|
16.7.2020 |
SV |
Europeiska unionens officiella tidning |
L 227/37 |
KOMMISSIONENS GENOMFÖRANDEBESLUT (EU) 2020/1035
av den 3 juni 2020
om bekräftelse eller ändring av preliminära beräkningar av genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp och specifika utsläppsmål för tillverkare av personbilar och lätta nyttofordon för kalenderåret 2018 i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2019/631
(Endast de engelska, franska, italienska, nederländska, spanska, svenska, tjeckiska, tyska och ungerska texterna är giltiga)
(Text av betydelse för EES)
EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DETTA BESLUT
med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,
med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2019/631 av den 17 april 2019 om fastställande av normer för koldioxidutsläpp för nya personbilar och för nya lätta nyttofordon och om upphävande av förordningarna (EG) nr 443/2009 och (EU) nr 510/2011 (1), särskilt artikel 7.5 andra stycket, och
av följande skäl:
|
(1) |
Enligt förordning (EU) 2019/631 och, vad gäller de specifika utsläppsmålen och de genomsnittliga specifika utsläppen för kalenderåret 2018, Europaparlamentets och rådets förordningar (EG) nr 443/2009 (2) och (EU) nr 510/2011 (3) ska kommissionen varje år fastställa de genomsnittliga specifika koldioxidutsläppen och de specifika utsläppsmålen för varje tillverkare av personbilar och lätta nyttofordon i unionen samt för varje pool av tillverkare. På grundval av detta fastställs hur väl tillverkarna eller poolerna uppfyller skyldigheten att inte överskrida sina respektive specifika utsläppsmål. |
|
(2) |
De detaljerade uppgifter som ska användas för beräkningen av tillverkarnas genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp och deras specifika utsläppsmål är baserade på medlemsstaternas registreringar av nya personbilar och nya lätta nyttofordon under kalenderåret 2018. |
|
(3) |
Alla medlemsstater har lämnat in sina uppgifter för 2018 till kommissionen, i vissa fall efter att tidsfristen för rapportering löpte ut den 28 februari 2019. I de fall kommissionens kontroll av uppgifterna tydligt visade att vissa uppgifter saknades eller var uppenbart oriktiga, har kommissionen kontaktat medlemsstaterna i fråga och korrigerat eller kompletterat uppgifterna efter det att medlemsstaterna hade gett sitt samtycke. Om ingen överenskommelse kunde nås med en medlemsstat justerades inte de preliminära uppgifter som lämnats in av den medlemsstaten. |
|
(4) |
Den 24 juni 2019 offentliggjorde kommissionen de preliminära uppgifterna och underrättade 95 tillverkare av personbilar och 67 tillverkare av lätta nyttofordon samt respektive pooler om de preliminära beräkningarna av deras genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp och deras specifika utsläppsmål för 2018. |
|
(5) |
De preliminära uppgifter som kommissionen anmälde innefattade korrigeringsfaktorerna, både för personbilar, beräknade i enlighet med artikel 7.2 i kommissionens genomförandeförordning (EU) 2017/1153 (4), och för lätta nyttofordon, beräknade i enlighet med artikel 6.2 i kommissionens genomförandeförordning (EU) 2017/1152 (5). Fastställandet av korrigeringsfaktorer ingår i de korrelationsförfaranden som fastställts för att återspegla ändringen av det föreskrivna provningsförfarandet för mätning av specifika koldioxidutsläpp. De syftar till att säkerställa att de provningstoleranser som krävs för korrelationen mellan koldioxidutsläppsvärden tillämpas på avsett sätt och inte för att på konstgjord väg sänka dessa värden. |
|
(6) |
En korrigeringsfaktor beräknas på grundval av de avvikelse- och kontrollfaktorer som fastställts för ett statistiskt urval av fordon som bör vara representativt för tillverkarens fordonspark av nya fordon. Mot bakgrund av det mycket låga antalet lätta nyttofordon som godkändes 2018 i enlighet med det globalt harmoniserade provningsförfarande för lätta fordon som anges i kommissionens förordning (EU) 2017/1151 (6), kan urvalet inte anses vara statistiskt representativt och inga korrigeringsfaktorer har därför tillämpats vid fastställandet av utsläppsresultaten för tillverkare av lätta nyttofordon. |
|
(7) |
Tillverkarna ombads kontrollera de preliminära uppgifterna i enlighet med artikel 8.4 i förordning (EG) nr 443/2009 och artikel 8.5 i förordning (EU) nr 510/2011, särskilt de avvikelse- och kontrollfaktorer som ligger till grund för beräkningen av korrigeringsfaktorn, och att underrätta kommissionen om eventuella oriktigheter inom tre månader från mottagandet av anmälan. 60 tillverkare av personbilar och 34 tillverkare av lätta nyttofordon anmälde oriktigheter. För två biltillverkare bekräftades att en korrigeringsfaktor var tillämplig på deras genomsnittliga specifika utsläpp. För två tillverkare av personbilar och en tillverkare av lätta nyttofordon låg alla rapporterade fordon i den preliminära datamängden utanför tillämpningsområdet för förordning (EU) 2019/631. |
|
(8) |
För de återstående 35 tillverkare av personbilar och 33 tillverkare av lätta nyttofordon som inte anmälde några oriktigheter i datamängderna eller reagerade på annat sätt, bör de preliminära uppgifterna och de preliminära beräkningarna av de genomsnittliga specifika koldioxidutsläppen och de specifika utsläppsmålen bekräftas. För ingen av dessa tillverkare var en korrigeringsfaktor tillämplig. |
|
(9) |
Kommissionen har kontrollerat de oriktigheter som anmälts av tillverkarna och skälen för att korrigera dem, och den preliminära datamängden har bekräftats eller ändrats beroende på vad som är lämpligt. Endast de uppgifter som omfattar värden för vikt och koldioxidutsläpp har behållits. Till följd av detta bör de preliminära uppgifterna bekräftas eller ändras för 94 tillverkare av personbilar och 66 tillverkare av lätta nyttofordon. |
|
(10) |
I enlighet med artiklarna 4 i förordningarna (EG) nr 443/2009 och (EU) nr 510/2011 bör en tillverkare anses uppfylla sitt specifika utsläppsmål, om det genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp för tillverkaren som anges i detta beslut inte överskrider det specifika utsläppsmålet. För tillverkare som är medlemmar i en pool bör efterlevnaden bedömas för poolen som helhet i enlighet med artikel 7.7 i dessa förordningar. |
|
(11) |
Poster med fullständiga uppgifter om vikt i körklart skick och koldioxidutsläpp, men utan eller med felaktiga fordonsidentifieringsnummer, bör tas med i beräkningen av de specifika utsläppsmålen och de genomsnittliga specifika utsläppen. Det faktum att tillverkarna inte kan kontrollera eller korrigera dessa uppgifter bör dock beaktas. Det är därför lämpligt att tillämpa en felmarginal för att fastställa avståndet till den berörda tillverkarens mål. |
|
(12) |
Felmarginalen beräknas som skillnaden mellan avstånden mellan de genomsnittliga specifika utsläppen och det beräknade specifika utsläppsmålet, inklusive och exklusive alla fordonsregistreringar som inte kan verifieras av tillverkaren. Oavsett om skillnaden är positiv eller negativ tillämpas felmarginalen så att den alltid gör avståndet till målet gynnsammare för tillverkaren. |
|
(13) |
Om, efter beaktande av felmarginalen, avståndet till målet för en tillverkare eller en pool är högre än noll ska en avgift för extra utsläpp åläggas i enlighet med artikel 8 i förordning (EU) 2019/631. Detta är fallet för personbilstillverkaren Automobili Lamborghini S.p.A.. Avgiften för extra utsläpp ska beräknas i enlighet med artikel 9.2 a i förordning (EG) nr 443/2009. |
|
(14) |
I enlighet med artiklarna 2.4 i förordningarna (EG) nr 443/2009 och (EU) nr 510/2011 ska tillverkare med färre än 1 000 nyregistrerade fordon under kalenderåret vara undantagna från att uppfylla ett specifikt utsläppsmål. Det är dock lämpligt att de beräknar och rapporterar sina genomsnittliga specifika utsläpp samt antalet nya fordon som registrerats. |
|
(15) |
Det krävs ytterligare klargöranden från tillverkaren Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG i fråga om eventuella avvikelser i de koldioxidutsläpp som anges i typgodkännandet med avseende på utsläpp för två fordonsmodeller. Följaktligen kan de preliminära uppgifterna för kalenderåren 2014–2018 för Volkswagen-poolen och dess medlem Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG varken bekräftas eller ändras. |
|
(16) |
Kommissionen har, i enlighet med artikel 12 i kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 725/2011 (7), utfört kontroller på ad hoc-basis av koldioxidminskningar som intygats genom hänvisning till kommissionens genomförandebeslut 2013/341/EU (8) och kommissionens genomförandebeslut (EU) 2015/158 (9). Kontrollen visade att resultatet var tillfredsställande i fråga om koldioxidminskningar som intygats genom hänvisning till genomförandebeslut 2013/341/EU. I fråga om genomförandebeslut (EU) 2015/158 konstaterades dock att de intygade koldioxidminskningarna till följd av två effektiva växelströmsgeneratorer som monterats i fordon tillverkade av Daimler AG avvek från de minskningar som fastställts vid kommissionens kontroller med 9 % respektive 23 %. Kommissionen underrättade Daimler AG om de avvikelser som konstaterats och uppmanade tillverkaren att lägga fram bevis för att de intygade koldioxidminskningarna var korrekta. |
|
(17) |
På grundval av den information som lämnats av Daimler AG har kommissionen konstaterat att skillnaden i minskningar berodde på en skillnad i hur testmetoden tillämpades för certifieringen och kontrollen av koldioxidminskningarna. Närmare bestämt genomfördes en inkörning av de effektiva växelströmsgeneratorerna före certifieringstestet, trots att den testmetod som avses i genomförandebeslut (EU) 2015/158 varken föreskriver eller tillåter att en specifik inkörning av de effektiva växelströmsgeneratorerna genomförs utanför certifieringstestet. |
|
(18) |
Av artiklarna 12 i förordningarna (EG) nr 443/2009 och (EU) nr 510/2011 följer att för att koldioxidminskningar från innovativ teknik ska beaktas vid beräkningen av en tillverkares genomsnittliga specifika utsläpp under 2018, ska dessa minskningar bidra till en bekräftad minskning av koldioxidutsläpp, i enlighet med en testmetod som kan ge kontrollerbara, repeterbara och jämförbara resultat. Eftersom de intygade koldioxidminskningarna från två effektiva växelströmsgeneratorer i vissa fordon som tillverkas av Daimler AG inte har bekräftats av den kontroll som utförts på grundval av den testmetod som avses i genomförandebeslut (EU) 2015/158, bör de intygade koldioxidminskningar som tillskrivs dessa miljöinnovationer, och som uppgick till 0,429 g CO2/km för fordonsparken som helhet, inte beaktas vid beräkningen av tillverkaren Daimler AG:s genomsnittliga specifika utsläpp. På samma grundval bör de koldioxidminskningar som tillskrivs dessa miljöinnovationer, och som uppgår till 0,428 g CO2/km för fordonsparken som helhet, inte beaktas vid beräkningen av de genomsnittliga specifika utsläppen för poolen Daimler AG. |
|
(19) |
De värden som rör en tillverkares resultat som bekräftas eller ändras genom detta beslut kan revideras om de relevanta nationella myndigheterna skulle bekräfta att det förekommer avvikelser i de koldioxidutsläppsvärden som lämnats in för att fastställa tillverkarens efterlevnad av det specifika utsläppsmålet. |
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1
1. De värden som avser resultaten för tillverkare av personbilar för kalenderåret 2018 anges i bilaga I.
2. De värden som avser resultaten för tillverkare av lätta nyttofordon för kalenderåret 2018 anges i bilaga II.
Artikel 2
Detta beslut riktar sig till följande enskilda tillverkare och pooler som bildats i enlighet med artikel 6 i förordning (EU) 2019/631:
|
1. |
ADIDOR VOITURES SAS 2/4 Rue Hans List 78290 Croissy-sur-Seine FRANKRIKE |
|
2. |
ALFA ROMEO SpA C.so Settembrini, 40 Gate 8 – Building 6 – 1st floor – B15N Colonna N47 10135 Torino ITALIEN |
|
3. |
ALKE SRL via Vigonovese 123 35127 Padova ITALIEN |
|
4. |
ALPINA BURKARD BOVENSIEPEN GMBH E CO KG Alpenstraße 35–37 86807 Buchloe TYSKLAND |
|
5. |
SOCIÉTÉ DES AUTOMOBILES ALPINE 1 Avenue du Golf 78288 Guyancourt Cedex FRANKRIKE |
|
6. |
ANHUI JIANGHUAI AUTOMOBILE Via Lanzo 27 10071 Borgaro Torinese ITALIEN |
|
7. |
ASTON MARTIN LAGONDA LTD Gaydon Engineering Centre Banbury Road Gaydon CV35 0DB Warwickshire FÖRENADE KUNGARIKET |
|
8. |
AUDI AG Letter box 011/1882 38436 Wolfsburg TYSKLAND |
|
9. |
AUDI HUNGARIA MOTOR KFT Letter box 011/1882 38436 Wolfsburg TYSKLAND |
|
10. |
AUDI SPORT GMBH Letter box 011/1882 38436 Wolfsburg TYSKLAND |
|
11. |
AUTOMOBILES CITROEN 7, rue Henri Sainte-Claire Deville 92500 Rueil-Malmaison FRANKRIKE |
|
12. |
AUTOMOBILES PEUGEOT 7, rue Henri Sainte-Claire Deville 92500 Rueil-Malmaison FRANKRIKE |
|
13. |
AVTOVAZ JSC Representeras i unionen av CS AUTOLADA 211 Konevova 130 00 Prague 3 TJECKIEN |
|
14. |
BEE BEE AUTOMOTIVE 182 RT Beaugé 72700 Rouillon FRANKRIKE |
|
15. |
BENTLEY MOTORS LTD Pyms Lane CW1 3PL Crewe Cheshire FÖRENADE KUNGARIKET |
|
16. |
BLUECAR SAS 31–32 quai de Dion Bouton 92800 Puteaux FRANKRIKE |
|
17. |
BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG Petuelring 130 80788 München TYSKLAND |
|
18. |
BMW M GMBH Petuelring 130 80788 München TYSKLAND |
|
19. |
BEIJING BORGWARD AUTOMOTIVE CO LTD Kriegsbergstraße 11 70174 Stuttgart TYSKLAND |
|
20. |
BUGATTI AUTOMOBILES SAS Letter box 011/1882 38436 Wolfsburg TYSKLAND |
|
21. |
CATERHAM CARS LIMITED 2 Kennet Road DA1 4QN Dartford FÖRENADE KUNGARIKET |
|
22. |
CHEVROLET ITALIA SpA Representeras i unionen av Intertrust, Gruneburgweg 58–62 60322 Frankfurt am Main TYSKLAND |
|
23. |
FCA US LLC C.so Settembrini, 40 Gate 8 – Building 6 – 1st floor – B15N Colonna N47 10135 Torino ITALIEN |
|
24. |
CNG-TECHNIK GMBH Niehl Plant, building, Imbert 479 Henry Ford Strasse 1 50735 Köln TYSKLAND |
|
25. |
AUTOMOBILE DACIA SA 1 Avenue du Golf 78288 Guyancourt Cedex FRANKRIKE |
|
26. |
DAIHATSU MOTOR CO LTD Representeras i unionen av Toyota Motor Europe Avenue du Bourget, 60 1140 Bruxelles/Brussel BELGIEN |
|
27. |
DAIMLER AG F403, EA/R 70546 Stuttgart TYSKLAND |
|
28. |
FABBRICA DALLARA SRL Via Guglielmo Marconi,18 43040 Varano de’ Melegari (PR) ITALIEN |
|
29. |
DFSK MOTOR CO LTD Representeras i unionen av Giotti Victoria Sr.l. Pisana Road, 11/a 50021 Barberino, Val D’ Elsa (FI) ITALIEN |
|
30. |
DONKERVOORT AUTOMOBIELEN BV Pascallaan 96 8218 NJ Lelystad NEDERLÄNDERNA |
|
31. |
DR AUTOMOBILES SRL Zona Industriale, Snc 86070 Macchia d’Isernia ITALIEN |
|
32. |
DR MOTOR COMPANY SRL S S 85 Venafrana km 37500 86070 Macchia d’Isernia ITALIEN |
|
33. |
ESAGONO ENERGIA SRL Via Puecher 9 20060 Pozzuolo Martesana (MI) ITALIEN |
|
34. |
FERRARI SpA Via Emilia Est 1163 41122 Modena ITALIEN |
|
35. |
FCA ITALY SpA C.so Settembrini, 40 Gate 8 - Building 6 – 1st floor – B15N Colonna N47 10135 Torino ITALIEN |
|
36. |
FORD INDIA PRIVATE LIMITED Niehl Plant, building, Imbert 479 Henry Ford Strasse 1 50735 Köln TYSKLAND |
|
37. |
FORD MOTOR COMPANY OF AUSTRALIA LIMITED Niehl Plant, building, Imbert 479 Henry Ford Strasse 1 50735 Köln TYSKLAND |
|
38. |
FORD MOTOR COMPANY Niehl Plant, building, Imbert 479 Henry Ford Strasse 1 50735 Köln TYSKLAND |
|
39. |
FORD-WERKE GMBH Niehl Plant, building, Imbert 479 Henry Ford Strasse 1 50735 Köln TYSKLAND |
|
40. |
GENERAL MOTORS HOLDINGS LLC Bouwhuispad 1 8121 PX Olst NEDERLÄNDERNA |
|
41. |
GONOW AUTO CO LTD Via della Muratella, 797 00054 Maccarese (RM) ITALIEN |
|
42. |
GOUPIL INDUSTRIE SA Route de Villeneuve 47320 Bourran FRANKRIKE |
|
43. |
GREAT WALL MOTOR COMPANY LIMITED Great Wall Motor Europe Technical Center Otto-Hahn-Str. 5 63128 Dietzenbach TYSKLAND |
|
44. |
HONDA AUTOMOBILE CHINA CO LTD Cain Road, Bracknell RG12 1HL Berkshire FÖRENADE KUNGARIKET |
|
45. |
HONDA AUTOMOBILE THAILAND CO LTD Cain Road, Bracknell RG12 1HL Berkshire FÖRENADE KUNGARIKET |
|
46. |
HONDA MOTOR CO LTD Cain Road, Bracknell RG12 1HL Berkshire FÖRENADE KUNGARIKET |
|
47. |
HONDA TURKIYE AS Cain Road, Bracknell RG12 1HL Berkshire FÖRENADE KUNGARIKET |
|
48. |
HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD Cain Road, Bracknell RG12 1HL Berkshire FÖRENADE KUNGARIKET |
|
49. |
HYUNDAI MOTOR COMPANY Kaiserleipromenade 5 63067 Offenbach TYSKLAND |
|
50. |
HYUNDAI ASSAN OTOMOTIV SANAYI VE TICARET AS Kaiserleipromenade 5 63067 Offenbach TYSKLAND |
|
51. |
HYUNDAI MOTOR MANUFACTURING CZECH SRO Kaiserleipromenade 5 63067 Offenbach TYSKLAND |
|
52. |
HYUNDAI MOTOR EUROPE GMBH Kaiserleipromenade 5 63067 Offenbach TYSKLAND |
|
53. |
ISUZU MOTORS LIMITED Bist 12 2630 Aartselaar BELGIEN |
|
54. |
ITALDESIGN GIUGIARO SpA via A.Grandi 25 10024 Moncalieri (TO) ITALIEN |
|
55. |
IVECO SpA Via Puglia 35 10156 Torino ITALIEN |
|
56. |
JAGUAR LAND ROVER LIMITED Abbey Road Whitley CV3 4LF Coventry FÖRENADE KUNGARIKET |
|
57. |
KIA MOTORS CORPORATION Theodor-Heuss-Allee 11 60486 Frankfurt/M TYSKLAND |
|
58. |
KIA MOTORS SLOVAKIA SRO Theodor-Heuss-Allee 11 60486 Frankfurt/M TYSKLAND |
|
59. |
KOENIGSEGG AUTOMOTIVE AB Valhall Park 262 74 Ängelholm SVERIGE |
|
60. |
KTM-SPORTMOTORCYCLE AG Stallhofnerstrasse 3 5230 Mattighofen ÖSTERRIKE |
|
61. |
LADA AUTOMOBILE GMBH Erlengrund 7 21614 Buxtehude TYSKLAND |
|
62. |
AUTOMOBILI LAMBORGHINI SpA via Modena 12 40019 Sant’Agata Bolognese (BO) ITALIEN |
|
63. |
LONDON EV COMPANY Li Close, Ansty Park, CV7 9RF Coventry FÖRENADE KUNGARIKET |
|
64. |
LOTUS CARS LIMITED Hethel Norwich NR14 8EZ Norfolk FÖRENADE KUNGARIKET |
|
65. |
MAGYAR SUZUKI CORPORATION LTD Schweidel Jozsef U52 2500 Esztergom UNGERN |
|
66. |
MAHINDRA & MAHINDRA LTD Via Cancelliera 35 00072 Ariccia (Roma) ITALIEN |
|
67. |
MAN TRUCK & BUS AG Letter box 011/1882 38436 Wolfsburg TYSKLAND |
|
68. |
MARUTI SUZUKI INDIA LTD Schweidel Jozsef U52 2500 Esztergom UNGERN |
|
69. |
MASERATI SpA Viale Ciro Menotti 322 41122 Modena ITALIEN |
|
70. |
MAZDA MOTOR CORPORATION European R&D Centre Hiroshimastr. 1 61440 Oberursel/Taunus TYSKLAND |
|
71. |
MCLAREN AUTOMOTIVE LIMITED Chertsey Road Woking GU21 4YH Surrey FÖRENADE KUNGARIKET |
|
72. |
MERCEDES-AMG GMBH Zimmer 229 HPC F 403 Mercedesstr 137/1 70327 Stuttgart TYSKLAND |
|
73. |
MFTBC F403, EA/R 70546 Stuttgart TYSKLAND |
|
74. |
MG MOTOR UK LIMITED Westar House, 139–151 Marylebone Road NW1 5QE London FÖRENADE KUNGARIKET |
|
75. |
MICRO-VETT SRL Via Lago Maggiore, 48 36077 Altavilla Vicentina (VI) ITALIEN |
|
76. |
MITSUBISHI FUSO TRUCK & BUS CORPORATION F403, EA/R 70546 Stuttgart TYSKLAND |
|
77. |
MITSUBISHI MOTORS CORPORATION MMC Representeras i unionen av Mitsubishi Motors Europe BV Mitsubishi Avenue 21 6121 SH Born NEDERLÄNDERNA |
|
78. |
MITSUBISHI MOTORS EUROPE BV MME Mitsubishi Avenue 21 6121 SH Born NEDERLÄNDERNA |
|
79. |
MITSUBISHI MOTORS THAILAND CO LTD MMTH Representeras i unionen av Mitsubishi Motors Europe BV Mitsubishi Avenue 21 6121 SH Born NEDERLÄNDERNA |
|
80. |
MORGAN TECHNOLOGIES LTD Pickersleigh Road Malvern Link WR14 2LL Worcestershire FÖRENADE KUNGARIKET |
|
81. |
NISSAN INTERNATIONAL SA Renault Nissan Representation Office Avenue des Arts 40 1040 Bruxelles/Brussel BELGIEN |
|
82. |
NOBLE AUTOMOTIVE LTD 24a Centurion Way Meridian Business Park LE19 1WH Leicester FÖRENADE KUNGARIKET |
|
83. |
ADAM OPEL GMBH Bahnhofsplatz 1 IPC 39–12 65423 Rüsselsheim TYSKLAND |
|
84. |
OPEL AUTOMOBILE GMBH Bahnhofsplatz 1 IPC 39–12 65423 Rüsselsheim TYSKLAND |
|
85. |
PAGANI AUTOMOBILI SpA Via dell’ Artigianato 5 41018 San Cesario sul Panaro (Modena) ITALIEN |
|
86. |
PGO AUTOMOBILES ZA de la Pyramide 30380 Saint Christol-Les-Alès FRANKRIKE |
|
87. |
PIAGGIO & C SpA Viale Rinaldo Piaggio, 25 56025 Pontedera (PI) ITALIEN |
|
88. |
DR ING HCF PORSCHE AG Letter box 011/1882 38436 Wolfsburg TYSKLAND |
|
89. |
PSA AUTOMOBILES SA 2–10 boulevard de l’Europe 78300 Poissy FRANKRIKE |
|
90. |
RENAULT SAS 1 avenue du Golf 78288 Guyancourt Cedex FRANKRIKE |
|
91. |
RENAULT TRUCKS 99 Route de Lyon TER L10 0 01 69806 Saint Priest Cedex FRANKRIKE |
|
92. |
ROLLS-ROYCE MOTOR CARS LTD Petuelring 130 80788 München TYSKLAND |
|
93. |
ROMANITAL SRL Via delle Industrie, 107 90040 Isola delle Femmine PA ITALIEN |
|
94. |
SAIC MAXUS AUTOMOTIVE CO LTD President Building 37A avenue J.F. Kennedy 1855 Luxemburg LUXEMBURG |
|
95. |
SEAT SA Letter box 011/1882 38436 Wolfsburg TYSKLAND |
|
96. |
SECMA SAS Rue Denfert Rochereau 59580 Aniche FRANKRIKE |
|
97. |
SKODA AUTO AS Letter box 011/1882 38436 Wolfsburg TYSKLAND |
|
98. |
SSANGYONG MOTOR COMPANY Herriotstrasse 1 60528 Frankfurt/M TYSKLAND |
|
99. |
STREETSCOOTER GMBH Jülicher Straße 191 52070 Aachen TYSKLAND |
|
100. |
SUBARU CORPORATION Leuvensesteenweg 555 B/8 1930 Zaventem BELGIEN |
|
101. |
SUZUKI MOTOR CORPORATION Schweidel Jozsef U52 2500 Esztergom UNGERN |
|
102. |
SUZUKI MOTOR THAILAND CO LTD Schweidel Jozsef U52 2500 Esztergom UNGERN |
|
103. |
TECNO MECCANICA IMOLA SpA via Selice provinciale, 42/E 40026 Imola Bologna ITALIEN |
|
104. |
TESLA MOTORS LTD 7–9 Atlasstraat 5047 RG Tilburg NEDERLÄNDERNA |
|
105. |
TOYOTA MOTOR EUROPE NV SA Avenue du Bourget 60 1140 Bruxelles/Brussel BELGIEN |
|
106. |
UAZ Moskovskoye shosse, 92 432034 Ulyanovsk RYSSLAND |
|
107. |
UNIVERS VE HELEM 14 rue Federico Garcia Lorca 32000 Auch FRANKRIKE |
|
108. |
VOLKSWAGEN AG Letter box 011/1882 38436 Wolfsburg TYSKLAND |
|
109. |
VOLVO CAR CORPORATION Automotive Regulatory Compliance (Dep 58800) PVE reception, Assar Gabrielssons väg 40531 Göteborg SVERIGE |
Utfärdat i Bryssel den 3 juni 2020.
På kommissionens vägnar
Frans TIMMERMANS
Verkställande vice ordförande
(1) EUT L 111, 25.4.2019, s. 13.
(2) Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 443/2009 av den 23 april 2009 om utsläppsnormer för nya personbilar som del av gemenskapens samordnade strategi för att minska koldioxidutsläppen från lätta fordon (EUT L 140, 5.6.2009, s. 1).
(3) Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 510/2011 av den 11 maj 2011 om fastställande av utsläppsnormer för nya lätta nyttofordon som ett led i unionens samordnade strategi för att minska koldioxidutsläppen från lätta fordon (EUT L 145, 31.5.2011, s. 1).
(4) Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2017/1153 av den 2 juni 2017 om fastställande av en metod för bestämning av de nödvändiga korrelationsparametrarna för att återspegla ändringen av det föreskrivna provningsförfarandet och om ändring av förordning (EU) nr 1014/2010 (EUT L 175, 7.7.2017, s. 679).
(5) Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2017/1152 av den 2 juni 2017 om fastställande av en metod för bestämning av de nödvändiga korrelationsparametrarna för att återspegla ändringen av det föreskrivna provningsförfarandet med avseende på lätta nyttofordon och om ändring av genomförandeförordning (EU) nr 293/2012 (EUT L 175, 7.7.2017, s. 644).
(6) Kommissionens förordning (EU) 2017/1151 av den 1 juni 2017 om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 715/2007 om typgodkännande av motorfordon med avseende på utsläpp från lätta personbilar och lätta nyttofordon (Euro 5 och Euro 6) och om tillgång till information om reparation och underhåll av fordon samt om ändring av Europaparlamentets och rådets direktiv 2007/46/EG, kommissionens förordningar (EG) nr 692/2008 och (EU) nr 1230/2012 och om upphävande av kommissionens förordning (EG) nr 692/2008 (EUT L 175, 7.7.2017, s. 1).
(7) Kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 725/2011 av den 25 juli 2011 om inrättandet av ett förfarande för godkännande och certifiering av innovativ teknik för att minska koldioxidutsläppen från personbilar i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 443/2009 (EUT L 194, 26.7.2011, s. 19).
(8) Kommissionens genomförandebeslut 2013/341/EU av den 27 juni 2013 om godkännande av Valeo Efficient Generation Alternator som en innovativ teknik för att minska koldioxidutsläppen från personbilar i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 443/2009 (EUT L 179, 29.6.2013, s. 98).
(9) Kommissionens genomförandebeslut (EU) 2015/158 av den 30 januari 2015 om godkännande av Robert Bosch GmbH högeffektiva generatorer som en innovativ teknik för att minska koldioxidutsläppen från personbilar i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 443/2009 (EUT L 26, 31.1.2015, s. 31).
BILAGA I
Tabell 1
Resultat under kalenderåret 2018 för enskilda tillverkare av personbilar i enlighet med artikel 9 i förordning (EU) 2019/631
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
J |
|
Tillverkarens namn |
Pooler och undantag |
Antal registreringar |
Genomsnittlig vikt |
Genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp |
Specifikt utsläppsmål |
Avstånd till mål |
Koldioxidminskningar från miljöinnovationer |
Korrigeringsfaktor |
Felmarginal |
|
ADIDOR VOITURES SAS |
DMD |
100 |
1301,10 |
155,900 |
|
|
0,000 |
1,000 |
|
|
ALFA ROMEO SpA |
P3 |
78696 |
1519,81 |
127,881 |
135,823 |
-7,942 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
ALPINA BURKARD BOVENSIEPEN GMBH E CO KG |
D |
663 |
1930,56 |
200,919 |
218,000 |
-17,081 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
SOCIÉTÉ DES AUTOMOBILES ALPINE |
P10 |
1533 |
1163,38 |
139,738 |
119,534 |
20,201 |
0,000 |
1,000 |
0,003 |
|
ANHUI JIANGHUAI AUTOMOBILE |
DMD |
1 |
1600,00 |
242,000 |
|
|
0,000 |
1,000 |
|
|
ASTON MARTIN LAGONDA LTD |
D |
2096 |
1858,37 |
262,180 |
297,000 |
-34,820 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
AUDI AG |
P14 |
675059 |
1563,21 |
127,279 |
137,806 |
-10,527 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
AUDI HUNGARIA MOTOR KFT |
P14 |
4519 |
1400,83 |
146,996 |
130,385 |
16,611 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
AUDI SPORT GMBH |
P14 |
13361 |
1698,14 |
195,848 |
143,972 |
51,876 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
AUTOMOBILES CITROEN |
P9 |
626462 |
1199,54 |
108,035 |
121,186 |
-13,151 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
AUTOMOBILES PEUGEOT |
P9 |
982942 |
1265,18 |
106,936 |
124,186 |
-17,250 |
0,000 |
0,989 |
0,000 |
|
AVTOVAZ JSC |
P10 |
3874 |
1268,16 |
181,385 |
124,322 |
57,063 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
BEE BEE AUTOMOTIVE |
DMD |
3 |
759,67 |
0,000 |
|
|
0,000 |
1,000 |
|
|
BENTLEY MOTORS LTD |
D |
2859 |
2458,08 |
271,047 |
286,000 |
-14,953 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
BLUECAR SAS |
DMD |
415 |
1499,19 |
0,000 |
|
|
0,000 |
1,000 |
|
|
BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG |
P1 |
963438 |
1586,85 |
125,035 |
138,886 |
-13,851 |
0,267 |
1,000 |
0,000 |
|
BMW M GMBH |
P1 |
14599 |
1732,90 |
189,521 |
145,561 |
43,960 |
0,040 |
1,000 |
0,000 |
|
BEIJING BORGWARD AUTOMOTIVE CO LTD |
DMD |
42 |
1843,62 |
218,452 |
|
|
0,000 |
1,000 |
|
|
BUGATTI AUTOMOBILES SAS |
P14 |
19 |
2070,00 |
516,000 |
160,966 |
355,034 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
CATERHAM CARS LIMITED |
DMD |
120 |
621,96 |
138,367 |
|
|
0,000 |
1,000 |
|
|
CHEVROLET ITALIA SpA |
|
2 |
1324,00 |
96,500 |
126,874 |
-30,374 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
FCA US LLC |
P3 |
162851 |
1592,89 |
142,728 |
139,162 |
3,566 |
0,007 |
1,000 |
0,000 |
|
CNG-TECHNIK GMBH |
P4 |
615 |
1608,55 |
118,081 |
139,878 |
-21,797 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
AUTOMOBILE DACIA SA |
P10 |
381173 |
1168,18 |
118,433 |
119,753 |
-1,322 |
0,000 |
1,000 |
0,002 |
|
DAIHATSU MOTOR CO LTD |
DMD |
5 |
1271,20 |
176,000 |
|
|
0,000 |
1,000 |
|
|
DAIMLER AG |
P2 |
929187 |
1601,16 |
133,376 |
139,540 |
-6,165 |
0,352 |
1,000 |
0,001 |
|
FABBRICA DALLARA SRL |
DMD |
3 |
1010,00 |
220,667 |
|
|
0,000 |
1,000 |
|
|
DFSK MOTOR CO LTD |
DMD |
18 |
1543,06 |
211,556 |
|
|
0,000 |
1,000 |
|
|
DONKERVOORT AUTOMOBIELEN BV |
DMD |
6 |
866,83 |
178,000 |
|
|
0,000 |
1,000 |
|
|
DR AUTOMOBILES SRL |
DMD |
995 |
1399,45 |
156,198 |
|
|
0,000 |
1,000 |
|
|
DR MOTOR COMPANY SRL |
DMD |
446 |
1264,39 |
151,471 |
|
|
0,000 |
1,000 |
|
|
FERRARI SpA |
D |
2899 |
1714,30 |
281,353 |
289,000 |
-7,647 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
FCA ITALY SpA |
P3 |
710420 |
1181,29 |
119,853 |
120,352 |
-0,499 |
0,003 |
1,000 |
0,000 |
|
FORD INDIA PRIVATE LIMITED |
P4 |
37257 |
1087,83 |
115,107 |
116,081 |
-0,974 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
FORD MOTOR COMPANY OF AUSTRALIA LIMITED |
P4 |
1 |
2277,00 |
228,000 |
170,426 |
57,574 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
FORD MOTOR COMPANY |
P4 |
25430 |
1604,16 |
164,667 |
139,677 |
24,875 |
0,000 |
1,024 |
0,115 |
|
FORD-WERKE GMBH |
P4 |
926639 |
1418,92 |
126,733 |
131,212 |
-4,496 |
0,014 |
1,035 |
0,017 |
|
GENERAL MOTORS HOLDINGS LLC |
D |
2728 |
1884,67 |
257,338 |
267,000 |
-9,662 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
GREAT WALL MOTOR COMPANY LIMITED |
DMD |
19 |
1655,53 |
197,895 |
|
|
0,000 |
1,000 |
|
|
HONDA AUTOMOBILE CHINA CO LTD |
P5 |
6 |
1294,83 |
124,333 |
125,541 |
-1,208 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
HONDA MOTOR CO LTD |
P5 |
87718 |
1292,33 |
122,757 |
125,427 |
-2,670 |
0,126 |
1,000 |
0,000 |
|
HONDA AUTOMOBILE THAILAND CO LTD |
P5 |
12 |
1327,42 |
125,417 |
127,030 |
-1,613 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
HONDA TURKIYE AS |
P5 |
497 |
1367,32 |
130,599 |
128,854 |
1,745 |
0,200 |
1,000 |
0,000 |
|
HONDA OF THE UK MANUFACTURING LTD |
P5 |
42967 |
1502,68 |
134,341 |
135,040 |
-0,699 |
0,043 |
1,000 |
0,000 |
|
HYUNDAI MOTOR COMPANY |
P6 |
145300 |
1402,69 |
114,279 |
130,470 |
-16,197 |
0,000 |
1,000 |
0,006 |
|
HYUNDAI ASSAN OTOMOTIV SANAYI VE TICARET AS |
P6 |
161170 |
1060,81 |
116,553 |
114,846 |
1,706 |
0,000 |
1,000 |
0,001 |
|
HYUNDAI MOTOR MANUFACTURING CZECH SRO |
P6 |
218567 |
1432,92 |
136,500 |
131,852 |
4,644 |
0,000 |
1,000 |
0,004 |
|
HYUNDAI MOTOR EUROPE GMBH |
P6 |
2205 |
1501,39 |
144,088 |
134,981 |
9,107 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
ITALDESIGN GIUGIARO SpA |
DMD |
1 |
1625,00 |
287,000 |
|
|
0,000 |
1,000 |
|
|
JAGUAR LAND ROVER LIMITED |
P12/ND |
227361 |
1981,10 |
155,414 |
178,025 |
-22,617 |
0,037 |
1,000 |
0,006 |
|
KIA MOTORS CORPORATION |
P7 |
331126 |
1294,67 |
114,242 |
125,534 |
-11,299 |
0,000 |
1,000 |
0,007 |
|
KIA MOTORS SLOVAKIA SRO |
P7 |
151023 |
1431,15 |
136,109 |
131,771 |
4,334 |
0,000 |
1,000 |
0,004 |
|
KOENIGSEGG AUTOMOTIVE AB |
DMD |
1 |
1483,00 |
381,000 |
|
|
0,000 |
1,000 |
|
|
KTM-SPORTMOTORCYCLE AG |
DMD |
60 |
890,00 |
197,200 |
|
|
0,000 |
1,000 |
|
|
LADA AUTOMOBILE GMBH |
DMD |
953 |
1286,15 |
215,534 |
|
|
0,000 |
1,000 |
|
|
AUTOMOBILI LAMBORGHINI SpA |
D |
1420 |
1810,61 |
336,404 |
315,000 |
21,404 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
LONDON EV COMPANY |
DMD |
33 |
2302,88 |
28,545 |
|
|
0,000 |
1,000 |
|
|
LOTUS CARS LIMITED |
D |
687 |
1158,64 |
207,897 |
225,000 |
-17,103 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
MAGYAR SUZUKI CORPORATION LTD |
P11/ND |
85918 |
1227,81 |
124,668 |
123,114 |
1,554 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
MAHINDRA & MAHINDRA LTD |
D |
1043 |
1419,14 |
158,123 |
171,000 |
-12,877 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
MARUTI SUZUKI INDIA LTD |
P11/ND |
14025 |
968,48 |
104,549 |
123,114 |
-18,565 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
MASERATI SpA |
D |
7192 |
2131,48 |
218,326 |
239,000 |
-20,701 |
0,000 |
1,000 |
0,027 |
|
MAZDA MOTOR CORPORATION |
P13 |
224027 |
1337,55 |
134,325 |
127,493 |
6,832 |
0,196 |
1,000 |
0,000 |
|
MCLAREN AUTOMOTIVE LIMITED |
D |
986 |
1516,66 |
251,133 |
265,000 |
-13,867 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
MERCEDES-AMG GMBH |
P2 |
3382 |
1702,64 |
252,533 |
144,178 |
108,355 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
MG MOTOR UK LIMITED |
D |
8974 |
1305,06 |
133,461 |
146,000 |
-12,539 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
MICRO-VETT SRL |
DMD |
1 |
1367,00 |
0,000 |
|
|
0,000 |
1,000 |
|
|
MITSUBISHI MOTORS CORPORATION MMC |
P8 |
93803 |
1605,87 |
128,699 |
139,756 |
-11,057 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
MITSUBISHI MOTORS EUROPE BV MME |
P8 |
1823 |
1506,39 |
134,607 |
135,209 |
-0,602 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
MITSUBISHI MOTORS THAILAND CO LTD MMTH |
P8 |
34410 |
929,90 |
99,856 |
108,864 |
-9,008 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
MORGAN TECHNOLOGIES LTD |
DMD |
427 |
1081,44 |
194,419 |
|
|
0,000 |
1,000 |
|
|
NISSAN INTERNATIONAL SA |
|
478323 |
1369,89 |
115,098 |
128,971 |
-13,873 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
NOBLE AUTOMOTIVE LTD |
D |
3 |
1416,00 |
336,333 |
338,000 |
-1,667 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
ADAM OPEL GMBH |
P9 |
28237 |
1340,68 |
122,002 |
127,636 |
-5,644 |
0,000 |
1,000 |
0,010 |
|
OPEL AUTOMOBILE GMBH |
P9 |
834250 |
1310,00 |
125,586 |
126,234 |
-0,648 |
0,005 |
1,000 |
0,000 |
|
PAGANI AUTOMOBILI SpA |
DMD |
2 |
1489,00 |
343,000 |
|
|
0,000 |
1,000 |
|
|
PGO AUTOMOBILES |
DMD |
9 |
1163,89 |
169,000 |
|
|
0,000 |
1,000 |
|
|
DR ING HCF PORSCHE AG |
P14 |
63874 |
1855,42 |
181,861 |
151,160 |
30,701 |
0,145 |
1,000 |
0,000 |
|
PSA AUTOMOBILES SA |
P9 |
46177 |
1526,33 |
120,427 |
136,121 |
-15,694 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
RENAULT SAS |
P10 |
1247559 |
1314,05 |
110,494 |
126,419 |
-15,926 |
0,000 |
1,000 |
0,001 |
|
RENAULT TRUCKS |
DMD |
96 |
2185,65 |
182,188 |
|
|
0,000 |
1,000 |
|
|
ROLLS-ROYCE MOTOR CARS LTD |
P1 |
606 |
2570,57 |
327,853 |
183,842 |
144,011 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
SEAT SA |
P14 |
436731 |
1273,55 |
117,468 |
124,569 |
-7,101 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
SECMA SAS |
DMD |
43 |
683,14 |
133,233 |
|
|
0,000 |
1,000 |
|
|
SKODA AUTO AS |
P14 |
688387 |
1324,22 |
117,110 |
126,884 |
-9,779 |
0,075 |
1,000 |
0,005 |
|
SSANGYONG MOTOR COMPANY |
ND |
14372 |
1664,63 |
164,017 |
167,573 |
-3,556 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
SUBARU CORPORATION |
ND |
32371 |
1580,98 |
160,843 |
164,616 |
-3,773 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
SUZUKI MOTOR CORPORATION |
P11/ND |
120434 |
979,50 |
109,573 |
123,114 |
-13,541 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
SUZUKI MOTOR THAILAND CO LTD |
P11/ND |
17534 |
883,68 |
98,545 |
123,114 |
-24,569 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
TECNO MECCANICA IMOLA SpA |
DMD |
2 |
712,00 |
0,000 |
|
|
0,000 |
1,000 |
|
|
TESLA MOTORS LTD |
|
19017 |
2331,98 |
0,000 |
172,939 |
-172,939 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
TOYOTA MOTOR EUROPE NV SA |
P13 |
734897 |
1341,77 |
102,128 |
127,686 |
-25,558 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
VOLKSWAGEN AG |
P14 |
1666765 |
1410,03 |
119,790 |
130,806 |
-11,017 |
0,000 |
1,000 |
0,001 |
|
VOLVO CAR CORPORATION |
|
288764 |
1759,24 |
132,233 |
146,765 |
-14,532 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
Tabell 2
Resultat under kalenderåret 2018 för pooler av tillverkare av personbilar i enlighet med artikel 9 i förordning (EU) 2019/631
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
J |
|
Poolens namn |
Pooler och undantag |
Antal registreringar |
Genomsnittlig vikt |
Genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp |
Specifikt utsläppsmål |
Avstånd till mål |
Koldioxidminskningar från miljöinnovationer |
Korrigeringsfaktor |
Felmarginal |
|
BMW GROUP |
P1 |
978643 |
1589,64 |
126,123 |
139,014 |
-12,891 |
0,263 |
1,000 |
0,000 |
|
DAIMLER AG |
P2 |
932569 |
1601,53 |
133,808 |
139,557 |
-5,750 |
0,351 |
1,000 |
0,001 |
|
FCA ITALY SpA |
P3 |
951967 |
1279,69 |
124,430 |
124,849 |
-0,419 |
0,003 |
1,000 |
0,000 |
|
FORD-WERKE GMBH |
P4 |
989942 |
1411,34 |
127,464 |
130,866 |
-3,415 |
0,013 |
1,035 |
0,013 |
|
HONDA MOTOR EUROPE LTD |
P5 |
131200 |
1361,51 |
126,581 |
128,588 |
-2,007 |
0,099 |
1,000 |
0,000 |
|
HYUNDAI |
P6 |
527242 |
1311,13 |
124,310 |
126,286 |
-1,980 |
0,000 |
1,000 |
0,004 |
|
KIA |
P7 |
482149 |
1337,42 |
121,092 |
127,487 |
-6,400 |
0,000 |
1,000 |
0,005 |
|
MITSUBISHI MOTORS |
P8 |
130036 |
1425,60 |
121,150 |
131,517 |
-10,367 |
0,000 |
1,000 |
0,000 |
|
PSA-OPEL |
P9 |
2518068 |
1269,33 |
113,926 |
124,376 |
-10,451 |
0,001 |
0,997 |
0,001 |
|
RENAULT |
P10 |
1634139 |
1279,77 |
112,541 |
124,853 |
-12,313 |
0,000 |
1,000 |
0,001 |
|
SUZUKI POOL |
P11/ND |
237911 |
1061,46 |
113,916 |
123,114 |
-9,199 |
0,000 |
1,000 |
0,001 |
|
TATA MOTORS LTD, JAGUAR CARS LTD, LAND ROVER |
P12/ND |
227361 |
1981,10 |
155,414 |
178,025 |
-22,617 |
0,037 |
1,000 |
0,006 |
|
TOYOTA-MAZDA |
P13 |
958924 |
1340,78 |
109,650 |
127,641 |
-17,991 |
0,046 |
1,000 |
0,000 |
|
VW GROUP PC |
P14 |
3548716 |
1414,82 |
121,849 |
131,025 |
-9,176 |
0,017 |
1,000 |
0,000 |
Förklaringar till tabellerna 1 och 2:
Kolumn A:
Tabell 1: Tillverkarens namn: det namn på tillverkaren som anmälts till kommissionen av den berörda tillverkaren eller, när sådan anmälan inte gjorts, det namn som rapporterats av medlemsstaten.
Tabell 2: Poolens namn: det namn på poolen som uppgetts av poolansvarig.
Kolumn B:
D innebär att ett undantag har beviljats i enlighet med artikel 10.3 i förordning (EU) 2019/631 för kalenderåret 2018 (småskalig tillverkare).
ND innebär att ett undantag har beviljats i enlighet med artikel 10.4 i förordning (EU) 2019/631 för kalenderåret 2018 (nischtillverkare).
DMD innebär att undantag för tillverkare av mindre betydelse i enlighet med artikel 2.4 i förordning (EU) 2019/631 gäller, så att tillverkaren inte behöver uppfylla något specifikt utsläppsmål 2018.
P innebär att tillverkaren är medlem i en pool (vars nummer anges i kolumn B i tabell 2) som har bildats i enlighet med artikel 6 i förordning (EU) 2019/631 och poolningsavtalet är giltigt för kalenderåret 2018.
Kolumn C:
Antal registreringar: det totala antalet nya personbilar som registrerats i Europeiska unionen och Island under kalenderåret 2018 för vilka tillverkaren (tabell 1) eller medlemmarna i poolen (tabell 2) är ansvariga.
Kolumn D:
Genomsnittlig vikt (kg): den genomsnittliga vikten i körklart skick för alla nya personbilar som registrerats i Europeiska unionen och Island under kalenderåret 2018 för vilka tillverkaren (tabell 1) eller medlemmarna i poolen (tabell 2) är ansvariga.
Kolumn E:
Genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp (g CO2/km): genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp för alla nya personbilar som registrerats i Europeiska unionen och Island under kalenderåret 2018 för vilka tillverkaren (tabell 1) eller medlemmarna i poolen (tabell 2) är ansvariga. Vid beräkningen av de genomsnittliga specifika koldioxidutsläppen har hänsyn tagits till följande, i tillämpliga fall:
|
— |
Koldioxidminskningar till följd av användning av den innovativa teknik som avses i artikel 11 i förordning (EU) 2019/631 (kolumn H). |
|
— |
Den korrigeringsfaktor som avses i artikel 7.2 i genomförandeförordning (EU) 2017/1153 (kolumn I). |
Kolumn F:
Specifikt utsläppsmål (g CO2/km): tillverkarens specifika utsläppsmål (tabell 1) eller poolen (tabell 2) beräknat i enlighet med bilaga I till förordning (EG) nr 443/2009 och där M0 är 1 392,4 eller det undantag från målet som beviljats i enlighet med artikel 10 i förordning (EU) 2019/631. Om tillverkaren omfattas av ett undantag enligt artikel 2.4 i förordning (EU) 2019/631 anges inte något specifikt utsläppsmål.
Kolumn G:
Avstånd till mål (g CO2/km): skillnaden mellan de genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp som anges i kolumn E och det specifika utsläppsmål som anges i kolumn F, med avdrag för den felmarginal som anges i kolumn J.
Om värdet i kolumn G är större än noll innebär detta att det specifika utsläppsmålet har överskridits.
För en tillverkare som är medlem i en pool bedöms efterlevnaden av det specifika utsläppsmålet för poolen som helhet.
Kolumn H:
Koldioxidminskningar från miljöinnovationer (g CO2/km): de utsläppsminskningar som beaktas vid beräkningen av de genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp som anges i kolumn E till följd av användning av innovativ teknik som bidrar till en bekräftad minskning av koldioxidutsläppen och som godkänts av kommissionen i enlighet med artikel 11 i förordning (EU) 2019/631.
Kolumn I:
Korrigeringsfaktor: den korrigeringsfaktor beräknad i enlighet med artikel 7.2 i genomförandeförordning (EU) 2017/1153 som använts för att beräkna de genomsnittliga specifika koldioxidutsläppen för tillverkaren (tabell 1) eller poolen (tabell 2).
Kolumn J:
Felmarginal (g CO2/km): det värde som använts för att justera skillnaden mellan de genomsnittliga specifika koldioxidutsläppen (kolumn E) och det specifika utsläppsmålet (kolumn F) vid beräkning av avståndet till målet (kolumn G), för att ta hänsyn till de uppgifter som anmälts till kommissionen av tillverkaren (tabell 1) eller poolen (tabell 2) med felkod B i enlighet med artikel 9.3 i förordning (EU) nr 1014/2010.
Felmarginalen beräknas enligt följande formel:
|
|
Felmarginal = absolutvärdet för [(AC1 – TG1) – (AC2 – TG2)] |
|
|
AC1 = genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp inklusive uppgifter med felkod B. |
|
|
TG1 = specifikt utsläppsmål inklusive uppgifter med felkod B (som anges i kolumn E). |
|
|
AC2 = genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp exklusive uppgifter med felkod B. |
|
|
TG2 = specifikt utsläppsmål exklusive uppgifter med felkod B. |
BILAGA II
Tabell 1
Resultat under kalenderåret 2018 för enskilda tillverkare av lätta nyttofordon i enlighet med artikel 9 i förordning (EU) 2019/631
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
|
Tillverkarens namn |
Pooler och undantag |
Antal registreringar |
Genomsnittlig vikt |
Genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp |
Specifikt utsläppsmål |
Avstånd till mål |
Koldioxidminskningar från miljöinnovationer |
Felmarginal |
|
ALFA ROMEO SpA |
|
3 |
1616,00 |
122,667 |
161,013 |
-38,346 |
0,000 |
0,000 |
|
ALKE SRL |
DMD |
34 |
1096,65 |
0,000 |
|
|
0,000 |
|
|
JIANGSU AOXIN NEW ENERGY AUTOMOBILE CO LTD |
DMD |
3 |
1171,67 |
0,000 |
|
|
0,000 |
|
|
AUDI AG |
P8 |
1237 |
1700,40 |
132,193 |
168,862 |
-36,669 |
0,000 |
0,000 |
|
AUDI SPORT GMBH |
P8 |
4 |
1585,00 |
192,000 |
158,130 |
33,870 |
0,000 |
0,000 |
|
AUTOMOBILES CITROEN |
P10 |
156785 |
1638,78 |
132,161 |
163,131 |
-30,970 |
0,000 |
0,000 |
|
AUTOMOBILES PEUGEOT |
P10 |
176718 |
1675,98 |
134,975 |
166,591 |
-31,616 |
0,000 |
0,000 |
|
AVTOVAZ JSC |
P7 |
326 |
1283,71 |
216,890 |
130,110 |
86,780 |
0,000 |
0,000 |
|
BEE BEE AUTOMOTIVE |
DMD |
1 |
755,00 |
0,000 |
|
|
0,000 |
|
|
BLUECAR SAS |
DMD |
5 |
1325,00 |
0,000 |
|
|
0,000 |
|
|
BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG |
DMD |
142 |
1933,20 |
161,000 |
|
|
0,000 |
|
|
BMW M GMBH |
DMD |
163 |
2066,35 |
167,742 |
|
|
0,000 |
|
|
FCA US LLC |
P2 |
4 |
1681,50 |
147,250 |
167,104 |
-19,854 |
0,000 |
0,000 |
|
CNG-TECHNIK GMBH |
P3 |
5 |
1714,40 |
141,800 |
170,164 |
-28,364 |
0,000 |
0,000 |
|
AUTOMOBILE DACIA SA |
P7 |
30544 |
1270,26 |
119,307 |
128,859 |
-9,552 |
0,000 |
0,000 |
|
DAIMLER AG |
P1 |
152530 |
2151,97 |
187,662 |
210,858 |
-23,199 |
0,000 |
0,003 |
|
DFSK MOTOR CO LTD |
DMD |
505 |
1259,47 |
182,531 |
|
|
0,000 |
|
|
ESAGONO ENERGIA SRL |
DMD |
23 |
1204,70 |
0,000 |
|
|
0,000 |
|
|
FCA ITALY SpA |
P2 |
143455 |
1681,92 |
149,882 |
167,143 |
-17,261 |
0,000 |
0,000 |
|
FORD MOTOR COMPANY OF AUSTRALIA LIMITED |
P3 |
44561 |
2277,28 |
216,090 |
222,512 |
-6,422 |
0,000 |
0,000 |
|
FORD MOTOR COMPANY |
P3 |
308 |
2196,27 |
208,519 |
214,978 |
-6,459 |
0,000 |
0,000 |
|
FORD-WERKE GMBH |
P3 |
250171 |
1982,08 |
161,564 |
195,058 |
-33,495 |
0,000 |
0,001 |
|
MITSUBISHI FUSO TRUCK & BUS CORPORATION |
P1 |
564 |
2089,22 |
243,333 |
205,022 |
38,311 |
0,000 |
0,000 |
|
GENERAL MOTORS HOLDINGS LLC |
P4 |
364 |
1884,77 |
176,225 |
186,008 |
-9,783 |
0,000 |
0,000 |
|
GONOW AUTO CO LTD |
D |
12 |
991,25 |
160,167 |
175,000 |
-14,833 |
0,000 |
0,000 |
|
GOUPIL INDUSTRIE SA |
DMD |
477 |
1090,22 |
0,000 |
|
|
0,000 |
|
|
GREAT WALL MOTOR COMPANY LIMITED |
DMD |
193 |
1938,99 |
243,202 |
|
|
0,000 |
|
|
HONDA MOTOR CO LTD |
DMD |
13 |
1439,54 |
133,154 |
|
|
0,000 |
|
|
HYUNDAI MOTOR COMPANY |
P9 |
2061 |
2296,79 |
212,560 |
224,326 |
-11,766 |
0,000 |
0,000 |
|
HYUNDAI ASSAN OTOMOTIV SANAYI VE |
P9 |
30 |
999,67 |
112,800 |
103,694 |
9,106 |
0,000 |
0,000 |
|
HYUNDAI MOTOR MANUFACTURING CZECH SRO |
P9 |
48 |
1414,23 |
111,229 |
142,248 |
-31,019 |
0,000 |
0,000 |
|
ISUZU MOTORS LIMITED |
|
12572 |
2064,51 |
195,424 |
202,724 |
-7,300 |
0,000 |
0,000 |
|
IVECO SpA |
|
20117 |
2423,87 |
203,975 |
236,145 |
-32,170 |
0,000 |
0,000 |
|
JAGUAR LAND ROVER LIMITED |
|
1610 |
2325,62 |
188,3 |
227,007 |
-38,737 |
0,000 |
0,030 |
|
KIA MOTORS CORPORATION |
P5 |
1076 |
1467,89 |
122,808 |
147,239 |
-24,431 |
0,000 |
0,000 |
|
KIA MOTORS SLOVAKIA SRO |
P5 |
316 |
1397,71 |
122,801 |
140,712 |
-17,911 |
0,000 |
0,000 |
|
LADA AUTOMOBILE GMBH |
DMD |
5 |
1250,60 |
214,200 |
|
|
0,000 |
|
|
MAGYAR SUZUKI CORPORATION LTD |
DMD |
2 |
1509,66 |
111,000 |
|
|
0,000 |
|
|
MAHINDRA & MAHINDRA LTD |
DMD |
206 |
1899,05 |
207,782 |
|
|
0,000 |
|
|
MAN TRUCK & BUS AG |
P8 |
4999 |
2208,39 |
200,974 |
216,105 |
-15,131 |
0,000 |
0,000 |
|
MAZDA MOTOR CORPORATION |
DMD |
60 |
1508,28 |
142,800 |
|
|
0,000 |
|
|
MFTBC |
P1 |
103 |
2475,15 |
238,379 |
240,914 |
-2,535 |
0,000 |
0,000 |
|
MITSUBISHI MOTORS CORPORATION MMC |
P6/D |
423 |
1840,39 |
176,934 |
190,000 |
-13,066 |
0,000 |
0,000 |
|
MITSUBISHI MOTORS EUROPE BV MME |
P6/D |
2 |
1765,00 |
167,500 |
190,000 |
-22,500 |
0,000 |
0,000 |
|
MITSUBISHI MOTORS THAILAND CO LTD MMTH |
P6/D |
15645 |
1934,39 |
187,475 |
190,000 |
-2,525 |
0,000 |
0,000 |
|
NISSAN INTERNATIONAL SA |
|
50758 |
1899,13 |
162,292 |
187,344 |
-25,058 |
0,000 |
0,006 |
|
ADAM OPEL GMBH |
|
16896 |
1509,68 |
142,775 |
151,125 |
-8,355 |
0,000 |
0,005 |
|
OPEL AUTOMOBILE GMBH |
P10 |
63580 |
1870,26 |
168,492 |
184,659 |
-16,190 |
0,000 |
0,023 |
|
PIAGGIO & C SpA |
D |
3528 |
1096,22 |
150,196 |
155,000 |
-4,804 |
0,000 |
0,000 |
|
DR ING HCF PORSCHE AG |
P8 |
35 |
1910,71 |
179,886 |
188,421 |
-8,535 |
0,000 |
0,000 |
|
PSA AUTOMOBILES SA |
P10 |
8675 |
1428,54 |
112,147 |
143,579 |
-31,432 |
0,000 |
0,000 |
|
RENAULT SAS |
P7 |
232645 |
1741,78 |
149,397 |
172,710 |
-23,314 |
0,000 |
0,001 |
|
RENAULT TRUCKS |
|
8439 |
2326,70 |
208,896 |
227,108 |
-18,212 |
0,000 |
0,000 |
|
ROMANITAL SRL |
DMD |
56 |
1259,20 |
155,000 |
|
|
0,000 |
|
|
SAIC MAXUS AUTOMOTIVE CO LTD |
DMD |
171 |
2178,66 |
246,988 |
|
|
0,000 |
|
|
SEAT SA |
P8 |
172 |
1183,85 |
107,256 |
120,823 |
-13,567 |
0,000 |
0,000 |
|
SKODA AUTO AS |
P8 |
3924 |
1261,69 |
112,210 |
128,062 |
-15,852 |
0,000 |
0,000 |
|
SSANGYONG MOTOR COMPANY |
D |
1088 |
2104,94 |
202,024 |
210,000 |
-7,976 |
0,000 |
0,000 |
|
STREETSCOOTER GMBH |
DMD |
14 |
1588,86 |
0,000 |
|
|
0,000 |
|
|
SUBARU CORPORATION |
DMD |
28 |
1609,75 |
156,714 |
|
|
0,000 |
|
|
SUZUKI MOTOR CORPORATION |
DMD |
9 |
1083,33 |
131,000 |
|
|
0,000 |
|
|
TOYOTA MOTOR EUROPE NV SA |
|
40369 |
1923,84 |
166,188 |
189,642 |
-23,456 |
0,000 |
0,002 |
|
UAZ |
DMD |
1 |
2070,00 |
287,000 |
|
|
0,000 |
|
|
UNIVERS VE HELEM |
DMD |
10 |
1062,00 |
0,000 |
|
|
0,000 |
|
|
VOLKSWAGEN AG |
P8 |
202567 |
1911,00 |
164,161 |
188,448 |
-24,287 |
0,000 |
0,000 |
|
VOLVO CAR CORPORATION |
DMD |
394 |
1669,99 |
118,863 |
|
|
0,000 |
|
Tabell 2
Resultat under kalenderåret 2018 för pooler av tillverkare av lätta nyttofordon i enlighet med artikel 9 i förordning (EU) 2019/631
|
A |
B |
C |
D |
E |
F |
G |
H |
I |
|
Poolens namn |
Pooler och undantag |
Antal registreringar |
Genomsnittlig vikt |
Genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp |
Specifikt utsläppsmål |
Avstånd till mål |
Koldioxidminskningar från miljöinnovationer |
Felmarginal |
|
DAIMLER |
P1 |
153197 |
2151,96 |
187,901 |
210,857 |
-22,959 |
0,000 |
0,003 |
|
FCA ITALY SpA |
P2 |
143459 |
1681,92 |
149,882 |
167,143 |
-17,261 |
0,000 |
0,000 |
|
FORD-WERKE GMBH |
P3 |
295045 |
2026,89 |
169,848 |
199,226 |
-29,378 |
0,000 |
0,000 |
|
GROUPE PSA |
P10 |
405758 |
1686,76 |
138,652 |
167,593 |
-28,942 |
0,000 |
0,001 |
|
HYUNDAI |
P9 |
2139 |
2258,80 |
208,887 |
220,793 |
-11,906 |
0,000 |
0,000 |
|
KIA |
P5 |
1392 |
1451,96 |
122,806 |
145,757 |
-22,951 |
0,000 |
0,000 |
|
MITSUBISHI MOTORS |
P6/D |
16070 |
1931,89 |
187,195 |
190,000 |
-2,805 |
0,000 |
0,000 |
|
RENAULT |
P7 |
263515 |
1686,56 |
145,993 |
167,575 |
-21,582 |
0,000 |
0,000 |
|
VOLKSWAGEN GROUP LCV |
P8 |
212938 |
1904,20 |
163,839 |
187,815 |
-23,976 |
0,000 |
0,000 |
Förklaringar till tabellerna 1 och 2:
Kolumn A:
Tabell 1: Tillverkarens namn: det namn på tillverkaren som anmälts till kommissionen av den berörda tillverkaren eller, när sådan anmälan inte gjorts, det namn som rapporterats av medlemsstaten.
Tabell 2: Poolens namn: det namn på poolen som uppgetts av poolansvarig.
Kolumn B:
D innebär att ett undantag har beviljats i enlighet med artikel 10.3 i förordning (EU) 2019/631 för kalenderåret 2018 (småskalig tillverkare).
DMD innebär att undantag för tillverkare av mindre betydelse i enlighet med artikel 2.4 i förordning (EU) 2019/631 gäller, så att tillverkaren inte behöver uppfylla något specifikt utsläppsmål 2018.
P innebär att tillverkaren är medlem i en pool (vars nummer anges i kolumn B i tabell 2) som har bildats i enlighet med artikel 6 i förordning (EU) 2019/631 och poolningsavtalet är giltigt för kalenderåret 2018.
Kolumn C:
Antal registreringar: det totala antalet nya lätta nyttofordon som registrerats i Europeiska unionen och Island under kalenderåret 2018 för vilka tillverkaren (tabell 1) eller medlemmarna i poolen (tabell 2) är ansvariga.
Kolumn D:
Genomsnittlig vikt (kg): den genomsnittliga vikten i körklart skick för alla nya lätta nyttofordon som registrerats i Europeiska unionen och Island under kalenderåret 2018 för vilka tillverkaren (tabell 1) eller medlemmarna i poolen (tabell 2) är ansvariga.
Kolumn E:
Genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp (g CO2/km): genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp för alla nya lätta nyttofordon som registrerats i Europeiska unionen och Island under kalenderåret 2018 för vilka tillverkaren (tabell 1) eller medlemmarna i poolen (tabell 2) är ansvariga. Vid beräkningen av de genomsnittliga specifika koldioxidutsläppen har hänsyn i tillämpliga fall tagits till koldioxidminskningar till följd av användning av den innovativa teknik som avses i artikel 11 i förordning (EU) 2019/631 (kolumn H).
Kolumn F:
Specifikt utsläppsmål (g CO2/km): tillverkarens specifika utsläppsmål (tabell 1) eller poolen (tabell 2) beräknat i enlighet med bilaga I till förordning (EG) nr 510/2011 och där M0 är 1 766,4 eller det undantag från målet som beviljats i enlighet med artikel 10 i förordning (EU) 2019/631. Om tillverkaren omfattas av ett undantag enligt artikel 2.4 anges inte något specifikt utsläppsmål.
Kolumn G:
Avstånd till mål (g CO2/km): skillnaden mellan de genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp som anges i kolumn E och det specifika utsläppsmål som anges i kolumn F, med avdrag för den felmarginal som anges i kolumn I.
Om värdet i kolumn G är större än noll innebär detta att det specifika utsläppsmålet har överskridits.
För en tillverkare som är medlem i en pool bedöms efterlevnaden av det specifika utsläppsmålet för poolen som helhet.
Kolumn H:
Koldioxidminskningar från miljöinnovationer (g CO2/km): de utsläppsminskningar som beaktas vid beräkningen av de genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp som anges i kolumn E till följd av användning av innovativ teknik som bidrar till en bekräftad minskning av koldioxidutsläppen och som godkänts av kommissionen i enlighet med artikel 11 i förordning (EU) 2019/631.
Kolumn I:
Felmarginal (g CO2/km): det värde som använts för att justera skillnaden mellan de genomsnittliga specifika koldioxidutsläppen (kolumn E) och det specifika utsläppsmålet (kolumn F) vid beräkning av avståndet till målet (kolumn G), för att ta hänsyn till de uppgifter som anmälts till kommissionen av tillverkaren (tabell 1) eller poolen (tabell 2) med felkod B i enlighet med artikel 10a.1 i kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 293/2012 (1).
Felmarginalen beräknas enligt följande formel:
|
|
Felmarginal = absolutvärdet för [(AC1 – TG1) – (AC2 – TG2)] |
|
|
AC1 = genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp inklusive uppgifter med felkod B. |
|
|
TG1 = specifikt utsläppsmål inklusive uppgifter med felkod B (som anges i kolumn E). |
|
|
AC2 = genomsnittliga specifika koldioxidutsläpp exklusive uppgifter med felkod B. |
|
|
TG2 = specifikt utsläppsmål exklusive uppgifter med felkod B. |
(1) Kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 293/2012 av den 3 april 2012 om övervakning och rapportering av uppgifter om registrering av nya lätta nyttofordon i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 510/2011 (EUT L 98, 4.4.2012, s. 1).