Bryssel den 5.6.2025

COM(2025) 278 final

Rekommendation till

RÅDETS BESLUT

om bemyndigande att inleda förhandlingar om en revidering av fördraget om en transportgemenskap


MOTIVERING

1.BAKGRUND TILL FÖRSLAGET

Motiv och syfte med förslaget

Fördraget om upprättande av en transportgemenskap 1 (fördraget) har godkänts av Europeiska unionen 2 och ratificerats av sex partner på västra Balkan – Republiken Albanien, Bosnien och Hercegovina, Republiken Nordmakedonien, Kosovo 3*, Montenegro och Republiken Serbien (de sydösteuropeiska parterna). Det trädde i kraft den 1 maj 2019.

Fördraget är tillämpligt på vägtransporter, järnvägar, inre vattenvägar samt sjöfart och föreskriver en gradvis integrering av transportmarknader och transportnät, inklusive flygplatsinfrastruktur, på grundval av relevant EU-lagstiftning, bland annat på områdena tekniska standarder, driftskompatibilitet, säkerhet, transportskydd, trafikledning, konkurrens, socialpolitik, offentlig upphandling och miljö.

Sedan 2019 har transportgemenskapen främjat detta mål genom att stärka det regionala samarbetet och erbjuda riktat tekniskt bistånd vid sidan av kapacitetsuppbyggnadsinitiativ. Genom dessa insatser har transportgemenskapen gjort framsteg med att anpassa lagstiftningen och integrera transportmarknaderna både bland de sydösteuropeiska parterna och mellan dem och EU. Det krävs dock fortfarande ytterligare arbete.

I artikel 42 i fördraget föreskrivs att fördraget ska ses över på begäran av en fördragsslutande part och i varje fall fem år efter att det trätt i kraft.

Den 15 november 2022 godkände de fördragsslutande parterna och ministrarna med ansvar för transportfrågor från Ukraina, Georgien och Republiken Moldavien ett gemensamt uttalande om samarbete för utveckling av transportsektorerna. Detta politiska dokument utgjorde grunden för dessa länders roll som observerande deltagare i transportgemenskapens arbete. I det gemensamma uttalandet framfördes också åsikten att de potentiella ömsesidiga fördelarna med Ukrainas, Republiken Moldaviens och Georgiens eventuella anslutning till fördraget vederbörligen bör undersökas.

I den föreliggande rekommendationen föreslås att rådet bemyndigar kommissionen att inleda förhandlingar om en revidering av fördraget.

Det allmänna målet bör vara att förhandla med de sydösteuropeiska parterna, Ukraina och Republiken Moldavien om ändringar av fördraget för att stödja och stärka anpassningen av lagstiftningen hos alla fördragsslutande parter till EU:s relevanta regelverk, med hänsyn till deras respektive europeiska perspektiv.

Detta bör inbegripa nya mekanismer för att stärka de bindande åtagandena i fördraget genom att föreskriva sanktioner (t.ex. tillfälligt upphäva rösträtt) vid allvarliga och ihållande överträdelser av dessa åtaganden. För att stärka mekanismen för anpassning till regelverket bör en förstärkt roll eftersträvas för fördragets ständiga sekretariat. Ändringarna bör dessutom finjustera fördragets roll för att stödja utvecklingen av den vägledande utvidgningen av det transeuropeiska transportnätet (TEN-T) till de sydösteuropeiska parterna, särskilt genom att ta hänsyn till den politiska utvecklingen i TEN-T-lagstiftningen. Dessutom bör bilaga I till fördraget revideras, särskilt för att lägga till EU:s regelverk före undertecknandet av fördraget och för att ta hänsyn till den relevanta politiska utvecklingen i fråga om transporter eller närliggande områden som anges i bilaga I. Slutligen bör ändringarna syfta till att förbättra vissa operativa aspekter som har identifierats vid tillämpningen av fördraget och till att finjustera bestämmelserna om tillämpningen av domstolens rättspraxis i frågor som omfattas av fördraget.

Ändringarna bör också göra det möjligt för Ukraina och Republiken Moldavien att bli fullvärdiga medlemmar i fördraget. För att säkerställa att de integreras fullt ut i fördraget bör kommissionen dessutom förhandla fram bilagor om de övergångsbestämmelser som avses i artikel 40 i fördraget och som ska tillämpas på båda dessa länder vid deras anslutning. Dessutom bör kommissionen kunna bemöta potentiella krav när det gäller innehållet i fördraget från Ukraina och Republiken Moldavien.

Mot bakgrund av Georgiens demokratiska tillbakagång, inbegripet antagandet av lagen om insyn i utländskt inflytande, som äventyrar Georgiens väg mot EU och de facto har lett till att anslutningsprocessen har avbrutits, bör beslutet att vidta konkreta åtgärder för Georgiens fullvärdiga medlemskap i fördraget skjutas upp. Detta uppskjutande ligger i linje med diskussionen vid Europeiska rådets möte den 27 juni 2024 4 , den 17 oktober 2024 5 och den 19 december 2024 6 och återspeglar slutsatserna i kommissionens utvidgningsrapport.

Förenlighet med befintliga bestämmelser inom området

Målen för denna rekommendation är förenliga med och kompletterar EU:s bredare insatser för att stödja reformer inom transportsektorerna i de sydösteuropeiska parterna, Ukraina och Republiken Moldavien, som en del av deras övergripande anslutningsprocesser. Sedan fördraget trädde i kraft har Europeiska rådet vid ett flertal tillfällen bekräftat att de sydösteuropeiska parternas framtid vilar stadigt inom EU. I mars 2020 ställde sig medlemmarna i Europeiska rådet bakom rådets (allmänna frågor) beslut 7 att inleda anslutningsförhandlingar med Republiken Nordmakedonien och Republiken Albanien. I mars 2024 beslutade Europeiska rådet 8 att inleda anslutningsförhandlingar med Bosnien och Hercegovina. I december 2022 lämnade Kosovo in sin ansökan om EU-medlemskap.

Europeiska rådet beslutade vid sitt möte den 14–15 december 2023 att inleda anslutningsförhandlingar med Ukraina och Republiken Moldavien 9 . Anslutningsförhandlingarna för de två länderna inleddes formellt vid två regeringskonferenser i Luxemburg den 25 juni 2024.

Dessutom ligger målet att ytterligare stödja integreringen av transportnät i linje med Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2024/1679 10 . I denna förordning föreskrivs bland annat särskilda europeiska transportkorridorer som syftar till att ytterligare stärka förbindelserna mellan medlemsstaterna och de sydösteuropeiska parterna, Ukraina och Republiken Moldavien.

Förenlighet med unionens politik inom andra områden

Rekommendationen ligger i linje med annan EU-politik, särskilt när det gäller utvidgnings- och grannskapspolitiken. Den 8 november 2023 antog kommissionen den nya tillväxtplanen för västra Balkan 11 . Planen syftar till att ge regionen vissa av EU-medlemskapets fördelar redan före anslutning, stimulera den ekonomiska tillväxten och påskynda välbehövlig socioekonomisk konvergens. Målet är att göra det möjligt för partnerländerna att intensifiera arbetet med reformer och investeringar som betydligt påskyndar utvidgningsprocessen och tillväxten i deras ekonomier.

På samma sätt godkände kommissionen den 15 april 2024 Ukrainaplanen 12 , som hjälper Ukraina att återhämta sig, återuppbygga och modernisera landet, och i synnerhet stöder landets reformansträngningar på vägen mot EU-medlemskap. Slutligen antog kommissionen den 10 oktober 2024 ett meddelande om tillväxtplanen för Moldavien 13 i syfte att stärka Moldaviens ekonomi och föra landet närmare EU-medlemskap genom att påskynda reformer och ge ekonomiskt stöd.

2.RÄTTSLIG GRUND, SUBSIDIARITETSPRINCIPEN OCH PROPORTIONALITETSPRINCIPEN

Rättslig grund

Syftet med fördraget om en transportgemenskap är att skapa en transportgemenskap som omfattar vägtransporter, järnväg, inre vattenvägar och sjöfart, liksom att utveckla transportnätet mellan Europeiska unionen och de sydösteuropeiska parterna. I artikel 91 i EUF-fördraget föreskrivs att åtgärder avseende järnväg, väg och inre vattenvägar inom ramen för den gemensamma transportpolitiken ska antas i enlighet med det ordinarie lagstiftningsförfarandet. I artikel 100.2 föreskrivs att lämpliga bestämmelser för sjöfart ska antas i enlighet med det ordinarie lagstiftningsförfarandet. Den materiella rättsliga grunden för det planerade beslutet om bemyndigande att inleda förhandlingar om ett avtal och att ge förhandlaren direktiv är därför artiklarna 91 och 100.2 i EUF-fördraget.

I artikel 218 i fördraget om Europeiska unionens funktionssätt (EUF-fördraget) fastställs förfarandet för förhandling om och ingående av avtal mellan EU och tredjeländer eller internationella organisationer. Enligt punkt 3 i denna artikel ska kommissionen ”lägga fram rekommendationer för rådet som ska anta ett beslut om bemyndigande att inleda förhandlingar och, med hänsyn till vad det planerade avtalet gäller, utse unionens förhandlare eller chefen för unionens förhandlingsdelegation”. Enligt artikel 218.4 får rådet ”ge förhandlaren direktiv och utse en särskild kommitté, med vilken samråd ska ske under förhandlingarna”. Den förfarandemässiga rättsliga grunden för det planerade beslutet om bemyndigande att inleda förhandlingar om ett avtal och att ge förhandlaren direktiv är artikel 218.3 och 218.4 i EUF-fördraget.

Unionens befogenhet

I artikel 216.1 i EUF-fördraget anges följande:

”Unionen får ingå avtal med ett eller flera tredjeländer eller internationella organisationer, om fördragen föreskriver att sådana avtal ska ingås eller om ingåendet av ett avtal är nödvändigt antingen för att inom ramen för unionens politik förverkliga något av de mål som avses i fördragen, eller föreskrivs i någon av unionens rättsligt bindande akter eller kan komma att inverka på gemensamma regler eller räckvidden för dessa.”

Unionen har ingått fördraget i enlighet med rådets beslut (EU) 2019/392 14 . Eftersom fördraget är ett avtal mellan EU och de sydösteuropeiska parterna bör en ändring av avtalet förhandlas fram på EU-nivå.

Transportgemenskapen bygger på att transportmarknaderna i de sydösteuropeiska parterna gradvis integreras med EU:s transportmarknad på grundval av berörda bestämmelser i unionens regelverk, inbegripet när det gäller tekniska standarder, driftskompatibilitet, säkerhet, transportskydd, trafikledning, socialpolitik, offentlig upphandling och miljö, för alla transportsätt utom lufttransporter.

Detta förslag gäller inledandet av förhandlingar för att ändra fördraget för att i) stödja och stärka anpassningen av lagstiftningen hos de sydösteuropeiska parterna, ii) stärka rollen för fördragets ständiga sekretariat, iii) se över bilaga I till fördraget, särskilt för att lägga till EU:s regelverk före undertecknandet av fördraget och för att ta hänsyn till den relevanta politiska utvecklingen i fråga om transporter eller närliggande områden som anges i den bilagan, iv) förbättra vissa operativa aspekter, v) finjustera reglerna för tolkningen av fördraget mot bakgrund av domstolens rättspraxis, i enlighet med artikel 19 i fördraget, för att även omfatta rättspraxis som utfärdats efter dagen för fördragets undertecknande, och vi) göra det möjligt för Ukraina och Republiken Moldavien att bli fullvärdiga medlemmar i fördraget, bland annat genom att förhandla fram bilagor om övergångsbestämmelser för vart och ett av dessa länder. Förslaget påverkar därför inte avtalets materiella tillämpningsområde, är förenligt med de politiska mål som det eftersträvar och ändrar inte EU:s befogenhet i förhållande till det.

EU har därför exklusiv befogenhet att ingå ett internationellt avtal om att ändra fördraget och bilagorna om övergångsbestämmelser som ska tillämpas vid Ukrainas och Republiken Moldaviens eventuella anslutning.

Proportionalitetsprincipen

De ändringar som ska förhandlas fram ändrar inte fördragets materiella tillämpningsområde och är begränsade till åtgärder som behövs för att säkerställa ett ändamålsenligare genomförande och möjliggöra ett fullvärdigt medlemskap för Ukraina och Republiken Moldavien.

Det planerade avtalet är det effektivaste instrumentet för att förbättra transportförbindelserna mellan EU, de sydösteuropeiska parterna, Ukraina och Republiken Moldavien. Denna rekommendation går inte utöver vad som är nödvändigt för att uppnå de eftersträvade målen, i enlighet med artikel 5.4 i fördraget om Europeiska unionen.

Val av instrument

En rekommendation från kommissionen till rådets beslut om bemyndigande att inleda förhandlingar ligger i linje med artikel 218.3 i EUF-fördraget, där det föreskrivs att kommissionen ska lägga fram rekommendationer för rådet som ska anta ett beslut om bemyndigande att inleda förhandlingar.

3.RESULTAT AV EFTERHANDSUTVÄRDERINGAR, SAMRÅD MED BERÖRDA PARTER OCH KONSEKVENSBEDÖMNINGAR

Efterhandsutvärderingar/kontroller av ändamålsenligheten med befintlig lagstiftning

På kommissionens begäran inrättade det ständiga sekretariatet en informell arbetsgrupp i januari 2024 för att göra en preliminär bedömning av det nuvarande genomförandet av fördraget och identifiera möjliga områden för materiella och operativa förbättringar som en del av översynen av fördraget.

Den informella arbetsgruppen, som leddes av det ständiga sekretariatet, bestod av företrädare för kommissionen, medlemsstaterna och de sydösteuropeiska parterna samt företrädare för de observerande deltagarna. Den fick i uppgift att identifiera

·eventuella materiella förändringar som kan bidra positivt till fördragets mål om en närmare integrering av de sydösteuropeiska parternas transportmarknader, på grundval av relevant EU-lagstiftning,

·det potentiella behovet av att förbättra stödet för övervakning av utvecklingen av det vägledande transeuropeiska transportnätet (TEN-T) i regionen,

·nya arbetsområden/uppgifter för att hantera utvecklingen av EU:s förbindelser med de sydösteuropeiska parterna, och

·eventuella operativa förändringar som sannolikt kan förbättra fördragets funktion och genomförande.

Diskussionerna har avslutats och det ständiga sekretariatet har utarbetat en slutrapport med en sammanfattning av arbetet och dess viktigaste slutsatser och de viktigaste områden som skulle kunna behandlas under översynen.

Som en del av den informella arbetsgruppens arbete har Kosovo begärt att få ändra sin nuvarande benämning i fördraget (Kosovo*) till ”Republiken Kosovo”. Kosovo skulle också vilja ändra hur dess gränser återges i de vägledande TEN-T-kartorna i bilaga I till fördraget. Republiken Nordmakedonien har lyft fram behovet av att på nytt granska de bilaterala protokoll som är knutna till fördraget och anpassa dem till den specifika situationen för parter utan kust, särskilt när det gäller bestämmelserna om sjötransport. Montenegro konstaterade att vissa förordningar som förtecknas i bilaga I till fördraget skulle behöva uppdateras.

Samråd med berörda parter

Under loppet av 2023 förde kommissionens avdelningar ett antal bilaterala diskussioner med de sydösteuropeiska parterna om en närmare medverkan av de observerande deltagarna från Ukraina och Republiken Moldavien i fördragets arbete 15 .

Utan att det påverkar formaliseringen av deras respektive regeringspositioner finns det i allmänhet ett starkt stöd för initiativet att i högre grad integrera Ukraina och Republiken Moldavien i fördragets arbete i syfte att uppnå ett fullvärdigt medlemskap, med ett anmärkningsvärt förbehåll när det gäller de bilaterala förbindelserna mellan en viss partner på västra Balkan (Kosovo) och de observerande deltagarna.

Albanien har inte tagit upp några särskilda farhågor med de observerande deltagarnas närmare medverkan i fördragets arbete och har förklarat att landet stöder utvidgningen av fördraget till Ukraina och Republiken Moldavien.

Bosnien och Hercegovina har uttryckt sitt stöd för utvidgningen av fördraget till att även omfatta Ukraina och Republiken Moldavien.

Kosovo har understrukit att man inte har några större invändningar mot de observerande deltagarnas fullvärdiga medlemskap i fördraget, samtidigt som man tar upp vissa farhågor såsom att Ukraina och Republiken Moldavien inte erkänner Kosovos självständighetsförklaring.

Montenegro har inte kommit med några invändningar mot de observerande deltagarnas närmare medverkan i fördragets arbete och har uttryckt stöd för att de observerande deltagarna ansluter sig till fördraget som fullvärdiga medlemmar.

Nordmakedonien har inte kommit med några invändningar mot de observerande deltagarnas närmare medverkan i fördragets arbete och har förklarat att landet stöder Ukrainas och Republiken Moldaviens anslutning till fördraget.

Serbien har inte kommit med några invändningar mot Ukrainas och Republiken Moldaviens närmare medverkan i fördragets arbete, men har också noterat att Serbiens regering för närvarande inte har någon officiell ståndpunkt om de observerande deltagarnas fullvärdiga medlemskap i fördraget. En sådan ståndpunkt skulle fastställas efter en mer formell strategi från EU:s sida när det gäller Ukrainas och Republiken Moldaviens eventuella anslutning till fördraget.

Vid bilaterala utbyten 2023 presenterade kommissionens avdelningar de sydösteuropeiska parternas preliminära ståndpunkter om utsikterna till fullvärdigt medlemskap för de observerande deltagarna för Ukraina och Republiken Moldavien. Kommissionens avdelningar nämnde också de möjliga ekonomiska konsekvenserna (dvs. bidrag till fördragets budget). I dessa utbyten uttryckte Ukraina och Republiken Moldavien sitt starka intresse för att ansluta sig till fördraget som fullvärdiga medlemmar.

Kommissionen offentliggjorde dessutom en inbjudan att lämna synpunkter som löpte mellan den 6 november och den 4 december 2024. Kommissionen fick ett anonymt bidrag till inbjudan att lämna synpunkter, där inlämnaren uttryckte sitt övergripande stöd för initiativet att ytterligare integrera transportnäten i grannskapet, men betonade att ett närmare samarbete endast bör eftersträvas med de partner som redan har ett nära samarbete med europeiska partner.

Konsekvensbedömning

Rekommendationen binder inte kommissionen till någon särskild ståndpunkt i detta skede eftersom den endast innehåller en rekommendation om ett bemyndigande att inleda förhandlingar med de sydösteuropeiska parterna, Ukraina och Republiken Moldavien. Dessa förhandlingar gäller riktade ändringar av teknisk art av ett redan befintligt internationellt avtal och dess utvidgning till Ukraina och Republiken Moldavien. Resultatet av revideringen kommer att fastställas på grundval av internationella förhandlingar med länder utanför EU. Ukrainas och Republiken Moldaviens föreslagna anslutning till fördraget bygger på en tydlig politisk signal från Europeiska rådet, som har beviljat dessa länder status som kandidatland och formellt inlett anslutningsförhandlingar med dem. Enligt artikel 42 i fördraget ska avtalet dessutom ses över fem år efter dess ikraftträdande. Kommissionen ska anta en rekommendation till rådets beslut om bemyndigande att inleda förhandlingar i detta syfte. Därför är en formell konsekvensbedömningsprocess inte motiverad.

Lagstiftningens ändamålsenlighet och förenkling

Ej tillämpligt.

Grundläggande rättigheter

Initiativet står helt i överensstämmelse med Europeiska unionens stadga om de grundläggande rättigheterna.

4.BUDGETKONSEKVENSER

Även om inverkan på EU:s budget är begränsad skulle den kunna innebära en ökning på upp till 34 % (0,8 miljoner euro) av EU:s årliga bidrag till fördraget, beroende på resultatet av förhandlingarna om beräkningen av de regionala partnernas respektive bidrag, och en engångsinvestering på 0,2 miljoner euro.

I enlighet med artikel 35 i fördraget täcker transportgemenskapens budget endast de driftskostnader som är nödvändiga för dess organs verksamhet.

Inverkan på den fleråriga budgetramen i fråga om erforderlig budget och mänskliga resurser beskrivs närmare i finansieringsöversikten för rättsakt som bifogas denna rekommendation.

5.    ÖVRIGA INSLAG

   Genomförandeplaner samt åtgärder för övervakning, utvärdering och rapportering

Förhandlingsprocessen förväntas inledas under 2025.

   Ingående redogörelse för de specifika bestämmelserna i rekommendationen

Artikel 1 innehåller bemyndigandet att på unionens vägnar förhandla om ett internationellt avtal om revidering av fördraget om upprättande av en transportgemenskap.

I artikel 2 föreskrivs att förhandlingarna bör föras på grundval av rådets förhandlingsdirektiv, vilka återges i bilagan till beslutet.

I artikel 3 föreskrivs att förhandlingarna ska föras i samråd med en särskild kommitté.

I artikel 4 anges att beslutet riktar sig till kommissionen.

   Förhandlarens val

Eftersom förhandlingarna uteslutande faller utanför det gemensamma utrikes- och säkerhetspolitiska området måste kommissionen utses till förhandlare i enlighet med artikel 218.3 i EUF-fördraget.

Rekommendation till

RÅDETS BESLUT

om bemyndigande att inleda förhandlingar om en revidering av fördraget om en transportgemenskap

EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR ANTAGIT DETTA BESLUT

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt, särskilt artiklarna 91 och 100.2 i EUF-fördraget, jämförda med artikel 218.3 och 218.4,

med beaktande av Europeiska kommissionens rekommendation,

av följande skäl:

(1)Fördraget undertecknades av unionen i enlighet med rådets beslut (EU) 2017/1937 16 . Det godkändes på unionens vägnar den 4 mars 2019 genom rådets beslut (EU) 2019/392 17 . Det trädde i kraft den 1 maj 2019.

(2)Fördraget främjar utvecklingen av transportnätet mellan unionen och Republiken Albanien, Bosnien och Hercegovina, Republiken Nordmakedonien, Kosovo 18 *, Montenegro och Republiken Serbien (de sydösteuropeiska parterna) och omfattar vägtransporter, järnväg, inre vattenvägar och sjöfart, och bygger på en gradvis integrering av de sydösteuropeiska parternas transportmarknader med unionens transportmarknad på grundval av relevanta bestämmelser i unionens regelverk.

(3)I artikel 42 i fördraget föreskrivs att fördraget ska ses över på begäran av en fördragsslutande part och i varje fall fem år efter att det trätt i kraft.

(4)I januari 2024 inrättades en arbetsgrupp för att föra förberedande samtal om översynen av fördraget. Arbetsgruppen bestod av företrädare för kommissionen, medlemsstaterna, de sydösteuropeiska parterna och de nuvarande observerande deltagarna. Den har avslutat sina diskussioner om behovet av att uppdatera fördraget.

(5)Betydande framsteg har gjorts i det närmare samarbetet mellan transportgemenskapen och observerande deltagare från Ukraina och Republiken Moldavien.

(6)Unionen bör delta i förhandlingarna om ändring av fördraget.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Kommissionen bemyndigas härmed att på unionens vägnar förhandla om ett internationellt avtal om revidering av fördraget om upprättande av en transportgemenskap.

Artikel 2

Förhandlingsdirektiven fastställs i bilagan.

Artikel 3

Förhandlingarna ska föras i samråd med [rådet för in namnet på den särskilda kommittén].

Artikel 4

Detta beslut riktar sig till kommissionen.

Utfärdat i Bryssel den

   På rådets vägnar

   Ordförande

(1)    EUT L 278, 27.10.2017, s. 3. ELI: http://data.europa.eu/eli/agree_internation/2017/1937/oj .
(2)    Rådets beslut (EU) 2019/392 av den 4 mars 2019 om ingående på Europeiska unionens vägnar av fördraget om upprättande av en transportgemenskap (EUT L 71, 13.3.2019, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2019/392/oj ).
(3) *    Denna beteckning påverkar inte ståndpunkter om Kosovos status och är i överensstämmelse med FN:s säkerhetsråds resolution 1244/1999 och med Internationella domstolens utlåtande om Kosovos självständighetsförklaring.
(4)     https://www.consilium.europa.eu/media/qa3lblga/euco-conclusions-27062024-en.pdf .
(5)     https://www.consilium.europa.eu/media/2pebccz2/euco-conclusions-27062024-en.pdf .
(6)     https://www.consilium.europa.eu/media/qa3lblga/euco-conclusions-19122024-en.pdf .
(7)     https://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-7002-2020-INIT/sv/pdf .
(8)     https://www.consilium.europa.eu/media/70880/euco-conclusions-2122032024.pdf .
(9)     https://www.consilium.europa.eu/media/68967/europeancouncilconclusions-14-15-12-2023-en.pdf .
(10)    Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2024/1679 av den 13 juni 2024 om unionens riktlinjer för utbyggnad av det transeuropeiska transportnätet, om ändring av förordningarna (EU) 2021/1153 och (EU) nr 913/2010 och om upphävande av förordning (EU) nr 1315/2013 (EUT L, 2024/1679, 28.6.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/1679/oj ).
(11)     https://neighbourhood-enlargement.ec.europa.eu/enlargement-policy/new-growth-plan-western-balkans_sv .
(12)     https://neighbourhood-enlargement.ec.europa.eu/proposal-council-implementing-decision-approval-assessment-ukraine-plan_sv .
(13)     https://neighbourhood-enlargement.ec.europa.eu/growth-plan-moldova-commission-proposal_sv .
(14)    Rådets beslut (EU) 2019/392 av den 4 mars 2019 om ingående på Europeiska unionens vägnar av fördraget om upprättande av en transportgemenskap (EUT L 71, 13.3.2019, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2019/392/oj ).
(15)    Dessa bilaterala diskussioner gällde också Georgiens eventuella närmare medverkan, som nuvarande observerande deltagare i transportgemenskapen.
(16)    Rådets beslut (EU) 2017/1937 av den 11 juli 2017 om undertecknande på Europeiska unionens vägnar och om provisorisk tillämpning av fördraget om upprättande av en transportgemenskap (EUT L 278, 27.10.2017, s. 1).
(17)    Rådets beslut (EU) 2019/392 av den 4 mars 2019 om ingående på Europeiska unionens vägnar av fördraget om upprättande av en transportgemenskap (EUT L 71, 13.3.2019, s. 1).
(18) *    Denna beteckning påverkar inte ståndpunkter om Kosovos status och är i överensstämmelse med FN:s säkerhetsråds resolution 1244/1999 och med Internationella domstolens utlåtande om Kosovos självständighetsförklaring.

Bryssel den 5.6.2025

COM(2025) 278 final

BILAGOR

till

Rekommendation till RÅDETS BESLUT

om bemyndigande att inleda förhandlingar om en revidering av fördraget om en transportgemenskap


BILAGA 1

FÖRHANDLINGSDIREKTIV FÖR ETT INTERNATIONELLT AVTAL

OM REVIDERINGEN AV FÖRDRAGET OM EN TRANSPORTGEMENSKAP

1.DET PLANERADE AVTALETS TILLÄMPNINGSOMRÅDE

Fördraget om upprättande av en transportgemenskap främjar utvecklingen av transportnätet mellan EU och Republiken Albanien, Bosnien och Hercegovina, Republiken Nordmakedonien, Kosovo 1*, Montenegro och Republiken Serbien (de sydösteuropeiska parterna) och omfattar vägtransporter, järnväg, inre vattenvägar och sjöfart, och bygger på en gradvis integrering av de sydösteuropeiska parternas transportmarknader med EU:s transportmarknad på grundval av relevanta bestämmelser i EU:s regelverk. Det allmänna målet med de planerade ändringarna är att stödja och stärka anpassningen av lagstiftningen hos de sydösteuropeiska parterna, men även att förbättra och förtydliga vissa operativa aspekter som har fastställts i tillämpningen.

Ändringarna bör också göra det möjligt för Ukraina och Republiken Moldavien att bli fullvärdiga medlemmar i fördraget. För att säkerställa att de integreras fullt ut i fördraget bör kommissionen dessutom förhandla fram bilagor om de övergångsbestämmelser som avses i artikel 40 i fördraget och som ska tillämpas på båda dessa länder vid deras anslutning.

2.FÖRHANDLINGSMÅL

Kommissionen bör i förhandlingarna sträva efter att uppnå de mål som anges i detalj nedan.

(1)Det allmänna målet med ändringarna bör vara att stödja och stärka anpassningen av lagstiftningen hos alla fördragsslutande parter till EU:s relevanta regelverk, med tanke på deras respektive europeiska perspektiv, och även främja en gradvis integrering av deras transportmarknader i EU:s transportmarknad.

(2)Ändringarna bör också möjliggöra fullvärdigt medlemskap för de observerande deltagarna från Ukraina och Republiken Moldavien i fördraget om en transportgemenskap. För att säkerställa att de integreras fullt ut i fördraget bör kommissionen dessutom förhandla fram bilagor om de övergångsbestämmelser som avses i artikel 40 i fördraget och som ska tillämpas på båda dessa länder vid deras anslutning. Dessutom bör kommissionen kunna bemöta potentiella krav när det gäller innehållet i fördraget från Ukraina och Republiken Moldavien.

(3)I detta avseende kan ändringarna även omfatta en översyn av de bestämmelser som specifikt hänvisar till västra Balkan, så att dessa bestämmelser i förekommande fall även hänvisar till de länder som nämns ovan, samt en översyn av formeln för fördelning av budgetbördan i bilaga V till fördraget för att ta hänsyn till det utökade antalet fördragsslutande parter och säkerställa en fortsatt rättvis fördelning av bidragen.

(4)De ändringar som syftar till att främja anpassning av lagstiftningen bör omfatta följande ytterligare aspekter:

(a)Stärka de bindande åtagandena om anpassning till EU:s regelverk som ingår i fördraget genom att föreskriva sanktioner (t.ex. tillfälligt upphävande av rösträtt) vid allvarliga eller ihållande överträdelser,

(b)Erkänna och institutionalisera de nuvarande och framtida handlingsplanerna för fördraget till stöd för anpassning av lagstiftningen.

(c)Stärka och bättre fokusera det ständiga sekretariatets roll enligt artikel 28 för att bättre stödja de sydösteuropeiska parternas europeiska perspektiv.

(d)Klargöra och utveckla reglerna om tidsfrister för att göra de relevanta bestämmelserna i lagstiftningen i bilaga I till fördraget bindande för de sydösteuropeiska parterna, särskilt vad gäller artikel 3.2 b.

(5)Ändringarna bör säkerställa att bilaga I till fördraget uppdateras, särskilt för att lägga till EU:s regelverk före undertecknandet av fördraget och för att ta hänsyn till relevant politisk utveckling. I förekommande fall kan detta innebära inkludering av ny lagstiftning i fråga om transporter eller närliggande områden som anges i den bilagan.

(6)Ändringarna bör vid behov uppdatera bestämmelserna i artiklarna 8 och 9 om utvecklingen av den vägledande utvidgningen av det transeuropeiska transportnätet (TEN-T) till de sydösteuropeiska parterna och motsvarande femåriga rullande arbetsplan, för att ta hänsyn till den politiska utvecklingen i TEN-T-lagstiftningen.

(7)Ändringarna bör säkerställa ett mindre besvärligt sätt att samråda med experter från de sydösteuropeiska parterna om de skyldigheter som för närvarande fastställs i punkt 4 i bilaga II till fördraget.

(8)Ändringarna bör återspegla redan ingångna avtal om Republiken Nordmakedoniens officiella benämning.

(9)Kommissionen bör också undersöka behovet av att i förekommande fall anpassa de befintliga bilaterala protokollen, till exempel när det gäller den specifika situationen för parter utan kust och gällande bestämmelser om sjötransport.

(10)Ändringarna bör ta upp reglerna om tillämpningen av domstolens rättspraxis, särskilt för att även omfatta rättspraxis som har utfärdats efter dagen för undertecknandet av fördraget.

(11)Ändringarna kan även omfatta mindre tekniska frågor som inte ingår i något av de föregående förhandlingsdirektiven (t.ex. befintliga skrivfel, vissa felaktiga eller inaktuella referenser).

3.GENOMFÖRANDET AV FÖRHANDLINGARNA

Kommissionen kommer att genomföra förhandlingarna i enlighet med dessa direktiv och kommer att säkerställa vederbörlig samordning med pågående och framtida förhandlingar på andra relevanta områden.

BILAGA 2

FINANSIERINGSÖVERSIKT OCH DIGITAL ÖVERSIKT FÖR RÄTTSAKT

1.GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER OM FÖRSLAGET ELLER INITIATIVET3

1.1Förslagets eller initiativets titel3

1.2Berörda politikområden3

1.3Mål3

1.3.1Allmänt/allmänna mål3

1.3.2Specifikt/specifika mål3

1.3.3Verkan eller resultat som förväntas3

1.3.4Prestationsindikatorer3

1.4Förslaget eller initiativet avser4

1.5Grunder för förslaget eller initiativet4

1.5.1Krav som ska uppfyllas på kort eller lång sikt, inbegripet en detaljerad tidsplan för genomförandet av initiativet4

1.5.2Mervärdet av en åtgärd på EU-nivå (som kan följa av flera faktorer, t.ex. samordningsfördelar, rättssäkerhet, ökad effektivitet eller komplementaritet). Med ”mervärdet av en åtgärd på EU-nivå” i detta avsnitt avses det värde en åtgärd från unionens sida tillför utöver det värde som annars skulle ha skapats av enbart medlemsstaterna.4

1.5.3Erfarenheter från tidigare liknande åtgärder4

1.5.4Förenlighet med den fleråriga budgetramen och eventuella synergieffekter med andra relevanta instrument5

1.5.5Bedömning av de olika finansieringsalternativ som finns att tillgå, inbegripet möjligheter till omfördelning5

1.6Förslagets eller initiativets varaktighet och budgetkonsekvenser5

1.7Planerad(e) genomförandemetod(er)5

2.FÖRVALTNING7

2.1Regler om uppföljning och rapportering7

2.2Förvaltnings- och kontrollsystem7

2.2.1Motivering av den budgetgenomförandemetod, de finansieringsmekanismer, de betalningsvillkor och den kontrollstrategi som föreslås7

2.2.2Uppgifter om identifierade risker och om det eller de interna kontrollsystem som inrättats för att begränsa riskerna7

2.2.3Beräkning och motivering av kontrollernas kostnadseffektivitet (dvs. förhållandet mellan kostnaden för kontrollerna och värdet av de medel som förvaltas) och en bedömning av den förväntade risken för fel (vid betalning och vid avslutande)7

2.3Åtgärder för att förebygga bedrägeri och oriktigheter8

3.FÖRSLAGETS ELLER INITIATIVETS BERÄKNADE BUDGETKONSEKVENSER9

3.1Berörda rubriker i den fleråriga budgetramen och utgiftsposter i den årliga budgeten9

3.2Förslagets beräknade budgetkonsekvenser för anslagen10

3.2.1Sammanfattning av beräknad inverkan på driftsanslagen10

3.2.1.1Anslag i den antagna budgeten10

3.2.2Beräknad output som finansieras med driftsanslag11

3.2.3Sammanfattning av beräknad inverkan på de administrativa anslagen13

3.2.3.1 Anslag i den antagna budgeten13

3.2.4Beräknat personalbehov13

3.2.4.1Finansierat med den antagna budgeten13

3.2.5Översikt över beräknad inverkan på it-relaterade investeringar13

3.2.6Förenlighet med den gällande fleråriga budgetramen13

3.2.7Bidrag från tredje part13

3.3Beräknad inverkan på inkomsterna13

4.Digitala inslag14

4.1Krav med digital relevans14

1.GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER OM FÖRSLAGET ELLER INITIATIVET 

1.1Förslagets eller initiativets titel

Kommissionens rekommendation till rådets beslut om bemyndigande att inleda förhandlingar om en revidering av fördraget om en transportgemenskap

1.2Berörda politikområden 

Transporter

1.3Mål

1.3.1Allmänt/allmänna mål

Syftet med det föreslagna initiativet är att se över fördraget om en transportgemenskap (fördraget), i enlighet med artikel 42 i fördraget. I denna artikel föreskrivs att fördraget bör ses över på begäran av en fördragsslutande part och i varje fall fem år efter att det trätt i kraft. Revideringen bör dessutom göra det möjligt för Ukraina och Republiken Moldavien att bli fullvärdiga medlemmar i fördraget.

1.3.2Specifikt/specifika mål

Specifikt mål nr 1

Stödja och stärka den redan pågående anpassningen av lagstiftningen i de sex partnerländerna på västra Balkan (Republiken Albanien, Bosnien och Hercegovina, Republiken Nordmakedonien, Kosovo 2*, Montenegro och Republiken Serbien – de sydösteuropeiska parterna) till EU:s relevanta regelverk, med hänsyn till deras respektive europeiska perspektiv, och förbättra vissa andra aspekter av hur fördraget fungerar.

Specifikt mål nr 2

Efter överenskommelse med de berörda parterna bör revideringen också göra det möjligt för Ukraina och Republiken Moldavien att bli fullvärdiga medlemmar i fördraget.

1.3.3Verkan eller resultat som förväntas

Beskriv den verkan som förslaget eller initiativet förväntas få på de mottagare eller den del av befolkningen som berörs.

Syftet med revideringen av fördraget är att stödja och stärka de sydösteuropeiska parternas anpassning av lagstiftningen, men de planerade ändringarna är av teknisk art och ändrar inte fördragets ursprungliga tillämpningsområde eller mål. Att uppnå detta ursprungliga mål och säkerställa en anpassning av lagstiftningen inom transportsektorn, inklusive för Ukraina och Republiken Moldavien, förväntas få positiva ekonomiska, sociala och miljömässiga konsekvenser för medborgare och företag i EU samt i de berörda länderna.

1.3.4Prestationsindikatorer

Ange indikatorer för övervakning av framsteg och resultat.

Det föreslagna beslutets ändamålsenlighet kommer att utvärderas genom att man beaktar det riktade stöd som transportgemenskapens ständiga sekretariat ger de sydösteuropeiska parterna för specifikt mål nr 1 och Ukraina och Republiken Moldavien för specifikt mål nr 2. Detta stöd bör främja en gradvis integrering av de sydösteuropeiska parternas transportmarknader och transportnät på grundval av relevant EU-lagstiftning, bland annat på områdena tekniska standarder, driftskompatibilitet, säkerhet, transportskydd, trafikledning, konkurrens, socialpolitik, offentlig upphandling och miljö. Stödet beskrivs i de årliga verksamhetsrapporter som utarbetas av transportgemenskapens ständiga sekretariat. Dessa rapporter ska godkännas av den regionala styrkommittén, som består av en företrädare för var och en av de fördragsslutande parterna.

1.4Förslaget eller initiativet avser 

 en ny åtgärd 

 en ny åtgärd som bygger på ett pilotprojekt eller en förberedande åtgärd 3  

 en förlängning av en befintlig åtgärd 

 en sammanslagning eller omdirigering av en eller flera åtgärder mot en annan/en ny åtgärd

1.5Grunder för förslaget eller initiativet 

1.5.1Krav som ska uppfyllas på kort eller lång sikt, inbegripet en detaljerad tidsplan för genomförandet av initiativet

Målen för fördragsförhandlingarna i denna rekommendation är föremål för förhandlingar med tredjeländer. Det kortsiktiga målet är därför att nå en överenskommelse om ändringar till stöd för specifikt mål nr 1, i syfte att stödja och stärka den redan pågående anpassningen av lagstiftningen, och för specifikt mål nr 2, i syfte att uppnå fullvärdigt medlemskap för Ukraina och Moldavien i fördraget.

På längre sikt bör dessa ändringar av fördraget göra stödet från fördraget ändamålsenligare och främja de sydösteuropeiska parternas, inbegripet Ukrainas och Republiken Moldaviens, anpassning av lagstiftningen till EU:s relevanta regelverk.

1.5.2Mervärdet av en åtgärd på EU-nivå (som kan följa av flera faktorer, t.ex. samordningsfördelar, rättssäkerhet, ökad effektivitet eller komplementaritet). Med ”mervärdet av en åtgärd på EU-nivå” i detta avsnitt avses det värde en åtgärd från unionens sida tillför utöver det värde som annars skulle ha skapats av enbart medlemsstaterna.

Fördraget är ett avtal mellan EU och de sydösteuropeiska parterna. Därför bör en ändring av avtalet involvera EU och dessa parter.

1.5.3Erfarenheter från tidigare liknande åtgärder

Fördraget har gällt sedan 2019. Under denna period har arbete gjorts för att uppnå ovannämnda mål om en gradvis integrering av transportmarknaderna och transportnäten på västra Balkan och mellan västra Balkan och EU. Även om vissa framsteg har gjorts när det gäller anpassning av lagstiftningen och utveckling av transportnät, kan man dra vissa lärdomar för att öka fördragets ändamålsenlighet. Exempel på detta är behovet av bindande bestämmelser om åtagandena i fördraget samt tydliga tidsfrister för genomförandet. Dessa lärdomar har beaktats vid utarbetandet av förhandlingsdirektiven för denna rekommendation.

1.5.4Förenlighet med den fleråriga budgetramen och eventuella synergieffekter med andra relevanta instrument

Fördraget syftar till att gradvis integrera de sydösteuropeiska parternas transportmarknader och transportnät med EU:s, och stöder därigenom större socioekonomisk konvergens på vägen mot ett EU-medlemskap. Fördraget kompletterar därmed andra (föreslagna) former av stöd som syftar till att uppnå detta mål i vidare bemärkelse, såsom den nya tillväxtplanen för västra Balkan 4 , Ukrainaplanen 5 och kommissionens förslag om Moldaviens tillväxtplan 6 .

Förhandlingarna om utvidgningen av fördraget till att omfatta Ukraina och Republiken Moldavien kan leda till en ökning av EU:s medlemsbidrag som kan överstiga de belopp som öronmärkts för fördraget i den nuvarande budgetplaneringen. EU:s bidrag till fördraget beräknas öka med cirka 34 %, men budgetplaneringen förutser endast en årlig ökning på 2 %. Dessutom kommer det att krävas inrättandekostnader för tillämpliga databaser under det första året av genomförandet av det utvidgade fördraget. En detaljerad uppskattning finns i avsnitt 3.

1.5.5Bedömning av de olika finansieringsalternativ som finns att tillgå, inbegripet möjligheter till omfördelning

Den exakta tidpunkten för när ytterligare medel kommer att krävas är fortfarande osäker på grund av förhandlingarnas oförutsägbara varaktighet och resultat. Om det reviderade fördraget träder i kraft i början av 2027 bör bidraget till ett utvidgat fördrag i första hand, utöver det belopp som anges i budgetplaneringen, finansieras genom användning av outnyttjade medel från EU:s bidrag till fördragets nuvarande budget (2026).

1.6Förslagets eller initiativets varaktighet och budgetkonsekvenser

begränsad varaktighet

 obegränsad varaktighet

Genomförande med en startperiod efter undertecknandet av fördragsrevideringen, planerat från början av 2027.

beräknas genomförandetakten nå en stabil nivå.

1.7Planerad(e) genomförandemetod(er) 7   

 Direkt förvaltning som sköts av kommissionen

 Delad förvaltning med medlemsstaterna

 Indirekt förvaltning genom att uppgifter som ingår i budgetgenomförandet anförtros

internationella organisationer och organ kopplade till dem (ange vilka)

Anmärkningar

Genomförs av transportgemenskapens ständiga sekretariat

2.FÖRVALTNING 

2.1Regler om uppföljning och rapportering 

Fördragets ministerråd, som sammanträder årligen, har till uppgift att se över framstegen i genomförandet av fördraget. Dessutom har den regionala styrkommittén, som sammanträder minst två gånger om året med företrädare för varje fördragsslutande part, i uppdrag att se över fördragets generella funktion. Slutligen utarbetar transportgemenskapens ständiga sekretariat årliga verksamhetsrapporter samt rapporter om anpassning av lagstiftningen, genomförande av det transeuropeiska transportnätet (TEN-T) i de sydösteuropeiska parterna samt budgetgenomförande. Dessa rapporter godkänns av ministerrådet eller av den regionala styrkommittén. De strukturer som har inrättats genom fördraget kommer att behållas för framtida övervakning.

2.2Förvaltnings- och kontrollsystem 

2.2.1Motivering av den budgetgenomförandemetod, de finansieringsmekanismer, de betalningsvillkor och den kontrollstrategi som föreslås

Transportgemenskapens ständiga sekretariat har genomfört fördragets budget sedan fördraget trädde i kraft 2019. Transportgemenskapens ständiga sekretariat är bäst lämpat att fortsätta att bedriva fördragets verksamhet med tanke på att de har lokal kunskap och ett lokalt nätverk och kan dra nytta av flera års erfarenhet av det befintliga fördraget.

2.2.2Uppgifter om identifierade risker och om det eller de interna kontrollsystem som inrättats för att begränsa riskerna

Den huvudsakliga risk som identifierats i samband med den föreslagna budgeten för fördraget är att denna budget, som ska finansiera stödverksamhet för sydösteuropeiska parterna och främja en gradvis integrering av transportmarknaderna och transportnäten, eventuellt inte utnyttjas på ett ändamålsenligt sätt. Åtgärderna för att minska denna risk finns redan i det befintliga fördraget och rör utarbetande av årliga verksamhetsrapporter samt rapporter om anpassning av lagstiftningen, genomförande av det transeuropeiska transportnätet (TEN-T) i de sydösteuropeiska parterna samt budgetgenomförande. Dessa rapporter måste godkännas av fördragets regionala styrkommitté.

2.2.3Beräkning och motivering av kontrollernas kostnadseffektivitet (dvs. förhållandet mellan kostnaden för kontrollerna och värdet av de medel som förvaltas) och en bedömning av den förväntade risken för fel (vid betalning och vid avslutande) 

Det ständiga sekretariatet har fullt ansvar för genomförandet av sin budget medan GD Transport och rörlighet ansvarar för den regelbundna betalningen av de bidrag som budgetmyndigheten fastställer. Den förväntade risken för fel vid betalning och vid avslutandet liknar den som är knuten till de budgetsubventioner som andra internationella organisationer får.

De ytterligare uppgifter som följer av den föreslagna revideringen förväntas inte leda till några särskilda ytterligare kontroller. Därför förväntas kontrollkostnaderna för GD Transport och rörlighet (mätt i förhållande till värdet av de medel som förvaltas) förbli stabila.

2.3Åtgärder för att förebygga bedrägeri och oriktigheter 

I de finansiella regler och revisionsförfaranden som är tillämpliga på transportgemenskapen och som antagits av den regionala styrkommittén fastställs förfarandet för genomförandet av fördragets budget samt för framläggande och revision av räkenskaper i enlighet med artikel 35 i fördraget. I enlighet med dessa finansiella regler och revisionsförfaranden, särskilt artiklarna 61 och 62, ska räkenskapsföraren varje år upprätta räkenskaperna för det föregående året. Dessa räkenskaper ska godkännas av direktören för transportgemenskapens ständiga sekretariat. Den regionala styrkommittén ska utse oberoende externa revisorer som ska utföra den årliga revisionen av transportgemenskapen. De externa revisorernas mandatperiod kan förlängas varje år, såvida inte annat anges av den regionala styrkommittén. De externa revisorerna ska förelägga den regionala styrkommittén en rapport åtföljd av redovisningen av tillgångar och skulder samt godkända räkenskaper senast åtta månader efter utgången av det budgetår som de hänför sig till.

3.FÖRSLAGETS ELLER INITIATIVETS BERÄKNADE BUDGETKONSEKVENSER 

3.1Berörda rubriker i den fleråriga budgetramen och utgiftsposter i den årliga budgeten 

·Befintliga budgetposter

Redovisa enligt de berörda rubrikerna i den fleråriga budgetramen i nummerföljd

Rubrik i den fleråriga budgetramen

Budgetpost

Typ av utgifter

Bidrag

Nummer  

Diff./Icke-diff. 8

från Efta-länder 9

från kandidatländer och potentiella kandidater 10

från andra tredjeländer

övriga inkomster avsatta för särskilda ändamål

06

14.20.03.06 – Internationella organisationer och avtal

Diff./Icke-diff.

NEJ

JA

NEJ

NEJ

3.2Förslagets beräknade budgetkonsekvenser för anslagen 

3.2.1Sammanfattning av beräknad inverkan på driftsanslagen 

   Förslaget/initiativet kräver inte att driftsanslag tas i anspråk

   Förslaget/initiativet kräver att driftsanslag tas i anspråk enligt följande:

3.2.1.1Anslag i den antagna budgeten

Miljoner EUR (avrundat till tre decimaler)

Rubrik i den fleråriga budgetramen

Nummer

06 – Grannländer och omvärlden

GD: MOVE 11

År

År

År

År

TOTALT Budgetram 2021–2027

2024

2025

2026

2027

Driftsanslag

Budgetpost

Åtaganden

(1a)

 

 

 

1,008

1,008

Betalningar

(2a)

 

 

 

1,008

1,008

Budgetpost

Åtaganden

(1b)

 

 

 

 

0,000

Betalningar

(2b)

 

 

 

 

0,000

Anslag av administrativ natur som finansieras genom ramanslagen för särskilda program 12

Budgetpost

 

(3)

 

 

 

 

0,000

TOTALA anslag

för GD Transport och rörlighet

Åtaganden

=1a+1b+3

0,000

0,000

0,000

1,008

1,008

Betalningar

=2a+2b+3

0,000

0,000

0,000

1,008

1,008

 

År

År

År

År

TOTALT Budgetram 2021–2027

2024

2025

2026

2027

TOTALA driftsanslag  

Åtaganden

(4)

0,000

0,000

0,000

1,008

1,008

Betalningar

(5)

0,000

0,000

0,000

1,008

1,008

TOTALA anslag av administrativ natur som finansieras genom ramanslagen för särskilda program

(6)

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

TOTALA anslag för RUBRIK 6

Åtaganden

=4+6

0,000

0,000

0,000

1,008

1,008

i den fleråriga budgetramen

Betalningar

=5+6

0,000

0,000

0,000

1,008

1,008

Miljoner euro (avrundat till tre decimaler)

 

År

År

År

År

TOTALT Budgetram 2021–2027

2024

2025

2026

2027

TOTALA anslag för RUBRIKERNA 1–7

Åtaganden

0,000

0,000

0,000

1,008

1,008

i den fleråriga budgetramen 

Betalningar

0,000

0,000

0,000

1,008

1,008

3.2.2    Beräknad output som finansierats med driftsanslag (not to be completed for decentralised agencies)

Åtagandebemyndiganden i miljoner EUR (avrundat till tre decimaler)

Ange mål och output

År 2024

År 2025

År 2026

År 2027

För in så många år som behövs för att redovisa hur länge resursanvändningen påverkas (jfr avsnitt 1.6)

TOTALT

OUTPUT

Typ 13

Genomsnittliga kostnader

Antal

Kostn.

Antal

Kostn.

Antal

Kostn.

Antal

Kostn.

Antal

Kostn.

Antal

Kostn.

Antal

Kostn.

Totalt antal

Total kostnad

SPECIFIKT MÅL nr 1 14

- Output

- Output

- Output

Delsumma för specifikt mål nr 1

SPECIFIKT MÅL nr 2…

- Output

Delsumma för specifikt mål nr 2

TOTALT

3.2.3Sammanfattning av beräknad inverkan på de administrativa anslagen 

   Förslaget/initiativet kräver inte att anslag av administrativ natur tas i anspråk

   Förslaget/initiativet kräver att anslag av administrativ natur tas i anspråk enligt följande:

3.2.4Beräknat personalbehov 

   Förslaget/initiativet kräver inte att personalresurser tas i anspråk

   Förslaget/initiativet kräver att personalresurser tas i anspråk enligt följande:

3.2.5Översikt över beräknad inverkan på it-relaterade investeringar

TOTALT Anslag för digital teknik och it

År

År

År

År

TOTALT Budgetram 2021–2027

2024

2025

2026

2027

RUBRIK 7

It-utgifter (centralt) 

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Delsumma för RUBRIK 7

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Utanför RUBRIK 7

It-utgifter inom operativa program som inte omfattas av kommissionens administrativa självständighet och institutionella befogenheter

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Delsumma utanför RUBRIK 7

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

 

TOTALT

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

3.2.6Förenlighet med den gällande fleråriga budgetramen 

Förslaget/initiativet

   kan finansieras fullständigt genom omfördelningar inom den berörda rubriken i den fleråriga budgetramen

Den exakta tidpunkten för när ytterligare medel kommer att krävas är fortfarande osäker på grund av förhandlingarnas oförutsägbara varaktighet och resultat. Om det reviderade fördraget träder i kraft i början av 2027 bör förstärkning av post 14 20 03 06 i första hand, utöver det belopp som anges i budgetplaneringen, finansieras genom användning av outnyttjade medel från EU:s bidrag till fördragets nuvarande budget (2026). Eventuell ytterligare finansiering är beroende av tillgänglighet som fastställs genom budgetförslagsförfarandet 2027.

   kräver användning av den outnyttjade marginalen under den relevanta rubriken i den fleråriga budgetramen och/eller användning av särskilda instrument enligt definitionen i förordningen om den fleråriga budgetramen

   kräver en revidering av den fleråriga budgetramen

3.2.7Bidrag från tredje part 

Förslaget/initiativet

   innehåller inga bestämmelser om samfinansiering från tredje parter

   innehåller bestämmelser om samfinansiering från tredje parter enligt följande uppskattning:

3.3    Beräknad inverkan på inkomsterna 

   Förslaget/initiativet påverkar inte inkomsterna.

   Förslaget/initiativet påverkar inkomsterna på följande sätt:

   Påverkan på egna medel

   Påverkan på andra inkomster

   Ange om inkomsterna är avsatta för särskilda utgiftsposter

4.Digitala inslag

4.1Krav med digital relevans

Det politiska initiativet gäller revideringen av det befintliga fördraget om en transportgemenskap. Det ständiga sekretariatet för transportgemenskapen ansvarar för genomförandet av detta fördrag, tillsammans med alla digitala medel för att förbättra dess genomförande. Initiativet bedöms därför inte ha något krav på digital relevans för kommissionen.

(1) *    Denna beteckning påverkar inte ståndpunkter om Kosovos status och är i överensstämmelse med FN:s säkerhetsråds resolution 1244/1999 och med Internationella domstolens utlåtande om Kosovos självständighetsförklaring.
(2) *    Denna beteckning påverkar inte ståndpunkter om Kosovos status och är i överensstämmelse med FN:s säkerhetsråds resolution 1244/1999 och med Internationella domstolens utlåtande om Kosovos självständighetsförklaring.
(3)    I den mening som avses i artikel 58.2 a eller b i budgetförordningen.
(4)     https://neighbourhood-enlargement.ec.europa.eu/enlargement-policy/new-growth-plan-western-balkans_sv
(5)     https://neighbourhood-enlargement.ec.europa.eu/proposal-council-implementing-decision-approval-assessment-ukraine-plan_sv
(6)     https://neighbourhood-enlargement.ec.europa.eu/growth-plan-moldova-commission-proposal_sv  
(7)    Närmare förklaringar av de olika genomförandemetoderna med hänvisningar till respektive bestämmelser i budgetförordningen återfinns på webbplatsen Budgpedia: https://myintracomm.ec.europa.eu/corp/budget/financial-rules/budget-implementation/Pages/implementation-methods.aspx .
(8)    Differentierade respektive icke-differentierade anslag.
(9)    Efta: Europeiska frihandelssammanslutningen.
(10)    Kandidatländer och i förekommande fall potentiella kandidater i västra Balkan.
(11)    Budget som vidaredelegerats från GD INTPA
(12)    Detta avser tekniskt eller administrativt stöd för genomförandet av vissa av Europeiska unionens program och åtgärder (tidigare s.k. BA-poster) samt indirekta och direkta forskningsåtgärder.
(13)    Output som ska anges är de produkter eller tjänster som levererats (t.ex. antal studentutbyten som har finansierats eller antal kilometer väg som har byggts).
(14)    Mål som redovisats under avsnitt 1.3.2: ”Specifikt/specifika mål”