25.2.2010 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
CE 47/32 |
Onsdag 15 juli 2009
PROTOKOLL FRÅN SAMMANTRÄDET DEN 15 JULI 2009
2010/C 47 E/02
Innehållsförteckning
SAMMANTRÄDETS GÅNG
1. |
Öppnande av sammanträdet |
2. |
Rättsakter som antagits genom medbeslutandeförfarandet |
3. |
Arbetsplan |
4. |
Resultaten av Europeiska rådets möte den 18–19 juni 2009 – Det tjeckiska ordförandeskapets verksamhetsperiod (debatt) |
5. |
Presentation av det svenska ordförandeskapets program (debatt) |
6. |
Omröstning |
6.1. |
Val av kvestorer (första, andra och tredje valomgången) |
6.2. |
Antalet ledamöter i utskotten |
7. |
Justering av protokollet från föregående sammanträde |
8. |
Iran (debatt) |
9. |
Kina (debatt) |
10. |
Honduras (debatt) |
11. |
Meddelande om förslag från talmanskonferensen |
12. |
Föredragningslista för nästa sammanträde |
13. |
Avslutande av sammanträdet |
NÄRVAROLISTA
BILAGA I
OMRÖSTNINGSRESULTAT
1. |
Antalet ledamöter i utskotten |
BILAGA II
VAL AV KVESTORER
SAMMANTRÄDETS GÅNG
ORDFÖRANDESKAP: Jerzy BUZEK
Talman
1. Öppnande av sammanträdet
Sammanträdet öppnades kl. 09.05.
2. Rättsakter som antagits genom medbeslutandeförfarandet
Talmannen meddelade att sedan sammanträdesperioden i maj 2009 hade 43 rättsakter antagits genom medbeslutandeförfarandet och undertecknats, i enlighet med artikel 74 i parlamentets arbetsordning, av hans föregångare.
— |
Europaparlamentets och rådets rekommendation om inrättande av en europeisk referensram för kvalitetssäkring av yrkesutbildning (03746/2008/LEX – C7-0020/2009 – 2008/0069(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets rekommendation om inrättande av ett europeiskt system för meritöverföring inom yrkesutbildningen (ECVET) (03747/2008/LEX – C7-0021/2009 – 2008/0070(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets förordning om ändring av förordning (EEG) nr 95/93 om gemensamma regler för fördelning av ankomst- och avgångstider vid gemenskapens flygplatser (03653/2009/LEX – C7-0022/2009 – 2009/0042(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets förordning om anpassning till rådets beslut 1999/468/EG av vissa rättsakter som omfattas av det förfarande som anges i artikel 251 i fördraget, med avseende på det föreskrivande förfarandet med kontroll – Anpassning till det föreskrivande förfarandet med kontroll – Del fyra (03734/2008/LEX – C7-0023/2009 – 2008/0032(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets förordning om typgodkännande av motorfordon och motorer vad gäller utsläpp från tunga fordon (Euro 6) och om tillgång till information om reparation och underhåll av fordon samt om ändring av förordning (EG) nr 715/2007 och direktiv 2007/46/EG och om upphävande av direktiven 80/1296/EEG, 2005/55/EG och 2005/78/EG (03733/2008/LEX – C7-0024/2009 – 2007/0295(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets förordning om ändring av förordning (EG) nr 1927/2006 om upprättande av Europeiska fonden för justering för globaliseringseffekter (03654/2009/LEX – C7-0025/2009 – 2008/0267(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets förordning om ändring av förordning (EG) nr 717/2007om roaming i allmänna mobiltelefonnät i gemenskapen och direktiv 2002/21/EG om ett gemensamt regelverk för elektroniska kommunikationsnät och kommunikationstjänster (03645/2009/LEX – C7-0026/2009 – 2008/0187(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets förordning om skördestatistik och om upphävande av rådets förordningar (EEG) nr 837/90 och (EEG) nr 959/93 (03614/2009/LEX – C7-0027/2009 – 2008/0079(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets beslut om ändring av rådets beslut 2001/470/EG om inrättande av ett europeiskt rättsligt nätverk på privaträttens område (03735/2008/LEX – C7-0028/2009 – 2008/0122(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om ändring av direktiv 2001/82/EG och direktiv 2001/83/EG, vad gäller ändringar av villkoren för godkännanden för försäljning av läkemedel (03713/2008/LEX – C7-0029/2009 – 2008/0045(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om utvinning och saluförande av naturliga mineralvatten (omarbetning) (03695/2008/LEX – C7-0031/2009 – 2007/0292(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om minimistandarder för sanktioner och åtgärder mot arbetsgivare för tredjelandsmedborgare som vistas olagligt (03612/2009/LEX – C7-0032/2009 – 2007/0094(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om leksakers säkerhet (03744/2008/LEX – C7-0033/2009 – 2008/0018(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om ändring av rådets direktiv 78/660/EEG och 83/349/EEG vad gäller krav på offentlighet för medelstora företag och skyldigheten att upprätta sammanställd redovisning (03748/2008/LEX – C7-0034/2009 – 2008/0084(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets förordning om utsläppande på marknaden och användning av foder, om ändring av förordning (EG) nr 1831/2003 och om upphävande av direktiven 79/373/EEG, 80/511/EEG, 82/471/EEG, 83/228/EEG, 93/74/EEG, 93/113/EG och 96/25/EG samt beslut 2004/217/EG (03611/2009/LEX – C7-0056/2009 – 2008/0050(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om överrullningsskydd för jordbruks- och skogbrukstraktorer med hjul (kodifierad version) (03683/2008/LEX – C7-0057/2009 – 2007/0107(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om installationen av belysnings och ljussignalanordningar på jordbruks och skogsbrukstraktorer med hjul (kodifierad version) (03685/2008/LEX – C7-0058/2009 – 2007/0066(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om monteringsplatsen för den bakre registreringsskylten på två- och treh juliga motorfordon (kodifierad version) (03682/2008/LEX – C7-0059/2009 – 2006/0161(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om högsta konstruktiva hastighet och lastplattformar för jordbruks- eller skogsbrukstraktorer med hjul (kodifierad version) (03681/2008/LEX – C7-0060/2009 – 2006/0219(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om vissa delar och egenskaper hos jordbruks- eller skogsbrukstraktorer med hjul (kodifierad version) (03631/2008/LEX – C7-0061/2009 – 2006/0221(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om styrinrättningen på jordbruks- eller skogsbrukstraktorer med hjul (kodifierad version) (03632/2008/LEX – C7-0062/2009 – 2006/0225(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om överrullningsskydd på jordbruks- eller skogsbrukstraktorer med hjul (statisk provning) (kodifierad version) (03690/2008/LEX – C7-0063/2009 – 2008/0008(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om bullernivån på förarplatsen i jordbruks- eller skogsbrukstraktorer med hjul (kodifierad version) (03687/2008/LEX – C7-0064/2009 – 2007/0205(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om kopplingsanordningen och backväxeln på jordbruks- eller skogsbrukstraktorer med hjul (kodifierad version) (03684/2008/LEX – C7-0065/2009 – 2007/0117(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om typgodkännande av delar för belysnings- och ljussignalanordningar på jordbruks- eller skogsbrukstraktorer med hjul (kodifierad version) (03689/2008/LEX – C7-0066/2009 – 2007/0284(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om backspeglar på jordbruks- eller skogsbrukstraktorer med hjul (kodifierad version) (03635/2008/LEX – C7-0067/2009 – 2007/0081(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om gemensamma regler för den inre marknaden för el och om upphävande av direktiv 2003/54/EG (03648/2009/LEX – C7-0068/2009 – 2007/0195(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om gemensamma regler för den inre marknaden för naturgas och om upphävande av direktiv 2003/55/EG (03649/2009/LEX – C7-0069/2009 – 2007/0196(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets förordning om inrättande av en byrå för samarbete mellan energitillsynsmyndigheter (03650/2009/LEX – C7-0070/2009 – 2007/0197(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets förordning om villkor för tillträde till nät för gränsöverskridande elhandel och om upphävande av förordning (EG) nr 1228/2003 (03651/2009/LEX – C7-0071/2009 – 2007/0198(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets förordning om villkor för tillträde till naturgasöverföringsnäten och om upphävande av förordning (EG) nr 1775/2005 (03652/2009/LEX – C7-0072/2009 – 2007/0199(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets förordning om införande av en gemenskapskodex om viseringar (viseringskodex) (03625/2009/LEX – C7-0073/2009 – 2006/0142(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om samordning av lagar och andra författningar som avser företag för kollektiva investeringar i överlåtbara värdepapper (fondföretag) (omarbetning) (03605/2009/LEX – C7-0076/2009 – 2008/0153(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om passagerarhandtag på tvåh juliga motorfordon (kodifierad version) (03626/2008/LEX – C7-0077/2009 – 2003/0058(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om identifiering av manöverorgan, kontrollampor och visare för två- och treh juliga motorfordon (kodifierad version) (03629/2008/LEX – C7-0078/2009 – 2006/0175(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om stöd för tvåh juliga motorfordon (kodifierad version) (03625/2008/LEX – C7-0079/2009 – 2003/0059(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om samordning av förfarandena vid tilldelning av vissa kontrakt för byggentreprenader, varor och tjänster av upphandlande myndigheter och enheter på försvars- och säkerhetsområdet och om ändring av direktiven 2004/17/EG och 2004/18/EG (03609/2009/LEX – C7-0080/2009 – 2007/0280(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om dämpning av radiostörningar (elektromagnetisk kompatibilitet) som orsakas av jordbruks- eller skogsbrukstraktorer (kodifierad version) (03686/2008/LEX – C7-0081/2009 – 2007/0166(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets beslut om beviljande av en gemenskapsgaranti till Europeiska investeringsbanken mot förluster vid lån till och lånegarantier för projekt utanför gemenskapen (03620/2009/LEX – C7-0082/2009 – 2008/0268(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets direktiv om montering av belysnings- och ljussignalanordningar på två- eller trehjuliga motorfordon (kodifierad version) (03688/2008/LEX – C7-0083/2009 – 2007/0270(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets förordning om krav för typgodkännande av allmän säkerhet hos motorfordon och deras släpvagnar samt av de system, komponenter och separata tekniska enheter som är avsedda för dem (03621/2009/LEX – C7-0084/2009 – 2008/0100(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets förordning om införande av ett förfarande för förhandling och ingående av avtal mellan medlemsstater och tredjeländer om särskilda frågor avseende tillämplig lag för avtalsförpliktelser och utomobligatoriska förpliktelser (03655/2009/LEX – C7-0085/2009 – 2008/0259(COD)) |
— |
Europaparlamentets och rådets förordning om inrättande av ett program för hjälp till ekonomisk återhämtning genom finansiellt stöd från gemenskapen till projekt på energiområdet (03659/2009/LEX – C7-0086/2009 – 2009/0010(COD)) |
*
* *
Talare: Daniel Cohn-Bendit för Verts/ALE-gruppen bad talmannen att framföra protester till det litauiska parlamentet, som föregående dag antagit en lag om skydd av minderåriga, i vilken reklam för homosexuella och bisexuella relationer förbjuds (talmannen svarade att han skulle undersöka frågan).
3. Arbetsplan
Nästa punkt på föredragningslistan var fastställandet av arbetsplanen.
Det slutgiltiga förslaget till föredragningslista för sammanträdesperioden i juli (PE 426.692/PDOJ) hade delats ut. Inga ändringar hade föreslagits.
Arbetsplanen var därmed fastställd.
4. Resultaten av Europeiska rådets möte den 18–19 juni 2009 – Det tjeckiska ordförandeskapets verksamhetsperiod (debatt)
Uttalande av rådet: Resultaten av Europeiska rådets möte den 18–19 juni 2009
Uttalande av rådets avgående ordförande: Det tjeckiska ordförandeskapets verksamhetsperiod
Jan Fischer (rådets tjänstgörande ordförande) och José Manuel Barroso (kommissionens ordförande) gjorde uttalanden.
Talare: Ádám Kósa för PPE-gruppen, Libor Rouček för S&D-gruppen, Alexander Graf Lambsdorff för ALDE-gruppen, Rebecca Harms för Verts/ALE-gruppen, och Jan Zahradil för ECR-gruppen.
ORDFÖRANDESKAP: Rodi KRATSA-TSAGAROPOULOU
Vice talman
Talare: Miloslav Ransdorf för GUE/NGL-gruppen, Nigel Farage för EFD-gruppen, José Manuel Barroso, Andreas Mölzer, grupplös, Jan Fischer, Zuzana Roithová, Edite Estrela, Bairbre de Brún, Mario Mauro, Jiří Havel och Joe Higgins.
ORDFÖRANDESKAP: Jerzy BUZEK
Talman
Talare: Manfred Weber.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Mairead McGuinness, Jean-Pierre Audy, Zoltán Balczó, Elmar Brok och Bernd Posselt.
Talare: Jan Fischer och José Manuel Barroso.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
(Sammanträdet avbröts kl. 10.35 och återupptogs kl. 10.40.)
5. Presentation av det svenska ordförandeskapets program (debatt)
Uttalande av Europeiska rådets ordförandeland: Presentation av det svenska ordförandeskapets program
Fredrik Reinfeldt (rådets tjänstgörande ordförande) redogjorde för betänkandet.
Talare: José Manuel Barroso (kommissionens ordförande).
Talare: Joseph Daul för PPE-gruppen, Martin Schulz för S&D-gruppen, Guy Verhofstadt för ALDE-gruppen, Rebecca Harms för Verts/ALE-gruppen, Michał Tomasz Kamiński för ECR-gruppen, Lothar Bisky för GUE/NGL-gruppen, Francesco Enrico Speroni för EFD-gruppen, Barry Madlener, grupplös, Fredrik Reinfeldt, José Manuel Barroso, Gunnar Hökmark, Marita Ulvskog, Marielle De Sarnez, Carl Schlyter, Vicky Ford, Eva-Britt Svensson, Timo Soini och Hans-Peter Martin.
ORDFÖRANDESKAP: Gianni PITTELLA
Vice talman
Talare: Corien Wortmann-Kool, Hannes Swoboda, Olle Schmidt, Satu Hassi, Ryszard Antoni Legutko, Morten Messerschmidt, Werner Langen, Juan Fernando López Aguilar, Lena Ek, Theodor Dumitru Stolojan, Proinsias De Rossa, Marietta Giannakou och Ivari Padar.
ORDFÖRANDESKAP: Jerzy BUZEK
Talman
Talare: Arturs Krišjānis Kariņš, Åsa Westlund, Tunne Kelam, Alf Svensson och Ivo Belet.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Csaba Sógor, Kinga Göncz, Mirosław Piotrowski, Simon Busuttil, Ana Gomes, Pat the Cope Gallagher och Jacek Protasiewicz.
Talare: Fredrik Reinfeldt.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
ORDFÖRANDESKAP: Gianni PITTELLA
Vice talman
6. Omröstning
Omröstningsresultaten (ändringsförslag, särskilda omröstningar, delade omröstningar etc.) återfinns i bilagan Omröstningsresultat som bifogas protokollet.
Bilagan med resultaten av omröstningarna med namnupprop finns endast i elektronisk form på Europarl.
6.1 Val av kvestorer (första, andra och tredje valomgången)
Talmannen meddelade att han erhållit följande nomineringar till valet av kvestorer:
Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Jim Higgins, Astrid Lulling, Jiří Maštálka, Bill Newton Dunn, James Nicholson, Ria Oomen-Ruijten och Francesco Enrico Speroni.
Då antalet kandidater översteg det antal poster som skulle tillsättas skulle omröstningen ske med sluten omröstning, i enlighet med artikel 13.1 i arbetsordningen, genom elektronisk omröstning.
I enlighet med artikel 16.2 i arbetsordningen skulle kvestorerna väljas enligt samma förfarande som de vice talmännen.
Talmannen lät genomföra en test av det elektroniska omröstningssystemet.
Talare: Martin Schulz, Sergio Paolo Francesco Silvestris och Carlo Casini yttrade sig om omröstningsförfarandet.
Omröstningen genomfördes.
Första valomgången
Talmannen redogjorde för omröstningsresultatet:
— |
antal röstdeltagande |
696 |
— |
blanka eller ogiltiga valsedlar |
2 |
— |
avgivna röster |
694 |
— |
absolut majoritet |
348 |
Röstfördelning, med sjunkande röstetal:
— |
Lidia Joanna Geringer de Oedenberg |
398 röster |
— |
Jim Higgins |
352 röster |
— |
Astrid Lulling |
322 röster |
— |
Jiří Maštálka |
206 röster |
— |
James Nicholson |
174 röster |
— |
Bill Newton Dunn |
171 röster |
— |
Ria Oomen-Ruijten |
161 röster |
— |
Francesco Enrico Speroni |
145 röster |
(Förteckningen över ledamöter som deltog i omröstningen bifogas detta sammanträdesprotokoll.)
Lidia Joanna Geringer de Oedenberg och Jim Higgins, som erhållit absolut majoritet av de avgivna rösterna, utropades till kvestorer i Europaparlamentet.
Då tre poster kvarstod att tillsätta krävdes en andra valomgång. Talmannen konstaterade att kandidaturerna från den första valomgången kvarstod.
Omröstningen genomfördes.
Andra valomgången
Talmannen redogjorde för resultatet av den andra valomgången:
— |
antal röstdeltagande |
699 |
— |
blanka eller ogiltiga valsedlar |
2 |
— |
avgivna röster |
697 |
— |
absolut majoritet |
349 |
Röstfördelning, med sjunkande röstetal:
— |
Astrid Lulling |
327 röster |
— |
Jiří Maštálkav |
283 röster |
— |
Bill Newton Dunn |
202 röster |
— |
Ria Oomen-Ruijten |
187 röster |
— |
James Nicholson |
172 röster |
— |
Francesco Enrico Speroni |
130 röster |
(Förteckningen över ledamöter som deltog i omröstningen bifogas detta sammanträdesprotokoll.)
Talmannen konstaterade att ingen kandidat erhållit absolut majoritet. Tre poster återstod således att tillsätta. Talmannen konstaterade att kandidaturerna från den andra valomgången kvarstod.
Talmannen påminde om att det för den tredje valomgången endast krävdes enkel majoritet (och inte längre absolut majoritet).
Omröstning genomfördes.
Tredje valomgången
Talmannen redogjorde för resultatet av den tredje valomgången:
— |
antal röstdeltagande |
705 |
— |
blanka eller ogiltiga valsedlar |
2 |
— |
avgivna röster |
703 |
Röstfördelning, med sjunkande röstetal:
— |
Astrid Lulling |
306 röster |
— |
Jiří Maštálka |
293 röster |
— |
Bill Newton Dunn |
208 röster |
— |
Ria Oomen-Ruijten |
186 röster |
— |
James Nicholson |
176 röster |
— |
Francesco Enrico Speroni |
131 röster |
(Förteckningen över ledamöter som deltog i omröstningen bifogas detta sammanträdesprotokoll.)
Astrid Lulling, Jiří Maštálka och Bill Newton Dunn utropades till kvestorer i Europaparlamentet.
I enlighet med artiklarna 15.2 och 16 i arbetsordningen ska kvestorernas rangordning bestämmas utifrån den ordning de valdes.
*
* *
Det nya presidiets sammansättning skulle meddelas ordförandena för Europeiska unionens institutioner.
6.2. Antalet ledamöter i utskotten
Förslag till beslut framlagt av talmanskonferensen, i enlighet med artikel 183 i arbetsordningen, om antalet ledamöter i utskotten (B7-0001/2009)
(Omröstningsresultat: bilaga I, punkt 1)
FÖRSLAG TILL BESLUT
Antogs (P7_TA(2009)0001)
(Sammanträdet avbröts kl. 13.45 och återupptogs kl. 15.05.)
ORDFÖRANDESKAP: Gianni PITTELLA
Vice talman
7. Justering av protokollet från föregående sammanträde
Ulrike Rodust, Cecilia Wikström och Joe Higgins hade låtit meddela att de hade varit närvarande men att deras namn inte fanns med på närvarolistan.
Protokollet från föregående sammanträde justerades.
8. Iran (debatt)
Uttalanden av rådet och kommissionen: Iran
Carl Bildt (rådets tjänstgörande ordförande) och Catherine Ashton (ledamot av kommissionen) gjorde uttalanden.
Talare: Jacek Saryusz-Wolski för PPE-gruppen, Richard Howitt för S&D-gruppen, Annemie Neyts-Uyttebroeck för ALDE-gruppen, Daniel Cohn-Bendit för Verts/ALE-gruppen, Struan Stevenson för ECR-gruppen, Helmut Scholz för GUE/NGL-gruppen, Fiorello Provera för EFD-gruppen, Krisztina Morvai, grupplös, Francisco José Millán Mon, María Paloma Muñiz De Urquiza, Anna Rosbach, Nick Griffin, Filip Kaczmarek, Mario Mauro och Tunne Kelam.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Lena Barbara Kolarska-Bobinska, Bogusław Sonik, Maria Eleni Koppa, Michael Gahler, Ulrike Lunacek, Pier Antonio Panzeri, Alejo Vidal-Quadras, Ria Oomen-Ruijten, Enrique Guerrero Salom, Magdi Cristiano Allam, Philippe Juvin och Charles Tannock.
Talare: Carl Bildt.
ORDFÖRANDESKAP: Stavros LAMBRINIDIS
Vice talman
Talare: Daniel Cohn-Bendit meddelande att Sacharovpriskandidaten Natalja Estemirova hade förts bort i Grozny, och uppmanade talmannen, kommissionen och rådets ordförandeskap att framföra sin oro över detta till de ryska myndigheterna.
Talare: Richard Howitt gjorde ett personligt uttalande till följd av uttalandet av Charles Tannock.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
9. Kina (debatt)
Uttalanden av rådet och kommissionen: Kina
Carl Bildt (rådets tjänstgörande ordförande) och Catherine Ashton (ledamot av kommissionen) gjorde uttalanden.
Talare: Elmar Brok för PPE-gruppen, Adrian Severin för S&D-gruppen, Graham Watson för ALDE-gruppen, Helga Trüpel för Verts/ALE-gruppen, Charles Tannock för ECR-gruppen, Bastiaan Belder för EFD-gruppen, Laima Liucija Andrikienė, Véronique De Keyser, Tomasz Piotr Poręba, Bernd Posselt, Evelyne Gebhardt och Nirj Deva.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Csaba Sógor, Emine Bozkurt, Reinhard Bütikofer, Struan Stevenson och Sabine Lösing.
Talare: Carl Bildt.
ORDFÖRANDESKAP: Miguel Ángel MARTÍNEZ MARTÍNEZ
Vice talman
Talmannen förklarade debatten avslutad.
10. Honduras (debatt)
Uttalanden av rådet och kommissionen: Honduras
Carl Bildt (rådets tjänstgörande ordförande) och Catherine Ashton (ledamot av kommissionen) gjorde uttalanden.
Talare: José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra för PPE-gruppen, Luis Yañez-Barnuevo García för S&D-gruppen, Izaskun Bilbao Barandica för ALDE-gruppen, Raül Romeva i Rueda för Verts/ALE-gruppen, Willy Meyer för GUE/NGL-gruppen, Kader Arif och Jean-Luc Mélenchon.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Bogusław Sonik och Nikolaos Chountis.
Talare: Carl Bildt
Talmannen förklarade debatten avslutad.
11. Meddelande om förslag från talmanskonferensen
Talmannen meddelade att ledamöterna skulle informeras elektroniskt om talmanskonferensens förslag om utnämningar i utskotten. Förslaget skulle även offentliggöras på parlamentets webbplats.
Den slutliga företeckningen skulle bifogas protokollet från följande dags sammanträde.
Tidsfrist för ingivande av ändringsförslag. 15.7.2009 kl. 19.00.
Omröstning: 16.7.2009 kl. 9.00.
12. Föredragningslista för nästa sammanträde
Föredragningslistan för nästa sammanträde fastställdes (Föredragningslista PE 426.692/OJJE).
13. Avslutande av sammanträdet
Sammanträdet avslutades kl. 17.30.
Klaus Welle
Generalsekreterare
Alejo Vidal-Quadras
Vice talman
Onsdag 15 juli 2009
NÄRVAROLISTA
Följande skrev under:
Abad, Áder, Agnew, Albertini, Albrecht, Alfano, Alfonsi, Allam, Alvarez, Alvaro, Alves, Andreasen, Andres Barea, Andrikienė, Angelilli, Antinoro, Antonescu, Arias Echeverría, Arif, Arlacchi, Arsenis, Ashworth, Atkins, Attard-Montalto, Audy, Auken, Ayala Sender, Aylward, Ayuso, Van Baalen, Bach, Badía i Cutchet, Balčytis, Balczó, Baldassarre, Balz, Balzani, Barnier, Bartolozzi, Băsescu, Bastos, Batten, Baudis, Bauer, Bearder, Becali, Béchu, Belder, Belet, Bélier, Benarab-Attou, Bendtsen, Bennahmias, Beňová, Berès, Berlato, Berlinguer, Berman, Besset, Bielan, Bilbao Barandica, Binev, Bisky, Bizzotto, Blinkevičiūtė, Bloom, Bodu, Böge, Bokros, Bonsignore, Bontes, Borghezio, Borsellino, Borys, Boștinaru, Bové, Bowles, Bozkurt, Bradbourn, Brantner, Brepoels, Březina, Briard Auconie, Brok, Brons, Brzobohatá, Bufton, Bullmann, Bușoi, Busuttil, Bütikofer, Buzek, Cabrnoch, Cadec, van de Camp, Campbell Bannerman, Cancian, Canfin, Capoulas Santos, Caronna, Carvalho, Casa, Cashman, Casini, Caspary, del Castillo Vera, Cavada, Cercas, Chatzimarkakis, Chichester, Childers, Chountis, Christensen, Claeys, Clark, Coelho, Cofferati, Cohn-Bendit, Collino, Colman, Comi, Corazza Bildt, Cornelissen, Cortés Lastra, Silvia Costa, Cramer, Crețu, Creutzmann, Crocetta, Crowley, Cutaș, Cymański, Czarnecki, Daerden, van Dalen, Dăncilă, Danjean, Dantin, Dartmouth, Dati, Daul, Davies, De Angelis, de Brún, De Castro, Dehaene, De Keyser, Delli, Delvaux, de Magistris, De Mita, De Rossa, De Sarnez, Désir, Deß, Deutsch, Deva, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dodds, Domenici, Donskis, Dorfmann, Duff, Durant, Dušek, Ehler, Ehrenhauser, Eickhout, Ek, El Khadraoui, Elles, Enciu, Engel, Engström, Eppink, Ernst, Ertug, Essayah, Estaras Ferragut, Estrela, Evans, Fajmon, Fajon, Falbr, Farage, Färm, Feio, Ferber, Fernandes, João Ferreira, Elisa Ferreira, Fidanza, Figueiredo, Fisas Ayxela, Fjellner, Flautre, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Foster, Fox, Franco, Gahler, Gál, Gallagher, Gallo, García-Margallo y Marfil, García Pérez, Gardiazábal Rubial, Gardini, Garriga Polledo, Gauzès, Gebhardt, Geier, Gerbrandy, Geringer de Oedenberg, Giannakou, Giegold, Gierek, Girling, Glante, Glattfelder, Godmanis, Goebbels, Goerens, Gollnisch, Gomes, Göncz, Goulard, Gräfin von Thun und Hohenstein, de Grandes Pascual, Gräßle, Grech, Grelier, Greze, Griesbeck, Griffin, Gróbarczyk, Groote, Grosch, Grossetête, Gruny, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Gurmai, Gutiérrez-Cortines, Győri, Gyürk, Haglund, Hall, Händel, Handzlik, Hankiss, Hannan, Harbour, Harkin, Harms, Hassi, Hatzigeorgiou, Haug, Häusling, Hautala, Havel, Hedh, Helmer, Hénin, Hennis-Plasschaert, Herczog, Herranz García, Hibner, Jim Higgins, Joe Higgins, Nadja Hirsch, Hoang Ngoc, Hohlmeier, Hökmark, Honeyball, Howitt, Danuta Maria Hübner, Hudghton, Hughes, Hyusmenova, Iacolino, Ibrisagic, Ilchev, Imbrasas, in 't Veld, Iotova, Iovine, Itälä, Iturgaiz Angulo, Ivan, Ivanova, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Járóka, Jauregui Atondo, Jędrzejewska, Jeggle, Jeleva, Jensen, Jimenez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jordan Cizelj, Jørgensen, Junqueras Vies, Juvin, Kacin, Kaczmarek, Kadenbach, Kalfin, Kalinowski, Kalniete, Kamall, Kamiński, Kammerevert, Karas, Karim, Kariņš, Kasoulides, Kastler, Kazak, Tunne Kelam, Keller, Alan Kelly, Seán Kelly, Kiil-Nielsen, Kirilov, Kirkhope, Klaß, Klinz, Klute, Koch, Koch-Mehrin, Kohlíček, Kolarska-Bobinska, Koppa, Korhola, Kósa, Köstinger, Koumoutsakos, Kowal, Kozlík, Kožušník, Krahmer, Kratsa-Tsagaropoulou, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhn, Kukan, Kurski, Lamassoure, Lambert, Lamberts, Lambrinidis, Lambsdorff, Landsbergis, Lange, de Lange, Langen, La Via, Lechner, Le Foll, Legutko, Lehne, Le Hyaric, Leichtfried, Leinen, Lepage, Jean-Marie Le Pen, Marine Le Pen, Lewandowski, Liberadzki, Lichtenberger, Liese, Liotard, Lisek, Lochbihler, Lövin, Løkkegaard, Lope Fontagné, López Aguilar, López-Istúriz White, Lösing, Lucas, Ludford, Ludvigsson, Luhan, Łukacijewska, Lulling, Lunacek, Lynne, Lyon, McAvan, McCarthy, McClarkin, McGuinness, McMillan-Scott, Macovei, Madlener, Manders, Mănescu, Maňka, Mann, Manner, Marcinkiewicz, Marinescu, David Martin, Hans-Peter Martin, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Maštálka, Mastella, Matera, Mathieu, Matias, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mavronikolas, Mayer, Mayor Oreja, Mazzoni, Meissner, Mélenchon, Melo, Méndez de Vigo, Menéndez del Valle, Merkies, Messerschmidt, Meyer, Louis Michel, Migalski, Mikhaylova, Mikolášik, Milana, Mirskis, Mitchell, Mölzer, Moraes, Moreira, Morganti, Morin-Chartier, Morkūnaitė, Morvai, Motti, Muñiz De Urquiza, Muscardini, Nattrass, Nedelcheva, Neuser, Neveďalová, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicholson, Nicolai, Niculescu, Niebler, van Nistelrooij, Nitras, Nuttall, Obermayr, Obiols, Ojuland, Olejniczak, Oomen-Ruijten, Őry, Ouzký, Oviir, Pack, Padar, Pafilis, Paksas, Paleckis, Paliadeli, Pallone, Panayotov, Panzeri, Papadopoulou, Papakonstantinou, Papanikolaou, Papastamkos, Pargneaux, Parvanova, Pașcu, Paška, Patrão Neves, Patriciello, Paulsen, Peillon, Alojz Peterle, Pieper, Pietikäinen, Piotrowski, Pirillo, Pittella, Plevris, Plumb, Poc, Podimata, Poręba, Portas, Posselt, Pöttering, Poupakis, Preda, Vittorio Prodi, Protasiewicz, Provera, Quisthoudt-Rowohl, Rangel, Ransdorf, Rapkay, Rapti, Regner, Reimers, Remek, Repo, Reul, Riera Madurell, Ries, Rinaldi, Riquet, Rivasi, Rivellini, Rochefort, Rodust, Rohde, Roithová, Romero López, Romeva i Rueda, Ronzulli, Rosbach, Rossi, Roth-Behrendt, Rouček, Rübig, Rühle, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Salatto, Salvini, Sanchez-Schmid, Sánchez Presedo, Sârbu, Sargentini, Sartori, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Savisaar, Schaldemose, Schlyter, Olle Schmidt, Schmitt, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Scholz, Schöpflin, Schroedter, Werner Schulz, Schwab, Scicluna, Scotta', Scurria, Seeber, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Severin, Siekierski, Silvestris, Simon, Simpson, Sinclaire, Sippel, Siwiec, Skinner, Skrzydlewska, Skylakakis, Smith, Smolková, Sógor, Soini, Sommer, Søndergaard, Sonik, Sosa Wagner, Soullie, Speroni, Staes, Stassen, Stavrakakis, Steinruck, Sterckx, Stevenson, Stihler, van der Stoep, Stolojan, Dimitar Stoyanov, Emil Stoyanov, Strasser, Strejček, Striffler, Sturdy, Surján, Susta, Alf Svensson, Eva-Britt Svensson, Swinburne, Swoboda, Szájer, Szegedi, Szymański, Tabajdi, Takkula, Tannock, Tarand, Tatarella, Tavares, Teixeira, Thaler, Thein, Theocharous, Theurer, Thomsen, Thyssen, Țicău, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tošenovský, Toussas, Trautmann, Tremopoulos, Tremosa i Balcells, Triantaphyllides, Trüpel, Trzaskowski, Tsoukalas, Turmes, Turunen, Tzavela, Uggias, Ulmer, Ulvskog, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Vajgl, Vălean, Van Brempt, Vanhecke, Van Orden, Vattimo, Vaughan, Vergiat, Vergnaud, Verheyen, Guy Verhofstadt, Vidal-Quadras, Vigenin, Vlasák, Vlasto, Voss, Jarosław Leszek Wałęsa, Wallis, Watson, Henri Weber, Manfred Weber, Renate Weber, Weiler, Weisgerber, Werthmann, Westlund, Westphal, Wieland, Wikström, Willmott, Wils, Iuliu Winkler, Hermann Winkler, Włosowicz, Wojciechowski, Wortmann-Kool, Yáñez-Barnuevo García, Yannakoudakis, Záborská, Zala, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Ždanoka, Zeller, Zemke, Zīle, Zimmer, Ziobro, Milan Zver, Zwiefka
Onsdag 15 juli 2009
BILAGA I
OMRÖSTNINGSRESULTAT
Förkortningar och symboler
+ |
antogs |
— |
förkastades |
↓ |
bortföll |
T |
drogs tillbaka |
ONU (…, …, …) |
omröstning med namnupprop (ja-röster, nej-röster, nedlagda röster) |
EO (…, …, …) |
elektronisk omröstning (ja-röster, nej-röster, nedlagda röster) |
delad |
delad omröstning |
särsk. |
särskild omröstning |
äf |
ändringsförslag |
komp. |
kompromissändringsförslag |
m.d. |
motsvarande del |
S |
ändringsförslag om strykning |
= |
identiska ändringsförslag |
res. |
resolutionsförslag |
gem. res. |
gemensamt resolutionsförslag |
sluten |
sluten omröstning |
1. Antalet ledamöter i utskotten
Förslag till beslut (B7-0001/2009)
Avser |
Äf nr |
Från |
ONU osv. |
Omröstning |
ONU/EO – anmärkningar |
förslag till beslut B7-0001/2009 från talmanskonferensen |
|||||
punkt 1 |
1 |
EFD |
|
— |
|
omröstning: förslag till beslut (texten i sin helhet) |
|
+ |
|
Onsdag 15 juli 2009
BILAGA II
VAL AV KVESTORER
SLUTEN OMRÖSTNING
FÖRTECKNING ÖVER LEDAMÖTER SOM DELTOG I OMRÖSTNINGEN
Första valomgången
ALDE: Alfano, Alvaro, Arlacchi, Aylward, Van Baalen, Bearder, Bennahmias, Bilbao Barandica, Bowles, Bușoi, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, de Magistris, De Sarnez, Donskis, Duff, Ek, Gallagher, Gerbrandy, Godmanis, Goerens, Goulard, Griesbeck, Haglund, Hall, Harkin, Hennis-Plasschaert, Hirsch, Hyusmenova, Ilchev, in 't Veld, Iovine, Jäätteenmäki, Jensen, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Løkkegaard, Ludford, Lynne, Lyon, Manders, Mănescu, Manner, Meissner, Michel, Newton Dunn, Neyts-Uyttebroeck, Nicolai, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Ries, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar, Schmidt, Sterckx, Takkula, Thein, Theurer, Tremosa i Balcells, Uggias, Vajgl, Vattimo, Verhofstadt, Wallis, Watson, Weber Renate, Wikström
ECR: Ashworth, Atkins, Bielan, Bradbourn, Cabrnoch, Callanan, Chichester, Cymański, Czarnecki, Deva, Elles, Eppink, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Harbour, Kamall, Kamiński, Karim, Kirkhope, Legutko, McClarkin, McMillan-Scott, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Poręba, Stevenson, Strejček, Sturdy, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Włosowicz, Wojciechowski, Yannakoudakis, Zīle
EFD: Agnew, Andreasen, Batten, Belder, Bizzotto, Bloom, Borghezio, Bufton, Campbell Bannerman, Clark, Dartmouth, Farage, Fontana, Imbrasas, Messerschmidt, Morganti, Nattrass, Paksas, Paška, Plevris, Provera, Rosbach, Rossi, Salvini, Scotta’, Sinclaire, Soini, Speroni, Tzavela
GUE/NGL: Bisky, Chountis, de Brún, Ernst, Ferreira João, Figueiredo, Händel, Hatzigeorgiou, Hénin, Higgins Joe, Hoarau, de Jong, Klute, Kohlíček, Le Hyaric, Liotard, Lösing, Maštálka, Matias, Mélenchon, Meyer, Pafilis, Portas, Ransdorf, Remek, Rubiks, Scholz, Søndergaard, Svensson Eva-Britt, Tavares, Toussas, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer
NI: Balczó, Becali, Binev, Brons, Claeys, Dodds, Ehrenhauser, Gollnisch, Griffin, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Martin Hans-Peter, Mölzer, Morvai, Obermayr, Sosa Wagner, Stassen, van der Stoep, Stoyanov Dimitar, Szegedi, Vanhecke, Werthmann
PPE: Abad, Áder, Albertini, Allam, Andrikienė, Angelilli, Antinoro, Antonescu, Arias Echeverría, Audy, Ayuso, Bach, Baldassarre, Balz, Barnier, Bartolozzi, Băsescu, Bastos, Baudis, Bauer, Béchu, Belet, Bendtsen, Berlato, Bodu, Böge, Bonsignore, Borys, Březina, Briard Auconie, Brok, Busuttil, Cadec, van de Camp, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, del Castillo Vera, Cavada, Coelho, Collino, Comi, Corazza Bildt, Danjean, Dantin, Dati, Daul, Dehaene, Delvaux, De Mita, Deß, Deutsch, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Engel, Essayah, Estaras Ferragut, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Franco, Gahler, Gál, Gallo, García-Margallo y Marfil, Gardini, Garriga Polledo, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Gräfin von Thun und Hohenstein, de Grandes Pascual, Gräßle, Grosch, Grossetête, Gruny, Grzyb, Gutiérrez-Cortines, Győri, Gyürk, Handzlik, Hankiss, Herranz García, Hibner, Higgins Jim, Hohlmeier, Hökmark, Hübner, Iacolino, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Ivanova, Jahr, Járóka, Jazłowiecka, Jędrzejewska, Jeggle, Jeleva, Jimenez-Becerril Barrio, Jordan Cizelj, Juvin, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kasoulides, Kastler, Kelam, Kelly Seán, Klaß, Koch, Kolarska-Bobinska, Korhola, Kósa, Köstinger, Koumoutsakos, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lisek, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Luhan, Łukacijewska, Lulling, McGuinness, Macovei, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazzoni, Melo, Méndez de Vigo, Mikhaylova, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė, Motti, Muscardini, Nedelcheva, Niculescu, Niebler, van Nistelrooij, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pallone, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Patriciello, Peterle, Pieper, Pietikäinen, Ponga, Posselt, Pöttering, Poupakis, Preda, Protasiewicz, Quisthoudt-Rowohl, Rangel, Ranner, Reul, Riquet, Rivellini, Roithová, Ronzulli, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Salatto, Sanchez-Schmid, Sartori, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmitt, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schöpflin, Schwab, Scurria, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Skylakakis, Sógor, Sommer, Sonik, Soullie, Šťastný, Stolojan, Stoyanov Emil, Strasser, Striffler, Surján, Svensson Alf, Szájer, Tatarella, Teixeira, Theocharous, Thyssen, Tőkés, Trzaskowski, Tsoukalas, Ulmer, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Záborská, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D: Alvarez, Alves, Andres Barea, Arif, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badía i Cutchet, Balčytis, Balzani, Beňová, Berès, Berlinguer, Berman, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Bozkurt, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Castex, Cercas, Childers, Christensen, Cofferati, Correia De Campos, Cortés Lastra, Costa, Cozzolino, Crocetta, Cutaș, Daerden, Dăncilă, De Angelis, De Castro, De Keyser, De Rossa, Désir, Domenici, Dušek, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Färm, Ferreira Elisa, Fleckenstein, García Pérez, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Gomes, Göncz, Grech, Grelier, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Haug, Havel, Hedh, Herczog, Hoang Ngoc, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jauregui Atondo, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kelly Alan, Kirilov, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lambrinidis, Lange, Le Foll, Leichtfried, Leinen, López Aguilar, Ludvigsson, McAvan, McCarthy, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mavronikolas, Menéndez del Valle, Merkies, Milana, Mirskis, Moraes, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Neveďalová, Obiols, Olejniczak, Padar, Paleckis, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Papakonstantinou, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Plumb, Poc, Podimata, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sánchez Presedo, Sârbu, Sassoli, Schaldemose, Schulz Martin, Scicluna, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Severin, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Skinner, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Tabajdi, Thaler, Thomsen, Țicău, Tirolien, Toia, Trautmann, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke
Verts/ALE: Albrecht, Alfonsi, Auken, Bélier, Benarab-Attou, Bové, Brantner, Brepoels, Bütikofer, Canfin, Cornelissen, Cramer, Delli, Durant, Eickhout, Evans, Flautre, Giegold, Greze, Harms, Hassi, Hautala, Hudghton, Joly, Junqueras Vies, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lövin, Lucas, Lunacek, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Schlyter, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Tremopoulos, Trüpel, Turmes, Turunen, Ždanoka
Andra valomgången
ALDE: Alfano, Alvaro, Arlacchi, Aylward, Van Baalen, Bearder, Bennahmias, Bilbao Barandica, Bowles, Bușoi, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, de Magistris, De Sarnez, Donskis, Duff, Ek, Gallagher, Gerbrandy, Godmanis, Goerens, Goulard, Griesbeck, Haglund, Hall, Harkin, Hennis-Plasschaert, Hirsch, Hyusmenova, Ilchev, in 't Veld, Iovine, Jäätteenmäki, Jensen, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Lepage, Løkkegaard, Ludford, Lynne, Lyon, Manders, Mănescu, Manner, Meissner, Newton Dunn, Nicolai, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Ries, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar, Schaake, Schmidt, Sterckx, Takkula, Thein, Theurer, Tremosa i Balcells, Uggias, Vajgl, Vattimo, Verhofstadt, Wallis, Watson, Weber Renate, Wikström
ECR: Ashworth, Atkins, Bielan, Bradbourn, Cabrnoch, Callanan, Chichester, Cymański, Czarnecki, van Dalen, Deva, Elles, Eppink, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Harbour, Kamall, Kamiński, Karim, Kirkhope, Kowal, Kurski, Legutko, McClarkin, McMillan-Scott, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Poręba, Stevenson, Strejček, Sturdy, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Włosowicz, Wojciechowski, Yannakoudakis, Zīle, Ziobro
EFD: Agnew, Andreasen, Batten, Belder, Bizzotto, Bloom, Borghezio, Bufton, Campbell Bannerman, Clark, Farage, Fontana, Imbrasas, Messerschmidt, Morganti, Nattrass, Nuttall, Paksas, Paška, Plevris, Provera, Rosbach, Rossi, Salvini, Scotta’, Sinclaire, Soini, Speroni, Tzavela
GUE/NGL: Bisky, Chountis, de Brún, Ernst, Ferreira João, Figueiredo, Händel, Hatzigeorgiou, Hénin, Higgins Joe, Hoarau, de Jong, Klute, Kohlíček, Le Hyaric, Liotard, Lösing, Maštálka, Matias, Mélenchon, Meyer, Pafilis, Portas, Ransdorf, Remek, Rubiks, Scholz, Søndergaard, Svensson Eva-Britt, Tavares, Toussas, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer
NI: Balczó, Becali, Binev, Bontes, Brons, Claeys, Ehrenhauser, Gollnisch, Griffin, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Madlener, Martin Hans-Peter, Mölzer, Morvai, Obermayr, Sosa Wagner, Stassen, van der Stoep, Stoyanov Dimitar, Szegedi, Vanhecke, Werthmann
PPE: Abad, Áder, Albertini, Allam, Andrikienė, Angelilli, Antinoro, Antonescu, Arias Echeverría, Audy, Ayuso, Bach, Baldassarre, Balz, Barnier, Bartolozzi, Băsescu, Bastos, Baudis, Bauer, Béchu, Belet, Bendtsen, Berlato, Bodu, Böge, Bonsignore, Borys, Březina, Briard Auconie, Brok, Cadec, van de Camp, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, del Castillo Vera, Cavada, Coelho, Collino, Comi, Corazza Bildt, Danjean, Dantin, Dati, Daul, Dehaene, Delvaux, Deß, Deutsch, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Engel, Essayah, Estaras Ferragut, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Franco, Gahler, Gál, Gallo, García-Margallo y Marfil, Gardini, Garriga Polledo, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Gräfin Von Thun Und Hohenstein, de Grandes Pascual, Gräßle, Grosch, Grossetête, Gruny, Grzyb, Gutiérrez-Cortines, Győri, Gyürk, Handzlik, Hankiss, Herranz García, Hibner, Higgins Jim, Hohlmeier, Hökmark, Hübner, Iacolino, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Ivanova, Jahr, Járóka, Jazłowiecka, Jędrzejewska, Jeggle, Jeleva, Jimenez-Becerril Barrio, Jordan Cizelj, Juvin, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kasoulides, Kastler, Kelam, Kelly Seán, Klaß, Koch, Kolarska-Bobinska, Korhola, Kósa, Köstinger, Koumoutsakos, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lisek, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Luhan, Łukacijewska, Lulling, McGuinness, Macovei, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazzoni, Melo, Méndez de Vigo, Mikhaylova, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė, Motti, Muscardini, Nedelcheva, Niculescu, Niebler, van Nistelrooij, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pallone, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Patriciello, Peterle, Pieper, Pietikäinen, Ponga, Posselt, Pöttering, Poupakis, Preda, Protasiewicz, Quisthoudt-Rowohl, Rangel, Ranner, Reul, Riquet, Rivellini, Roithová, Ronzulli, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Salatto, Sanchez-Schmid, Sartori, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmitt, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schöpflin, Schwab, Scurria, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Skylakakis, Sógor, Sommer, Sonik, Soullie, Šťastný, Stolojan, Stoyanov Emil, Strasser, Striffler, Surján, Svensson Alf, Szájer, Tatarella, Teixeira, Theocharous, Thyssen, Tőkés, Trzaskowski, Tsoukalas, Ulmer, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Záborská, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D: Alvarez, Alves, Andres Barea, Arif, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badía i Cutchet, Balčytis, Balzani, Beňová, Berès, Berlinguer, Berman, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Bozkurt, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Castex, Cercas, Childers, Christensen, Cofferati, Correia De Campos, Cortés Lastra, Costa, Cozzolino, Crețu, Cutaș, Daerden, Dăncilă, De Angelis, De Castro, De Keyser, De Rossa, Désir, Domenici, Dušek, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Färm, Ferreira Elisa, Fleckenstein, García Pérez, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Gomes, Göncz, Grech, Grelier, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Haug, Havel, Hedh, Herczog, Hoang Ngoc, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jauregui Atondo, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kelly Alan, Kirilov, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lambrinidis, Lange, Le Foll, Leichtfried, Leinen, López Aguilar, Ludvigsson, McAvan, McCarthy, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mavronikolas, Menéndez del Valle, Merkies, Milana, Mirskis, Moraes, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Neveďalová, Obiols, Olejniczak, Padar, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Papakonstantinou, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Plumb, Poc, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sánchez Presedo, Sârbu, Sassoli, Schaldemose, Schulz Martin, Scicluna, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Severin, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Skinner, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Tabajdi, Thomsen, Țicău, Tirolien, Toia, Trautmann, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke
Verts/ALE: Albrecht, Alfonsi, Auken, Bélier, Benarab-Attou, Besset, Bové, Brantner, Brepoels, Bütikofer, Canfin, Cohn-Bendit, Cornelissen, Cramer, Delli, Durant, Eickhout, Evans, Flautre, Giegold, Greze, Harms, Hassi, Hautala, Hudghton, Joly, Junqueras Vies, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lövin, Lucas, Lunacek, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Sargentini, Schlyter, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Tremopoulos, Trüpel, Turmes, Turunen, Ždanoka
Tredje valomgången
ALDE: Alfano, Alvaro, Arlacchi, Aylward, Van Baalen, Bearder, Bennahmias, Bilbao Barandica, Bowles, Bușoi, Chatzimarkakis, Creutzmann, Crowley, Davies, de Magistris, De Sarnez, Donskis, Duff, Ek, Gallagher, Gerbrandy, Godmanis, Goerens, Goulard, Griesbeck, Haglund, Hall, Harkin, Hennis-Plasschaert, Hirsch, Hyusmenova, Ilchev, in 't Veld, Iovine, Jäätteenmäki, Jensen, Kacin, Kazak, Klinz, Koch-Mehrin, Kozlík, Krahmer, Lambsdorff, Lepage, Løkkegaard, Ludford, Lynne, Lyon, Manders, Mănescu, Manner, Meissner, Michel, Newton Dunn, Nicolai, Oviir, Panayotov, Parvanova, Paulsen, Reimers, Ries, Rinaldi, Rochefort, Rohde, Savisaar, Schaake, Schmidt, Sterckx, Takkula, Thein, Theurer, Tremosa i Balcells, Uggias, Vajgl, Vattimo, Verhofstadt, Wallis, Watson, Weber Renate, Wikström
ECR: Ashworth, Atkins, Bielan, Bradbourn, Cabrnoch, Callanan, Chichester, Cymański, Czarnecki, van Dalen, Deva, Elles, Eppink, Ford, Foster, Fox, Girling, Gróbarczyk, Harbour, Helmer, Kamall, Kamiński, Karim, Kirkhope, Kowal, Kurski, Legutko, McClarkin, McMillan-Scott, Migalski, Nicholson, Ouzký, Piotrowski, Poręba, Stevenson, Strejček, Sturdy, Swinburne, Szymański, Tannock, Tomaševski, Tošenovský, Van Orden, Vlasák, Włosowicz, Wojciechowski, Yannakoudakis, Zīle, Ziobro
EFD: Agnew, Andreasen, Batten, Belder, Bizzotto, Bloom, Borghezio, Bufton, Campbell Bannerman, Clark, Farage, Fontana, Imbrasas, Messerschmidt, Morganti, Nattrass, Nuttall, Paksas, Paška, Plevris, Provera, Rosbach, Rossi, Salvini, Scotta’, Sinclaire, Soini, Speroni, Tzavela
GUE/NGL: Bisky, Chountis, de Brún, Ernst, Ferreira João, Figueiredo, Händel, Hatzigeorgiou, Hénin, Higgins Joe, Hoarau, de Jong, Klute, Kohlíček, Le Hyaric, Liotard, Lösing, Maštálka, Matias, Mélenchon, Meyer, Pafilis, Portas, Ransdorf, Remek, Rubiks, Scholz, Søndergaard, Svensson Eva-Britt, Tavares, Toussas, Triantaphyllides, Vergiat, Wils, Zimmer
NI: Balczó, Becali, Binev, Bontes, Brons, Claeys, Dodds, Ehrenhauser, Gollnisch, Griffin, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Madlener, Martin Hans-Peter, Mölzer, Morvai, Obermayr, Sosa Wagner, Stassen, van der Stoep, Stoyanov Dimitar, Szegedi, Vanhecke, Werthmann
PPE: Abad, Áder, Albertini, Allam, Andrikienė, Angelilli, Antinoro, Antonescu, Arias Echeverría, Audy, Ayuso, Bach, Baldassarre, Balz, Barnier, Bartolozzi, Băsescu, Bastos, Baudis, Bauer, Béchu, Belet, Bendtsen, Berlato, Bodu, Böge, Bonsignore, Borys, Březina, Briard Auconie, Brok, Busuttil, Cadec, van de Camp, Cancian, Carvalho, Casa, Casini, Caspary, del Castillo Vera, Cavada, Coelho, Collino, Comi, Corazza Bildt, Danjean, Dantin, Dati, Daul, Dehaene, Delvaux, Deß, Deutsch, De Veyrac, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Engel, Essayah, Estaras Ferragut, Feio, Ferber, Fernandes, Fidanza, Fisas Ayxela, Fjellner, Franco, Gahler, Gál, Gallo, García-Margallo y Marfil, Gardini, Garriga Polledo, Gauzès, Giannakou, Glattfelder, Gräfin von Thun und Hohenstein, de Grandes Pascual, Gräßle, Grosch, Grossetête, Gruny, Grzyb, Gutiérrez-Cortines, Győri, Gyürk, Handzlik, Hankiss, Herranz García, Hibner, Higgins Jim, Hohlmeier, Hökmark, Hübner, Iacolino, Ibrisagic, Itälä, Iturgaiz Angulo, Ivanova, Jahr, Járóka, Jędrzejewska, Jeggle, Jeleva, Jimenez-Becerril Barrio, Jordan Cizelj, Juvin, Kaczmarek, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kasoulides, Kastler, Kelam, Kelly Seán, Klaß, Koch, Kolarska-Bobinska, Korhola, Kósa, Köstinger, Koumoutsakos, Kratsa-Tsagaropoulou, Kuhn, Kukan, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lechner, Lehne, Lewandowski, Liese, Lisek, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Luhan, Łukacijewska, Lulling, McGuinness, Macovei, Mann, Marcinkiewicz, Marinescu, Mastella, Matera, Mathieu, Mato Adrover, Matula, Mauro, Mayer, Mayor Oreja, Mazzoni, Melo, Méndez de Vigo, Mikhaylova, Mikolášik, Millán Mon, Mitchell, Morin-Chartier, Morkūnaitė, Motti, Muscardini, Nedelcheva, Niculescu, Niebler, van Nistelrooij, Nitras, Olbrycht, Oomen-Ruijten, Őry, Pallone, Papanikolaou, Papastamkos, Patrão Neves, Patriciello, Peterle, Pieper, Pietikäinen, Ponga, Posselt, Pöttering, Poupakis, Preda, Protasiewicz, Quisthoudt-Rowohl, Rangel, Ranner, Reul, Riquet, Rivellini, Roithová, Ronzulli, Rübig, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Salatto, Sanchez-Schmid, Sartori, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmitt, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Schöpflin, Schwab, Scurria, Seeber, Siekierski, Silvestris, Skrzydlewska, Skylakakis, Sógor, Sommer, Sonik, Soullie, Šťastný, Stolojan, Stoyanov Emil, Strasser, Striffler, Surján, Svensson Alf, Szájer, Tatarella, Teixeira, Theocharous, Thyssen, Tőkés, Trzaskowski, Tsoukalas, Ulmer, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Verheyen, Vidal-Quadras, Vlasto, Voss, Wałęsa, Weber Manfred, Weisgerber, Wieland, Winkler Iuliu, Winkler Hermann, Wortmann-Kool, Záborská, Zalba Bidegain, Zalewski, Zanicchi, Zasada, Zeller, Zver, Zwiefka
S&D: Alvarez, Alves, Andres Barea, Arif, Arsenis, Attard-Montalto, Ayala Sender, Badía i Cutchet, Balčytis, Balzani, Beňová, Berès, Berlinguer, Berman, Blinkevičiūtė, Borsellino, Boștinaru, Bozkurt, Brzobohatá, Bullmann, Capoulas Santos, Caronna, Cashman, Castex, Cercas, Childers, Christensen, Cofferati, Correia De Campos, Cortés Lastra, Costa, Cozzolino, Crețu, Crocetta, Cutaș, Daerden, Dăncilă, De Angelis, De Castro, De Keyser, De Rossa, Désir, Domenici, Dušek, El Khadraoui, Enciu, Ertug, Estrela, Fajon, Falbr, Färm, Ferreira Elisa, Fleckenstein, García Pérez, Gardiazábal Rubial, Gebhardt, Geier, Geringer de Oedenberg, Gierek, Glante, Goebbels, Gomes, Göncz, Grech, Grelier, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gurmai, Haug, Havel, Hedh, Herczog, Hoang Ngoc, Honeyball, Howitt, Hughes, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jauregui Atondo, Jørgensen, Kadenbach, Kalfin, Kammerevert, Kelly Alan, Kirilov, Koppa, Krehl, Kreissl-Dörfler, Lambrinidis, Lange, Le Foll, Leichtfried, Leinen, López Aguilar, Ludvigsson, McAvan, McCarthy, Maňka, Martin David, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Mavronikolas, Menéndez del Valle, Merkies, Milana, Mirskis, Moraes, Moreira, Muñiz De Urquiza, Neuser, Neveďalová, Obiols, Olejniczak, Padar, Paliadeli, Panzeri, Papadopoulou, Papakonstantinou, Pargneaux, Pașcu, Peillon, Perello Rodriguez, Pirillo, Pittella, Plumb, Poc, Podimata, Prodi, Rapkay, Rapti, Regner, Repo, Riera Madurell, Rodust, Romero López, Roth-Behrendt, Rouček, Sánchez Presedo, Sârbu, Sassoli, Schaldemose, Schulz Martin, Scicluna, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Severin, Simon, Simpson, Sippel, Siwiec, Skinner, Smolková, Stavrakakis, Steinruck, Stihler, Susta, Swoboda, Tabajdi, Thaler, Thomsen, Țicău, Tirolien, Toia, Trautmann, Ulvskog, Van Brempt, Vaughan, Vergnaud, Vigenin, Weber Henri, Weiler, Westlund, Westphal, Willmott, Yáñez-Barnuevo García, Zala, Zemke
Verts/ALE: Albrecht, Alfonsi, Auken, Bélier, Benarab-Attou, Besset, Bové, Brantner, Brepoels, Bütikofer, Canfin, Cohn-Bendit, Cornelissen, Cramer, Delli, Durant, Eickhout, Evans, Flautre, Giegold, Greze, Harms, Hassi, Hautala, Hudghton, Joly, Junqueras Vies, Keller, Kiil-Nielsen, Lambert, Lamberts, Lichtenberger, Lochbihler, Lövin, Lucas, Lunacek, Rivasi, Romeva i Rueda, Rühle, Sargentini, Schlyter, Schroedter, Schulz Werner, Smith, Staes, Tarand, Tremopoulos, Trüpel, Turmes, Turunen, Ždanoka