31996R2230

Kommissionens förordning (EG) nr 2230/96 av den 15 november 1996 om ändring av bilagan till förordning (EEG) nr 3846/87 om upprättandet av en exportbidragsnomenklatur för jordbruksprodukter

Europeiska gemenskapernas officiella tidning nr L 305 , 27/11/1996 s. 0001 - 0055


KOMMISSIONENS FÖRORDNING (EG) nr 2230/96 av den 15 november 1996 om ändring av bilagan till förordning (EEG) nr 3846/87 om upprättandet av en exportbidragsnomenklatur för jordbruksprodukter

EUROPEISKA GEMENSKAPERNAS KOMMISSION HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av Fördraget om upprättandet av Europeiska gemenskapen,

med beaktande av kommissionens förordning (EEG) nr 3846/87 av den 17 december 1987 om upprättandet av en exportbidragsnomenklatur för jordbruksprodukter (1), senast ändrad genom förordning (EEG) nr 2123/96 (2), särskilt artikel 3 sista stycket i denna, och

med beaktande av följande:

I förordning (EEG) nr 3846/87 föreskrivs offentliggörande av den fullständiga versionen av den exportbidragsnomenklatur som skall användas från och med den 1 januari varje år i enlighet med de reglerande bestämmelserna för export av jordbruksprodukter (3).

Den ändring som infördes genom kommissionens förordning (EG) nr 1222/96 (4) bör beaktas och siffran 9 läggas till numret i bidragsnomenklaturen efter de första åtta siffrorna som avser undernummer i Kombinerade nomenklaturen.

Hänsyn måste tas till de ändringar av Kombinerade nomenklaturen som införs genom förordning (EG) nr 1734/96 av den 9 september 1996 om ändring av bilaga I till rådets förordning (EEG) nr 2658/87 om tulltaxe- och statistiknomenklaturen och om Gemensamma tulltaxan (5), vilken tillämpas från och med den 1 januari 1997.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Bilagan till förordning (EEG) nr 3846/87 skall ersättas av bilagan till den här förordningen.

Artikel 2

Denna förordning träder i kraft den 1 januari 1997.

Denna förordning är till alla delar bindande och direkt tillämplig i alla medlemsstater.

Utfärdad i Bryssel den 15 november 1996.

På kommissionens vägnar

Franz FISCHLER

Ledamot av kommissionen

(1) EGT nr L 366, 24.12.1987, s. 1.

(2) EGT nr L 284, 6.11.1996, s. 2.

(3) I bilagan till denna förordning har införlivats de ändringar som blivit följden av antagandet av följande bestämmelser:

- Kommissionens förordning (EG) nr 323/96 av den 3 maj 1996 (EGT nr L 111, 4.5.1996, s. 9).

- Kommissionens förordning (EG) nr 1222/96 av den 28 juni 1996 (EGT nr L 161, 29.6.1996, s. 62).

- Kommissionens förordning (EG) nr 2088/96 av den 31 oktober 1996 (EGT nr L 282, 1.11.1996, s. 4).

(4) EGT nr L 161, 29.6.1996, s. 62.

(5) EGT nr L 238, 19.9.1996, s. 1.

BILAGA

EXPORTBIDRAGSNOMENKLATUR FÖR JORDBRUKSPRODUKTER

INNEHÅLL

Avsnitt sida

1. Spannmål och vete- eller rågmjöl, krossgryn eller grovt mjöl 5

2. Ris och brutet ris 6

3. Bearbetade produkter av spannmål 8

4. Spannmålsbaserade foderblandningar 13

5. Nötkött 14

6. Griskött 19

7. Fjäderfäkött 24

8. Ägg 26

9. Mjölk och mjölkprodukter 27

10. Frukt och grönsaker 42

11. Bearbetade produkter av frukt och grönsaker 47

12. Olivolja 49

13. Vitt socker och råsocker, inte vidare förädlat 50

14. Sirap, andra sockerlösningar och andra sockerprodukter 51

15. Vin 52

1. Spannmål och vete- eller rågmjöl, krossgryn eller grovt mjöl

>Plats för tabell>

2. Ris och brutet ris

>Plats för tabell>

3. Bearbetade produkter av spannmål

>Plats för tabell>

4. Spannmålsbaserade foderblandningar

>Plats för tabell>

5. Nötkött

>Plats för tabell>

6. Griskött

>Plats för tabell>

7. Kött av fjäderfä

>Plats för tabell>

8. Ägg

>Plats för tabell>

9. Mjölk och mjölkprodukter

>Plats för tabell>

>Plats för tabell>

>Plats för tabell>

6) Upphävd genom förordning (EG) nr 823/96 (EGT nr L 111, 4.5.1996, s. 9).

10. Frukt och grönsaker

>Plats för tabell>

11. Produkter beredda av frukt och grönsaker

>Plats för tabell>

12. Olivolja

>Plats för tabell>

13. Vitt socker och råsocker

>Plats för tabell>

14. Sirap och andra sockerlösningar samt andra sockerprodukter

>Plats för tabell>

15. Vin

>Plats för tabell>

(1) Om den produkt som omfattas av detta undernummer är en blandning försatt med vassle, laktos, kasein eller kaseinater skall exportbidrag inte beviljas. Då tullbehandlingen avslutas skall sökanden på det intyg som är avsett för detta ange om produkten är försatt med vassle, laktos, kasein eller kaseinater.

(2) Vikten av andra tillsatta substanser än mjölkprodukter och av tillsatt vassle, laktos, kasein eller kaseinater skall inte tas med i beräkningen av fetthalten i viktprocent. Om den produkt som omfattas av detta undernummer är en blandning försatt med vassle, laktos, kasein eller kaseinater skall tillsatt vassle, laktos, kasein eller kaseinater inte tas med i beräkningen av bidragsbeloppet.

Då tullbehandlingen avslutas skall sökanden på den deklaration som är avsedd för detta ange om produkten är försatt med vassle, laktos, kasein eller kaseinater och i förekommande fall

- den faktiska halten i viktprocent av vassle, laktos, kasein eller kaseinater som tillsatts per 100 kg av den färdiga produkten, och särskilt

- laktoshalten i den tillsatta vasslen.

(3) Om produkten innehåller kasein eller kaseinater som tillsatts före eller under bearbetningen skall bidrag inte beviljas. Då tullbehandlingen avslutas skall sökanden på den deklaration som är avsedd för detta ange om produkten är försatt med vassle, laktos, kasein eller kaseinater.

(4) Vikten av andra tillsatta substanser än mjölkprodukter och av tillsatt vassle, laktos, kasein eller kaseinater skall inte tas med i beräkningen av fetthalten i viktprocent.

Bidraget per 100 kg av produkter enligt detta undernummer skall vara lika med summan av följande komponenter:a) Det belopp per kilogram som anges, multiplicerad med vikten av den andel mjölkprodukter som 100 kg av produkten innehåller. Om produkten är försatt med vassle, laktos, kasein eller kaseinater skall dock det belopp per kilogram som anges multipliceras med andelen mjölkprodukter med avdrag för vikten av försatt vassle, laktos, kasein eller kaseinater som 100 kg av produkten innehåller.

b) En komponent som beräknas i enlighet med bestämmelserna i artikel 12.3 i förordning (EEG) nr 1466/95 (EGT nr L 144, 28.6.1995, s. 22).

Då tullbehandlingen avslutas skall sökanden på deklaration som är avsedd för detta ange om produkten är försatt med vassle, laktos, kasein eller kaseinater och i förekommande fall

- den faktiska halten i viktprocent av vassle, laktos, kasein eller kaseinater som tillsatts per 100 kg av den färdiga produkten, och särskilt

- laktoshalten i den tillsatta vasslen.

(5) Bidraget per 100 kg av produkter enligt detta undernummer skall vara lika med summan av följande komponenter:

a) Det belopp per 100 kg som anges. Om produkterna är försatta med vassle, laktos, kasein eller kaseinater skall dock detta belopp per 100 kg

- multipliceras med vikten av andelen mjölkprodukter med avdrag för vikten av försatt vassle, laktos, kasein eller kaseinater som 100 kg av produkten innehåller, och sedan

- divideras med vikten av den andel mjölkprodukter som 100 kg av produkter innehåller.

b) En komponent som beräknas i enlighet med bestämmelserna i artikel 12.3 i förordning (EEG) nr 1466/95.

Då tullbehandlingen avslutas skall sökanden på den deklaration som är avsedd för detta ange om produkten är försatt med vassle, laktos, kasein eller kaseinater och i förekommande fall

- den faktiska halten i viktprocenter av vassle, laktos, kasein eller kaseinater som tillsatts per 100 kg av den färdiga produkten, och särskilt

- laktoshalten i den tillsatta vasslen.

(6) För ost som presenteras i behållare som också innehåller konserverande vätska, särskilt saltlake, skall bidraget beviljas för nettovikten med avdrag för vikten av vätskan.

(7) Då tullbehandlingen avslutas skall sökanden på den deklaration som är avsedd för detta ange

- innehållet i viktprocent av skummjölkspulver

- om produkten är försatt med vassle, laktos, kasein eller kaseinater och i förekommande fall

- halten i viktprocent av vassle, laktos, kasein eller kaseinater som tillsatts, och

- laktoshalten i den tillsatta vasslen per 100 kg av den färdiga produkten.

(8) Med "särskilda foderblandningar" förstås foderblandningar som innehåller skummjölkspulver och fiskmjöl, mer än 9 gram järn eller mer än 1,2 gram koppar per 100 kg av produkten.

(9) När produkten innehåller substanser som inte härrör från mjölk eller kasein eller kaseinater eller vassle eller produkter utvunna ur vassle eller laktos eller permeat eller produkter med KN-nummer 3504, skall det vid beräkning av bidraget inte tas hänsyn till den del som motsvarar de substanser som tillsatts som inte härrör från mjölk och inte heller till kasein eller kaseinater eller vassle eller produkter utvunna ur vassle eller laktor eller permeat eller produkter med KN-nummer 3504. Då tullbehandlingen avslutas skall sökanden på den deklaration som är avsedd för detta ange om produkten är försatt med andra substanser som inte härrör från mjölk eller kasein eller kaseinater eller vassle eller biprodukter från vassle eller laktos eller permeat eller produkter med KN-nummer 3504, och i förekommande fall, den faktiska halten i viktprocent av tillsatta substanser som inte härrör från mjölk eller kasein eller kaseinater eller vassle eller biprodukter från vassle eller laktos eller permeat eller produkter med KN-nummer 3504, som tillsatts per 100 kg av den färdiga produkten.

(10) Bidraget för fryst, koncentrerad mjölk är den samma som för produkter enligt KN-nummer 0402 91 eller 0402 99.

(11) Bidragen för frysta produkter i naturligt tillstånd enligt KN-nummer 0403 90 11 till 0403 90 39 är de samma som för produkter enligt KN-nummer 0403 90 51 till 0403 90 69.