02024D1209 — SV — 01.08.2025 — 001.001
Den här texten är endast avsedd som ett dokumentationshjälpmedel och har ingen rättslig verkan. EU-institutionerna tar inget ansvar för innehållet. De autentiska versionerna av motsvarande rättsakter, inklusive ingresserna, publiceras i Europeiska unionens officiella tidning och finns i EUR-Lex. De officiella texterna är direkt tillgängliga via länkarna i det här dokumentet
|
EUROPEISKA CENTRALBANKENS BESLUT (EU) 2024/1209 av den 16 april 2024 (EGT L 1209 3.5.2024, s. 1) |
Ändrat genom:
|
|
|
Officiella tidningen |
||
|
nr |
sida |
datum |
||
|
EUROPEISKA CENTRALBANKENS BESLUT (EU) 2025/1512 av den 16 juli 2025 |
L 1512 |
1 |
24.7.2025 |
|
EUROPEISKA CENTRALBANKENS BESLUT (EU) 2024/1209
av den 16 april 2024
om förräntningen på icke-penningpolitisk inlåning som innehas hos nationella centralbanker och Europeiska centralbanken (ECB/2024/11)
Artikel 1
Definitioner
I detta beslut gäller följande definitioner:
inlåning: ett tillgodohavande i euro eller en annan valuta till följd av insättningar på ett konto hos en nationell centralbank eller ECB eller ett tillfälligt led i samband med andra tjänster som tillhandahålls av en nationell centralbank eller ECB, vilket ger upphov till en skuld som bokförs i den nationella centralbankens eller ECB:s balansräkning och som den nationella centralbanken eller ECB måste betala tillbaka enligt de lagliga och avtalsmässiga villkor som är tillämpliga, inklusive inlåning över natten och inlåning med fast löptid.
€STR: den korta euroräntan enligt definitionen i artikel 2.2 i Europeiska centralbankens riktlinje (EU) 2019/1265 ( 1 ) som publiceras av ECB.
€STR OIS: en OIS-swap över natten enligt definitionen i artikel 1.25 i Europeiska centralbankens förordning (EU) nr 1333/2014 (ECB/2014/48) ( 2 ), där räntan som utgår för perioden motsvarar €STR över natten.
icke-penningpolitisk inlåning: inlåning som inte görs för att genomföra den gemensamma penningpolitiken enligt vad ECB-rådet beslutar och som omfattas av någon av följande:
Riktlinje (EU) 2019/671 (ECB/2019/7) om de nationella centralbankernas förvaltningsåtgärder av inhemska tillgångar och skulder.
Riktlinje (EU) 2024/1211 (ECB/2024/13) om Eurosystemets tillhandahållande av reservförvaltningstjänster i euro till centralbanker och länder utanför euroområdet och till internationella organisationer.
Riktlinje (EU) 2022/912 (ECB/2022/8) om en ny version av det transeuropeiska automatiserade systemet för bruttoavveckling av betalningar i realtid (TARGET).
Europeiska centralbankens beslut (EU) 2022/911 (ECB/2022/22) ( 3 ) om villkoren för TARGET-ECB.
Beslut (EU) 2019/1743 (ECB/2019/31) om förräntningen av innehav av överskottsreserver och viss inlåning (omarbetning).
Artikel 2
Förräntning på icke-penningpolitisk inlåning
Förräntning av inlåning hos nationella centralbanker som omfattas av riktlinje (EU) 2019/671 (ECB/2019/7) ska omfattas av följande övre gränser:
För nedanstående inlåning från staten denominerad i euro:
inlåning över natten: €STR minus 20 räntepunkter.
inlåning med fast löptid: €STR OIS räntan med motsvarande löptid minus 20 räntepunkter.
Inlåning över natten från staten relaterad till ett anpassningsprogram: det högre värdet av €STR minus 20 räntepunkter eller noll procent.
inlåning från staten relaterad till ett anpassningsprogram: det högre av noll procent eller €STR OIS räntan med motsvarande löptid minus 20 räntepunkter.
Inlåning från staten i andra valutor än euro: motsvarande ränta för den berörda valutan och med tillämpning av samma spread som avses i led a.
Annan inlåning än inlåning från staten, i euro:
inlåning över natten: €STR minus 20 räntepunkter.
inlåning med fast löptid: €STR OIS-swapräntan med motsvarande löptid minus 20 räntepunkter.;
Annan inlåning än inlåning från staten, denominerad i andra valutor: motsvarande ränta för den berörda valutan med tillämpning av samma spread som avses i led c.
Förräntning av inlåning hos nationella centralbanker som omfattas av riktlinje (EU) 2024/X1211 (ECB/2024/13) ska ske enligt följande:
Kontantinvesteringstjänster över natten:
kategorin grupp 1-investeringar: €STR minus 20 räntepunkter.
kategorin grupp 2-investeringar: den faktiska ränta till vilken medel placeras på marknaden minus en marginal som ECB-rådet kan anpassa och förutsatt att denna typ av investering endast ska göras om förräntningen överstiger den förräntning som utgår för överskjutande kassabehållning.
överskjutande kassabehållning: €STR minus 20 räntepunkter.
Inlåning med fast löptid:
inlåning med fast löptid som ombud: förräntningen ska vara den faktiska räntan till vilken medlen placeras på marknaden minus en marginal som ECB-rådet då och då beslutar om.
inlåning med fast löptid i eget namn med kortare löptid än sju kalenderdagar: €STR OIS-swapräntan med motsvarande löptid minus 20 räntepunkter.
inlåning med fast löptid i eget namn med en löptid om minst sju kalenderdagar: ett belopp som inte överstiger den ränta som uppnås när insättningen återförs på marknaden.
Förräntning av inlåning som omfattas av riktlinje (EU) 2022/912 (ECB/2022/8) och beslut (EU) 2022/911 (ECB/2022/22) ska ske enligt följande:
för inlåning från staten i euro som innehas i TARGET utgår förräntning enligt punkt 1 a.
annan icke-penningpolitisk inlåning i TARGET än inlåning från staten som avses i punkt a, utom i de fall där led c är tillämpligt: det lägre värdet av €STR minus 20 räntepunkter eller noll procent.
tillgodohavanden över natten som innehas på ett TIPS AS tekniskt konto eller på ett RTGS AS tekniskt konto för AS-avvecklingsförfarande D, och garantimedel som innehas av finansmarknadsinfrastruktur inom EES, inklusive sådana som innehas på AS garantimedelskonton: €STR minus 0 räntepunkter.
anslutna nationella centralbankers TARGET-saldon:
saldon upp till och med 10 procent av transaktionernas genomsnittliga dagliga värde: €STR minus 20 räntepunkter.
saldon som överstiger saldon enligt led i: det lägre värdet av €STR minus 20 räntepunkter eller noll procent.
Förräntning av inlåning hos ECB som omfattas av beslut (EU) 2019/1743 (ECB/2019/31) ska ske enligt följande:
konton som innehas i enlighet med besluten ECB/2003/14 ( 4 ), ECB/2010/4 ( 5 ), Europeiska centralbankens beslut ECB/2010/17 ( 6 ), ECB/2010/31 ( 7 ) samt rådets förordning (EU) 2020/672 ( 8 ):
€STR minus 20 räntepunkter, utom i fall då punkt ii är tillämplig.
under en period då medel måste hållas på de relevanta kontona före det datum då en betalning ska effektueras i enlighet med rättsliga eller avtalsbaserade villkor som gäller för den aktuella faciliteten: det högre värdet av €STR minus 20 räntepunkter eller noll procent.
för andra inlåningskonton för Europeiska stabilitetsmekanismen och Europeiska finansiella stabiliseringsfaciliteten som inte omfattas av led a: €STR minus 20 räntepunkter.
Det särskilda konto enligt artikel 13.2 i Commission Implementing Decision of 14 April 2021 establishing the necessary arrangements for the administration of the borrowing operations under Council Decision (EU, Euratom) 2020/2053 and for the lending operations related to loans granted in accordance with Article 15 of Regulation (EU) 2021/241 of the European Parliament and of the Council ( 9 ) (ej översatt till svenska) som används för likviditetsbuffertar avseende NextGenerationEU, instrumentet för stöd till Ukraina under 2023 (makroekonomiskt stöd+) ( 10 ) eller andra finansieringsprogram för unionen som ECB och EU-kommissionen enats om:
€STR minus 20 räntepunkter, utom i fall då punkt ii är tillämplig.
För aggregerade inlåningsbelopp som inte överstiger 20 miljarder euro: det högre värdet av €STR minus 20 räntepunkter eller noll procent.
för det särskilda konto som förs hos ECB för att ta emot, inneha och överföra belopp som tilldelas samarbetsmekanismen för Ukraina-lån – som inrättats i enlighet med i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2024/2773 ( 11 ) – enligt artikel 4.1 i den förordningen, för de ändamål som framgår av artikel 5.1 a i den förordningen, och med beaktande av bestämmelserna i artikel 8.4 i den förordningen: €STR minus 20 räntepunkter.
Artikel 3
Informationsutbyte avseende icke-penningpolitisk inlåning
Om ECB i enskilda fall anser att så är nödvändigt, för att bedöma de potentiella effekterna för genomförandet av penningpolitiken, ska de nationella centralbankerna ge ECB fullständig tillgång till information om icke-penningpolitisk inlåning, inklusive uppgifter om följande:
kontoinnehavare,
den förräntning som tillämpas,
de belopp som innehas hos den berörda nationella centralbanken.
Artikel 4
Ikraftträdande
( 1 ) Europeiska centralbankens riktlinje (EU) 2019/1265 av den 10 juli 2019 om den korta euroräntan (€STR) (ECB/2019/[19]) (EUT L 199, 26.7.2019, s. 8).
( 2 ) Europeiska centralbankens förordning (EU) nr 1333/2014 av den 26 november om penningmarknadsstatistik (ECB/2014/48) (EUT L 359, 16.12.2014, s. 97).
( 3 ) Europeiska centralbankens beslut (EU) 2022/911 av den 19 april 2022 om villkoren för TARGET-ECB och om upphävande av beslut ECB/2007/7 (ECB/2022/22) (EUT L 163, 17.6.2022, s. 1).
( 4 ) Europeiska centralbankens beslut ECB/2003/14 av den 7 november 2003 om administrationen av Europeiska gemenskapens upplåning och utlåning enligt systemet för medelfristigt ekonomiskt stöd (EUT L 297, 15.11.2003, s. 35).
( 5 ) Europeiska centralbankens beslut ECB/2010/4 av den 10 maj 2010 om hanteringen av samordnade bilaterala lån till förmån för Republiken Grekland och ändring av beslut ECB/2007/7 (EUT L 119, 13.5.2010, s. 24).
( 6 ) Europeiska centralbankens beslut ECB/2010/17 av den 14 oktober 2010 om administrationen av EU:s upplåning och utlåning inom ramen för den europeiska finansiella stabiliseringsmekanismen (EUT L 275, 20.10.2010, s. 10).
( 7 ) Europeiska centralbankens beslut ECB/2010/31 av den 20 december 2010 om öppnandet av konton för hantering av betalningar som rör EFSF-lån till medlemsstater som har euron som valuta (EUT L 10, 14.1.2011, s. 7).
( 8 ) Rådets förordning (EU) 2020/672 av den 19 maj 2020 om inrättande av ett europeiskt instrument för tillfälligt stöd för att minska risken för arbetslöshet i en krissituation (SURE) till följd av covid-19-utbrottet (EUT L 159, 20.5.2020, s. 1).
( 9 ) (C(2021)2502 final) (finns ej på svenska).
( 10 ) Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2022/2463 av den 14 december 2022 om inrättande av ett instrument för stöd till Ukraina under 2023 (makroekonomiskt stöd +) (EUT L 322, 16.12.2022, s. 1).
( 11 ) Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2024/2773 av den 24 oktober 2024 om inrättande av en samarbetsmekanism för Ukraina-lån och om exceptionellt makroekonomiskt stöd till Ukraina (EUT L, 2024/2773, 28.10.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/2773/oj).