19.4.2023   

SV

Europeiska unionens officiella tidning

L 104/40


EUROPEISKA CENTRALBANKENS RIKTLINJE (EU) 2023/832

av den 16 december 2022

om ändring av riktlinje (EU) 2016/65 om de värderingsavdrag som tillämpas vid genomförandet av Eurosystemets penningpolitiska ramverk (ECB/2015/35) (ECB/2022/49)

ECB-RÅDET HAR ANTAGIT DENNA RIKTLINJE

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt, särskilt artikel 127.2 första strecksatsen,

med beaktande av stadgan för Europeiska centralbankssystemet och Europeiska centralbanken, särskilt artikel 3.1 första strecksatsen, artiklarna 9.2, 12.1, 14.3 och 18.2 samt artikel 20 första stycket, och

av följande skäl:

(1)

I enlighet med artikel 18.1 i stadgan för Europeiska centralbankssystemet och Europeiska centralbanken får Europeiska centralbanken (ECB) och de nationella centralbankerna i de medlemsstater som har euron som valuta (nationella centralbanker) utföra lånetransaktioner med kreditinstitut och andra marknadsaktörer, varvid lån ska lämnas mot tillfredsställande säkerheter. De allmänna villkor enligt vilka ECB och de nationella centralbankerna ingår sådana lånetransaktioner, inklusive de kriterier som avgör godtagbarheten av säkerheter vid Eurosystemets lånetransaktioner, framgår av Europeiska centralbankens riktlinje (EU) 2015/510 (ECB/2014/60) (1).

(2)

Alla tillgångar som är godtagbara för Eurosystemets lånetransaktioner omfattas av specifika åtgärder för riskkontroll för att skydda Eurosystemet mot ekonomiska förluster i händelse av att säkerheter måste avyttras till följd av en motparts fallissemang. Eurosystemets riskkontrollåtgärder ses över regelbundet för att säkerställa ett tillräckligt skydd. Till följd av denna regelbundna översyn beslutade ECB-rådet den 15 juli 2022 att införa vissa ändringar i riskkontrollåtgärderna.

(3)

ECB-rådet beslutade att ytterligare fasa ut den tillfälliga sänkning av värderingsavdrag som hade beslutats som del av Eurosystemets tillfälligt sänkta krav på säkerheter för att beakta de exceptionella ekonomiska och finansiella omständigheter som förorsakats av spridningen av coronaviruset (covid-19). Detta utgör det andra och sista steget i den gradvisa utfasning av de s’nkta värderingsavdragen som ECB-rådet beslutade om den 23 mars 2022.

(4)

Eftersom andra säkerställda obligationer reglerade genom lagstiftning och multi cédulas har en likartad riskprofil som säkerställda obligationer av jumbo-typ, beslutade ECB-rådet även att de skulle omfattas av samma värderingsavdrag och att samtliga säkerställda obligationer reglerade genom lagstiftning och multi cédulas därför skulle ingå i värderingsavdragskategori II samt att hänvisningar till säkerställda obligationer av jumbo-typ skulle avlägsnas från Europeiska centralbankens riktlinje (EU) 2016/65 (ECB/2015/35) (2).

(5)

ECB-rådet beslutade dessutom att klassningen av skuldinstrument som emitterats av Europeiska unionen skulle ändras från värderingsavdragskategori II till värderingsavdragskategori I, eftersom en kontroll av instrumentens kreditbetyg eller återstående löptid visar att deras prissättning samt marknads- och likviditetsrisk är jämförbar med skuldinstrument i värderingsavdragskategori I. Detta är i linje med riskhanteringsprinciperna skydd, konsekvens, enkelhet och transparens som ligger till grund för utformningen av Eurosystemets ramverk för säkerheter, inklusive värderingsavdrag.

(6)

För att möjliggöra en mer detaljerad och ändamålsenlig hantering av riskerna i samband med instrument med lång löptid och därmed förbättra risktäckningen i planen för värderingsavdrag beslutades att instrumentkategorin med längst återstående löptid (dvs. mer än tio år ([10, ∞)) skulle delas upp i tre nya kategorier: tio till femton år ([10, 15)), femton till trettio år ([15, 30)) och trettio år eller mer ([30, ∞)). Detta beslut, i kombination med beslutet att tillämpa en löptidsberoende teoretisk värderingsnedsättning, syftar även till att förbättra detaljeringsgraden i risktäckningen för den teoretiska värderingen, vilket är särskilt relevant för instrument med längre löptider.

(7)

Det bedömdes även nödvändigt att ytterligare specificera och anpassa definitionen av återstående löptid för säkerställda obligationer som nyttjas för egen användning, så att åtskillnad görs mellan obligationer med soft bullet-struktur och obligationer med conditional pass-through-struktur, för att undvika att värderingsavdragen för obligationer med s.k. conditional pass-through-struktur ökar på ett obefogat sätt (utan att detta är motiverat av risköverväganden) till följd av att kategorin skuldinstrument med lång löptid delas upp i tre olika kategorier.

(8)

Vidare beslutade ECB-rådet att i både det permanenta och tillfälliga ramverket för säkerheter ersätta den nuvarande schablonmässiga teoretiska värderingsnedsättningen på 5 procent för omsättbara tillgångar i enlighet med artikel 134 i riktlinje (EU) 2015/510 (ECB/2014/60) med en löptidsgraderad nedsättningsplan för alla teoretiskt värderade omsättbara tillgångar utom de som ingår i värderingsavdragskategori I. Detta görs för att ge Eurosystemets säkerheter ett mer ingående skydd mot modellrisker som uppstår till följd av teoretisk värdering av omsättbara tillgångar.

(9)

För att på ett adekvat sätt återspegla riskerna i samband med omsättbara tillgångar med rörliga kuponger samt för att förbättra Eurosystemets riskskydd beslutades dessutom att värderingsavdragsklassificeringen av omsättbara tillgångar med fast kupong skulle vara i linje med motsvarande klassificering av omsättbara tillgångar med rörlig kupong eftersom tillgångarna uppvisade jämförbara nivåer av total risk.

(10)

Riktlinje (EU) 2016/65 (ECB/2015/35) bör därför ändras i enlighet med detta.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Ändringar

Riktlinje (EU) 2016/65 (ECB/2015/35) ska ändras på följande sätt:

1.

Artikel 2 a, b och c ska ersättas med följande:

”a)

Skuldinstrument som emitteras av en stat, skuldinstrument som emitteras av Europeiska unionen, ECB-skuldcertifikat och skuldcertifikat som emitterats av de nationella centralbankerna innan deras respektive medlemsstat införde euron som valuta ingår i värderingsavdragskategori I.

b)

Skuldinstrument som emitteras av

i)

lokala och regionala myndigheter,

ii)

enheter som är kreditinstitut eller icke-kreditinstitut som klassificerats som organ av Eurosystemet och som uppfyller de kvantitativa kriterier som framgår av bilaga XIIa till riktlinje (EU) 2015/510 (ECB/2014/60),

iii)

multilaterala utvecklingsbanker och andra internationella organisationer än Europeiska unionen samt även säkerställda obligationer reglerade genom lagstiftning och multi-cédulas ingår i värderingsavdragskategori II.

c)

Skuldinstrument som emitteras av

i)

icke-finansiella företag,

ii)

bolag i sektorn offentlig förvaltning, samt

iii)

organ som är icke-kreditinstitut som inte uppfyller de kvantitativa kriterier som framgår av bilaga XIIa till riktlinje (EU) 2015/510 (ECB/2014/60) ingår i värderingsavdragskategori III.”

2.

Artikel 3 ska ersättas med följande:

”Artikel 3

Värderingsavdrag för omsättbara tillgångar

1.   Värderingsavdragen för omsättbara tillgångar som klassats i värderingsavdragskategorierna I–IV fastställs utifrån

a)

klassningen av den specifika tillgången i kreditkvalitetssteg 1, 2 eller 3,

b)

tillgångens återstående löptid enligt punkt 2,

c)

tillgångens kupongstruktur enligt punkt 2.

2.   För omsättbara tillgångar som klassats i värderingsavdragskategorierna I–IV fastställs värderingsavdragen utifrån den återstående löptiden och tillgångens kupongstruktur (fast/rörlig ränta eller nollkupongare) i enlighet med tabell 2 i bilagan till denna riktlinje. Den relevanta löptiden för att fastställa rätt värderingsavdrag är tillgångens återstående löptid, oavsett typ av kupongstruktur.

2a.   Den återstående löptiden för säkerställda obligationer som nyttjas för egen användning ska fastställas utifrån huruvida de säkerställda obligationerna som nyttjas för egen användning har soft bullet-struktur eller conditional pass-through-struktur, enligt följande:

a)

För säkerställda obligationer som nyttjas för egen användning med soft bullet-struktur ska den återstående löptiden definieras som den längsta löptid till vilken löptiden kan förlängas enligt villkoren för den specifika säkerställda obligationen.

b)

För säkerställda obligationer som nyttjas för egen användning med conditional pass-through-struktur ska den återstående löptiden motsvara kategorin [10, 15) år.

Vid tillämpning av denna punkt 2a betyder ’som nyttjas för egen användning’ att en motpart lämnar in eller använder säkerställda obligationer som har emitterats eller garanteras av motparten själv eller av en annan enhet till vilken motparten har nära förbindelser enligt artikel 138 i riktlinje (EU) 2015/510 (ECB/2014/60).

3.   Omsättbara tillgångar som ingår i värderingsavdragskategori V är, oberoende av kupongstruktur, föremål för värderingsavdrag som fastställs utifrån vägd genomsnittlig livslängd för tillgången i enlighet med punkterna 4 och 5. De värderingsavdrag som gäller för omsättbara tillgångar i kategori V fastställs i tabell 2a i bilagan till denna riktlinje.

4.   Den vägda genomsnittliga livslängden för de bäst rangordnade trancherna av värdepapper med bakomliggande tillgångar ska beräknas som den förväntade vägda genomsnittligt återstående tiden fram till återbetalning av den tranchen. För innehållna mobiliserade värdepapper med bakomliggande tillgångar ska beräkningen av den vägda genomsnittliga livslängden utgå från antagandet att emittentens köpoptioner inte utövas.

5.   När det gäller punkt 4 avses med ’innehållna mobiliserade värdepapper med bakomliggande tillgångar’ sådana värdepapper med bakomliggande tillgångar som används till mer än 75 procent av det utestående nominella beloppet av en motpart som är upphovsman till värdepapperet med bakomliggande tillgångar eller av enheter som har nära förbindelser till upphovsmannen. Sådana nära förbindelser ska fastställas i enlighet med artikel 138 i riktlinje (EU) 2015/510 (ECB/2014/60).”

3.

Artikel 4 ska ersättas med följande:

”Artikel 4

Ytterligare värderingsavdrag för specifika typer av omsättbara tillgångar

Utöver de värderingsavdrag som fastställs i artikel 3 i denna riktlinje ska följande ytterligare värderingsavdrag tillämpas för specifika typer av omsättbara tillgångar:

a)

Alla omsättbara tillgångar som klassats i värderingsavdragskategorierna II, III, IV och V som värderas teoretiskt enligt reglerna i artikel 134 i riktlinje (EU) 2015/510 (ECB/2014/60) är föremål för ett ytterligare värderingsavdrag i form av en värderingsnedsättning. Denna värderingsnedsättning, även för säkerställda obligationer som nyttjas för egen användning, ska vara avhängig av den förväntade återstående löptiden eller, när det gäller värderingsavdragskategori V, av tillgångens vägda genomsnittliga livslängd, på de nivåer som anges i tabell 4 i bilagan till denna riktlinje. Vid beräkning av värderingsnedsättningen av säkerställda obligationer som nyttjas för egen användning ska den förväntade återstående löptiden vara den ursprungliga planerade förfallodagen, om inte en förlängning av löptiden har utlösts.

b)

Säkerställda obligationer som nyttjas för egen användning ska vara föremål för ett ytterligare värderingsavdrag: i) 8 procent av värdet på de skuldinstrument som klassats i kreditkvalitetssteg 1 och 2 och ii) 12 procent av värdet på de skuldinstrument som klassats i kreditkvalitetssteg 3. Vid tillämpning av denna punkt ska ’som nyttjas för egen användning’ ha samma betydelse som enligt definitionen i artikel 3.2a.

c)

Om det ytterligare värderingsavdrag som avses i punkt b inte kan tillämpas i ett system för förvaltning av säkerheter hos en nationell centralbank, trepartsagent, eller TARGET för automatisk kollateralisering, ska det ytterligare värderingsavdraget som tillämpas i ett sådant system eller en sådan plattform gälla för hela emissionsvärdet för de säkerställda obligationer som kan nyttjas för egen räkning.”

4.

Artikel 5.5 ska ersättas med följande:

”5.   Icke omsättbara skuldförbindelser med säkerhet i inteckning omfattas av ett värderingsavdrag om 31,5 procent.”

5.

Bilagan ska ersättas med bilagan till denna riktlinje.

Artikel 2

Verkan och genomförande

1.   Denna riktlinje får verkan samma dag som den delges de nationella centralbankerna.

2.   De nationella centralbankerna ska vidta de åtgärder som är nödvändiga för att följa denna riktlinje och tillämpa dem från och med den 29 juni 2023. De ska senast den 17 februari 2023 informera ECB om de texter och medel som avser dessa åtgärder.

Artikel 3

Adressater

Denna riktlinje riktar sig till de nationella centralbankerna.

Utfärdad i Frankfurt am Main den 16 december 2022.

På ECB-rådets vägnar

Christine LAGARDE

ECB:s ordförande


(1)   Europeiska centralbankens riktlinje (EU) 2015/510 av den 19 december 2014 om genomförandet av Eurosystemets penningpolitiska ramverk (riktlinjen om den allmänna dokumentationen) (ECB/2014/60) ( EUT L 91, 2.4.2015, s. 3 ).

(2)  Europeiska centralbankens riktlinje 2016/65 av den 18 november 2015 om de värderingsavdrag som tillämpas vid genomförandet av Eurosystemets penningpolitiska ramverk (ECB/2015/35) (EUT L 14, 21.1.2016, s. 30).


BILAGA

Bilagan till riktlinje (EU) 2016/65 (ECB/2015/35) ska ersättas med följande:

”BILAGA

Tabell 1

Värderingsavdragskategorier för omsättbara tillgångar baserat på typ av emittent och/eller typ av tillgång

Kategori I

Kategori II

Kategori III

Kategori IV

Kategori V

Skuldinstrument som emitteras av staten

Skuldinstrument som emitteras av Europeiska unionen

ECB-skuldcertifikat

Skuldcertifikat som emitteras av nationella centralbanker innan euron infördes i den medlemsstaten

Skuldinstrument som emitteras av kommuner och delstater

Skuldinstrument som emitteras av enheter (kreditinstitut eller icke-kreditinstitut) som Eurosystemet har klassificerat som organ och som uppfyller de kvantitativa kriterier som framgår av bilaga XIIa till riktlinje (EU) 2015/510 (ECB/2014/60)

Skuldinstrument som emitteras av multilaterala utvecklingsbanker och andra internationella organisationer än Europeiska unionen

Säkerställda obligationer reglerade genom lagstiftning

Multi-cédulas

Skuldinstrument som emitteras av icke-finansiella företag, bolag i sektorn offentlig förvaltning, samt organ som är icke-kreditinstitut som inte uppfyller de kvantitativa kriterier som framgår av bilaga XIIa till riktlinje (EU) 2015/510 (ECB/2014/60)

Skuldinstrument utan säkerhet som emitterats av kreditinstitut och organ som är kreditinstitut som inte uppfyller de kvantitativa kriterier som framgår av bilaga XIIa till riktlinje (EU) 2015/510 (ECB/2014/60)

Skuldinstrument utan säkerhet som emitterats av andra finansiella bolag än kreditinstitut

Värdepapper med bakomliggande tillgångar


Tabell 2

Värderingsavdrag för godtagbara omsättbara tillgångar i avdragskategorierna I–IV

(i procent)

 

Avdragskategorier

Kreditkvalitet

Återstående löptid (år)  ((*))

Kategori I

Kategori II

Kategori III

Kategori IV

Fast eller rörlig kupong

Nollkupong

Fast eller rörlig kupong

Nollkupong

Fast eller rörlig kupong

Nollkupong

Fast eller rörlig kupong

Nollkupong

Steg 1 och 2

[0 ,1 )

0,5

0,5

1,0

1,0

1,0

1,0

7,5

7,5

[1 ,3 )

1,0

2,0

1,5

2,5

2,0

3,0

10,0

11,5

[3 ,5 )

1,5

2,5

2,5

3,5

3,0

4,5

12,0

13,0

[5 ,7 )

2,0

3,0

3,5

4,5

4,5

6,0

14,0

15,0

[7 ,10 )

3,0

4,0

4,5

6,5

6,0

8,0

16,0

17,5

[10 ,15 )

4,0

5,0

6,5

8,5

7,5

10,0

18,0

22,5

[15 ,30 )

5,0

6,0

8,0

11,5

9,0

13,0

21,0

25,0

[30 , ∞)

6,0

9,0

10,0

13,0

11,0

16,0

24,0

31,5

 

Avdragskategorier

Kreditkvalitet

Återstående löptid (år)

Kategori I

Kategori II

Kategori III

Kategori IV

Fast eller rörlig kupong

Nollkupong

Fast eller rörlig kupong

Nollkupong

Fast eller rörlig kupong

Nollkupong

Fast eller rörlig kupong

Nollkupong

Steg 3

[0 ,1 )

5,0

5,0

5,5

5,5

6,5

6,5

11,5

11,5

[1 ,3 )

6,0

7,0

7,5

10,5

9,5

12,0

18,5

20,0

[3 ,5 )

8,5

10,0

11,0

16,0

13,0

18,0

23,0

27,0

[5 ,7 )

10,0

11,5

12,5

17,0

15,0

21,5

25,5

29,5

[7 ,10 )

11,5

13,0

14,0

21,0

17,0

23,5

26,5

31,5

[10 ,15 )

12,5

14,0

17,0

25,5

19,5

28,0

28,5

35,0

[15 ,30 )

13,5

15,0

20,0

28,5

22,0

31,0

31,5

39,0

[30 , ∞)

14,0

17,0

22,0

32,5

25,0

35,5

34,5

43,0


Tabell 2a

Värderingsavdrag för godtagbara omsättbara tillgångar i avdragskategori V

(i procent)

 

 

Kategori V

Kreditkvalitet

Vägd genomsnittlig livslängd  ((*))

Värderingsavdrag

Steg 1 och 2

[0 ,1 )

4,0

[1 ,3 )

5,0

[3 ,5 )

7,0

[5 ,7 )

9,0

[7 ,10 )

12,0

[10 ,15 )

18,0

[15 ,30 )

20,0

[30 , ∞)

22,0


Tabell 3

Värderingsavdrag för godtagbara kreditfordringar

(i procent)

Kreditkvalitet

Återstående löptid (år)  ((*))

Fast räntebetalning

Rörlig räntebetalning

Steg 1 och 2

[0 ,1 )

8,0

8,0

[1 ,3 )

11,5

8,0

[3 ,5 )

15,0

8,0

[5 ,7 )

20,0

11,5

[7 ,10 )

26,0

15,0

[10 ,15 )

33,0

20,0

[15 ,30 )

38,0

26,0

[30 , ∞)

40,0

33,0

Steg 3

[0 ,1 )

16,0

16,0

[1 ,3 )

25,0

16,0

[3 ,5 )

35,0

16,0

[5 ,7 )

42,0

25,0

[7 ,10 )

46,0

35,0

[10 ,15 )

48,0

42,0

[15 ,30 )

50,0

46,0

[30 , ∞)

52,0

48,0


Tabell 4

Värderingsnedsättningsnivåer för omsättbara tillgångar i värderingsavdragskategorierna II–V som värderas teoretiskt

(i procent)

Återstående löptid/viktad genomsnittlig livslängd (år)  ((*))

Värderingsnedsättning

[0 ,1 )

1,5

[1 ,3 )

2,5

[3 ,5 )

3,0

[5 ,7 )

3,5

[7 ,10 )

4,5

[10 ,15 )

6,0

[15 ,30 )

8,0

[30 , ∞)

13,0


((*))  Dvs. [0,1) återstående löptid under 1 år, [1,3) återstående löptid minst 1 år men under 3 år osv.

((*))  Dvs. [0,1) vägd genomsnittlig livslängd under 1 år, [1,3) vägd genomsnittlig livslängd minst 1 år men under 3 år osv.

((*))  Dvs. [0,1) återstående löptid under 1 år, [1,3) återstående löptid minst 1 år men under 3 år osv.”

((*))  Dvs. [0,1) återstående löptid /vägd genomsnittlig livslängd under 1 år, [1,3) återstående löptid/vägd genomsnittlig livslängd minst 1 år men under 3 år osv.