21.11.2022   

SV

Europeiska unionens officiella tidning

C 440/22


Förhandsanmälan av en koncentration

(Ärende M.10580 – SE AG / SEC / SEPG)

Ärendet kan komma att handläggas enligt ett förenklat förfarande

(Text av betydelse för EES)

(2022/C 440/08)

1.   

Europeiska kommissionen mottog den 14 november 2022 en anmälan av en föreslagen koncentration i enlighet med artikel 4 i rådets förordning (EG) nr 139/2004 (1).

Denna anmälan berör följande företag:

Siemens Energy AG (SE AG, Tyskland).

Shanghai Electric Group Company Limited (SEC, Folkrepubliken Kina).

Shanghai Electric Power Generation Equipment Co. Ltd (SEPG, Folkrepubliken Kina).

SE AG och SEC kommer att förvärva gemensam kontroll, på det sätt som avses i artikel 3.1 b och 3.4 i koncentrationsförordningen, över SEPG.

Koncentrationen genomförs genom förvärv av aktier.

2.   

De berörda företagen bedriver följande affärsverksamhet:

SE AG är det överordnade moderbolaget till Siemens Energy Group, som utvecklar, tillverkar och levererar produkter, lösningar och tjänster i hela energivärdekedjan, inklusive produktion, överföring och lagring, samt industriella tillämpningar inom en bred portfölj från konventionell till förnybar energi.

SEC är verksamt inom tillverkning och integrering av större energi- och industriutrustning, inbegripet värmegeneratoraggregat, kärnkraftverk, vindkraftsutrustning, utrustning för kraftöverföring och -distribution, miljöskyddsutrustning, automatiseringsutrustning, hissar, järnvägstransitering och lösningar för industriellt internet.

SEPG är ett samriskföretag verksamt inom tillverkning av elproduktionsutrustning och producerar huvudsakligen stora ångturbiner för kärnkraftverk och fossila/koleldade kraftverk i Kina.

3.   

Kommissionen har vid en preliminär granskning kommit fram till att den anmälda transaktionen kan omfattas av koncentrationsförordningen, dock med det förbehållet att ett slutligt beslut i denna fråga fattas senare.

Det bör noteras att detta ärende kan komma att handläggas enligt ett förenklat förfarande, i enlighet med kommissionens tillkännagivande om ett förenklat förfarande för handläggning av vissa koncentrationer enligt rådets förordning (EG) nr 139/2004 (2).

4.   

Kommissionen uppmanar berörda tredje parter att till den lämna eventuella synpunkter på den föreslagna koncentrationen.

Synpunkterna ska ha kommit in till kommissionen senast tio dagar efter detta offentliggörande. Följande referens bör alltid anges:

M.10580 – SE AG / SEC / SEPG

Synpunkterna kan sändas till kommissionen per e-post, per fax eller per post. Använd följande kontaktuppgifter:

E-post: COMP-MERGER-REGISTRY@ec.europa.eu

Fax +32 22964301

Post:

European Commission

Directorate-General for Competition

Merger Registry

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË


(1)  EUT L 24, 29.1.2004, s. 1 (koncentrationsförordningen).

(2)  EUT C 366, 14.12.2013, s. 5.