAMENTARISKA FÖRSAMLINGEN FÖR EU-MEDELHAVSOMRÅDET SAMT INTERPARLAMENTARISKA DELEGATIONER, DELEGATIONER TILL DE BLANDADE PARLAMENTARISKA UTSKOTTEN OCH DELEGATIONER TILL DE PARLAMENTARISKA SAMARBETSKOMMITTÉERNA
ACP - Delegationen till den gemensamma parlamentariska AVS-EU-församlingen - (77 ledamöter)
PPE-DE |
BEREND Rolf BOWIS John CALLANAN Martin DAUL Joseph DEVA Nirj DOMBROVSKIS Valdis GAHLER Michael HERRANZ GARCÍA María Esther KACZMAREK Filip Andrzej KORHOLA Eija-Riitta Anneli LANGENDRIES Raymond LÓPEZ-ISTÚRIZ WHITE Antonio LULLING Astrid MANTOVANI Mario MARTENS Maria MAYER Hans-Peter MITCHELL Gay NOVAK Ljudmila PINHEIRO João de Deus RIBEIRO E CASTRO José ROITHOVÁ Zuzana SARTORI Amalia SCHNELLHARDT Horst SCHWAB Andreas STURDY Robert William WIELAND Rainer WIJKMAN Anders ZÁBORSKÁ Anna |
PSE |
ARIF Kader BULLMANN Udo CARLOTTI Marie-Arlette DOBOLYI Alexandra FERNANDES Emanuel Vasconcelos Jardim FERREIRA Elisa GOMES Ana Maria R.M. GRABOWSKA Genowefa GRÖNER Lissy HAUG Jutta D. JÖNS Karin KINNOCK Glenys McAVAN Linda MARTÍNEZ MARTÍNEZ Miguel Angel PLEGUEZUELOS AGUILAR Francisca ROSATI Dariusz Kajetan SCHEELE Karin SORNOSA MARTÍNEZ María VALENCIANO MARTÍNEZ-OROZCO María Elena VAN LANCKER Anne WHITEHEAD Phillip ZANI Mauro |
ALDE |
BUSK Niels CORNILLET Thierry EK Lena HALL Fiona Jane KUŁAKOWSKI Jan Jerzy LEHIDEUX Bernard MORILLON Philippe POLFER Lydie VAN HECKE Johan |
Verts/ALE |
AUBERT Marie-Hélène JOAN i MARÍ Bernat JONCKHEER Pierre SCHLYTER Carl |
GUE/NGL |
AGNOLETTO Vittorio Emanuele SJÖSTEDT Jonas VERGES Paul WURTZ Francis |
IND/DEM |
GOUDIN Hélène LOUIS Patrick SPERONI Francesco Enrico de VILLIERS Philippe |
UEN |
AYLWARD Liam KAMIŃSKI Michał Tomasz ZĪLE Roberts |
NI |
ALLISTER James Hugh DILLEN Koenraad KOZLÍK Sergej |
Euromed - Delegationen till den parlamentariska församlingen för EU-Medelhavsområdet - (45 ledamöter)
PPE-DE |
BUSUTTIL Simon CASPARY Daniel CESA Lorenzo DIONISI Armando ELLES James E.M. GROSSETÊTE Françoise KASOULIDES Ioannis KRATSA-TSAGAROPOULOU Rodi McMILLAN-SCOTT Edward H.C. MAYOR OREJA Jaime MIKOLÁŠIK Miroslav MILLÁN MON Francisco José SAÏFI Tokia TRAKATELLIS Antonios VLASTO Dominique WEISGERBER Anja |
PSE |
ARIF Kader BEGLITIS Panagiotis CARNERO GONZÁLEZ Carlos GARCÍA PÉREZ Iratxe GRECH Louis HAZAN Adeline MADEIRA Jamila MORGAN Eluned NAPOLETANO Pasqualina OBIOLS i GERMÀ Raimon PATRIE Béatrice ROTHE Mechtild |
ALDE |
BONINO Emma BUDREIKAITĖ Danutė COSTA Paolo MORILLON Philippe NICHOLSON OF WINTERBOURNE |
Verts/ALE |
COHN-BENDIT Daniel Marc FLAUTRE Hélène HAMMERSTEIN MINTZ David |
GUE/NGL |
MANOLAKOU Diamanto MORGANTINI Luisa TRIANTAPHYLLIDES Kyriacos |
IND/DEM |
COÛTEAUX Paul Marie KARATZAFERIS Georgios |
UEN |
MUSUMECI Sebastiano (Nello) POLI BORTONE Adriana |
NI |
MARTINEZ Jean-Claude MUSSOLINI Alessandra |
DM01 - Delegationen till den gemensamma parlamentarikerkommittén EU-Rumänien - (25 ledamöter)
PPE-DE |
BAUER Edit BEAZLEY Christopher J.P. GÁL Kinga GAUZÈS Jean-Paul KOCH Dieter-Lebrecht KONRAD Christoph Werner McGUINNESS Mairead PODESTÀ Guido VAKALIS Nikolaos |
PSE |
ARNAOUTAKIS Stavros CASHMAN Michael CHRISTENSEN Ole HARANGOZÓ Gábor LIENEMANN Marie-Noëlle VAUGRENARD Yannick WIERSMA Jan Marinus |
ALDE |
CAVADA Jean-Marie HENNIS-PLASSCHAERT Jeanine SBARBATI Luciana |
Verts/ALE |
RÜHLE Heide |
GUE/NGL |
STROZ Daniel |
IND/DEM |
BORGHEZIO Mario |
UEN |
TATARELLA Salvatore |
NI |
BATTILOCCHIO Alessandro MASIEL Jan Tadeusz |
DM02 - Delegationen till den gemensamma parlamentarikerkommittén EU-Bulgarien - (25 ledamöter)
PPE-DE |
CASA David IBRISAGIC Anna KUŻMIUK Zbigniew Krzysztof LECHNER Kurt MÉNDEZ DE VIGO Íñigo STUBB Alexander VARVITSIOTIS Ioannis WEBER Manfred WUERMELING Joachim |
PSE |
DE VITS Mia ETTL Harald GUY-QUINT Catherine MORGAN Eluned TZAMPAZI Evangelia ... ... |
ALDE |
CHATZIMARKAKIS Jorgo GIBAULT Claire VÄYRYNEN Paavo |
Verts/ALE |
de GROEN-KOUWENHOVEN Elly (Els) |
GUE/NGL |
TOUSSAS Georgios |
IND/DEM |
BELDER Bastiaan KARATZAFERIS Georgios |
UEN |
PIRILLI Umberto |
NI |
KUC Wiesław Stefan |
DM03 - Delegationen till den gemensamma parlamentarikerkommittén EU-Kroatien - (15 ledamöter)
PPE-DE |
EBNER Michl POSSELT Bernd SCHMITT Pál SIEKIERSKI Czesław Adam STREJČEK Ivo |
PSE |
FAZAKAS Szabolcs KINDERMANN Heinz PAHOR Borut TITLEY Gary |
ALDE |
MALMSTRÖM Cecilia PRODI Vittorio |
Verts/ALE |
HORÁČEK Milan |
GUE/NGL |
MEIJER Erik |
IND/DEM |
TOMCZAK Witold |
NI |
BACO Peter |
DM04 - Delegationen till den gemensamma parlamentarikerkommittén EU-f.d. jugoslaviska republiken Makedonien - (13 ledamöter)
PPE-DE |
DUKA-ZÓLYOMI Árpád GYÜRK András KOCH Dieter-Lebrecht ŐRY Csaba PAPASTAMKOS Georgios |
PSE |
HONEYBALL Mary MATSOUKA Maria PIECYK Willi ... |
ALDE |
DRČAR MURKO Mojca |
Verts/ALE |
KUSSTATSCHER Sepp |
GUE/NGL |
BERTINOTTI Fausto |
IND/DEM |
KARATZAFERIS Georgios |
DM05 - Delegationen till den gemensamma parlamentarikerkommittén EU-Turkiet - (25 ledamöter)
PPE-DE |
HATZIDAKIS Konstantinos HÖKMARK Gunnar JAŁOWIECKI Stanisław LANGEN Werner MATSIS Yiannakis SCHÖPFLIN György SOMMER Renate TOUBON Jacques VAN ORDEN Geoffrey VIDAL-QUADRAS ROCA Alejo |
PSE |
ARIF Kader BEGLITIS Panagiotis BOZKURT Emine COSTA António HOWITT Richard ÖGER Vural |
ALDE |
DEPREZ Gérard DUFF Andrew Nicholas MATSAKIS Marios |
Verts/ALE |
LAGENDIJK Joost ÖZDEMIR Cem |
GUE/NGL |
UCA Feleknas |
IND/DEM |
LUNDGREN Nils |
UEN |
CAMRE Mogens N.J. |
NI |
MÖLZER Andreas |
DM06 - Delegationen till den gemensamma parlamentarikerkommittén EU-Mexiko - (14 ledamöter)
PPE-DE |
ASHWORTH Richard James GKLAVAKIS Ioannis GROSCH Mathieu GUELLEC Ambroise MATO ADROVER Ana SCHRÖDER Jürgen |
PSE |
BERLINGUER Giovanni BONO Guy DÍEZ GONZÁLEZ Rosa M. MANN Erika |
ALDE |
KLINZ Wolf |
Verts/ALE |
LICHTENBERGER Evelin |
GUE/NGL |
RIBEIRO Sérgio |
IND/DEM |
SPERONI Francesco Enrico |
DM07 - Delegationen till den gemensamma parlamentarikerkommittén EU-Chile - (15 ledamöter)
PPE-DE |
CAROLLO Giorgio de GRANDES PASCUAL Luis KLASS Christa STEVENSON Struan SURJÁN László |
PSE |
ASSIS Francisco BÖSCH Herbert GLANTE Norbert MIGUÉLEZ RAMOS Rosa |
ALDE |
FOURTOU Janelly TOIA Patrizia |
Verts/ALE |
GRAEFE zu BARINGDORF Friedrich-Wilhelm |
GUE/NGL |
BRIE André |
IND/DEM |
SALVINI Matteo |
UEN |
FOGLIETTA Alessandro |
D01 - Delegationen för förbindelserna med Schweiz, Island och Norge samt till det Europeiska ekonomiska områdets (EEA) gemensamma parlamentarikerkommitté - (17 ledamöter)
PPE-DE |
BARSI-PATAKY Etelka GOEPEL Lutz PANAYOTOPOULOS-CASSIOTOU Marie RÜBIG Paul ŠKOTTOVÁ Nina |
PSE |
HEDKVIST PETERSEN Ewa LÉVAI Katalin ROTH-BEHRENDT Dagmar STIHLER Catherine |
ALDE |
DIČKUTĖ Jolanta SCHUTH Willem WALLIS Diana |
Verts/ALE |
SMITH Alyn |
GUE/NGL |
McDONALD Mary Lou |
IND/DEM |
BONDE Jens-Peter |
UEN |
JANOWSKI Mieczysław Edmund |
NI |
VANHECKE Frank |
D02 - Delegationen för förbindelserna med Albanien, Bosnien-Hercegovina samt Serbien och Montenegro (medräknat Kosovo) - (15 ledamöter)
PPE-DE |
BECSEY Zsolt László BŘEZINA Jan PACK Doris PROTASIEWICZ Jacek TRAKATELLIS Antonios |
PSE |
KRISTENSEN Henrik Dam ROTHE Mechtild SWOBODA Johannes (Hannes) XENOGIANNAKOPOULOU Marilisa |
ALDE |
GUARDANS CAMBÓ Ignasi LUDFORD Baroness Sarah |
Verts/ALE |
KALLENBACH Gisela |
GUE/NGL |
MUSACCHIO Roberto |
UEN |
POLI BORTONE Adriana |
NI |
CZARNECKI Marek Aleksander |
D03 - Delegationen till den parlamentariska samarbetskommittén EU-Ryssland - (31 ledamöter)
PPE-DE |
CABRNOCH Milan ESTEVES Maria da Assunção EURLINGS Camiel GARRIGA POLLEDO Salvador GLATTFELDER Béla KELAM Tunne LEHNE Klaus-Heiner SAMARAS Antonis SARYUSZ-WOLSKI Jacek Emil SEEBER Richard SUDRE Margie |
PSE |
BUSQUIN Philippe KREHL Constanze Angela LIBERADZKI Bogusław Marian PAASILINNA Reino PALECKIS Justas Vincas SANTORO Michele TABAJDI Csaba Sándor WEBER Henri |
ALDE |
CHIESA Giulietto GEREMEK Bronisław JENSEN Anne Elisabet LAX Henrik |
Verts/ALE |
STAES Bart ŽDANOKA Tatjana |
GUE/NGL |
REMEK Vladimír SEPPÄNEN Esko Olavi |
IND/DEM |
ROGALSKI Bogusław ŽELEZNÝ Vladimír |
UEN |
FOTYGA Anna Elzbieta |
NI |
LE PEN Jean-Marie |
D04 - Delegationen till den parlamentariska samarbetskommittén EU-Ukraina - (16 ledamöter)
PPE-DE |
BUZEK Jerzy PÁLFI István PLEŠTINSKÁ Zita TANNOCK Charles THYSSEN Marianne |
PSE |
BERMAN Thijs HERCZOG Edit RAPKAY Bernhard SIWIEC Marek Maciej |
ALDE |
BIRUTIS Šarūnas STANISZEWSKA Grażyna |
Verts/ALE |
HARMS Rebecca |
GUE/NGL |
MARKOV Helmuth |
IND/DEM |
ADWENT Filip |
UEN |
KRASTS Guntars |
NI |
BOBOŠÍKOVÁ Jana |
D05 - Delegationen till den parlamentariska samarbetskommittén EU-Moldavien - (14 ledamöter)
PPE-DE |
ANDRIKIENĖ Laima Liucija GOMOLKA Alfred PODKAŃSKI Zdzisław Zbigniew ... ... |
PSE |
MIKKO Marianne PITTELLA Giovanni WIERSMA Jan Marinus ... |
ALDE |
CARLSHAMRE Maria KACIN Jelko |
Verts/ALE |
SCHROEDTER Elisabeth |
GUE/NGL |
MAŠTÁLKA Jiří |
IND/DEM |
BOSSI Umberto |
D06 - Delegationen för förbindelserna med Vitryssland - (15 ledamöter)
PPE-DE |
FJELLNER Christofer GOMOLKA Alfred KLICH Bogdan Adam KUDRYCKA Barbara KUŠĶIS Aldis |
PSE |
MUSCAT Joseph SAKALAS Aloyzas SZEJNA Andrzej Jan |
ALDE |
GENTVILAS Eugenijus ONYSZKIEWICZ Janusz |
Verts/ALE |
SCHROEDTER Elisabeth |
GUE/NGL |
FLASAROVÁ Věra |
IND/DEM |
WIERZEJSKI Wojciech |
UEN |
SZYMAŃSKI Konrad Krzysztof |
NI |
LANG Carl |
D07 - Delegationen till de parlamentariska samarbetskommittéerna EU-Kazakstan, EU-Kirgizistan och EU-Uzbekistan samt förbindelserna med Tadzjikistan, Turkmenistan och Mongoliet - (19 ledamöter)
PPE-DE |
CIRINO POMICINO Paolo JEGGLE Elisabeth MAAT Albert Jan OLAJOS Péter VILLIERS Theresa WOJCIECHOWSKI Janusz Czesław ZATLOUKAL Tomáš |
PSE |
BERSANI Pier Luigi BOURZAI Bernadette CORREIA Fausto GIEREK Adam JÖNS Karin |
ALDE |
DEMSZKY Gábor JUKNEVIČIENĖ Ona |
Verts/ALE |
HASSI Satu |
GUE/NGL |
RANSDORF Miloslav |
IND/DEM |
BLOKLAND Johannes (Hans) |
UEN |
MUSCARDINI Cristiana |
NI |
... |
D08 - Delegationen till de parlamentariska samarbetskommittéerna EU-Armenien, EU-Azerbajdzjan och EU-Georgien - (18 ledamöter)
PPE-DE |
BREPOELS Frederika M.J. DEMETRIOU Panayiotis DÍAZ DE MERA GARCÍA CONSUEGRA Agustín LANDSBERGIS Vytautas LASCHET Armin SPAUTZ Jean ZWIEFKA Tadeusz |
PSE |
EL KHADRAOUI Saïd HEGYI Gyula SIFUNAKIS Nikolaos SWOBODA Johannes (Hannes) ... |
ALDE |
ANDREJEVS Georgs OVIIR Siiri |
Verts/ALE |
ISLER BÉGUIN Marie Anne |
GUE/NGL |
MANOLAKOU Diamanto |
IND/DEM |
BLOKLAND Johannes (Hans) |
NI |
BATTILOCCHIO Alessandro |
D09 - Delegationen för förbindelserna med Israel - (20 ledamöter)
PPE-DE |
FERBER Markus GAUBERT Patrick GUTIÉRREZ-CORTINES Cristina HYBÁŠKOVÁ Jana ŠŤASTNÝ Peter TAJANI Antonio ZALESKI Zbigniew Franciszek |
PSE |
BEŇOVÁ Monika CERCAS Alejandro MASTENBROEK Edith SCHAPIRA Pierre STOCKMANN Ulrich |
ALDE |
PANNELLA Marco RIES Frédérique |
Verts/ALE |
HAMMERSTEIN MINTZ David VOGGENHUBER Johannes |
GUE/NGL |
SVENSSON Eva-Britt |
IND/DEM |
BELDER Bastiaan |
NI |
CZARNECKI Ryszard LE PEN Marine |
D10 - Delegationen för förbindelserna med det palestinska lagstiftande rådet - (20 ledamöter)
PPE-DE |
BACHELOT-NARQUIN Roselyne DE VEYRAC Christine KASOULIDES Ioannis WEISGERBER Anja ZAPPALA' Stefano ... ... |
PSE |
BRESSO Mercedes CASTEX Françoise DE ROSSA Proinsias HEDH Anna LE FOLL Stéphane MASIP HIDALGO Antonio |
ALDE |
ALVARO Alexander Nuno DAVIES Chris |
Verts/ALE |
AUKEN Margrete EVANS Jillian LUCAS Caroline |
GUE/NGL |
ADAMOU Adamos MORGANTINI Luisa |
D11 - Delegationen för förbindelserna med Maghrebländerna och Arabiska Maghrebunionen (medräknat Libyen) - (20 ledamöter)
PPE-DE |
BUSUTTIL Simon FRAGA ESTÉVEZ Carmen HORTEFEUX Brice LOMBARDO Raffaele PIEPER Markus RUDI UBEDA Luisa Fernanda SILVA PENEDA José Albino SONIK Bogusław Andrzej |
PSE |
GARCÍA PÉREZ Iratxe HUTCHINSON Alain LAIGNEL André NAPOLETANO Pasqualina YAÑEZ-BARNUEVO GARCÍA Luis |
ALDE |
KOCH-MEHRIN Silvana LETTA Enrico |
Verts/ALE |
FLAUTRE Hélène |
GUE/NGL |
LIOTARD Kartika Tamara |
IND/DEM |
COÛTEAUX Paul Marie |
UEN |
KRISTOVSKIS Ģirts Valdis |
NI |
SCHENARDI Lydia |
D12 - Delegationen för förbindelserna med Mashrekländerna - (20 ledamöter)
PPE-DE |
DIMITRAKOPOULOS Giorgos DIONISI Armando MUSOTTO Francesco PURVIS John RADWAN Alexander VENTRE Riccardo ZAHRADIL Jan |
PSE |
CARNERO GONZÁLEZ Carlos DE KEYSER Véronique HAZAN Adeline KÓSÁNÉ KOVÁCS Magda MADEIRA Jamila PATRIE Béatrice VINCENZI Marta |
ALDE |
BONINO Emma in 't VELD Sophia Helena |
GUE/NGL |
PORTAS Miguel |
IND/DEM |
LOUIS Patrick |
UEN |
MUSUMECI Sebastiano (Nello) |
NI |
MUSSOLINI Alessandra |
D13 - Delegationen för förbindelserna med Gulfstaterna (inklusive Jemen) - (18 ledamöter)
PPE-DE |
AYUSO GONZÁLEZ María del Pilar DOYLE Avril FONTAINE Nicole GAĽA Milan GROSSETÊTE Françoise NIEBLER Angelika SAÏFI Tokia |
PSE |
ATTARD-MONTALTO John CAPOULAS SANTOS Luis Manuel GRUBER Lilli MYLLER Riitta REYNAUD Marie-Line |
ALDE |
BOURLANGES Jean-Louis KARIM Sajjad Haider |
Verts/ALE |
LAGENDIJK Joost |
GUE/NGL |
PFLÜGER Tobias |
IND/DEM |
LOUIS Patrick |
UEN |
ANGELILLI Roberta |
D14 - Delegationen för förbindelserna med Iran - (19 ledamöter)
PPE-DE |
CASTIGLIONE Giuseppe FRIEDRICH Ingo SEEBERG Gitte ... ... ... ... |
PSE |
CASACA Paulo LOCATELLI Pia Elda PRETS Christa SAVARY Gilles ... ... |
ALDE |
NICHOLSON OF WINTERBOURNE Baroness SAMUELSEN Anders |
Verts/ALE |
BEER Angelika |
GUE/NGL |
CATANIA Giusto |
UEN |
LA RUSSA Romano Maria |
NI |
... |
D15 - Delegationen för förbindelserna med Förenta staterna - (34 ledamöter)
PPE-DE |
BONSIGNORE Vito BRADBOURN Philip Charles BROK Elmar COVENEY Simon DESCAMPS Marie-Hélène DUCHOŇ Petr EVANS Jonathan FATUZZO Carlo GALEOTE QUECEDO Gerardo GRAÇA MOURA Vasco JACKSON Caroline F. JORDAN CIZELJ Romana LAUK Kurt Joachim |
PSE |
BARÓN CRESPO Enrique HAMON Benoît ILVES Toomas Hendrik KUHNE Helmut LAMBRINIDIS Stavros McCARTHY Arlene MOSCOVICI Pierre PANZERI Pier Antonio PINIOR Józef SKINNER Peter William |
ALDE |
ANDRIA Alfonso JÄÄTTEENMÄKI Anneli LAMBSDORFF GRAF Alexander NEYTS-UYTTEBROECK Annemie |
Verts/ALE |
BUITENWEG Kathalijne Maria |
GUE/NGL |
de BRÚN Bairbre GUIDONI Umberto |
IND/DEM |
GIERTYCH Maciej Marian SINNOTT Kathy |
UEN |
CROWLEY Brian |
NI |
RESETARITS Karin |
D16 - Delegationen för förbindelserna med Kanada - (16 ledamöter)
PPE-DE |
DOVER Den FREITAS Duarte HIERONYMI Ruth HIGGINS Jim MAURO Mario SCHIERHUBER Agnes |
PSE |
DÜHRKOP DÜHRKOP Bárbara GURMAI Zita LEHTINEN Lasse Antero TRAUTMANN Catherine |
ALDE |
ATTWOOLL Elspeth HARKIN Marian SAVI Toomas |
Verts/ALE |
HUDGHTON Ian Stewart |
IND/DEM |
CHRUSZCZ Sylwester |
UEN |
Ó NEACHTAIN Seán |
D17 - Delegationen för förbindelserna med länderna i Centralamerika - (22 ledamöter)
PPE-DE |
ANTONIOZZI Alfredo GARCÍA-MARGALLO Y MARFIL José Manuel GARGANI Giuseppe HEATON-HARRIS Christopher HERRERO-TEJEDOR Luis Francisco LIESE Peter QUEIRÓ Luís ROITHOVÁ Zuzana |
PSE |
AYALA SENDER Inés COTTIGNY Jean Louis ESTRELA Edite FALBR Richard HUGHES Stephen OBIOLS i GERMÀ Raimon |
ALDE |
KRAHMER Holger ORTUONDO LARREA Josu PISTELLI Lapo |
Verts/ALE |
ROMEVA RUEDA Raül |
GUE/NGL |
MEYER PLEITE Willy RIZZO Marco |
UEN |
PAVILIONIS Rolandas |
NI |
BELOHORSKÁ Irena |
D18 - Delegationen för förbindelserna med länderna i Andinska gemenskapen - (17 ledamöter)
PPE-DE |
FERNÁNDEZ MARTÍN Fernando FLORENZ Karl-Heinz GRÄSSLE Ingeborg MONTORO ROMERO Cristóbal Ricardo van NISTELROOIJ Lambert VERNOLA Marcello VLASÁK Oldřich |
PSE |
van den BERG Margrietus J. FAVA Giovanni Claudio LEICHTFRIED Jörg MEDINA ORTEGA Manuel MENÉNDEZ del VALLE Emilio |
ALDE |
BUDREIKAITĖ Danutė DEGUTIS Arūnas |
Verts/ALE |
LIPIETZ Alain |
GUE/NGL |
WAGENKNECHT Sahra |
IND/DEM |
ROGALSKI Bogusław |
D19 - Delegationen för förbindelserna med Mercosur - (25 ledamöter)
PPE-DE |
CEDERSCHIÖLD Charlotte COELHO Carlos DESS Albert GLATTFELDER Béla HANDZLIK Małgorzata HANNAN Daniel J. HENNICOT-SCHOEPGES Erna HUDACKÝ Ján MILLÁN MON Francisco José SALAFRANCA SÁNCHEZ-NEYRA José Ignacio |
PSE |
D'ALEMA Massimo KREISSL-DÖRFLER Wolfgang MORENO SÁNCHEZ Javier NAVARRO Robert RASMUSSEN Poul Nyrup SALINAS GARCÍA María Isabel SOUSA PINTO Sérgio |
ALDE |
COCILOVO Luigi DUQUESNE Antoine GRIESBECK Nathalie |
Verts/ALE |
FRASSONI Monica |
GUE/NGL |
FIGUEIREDO Ilda |
IND/DEM |
KARATZAFERIS Georgios |
UEN |
LIBICKI Marcin |
NI |
ROMAGNOLI Luca |
D20 - Delegationen för förbindelserna med Japan - (24 ledamöter)
PPE-DE |
HARBOUR Malcolm ITÄLÄ Ville ITURGAIZ ANGULO Carlos José JARZEMBOWSKI Georg KARAS Othmar LEWANDOWSKI Janusz SZÁJER József WORTMANN-KOOL Corien M. ZVĚŘINA Jaroslav |
PSE |
ANDERSSON Jan CORBETT Richard DOUAY Brigitte DUIN Garrelt SÁNCHEZ PRESEDO Antolín TARAND Andres WALTER Ralf |
ALDE |
NEWTON DUNN Bill STARKEVIČIŪTĖ Margarita VIRRANKOSKI Kyösti Tapio |
Verts/ALE |
BREYER Hiltrud |
GUE/NGL |
KAUFMANN Sylvia-Yvonne |
IND/DEM |
SALVINI Matteo |
UEN |
ROSZKOWSKI Wojciech |
NI |
GOLLNISCH Bruno |
D21 - Delegationen för förbindelserna med Kina - (32 ledamöter)
PPE-DE |
ATKINS Sir Robert BRUNETTA Renato del CASTILLO VERA Pilar DEHAENE Jean-Luc FAJMON Hynek HOPPENSTEDT Karsten Friedrich KAUPPI Piia-Noora KIRKHOPE Timothy MAVROMMATIS Manolis OLBRYCHT Jan Marian OOMEN-RUIJTEN Ria G.H.C. PĪKS Rihards REUL Herbert Otto |
PSE |
BATZELI Katerina CALABUIG RULL Joan CORBEY Dorette GEBHARDT Evelyne JØRGENSEN Dan ROUČEK Libor ROURE Martine SACCONI Guido |
ALDE |
LAPERROUZE Anne MANDERS Toine RIIS-JØRGENSEN Karin STERCKX Dirk |
Verts/ALE |
TRÜPEL Helga TURMES Claude |
GUE/NGL |
PAPADIMOULIS Dimitrios ZIMMER Gabriele |
IND/DEM |
PĘK Bogdan Marek |
UEN |
BIELAN Adam Jerzy |
NI |
DE MICHELIS Gianni |
D22 - Delegationen för förbindelserna med länderna i Sydasien och Sydasiatiska organisationen för regionalt samarbete (SAARC) - (22 ledamöter)
PPE-DE |
BELET Ivo BUSHILL-MATTHEWS Philip EHLER Jan Christian JÁRÓKA Lívia LAMASSOURE Alain McMILLAN-SCOTT Edward H.C. MANN Thomas ... |
PSE |
BERGER Maria EVANS Robert J.E. GERINGER de OEDENBERG Lidia Joanna GILL Neena GOEBBELS Robert LEINEN Jo |
ALDE |
COSTA Paolo LYNNE Elizabeth MULDER Jan |
Verts/ALE |
LAMBERT Jean Denise |
GUE/NGL |
KOHLÍČEK Jaromír |
IND/DEM |
PIOTROWSKI Mirosław Mariusz |
UEN |
RYAN Eoin |
NI |
GOLIK Bogdan |
D23 - Delegationen för förbindelserna med länderna i Sydostasien och ASEAN - (19 ledamöter)
PPE-DE |
DOORN Bert GAWRONSKI Jas MATHIEU Véronique NASSAUER Hartmut ŐRY Csaba PETERLE Alojz POMÉS RUIZ José Javier |
PSE |
DEL TURCO Ottaviano POIGNANT Bernard RIERA MADURELL Teresa TARABELLA Marc WEILER Barbara |
ALDE |
HUHNE Christopher MAATEN Jules |
Verts/ALE |
SCHMIDT Frithjof |
GUE/NGL |
PAFILIS Athanasios |
IND/DEM |
GRABOWSKI Dariusz Maciej WOHLIN Lars |
UEN |
DIDŽIOKAS Gintaras |
D24 - Delegationen för förbindelserna med Koreahalvön - (15 ledamöter)
PPE-DE |
HELMER Roger QUISTHOUDT-ROWOHL Godelieve STENZEL Ursula ULMER Thomas ... |
PSE |
FORD Glyn GRECH Louis ÖGER Vural ZINGARETTI Nicola |
ALDE |
SZENT-IVÁNYI István WATSON Graham R. |
Verts/ALE |
ONESTA Gérard |
GUE/NGL |
... |
IND/DEM |
SPERONI Francesco Enrico |
NI |
SIMONOT Chantal |
D25 - Delegationen för förbindelserna med Australien och Nya Zeeland - (20 ledamöter)
PPE-DE |
BÖGE Reimer CHICHESTER Giles Bryan ELLES James E.M. KLAMT Ewa PARISH Neil RACK Reinhard VARELA SUANZES-CARPEGNA Daniel |
PSE |
van den BURG Ieke HÄNSCH Klaus KOTEREC Miloš MARTIN David W. WYNN Terence |
ALDE |
BEAUPUY Jean Marie TAKKULA Hannu |
Verts/ALE |
CRAMER Michael |
GUE/NGL |
TRIANTAPHYLLIDES Kyriacos |
IND/DEM |
PIOTROWSKI Mirosław Mariusz |
UEN |
BERLATO Sergio |
NI |
CLAEYS Philip RUTOWICZ Leopold Józef |
D26 - Delegationen för förbindelserna med Sydafrika - (14 ledamöter)
PPE-DE |
BARSI-PATAKY Etelka BREJC Mihael MARQUES Sérgio NICHOLSON James SCHMITT Ingo |
PSE |
FERREIRA Anne MORAES Claude THOMSEN Britta |
ALDE |
DE SARNEZ Marielle DI PIETRO Antonio |
Verts/ALE |
BENNAHMIAS Jean-Luc |
GUE/NGL |
KRARUP Ole |
IND/DEM |
KRUPA Urszula |
UEN |
VAIDERE Inese |
D27 - Delegationen för förbindelserna med Natos parlamentariska församling - (10 ledamöter)
PPE-DE |
ALBERTINI Gabriele PISKORSKI Paweł Bartłomiej VAN ORDEN Geoffrey von WOGAU Karl |
PSE |
CASACA Paulo KOTEREC Miloš ZINGARETTI Nicola |
ALDE |
KRAHMER Holger |
Verts/ALE |
BEER Angelika |
GUE/NGL |
PFLÜGER Tobias |
ANTAGNA TEXTER
P6_TA(2004)0005
Tillsättning av ett tillfälligt utskott för politiska utmaningar och budgetmedel i ett utvidgat EU 2007-2013
Europaparlamentets beslut om tillsättning av ett tillfälligt utskott för politiska utmaningar och budgetmedel i ett utvidgat EU 2007-2013
Europaparlamentet fattar detta beslut
— |
med beaktande av artikel 175 i arbetsordningen, |
— |
med beaktande av beslutet från regeringskonferensen av den 9 september 2004 om att föreslå tillsättningen av ett tillfälligt utskott för politiska utmaningar och budgetmedel i ett utvidgat EU 2007-2013, |
— |
med beaktande av sin resolution av den 22 april 2004 om att bygga en gemensam framtid: Politiska utmaningar och budgetmedel i ett utvidgat EU 2007-2013 (1), |
— |
med beaktande av kommissionens meddelande ”Bygga en gemensam framtid: Politiska utmaningar och budgetmedel i ett utvidgat EU 2007-2013” (KOM(2004) 0101), |
— |
med beaktande av kommissionens meddelande ”Budgetplan 2007-2013” (KOM(2004) 0487), |
— |
med beaktande av behovet av att samla in och samordna de olika berörda utskottens åsikter och att fastställa budgetutskottets mandat för förhandlingarna med rådet om ett nytt interinstitutionellt avtal som innehåller budgetplanen. |
1. |
Europaparlamentet beslutar att tillsätta ett tillfälligt utskott med följande mandat:
|
2. |
Europaparlamentet beslutar att det tillfälliga utskottet i syfte att fastslå Europaparlamentets förhandlingsposition bör lägga fram ett slutligt betänkande för Europaparlamentet innan rådet fastställer sin gemensamma ståndpunkt. |
3. |
Europaparlamentet erinrar om att de särskilda budget- och lagstiftningsförslagen kommer att behandlas av de relevanta utskotten i enlighet med bilaga VI i arbetsordningen. |
4. |
Europaparlamentet beslutar att det tillfälliga utskottet skall bestå av 50 ledamöter. |
(1) P5_TA(2004)0367.
P6_TA(2004)0006
Fiskeavtal EU/Mauritius *
Europaparlamentets lagstiftningsresolution om förslaget till rådets förordning om ingående av ett protokoll om fastställande för perioden 3 december 2003-2 december 2007 av de fiskemöjligheter och den ekonomiska ersättning som föreskrivs i avtalet mellan Europeiska ekonomiska gemenskapen och Mauritius regering om fiske i Mauritius vatten (KOM(2004) 0197 — C5-0179/2004 — 2004/0071(CNS))
(Samrådsförfarandet)
Europaparlamentet utfärdar denna resolution
— |
med beaktande av förslaget till rådets förordning (KOM(2004) 0197) (1), |
— |
med beaktande av artikel 37 och artikel 300.2 i EG-fördraget, |
— |
med beaktande av artikel 300.3 första stycket i EG-fördraget, i enlighet med vilka rådet har hört parlamentet (C5-0179/2004), |
— |
med beaktande av artikel 51 och artikel 83.7 i arbetsordningen, |
— |
med beaktande av betänkandet från fiskeriutskottet och yttrandena från utskottet för utveckling (A6-0001/2004). |
1. |
Europaparlamentet godkänner förslaget till rådets förordning med de ändringar som gjorts och godkänner ingåendet av protokollet. |
2. |
Europaparlamentet uppdrar åt talmannen att delge rådet och kommissionen samt regeringarna och parlamenten i medlemsstaterna och Mauritius parlamentets ståndpunkt. |
KOMMISSIONENS FÖRSLAG |
PARLAMENTETS ÄNDRINGAR |
Ändring 1 |
|
Skäl 4a (nytt) |
|
|
(4a) Skyddet av Europeiska unionens fiskeintressen bör samordnas med en hållbar förvaltning av fiskeresurserna i ekonomiska, sociala och miljömässiga termer samt med utvecklingen av de kustsamhällen som lever på fiske. |
Ändring 2 |
|
Skäl 4b (nytt) |
|
|
(4b) Kommissionen bör fortsätta med sina konsekvensstudier för att granska om avtalet med Mauritius är hållbart. |
Ändring 3 |
|
Skäl 4c (nytt) |
|
|
(4c) Kommissionen bör säkerställa att tilldelade medel används för de ändamål som fastställts i avtalet samt övervaka hur dessa medel påverkar lokalbefolkningens utveckling, i första hand de kustsamhällen som lever på traditionellt fiske. |
Ändring 4 |
|
Artikel 3a (ny) |
|
|
Artikel 3a Kommissionen skall översända en kopia av den årsrapport som avses i artikel 3.5 i detta protokoll till Europaparlamentet och rådet. |
Ändring 5 och 6 |
|
Artikel 3b (ny) |
|
|
Artikel 3b 1. Under protokollets sista tillämpningsår och innan förhandlingar inleds om en eventuell förlängning skall kommissionen för Europaparlamentet och rådet lägga fram en allmän rapport om protokollets tillämpning och dess genomförandebestämmelser, i synnerhet avseende de särskilda åtgärderna, samt en kostnads- och nyttoanalys, i syfte att göra det möjligt att studera protokollets ekonomiska, sociala och miljömässiga konsekvenser. 2. På grundval av denna rapport och med beaktande av Europaparlamentets yttrande skall rådet i förekommande fall ge kommissionen tillåtelse att inleda förhandlingar om antagandet av ett nytt protokoll. |
(1) Ännu ej offentliggjort i EUT.
P6_TA(2004)0007
Fiskeavtal EU/Madagaskar *
Europaparlamentets lagstiftningsresolution om förslaget till rådets förordning om ingående av protokollet om fastställande för perioden 1 januari 2004-31 december 2006 av de möjligheter till fiske efter tonfisk och den ekonomiska ersättning som föreskrivs i avtalet mellan Europeiska ekonomiska gemenskapen och Demokratiska republiken Madagaskar om fiske i farvattnen runt Madagaskar (KOM(2004) 0218 — C5-0186/2004 — 2004/0070(CNS))
(Samrådsförfarandet)
Europaparlamentet utfärdar denna resolution
— |
med beaktande av förslaget till rådets förordning (KOM(2004) 0218) (1), |
— |
med beaktande av artikel 37 och artikel 300.2 i EG-fördraget, |
— |
med beaktande av artikel 300.3 första stycket i EG-fördraget, i enlighet med vilken rådet har hört parlamentet (C5-0186/2004), |
— |
med beaktande av artikel 51 och artikel 83.7 i arbetsordningen, |
— |
med beaktande av betänkandet från fiskeriutskottet och yttrandena från utskottet för utveckling (A6-0002/2004). |
1. |
Europaparlamentet godkänner ingåendet av protokollet. |
2. |
Europaparlamentet uppdrar åt talmannen att delge rådet och kommissionen samt regeringarna och parlamenten i medlemsstaterna och Demokratiska republiken Madagaskar, parlamentets ståndpunkt. |
KOMMISSIONENS FÖRSLAG |
PARLAMENTETS ÄNDRINGAR |
Ändring 1 |
|
Skäl 4a (nytt) |
|
|
(4a) Skyddet av Europeiska unionens fiskeintressen bör samordnas med en hållbar förvaltning av fiskeresurserna i ekonomiska, sociala och miljömässiga termer samt med utvecklingen av de kustsamhällen som lever på fiske. |
Ändring 2 |
|
Skäl 4b (nytt) |
|
|
(4b) Kommissionen bör fortsätta med sina konsekvensstudier för att granska om avtalet med Madagaskar är hållbart. |
Ändring 3 |
|
Skäl 4c (nytt) |
|
|
(4c) Kommissionen bör säkerställa att tilldelade medel används för de ändamål som fastställts i avtalet samt övervaka hur dessa medel påverkar lokalbefolkningens utveckling, i första hand de kustsamhällen som lever på traditionellt fiske. |
Ändring 4 |
|
Artikel 3a (ny) |
|
|
Artikel 3a Kommissionen skall översända den årsrapport som avses i artikel 3.5 i protokollet till Europaparlamentet och rådet, vilken skall innehålla en analys av användningen av de medel som beviljats för de riktade åtgärderna. |
Ändring 5 |
|
Artikel 3b (ny) |
|
|
Artikel 3b Under protokollets sista tillämpningsår och innan förhandlingar inleds om en eventuell förlängning skall kommissionen för rådet och Europaparlamentet lägga fram en allmän utvärderingsrapport som innehåller en analys av sambandet kostnad/effektivitet och utnyttjandet av fiskemöjligheterna samt en bedömning av genomförandet av de riktade åtgärderna, i syfte att göra det möjligt att studera protokollets ekonomiska, sociala och miljömässiga konsekvenser. |
Ändring 6 |
|
Artikel 3c (ny) |
|
|
Artikel 3c På grundval av dessa rapporter och med beaktande av Europaparlamentets yttrande skall rådet i lämpliga fall ge kommissionen tillåtelse att inleda förhandlingar om ingåendet av ett nytt protokoll. |
(1) Ännu ej offentliggjort i EUT.
P6_TA(2004)0008
Fiskeavtal EU/Kap Verde *
Europaparlamentets lagstiftningsresolution om förslaget till rådets förordning om ingående av ett avtal genom skriftväxling om förlängning av protokollet om fastställande för perioden 1 juli 2004- 30 juni 2005 av de fiskemöjligheter och den ekonomiska ersättning som föreskrivs i avtalet mellan Europeiska ekonomiska gemenskapen och Republiken Kap Verde om fiske utanför Kap Verdes kust (KOM(2004) 0183 — C5-0189/2004 — 2004/0058(CNS))
(Samrådsförfarandet)
Europaparlamentet utfärdar denna resolution
— |
med beaktande av förslaget till rådets förordning (KOM(2004) 0183) (1), |
— |
med beaktande av artikel 37 och artikel 300.2 i EG-fördraget, |
— |
med beaktande av artikel 300.3 första stycket i EG-fördraget, i enlighet med vilken rådet har hört parlamentet (C5-0189/2004), |
— |
med beaktande av artikel 51 och artikel 83.7 i arbetsordningen, |
— |
med beaktande av betänkandet från fiskeriutskottet (A6-0003/2004). |
1. |
Europaparlamentet godkänner förslaget till rådets förordning med de ändringar som gjorts och godkänner ingåendet av avtalet. |
2. |
Europaparlamentet uppdrar åt talmannen att delge rådet och kommissionen, samt regeringarna och parlamenten i medlemsstaterna och Republiken Kap Verde, parlamentets ståndpunkt. |
KOMMISSIONENS FÖRSLAG |
PARLAMENTETS ÄNDRINGAR |
Ändring 1 |
|
Artikel 3a (ny) |
|
|
Artikel 3a Innan förlängningen av protokollet löper ut och innan ett avtal om att förnya det ingås, skall kommissionen för Europaparlamentet och rådet lägga fram en rapport om protokollets tillämpning, vilken skall innehålla en analys av användningen av de anslag som avsatts för riktade åtgärder, så att konsekvenserna av avtalet på det ekonomiska, sociala och miljömässiga planet kan undersökas. |
Ändring 2 |
|
Artikel 3b (ny) |
|
|
Artikel 3b På grundval av ovannämnda rapport och efter att ha hört Europaparlamentet skall rådet om så anses lämpligt ge kommissionen mandat att inleda förhandlingar för att ingå ett nytt protokoll. |
Ändring 3 |
|
Artikel 3c (ny) |
|
|
Artikel 3c På begäran av myndigheterna i Kap Verde skall kommissionen undersöka möjligheterna att omvandla anslag som för närvarande avsatts för riktade åtgärder till projekt som finansieras av kommissionen och som har samma målsättning som de riktade åtgärderna. |
(1) Ännu ej offentliggjort i EUT.
Torsdag 16 september 2004
9.6.2005 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
CE 140/105 |
PROTOKOLL
(2005/C 140 E/04)
SAMMANTRÄDETS GÅNG
ORDFÖRANDESKAP: Janusz ONYSZKIEWICZ
Vice talman
1. Öppnande av sammanträdet
Sammanträdet öppnades kl. 10.00.
2. Inkomna dokument
Talmannen hade mottagit följande dokument:
1) |
från kommissionen
|
2) |
från ledamöterna
|
3. Åtgärder vidtagna beträffande oavslutade ärenden (artikel 203 i arbetsordningen)
Förteckningarna över lagstiftningsförfaranden som på nytt har hänskjutits till parlamentet i enlighet med artikel 203 i arbetsordningen återfinns i bilaga III.
4. Holländskt fartyg som tillhör föreningen ”Women on Waves”(muntliga frågor med debatt)
Muntlig fråga ställd av Ilda Figueiredo, Francis Wurtz, Eva-Britt Svensson, Miguel Portas och Sérgio Ribeiro, för GUE/NGL, till kommissionen om förbud för fartyget tillhörande organisationen ”Women on Waves” att ta sig in i Portugal (B6-0010/2004).
Muntlig fråga ställd av Lissy Gröner, Edite Estrela, Jamila Madeira och Emanuel Jardim Fernandes för PSE-gruppen, Hiltrud Breyer, Jonathan Evans och Raül Romeva i Rueda för Verts/ALE-gruppen, Maria Carlshamre och Claire Gibault, för ALDE-gruppen, till kommissionen om portugisiska regeringens förbud för ett holländskt fartyg som tillhör organisationen ”Women on Waves” (B6-0011/2004).
Ilda Figueiredo utvecklade den muntliga frågan (B6-0010/2004).
Lissy Gröner, Kathalijne Maria Buitenweg (ersättare för frågeställaren) och Claire Gibault utvecklade den muntliga frågan (B6-0011/2004).
Margot Wallström (ledamot av kommissionen) besvarade frågorna.
Talare Vasco Graça Moura för PPE-DE-gruppen, Edite Estrela för PSE-gruppen, Lena Ek, för ALDE-gruppen, Miguel Portas för GUE/NGL-gruppen, Urszula Krupa för IND/DEM-gruppen, Michał Tomasz Kamiński för UEN-gruppen, Lydia Schenardi, grupplös, Maria Martens, Emine Bozkurt, Marian Harkin, Eva-Britt Svensson, Johannes Blokland, Marcin Libicki, José Ribeiro e Castro, Jamila Madeira, Sophia in 't Veld, Sylwester Chruszcz och Bernd Posselt.
ORDFÖRANDESKAP: Luigi COCILOVO
Vice talman
Talare Mary Honeyball, Anna Záborská, Ana Maria Gomes, Simon Busuttil, Michael Cashman och Margot Wallström.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
5. CITES (Konventionen om internationell handel med utrotningshotade arter av vilda djur och växter) (muntlig fråga med debatt)
Muntlig fråga ställd av Karl-Heinz Florenz, för utskottet ENVI, till kommissionen om EU:s strategiska mål för CITES-konventionens 13:e möte (B6-0012/2004).
Avril Doyle (ersättare för frågeställaren) utvecklade den muntliga frågan.
Margot Wallström (ledamot av kommissionen) besvarade frågan.
Talare Eija-Riitta Korhola för PPE-DE-gruppen, Karin Scheele för PSE-gruppen, Chris Davies,för ALDE-gruppen, Marie Anne Isler Béguin för Verts/ALE-gruppen, Jonas Sjöstedt för GUE/NGL-gruppen, Bernd Posselt, Margrete Auken, Neil Parish och Margot Wallström.
Resolutionsförslag som lagts fram som avslutning på debatten (artikel 108.5 i arbetsordningen):
— |
Marie Anne Isler Béguin för Verts/ALE-gruppen, John Bowis för PPE-DE-gruppen, Kartika Tamara Liotard, Dimitrios Papadimoulis för GUE/NGL-gruppen, Johannes Blokland för IND/DEM-gruppen, Guido Sacconi, Karin Scheele för PSE-gruppen, Liam Aylward för UEN-gruppen, Chris Davies och Mojca Drčar Murko, för ALDE-gruppen (B6-0029/2004). |
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 6.6.
ORDFÖRANDESKAP: Gérard ONESTA
Vice talman
6. Omröstning
Omröstningsresultaten (ändringsförslag, särskilda omröstningar, delade omröstningar etc.) återfinns i bilaga 1 till protokollet.
6.1. Internationella krigsförbrytartribunalen för f.d. Jugoslavien * (artikel 131 i arbetsordningen) (omröstning)
Betänkande om förslaget till rådets förordning om införande av vissa restriktiva åtgärder till stöd för ett effektivt genomförande av Internationella krigsförbrytartribunalens för f.d. Jugoslavien (ICTY) uppgift [KOM(2004) 0348 — C6-0041/2004 — 2004/0114(CNS)] — Utskottet för medborgerliga fri- och rättigheter samt rättsliga och inrikes frågor.
Föredragande: Jean-Louis Bourlanges (A6-0006/2004).
(Enkel majoritet erfordrades)
(Omröstningsresultat: bilaga 1, punkt 1)
FÖRSLAG TILL LAGSTIFTNINGSRESOLUTION
Antogs genom en enda omröstning (P6_TA(2004)0009)
6.2. ICAO:s möte (omröstning)
Resolutionsförslag (B6-0037/2004, B6-0039/2004, B6-0042/2004 och B6-0050/2004)
(Enkel majoritet erfordrades)
(Omröstningsresultat: bilaga 1, punkt 2)
GEMENSAMT RESOLUTIONSFÖRSLAGB6-0037/2004
(ersätter B6-0037/2004, B6-0039/2004, B6-0042/2004 och B6-0050/2004):
inlämnat av följande ledamöter:
— |
Willi Piecyk och Ulrich Stockmann för PSE-gruppen, |
— |
Paolo Costa och Dirk Sterckx, för ALDE-gruppen, |
— |
Michael Cramer, Evelin Lichtenberger, Margrete Auken och Sepp Kusstatscher för Verts/ALE-gruppen, |
— |
Erik Meijer för GUE/NGL-gruppen. |
Antogs (P6_TA(2004)0010)
6.3. Läget i Vitryssland (omröstning)
Resolutionsförslag B6-0038/2004, B6-0040/2004, B6-0041/2004, B6-0051/2004, B6-0052/2004 och B6-0053/2004
(Enkel majoritet erfordrades)
(Omröstningsresultat: bilaga 1, punkt 3)
GEMENSAMT RESOLUTIONSFÖRSLAG B6-0038/2004
(ersätter B6-0038/2004, B6-0040/2004, B6-0041/2004, B6-0051/2004, B6-0052/2004 och B6-0053/ 2004):
inlämnat av följande ledamöter:
— |
Bogdan Klich och Charles Tannock för PPE-DE-gruppen, |
— |
Jan Marinus Wiersma för PSE-gruppen, |
— |
Annemie Neyts-Uyttebroeck, för ALDE-gruppen, |
— |
Elisabeth Schroedter, Joost Lagendijk och Marie Anne Isler Béguin för Verts/ALE-gruppen, |
— |
Jonas Sjöstedt och Luisa Morgantini för GUE/NGL-gruppen |
— |
Konrad Szymański och Rolandas Pavilionis för UEN-gruppen |
Antogs (P6_TA(2004)0011)
6.4. Humanitära situationen i Sudan (omröstning)
Resolutionsförslag B6-0065/2004
(Enkel majoritet erfordrades)
(Omröstningsresultat: bilaga 1, punkt 4)
RESOLUTIONSFÖRSLAG
Antogs (P6_TA(2004)0012)
Inlägg om omröstningen:
Ana Maria Gomes lade fram ett muntligt ändringsförslag till ändringsförslag 8, som införlivades.
6.5. Läget i Irak (omröstning)
Resolutionsförslag B6-0028/2004, B6-0031/2004/rév., B6-0032/2004, B6-0033/2004, B6-0034/2004 och B6-0043/2004
(Enkel majoritet erfordrades)
(Omröstningsresultat: bilaga 1, punkt 5)
GEMENSAMT RESOLUTIONSFÖRSLAG B6-0028/2004
(ersätter B6-0028/2004, B6-0031/2004/rév., B6-0032/2004, B6-0033/2004, B6-0034/2004 och B6-0043/ 2004):
inlämnat av följande ledamöter:
— |
Hans-Gert Poettering, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Antonio Tajani, João de Deus Pinheiro och Charles Tannock för PPE-DE-gruppen, |
— |
Pasqualina Napoletano och Véronique De Keyser för PSE-gruppen, |
— |
Cecilia Malmström, Annemie Neyts-Uyttebroeck, för ALDE-gruppen, |
— |
Monica Frassoni, Daniel Marc Cohn-Bendit, Angelika Beer och Joost Lagendijk för Verts/ALE-gruppen, |
— |
Cristiana Muscardini och Anna Elzbieta Fotyga för UEN-gruppen. |
Antogs (P6_TA(2004)0013)
Inlägg om omröstningen:
— |
José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra påpekade justeringar som måste göras i punkterna 1, 2 och 6. |
— |
Antonio Tajani lade fram ett muntligt ändringsförslag till punkt 2, som införlivades. |
— |
Pasqualina Napoletano begärde att punkt 3 skulle kontrolleras. |
6.6. CITES-konventionen (omröstning)
Resolutionsförslag B6-0029/2004
(Enkel majoritet erfordrades)
(Omröstningsresultat: bilaga 1, punkt 6)
RESOLUTIONSFÖRSLAG
Antogs (P6_TA(2004)0014)
Inlägg om omröstningen:
— |
Avril Doyle lade fram ett muntligt ändringsförslag till punkt 5. Talmannen konstaterade att fler än 37 ledamöter motsatte sig att detta muntliga ändringsförslag beaktades. Det införlivades således inte. |
7. Röstförklaringar
Skriftliga röstförklaringar:
Skriftliga röstförklaringar som ingivits i enlighet med artikel 163.3 i arbetsordningen återfinns i det fullständiga förhandlingsreferatet från sammanträdet.
Muntliga röstförklaringar:
Situationen i Irak (RC-B6-0028/2004)
— |
Carlo Fatuzzo och Mario Borghezio, den sistnämnde på vägnarna av ledamöterna från ”Lega Nord”. |
8. Rättelser till avgivna röster
Följande ledamöter hade haft för avsikt att rösta enligt följande:
RC-B6-0037/2004 — Internationella civila luftfartsorganisationen (ICAO)
— |
resolutionen (i sin helhet) ja: Riccardo Ventre nedlagda röster: Rodi Kratsa-Tsagaropoulou |
RC-B6-0038/2004 — Läget i Vitryssland
— |
resolutionen (i sin helhet) ja: Konstantinos Hatzidakis, Georg Jarzembowski, Gitte Seeberg, Riccardo Ventre, |
B6-0065/2004 — Humanitära situationen i Sudan
— |
resolutionen (i sin helhet) ja: Michał Tomasz Kamiński, Riccardo Ventre |
RC-B6-0028/2004 — Läget i Irak
— |
ändringsförslag 3 ja: Mieczysław Edmund Janowski, Glenys Kinnock, Edith Mastenbroek, Claude Moraes, Ieke van den Burg, Jens-Peter Bonde nej: Marie Panayotopoulos-Cassiotou, Georgios Papastamkos nedlagda röster: Erika Mann, Barbara Weiler, Åsa Westlund, Edite Estrela, Jamila Madeira |
— |
ändringsförslag 4 ja: Jens-Peter Bonde nedlagda röster: Erika Mann |
— |
ändringsförslag 2 ja: Erika Mann, Edith Mastenbroek, Georgios Papastamkos |
— |
punkt 2 ja: Riccardo Ventre |
— |
ändringsförslag 1 nedlagda röster: Erika Mann, Antonis Samaras |
— |
resolutionen (i sin helhet) ja: Marie-Hélène Descamps, Riccardo Ventre, Terence Wynn |
B6-0029/2004 — CITES-konventionen
— |
resolutionen (i sin helhet) ja: Emanuel Jardim Fernandes, Hans-Peter Martin, Karin Resetarits |
(Sammanträdet avbröts kl. 12.25 och återupptogs kl. 15.00.)
ORDFÖRANDESKAP: Alejo VIDAL-QUADRAS ROCA
Vice talman
9. Justering av protokollet från föregående sammanträde
Rättelser till avgivna röster — Betänkande Philippe Morillon A6-0001/2004.
— |
ändrat förslag ja: Louis Grech nej: Alyn Smith |
— |
lagstiftningsresolution ja: Roselyne Bachelot-Narquin, Louis Grech nej: Jens-Peter Bonde nedlagd röst: Urszula Krupa |
***
Protokollet från föregående sammanträde justerades.
DEBATT OM FALL AV KRÄNKNINGAR AV DE MÄNSKLIGA RÄTTIGHETERNA SAMT AV DEMOKRATISKA OCH RÄTTSSTATLIGA PRINCIPER
(För information om titlar och författare till resolutionsförslag, se protokollet från onsdagen den 15 september 2004, punkt 3)
10. ASEM-toppmötet (Asia-Europe Meeting) (debatt)
Resolutionsförslag B6-0046/2004, B6-0048/2004, B6-0056/2004, B6-0059/2004 och B6-0061/2004
Miguel Angel Martínez Martínez presenterade ett resolutionsförslag.
Talare Geoffrey Van Orden beklagade först rådets frånvaro och presenterade sedan ett resolutionsförslag.
Patrizia Toia och Frithjof Schmidt presenterade resolutionsförslagen.
Talare Catherine Stihler för PSE-gruppen, Jules Maaten, för ALDE-gruppen, Ana Maria Gomes och Günther Verheugen (ledamot av kommissionen).
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 13.1.
11. Voivodina: trakasserier av minoriteter (debatt)
Resolutionsförslag B6-0045/2004, B6-0049/2004, B6-0055/2004, B6-0057/2004, B6-0060/2004, B6-0062/2004 och B6-0064/2004
Csaba Sándor Tabajdi, Erik Meijer, Kinga Gál, István Szent-Iványi och Bastiaan Belder presenterade resolutionsförslagen.
Talare Bernd Posselt för PPE-DE-gruppen, Gyula Hegyi för PSE-gruppen, Gábor Demszky, för ALDE-gruppen, Jaromír Kohlíček för GUE/NGL-gruppen, Koenraad Dillen, grupplös, Péter Olajos, Árpád Duka-Zólyomi och Günther Verheugen (ledamot av kommissionen).
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 13.2.
12. Maldiverna (debatt)
Resolutionsförslag B6-0044/2004, B6-0047/2004, B6-0054/2004, B6-0058/2004 och B6-0063/2004
Ana Maria Gomes, Giusto Catania, Nirj Deva och Elizabeth Lynne presenterade resolutionsförslagen.
Talare Thomas Mann för PPE-DE-gruppen, Sarah Ludford, för ALDE-gruppen, Koenraad Dillen, grupplös, och Günther Verheugen (ledamot av kommissionen).
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 13.3.
13. Omröstning
Omröstningsresultaten (ändringsförslag, särskilda omröstningar, delade omröstningar etc.) återfinns i bilaga 1 till protokollet.
13.1. ASEM-toppmötet (Asia-Europe Meeting) (omröstning)
Resolutionsförslag B6-0046/2004, B6-0048/2004, B6-0056/2004, B6-0059/2004 och B6-0061/2004
(Enkel majoritet erfordrades)
(Omröstningsresultat: bilaga 1, punkt 7)
GEMENSAMT RESOLUTIONSFÖRSLAG RC-B6-0046/2004
(ersätter B6-0046/2004, B6-0048/2004, B6-0056/2004, B6-0059/2004 et B6-0061/2004):
inlämnat av följande ledamöter:
— |
Geoffrey Van Orden, Charles Tannock, Nirj Deva och Bernd Posselt för PPE-DE-gruppen, |
— |
Glenys Kinnock, Mauro Zani, Margrietus van den Berg och Pasqualina Napoletano för PSE-gruppen |
— |
Johan Van Hecke, för ALDE-gruppen |
— |
Frithjof Schmidt för Verts/ALE-gruppen |
— |
Vittorio Emanuele Agnoletto för GUE/NGL-gruppen |
Antogs (P6_TA(2004)0015)
13.2. Voivodina: trakasserier av minoriteter (omröstning)
Resolutionsförslag B6-0045/2004, B6-0049/2004, B6-0055/2004, B6-0057/2004, B6-0060/2004, B6-0062/2004 och B6-0064/2004
(Enkel majoritet erfordrades)
(Omröstningsresultat: bilaga 1, punkt 8)
GEMENSAMT RESOLUTIONSFÖRSLAG RC-B6-0045/2004
(ersätter B6-0045/2004, B6-0049/2004, B6-0055/2004, B6-0057/2004, B6-0060/2004, B6-0062/ 2004 och B6-0064/2004):
inlämnat av följande ledamöter:
— |
Kinga Gál, Péter Olajos, Doris Pack och Bernd Posselt för PPE-DE-gruppen |
— |
Véronique De Keyser, Pasqualina Napoletano, Hannes Swoboda, Csaba Sándor Tabajdi och Jan Marinus Wiersma för PSE-gruppen |
— |
Jelko Kacin och István Szent-Iványi, för ALDE-gruppen |
— |
Gisela Kallenbach, Joost Lagendijk, Raül Romeva i Rueda och Tatjana Ždanoka för Verts/ALE-gruppen |
— |
Roberto Musacchio för GUE/NGL-gruppen |
— |
Bastiaan Belder för IND/DEM-gruppen |
— |
Adriana Poli Bortone för UEN-gruppen |
Antogs (P6_TA(2004)0016)
13.3. Maldiverna (omröstning)
Resolutionsförslag B6-0044/2004, B6-0047/2004, B6-0054/2004, B6-0058/2004 och B6-0063/2004
(Enkel majoritet erfordrades)
(Omröstningsresultat: bilaga 1, punkt 9)
GEMENSAMT RESOLUTIONSFÖRSLAG RC-B6-0044/2004
(ersätter B6-0044/2004, B6-0047/2004, B6-0054/2004, B6-0058/2004 och B6-0063/2004):
inlämnat av följande ledamöter:
— |
Pasqualina Napoletano för PSE-gruppen |
— |
Jonas Sjöstedt och Giusto Catania för GUE/NGL-gruppen, |
— |
Nirj Deva, Charles Tannock, Geoffrey Van Orden och Thomas Mann för PPE-DE-gruppen |
— |
Graham Watson, för ALDE-gruppen |
— |
Cristiana Muscardini för UEN-gruppen |
Antogs (P6_TA(2004)0017).
14. Rättelser till avgivna röster
Följande ledamöter hade haft för avsikt att rösta enligt följande:
RC-B6-0044/2004 — Maldiverna
— |
resolutionen (i sin helhet) ja: Othmar Karas |
15. Tillstånd att utarbeta initiativbetänkanden
utskottet AFCO
— |
Parlamentets yttrande om utkastet till fördrag om upprättande av en konstitution för Europa (2004/ 2129(INI)) (rådgivande utskott: AFET, DEVE, INTA, BUDG, CONT, ECON, EMPL, ENVI, ITRE, IMCO, TRAN, REGI, AGRI, PECH, CULT, JURI, LIBE, FEMM, PETI) (Till följd av talmanskonferensens beslut av den 9 september 2004) |
16. Skriftliga förklaringar införda i register (artikel 116 i arbetsordningen)
Talmannen informerade, i enlighet med artikel 116.3 i arbetsordningen, parlamentet om antalet ledamöter som undertecknat följande skriftliga förklaringar:
Dokument nr |
Från |
Underskrifter |
36/2004 |
Konrad Szymański, Marcin Libicki, Vytautas Landsbergis, Anna Záborská och László Surján |
41 |
37/2004 |
Jean-Claude Martinez, Koenraad Dillen och Luca Romagnoli |
3 |
17. Meddelande om rådets gemensamma ståndpunkter
Talmannen hade, i enlighet med artikel 57.1 i arbetsordningen, mottagit rådets gemensamma ståndpunkter, skälen till antagandet av dessa samt kommissionens ståndpunkter om följande dokument:
— |
Gemensam ståndpunkt antagen av rådet den 19 juli 2004 inför antagandet av Europaparlamentets och rådets förordning om gränsvärden för bekämpningsmedelsrester i eller på livsmedel och foder av vegetabiliskt och animaliskt ursprung och om ändring av rådets direktiv 91/414/EEG (09262/1/2004 — 09994/2004 — C6-0110/2004 — 2003/0052(COD) — KOM(2004) 0587)
|
— |
Gemensam ståndpunkt antagen av rådet den 26 april 2004 inför antagandet av Europaparlamentets och rådets direktiv om ändring av rådets direktiv 72/166/EEG, 84/5/EEG, 88/357/EEG, 90/232/EEG och Europaparlamentets och rådets direktiv 2000/26/EG om ansvarsförsäkring för motorfordon (16182/2/ 2003 — 06282/2004 — C6-0112/2004 — 2002/0124(COD) — KOM(2004) 0351)
|
Den tidsfrist på tre månader som parlamentet har för att yttra sig började således löpa påföljande dag, den 17 september 2004.
18. Ändringsbudget nr 10/2004
Följande tidsfrister hade fastställts:
ändringsförslag: torsdagen den 30 september 2004 kl. 12.00
19. Utskottens och delegationernas sammansättning
De politiska grupperna lade fram sina begäran om utnämningar till parlamentets utskott och delegationer (se bilaga IV).
20. Översändande av texter som antagits under sammanträdesperioden
I enlighet med artikel 172.2 i arbetsordningen skulle protokollet från innevarande sammanträde föreläggas kammaren för justering vid inledningen av nästföljande sammanträde.
Efter parlamentets godkännande skulle de antagna texterna omedelbart översändas till behöriga instanser.
21. Datum för nästa sammanträdesperiod
Nästa sammanträdesperiod skulle äga rum den 13—14 oktober 2004.
22. Avbrytande av sessionen
Talmannen förklarade Europaparlamentets session avbruten.
Sammanträdet avslutades kl. 16.15.
Julian Priestley
Generalsekreterare
Josep Borrell Fontelles
Talman
NÄRVAROLISTA
Följande skrev under:
Adamou, Adwent, Agnoletto, Albertini, Allister, Alvaro, Andersson, Andrejevs, Andria, Andrikienė, Angelilli, Antoniozzi, Arif, Arnaoutakis, Attwooll, Aubert, Auken, Ayala Sender, Aylward, Ayuso González, Bachelot-Narquin, Baco, Badía i Cutchet, Barón Crespo, Barsi-Pataky, Batten, Battilocchio, Batzeli, Bauer, Beaupuy, Beazley, Beer, Beglitis, Belder, Belet, Belohorská, Bennahmias, Beňová, Berend, Berès, van den Berg, Berger, Berlato, Berman, Bielan, Birutis, Blokland, Bloom, Bobošíková, Böge, Bösch, Bonde, Bono, Booth, Borghezio, Borrell Fontelles, Bourlanges, Bozkurt, Bradbourn, Mihael Brejc, Brepoels, Bresso, Breyer, Březina, Brie, Brok, Brunetta, Budreikaitė, van Buitenen, Buitenweg, Bullmann, Bushill-Matthews, Busk, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Calabuig Rull, Callanan, Camre, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casa, Casaca, Cashman, Caspary, Castex, Catania, Cavada, Cederschiöld, Cercas, Cesa, Chatzimarkakis, Chichester, Chiesa, Chmielewski, Christensen, Chruszcz, Cirino Pomicino, Claeys, Clark, Cocilovo, Coelho, Cohn-Bendit, Corbett, Corbey, Cornillet, Correia, Paolo Costa, António Costa, Cottigny, Coûteaux, Coveney, Crowley, Marek Aleksander Czarnecki, Ryszard Czarnecki, Daul, Davies, De Poli, de Brún, Degutis, Dehaene, De Keyser, Demetriou, Demszky, Deprez, De Rossa, De Sarnez, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, De Vits, Díaz de Mera García Consuegra, Dičkutė, Didžiokas, Díez González, Dillen, Dionisi, Di Pietro, Dobolyi, Dombrovskis, Doorn, Dover, Doyle, Drčar Murko, Duchoň, Dührkop Dührkop, Duff, Duin, Duka-Zólyomi, Duquesne, Ehler, Ek, El Khadraoui, Elles, Esteves, Estrela, Ettl, Eurlings, Jillian Evans, Robert Evans, Fajmon, Falbr, Farage, Fatuzzo, Fava, Fazakas, Ferber, Fernandes, Fernández Martín, Elisa Ferreira, Figueiredo, Fjellner, Flasarová, Flautre, Foglietta, Fontaine, Fotyga, Fourtou, Fraga Estévez, Frassoni, Freitas, Friedrich, Fruteau, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, García Pérez, Gargani, Gauzès, Gawronski, Gebhardt, Gentvilas, Geremek, Geringer de Oedenberg, Gibault, Gierek, Giertych, Gill, Gklavakis, Glante, Glattfelder, Goebbels, Goepel, Golik, Gollnisch, Gomes, Gomolka, Goudin, Genowefa Grabowska, Grabowski, Gräßle, de Grandes Pascual, Graça Moura, Grech, Gröner, de Groen-Kouwenhoven, Grosch, Grossetête, Gruber, Guardans Cambó, Guidoni, Gurmai, Gutiérrez-Cortines, Guy-Quint, Gyürk, Hänsch, Hammerstein Mintz, Hamon, Handzlik, Hannan, Harbour, Harkin, Harms, Hassi, Hatzidakis, Haug, Hazan, Heaton-Harris, Hedh, Hedkvist Petersen, Hegyi, Helmer, Henin, Hennicot-Schoepges, Hennis-Plasschaert, Herczog, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Hökmark, Honeyball, Hoppenstedt, Horáček, Hortefeux, Howitt, Hudacký, Hudghton, Hughes, Hutchinson, Hybášková, Ibrisagic, Ilves, in 't Veld, Isler Béguin, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jäätteenmäki, Jałowiecki, Janowski, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jensen, Joan i Marí, Jöns, Jørgensen, Jordan Cizelj, Juknevičienė, Kaczmarek, Kallenbach, Kamiński, Karas, Karim, Kasoulides, Kaufmann, Kauppi, Tunne Kelam, Kilroy-Silk, Kindermann, Glenys Kinnock, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klinz, Knapman, Koch, Kohlíček, Konrad, Korhola, Kósáné Kovács, Koterec, Kozlík, Krahmer, Krasts, Kratsa-Tsagaropoulou, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kristensen, Kristovskis, Krupa, Kuc, Kudrycka, Kuhne, Kułakowski, Kušķis, Kusstatscher, Kuźmiuk, Lagendijk, Laignel, Lamassoure, Lambert, Lambrinidis, Lambsdorff, Landsbergis, Lang, Langen, Langendries, Laperrouze, Laschet, Lax, Lechner, Le Foll, Lehideux, Lehne, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Marine Le Pen, Enrico Letta, Lévai, Janusz Lewandowski, Libicki, Lienemann, Liese, Liotard, Lipietz, Locatelli, López-Istúriz White, Louis, Lucas, Ludford, Lulling, Lundgren, Lynne, Maat, Maaten, McAvan, McCarthy, McDonald, McGuinness, McMillan-Scott, Madeira, Manders, Maňka, Erika Mann, Thomas Mann, Markov, Marques, Martens, David Martin, Hans-Peter Martin, Martínez Martínez, Masiel, Masip Hidalgo, Maštálka, Mastenbroek, Mathieu, Mato Adrover, Matsakis, Matsis, Matsouka, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Medina Ortega, Meijer, Méndez de Vigo, Menéndez del Valle, Meyer Pleite, Mikko, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Mölzer, Cristobal Montoro Romero, Moraes, Moreno Sánchez, Morgantini, Morillon, Moscovici, Mote, Mulder, Musacchio, Muscardini, Muscat, Musotto, Mussolini, Myller, Napoletano, Nattrass, Navarro, Newton Dunn, Annemie Neyts-Uyttebroeck, Nicholson, Novak, Obiols i Germà, Özdemir, Olajos, Olbrycht, Ó Neachtain, Onesta, Onyszkiewicz, Oomen-Ruijten, Ortuondo Larrea, Őry, Ouzký, Oviir, Paasilinna, Pack, Pafilis, Borut Pahor, Paleckis, Pálfi, Panayotopoulos-Cassiotou, Pannella, Panzeri, Papadimoulis, Papastamkos, Parish, Patrie, Pavilionis, Peillon, Pęk, Pflüger, Piecyk, Pieper, Pīks, João de Deus Pinheiro, Pinior, Piotrowski, Pirilli, Piskorski, Pistelli, Pittella, Pleguezuelos Aguilar, Pleštinská, Podkański, Poettering, Poignant, Polfer, Poli Bortone, Pomés Ruiz, Portas, Posselt, Vittorio Prodi, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Rapkay, Rasmussen, Remek, Resetarits, Reul, Reynaud, Ribeiro, Ribeiro e Castro, Riera Madurell, Ries, Riis-Jørgensen, Rocard, Rogalski, Roithová, Romagnoli, Romeva i Rueda, Rosati, Roszkowski, Roth-Behrendt, Rothe, Rouček, Roure, Rudi Ubeda, Rübig, Rühle, Rutowicz, Ryan, Sacconi, Saïfi, Sakalas, Salafranca Sánchez-Neyra, Salinas García, Samaras, Samuelsen, Sánchez Presedo, Santoro, dos Santos, Sartori, Saryusz-Wolski, Savi, Sbarbati, Scheele, Schenardi, Schierhuber, Schlyter, Frithjof Schmidt, Pál Schmitt, Ingo Schmitt, Schnellhardt, Schröder, Schroedter, Schuth, Schwab, Seeber, Seeberg, Segelström, Seppänen, Siekierski, Silva Peneda, Simonot, Sinnott, Siwiec, Sjöstedt, Skinner, Škottová, Alyn Smith, Sommer, Sonik, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Spautz, Speroni, Staes, Staniszewska, Starkevičiūtė, Šťastný, Stenzel, Sterckx, Stihler, Stockmann, Strejček, Stroz, Stubb, Sturdy, Sudre, Svensson, Szájer, Szejna, Szent-Iványi, Szymański, Tabajdi, Tajani, Takkula, Tannock, Tarabella, Tarand, Thomsen, Titford, Titley, Toia, Tomczak, Toussas, Trakatellis, Trautmann, Triantaphyllides, Trüpel, Tzampazi, Uca, Ulmer, Väyrynen, Vaidere, Vakalis, Valenciano Martínez-Orozco, Van Hecke, Van Lancker, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vaugrenard, Ventre, Vergnaud, Vernola, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vincenzi, Virrankoski, Vlasák, Vlasto, Voggenhuber, Wagenknecht, Walter, Watson, Henri Weber, Manfred Weber, Weiler, Weisgerber, Westlund, Whitehead, Whittaker, Wieland, Wiersma, Wierzejski, Wise, von Wogau, Wohlin, Wojciechowski, Wortmann-Kool, Wuermeling, Wurtz, Wynn, Xenogiannakopoulou, Yañez-Barnuevo García, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zani, Zappalà, Zatloukal, Ždanoka, Železný, Zieleniec, Zimmer, Zingaretti, Zvěřina, Zwiefka
BILAGA I
OMRÖSTNINGSRESULTAT
Förteckning över förkortningar och symboler
+ |
antogs |
- |
förkastades |
↓ |
bortföll |
T |
drogs tillbaka |
ONU (..., ..., ...) |
omröstning med namnupprop (ja-röster, nej-röster, nedlagda röster) |
EO (..., ..., ...) |
elektronisk omröstning (ja-röster, nej-röster, nedlagda röster) |
delad |
delad omröstning |
särsk. |
särskild omröstning |
ÄF |
ändringsförslag |
AC |
kompromissändringsförslag |
pc |
motsvarande del |
S |
ändringsförslag om strykning |
= |
identiska ändringsförslag |
skäl |
skäl |
PR |
resolutionsförslag |
PRC |
gemensamt resolutionsförslag |
SEK |
sluten omröstning |
1. Internationella krigsförbrytartribunalen i f.d. Jugoslavien *
Betänkande: BOURLANGES (A6-0006/2004)
Avser |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO-anmärkningar |
endast en omröstning |
|
+ |
|
2. Internationella civila luftfartsorganisationen (ICAO)
Resolutionsförslag: B6-0037/2004, B6-0039/2004, B6-0042/2004, B6-0050/2004
Avser |
ÄF nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO-anmärkningar |
Gemensamt resolutionsförslag RC6-0037/2004 (PSE, ALDE, Verts/ALE, GUE/NGL) |
|||||
Omröstning: resolutionen (i sin helhet) |
ONU |
+ |
316, 20, 206 |
||
resolutionsförslag från de politiska grupperna |
|||||
B6-0037/2004 |
|
PSE |
|
↓ |
|
B6-0039/2004 |
|
Verts/ALE |
|
↓ |
|
B6-0042/2004 |
|
ALDE |
|
↓ |
|
B6-0050/2004 |
|
GUE/NGL |
|
↓ |
|
Begäran om omröstning med namnupprop
ALDE: slutomröstning
3. Situationen i Vitryssland
Resolutionsförslag: B6-0038/2004, B6-0040/2004, B6-0041/2004, B6-0051/2004
Avser |
ÄF nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO-anmärkningar |
Gemensamt resolutionsförslag RC6-0038/2004 (PPE-DE, PSE, ALDE, Verts/ALE, GUE/NGL, UEN) |
|||||
punkt 2 |
1 |
UEN |
|
+ |
|
punkt 6 |
2 |
UEN |
|
+ |
|
Omröstning: resolutionen (i sin helhet) |
ONU |
+ |
499, 20, 26 |
||
resolutionsförslag från de politiska grupperna |
|||||
B6-0038/2004 |
|
ALDE |
|
↓ |
|
B6-0040/2004 |
|
Verts/ALE |
|
↓ |
|
B6-0041/2004 |
|
PSE |
|
↓ |
|
B6-0051/2004 |
|
GUE/NGL |
|
↓ |
|
B6-0052/2004 |
|
PPE-DE |
|
↓ |
|
B6-0053/2004 |
|
UEN |
|
↓ |
|
Begäran om omröstning med namnupprop
PPE-DE: slutomröstning
4. Humanitära situationen i Sudan
Avser |
ÄF nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO-anmärkningar |
Resolutionsförslag B6-0065/2004 från utskottet DEVE |
|||||
punkt 2 |
3 |
PPE-DE, PSE, Verts/ALE, GUE/NGL |
|
+ |
|
efter punkt 7 |
4 |
PPE-DE, PSE, ALDE, Verts/ALE, GUE/NGL |
|
+ |
|
punkt 10 |
5 |
PPE-DE, PSE, Verts/ALE, GUE/NGL |
|
+ |
|
efter punkt 13 |
6 |
PPE-DE, PSE, ALDE, Verts/ALE, GUE/NGL |
|
+ |
|
punkt 14 |
12 |
ALDE, GUE/NGL |
|
- |
|
7 |
PPE-DE, PSE, Verts/ALE |
|
+ |
|
|
punkt 16 |
8 |
PPE-DE, PSE, ALDE, Verts/ALE, GUE/NGL |
|
+ |
ändrat muntligen |
punkt 19 |
9 |
PPE-DE, PSE, Verts/ALE, GUE/NGL |
|
+ |
|
punkt 23 |
10 |
PPE-DE, PSE, Verts/ALE, GUE/NGL |
|
+ |
|
punkt 24 |
13 |
PPE-DE, ALDE, Verts/ALE, GUE/NGL |
|
+ |
|
11 |
PPE-DE, PSE, GUE/NGL |
|
T |
|
|
efter skäl C |
1 |
PPE-DE, PSE, Verts/ALE, GUE/NGL |
|
+ |
|
après le cons F |
2 |
PPE-DE, PSE, Verts/ALE |
|
+ |
|
Omröstning: resolutionen (i sin helhet) |
ONU |
+ |
566, 6, 16 |
PPE-DE-gruppen har undertecknat samtliga ändringsförslag utom ändringsförslag 12.
Begäran om omröstning med namnupprop
PPE-DE: slutomröstning
Muntliga ändringsförslag
ÄF 8 (Ana Maria R.M. Gomes): tillägg: ”samt att se till att inga sådana sanktioner ökar lidandet för befolkningen i Sudan.”
5. Situationen i Irak
Resolutionsförslag: B6-0028/2004, B6-0031/2004/rev, B6-0032/2004, B6-0033/2004, B6-0034/2004, B6-0043/2004
Avser |
ÄF nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO-anmärkningar |
Gemensamt resolutionsförslag RC6-0028/2004 (PPE-DE, PSE, ALDE, Verts/ALE, UEN) |
|||||
före punkt 1 |
3 |
GUE/NGL |
ONU |
- |
114, 315, 105 |
4 |
GUE/NGL |
ONU |
- |
54, 372, 174 |
|
2 |
Verts/ALE |
ONU |
- |
89, 328, 174 |
|
punkt 1 |
|
originaltexten |
särsk. |
+ |
|
punkt 2 |
|
originaltexten |
ONU |
+ |
567,7,21 ändrat muntligen |
efter skäl A |
1 |
Verts/ALE |
ONU |
- |
138, 280, 176 |
Omröstning: resolutionen (i sin helhet) |
ONU |
+ |
533, 43, 26 |
||
resolutionsförslag från de politiska grupperna |
|||||
B6-0028/2004 |
|
ALDE |
|
↓ |
|
B6-0031/2004/rev |
|
PSE |
|
↓ |
|
B6-0032/2004 |
|
GUE/NGL |
|
↓ |
|
B6-0033/2004 |
|
PPE-DE |
|
↓ |
|
B6-0034/2004 |
|
UEN |
|
↓ |
|
B6-0043/2004 |
|
Verts/ALE |
|
↓ |
|
Begäran om omröstning med namnupprop
GUE/NGL: ÄF 3 och 4, punkt 2 och slutomröstning
Verts/ALE: ÄF 1 och 2
Begäran om särskild omröstning
Verts/ALE: punkt 1
Tekniska justeringar
punkt 1: José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra och Harlem Désir
punkt 3: Pasqualina Napoletano
punkt 6: José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra
Muntliga ändringsförslag
punkt 2: (Antonio Tajani) tillägg: ”och en brittisk medborgare”
6. CITES-konventionen
Avser |
ÄF nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO-anmärkningar |
Resolutionsförslag (B6-0029/2004) (Verts/ALE, PPE-DE, GUE/NGL, IND/DEM, PSE, UEN, ALDE) |
|||||
punkt 3 |
|
originaltexten |
ONU |
+ |
504, 29, 45 |
punkt 7 |
|
originaltexten |
delad |
|
|
|
1 |
+ |
|
||
|
2 / EO |
+ |
369, 153, 33 |
||
Omröstning: resolutionen (i sin helhet) |
ONU |
+ |
542, 15, 15 |
Begäran om omröstning med namnupprop
PPE-DE: slutomröstning
Verts/ALE: punkt 3
Begäran om särskild omröstning
PPE-DE: punkt 3
Begäran om delad omröstning
PPE-DE
punkt 7
Första delen: hela texten utom första strecksatsen
Andra delen: denna strecksats
7. ASEM-toppmötet (Asia-Europe Meeting)
Resolutionsförslag B6-0046/2004, B6-0048/2004, B6-0056/2004, B6-0059/2004, B6-0056/2004
Avser |
ÄF nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO-anmärkningar |
Gemensamt resolutionsförslag RC6-0046/2004 (PPE-DE, PSE, ALDE, Verts/ALE, GUE/NGL) |
|||||
Omröstning: resolutionen (i sin helhet) |
|
+ |
|
||
resolutionsförslag från de politiska grupperna |
|||||
B6-0046/2004 |
|
PSE |
|
↓ |
|
B6-0048/2004 |
|
GUE/NGL |
|
↓ |
|
B6-0056/2004 |
|
PPE-DE |
|
↓ |
|
B6-0059/2004 |
|
ALDE |
|
↓ |
|
B6-0056/2004 |
|
Verts/ALE |
|
↓ |
|
8. Vojvodina: trakasserier av minoriteter
Resolutionsförslag: B6-0045/2004, B6-0049/2004, B6-0055/2004, B6-0057/2004, B6-0060/2004, B6-0062/2004, B6-0064/2004
Avser |
ÄF nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO-anmärkningar |
Gemensamt resolutionsförslag RC6-0045/2004 (PPE-DE, PSE, ALDE, Verts/ALE, GUE/NGL, IND/DEM, UEN) |
|||||
skäl C |
1 |
GUE/NGL |
|
- |
|
Omröstning: resolutionen (i sin helhet) |
|
+ |
|
||
resolutionsförslag från de politiska grupperna |
|||||
B6-0045/2004 |
|
PSE |
|
↓ |
|
B6-0049/2004 |
|
GUE/NGL |
|
↓ |
|
B6-0055/2004 |
|
PPE-DE |
|
↓ |
|
B6-0057/2004 |
|
UEN |
|
↓ |
|
B6-0060/2004 |
|
ALDE |
|
↓ |
|
B6-0062/2004 |
|
Verts/ALE |
|
↓ |
|
B6-0064/2004 |
|
IND/DEM |
|
↓ |
|
9. Maldiverna
Resolutionsförslag B6-0044/2004, B6-0047/2004, B6-0054/2004
Avser |
ÄF nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO-anmärkningar |
Gemensamt resolutionsförslag RC6-0044/2004 (PPE-DE, PSE, ALDE, UEN) |
|||||
Omröstning: resolutionen (i sin helhet) |
ONU |
+ |
153, 0, 7 |
||
resolutionsförslag från de politiska grupperna |
|||||
B6-0044/2004 |
|
PSE |
|
↓ |
|
B6-0047/2004 |
|
GUE/NGL |
|
↓ |
|
B6-0054/2004 |
|
PPE-DE |
|
↓ |
|
B6-0058/2004 |
|
ALDE |
|
↓ |
|
B6-0063/2004 |
|
UEN |
|
↓ |
|
BILAGA II
RESULTAT AV OMRÖSTNINGARNA MED NAMNUPPROP
1. Gemensam resolution — B6-0037/2004 — ICAO
Ja-röster: 316
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Budreikaitė, Busk, Cavada, Chatzimarkakis, Cocilovo, Costa Paolo, Davies, Deprez, De Sarnez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Duquesne, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Guardans Cambó, Hall, Hennis-Plasschaert, In 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Karim, Klinz, Kułakowski, Laperrouze, Lax, Lehideux, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Onyszkiewicz, Oviir, Pannella, Pistelli, Prodi, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Savi, Sbarbati, Schuth, Starkevičiūtė, Sterckx, Takkula, Väyrynen, Van Hecke, Virrankoski
GUE/NGL: Agnoletto, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guidoni, Henin, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Remek, Ribeiro, Seppänen, Sjöstedt, Stroz, Svensson, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Sinnott
NI: Baco, Battilocchio, Belohorská, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Golik, Kozlík, Kuc, Masiel, Romagnoli, Rutowicz
PPE-DE: Casa, Chmielewski, Cirino Pomicino, Posselt, Radwan, Schmitt Ingo, Schnellhardt, Siekierski, Silva Peneda, Vlasák
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Badia Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, van den Berg, Berger, Berman, Bösch, Bono, Bozkurt, Bullmann, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Correia, Costa António, Cottigny, Désir, Díez González, Dobolyi, Dührkop Dührkop, Duin, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, Fruteau, García Pérez, Gebhardt, Gill, Glante, Goebbels, Gomes, Grabowska, Grech, Gröner, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Haug, Hazan, Hedh, Hedkvist Petersen, Hegyi, Honeyball, Howitt, Hutchinson, Ilves, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kristensen, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Le Foll, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, McCarthy, Madeira, Maňka, Martin David W., Masip Hidalgo, Mastenbroek, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Moraes, Moreno Sánchez, Moscovici, Muscat, Napoletano, Navarro, Obiols i Germà, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Poignant, Rapkay, Rasmussen, Reynaud, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Roth-Behrendt, Rothe, Rouček, Roure, Sacconi, Sakalas, Salinas García, Sánchez Presedo, Santoro, dos Santos, Savary, Scheele, Segelström, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Vaugrenard, Vergnaud, Vincenzi, Walter, Weber Henri, Weiler, Westlund, Whitehead, Wiersma, Wynn, Xenogiannakopoulou, Yañez-Barnuevo García, Zani, Zingaretti
UEN: Aylward, Camre, Crowley, Foglietta, Fotyga, Janowski, Kamiński, Krasts, Kristovskis, Libicki, Muscardini, Ó Neachtain, Pavilionis, Roszkowski, Ryan, Szymański, Vaidere
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Evans Jillian, Flautre, Hammerstein Mintz, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Joan i Marí, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Ždanoka
Nej-röster: 20
IND/DEM: Batten, Bloom, Chruszcz, Clark, Farage, Giertych, Grabowski, Krupa, Nattrass, Pęk, Piotrowski, Rogalski, Titford, Tomczak, Whittaker, Wierzejski, Wise, Železný
NI: Bobošíková
PPE-DE: Díaz De Mera García Consuegra
Nedlagda röster: 206
GUE/NGL: Pafilis, Toussas, Wagenknecht
IND/DEM: Borghezio, Goudin, Louis, Lundgren, Speroni, Wohlin
NI: Claeys, Dillen, Martin Hans-Peter, Mölzer, Mussolini, Resetarits, Simonot
PPE-DE: Albertini, Andrikienė, Ayuso González, Bachelot-Narquin, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Belet, Berend, Brepoels, Březina, Brunetta, Bushill-Matthews, Cabrnoch, Callanan, Caspary, Cederschiöld, Cesa, Chichester, Coelho, Coveney, Daul, De Poli, Dehaene, Descamps, De Veyrac, Dionisi, Dombrovskis, Doorn, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Eurlings, Fajmon, Fatuzzo, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, Gargani, Gauzès, Gawronski, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Graça Moura, Grosch, Grossetête, Gyürk, Harbour, Hatzidakis, Heaton-Harris, Helmer, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Hoppenstedt, Hudacký, Hybášková, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Kudrycka, Kušķis, Kuźmiuk, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Langendries, Lechner, Lehne, Lewandowski, López-Istúriz White, Lulling, Maat, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Musotto, Nicholson, Olajos, Olbrycht, Őry, Pálfi, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podkański, Poettering, Pomés Ruiz, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Samaras, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schmitt Pál, Schröder, Seeber, Seeberg, Sommer, Sonik, Spautz, Stenzel, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Tajani, Tannock, Trakatellis, Ulmer, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Wuermeling, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zappalà, Zatloukal, Zieleniec, Zvěřina
UEN: Angelilli, Berlato, Bielan, Poli Bortone, Tatarella
Verts/ALE: van Buitenen
2. Gemensam resolution — B6-0038/2004 — Vitryssland
Ja-röster: 499
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Budreikaitė, Busk, Cavada, Chatzimarkakis, Cocilovo, Costa Paolo, Davies, Demszky, Deprez, De Sarnez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Duquesne, Ek, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hennis-Plasschaert, In 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Karim, Klinz, Krahmer, Laperrouze, Lax, Lehideux, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Onyszkiewicz, Oviir, Pannella, Pistelli, Prodi, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Sbarbati, Schuth, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Takkula, Väyrynen, Van Hecke, Virrankoski
GUE/NGL: Agnoletto, Brie, Catania, de Brún, Guidoni, Henin, Kaufmann, Liotard, McDonald, Markov, Meijer, Meyer Pleite, Morgantini, Musacchio, Seppänen, Sjöstedt, Svensson, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Lundgren
NI: Battilocchio, Bobošíková, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Golik, Kuc, Masiel, Rutowicz
PPE-DE: Albertini, Andrikienė, Ayuso González, Bachelot-Narquin, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Belet, Berend, Brepoels, Březina, Brunetta, Bushill-Matthews, Cabrnoch, Callanan, Casa, Caspary, Cederschiöld, Cesa, Chichester, Chmielewski, Cirino Pomicino, Coelho, Coveney, Daul, De Poli, Dehaene, Descamps, De Veyrac, Díaz De Mera García Consuegra, Dionisi, Dombrovskis, Doorn, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Eurlings, Fajmon, Fatuzzo, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, Gargani, Gauzès, Gawronski, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Graça Moura, Grosch, Grossetête, Gyürk, Harbour, Heaton-Harris, Helmer, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Hoppenstedt, Hudacký, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Kudrycka, Kušķis, Kuźmiuk, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Langendries, Laschet, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, Maat, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Musotto, Nicholson, Olajos, Olbrycht, Ouzký, Pálfi, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podkański, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Samaras, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schmitt Pál, Schmitt Ingo, Schnellhardt, Schröder, Seeber, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Sonik, Stenzel, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Tajani, Tannock, Trakatellis, Ulmer, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wojciechowski, Wortmann-Kool, Wuermeling, Zahradil, Zaleski, Zappalà, Zatloukal, Zieleniec, Zvěřina
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Badia Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, van den Berg, Berger, Berman, Bösch, Bono, Bozkurt, Bullmann, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Correia, Costa António, Cottigny, De Rossa, Désir, Díez González, Dobolyi, Dührkop Dührkop, Duin, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, Fruteau, García Pérez, Gebhardt, Gill, Glante, Goebbels, Gomes, Grabowska, Gröner, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Haug, Hazan, Hedh, Hedkvist Petersen, Hegyi, Honeyball, Howitt, Hutchinson, Ilves, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kristensen, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Le Foll, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Locatelli, McCarthy, Madeira, Maňka, Martin David W., Masip Hidalgo, Mastenbroek, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Moraes, Moreno Sánchez, Moscovici, Muscat, Napoletano, Navarro, Obiols i Germà, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Poignant, Prets, Rapkay, Rasmussen, Reynaud, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Roth-Behrendt, Rothe, Rouček, Roure, Sacconi, Sakalas, Salinas García, Sánchez Presedo, Santoro, dos Santos, Savary, Scheele, Segelström, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Thomsen, Titley, Trautmann, Tzampazi, Valenciano Martínez-Orozco, Vaugrenard, Vergnaud, Vincenzi, Walter, Weber Henri, Weiler, Westlund, Whitehead, Wiersma, Wynn, Xenogiannakopoulou, Yañez-Barnuevo García, Zani, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Bielan, Camre, Crowley, Foglietta, Fotyga, Janowski, Kamiński, Krasts, Kristovskis, Libicki, Muscardini, Ó Neachtain, Pavilionis, Poli Bortone, Roszkowski, Ryan, Szymański, Tatarella, Vaidere
Verts/ALE: Aubert, Auken, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Evans Jillian, Flautre, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein Mintz, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Joan i Marí, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Voggenhuber, Ždanoka
Nej-röster: 20
GUE/NGL: Flasarová, Kohlíček, Pafilis, Remek, Stroz, Toussas
IND/DEM: Chruszcz, Giertych, Grabowski, Krupa, Louis, Pęk, Piotrowski, Rogalski, Tomczak, Wierzejski, Železný
PPE-DE: Seeberg, Ventre, Vernola
Nedlagda röster: 26
GUE/NGL: Figueiredo, Maštálka, Pflüger, Ribeiro, Wagenknecht
IND/DEM: Batten, Bloom, Borghezio, Clark, Farage, Nattrass, Speroni, Titford, Whittaker, Wise
NI: Belohorská, Claeys, Dillen, Kozlík, Martin Hans-Peter, Mölzer, Mussolini, Resetarits, Romagnoli, Simonot
Verts/ALE: van Buitenen
3. B6-0065/2004 — Sudan
Ja-röster: 566
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Budreikaitė, Busk, Cavada, Chatzimarkakis, Chiesa, Cocilovo, Cornillet, Costa Paolo, Davies, Demszky, Deprez, De Sarnez, Dičkutė, Di Pietro, Drčar Murko, Duff, Duquesne, Ek, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hennis-Plasschaert, In 't Veld, Jensen, Juknevičienė, Karim, Klinz, Krahmer, Kułakowski, Laperrouze, Lax, Lehideux, Letta, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Onyszkiewicz, Oviir, Pannella, Pistelli, Prodi, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Sbarbati, Schuth, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Takkula, Väyrynen, Van Hecke, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Brie, Catania, de Brún, Flasarová, Guidoni, Henin, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Portas, Remek, Seppänen, Sjöstedt, Svensson, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Borghezio, Chruszcz, Giertych, Grabowski, Krupa, Louis, Pęk, Piotrowski, Rogalski, Sinnott, Speroni, Tomczak, Wierzejski, Železný
NI: Baco, Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Claeys, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Dillen, Kozlík, Kuc, Martin Hans-Peter, Masiel, Mölzer, Resetarits, Romagnoli, Rutowicz, Simonot
PPE-DE: Albertini, Andrikienė, Antoniozzi, Ayuso González, Bachelot-Narquin, Barsi-Pataky, Beazley, Belet, Berend, Brepoels, Březina, Brunetta, Bushill-Matthews, Cabrnoch, Callanan, Casa, Caspary, Cederschiöld, Cesa, Chichester, Chmielewski, Cirino Pomicino, Coelho, Coveney, Daul, De Poli, Dehaene, Descamps, Deß, De Veyrac, Díaz De Mera García Consuegra, Dionisi, Dombrovskis, Doorn, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Elles, Eurlings, Fatuzzo, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, Gargani, Gauzès, Gawronski, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Graça Moura, Grosch, Grossetête, Gyürk, Hannan, Harbour, Hatzidakis, Heaton-Harris, Helmer, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Hökmark, Hoppenstedt, Hortefeux, Hudacký, Hybášková, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Kuźmiuk, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Langendries, Laschet, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, Maat, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Musotto, Nicholson, Olajos, Olbrycht, Őry, Ouzký, Pack, Pálfi, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podkański, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Samaras, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schmitt Pál, Schmitt Ingo, Schnellhardt, Schröder, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stenzel, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Trakatellis, Ulmer, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wojciechowski, Wortmann-Kool, Wuermeling, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zappalà, Zatloukal, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Ayala Sender, Badia Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beglitis, Beňová, Berès, van den Berg, Berger, Berman, Bösch, Bono, Bozkurt, Bullmann, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Correia, Costa António, Cottigny, De Rossa, Désir, Díez González, Dobolyi, Dührkop Dührkop, Duin, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, Fruteau, García Pérez, Gebhardt, Gill, Glante, Goebbels, Gomes, Grabowska, Grech, Gröner, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Haug, Hazan, Hedh, Hedkvist Petersen, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hutchinson, Ilves, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kristensen, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Le Foll, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Lienemann, Locatelli, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mastenbroek, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Moraes, Moreno Sánchez, Moscovici, Muscat, Myller, Napoletano, Navarro, Obiols i Germà, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Pleguezuelos Aguilar, Poignant, Prets, Rapkay, Rasmussen, Reynaud, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Roth-Behrendt, Rothe, Rouček, Roure, Sacconi, Sakalas, Salinas García, Sánchez Presedo, Santoro, dos Santos, Savary, Scheele, Schulz, Segelström, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Thomsen, Titley, Trautmann, Tzampazi, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vincenzi, Walter, Weber Henri, Weiler, Westlund, Whitehead, Wiersma, Wynn, Xenogiannakopoulou, Yañez-Barnuevo García, Zani, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Bielan, Camre, Crowley, Didžiokas, Foglietta, Fotyga, Janowski, Krasts, Kristovskis, Libicki, Muscardini, Ó Neachtain, Pavilionis, Poli Bortone, Roszkowski, Ryan, Szymański, Tatarella, Vaidere
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Evans Jillian, Flautre, Frassoni, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Joan i Marí, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Voggenhuber, Ždanoka
Nej-röster: 6
ALDE: Polfer
GUE/NGL: Pafilis, Pflüger, Stroz, Toussas, Wagenknecht
Nedlagda röster: 16
ALDE: Jäätteenmäki
IND/DEM: Batten, Bloom, Bonde, Clark, Coûteaux, Farage, Goudin, Lundgren, Nattrass, Titford, Whittaker, Wise, Wohlin
NI: Mussolini
Verts/ALE: van Buitenen
4. Gemensam resolution — B6-0028/2004 — Irak
Ja-röster: 114
ALDE: Cavada, Krahmer, Schuth
GUE/NGL: Agnoletto, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guidoni, Henin, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Remek, Ribeiro, Seppänen, Sjöstedt, Stroz, Svensson, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Coûteaux, Louis
NI: Baco, Belohorská, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Golik, Kozlík, Kuc, Masiel, Mussolini, Resetarits, Rutowicz
PPE-DE: Bachelot-Narquin, Chmielewski, Fjellner, de Grandes Pascual, Őry, Pálfi, Sonik, Vakalis, Zwiefka
PSE: Bono, Carlotti, Castex, Christensen, Corbey, Correia, De Rossa, Estrela, Falbr, Fava, Ferreira Anne, Gröner, Gruber, Madeira, Masip Hidalgo, Moscovici, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Pinior, Pleguezuelos Aguilar, Riera Madurell, Roure, Sakalas, Santoro, Scheele, Sousa Pinto, Stockmann, Szejna, Weiler, Westlund
UEN: Pavilionis
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Evans Jillian, Flautre, Frassoni, Hammerstein Mintz, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Joan i Marí, Kallenbach, Lambert, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt, Schroedter, Smith, Staes, Voggenhuber, Ždanoka
Nej-röster: 315
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Busk, Chatzimarkakis, Cocilovo, Cornillet, Costa Paolo, Deprez, De Sarnez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Duquesne, Ek, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Hall, Hennis-Plasschaert, In 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Karim, Kułakowski, Laperrouze, Lax, Lehideux, Letta, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Onyszkiewicz, Oviir, Pannella, Pistelli, Polfer, Prodi, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Sbarbati, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Väyrynen, Van Hecke, Virrankoski, Watson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bloom, Borghezio, Clark, Farage, Krupa, Nattrass, Sinnott, Speroni, Titford, Whittaker, Wise
NI: Battilocchio, Bobošíková
PPE-DE: Albertini, Andrikienė, Antoniozzi, Ayuso González, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Belet, Berend, Brepoels, Březina, Brunetta, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Caspary, Cederschiöld, Cesa, Chichester, Cirino Pomicino, Coelho, Coveney, De Poli, Dehaene, Descamps, Deß, Deva, Díaz De Mera García Consuegra, Dionisi, Dombrovskis, Doorn, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Elles, Eurlings, Fajmon, Fatuzzo, Fernández Martín, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, Gargani, Gauzès, Gawronski, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, Graça Moura, Grosch, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Hatzidakis, Heaton-Harris, Helmer, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Hoppenstedt, Hortefeux, Hudacký, Hybášková, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Landsbergis, Langen, Langendries, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, Maat, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Marques, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Musotto, Nicholson, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ouzký, Pack, Parish, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podkański, Poettering, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schmitt Pál, Schmitt Ingo, Schnellhardt, Schröder, Seeber, Seeberg, Siekierski, Sommer, Spautz, Šťastný, Stenzel, Strejček, Stubb, Sturdy, Surján, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Trakatellis, Ulmer, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasák, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wojciechowski, Wortmann-Kool, Wuermeling, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zappalà, Zatloukal, Zieleniec, Zvěřina
PSE: Beglitis, Casaca, Cashman, Corbett, Gill, Herczog, Honeyball, Howitt, Lévai, McAvan, McCarthy, Maňka, Mann Erika, Martin David W., Rosati, Skinner, Stihler, Titley, Whitehead, Wynn, Yañez-Barnuevo García
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Bielan, Camre, Crowley, Didžiokas, Foglietta, Fotyga, Janowski, Kamiński, Krasts, Kristovskis, Libicki, Muscardini, Ó Neachtain, Poli Bortone, Roszkowski, Ryan, Szymański, Tatarella, Vaidere
Nedlagda röster: 155
ALDE: Budreikaitė, Davies, Demszky, Di Pietro, Guardans Cambó, Harkin, Juknevičienė
IND/DEM: Bonde, Chruszcz, Giertych, Goudin, Grabowski, Lundgren, Pęk, Piotrowski, Rogalski, Tomczak, Wierzejski, Wohlin, Železný
NI: Claeys, Dillen, Martin Hans-Peter, Mölzer, Romagnoli, Simonot
PPE-DE: Daul, De Veyrac, Fontaine, Grossetête, Hökmark, Korhola, Kuźmiuk, Lamassoure, Mathieu, Saïfi, Schierhuber, Sudre, Vlasto
PSE: Andersson, Arif, Ayala Sender, Badia Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, van den Berg, Berger, Berman, Bösch, Bozkurt, Bullmann, Calabuig Rull, Carnero González, Cercas, Costa António, Cottigny, Désir, Díez González, Dobolyi, Dührkop Dührkop, Duin, Ettl, Fazakas, Fernandes, Ferreira Elisa, Fruteau, García Pérez, Gebhardt, Goebbels, Gomes, Grech, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Haug, Hazan, Hedh, Hedkvist Petersen, Hegyi, Hutchinson, Ilves, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kristensen, Kuhne, Laignel, Le Foll, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lienemann, Locatelli, Martínez Martínez, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Moraes, Muscat, Myller, Napoletano, Navarro, Obiols i Germà, Panzeri, Patrie, Peillon, Piecyk, Pittella, Poignant, Prets, Rapkay, Rasmussen, Reynaud, Rocard, Roth-Behrendt, Rothe, Rouček, Sacconi, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Schulz, Segelström, Sornosa Martínez, Swoboda, Tabajdi, Thomsen, Trautmann, Tzampazi, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vincenzi, Walter, Weber Henri, Wiersma, Zani, Zingaretti
Verts/ALE: Bennahmias, Breyer, van Buitenen, Buitenweg, Cohn-Bendit, Lagendijk, Trüpel
5. Gemensam resolution — B6-0028/2004 — Irak
Ja-röster: 54
ALDE: Cavada, Chiesa
GUE/NGL: Agnoletto, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guidoni, Henin, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Remek, Ribeiro, Seppänen, Sjöstedt, Stroz, Svensson, Toussas, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Coûteaux, Louis
NI: Belohorská, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Golik, Kuc, Masiel, Rutowicz
PPE-DE: Bachelot-Narquin
PSE: Castex, Fava, Ferreira Anne, Gröner, Roure, Santoro
Verts/ALE: Evans Jillian, Onesta, Schlyter
Nej-röster: 372
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Budreikaitė, Busk, Chatzimarkakis, Cocilovo, Cornillet, Costa Paolo, Demszky, Deprez, De Sarnez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Duquesne, Ek, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Hall, Hennis-Plasschaert, In 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Karim, Klinz, Krahmer, Kułakowski, Laperrouze, Lax, Lehideux, Letta, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Onyszkiewicz, Oviir, Pannella, Pistelli, Polfer, Prodi, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Sbarbati, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Väyrynen, Van Hecke, Virrankoski, Watson
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bloom, Borghezio, Clark, Farage, Nattrass, Speroni, Titford, Whittaker, Wise
NI: Battilocchio, Bobošíková, Martin Hans-Peter, Mussolini
PPE-DE: Albertini, Andrikienė, Antoniozzi, Ayuso González, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Belet, Berend, Brepoels, Březina, Brunetta, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Caspary, Cederschiöld, Cesa, Chichester, Chmielewski, Cirino Pomicino, Coelho, Coveney, Daul, De Poli, Dehaene, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz De Mera García Consuegra, Dionisi, Dombrovskis, Doorn, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Elles, Eurlings, Fajmon, Fatuzzo, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, Gargani, Gauzès, Gawronski, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Graça Moura, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Hatzidakis, Heaton-Harris, Helmer, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Hökmark, Hoppenstedt, Hortefeux, Hudacký, Hybášková, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Kuźmiuk, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Langendries, Laschet, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, Maat, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Musotto, Nicholson, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Pálfi, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podkański, Poettering, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schmitt Pál, Schmitt Ingo, Schnellhardt, Schröder, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stenzel, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Trakatellis, Ulmer, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wojciechowski, Wortmann-Kool, Wuermeling, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zappalà, Zatloukal, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Casaca, Cashman, Corbett, Correia, Falbr, Gill, Glante, Honeyball, Howitt, McAvan, McCarthy, Maňka, Mann Erika, Martin David W., Masip Hidalgo, Skinner, Stihler, Titley, Whitehead, Wynn, Yañez-Barnuevo García
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Bielan, Camre, Crowley, Didžiokas, Foglietta, Fotyga, Janowski, Kamiński, Krasts, Kristovskis, Libicki, Muscardini, Ó Neachtain, Pavilionis, Poli Bortone, Roszkowski, Ryan, Szymański, Tatarella, Vaidere
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Flautre, Hammerstein Mintz, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Joan i Marí, Kallenbach, Lagendijk, Lambert, Lipietz, Romeva Rueda, Rühle, Schmidt, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Voggenhuber, Ždanoka
Nedlagda röster: 174
ALDE: Davies, Di Pietro, Guardans Cambó, Harkin, Schuth
IND/DEM: Chruszcz, Giertych, Goudin, Grabowski, Krupa, Lundgren, Pęk, Piotrowski, Rogalski, Tomczak, Wohlin, Železný
NI: Baco, Claeys, Dillen, Kozlík, Mölzer, Resetarits, Romagnoli, Simonot
PPE-DE: Korhola, Samaras, Schierhuber
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Ayala Sender, Badia Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beglitis, Beňová, Berès, van den Berg, Berger, Berman, Bösch, Bono, Bozkurt, Bullmann, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Cercas, Christensen, Corbey, Costa António, Cottigny, De Rossa, Désir, Díez González, Dobolyi, Dührkop Dührkop, Duin, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Fazakas, Fernandes, Ferreira Elisa, Fruteau, García Pérez, Gebhardt, Goebbels, Gomes, Grabowska, Grech, Gruber, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Haug, Hazan, Hedh, Hedkvist Petersen, Hegyi, Herczog, Hutchinson, Ilves, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kristensen, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Le Foll, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Lienemann, Locatelli, Martínez Martínez, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Moraes, Moreno Sánchez, Moscovici, Muscat, Myller, Napoletano, Navarro, Obiols i Germà, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Pleguezuelos Aguilar, Poignant, Prets, Rapkay, Rasmussen, Reynaud, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Roth-Behrendt, Rothe, Rouček, Sacconi, Sakalas, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Scheele, Schulz, Segelström, Siwiec, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Thomsen, Trautmann, Tzampazi, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vincenzi, Walter, Weber Henri, Westlund, Wiersma, Xenogiannakopoulou, Zani, Zingaretti
Verts/ALE: Bennahmias, van Buitenen, Frassoni, Kusstatscher, Lucas
6. Gemensam resolution — B6-0028/2004 — Irak
Ja-röster: 89
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Birutis, Bourlanges, Cavada, Chiesa, Davies, Drčar Murko, Duff, Ek, Gibault, Guardans Cambó, Harkin, In 't Veld, Jäätteenmäki, Karim, Klinz, Krahmer, Kułakowski, Ludford, Lynne, Matsakis, Newton Dunn, Staniszewska, Toia, Van Hecke, Watson
IND/DEM: Coûteaux, Louis
NI: Baco, Belohorská, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Golik, Kuc, Masiel, Resetarits, Rutowicz
PPE-DE: Bachelot-Narquin, De Veyrac, Posselt, Ventre
PSE: Beglitis, De Rossa, Fava, Ferreira Anne, Gröner, Gruber, Hamon, Lambrinidis, Navarro, Roure, Santoro, Tzampazi
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Evans Jillian, Flautre, Frassoni, Hammerstein Mintz, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Joan i Marí, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Voggenhuber, Ždanoka
Nej-röster: 328
ALDE: Budreikaitė, Busk, Cornillet, Deprez, De Sarnez, Dičkutė, Fourtou, Hennis-Plasschaert, Lax, Lehideux, Maaten, Mulder, Neyts-Uyttebroeck, Onyszkiewicz, Oviir, Pannella, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Sterckx, Takkula, Väyrynen, Virrankoski
GUE/NGL: Agnoletto, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guidoni, Henin, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Markov, Maštálka, Meyer Pleite, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Remek, Ribeiro, Seppänen, Sjöstedt, Stroz, Svensson, Toussas, Uca, Wagenknecht, Wurtz
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bloom, Borghezio, Clark, Farage, Nattrass, Speroni, Titford, Whittaker, Wise
NI: Battilocchio, Bobošíková, Claeys, Dillen, Mölzer, Mussolini, Romagnoli, Simonot
PPE-DE: Albertini, Andrikienė, Antoniozzi, Ayuso González, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Belet, Berend, Brepoels, Březina, Brunetta, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Caspary, Cederschiöld, Cesa, Chichester, Chmielewski, Cirino Pomicino, Coelho, Coveney, Daul, De Poli, Dehaene, Descamps, Deß, Deva, Díaz De Mera García Consuegra, Dionisi, Dombrovskis, Doorn, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Elles, Eurlings, Fajmon, Fatuzzo, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, Gargani, Gauzès, Gawronski, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Graça Moura, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Hatzidakis, Heaton-Harris, Helmer, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Hökmark, Hoppenstedt, Hortefeux, Hudacký, Hybášková, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Kuźmiuk, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Langendries, Laschet, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, Maat, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Musotto, Nicholson, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Pálfi, Panayotopoulos-Cassiotou, Parish, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podkański, Poettering, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Sartori, Saryusz-Wolski, Schmitt Pál, Schmitt Ingo, Schnellhardt, Schröder, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stenzel, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Trakatellis, Ulmer, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Wortmann-Kool, Wuermeling, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zappalà, Zatloukal, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Cashman, Corbett, Correia, Gill, Glante, Honeyball, Howitt, Kinnock, McAvan, McCarthy, Maňka, Martin David W., Mastenbroek, Skinner, Sousa Pinto, Stihler, Titley, Whitehead, Wynn, Yañez-Barnuevo García
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Bielan, Camre, Crowley, Didžiokas, Foglietta, Fotyga, Janowski, Kamiński, Krasts, Kristovskis, Libicki, Muscardini, Ó Neachtain, Pavilionis, Poli Bortone, Roszkowski, Ryan, Szymański, Tatarella, Vaidere
Nedlagda röster: 174
ALDE: Andria, Beaupuy, Chatzimarkakis, Costa Paolo, Demszky, Di Pietro, Duquesne, Gentvilas, Hall, Jensen, Juknevičienė, Laperrouze, Letta, Manders, Morillon, Pistelli, Polfer, Prodi, Sbarbati, Schuth, Starkevičiūtė, Szent-Iványi
GUE/NGL: Meijer, Zimmer
IND/DEM: Chruszcz, Giertych, Goudin, Grabowski, Krupa, Lundgren, Pęk, Piotrowski, Rogalski, Tomczak, Wierzejski, Wohlin, Železný
NI: Kozlík, Martin Hans-Peter
PPE-DE: Korhola
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Ayala Sender, Badia Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, van den Berg, Berger, Berman, Bösch, Bono, Bozkurt, Bullmann, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Castex, Cercas, Christensen, Corbey, Costa António, Cottigny, Désir, Díez González, Dobolyi, Dührkop Dührkop, Duin, El Khadraoui, Estrela, Fazakas, Fernandes, Ferreira Elisa, García Pérez, Gebhardt, Goebbels, Grabowska, Grech, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedh, Hedkvist Petersen, Hegyi, Herczog, Hutchinson, Ilves, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kristensen, Kuhne, Laignel, Le Foll, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Lienemann, Locatelli, Madeira, Mann Erika, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Moraes, Moreno Sánchez, Moscovici, Muscat, Myller, Napoletano, Obiols i Germà, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Pleguezuelos Aguilar, Poignant, Prets, Rapkay, Rasmussen, Reynaud, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Roth-Behrendt, Rothe, Rouček, Sacconi, Sakalas, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Scheele, Schulz, Segelström, Sornosa Martínez, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vincenzi, Walter, Weber Henri, Weiler, Westlund, Wiersma, Xenogiannakopoulou, Zani, Zingaretti
Verts/ALE: van Buitenen
7. Gemensam resolution — B6-0028/2004 — Irak
Ja-röster: 567
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Budreikaitė, Busk, Chatzimarkakis, Chiesa, Cocilovo, Costa Paolo, Davies, Demszky, Deprez, De Sarnez, Dičkutė, Di Pietro, Duquesne, Ek, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hennis-Plasschaert, In 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Karim, Klinz, Krahmer, Kułakowski, Laperrouze, Lax, Lehideux, Letta, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Onyszkiewicz, Oviir, Pannella, Pistelli, Polfer, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Sbarbati, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Väyrynen, Van Hecke, Virrankoski
GUE/NGL: Agnoletto, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guidoni, Henin, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Remek, Ribeiro, Seppänen, Sjöstedt, Stroz, Svensson, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Bloom, Bonde, Chruszcz, Clark, Farage, Giertych, Grabowski, Krupa, Nattrass, Pęk, Piotrowski, Rogalski, Sinnott, Titford, Tomczak, Whittaker, Wierzejski, Wise, Železný
NI: Baco, Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Golik, Martin Hans-Peter, Masiel, Mölzer, Mussolini, Resetarits, Rutowicz
PPE-DE: Albertini, Andrikienė, Antoniozzi, Ayuso González, Bachelot-Narquin, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Belet, Berend, Brepoels, Březina, Brunetta, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Caspary, Cederschiöld, Cesa, Chichester, Cirino Pomicino, Coelho, Coveney, Daul, De Poli, Dehaene, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz De Mera García Consuegra, Dionisi, Dombrovskis, Doorn, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Elles, Eurlings, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, Gargani, Gauzès, Gawronski, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Graça Moura, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Hatzidakis, Heaton-Harris, Helmer, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Hökmark, Hoppenstedt, Hortefeux, Hudacký, Hybášková, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Kuźmiuk, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Langendries, Laschet, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, Maat, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Musotto, Nicholson, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Pálfi, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Pieper, Pīks, Pinheiro, Podkański, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Samaras, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schmitt Pál, Schmitt Ingo, Schnellhardt, Schröder, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stenzel, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Trakatellis, Ulmer, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wojciechowski, Wortmann-Kool, Wuermeling, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zappalà, Zatloukal, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Ayala Sender, Badia Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, van den Berg, Berger, Berman, Bösch, Bono, Bozkurt, Bullmann, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Correia, Costa António, De Rossa, Désir, Díez González, Dobolyi, Dührkop Dührkop, Duin, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Fava, Fazakas, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, Fruteau, García Pérez, Gebhardt, Gill, Glante, Goebbels, Gomes, Grabowska, Grech, Gröner, Gruber, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Haug, Hazan, Hedh, Hedkvist Petersen, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hutchinson, Ilves, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kristensen, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Le Foll, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Lienemann, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Martin David W., Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mastenbroek, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Moreno Sánchez, Moscovici, Muscat, Myller, Napoletano, Navarro, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Pleguezuelos Aguilar, Poignant, Prets, Rapkay, Rasmussen, Reynaud, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Roth-Behrendt, Rothe, Rouček, Roure, Sacconi, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Scheele, Schulz, Segelström, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Swoboda, Tabajdi, Thomsen, Titley, Trautmann, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vincenzi, Walter, Weber Henri, Weiler, Westlund, Whitehead, Wiersma, Wynn, Xenogiannakopoulou, Yañez-Barnuevo García, Zani, Zingaretti
UEN: Bielan, Camre, Crowley, Didžiokas, Foglietta, Fotyga, Janowski, Kamiński, Krasts, Kristovskis, Libicki, Muscardini, Ó Neachtain, Pavilionis, Pirilli, Poli Bortone, Roszkowski, Ryan, Szymański, Tatarella, Vaidere
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Evans Jillian, Flautre, Frassoni, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein Mintz, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Joan i Marí, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Voggenhuber, Ždanoka
Nej-röster: 7
NI: Kuc, Simonot
PPE-DE: Chmielewski
PSE: Locatelli
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato
Nedlagda röster: 21
ALDE: Cavada, Cornillet, Watson
GUE/NGL: Pafilis, Toussas
IND/DEM: Borghezio, Coûteaux, Louis, Speroni
NI: Claeys, Dillen, Kozlík
PSE: Cottigny, Falbr, Fernandes, Kinnock, Moraes, Obiols i Germà, Stockmann, Szejna
Verts/ALE: van Buitenen
8. Gemensam resolution — B6-0028/2004 — Irak
Ja-röster: 138
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Attwooll, Birutis, Bourlanges, Cavada, Chiesa, De Sarnez, Dičkutė, Drčar Murko, Duff, Gentvilas, Gibault, Guardans Cambó, Harkin, In 't Veld, Jäätteenmäki, Karim, Klinz, Krahmer, Kułakowski, Laperrouze, Lehideux, Ludford, Lynne, Matsakis, Newton Dunn, Oviir, Pannella, Polfer, Staniszewska, Szent-Iványi, Van Hecke, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Brie, Catania, Flasarová, Guidoni, Henin, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Remek, Seppänen, Sjöstedt, Stroz, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Bonde
NI: Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Golik, Kuc, Masiel, Rutowicz
PPE-DE: Bachelot-Narquin, De Veyrac, Fontaine, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Kuźmiuk, Lamassoure, Mathieu, Mavrommatis, Őry, Pálfi, Podkański, Posselt, Saïfi, Sudre, Ventre
PSE: Beglitis, Berman, Castex, Christensen, Corbey, Correia, Cottigny, De Rossa, Fava, Ferreira Anne, García Pérez, Gruber, Hamon, Lambrinidis, Leinen, Lévai, Roure, Santoro, Zani
UEN: Foglietta, Krasts
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Evans Jillian, Flautre, Frassoni, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein Mintz, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Joan i Marí, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Voggenhuber, Ždanoka
Nej-röster: 280
ALDE: Busk, Cornillet, Demszky, Deprez, Fourtou, Hennis-Plasschaert, Lax, Maaten, Mulder, Neyts-Uyttebroeck, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Sbarbati, Sterckx, Takkula, Väyrynen, Virrankoski
GUE/NGL: de Brún, McDonald, Pafilis, Svensson, Toussas, Wagenknecht
IND/DEM: Batten, Belder, Blokland, Borghezio, Clark, Farage, Nattrass, Speroni, Titford, Whittaker, Wise, Železný
NI: Bobošíková, Mussolini
PPE-DE: Albertini, Andrikienė, Antoniozzi, Ayuso González, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Belet, Berend, Brepoels, Březina, Brunetta, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Caspary, Cederschiöld, Cesa, Chichester, Chmielewski, Cirino Pomicino, Coelho, Coveney, Daul, De Poli, Dehaene, Deß, Deva, Díaz De Mera García Consuegra, Dionisi, Dombrovskis, Doorn, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Elles, Eurlings, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, Gargani, Gauzès, Gawronski, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Graça Moura, Grosch, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Hatzidakis, Heaton-Harris, Helmer, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Hökmark, Hoppenstedt, Hortefeux, Hudacký, Hybášková, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Landsbergis, Langen, Langendries, Laschet, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, Maat, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Marques, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Musotto, Nicholson, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Ouzký, Pack, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Poettering, Pomés Ruiz, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Samaras, Sartori, Schmitt Pál, Schmitt Ingo, Schnellhardt, Schröder, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stenzel, Strejček, Stubb, Sturdy, Surján, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Trakatellis, Ulmer, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wojciechowski, Wortmann-Kool, Wuermeling, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zappalà, Zatloukal, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Casaca, Cashman, Corbett, Gill, Glante, Honeyball, Howitt, McAvan, McCarthy, Maňka, Martin David W., Matsouka, Sakalas, Skinner, Stihler, Titley, Whitehead, Wynn, Yañez-Barnuevo García
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Bielan, Camre, Crowley, Fotyga, Janowski, Kamiński, Kristovskis, Libicki, Muscardini, Ó Neachtain, Pavilionis, Pirilli, Poli Bortone, Roszkowski, Ryan, Szymański, Tatarella, Vaidere
Nedlagda röster: 176
ALDE: Andria, Budreikaitė, Chatzimarkakis, Cocilovo, Costa Paolo, Davies, Di Pietro, Duquesne, Ek, Hall, Jensen, Juknevičienė, Letta, Manders, Morillon, Pistelli, Starkevičiūtė, Toia
GUE/NGL: Figueiredo, Ribeiro
IND/DEM: Chruszcz, Coûteaux, Giertych, Grabowski, Krupa, Louis, Pęk, Piotrowski, Rogalski, Sinnott, Tomczak, Wierzejski
NI: Baco, Battilocchio, Claeys, Dillen, Martin Hans-Peter, Mölzer, Resetarits, Romagnoli, Simonot
PPE-DE: Descamps, Korhola, Schierhuber
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Ayala Sender, Badia Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beňová, Berès, van den Berg, Berger, Bösch, Bono, Bozkurt, Bullmann, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Cercas, Costa António, Désir, Díez González, Dobolyi, Dührkop Dührkop, Duin, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Falbr, Fazakas, Fernandes, Ferreira Elisa, Fruteau, Gebhardt, Goebbels, Gomes, Grabowska, Grech, Gröner, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Haug, Hazan, Hedh, Hedkvist Petersen, Hegyi, Herczog, Hutchinson, Ilves, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kristensen, Kuhne, Laignel, Le Foll, Lehtinen, Leichtfried, Lienemann, Madeira, Mann Erika, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Moraes, Moreno Sánchez, Moscovici, Muscat, Myller, Napoletano, Navarro, Obiols i Germà, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Pleguezuelos Aguilar, Poignant, Prets, Rapkay, Rasmussen, Reynaud, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Roth-Behrendt, Rothe, Rouček, Sacconi, Salinas García, Sánchez Presedo, dos Santos, Savary, Scheele, Schulz, Segelström, Siwiec, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Thomsen, Trautmann, Tzampazi, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vincenzi, Walter, Weber Henri, Weiler, Westlund, Wiersma, Zingaretti
Verts/ALE: van Buitenen
9. Gemensam resolution — B6-0028/2004 — Irak
Ja-röster: 533
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Budreikaitė, Busk, Cavada, Chatzimarkakis, Cocilovo, Cornillet, Costa Paolo, Davies, Deprez, De Sarnez, Dičkutė, Di Pietro, Drčar Murko, Duquesne, Ek, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hennis-Plasschaert, In 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Juknevičienė, Karim, Klinz, Krahmer, Kułakowski, Laperrouze, Lax, Lehideux, Letta, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Onyszkiewicz, Oviir, Pannella, Pistelli, Polfer, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Sbarbati, Schuth, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Väyrynen, Van Hecke, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Liotard, Meijer
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Speroni
NI: Baco, Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Golik, Kozlík, Kuc, Martin Hans-Peter, Masiel, Mussolini, Resetarits, Rutowicz
PPE-DE: Albertini, Andrikienė, Antoniozzi, Ayuso González, Bachelot-Narquin, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Belet, Berend, Brepoels, Březina, Brunetta, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Caspary, Cederschiöld, Cesa, Chichester, Chmielewski, Cirino Pomicino, Coelho, Coveney, Daul, De Poli, Dehaene, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz De Mera García Consuegra, Dionisi, Dombrovskis, Doorn, Dover, Doyle, Duchoň, Duka-Zólyomi, Elles, Eurlings, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, Gargani, Gauzès, Gawronski, Gklavakis, Glattfelder, Goepel, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Graça Moura, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Hannan, Harbour, Hatzidakis, Heaton-Harris, Helmer, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Hökmark, Hoppenstedt, Hortefeux, Hudacký, Hybášková, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jarzembowski, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Konrad, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Kuźmiuk, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Langendries, Laschet, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, Maat, McGuinness, McMillan-Scott, Mann Thomas, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Musotto, Nicholson, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Pálfi, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podkański, Poettering, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Samaras, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schmitt Pál, Schmitt Ingo, Schnellhardt, Schröder, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stenzel, Strejček, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Trakatellis, Ulmer, Vakalis, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Vatanen, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wojciechowski, Wortmann-Kool, Wuermeling, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zappalà, Zatloukal, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Ayala Sender, Badia Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beglitis, Beňová, Berès, van den Berg, Berger, Berman, Bösch, Bono, Bozkurt, Bullmann, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Correia, Costa António, Cottigny, De Rossa, Désir, Díez González, Dobolyi, Dührkop Dührkop, Duin, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, Fruteau, García Pérez, Gebhardt, Gill, Glante, Goebbels, Gomes, Grabowska, Grech, Gröner, Gruber, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Haug, Hazan, Hedh, Hedkvist Petersen, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hutchinson, Ilves, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kristensen, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Le Foll, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Lienemann, Locatelli, McAvan, McCarthy, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mastenbroek, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Moraes, Moreno Sánchez, Moscovici, Muscat, Myller, Napoletano, Navarro, Obiols i Germà, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Pleguezuelos Aguilar, Poignant, Prets, Rapkay, Rasmussen, Reynaud, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Roth-Behrendt, Rothe, Rouček, Roure, Sacconi, Salinas García, Sánchez Presedo, Santoro, dos Santos, Savary, Scheele, Schulz, Segelström, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Thomsen, Titley, Trautmann, Tzampazi, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vincenzi, Walter, Weber Henri, Weiler, Westlund, Whitehead, Wiersma, Xenogiannakopoulou, Yañez-Barnuevo García, Zani, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Berlato, Bielan, Camre, Crowley, Didžiokas, Foglietta, Fotyga, Janowski, Kamiński, Krasts, Kristovskis, Libicki, Muscardini, Ó Neachtain, Pavilionis, Pirilli, Poli Bortone, Roszkowski, Ryan, Szymański, Tatarella, Vaidere
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Flautre, Frassoni, Hammerstein Mintz, Harms, Hassi, Horáček, Hudghton, Isler Béguin, Joan i Marí, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lipietz, Onesta, Romeva Rueda, Rühle, Schmidt, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Voggenhuber, Ždanoka
Nej-röster: 43
ALDE: Chiesa, Duff
GUE/NGL: Agnoletto, Brie, Catania, Figueiredo, Flasarová, Guidoni, Henin, Kohlíček, Markov, Maštálka, Meyer Pleite, Morgantini, Musacchio, Pafilis, Papadimoulis, Pflüger, Portas, Remek, Ribeiro, Seppänen, Sjöstedt, Stroz, Toussas, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Batten, Bloom, Clark, Farage, Nattrass, Titford, Tomczak, Whittaker, Wierzejski, Wise
PPE-DE: Lauk, Ventre
Verts/ALE: Evans Jillian, Schlyter
Nedlagda röster: 26
ALDE: Demszky
GUE/NGL: de Brún, Kaufmann, McDonald, Svensson
IND/DEM: Borghezio, Chruszcz, Coûteaux, Giertych, Grabowski, Krupa, Louis, Pęk, Piotrowski, Rogalski, Železný
NI: Claeys, Dillen, Mölzer, Romagnoli, Simonot
PSE: Falbr, Sakalas, Wynn
Verts/ALE: van Buitenen, Lucas
10. B6-0029/2004 — CITES-konventionen
Ja-röster: 504
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Budreikaitė, Busk, Cavada, Chatzimarkakis, Chiesa, Cocilovo, Cornillet, Costa Paolo, Davies, Demszky, Deprez, De Sarnez, Dičkutė, Di Pietro, Drčar Murko, Duff, Duquesne, Ek, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hennis-Plasschaert, In 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Karim, Klinz, Kułakowski, Laperrouze, Lax, Lehideux, Letta, Ludford, Lynne, Maaten, Manders, Matsakis, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Onyszkiewicz, Oviir, Polfer, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Sbarbati, Schuth, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Takkula, Toia, Väyrynen, Van Hecke, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Brie, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guidoni, Henin, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Morgantini, Papadimoulis, Portas, Remek, Ribeiro, Seppänen, Sjöstedt, Stroz, Svensson, Uca, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Chruszcz, Giertych, Grabowski, Krupa, Pęk, Piotrowski, Rogalski, Sinnott, Tomczak, Wierzejski, Železný
NI: Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Golik, Kuc, Masiel, Mussolini, Romagnoli, Rutowicz
PPE-DE: Bachelot-Narquin, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Belet, Brepoels, Březina, Brunetta, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Cederschiöld, Cesa, Chichester, Chmielewski, Coelho, Coveney, De Poli, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Díaz De Mera García Consuegra, Dionisi, Dombrovskis, Doorn, Doyle, Elles, Eurlings, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fernández Martín, Fjellner, Fontaine, Friedrich, Gaľa, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, Gargani, Gauzè s, Gawronski, Goepel, Gomolka, de Grandes Pascual, Graça Moura, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Harbour, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Hökmark, Hoppenstedt, Hortefeux, Hudacký, Hybášková, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Járóka, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kauppi, Kirkhope, Klamt, Klaß, Koch, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Kuźmiuk, Lamassoure, Langen, Langendries, Laschet, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, Maat, McGuinness, Mann Thomas, Marques, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayor Oreja, Méndez de Vigo, Mikolášik, Musotto, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pack, Pálfi, Panayotopoulos-Cassiotou, Parish, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podkański, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ribeiro e Castro, Saïfi, Samaras, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schmitt Pál, Schröder, Seeber, Seeberg, Siekierski, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stenzel, Sturdy, Sudre, Surján, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Trakatellis, Ulmer, Vakalis, Van Orden, Vatanen, Villiers, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wojciechowski, Záborská, Zahradil, Zappalà, Zvěřina
PSE: Andersson, Ayala Sender, Badia Cutchet, Batzeli, Beglitis, Beňová, Berès, van den Berg, Berger, Berman, Bösch, Bono, Bozkurt, Bullmann, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Correia, Costa António, Cottigny, De Rossa, Désir, Díez González, Dührkop Dührkop, Duin, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, Fruteau, García Pérez, Gebhardt, Gill, Glante, Goebbels, Gomes, Grabowska, Grech, Gröner, Gruber, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Haug, Hazan, Hedh, Hedkvist Petersen, Herczog, Honeyball, Howitt, Hutchinson, Ilves, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kristensen, Kuhne, Laignel, Lambrinidis, Le Foll, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Lienemann, Locatelli, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Mastenbroek, Matsouka, Medina Ortega, Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Moraes, Moreno Sánchez, Moscovici, Muscat, Myller, Napoletano, Navarro, Obiols i Germà, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Pleguezuelos Aguilar, Poignant, Prets, Rapkay, Rasmussen, Reynaud, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Roth-Behrendt, Rothe, Rouček, Roure, Sacconi, Sakalas, Salinas García, Sánchez Presedo, Santoro, dos Santos, Savary, Scheele, Schulz, Segelström, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Thomsen, Titley, Trautmann, Tzampazi, Valenciano Martínez-Orozco, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vincenzi, Walter, Weber Henri, Weiler, Westlund, Whitehead, Wiersma, Wynn, Xenogiannakopoulou, Yañez-Barnuevo García, Zani, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Camre, Crowley, Didžiokas, Foglietta, Fotyga, Janowski, Kamiński, Krasts, Kristovskis, Libicki, Muscardini, Ó Neachtain, Pavilionis, Pirilli, Poli Bortone, Roszkowski, Ryan, Szymański, Tatarella, Vaidere
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Buitenweg, Cohn-Bendit, Evans Jillian, Flautre, Frassoni, de Groen-Kouwenhoven, Harms, Hassi, Horáček, Isler Béguin, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Voggenhuber, Ždanoka
Nej-röster: 29
ALDE: Krahmer
PPE-DE: Albertini, Andrikienė, Ayuso González, Dover, Duchoň, Duka-Zólyomi, Fraga Estévez, Gräßle, Hannan, Hatzidakis, Heaton-Harris, Helmer, Hennicot-Schoepges, Jarzembowski, Kelam, Mayer, Roithová, Rudi Ubeda, Schnellhardt, Ventre, Vidal-Quadras Roca, Wuermeling, Zaleski, Zwiefka
PSE: Arif, Arnaoutakis, Dobolyi, Hegyi
Nedlagda röster: 45
GUE/NGL: Toussas
IND/DEM: Batten, Bloom, Borghezio, Clark, Coûteaux, Farage, Louis, Titford, Whittaker, Wise
NI: Baco, Claeys, Dillen, Kozlík, Martin Hans-Peter, Mölzer, Resetarits, Simonot
PPE-DE: Antoniozzi, Berend, Bushill-Matthews, Casa, Caspary, Daul, Freitas, Gahler, Jałowiecki, Konrad, Landsbergis, McMillan-Scott, Mitchell, Nicholson, Ouzký, Papastamkos, Rübig, Salafranca Sánchez-Neyra, Schmitt Ingo, Silva Peneda, Stubb, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Zatloukal
UEN: Berlato
Verts/ALE: van Buitenen
11. B6-0029/2004 — CITES-konventionen
Ja-röster: 542
ALDE: Alvaro, Andrejevs, Andria, Attwooll, Beaupuy, Birutis, Bourlanges, Budreikaitė, Busk, Cavada, Chatzimarkakis, Chiesa, Cocilovo, Cornillet, Costa Paolo, Davies, Demszky, Deprez, De Sarnez, Dičkutė, Di Pietro, Drčar Murko, Duff, Duquesne, Ek, Fourtou, Gentvilas, Gibault, Guardans Cambó, Hall, Harkin, Hennis-Plasschaert, In 't Veld, Jäätteenmäki, Jensen, Karim, Klinz, Krahmer, Kułakowski, Laperrouze, Lax, Lehideux, Letta, Lynne, Manders, Matsakis, Morillon, Mulder, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Onyszkiewicz, Oviir, Pistelli, Polfer, Ries, Riis-Jørgensen, Samuelsen, Sbarbati, Schuth, Staniszewska, Starkevičiūtė, Sterckx, Szent-Iványi, Takkula, Väyrynen, Van Hecke, Virrankoski, Watson
GUE/NGL: Agnoletto, Catania, de Brún, Figueiredo, Flasarová, Guidoni, Henin, Kaufmann, Kohlíček, Liotard, McDonald, Markov, Maštálka, Meijer, Meyer Pleite, Morgantini, Musacchio, Papadimoulis, Pflüger, Remek, Ribeiro, Seppänen, Sjöstedt, Stroz, Svensson, Uca, Wagenknecht, Wurtz, Zimmer
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde, Chruszcz, Giertych, Grabowski, Krupa, Pęk, Piotrowski, Rogalski, Tomczak, Wierzejski, Železný
NI: Baco, Battilocchio, Belohorská, Bobošíková, Claeys, Czarnecki Marek Aleksander, Czarnecki Ryszard, Dillen, Golik, Kozlík, Masiel, Mölzer, Mussolini, Romagnoli, Rutowicz, Simonot
PPE-DE: Albertini, Andrikienė, Antoniozzi, Ayuso González, Bachelot-Narquin, Barsi-Pataky, Bauer, Beazley, Belet, Berend, Brepoels, Březina, Brunetta, Bushill-Matthews, Busuttil, Cabrnoch, Callanan, Casa, Caspary, Cederschiöld, Cesa, Chmielewski, Coelho, Coveney, De Poli, Dehaene, Descamps, Deß, Deva, De Veyrac, Dionisi, Dombrovskis, Doorn, Dover, Doyle, Duka-Zólyomi, Elles, Eurlings, Fajmon, Fatuzzo, Ferber, Fjellner, Fontaine, Freitas, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Galeote Quecedo, García-Margallo y Marfil, Gauzès, Gawronski, Gklavakis, Glattfelder, Gomolka, Gräßle, de Grandes Pascual, Graça Moura, Grosch, Grossetête, Gutiérrez-Cortines, Gyürk, Handzlik, Harbour, Hatzidakis, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Hökmark, Hoppenstedt, Hortefeux, Hudacký, Hybášková, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jałowiecki, Járóka, Jeggle, Jordan Cizelj, Kaczmarek, Karas, Kauppi, Kelam, Kirkhope, Klamt, Koch, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Kudrycka, Kušķis, Kuźmiuk, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Langendries, Laschet, Lauk, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, López-Istúriz White, Lulling, Maat, McGuinness, Mann Thomas, Martens, Mato Adrover, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Montoro Romero, Musotto, Nicholson, Novak, Olajos, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Pack, Pálfi, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Parish, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pleštinská, Podkański, Poettering, Pomés Ruiz, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Reul, Ribeiro e Castro, Roithová, Rudi Ubeda, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Samaras, Sartori, Saryusz-Wolski, Schierhuber, Schmitt Pál, Schmitt Ingo, Schnellhardt, Schröder, Seeber, Seeberg, Siekierski, Silva Peneda, Sommer, Sonik, Spautz, Šťastný, Stenzel, Strejček, Stubb, Sudre, Surján, Szájer, Tajani, Tannock, Thyssen, Trakatellis, Ulmer, Vakalis, Van Orden, Varvitsiotis, Vatanen, Ventre, Vidal-Quadras Roca, Villiers, Vlasák, Vlasto, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, von Wogau, Wojciechowski, Wortmann-Kool, Wuermeling, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zappalà, Zatloukal, Zieleniec, Zvěřina, Zwiefka
PSE: Andersson, Arif, Arnaoutakis, Ayala Sender, Badia Cutchet, Barón Crespo, Batzeli, Beglitis, Beňová, Berès, van den Berg, Berger, Berman, Bösch, Bono, Bozkurt, Bullmann, Calabuig Rull, Capoulas Santos, Carlotti, Casaca, Cashman, Castex, Cercas, Christensen, Corbett, Corbey, Correia, Costa António, Cottigny, De Rossa, Désir, Dobolyi, Dührkop Dührkop, Duin, El Khadraoui, Estrela, Ettl, Falbr, Fava, Fazakas, Fernandes, Ferreira Anne, Ferreira Elisa, Fruteau, García Pérez, Gebhardt, Gill, Glante, Goebbels, Gomes, Grabowska, Grech, Gröner, Gruber, Gurmai, Guy-Quint, Hänsch, Hamon, Haug, Hazan, Hedh, Hedkvist Petersen, Hegyi, Herczog, Honeyball, Howitt, Hutchinson, Ilves, Jöns, Jørgensen, Kindermann, Kinnock, Kósáné Kovács, Koterec, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kristensen, Laignel, Lambrinidis, Le Foll, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Lévai, Lienemann, Madeira, Maňka, Mann Erika, Martin David W., Martínez Martínez, Mastenbroek, Medina Ortega, Moraes, Moreno Sánchez, Moscovici, Muscat, Myller, Napoletano, Navarro, Obiols i Germà, Paasilinna, Pahor, Paleckis, Panzeri, Patrie, Peillon, Piecyk, Pinior, Pittella, Pleguezuelos Aguilar, Poignant, Prets, Rapkay, Rasmussen, Reynaud, Riera Madurell, Rocard, Rosati, Roth-Behrendt, Rothe, Rouček, Roure, Sacconi, Sakalas, Salinas García, dos Santos, Savary, Scheele, Schulz, Segelström, Siwiec, Skinner, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Stihler, Stockmann, Swoboda, Szejna, Tabajdi, Thomsen, Titley, Trautmann, Tzampazi, Van Lancker, Vaugrenard, Vergnaud, Vincenzi, Walter, Weber Henri, Weiler, Westlund, Whitehead, Wiersma, Xenogiannakopoulou, Yañez-Barnuevo García, Zani, Zingaretti
UEN: Angelilli, Aylward, Bielan, Camre, Crowley, Didžiokas, Foglietta, Fotyga, Janowski, Kamiński, Krasts, Kristovskis, Libicki, Muscardini, Ó Neachtain, Pavilionis, Pirilli, Poli Bortone, Roszkowski, Ryan, Szymański, Tatarella, Vaidere
Verts/ALE: Aubert, Auken, Beer, Bennahmias, Breyer, Buitenweg, Cohn-Bendit, Evans Jillian, Flautre, Frassoni, de Groen-Kouwenhoven, Hammerstein Mintz, Harms, Hassi, Isler Béguin, Kallenbach, Kusstatscher, Lagendijk, Lambert, Lipietz, Lucas, Onesta, Romeva Rueda, Rühle, Schlyter, Schmidt, Schroedter, Smith, Staes, Trüpel, Voggenhuber, Ždanoka
Nej-röster: 15
IND/DEM: Batten, Bloom, Clark, Farage, Titford, Whittaker, Wise
NI: Resetarits
PPE-DE: Fraga Estévez, Hannan, Heaton-Harris, Helmer, Hennicot-Schoepges, Mathieu
UEN: Berlato
Nedlagda röster: 15
IND/DEM: Borghezio, Coûteaux, Louis
NI: Martin Hans-Peter
PPE-DE: Chichester, Daul, Duchoň, Jarzembowski, Konrad, McMillan-Scott, Sturdy
PSE: Menéndez del Valle, Miguélez Ramos, Sánchez Presedo
Verts/ALE: van Buitenen
12. Gemensam resolution — B6-0044/2004 — Situationen på Maldiverna
Ja-röster: 153
ALDE: Beaupuy, Busk, Demszky, Ek, Gentvilas, Guardans Cambó, Hall, Ludford, Lynne, Maaten, Matsakis, Newton Dunn, Onyszkiewicz, Schuth, Starkevičiūtė, Szent-Iványi, Toia
GUE/NGL: Catania, de Brún, Flasarová, Kohlíček, Meijer, Pflüger, Remek, Sjöstedt, Stroz
IND/DEM: Belder, Bonde, Pęk
NI: Czarnecki Ryszard, Dillen, Kuc, Martin Hans-Peter, Masiel, Rutowicz
PPE-DE: Andrikienė, Barsi-Pataky, Bauer, Brepoels, Březina, Buzek, Casa, Caspary, Chmielewski, Coveney, Deva, Doyle, Duka-Zólyomi, Fajmon, Fatuzzo, Fraga Estévez, Gál, Gaľa, Gauzès, Glattfelder, Gomolka, Grossetête, Gyürk, Handzlik, Hatzidakis, Járóka, Kaczmarek, Korhola, Kratsa-Tsagaropoulou, Lewandowski, Mann Thomas, Mathieu, Mavrommatis, Mayer, Montoro Romero, Nicholson, Olajos, Olbrycht, Őry, Ouzký, Pálfi, Panayotopoulos-Cassiotou, Papastamkos, Pleštinská, Posselt, Protasiewicz, Purvis, Roithová, Rudi Ubeda, Samaras, Saryusz-Wolski, Schröder, Siekierski, Sommer, Sudre, Tannock, Varvitsiotis, Villiers, Záborská, Zahradil, Zwiefka
PSE: Ayala Sender, Batzeli, Beglitis, Beňová, Calabuig Rull, Casaca, Cashman, De Rossa, Dobolyi, Ettl, Fazakas, Fernandes, Gebhardt, Gomes, Grech, Gurmai, Hedh, Hegyi, Herczog, Honeyball, Hutchinson, Kósáné Kovács, Koterec, Lévai, Martin David W., Martínez Martínez, Miguélez Ramos, Muscat, Panzeri, Pinior, Reynaud, Roure, Sakalas, Sánchez Presedo, Scheele, Stihler, Szejna, Tabajdi, Vergnaud, Xenogiannakopoulou
UEN: Bielan, Fotyga, Janowski, Kamiński, Kristovskis, Libicki, Ó Neachtain, Pavilionis
Verts/ALE: Breyer, Isler Béguin, Kusstatscher, Lagendijk, Onesta, Romeva Rueda, Schlyter, Schmidt, Ždanoka
Nedlagda röster: 7
GUE/NGL: Pafilis, Toussas
IND/DEM: Giertych, Krupa, Rogalski
NI: Baco, Kozlík
BILAGA III
FÖRTECKNINGARNA ÖVER LAGSTIFTNINGSFÖRFARANDEN SOM PÅ NYTT HAR HÄNSKJUTITS TILL PARLAMENTET I ENLIGHET MED ARTIKEL 203 I ARBETSORDNINGEN
— |
Förslag till Europaparlamentets och rådets förordning om näringspåståenden och hälsopåståenden om livsmedel (KOM(2003) 0424 — C5-0329/2003 — 2003/0165(COD))
|
— |
Förslag till Europaparlamentets och rådets förordning om tillämplig lag för utomobligatoriska förpliktelser (Rom II) (KOM(2003) 0427 — C5-0338/2003 — 2003/0168(COD))
|
— |
Förslag till Europaparlamentets och rådets direktiv om skydd för grundvatten mot föroreningar (KOM(2003) 0550 — C5-0447/2003 — 2003/0210(COD))
|
— |
Förslag till Europaparlamentets och rådets direktiv om användningen av frontskydd på motorfordon och om ändring av rådets direktiv 70/156/EEG (KOM(2003) 0586 — C5-0473/2003 — 2003/0226 (COD))
|
— |
Förslag till Europaparlamentets och rådets förordning om registrering, utvärdering, godkännande och begränsning av kemikalier (REACH), inrättande av en europeisk kemikaliemyndighet samt ändring av direktiv 1999/45/EG och förordning (EG) {om långlivade organiska föroreningar} (KOM(2003) 0644 — C5-0530/2003 — 2003/0256(COD))
|
— |
Förslag till Europaparlamentets och rådets direktiv om ändring av rådets direktiv 67/548/EEG för att anpassa det till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) om registrering, utvärdering, godkännande och begränsning av kemikalier (KOM(2003) 0644 — C5-0531/2003 — 2003/0257(COD))
|
— |
Förslag till Europaparlamentets och rådets förordning om tillsättning av vitaminer och mineralämnen och av vissa andra ämnen i livsmedel (KOM(2003) 0671 — C5-0538/2003 — 2003/0262(COD))
|
— |
Förslag till Europaparlamentets och rådets direktiv om gränsöverskridande fusioner av aktiebolag och andra bolag med begränsat ansvar (KOM(2003) 0703 — C5-0561/2003 — 2003/0277(COD))
|
— |
Förslag till Europaparlamentets och rådets direktiv om körkort (omarbetning) (KOM(2003) 0621 — C5-0610/2003 — 2003/0252(COD))
|
— |
Förslag till Europaparlamentets och rådets direktiv om effektiv slutanvändning av energi och om energitjänster (KOM(2003) 0739 — C5-0642/2003 — 2003/0300(COD))
|
— |
Förslag till Europaparlamentets och rådets direktiv om åtgärder för att trygga elförsörjning och infrastrukturinvesteringar (KOM(2003) 0740 — C5-0643/2003 — 2003/0301(COD))
|
— |
Förslag till Europaparlamentets och rådets direktiv om förorening genom utsläpp av vissa farliga ämnen i gemenskapens vattenmiljö (kodifierad version) (KOM(2003) 0847 — C5-0003/2004 — 2003/0333 (COD))
|
— |
Förslag till Europaparlamentets och rådets beslut om riktlinjer för transeuropeiska energinät och om upphävande av besluten nr 96/391/EG och nr 1229/2003/EG (KOM(2003) 0742 — C5-0064/2004 — 2003/0297(COD))
|
— |
Förslag till Europaparlamentets och rådets direktiv om tjänster på den inre marknaden (KOM(2004) 0002 — C5-0069/2004 — 2004/0001(COD))
|
— |
Förslag till Europaparlamentets och rådets förordning om ändring av förordning (EG) nr 1073/1999 om utredningar som utförs av Europeiska byrån för bedrägeribekämpning (OLAF) (KOM(2004) 0103 — C5-0077/2004 — 2004/0035(COD))
|
— |
Förslag till Europaparlamentets och rådets direktiv om begränsad saluföring och användning av vissa polycykliska aromatiska kolväten i mjukningsmedel och däck (tjugosjunde ändringen av rådets direktiv 76/769/EEG) (KOM(2004) 0098 — C5-0081/2004 — 2004/0036(COD))
|
— |
Förslag till Europaparlamentets och rådets förordning om statistik över yrkesutbildning på företag (KOM(2004) 0095 — C5-0083/2004 — 2004/0041(COD))
|
— |
Förslag till Europaparlamentets och rådets förordning om ändring av förordning (EG) nr 2130/2001 om åtgärder inom området för stöd till befolkningsgrupper som tvingats lämna sin hembygd i utvecklingsländerna i Asien och Latinamerika (KOM(2004) 0126 — C5-0097/2004 — 2004/0040(COD))
|
— |
Förslag till Europaparlamentets och rådets direktiv om ändring av direktiv 94/62/EG om förpackningar och förpackningsavfall (KOM(2004) 0127 — C5-0100/2004 — 2004/0045(COD))
|
— |
Förslag till Europaparlamentets och rådets direktiv om typgodkännande av motorfordon med avseende på återanvändning, materialåtervinning och återvinning samt om ändring av rådets direktiv 70/156/EEG (KOM(2004) 0162 — C5-0126/2004 — 2004/0053(COD))
|
— |
Förslag till Europaparlamentets och rådets beslut om inrättandet av ett flerårigt gemenskapsprogram för att främja en säkrare användning av Internet och ny online-teknik (KOM(2004) 0091 — C5-0132/2004 — 2004/0023(COD))
|
— |
Förslag till Europaparlamentets och rådets rekommendation om filmarvet och konkurrenskraften i därtill kopplade branscher (KOM(2004) 0171 — C5-0133/2004 — 2004/0066(COD))
|
— |
Förslag till rådets förordning om användningen av förfarandet för aktiv förädling i förvaltningen av vissa jordbruksmarknader (KOM(00) 0868 — C5-0025/01 — 2000/0349(CNS))
|
— |
Ändrat förslag till rådets direktiv om saluföring av utsäde av foderväxter (kodifierad version) (framlagt av kommissionen enligt artikel 250.2 i EG-fördraget) (KOM(01) 0193 — C5-0352/01 — 1995/0305 (CNS))
|
— |
Ändrat förslag till rådets direktiv om saluföring av utsäde av stråsäd (kodifierad version) (framlagt av kommissionen enligt artikel 250.2 i EG-fördraget) (KOM(01) 0196 — C5-0358/01 — 2001/0148(CNS))
|
— |
Förslag till rådets förordning om den gemensamma organisationen av marknaden för råtobak (kodifierad version) (KOM(2003) 0243 — C5-0247/2003 — 2003/0096(CNS))
|
— |
Förslag till rådets beslut om Europeiska gemenskapens ingående av 2002 års protokoll till 1974 års Atenkonvention om befordran till sjöss av passagerare och deras resgods (KOM(2003) 0375 — C5-0356/2003 — 2003/0132(AVC))
|
— |
Förslag till Rådets förordning om ändring av förordning (EG) nr 1683/95 om en enhetlig utformning av visumhandlingar (KOM(2003) 0558 — C5-0466/2003 — 2003/0217(CNS))
|
— |
Förslag till Rådets förordning om ändring av förordning (EG) nr 1030/2002 om en enhetlig utformning av uppehållstillstånd för medborgare i tredjeland (KOM(2003) 0558 — C5-0467/2003 — 2003/0218 (CNS))
|
— |
Förslag till rådets förordning om förvaltningsåtgärder för hållbart utnyttjande av fiskeresurserna i Medelhavet och om ändring av förordningarna (EG) nr 2847/93 och (EG) nr 973/2001 (KOM(2003) 0589 — C5-0480/2003 — 2003/0229(CNS))
|
— |
Förslag till rådets förordning om allmänna tillämpningsregler för åtgärder som syftar till att förbättra villkoren för produktion och saluföring av honung (kodifierad version) (KOM(2003) 0737 — C5-0007/2004 — 2003/0288(CNS))
|
— |
Förslag till rådets förordning om fastställande av återhämtningsåtgärder för bestånden av sydkummel och havskräfta i Kantabriska sjön och väster om Iberiska halvön och om ändring av förordning (EG) nr 850/98 (KOM(2003) 0818 — C5-0042/2004 — 2003/0318(CNS))
|
— |
Förslag till rådets förordning om återhämtningsåtgärder för bestånden av tunga i västra delen av Engelska kanalen och i Biscayabukten (KOM(2003) 0819 — C5-0047/2004 — 2003/0327(CNS))
|
— |
Förslag till rådets beslut om att ge domstolen behörighet i mål om gemenskapspatent (KOM(2003) 0827 — C5-0050/2004 — 2003/0326(CNS))
|
— |
Förslag till rådets beslut om att upprätta gemenskapspatenträtten och om överprövning vid förstainstansrätten (KOM(2003) 0828 — C5-0051/2004 — 2003/0324(CNS))
|
— |
Förslag till rådets förordning om omräkningskurserna mellan euron och valutorna för de medlemsstater som inför euron (kodifierad version) (KOM(2004) 0032 — C5-0053/2004 — 2004/0009(CNS))
|
— |
Europeiska unionens råd: Konungariket Nederländernas initiativ inför antagandet av Rådets beslut om en strategi mot fordonskriminalitet med gränsöverskridande verkningar (5450/04 — C5-0056/2004 — 2004/0803(CNS))
|
— |
Förslag till rådets direktiv om en skyldighet för medlemsstaterna att inneha minimilager av råolja och/eller petroleumprodukter (kodifierad version) (KOM(2004) 0035 — C5-0063/2004 — 2004/0004(CNS))
|
— |
Förslag till rådets förordning om ändring av förordning (EG) nr 850/98 vad gäller skydd av djuphavskorallrev mot effekterna av trålning i vissa områden i Atlanten (KOM(2004) 0058 — C5-0074/2004 — 2004/0020(CNS))
|
— |
Förslag till rådets förordning om ändring av förordning (EG) nr 976/1999 om att fastställa krav för genomförande av gemenskapsåtgärder som inte avser utvecklingssamarbete och som inom ramen för gemenskapens utvecklingspolitik bidrar till det allmänna målet att utveckla och befästa demokratin ochrättsstaten samt till målet att respektera de mänskliga rättigheterna och de grundläggande friheterna i tredje land (6018/04 — C5-0078/2004 — 2004/0807(CNS))
|
— |
Förslag till rådets förordning om finansiella och tekniska stödåtgärder (Meda) för reformering av ekonomiska och sociala strukturer inom ramen för partnerskapet mellan Europa och Medelhavsområdet (Kodifierad version) (KOM(2004) 0077 — C5-0091/2004 — 2004/0024(CNS))
|
— |
Förslag till rådets förordning om standarder för säkerhetsdetaljer och biometriska kännetecken i EU-medborgarnas pass (KOM(2004) 0116 — C5-0101/2004 — 2004/0039(CNS))
|
— |
Förslag till rådets förordning om ändring av förordning (Euratom) nr 1074/1999 om utredningar som utförs av Europeiska byrån för bedrägeribekämpning (OLAF) (KOM(2004) 0104 — C5-0122/2004 — 2004/0038(CNS))
|
— |
Förslag till rådets förordning om ändring av förordning (EG) nr 1268/1999 om gemenskapsstöd för föranslutningsåtgärder för jordbruket och landsbygdens utveckling i kandidatländerna i Central— och Östeuropa under föranslutningsperioden (KOM(2004) 0163 — C5-0178/2004 — 2004/0054(CNS))
|
— |
Förslag till rådets förordning om ingående av ett protokoll om fastställande för perioden 3 december 2003-2 december 2007 av de fiskemöjligheter och den ekonomiska ersättning som föreskrivs i avtalet mellan Europeiska ekonomiska gemenskapen och Mauritius regering om fiske i Mauritius vatten (KOM(2004) 0197 — C5-0179/2004 — 2004/0071(CNS))
|
— |
Förslag till förordning om ingående av protokollet om fastställande för perioden 1 januari 2004-31 december 2006 av de möjligheter till fiske efter tonfisk och den ekonomiska ersättning som föreskrivs i avtalet mellan Europeiska ekonomiska gemenskapen och Demokratiska republiken Madagaskar om fiske i farvattnen runt Madagaskar (KOM(2004) 0218 — C5-0186/2004 — 2004/0070(CNS))
|
— |
Förslag till rådets förordning om ingående av ett avtal genom skriftväxling om förlängning av protokollet om fastställande för perioden 1 juli 2004-30 juni 2005 av de fiskemöjligheter och den ekonomiska ersättning som föreskrivs i avtalet mellan Europeiska ekonomiska gemenskapen och Republiken Kap Verde om fiske utanför Kap Verdes kust (KOM(2004) 0183 — C5-0189/2004 — 2004/0058(CNS))
|
— |
Förslag till rådets och kommissionens beslut om ingående av avtal om partnerskap och samarbete mellan Europeiska unionen å ena sidan och Vitryssland å andra sidan (7804/95 — C4-0343/95 — 1995/0057(AVC))
|
— |
Interimsavtal om handel och handelsrelaterade frågor mellan Europeiska gemenskapen, Europeiska kol— och stålgemenskapen och Europeiska atomenergigemenskapen å ena sidan och Republiken Vitryssland å andra sidan (5671/96 — C4-0248/96 — 1996/0053(CNS))
|
— |
Förslag till rådets och kommissionens beslut om ingående av partnerskaps— och samarbetsavtalet mellan Europeiska gemenskaperna och deras medlemsstater å ena sidan och Turkmenistan å andra sidan (5606/98 — C4-0371/98 — 1998/0031(AVC))
|
— |
Europeiska unionens råd: Interimsavtal om handel och handelsrelaterade frågor mellan Europeiska gemenskapen, Europeiska kol— och stålgemenskapen och Europeiska atomenergigemenskapen, å ena sidan, och Turkmenistan, å andra sidan (5144/99 — C5-0338/99 — 1998/0304(CNS))
|
BILAGA IV
UTSKOTTENS OCH DELEGATIONERNAS SAMMANSÄTTNING
På begäran av de politiska grupperna ratificerades följande utnämningar:
På förslag av PPE/DE-gruppen:
C02 |
Utskottet för utveckling — Anna Záborská blev ordinarie ledamot i stället för Milan Gaľa. |
||
C04 |
Budgetutskottet — Vito Bonsignore blev ordinarie ledamot i stället för Amelia Sartori. |
||
C05 |
Budgetkontrollutskottet — Vito Bonsignore blev ordinarie ledamot. |
||
C06 |
Utskottet för ekonomi och valutafrågor — Paolo Cirino Pomicino blev ordinarie ledamot i stället för Vito Bonsignore. |
||
C15 |
Utskottet för kultur och utbildning — Milan Gaľa blev ordinarie ledamot i stället för Árpád Duka-Zólyomi. |
||
C17 |
Utskottet för medborgerliga fri— och rättigheter samt rättsliga och inrikes frågor — Amalia Sartori blev ordinarie ledamot i stället för Paolo Cirino Pomicino. — Rihards Píks avsade sig sin plats som ordinarie ledamot. |
||
C18 |
Utskottet för konstitutionella frågor — Rihards Piks blev ordinarie ledamot. |
||
SC01A |
Underutskottet för mänskliga rättigheter — Kinga Gál blev ordinarie ledamot i stället för József Szájer. — Laima Liucija Andrikienė blev ordinarie ledamot i stället för Vytautas Landsbergis. |
||
D10 |
Delegationen för förbindelserna med palestinska lagstiftande rådet — Daniel Caspary blev ordinarie ledamot i stället för Anja Weisgerber. |
||
D13 |
Delegationen för förbindelserna med Gulfstaterna (inklusive Jemen) — María del Pilar Ayuso Gonzáles avsade sig sin plats som ordinarie ledamot. |
||
D14 |
Delegationen för förbindelserna med Iran
|
||
D15 |
Delegationen för förbindelserna med Förenta staterna — David Sumberg blev ordinarie ledamot i stället för Caroline Jackson. |
||
D16 |
Delegationen för förbindelserna med Kanada — Antonio De Poli blev ordinarie ledamot i stället för Mario Mauro. |
||
D19 |
Delegationen för förbindelserna med Mercosur
|
||
D22 |
Delegationen för förbindelserna med länderna i Sydasien och Sydasiatiska organisationen för regionalt samarbete (SAARC) — Nirj Deva blev ordinarie ledamot i stället för Edward McMillan-Scott. |
||
D25 |
Delegationen för förbindelserna med Australien och Nya Zeeland — Philip Bradbourn blev ordinarie ledamot i stället för James Elles. |
Euromed
— |
Mario Mauro blev ordinarie ledamot i stället för Armando Dionisi. |
— |
Daniel Caspary avsade sig sin plats som ordinarie ledamot. |
På förslag av PSE-gruppen:
C05 |
Budgetkontrollutskottet — Inés Ayala Sender blev ordinarie ledamot i stället för Barbara Dührkop Dührkop. |
C09 |
Utskottet för industrifrågor, forskning och energi — Philippe Busquin blev ordinarie ledamot. |
C13 |
Jordbruksutskottet — Marc Tarabella blev ordinarie ledamot. |
D03 |
Delegationen till den parlamentariska samarbetskommittén EU-Ryssland — Philippe Busquin blev ordinarie ledamot. |
D23 |
Delegationen för förbindelserna med länderna i Sydostasien och ASEAN — Marc Tarabella blev ordinarie ledamot. |
På förslag av IND/DEM-gruppen:
C07 |
Utskottet för sysselsättning och sociala frågor — Kathy Sinnott blev ordinarie ledamot. |
På förslag av ALDE/ADLE-gruppen:
Euromed
— |
Thierry Cornillet blev ordinarie ledamot i stället för Emma Bonino. |
På förslag av UEN-gruppen:
C09 |
Utskottet för industrifrågor, forskning och energi — Sebastiano Musumeci blev ordinarie ledamot i stället för Romano Maria La Russa. |
C17 |
Utskottet för medborgerliga fri— och rättigheter samt rättsliga och inrikes frågor — Romano Maria La Russa blev ordinarie ledamot i stället för Sebastiano Musumeci. |
ANTAGNA TEXTER
P6_TA(2004)0009
Internationella krigsförbrytartribunalen för f.d. Jugoslavien *
Europaparlamentets lagstiftningsresolution om förslaget till rådets förordning om införande av vissa restriktiva åtgärder till stöd för ett effektivt genomförande av Internationella krigsförbrytartribunalens för f.d. Jugoslavien (ICTY) uppgift (KOM(2004) 0348 — SN 2057/2004 — C6-0041/2004 — 2004/0114(CNS))
(Samrådsförfarandet)
Europaparlamentet utfärdar denna resolution
— |
med beaktande av kommissionens förslag till rådet (KOM(2004) 0348) (1), |
— |
med beaktande av rådets riktlinjer (SN 2057/2004), |
— |
med beaktande av artiklarna 60 och 301 i EG-fördraget, |
— |
med beaktande av artikel 308 i EG-fördraget, i enlighet med vilken rådet har hört parlamentet (C6-0041/2004), |
— |
med beaktande av artikel 51 i arbetsordningen, |
— |
med beaktande av betänkandet från utskottet för medborgerliga fri— och rättigheter samt rättsliga och inrikes frågor (A6-0006/2004). |
1. |
Europaparlamentet godkänner rådets riktlinjer på grundval av kommissionens förslag KOM(2004) 0348. |
2. |
Rådet uppmanas att underrätta Europaparlamentet om rådet har för avsikt att avvika från den text som parlamentet har godkänt. |
3. |
Rådet uppmanas att på nytt höra Europaparlamentet om rådet har för avsikt att väsentligt ändra kommissionens förslag. |
4. |
Europaparlamentet uppdrar åt talmannen att delge rådet och kommissionen parlamentets ståndpunkt. |
(1) Ännu ej offentliggjort i EUT.
P6_TA(2004)0010
Internationella civila luftfartsorganisationen (ICAO)
Europaparlamentets resolution om det kommande trettiofemte sammanträdet med Internationella civila luftfartsorganisationens (ICAO) församling den 28 september-8 oktober 2004
Europaparlamentet utfärdar denna resolution
— |
med beaktande av det kommande trettiofemte sammanträdet med Internationella civila luftfartsorganisationens (ICAO) församling som kommer att äga rum från den 28 september till den 8 oktober 2004 i Montreal i Kanada, |
— |
med beaktande av det utkast A35-WP/77 som är avsett att ersätta ICAO:s församlings resolution A33-7, bilaga I om marknadsbaserade åtgärder i fråga om utsläpp från flygplansmotorer, |
— |
med beaktande av kommissionens meddelande KOM(1999)0640 och parlamentets därmed sammanhängande resolution av den 7 september 2000 (1) om luftfarten och miljön, |
— |
med beaktande av artikel 108.5 i arbetsordningen, och av följande skäl: |
A. |
Utsläppen från luftfarten världen över ökar snabbt och påverkar klimatförändringarna. |
B. |
Genom den föreslagna ändringen av ICAO:s församlings resolution A33-7 utesluts uttryckligen unilaterala åtgärder för att införa utsläppsbaserad beskattning av luftfarten, trots ICAO:s befintliga riktlinjer i frågan. Detta skulle motverka sitt eget syfte i samband med en integrerad miljö— och transportpolitik, och EU skulle mista sin rätt att ta initiativ till lagstiftning på området. |
C. |
Det arbete som utförts i ICAO:s kommitté för luftfart och miljöskydd (CAEP) i februari 2004 beaktas. |
1. |
Europaparlamentet anser att den föreslagna ändringen av ICAO:s församlings resolution A33-7, i syfte att övergripande utesluta den internationella luftfarten från utsläppsbeskattning, är oacceptabel, utgör ett steg tillbaka för ICAO och skulle skada organisationens trovärdighet med avseende på utsläpp. Parlamentet stöder Europeiska rådet, medlemsstaterna och kommissionen när det gäller att reservera sig mot att ekonomiska åtgärder för utveckling av en mer hållbar luftfartspolitik utesluts. ICAO:s församling uppmanas att förkasta ändringsförslaget, och samtliga medlemmar i ICAO uppmanas att arbeta för ett konstruktivt bidrag till den tionde partikonferensen beträffande Förenta nationernas ramkonvention om klimatförändringar (COP 10) om klimatförändringar (6 till 17 december 2004). |
2. |
Europaparlamentet uppmanar de företrädare för EU:s medlemsstater som kommer att närvara vid ICAO:s församlings sammanträde att utöva påtryckningar för att ICAO snabbt skall göra ytterligare framsteg när det gäller åtgärder för miljöskydd inom luftfarten på följande områden:
|
3. |
Europaparlamentet anser att kommissionen bör bli medlem i ICAO:s församling. |
4. |
Europaparlamentet uppdrar åt talmannen att översända denna resolution till rådet, kommissionen, medlemsstaternas och ansökarländernas regeringar och parlament, Förenta staternas regering samt ordföranden för och medlemmarna i ICAO:s församling. |
P6_TA(2004)0011
Situationen i Vitryssland
Europaparlamentet utfärdar denna resolution,
Europaparlamentets resolution om situationen i Vitryssland
— |
med beaktande av sina tidigare resolutioner om situationen i Vitryssland, |
— |
med beaktande av i synnerhet sin resolution av den 24 oktober 1996 om situationen i Vitryssland (1), i vilken det beslutas att inga ytterligare steg kommer att tas för att ratificera partnerskaps— och samarbetsavtalet mellan EU och Vitryssland fram till dess att myndigheterna i Vitryssland givit klara signaler om att de avser att till fullo respektera de grundläggande demokratiska och mänskliga rättigheterna, |
— |
med beaktande framför allt av sin resolution av den 5 juli 2001 om Vitryssland (2), vilken antogs före presidentvalet 2001, och rapporterna från den parlamentariska trojkan (OSSE:s parlamentariska församling, Europarådets parlamentariska församling och Europaparlamentet) som offentliggjordes efter det allmänna valet 2000 (30 januari 2001) och presidentvalet 2001 (4 oktober 2001), |
— |
med beaktande av särskilt sin resolution av den 11 februari 2003 (3) om förbindelserna mellan EU och Vitryssland: mot ett framtida partnerskap, |
— |
med beaktande av deklarationen från OSSE:s toppmöte i Istanbul 1999 (4), |
— |
med beaktande av Europarådets resolutioner om situationen i Vitryssland och särskilt dess resolution av den 28 april 2004 (5) om förföljelserna av pressen i Republiken Vitryssland, |
— |
med beaktande av det kritiska uttalande som chefen för OSSE:s kontor i Minsk nyligen gjorde beträffande fängelsedomarna mot två medlemmar av den vitryska oppositionen som åtalats för att ha förtalat landets president, |
— |
med beaktande av det uttalande som det nederländska ordförandeskapet gjorde den 30 juli 2004 på EU:s vägnar om de oacceptabla påtryckningar som de vitryska myndigheterna utövat mot European Humanities University in Minsk (6), |
— |
med beaktande av kommissionens meddelande av den 11 maj 2004 om Europeiska grannskapspolitiken (KOM(2004) 0373), |
— |
med beaktande av de resolutioner som FN:s kommission för mänskliga rättigheter antagit och dess beslut att utse en särskild rapportör för Vitryssland, |
— |
med beaktande av artikel 103.4 i arbetsordningen, och av följande skäl: |
A. |
Val till det vitryska parlamentet är utlysta till den 17 oktober 2004. |
B. |
President Lukasjenko har beslutat att samtidigt anordna en folkomröstning som syftar till att stryka en artikel i grundlagen som begränsar presidentens maximala mandatperiod till två på varandra följande femårsperioder. |
C. |
Den parlamentariska trojkan fastställde att vare sig parlamentsvalet 2000 eller presidentvalet 2001 förlöpte fritt och rättvist och att de föregicks av godtyckliga åtgärder från regeringens sida mot den politiska oppositionen, oberoende medier och organisationer som fungerade som valobservatörer. |
D. |
Situationen i Vitryssland har ytterligare försämrats, i stället för att ha förbättrats, och mänskliga rättigheter kränks med förakt, underhuset har fråntagits sin lagstiftande makt och den ekonomiska verksamheten styrs av presidenten. Dessa kränkningar innebär att den politiska oppositionen utsätts för fängslanden och andra former av förtryck, politiska partier avregistreras strax innan valen, oppositionskandidater utsätts för hot och trakasserier och representanter för oppositionspartier nekas tillstånd att vistas utanför vallokalerna. |
E. |
EU har vid upprepade tillfällen fördömt Lukasjenkos regering som arresterat prominenta oppositionsledare. Samtidigt har inga framsteg gjorts när det gäller de olösta fallen med ett antal försvunna personer. |
F. |
Under senare år har mer än femtio demokratiska icke-statliga organisationer på olika nivåer och av olika politisk inriktning, mer är 20 oberoende massmedier, ett flertal läroanstalter och flera politiska partier tvingats stänga av ”tekniska skäl”. I samtliga fall har det dock varit uppenbart att organisationerna straffats för att ha kritiserat presidenten och hans politik. |
G. |
Politiska arresteringar av och rättegångar mot demokratiska aktivister och oberoende journalister, samt deporteringar av utländska medborgare äger fortlöpande rum i Vitryssland. Enbart för ett par dagar sedan dömdes två medlemmar av den vitryska oppositionen, Valery Levonevsky och Alexander Vasilyev, till två års fängelse för att ha förtalat Vitrysslands president. |
H. |
Djupt oroande är även de vitryska myndigheternas beslut att upphäva utbildningstillståndet för European Humanities University i Minsk, ett institution vars undervisning- och forskningsprogram utgör ett berömvärt exempel på akademisk frihet och strävan mot sant europeiska värden. Beslutet innebär ett hårt slag mot hundratals studenter och lärare vars akademiska framtid står på spel. |
I. |
Europarådets parlamentariska församling antog den 28 april 2004 en resolution som tar fasta på bevis på att högt uppsatta tjänstemän i den vitryska statsförvaltningen 1999 deltog i kidnappningen och den påstådda likvideringen av ledande oppositionella. |
J. |
Vitrysslands politiska isolering fortsätter. Landet är det enda i Östeuropa som EU ännu inte undertecknat ett partnerskaps- och samarbetsavtal med. |
K. |
Vitryssland omfattas av EU:s grannskapspolitik men bristen på såväl demokrati som en tillfredsställande rättsordning gör att landet i dagsläget inte åtnjuter några av de fördelar som ett utvidgat samarbete skulle medföra, medborgarnas förhoppningar om ett sådant samarbete till trots. |
1. |
Europaparlamentet fördömer kraftfullt den vitryska regimens godtyckliga angrepp på medier, journalister, medlemmar ur opposition, förespråkare för de mänskliga rättigheterna liksom av alla som försöker ge fritt uttryck åt kritiska synpunkter om presidenten och dennes regim. Dessa angrepp tar sig uttryck genom godtyckliga arresteringar, misshandel av fängslande personer, försvinnanden, politisk motiverade förföljelser och andra repressiva handlingar som strider mot demokratins och rättsstatens grundläggande principer. |
2. |
Europaparlamentet uppmanar de vitryska myndigheterna att se till att parlamentsvalen den 17 oktober 2004 blir fria och rättvisa, att de genomförs på jämnlik grund och under vederbörligt överinseende och insyn, och att den församling som därigenom blir vald tilldelas meningsfulla befogenheter. Parlamentet förkastar såsom odemokratiska alla åtgärder som vidtas för att eliminera viktiga demokratiska oppositionspartier, detta gäller även beslutet att förklara arbetarpartiet olagligt och den ”officiella varningen” till Vitrysslands nationella front, vilket kan vara ett första steg för att göra partiet olagligt. |
3. |
Europaparlamentet uppmanar befolkningen i Vitryssland att delta i det förestående parlamentsvalet och uppmanar den centrala valmyndigheten att tillhandahålla alla politiska rörelser i landet lika tillgång till valmyndigheten och samma möjlighet att utse kandidater. Vidare uppmanas Vitrysslands regering att tillåta att internationella observatörer övervakar valet för att kunna säkerställa ett det genomförs i en fri och rättvis anda. Europaparlamentet är väl medvetet om den stora vikt som detta val har för återupprättandet av demokratin i Vitryssland samt för att återintegrera landet i det internationella demokratiska samfundet. |
4. |
Europaparlamentet betraktar president Lukasjenkos försök att förlänga sitt presidentmandat genom en folkomröstning som ett ytterligare tecken på hans auktoritära styre och uppmanar president Lukasjenko att respektera vad som föreskrivs i Vitrysslands grundlag i fråga om presidentmandatets maximala längd och avstå ifrån en folkomröstning i frågan. |
5. |
Europaparlamentet uppmanar myndigheterna i Vitryssland att omedelbart upphöra med trakasserier av alla läroanstalter i landet och att respektera de grundläggande principerna om akademisk frihet, autonomi och tolerans inom utbildningsväsendet. |
6. |
Europaparlamentet uttrycker sin djupa oro över stängningen av European Humanities University, en väl fungerande akademisk institution med ett utvecklat och viktigt kultursamarbete med olika EU-länder som genom sin verksamhet har förverkligat principerna om akademisk frihet och utbildningens oberoende. Parlamentet uttrycker samma oro i fråga om stängningen av Jakub Kolasskolan, den enda grundskola där all undervisning gavs på vitryska. |
7. |
Europaparlamentet uppmanar myndigheterna i Vitryssland att omedelbart frisläppa Valery Levonevsky, Alexander Vasilyev och Mikhail Larinich och alla övriga fängslade politiska motståndare till regimen. |
8. |
Europaparlamentet välkomnar det beslut som FN:s kommission för mänskliga rättigheter har fattat om att tillsätta en särskild föredragande om situationen för de mänskliga rättigheterna i Vitryssland och målet att utarbeta ett utbildningsprogram om mänskliga rättigheter för samtliga samhällsgrupper. |
9. |
Europaparlamentet uppmanar myndigheterna i Vitryssland att respektera fackföreningarnas rättigheter och särskilt den föreningsfrihet som föreskrivs i de ILO-konventioner som ratificerats av Vitryssland. |
10. |
Europaparlamentet poängterar återigen att den fortsatta utvecklingen av EU:s förbindelser med Vitryssland även fortsättningsvis kommer att vara beroende av de framsteg som görs i landet i fråga om demokratisering och reformer. |
11. |
Europaparlamentet uppmanar rådets ordförandeskap att genom påtryckningar förmå de vitryska myndigheterna att acceptera att en delegation från Europaparlamentet skickas till Vitryssland för att bevaka valen den 17 oktober 2004 och skapa förutsättningar för oberoende valobservationer. |
12. |
Europaparlamentet uppmanar kommissionen att till fullo utnyttja de spontana ”folk till folk”-program varigenom kommuner i ett flertal EU-länder tar emot ”Tjernobylbarn” från olika orter i Vitryssland. Parlamentet efterlyser i detta sammanhang en särskild biståndsram för att kanalisera stöd till de orter i Vitryssland som verkligen anstränger sig att upprätthålla demokratiska värden. |
13. |
Europaparlamentet uppdrar åt talmannen att översända denna resolution till kommissionen, rådet, medlemsstaternas parlament och regeringar, regeringen och parlamentet i Vitryssland samt till OSSE:s och Europarådets parlamentariska församlingar. |
(1) EGT C 347, 18.11.1996,s. 168.
(2) EGT C 65 E, 14.3.2002, s. 373.
(3) EUT C 43 E, 19.2.2004, s. 60.
(4) SUM.DOC/2/99, 19 november 1999.
(5) Europarådets parlamentariska församlingsresolution 1372 (2004).
(6) 11835/1/04 ÄNDR. 1.
P6_TA(2004)0012
Humanitära situationen i Sudan
Europaparlamentets resolution om Darfur-regionen i Sudan
Europaparlamentet utfärdar denna resolution
— |
med beaktande av partnerskapsavtalet mellan AVS-länderna och EG som undertecknades i Cotonou den 23 juni 2000 (1), |
— |
med beaktande av Sudans författning som antogs den 30 juni 1998, |
— |
med beaktande av den internationella konventionen om medborgerliga och politiska rättigheter som antogs den 16 december 1966 och ratificerades av Sudan den 18 juni 1986, |
— |
med beaktande av den internationella konventionen om ekonomiska, sociala och kulturella rättigheter som antogs den 16 december 1966 och ratificerades av Sudan den 18 juni 1986, |
— |
med beaktande av konventionen om barnets rättigheter som antogs den 20 november 1989 och ratificerades av Sudan den 2 september 1990, |
— |
med beaktande av den internationella konventionen om avskaffande av alla former av rasdiskriminering som antogs den 21 december 1965 och ratificerades av Sudan den 20 april 1977, |
— |
med beaktande av den afrikanska stadgan om människors och folks rättigheter som antogs den 27 juni 1981 och ratificerades av Sudan den 18 februari 1986, |
— |
med beaktande av konventionen för förebyggande och bestraffning av folkmord som antogs den 9 december 1948, |
— |
med beaktande av Romstadgan om Internationella brottmålsdomstolen som antogs den 12 september 2003, |
— |
med beaktande av resolutionerna från FN:s säkerhetsråd nr 1547 (2004), antagen den 11 juni 2004, och 1556 (2004), antagen den 30 juli 2004, om generalsekreterarens rapport om Sudan, och resolution 1502 (2003), antagen den 26 augusti 2003, om skydd av Förenta nationernas personal, åtföljande personal och biståndsarbetare, |
— |
med beaktande av den handlingsplan för Darfur som antogs av FN och Sudans regering den 5 augusti 2004, |
— |
med beaktande av FN:s generalsekretetares rapport av den 1 september 2004, |
— |
med beaktande av rådets förordning (EG) nr 131/2004 av den 26 januari 2004 om vissa restriktiva åtgärder mot Sudan (2), |
— |
med beaktande av protokollet mellan Sudans regering och SPLM/A (Sudanese People's Liberation Movement/Army) av den 26 maj 2004, |
— |
med beaktande av det humanitära avtal om eldupphör som undertecknades i N'Djamena i Tchad den 8 april 2004 och den överenskommelse om upprättande av en kommission för eldupphör och utplacering av observatörer i Darfur-regionen som uppnåddes i Addis Abeba den 28 maj 2004, under Afrikanska unionens överinseende, |
— |
med beaktande av artikel 103.2 i arbetsordningen, och av följande skäl: |
A. |
Europaparlamentet skickade en delegation till Khartoum och Darfur-regionen i Sudan samt till Abéché i Tchad den 2-7 september 2004. |
B. |
Darfur-regionen har utsatts för bestående underutveckling och ekonomisk och politisk marginalisering. |
C. |
Under ledning av Sudans befrielsearmé (SLA) och rörelsen för jämlikhet och rättvisa (JEM) inleddes i februari 2003 ett uppror i Darfur mot regeringen. Som motåtgärd började regeringen beväpna civilbefolkningen i vissa nomadstammar och utföra flygattacker. Striderna, som omfattade både attacker på civila och godtyckliga bombningar, har resulterat i minst 30 000 dödsoffer, över en miljon tvångsförflyttade personer inom Sudan och mer än 200 000 flyktingar i Tchad. |
D. |
Det har förekommit uppgifter om att Eritreas regering har hjälpt till att träna och beväpna SLA och JEM. |
E. |
Trots det eldupphöravtal som undertecknades den 8 april 2004 fortsatte Sudans regering att stödja milisen och så kallade folkliga försvarsstyrkor (Popular Defence forces, PDF), trots deras mord på civila, användningen av sexuellt våld mot kvinnor, plundringar och generella trakasserier. |
F. |
Regeringsstyrkorna har fortsatt att använda flyget, till exempel raketbestyckade helikoptrar och Antonov- eller Mig-flygplan, i strid med eldupphöravtalet, för att stödja den milis som strider på land och terrorisera civilbefolkningen i byarna och i lägren för tvångsförflyttade, genom att flyga på låg höjd och även skjuta. Europaparlamentets delegation kunde se två platser där marken nyligen träffats av raketer från helikoptrar i närheten av byn Gallab i norra Darfur, inom ett SLA-kontrollerat område. |
G. |
De flyktingar och tvångsförflyttade personer som Europaparlamentets delegation träffade i Tchad sade sig alla tillhöra icke-arabiska stammar, vilket bekräftades genom uppgifter från de internationella frivilligorganisationer som arbetar på fältet. |
H. |
I enlighet med artikel II i folkmordskonventionen förstås med folkmord envar av följande gärningar förövad med avsikt att helt eller delvis förinta en nationell, etnisk, rasmässigt bestämd eller religiös grupp som sådan, nämligen: att döda medlemmar av gruppen, att tillfoga medlemmar av gruppen svår kroppslig eller själslig skada, att påtvinga medlemmar av gruppen levnadsvillkor som är ägnade att medföra att gruppen förintas helt eller delvis, att vidta åtgärder i avsikt att förhindra att barn skall födas inom gruppen eller att genom olaga tvång föra över barn från gruppen till en annan grupp. |
I. |
Sudans regering motiverar nya trupprörelser och utökade styrkor med att FN:s handlingsplan ger regeringen rätt att skapa säkra områden, men dessa trupprörelser strider i själva verket mot eldupphöravtalet. |
J. |
Sudans regering importerade nyligen Mig-flygplan och de militära utgifterna förblir överdrivet höga till förfång för investeringar i sociala tjänster och humanitärt bistånd. |
K. |
Det framgick av mötena mellan parlamentets delegation och kommissionen för eldupphör att det snarare krävs en avsevärd ökning av antalet observatörer än en ökning av observatörernas militära beskyddare. |
L. |
EU har mobiliserat ekonomiska resurser till det humanitära biståndet, den politiska processen och observationsuppdraget i Darfur motsvarande totalt 287,8 miljoner euro: 107 miljoner euro från gemenskapmedlen och 180,8 miljoner euro i bilaterala bidrag från medlemsstaterna. |
M. |
Afrikanska unionen har spelat en mycket positiv roll i sina försök att få ett slut på konflikten, uppnå ett eldupphöravtal och en överenskommelse om humanitära frågor, som ännu inte har undertecknats. |
N. |
Även om stödet i de regeringskontrollerade områdena förbättras generellt sett, framför allt genom avvecklingen av ett antal administrativa hinder, kan en stor del av befolkningen i Darfur, särskilt i de områden som kontrolleras av rebellerna, inte nås av de humanitära biståndsarbetarna på grund av bristande säkerhet, avsaknad av garantier, bristande logistisk kapacitet och kraftiga regn. |
O. |
De flyktingar och tvångsförflyttade personer som Europaparlamentets delegation mötte i Tchad litar inte på de sudanesiska myndigheterna och är rädda för att återvända så länge deras säkerhet inte är garanterad. |
P. |
De traditionella mekanismerna för lösning av konflikter mellan stammar kan inte tillämpas med hänsyn till de grymheter som begåtts i Darfur. |
Q. |
De inhemska traditionella mekanismerna finns inte längre på plats eftersom Sudans regering ersatt dessa med sitt eget styre, vilket förhindrar en lösning på konflikten. |
R. |
De förfaranden som inrättats av Sudans regering för kvinnor som utsatts för sexuellt våld i Darfur är otillräckliga. |
1. |
Europaparlamentet fördömer Sudans regering för det avsiktliga stödet i Darfur till attacker mot civila från vissa samfund, såväl i byar som senare även i läger för tvångsfördrivna personer. Dessa attacker omfattar bland annat mord, sexuellt våld mot kvinnor, plundringar och generella trakasserier. |
2. |
Europaparlamentet menar att ledningen av Sudan i årtionden har karakteriserats av en bestående bristfällig förvaltning, underutveckling och en ekonomisk och politisk marginalisering av vissa samfund och regioner, och att denna situation, liksom den nuvarande regimens odemokratiska karaktär, ligger till grund för konflikten i Darfur. |
3. |
Europaparlamentet efterlyser en politisk snarare än en militär lösning, som enda vägen för att få ett slut på konflikten. |
4. |
Europaparlamentet uppmanar därför Sudans regering, SLM/A och JEM att på ett mer aktivt sätt engagera sig i den fredsprocess som pågår i Abuja i Nigeria under Afrikanska unionens överinseende och att strikt respektera eldupphöravtalet. |
5. |
Europaparlamentet fäster uppmärksamheten vid den politiska betydelsen av den fredsprocess som pågår i Naivasha i Kenya mellan Sudans regering och SPLM/A för att få ett slut på en av de längsta konflikterna i Afrikas historia, som krävt nästan två miljoner dödsoffer och tvångsförflyttat fyra miljoner människor. Parlamentet uppmanar därför Sudans regering att verka för att slutföra detta fredsavtal på grundval av de avsevärda framsteg som redan uppnåtts. |
6. |
Europaparlamentet efterlyser en samordning av fredsprocesserna i Abuja och Naivasha för att slutligen nå ett samlat och övergripande avtal under det internationella samfundets överinseende, vilket skall innehålla bestämmelser om demokrati och om makt- och resursfördelning i hela Sudan. |
7. |
Europaparlamentet gläder sig över att kommissionen och rådet gått i spetsen för de internationella insatserna i samband med krisen i Darfur, framför allt genom medling inom ramen för eldupphöravtalet, deltagande i den övervakning av eldupphör som leddes av Afrikanska unionen, tillhandahållande av humanitärt bistånd och utveckling av en politisk process för att lösa konflikten. |
8. |
Europaparlamentet understryker behovet av att snabbt betala ut EU:s bidrag till den humanitära biståndsoperationen och till Afrikanska unionen. |
9. |
Europaparlamentet gläder sig över att en särskild representant för FN:s generalsekreterare utsetts för Sudan för att övervaka situationen i Darfur, vilket parlamentet efterlyste i sin resolution av den 31 mars 2004 om Sudan (3). |
10. |
Europaparlamentet uppmanar FN och Afrikanska unionen att bättre samordna sina planer för att undvika att inrättandet av de så kallade säkra områdena i enlighet med FN:s handlingsplan kan tillåta förflyttningar av regeringsstyrkorna och därmed äventyra eldupphöravtalet. Parlamentet anser att alla trupprörelser under alla omständigheter skall betraktas som ett brott mot eldupphöravtalet. |
11. |
Europaparlamentet uppmanar FN att garantera samråd med alla parter i konflikten, även SLA/M och JEM, när nya planer eller åtgärder för Darfur utarbetas, och att även garantera samråd och samordning med eldupphörkommissionen. |
12. |
Europaparlamentet efterlyser en avsevärd ökning av antalet observatörer som ett första steg för att förbättra Afrikanska unionens eldupphörkommissions övervakningskapacitet. |
13. |
Europaparlamentet uppmanar rådet och kommissionen att utöka Afrikanska unionens militära och civila personal i Addis Abeba, detta inbegriper rekrytering och utbildning av planerare och förbättring av befälskedjan, och dess förbindelsekontor i Khartoum. |
14. |
Europaparlamentet uppmanar Sudans regering att omedelbart införa flygförbud för alla militära flygplan i Darfur. |
15. |
Europaparlamentet uppmanar Sudans regering att omedelbart släppa alla samvetsfångar, även de medlemmar av oppositionen och människorättsaktivister som nämndes i den skrivelse som Europaparlamentets delegation överlämnade till inrikesministern. |
16. |
Europaparlamentet uppmanar bestämt de sudanesiska myndigheterna att sätta stopp för straffriheten och att omedelbart ställa såväl de som planerat som de som begått brott mot mänskligheten, krigsförbrytelser och människorättsbrott, som kan likställas med folkmord, inför rätta. Parlamentet anser att om Sudan inte utövar sin suveräna jurisdiktion, måste det internationella samfundet finna en väg för att säkra att de ansvariga ställs inför rätta, däribland även ansvariga inom den nuvarande sudanesiska regimen. Parlamentet uppmanar rådet och medlemsstaterna att begära att FN:s säkerhetsråd utövar sin rätt att hänskjuta en fråga till åklagaren i enlighet med artikel 13b i Romstadgan för Internationella brottmålsdomstolen. |
17. |
Europaparlamentet uppmanar Sudans regering att upphäva artikel 48 i strafflagen och att garantera att kvinnor som våldtagits kan få behandling innan eller i samband med att våldtäkten anmäls, samt att se till att allt kommer att göras för att utbilda polisen i frågor som rör sexuellt och könsbaserat våld. |
18. |
Europaparlamentet uppmanar FN:s säkerhetsråd att överväga ett övergripande vapenembargo mot Sudan och andra riktade åtgärder mot den som gjort sig skyldig till massiva kränkningar av de mänskliga rättigheterna och andra övergrepp samt att se till att inga sådana sanktioner ökar lidandet för befolkningen i Sudan. |
19. |
Europaparlamentet uppmanar Sudans regering att gå med på att öka antalet människorättsobservatörer från UNHCHR. |
20. |
Europaparlamentet uppmanar Sudans regering att acceptera inrättandet av en internationell människorättskommission som på ett oberoende sätt kan bedöma de brott som begåtts i Darfur-regionen sedan april 2003. |
21. |
Europaparlamentet anser att man bör överväga inrättandet av en internationell polisstyrka för att förbättra skyddet av och säkerheten för civila i riskzonen och ge råd till och stödja den sudanesiska polisen och återupprätta förtroendet och känslan av säkerhet hos civilbefolkningen. |
22. |
Europaparlamentet ber Sudans regering att ytterligare påskynda utfärdandet av visum för humanitära biståndsarbetare som reser till Khartoum och vidare. |
23. |
Europaparlamentet fördömer SLA:s kidnappning av sex biståndsarbetare från den 28 augusti till den 6 september och uppmanar alla väpnade grupper i regionen att sluta använda de humanitära biståndsarbetarna som måltavlor och att låta dem utföra sitt arbete utan fruktan och hot. |
24. |
Europaparlamentet välkomnar överenskommelsen mellan UNHCR och Tchads regering om att placera ut poliser runt flyktinglägren i Tchad för att garantera flyktingarnas säkerhet. |
25. |
Europaparlamentet uppmanar EU:s medlemsstater att samordna sina stöderbjudanden till Afrikanska unionen i stället för att agera bilateralt för att minska den byråkratiska bördan för Afrikanska unionen med hänsyn till den svåra situation som nu råder. |
26. |
Europaparlamentet uppmanar alla parter som är inblandade i konflikten att avhålla sig från rekrytering och användning av barnsoldater under 18 års ålder och uppmanar de sudanesiska myndigheterna att skydda tvångsförflyttade barn, framför allt ensamma minderåriga, i enlighet med relevanta konventioner. |
27. |
Europaparlamentet uppmanar Eritreas regering att avhålla sig från att ge direkt eller indirekt stöd till dem som är inblandade i konflikten i Darfur. |
28. |
Europaparlamentet uppmanar regeringarna i Tchad, Libyen och Centralafrikanska republiken att mer noggrant övervaka handeln med handeldvapen. |
29. |
Europaparlamentet uppdrar åt talmannen att översända denna resolution till rådet, kommissionen, Sudans regering, Afrikanska unionen, EU-medlemsstaternas regeringar, Förenta staterna, Norge, Tchad, Libyen, Eritrea, Egypten och Kina, FN:s generalsekreterare, ordförandena för den gemensamma parlamentariska AVS-EU-församlingen och AVS-ministerrådet. |
(1) EGT L 317, 15.12.2000, s. 3.
(2) EGT L 21, 28.1.2004, s. 1.
(3) P5_TA(2004)0225.
P6_TA(2004)0013
Situationen i Irak
Europaparlamentet utfärdar denna resolution
Europaparlamentets resolution om situationen i Irak
— |
med beaktande av sina tidigare resolutioner av den 16 maj 2002 om situationen i Irak elva år efter (1) och den 30 januari 2003 om läget i Irak (2), sin rekommendation av den 24 september 2003 till rådet om situationen i Irak (3) och Europaparlamentets och rådets beslut 2004/155/EG av den 18 december 2003 om användning av flexibilitetsmekanismen för återanpassning och återuppbyggnad i Irak enligt punkt 24 i det interinstitutionella avtalet av den 6 maj 1999 (4), |
— |
med beaktande av FN:s säkerhetsråds resolutioner 1483 (5), 1500 (6), 1502 (7), 1511 (8) och 1546 (9), |
— |
med beaktande av artikel 103.2 i arbetsordningen, och av följande skäl: |
A. |
Det är tillfredsställande att FN:s säkerhetsråd enhälligt antagit resolution 1546, varigenom den irakiska övergångsregeringens suveräna status från och med den 30 juni 2004 bekräftas, och parlamentet stöder dess tillämpning. |
B. |
Europeiska rådet upprepade vid sitt möte den 17-18 juni 2004 sitt engagemang för ett säkert, stabilt, enat, välmående och demokratiskt Irak. Parlamentet noterar slutsatserna från rådets (allmänna frågor) möte den 13 september 2004. |
C. |
Europaparlamentet välkomnar kommissionens meddelande (KOM(2004) 0417) om Europeiska unionen och Irak och den ram för ett ökat engagemang som föreslås i detta. |
D. |
Den politiska situationen i Irak är liksom säkerhetsläget fortfarande instabil. Många människor har dödats eller skadats, såväl irakier som européer och internationell militär personal. |
1. |
Europaparlamentet fördömer kraftigt att urskillningslöst våld och särskilt alla terroristattacker mot civila, religiösa minoriteter, polisstyrkor och soldater ur den multinationella styrkan, gisslantagningar, bland annat av journalister och medarbetare i icke-statliga organisationer, och de avskyvärda mord som begåtts och som ännu inte bestraffats. Parlamentet bekräftar att det måste göras allt för att sätta stopp för dessa försök att med våldsmetoder bryta Iraks legitima regerings samt det internationella samfundets beslutsamhet att fortsätta demokratiseringsprocessen. |
2. |
Europaparlamentet fördömer mycket bestämt kidnappningen av de franska journalisterna Christian Chesnot och Georges Malbrunot och de italienska biståndsarbetarna Simona Torretta och Simona Pari och en brittisk medborgare, och kräver att de omedelbart släpps fria, och fördömer även alla andra gisslantagningar, oavsett gisslans nationalitet. Parlamentet gläder sig över alla de uttryck för solidaritet som den irakiska befolkningen och den muslimska världen visat gisslan. Europaparlamentet begär att de irakiska myndigheterna och alla berörda officiella organ gör allt som står i deras makt för att gisslan skall friges och att de inte förhindrar denna process samt att allt görs för att kvarlevorna efter den italienska journalisten Enzo Baldoni skall kunna föras till hemlandet. |
3. |
Parlamentet uppmanar rådets ordförandeskap, den höge representanten för GUSP samt kommissionen att stödja de berörda medlemsstaternas initiativ för att uppnå detta syfte. |
4. |
Europaparlamentet uppmanar de nya irakiska myndigheterna, de religiösa samfunden i landet och, framför allt, de högsta religiösa auktoriteterna att på ett bestämt, tydligt och otvetydigt sätt fördöma varje form av terrorism. |
5. |
Europaparlamentet upprepar EU:s fasta föresats att bidra till omvandlingen av Irak och dess återinträde i det internationella samfundet som en suverän, oberoende och demokratisk partnerstat. Parlamentet uttalar sitt starka stöd för kommissionens strategi på medellång sikt som är i linje med dessa principer. |
6. |
Europaparlamentet kräver att valen till den nationella övergångsförsamlingen, som skall hållas i januari 2005, och som räknas som ett viktigt steg i riktning mot skapandet av ett demokratiskt Irak, är fria och rättvisa samt helt öppna för kvinnors deltagande. |
7. |
Europaparlamentet stöder kommissionens förslag att utöka EU:s bidrag till Iraks återuppbyggnad under 2005 med ytterligare 200 miljoner euro, och uppmanar rådet att använda mekanismen för flexibilitet för att genomföra detta åtagande utan att anslagen till EU:s övriga externa åtaganden minskas. Parlamentet insisterar på att öppenhet och insyn bör råda i återuppbyggnadsprocessens alla led och särskilt beträffande dess politiska, ekonomiska och finansiella aspekter. |
8. |
Europaparlamentet rekommenderar att utskottet för utrikesfrågor ges i uppdrag att förbereda ett omfattande betänkande om situationen i Irak, som även belyser krigets konsekvenser liksom samtliga problem som hänger samman med landets rehabilitering, återuppbyggnad och stabilisering. |
9. |
Europaparlamentet uppdrar åt talmannen att översända denna resolution till rådet, den höge representanten för GUSP, kommissionen, medlemsstaternas parlament, Iraks övergångsregering, Iraks övergångsparlament, FN:s generalsekreterare och FN:s säkerhetsråd. |
(1) EUT C 180 E, 31.7.2003, s. 499.
(2) EUT C 39 E, 13.2.2004, s. 67.
(3) EUT C 77 E, 26.3.2004, s. 226.
(4) EUT L 54, 23.2.2004, s. 1.
(5) UNSCR 1483 av den 22 maj 2003 om ”myndigheten” i Irak efter kriget och frågan om FN:s särskilda sändebuds behörighet.
(6) UNSCR 1500 av den 14 augusti 2003 om skapandet av Iraks representativa regeringsråd och upprättandet av FN:s biståndskontor.
(7) UNSCR 1502 av den 26 augusti 2003 som kräver att FN och all biståndspersonal skall skyddas.
(8) UNSCR 1511 av den 16 oktober 2003.
(9) UNSCR 1546 av den 8 juni 2004.
P6_TA(2004)0014
CITES-konventionen
Europaparlamentets resolution om EU:s strategiska mål inför det trettonde mötet i konferensen för parterna till CITES-konventionen
Europaparlamentet utfärdar denna resolution
— |
med beaktande av det trettonde mötet i konferensen för parterna till konventionen om internationell handel med utrotningshotade arter av vilda djur och växter (CITES) som äger rum den 2-14 oktober 2004 i Bangkok i Thailand, |
— |
med beaktande av artikel 108.5 i arbetsordningen, och av följande skäl: |
A. |
CITES är det mest omfattande naturvårdsavtal som finns för förhindrande av överexploatering av vilda djur och växter genom internationell handel, med 166 parter till konventionen, däribland de 25 medlemsstaterna. |
B. |
De huvudsakliga orsakerna till utarmningen av jordens biologiska mångfald är människans användning av naturresurser, förstörelse av livsmiljöer, klimatförändringen, överexploateringen av vilda arter och olaglig handel med vilda djur och växter. |
C. |
Allmänhetens medvetenhet i konsumtionsstaterna har varit och fortsätter att vara avgörande för kontrollen av tjuvskyttet och den illegala internationella handeln med utrotningshotade arter av vilda djur och växter. |
D. |
CITES kompletterar FN:s livsmedels- och jordbruksorganisation (FAO) och andra fiskeorgan vid bevarandet av marina fiskarter som kan hotas av internationell handel. |
E. |
Den internationella valfångstkommissionen (IWC), som CITES erkänner som behörigt organ för att reglera bevarandet och förvaltningen av valar, har utfärdat ett världsomfattande moratorium för kommersiell valfångst. |
F. |
I konventionen om bevarande av migrerande arter av vilda djur har vithajen införts i bilagorna I och II, Australien har 2001 infört arten i CITES-bilaga III, med reservationer från Norge och Japan, och IUCN (Internationella naturvårdsunionen) har sedan 1996 infört arten som sårbar i sin rödlista över utrotningshotade arter. |
G. |
Parterna till CITES har vid sitt tolfte möte, i motsats till Europaparlamentets rekommendation i dess resolution av den 24 oktober 2002 om det 12:e mötet i konferensen för de parter som undertecknat konventionen om internationell handel med utrotningshotade arter av vilda djur och växter (CITES) (1) godkänt ett förslag om att tillåta elfenbenshandel i Botswana, Namibia och Sydafrika, trots att villkoren i ifrågavarande beslut inte uppfyllts inom den frist som parterna fastställt vid det 12:e mötet. |
1. |
Europaparlamentet uppmanar kommissionen och medlemsstaterna att tillämpa försiktighetsprincipen som ledande princip i fråga om samtliga beslut om arbetsdokument och förslag till införande i listor. |
2. |
Europaparlamentet uppmanar kommissionen och medlemsstaterna att se till att alla beslut vars syfte är att förstärka samarbetet mellan CITES och andra konventioner om biologisk mångfald inte skall undergräva CITES i egenskap av globalt naturvårdsavtal och dess rigorösa naturvårdsåtgärder. |
3. |
Europaparlamentet motsätter sig kraftfullt slutna omröstningar och är besviket över att CITES stående kommitté inte lade fram förslag för att förhindra användningen av hemliga omröstningar i konventionens beslutsprocesser. |
4. |
Europaparlamentet välkomnar Kenyas förslag om att fastställa ett moratorium på 20 år för all elfenbenshandel, vilket bland annat stöddes av 12 central- och västafrikanska stater som omfattas av elefanternas utbredningsområde. Parlamentet anser att detta skulle göra det möjligt för det internationella samfundet att koncentrera diskussionerna på de verkliga hoten för elefanter, deras livsmiljöer och människors uppehälle istället för på elfenbenshandeln, och uppmanar kommissionen och medlemsstaterna att stödja dessa förslag. |
5. |
Europaparlamentet välkomnar Australiens förslag om att införa vithajen i CITES-bilaga II med en nollkvot och anser att försiktighetsprincipen fordrar att en nollkvot fastställs tills det finns tillräckliga uppgifter om vithajens naturvårdsstatus för att en kvot överhuvudtaget skall kunna tillåtas. |
6. |
Europaparlamentet stöder i enlighet med kommissionens förslag till mandat för det trettonde mötet i konferensen för parterna till CITES
|
7. |
Europaparlamentet uppmanar därutöver kommissionen och medlemsstaterna att stödja
|
8. |
Europaparlamentet uppmanar kommissionen och medlemsstaterna att förkasta
|
9. |
Europaparlamentet uppmanar kommissionen och medlemsstaterna att förstärka det internationella samarbetet vid genomförandet av CITES genom att tillhandahålla ytterligare incitament och bevilja ekonomiskt stöd, särskilt för utbildning och tekniskt stöd i fråga om artidentifiering och genomförandeåtgärder. |
10. |
Europaparlamentet påminner om att EU är en av de största marknaderna för olaglig handel med vilda djur och växter och att medlemsstaterna tillämpar CITES-konventionen på ett varierande sätt. Parlamentet uppmanar kommissionen och medlemsstaterna att förstärka samordningen av sina åtgärder för att genomföra EU:s lagstiftning om vilda djur och växter. |
11. |
Europaparlamentet uppmanar de parter till CITES som inte ännu ratificerat Gaborone-ändringen att göra så, vilket skulle göra det möjligt för Europeiska gemenskapen att bli avtalspart till CITES. |
12. |
Europaparlamentet uppdrar åt talmannen att översända denna resolution till rådet, kommissionen, parterna till CITES och CITES' sekretariat. |
P6_TA(2004)0015
Burma/ASEM
Europaparlamentets resolution om Burma/ASEM
Europaparlamentet utfärdar denna resolution,
— |
med beaktande av sin resolution av den 13 juni 2001 om kommissionens arbetsdokument om framtidsutsikter och prioriterade områden för ASEM-processen (Asien-Europa-mötet) inför nästa decennium (1), |
— |
med beaktande av sin resolution av den 5 september 2002 om kommissionens meddelande ”Europa och Asien: en strategisk ram för förbättrade partnerskap” (2), |
— |
med beaktande av sina tidigare resolutioner om Burma/Myanmar, särskilt resolutionerna av den 11 april 2002 (3), 13 mars 2003 (4), 5 juni 2003 (5), 4 september 2003 (6) och 11 mars 2004 (7), |
— |
med beaktande av ordförandens uttalande vid det fjärde Asien-Europa-mötet (ASEM IV) i Köpenhamn den 23-24 september 2002, |
— |
med beaktande av ordförandens uttalande vid det tionde mötet för Sydostasiatiska nationers förbunds (ASEAN) regionala forum den 18 juni 2003, |
— |
med beaktande av förklaringen från det tredje parlamentariska partnerskapsmötet Asien-Europa (ASEP III) som hölls i Hue City den 25-26 mars 2004, |
— |
med beaktande av Myan mars medlemskap i ASEAN och dess ordförandeskap i ASEAN under 2006, |
— |
med beaktande av ordförandens uttalande vid ASEM:s sjätte utrikesministermöte i Kildare den 17-18 april 2004, |
— |
med beaktande av ordförandens uttalande vid det elfte mötet för ASEAN:s regionala forum den 2 juli 2004, |
— |
med beaktande av rådets gemensamma ståndpunkt 96/635/GUSP av den 28 oktober 1996 om Myanmar, som antogs på grundval av artikel J.2 i EU-fördraget och som förnyats och utvidgats genom rådets gemensamma ståndpunkt 2003/297/GUSP om Myanmar av den 28 april 2003 (8), |
— |
med beaktande av resultatet av diskussionerna vid utrikesministrarnas Gymnichmöte den 3-4 september 2004, |
— |
med beaktande av de slutsatser som rådet antog den 13 september 2004, |
— |
med beaktande av det kommande femte ASEM-toppmötet den 8-9 oktober 2004 i Hanoi, |
— |
med beaktande av artikel 115.5 i arbetsordningen, och av följande skäl: |
A. |
Det femte ASEM-toppmötet är en del av ASEM-processen genom vilken EU:s medlemsstater och asiatiska länder kan upprätta ett jämlikt partnerskap mellan Asien och Europa som bygger på tre pelare: bestående av politisk, ekonomisk och kulturell dialog. |
B. |
Enligt uppgift har ledare i ASEAN-staterna uttalat sig för att Myanmar skall få delta i det femte ASEM-toppmötet. |
C. |
Statens råd för fred och utveckling (SPDC) har inte respekterat utgången av det senaste valet i Myanmar 1990 då Nationella demokratiförbundet (NLD) fick 82 procent av rösterna, och NLD förhindras fortfarande att tillträda trots sin lagliga rätt att göra det. |
D. |
Folket i Myanmar utsätts för brott mot de mänskliga rättigheterna, bland annat i form av tvångsarbete, förföljelse av oliktänkande, tortyr, rekrytering av barnsoldater, regeringssoldaters grova utnyttjande av kvinnor och barn från etniska minoriteter samt tvångsförflyttning. |
E. |
Aung San Suu Kyi befinner sig alltjämt i husarrest utan tillgång till telefon, och besökare måste ha regeringens tillstånd för att få träffa henne. NLD har utsatts för upprepade trakasserier, och nationalkonventet har inte tillåtit någon reell och öppen debatt. |
F. |
Frigivningen av Aung San Suu Kyi och andra fängslade NLD-ledare är en avgörande förutsättning för att en meningsfull dialog med regimen skall vara möjlig. |
G. |
Över tusen politiska fångar sitter alltjämt fängslade i Myanmar, och regeringen i Myanmar nekar fortfarande fångarna god medicinsk vård medan de sitter fängslade. |
H. |
I och med att EU fått tio nya medlemsstater måste även ASEM utvidgas. Kambodja, Laos och Myanmar har ansökt om att bli medlemmar i ASEM. |
I. |
Vid ASEM:s sjätte utrikesministermöte i Kildare i april 2004 fastställdes tydliga villkor för Myan mars inträde i ASEM, däribland frigivningen av Aung San Suu Kyi som ett minimivillkor, möjligheter för NLD att verka fritt och inledandet av en verklig politisk dialog med demokratigrupper och etniska grupper i Myanmar. |
J. |
Inget av dessa villkor har uppfyllts av Myan mars regim. |
K. |
NLD har krävt investeringssanktioner mot Myanmar. |
L. |
EU:s medlemsstater tillhör alltjämt Myan mars största investerare och handelspartner. |
M. |
Vid det informella mötet på slottet St Gerlach den 3 september 2004 enades medlemsstaternas 25 utrikesministrar om att godkänna Myan mars medverkan vid nästa ASEM-toppmöte, dock på en lägre nivå än stats- och regeringschefsnivå. |
N. |
Om Myan mars regering inte uppfyllt tre villkor (frigivning av Aung San Suu Kyi och andra NLD-ledare, möjligheter för NLD att verka fritt samt inbjudan till NLD och andra politiska partier att delta fritt i nationalkonventet) då det femte ASEM-toppmötet äger rum har rådet beslutat att vidta ytterligare åtgärder vid sitt därpå följande sammanträde den 11 oktober. |
1. |
Europaparlamentet beklagar beslutet av EU:s utrikesministrar att godkänna Myan mars medverkan vid det femte ASEM-toppmötet och att vänta med ytterligare åtgärder till efter detta toppmöte. |
2. |
Europaparlamentet menar att detta beslut kan skicka en signal till Myan mars regim om att EU inte längre prioriterar frigivningen av Aung San Suu Kyi lika högt och därigenom uppmuntra regimen till fortsatt hårda åtgärder mot NLD och dess ledare. |
3. |
Europaparlamentet vidhåller att Myanmar inte bör vara representerat vid det femte ASEM-toppmötet och att Myanmar inte bör bli medlem i ASEM förrän landet gör oåterkalleliga politiska förändringar i riktning mot demokrati. |
4. |
Europaparlamentet kräver att Aung San Suu Kyi och andra ledande NLD-medlemmar samt de övriga politiska fångar som SPDC låtit gripa omedelbart skall friges och att de skall åtnjuta full rörelse- och yttrandefrihet. |
5. |
Europaparlamentet kräver att alla NLD-kontor som för närvarande hålls stängda åter skall öppnas och uppmanar SPDC att omedelbart inleda en meningsfull dialog med NLD och etniska grupper för att landet skall återfå demokrati och respekt för mänskliga rättigheter, även etniska minoriteters rättigheter. |
6. |
Europaparlamentet insisterar på att SPDC skall lämna ifrån sig makten och att utgången av det senaste valet skall respekteras fullt ut, liksom att förfarandena inom nationalkonventet skall modifieras och en tidsram för detta fastställas. |
7. |
Europaparlamentet insisterar på att EU:s gemensamma politik för Myanmar omedelbart skall skärpas och att den, förutom de åtgärder som rådet föreslagit, även skall innefatta förbud mot import av varor och tjänster från företag som ägs av militären, militärpersonal och personer som har samröre med dessa samt import av strategiskt viktiga varor från ekonomiska sektorer som omfattas av monopol, såsom ädelstenar och timmer. Parlamentet uppmanar dessutom resebyråer och oberoende researrangörer att sluta marknadsföra och sälja resor till Myanmar. |
8. |
Europaparlamentet anser att ett EU-sändebud bör utses som skall verka för frigivningen av Aung San Suu Kyi och för NLD:s frihet. |
9. |
Europaparlamentet uppmanar FN att införa riktade sanktioner mot Myanmar. Parlamentet uppmanar vidare FN:s säkerhetsråd att behandla situationen i Myanmar så snart som möjligt. Dessutom kräver parlamentet att FN:s sändebud Razali skall få obegränsade möjligheter att träffa Aung San Suu Kyi. |
10. |
Europaparlamentet kräver att de rekommendationer som FN:s särskilde rapportör lämnade i sin rapport från januari 2004 skall genomföras. |
11. |
Europaparlamentet uppmanar ASEAN-staterna att tillsammans med EU utöva större påtryckningar mot SPDC för att Aung San Suu Kyi och andra fängslade NLD-medlemmar omedelbart skall friges samt att vidta verkningsfulla åtgärder för att påverka Myan mars regering att genomföra förändringar som förbättrar situationen i landet. |
12. |
Europaparlamentet uppdrar åt talmannen att översända denna resolution till rådet, kommissionen, regeringarna i ASEAN:s och ASEM:s medlemsstater, Aung San Suu Kyi, NLD, SPDC och FN:s generalsekreterare. |
(1) EGT C 53 E, 28.2.2002, s. 227.
(2) EUT C 272 E, 13.11.2003, s. 476.
(3) EUT C 127 E, 29.5.2003, s. 681.
(4) EUT C 61 E, 10.3.2004, s. 420.
(5) EUT C 68 E, 18.3.2004, s. 620.
(6) EUT C 76 E, 25.3.2004, s. 285.
(7) P5_TA(2004)0187.
P6_TA(2004)0016
Vojvodina: trakasserier av minoriteter
Europaparlamentets resolution om trakasserier av minoriteter i Vojvodina
Europaparlamentet utfärdar denna resolution,
— |
med beaktande av sina tidigare resolutioner om Serbien och Montenegro och Jugoslavien, |
— |
med beaktande av sina resolutioner om kommissionens årsrapporter om stabiliserings- och associeringsprocessen för sydöstra Europa av den 7 november 2002 (1) och av den 20 november 2003 (2), |
— |
med beaktande av artikel 115.5 i arbetsordningen, och av följande skäl: |
A. |
EU har gjort många insatser för att främja demokratisering och respekt för mänskliga rättigheter och minoriteters rättigheter i republiken Serbien och statsförbundet Serbien och Montenegro. |
B. |
De senaste månaderna har det förekommit upprepade trakasserier mot minoriteterna i Vojvodina, särskilt den ungerska minoriteten, |
C. |
Europaparlamentet är medvetet om att det finns aktuella bevis för upprepat våld mot serbiska medborgare med ungerskt etniskt ursprung, vilket har ägt rum i åtskilliga städer i provinsen Vojvodina, exempelvis skändning av gravstenar i många städer, allt fler förekomster av ungerskfientlig graffiti, bränning av den ungerska flaggan och fysiskt våld från polisen mot en borgmästare som representerar den ungerska minoriteten |
D. |
Även om dessa incidenter kan ses som lokala eller isolerade händelser finns det en risk att de kan trappas upp på olika sätt. |
E. |
De centrala och lokala myndigheterna i Serbien har under de senaste ett och ett halvt åren misslyckats med att garantera respekten för grundläggande mänskliga rättigheter, inklusive för etniska och nationella minoriteter samt med att ställa gärningsmännen inför rätta. |
F. |
Parlamentet är djupt oroat av det faktum att serbiska myndigheter för det mesta blundar för våldet, utan ofta betraktar det som vandalism samt vägrar att acceptera att det kan ha nationalistiska eller sekteristiska motiv. |
G. |
EU och dess medlemsstater har konsekvent uppmanat till respekt för grundläggande värden och minoriteters rättigheter i hela regionen. |
H. |
Myndigheterna i Belgrad har nyligen vidtagit åtgärder för att komma tillrätta med denna allvarliga situation. Europaparlamentet förväntar sig att de vidtar mer konkreta åtgärder. |
1. |
Europaparlamentet uttrycker sin djupa oro över de upprepade brotten mot de mänskliga rättigheterna i provinsen Vojvodina. |
2. |
Europaparlamentet uppmanar myndigheterna i republiken Serbien och statsförbundet Serbien och Montenegro att erkänna dessa våldsbrott som kriminella handlingar i enlighet med gällande lagstiftning, och insisterar på omedelbara och effektiva åtgärder så att liknande händelser inte passerar ostraffade och även förhindras i framtiden. |
3. |
Europaparlamentet påminner regeringarna i republiken Serbien och statsförbundet Serbien och Montenegro om att efterlevnaden av principerna om frihet, demokrati, respekt för mänskliga rättigheter och minoriteters rättigheter och grundläggande friheter samt rättsstatsprincipen är en av de grundläggande principerna för stabiliserings- och associeringsprocessen och en förutsättning för dessa regeringars fortsatta relationer med EU, inklusive reglerade relationer med alla angränsande länder. |
4. |
Europaparlamentet uppmanar den regionala församlingen i Vojvodina att snarast ta itu med dessa frågor och att utveckla ett politiskt klimat som kan vara ett stöd när det gäller att gripa sig an alla medborgares oro och förväntningar samt att garantera trygghet och rättssäkerhet i regionen. |
5. |
Europaparlamentet uppmanar sin delegation för förbindelserna med Albanien, Bosnien-Hercegovina samt Serbien och Montenegro (medräknat Kosovo) att till provinsen skicka en grupp som tar reda på fakta och som sedan rapporterar till utskottet för utrikesfrågor och dess underutskott för mänskliga rättigheter, i syfte att bestämma vilka åtgärder som bör vidtas framöver. |
6. |
Europaparlamentet uppmanar även rådet och kommissionen att noga följa utvecklingen i Vojvodina och att utnyttja EU:s politiska tyngd för att ta upp denna fråga med alla myndigheter i republiken Serbien och statsförbundet Serbien och Montenegro. |
7. |
Europaparlamentet uppdrar åt talmannen att översända denna resolution till regeringarna och parlamenten i republiken Serbien och statsförbundet Serbien och Montenegro, myndigheterna i provinsen Vojvodina, den särskilde samordnaren för stabilitetspakten för sydöstra Europa och OSSE. |
P6_TA(2004)0017
Maldiverna
Europaparlamentets resolution om den politiska situationen på Maldiverna
Europaparlamentet utfärdar denna resolution,
— |
med beaktande av EU-undersökningsgruppens resa till Maldiverna efter det att undantagstillståndet infördes, |
— |
med beaktande av FN:s konvention mot tortyr och annan grym, omänsklig eller förnedrande behandling eller bestraffning som Maldiverna undertecknade i maj tidigare i år, |
— |
med beaktande av artikel 115.5 i arbetsordningen, och av följande skäl: |
A. |
Myndigheterna på Maldiverna reagerade oförsvarligt starkt på vad som på det stora hela var en fridfull demonstration då de införde undantagstillstånd och arresterade ett stort antal människor (194 personer, däribland 10 parlamentsledamöter). |
B. |
President Gayoom använder arrestering för att kväva parlamentarisk demokrati. För närvarande håller han ledningen för Maldivernas demokratiska parti i fängelse, inklusive parlamentsledamot doktor Mohamed Munavvar (tidigare justitiekansler), parlamentsledamot Ali Faiz, parlamentsledamot Ilyas Hussein, parlamentsledamot Ahmed Shafeeq, parlamentsledamot Ahmed Adil, parlamentsledamot doktor Hussein Rasheed Hassan (medlem av den nationella människorättskommittén), Ibrahim Hussain Zaki (en allmänt erkänd diplomat och SAARC:s tidigare generalsekreterare), parlamentsledamot Ibrahim Ismail, parlamentsledamot Mohammed Naseem, parlamentsledamot Ahmed Athif och parlamentsledamot Gasim Ibrahim (tidigare ordförande för SAARC:s handels- och industrikammare och reformisternas kandidat till posten som talman för det maldiviska parlamentet). |
C. |
Följande offentliga personer har suttit fängslade, utan möjlighet att kontakta omvärlden, och har enligt uppgift också utsatts för tortyr: Husnoo Alsnood (advokat och medlem av den nationella människorättskommittén), Fathimeen Nisreen, Mohammed Niyaz, Ahmed Ibrahim Didi, Mohamed Zaki, Ibrahim Zaki, Maria Manike, Jennifer Latheef, Aminath Najeeb, Mohammed Naseem och Asad Whaeed. |
D. |
I kommissionens senaste landstrategidokument noterade man följande problem på Maldiverna: ”godtyckliga arresteringar”, ”arresteringar utan att de fängslade fick en möjlighet att kontakta omvärlden” och ”avsaknaden av ett oberoende domstolsväsen”; dessutom är de ”enskildas friheter begränsade”. |
E. |
Syftet med protesten var att kräva konstitutionella reformer. Dessutom ville man att politiska fångar skulle friges. |
F. |
Denna lilla önation i Indiska oceanen har under de senaste 26 åren styrts av en hårdhänt, totalitär regim. |
G. |
Det maldiviska valsystemet är synnerligen bristfälligt, eftersom det endast finns ett parti. Inte heller rättssystemet är oberoende. |
H. |
Reformprocessen på Maldiverna befinner sig i ett kritiskt stadium. |
I. |
President Gayoom har föreslagit en ändring av konstitutionen som skulle begränsa hans makt och tillåta politiska partier i landet. Oppositionen är mycket skeptisk till de föreslagna ändringarna. |
J. |
EU-delegationen som reste till öarna fick inte besöka fångar. |
K. |
Trots att Maldiverna undertecknade FN:s konvention om barnets rättigheter den 13 mars 1991, förekommer det fortfarande att minderåriga sitter i fängelse. |
L. |
Maldiverna visade på internationell nivå sin avsikt att avskaffa alla former av könsdiskriminering då landet undertecknade konventionen om avskaffande av all slags diskriminering av kvinnor (CEDAW) den 31 juli 1993. |
M. |
I denna hotfulla stämning har de maldiviska medborgarna inte yttrandefrihet eftersom presidenten kontrollerar medierna. |
N. |
Maldiverna upprätthåller speciella förbindelser med EU och tilldelas utvecklingsbistånd. |
O. |
Handeln med Maldiverna har ökat. Importen från Maldiverna till EU uppgick till 38 miljoner euro 2002. |
P. |
Kommissionen har anslagit en samarbetsbudget på 2 miljoner euro för Maldiverna. |
Q. |
Maldiverna hör till gruppen ”minst utvecklade länder” och är starkt beroende av omvärlden för att kunna utvecklas. |
R. |
EU-stöd ges inte till korrupta regimer som struntar i sina internationella åtaganden. I stället förutsätts att mottagarlandet har en god förvaltning och att det iakttar rättsstatsprincipen och mänskliga rättigheter samt att landet har en reformvilja. |
S. |
EU kommer att nära följa den framtida utvecklingen i enlighet med människorättsbestämmelserna i Cotonouavtalet och liknande avtal. |
T. |
Under åren som gått har president Gayoom lyckats bygga upp en blomstrande turistnäring. Han har också etablerat vad får kallas ett blomstrande familjeföretag och ett politiskt nätverk i hela landet. |
U. |
I fjol reste 106 451 italienare, 77 642 tyskar och 71 440 britter, för att inte nämna alla andra resenärer från de övriga medlemsstaterna, till Maldiverna, utan att vara medvetna om att de maldiviska myndigheterna inte respekterade grundläggande mänskliga rättigheter. Inte heller kände turisterna till att många fängslats utan rättegång. |
1. |
Europaparlamentet uppmanar president Gayoom att omedelbart upphäva undantagstillståndet på Maldiverna, att garantera landets medborgare grundläggande mänskliga rättigheter och att frige de prodemokratiska reformisterna som han lät arrestera den 14 augusti i år. |
2. |
Europaparlamentet uppmanar regeringen att fortsätta med en öppen och genomgripande reformprocess som är det bästa sättet att införa stabilitet i landet. |
3. |
Europaparlamentet hoppas att den utlovade demokratiprocessen kommer att äga rum och framför allt leda till politisk pluralism och frihet för medborgarna att välja sina egna ledare. |
4. |
Europaparlamentet kräver att det snarast bör ingås en överenskommelse om fängelseinspektioner med Internationella rödakorskommittén. |
5. |
Europaparlamentet uppmanar kommissionen och medlemsstaterna att omedelbart upphöra med allt icke-humanitärt bistånd till Maldiverna och att införa ett omedelbart inreseförbud för att hindra maldiviska regeringsmedlemmar och andra tjänstemän från att resa till EU:s medlemsstater. |
6. |
Europaparlamentet uppmanar EU och medlemsstaternas regeringar att undersöka i vilka utländska banker som maldiviska regeringsmedel placerats. |
7. |
Europaparlamentet uppmanar EU att noggrant informera samtliga turister som ämnar resa till landet om människorättssituationen i landet. |
8. |
Europaparlamentet uppmanar kommissionen att ta initiativet till ett officiellt, långsiktigt EU-upplysningsprogram där turister informeras om människorättssituationen i de länder som de väljer att åka till samt att de varnas för länder där människorättssituationen bryter mot internationellt överenskomna normer. |
9. |
Europaparlamentet uppmanar den maldiviska regeringen att tillåta en EU-delegation att träffa aktivisterna som demonstrerade för fred. |
10. |
Europaparlamentet uppdrar åt talmannen att översända denna resolution till kommissionen, rådet, FN:s generalsekreterare, Brittiska samväldet, Förenta staternas regering, Organisationen för världsturism och samtliga turistorgan, IATA- och ATOL-anknutna researrangörer och flygbolag, Indiens regering och SAARC-ländernas regeringar. |