92001E3271

SKRIFTLIG FRÅGA E-3271/01 från Sebastiano Musumeci (UEN) till kommissionen. Exporthinder för blodapelsiner.

Europeiska gemenskapernas officiella tidning nr 134 E , 06/06/2002 s. 0213 - 0214


SKRIFTLIG FRÅGA E-3271/01

från Sebastiano Musumeci (UEN) till kommissionen

(26 november 2001)

Ämne: Exporthinder för blodapelsiner

De australiska och japanska marknaderna visar ett allt större intresse för de blodapelsiner med rött fruktkött som endast odlas på Sicilien. På grund av vissa gällande växtskyddsbestämmelser om hanteringen vid transport av citrusfrukter är det i nuläget omöjligt för Italien att exportera sina berömda blodapelsiner. De spanska apelsinproducenterna har däremot med den spanska regeringens stöd kunnat ingå ett avtal med de australiska myndigheterna, vilket lett till att de i det närmaste har monopol på denna marknad.

Kan kommissionen redogöra för vilka initiativ den kan ta för att undvika att den italienska sektorn för citrusfrukter missgynnas ytterligare på världsmarknaden?

Svar från Pascal Lamy på kommissionens vägnar

(17 januari 2002)

Det är de importerande ländernas rättighet att, inom de restriktioner som fastställs genom Världshandelsorganisationens (WTO) avtal om tillämpning av sanitära och fytosanitära åtgärder (SPS-avtalet), fastställa egna nivåer för fytosanitärt skydd. Det är den enskilda medlemsstatens ansvar att lämna de fytosanitära garantier som tredjeland kräver. Kommissionen agerar då det verkar som om internationella bestämmelser inte efterlevs eller det har begåtts överträdelser av bestämmelserna i SPS-avtalet eller andra relevanta avtal, till exempel internationella växtskyddskonventionen. För närvarande söker kommissionen mer information för att kunna bedöma fallet.