EUROPEISKA KOMMISSIONEN
Bryssel den 19.6.2025
COM(2025) 318 final
2025/0169(NLE)
Förslag till
RÅDETS BESLUT
om den ståndpunkt som ska intas på Europeiska unionens vägnar i den särskilda Lissabonunionens församling
EUROPEISKA KOMMISSIONEN
Bryssel den 19.6.2025
COM(2025) 318 final
2025/0169(NLE)
Förslag till
RÅDETS BESLUT
om den ståndpunkt som ska intas på Europeiska unionens vägnar i den särskilda Lissabonunionens församling
MOTIVERING
1.Fråga som behandlas i förslaget
Detta förslag avser ett beslut om fastställande av den ståndpunkt som ska intas på unionens vägnar i församlingen för den särskilda unionen vid Världsorganisationen för den intellektuella äganderätten (Wipo) i samband med det planerade antagandet av ändringar av de gemensamma föreskrifterna inom Lissabonöverenskommelsen om skydd för ursprungsbeteckningar och deras internationella registrering och Genèveakten inom Lissabonöverenskommelsen om ursprungsbeteckningar och geografiska beteckningar (de gemensamma föreskrifterna).
2.Bakgrund till förslaget
2.1.Genèveakten
Genom genèveakten inom Lissabonöverenskommelsen om ursprungsbeteckningar och geografiska beteckningar från 2015 (Genèveakten) uppdateras och förstärks Lissabonöverenskommelsen om skydd för ursprungsbeteckningar och deras internationella registrering från 1958 (Lissabonöverenskommelsen). Den trädde i kraft den 26 februari 2020. Europeiska unionen är part i Genèveakten 1 .
2.2.Den särskilda unionens församling
Den särskilda unionen, som förvaltas av Wipo, består av de avtalsslutande parterna i Genèveakten och de stater som är parter i Lissabonöverenskommelsen. Enligt artikel 22.2 i Genèveakten ska den särskilda unionens församling bland annat handlägga alla frågor som rör den särskilda unionens upprätthållande och utveckling och genomförandet av Genèveakten samt ändra de gemensamma föreskrifterna.
2.3.Den akt som planeras av den särskilda unionen
Vid Wipos generalförsamlingar den 8–17 juli 2025 får den särskilda unionens församling anta de ändringar av de gemensamma föreskrifterna som anges nedan.
Genom den föreslagna ändringen av regel 1.1 uppdateras definitionen av officiell blankett i led vi så att den omfattar en hänvisning till det elektroniska gränssnittet (e-Lisbon), som den internationella byrån har gjort tillgängligt för de behöriga myndigheterna i Lissabonsystemet på organisationens webbplats.
Genom de föreslagna ändringarna av regel 8.9 uppdateras de nuvarande bestämmelserna genom att man förtydligar den relevanta dagen för fastställande av det avgiftsbelopp som ska betalas enligt Lissabonsystemet, med beaktande av dess särdrag.
I det föreslagna nya led a i regel 8.9 i de gemensamma föreskrifterna anges att dagen för inlämnande av en ansökan om internationell registrering avgör det avgiftsbelopp som ska betalas enligt regel 5.2 c i de gemensamma föreskrifterna, nämligen avgiften för en internationell registrering (regel 8.1 i i de gemensamma föreskrifterna) och alla andra avgifter som anges i regel 8 i de gemensamma föreskrifterna).
I det föreslagna nya led b i regel 8.9 i de gemensamma föreskrifterna anges att dagen för inlämnande av en begäran om införande av en ändring avgör det avgiftsbelopp som ska betalas enligt regel 15.2 a i de gemensamma föreskrifterna, nämligen avgiften för en eller flera ändringar (regel 15.1 i de gemensamma föreskrifterna).
I det föreslagna nya led c i regel 8.9 i de gemensamma föreskrifterna anges att om en stat som är part i 1967 års akt ansluter sig till eller ratificerar Genèveakten är den relevanta dagen för att fastställa de avgiftsbelopp som ska betalas – dvs. eventuella avgifter för en ändring (regel 7.4 a i de gemensamma föreskrifterna) eller varje individuell avgift (regel 7.4 d i de gemensamma föreskrifterna) – den dag då Genèveakten träder i kraft för den staten.
I det föreslagna nya led d anges att bestämmelserna i den nuvarande versionen av regel 8.9 kommer att fortsätta att tillämpas i alla andra fall.
Genom de föreslagna ändringarna av regel 15 genom vilka de nya leden vii–ix införs i punkt 1 utvidgas förteckningen över ändringar som kan registreras i det internationella registret, såsom en ändring av ursprungsbeteckningen eller den geografiska beteckningen, en ändring av den eller de varor som ursprungsbeteckningen eller den geografiska beteckningen avser, eller en ändring av uppgifterna enligt regel 5.3 a eller den information som avses i regel 5.6 a vi. Genom den föreslagna nya punkten 5 i regel 15 i de gemensamma föreskrifterna blir det möjligt för en avtalsslutande part att anmäla ett avslag om den inte kan säkerställa skyddet av ursprungsbeteckningen eller den geografiska beteckningen på grund av ändringen.
Genom den föreslagna ändringen av regel 18.4 anpassas ordalydelsen i denna bestämmelse till den föreslagna nya punkten 5 i artikel 15.
3.Den ståndpunkt som ska intas på unionens vägnar
Den föreslagna ståndpunkten är att ansluta sig till en potentiell konsensus om ett beslut av Lissabonunionens församling om antagande av ändringar av de gemensamma föreskrifterna eller, under alla omständigheter, att rösta för de föreslagna ändringarna av de gemensamma föreskrifterna inom Lissabonöverenskommelsen och Genèveakten enligt bilagan till detta beslut. Dessa ändringar är av teknisk karaktär och syftar till att rationalisera och förenkla förfarandet samt förbättra rättssäkerheten vid handläggningen av ansökningar om registrering och ändring av ursprungsbeteckningar och geografiska beteckningar enligt Genèveakten.
4.Rättslig grund
4.1.Förfarandemässig rättslig grund
4.1.1.Principer
I artikel 218.9 i fördraget om Europeiska unionens funktionssätt (EUF-fördraget) föreskrivs att beslut ska antas ”om fastställande av vilka ståndpunkter som på unionens vägnar ska intas i ett organ som inrättas genom ett avtal, om detta organ ska anta akter med rättslig verkan, med undantag av sådana akter som kompletterar eller ändrar avtalets institutionella ram”.
Begreppet akter med rättslig verkan omfattar akter som har rättslig verkan med stöd av de regler i internationell rätt som tillämpas på organet i fråga. Det omfattar även instrument som inte har bindande verkan enligt internationell rätt, men som är ”ägnade att på ett avgörande sätt påverka innehållet i de bestämmelser som antas av unionslagstiftaren” 2 .
4.1.2.Tillämpning i det aktuella fallet
Den särskilda unionens församling är ett organ som inrättats genom ett avtal, nämligen Genèveakten.
Den akt som ska antas av den särskilda unionens församling utgör en akt med rättslig verkan. Den planerade akten kommer att vara bindande enligt internationell rätt.
Den förfarandemässiga rättsliga grunden för det föreslagna beslutet är därför artikel 218.9 i EUF-fördraget.
4.2.Materiell rättslig grund
4.2.1.Principer
Den materiella rättsliga grunden för ett beslut enligt artikel 218.9 i EUF-fördraget är främst beroende av syftet med och innehållet i den planerade akt avseende vilken en ståndpunkt intas på unionens vägnar. Om den planerade akten har två syften eller två beståndsdelar av vilka det ena syftet eller den ena beståndsdelen kan identifieras som det eller den huvudsakliga, medan det eller den andra endast är av underordnad betydelse, måste det beslut som antas enligt artikel 218.9 i EUF-fördraget ha en enda materiell rättslig grund, nämligen den som krävs med hänsyn till det huvudsakliga eller avgörande syftet eller den huvudsakliga eller avgörande beståndsdelen.
4.2.2.Tillämpning i det aktuella fallet
Det huvudsakliga syftet med och innehållet i den planerade akten rör den gemensamma handelspolitiken.
Den materiella rättsliga grunden för det föreslagna beslutet är därför artikel 207 i EUF-fördraget.
4.3.Slutsats
Den rättsliga grunden för det föreslagna beslutet bör vara artikel 207 i EUF-fördraget jämförd med artikel 218.9 i EUF-fördraget.
2025/0169 (NLE)
Förslag till
RÅDETS BESLUT
om den ståndpunkt som ska intas på Europeiska unionens vägnar i den särskilda Lissabonunionens församling
EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR ANTAGIT DETTA BESLUT
med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt, särskilt artikel 207 jämförd med artikel 218.9,
med beaktande av Europeiska kommissionens förslag, och
av följande skäl:
(1)Europeiska unionen är avtalsslutande part i Genèveakten inom Lissabonöverenskommelsen om ursprungsbeteckningar och geografiska beteckningar (Genèveakten) 3 , som trädde i kraft den 26 februari 2020. I enlighet med artikel 21 i Genèveakten är dess avtalsslutande parter medlemmar i församlingen för den särskilda union som inrättades genom Lissabonöverenskommelsen om skydd för ursprungsbeteckningar och deras internationella registrering (Lissabonöverenskommelsen) 4 .
(2)I enlighet med artikel 22.2 a iii i Genèveakten ges den särskilda unionens församling befogenhet att ändra föreskrifterna inom Genèveakten.
(3)Vid generalförsamlingarna i Världsorganisationen för den intellektuella äganderätten (Wipo) den 8–17 juli 2025 kommer den särskilda unionens församling uppmanas att anta ändringar av de gemensamma föreskrifterna inom Lissabonöverenskommelsen och Genèveakten (de gemensamma föreskrifterna).
(4)Det är lämpligt att fastställa den ståndpunkt som ska intas på Europeiska unionens vägnar i den särskilda unionens församling, eftersom dessa ändringar kommer att vara bindande för unionen.
(5)Vid sitt sjätte möte, som ägde rum i Genève den 8–20 mars 2025, rekommenderade arbetsgruppen för utveckling av Lissabonsystemet (Lissabonarbetsgruppen) (dvs. det internationella systemet för internationell registrering av ursprungsbeteckningar och geografiska beteckningar) den särskilda unionens församling att anta olika ändringar av de gemensamma föreskrifterna, vilka föreslagits av Wipos sekretariat och modifierats av Lissabonarbetsgruppen.
(6)Genom den föreslagna ändringen av regel 1.1 uppdateras definitionen av officiell blankett i led vi så att den omfattar en hänvisning till det elektroniska gränssnittet (e-Lisbon), som den internationella byrån har gjort tillgängligt för de behöriga myndigheterna i Lissabonsystemet på organisationens webbplats.
(7)Genom de föreslagna ändringarna av regel 8.9 uppdateras de nuvarande bestämmelserna genom att man förtydligar den relevanta dagen för fastställande av det avgiftsbelopp som ska betalas enligt reglerna 5.2 c, 15.2 a, 7.4 a och 7.4 d samt alla andra fall enligt den nuvarande versionen av regel 8.9, med beaktande av de olika särdragen i de gemensamma föreskrifterna.
(8)Genom de föreslagna ändringarna av regel 15 som inför de nya leden vii–ix i punkt 1 utvidgas förteckningen över ändringar som kan registreras i det internationella registret. Genom den föreslagna nya punkten 5 i regel 15 i de gemensamma föreskrifterna blir det möjligt för en avtalsslutande part att anmäla ett avslag om den inte kan säkerställa skyddet av ursprungsbeteckningen eller den geografiska beteckningen på grund av ändringen.
(9)Genom den föreslagna ändringen av regel 18.4 anpassas ordalydelsen i denna bestämmelse till den föreslagna nya punkten 5 i artikel 15.
(10)Unionen bör därför stödja antagandet av dessa ändringar.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1
Den ståndpunkt som ska intas på unionens vägnar vid sammanträdet i den särskilda unionens församling inom ramen för Wipos generalförsamling den 8–17 juli 2025 ska vara att stödja antagandet av de ändringar av de gemensamma föreskrifterna som anges i bilagan till detta beslut.
Unionens företrädare får också enas om en ändrad lydelse av de föreslagna ändringarna, så länge detta inte väsentligt ändrar innehållet.
Artikel 2
Detta beslut riktar sig till kommissionen.
Utfärdat i Bryssel den
På rådets vägnar
Ordförande
EUROPEISKA KOMMISSIONEN
Bryssel den 19.6.2025
COM(2025) 318 final
BILAGA
till
Förslag till RÅDETS BESLUT
om den ståndpunkt som ska intas på Europeiska unionens vägnar i den särskilda Lissabonunionens församling
BILAGA
FÖRESLAGNA ÄNDRINGAR
av de
gemensamma föreskrifterna inom Lissabonöverenskommelsen om skydd för ursprungsbeteckningar och deras internationella registrering samt Genèveakten inom Lissabonöverenskommelsen om ursprungsbeteckningar och geografiska beteckningar
i enlighet med rekommendationen från Wipos arbetsgrupp för utveckling av Lissabonsystemet för antagande av Lissabonunionen inom ramen för Wipos generalförsamlingar 2025:
1)I rubriken ska ”i dess lydelse av den 8 december 2021” ersättas med ”i dess lydelse av den 1 juli 2026”.
2)I regel 1.1 (Definitioner) ska led vi ersättas med följande:
”officiell blankett: en blankett som utarbetats av den internationella byrån eller ett elektroniskt gränssnitt som gjorts tillgängligt av den internationella byrån på organisationens webbplats.”
3)Regel 8.9 (Ändring av avgiftsbeloppet) ska ersättas med följande:
”a) Om det avgiftsbelopp som ska betalas för en ansökan som avses i regel 5.2 c ändras mellan den dag då ansökan lämnades in och betalningsdagen, ska den avgift som gällde den första dagen tillämpas.
b) Om det avgiftsbelopp som ska betalas för en begäran om införande av en ändring enligt regel 15.2 a ändras mellan den dag då begäran lämnades in och betalningsdagen, ska den avgift som gällde den första dagen tillämpas.
c) Om det avgiftsbelopp som ska betalas i samband med en ändring eller som en individuell avgift, i det fall som avses i regel 7.4 a och d, ändras mellan dagen för Genèveaktens ikraftträdande för en stat som är part i 1967 års akt och betalningsdagen, ska den avgift som gällde den första dagen tillämpas.
d) Om det belopp för en annan avgift än de som avses i leden a, b och c ändras, ska det belopp som gällde den dag då avgiften betalades in till den internationella byrån tillämpas.
4)I regel 15.1 (Tillåtna ändringar) ska följande led läggas till:
”vii) En ändring som rör ursprungsbeteckningen eller den geografiska beteckningen.
viii) En ändring som rör den eller de varor som ursprungsbeteckningen eller den geografiska beteckningen avser.
ix) En ändring som rör de uppgifter som avses i regel 5.3 a, eller
den information som avses i regel 5.6 a vi.”
5)I regel 15 ska följande nya punkt läggas till som punkt 5:
”5 a) Om ändringen rör ursprungsbeteckningen eller den geografiska beteckningen, eller den eller de varor som ursprungsbeteckningen eller den geografiska beteckningen avser, har den behöriga myndigheten i en avtalsslutande part rätt att förklara att den inte kan säkerställa skyddet av ursprungsbeteckningen eller den geografiska beteckningen på grund av ändringen. Förklaringen ska sändas till den internationella byrån av den behöriga myndigheten inom ett år från den dag då den internationella byrån mottog anmälan om ändringen. Reglerna 9–12 ska gälla i tillämpliga delar.
b) Om ändringen rör de uppgifter som avses i regel 5.3 a har den behöriga myndigheten i en avtalsslutande part som har gjort anmälan enligt regel 5.3 rätt att förklara att den inte kan säkerställa skyddet av ursprungsbeteckningen eller den geografiska beteckningen på grund av ändringen. Förklaringen ska sändas till den internationella byrån av den behöriga myndigheten inom ett år från den dag då den internationella byrån mottog anmälan om ändringen. Reglerna 9–12 ska gälla i tillämpliga delar.”
I regel 18.4 ska första meningen (Tillämpning av reglerna 9–12) ersättas med följande:
”Om rättelsen av ett fel rör ursprungsbeteckningen eller den geografiska beteckningen, eller den eller de varor som ursprungsbeteckningen eller den geografiska beteckningen avser, har den behöriga myndigheten i en avtalsslutande part rätt att förklara att den inte kan säkerställa skyddet av ursprungsbeteckningen eller den geografiska beteckningen på grund av rättelsen.”