6.7.2006 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
CE 157/1 |
PROTOKOLL
(2006/C 157 E/01)
SAMMANTRÄDETS GÅNG
ORDFÖRANDESKAP: Josep BORRELL FONTELLES
Talman
1. Återupptagande av sessionen
Sammanträdet öppnades kl. 17.05.
2. Rättelser till avgivna röster vid föregående sammanträden
Följande ledamöter hade meddelat rättelser till avgivna röster:
Sammanträdesdatum:9.6.2005
Betänkande Duarte Freitas - A6-0157/2005
— |
en enda omröstning ja: Jean-Louis Bourlanges |
Sammanträdesdatum:23.6.2005
Betänkande Giuseppe Gargani - A6-0189/2005
— |
ändringsförslag 1 nej: Poul Nyrup Rasmussen |
— |
artikel 27, punkt 2 ja: Poul Nyrup Rasmussen |
3. Justering av protokollet från föregående sammanträde
Protokollet från föregående sammanträde justerades.
4. Parentation
Talmannen hedrade på parlamentets vägnar minnet av Filip Adwent som den 26 juni 2005 omkom i en trafikolycka tillsammans med flera familjemedlemmar. Talmannen meddelade att han framfört parlamentets kondoleanser till den avlidnes hustru.
Parlamentet höll en tyst minut.
5. Uttalande av talmannen
Talmannen gjorde ett uttalande om kampen mot fattigdomen samt G8-ländernas möte i Edinburgh. Han meddelade att det, som ett led i parlamentets stöd till denna världsomfattande insats, skulle finnas en vit banderoll i plenisalen under hela den innevarande sammanträdesperioden, och han uppmanade ledamöterna att visa sin solidaritet genom att skriva sitt namn på denna banderoll.
6. Parlamentets sammansättning
Till följd av Filip Adwents bortgång fastställde parlamentet att denna plats var vakant med verkan från och med den 27 juni 2005 och underrättade berörd medlemsstat om detta.
De tyska myndigheterna tillkännagav den 30 juni 2005 att Armin Laschet utnämnts till minister i förbundsstaten Nordrhein-Westfalen.
I enlighet med artikel 7.1 i akten om allmänna direkta val av ledamöter av Europaparlamentet är detta ämbete oförenligt med uppdraget som ledamot av Europaparlamentet. Därför fastställde parlamentet, i enlighet med artikel 4.4 i arbetsordningen, att platsen var vakant med verkan från och med den 30 juni 2005 och underrättade berörd medlemsstat om detta.
7. Utskottens sammansättning
På begäran av PPE-DE-gruppen godkände parlamentet följande utnämning:
utskottet INTA:
— |
Jean-Pierre Audy |
8. Tolkning av arbetsordningen
Talmannen meddelade parlamentet att frågan om tillämpningen av artikel 162.2 i arbetsordningen hade hänvistats till utskottet för konstitutionella frågor, i enlighet med artikel 201.3 i arbetsordningen. Utskottet hade kommit fram till följande tolkning:
”Parlamentet skall förrätta sluten omröstning om en begäran om sådan omröstning framställs av minst en femtedel av parlamentets samtliga ledamöter innan omröstningen inleds”.
Denna tolkning skulle betraktas som antagen om inte en politisk grupp eller minst 37 ledamöter framför invändningar mot den (artikel 201.4 i arbetsordningen) före justeringen av protokollet från innevarande sammanträde. Om så är fallet, skulle frågan gå till omröstning i parlamentet.
9. Undertecknande av rättsakter som antagits genom medbeslutandeförfarandet
Talmannen meddelade att han tillsammans med rådets ordförande under onsdagen skulle underteckna följande rättsakter som antagits genom medbeslutandeförfarandet, i enlighet med artikel 68 i parlamentets arbetsordning:
— |
Europaparlamentets och rådets förordning om ändring av rådets förordning (EG) nr 2236/95 om allmänna regler för gemenskapens finansiella stöd på området för transeuropeiska nät (3615/2005 - C6-0217/2005 - 2003/0086(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets förordning om ändring av rådets förordning (EG) nr 1165/98 om konjunkturstatistik (3606/2005 - C6-0215/2005 - 2003/0325(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om upprättande av en ram för att fastställa krav på ekodesign för energianvändande produkter och om ändring av rådets direktiv 92/42/EEG och Europaparlamentets och rådets direktiv 96/57/EG och 2000/55/EG (3618/2005 - C6-0218/2005 - 2003/0172(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv 1999/32/EG vad gäller svavelhalten i marina bränslen (3619/2005 - C6-0216/2005 - 2002/0259(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets förordning om ändring av konventionen om tillämpning av Schengenavtalet av den 14 juni 1985 om gradvis avskaffande av kontroller vid de gemensamma gränserna vad gäller tillgången till Schengens informationssystem för de organ som ansvarar för att utfärda registreringsbevis för fordon i medlemsstaterna (3628/2005 - C6-0219/2005 - 2003/0198(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets förordning om sammanställning av kvartalsvisa icke finansiella räkenskaper efter institutionell sektor (3633/2005 - C6-0220/2005 - 2003/0296(COD)) |
10. Inkomna dokument
Talmannen hade mottagit följande dokument:
1) |
från parlamentets utskott
|
2) |
från ledamöterna
|
11. Beslut om vissa dokument
Tillstånd att utarbeta initiativbetänkanden (artikel 45 i arbetsordningen)
utskottet ECON:
— |
Internationella valutafondens strategiska översyn (2005/2121(INI)) (rådgivande utskott: AFET, DEVE, INTA) |
— |
Företagsbeskattningen i Europeiska unionen: en gemensam konsoliderad bolagsskattebas (2005/2120 (INI)) |
utskottet ITRE:
— |
Genomförande av Europeiska stadgan för småföretagen (2005/2123(INI)) (rådgivande utskott: ECON, EMPL) |
— |
Uppvärmning och avkylning från förnybara energikällor (2005/2122(INI)) (rådgivande utskott: ENVI) |
Tillstånd att utarbeta initiativbetänkanden (artikel 192.1 i arbetsordningen)
utskottet PETI:
— |
Betänkande om Europeiska ombudsmannens årsrapport för 2004 (2005/2136(INI)) |
— |
Överläggningarna i utskottet för framställningar under parlamentsåret 2004-2005 (2005/2135(INI)) |
12. Kommissionens åtgärder till följd av parlamentets ståndpunkter och resolutioner
Kommissionens meddelande om de åtgärder som kommissionen vidtagit till följd av ståndpunkter och resolutioner som antagits av parlamentet under sammanträdesperioderna april I och II hade delats ut.
13. Arbetsplan
Nästa punkt på föredragningslistan var fastställandet av arbetsplanen.
Det slutgiltiga förslaget till föredragningslista för sammanträdesperioden i juli (PE 357.481/PDOJ) hade delats ut. Följande ändringar hade föreslagits i enlighet med artikel 132 i arbetsordningen:
Sammanträdena den 4.7.2005-7.7.2005
måndagen
— |
ALDE-gruppen begärde att betänkandena av Kurt Joachim Lauk (punkt 2 i det slutgiltiga förslaget till föredragningslista) och Jules Maaten (punkt 3 i det slutgiltiga förslaget till föredragningslista) skulle behandlas i en gemensam debatt. |
Talare: Jules Maaten för ALDE-gruppen motiverade begäran samt Pervenche Berès, ordförande för utskottet ECON.
Parlamentet godkände denna begäran.
tisdagen
— |
Utskottet AGRI begärde att betänkandet av Niels Busk (A6-0126/2005), som enligt planeringen skulle gå till omröstning på tisdagen (punkt 76 i det slutgiltiga förslaget till föredragningslista), skulle återförvisas till utskottet i enlighet med artikel 168.1 i arbetsordningen. |
Talare: Joseph Daul, ordförande för utskottet AGRI, motiverade begäran.
Parlamentet godkände denna begäran.
— |
PSE-gruppen begärde att frågestunden med frågor till kommissionen skulle strykas från föredragningslistan för att ge mer tid åt den gemensamma debatten om strukturfonderna (punkterna 10, 11, 12, 13, 14 och 15 i det slutgiltiga förslaget till föredragningslista). |
Talare: Hannes Swoboda för PSE-gruppen framförde först på sin grupps vägnar kondoleanser till Filip Adwents familj och motiverade därefter begäran; Françoise Grossetête för PPE-DE-gruppen, och Bill Newton Dunn för ALDE-gruppen.
Parlamentet godkände denna begäran med EO (134 ja-röster, 70 nej-röster, 14 nedlagda röster).
onsdagen
— |
Othmar Karas och 38 andra ledamöter begärde att ett uttalande av kommissionen om situationen i Bulgarien efter valet där och om Rumäniens och Bulgariens framsteg på vägen mot anslutning skulle läggas till på föredragningslistan. |
Talare: Othmar Karas motiverade begäran, Hartmut Nassauer för PPE-DE-gruppen, och Graham Watson för ALDE-gruppen.
Parlamentet godkände denna begäran genom ONU (författarna) (110 ja-röster, 93 nej-röster, 21 nedlagda röster).
Rebecca Harms och Othmar Karas meddelade att de haft för avsikt att rösta ja till begäran. Erika Mann meddelade att hon haft för avsikt att rösta nej till begäran.
Denna punkt infördes som sista punkt på föredragningslistan för onsdagens sammanträde.
Tidsfrist för ingivande:
— |
resolutionsförslag: tisdag 5.7.2005 kl. 10.00. |
— |
ändringsförslag och gemensamma resolutionsförslag: onsdag 6.7.2005 kl. 10.00. |
torsdagen
— |
Utskottet LIBE begärde att parlamentet skulle bekräfta att betänkandet av Claude Moraes (A6-0139/2005), som återförvisats till utskottet (punkt 8.3 i protokollet av den 26.5.2005), hade förkastats i plenum genom att anta en lagstiftningsresolution som därmed avslutade samrådsförfarandet. |
Parlamentet godkände denna begäran.
Omröstningen skulle äga rum på torsdagen.
— |
Utskottet LIBE begärde förlängd tidsfrist för behandlingen av betänkandet av Alexander Nuno Alvaro (A6-0174/2005), som hade återförvisats till utskottet (punkt 6.8 i protokollet av den 7.6.2005). |
Parlamentet godkände denna begäran.
Talare: Jean-Marie Cavada, ordförande för utskottet LIBE, och Hannes Swoboda.
*
* *
Arbetsplanen var därmed fastställd.
14. Anföranden på en minut om frågor av politisk vikt
Följande ledamöter höll, i enlighet med artikel 144 i arbetsordningen, ett anförande på en minut för att uppmärksamma parlamentet på frågor av politisk vikt:
Péter Olajos, Eluned Morgan, Zdzisław Zbigniew Podkański, Alyn Smith, Koenraad Dillen, Georgios Karatzaferis, Daniel Marc Cohn-Bendit, Bairbre de Brún, Vytautas Landsbergis, Proinsias De Rossa, Gay Mitchell, Othmar Karas, Jörg Leichtfried, Urszula Krupa, Jim Higgins, Csaba Sándor Tabajdi, Bogdan Pęk, Ursula Stenzel, Evangelia Tzampazi, Gerard Batten, Toomas Hendrik Ilves, Jo Leinen och Simon Busuttil.
ORDFÖRANDESKAP: Ingo FRIEDRICH
Vice talman
15. Begäran om fastställelse av Umberto Bossis parlamentariska immunitet (debatt)
Betänkande om begäran om fastställelse av Umberto Bossis parlamentariska immunitet (2004/2101(IMM)) - Utskottet för rättsliga frågor
Föredragande: Diana Wallis (A6-0210/2005).
Diana Wallis redogjorde för sitt betänkande.
Talare: Klaus-Heiner Lehne för PPE-DE-gruppen, och Maria Berger för PSE-gruppen.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 7.8 i protokollet av den 5.7.2005.
16. Begäran om fastställelse av Jean Charles Marchianis parlamentariska immunitet (debatt)
Betänkande om begäran om fastställelse av Jean Charles Marchianis parlamentariska immunitet (2005/2105 (IMM)) - Utskottet för rättsliga frågor
Föredragande: Francesco Enrico Speroni (A6-0208/2005).
Francesco Enrico Speroni redogjorde för sitt betänkande.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 7.9 i protokollet av den 5.7.2005.
17. Europeiska centralbanken (2004) - Informations- och kommunikationsstrategi för euron och EMU (debatt)
Betänkande om Europeiska centralbankens årsrapport för 2004 (2005/2048(INI)) - Utskottet för ekonomi och valutafrågor
Föredragande: Kurt Joachim Lauk (A6-0203/2005).
Betänkande om genomförandet av en informations- och kommunikationsstrategi för euron och Ekonomiska och monetära unionen (2005/2078(INI)) - Utskottet för ekonomi och valutafrågor
Föredragande: Jules Maaten (A6-0197/2005).
Kurt Joachim Lauk redogjorde för sitt betänkande.
Jules Maaten redogjorde för sitt betänkande.
Talare: Jean-Claude Trichet, ECB:s ordförande och Joaquín Almunia (ledamot av kommissionen).
Talare: Ján Hudacký för PPE-DE-gruppen, och Manuel António dos Santos för PSE-gruppen.
ORDFÖRANDESKAP: Miroslav OUZKÝ
Vice talman
Talare: Wolf Klinz för ALDE-gruppen, Sahra Wagenknecht för GUE/NGL-gruppen, John Whittaker för IND/DEM-gruppen, Liam Aylward för UEN-gruppen, Hans-Peter Martin, grupplös, Alexander Radwan, Katerina Batzeli, Margarita Starkevičiūtė, Georgios Toussas, Sergej Kozlík, Othmar Karas, Pervenche Berès, Piia-Noora Kauppi, Harald Ettl, Andreas Schwab, Benoît Hamon, Avril Doyle, Antolín Sánchez Presedo, Stanisław Jałowiecki, Joseph Muscat, Zita Pleštinská, Justas Vincas Paleckis, Joaquín Almunia och Jean-Claude Trichet.
ORDFÖRANDESKAP: Edward McMILLAN-SCOTT
Vice talman
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 7.10 i protokollet av den 5.7.2005.
18. Ftalater i leksaker och barnavårdsartiklar ***II (debatt)
Andrabehandlingsrekommendation om rådets gemensamma ståndpunkt inför antagandet av Europaparlamentets och rådets direktiv om ändring för tjugoandra gången av rådets direktiv 76/769/EEG om tillnärmning av medlemsstaternas lagar och andra författningar om begränsning av användning och utsläppande på marknaden av vissa farliga ämnen och preparat (beredningar) (ftalater i leksaker och barnavårdsartiklar) (05467/1/2005 - C6-0092/2005 - 1999/0238(COD)) - Utskottet för miljö, folkhälsa och livsmedelssäkerhet
Föredragande: Antonios Trakatellis (A6-0196/2005).
Antonios Trakatellis redogjorde för andrabehandlingsrekommendationen.
Talare: Günther Verheugen (kommissionens vice ordförande).
Talare: Horst Schnellhardt för PPE-DE-gruppen, Dan Jørgensen för PSE-gruppen, Frédérique Ries för ALDEgruppen, Jillian Evans för Verts/ALE-gruppen, Jonas Sjöstedt för GUE/NGL-gruppen, Urszula Krupa för IND/DEM-gruppen, Liam Aylward för UEN-gruppen, Irena Belohorská, grupplös, Bogusław Sonik, Linda McAvan, Chris Davies, Hiltrud Breyer, Jens-Peter Bonde, Mojca Drčar Murko, David Hammerstein Mintz och Günther Verheugen.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 7.6 i protokollet av den 5.7.2005.
19. Europeiska unionens handlingsplan för miljöteknik (debatt)
Betänkande om främjandet av teknik för hållbar utveckling: Europeiska unionens handlingsplan för miljöteknik (2004/2131(INI)) - Utskottet för miljö, folkhälsa och livsmedelssäkerhet
Föredragande: Riitta Myller (A6-0141/2005).
Riitta Myller redogjorde för sitt betänkande.
Talare: Stavros Dimas (ledamot av kommissionen).
Talare: Rebecca Harms (föredragande av yttrande från utskottet ITRE), Chris Davies för ALDE-gruppen, Cristina Gutiérrez-Cortines och Stavros Dimas.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 7.12 i protokollet av den 5.7.2005.
20. Tematiska strategier om föroreningar i luften (debatt)
Uttalande av kommissionen: Tematiska strategier om föroreningar i luften
Stavros Dimas (ledamot av kommissionen) gjorde ett uttalande.
Talare: John Bowis för PPE-DE-gruppen, Dorette Corbey för PSE-gruppen, Satu Hassi för Verts/ALE-gruppen, Johannes Blokland för IND/DEM-gruppen, Richard Seeber och Stavros Dimas.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
21. Trygg elektricitetsförsörjning och investeringar i infrastruktur ***I (debatt)
Betänkande om betänkandet om förslaget till Europaparlamentets och rådets direktiv om åtgärder för att trygga elförsörjning och infrastrukturinvesteringar (KOM(2003)0740 - C5-0643/2003 - 2003/0301(COD)) - Utskottet för industrifrågor, forskning och energi
Föredragande: Giles Chichester (A6-0099/2005).
Talare: Andris Piebalgs (ledamot av kommissionen).
Giles Chichester redogjorde för sitt betänkande.
Talare: Manuel António dos Santos (föredragande av yttrande från utskottet ECON), András Gyürk för PPE-DE-gruppen, Reino Paasilinna för PSE-gruppen, Jorgo Chatzimarkakis för ALDE-gruppen, Esko Seppänen för GUE/NGL-gruppen, Anna Elzbieta Fotyga för UEN-gruppen, Leopold Józef Rutowicz, grupplös, Paul Rübig, Lena Ek, Vladimír Remek och Andris Piebalgs.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
Omröstning: punkt 7.7 i protokollet av den 5.7.2005.
22. Föredragningslista för nästa sammanträde
Föredragningslistan för nästa sammanträde fastställdes (”Föredragningslista” PE 357/481/OJMA).
23. Avslutande av sammanträdet
Sammanträdet avslutades kl. 22.05.
Julian Priestley
Generalsekreterare
Mario Mauro
Vice talman
NÄRVAROLISTA
Följande skrev under:
Adamou, Agnoletto, Allister, Andersson, Andrejevs, Andria, Andrikienė, Angelilli, Antoniozzi, Arif, Atkins, Attard-Montalto, Attwooll, Auken, Ayala Sender, Aylward, Ayuso González, Bachelot-Narquin, Baco, Barón Crespo, Barsi-Pataky, Batten, Battilocchio, Batzeli, Bauer, Beazley, Becsey, Beglitis, Belder, Belet, Belohorská, Beňová, Berend, Berès, van den Berg, Berger, Berlato, Berlinguer, Berman, Bielan, Birutis, Blokland, Bobošíková, Böge, Bösch, Bonde, Booth, Borghezio, Borrell Fontelles, Bourlanges, Bowis, Bowles, Bozkurt, Bradbourn, Mihael Brejc, Brepoels, Breyer, Březina, Brie, Budreikaitė, van Buitenen, Buitenweg, Bullmann, van den Burg, Bushill-Matthews, Busk, Busuttil, Cabrnoch, Calabuig Rull, Callanan, Camre, Capoulas Santos, Carlotti, Carnero González, Carollo, Casa, Casaca, Caspary, Castex, del Castillo Vera, Catania, Cavada, Cederschiöld, Cercas, Cesa, Chatzimarkakis, Chichester, Chiesa, Chmielewski, Christensen, Chruszcz, Claeys, Clark, Cocilovo, Coelho, Cohn-Bendit, Corbett, Corbey, Cornillet, Correia, Costa, Cottigny, Coûteaux, Coveney, Cramer, Crowley, Marek Aleksander Czarnecki, D'Alema, Daul, Davies, de Brún, Degutis, De Keyser, Demetriou, Deprez, De Rossa, Descamps, Désir, Deß, Deva, De Veyrac, De Vits, Díaz de Mera García Consuegra, Didžiokas, Dillen, Dimitrakopoulos, Dionisi, Dobolyi, Dombrovskis, Dover, Doyle, Drčar Murko, Duchoň, Dührkop Dührkop, Duff, Duin, Duka-Zólyomi, Duquesne, Ebner, Ehler, Ek, El Khadraoui, Elles, Esteves, Estrela, Ettl, Eurlings, Jillian Evans, Jonathan Evans, Fajmon, Falbr, Farage, Fava, Fazakas, Ferber, Fernandes, Fernández Martín, Anne Ferreira, Elisa Ferreira, Figueiredo, Fjellner, Flasarová, Flautre, Florenz, Foglietta, Ford, Fotyga, Fourtou, Fraga Estévez, Freitas, Friedrich, Fruteau, Gahler, Gaľa, García-Margallo y Marfil, García Pérez, Gargani, Garriga Polledo, Gaubert, Gauzès, Gawronski, Gebhardt, Gentvilas, Geremek, Geringer de Oedenberg, Gierek, Giertych, Gill, Gklavakis, Glante, Glattfelder, Goebbels, Goepel, Golik, Gollnisch, Gomolka, Genowefa Grabowska, Grabowski, Graça Moura, Graefe zu Baringdorf, Gräßle, de Grandes Pascual, Gröner, de Groen-Kouwenhoven, Grosch, Grossetête, Guardans Cambó, Guellec, Guidoni, Gurmai, Gutiérrez-Cortines, Guy-Quint, Gyürk, Hänsch, Hall, Hammerstein Mintz, Hamon, Handzlik, Hannan, Harbour, Harkin, Harms, Hasse Ferreira, Hassi, Hatzidakis, Haug, Hazan, Heaton-Harris, Hedh, Hedkvist Petersen, Helmer, Henin, Hennicot-Schoepges, Hennis-Plasschaert, Herranz García, Herrero- Tejedor, Hieronymi, Higgins, Hökmark, Honeyball, Horáček, Howitt, Hudacký, Hudghton, Ilves, in 't Veld, Isler Béguin, Itälä, Iturgaiz Angulo, Jäätteenmäki, Jałowiecki, Janowski, Járóka, Jeggle, Jensen, Joan i Marí, Jørgensen, Jordan Cizelj, Juknevičienė, Jelko Kacin, Kallenbach, Kamall, Kamiński, Karas, Karatzaferis, Karim, Kasoulides, Kaufmann, Kauppi, Kindermann, Kinnock, Kirkhope, Klamt, Klaß, Klich, Klinz, Knapman, Koch, Kohlíček, Konrad, Korhola, Kósáné Kovács, Koterec, Kozlík, Krarup, Krasts, Krehl, Kreissl- Dörfler, Kristovskis, Krupa, Kuc, Kudrycka, Kuhne, Kułakowski, Kušķis, Kuźmiuk, Lagendijk, Lamassoure, Lambert, Lambrinidis, Landsbergis, Lang, Langen, Langendries, Laperrouze, La Russa, Lauk, Lavarra, Lax, Lechner, Lehideux, Lehne, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Jean-Marie Le Pen, Marine Le Pen, Fernand Le Rachinel, Letta, Lévai, Janusz Lewandowski, Liberadzki, Libicki, Lichtenberger, Liotard, Lipietz, Louis, Ludford, Lulling, Lynne, Maat, Maaten, McAvan, McCarthy, McMillan-Scott, Madeira, Malmström, Maňka, Erika Mann, Thomas Mann, Markov, Marques, Martens, David Martin, Hans-Peter Martin, Martinez, Martínez Martínez, Masiel, Masip Hidalgo, Mathieu, Mato Adrover, Matsakis, Matsis, Matsouka, Mauro, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Medina Ortega, Meijer, Méndez de Vigo, Menéndez del Valle, Meyer Pleite, Miguélez Ramos, Mikko, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Mölzer, Montoro Romero, Moraes, Moreno Sánchez, Morgan, Morgantini, Morillon, Moscovici, Mote, Mulder, Musacchio, Muscardini, Muscat, Musotto, Mussolini, Myller, Napoletano, Nassauer, Nattrass, Newton Dunn, Nicholson, Niebler, Novak, Obiols i Germà, Öger, Olajos, Olbrycht, Ó Neachtain, Onesta, Onyszkiewicz, Oomen-Ruijten, Ortuondo Larrea, Őry, Ouzký, Oviir, Paasilinna, Paleckis, Panayotopoulos-Cassiotou, Pannella, Panzeri, Papadimoulis, Papastamkos, Patrie, Pavilionis, Pęk, Alojz Peterle, Piecyk, Pieper, Pīks, Pinheiro, Pinior, Piotrowski, Pirilli, Piskorski, Pistelli, Pittella, Pleštinská, Podkański, Poettering, Poignant, Pomés Ruiz, Portas, Posselt, Prets, Protasiewicz, Purvis, Queiró, Quisthoudt-Rowohl, Rack, Radwan, Ransdorf, Rapkay, Rasmussen, Remek, Resetarits, Reynaud, Riera Madurell, Ries, Riis-Jørgensen, Rizzo, Rocard, Rogalski, Roithová, Romagnoli, Romeva i Rueda, Rosati, Roszkowski, Roth-Behrendt, Rothe, Rouček, Roure, Rudi Ubeda, Rübig, Rühle, Rutowicz, Saïfi, Sakalas, Salinas García, Salvini, Sánchez Presedo, Santoro, dos Santos, Sartori, Saryusz- Wolski, Savi, Sbarbati, Schapira, Scheele, Schierhuber, Ingo Schmitt, Schnellhardt, Schöpflin, Schröder, Schroedter, Schuth, Schwab, Seeber, Seeberg, Segelström, Seppänen, Siekierski, Sifunakis, Silva Peneda, Sinnott, Siwiec, Sjöstedt, Skinner, Škottová, Smith, Sonik, Sornosa Martínez, Sousa Pinto, Spautz, Speroni, Staes, Staniszewska, Starkevičiūtė, Šťastný, Stenzel, Sterckx, Stevenson, Stihler, Stockmann, Strejček, Strož, Stubb, Sturdy, Sudre, Sumberg, Surján, Svensson, Swoboda, Szájer, Szejna, Szent-Iványi, Szymański, Tabajdi, Tajani, Takkula, Tannock, Tarabella, Tarand, Thomsen, Thyssen, Titford, Titley, Toia, Tomczak, Toubon, Toussas, Trakatellis, Triantaphyllides, Trüpel, Tzampazi, Uca, Ulmer, Väyrynen, Vaidere, Vakalis, Vanhecke, Van Lancker, Van Orden, Varvitsiotis, Vatanen, Vaugrenard, Verges, Vergnaud, Vernola, Virrankoski, Vlasto, Voggenhuber, Wagenknecht, Wallis, Watson, Weiler, Weisgerber, Westlund, Whitehead, Whittaker, Wiersma, Wise, von Wogau, Janusz Wojciechowski, Wortmann-Kool, Wurtz, Wynn, Yañez-Barnuevo García, Záborská, Zaleski, Zani, Zappalà, Zatloukal, Ždanoka, Železný, Zieleniec, Zīle, Zimmer, Zingaretti, Zvěřina, Zwiefka
BILAGA II
RESULTAT AV OMRÖSTNINGARNA MED NAMNUPPROP
1. Ändring av föredragningslistan
Ja-röster: 110
IND/DEM: Belder, Blokland, Bonde
PPE-DE: Barsi-Pataky, Brepoels, Březina, Busuttil, Caspary, Cesa, Chmielewski, Coelho, Coveney, Daul, Demetriou, Descamps, Deß, Duchoň, Eurlings, Ferber, Fernández Martín, Fraga Estévez, Gaľa, Goepel, Gräßle, Grossetête, Guellec, Harbour, Hatzidakis, Hennicot-Schoepges, Herranz García, Hökmark, Hudacký, Itälä, Jordan Cizelj, Kasoulides, Klamt, Lamassoure, Landsbergis, Langen, Lauk, Lehne, Lulling, Martens, Mathieu, Mato Adrover, Matsis, Mavrommatis, Mayer, Mayor Oreja, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Nassauer, Nicholson, Novak, Olajos, Oomen-Ruijten, Papastamkos, Peterle, Pieper, Pīks, Pinheiro, Piskorski, Pleštinská, Podkański, Poettering, Posselt, Quisthoudt-Rowohl, Radwan, Roithová, Schierhuber, Schnellhardt, Schöpflin, Schröder, Schwab, Seeberg, Šťastný, Stenzel, Stevenson, Sudre, Sumberg, Szájer, Thyssen, Trakatellis, Ulmer, Vakalis, Varvitsiotis, Weisgerber, von Wogau, Záborská, Zvěřina
PSE: Batzeli, Kindermann, Kreissl-Dörfler, Piecyk
UEN: Libicki
Verts/ALE: Auken, Buitenweg, Cohn-Bendit, Evans Jillian, Horáček, Isler Béguin, Joan i Marí, Kallenbach, Lagendijk, Lambert, Onesta, Romeva i Rueda, Schroedter, Smith
Nej-röster: 93
ALDE: Andrejevs, Cavada, Chatzimarkakis, Drčar Murko, Duquesne, Ek, in 't Veld, Jensen, Juknevičienė, Kacin, Ludford, Maaten, Malmström, Matsakis, Morillon, Neyts-Uyttebroeck, Savi, Sterckx, Szent-Iványi, Wallis, Watson
GUE/NGL: Catania, de Brún, Flasarová, Ransdorf, Toussas, Wurtz
IND/DEM: Karatzaferis, Rogalski
NI: Mote
PPE-DE: Beazley, Chichester, Deva, Fjellner, Gutiérrez-Cortines, Jałowiecki, Sonik, Strejček, Tannock
PSE: Andersson, Ayala Sender, Barón Crespo, Berès, Calabuig Rull, Christensen, Corbett, Cottigny, De Rossa, Désir, Dobolyi, Ettl, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill, Goebbels, Grabowska, Guy-Quint, Hedkvist Petersen, Honeyball, Ilves, Kósáné Kovács, Lehtinen, Leichtfried, Leinen, Maňka, Martínez Martínez, Matsouka, Medina Ortega, Mikko, Morgan, Myller, Napoletano, Obiols i Germà, Patrie, Poignant, Reynaud, Roth-Behrendt, Rouček, Roure, Sakalas, Sánchez Presedo, dos Santos, Segelström, Swoboda, Tabajdi, Tarand, Thomsen, Titley, Tzampazi, Vaugrenard, Wiersma
Verts/ALE: Staes, Voggenhuber
Nedlagda röster: 21
ALDE: Mulder
GUE/NGL: Henin
IND/DEM: Batten, Booth, Chruszcz, Giertych, Grabowski, Krupa, Pęk, Titford
NI: Kozlík
PPE-DE: Belet, Cabrnoch, Doyle, Fajmon, Kauppi
PSE: Beňová, Whitehead
UEN: Fotyga, Janowski
Verts/ALE: Rühle