EUROPEISKA KOMMISSIONEN
Bryssel den 26.3.2025
COM(2025) 128 final
2025/0066(NLE)
Förslag till
RÅDETS BESLUT
om förlängning av avtalet om vetenskapligt och tekniskt samarbete mellan Europeiska gemenskapen och Republiken Indiens regering
EUROPEISKA KOMMISSIONEN
Bryssel den 26.3.2025
COM(2025) 128 final
2025/0066(NLE)
Förslag till
RÅDETS BESLUT
om förlängning av avtalet om vetenskapligt och tekniskt samarbete mellan Europeiska gemenskapen och Republiken Indiens regering
MOTIVERING
1.BAKGRUND TILL FÖRSLAGET
•Motiv och syfte med förslaget
Avtalet om vetenskapligt och tekniskt samarbete mellan Europeiska gemenskapen och Republiken Indiens regering 1 (avtalet) undertecknades i New Delhi den 23 november 2001 och trädde i kraft den 14 oktober 2002. I artikel 11 b i avtalet fastställs att ”Detta avtal ingås för en inledande period på fem år och kan därefter förlängas genom ömsesidig överenskommelse mellan parterna efter utvärdering under det sista året av den nämnda perioden”. Avtalet har hittills förlängts tre gånger: 2009 2 , 2015 3 och 2020 4 , i samtliga fall för ytterligare perioder på fem år.
Det nuvarande avtalet löper ut den 17 maj 2025.
Kommissionens utvärdering av avtalet om vetenskap och teknik mellan EU och Indien, som offentliggjordes den 25 februari 2025 5 , visar tydligt att avtalet fortsätter att utgöra en avgörande ram för att underlätta samarbetet mellan EU och Indien på gemensamma prioriterade områden inom vetenskap och teknik, vilket leder till ömsesidiga fördelar. Detta framgår av de tre gemensamma flaggskeppsansökningsomgångarna med inriktning på vatten, influensavaccin och integrerade lokala energisystem (smarta nät) som ledde till 12 gemensamma projekt med en total finansiering på 98 miljoner EUR inom ramprogrammet Horisont 2020 för forskning och innovation. Dessa projekt involverar 220 forskningsenheter från Europa och Indien som visar upp lovande resultat och tillhandahåller innovativ, hållbar och överkomlig teknik.
En samfinansieringsmekanism inrättades med tre indiska ministerier/avdelningar (avdelningen för vetenskap och teknik, avdelningen för bioteknik, ministeriet för geovetenskap) som garanterar finansiering till indiska enheter som framgångsrikt deltar i Horisont 2020 och Horisont Europa. Sedan 2020 har Indiens regering öronmärkt omkring 15 ansökningsomgångar som omfattas av Horisont Europas andra pelare ”Globala utmaningar och europeisk industriell konkurrenskraft” för samfinansiering. Det kom in över 50 förslag och man samfinansierade 10 framgångsrika förslag på områden som AI, polarforskning, miljö och hälsa.
I november 2020 undertecknades det andra genomförandeavtalet mellan Indiens råd för samhällsvetenskaplig forskning (ICSSR) och Europeiska kommissionen i syfte att underlätta indiska forskares möjligheter att delta i Europeiska forskningsrådets (EFR) stipendiatgrupper inom samhällsvetenskap och humaniora. Dessutom beslutade Indiens råd för vetenskaplig och industriell forskning (CSIR) i augusti 2024 att inrätta en samfinansieringsmekanism för att stödja indiska enheter som framgångsrikt deltar i personalutbytessystemet MSCA. Dess mål kommer att vara att uppmuntra indiska organisationer att delta i MSCA och att inrätta partnerskap för personalutbyte som ett hjälpmedel för att identifiera ambitiösa och strategiska forsknings- och innovationspartnerskap mellan berörda parter i EU och Indien.
Horisont 2020-projektet Innocenter var en innovationsplattform som drevs mellan 2021 och 2023. Detta var till fördel för 100 EU-företag, varav 63 genomgick marknadsvalidering och 13 etablerade lokal närvaro i Indien. Initiativet stödde över 160 nystartade företag, underlättade mer än 320 affärsmatchningar mellan EU och Indien och hjälpte 13 europeiska företag att framgångsrikt komma in på den indiska marknaden.
Samarbetet inom ramen för avtalet om vetenskap och teknik fortsätter att utvecklas även inom ramen för det handels- och teknikråd mellan EU och Indien som inrättades 2023. En av de tre arbetsgrupper som inrättats inom ramen för handels- och teknikrådet är inriktad på utveckling av grön och ren energiteknik. Inom ramen för denna arbetsgrupp 2 förbereds för närvarande tre samordnade ansökningsomgångar med Indien om marint plastavfall, batteriåtervinning och utvinning av vätgas ur avfall. Europeiska kommissionen har åtagit sig att investera 30 miljoner EUR i dessa ansökningsomgångar, och Indien förväntas investera motsvarande belopp. Dessutom gick EU och Indien samman 2024 för att främja samarbete mellan nystartade företag om återvinning av batterier för elfordon, och de lanserade ett liknande initiativ för att främja lösningar för marint plastavfall.
Det ligger i EU:s intresse att förlänga avtalet i syfte att fortsätta det vetenskapliga och tekniska samarbetet på områden som är av gemensamt intresse och som leder till tekniska framsteg som gagnar vetenskapssamhället i EU, och för att få större tillgång till den indiska marknaden via gemensamma samarbetsprojekt. Detta samarbete gäller också globala utmaningar som klimatförändringarna, pandemier och hållbar utveckling. Genom att utnyttja kompletterande styrkor driver samarbetet på tekniska framsteg, främjar den ekonomiska tillväxten och stärker konkurrenskraften. Samarbetet gynnar också det europeiska forskarsamhället och näringslivet, ger större tillgång till den indiska marknaden och stöder innovationsekosystem. Samarbetet bidrar till samhälleligt välstånd i båda regionerna via gemensamma forskningsinitiativ och finansieringsmöjligheter.
Avtalet är mycket viktigt för att parterna ska kunna förstå varandras vetenskaps- och innovationslandskap och tillsammans fastställa prioriterade områden av gemensamt intresse för internationellt samarbete inom forskning och innovation. Det ger en rättslig och administrativ ram inom vilken formerna för samarbeten kan diskuteras för att säkerställa en vettig och rättvis tilldelning av forsknings- och innovationsmedel på områden som är i linje med EU:s intressen och politiska strategier och som kan anpassas och justeras till Indiens intressen och behov.
Avtalet ger också ett användbart forum för utvärdering av tidigare samarbete och fastställande av framtida åtgärder, bland annat på områden som effektiviserar samarbetet, t.ex. genom tillämpning av principerna om öppen tillgång och öppen innovation.
Vid det senaste mötet i den gemensamma förvaltningskommittén för vetenskapligt och tekniskt samarbete mellan Indien och EU, som inrättades genom artikel 6 i avtalet, som hölls i Bryssel den 25 september 2024, uttryckte båda parter sin avsikt att förlänga avtalet med ytterligare en femårsperiod (2025–2030) i enlighet med artikel 11 b i avtalet och efter ovannämnda utvärdering som genomförts av kommissionen. Båda parter bekräftade också att de skulle inleda sina respektive interna förfaranden för att slutföra förlängningen innan det nuvarande avtalet upphör att gälla i maj 2025.
Innehållet i det förlängda avtalet kommer att vara identiskt med innehållet i det nuvarande avtalet, i enlighet med diskussionerna och överenskommelsen med de indiska motparterna. Avtalet kommer inte att skapa några nya rättigheter eller skyldigheter för EU utan kommer i stället att tidsmässigt förlänga den befintliga ramen mellan parterna i enlighet med avtalet.
•Förenlighet med befintliga bestämmelser inom området
Initiativet är helt i linje med EU:s strategi för internationellt samarbete inom forskning och innovation 6 . EU-strategin slår tydligt fast att avtal inom forskning och teknik är viktiga instrument för att utforma och genomföra fleråriga färdplaner för samarbete med länder utanför EU. Avtalet bidrar också till att genomföra EU:s strategi för internationellt samarbete inom forskning och innovation när det gäller ökad internationalisering och öppenhet i EU:s forsknings- och innovationsmiljö. Avtalet ligger också i linje med målet för handels- och teknikrådet mellan EU och Indien 7 som en samordningsplattform på hög nivå som gör det möjligt för EU och Indien att ta itu med strategiska utmaningar kopplade till handel, tillförlitlig teknik och säkerhet, och att fördjupa sina bilaterala förbindelser.
•Förenlighet med unionens politik inom andra områden
Avtalet bidrar till uppfyllandet av målen för EU:s strategi för Indien 8 , så att man gemensamt kan hantera globala utmaningar, stödja en hållbar modernisering av Indien, öppna affärsmöjligheter och öka den vetenskapliga spetskompetensen och konkurrenskraften 9 . Det ligger också i linje med färdplanen fram till 2025 för det strategiska partnerskapet mellan EU och Indien 10 .
2.RÄTTSLIG GRUND OCH SUBSIDIARITETSPRINCIPEN
•Rättslig grund
EU:s behörighet att agera internationellt inom forskning och teknisk utveckling grundar sig på artikel 186 i fördraget om Europeiska unionens funktionssätt (EUF-fördraget). Den förfarandemässiga rättsliga grunden för förslaget är artikel 218.6 a v i EUF-fördraget.
•Subsidiaritetsprincipen (för icke-exklusiv befogenhet)
EU och dess medlemsstater har parallell och delad befogenhet på området forskning och teknisk utveckling i enlighet med artikel 4.3 i EUF-fördraget. EU:s åtgärder kan därför inte ersättas av åtgärder av medlemsstaterna.
3.RESULTAT AV EFTERHANDSUTVÄRDERINGAR, SAMRÅD MED BERÖRDA PARTER OCH KONSEKVENSBEDÖMNINGAR
•Lagstiftningens ändamålsenlighet och förenkling
Initiativet ingår inte i Refitagendan.
4.BUDGETKONSEKVENSER
Förslaget kräver inga ytterligare resurser i enlighet med finansieringsöversikten för rättsakten. Personalbehoven ska täckas inom den berörda rubriken med personal inom generaldirektoratet som redan har avdelats för att förvalta åtgärden i fråga, och/eller genom en omfördelning av personal inom generaldirektoratet eller andra avdelningar inom kommissionen.
Mot bakgrund av ovanstående föreslår kommissionen att rådet
på unionens vägnar och efter Europaparlamentets godkännande, godkänner att avtalet om vetenskapligt och tekniskt samarbete mellan Europeiska gemenskapen och Republiken Indiens regering förlängs med ytterligare fem år (alltså för perioden 17.5.2025–16.5.2030).
2025/0066 (NLE)
Förslag till
RÅDETS BESLUT
om förlängning av avtalet om vetenskapligt och tekniskt samarbete mellan Europeiska gemenskapen och Republiken Indiens regering
EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR ANTAGIT DETTA BESLUT
med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt, särskilt artikel 186 jämförd med artikel 218.6 a v,
med beaktande av Europeiska kommissionens förslag,
med beaktande av Europaparlamentets godkännande, och
av följande skäl:
(1)Genom beslut 2002/648/EG 11 godkände rådet ingåendet av avtalet om vetenskapligt och tekniskt samarbete mellan Europeiska gemenskapen och Republiken Indiens regering (avtalet). Avtalet undertecknades i New Delhi den 23 november 2001 och trädde i kraft den 14 oktober 2002.
(2)I enlighet med artikel 11 b i avtalet ingicks avtalet för en period på fem år och kan därefter förlängas genom ömsesidig överenskommelse mellan parterna efter utvärdering under det sista året av den nämnda perioden.
(3)Genom besluten 2009/501/EG 12 , 2015/1788/EU 13 och 2020/789/EU 14 godkände rådet en förlängning av avtalet med ytterligare fem år varje gång. Det nu gällande avtalet löper ut den 17 maj 2025.
(4)Kommissionens utvärdering, som offentliggjordes den 25 februari 2025 15 , visar att avtalet fortsätter att utgöra en viktig ram för att underlätta samarbetet mellan unionen och Republiken Indien på gemensamma prioriterade områden inom vetenskap och teknik, vilket leder till ömsesidiga fördelar. Det ligger därför i unionens intresse att förlänga avtalet för en ny period av fem år.
(5)Beslutet att gå vidare med en förlängning av avtalet om vetenskap och teknik för en period på fem år godkändes av båda parter vid mötet i den gemensamma förvaltningskommittén för vetenskapligt och tekniskt samarbete mellan Indien och EU som hölls i Bryssel den 25 september 2024.
(6)Förlängningen av avtalet bör godkännas på Europeiska unionens vägnar.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1
Förlängningen av avtalet om vetenskapligt och tekniskt samarbete mellan Europeiska gemenskapen och Republiken Indiens regering med ytterligare en period av fem år godkänns härmed på unionens vägnar.
Artikel 2
Detta beslut träder i kraft samma dag som det antas.
Utfärdat i Bryssel den
På rådets vägnar
Ordförande
FINANSIERINGSÖVERSIKT OCH DIGITAL ÖVERSIKT FÖR RÄTTSAKT
1. GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER OM FÖRSLAGET ELLER INITIATIVET 3
1.1 Förslagets eller initiativets beteckning 3
1.2 Berörda politikområden 3
1.3 Mål 3
1.3.1 Allmänt/allmänna mål: 3
1.3.2 Specifikt/specifika mål 3
1.3.3 Verkan eller resultat som förväntas 3
1.3.4 Prestationsindikatorer 3
1.4 Förslaget eller initiativet avser 4
1.5 Motivering till förslaget eller initiativet 4
1.5.1 Krav som ska uppfyllas på kort eller lång sikt, inbegripet en detaljerad tidsplan för genomförandet av initiativet 4
1.5.2 Mervärdet av en åtgärd på EU-nivå (som kan följa av flera faktorer, t.ex. samordningsfördelar, rättssäkerhet, ökad effektivitet eller komplementaritet). Med ”mervärdet av en åtgärd på EU-nivå” i detta avsnitt avses det värde en åtgärd från unionens sida tillför utöver det värde som annars skulle ha skapats av enbart medlemsstaterna. 4
1.5.3 Erfarenheter från tidigare liknande åtgärder 4
1.5.4 Förenlighet med den fleråriga budgetramen och eventuella synergieffekter med andra relevanta instrument 5
1.5.5 En bedömning av de olika finansieringsalternativ som finns att tillgå, inbegripet möjligheter till omfördelning 5
1.6 Förslagets eller initiativets varaktighet och budgetkonsekvenser 6
1.7 Planerad(e) budgetgenomförandemetod(er) 6
2. FÖRVALTNING 8
2.1 Bestämmelser om uppföljning och rapportering 8
2.2 Förvaltnings- och kontrollsystem 8
2.2.1 Motivering av den/de budgetgenomförandemetod(er), de finansieringsmekanismer, de betalningsvillkor och den kontrollstrategi som föreslås 8
2.2.2 Uppgifter om identifierade risker och om det eller de interna kontrollsystem som inrättats för att begränsa riskerna 8
2.2.3 Beräkning och motivering av kontrollernas kostnadseffektivitet (dvs. förhållandet mellan kostnaden för kontrollerna och värdet av de medel som förvaltas) och en bedömning av den förväntade risken för fel (vid betalning och vid avslutande) 8
2.3 Åtgärder för att förebygga bedrägeri och oriktigheter 9
3. BERÄKNADE BUDGETKONSEKVENSER AV FÖRSLAGET ELLER INITIATIVET 10
3.1 Berörda rubriker i den fleråriga budgetramen och budgetrubriker i den årliga budgetens utgiftsdel 10
3.2 Förslagets beräknade budgetkonsekvenser på anslagen 12
3.2.1 Sammanfattning av beräknad inverkan på driftsanslagen 12
3.2.1.1 Anslag från den antagna budgeten 12
3.2.1.2 Anslag från externa inkomster avsatta för särskilda ändamål 17
3.2.2 Beräknad output som finansieras med driftsanslag 22
3.2.3 Sammanfattning av beräknad inverkan på de administrativa anslagen 24
3.2.3.1 Anslag från den antagna budgeten 24
3.2.3.2 Anslag från externa inkomster avsatta för särskilda ändamål 24
3.2.3.3 Totala anslag 24
3.2.4 Beräknat personalbehov 25
3.2.4.1 Finansieras genom den antagna budgeten 25
3.2.4.2 Finansierat med externa inkomster avsatta för särskilda ändamål 26
3.2.4.3 Totalt personalbehov 26
3.2.5 Översikt över beräknad inverkan på it-relaterade investeringar 28
3.2.6 Förenlighet med den gällande fleråriga budgetramen 28
3.2.7 Bidrag från tredje part 28
3.3 Beräknad inverkan på inkomsterna 29
4. Digitala inslag 29
4.1 Krav med digital relevans 30
4.2 Uppgifter 30
4.3 Digitala lösningar 31
4.4 Interoperabilitetsbedömning 31
4.5 Åtgärder till stöd för digitalt genomförande 32
1. GRUNDLÄGGANDE UPPGIFTER OM FÖRSLAGET ELLER INITIATIVET
1.1. Förslagets eller initiativets beteckning
Förslag till rådets beslut om förlängning av avtalet om vetenskapligt och tekniskt samarbete mellan Europeiska gemenskapen och Republiken Indiens regering.
1.2 Berörda politikområden
Policystrategi och samordning där främst följande generaldirektorat är berörda: RTD, AGRI, CLIMA, JRC, EAC, ENER, GROW, CNECT, MARE, MOVE och TRADE.
1.3 Mål
1.3.1 Allmänt/allmänna mål:
Detta initiativ kommer att ge båda parter möjlighet att förbättra och intensifiera samarbetet inom områden av gemensamt vetenskapligt och tekniskt intresse i linje med EU:s strategi för Indien och färdplanen för det strategiska partnerskapet mellan EU och Indien.
1.3.2 Specifikt/specifika mål
Specifikt mål
Det kommer att möjliggöra ytterligare utbyte och överföring av sakkunskap till nytta för forskarsamhällena, industrin och medborgarna. Det kommer att fortsätta att tillhandahålla ett användbart forum för att utvärdera det tidigare samarbetet och fastställa framtida åtgärder, ta itu med globala utmaningar och främja ömsesidig tillgång till program och finansiering.
1.3.3 Verkan eller resultat som förväntas
Beskriv den verkan som förslaget eller initiativet förväntas få på de mottagare eller den del av befolkningen som berörs.
Detta beslut kommer att göra det möjligt för såväl unionen som Indien att dra ömsesidig nytta av de vetenskapliga och tekniska framsteg som görs genom forskningssamarbetet inom parternas respektive forskningsprogram, och ska främja ytterligare förstärkt samarbete. Det kommer att ge unionen och Indien möjlighet att gemensamt hantera globala utmaningar och ge unionen möjlighet att bidra till en hållbar modernisering av Indien.
1.3.4 Prestationsindikatorer
Ange indikatorer för övervakning av framsteg och resultat.
Kommissionen kommer att regelbundet övervaka samtliga insatser som genomförs enligt avtalet, inklusive en utvärdering av samarbetsverksamheten. Denna utvärdering ska bland annat omfatta följande punkter:
a) Samarbetsindikatorer – analys av indiska enheters deltagande (typ och omfattning) i EU-finansierade program (t.ex. antal ansökningar, antal undertecknade bidragsöverenskommelser, viktiga samarbetskopplingar, huvudområden, output) och vice versa (i den mån det finns tillgängliga uppgifter).
b) Resultatindikatorer – resultaten för indiska enheter som deltar i EU:s ramprogram jämfört med andra tredjeländer och medlemsstater/associerade länder. Analys av kvaliteten på deltagandet (t.ex. antal högst rankade universitet som deltar i programmet, antal patent och publicerade forskarartiklar från samarbetsprojekt).
c) Insamling av data avseende samarbetsverksamhet och kopplingar utanför respektive forskningsprogram, och bedömning av effekterna av denna verksamhet, till exempel deltagande i multilaterala initiativ och arbetsgrupper.
1.4 Förslaget eller initiativet avser
en ny åtgärd
en ny åtgärd som bygger på ett pilotprojekt eller en förberedande åtgärd 16
en förlängning av en befintlig åtgärd
en sammanslagning eller omdirigering av en eller flera åtgärder mot en annan/en ny åtgärd
1.5 Motivering till förslaget eller initiativet
1.5.1 Krav som ska uppfyllas på kort eller lång sikt, inbegripet en detaljerad tidsplan för genomförandet av initiativet
Detta beslut kommer att ge båda parter möjlighet att fortsätta att förbättra och intensifiera samverkan inom vetenskapliga och tekniska områden till ömsesidig nytta.
1.5.2 Mervärdet av en åtgärd på EU-nivå (som kan följa av flera faktorer, t.ex. samordningsfördelar, rättssäkerhet, ökad effektivitet eller komplementaritet). Med ”mervärdet av en åtgärd på EU-nivå” i detta avsnitt avses det värde en åtgärd från unionens sida tillför utöver det värde som annars skulle ha skapats av enbart medlemsstaterna.
Skäl för åtgärder på EU-nivå (ex ante): Samarbetet inom forskning och innovation mellan Indien och EU har ökat kontinuerligt under de senaste åren. Deltagande på EU-nivå möjliggör aktiviteter som är bredare och mer storskaliga, vilket gynnar alla medlemsstater.
Förlängningen av avtalet kommer att bidra till ökade vetenskapliga kunskaper och nya marknadstillträdesmöjligheter.
Förväntat mervärde för EU (ex post): Förlängningen av avtalet gör att den vetenskapliga kunskapen ökar, att EU lättare får tillgång till indiska forskarrön och kan delta i fler samarbetsaktiviteter som leder till ytterligare utbyte av kunskap och teknik, och att tillträdet till den indiska marknaden underlättas för europeiska företag.
1.5.3 Erfarenheter från tidigare liknande åtgärder
Mot bakgrund av erfarenheterna från vetenskapligt och tekniskt samarbete anses det vara av ömsesidig nytta att fortsätta forskningssamarbetet med Indien genom att förlänga avtalet med ytterligare fem år.
1.5.4 Förenlighet med den fleråriga budgetramen och eventuella synergieffekter med andra relevanta instrument
Förlängningen av avtalet med Indien anses vara helt konsekvent och i linje med den övergripande policyramen för internationellt samarbete inom forskning och innovation, nämligen kommissionens meddelande av den 18 maj 2021 om en global strategi för forskning och innovation, Europas strategi för internationellt samarbete i en föränderlig värld (COM(2021) 252 final/2).
Man kommer att eftersträva synergier med andra unionsinstrument som gäller samarbete mellan EU och Indien, bland annat genom olika sektorsinitiativ från kommissionen, särskilt från GD AGRI, CLIMA, JRC, EAC, ENER, GROW, CNECT, MARE, MOVE och TRADE.
1.5.5 En bedömning av de olika finansieringsalternativ som finns att tillgå, inbegripet möjligheter till omfördelning
Personalbehov och andra administrativa kostnader ska täckas genom anslag inom programmet vilka redan har avdelats för förvaltningen av åtgärden i fråga, eller genom en omfördelning av anslag inom generaldirektoratet, om så krävs kompletterad med ytterligare resurser som kan tilldelas det förvaltande generaldirektoratet som ett led i det årliga förfarandet för tilldelning av anslag och med hänsyn tagen till begränsningar i fråga om budgetmedel.
1.6
Förslagets eller initiativets varaktighet och budgetkonsekvenser
☑ begränsad varaktighet
verkan från och med den 17 maj 2025 till och med den 16 maj 2030
Det påverkar resursanvändningen från 2025 till 2030.
obegränsad varaktighet
–Efter en inledande period ÅÅÅÅ–ÅÅÅÅ,
–beräknas genomförandetakten nå en stabil nivå.
1.7 Planerad(e) budgetgenomförandemetod(er)
☑Direkt förvaltning som sköts av kommissionen
– av dess avdelningar, vilket också inbegriper personalen vid unionens delegationer;
– av genomförandeorgan
Delad förvaltning med medlemsstaterna
Indirekt förvaltning genom delegering av budgetgenomförandet till
– tredjeländer eller organ som de har utsett
– internationella organisationer och organ kopplade till dem (ange vilka)
– Europeiska investeringsbanken och Europeiska investeringsfonden
– organ som avses i artiklarna 70 och 71 i budgetförordningen
– offentligrättsliga organ
– privaträttsliga organ som har anförtrotts offentliga förvaltningsuppgifter i den utsträckning som de har försetts med tillräckliga ekonomiska garantier
– organ som omfattas av privaträtten i en medlemsstat, som anförtrotts genomförandeuppgifter inom ramen för ett offentlig-privat partnerskap och som har försetts med tillräckliga ekonomiska garantier
– organ eller personer som anförtrotts genomförandet av särskilda åtgärder inom den gemensamma utrikes- och säkerhetspolitiken enligt avdelning V i fördraget om Europeiska unionen och som fastställs i den grundläggande akten
– organ som är etablerade i en medlemsstat och som omfattas av en medlemsstats privaträtt eller unionsrätten och som i enlighet med sektorsspecifika regler kan anförtros genomförandet av unionsmedel eller budgetgarantier, i den mån sådana organ kontrolleras av offentligrättsliga organ eller privaträttsliga organ som anförtrotts offentliga förvaltningsuppgifter och har tillräckliga finansiella garantier i form av gemensamt och solidariskt ansvar från kontrollorganens sida eller likvärdiga finansiella garantier, som för varje åtgärd kan vara begränsad till det högsta beloppet för unionens stöd.
Anmärkningar
2. FÖRVALTNING
2.1. Regler om uppföljning och rapportering
Indiska rättssubjekts deltagande i EU:s ramprogram för forskning och innovation och annat samarbete enligt avtalet kommer att följas upp vid regelbundna möten i den gemensamma kommitté som inrättats enligt artikel 6 b i avtalet.
2.2 Förvaltnings- och kontrollsystem
2.2.1 Motivering av den/de budgetgenomförandemetod(er), de finansieringsmekanismer, de betalningsvillkor och den kontrollstrategi som föreslås
Det föreslagna initiativet inom ramen för Horisont Europa – ramprogrammet för forskning och innovation kommer att genomföras genom direkt förvaltning.
Eftersom det rör sig om en verksamhet som fullt ut ska utföras av en handläggare vid kommissionen är direkt förvaltning den lämpligaste genomförandemetoden. De viktigaste uppgifter som förväntas bli nödvändiga för ett korrekt genomförande av den föreslagna verksamheten, dvs. politisk dialog, utvärdering av forsknings- och innovationssamarbetet mellan EU och Indien, fastställande av gemensamma prioriteringar och liknande uppgifter, är de huvudsakliga verksamheterna inom den avdelning inom kommissionen som står för genomförandet – Övergripande strategi och internationella partnerskap (Global Approach & International Partnerships) vid GD Forskning och innovation.
Ytterligare stöduppgifter av organisatorisk, logistisk, administrativ och rådgivande karaktär kan tilldelas inom ett framtida ramavtal för stödåtgärder för internationellt samarbete inom forskning och innovation. Sådana stöduppgifter, vilka syftar till att öka den föreslagna åtgärdens effektivitet och ändamålsenlighet, kommer att övervakas av kommissionen och förbli under dess direkta förvaltning.
2.2.2 Uppgifter om identifierade risker och om det eller de interna kontrollsystem som inrättats för att begränsa riskerna
Möten och bilaterala kontakter sker regelbundet och möjliggör systematisk informationsdelning och kontroll. Inga risker har identifierats i kontrollsystemet.
2.2.3 Beräkning och motivering av kontrollernas kostnadseffektivitet (dvs. förhållandet mellan kostnaden för kontrollerna och värdet av de medel som förvaltas) och en bedömning av den förväntade risken för fel (vid betalning och vid avslutande)
Ej tillämpligt
2.3 Åtgärder för att förebygga bedrägeri och oriktigheter
Om det för ramprogrammets genomförande behövs externa uppdragstagare eller om finansiellt stöd ges till tredje part, ska kommissionen när så är lämpligt genomföra finansiella revisioner, särskilt om det finns anledning att ifrågasätta huruvida det arbete som utförts eller beskrivs i verksamhetsrapporterna är realistiskt.
Unionens finansiella revisioner kommer att genomföras antingen av unionens egen personal eller av revisorer som godkänts enligt lag i det land där den ifrågavarande parten är etablerad. Unionen väljer fritt revisorer och ska sträva efter att undvika intressekonflikter som den granskade parten gjort unionen uppmärksam på. Vid genomförandet av forskningsverksamheten ska kommissionen dessutom skydda unionens ekonomiska intressen genom effektiva kontroller och, vid upptäckt av oriktigheter, avskräckande och proportionerliga åtgärder och påföljder.
För detta ändamål kommer regler om kontroller, åtgärder och påföljder i enlighet med förordningarna nr 2988/95, nr 2185/96 och nr 883/2013 att införas i alla kontrakt som används vid ramprogrammens genomförande.
Kontrakten ska bland annat innehålla bestämmelser om följande:
- Särskilda klausuler om skydd av EU:s ekonomiska intressen genom granskningar och kontroller av det utförda arbetet.
- Genomförande av administrativa granskningar avseende bedrägeribekämpning i enlighet med förordningarna nr 2185/96 och 883/2013.
- Tillämpning av administrativa påföljder i enlighet med ramförordning nr 2988/95, inklusive svartlistning, för alla oriktigheter som uppsåtligen eller till följd av oaktsamhet begås vid kontraktens genomförande.
- Bestämmelse om att alla betalningskrav i samband med oriktigheter och bedrägeri ska vara verkställbara i enlighet med artikel 299 i fördraget om Europeiska unionens funktionssätt.
Som en rutinåtgärd kommer ansvarig personal vid GD Forskning och innovation (GD RTD) dessutom att genomföra ett kontrollprogram med avseende på samarbetets vetenskapliga och budgetrelaterade aspekter. Internrevision kommer att utföras av enheten för internrevision vid GD RTD och lokala kontroller kommer att genomföras av Europeiska revisionsrätten.
3. BERÄKNADE BUDGETKONSEKVENSER AV FÖRSLAGET ELLER INITIATIVET
3.1. Berörda rubriker i den fleråriga budgetramen och budgetrubriker i den årliga budgetens utgiftsdel
Befintliga budgetrubriker (även kallade ”budgetposter”)
Redovisa enligt de berörda rubrikerna i den fleråriga budgetramen i nummerföljd
|
Rubrik i den fleråriga budget-ramen |
Budgetrubrik |
Typ av utgifter |
Bidrag |
|||
|
Rubrik 1 – Den inre marknaden, innovation och digitalisering – Forskning och innovation – Horisont Europa
|
Diff./Icke-diff. 17 |
från Efta-länder 18 |
från kandidatländer och potentiella kandidater 19 |
från andra tredjeländer |
övriga inkomster avsatta för särskilda ändamål |
|
|
1 |
01 01 01 01 |
Icke-diff. |
JA |
JA |
JA |
JA |
|
1 |
01 01 01 03 |
Icke-diff. |
JA |
JA |
JA |
JA |
Nya budgetrubriker som föreslås
Redovisa enligt de berörda rubrikerna i den fleråriga budgetramen i nummerföljd
|
Rubrik i den fleråriga budget-ramen |
Budgetrubrik |
Typ av utgifter |
Bidrag |
|||
|
Antal
|
Diff./Icke-diff. |
från Efta-länder |
från kandidatländer och potentiella kandidatländer |
från andra tredjeländer |
övriga inkomster avsatta för särskilda ändamål |
|
|
[XX.YY.YY.YY] |
Diff./Icke-diff. |
JA/NEJ |
JA/NEJ |
JA/NEJ |
JA/NEJ |
|
3.2 Förslagets beräknade budgetkonsekvenser på anslagen
3.2.1 Sammanfattning av beräknad inverkan på driftsanslagen
–Förslaget/initiativet kräver inte att driftsanslag tas i anspråk enligt följande:
3.2.1.1 Anslag från den antagna budgeten
Miljoner EUR (avrundat till tre decimaler)
|
Rubrik i den fleråriga
|
1 |
”Den inre marknaden, innovation och digitalisering – Forskning och innovation – Horisont Europa” |
|
GD: RTD |
År
|
År
|
År
|
År
|
År
|
År
|
TOTALT |
|||
|
□ Driftsanslag |
||||||||||
|
Budgetrubrik (nr) |
Åtaganden |
1a |
||||||||
|
Betalningar |
2a |
|||||||||
|
Budgetrubrik (nr) |
Åtaganden |
1b |
||||||||
|
Betalningar |
2b |
|||||||||
|
Anslag av administrativ natur som finansieras genom ramanslagen för särskilda program 21 |
||||||||||
|
Budgetrubrik (nr) 01 01 01 01 |
Åtaganden & betalningar |
(3) |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
|
Budgetrubrik (nr) 01 01 01 03 |
Åtaganden & betalningar |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
||
|
TOTALA anslag
|
Åtaganden |
=1a+1b +3 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
|
Betalningar |
=2a+2b +3 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
||
|
|
Åtaganden |
(4) |
|||||||
|
Betalningar |
(5) |
||||||||
|
□ TOTALA anslag av administrativ natur som finansieras genom ramanslagen för särskilda program |
(6) |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
|
TOTALA anslag
|
Åtaganden |
=4+ 6 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
Betalningar |
=5+ 6 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
|
|
GD RTD |
År |
År |
År |
TOTALT Fleråriga budgetramen 2021–2027 |
|||
|
2025 |
2026 |
2027 |
|||||
|
Personalresurser |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
|||
|
Övriga administrativa utgifter |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
|||
|
TOTALT GD RTD |
Anslag |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
||
|
GD RTD |
År |
År |
År |
TOTALT Fleråriga budgetramen 2021–2027 |
|||
|
2025 |
2026 |
2027 |
|||||
|
Personalresurser |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
|||
|
Övriga administrativa utgifter |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
|||
|
GD <…….> TOTALT |
Anslag |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
||
|
TOTALA anslag för RUBRIK 7 i den fleråriga budgetramen |
(summa åtaganden = summa betalningar) |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
||
Miljoner EUR (avrundat till tre decimaler)
|
|
År |
År |
År |
TOTALT Fleråriga budgetramen 2021–2027 |
|
|
2025 |
2026 |
2027 |
|||
|
TOTALA anslag för RUBRIKERNA 1–7 |
Åtaganden |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
|
i den fleråriga budgetramen |
Betalningar |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
3.2.2 Beräknad output som finansierats med driftsanslag(ska inte fyllas i för decentraliserade byråer)
Åtagandebemyndiganden i miljoner EUR (avrundat till tre decimaler)
|
Mål- och resultatbeteck-ning |
År
|
År
|
År
|
År
|
För in så många år som behövs för att redovisa hur länge resursanvändningen påverkas (jfr punkt 1.6) |
TOTALT |
||||||||||||
|
RESULTAT |
||||||||||||||||||
|
Typ 22 |
Genomsnittliga kostnader |
Antal |
Kostn. |
Antal |
Kostn. |
Antal |
Kostn. |
Antal |
Kostn. |
Antal |
Kostn. |
Antal |
Kostn. |
Antal |
Kostn. |
Totalt antal |
Total kostnad |
|
|
SPECIFIKT MÅL nr 1 23 … |
||||||||||||||||||
|
- Output |
||||||||||||||||||
|
- Output |
||||||||||||||||||
|
- Output |
||||||||||||||||||
|
Delsumma för specifikt mål nr 1 |
||||||||||||||||||
|
TOTALT |
||||||||||||||||||
3.2.3 Sammanfattning av beräknad inverkan på de administrativa anslagen
– Förslaget/initiativet kräver inte att anslag av administrativ natur tas i anspråk
– Förslaget/initiativet kräver att anslag av administrativ natur tas i anspråk enligt följande:
3.2.3.1 Anslag från den antagna budgeten
|
ANTAGNA ANSLAG |
År |
År |
År |
TOTALT 2021–2027 |
|
2025 |
2026 |
2027 |
||
|
RUBRIK 7 |
||||
|
Personalresurser |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
|
Övriga administrativa utgifter |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
|
Delsumma för RUBRIK 7 |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
|
Utanför RUBRIK 7 |
||||
|
Personalresurser |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
|
Andra utgifter av administrativ natur |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
|
Delsumma utanför RUBRIK 7 |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
|
|
||||
|
TOTALT |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
Personalbehov och andra administrativa kostnader ska täckas genom anslag inom generaldirektoratet vilka redan har avdelats för förvaltningen av åtgärden i fråga, eller genom en omfördelning av anslag inom generaldirektoratet, om så krävs kompletterad med ytterligare resurser som kan tilldelas det förvaltande generaldirektoratet som ett led i det årliga förfarandet för tilldelning av anslag och med hänsyn tagen till begränsningar i fråga om budgetmedel.
3.2.4 Beräknat personalbehov
– Förslaget/initiativet kräver inte att personalresurser tas i anspråk
– Förslaget/initiativet kräver att personalresurser tas i anspråk enligt följande:
3.2.4.1 Finansieras genom den antagna budgeten
Beräkningarna ska anges i heltidsekvivalenter 24
|
ANTAGNA ANSLAG |
År |
År |
År |
|
|
2025 |
2026 |
2027 |
||
|
Tjänster som tas upp i tjänsteförteckningen (tjänstemän och tillfälligt anställda) |
||||
|
20 01 02 01 (vid huvudkontoret eller vid kommissionens kontor i medlemsstaterna) |
0 |
0 |
0 |
|
|
20 01 02 03 (vid EU:s delegationer) |
0 |
0 |
0 |
|
|
01 01 01 01 (indirekta forskningsåtgärder) |
0 |
0 |
0 |
|
|
01 01 01 11 (Direkta forskningsåtgärder) |
0 |
0 |
0 |
|
|
Andra budgetrubriker (ange vilka) |
0 |
0 |
0 |
|
|
• Extern personal (heltidsekvivalenter) |
||||
|
20 02 01 (kontraktsanställda och nationella experter finansierade genom ramanslaget) |
0 |
0 |
0 |
|
|
20 02 03 (kontraktsanställda, lokalanställda, nationella experter och unga experter som tjänstgör vid EU:s delegationer) |
0 |
0 |
0 |
|
|
Post för admin. stöd
|
- vid huvudkontoret |
0 |
0 |
0 |
|
- vid EU:s delegationer |
0 |
0 |
0 |
|
|
01 01 01 02 (kontraktsanställda och nationella experter, indirekta forskningsåtgärder) |
0 |
0 |
0 |
|
|
01 01 01 12 (Kontraktsanställda och nationella experter, direkta forskningsåtgärder) |
0 |
0 |
0 |
|
|
Andra budgetrubriker (ange vilka) – rubrik 7 |
0 |
0 |
0 |
|
|
Andra budgetrubriker (ange vilka) – utanför rubrik 7 |
0 |
0 |
0 |
|
|
TOTALT |
0 |
0 |
0 |
|
Med tanke på den allmänt ansträngda situationen under rubrik 7, både när det gäller personal och anslagsnivå, ska personalbehoven täckas med personal inom generaldirektoratet som redan har avdelats för att förvalta åtgärden i fråga, och/eller genom en omfördelning av personal inom generaldirektoratet eller andra avdelningar inom kommissionen.
Beskrivning av arbetsuppgifter:
|
Tjänstemän och tillfälligt anställda |
Förberedande arbete inför och administrering av möten i gemensamma kommittén enligt artikel 6 b i avtalet samt tjänsteresor i syfte att säkerställa att avtalet genomförs och fungerar väl, samt regelbunden översyn av avtalet. Beräkningarna görs proportionellt med hänsyn till avtalets varaktighet. |
|
Extern personal |
3.2.5 Översikt över beräknad inverkan på it-relaterade investeringar
|
TOTALA anslag för digital teknik och it |
År |
År |
År |
TOTALT Fleråriga budgetramen 2021–2027 |
|
2025 |
2026 |
2027 |
||
|
RUBRIK 7 |
||||
|
It-utgifter (centralt) |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
|
Delsumma för RUBRIK 7 |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
|
Utanför RUBRIK 7 |
||||
|
It-utgifter inom operativa program som inte omfattas av kommissionens administrativa självständighet och institutionella befogenheter |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
|
Delsumma utanför RUBRIK 7 |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
|
|
||||
|
TOTALT |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
0,000 |
3.2.6 Förenlighet med den gällande fleråriga budgetramen
Förslaget/initiativet
– kan finansieras fullständigt genom omfördelningar inom den berörda rubriken i den fleråriga budgetramen.
Som anges ovan ska personalbehoven täckas inom den berörda rubriken med personal inom generaldirektoratet som redan har avdelats för att förvalta åtgärden i fråga, och/eller genom en omfördelning av personal inom generaldirektoratet eller andra avdelningar inom kommissionen.
– kräver användning av den outnyttjade marginalen under den relevanta rubriken i den fleråriga budgetramen och/eller användning av särskilda instrument enligt definitionen i förordningen om den fleråriga budgetramen
– kräver en översyn av den fleråriga budgetramen
3.2.7 Bidrag från tredje part
Förslaget/initiativet
– innehåller inga bestämmelser om samfinansiering från tredje parter
– innehåller bestämmelser om samfinansiering från tredje parter enligt följande uppskattning:
Anslag i miljoner EUR (avrundat till tre decimaler)
|
År
|
År
|
År
|
Totalt |
|
|
Ange vilken extern organisation eller annan källa som bidrar till finansieringen |
||||
|
TOTALA anslag som tillförs genom medfinansiering |
3.3
Beräknad inverkan på inkomsterna
– Förslaget/initiativet påverkar inte budgetens inkomstsida.
– Förslaget/initiativet påverkar inkomsterna på följande sätt:
Påverkan på egna medel
Påverkan på andra inkomster
ange om inkomsterna är avsatta för särskilda utgiftsposter
Miljoner EUR (avrundat till tre decimaler)
|
Budgetrubrik i den årliga budgetens inkomstdel: |
Belopp som förts in för det innevarande budgetåret |
Förslagets/initiativets inverkan på inkomsterna 25 |
|||
|
År 2025 |
År 2026 |
År 2027 |
|||
|
Artikel …………. |
|||||
För inkomster avsatta för särskilda ändamål, ange vilka utgiftsposter i budgeten som berörs.
Övriga anmärkningar (t.ex. vilken metod/formel som har använts för att beräkna inverkan på inkomsterna eller andra relevanta uppgifter).
4. Digitala inslag
4.1 Krav med digital relevans
|
Inga bestämmelser i rådets beslut om förlängning av avtalet om vetenskap och teknik mellan EU och Indien gäller insamling, behandling, generering, utbyte eller delning av data, automatisering eller digitalisering av processer, digitala lösningar eller tillhandahållande av digitala offentliga tjänster. Det finns därför inga relevanta digitala dimensioner som bör behandlas i detta kapitel. |
4.2 Uppgifter
|
Ej tillämpligt |
4.3 Digitala lösningar
|
Ej tillämpligt |
4.4 Interoperabilitetsbedömning
|
Ej tillämpligt |
4.5 Åtgärder till stöd för digitalt genomförande
|
Ej tillämpligt |