25.4.2018   

SV

Europeiska unionens officiella tidning

L 105/3


KOMMISSIONENS DELEGERADE FÖRORDNING (EU) 2018/632

av den 19 februari 2018

om ändring av rådets förordning (EG) nr 673/2005 om införande av tilläggstullar på import av vissa produkter med ursprung i Amerikas förenta stater

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av rådets förordning (EG) nr 673/2005 av den 25 april 2005 om införande av tilläggstullar på import av vissa produkter med ursprung i Amerikas förenta stater (1), särskilt artikel 3, och

av följande skäl:

(1)

Eftersom Förenta staterna inte har gjort Continued Dumping and Subsidy Offset Act (nedan kallad lagen om kompensation för fortsatt dumpning och bibehållna subventioner) förenlig med landets skyldigheter enligt avtalen inom ramen för Världshandelsorganisationen (WTO), infördes genom förordning (EG) nr 673/2005 en tilläggstull i form av en värdetull på 15 % på import av vissa produkter med ursprung i Förenta staterna från och med den 1 maj 2005. I enlighet med bemyndigandet från WTO att upphäva tillämpningen av de tullmedgivanden som beviljats Förenta staterna ska kommissionen årligen anpassa de upphävda medgivandenas omfattning så att de motsvarar omfattningen av de upphävda eller minskade förmåner som lagen om kompensation för fortsatt dumpning och bibehållna subventioner orsakat Europeiska unionen vid den tidpunkten.

(2)

Utbetalningarna inom ramen för lagen om kompensation för fortsatt dumpning och bibehållna subventioner under det senaste år för vilket uppgifter är tillgängliga avser tilldelning av intäkter från antidumpnings- och utjämningstullar som tagits ut under budgetåret 2017 (1 oktober 2016–30 september 2017). På grundval av de uppgifter som offentliggjorts av United States' Customs and Border Protection (Förenta staternas tull- och gränsskyddsmyndighet) beräknas den skada som unionen vållats genom upphävande eller minskning av förmåner uppgå till 682 823 US-dollar.

(3)

Omfattningen av de upphävda eller minskade förmånerna – och därigenom av de upphävda medgivandena – har minskat. De upphävda medgivandenas omfattning kan dock inte anpassas till omfattningen av de upphävda eller minskade förmånerna genom att det läggs till eller tas bort produkter från förteckningen i bilaga I till förordning (EG) nr 673/2005. Om alla produkter utom en tas bort från bilaga I skulle motåtgärdsnivån (4,3 % av tilläggsimporttullen) överstiga 72 % av beloppet av utbetalningarna inom ramen för lagen om kompensation för fortsatt dumpning och bibehållna subventioner, men om den sista produkten kvarstår skulle motåtgärdsnivån bli lägre. Därför bör kommissionen i enlighet med artikel 3.1 e i den förordningen behålla förteckningen över produkter i bilaga I oförändrad och ändra tilläggstullsatsen så att de upphävda medgivandenas omfattning anpassas till omfattningen av de upphävda eller minskade förmånerna. De fyra produkter som anges i bilaga I bör därför kvarstå i förteckningen, medan tilläggsimporttullsatsen på importen bör ändras till 0,3 %.

(4)

Verkningarna av en tilläggsimporttull, i form av en värdetull på 0,3 % på importen av produkter med ursprung i Förenta staterna enligt bilaga I, motsvarar under ett år ett handelsvärde av högst 682 823 US-dollar.

(5)

För att undvika förseningar i tillämpningen av den ändrade tilläggsimporttullsatsen bör denna förordning träda i kraft samma dag som den offentliggörs.

(6)

Förordning (EG) nr 673/2005 bör därför ändras i enlighet med detta.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Förordning (EG) nr 673/2005 ska ändras på följande sätt:

1.

Artikel 2 i förordning (EG) nr 673/2005 ska ersättas med följande:

”Artikel 2

Utöver den värdetull som är tillämplig enligt förordning (EU) nr 952/2013 (*1) ska en värdetull på 0,3 % införas på de produkter med ursprung i Amerikas förenta stater som anges i bilaga I till den här förordningen.

(*1)   EUT L 269, 10.10.2013, s. 1 ”."

2.

Bilaga I till förordning (EG) nr 673/2005 ska ersättas med texten i bilagan till denna förordning.

Artikel 2

Denna förordning träder i kraft samma dag som den offentliggörs i Europeiska unionens officiella tidning.

Den ska tillämpas från och med den 1 maj 2018.

Denna förordning är till alla delar bindande och direkt tillämplig i alla medlemsstater.

Utfärdad i Bryssel den 19 februari 2018.

På kommissionens vägnar

Jean-Claude JUNCKER

Ordförande


(1)   EUT L 110, 30.4.2005, s. 1. Förordningen ändrad genom Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 38/2014 (EUT L 18, 21.1.2014, s. 52).


BILAGA

”BILAGA I

De produkter på vilka tilläggstullar ska tillämpas klassificeras enligt åttasiffriga KN-nummer och motsvarar de givna beskrivningarna.

0710 40 00

Sockermajs

6204 62 31

Långbyxor och knäbyxor för kvinnor eller flickor, andra än arbets- och skyddskläder, av denim.

8705 10 00

Kranbilar

ex 9003 19 00

Bågar och infattningar för glasögon e.d., av oädel metall