5.12.2022   

SV

Europeiska unionens officiella tidning

C 463/48


Tribunalens beslut av den 5 oktober 2022 – Airoldi Metalli mot kommissionen

(Mål T-1/22) (1)

(Talan om ogiltigförklaring - Dumpning - Införande av en slutgiltig antidumpningstull på import av valsade platta produkter av aluminium med ursprung i Kina - Införande av en slutgiltig antidumpningstull - Importör - Regleringsakt som medför genomförandeåtgärder - Villkoret direkt berörd ej uppfyllt - Avvisning)

(2022/C 463/70)

Rättegångsspråk: engelska

Parter

Sökande: Airoldi Metalli SpA (Molteno, Italien) (ombud: advokaterna M. Campa, D. Rovetta, P. Gjørtler och V. Villante)

Svarande: Europeiska kommissionen (ombud: M.Gustafsson och G.Luengo)

Saken

Sökanden har genom sin talan enligt artikel 263 FEUF yrkat ogiltigförklaring av kommissionens genomförandeförordning (EU) 2021/1784 av den 8 oktober 2021 om införande av en slutgiltig antidumpningstull på import av valsade platta produkter av aluminium med ursprung i Folkrepubliken Kina (EUT L 359, 2021, s. 6).

Avgörande

1)

Talan avvisas.

2)

Airoldi Metalli SpA ska bära sina rättegångskostnader och ersätta de kostnader som uppkommit för Europeiska kommissionen.

3)

European Aluminium ska bära sina rättegångskostnader för interventionsansökan.


(1)  EUT C 84, 21.2.2022.