92002E0469

SKRIFTLIG FRÅGA E-0469/02 från Dana Scallon (PPE-DE) till rådet. EU:s säkerhetsmärkning används för att marknadsföra tortyrredskap.

Europeiska gemenskapernas officiella tidning nr 229 E , 26/09/2002 s. 0091 - 0092


SKRIFTLIG FRÅGA E-0469/02

från Dana Scallon (PPE-DE) till rådet

(27 februari 2002)

Ämne: EU:s säkerhetsmärkning används för att marknadsföra tortyrredskap

Sedan 1990 lär elchocksutrustning användas för att tortera och misshandla människor i fängelser, häkten eller på polisstationer i minst 76 länder i alla delar av världen. Tillverkare av elstötspistoler annonserar om att deras produkter har fått det europeiska CE-märket och europeisk garanti.

1. Hur många tillverkare av elstötspistoler använder CE-märket på sina produkter?

2. Vilka medlemsstater i EU tillåter i praktiken tillverkare att använda Europeiska kommissionens säkerhetsmärkning (CE) för sina elstötspistoler som kvalitetsargument vid försäljning?

3. Kan rådet redogöra för hur europeiska standardmärken (CE) tilldelas tillverkare av elstötspistoler?

4. Anser rådet att CE-märkning av elstötspistoler är ett kvalitetsargument vid försäljning?

5. Anser rådet att åtgärder bör vidtas för att hindra tillverkare av elstötspistoler att använda CE-märket för att marknadsföra sina produkter?

Svar

(26 juni 2002)

Rådet uppmanar den ärade parlamentsledamoten att ställa frågan direkt till kommissionen.