13.3.2004   

SV

Europeiska unionens officiella tidning

CE 65/247


(2004/C 65 E/263)

SKRIFTLIG FRÅGA E-2923/03

från Marianne Thyssen (PPE-DE) till kommissionen

(2 oktober 2003)

Ämne:   Patentsystemet och små- och medelstora företag

Under diskussionerna i Europaparlamentet om förslaget till ett direktiv om patenterbarhet för datorrelaterade uppfinningar framfördes många synpunkter som gav vid handen att det i allmänhet är svårt för små- och medelstora företag att tillämpa patentlagstiftningen. Även innovativa små- och medelstora företag ansöker om patentskydd.

Kan kommissionen informera om man känner till existerande inrättningar i medlemsstaterna som bistår små- och medelstora företag vad gäller de finansiella eller juridiska och/eller administrativa aspekterna av patentförfarandet? Anser kommissionen att förfarandet vid patentansökan och vid försvar av patentanspråk bör vara mindre kostsamt och effektivare? Mot bakgrund av att gemenskapspatentet skall införas anser kommissionen inte att det vore önskvärt att inrätta en sådan mekanism på EU-nivå?

Svar från Fritz Bolkestein på kommissionens vägnar

(17 november 2003)

De små och medelstora företagens möjligheter att utnyttja patentering är en viktig utmaning. Införandet av ett gemenskapspatent, som kommer att gälla i samtliga medlemsstater, kommer att innebära stora fördelar för småföretag, eftersom eventuella prövningar inför rätta för att hävda patentet bara kommer att behöva göras en gång för hela unionen snarare än en gång i var och en av de femton medlemsstaterna. Detta kommer att avsevärt underlätta tillgången till den inre marknaden för småföretag och individer med innovativa produkter.

Vad gäller det stöd som finns i enskilda medlemsstater för små och medelstora företag så har det nyligen utförts två studier på uppdrag av kommissionens generaldirektorat för inre marknaden.

Den första studien var en undersökning av de nationella patentverkens roll i främjandet av innovation. I samband med studien framkom att medlemsstaterna genom sina nationella patentverk erbjuder flera olika tjänster som syftar till att öka medvetenheten om och tillgången till patentsystemen. I rapporten sammanfattas de tjänster som för närvarande finns, och det görs rekommendationer för framtida verksamhet.

Den andra studien gällde möjligheten att införa en försäkring mot kostnader i samband med tvister i patentmål. I studien framkom att det för närvarande inte finns lagstiftning om patenttvistförsäkringar i någon av medlemsstaterna, även om privat försäkring till viss del kan tas ut i några av dem. Möjligheten att lagstifta har också diskuterats i några av medlemsstaterna. En av slutsatserna i studien var att det skulle innebära avsevärda fördelar, särskilt för företag med begränsade ekonomiska resurser, om man införde ett gemenskapstäckande program för försäkringar för patenttvister, men att det skulle ge upphov till många svåra frågor som behöver utredas närmare. Kommissionen planerar därför ytterligare en studie, den här gången mer detaljerad. När den är slutförd kommer kommissionen att besluta om det behöver vidtas åtgärder och i så fall vilken typ.

Rapporterna från de två studierna finns här: http://europa.eu.int/comm/internal_market/en/indprop/patent/index.htm

En annan studie, ”Enforcing small firm’s patent rights”, har utförts på uppdrag av kommissionens generaldirektorat för näringsliv. I denna studie koncentrerar man sig särskilt på unionens farhågor att små och medelstora företag utnyttjar patent i mindre grad än vad som skulle kunna vara fallet. I studien, som baseras på en undersökning av 4 000 små och medelstora företag med patent och prototyper, fastställs att två tredjedelar av företagen hade utsatts för försök att kopiera deras patentskyddade uppfinningar. I rapporten redogörs också för företagens problem när det gäller att skydda rättigheterna, och deras inställning till de olika alternativ som finns för att få hjälp med att överkomma dessa svårigheter.

Studien finns på följande adress: http://www.cordis.lu/innovation-policy/studies/im_study3.htm

Två exempel på initiativ i medlemsstaterna för att stödja små och medelstora företag i patentförfarandet kartlades i 2003 års rapport om genomförandet av Europeiska stadgan för småföretagen (1). Förteckningen är inte uttömmande, men dessa två initiativ ansågs vara användbara och innovativa. Det första är en irländsk webbplats där man kan lämna patent- och varumärkesansökningar on-line. Det andra är ett tyskt program, ”Kunskap skapar marknader” (”Wissen schafft Märkte”), för att öka universitetens kunskap om patent och överföring av forskningsresultat.

I Europeiska stadgan för småföretagen planeras också att ge stöd till bl.a. små och medelstora företag, att stärka program som syftar till att främja teknikspridning till små företag samt öka småföretagens kapacitet att kartlägga, välja ut och anpassa tekniker.

Vad gäller stödmekanismer på gemenskapsnivå för små och medelstora företag så lanserades 1998 en hjälpcentral för immaterialrättigheter, IPR-Helpdesk, som ett pilotprojekt inom kommissionen. Projektet finansierades inom det ramprogram för forskning som drevs av kommissionens generaldirektorat för näringsliv och hade som syfte att hjälpa nuvarande och kommande deltagare i gemenskapsfinansierade forsknings- och utvecklingsprojekt med immaterialrättsliga frågor.

Sedan den 1 januari 2002 arbetar denna hjälpcentral (http://www.cordis.lu/ipr-helpdesk/en/home.html) med att hjälpa sin målgrupp, bl.a. små och medelstora företag, med immaterialrättsliga frågor, med särskild inriktning på vad som gäller för spridning och skydd inom gemenskapen samt frågor om immaterialrättigheter inom europeiska forsknings- och teknikprojekt.

Dessutom kan deltagare, särskilt små och medelstora företag, ansöka om ekonomiskt bidrag för att delta i gemenskapsfinansierade FoU-projekt inom sjätte ramprogrammet för forskning. Bidraget gäller kostnaderna för att ta patent på de uppfinningar som gjorts inom ett projekt.

I kommissionens handlingsplan för att öka investeringarna i forskning (2) finns också ett antal åtgärder som dels syftar till att utveckla europeiska riktlinjer särskilt för immaterialrättigheter vid samarbeten mellan universitet och näringsliv, dels till att öka medvetenheten inom hela unionen om immaterialrättsliga frågor och utbildningsinsatserna. Båda dessa är särskilt viktiga för små och medelstora företag.

Slutligen bör det påpekas att enligt gemenskapsramarna för statligt stöd till forskning och utveckling (3) är de driftskostnader (t.ex. skydd av immaterialrättigheter) som små och medelstora företag som får statligt stöd ådrar sig i samband med forskning och utveckling bidragsberättigande, och det stöd som ges betraktas, på vissa villkor, som förenligt med den inre marknaden.


(1)  KOM(2003) 21 slutlig.

(2)  KOM(2003) 226 slutlig.

(3)  EGT C 45, 17.2.1996.