10.7.2008 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
CE 175/1 |
PROTOKOLL
(2008/C 175 E/01)
SAMMANTRÄDETS GÅNG
ORDFÖRANDESKAP: Hans-Gert PÖTTERING
Talman
1. Återupptagande av sessionen
Sammanträdet öppnades kl. 17.00.
2. Uttalande av talmannen
Talmannen gjorde ett uttalande med anledning av de senaste terroristattentaten i London, Glasgow och Yemen. Han fördömde ännu en gång alla terroristhandlingar och uttryckte på parlamentets vägnar sin medkänsla med offrens familjer.
Parlamentet höll en tyst minut för att hedra terrorismens offer.
3. Justering av protokollet från föregående sammanträde
Protokollet från föregående sammanträde justerades.
*
* *
Marie Anne Isler Béguin hade meddelat att hon inte kunde närvara vid det pågående sammanträdet på grund av att hon leder valövervakningen i Sierra Leone.
4. Parlamentets sammansättning
Genom en skrivelse av den 4 juli 2007 hade de behöriga franska myndigheterna meddelat att förfarandena för valet av Marie-Line Reynaud, Pierre Moscovici och Jean-Claude Fruteau till Frankrikes nationalförsamling hade avslutats, och meddelat namnen på deras ersättare.
Talmannen konstaterade att deras platser hade varit vakanta från den 26 juni 2007. Han konstaterade att följande personer hade utsetts att ersätta dem från och med den 4 juli 2007: Roselyne Lefrançois i stället för Marie-Line Reynaud, Pierre Pribetich i stället för Pierre Moscovici, och Catherine Neris i stället för Jean- Claude Fruteau.
De behöriga italienska myndigheterna hade meddelat att Marta Vincenzi hade valts till ett uppdrag som var oförenligt med uppdraget som ledamot av Europaparlamentet enligt artikel 7.3 i akten om allmänna direkta val av företrädare till Europaparlamentet och hade underrättat talmannen om namnet på hennes ersättare.
I enlighet med artikel 4.1 och 4.4 i arbetsordningen konstaterade talmannen att platsen hade varit vakant från den 30 juni 2007 och konstaterade att Francesco Ferrari hade utsetts att ersätta Marta Vincenzi från och med den 5 juli 2007.
Francesco Ferrari hade meddelat att han skulle tillhöra ALDE-gruppen.
I enlighet med artikel 3.2 i arbetsordningen skulle Roselyne Lefrancois, Pierre Pribetich, Catherine Neris och Francesco Ferrari fram till dess att en prövning har gjorts av bevisen för att de utsetts eller beslut fattats beträffande en eventuell tvist tillträda sina uppdrag i parlamentet och i dess organ, varvid de skulle ha alla de rättigheter som följer av uppdragen, förutsatt att de undertecknat en skriftlig förklaring om att de inte innehar något uppdrag som är oförenligt med uppdraget som ledamot av Europaparlamentet.
5. Utskottens och delegationernas sammansättning
På begäran av ITS-gruppen godkände parlamentet följande utnämningar:
— |
utskottet ECON: Slavi Binev |
— |
utskottet IMCO: Desislav Chukolov |
— |
utskottet AFCO: Ashley Mote. |
6. Undertecknande av rättsakter som antagits genom medbeslutandeförfarandet
Talmannen meddelade att han tillsammans med rådets ordförande under onsdagen skulle underteckna följande rättsakter som antagits genom medbeslutandeförfarandet, i enlighet med artikel 68 i parlamentets arbetsordning:
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om eftermontering av speglar på tunga fordon registrerade i gemenskapen (3620/3/2007 - C6-0223/2007 - 2006/0183(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om utnyttjande av rösträtter av aktieägare i företag som har sitt säte i en medlemsstat och vars aktier är upptagna till handel på en reglerad marknad (3608/2/2007 - C6-0220/2007 - 2005/0265(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets förordning om gemenskapsstatistik över migration och internationellt skydd och om upphävande av rådets förordning (EEG) nr 311/76 om utarbetande av statistik beträffande utländska arbetstagare (3609/4/2007 - C6-0221/2007 - 2005/0156(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets förordning om inrättande av en mekanism för upprättande av snabba gränsinsatsenheter och om ändring av rådets förordning (EG) nr 2007/2004 vad beträffar den mekanismen och regleringen av gästande tjänstemäns uppgifter och befogenheter (3616/2/2007 - C6-0222/ 2007 - 2006/0140(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets förordning om inrättande av ett europeiskt småmålsförfarande (3604/5/ 2007 - C6-0219/2007 - 2005/0020(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets förordning om tillämplig lag för utomobligatoriska förpliktelser (Rom II) (3619/3/2007 - C6-0199/2007 - 2003/0168(COD)) |
7. Inkomna dokument
Talmannen hade mottagit följande dokument:
1) |
från rådet och kommissionen:
|
2) |
från parlamentets utskott:
|
3) |
från ledamöterna:
|
4) |
från förlikningskommittén:
|
5) |
från Europaparlamentets delegation till förlikningskommittén:
|
8. Muntliga frågor och skriftliga förklaringar (ingivande)
Talmannen hade mottagit följande dokument från ledamöterna:
1) |
muntliga frågor (artikel 108 i arbetsordningen):
|
2) |
skriftliga förklaringar införda i registret (artikel 116 i arbetsordningen):
|
9. Avtalstexter översända av rådet
Rådet hade översänt vidimerade kopior av följande dokument:
— |
Avtal mellan Europeiska gemenskapen och Republiken Kirgizistan om vissa luftfartsaspekter |
— |
Avtal om vetenskapligt och tekniskt samarbete mellan Europeiska gemenskapen och Europeiska atomenergigemenskapen, å ena sidan, och Schweiziska edsförbundet, å andra sidan. |
10. Skriftliga förklaringar (artikel 116 i arbetsordningen)
De skriftliga förklaringarna nr 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 och 38/2007, som inte erhållit nödvändigt antal underskrifter, hade bortfallit, i enlighet med bestämmelserna i artikel 116.5 i arbetsordningen.
11. Framställningar
Följande framställningar som tagits upp i registret under nedanstående datum hade, i enlighet med artikel 191.5 i arbetsordningen, hänvisats till behörigt utskott:
Den 22.6.2007
Uwe Herzog (nr 353/2007)
Giorgio Bortini (nr 354/2007)
Giorgio Bortini (nr 355/2007)
Otwin Schneider (nr 356/2007)
(Namnet konfidentiellt) (nr 357/2007)
(Namnet konfidentiellt) (nr 358/2007)
Rainer Müller (nr 359/2007)
Udo Anders (nr 360/2007)
Rudolf Hotz (nr 361/2007)
Manfred Böhm (nr 362/2007)
Doris Müller (nr 363/2007)
Peter Rabe (RAe Lueken, Voelzke & Kollegen) (nr 364/2007)
Heinz Blume (nr 365/2007)
Jack Morin (nr 366/2007)
Eugenia Iliescu (nr 367/2007)
Hartwig Wendhausen (nr 368/2007)
Michael Heilig (nr 369/2007)
Gisela och Wilfried Ruffing (nr 370/2007)
Günther Daumenlang (nr 371/2007)
Adam Bohdan (Pracownia na rzecz Wzystkich Istot Oddzial Podlaski) (nr 372/2007)
Isabelle Borg (nr 373/2007)
Barbara Bode (nr 374/2007)
Singam Narendrasingam (nr 375/2007)
Teresa McDonnell (nr 376/2007)
Joan Borg Cardona (nr 377/2007)
Lesley Gail Kreupl (nr 378/2007)
Alvin Slack (nr 379/2007)
(Namnet konfidentiellt) (nr 380/2007)
(Namnet konfidentiellt) (nr 381/2007)
Joseph Fsadni (nr 382/2007)
(Namnet konfidentiellt) (nr 383/2007)
Birgit Garthe (nr 384/2007)
Octavian Cocos (nr 385/2007)
(Namnet konfidentiellt) (nr 386/2007)
Ann Kelly (nr 387/2007)
Brent Gardner (nr 388/2007)
GJW och PJ Hall (nr 389/2007)
Patrick Heffernan (nr 390/2007)
Elaine Comet (nr 391/2007)
(Namnet konfidentiellt) (nr 392/2007)
Gordon McGinn (nr 393/2007)
Peter Welz (nr 394/2007)
Alan Handforth (nr 395/2007)
Miguel Ángel de la Cámara Egea (Asociación de Técnicos de Imagen para el Diagnóstico) (nr 396/2007)
(Namnet konfidentiellt) (nr 397/2007)
Ignacio López Gil (nr 398/2007)
Antonio Tortosa López (nr 399/2007)
Sergil Garriga Llovet (nr 400/2007)
Golden-Line SPRL (10 underskrifter) (nr 401/2007)
Dimitar-Dimtchev Sabev (nr 402/2007)
Jean-Marie Godot (nr 403/2007)
(Namnet konfidentiellt) (nr 404/2007)
Carla Cocco (nr 405/2007)
Claudio Falcone (nr 406/2007)
Carlo Renato Gaspare Casertano (nr 407/2007)
Fabiano Fortunato (nr 408/2007)
Gunars Resnais (Latvijas Politiski Represeto Apvieniba) (nr 409/2007)
(Namnet konfidentiellt) (nr 410/2007)
Kryzysztof Adamkiewicz (nr 411/2007)
Josef Jedruch (nr 412/2007)
I Peuzi Devlecea (nr 413/2007)
Lucian Vincentiu Ionescu (nr 414/2007)
Dron Emanuil Danut (nr 415/2007)
Den 26.6.2007
Isabel Pérez-Espinosa González-Lobón (nr 416/2007)
Peter Sälzer (nr 417/2007)
Helga Blümel (nr 418/2007)
Matthias Hoffmann (Hazet-Werk) (nr 419/2007)
Edgar Thomas (Thomas Spedition GmbH) (nr 420/2007)
Osman Türker (nr 421/2007)
Erich Schmitt (nr 422/2007)
Helmut och Sigrid Kursch (nr 423/2007)
Joachim Bader (Europäische Vereinigung von Erfinder-Verbänden und -Vereinen) (nr 424/2007)
Holger Pollmann (nr 425/2007)
Olaf Quasdorff (nr 426/2007)
Klaus Seitz (nr 427/2007)
Giorgio Bortini (nr 428/2007)
Alfred Hopp (nr 429/2007)
(Namnet konfidentiellt) (nr 430/2007)
Lisa Neukirchen (nr 431/2007)
Thomas Reimitz (nr 432/2007)
Wolfgang Depcik (nr 433/2007)
Kurt Sevecke (nr 434/2007)
Rafael Schiel (First Focus Foundation) (nr 435/2007)
Wolfgang Joußen (nr 436/2007)
Pater Don Demidoff (Liga pentru Renastere Morala) (nr 437/2007)
Paul Perterer (Europäische Vereinigung für Bürgerrechte) (nr 438/2007)
Bernhard Vetter (nr 439/2007)
Günter Fröhlich (nr 440/2007)
Richard Rivett (Regency Apartments) (nr 441/2007)
George Karlos (nr 442/2007)
Singam Narendrasingam (nr 443/2007)
Anna Doliwa-Klepacka (Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju) (nr 444/2007)
José Luis Canales Mediana (”Mesurbi” ciudadanos agrupados) (nr 445/2007)
Harry Schindler (Italy Star Association 1943-1945) (nr 446/2007)
Harvey (nr 447/2007)
Bernd Michael Uhl (nr 448/2007)
Joseph Grech (nr 449/2007)
Lucienne Pace (nr 450/2007)
Alan Gulliver (Valle Romano) (nr 451/2007)
(Namnet konfidentiellt) (nr 452/2007)
Stefcho Minchev (nr 453/2007)
Newton Enkel (nr 454/2007)
Julia Kalimeri (Apanemi (Women's Information and Support Centre)) (nr 455/2007)
Malgorzata Nesterowicz (nr 456/2007)
Santiago Jiménez Serrano (nr 457/2007)
Jose Fernández Fernández (Asociación de Vecinos de Candás) (nr 458/2007)
Jesús Luis Morillo Fernández (nr 459/2007)
Pedro Torres Tortosa (nr 460/2007)
Laura Bendala Tufanisco (nr 461/2007)
Cándido Martínez Rodríguez (Colectivo Ecoloxista ”Luita Verde”) (nr 462/2007)
(Namnet konfidentiellt) (nr 463/2007)
Gérard Robillard (nr 464/2007)
Claudio Beltrame (nr 465/2007)
Daniela Monaco (Comune di Lampedusa e Linosa) (nr 466/2007)
Jan Riegman (nr 467/2007)
Jan Terkel Nielsen (nr 468/2007)
(Namnet konfidentiellt) (nr 469/2007)
Ryszard Garbowski (nr 470/2007)
Krzysztof Kukula (nr 471/2007)
Maria Helinska (nr 472/2007)
Carlos Manuel Rodrigues Pinto de Sá (Associação de municipios para o ambiente) (nr 473/2007)
Den 4.7.2007
Jörg Leichtfried och Reinhard Rack (MEP) (55 underskrifter) (nr 474/2007)
Ronald Birchall (nr 475/2007)
Michael Izatt (nr 476/2007)
Catherina Groneveld (nr 477/2007)
(Namnet konfidentiellt) (nr 478/2007)
Igor Lukashanets (48 underskrifter) (nr 479/2007)
Oisin Jones-Dillon (nr 480/2007)
William Mclorn (nr 481/2007)
(Namnet konfidentiellt) (nr 482/2007)
Roberto Giurastante (Club Autonomo di Trieste dei Soci di Friends of the Earth-Amici della Terra) (nr 483/ 2007)
Jiřina Novotná (Společnost pro Pomoc při Huntingtonově Chorobě) (2918 underskrifter) (nr 484/2007)
Hans-Günter Rogall (nr 485/2007)
Jürgen Gerlach (6 underskrifter) (nr 486/2007)
Association Luxembourgeoise pour la Protection des Animaux (ALPA) (30 underskrifter) (nr 487/2007)
Helene Pletzer (nr 488/2007)
Martin Züchner (nr 489/2007)
Achim Fritz Achmed Kolar Saal (nr 490/2007)
Karin Zajewski (nr 491/2007)
Christa Schulze (nr 492/2007)
Giorgio Bortini (nr 493/2007)
Giannis Aivaliotis (nr 494/2007)
Αnna Bousna (nr 495/2007)
Theodoros Papoulakos (nr 496/2007)
Pavlos Kirkos (nr 497/2007)
Pavlos Kirkos (nr 498/2007)
Nikolova Gelka Koleva (nr 499/2007)
Alexiou Chrisostomos (GERMAS Import-Export) (nr 500/2007)
Galousi Triantafillou (nr 501/2007)
Ioulia Rhessal Kasadsidou (nr 502/2007)
Emmanouil Vasilakakis (nr 503/2007)
Vassilis Stavrou (nr 504/2007)
Panagiota Evaggelopoulou (nr 505/2007)
Ιoannis Baklatsis (Enosi Periferiakon Kanalion Ellados) (2 underskrifter) (nr 506/2007)
Petko Kovatchev (CEIE/CEE Bankwatch Network) (4 underskrifter) (nr 507/2007)
Simon Lander (National Association of Mother Tongue Language Teachers in Italian Universities) (nr 508/ 2007)
Cheryl Wolley (nr 509/2007)
Luis de la Rasilla Sánchez-Arjona (Proyecto INTER/SUR para la Ecociudadanía 1996-2016) (nr 510/2007)
Quintín Gómez Huerta (Plataforma ”Orihuela Sin Muralles” CV-91) (7414 underskrifter) (nr 511/2007)
Eugenio Bermejo García (nr 512/2007)
José-Domingo López Manchón (Grup Ecologista Maigmó (GREMA)-Ecologistes en Acció) (nr 513/2007)
Víctor M. Olmos (Plataforma de Desarrollo Eólico Sostenible) (2 underskrifter) (nr 514/2007)
Odorinda Tena Llorens (4 underskrifter) (nr 515/2007)
Liliane Rocher (Asociación de Vecinos Partida Pitchell (Sector 14)) (nr 516/2007)
de Anatoli Galitski (4 signature) (nr 517/2007)
Jean-François Legueulle (Fondation 30 Millions d'Amis) (7 underskrifter) (nr 518/2007)
Benedicto Vadillo Ortíz (nr 519/2007)
Philippe Carrier (Association Bien Vivre à Bioule) (nr 520/2007)
Paolo Melissano (nr 521/2007)
Halina Messerschmidt (Koło Ligi Ochrony Przyrody ”Zuraw”) (nr 522/2007)
Jacob Jensen Pruehs (nr 523/2007)
Ralf Schmelich (nr 524/2007)
Ariel Machiel Rijkenberg (nr 525/2007)
Edgar Guhde (Politischer Arbeitskreis für Tierrechte in Europa PAKT) (nr 526/2007)
Helmut Nehrenheim (nr 527/2007)
Erik Siegfried (nr 528/2007)
Jörg Riesemann (nr 529/2007)
Jörg Cloesters (nr 530/2007)
Wolfgang Kupffender (nr 531/2007)
Nicole Andres (nr 532/2007)
Pace (5 underskrifter) (nr 533/2007)
John Oakley (Asociación de Vecinos - Pueblo de Aigües) (nr 534/2007)
Lennart Hellstrand (nr 535/2007)
Ioannis Markides (nr 536/2007)
Gero Debusmann (nr 537/2007)
Gillian Wilson (nr 538/2007)
Barry Curtin (Watergrasshill Community Association) (nr 539/2007)
Graham och Janice Fisher (nr 540/2007)
Fernando Ripoll Vidal (Arenal Parcent S.L.) (nr 541/2007)
Agustín Sanmartín y González (nr 542/2007)
Francisco Amorós Samper (Asociación Nueva Cultura del Territorio) (nr 543/2007)
Brigitte Votron (Asociación de Vecinos Defensores del Poblado El Borseral) (2 underskrifter) (nr 544/2007)
Josefa Pavia Ferrando (nr 545/2007)
Vicent Beltrán Serrulla (Asociación de Vecinos y Afectados Mestrets-Borriolenc) (nr 546/2007)
Eloy Gregorio Cuellar Martín (Foro por Orcasitas) (nr 547/2007)
Joseline Martin (Locataires du Parloniam) (324 underskrifter) (nr 548/2007)
Jean-François Delage (Triasem Sarl) (nr 549/2007)
Celestina Pollastri (nr 550/2007)
Marja Tuk-Koek (nr 551/2007)
Robbert Maris (nr 552/2007)
Krystyna Kowalska (nr 553/2007)
Malgorzata Waclawik (nr 554/2007)
Mats Söderlund (nr 555/2007)
Manuel Rosa dos Santos (nr 556/2007)
Monika och Ulrich Eichenberger (nr 557/2007)
Rosemary och Bob Johnson (nr 558/2007)
Salvador Ruíz Cruanes (nr 559/2007)
Juan Manuel Prego Paz (Videoclub Fontiñas) (2 underskrifter) (nr 560/2007)
Den 6.7.2007
František Venzara (nr 561/2007)
George Angelopoulos (Radio Taxi Patras) (nr 562/2007)
Nikitas Giannakakis (nr 563/2007)
(Namnet konfidentiellt) (nr 564/2007)
José Enrique Carmona Llamas (nr 565/2007)
Antonio Mora Vergés (nr 566/2007)
Maria Begoña Valcarel Abellán (IZATE) (nr 567/2007)
Antonio Muñóz Secilla (Ecologistas en Acción de Andalucía) (nr 568/2007)
Antonio Tortosa López (nr 569/2007)
Jesus Luis Morillo Fernández (nr 570/2007)
(Namnet konfidentiellt) (nr 571/2007)
Antonio Díaz (Asociación de Perjudicados CV-95 Orihuela-Costa) (nr 572/2007)
Honorio Fernández Llamas (Asociación Europea de Consumidores y Usuarios en general y especialmente de Urbanismo) (nr 573/2007)
Ignacio Montés Reig (nr 574/2007)
Jaime Del Val (Asociación Salvemos Mojacar y el Levante Almeriense) (nr 575/2007)
Ahmed Mokhtar (nr 576/2007)
Olivier Baux (nr 577/2007)
Matthieu Wemaere (SCP Huglo-Lepage, Associés Conseil) (nr 578/2007)
Chryssikos Demetrius (nr 579/2007)
Jean-Paul och Nicole Bardy (2 underskrifter) (nr 580/2007)
Yves Gérard (4 underskrifter) (nr 581/2007)
Frédéric Jacquemart (G.I.E.T.) (21517 underskrifter) (nr 582/2007)
Henri Nikuna Kelani (nr 583/2007)
Nucu Istrate Moldovan (253 underskrifter) (nr 584/2007)
Brahim Katoui (nr 585/2007)
Stefano Pino (nr 586/2007)
Marina Salvadore (Voce di me Garide) (nr 587/2007)
Vincenzo Russo (Genitori Scuola Media Redi Granacci) (nr 588/2007)
Mario Zaccaria (3 underskrifter) (nr 589/2007)
Andrea Bucci (nr 590/2007)
Slavnicu Lacramioara (nr 591/2007)
Pimen Inalt Prea Sfintitul (nr 592/2007)
Maria Hapenciuc (nr 593/2007)
Sefan Iulian Blebea (nr 594/2007)
Iosif Giurgiu och Maria Ardean (2 underskrifter) (nr 595/2007)
Cristiana Muscardini (913 underskrifter) (nr 596/2007)
”Contract Agents in European Commission Delegations around the World” (nr 597/2007)
Cathal McCarthy (Weston Garden Residents Association) (nr 598/2007).
12. Sammanträdeskalendern för 2008
Talmanskonferensen meddelade sitt förslag till sammanträdeskalender för 2008.
Förslaget såg ut enligt följande:
14-17 januari
23 januari (1)
30-31 januari
18-21 februari
27 februari (1)
10-13 mars
26 mars (1)
2-3 april
14-17 april
23 april (1)
7-8 maj
19-22 maj
28 maj (1)
4-5 juni
16-19 juni
25 juni (1)
7-10 juli
1-4 september
10 september (1)
22-25 september
8-9 oktober
20-23 oktober
5 november (1)
17-20 november
3-4 december
15-18 december.
Förslag till ändringar av detta förslag kan lämnas in av en politisk grupp eller 40 ledamöter.
Tidsfristen för inlämning av ändringsförslag har på begäran av PSE-gruppen skjutits fram till kl. 10.00 tisdagen den 10 juli 2007(se även Martin Schulz inlägg i slutet av punkt 13). Omröstningen äger rum kl.12.00 onsdagen den 11 juli 2007.
13. Arbetsplan
Nästa punkt på föredragningslistan var fastställandet av arbetsplanen.
Det slutgiltiga förslaget till föredragningslista för sammanträdena i juli 2007 (PE 391.081/PDOJ) hade delats ut. Följande ändringar hade föreslagits i enlighet med artikel 132 i arbetsordningen:
Sammanträdena den 9.7.2007-12.7.2007
måndagen och tisdagen
— |
inga ändringar |
onsdagen
— |
begäran från grupperna PSE, ALDE och GUE/NGL om återförvisning till utskottet av betänkande Markov om samlande åtgärder för säkrare vägar (A6-0221/2007) (punkt 17 i det slutliga förslaget till föredragningslista) i enlighet med artikel 168 i arbetsordningen |
Talare: Brian Simpson för PSE-gruppen, som motiverade begäran.
Parlamentet godkände denna begäran.
torsdagen
— |
inga ändringar |
Talare: Martin Schulz, som begärde att tidsfristen för inlämning av ändringsförslag till sammanträdeskalendern för 2008 skulle förlängas till kl. 18.00 tisdagen den 10 juli 2007. Talmannen konstaterade att ingen motsatte sig detta.
*
* *
Arbetsplanen var därmed fastställd.
14. Anföranden på en minut om frågor av politisk vikt
Följande ledamöter höll, i enlighet med artikel 144 i arbetsordningen, ett anförande på en minut för att uppmärksamma parlamentet på frågor av politisk vikt:
Ovidiu Victor Ganţ, Árpád Duka-Zólyomi, Lasse Lehtinen, Alexandru-Ioan Morţun, Andrzej Tomasz Zapałowski, Milan Horáček, Willy Meyer Pleite, Thomas Wise, Desislav Chukolov, Sergej Kozlík, Georgios Papastamkos, Maria Matsouka, Diana Wallis, Marie Panayotopoulos-Cassiotou, Silvia-Adriana Ţicău, Marco Cappato, Ryszard Czarnecki, Monica Maria Iacob-Ridzi, Magda Kósáné Kovács, Pedro Guerreiro, Czesław Adam Siekierski, Marc Tarabella, Cristian Silviu Buşoi, Péter Olajos, Proinsias De Rossa, Richard James Ashworth, Brian Simpson, Marios Matsakis, Bogusław Rogalski, Ioannis Gklavakis, Jörg Leichtfried, Geoffrey Van Orden och Tunne Kelam.
ORDFÖRANDESKAP: Marek SIWIEC
Vice talman
15. Enhetligt förfarande för godkännande av livsmedelstillsatser, livsmedelsenzymer och livsmedelsaromer ***I - Livsmedelstillsatser ***I - Livsmedelsenzymer ***I - Aromer och livsmedelsingredienser med aromgivande egenskaper ***I (debatt)
Betänkande om förslaget till Europaparlamentets och rådets förordning om fastställande av ett enhetligt förfarande för godkännande av livsmedelstillsatser, livsmedelsenzymer och livsmedelsaromer [KOM(2006) 0423 - C6-0258/2006 - 2006/0143(COD)] - Utskottet för miljö, folkhälsa och livsmedelssäkerhet
Föredragande: Åsa Westlund (A6-0153/2007)
Betänkande om förslaget till Europaparlamentets och rådets förordning om livsmedelstillsatser [KOM(2006) 0428 - C6-0260/2006 - 2006/0145(COD)] - Utskottet för miljö, folkhälsa och livsmedelssäkerhet
Föredragande: Åsa Westlund (A6-0154/2007)
Betänkande om förslaget till Europaparlamentets och rådets förordning om livsmedelsenzymer och om ändring av rådets direktiv 83/417/EEG, rådets förordning (EG) nr 1493/1999, direktiv 2000/13/EG samt rådets direktiv 2001/112/EG [KOM(2006)0425 - C6-0257/2006 - 2006/0144(COD)] - Utskottet för miljö, folkhälsa och livsmedelssäkerhet
Föredragande: Avril Doyle (A6-0177/2007)
Betänkande om förslaget till Europaparlamentets och rådets förordning om aromer och vissa livsmedelsingredienser med aromgivande egenskaper för användning i och på livsmedel och om ändring av rådets förordning (EEG) nr 1576/89, rådets förordning (EEG) nr 1601/91, förordning (EG) nr 2232/96 samt direktiv 2000/13/EG [KOM(2006)0427 - C6-0259/2006 - 2006/0147(COD)] - Utskottet för miljö, folkhälsa och livsmedelssäkerhet
Föredragande: Mojca Drčar Murko (A6-0185/2007)
Talare: Markos Kyprianou (ledamot av kommissionen).
Åsa Westlund redogjorde för sina betänkanden.
Avril Doyle redogjorde för sitt betänkande.
Mojca Drčar Murko redogjorde för sitt betänkande.
Talare: Manuel Medina Ortega (föredragande av yttrande från utskottet JURI), Horst Schnellhardt för PPE-DEgruppen, Karin Scheele för PSE-gruppen, Marios Matsakis för ALDE-gruppen, Andrzej Tomasz Zapałowski för UEN-gruppen, Carl Schlyter för Verts/ALE-gruppen, Pilar Ayuso, Edite Estrela, Alexandru-Ioan Morţun, Wiesław Stefan Kuc, Kathalijne Maria Buitenweg, Françoise Grossetête, Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk och Markos Kyprianou.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 8.32 i protokollet av den 10.7.2007, punkt 8.33 i protokollet av den 10.7.2007, punkt 8.34 i protokollet av den 10.7.2007 och punkt 8.35 i protokollet av den 10.7.2007.
16. Gemenskapsprogram för åtgärder på hälsoområdet (2007-2013) ***II - Åtgärder för att bekämpa hjärt-kärlsjukdomar (debatt)
Andrabehandlingsrekommendation om rådets gemensamma ståndpunkt inför antagandet av Europaparlamentets och rådets beslut om inrättande av ett andra gemenskapsprogram för åtgärder på hälsoområdet (2007-2013) [16369/2/2006 - C6-0100/2007 - 2005/0042(COD)] - Utskottet för miljö, folkhälsa och livsmedelssäkerhet
Föredragande: Antonios Trakatellis (A6-0184/2007)
Muntlig fråga (O-0033/2007) från Miroslav Ouzký, för utskottet ENVI, till kommissionen: Åtgärder för att bekämpa hjärt-kärlsjukdomar (B6-0134/2007)
Antonios Trakatellis redogjorde för andrabehandlingsrekommendationen.
Miroslav Ouzký utvecklade den muntliga frågan.
Talare: Markos Kyprianou (ledamot av kommissionen).
Talare: John Bowis för PPE-DE-gruppen, Linda McAvan för PSE-gruppen, Marios Matsakis för ALDE-gruppen, Adamos Adamou för GUE/NGL-gruppen, Urszula Krupa för IND/DEM-gruppen, Irena Belohorská, grupplös, Thomas Ulmer, Glenis Willmott, Jiří Maštálka, Kathy Sinnott, Christofer Fjellner, Dorette Corbey, Miroslav Mikolášik, Justas Vincas Paleckis, Zuzana Roithová och Markos Kyprianou.
Resolutionsförslag som lagts fram som avslutning på debatten (artikel 108.5 i arbetsordningen):
— |
Miroslav Ouzký, Georgs Andrejevs och John Bowis, för utskottet ENVI, om åtgärder för att bekämpa hjärt-kärlsjukdomar om åtgärder mot hjärt- och kärlsjukdomar (B6-0277/2007). |
ORDFÖRANDESKAP: Adam BIELAN
Vice talman
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 8.30 i protokollet av den 10.7.2007.
17. Hantering av riskerna med MON 863 (debatt)
Uttalande av kommissionen: Hantering av riskerna med MON 863
Markos Kyprianou (ledamot av kommissionen) gjorde ett uttalande.
Talare: Renate Sommer för PPE-DE-gruppen, Karin Scheele för PSE-gruppen, Janusz Wojciechowski för UENgruppen, Hiltrud Breyer för Verts/ALE-gruppen, Kathy Sinnott för IND/DEM-gruppen, och Markos Kyprianou.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
18. Avtal med Amerikas förenta stater om passageraruppgifter (debatt)
Uttalande av kommissionen om avtalet med Amerikas förenta stater om PNR-nummer
Franco Frattini (kommissionens vice ordförande) gjorde ett uttalande.
Talare: Carlos Coelho för PPE-DE-gruppen, Stavros Lambrinidis för PSE-gruppen, Sophia in 't Veld för ALDEgruppen, Kathalijne Maria Buitenweg för Verts/ALE-gruppen, Jeanine Hennis-Plasschaert, Sarah Ludford, Franco Frattini och Kathalijne Maria Buitenweg.
Då de resolutionsförslag som lagts fram ännu inte fanns tillgängliga, skulle de tillkännages vid en senare tidpunkt.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 6.7 i protokollet av den 12.7.2007.
19. Den inre el- och gasmarknaden (debatt)
Betänkande om utsikterna för den inre el- och gasmarknaden [2007/2089(INI)] - Utskottet för industrifrågor, forskning och energi
Föredragande: Alejo Vidal-Quadras (A6-0249/2007)
Alejo Vidal-Quadras redogjorde för sitt betänkande.
ORDFÖRANDESKAP: Rodi KRATSA-TSAGAROPOULOU
Vice talman
Talare: Andris Piebalgs (ledamot av kommissionen).
Talare: Sophia in 't Veld (föredragande av yttrande från utskottet ECON), Brigitte Douay (föredragande av yttrande från utskottet REGI), Herbert Reul för PPE-DE-gruppen, Edit Herczog för PSE-gruppen, Anne Laperrouze för ALDE-gruppen, Eugenijus Maldeikis för UEN-gruppen, Claude Turmes för Verts/ALE-gruppen, Esko Seppänen för GUE/NGL-gruppen, Jana Bobošíková, grupplös, Gunnar Hökmark, Reino Paasilinna, Konrad Szymański, Ján Hudacký, Hannes Swoboda, Silvia Ciornei, András Gyürk, Eluned Morgan, Jorgo Chatzimarkakis, Romana Jordan Cizelj, Joan Calabuig Rull, Šarūnas Birutis, Jerzy Buzek, Teresa Riera Madurell, Jan Březina, Dorette Corbey, Alexander Stubb, Eija-Riitta Korhola och Monica Maria Iacob-Ridzi.
ORDFÖRANDESKAP: Gérard ONESTA
Vice talman
Talare: Paul Rübig och Andris Piebalgs.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 8.38 i protokollet av den 10.7.2007.
20. Mätinstrument som innehåller kvicksilver ***II (debatt)
Andrabehandlingsrekommendation om rådets gemensamma ståndpunkt inför antagandet av Europaparlamentets och rådets direktiv om ändring av rådets direktiv 76/769/EEG när det gäller begränsning av utsläppandet på marknaden av vissa mätinstrument som innehåller kvicksilver [05665/1/2007 - C6-0114/2007 - 2006/0018(COD)] - Utskottet för miljö, folkhälsa och livsmedelssäkerhet
Föredragande: María Sornosa Martínez (A6-0218/2007)
María Sornosa Martínez redogjorde för andrabehandlingsrekommendationen.
Talare: Günter Verheugen (kommissionens vice ordförande).
Talare: Martin Callanan för PPE-DE-gruppen, Dorette Corbey för PSE-gruppen, Marios Matsakis för ALDEgruppen, Leopold Józef Rutowicz för UEN-gruppen, Carl Schlyter för Verts/ALE-gruppen, Urszula Krupa för IND/DEM-gruppen, Thomas Ulmer, Åsa Westlund, Holger Krahmer, Miroslav Mikolášik, Linda McAvan, Günter Verheugen och Carl Schlyter.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 8.31 i protokollet av den 10.7.2007.
21. Registrering, klassificering och skydd av viktig europeisk infrastruktur * (debatt)
Betänkande om förslaget till rådets direktiv om kartläggning och klassificering av europeisk kritisk infrastruktur och bedömning av behoven att stärka skyddet av denna [KOM(2006)0787 - C6-0053/2007 - 2006/0276(CNS)] - Utskottet för medborgerliga fri- och rättigheter samt rättsliga och inrikes frågor
Föredragande: Jeanine Hennis-Plasschaert (A6-0270/2007)
Talare: Franco Frattini (kommissionens vice ordförande).
Jeanine Hennis-Plasschaert redogjorde för sitt betänkande.
Talare: Harald Ettl (föredragande av yttrande från utskottet ECON), Renate Sommer (föredragande av yttrande från utskottet TRAN), Herbert Reul för PPE-DE-gruppen, Inés Ayala Sender för PSE-gruppen, Margarita Starkevičiūtė för ALDE-gruppen, Eva Lichtenberger för Verts/ALE-gruppen, Erik Meijer för GUE/NGL-gruppen, Christian Ehler, Inger Segelström, Marianne Mikko och Franco Frattini.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 8.37 i protokollet av den 10.7.2007.
22. Tillämplig lag för utomobligatoriska förpliktelser (Rom II) ***III (debatt)
Betänkande om förlikningskommitténs gemensamma utkast till Europaparlamentets och rådets förordning om tillämplig lag för utomobligatoriska förpliktelser (Rom II) [PE-CONS 3619/2007 - C6-0142/2007 - 2003/0168(COD)] - Europaparlamentets delegation till förlikningskommittén
Föredragande: Diana Wallis A6-0257/2007
Diana Wallis redogjorde för sitt betänkande.
Talare: Franco Frattini (kommissionens vice ordförande).
Talare: Rainer Wieland för PPE-DE-gruppen, Manuel Medina Ortega för PSE-gruppen, och Andrzej Jan Szejna.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 8.29 i protokollet av den 10.7.2007.
23. Föredragningslista för nästa sammanträde
Föredragningslistan för nästa sammanträde fastställdes (”Föredragningslista” PE 391.081/OJMA).
24. Avslutande av sammanträdet
Sammanträdet avslutades kl. 23.45.
Harald Rømer
Generalsekreterare
Luigi Cocilovo
Vice talman
(1) Dessa datum är reserverade för sammanträden om aktuella frågor i enlighet med talmanskonferensens beslut av den 28 september 2006.
NÄRVAROLISTA
Följande skrev under:
Adamou, Agnoletto, Aita, Albertini, Allister, Anastase, Andersson, Andrejevs, Andria, Angelilli, Antoniozzi, Arif, Arnaoutakis, Athanasiu, Atkins, Attard-Montalto, Attwooll, Aubert, Audy, Auken, Ayala Sender, Aylward, Ayuso, Baco, Baeva, Bărbuleţiu, Barsi-Pataky, Batten, Battilocchio, Batzeli, Bauer, Beaupuy, Beazley, Becsey, Beer, Belder, Belohorská, Bennahmias, Beňová, Berend, Berès, van den Berg, Berlato, Berlinguer, Bielan, Binev, Birutis, Blokland, Bobošíková, Böge, Bösch, Bonde, Bono, Booth, Borrell Fontelles, Bossi, Bourlanges, Bourzai, Bowis, Bowles, Bozkurt, Bradbourn, Braghetto, Brejc, Brepoels, Breyer, Březina, Brie, Brok, Budreikaitė, Buitenweg, Bulfon, Bullmann, van den Burg, Burke, Buruiană-Aprodu, Bushill-Matthews, Busk, Buşoi, Busuttil, Buzek, Cabrnoch, Calabuig Rull, Callanan, Camre, Capoulas Santos, Cappato, Carlotti, Carnero González, Casa, Casaca, Cashman, Casini, Caspary, Castex, del Castillo Vera, Cederschiöld, Cercas, Chatzimarkakis, Chichester, Chiesa, Chmielewski, Christensen, Chruszcz, Chukolov, Ciornei, Claeys, Cocilovo, Coelho, Cohn-Bendit, Corbett, Corbey, Cornillet, Correia, Coşea, Cottigny, Coûteaux, Cramer, Corina Creţu, Gabriela Creţu, Marek Aleksander Czarnecki, Ryszard Czarnecki, Daul, Davies, De Blasio, de Brún, Degutis, De Keyser, Demetriou, Deprez, De Rossa, De Sarnez, Descamps, Désir, Deß, Deva, De Veyrac, De Vits, Díaz de Mera García Consuegra, Dičkutė, Didžiokas, Dillen, Dimitrakopoulos, Dîncu, Dobolyi, Dombrovskis, Doorn, Douay, Dover, Doyle, Drčar Murko, Duchoň, Duff, Duka-Zólyomi, Dumitrescu, Ebner, Ehler, El Khadraoui, Elles, Esteves, Estrela, Ettl, Jill Evans, Jonathan Evans, Robert Evans, Färm, Fajmon, Falbr, Farage, Fava, Fazakas, Ferber, Fernandes, Fernández Martín, Ferrari, Anne Ferreira, Elisa Ferreira, Figueiredo, Fjellner, Flasarová, Flautre, Florenz, Foglietta, Foltyn-Kubicka, Fontaine, Ford, Fourtou, Fraga Estévez, Frassoni, Friedrich, Gahler, Gál, Gaľa, Ganţ, García-Margallo y Marfil, García Pérez, Gargani, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gawronski, Gebhardt, Gentvilas, Gewalt, Gierek, Giertych, Gill, Gklavakis, Glante, Glattfelder, Gobbo, Goebbels, Goepel, Golik, Gollnisch, Gottardi, Goudin, Grabowska, Grabowski, Graça Moura, Graefe zu Baringdorf, Gräßle, Grech, Griesbeck, Gröner, de Groen-Kouwenhoven, Groote, Grosch, Grossetête, Gruber, Guardans Cambó, Guellec, Guerreiro, Guidoni, Gurmai, Guy-Quint, Gyürk, Hänsch, Hammerstein, Hamon, Handzlik, Harbour, Harkin, Hassi, Haug, Hazan, Heaton-Harris, Hedh, Hellvig, Helmer, Henin, Hennicot-Schoepges, Hennis-Plasschaert, Herczog, Herranz García, Herrero-Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Honeyball, Horáček, Hudacký, Hudghton, Hughes, Hutchinson, Hybášková, Hyusmenova, Iacob-Ridzi, Ibrisagic, in 't Veld, Iotova, Irujo Amezaga, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jackson, Jäätteenmäki, Janowski, Jeggle, Jensen, Jöns, Jonckheer, Jordan Cizelj, Kallenbach, Kamall, Kamiński, Karas, Karim, Kasoulides, Kaufmann, Kauppi, Kazak, Tunne Kelam, Kelemen, Kindermann, Kinnock, Kirilov, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Klinz, Knapman, Koch, Kohlíček, Konrad, Kónya-Hamar, Korhola, Kósáné Kovács, Koterec, Kozlík, Krahmer, Krasts, Kratsa-Tsagaropoulou, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kristovskis, Krupa, Kuc, Kudrycka, Kuhne, Kušķis, Kusstatscher, Kuźmiuk, Lagendijk, Laignel, Lamassoure, Lambrinidis, Landsbergis, De Lange, Langen, Laperrouze, La Russa, Lavarra, Lax, Lechner, Le Foll, Lefrançois, Lehideux, Lehne, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Jean-Marie Le Pen, Le Rachinel, Lévai, Libicki, Lichtenberger, Lienemann, Liese, Lipietz, López-Istúriz White, Louis, Ludford, Lulling, Lynne, Lyubcheva, Maaten, McAvan, McCarthy, McDonald, McGuinness, McMillan-Scott, Madeira, Maldeikis, Manders, Maňka, Thomas Mann, Marinescu, Markov, Marques, Hans-Peter Martin, Martínez Martínez, Masiel, Maštálka, Mathieu, Mato Adrover, Matsakis, Matsis, Matsouka, Mavrommatis, Mayer, Medina Ortega, Meijer, Méndez de Vigo, Meyer Pleite, Miguélez Ramos, Mihăescu, Mihalache, Mikko, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Mladenov, Mölzer, Moisuc, Montoro Romero, Morgan, Morgantini, Morillon, Morin, Morţun, Mote, Mulder, Musacchio, Muscardini, Muscat, Myller, Napoletano, Nassauer, Nattrass, Navarro, Newton Dunn, Nicholson, Niebler, van Nistelrooij, Obiols i Germà, Occhetto, Olajos, Olbrycht, Ó Neachtain, Onesta, Onyszkiewicz, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Oviir, Paasilinna, Pack, Pahor, Paleckis, Panayotopoulos-Cassiotou, Panayotov, Pannella, Papadimoulis, Paparizov, Papastamkos, Paşcu, Patriciello, Peillon, Pęk, Alojz Peterle, Petre, Pflüger, Piecyk, Pīks, Pinheiro, Pinior, Piotrowski, Pirker, Piskorski, Pistelli, Pittella, Pleguezuelos Aguilar, Pleštinská, Podgorean, Podkański, Pöttering, Pohjamo, Poignant, Popeangă, Posselt, Prets, Pribetich, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Rack, Radwan, Ransdorf, Rapkay, Remek, Resetarits, Reul, Ribeiro e Castro, Riera Madurell, Ries, Riis-Jørgensen, Rivera, Rizzo, Rogalski, Roithová, Romagnoli, Rosati, Roszkowski, Roth-Behrendt, Rothe, Rouček, Roure, Rübig, Rühle, Rutowicz, Ryan, Sacconi, Saïfi, Sakalas, Salafranca Sánchez-Neyra, Salinas García, Samaras, Samuelsen, Sánchez Presedo, dos Santos, Saryusz-Wolski, Savi, Sbarbati, Schaldemose, Schapira, Scheele, Schenardi, Schierhuber, Schlyter, Olle Schmidt, Frithjof Schmidt, Schmitt, Schnellhardt, Schöpflin, Jürgen Schröder, Schroedter, Schulz, Schwab, Seeber, Seeberg, Segelström, Seppänen, Şerbu, Severin, Siekierski, Silva Peneda, Simpson, Sinnott, Siwiec, Skinner, Škottová, Smith, Sommer, Søndergaard, Sonik, Sornosa Martínez, Speroni, Staes, Stănescu, Staniszewska, Starkevičiūtė, Šťastný, Stavreva, Sterckx, Stevenson, Stihler, Strejček, Strož, Stubb, Sturdy, Sudre, Surján, Svensson, Swoboda, Szabó, Szájer, Szejna, Szent-Iványi, Szymański, Tabajdi, Tajani, Takkula, Tannock, Tarabella, Tarand, Tatarella, Thomsen, Ţicău, Ţîrle, Titford, Titley, Toia, Toma, Tomczak, Toussas, Trakatellis, Trautmann, Triantaphyllides, Trüpel, Turmes, Tzampazi, Uca, Ulmer, Urutchev, Vaidere, Vakalis, Vălean, Vanhecke, Van Lancker, Van Orden, Varela Suanzes-Carpegna, Varvitsiotis, Vatanen, Vaugrenard, Veneto, Veraldi, Verges, Vergnaud, Vidal-Quadras, de Villiers, Virrankoski, Vlasák, Vlasto, Voggenhuber, Wagenknecht, Wallis, Walter, Watson, Henri Weber, Manfred Weber, Weisgerber, Westlund, Whittaker, Wieland, Wiersma, Willmott, Wise, von Wogau, Bernard Wojciechowski, Janusz Wojciechowski, Wortmann-Kool, Wurtz, Yáñez-Barnuevo García, Záborská, Zahradil, Zaleski, Zapałowski, Ždanoka, Železný, Zieleniec, Zīle, Zimmer, Zwiefka