92000E2111

SKRIFTLIG FRÅGA E-2111/00 från María Rodríguez Ramos (PSE) och Luis Berenguer Fuster (PSE) till kommissionen. En jämförelse mellan odlingen av mispel och andra sorter som omfattas av den gemensamma organisationen av marknaden för frukt och grönsaker.

Europeiska gemenskapernas officiella tidning nr 103 E , 03/04/2001 s. 0065 - 0065


SKRIFTLIG FRÅGA E-2111/00

från María Rodríguez Ramos (PSE) och Luis Berenguer Fuster (PSE) till kommissionen

(30 juni 2000)

Ämne: En jämförelse mellan odlingen av mispel och andra sorter som omfattas av den gemensamma organisationen av marknaden för frukt och grönsaker

Priset på mispel sjunker från regleringsår till regleringsår eftersom denna frukt släpps ut på marknaden samtidigt som andra frukter som omfattas av förordning (EG) 2200/96(1) om den gemensamma organisationen av marknaden för frukt och grönsaker. Dessa frukter drar fördel av de mekanismer som fastställs av den gemensamma organisationen av marknaden. Samtidigt är mispeln mindre anpassningsbar till en så hårt konkurrensutsatt marknad som den för primörer, eftersom det på marknaden finns frukter som i likhet med aprikosen kan tidigarelägga sin säsong tack vare användandet av bioteknik.

Är kommissionen medveten om vilka svårigheter det innebär för mispelodlarna att mispeln inte omfattas av artikel 1 i ovan nämnda förordning under den befintliga gemensamma organisationen av marknaden? Avser kommissionen att rätta till detta praktiska fel och att i sin planerade reform av den gemensamma organisationen av marknaden för frukt och grönsaker införa särskilda åtgärder för mispel?

(1) EGT L 297, 21.11.1996, s. 1.

Svar från Franz Fischler på kommissionens vägnar

(8 september 2000)

De mispelbär som saluförs för konsumtion kommer till allra största delen från den japanska mispeln (Eriobotrya japonica Thub), med undernummer 0810 90 85 i Kombinerade nomenklaturen (Andra frukter). De omfattas av artikel 1 i rådets förordning (EG) nr 2200/96 av den 28 oktober 1996 om den gemensamma organisationen av marknaden för frukt och grönsaker(1). Eftersom dessa produkter också kan få stöd genom bestämmelser inom den gemensamma organisationen av marknaden för frukt och grönsaker, har kommissionen inte för avsikt att anta särskilda föreskrifter för mispelbär.

(1) EGT L 297, 21.11.1996.