EUROPEISKA KOMMISSIONEN
Bryssel den 4.11.2021
COM(2021) 672 final
2021/0350(NLE)
Förslag till
RÅDETS BESLUT
om den ståndpunkt som ska intas på Europeiska unionens vägnar vid Världshandelsorganisationens tolfte ministerkonferens
EUROPEISKA KOMMISSIONEN
Bryssel den 4.11.2021
COM(2021) 672 final
2021/0350(NLE)
Förslag till
RÅDETS BESLUT
om den ståndpunkt som ska intas på Europeiska unionens vägnar vid Världshandelsorganisationens tolfte ministerkonferens
MOTIVERING
1.Fråga som behandlas i förslaget
Detta förslag avser rådets beslut om fastställande av den ståndpunkt som ska intas på unionens vägnar vid Världshandelsorganisationens (WTO) tolfte ministerkonferens i samband med det planerade antagandet av flera beslut. Detta förslag omfattar följande områden:
1.Fiskesubventioner
2.Handel och hälsa
3.Åtgärder med anknytning till immateriella rättigheter som föreskrivs i Trips-avtalet i samband med covid-19-pandemin och andra pandemier
4.Förbättrad insyn inom jordbruket
5.Interna jordbruksstöd
6.Offentlig lagerhållning för försörjningsberedskapsändamål
7.Exportrestriktioner på jordbruksområdet, inbegripet Världslivsmedelsprogrammets undantag från exportrestriktioner
8.Exportkonkurrens på jordbruksområdet
9.Marknadstillträde på jordbruksområdet
10.Särskild skyddsmekanism inom jordbruket
11.Översyn av överenskommelsen om förvaltningen av tullkvoter för jordbruksprodukter (Bali-beslutet om tullkvoter)
12.Bomull
13.Minst utvecklade länder och särskild och differentierad behandling
14.Anmälningar
15.Handelsproblem
2.Bakgrund till förslaget
2.1.Avtalet om upprättande av Världshandelsorganisationen (WTO-avtalet)
Avtalet om upprättande av Världshandelsorganisationen (WTO-avtalet) syftar till att uppnå målen i ingressen till avtalet. Avtalet trädde i kraft den 1 januari 1995.
Europeiska unionen är part i avtalet 1 . Samtliga 27 medlemsstater är också parter i avtalet. WTO får fatta beslut i enlighet med de förfaranden som fastställs i WTO-avtalet.
2.2.WTO:s ministerkonferens
Ministerkonferensen är WTO:s högsta beslutsfattande organ och sammanträder minst en gång vartannat år. Beslut fattas i praktiken med enhällighet.
Nästa ministerkonferens kommer att äga rum i Genève, Schweiz (30 november–3 december 2021).
2.3.Akter som planeras av WTO:s ministerkonferens
Den 3 december förväntas WTO:s tolfte ministerkonferens anta ett flertal beslut på följande områden:
1.Fiskesubventioner
2.Handel och hälsa
3.Åtgärder med anknytning till immateriella rättigheter som föreskrivs i Trips-avtalet i samband med covid-19-pandemin och andra pandemier
4.Förbättrad insyn inom jordbruket
5.Interna jordbruksstöd
6.Offentlig lagerhållning för försörjningsberedskapsändamål
7.Exportrestriktioner på jordbruksområdet, inbegripet Världslivsmedelsprogrammets undantag från exportrestriktioner
8.Exportkonkurrens på jordbruksområdet
9.Marknadstillträde på jordbruksområdet
10.Särskild skyddsmekanism inom jordbruket
11.Översyn av Bali-beslutet om tullkvoter
12.Bomull
13.Minst utvecklade länder och särskild och differentierad behandling
14.Anmälningar
15.Handelsproblem
3.Den ståndpunkt som ska intas på unionens vägnar
Syftet med detta förslag är att göra det möjligt för EU att ansluta sig till en eventuell konsensus i WTO om ministerkonferensens antagande av de planerade akterna.
Det är ännu inte klart om, och i så fall i vilken utsträckning, WTO:s medlemmar kommer att kunna nå konsensus, men EU:s ståndpunkt vid den tolfte ministerkonferensen måste fastställas i förväg av rådet i enlighet med artikel 218.9 i EUF-fördraget 2 .
Det bör noteras att EU:s ståndpunkt att stödja en förlängning av moratoriet för tullar på elektroniska överföringar och en förlängning av moratoriet för klagomål av de slag som föreskrivs i artikel XXIII.1 b och artikel XXIII.1 c i Allmänna tull- och handelsavtalet från 1994 (klagomål som rör icke-överträdelse eller andra situationer) inte kommer att ingå i detta förslag, eftersom det i rådets beslut (EU) 2015/2236 av den 27 november 2015 fastställs att detta stöd kan ges på obestämd tid.
Detta förslag omfattar följande frågor där beslut kan fattas:
·Fiskesubventioner: Ett multilateralt avtal om regler för avskaffande av vissa fiskesubventioner föreskrivs i FN:s delmål 6 för mål 14 för hållbar utveckling (mål 14.6 för hållbar utveckling), som stats- och regeringscheferna enades om 2015, och i WTO:s ministerbeslut av den 13 december 2017 (WT/MIN (17)/64). Förhandlingar pågår och EU bör stödja ett överenskommet resultat.
·Handel och hälsa: Diskussionerna om handels- och hälsofrågor inleddes 2020 med ett förslag från 13 likasinnade länder (Ottawagruppen) i WTO (WTO/GC/223) av den 24 november 2020 om att enas om ett handels- och hälsoinitiativ som svar på nuvarande och framtida pandemier. EU var en av de ursprungliga förespråkarna för initiativet, som innehöll förslag på ett antal åtgärder som särskilt rörde exportrestriktioner, åtgärder för att underlätta handeln samt ökad insyn. I förslaget uppmuntrades vidare WTO till närmare samarbete med andra internationella organisationer i arbetet med krisberedskap. Med tiden ökade antalet medförslagsställare till 26. Ett reviderat förslag till utkast till uttalande från allmänna rådet lades fram i WTO den 15 juli 2021 (WT/GC/W/823), rörande handelspolitiska åtgärder för att hantera covid-19-pandemin och för att öka motståndskraften mot framtida pandemier. EU bör stödja ett potentiellt resultat på detta område när det gäller exportrestriktioner, åtgärder som underlättar handel, ökad insyn och andra frågor som ingår i det senaste förslaget till utkast till uttalande från allmänna rådet. Detta kan också inbegripa ett WTO-arbetsprogram för arbetet efter den tolfte ministerkonferensen, vars mål skulle vara att stärka medlemmarnas motståndskraft mot framtida pandemier.
·Åtgärder med anknytning till immateriella rättigheter som föreskrivs i Trips-avtalet i samband med covid-19-pandemin och andra pandemier: Dessa förhandlingar utgör en del av de pågående diskussionerna i WTO om hur handelssystemet kan förbättra den globala tillgången till covid-19-vaccin och behandlingar mot covid-19. Den 21 maj 2021 lämnade ett antal WTO-medlemmar in ett meddelande till WTO:s Trips-råd med ett reviderat förslag om undantag från vissa bestämmelser i Trips-avtalet för förebyggande, begränsning och behandling av covid-19 (IP/C/W/669/Rev.1). Den 4 juni 2021 lade EU fram ett meddelande om brådskande handelspolitiska åtgärder mot covid-19-krisen för WTO:s allmänna råd (WT/GC/231) och ett meddelande om brådskande handelspolitiska åtgärder med anledning av covid-19-krisen: immaterialrätt för WTO:s Trips-råd (IP/C/W/680). Den 18 juni 2021 lade EU fram ett meddelande för WTO:s Trips-råd med ett utkast till förklaring om Trips-avtalet och folkhälsa i samband med en pandemi (IP/C/W/681). Utkastet till förklaring syftar till att förtydliga eller underlätta användningen av det system för tvångslicensiering som föreskrivs i Trips-avtalet, så att det fungerar så effektivt som möjligt vid en pandemi. Med tanke på hur viktig denna fråga är bör EU stödja ett resultat i enlighet med ovannämnda EU-meddelanden. Samtidigt bör den ståndpunkt som ska intas på EU:s vägnar vara tillräckligt flexibel för att ta hänsyn till dynamiken i den pågående textbaserade processen, inbegripet när det gäller det instrument som används av ministerkonferensen. EU bör i synnerhet vara öppet för att godta förslag från andra WTO-medlemmar som syftar till att i samband med covid-19-pandemin, andra pandemier eller andra extremt brådskande omständigheter som rör folkhälsan förbättra eller förenkla användningen av sådan flexibilitet som redan föreskrivs i Trips-avtalet.
·Förbättrad insyn inom jordbruket: EU är fast övertygat om att dess förslag (JOB/AG/213) till ministerbeslut om förbättrad insyn inom jordbruket, med Kanada, Japan och Förenta staterna som medförslagsställare, skulle kunna utgöra grund för ett beslut vid den tolfte ministerkonferensen. Förslaget omfattar förslag till förbättrad insyn på alla områden inom jordbruket. Detta är ett viktigt initiativ för den tolfte ministerkonferensen med tanke på att ökad insyn och förutsägbarhet vad gäller jordbruksstöd och handel med jordbruksprodukter har blivit särskilt betydelsefulla i samband med pandemin. Detta initiativ skulle kunna vara ett trovärdigt inslag i en agenda för tryggad livsmedelsförsörjning, som WTO:s generaldirektör anger som en prioritering för den tolfte ministerkonferensen.
·Interna jordbruksstöd: Förhandlingar om handelssnedvridande interna stöd är förankrade i artikel 20 i WTO-avtalet om jordbruk och har varit en del av mandatet för utvecklingsagendan från Doha, i enlighet med ministerförklaringen från Doha av den 14 november 2001 (WT/MIN (01)/DEC/1). Med tanke på de skilda ståndpunkterna i förhandlingarna skulle, enligt EU, ett möjligt resultat kunna bli ett arbetsprogram – för tiden efter den tolfte ministerkonferensen – om en reform av det handelssnedvridande interna stödet.
·Offentlig lagerhållning för försörjningsberedskapsändamål: Förhandlingarna syftar till en överenskommelse om en ”permanent lösning” som uppfyller det mål som anges i ministerbeslutet från Bali av den 7 december 2013 om offentlig lagerhållning för försörjningsberedskapsändamål (WT/MIN (13)/38-WT/L/913), såsom det tolkas i allmänna rådets beslut av den 27 november 2014 (WT/L/939). Detta mål upprepades i ministerbeslutet från Nairobi av den 19 december 2015 (WT/MIN (15)/44-WT/L/979). Denna fråga kan ingå i arbetsprogrammet för interna stöd.
·Exportrestriktioner på jordbruksområdet: Förhandlingar om exportrestriktioner på jordbruksområdet, inbegripet Världslivsmedelsprogrammets undantag från exportrestriktioner, har visat att en stor del av WTO:s medlemmar stöder åtagandet att inte införa sådana restriktioner vad gäller inköp för humanitära ändamål. Med tanke på frågans betydelse bör EU fortsätta att stödja förslaget till ministerbeslut i denna fråga, som skulle kunna utgöra en viktig del av ett paket för tryggad livsmedelsförsörjning vid den tolfte ministerkonferensen. EU bör stödja ett överenskommet resultat.
·Exportkonkurrens på jordbruksområdet: Även om det finns ett behov av att förbättra både insynen i och bestämmelserna rörande exportkonkurrens, framkommer det vid förhandlingarna att intresset är begränsat. Det finns dock en viss möjlighet att man vid den tolfte ministerkonferensen kan nå resultat i fråga om bättre insyn. EU inkluderade flera idéer på detta område i det förslag (JOB/AG/213) om ett ministerbeslut om förbättrad insyn inom jordbruket, som man är medförslagsställare till. På området för exportkonkurrens pågår en treårsöversyn av Nairobibeslutet om exportkonkurrens (WT/MIN (15/45)) i den reguljära jordbrukskommittén i enlighet med punkt 5 i det beslutet. Syftet är att se över de bestämmelser som anges i beslutet. Man har enats om att skjuta upp översynen till jordbruksutskottets nästa sammanträde i mars 2022. En sådan överenskommelse kan kräva ett beslut på ministernivå vid den tolfte ministerkonferensen. EU stöder att översynen skjuts upp.
·Marknadstillträde på jordbruksområdet: De diskussioner som förts om förhandlingar rörande marknadstillträde på jordbruksområdet har visat att det inte finns någon önskan eller realistisk möjlighet att återuppta förhandlingarna om tullsänkningar inom WTO inom en snar framtid. Några av WTO-medlemmarna har dock lagt fram förslag som syftar till att inleda förhandlingar efter den tolfte ministerkonferensen, inbegripet ett förslag på området för förenkling av tullar som innehåller beräkningar av Ad Valorem Equivalents (AVE). EU ser åtgärder för ökad insyn som det enda möjliga resultatet när det gäller marknadstillträde. Detta bör inbegripa förslaget (JOB/AG/212) från Australien, Brasilien, Kanada och Ukraina om insyn vad gäller tulländringar och behandling av varor under transport, som EU stöder. EU bör stödja ett överenskommet resultat.
·Särskild skyddsmekanism inom jordbruket: Med tanke på de skilda ståndpunkterna och ledamöternas bristande engagemang förväntas inget resultat vid den tolfte ministerkonferensen. EU har emellertid intresse av att se till att den särskilda skyddsmekanismen inte förhandlas som en fristående fråga, utan som en del av de bredare förhandlingarna om marknadstillträde.
·Översyn av Bali-beslutet om tullkvoter: Diskussionerna om översynen av överenskommelsen om förvaltningen av tullkvoter för jordbruksprodukter enligt definitionen i artikel 2 i jordbruksavtalet (WT/MIN (13)/39, WT/L/914) bör mynna ut i ett resultat senast den 31 december 2021. Den nuvarande ojämlika täckningen av beslutet som innebär att Förenta staterna och utvecklingsländerna undantas från mekanismen för underutnyttjande är inte acceptabel. Med tanke på de diskussioner som förs i den reguljära jordbrukskommittén är det möjligt att ett resultat inom allmänna rådet skulle övervägas i stället för ett resultat på ministernivå. EU bör stödja ett överenskommet resultat.
·Bomull: Med tanke på de skilda ståndpunkterna i förhandlingarna torde det mest sannolika resultatet av den tolfte ministerkonferensen bli vissa förbättringar i fråga om insyn. EU har inkluderat en idé om insyn i fråga om bomull i förslag (JOB/AG/213) till ett ministerbeslut om förbättrad insyn inom jordbruket, som man är medförslagsställare till.
·Minst utvecklade länder och särskild och differentierad behandling: Förhandlingarna om bestämmelser i fråga om särskild och differentierad behandling utgör en del av utvecklingsagendan från Doha, och ett eventuellt resultat vid den tolfte ministerkonferensen kan klargöra befintliga bestämmelser eller bevilja ytterligare särskild och differentierad behandling för gruppen av minst utvecklade länder och eventuellt andra sårbara WTO-medlemmar. Med tanke på frågans betydelse bör EU stödja ett överenskommet resultat.
·Anmälningar: Med tanke på behovet av att förbättra insynen i och efterlevnaden av befintliga anmälningskrav lade EU fram ett förslag till beslut av allmänna rådet om förfaranden för att öka insynen och förbättra efterlevnaden av anmälningskraven enligt WTO-avtalen (JOB/GC/204/Rev.7). Förhandlingar pågår och EU bör stödja ett överenskommet resultat.
·Handelsfrågor: För att effektivisera arbetet i de reguljära WTO-råden och WTO-kommittéerna, särskilt när det gäller beaktandet av handelsfrågor, lade EU fram ett förslag för WTO om ett beslut av allmänna rådet om procedurriktlinjer för WTO:s råd och kommittéer som behandlar handelsproblem (WT/GC/W/777/Rev.6). Förhandlingar pågår och EU bör stödja ett överenskommet resultat.
Eftersom förhandlingar för närvarande pågår på samtliga ovannämnda områden förväntar sig kommissionen att rådet kommer att fatta sitt beslut om EU:s ståndpunkt rörande resultatet av förhandlingarna så snart situationen i fråga om de relevanta texterna blir tydlig under själva ministerkonferensen.
Initiativet är helt förenligt med befintliga bestämmelser. Liknande beslut har utarbetats för WTO:s tidigare ministerkonferenser, senast för WTO:s elfte ministerkonferens som hölls 2017.
4.Rättslig grund
4.1.Förfarandemässig rättslig grund
4.1.1.Principer
I artikel 218.9 i fördraget om Europeiska unionens funktionssätt (EUF-fördraget) föreskrivs att beslut ska antas ”om fastställande av vilka ståndpunkter som på unionens vägnar ska intas i ett organ som inrättas genom ett avtal, om detta organ ska anta akter med rättslig verkan, med undantag av sådana akter som kompletterar eller ändrar avtalets institutionella ram”.
Begreppet ”akter med rättslig verkan” omfattar akter som har rättslig verkan med stöd av de regler i internationell rätt som tillämpas på organet i fråga. Det omfattar även instrument som inte har bindande verkan enligt internationell rätt, men som är ”ägnade att på ett avgörande sätt påverka innehållet i de bestämmelser som antas av unionslagstiftaren” 3 .
4.1.2.Tillämpning i det aktuella fallet
WTO:s ministerkonferens är ett organ som inrättats genom ett avtal, nämligen WTO-avtalet, som i enlighet med artikel IV.1 i WTO-avtalet har behörighet att fatta beslut i alla frågor som omfattas av något av de multilaterala handelsavtalen, däribland beslut med rättslig verkan.
De planerade akter som nämns ovan utgör akter med rättslig verkan, eftersom de kan påverka unionens rättigheter och skyldigheter.
De planerade akterna varken kompletterar eller ändrar avtalets institutionella ram.
Den förfarandemässiga rättsliga grunden för det föreslagna beslutet är därför artikel 218.9 i EUF-fördraget.
4.2.Materiell rättslig grund
4.2.1.Principer
Den materiella rättsliga grunden för ett beslut enligt artikel 218.9 i EUF-fördraget är främst beroende av syftet med och innehållet i den planerade akt avseende vilken en ståndpunkt intas på unionens vägnar. Om den planerade akten har två syften eller två beståndsdelar av vilka det ena syftet eller den ena beståndsdelen kan identifieras som det eller den huvudsakliga, medan det eller den andra endast är av underordnad betydelse, måste det beslut som antas enligt artikel 218.9 i EUF-fördraget ha en enda materiell rättslig grund, nämligen den som krävs med hänsyn till det huvudsakliga eller avgörande syftet eller den huvudsakliga eller avgörande beståndsdelen.
4.2.2.Tillämpning i det aktuella fallet
Det främsta syftet med och innehållet i de planerade akterna rör den gemensamma handelspolitiken, eftersom de planerade eventuella besluten om frågor rörande utvecklingsagendan från Doha faller inom ramen för denna.
Den materiella rättsliga grunden för förslaget till beslut är därför artikel 207 i EUF-fördraget.
4.3.Slutsats
Den rättsliga grunden för det föreslagna beslutet bör vara artikel 207 i EUF-fördraget jämförd med artikel 218.9 i EUF-fördraget.
2021/0350 (NLE)
Förslag till
RÅDETS BESLUT
om den ståndpunkt som ska intas på Europeiska unionens vägnar vid Världshandelsorganisationens tolfte ministerkonferens
EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR FATTAT DETTA BESLUT
med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt, särskilt artikel 207.4 första stycket jämförd med artikel 218.9,
med beaktande av Europeiska kommissionens förslag, och
av följande skäl:
(1)Marrakechavtalet om upprättande av Världshandelsorganisationen (WTO-avtalet) ingicks av unionen genom rådets beslut 94/800/EG av den 22 december 1994 4 och trädde i kraft den 1 januari 1995.
(2)I enlighet med artiklarna IV.1 och IX.1 i WTO-avtalet får Världshandelsorganisationens (WTO) ministerkonferens anta beslut med enhällighet.
(3)WTO:s ministerkonferens får vid sitt tolfte möte den 30 november–3 december 2021 anta beslut om följande: fiskesubventioner, handel och hälsa, åtgärder med anknytning till immateriella rättigheter som föreskrivs i Trips-avtalet i samband med covid-19-pandemin och andra pandemier, förbättrad insyn inom jordbruket, interna jordbruksstöd, offentlig lagerhållning för försörjningsberedskapsändamål, exportrestriktioner på jordbruksområdet, inbegripet Världslivsmedelsprogrammets undantag från exportrestriktioner, exportkonkurrens på jordbruksområdet, marknadstillträde på jordbruksområdet, särskild skyddsmekanism inom jordbruket, översyn av Bali-beslutet om tullkvoter, bomull, minst utvecklade länder och särskild och differentierad behandling samt handelsproblem.
(4)Det är lämpligt att fastställa den ståndpunkt som ska intas på Europeiska unionens vägnar vid WTO:s ministerkonferens, eftersom besluten kommer att vara bindande för unionen.
(5)Förhandlingar om fiskesubventioner ingår i utvecklingsrundan från Doha och fastställdes som en prioritering i FN:s delmål 6 för mål 14 för hållbar utveckling (mål 14.6 för hållbar utveckling), som stats- och regeringscheferna enades om 2015, och i WTO:s ministerbeslut av den 13 december 2017 (WT/MIN (17)/64). Med tanke på frågans betydelse för handel och hållbar utveckling och det faktum att unionen har varit en av förespråkarna, bör unionen stödja ett överenskommet resultat.
(6)Diskussionerna om handels- och hälsofrågor inleddes 2020 med ett förslag från 13 likasinnade länder (den s.k. Ottawagruppen) i WTO (WTO/GC/223) av den 24 november 2020 om att enas om ett handels- och hälsoinitiativ som svar på nuvarande och framtida pandemier. EU var en av dem som ursprungligen förespråkade initiativet. Ett reviderat förslag till utkast till uttalande från allmänna rådet lades fram i WTO den 15 juli 2021 (WT/GC/W/823), rörande handelspolitiska åtgärder för att hantera covid-19-pandemin och för att öka motståndskraften mot framtida pandemier. Med tanke på frågans betydelse bör unionen stödja ett resultat på detta område.
(7)Förhandlingar om åtgärder med anknytning till immateriella rättigheter som föreskrivs i Trips-avtalet i samband med en pandemi, inbegripet covid-19-pandemin, ingår i de pågående diskussionerna i WTO om hur handelssystemet kan förbättra den globala tillgången till vacciner och behandlingar mot covid-19. Den 21 maj 2021 lämnade ett antal WTO-medlemmar in ett meddelande till WTO:s Trips-råd med ett reviderat förslag om undantag från vissa bestämmelser i Trips-avtalet för förebyggande, begränsning och behandling av covid-19 (IP/C/W/669/Rev.1). Den 4 juni 2021 lade unionen fram ett meddelande om brådskande handelspolitiska åtgärder för att motverka covid-19-krisen för WTO:s allmänna råd (WT/GC/231) och ett meddelande om brådskande handelspolitiska åtgärder med anledning av covid-19-krisen: immaterialrätt för WTO:s Trips-råd (IP/C/W/680). Den 18 juni 2021 lade EU fram ett meddelande för WTO:s Trips-råd med ett utkast till förklaring om Trips-avtalet och folkhälsa i samband med en pandemi (IP/C/W/681), som syftar till att förtydliga eller underlätta användningen av det system för tvångslicensiering som föreskrivs i Trips-avtalet, så att det fungerar så effektivt som möjligt i samband med en pandemi. Med tanke på hur viktig denna fråga är bör unionen stödja ett resultat i enlighet med ovannämnda EU-meddelanden. Samtidigt bör den ståndpunkt som ska intas på EU:s vägnar vara tillräckligt flexibel för att ta hänsyn till dynamiken i den pågående textbaserade processen, inbegripet när det gäller det instrument som används av ministerkonferensen. EU bör i synnerhet vara öppet för att godta förslag från andra WTO-medlemmar som syftar till att i samband med covid-19-pandemin, andra pandemier eller andra extremt brådskande omständigheter som rör folkhälsan förbättra eller förenkla användningen av sådan flexibilitet som redan föreskrivs i Trips-avtalet.
(8)Förhandlingarna om förbättrad insyn inom jordbruket som övergripande fråga har fått förnyad uppmärksamhet under covid-19-pandemin på grund av dess bidrag till att hålla handelsflödena öppna. Insyn är ett viktigt inslag i övervakningsskyldigheterna enligt jordbruksavtalet, för att informera om förhandlingarna och för att säkerställa rättvisa, effektiva och motståndskraftiga jordbruksmarknader och en rättvis, effektiv och motståndskraftig handel. Med tanke på frågans betydelse har unionen tillsammans med Kanada, Japan och Förenta staterna lagt fram ett förslag till ministerbeslut om förbättrad insyn inom jordbruket (JOB/AG/213) och unionen bör därför stödja ett överenskommet resultat.
(9)Förhandlingar om handelssnedvridande internt stöd finns förankrade i artikel 20 i WTO-avtalet om jordbruk och har ingått i mandatet för utvecklingsagendan från Doha, i enlighet med ministerförklaringen från Doha av den 14 november 2001 (WT/MIN (01)/DEC/1). Med tanke på de skilda ståndpunkterna i förhandlingarna skulle, enligt EU, ett möjligt resultat kunna bli ett arbetsprogram – för tiden efter den tolfte ministerkonferensen – om en reform av det handelssnedvridande interna stödet. Med tanke på frågans betydelse bör unionen stödja ett överenskommet resultat.
(10)Förhandlingarna syftar till en överenskommelse om en ”permanent lösning” som uppfyller det mål som anges i ministerbeslutet från Bali av den 7 december 2013 om offentlig lagerhållning för försörjningsberedskapsändamål (WT/MIN (13)/38-WT/L/913), såsom det tolkas i allmänna rådets beslut av den 27 november 2014 (WT/L/939). Detta mål upprepades i ministerbeslutet från Nairobi av den 19 december 2015 (WT/MIN (15)/44-WT/L/979). Med tanke på frågans betydelse bör unionen stödja ett överenskommet resultat. Denna fråga kan ingå i arbetsprogrammet för interna stöd.
(11)Förhandlingar om exportrestriktioner på jordbruksområdet, inbegripet Världslivsmedelsprogrammets undantag från exportrestriktioner, har visat att en stor del av WTO-medlemmarna stöder åtagandet att inte införa sådana restriktioner för inköp för humanitära ändamål. Med tanke på förslaget till ministerbeslut i denna fråga och det faktum att detta är en viktig del av ett paket rörande tryggad livsmedelsförsörjning vid den tolfte ministerkonferensen bör unionen stödja ett överenskommet resultat.
(12)En treårsöversyn av bestämmelserna i Nairobibeslutet om exportkonkurrens (WT/MIN (15/45)) pågår i den reguljära jordbrukskommittén i enlighet med punkt 5 i det beslutet. Man har enats om att skjuta upp översynen till jordbruksutskottets nästa sammanträde i mars 2022. En sådan överenskommelse kan kräva ett beslut på ministernivå vid den tolfte ministerkonferensen. EU stöder att översynen skjuts upp. Dessutom har diskussionerna visat att medlemmarna har ett visst intresse av att förbättra insynen i exportkonkurrensen. EU inkluderade flera idéer på detta område i förslag (JOB/AG/213) om ett ministerbeslut om förbättrad insyn inom jordbruket, som man är medförslagsställare till. Med tanke på att unionen har varit en av förespråkarna bör den stödja ett överenskommet resultat.
(13)De diskussioner som förts om förhandlingar rörande marknadstillträde på jordbruksområdet har visat att det inte finns någon önskan eller realistisk möjlighet att återuppta förhandlingarna om tullsänkningar inom WTO inom en snar framtid. Några av WTO-medlemmarna har dock lagt fram förslag som syftar till att inleda förhandlingar efter den tolfte ministerkonferensen, inbegripet ett förslag på området för förenkling av tullar som innehåller beräkningar av Ad Valorem Equivalents (AVE). EU ser åtgärder för ökad insyn som det enda möjliga resultatet när det gäller marknadstillträde. Detta bör inbegripa förslaget (JOB/AG/212) från Australien, Brasilien, Kanada och Ukraina om insyn i tulländringar och behandling av varor under transport, som EU stöder. Unionen bör stödja ett överenskommet resultat.
(14)Diskussionerna om den särskilda skyddsmekanismen inom jordbruket har fortsatt i enlighet med de förslag som lagts fram och med ministerbeslutet från Nairobi (WT/MIN (15)/43 – WT/L/978). Med tanke på de skilda ståndpunkterna och ledamöternas bristande engagemang förväntas inget resultat vid den tolfte ministerkonferensen. EU har emellertid intresse av att se till att den särskilda skyddsmekanismen inte förhandlas som ett fristående inslag. Unionen bör därför endast stödja ett resultat rörande den gemensamma tillsynsmekanismen om den ingår i de bredare förhandlingarna om marknadstillträde.
(15)Diskussionerna om översynen av överenskommelsen om förvaltningen av tullkvoter för jordbruksprodukter enligt definitionen i artikel 2 i jordbruksavtalet (WT/MIN (13)/39, WT/L/914) bör mynna ut i ett resultat senast den 31 december 2021. Den nuvarande ojämlika täckningen av beslutet som innebär att Förenta staterna och utvecklingsländerna undantas från mekanismen för underutnyttjande är inte acceptabel. Med tanke på de diskussioner som förs i den reguljära jordbrukskommittén är det möjligt att ett resultat inom allmänna rådet skulle övervägas i stället för ett resultat på ministernivå. Unionen bör stödja ett överenskommet resultat.
(16)Diskussionerna om bomull har fortsatt inom den ram som fastställs i punkterna 5, 6 och 7 i ministerbeslutet från Bali om bomull (WT/MIN (13)/41 – WT/L/916) och i punkt 14 i ministerbeslutet från Nairobi om bomull (WT/MIN (15)/46 – WT/L/981). Med tanke på de skilda ståndpunkterna i förhandlingarna skulle det mest sannolika resultatet av den tolfte ministerkonferensen kunna bli vissa förbättringar i fråga om insyn. Unionen bör stödja ett överenskommet resultat.
(17)Förhandlingar om bestämmelser i fråga om särskild och differentierad behandling är en del av utvecklingsagendan från Doha och ett eventuellt resultat vid den tolfte ministerkonferensen kan klargöra befintliga bestämmelser eller bevilja ytterligare särskild och differentierad behandling för gruppen av minst utvecklade länder och eventuellt andra sårbara WTO-medlemmar. Med tanke på frågans betydelse bör unionen stödja ett överenskommet resultat.
(18)Diskussionerna om anmälningar pågår i allmänna rådet när det gäller förslagen till beslut av allmänna rådet om förfaranden för att öka insynen och förbättra efterlevnaden av anmälningskraven enligt WTO-avtalen (JOB/GC/204/Rev.7). Med tanke på vikten av att förbättra insynen i och efterlevnaden av befintliga anmälningskrav och unionens roll som en av förslagets förespråkare bör unionen stödja ett överenskommet resultat på detta område.
(19)Diskussioner om handelsfrågor pågår i allmänna rådet när det gäller beslutet om riktlinjer för WTO:s råd och kommittéer som hanterar handelsrelaterade frågor (WT/GC/W/777/Rev.6). Med tanke på vikten av att effektivisera arbetet i WTO:s reguljära råd och kommittéer, särskilt med tanke på handelsproblem och unionens roll som en av förespråkarna för beslutet, bör unionen stödja ett överenskommet resultat på detta område.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1
Den ståndpunkt som ska intas på unionens vägnar under den tolfte sessionen i WTO:s ministerkonferens ska vara följande:
Att ansluta sig till den konsensus som nåtts bland WTO:s medlemmar i syfte att anta beslut om fiskesubventioner, handel och hälsa, åtgärder med anknytning till immateriella rättigheter som föreskrivs i Trips-avtalet i samband med covid-19-pandemin och andra pandemier, förbättrad insyn inom jordbruket, interna jordbruksstöd, offentlig lagerhållning för försörjningsberedskapsändamål, exportrestriktioner på jordbruksområdet, inbegripet Världslivsmedelsprogrammets undantag från exportrestriktioner, exportkonkurrens på jordbruksområdet, marknadstillträde på jordbruksområdet, särskild skyddsmekanism inom jordbruket, översyn av Bali-beslutet om tullkvoter 5 , bomull, minst utvecklade länder och särskild och differentierad behandling samt handelsproblem.
Artikel 2
Detta beslut riktar sig till kommissionen.
Utfärdat i Bryssel den
På rådets vägnar
Ordförande